PDA

View Full Version : Boxing


standby25
09-05-2015, 15:50
Για να μην φορτωνουμε την αθλητικη συζητηση και χανουμε τον ειρμο
R2RxpsS639I

EEQEV8u2-2o

tt7
14-05-2015, 10:17
Pw pw tha to liwse apo to spiti ayto to thread.

Well done Standby25

Lucifer_7
27-08-2017, 00:33
Κάποιος που ξέρει μπορεί να μου πει περίπου τι ώρα αρχίζουν τα μπουκέτα; 6 είναι καλά να γυρίσω σπίτι ή μπορώ να παρατείνω λίγο ακόμα τη διασκέδαση μου;

Salvador7
27-08-2017, 00:47
4 δεν αρχίζει?

erwi grey
27-08-2017, 00:53
4 αρχίζει από κοσμοτέ η μετάδοση.
Αν δεν είναι στημένο ο Μάνει θα τον διαλύσει τον Ιρλανδό.
Γάντια τελικά 8ρια θα βάλουν;

lemmy85
27-08-2017, 00:55
4 ξεκινάει η μετάδοση,ο αγώνας 5μιση-6 θα πάει..

8αρια γάντια

erwi grey
27-08-2017, 01:04
Αν και οι πιο πολλοί θεωρούν πως τα 8ρια θα ευνοήσουν τον ΜακΓκρεγκορ εγώ πιστεύω το αντίθετο. Ένας μποξέρ άσχετα με το στυλ του, έχει φονικά όπλα-τα χέρια του ακόμα και αν μιλάμε για τον Μέιγουεδερ που δε φημίζεται για τα νοκ άουτ.
Βασικά για δύο, τρεις γύρους το κόβω.

erwi grey
27-08-2017, 13:44
Στον 10ο τελικά, τον ήπιε ο Νοτόριους.
Και ένας μποξέρ 40ρης τι ενέργεια έχει σε σχέση με τον 29χρονο μμαερ που στο τέλος παραπατούσε.

OneOfTheSmurfs
27-08-2017, 17:15
https://i.redd.it/rid5k6pxu7iz.jpg

KingJames
27-08-2017, 21:15
Ο world πίστευε πως ένας λεμπρονικός μποξερ,γκοατ καλιμπερ θα χάσει από εναν εμεμεηερ στο άθλημά του μποξ.
Γαμιάς ΦΛοηντ,τζηνιους. 2 χρόνια από την ανακοίνωση της απόσυρσης,ετοιμαζότανε για τον κατάλληλο αγώνα του "50-0" κ ο πλανήτης απαιτούσε Κονορ.Παρτονα τον Κονορ.

sfakianos7
28-08-2017, 14:19
Οντως τζηνιους, 100 μυρια τσιμπησε. Βεβαια ο αλλος τον εκανε λιγο μπαουλο αλλα δε βαριεσαι.

DirtySniper
28-08-2017, 15:03
ηταν σαν να παιζανε καρυ μεσι διαγωνισμο τριποντων.
Δεν ειχε ελπιδα ο ιρλανδος ποκοπικος

lemmy85
28-08-2017, 15:33
γενικότερα δεν νομίζω ότι αντέχει σε καμιά ιδιαίτερη κριτική αυτό το σκετσάκι..ο ένας έκανε το 50-0 και θα μπορεί να λέει ότι ξεπέρασε τον μαρτσιάνο,ο άλλος θα γυρίσει στα κλουβιά έχοντας τσεπώσει ένα 100ρικο,χορηγοί,κανάλια,διοργανωτές βγάλανε κι αυτοί το παντεσπάνι τους και πάμε παρακάτω..

ρε goat τάισον,ξύρισε αυτό το μουστάκι,σαν συνταξιούχος οικοδόμος σε καφενείο στην καισαριανή είσαι..

harrism15a
28-08-2017, 16:49
κανένας σοβαρός λάτρης του μποξ δεν ασχολείται με το σκετσάκι.

ένα ματσακι των εταιρειών παραγωγής για να βγει μπικικίνι και τίποτα άλλο.

Εαν ο Ιρλανδός μπει στο ρινγκ με ένα επαγγελματία μποξέρ (top5 contender π.χ-διψασμένο) δεν πρόκειται να βγάλει τον πέμπτο γύρο.

Για 200 εκατομμύρια τσέπη, ήταν πολύ λογικό να παίζει το πουλάκι του ο φλόιντ για 6-7 γύρους. Δε δίνεις πρόωρο τέλος σε ένα πανηγύρι που κάποιοι πλήρωσαν από 3 εως 75 χιλιάδες δολάρια για να παρακολουθήσουν ζωντανά.

dio
28-08-2017, 19:02
ειλικρινής, κι όχι προβοκατόρικη, ερώτηση: αν ο Ιρλανδός έμπαινε στο όπως_λέγεται_αυτό_που_παίζουν_ξύλο_οι_ΜΜΑ με έναν επαγγελματία μποξέρ (top5 contender π.χ.-διψασμένο), ποιος θα ήταν πιο πιθανό να κερδίσει;

sfakianos7
28-08-2017, 19:29
ειλικρινής, κι όχι προβοκατόρικη, ερώτηση: αν ο Ιρλανδός έμπαινε στο όπως_λέγεται_αυτό_που_παίζουν_ξύλο_οι_ΜΜΑ με έναν επαγγελματία μποξέρ (top5 contender π.χ.-διψασμένο), ποιος θα ήταν πιο πιθανό να κερδίσει;

Ο καλύτερος.

Master of disaster
28-08-2017, 19:58
ειλικρινής, κι όχι προβοκατόρικη, ερώτηση: αν ο Ιρλανδός έμπαινε στο όπως_λέγεται_αυτό_που_παίζουν_ξύλο_οι_ΜΜΑ με έναν επαγγελματία μποξέρ (top5 contender π.χ.-διψασμένο), ποιος θα ήταν πιο πιθανό να κερδίσει;

99/100 φορές ο Ιρλανδός θα πω εγώ

Joshua_Grant
28-08-2017, 20:01
Δε θα άντεχε ούτε 30 δευτερόλεπτα μποξέρ.

dio
28-08-2017, 20:10
ειλικρινής, κι όχι προβοκατόρικη, ερώτηση: αν ο Ιρλανδός έμπαινε στο όπως_λέγεται_αυτό_που_παίζουν_ξύλο_οι_ΜΜΑ με έναν επαγγελματία μποξέρ (top5 contender π.χ.-διψασμένο), ποιος θα ήταν πιο πιθανό να κερδίσει;

Ο καλύτερος.

ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΠΑΝΟΥΛΗ; :mad:

:p

DESO
28-08-2017, 20:53
Ρε σεις προφανώς μιλάμε για μήλα και αχλάδια. Ο Μέιγουεδερ κατέβαλε προσπάθεια για να μην τον στείλει σπίτι του από τον 1ο-2ο γύρο.
Αντίστοιχα ο Κόνορ στο κλουβί με τους αντίστοιχους κανόνες θα έκανε μια χαψιά τον έρμο τον μποξέρ που ούτε από κλωτσιές έχει μάθει να φυλάγεται ούτε από take down.

Άγιος Πέτρος
28-08-2017, 21:25
Εξαρτάται θα πει κάποιος. Εννοείται πως το πλεονέκτημα το έχει πάντα αυτός που αγωνίζεται στο αθλημα του. Το ΜΜΑ επειδή ακριβώς είναι συνδιασμός πολεμικών τεχνών ο Mayweather μπορεί να είχε μεγαλύτερο πλεονέκτημα απ' ότι ο Κόνορ στο μποξ, ειδικά αν έτρεχε γύρω γύρω και απέφευγε τις λαβές (από Mayweather θα γινόταν Mayhaveachance).

Παράδειγμα ας πούμε ο Butterbean που έκανε καριέρα και στο μποξ και στο ΜΜΑ (λίγο ατυχές βέβαια, ο τύπος είναι κτηναρι). Έπαιξε στα ίσια και στα δυο σπορ

Αλλά ο Mayweather έκανε προπόνηση για αυτό το ματς 3 χρόνια, δεν άφησε τίποτα στην τύχη. Αν γινόταν κανονικό ματς, όχι στημένο και ο ΜακΓκρέγκορ έκανε 3 χρόνια εντατική προπόνηση μποξ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα

harrism15a
28-08-2017, 22:57
αν ο μποξέρ έμπαινε στο κλουβί με έναν MMAερ που αγωνίζεται περισσότερο στο έδαφος και με γκράμπλινγκ (όπως ο Nate Diaz πχ) τότε θα είχε σοβαρό πρόβλημα να ανταπεξέλθει. Εκτός κι αν είχε κάνει πολύ σοβαρή και πολύμηνη προετοιμασία, οπότε ίσως και να είχε περισσότερες ελπίδες.

Ο Κόνορ, στο κλουβί θεωρείται striker. Δηλαδή προτιμάει να δίνει μπουνιές και κλωτσιές όρθιος, παρά να πέφτει στο ταπί και να κλειδώνει.

ΥΓ. Το ΜΜΑ επειδή διαρκεί μόλις 3 γύρους, έχει λιγότερες απαιτήσεις σε φυσική κατάσταση και αντοχή από το μποξ. Γι αυτό βλέπουμε διάφορους διάσημους αθλητές να μπαίνουν στο κλουβί όταν αποφασίσουν να αποσυρθούν από το αγαπημένο τους σπορ, στη δύση της καριέρας τους δηλαδή.

ΥΓ 2 Ο Φλόιντ είναι 40. Ο Ιρλανδός σχεδόν 29. Πιο εύκολα κάθεσαι στα 29 σου να βελτιωθείς σε ένα διαφορετικό στυλ μάχης, παρά στα 40 σου όταν βρίσκεσαι στην κορυφή και κολυμπάς στα εκατομμύρια από το 1998.

ΥΓ 3 Εννοείται πως με κανόνες ΜΜΑ και σε κλουβί, ένας mixed martial αθλητής έχει τον πρώτο λόγο. Είναι κάτι παραπάνω από προφανές. Εγώ όμως εδώ και χρόνια έχω μια άλλη θεωρία στο μυαλό μου. Αν καταφέρει και κλειδώσει στο έδαφος το μποξέρ ο ΜΜΑερ με σωστή λαβή οκ, το πιο πιθανό είναι να κερδίσει.

Σκεφτείτε όμως πριν γίνει αυτό και με δεδομένη τη ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορά σε τεχνική και δύναμη και ταχύτητα των χτυπημάτων του μποξέρ σε σχέση με τον ΜΜΑερ (αν δεις αγώνα ΜΜΑ ενω είσαι λάτρης του μποξ, όσο χτυπάνε όρθιοι με τα χέρια νομίζεις οτι βλέπεις μεθυσμένους αλήτες στο προαύλιο του λυκείου) να κατάφερνε ένας top slugger boxer σαν τον George Foreman ή ένας δολοφονικός swarmer boxer όπως ο Mike Tyson να περάσει ας πούμε ένα δυνατό χουκ ή άπερκατ στον ΜΜΑερ ΜΕ ΓΆΝΤΙΑ κανόνων ΜΜΑ! Εκεί προφανώς δε θα μιλούσαμε για νοκ αουτ αλλά για εντατικές και ίσως μόνιμες εγκεφαλικές βλάβες.

lemmy85
28-08-2017, 23:17
(αν δεις αγώνα ΜΜΑ ενω είσαι λάτρης του μποξ, όσο χτυπάνε όρθιοι με τα χέρια νομίζεις οτι βλέπεις μεθυσμένους αλήτες στο προαύλιο του λυκείου)

στο stream που έβλεπα τον αγώνα,o σπίκερ πέταξε κάποια στιγμή την ατάκα "a boxer versus a puncher"...

DirtySniper
29-08-2017, 01:47
εγω νομιζω ακομα και ο αιρον μαικ τον ειχε τον Μακγκρκεγκορ
σε αγωνα κικ μποξινγκ
βασικα τον ειχε πολυ ευκολα

DESO
29-08-2017, 10:01
εγω νομιζω ακομα και ο αιρον μαικ τον ειχε τον Μακγκρκεγκορ
σε αγωνα κικ μποξινγκ
βασικα τον ειχε πολυ ευκολα

Και σε επίπεδο K1 να τον βάλεις να παίξει με τοπ κικ μπόξερς ή τάι μπόξερς ή κιοκουσινκαιδες, πάλι κλαμένος θα φύγει γιατί και εκεί μετράει πολύ η τεχνική.

Ο ΜακΓκρεγκορ σε επίπεδο ΜΜΑ είναι γρήγορος και αδίστακτος, έχει τσαγανό, έχει αντοχή και έχει γερά χτυπήματα. Είναι όμως ψιλοάτεχνος για striker, γιατί striker θεωρείται. Άσχετα αν νικάει, οι νίκες έρχονται για όλους τους παραπάνω λόγους, δεν σημαίνει ότι οι γροθιές του είναι διαβήτης. Συν ότι μερικούς μπορεί να τους ψαρώνει με το trash talking :D!

Συγκρίνοντας τον και με strikers άλλων κατηγοριών του ΜΜΑ (Anderson Silva, Lyoto Machida, Jon Jones) που θεωρούνται/-νταν τοπ στο είδος τους, ε τεχνικά δεν τον βλέπουν καν.

ΥΓ. Οι μποξερ είναι τοπ σε επίπεδο χεριών. Κανένας κικ/ται μπόξερ και κανένας καρατέκα δεν τους βγαίνει. Όμως δεν έχουν πόδια και αυτό τους κάνει εξαιρετικά ευάλωτους σε αγώνα που παίζουν πόδια/ γόνατα (φανταστείτε τον Μέιγουεδερ να παίζει με prime Buakaw :eek:) χωρίς να αναφερθούμε καν σε κλουβί με take downs και τους bjjers να τρίβουν χέρια περιμένοντας τους στην γωνία.

μιγάδας
29-08-2017, 21:14
ωραία όλα αυτά, αλλά το ζήτημα είναι άλλο:

αν έπαιζαν ξύλο στο δρόμο για μια γκόμενα, ποιος θα κέρδιζε; (και μην μου πείτε αυτός που θα έριχνε την 1η, χαίρω πολύ).

Άγιος Πέτρος
29-08-2017, 21:46
ΜακΓκρέγκορ γιατί 99% θα κρατούσε μπουκάλι από ουίσκι

dio
29-08-2017, 21:51
ε, καλά, και ο άλλος είναι Ιρλανδός

εδιτ: άκυρο, μειγουέδερ διάβασα...

erwi grey
19-10-2017, 16:11
εγω νομιζω ακομα και ο αιρον μαικ τον ειχε τον Μακγκρκεγκορ
σε αγωνα κικ μποξινγκ
βασικα τον ειχε πολυ ευκολα

Και σε επίπεδο K1 να τον βάλεις να παίξει με τοπ κικ μπόξερς ή τάι μπόξερς ή κιοκουσινκαιδες, πάλι κλαμένος θα φύγει γιατί και εκεί μετράει πολύ η τεχνική.

Ο ΜακΓκρεγκορ σε επίπεδο ΜΜΑ είναι γρήγορος και αδίστακτος, έχει τσαγανό, έχει αντοχή και έχει γερά χτυπήματα. Είναι όμως ψιλοάτεχνος για striker, γιατί striker θεωρείται. Άσχετα αν νικάει, οι νίκες έρχονται για όλους τους παραπάνω λόγους, δεν σημαίνει ότι οι γροθιές του είναι διαβήτης. Συν ότι μερικούς μπορεί να τους ψαρώνει με το trash talking :D!

Συγκρίνοντας τον και με strikers άλλων κατηγοριών του ΜΜΑ (Anderson Silva, Lyoto Machida, Jon Jones) που θεωρούνται/-νταν τοπ στο είδος τους, ε τεχνικά δεν τον βλέπουν καν.

ΥΓ. Οι μποξερ είναι τοπ σε επίπεδο χεριών. Κανένας κικ/ται μπόξερ και κανένας καρατέκα δεν τους βγαίνει. Όμως δεν έχουν πόδια και αυτό τους κάνει εξαιρετικά ευάλωτους σε αγώνα που παίζουν πόδια/ γόνατα (φανταστείτε τον Μέιγουεδερ να παίζει με prime Buakaw :eek:) χωρίς να αναφερθούμε καν σε κλουβί με take downs και τους bjjers να τρίβουν χέρια περιμένοντας τους στην γωνία.

Ο Φορμαν ή ο Τάισον ή ο Σέιβερς αν πέρναγαν ένα καθαρό χτύπημα με αυτά τα γάντια, κατά πάσα πιθανότητα θα στέλναν τον αντίπαλο στον άλλο κόσμο.
Πιθανολογείται πως ο επόμενος αγώνας πυγμαχίας του ΜακΓκρέγκορ θα είναι με τον Κανέλο ο οποίος είναι κτήνος και στο πραιμ του.
Συζητώντας πάντως με άτομα του χώρου οι πιο πολλοί είδαν έναν στημένο αγώνα. Γενικά οι προπονητές που ξέρω θεωρούν τον ΜακΓκρέγκορ ικανό να κερδίσει ακόμα και τοπ πυγμάχους.
Εγώ δε το πιστεύω.