PDA

View Full Version : Νίκος Γκάλης


duda-agelopouloi-v-span
02-06-2013, 02:55
Ο νικος γκαλης ειναι μεχρι σημερα ο καλυτερος ελληνας μπασκετμπολιστας ολων των εποχων,ειναι αυτος που μας εκανε να λατρεψουμε το μπασκετ ειναι αυτος που μας εκανε να μην ειμαστε ενα ακομη ποδοσφαιρικο forum ειναι ο ενας και μοναδικος

lamousis
02-06-2013, 15:07
Εγώ αισθάνομαι τυχερός που πρόλαβα τον Γκάλη σαν εν ενεργεία παίχτη (από την τηλεόραση πάντα δυστυχώς) έστω κ προς το τέλος.
Νομίζω πήγαινα Β γυμνασίου όταν σταμάτησε...

44QY9UDWURI

LBeP4Q6L5Zg

uHIDajOptRQ

mLlwKtUv8kE

iO-Ndq8Sy_c

kk_SEF
02-06-2013, 15:36
Πήγα και τον είδα με το βάζελο στην πάτρα για να τον προλάβω. Από τηλεόραση δε συζητάμε, κόλλημα...

dora7
02-06-2013, 20:19
μυθικος Γκαλης στο Ευρωμπασκετ του 1987...οι Γιουγκοι ακομα κλαινε για τον ημιτελικο, ρε ειχε τις 30αρες για πλακα ο ανθρωπος...
εβλεπα μπασκετ απο το '82 αλλα ο Νικ το '87 ηταν καταλύτης για να εδραιωθει το μπασκετ στη ζωή μου μαζι με ολη εκεινη την υπεροχη ομαδα...:)

SuperSayian
02-06-2013, 23:47
Ενταξει ρε γατακια προλαβατε τον Γκαλη τι μας το λετε να κωλωσουμε?Εδω εμεις εχουμε δει τον καλυτερο του σιγα τα ωα,δεν το κανουμε κ θεμα οπως εσεις!

lamousis
03-06-2013, 00:13
Άλλοι πρόλαβαν το Γκάλη κ άλλοι το μητσογκάλη;;

Lavor7
03-06-2013, 00:24
Άλλοι πρόλαβαν το Σπανούλη με τα 2 consecutive euroleague trophies που ο Γκάλης ούτε ονειρεύτηκε,άλλοι τον Κολοκυθά που αν προπονιόταν θα έγραφε ιστορία και άλλοι θα προλάβουν κάποιον Έλληνα ΝΒΑερ να παίρνει δαχτυλίδι.Η ζωή κυλάει (και ο θρύλος γαμάει που λέει και η υπογραφή του napoli :p ) και το μπάσκετ εξελίσσεται.

KonTaz
03-06-2013, 00:27
"το Σπανούλη με τα 2 consecutive euroleague trophies που ο Γκάλης ούτε ονειρεύτηκε"

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα

lzvy3A-czE0

isiah
03-06-2013, 02:23
Μη το κάνετε αυτό ρε παιδιά, μη

Salvador7
03-06-2013, 07:38
Τα ονειρευτηκε ο Γκαλης απλά δεν τα πήρε

Dude
03-06-2013, 10:56
Ο νικος γκαλης ειναι μεχρι σημερα ο καλυτερος ελληνας μπασκετμπολιστας ολων των εποχων,ειναι αυτος που μας εκανε να λατρεψουμε το μπασκετ ειναι αυτος που μας εκανε να μην ειμαστε ενα ακομη ποδοσφαιρικο forum ειναι ο ενας και μοναδικος

1) Είναι ο καλύτερος Έλληνας παίχτης όλων των εποχών.
2) Δεν είναι απαραίτητα αυτός που μας έκανε να λατρέψουμε το μπάσκετ (εμένα ήταν πχ ο Φασούλας, ο Τζόρνταν, ο Σιγάλας, ο Πίπεν κλπ κλπ).
3) Ούτε είναι αυτός που μας έκανε απαραίτητα να είμαστε ένα ακόμα ποδοσφαιρικό φόρουμ (αυτός παίζει να είναι ο πατέρας του ρεντγκλοουβ).

kseplenhs
03-06-2013, 11:26
2) Δεν είναι απαραίτητα αυτός που μας έκανε να λατρέψουμε το μπάσκετ (εμένα ήταν πχ ο Φασούλας, ο Σιγάλας, ).


Τελικά δεν ήμουν μόνο εγώ το κουσουριασμένο παιδάκι εκείνης της εποχής.

Χρόνια μετά,ντρεπόμουν να το πω και έβαζα και έναν ματζικ τζόνσον έτσι για το ξεκάρφωμα :D

Dude
03-06-2013, 11:32
Μα μόνο να θυμηθεί κανείς τι τραβούσε κι ο Γκάλης (σε μεγάλη ηλικία βέβαια πια) απέναντι στο Σιγάλα στα ματς Ολυμπιακού - ΠΑΟ, καταλαβαίνει. Μιλάμε για μύθο στην άμυνα, και παίχτης εργαλείο-προσωπικότητα (έπαιρνε-έβαζε μεγάλα σουτ, έβλεπε γήπεδο). Ο Φασούλας από την άλλη είχε μεγάλη διάρκεια σαν ψηλός, που σαν παιδάκι δημοτικού εγώ εκτίμησα ιδιαίτερα. Αν τα κοιτάξεις ψυχρά τα πράγματα, ο Φασούλας ήταν συνολικά ο καλύτερος Έλληνας παίχτης των 90's.

waxmaster_c
03-06-2013, 12:47
καλό παιχτάκι ήταν.

linas7
03-06-2013, 12:54
καλό παιχτάκι ήταν.

Δεν ήταν Powell αλλα οκ κάτι έκανε, βοηθούσε λίγο την ομάδα.

edit: Μολις είδα οτι το αστειάκι με τον Powell εχει γραφτεί και σε αλλο τοπικ. Οποτε περιμένω άλλη φωτο ως απάντηση χαχαχα

waxmaster_c
03-06-2013, 14:01
Ο νικος γκαλης ειναι μεχρι σημερα ο καλυτερος ελληνας μπασκετμπολιστας ολων των εποχων,ειναι αυτος που μας εκανε να λατρεψουμε το μπασκετ ειναι αυτος που μας εκανε να μην ειμαστε ενα ακομη ποδοσφαιρικο forum ειναι ο ενας και μοναδικος

1) Είναι ο καλύτερος Έλληνας παίχτης όλων των εποχών.
2) Δεν είναι απαραίτητα αυτός που μας έκανε να λατρέψουμε το μπάσκετ (εμένα ήταν πχ ο Φασούλας, ο Τζόρνταν, ο Σιγάλας, ο Πίπεν κλπ κλπ).
3) Ούτε είναι αυτός που μας έκανε απαραίτητα να είμαστε ένα ακόμα ποδοσφαιρικό φόρουμ (αυτός παίζει να είναι ο πατέρας του ρεντγκλοουβ).

Γκάλη άρχισα να βλέπω πριν κανένα δυο χρόνια max. Μόνο Iverson!!!

Γίνεστε τόσο haters, που ξεπερνάει σε βαθμό τον groupiσμό μου. Να το κοιτάξτε αυτό. :rolleyes:

KingJames
03-06-2013, 16:31
1.Hines
2.Παπαλουκάς
3.Γκάλης

Οι 3 καλύτεροι Έλληνες μπασκετμπολ πλεηερς.Η σειρά από 2 κ κάτω,είναι συζητήσιμη.

waxmaster_c
08-06-2013, 19:33
Γκάλης μακράν του δεύτερου καλύτερου επιθετικού στην Ελλάδα. Παπαλουκάς το καλύτερο μυαλό που έχει βγάλει η Ελλάδα στον αθλητισμό. Σπανούλης καλύτερος combo guard, Διαμαντίδης καλύτερος αμυντικός και all around παιχνίδι. Τσουπ..να οι καλύτεροι Έλληνες μπασκετμπολίστες.

giannis7
01-04-2017, 19:58
http://i.imgur.com/SsQ75Id.png

Ο Νίκος Γκάλης εισήλθε πλέον και επίσημα στο Basketball Hall Of Fame, καθώς επιλέχθηκε μεταξύ άλλων σπουδαίων υποψηφίων στην «τάξη» του 2017!

Ο «θρύλος» του ελληνικού μπάσκετ, ανήκει πλέον στους Hall Of Famer παγκοσμίως όπως ανακοινώθηκε από το Naismith Memorial Basketball HOF. Ο Νίκος Γκάλης ήταν συνεχώς ανάμεσα στους υποψηφίους από το 2013 και φέτος ήταν αυτός ο νικητής.


Ανάμεσα στους υποψηφίους βρίσκονταν επίσης οι Ταλ Μπρόντι, Τζάκι Σαζαλόν, Βλάντε Ντίβατς, Σέμεν Καλίπσκι, Βλάντιμιρ Κοντράσιν, Τόνι Κούκοτς, Μάρκος Λέιτε, Αλντο Οσόλα, Αμάουρι Πάσος, Ντίνο Ράτζα, Μανουέλ Σάινθ, Τόγκο Σοάρες και Ράνκο Ζεράβιτσα.
Στο Hall Of Fame εισήλθε φέτος μεταξύ άλλων και ο Τρέισι ΜακΓκρέιντι, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα συγκινημένος από αυτή την τιμή.

Στις 7-9 Σεπτεμβρίου θα γίνουν στο Σπρίνγκφιλντ της Μασσαχουσέτης οι τελετές για την είσοδο των διακριθέντων στο Hall Of Fame.

DirtySniper
01-04-2017, 20:17
συγκινηση

Άγιος Πέτρος
01-04-2017, 20:18
TMac και Γκάλης στην ίδια τάξη

Serco
01-04-2017, 20:22
Νίκος Γκάλης οε οε οε

Dude
01-04-2017, 22:05
6ος που δεν έχει αγωνιστεί στο ΝΒΑ (http://www.eurohoops.net/el/nba-news-el/427582/nikos-gkalis-o-ektos-mi-nbaer-tou-hall-fame/) με αυτή την τιμή.

Lucifer_7
01-04-2017, 22:12
7ος. Είναι και ο Διαμαντίδης.

Άγιος Πέτρος
01-04-2017, 22:23
Paok bc είναι ομάδα nba ή ξεχασαν τον Φασούλα; Επίσης οι χρονιές πρέπει να είναι όλες λάθος

edit: Λάθος hall of fame κοιτάζω

μιγάδας
02-04-2017, 12:34
εγώ δεν κατάλαβα. τι hall of fame είναι αυτό;;

μέχρι ώρας ήξερα του ΝΒΑ και της φίμπα.

Άγιος Πέτρος
02-04-2017, 12:47
Έλα ντε

Απλά στης φίμπα δύσκολο να μπει όσο υπάρχει ο Βασιλακόπουλος (θεωρία συνωμοσίας #3267)

dio
02-04-2017, 12:53
Στης FIBA είναι εδώ και χρόνια (είχε γίνει εκδήλωση στο ΟΑΚΑ)

Άγιος Πέτρος
02-04-2017, 13:27
E τότε να δώσουν σε ένα γήπεδο τουλάχιστον το όνομά του



(οκ σταματάω να μαλακίζομαι. Μεγάλη τιμή για τον Γκάλη αλλά δεν είναι και τόσο σοβαρό το Naismith Memorial ΗΟF)

Dude
02-04-2017, 15:12
εγώ δεν κατάλαβα. τι hall of fame είναι αυτό;;

μέχρι ώρας ήξερα του ΝΒΑ και της φίμπα.

Αυτά είναι. Του NBA που λες (που φαντάζομαι ότι οι Αμερικάνοι μόνο αυτό αναγνωρίζουν σαν Hall Of Fame) έχει το όνομα Naismith Memorial Basketball Hall Of Fame.


(οκ σταματάω να μαλακίζομαι. Μεγάλη τιμή για τον Γκάλη αλλά δεν είναι και τόσο σοβαρό το Naismith Memorial ΗΟF)

:D
«Το να ανήκω στην "Αίθουσα της Δόξας" του Μπάσκετ είναι ύψιστη τιμή. Το να βρίσκομαι στις καρδιές του κόσμου είναι η μεγαλύτερη χαρά. Ευχαριστώ όλους αυτούς που βρέθηκαν στο πλάι μου στο ταξίδι της καριέρας μου και τους νιώθω δίπλα μου μέχρι και σήμερα. Η ένταξή μου στο Hall of Fame αποτελεί ένα παιδικό όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Η αγάπη του κόσμου είναι η πραγματικότητα που μοιάζει με όνειρο», έγραψε αρχικά.

Ακριβώς από κάτω, ο Νίκος Γκάλης είχε ξεχωριστό μήνυμα στα αγγλικά: «Μεγαλώνοντας στη Γιούνιον Σίτι, στο Νιου Τζέρσεϊ και πετυχαίνοντας τους πρώτους μου πόντους στα ανοιχτά γήπεδα και φτάνοντας τώρα να είμαι μέλος του Hall of Fame είναι ένα παιδικό όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους που ήταν δίπλα μου στη διάρκεια της καριέρας μου. Νιώθω τιμή και περηφάνια».

Ο Γκάλης έγινε ο πρώτος Έλληνας στο Naismith Memorial Basketball Hall of Fame, ενώ είναι ήδη μέλος του Hall of Fame της FIBA από το 2007.

Άγιος Πέτρος
02-04-2017, 15:14
Ναι

your point?

Dude
02-04-2017, 15:19
Δεν έχω καταλάβει αν μιλάμε σοβαρά ή κάνουμε πλάκα (δηλ δεν κατάλαβα αν εννοείς ότι δεν είναι κάτι το σπουδαίο το Naismith Memorial HOF ή έκανες κάποια πλάκα). Απαντάω σοβαρά λοιπόν για να συνεννοηθούμε...
Κάθε χρόνο αν πάει κανείς στο "NBA Historical" του φόρουμ μας θα βρει ποσταρισμένους λόγους του Shaq, του Iverson, του MJ, και όλων όσων μπαίνουν κάθε χρόνο στο Naismith Memorial Basketball HOF, που είναι το NBA HOF όπως ανέφερε ο μιγάδας (έτσι ονομάζεται, και απλά η συντριπτική πλειοψηφία των όσων βρίσκονται εκεί μέσα είναι παίχτες/προπονητές/διαιτητές κλπ που έχουν προσφέρει στο ΝΒΑ). Είναι όλοι τους μεγάλοι, αρκετές φορές δακρύβρεχτοι, και η όλη τελετή είναι μεγαλοπρεπής, ακριβώς επειδή για τα Αμερικανάκια το να είσαι Hall Of Famer είναι η ύψιστη μπασκετική τιμή. Ε για τον Γκάλη, που είναι και από τους ελάχιστους που το κατάφερε χωρίς να έχει παίξει στο ΝΒΑ, λογικό να είναι επίσης μεγάλη στιγμή.

Άγιος Πέτρος
02-04-2017, 15:45
Ok σοβαρά, τα προηγούμενα θεώρησέ τα αποτυχημένη προσπάθεια χαβαλε


Fiba hall of fame, γιατί σ'αυτές τις διοργανώσεις έπαιξε
Εθνική, πρωταθλήματα, κύπελλα, ατομικές διακρίσεις.

Σε πιο προσωπικό επίπεδο (σαν χώρα, όχι εγώ προσωπικά) το γεγονός ότι μαζί με άλλα 4-5 άτομα έμαθε το μπάσκετ στην Ελλάδα

Αυτά (ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι) τα θεωρώ σοβαρά


Το να βαφτίσεις το Αλεξάνδρειο ή το ΟΑΚΑ Νίκος Γκάλης... meh

Το Naismith Memorial, προσωπικά... meh

Σίγουρα ο Γκάλης θα το βλέπει διαφορετικά και πολύ καλά κάνει.


Επίσης, αλλάζοντας λίγο θέμα, δεν κατανοώ τους αρδ που αναδημοσιεύουν το γεγονός και μιλούν για ύψιστη τιμή αλλά μόνο 2-3 από αυτούς έχουν γράψει ανοιχτά κάτι εναντίον του Βασιλακόπουλου. Δηλαδή εγχώρια ο Μαμρα έχει δίκιο όταν μιλάει για τον Γκάλη, εκτός συνόρων όμως έχει τιμές και βραβεία


Χϊλιες φορές να κατάπιναν λίγο τον εγωισμο τους και να έκαναν μια σωστή κίνηση χωρίς σκοπιμότητες για το Γκάλη, πάρα το Naismith Memorial



*να ήταν ένα γήπεδο που να χτιζόταν στο όνομά του και να γινόταν μια σοβαρή εκδήλωση με όσους ζορίζονται (όπως Μάμρα, Πολίτης κλπ) παρόντες και καμαρωτούς σα έχουν καταπιεί παλούκι χωρίς μπηχτούλες και λοιπά... αυτό ναι θα ήταν μια σοβαρή αποδοση τιμης του κράτους προς τον Γκάλη.

Dude
02-04-2017, 17:33
Το κρίνεις σαν είδηση εσωτερικής κατανάλωσης στο φινάλε, που έχει την αξία του να το κάνεις, αλλά από κει και πέρα my 2 points:

1) Τα σοβαρά που γράφεις, είναι ο λόγος που ο Γκάλης έχει πλέον τιμηθεί από παντού. Χωρίς αυτά, δεν θα φτάναμε στο HOF.
2) Το HOF δεν αφορά μόνο τους Αμερικάνους, αλλά την ιστορία του μπάσκετ. Το Naismith Memorial Basketball HOF αφορά το σύνολο του μπάσκετ σαν άθλημα, για αυτό και είναι ύψιστη τιμή. Το νεοσύστατο FIBA HOF δημιουργήθηκε πιο πολύ από την αναγκαιότητα της FIBA να τιμήσει προσωπικότητες που δεν είχαν και πολλές ελπίδες να τιμηθούν - τουλάχιστον σύντομα, ή στο σύνολό τους - από το Naismith HOF, και έχει και αυτό την αξία του, αλλά δεν αποτελεί μεγαλύτερη τιμή από το Naismith. Δηλ. δεν είναι υποκειμενικό πώς το βλέπει ο καθένας, είναι αντικειμενικό ότι το ένα αφορά το σύνολο του μπάσκετ (και όχι μόνο το ΝΒΑ όπως π.χ. το είχε στο μυαλό του ο μιγάδας), ενώ το άλλο τις διεθνείς διοργανώσεις της FIBA αποκλειστικά.
Βασικά για να μην το κουράζουμε, αρκεί να δει κανείς ποιοι βρίσκονται στο ένα (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_players_in_the_Naismith_Memorial_Basketbal l_Hall_of_Fame) και ποιοι στο άλλο (https://en.wikipedia.org/wiki/FIBA_Hall_of_Fame), καθώς και πόσα χρόνια υφίσταται σαν θεσμός το ένα και πόσα το άλλο.

Γενικά από την ευχαριστήρια δήλωση του Γκάλη καταλαβαίνεις ότι νιώθει "overwhelmed" από τη συγκεκριμένη τιμή, και καλά κάνει κατ'εμέ. Είναι δείγμα πως η παγκόσμια μπασκετική κοινότητα (δηλ. και η κοιτίδα του αθλήματος Αμερική) αναγνωρίζει το impact του στο άθλημα. Εννοείται πως στο FIBA HOF θα τιμηθούν και άλλοι Έλληνες τα προσεχή χρόνια, αλλά στο Basketball HOF (Naismith Memorial δηλ.) νομίζω ότι ο επόμενος μετά τον Γκάλη θα είναι ο Γιάνναρος, και σε αρκετά χρόνια από τώρα.

Dude
02-04-2017, 18:56
Είναι δείγμα πως η παγκόσμια μπασκετική κοινότητα (δηλ. και η κοιτίδα του αθλήματος Αμερική) αναγνωρίζει το impact του στο άθλημα.

New shit has come to light (https://www.youtube.com/watch?v=gbIv7W7rhx4)...
https://scontent.fath1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/17629872_10159131010495377_113252555088853788_n.jp g?oh=c68251578fbd5f69d67987e7280a6d79&oe=5960BA25

μιγάδας
02-04-2017, 19:42
όπα, κάτσε.

ο γκάλης έγινε hall of famer στο ίδιο hall of fame που είναι ο τζόρνταν, ο μπερντ κι ο μάτζικ;;

μάλιστα........ο διαμαντίδης να φανταστώ είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά ε;

υ.γ: ο tmac γιατί;;

Άγιος Πέτρος
02-04-2017, 20:32
Εχουν μπει και διαιτητές, παράγοντες


Δε θέλω να γράψω φροντιστές και ιατρικό τιμ γιατί το τρολάρισμα έχει και τα όρια του

Dude
02-04-2017, 22:18
όπα, κάτσε.

ο γκάλης έγινε hall of famer στο ίδιο hall of fame που είναι ο τζόρνταν, ο μπερντ κι ο μάτζικ;;

μάλιστα........ο διαμαντίδης να φανταστώ είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά ε;

υ.γ: ο tmac γιατί;;

Ακριβώς έτσι. Τσέκαρε τη λίστα διαχρονικά, μπαίνουν λίγο πολύ όλοι όσοι αφήνουν το στίγμα του στο άθλημα, και δεν χρειάζεται να είναι πολυπρωταθλητές ας πούμε. Διότι με αυτή την έννοια, ούτε ο T-Mac ούτε ο Γκάλης είχαν θέση.

isiah
16-06-2017, 07:07
Αφού ο Γιώργος Βασιλακόπουλος μίλησε για μικρότητες, εγώ θα μιλήσω για μεγαλοψυχία. Σαν αυτή που δείχνει ο ίδιος και οι συνεργάτες του…

Πραγματικά μου ήρθε την Παρασκευή το απόγευμα η πρόσκληση για τη γιορτή. Πιστεύω πως ακόμα θα… έρχονταν η πρόσκληση, αν δεν γίνονταν θέμα στα site, αλλά ας το προσπεράσω.

Στα παιδικά πάρτι, μας στέλνουν έναν μήνα πριν προσκλήσεις, όχι τέσσερις μέρες πριν, όταν μένεις σε άλλη πόλη και πρέπει να προγραμματίσεις μια σειρά από πράγματα.

Εμείς το 2013 -κι έχω μάρτυρα τον Λευτέρη Αρβανίτη και άλλους ανθρώπους του Άρη– στην εκδήλωση που έγινε προς τιμήν μου, τους καλέσαμε 2-3 μήνες πριν. Ούτε καν απάντησαν, ούτε έστειλαν εκπρόσωπο. Προφανώς αυτό δεν είναι μικρότητα, είναι μεγαλοψυχία.

Όλος ο κόσμος γνωρίζει την προσπάθεια που έκαναν να αποτρέψουν τη μετονομασία του ΟΑΚΑ. Όχι μόνο πέρυσι, από το 1995 (το παραδέχθηκε δημόσια ο Γιώργος Λιάνης) είχαν αρνηθεί να δώσουν το όνομά μου στο γήπεδο. Μήπως δεν ήμουν άνθρωπος του μπάσκετ, δεν ανήκα στην… οικογένεια;

Αλλά γιατί να γυρίσουμε τόσο πίσω; Έγινε τελικός Κυπέλλου στη Θεσσαλονίκη, στο γήπεδο που φέρει το όνομά μου, έχω παίξει και στις δύο ομάδες που συμμετείχαν και δεν μου έστειλαν μια πρόσκληση. Ούτε αυτό είναι μικρότητα, είναι μεγαλοψυχία“…

Νιώθω την ανάγκη να ζητήσω συγνώμη, γιατί ξέχασα πως ο Πάπας και ο Γιώργος Βασιλακόπουλος έχουν το αλάθητο. Άρα, πάντα εγώ θα κάνω λάθος…“
Νίκος Γκάλης

Μυρμήγκια μπροστά σου ο μαμρα και ο συρφετός του


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LFO
16-06-2017, 08:34
GOAT

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

isiah
16-06-2017, 09:19
Δεν έχει ξαναπεράσει τέτοιος μπαιχταράς , GOAT των GOAT

rimagio
16-06-2017, 09:27
Σε όλα τα επίπεδα. Μπρος και πίσω. Μέσα και έξω από το γήπεδο

KingJames
16-06-2017, 11:25
GOAT #2.Τον #1 τον έχει ο Ολυμπιακός τώρα.

Eddie Johnson
16-06-2017, 11:45
Bγαινει ο τεραστιος Γκαλης κραζει τη μουμια και τα αρδακια απλα αναπαραγουν την ειδηση,αν εβγαινε κανας Καραγκουνης να κραξει τον χ,ψ Γκαγκατση,Γκιρτζικη ξερω γω,εννοειται θα εβγαιναν ενα σωρο λερες να βαλουν πλατη στον τυπαρα.

VasilisL7
16-06-2017, 12:00
ΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ
ΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ
ΤΗ ΓΥΡΝΑΕΙ, ΤΗ ΓΥΡΝΑΕΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΜΡΑ ΤΟΝ ΓΑΜΑΕΙ
ΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ

manoskol
08-09-2017, 22:52
ΑΣΣΥΛΥΠΤΟ!

http://www.redhoops.gr/forum/attachment.php?attachmentid=990&stc=1&d=1504900520

dio
08-09-2017, 23:17
Γκάνγκστερ με τα όλα του.

manoskol
09-09-2017, 09:54
Τεράστιος
http://nba-esc.sport24.gr/news/all-star/article4837202.ece/BINARY/galis1.jpg
http://nba-esc.sport24.gr/news/all-star/article4837204.ece/BINARY/galis3.jpg
http://nba-esc.sport24.gr/news/all-star/article4837203.ece/BINARY/galis2.jpg

DirtySniper
09-09-2017, 12:14
φανταστικο σακακι.
Μια μπυρα στο 4

VasilisL7
09-09-2017, 12:24
qiOL7oVoeqc

Lucifer_7
09-09-2017, 12:48
Goat. Σε ευχαριστούμε που έφερες το άθλημα στο Ελλαδιστάν.

trust in who we are
09-09-2017, 14:01
1VNv6gT1RWk

dora7
09-09-2017, 16:01
Ενα ευχαριστω δεν ειναι αρκετο για σενα μυθε, που εντυσες τη ζωη μας με την ομορφια αυτου του αθληματος!

dio
09-09-2017, 16:25
https://i.imgur.com/xSXofC2.png

DirtySniper
09-09-2017, 16:59
τεραστιε νικο γκαλη

9UhLdf3uwdA

BabisKyr
09-09-2017, 17:11
Ο Παναθηναϊκός που του έκοψε το μπάσκετ έβγαλε ανακοίνωση;

Γκάλης νούμερο 1, δεν θα υπάρξει ξανά άλλος. Και αμέσως μετά Σπανούλιας.

VasilisL7
09-09-2017, 17:51
Ο Παναθηναϊκός που του έκοψε το μπάσκετ έβγαλε ανακοίνωση;

Γκάλης νούμερο 1, δεν θα υπάρξει ξανά άλλος. Και αμέσως μετά Σπανούλιας.


Η ομοσπονδία έβγαλε ανακοίνωση; :p:p:p:p:p:p

μιγάδας
09-09-2017, 20:53
ήθελα πολύ καιρό να το ρωτήσω και να γίνει μια συζήτηση.

δεδομένο 1: ο αντετοκούμπο δεν θα παίξει ποτέ ευρώπη να δούμε αν μπορεί να κυριαρχήσει στα επίπεδα που έκανε ο γκάλης ή να επιδράσει τόσο καθοριστικά στο άθλημα στην ελλάδα όπως ο γκάλης

δεδομένο 2: ο γκάλης δεν έπαιξε ποτέ ΝΒΑ για να δούμε αν θα μπορούσε να έχει αντίστοιχη παρουσία με αυτή που φαίνεται ότι θα έχει ο γιάννης.

υπόθεση: ο γιάννης δικαιώνει τις προσδοκίες και μένει στον αφρό της λίγκας για τα επόμενα 10-12 χρόνια. με συμμετοχές σε ολσταρ γκέιμς, καλύτερες 5αδες κλπ.

έχει νόημα να γίνει συζήτηση για τον καλύτερο έλληνα όλων των εποχών και να αποφασίσουμε ανάμεσα στους 2 ή είναι 2 περιπτώσεις που δεν συγκρίνονται άρα δεν θα λέμε "ο goat" αλλά "ο γκάλης και ο γιάννης";;

dio
09-09-2017, 21:30
οι GOATs. Κι ένα κλικ πιο κάτω ο Σπαν. Λίγο πιο κάτω από εκεί ο Παπαλουκάμπ, και μετά ο διαμαντόπουστας

μιγάδας
09-09-2017, 21:32
καλά, προφανώς εννοούσα οι καλύτεροι μετά τον διαμαντίδη.

dio
09-09-2017, 21:41
Να δούμε που θα φτάσει ο Γιάνναρος, και το συζητάμε. Για εμένα, πάντως, αν ανταποκριθεί στις προσδοκίες, τότε θα μιλάμε για τον Νίκο Γκάλη και τον Γιάννη Αντετοκούμπο.

Άλλωστε, πέρα από το ότι ο ένας έπαιξε μόνο στην Ευρώπη και ο άλλος (πρώτα ο Ζιοβάννι) θα έχει παίξει μόνο στο ΝΒΑ, μιλάμε και για τελείως διαφορετικές εποχές. Δε γίνεται να συγκρίνεις αντικειμενικά

redglove
10-09-2017, 03:28
https://i.imgur.com/xSXofC2.png

Πόσο θα γάμαγε να τον καλούσαν όλες οι ομάδες να τιμηθεί σε κάποιο παιχνίδι τους φέτος στην Α1 ή την ΕυρωΛίγκα;

DCS7
10-09-2017, 04:13
Ο Παναθηναϊκός που του έκοψε το μπάσκετ έβγαλε ανακοίνωση;

Γκάλης νούμερο 1, δεν θα υπάρξει ξανά άλλος. Και αμέσως μετά Σπανούλιας.

Γκάλης ο θεός, Σπανούλης ο υιός του θεού και ο Πριντεζης το Αγιο γαυρικο πνεύμα. Η θεός μας είναι τριαδικός οπότε ο θεός του μπάσκετ είναι επίσης τριαδικός.

Dude
10-09-2017, 04:22
Αθλητικά απόκοσμος τύπος. Πάντα όταν βλέπω χαϊλάιτς του προσπαθώ να καταλάβω τι δύναμη είχαν τα πόδια του και ο κορμός του, και αδυνατώ να καταλάβω πώς έκανε κάποια πράγματα. Πραγματικός θεός του μπάσκετ...
Επίσης, με ανάλογο παρουσιαστικό που σου μένει. Ο Νταλιμπάγκιτς π.χ. (ένας από τους άλλους 5 που βρίσκεται στο HOF χωρίς να έχει παίξει ποτέ στο ΝΒΑ) μοιάζει με πωλητή σε λαϊκή από ταινία του Κουστουρίτσα, δεν τον κάνεις και πολύ για αθλητή βάσει φυσιογνωμίας, παρά μόνο αν καταλάβεις το ύψος του. Ο Γκάλης, παρ'ότι και αυτός με βαλκάνια αρρενωπή μαύρη τρίχα (το γκάνγκστερ του ταίριαζε λουκούμι btw), έβγαζε πάντα έναν μυθικό αέρα... και αλήθεια πιστεύω ότι το να τον μάρκαρες ήταν από τις πιο δύσκολες αποστολές που είχε να αντιμετωπίσει ποτέ μπασκετμπολίστας. Είναι αλλιώς να νιώθεις ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι με έναν τύπο που σηκώνεται στη μούρη σου και είναι 2μετρος και 2,10, κι αλλιώς ο 1,83. Πραγματικά ασύλληπτος παίχτης, δεν θυμάμαι κανένα άλλον κοντό με τέτοια κινησιολογία, δύναμη και ισορροπία.

dio
10-09-2017, 11:04
https://i.imgur.com/xSXofC2.png

Πόσο θα γάμαγε να τον καλούσαν όλες οι ομάδες να τιμηθεί σε κάποιο παιχνίδι τους φέτος στην Α1 ή την ΕυρωΛίγκα;

Ως παίκτης που έχει προπονηθεί από τον Ντούντα υπάρχει περίπτωση να τον δούμε την άλλη Τετάρτη;

isiah
10-09-2017, 17:15
Ο GOAT του GOAT τον GOAT ω GOAT

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mixalis
22-06-2019, 00:25
Γκάλης: «Δεν τιμάει το άθλημα να μην κατεβαίνουν ομάδες στους αγώνες»

Για την κατάσταση που επικρατεί στο ελληνικό μπάσκετ, ο Νίκος Γκάλης τόνισε: «Για μένα αυτά είναι πράγματα που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε, είναι αστεία. Δεν τιμάει το άθλημα, να μην κατεβαίνουν οι ομάδες στους αγώνες. Θα ήθελα να ήταν όλα ομαλά, να πηγαίνουν οι οικογένειες στο γήπεδο, όπως γίνεται στο εξωτερικό. Σαν θέατρο. Δεν χρειάζεται να γίνει πόλεμος για να νικήσεις, πρέπει να υπάρχει fair-play»