PDA

View Full Version : Κορυφαίοι & Αγαπημένοι αθλητές (όλα τα σπορ)


Dude
11-02-2010, 03:48
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να αρχίσω ένα σχετικό θέμα, αλλά δεν ήξερα τι "χαρακτήρα" να του δώσω. Τελικά προτείνω σε αυτό το thread να αναφέρει ο καθένας μας αθλητές που τους θεωρεί τους κορυφαίους της ιστορίας κάποιου ή κάποιων σπορ, ενώ ταυτόχρονα να αναφερόμαστε και σε αθλητές που μας έχουν σημαδέψει, χωρίς απαραίτητα να ήταν οι κορυφαίοι του σπορ τους...

Αρχίζοντας λοιπόν παραθέτω μια λίστα 12 αθλητών που προσωπικά θεωρώ κορυφαίους της ιστορίας του κάθε σπορ βάσει των όσων έχουν πετύχει στην καριέρα τους (η σειρά είναι τυχαία):
1) Pele (ποδόσφαιρο)
2) Michael Jordan (μπάσκετ)
3) Roger Federer (τένις)
4) Carl Lewis (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Michael Phelps (κολύμβηση)
6) Sergey Bubka (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Haile Gebreselassie (στίβος - 5 χλμ, 10 χλμ, μαραθώνιος)
8) Nikolay Andrianov (ενόργανη γυμναστική) *
9) Sugar Ray Robinson (πυγμαχία μεσαίων βαρών) *
10) Vassiliy Alekseyev (άρση βαρών) *
11) Eddy Merckx (ποδηλασία) *
12) Mickael Schumacher (φόρμουλα 1)

Στους αριθμούς 8, 9, 10 και 11 έβαλα ένα αστεράκι, διότι αυτούς τους αθλητές δεν είχα ποτέ μου την ευκαιρία να τους δω, και απλώς μαθαίνοντας για τα κατορθώματά τους αποφάσισα ότι μάλλον αξίζουν να αναφέρονται σε μια τέτοια λίστα. Όσο για το Schumacher, προσωπικά ήμουν πάντα μεγάλος φαν του Senna, αλλά παραδέχομαι ότι η καριέρα του Schumacher είναι η πιο εντυπωσιακή πλέον στην ιστορία της Φόρμουλα 1.

Ο αντικειμενικά πιο κυρίαρχος Ολυμπιονίκης ever είναι το φαινόμενο Michael Phelps, ο οποίος είναι στην ηλικία μου και έχει κερδίσει 14 χρυσά ολυμπιακά μετάλλια, περισσότερα από κάθε αθλητή σε οποιοδήποτε σπορ... Όμως ούτε είμαι ο φανατικός της κολύμβησης, ούτε μπορώ εύκολα να ταυτιστώ με έναν τέτοιο υπεραθλητή (ενώ καλό είναι να κρατάμε και μια πισινή για το τι κρύβεται πίσω από αυτόν τον τύπο... γιατί παραείναι εξωφρενικά αυτά που έχει πετύχει)...

Στα ομαδικά σπορ, ξεχωρίζουν οι δύο κύριοι που έχω βάλει στην αρχή στην παραπάνω λίστα, ο Πελέ και ο Τζόρνταν... Αν ήταν να διαλέξω έναν από τους δύο σαν κορυφαίο αθλητή ομαδικού σπορ στην ιστορία, θα διάλεγα τον Τζόρνταν, γιατί αφενός πέτυχε ό,τι πέτυχε πιο πρόσφατα, αφετέρου ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγαπημένου μου σπορ και μεγάλη μου αγάπη από μικρό παιδί...

Τέλος, σε ό,τι αφορά τους υπόλοιπους αθληταράδες της λίστας, προσωπικός αγαπημένος μου και αυτός ο οποίος κερδίζει την ψήφο μου για τον κορυφαίο αθλητή όλων των εποχών από τα ατομικά αθλήματα, είναι ο Roger... και θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που τον έζησα και συνεχίζω να το ζω όλα αυτά τα χρόνια της κυριαρχίας του στο παγκόσμιο τένις... ενώ εξαιτίας του το αγάπησα σαν σπορ...

Μετά από τα παραπάνω, διαλέγοντας τον αγαπημένο μου ανάμεσα στον κορυφαίο των ομαδικών (Jordan) και σε εκείνο των ατομικών (Federer) αθλημάτων, θα πάω με το Swiss Maestro, γιατί στο απαιτητικότατο - και ταυτόχρονα θεαματικότατο - άθλημα που λέγεται τένις (θεωρείται το 2ο πιο δύσκολο άθλημα μετά το τρίαθλο), είναι ο άνθρωπος με τη σταθερότερη και συνεπέστερη σχέση με την κορυφή, πλέον στην ιστορία του αθλήματος. Εκτός αυτού, είναι απόλυτα αρμονικός από τεχνικής άποψης, καθώς έχει όλα τα χτυπήματα, ενώ είναι χάρμα οφθαλμού και να το βλέπεις, καθώς το παιχνίδι του είναι πάντα ελκυστικό από θέμα φαντασίας. Οπότε go Roger (να κάνουμε και την ανατροπή σε ένα μπασκετικό φόρουμ να μην ανακηρύξουμε πρώτο το Michael)...

Σε ό,τι αφορά τώρα στους αγαπημένους μου αθλητές από πιτσιρίκι μέχρι σήμερα, θα αναφέρω τους εξής:
-Michael Jordan, Hakeem Olajuwon, Θοδωρής Παπαλουκάς (μπάσκετ)
-Michael Johnson (στίβος - 200 μ, 400 μ)
-Ronaldo, Γρηγόρης Γεωργάτος (ποδόσφαιρο)
-Roger Federer (τένις)
-Πύρρος Δήμας, Κάχι Κακιασβίλι (άρση βαρών)

Με όλους τους παραπάνω παθιάστηκα στην πορεία όταν τους ανακάλυπτα και έγινα μεγάλος φαν τους... Υπήρχαν και άλλοι αρκετοί αθλητές ωστόσο που για μικρές περιόδους ήμουν φαν (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Ρίβερς λίγο πριν τελειώσω το δημοτικό), όμως νομίζω ότι με τους πάνω είμαι καλυμένος...

DON
11-02-2010, 12:10
ΜΕΓΑΛΟ θέμα...άλλο ένα τόπικ που θέλει χροοονο!υπομονή!

Streetballer
11-02-2010, 16:44
Ωραίο θρεντ! Θα γράψω αυτούς που μου έρχονται στο μυαλό τώρα:
1) Στο μπάσκετ, ο Μ.Τζ. ήταν πάντα ένας, αλλά εμένα μου άρεσε απίστευτα ο Ολάζουον. Από τους πιο σύγχρονους, είμαι φαν του Νοβίτσκι.
2) Ποδόσφαιρο... Ο Ζινεντίν Ζιντάν πάντα συνδύαζε θέαμα και ουσία, χωρίς να υπερβάλλει. Επίσης, μου άρεσε πάρα πολύ ο Ρονάλντο στα καλά του.

Στα υπόλοιπα αθλήματα δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα το διεθνή χώρο, οπότε οι παίκτες που προτιμώ είναι του Ολυμπιακού. Στο βόλλεϋ Μάριος Γκιούρδας και στο πόλο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου.

Arionas
11-02-2010, 16:52
Μιας και αφηνεις ανοιχτο να γραψουμε και αθλητες που ισως να μην θεωρουνται οι κορυφαιοι αλλα μας σημαδεψαν με την παρουσια τους παραθετω τους εξης αγαπημενους μου:

1)Ronaldo-R9(ποδοσφαιρο φυσικα τον Βραζιλιανο εννοω...απο τους πιο ατυχους αθλητες στην ιστορια και ομως ο 1ος imo υπεραθλητης του αθληματος...ο μονος που οταν και οπου επαιζε με εκανε να παρακολουθω ποδοσφαιρο)
2)Lebron James,Joe Arlauckas,Oscar Schmidt,Eddie Johnson(Μπασκετ...και οι 4 ειχαν στοιχεια στο παιχνιδι τους που παντα με εκαναν να καθομαι να παρακολουθω αγωνες τους)
3)Javier Sotomayor,Sergey Bubka,Haile Gebrselassie(Στιβος)
4)Ολοι οι αθλητες του Curling(ειδικα αυτοι με τις σκουπες που δειχνουν να εχουν εμπειρια απο Ελληνικο στρατο)

Dude
11-02-2010, 17:12
Εννοείται ότι και γω συνδέθηκα με το Βραζιλιάνο Ρονάλντο, όχι τον Κριστιάνο (όχι ότι δεν είναι κι αυτός τεράστιος παίκτης το παιδί)... Δεν εξηγείς λίγο και σε μας τους νιούμπηδες τι είναι το curling;

mazoointhezoo
11-02-2010, 17:22
Αλεξανδρος Ποποβ = κολυμβηση

Ευγενιος Πλουσενκο = καλλιτεχνικο πατιναζ

Arionas
11-02-2010, 17:55
Εννοείται ότι και γω συνδέθηκα με το Βραζιλιάνο Ρονάλντο, όχι τον Κριστιάνο (όχι ότι δεν είναι κι αυτός τεράστιος παίκτης το παιδί)... Δεν εξηγείς λίγο και σε μας τους νιούμπηδες τι είναι το curling;

Curling RESPECT http://www.youtube.com/watch?v=idSdnubrlds
:p

AIIZ
11-02-2010, 20:05
θα αναφερω μονο τους αγαπημενους μου

ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ, γεωργατος, μπεκαμ, κριστιανο [ποδοσφαιρο]

τζορνταν, νοβιτζκι [μπασκετ]

μιλινκοβιτς, μιλκοβιτς [βολει]

χατζηθεοδωρου [πολο]

μαρας [ενοργανη]

Streetballer
11-02-2010, 20:07
θα αναφερω μονο τους αγαπημενους μου

ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ, γεωργατος, μπεκαμ, κριστιανο [ποδοσφαιρο]

τζορνταν, νοβιτζκι [μπασκετ]

μιλινκοβιτς, μιλκοβιτς [βολει]

χατζηθεοδωρου [πολο]

μαρας [ενοργανη]

Ποιος είναι ο κύριος;;;:d

AIIZ
11-02-2010, 20:10
Ποιος είναι ο κύριος;;;:d

ενα αμερικανακι μωρε! :p

DON
17-02-2010, 12:51
1) Pele (ποδόσφαιρο)
2) Michael Jordan (μπάσκετ)
3) Roger Federer (τένις)
4) Carl Lewis (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Michael Phelps (κολύμβηση)
6) Sergey Bubka (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Haile Gebreselassie (στίβος - 5 χλμ, 10 χλμ, μαραθώνιος)
8) Nikolay Andrianov (ενόργανη γυμναστική) *
9) Sugar Ray Robinson (πυγμαχία μεσαίων βαρών) *
10) Vassiliy Alekseyev (άρση βαρών) *
11) Eddy Merckx (ποδηλασία) *
12) Mickael Schumacher (φόρμουλα 1)



Σε ό,τι αφορά τώρα στους αγαπημένους μου αθλητές από πιτσιρίκι μέχρι σήμερα, θα αναφέρω τους εξής:
-Michael Jordan, Hakeem Olajuwon, Θοδωρής Παπαλουκάς (μπάσκετ)
-Michael Johnson (στίβος - 200 μ, 400 μ)
-Ronaldo, Γρηγόρης Γεωργάτος (ποδόσφαιρο)
-Roger Federer (τένις)
-Πύρρος Δήμας, Κάχι Κακιασβίλι (άρση βαρών)


Με την σειρά μου καταπιάνομαι με αυτό το θέμα και λέω πως θα πω του ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΟΟΝΟ βάση αποτελεσμάτων.


1) Diego Armando Maradona (ποδόσφαιρο)
2) Magic Johnson (μπάσκετ)
3) Andre Aggassi (τένις)
4) Michael Johnson (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Michael Phelps (κολύμβηση)
6) Sergey Bubka (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Haile Gebreselassie (στίβος - 5 χλμ, 10 χλμ, μαραθώνιος)
8) ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!
9) Mohammad Ali - Cassius Clay(πυγμαχία)
10) Naim Suleymanoglu (άρση βαρών)
11) Lans Armostrong (ποδηλασία)
12) Ayrton Senna (φόρμουλα 1)

Σε ό,τι αφορά τώρα στους αγαπημένους μου αθλητές από πιτσιρίκι μέχρι σήμερα, θα αναφέρω τους εξής:
-Magic Johnson - Lebron James (μπάσκετ)
-Zinedine Zidane, Ζιοβάνι (ποδόσφαιρο)
-Ayrton Senna (F1)

Αγαπημένοι Ολυμπιακοί παίκτες?

Μπάλα ΖΙΟΒΑΝΙ
Μπάσκετ ΤΕΟΝΤΟΣΙΤΣ
Βόλει ΝΤΡΑΓΚΟΒΙΤΣ
Πόλο ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ

peter
17-02-2010, 14:44
Δεν συμφωνώ με την έννοια κορυφαίους οπότε θα σημειώσω τους αγαπημένους μου

1) Καρλ Χαιντς Ρουμενίγκε (ποδόσφαιρο)
2) Μαικλ Τζόρνταν (μπάσκετ)
3) Μπιον Μποργκ (τένις)
4) Καρλ Λιουις (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος) Ουσέιν Μπολτ
5) Σαλνικοφ (κολύμβηση 1500) + Μικαελ γκρος
6) Sergey Bubka (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Haile Gebreselassie (στίβος - 5 χλμ, 10 χλμ, μαραθώνιος)
8) ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!
9) ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!
10) ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!
11) ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!
12) ζυλ Βιλνεβ

mazoointhezoo
17-02-2010, 15:29
Κορυφαιος αρσηβαριστας ο Βασιλης Αλεξεγιεβ ο οποιος ειχε τις πιο πρωτοποριακες τεχνικες προπονησης πριν απο 40 χρονια τις οποιος εφηυρε μονος του.

Απο την wiki:

In 1999, in Greece, Alekseyev was acknowledged as the best sportsman of the 20th century.

Dude
17-02-2010, 18:03
Μερικές επισημάνσεις:

- Αγαπητέ Don, διαφωνώ με τη μεταφορά των posts των κορυφαίων μπασκετμπολιστών όλων των εποχών σε αυτό το thread. Άλλο αυτό το θέμα, και άλλο το άλλο... και νομίζω ότι έτσι προμοτάρουμε την αξία των μπασκετμπολιστών έναντι αυτής των αθλητών άλλων σπορ...

- Χαίρομαι να βλέπω αγαπημένους όλων από πολλά σπορ... Τουλάχιστον φαίνεται ότι δεν είμαστε κολλημένοι μπασκετόφιλοι, ποδοσφαιρόφιλοι ή οτιδήποτε... Παρόλα αυτά μην κολλάτε να δίνετε αγαπημένους σας αθλητές μόνο από τα σπορ που έδωσα εγώ, γιατί προσωπικά επέλεξα να αναφέρω τεράστιους αθλητές από αυτά τα σπορ, απλά γιατί θεώρώρησα ότι ίσως είναι τα πιο σημαντικά σπορ γενικά...

- Αγαπητέ peter, χαίρομαι που έβαλες τον Μποργκ... Από τους σπουδαιότερους sportsmen ever, ο οποίος έφερε στο τένις ότι έφερε ο Magic στο μπάσκετ... κάτι σαν showtime... Προσωπικά το θεωρώ μάλλον 2ο σε αξία τενίστα όλων των εποχών, πίσω από τον προσωπικά αγαπημένο μου και πιο dominant πλέον player του αθλήματος (και συνεχίζει) Roger Federer...

- Don μάλλον μπερδεύτηκες, ο πάπιας ήταν 200άρης και 400άρης, δεν έκανε άλμα εις μήκος... Όσο για τους Σουλεϊμάνογλου και Λανς Άρμστρονγκ, ομολογουμένως και οι δύο ήταν και πιθανές δικές μου επιλογές, οι οποίες άλλαξαν από κάποια πράγματα που διάβασα για τους άλλους... Πάντως ανήκουν κι αυτοί σίγουρα στους κορυφαίους και για μένα...

- mazoointhezoo... Χωρίς και γω να τον έχω δει ιδιαίτερα, όντως ο Αλεξέγιεφ ήταν κάτι σαν Μοχάμεντ Άλι ή Πελέ της άρσης βαρών...

KingJames
18-02-2010, 03:17
(Mε πρότυπο τη σειρά του dude) Mείξη αγαπημένων-καλύτερων υποκειμενικά πάντα.
1) Ζidane-Steven "Captain Fantastic" Gerrard-Kenny Dalglish-Djole (ποδόσφαιρο)
2) LeBron J. - Εddie J.- Alfonso Ford (μπάσκετ)
3) Roger Federer (τένις)
4) "Πάπιας" (στίβος)
5) Michael Phelps (κολύμβηση)
6) Τπτ ιδιαίτερο από αγωνιστικές πολεμικές τέχνες.Θα έλεγα μόνο συμπάθεια κ αναγνώριση στους Έλληνες καρατεριστες που είναι εκ των κορυφαίων στην Ευρώπη εως κ παγκόσμια.Καιρός είναι να γίνει ολυμπιακό άθλημα.
7) Πύρος (άρση βαρών) *
8) Τπτ ιδιαίτερο επίσης.Αλλά βλέπετε άνετα αγώνας κλειστού με τα σπριντακια. (ποδηλασία) *
9) Michael Schumacher -επειδή (κ μόνο) ανέστησε το ΘΡΥΛΟ της Ferrari.Βλέπαμε τα κόκκινα μονοθέσια να ξανασαρώνουν κ να κατατάσονται εκει που ιστορικά ανήκουν-
Ayrton Senna -o ταχύτερος όλων-
Τazio Nuvolari -"πλαγιολίσθαίνοντας με μια Alfa Romeo" :woot-(φόρμουλα 1)
10)Colin McRae,Carlos Sainz,Ari Vatanen (rally)
11)Ιβαν ο τρομερός - Ντραγκοβιτς (βολλευ ,αγαπημένοι κυρίως)

Δον στους αγαπημένους έχουμε κοινά γουστά...μαντεύω πως γουστάρεις πιότερο τα μελανούρια :D

Dude
18-02-2010, 05:26
Να και η ανανέωση της δικής μου λίστας, σύμφωνα με τα πρότυπα του Andreas lfc. Δίπλα στους κορυφαίους, αναφέρω μετά την "-" και αγαπημένους μου που είτε ανήκουν και αυτοί στα κορυφαία ονόματα του αντίστοιχου σπορ, είτε είναι προσωπικές αδυναμίες:

1) Pele - Ronaldo, Ronaldinho, Thierry Henry - μέρες Arsenal -, Giovanni, Γρηγόρης Γεωργάτος (ποδόσφαιρο)
2) Michael Jordan - Magic Johnson, Hakeem Olajuwon, Lebron James, Carmelo Anthony, Dwyane Wade, Toni Kukoc, Sarunas Jasikevicius, Θοδωρής Παπαλουκάς, Milos Teodosic, Dejan Bodiroga (μην με δείρετε, αλλά είναι κάποιες trademark κινήσεις του που είναι απόλαυση να τις βλέπεις και δεν επαναλαμβάνονται από κανένα - πάντως και γω με την πράσινη φανέλα δεν μπορώ εύκολα να τις δώ, αλλά με τη φανέλα της Μπάρτσα και των Σέρβων κατεβαίνουν) (μπάσκετ)
3) Roger Federer - Bjorn Borg, Ivan Lendl, Pete Sampras, Andre Agassi, Rafa Nadal (τένις)
4) Carl Lewis (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος) - Michael Johnson (στίβος - 200μ, 400μ), Usain Bolt (στίβος - 100μ, 200μ), Jesse Owens (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Michael Phelps (κολύμβηση)
6) Sergey Bubka (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Haile Gebreselassie - Emil Zatopek (στίβος - 5 χλμ, 10 χλμ, μαραθώνιος)
8) Nikolay Andrianov (ενόργανη γυμναστική)
9) Sugar Ray Robinson (πυγμαχία μεσαίων βαρών)
10) Vassiliy Alekseyev - Κάχι Κακιασβίλι, Πύρρος Δήμας, Naim Suleymanoglu (άρση βαρών)
11) Eddy Merckx - Lance Armstrong (ποδηλασία)
12) Mickael Schumacher - Ayrton Senna (φόρμουλα 1)

DON
18-02-2010, 11:19
Μερικές επισημάνσεις:
- Αγαπητέ Don, διαφωνώ με τη μεταφορά των posts των κορυφαίων μπασκετμπολιστών όλων των εποχών σε αυτό το thread. Άλλο αυτό το θέμα, και άλλο το άλλο... και νομίζω ότι έτσι προμοτάρουμε την αξία των μπασκετμπολιστών έναντι αυτής των αθλητών άλλων σπορ...

- Don μάλλον μπερδεύτηκες, ο πάπιας ήταν 200άρης και 400άρης, δεν έκανε άλμα εις μήκος...


Για τους μπασκετμπολίστες άμα θέλετε αλλάξτε τα πάλι no problem.

Για τον πάπια απλά μου έμεινε το άλμα εις μήκος που είχες βάλει εσύ στο copy-paste:doggy!

mazoointhezoo
19-02-2010, 10:02
Ρε εγκληματιες ξεχασαμε την Γιελενα Ισινμπαγιεβα. Η γυναικα ειναι η καλυτερη στο... πηδημα, σε ολο τον κοσμο, ολων των εποχων ναουμ.

http://cms7.blogia.com/blogs/a/an/ant/antoncastro/upload/20080730172910-yelena-isinbayeva-sexy-sportive.jpg-333

Μολις ειχα ενα μινι-οργασμο.

Dude
20-02-2010, 03:59
Απλά αναφερόμασταν σε άντρες. Αν το πάμε και στο άλλο φύλο, η Ισινμπάγιεβα ανήκει σίγουρα στις κορυφαίες...

Τώρα για το μίνι-οργασμό, η φώτο που επέλεξες πολύ ωραία, αλλά ποτέ μου δεν θεώρησα το τρομερό sex symbol την Ισινμπάγιεβα... Θα προτιμούσα την Άνα Ιβάνοβιτς από τένις...

http://ourworld-yourmove.org/blog-english/wp-content/uploads/ana-ivanovic5.jpg

Υ.Γ. Μ'αυτά και μ'αυτά θα ξεφύγει το thread μου φαίνεται... παλιοκουφάλες :D

KingJames
20-02-2010, 12:33
Υ.Γ. Μ'αυτά και μ'αυτά θα ξεφύγει το thread μου φαίνεται... παλιοκουφάλες :D

:D

Αγαπημένες αθλήτριες-μινι οργασμός
Allison Stokke

http://gadjuh.files.wordpress.com/2007/05/allison-stokke.jpg

Y.Γ Δ βάζω φωτο αλλά είναι σύρμα :Ρούξη Ντουμιτρέσκου

nikolas -7-
28-02-2010, 03:05
Giovanni silva d oliveira ΠΡΟΣΚΥΝΩ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΣΟΥ ...ειθε η παναγια της γουαδελουπης να σ εχει καλα και καθημερινα θα κανω 3γκελακια 4κεφαλιες και 2 μετανοιες μετα νηστειας για να εισαι παντα γερος και δυνατος...

masonos7
09-03-2010, 19:09
Οι λατρεμένοι -και μόνο- βάσει βιωματικών συναισθημάτων:
Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα
Ρομπέρτο Μπάτζιο
Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο
Μίλαν Τόμιτς
Μαϊκλ Τζόρνταν

πολλοί άλλοι μου έχουν χαρίσει στιγμές συγκίνησης, χαράς ή απλά αναγνώρισα το μεγαλείο του ως αθλητές αλλά είναι πολλοί και δεν χρειάζεται να αραδιάζω ονόματα. Έτσι και αλλιώς δέθηκα στιγμιαία μαζί τους.

υ.γ προφανώς παίκτες του Θρύλου δεν ανέφερα γιατί θεωρείται αυτονόητο οτι ισχύει η σχέση λατρείας. Πλην Τόμιτς που εδώ και 20 χρόνια περιγράφει το Όλον του δικού μου μπασκετικού Ολυμπιακού. μέχρι τον επόμενο...;)

duke
11-03-2010, 19:42
podosfairo: diego maradona, roberto baggio, romario, ryan giggs

basket: magic johnson, clyde drexler, penny hardaway,latrell sprewell, tony kukoc,dino radja, vince carter

stivos: michael johnson, javier sotomayor

tennis: john mcenroe, pete sampras, novak djokovic

motosports: alain prost, damon hill, dani pedrosa

duda-agelopouloi-v-span
04-03-2012, 02:31
ποδ.πελε-φελαινι
μπα.τζορνταν-τσιλντρες
βολ.μιλκοβιτς
πολο.δεληγιανης
στι.μπουμπκα-ισιμπαγιεβα
αρ.βαρων καχιασβιλι
τενις.τζοκοβιτς,ντελ ποτρο

D.Rivers
04-03-2012, 03:03
Οι δικοί μου κορυφαίοι (θα μιλήσω μόνο για όσους έχω προλάβει να χαρώ κι όχι όσους είδα από βίντεο ή άκουσα ή διάβασα):

Ποδόσφαιρο --> Ο μάγος Ζιο, Ανρί, Κακά, Ζιντάν, Πίρλο
Μπάσκετ--> Τζόρνταν, Ρίβερς, Παπαλουκάς, Κόμπε (υπάρχουν κι άλλοι που τους βάζω μία σκάλα κάτω στους αγαπημένους όπως Μαλόουν, Πίπεν, Μάτζιν Τζόνσον, Μίλος, Τάρλατς)
Τένις --> Αγκάσι και Φέντερερ
Κολύμβηση --> Ποπόφ, Φελπς και Γιαννιώτης
Στίβος --> Γκατσιούδης, Ιακωβάκης, Ζελέζνι, Θόργκιλσεν, Μόρις Γκριν, Μπολτ, Ισινμπάγιεβα, Ελ Κερούζ
F1--> Χάκινεν, Χάμιλτον, Γουέμπερ, Μπάτον, Τρούλι
Υπόλοιπα--> Πύρρος Δήμας (Άρση Βαρών), Βλάσσης Μάρας (Ενόργανη Γυμναστική), Iron Mike (Kick Boxing), Αλέξανδρος Νικολαΐδης (Tae Kwo Ndo), ο συνονόματος Δεληγιάννης (πόλο), Colin Mcrae (ράλι)

damon7
21-03-2013, 21:21
http://i862.photobucket.com/albums/ab182/lepanto7/aftoviografia-giovani_zps98c3babd.jpg

Το βάζω εδώ,δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το κατάλληλο θρεντ. Κυκλοφόρησε σήμερα,μόλις το πήρα στα χέρια μου και θα κάνω φύλλο-φτερό άμεσα!

DON
21-03-2013, 21:22
κόστος?

damon7
21-03-2013, 21:25
18γιούρο!
edit: Εδώ το βρίσκω και πιο φθηνό για όποιον ενδιαφέρεται!

http://www.mvpublications.gr/index.php?route=product/product&product_id=55

DON
21-03-2013, 21:26
Μόλις έριξα εφες διπλό, να τα βγάλω!

deninho
22-03-2013, 00:49
Μόλις έριξα εφες διπλό, να τα βγάλω!

τα'πιασες τα λεφτά σου, ε; :p

waxmaster_c
28-03-2013, 18:44
1) Ραούλ-Ιντζάκι (ποδόσφαιρο)
2) Άιβερσον (μπάσκετ)
3) Nαδάλ (τένις)
4) --- (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Federica Pellegrini (κολύμβηση)
6) --- (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Stefano Baldini (μαραθώνιος)
8) --- (ενόργανη γυμναστική) *
9) --- (πυγμαχία μεσαίων βαρών) *
10) --- (άρση βαρών) *
11) --- (ποδηλασία) *
12) Mickael Schumacher (φόρμουλα 1)
13) Valentino Rosi (MotoGP)

dora7
28-03-2013, 18:49
1) Ραούλ-Ιντζάκι (ποδόσφαιρο)
2) Άιβερσον (μπάσκετ)
3) Nαδάλ (τένις)
4) --- (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Federica Pellegrini (κολύμβηση)
6) --- (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Stefano Baldini (μαραθώνιος)
8) --- (ενόργανη γυμναστική) *
9) --- (πυγμαχία μεσαίων βαρών) *
10) --- (άρση βαρών) *
11) --- (ποδηλασία) *
12) Mickael Schumacher (φόρμουλα 1)
13) Valentino Rosi (MotoGP)

ειμαι αντι valentiniki και με φουντωνεις τωρα....:p:p:p:D

waxmaster_c
28-03-2013, 18:56
1) Ραούλ-Ιντζάκι (ποδόσφαιρο)
2) Άιβερσον (μπάσκετ)
3) Nαδάλ (τένις)
4) --- (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Federica Pellegrini (κολύμβηση)
6) --- (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Stefano Baldini (μαραθώνιος)
8) --- (ενόργανη γυμναστική) *
9) --- (πυγμαχία μεσαίων βαρών) *
10) --- (άρση βαρών) *
11) --- (ποδηλασία) *
12) Mickael Schumacher (φόρμουλα 1)
13) Valentino Rosi (MotoGP)

ειμαι αντι valentiniki και με φουντωνεις τωρα....:p:p:p:D

Ιταλός με επιτυχίες =Βest for ever. Άλλωστε είναι και ο καλύτερος. 2 σε 1.

dora7
28-03-2013, 19:10
καραγκιοζακος ολκης...;) κι αν δεν ηταν καραγκιοζακος θα ειχε αποσυρθει στο απογειο και δεν θα ξεφτιλιζοτανε τωρα...;)

Red Pulse
28-03-2013, 19:33
 

isiah
28-03-2013, 20:06
Συνδυασμός υποκειμενικά κορυφαίων με καψούρες, για τα αθλήματα που με έχουν μαγέψει κατά καιρούς. Από μηχανοκίνητο δε σκαμπάζω γρι.

Ποδόσφαιρο--->Βαν Μπάστεν, Ρονάλντο(ο γεματούλης)
Μπάσκετ--->Isiah Thomas, Γκάλης
Στίβος--->Σαίντ Αουίτα, Μάικλ Τζόνσον, Σεργκέυ Μπούμπκα
Τένις--->Ιβάν Λέντλ
Ενόργανη--->μόνο γυναίκες (Χόρχινα)
Κολύμβηση--->Ότις Θορπ
Πυγμαχία--->Τεόφιλο Στίβενσον*
Άρση βαρών--->Κάχι Καχιασβίλι
Πάλη---> Αλεξάντερ Καρέλιν, κατά τη γνώμη μου ο κορυφαίος αθλητής όλων των εποχών.

angelman
28-03-2013, 20:46
ποδοσφαιρο--->Ζinedine Zidane,Ronaldo(ο γνησιος),Βatistuta,Lev ,Riquelme,Yashin,Pirlo,Davids,Rivaldo,Henry
Μπασκετ--->Regie Miller,Jordan,Saquile O Neil,Duncan,Kobe,Kidd,Grant Hill,Rodman,Bird
τεννις--->Federer
βολλευ--->Miljkovic(α ρε παιχτες που χουμε δει)
στιβος-μαραθωνιος---> o υπερανθρωπος Haile Gebreselassie
darts--->Phil Taylor,Adrian Lewis,Barneveld
snooker--->Mark Williams,Stephen Hendry,Shaun Murphy

Red Pulse
28-03-2013, 20:51
 

waxmaster_c
28-03-2013, 21:00
καραγκιοζακος ολκης...;) κι αν δεν ηταν καραγκιοζακος θα ειχε αποσυρθει στο απογειο και δεν θα ξεφτιλιζοτανε τωρα...;)

Αλλά ακόμα είναι ότι καλύτερο έχει βγει στο συγκεκριμένο σπορ. Κάτι σαν τον Lebron στο Μπάσκετ.

dora7
28-03-2013, 21:09
καραγκιοζακος ολκης...;) κι αν δεν ηταν καραγκιοζακος θα ειχε αποσυρθει στο απογειο και δεν θα ξεφτιλιζοτανε τωρα...;)

Αλλά ακόμα είναι ότι καλύτερο έχει βγει στο συγκεκριμένο σπορ. Κάτι σαν τον Lebron στο Μπάσκετ.

κι εγω θα ημουνα αν ειχα ολα αυτα τα χρονια της δοξας το back up του και τον Jeremy ...:p;)

waxmaster_c
28-03-2013, 21:11
Όπως και να έχει, και ας κατουράει στην μέση του αγώνα, είναι ο καλύτερος. Τα άλλα είναι περιτύλιγμα.

dora7
28-03-2013, 21:16
Όπως και να έχει, και ας κατουράει στην μέση του αγώνα, είναι ο καλύτερος. Τα άλλα είναι περιτύλιγμα.

δεν σας εχει πει ο γιατρος να μη μου πατε κοντρα που ειμαι σε ηλικια για εμφραγμα???????:p:eek:

waxmaster_c
28-03-2013, 21:18
Όπως και να έχει, και ας κατουράει στην μέση του αγώνα, είναι ο καλύτερος. Τα άλλα είναι περιτύλιγμα.

δεν σας εχει πει ο γιατρος να μη μου πατε κοντρα που ειμαι σε ηλικια για εμφραγμα???????:p:eek:

Όχι. Λέμε την αλήθεια και ας πονάει. Ειλικρίνεια πάνω από ολα.

dora7
28-03-2013, 21:20
οκ διαφωνουμε καθετα, οριζοντια και διαγωνια...αν ειχες τατου θα ειχες το 46...:p

waxmaster_c
28-03-2013, 21:22
οκ διαφωνουμε καθετα, οριζοντια και διαγωνια...αν ειχες τατου θα ειχες το 46...:p

Πλάκα πλάκα, αν έκανα tattoo το μόνο που θα έκανα είναι της FOXHOUND από το MGS. Μην βγαίνουμε εκτός θέματος όμως. Δεν κάνει.

Η αλήθεια είναι ότι ξέχασα να βάλω Ζιντάν.

KingJames
30-03-2013, 23:50
Είναι ενδιαφέρουσα θεωρία να αντιπαθεί κάποιος τον Ροσσι.Δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω αυτό.Είναι ο καλύτερος όλων των εποχών με διαφορά,ο τρελότερος,προσεγγίζει τον μηχανόβιο κάγκουρα καλύτερα από κάθε άλλον τι να λέμε.

dora7
31-03-2013, 00:51
Είναι ενδιαφέρουσα θεωρία να αντιπαθεί κάποιος τον Ροσσι.Δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω αυτό.Είναι ο καλύτερος όλων των εποχών με διαφορά,ο τρελότερος,προσεγγίζει τον μηχανόβιο κάγκουρα καλύτερα από κάθε άλλον τι να λέμε.

καλυτερος ολων των εποχων???:confused: ο καλύτερος κερδιζει παντου, τοτε πως στον κορακα κατακρημνιστηκε στη ducatti???:D;)

KingJames
31-03-2013, 00:55
Δλδ αυτό είναι επιχειρήμα ότι δν είναι ο καλύτερος όλων των εποχών?Ducatista δηλώνω,αλλά δεν κάνουν τα παιδιά.Υamaha πήγε την έκανε ομάδα κ σάρωσε.
Τέσπα είναι περιττή η κουβέντα στο θέμα.Το impact,η κυριαρχία,η απόδοση,highlights τα πάντα όλα (κ οι κούπες) δεν αφήνουν περιθώριο για μα μου.

KingJames
31-03-2013, 01:04
Βέβαια,υπάρχει κ ένας Ago.Εκεί είναι tough match-up για GOAT rider.

stefanos
31-03-2013, 01:25
respect στον Valentino αλλα καψουρα μεγαλη ο Micκ Doohan.

DON
31-03-2013, 02:11
ακόμα και παράλυτος!

dora7
31-03-2013, 18:46
Δλδ αυτό είναι επιχειρήμα ότι δν είναι ο καλύτερος όλων των εποχών?Ducatista δηλώνω,αλλά δεν κάνουν τα παιδιά.Υamaha πήγε την έκανε ομάδα κ σάρωσε.
Τέσπα είναι περιττή η κουβέντα στο θέμα.Το impact,η κυριαρχία,η απόδοση,highlights τα πάντα όλα (κ οι κούπες) δεν αφήνουν περιθώριο για μα μου.

δεν το συνεχιζω αλλα μηπως να ρωτησουμε για το bold και το Στονερ που το πηρε μαζι τους το πρωταθλημα????;):D

KingJames
31-03-2013, 21:57
Δεν καταλαβαίνω πώς το θέτεις.Δεν υπάρχει σύγκριση Κέισι με Βάλε Ντίνο.Κ το πήρε...κ πόσα μέτρησανε μετά...Δεν κάνουμε,δεν έχουμε συνέπεια.
Aς το κάνουμε κ οπτικό sfPM77TsGaA.
K για να το πούμε κ αλλιώς Σουμάχερ > Ράικονεν + Χάκινεν + Αλόνσο +... +ν.

dora7
31-03-2013, 22:46
πριν χασω ολα μου τα μαλλια I rest my case....:D

KingJames
01-04-2013, 00:31
Δν θα έχανες τίποτα.Κορυφαίος Σουμάχερ (με Σενα για άλλους λόγους) κ Ρόσσι στα δίκυκλα.Όλα τα άλλα είναι συμπάθειες.
Πάντως μη ρεστ γιουρ κεηζ,βρίσκω ενδιαφέρον να αντιπαθεί κάποιος το Ρόσσι κ θα ήθελα να μάθω τα βαθύτερα αίτια.

dora7
01-04-2013, 10:04
πολύ καλός οδηγος, απο τους καλύτερους αλλα ουτε κορυφαιος ουτε τιτανοτεραστιος...το αιτιο της αντιδρασης μου στη λατρεια που του εχετε ειναι οτι ειναι πολύ σπρωγμενος και πολύ προστατευμενος σε καποιες περιπτωσεις...απλό...επειδη ομως δεν θα το καταλαβετε ποτε, καλύτερα να το σταματησω, ειπες και για το Σουμαχερ τωρα κι εχει στραβωσει το στομα μου απ το εγκεφαλικο...:D:p

KingJames
01-04-2013, 15:20
Σουμάχερ κακώς στραβώνει το στόμα σου.Αυτουνού στραβώνει η πλάτη του από τις κούπες,τα κατορθώματα,τη σημαία της Φερράρι κ τα @@ του.
Ότι περιγράφεις γίνεται στους κορυφαίους σε κάθε σπορ,από τον Τσόρνταν μέχρι τον Σούμι κ τον Ρόσσι.Υπάρχει ανεπτυγμένο το αίσθημα της αντίδρασης σε κάποιους αλλά ως εκεί.Αμελητέα πράγματα.

waxmaster_c
01-04-2013, 15:31
Δεν καταλαβαίνω πώς το θέτεις.Δεν υπάρχει σύγκριση Κέισι με Βάλε Ντίνο.Κ το πήρε...κ πόσα μέτρησανε μετά...Δεν κάνουμε,δεν έχουμε συνέπεια.
Aς το κάνουμε κ οπτικό sfPM77TsGaA.
K για να το πούμε κ αλλιώς Σουμάχερ > Ράικονεν + Χάκινεν + Αλόνσο +... +ν.

Η Στροφή στο 1,10 τα λέει όλα γιατί απλά άμα ήθελε δεν έχανε από κανέναν. Απλά ο καλύτερος.

Αλλά θα συμφωνήσω με τον King James(όπως πάντα), είναι μεγάλο πράγμα να μην σου αρέσει ο Valentino. Πάει βαθιά το πράγμα. Πτώση από κούνια, σου κλέψανε το γλειφιτζούρι, πήρες καραμέλες από ξένους....πολλά παίζουν.