PDA

View Full Version : Κινηματογράφος


Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Beeroy
05-06-2012, 11:59
Ε όχι και "In the gums" ρε johny!!!
Νεφρό για νεφρό δεν θέλεις να μου αφήσεις???

tt7
18-06-2012, 13:09
j2IfFUdy8Uw&feature=share

SuperSayian
19-06-2012, 04:37
Wrath of the Titans..2 ώρες απ την ζωη μου χαμένες.

Dude
19-06-2012, 05:26
Ο Προμηθέας πάντως τον είδαμε μαζί με τον ΤΤ7 και νομίζω και οι 2 γουστάραμε... Σκηνοθεσία εξαιρετική (υπάρχουν πολύ δυνατές στιγμές μέσα στην ταινία σε αυτό το κομμάτι), καλή η πλοκή, και γενικά μια πολύ δυνατή για το είδος της ταινία... Το να τη δει κανείς σε 3D την ανεβάζει ακόμα 2-3 επίπεδα.

tt7
21-06-2012, 02:21
Dark Shadows...Μην το δείτε!!!!!!!!...Εκτός και αν πάτε με κοπέλα που γουστάρει Τζόνυ Ντεπ!!!

Μισέλ Φαιφερ ακόμα το χεις ρε ρουφιάνα !!!!!!!!!!

Dude
23-06-2012, 02:03
Στο κανάλι του τύπου μπορεί κανείς να βρει άπειρες συνεντεύξεις από το Inside the Actors Studio πολλών μεγάλων της υποκριτικής, αλλά και πιο νέων στο χώρο (εγώ 2 έχω δει ολόκληρες μέχρι τώρα - Πατσίνο και Κάρρεϋ). Λέγονται βιογραφικά πράγματα που πολύς κόσμος μπορεί να μην γνωρίζει... Εδώ λίγο Τζιμ.

1A7lVzHttRY

red champion
11-07-2012, 23:59
δεν ξερω αν το εχει προτεινει καποιος πιο πριν....προσωπικα μου αρεσε πολυ

=PxXb_YZ-CQI[/url]

duke
21-07-2012, 21:06
http://athensmagazine.gr/portal/cinema/articles/22018

Πάρτε και trailerάκι από νέο Superman...

stefanos
31-07-2012, 13:42
http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/afieromata-cinema/18-epikes-backstage-fwtografies-apo-thrylikes-tainies.1871734.html

johny b
28-11-2012, 19:05
Κανένας Άρχοντας. Μοναδική τριλογία επιπέδου, με θέμα παιδικό, ο Μπάτμαν. Ο Νόλαν μας γάμησε ξανά. Και κατόρθωσε κάθε μία να είναι καλύτερη απ'την προηγούμενη, δηλαδή το ακριβώς αντίθετο απ'τον Άρχοντα. Μπράβο Νόλαν.

dora7
28-11-2012, 21:05
Κανένας Άρχοντας. Μοναδική τριλογία επιπέδου, με θέμα παιδικό, ο Μπάτμαν. Ο Νόλαν μας γάμησε ξανά. Και κατόρθωσε κάθε μία να είναι καλύτερη απ'την προηγούμενη, δηλαδή το ακριβώς αντίθετο απ'τον Άρχοντα. Μπράβο Νόλαν.

πιανεις τον Αρχοντα στο στομα σου και δεν κανει...:D:p

Red Pulse
28-11-2012, 21:17
 

angelman
28-11-2012, 21:31
Αρχοντας vs Βatman = Premier league vs superleague.τριλογιες κ οι 2 μεν αλλο επιπεδο ομως.ουτε μια τριχα απ τα @@ του αρχοντα ο νυχτεριδανθρωπος

dora7
28-11-2012, 21:32
Κανένας Άρχοντας. Μοναδική τριλογία επιπέδου, με θέμα παιδικό, ο Μπάτμαν. Ο Νόλαν μας γάμησε ξανά. Και κατόρθωσε κάθε μία να είναι καλύτερη απ'την προηγούμενη, δηλαδή το ακριβώς αντίθετο απ'τον Άρχοντα. Μπράβο Νόλαν.

Η πραγματική αξία του Άρχοντα είναι καθαρά nerdgasmική. Πρέπει να έχεις λιώσει μικρός τα βιβλία, να ξέρεις απ' έξω τα ονόματα όλων των δασών-βράχων-χωριών της Μέσης Γης και να είχες σκεφτεί σοβαρά τουλάχιστον μια φορά να μάθεις Κουένυα. Έτσι θα κ@υλώνεις με λεπτομέρεις όπως η μπέρτα του Άραγκορν και η πόρτα του σπιτιού του Φρόντο που πέτυχε ακριβώς ο Τζάκσον, θα τσαντίζεσαι γιατί πχ. οι ασπίδες των στρατιωτών της Γκόντορ δεν έχουν το ίδιο coat of arms με το βιβλίο, και θα εκτιμήσεις το γεγονός ότι το καστ ανταποκρίνεται more or less στην ιδέα που είχες πλάσει εσύ για τους χαρακτήρες στο μυαλό σου. Τι σκατά να κλάσει το πέισινγκ μπροστά στη μάχη του Helms Deep ή του Pelennor Fields.

πόσο καλά με ξερεις....:p:p

Eleni7
28-11-2012, 21:32
Να εχεις παιξει D 'n D θα προσεθετα εγω....

Αυτο ακριβως θα ελεγα τωρα.Δεν μπορεις να κανεις συγκριση αναμεσα στα 2.Διαφορετικο στυλ,διαφορετικο κοινο που απευθυνονται κτλ.Οπως δεν μπορεις να συγκρινεις αυτα τα 2 με την Τριλογια του Νονου.Ειναι ανομοια μεταξυ τους και οποιαδηποτε γνωμη ειναι υποκειμενικη.Αν κατι μπορεις να συγκρινεις,ειναι η δουλεια που εχει γινει.Τον Αρχοντα τον γυριζαν και προγραμματιζαν επι 10 ολοκληρα χρονια.Ξεκινησε η μελετη το 1995 και τα γυρισματα κρατησαν απο το 1999 μεχρι το 2001.Στο διαστημα 2001-2004 εγιναν επισης παρα πολλα reshot.Πραγματικη δουλεια δηλαδη στα προτυπα του Μπεν Χουρ και χωρις την τεχνολογια που υπαρχει το 2008 ή το 2011

Η Τριλογια του Μπατμαν ειναι αναμφιβολα οτι καλυτερο εχει βγει ποτε απο ταινιες που αφορουν τα κομικ.Σουπερμαν,Σπαιντερμαν,Φανταστικ 4,Iron Man,X-Men ειναι γατακια μπροστα του.Μιλαω καθαρα για ταινιες!Εγω φαν του Νυχτεριδα ποτε δεν ημουν απο τα κομικ.Ανεκαθεν ψηφιζα Supes.Αλλα στις ταινιες του Νολαν υποκλιθηκα.

Συμφωνα με τα προσωπικα μου γουστα παντως,δεν θα κατσω να ξαναδω την Τριλογια του Μπατμαν και μαλιστα ανα τακτα χρονικα διαστηματα οπως κανω τωρα με το Lord που βαζω μαζι και τα deleted και βλεπω 12 ωρες ασταματητα την Τριλογια.Το 12ωρο το θεωρω πολυ πιο απολαυστικο απο το να δω το Batman Begins πχ,ας κραταει μονο κανα 2ωρο.

Επισης,τα μηνυματα που περναει ο παραμυθας Τολκιν και που εκανε ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ περασμα ο Τζακσον δεν συγκρινονται με αυτα που σου περναει ο Μπατμαν.Ο Αρχοντας ειναι κατι παραπανω απο μια απλη Τριλογια

Και παιδια,μην κανετε αυτο το λαθος.Στην πραγματικοτητα δεν ειναι 3 ταινιες του Αρχοντα.Μια ενιαια ειναι,απλα την χωρισαν σε 3 κομματια επειδη δεν γινοταν αλλιως.Το βιβλιο του Τολκιν ενα ειναι (τομος παναθεμα το,αλλα ενα),χωρισμενο σε 3 κομματια γι αυτο και εχει αντιστοιχη συνοχη και κορυφωση οταν πρεπει.Δεν εβγαζε 1 καθε 2 χρονια οπως η Ροουλινγκ.Το λεω αυτο επειδη πολλοι συγκρινουν την 1η ταινια με την 2η ,την 2η με την 3η κ.ο.κ.Το πρωτο βιβλιο ηταν το Χομπιτ (13 Δεκεμβρη σινεμα) και μετα ηταν ο Αρχοντας

angelman
28-11-2012, 21:42
Η Τριλογια του Μπατμαν ειναι αναμφιβολα οτι καλυτερο εχει βγει ποτε απο ταινιες που αφορουν τα κομικ.Σουπερμαν,Σπαιντερμαν,Φανταστικ 4,Iron Man,X-Men ειναι γατακια μπροστα του.Μιλαω καθαρα για ταινιες!Εγω φαν του Νυχτεριδα ποτε δεν ημουν απο τα κομικ.Ανεκαθεν ψηφιζα Supes.Αλλα στις ταινιες του Νολαν υποκλιθηκα.


απο τις ΑΣΤΕΙΕΣ τριλογιες για κομικ να προσθεσω.οταν κατι ειναι αστειο κ κατι απλα καλο να βγει αυτοματως ανεβαινει 10 επιπεδα.προσωπικη αγαπημενη παντως το Transformers καθαρα λογω νοσταλγιας παιδικων χρονων κ του μυθικου Peter Cullen στα φωνητικα του Οπτιμους.(IRON MAN δεν μετραει γιατι θα συνεχιστει)

Eleni7
28-11-2012, 21:46
Τα Transformers δεν το εβαλα στην κατηγορια επειδη μιλαμε καθαρα για σουπερηρωες απο marvel/dc.


Παντως ειναι η κορυφαια Τριλογια που αφορα τα κομικ γιατι ολες οι αλλες ταινιες που εχουν βγει ειναι αστειες,συμφωνω σε αυτο.Ειδικα αν εχεις διαβασει τα κομικ καταλαβαινεις ποσο ανακριβεις ειναι.Οχι οτι και ο Μπατμαν ειναι 100% ακριβης.Πολυ γαματο ηταν το πρωτο Σουπερμαν αλλα τα αλλα 4 ηταν για κλαματα.Μακαρι το Man Of Steel που θα βγει το καλοκαιρι να αξιζει

deninho
28-11-2012, 22:01
http://www.empireonline.com/images/uploaded/which-studios-own-which-franchises.jpg

DON
28-11-2012, 22:13
Ρε παιδιά μην το κουράζουμε. Η κάθε τριλογία τύπου batman (επικότερη ever μην παρεξηγηθώ) είναι απλές ταινίες. ο Tolkien και με την βοήθεια του μάγου Jackson έφτιαξαν όχι βιβλία και ταινίες αλλά έναν νέο ΚΟΣΜΟ που έχει δική του ΓΛΩΣΣΑ. Τι να λέμε τώρα. Δεν είναι ένα φίλτρο στον φακό και μια ατάκα.

dora7
28-11-2012, 22:15
Ρε παιδιά μην το κουράζουμε. Η κάθε τριλογία τύπου batman (επικότερη ever μην παρεξηγηθώ) είναι απλές ταινίες. ο Tolkien και με την βοήθεια του μάγου Jackson έφτιαξαν όχι βιβλία και ταινίες αλλά έναν νέο ΚΟΣΜΟ που έχει δική του ΓΛΩΣΣΑ. Τι να λέμε τώρα. Δεν είναι ένα φίλτρο στον φακό και μια ατάκα.

ποσο μα ποσο πολύ συμφωνω μαζί σου, εγω που ενα κομματι μου εχει μεινει στη Μεση Γη....:)

απλα΄επιλεγω τη συγκεκριμενη στιγμη να μην αρχισω να μιλαω για τον Αρχοντα γιατι θα πεθανω μετα απο χρονια πανω στο πληκτρολογιο...:p;)

SuperSayian
28-11-2012, 22:21
DON συμφωνώ μαζί σου μέχρι τελείας αλλά απ την άλλη η Ελένη έχει δίκιο σύγκριση μεταξύ αυτών των 2 τριλογιών (και άλλων πολλών βέβαια) δεν γίνεται να γίνει.Πάντως το Dark Knight με τον αξεπέραστο Heath Ledger είναι κάτι πολύ παραπάνω απο μια απλή ταινία με σουπερ ηρωες βαθύτατα φιλοσοφημένο έργο θα έλεγα...Τα αλλα 2 εντάξει καλά ήταν αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.

Eleni7
28-11-2012, 22:24
Μαζι με τον μαγο Τζακσον εχει κανει απιστευτη δουλεια και ο Howard Shore στο soundtrack.Συγκλονιστικα ορισμενα απο τα scores του.Ειδικα αυτο οταν "πεφτει" ο Γκανταλφ στην Μορια.

Y9FD94wCm0E

ή αυτο που ο Ελροντ λεει στην Αργουεν για το μελλον της.

S6mc3Fv7vDM

Δεν βαζω καν μεσα τις επικουρες στις σκηνες μαχης.

Να,αυτα κανετε τωρα και ξαναβγαζω ηδη τα dvd απο το κουτι

Red Pulse
28-11-2012, 22:26
 

lemmy85
28-11-2012, 22:33
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/5934144_700b.jpg

DON
28-11-2012, 22:38
σιλμαριλλιον δεν γινεται να βγει. θα κλεισει μετα ο κινηματογραφος. θα τελειωσει. τελος.

Dude
28-11-2012, 22:57
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, άντε να συγκρίνεις το Μάτζικ με το Ράσελ (http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/24026224.jpg)... επίσης ισχύει ότι ο Άρχοντας είναι 1 ταινία κατ'ουσία, ενώ ο Σκοτεινός Ιππότης όχι. Λόγω αυτού οι 3 ταινίες του Άρχοντα είναι ισάξιες, ενώ του Νόλαν όχι. Το Batman Begins αρκετά καλή ταινία δράσης, αλλά σε σχέση με τα 2 επόμενα ήρθε και δεν ακούμπησε. Προσωπικά ακόμη προτιμώ το Dark Knight έναντι του Dark Knight Rises, καθαρά για λόγους ερμηνείας του Τζόκερ και μόνο. Όμως πραγματικά υποκλίνομαι στο Νόλαν... αυτό που έκανε με το Σκοτεινό Ιππότη και με το Inception (που ίσως μεμονωμένα σαν ταινία να είναι ανώτερο κι από όλα τα Batman), είναι δικό του πράγμα, και έχει περάσει ήδη στην ιστορία της 7ης τέχνης για αυτό. Και για μένα ο πιο αδιάφορος ήρωας ήταν σαν μικρό παιδί, κι όμως έφτιαξε μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα που τον ανέδειξε στο απόλυτο ο κερατάς. Και καθαρά σκηνοθετικά ρέστα έδωσε.

Τώρα τα ρέστα που έδωσε κι αυτός ο κύριος σκηνοθετικά είναι γνωστά... πραγματικά από τα έργα τέχνης που δεν φαντάζεσαι πώς μπορούν ποτέ να ξεπεραστούν (προσωπικά νομίζω ότι δεν θα ξεπεραστεί... δεν θα παραμείνει σαν ο "Μπεν Χουρ" της εποχής του ο Άρχοντας, αλλά μάλλον σαν μια ταινία-υπερπαραγωγή-σταθμός όπως ο "Νονός"... εννοείται σε εντελώς διαφορετικό είδος)... είναι και η φύση της ταινίας τέτοια που ή θα γινόταν ένα αριστούργημα, ή η απόλυτη αποτυχία... ευτυχώς λόγω Τζάκσον και λοιπών συντελεστών είχαμε το πρώτο αποτέλεσμα.

Σιλμαρίλλιον δεν παίζει, έχει κι άλλο ζουμί η υπόθεση.
KniEJEuBe9o

Y.Γ: Χόμπιτ σε 2 βδομάδες κουφάλες!!! αρχίζει και με πιάνει ο ενθουσιασμός 10 χρόνων πριν.

Eleni7
28-11-2012, 23:10
Ισχυει αυτο για τον Νολαν.Θυμηθειτε μονο ποιες ηταν οι προηγουμενες ταινιες Μπατμαν και τι εβγαλε αυτος επειτα.Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ και στο Dark Knight>Dark Knight Rises μονο και μονο λογω του villain.

Σιγουρα ο Νολαν εκανε τον Μπατμαν πιο αγαπητο και προσιτο προς αυτους που δεν τον ειχαν σαν αγαπημενο κομικ ηρωα.Βασικα τον εκανε προσιτο ακομη και προς αυτους που δεν τρελαινονται για κομικ και ταινιες τετοιου ειδους.Μεγαλο κατορθωμα αυτο.

Να πω οτι ο Νολαν ειναι στην παραγωγη/σεναριο για τον Man of Steel σε σκηνοθεσια Zack Snyder (300,Watchmen).Σιγουρα περιμενουμε πολλα

johny b
29-11-2012, 00:33
Μόνο το ένα άξιζε απ'τον Άρχοντα. Εγώ που δεν έχω διαβάσει τα βιβλία έκανε μπαμ ότι το δύο και το τρία είχανε μια προσέγγιση ρηχή, παιδική και ήταν εντελώς προβλέψιμα. Μόνο εκεί που πάνε οι Εντς στο δεύτερο είχε μια επικότητα. Άσε που ο Φρόντο ήτανε σαν εκνευριστικό πρεζάκι γαμώ τη μάνα του

DirtySniper
29-11-2012, 00:40
Εμενα μου αρεσε ο Αρχοντας
γιατι έπαιζε και ο Ιβκοβιτς
και πανω στο ασπρο αλογο του τους γαμησε

D.Rivers
29-11-2012, 01:38
Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα και δεν έχει νόημα.. Και ο Batman και ο Άρχοντας είναι επικές τριλογίες που σε καθήλωναν η καθεμιά με το δικό της τρόπο!!

Σύγκριση μπορούμε να κάνουμε μόνο ανάμεσα σε ίδιου τύπου ταινίες... Inception και Cloud Atlas φερριπήν. Και ναι η δεύτερη θεωρώ πως κερδίζει με διαφορά, με μοναδικό μελανό σημείο τη μεγάλη διάρκεια..

Dude
29-11-2012, 02:00
ήταν εντελώς προβλέψιμα.

Δηλ ήθελες το σενάριο να ξεφύγει εντελώς από το βιβλίο; Επίσης πώς καταλαβαίνεις τη ρηχή προσέγγιση χωρίς να έχεις διαβάσει τα βιβλία είναι ελαφρώς περίεργο (το λέω εγώ που έχω αφήσει από τα νιάτα μου αδιάβαστο το 3ο).

Άσε που ο Φρόντο ήτανε σαν εκνευριστικό πρεζάκι γαμώ τη μάνα του

Δεν παίζουν με τους Μπράντιμπακ και τους Τουκ, μην τα λες αυτά.

Primula (Brandybuck) Baggins (2920–2980): was a daughter of Gorbadoc Brandybuck, Master of Buckland, and Mirabella Took, the youngest daughter of the Old Took. She married Drogo Baggins, and had one child, Frodo. She and her husband died in 2980, leaving Frodo orphaned.

angelman
29-11-2012, 03:19
Σιγουρα ο Νολαν εκανε τον Μπατμαν πιο αγαπητο και προσιτο προς αυτους που δεν τον ειχαν σαν αγαπημενο κομικ ηρωα.Βασικα τον εκανε προσιτο ακομη και προς αυτους που δεν τρελαινονται για κομικ και ταινιες τετοιου ειδους.Μεγαλο κατορθωμα αυτο.


σ αυτο θα διαφωνησω.δεν νομιζω οτι ο Μπατμαν καθαρα σαν χαρακτηρας εγινε πιο αγαπητος η προσιτος μεσω των τανιων του Νολαν(που κ για μενα που δεν το ειπα πριν οι ταινιες ειναι αριστες-επικες κ καμια σχεση με τις τραγελαφικες παλιες) απλα μας εκανε να δουμε το ολο στορυ Batman με εντελως αλλη οπτικη.το αξιοπεριεργο μ αυτη την τριλογια ειναι οτι στην ερωτηση "τι σου εκανε την περισσοτερη εντυπωση κ τι σου εμεινε απ αυτες τις 3 ταινιες?" το 80-85% των ανθρωπων δεν θα απαντησουν ο Μπατμαν αλλα ο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΣ Χιθ Λετζερ με την ερμηνια του η κατι αλλο

OneOfTheSmurfs
29-11-2012, 03:52
.το αξιοπεριεργο μ αυτη την τριλογια ειναι οτι στην ερωτηση "τι σου εκανε την περισσοτερη εντυπωση κ τι σου εμεινε απ αυτες τις 3 ταινιες?" το 80-85% των ανθρωπων δεν θα απαντησουν ο Μπατμαν αλλα ο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΣ Χιθ Λετζερ με την ερμηνια του ή κατι αλλο

Σε καμια περιπτωση αξιοπεριεργο.. Οποιος παρακολουθησει τις ταινιες κ δν τον τρελανει ο Τζοκερ, εβλεπε αλλη τριλογια.. Ο Μπατμαν θα σ κανει εντυπωση μονο αν παρεις κ τις 3 ταινιες μαζι.. Begins, Falls and Rises.. Κ ολοι οι τριγυρω συμβολισμοι.. Μεμονωμενα δν παυει να ειναι ΜΑΚΡΑΝ ο καλυτερος Μπατμαν π εχει βγει (ισως κ ο καλυτερος υπερηρωας μιας κ ειναι ενα ειδος κορεσμενο απο -στον καλυτερο βαθμο- μετριοτητες) αλλα οι villains ειναι αυτοι π παντα θα κλεβουν την παρασταση σ'αυτη την τριλογια..

Οσον αφορα τον κυριο Nolan (δν ξερω αν εχει αναφερθει, δν εχω ψαξει πολυ το τοπικ), ακομα δν εχει βγαλει μια εστω μετρια ταινια.. Αλλα ταινια στο επιπεδο του Memento δν θα ξαναδουμε ποτε.. Τωρα πια τον βολευουν τα τεραστια budgets κ ευτυχως δειχνει πως μπορει να κανει παρα πολυ καλες δουλειες κ μ'αυτα..

*GrimReaper*
29-11-2012, 04:18
Εγω παλι ετσι λατρεψα τον νυχτεριδα

OO31uCPZegQ

johny b
29-11-2012, 09:06
ήταν εντελώς προβλέψιμα.

Δηλ ήθελες το σενάριο να ξεφύγει εντελώς από το βιβλίο; Επίσης πώς καταλαβαίνεις τη ρηχή προσέγγιση χωρίς να έχεις διαβάσει τα βιβλία είναι ελαφρώς περίεργο (το λέω εγώ που έχω αφήσει από τα νιάτα μου αδιάβαστο το 3ο).

Άσε που ο Φρόντο ήτανε σαν εκνευριστικό πρεζάκι γαμώ τη μάνα του

Δεν παίζουν με τους Μπράντιμπακ και τους Τουκ, μην τα λες αυτά.

Primula (Brandybuck) Baggins (2920–2980): was a daughter of Gorbadoc Brandybuck, Master of Buckland, and Mirabella Took, the youngest daughter of the Old Took. She married Drogo Baggins, and had one child, Frodo. She and her husband died in 2980, leaving Frodo orphaned.

Το προβλέψιμα, πλην της πρώτης που είχε εξαιρετικό σασπές και μυστήριο και ρυθμό, πάει σε εμένα που δεν έχω διαβάσει τα βιβλία. Η δεύτερη και η τρίτη δεν είχαν την παραμικρή αγωνία. Μετά από κάποια φάση είχε γίνει εντελώς κωμικό και ανούσιο το άπαν. Όλο έρχεται ο Σακαβλιάς και μαζέψτε τα γυναικόπαιδα κι όλο "πάμε για μια τελευταία μάχη" κι έπαιρνε τα τρία του Μπράντιμπακ ο Σακαβλιάς. Και μετά ξαναπάλι "έρχεται ο στρατός απ'τα Τζόμπλιν και τελείωσε το παιχνίδι" και ματαπάλι "πάμε άνθρωποι-ξωτικά και μόμπιτ για την τελευταία συμμαχία" και πάλι στα ούλα τα Τζόμπλιν και τα Μόμπλιν. Και πώς να γίνει αλλιώς δηλαδή; Με 3-4 φοράδες ποδοπατούσαν ολόκληρο στρατό και έκλειναν και ραντεβού μέσα στη μάχη "το πρωί της Κυριακής κοίτα ψηλά θα κρατάω ένα γαρύφαλλο". Δηλαδή τόσο γελοία αδύναμος αντίπαλος όσο ο Σακαβλιάς δεν ήταν ούτε η ομάδα Κόμπρα στους Τζί Άη Τζο.
Σε ό,τι έχει να κάνει με το ρηχό απλά δε μου βγαίνανε τα κουκιά. Κάτι τόσο σεταρισμένο και καρτουνίστικο δεν θα μπορούσε να κάνει τόσο μεγάλη λογοτεχνική επιτυχία. Δε μιλάω για εμπορική επιτυχία. Μιλάω για λογοτεχνική. Ο Τόλκιν έχει έδρες σπουδών που αφορούν το έργο του σε πανεπιστήμια. Πράγματι όταν είχα δει την ταινία-καρτούν που γυρίστηκε περί τα 25 χρόνια πριν, διαπίστωσα πιο σκοτεινή και ώριμη προσέγγιση. Κάπου είχα διαβάσει μάλιστα μια δήλωση ενός πανεπιστημιακού εγγλέζου για τον Τζάκσον ότι "έχει κατανόηση του Τόλκιν όσο ένα 9χρονο". Ευστοχότερα δεν θα μπορούσα να σχολιάσω τις ταινίες.
Την όλη αφέλεια επέτειναν δυο πράγματα ακόμα, ένα - για όσους δεν είχαμε διαβάσει τα βιβλία -κι ούτε πρόκειται ποτέ, ας είμαστε ειλικρινείς- βασικά στοιχεία ήταν ανεπαρκώς εξηγημένα. Ας πούμε δεν κατάλαβα ποτέ τί στον κόρακα έκανε αυτό το δαχτυλίδι πέρα απ'τη μαστούρα στο Βρόντο Μπάγκινς. Τί το 'θελε τόσο πολύ ο Σαβουρόν αφού και χωρίς αυτό έφτιαξε τέτοια υπερδύναμη; Και παλιά που το'χε τι παραπάνω κατάφερε; Δύο-αδιάφορος ο Άραγκορν, κακός ηθοποιός ο Βρόντο.
Μπόνους κάτι σκηνές εντελώς απ'το πουθενά και αδιάφορες για την όλη πλοκή. Γελούσα ακατάπαυστα στη φάση που ένα χαμένο αποφάσισε για κάποιο λόγο να κάψει το γιο του χωρίς να τσεκάρει αν πέθανε. "Ελάτε παιδιά να το κάψουμε το παλικάρι" και τσουπ άνευ αντιρρήσεως τονέ πήρανε οι υπηρέτες, ρομπότ μάλλον, τονε ξαπλώσανε στο βωμό για ψήσιμο και μαζεύτηκαν γύρω να φάνε κοψίδια. Και μπαίνει ο Μπάνταλφ ο λευκός και τον αρχίζει στις σφαλιάρες γιατί ζούσε τελικά το σφάγειο. Δηλαδή πόσο πιο ταιριαστό θα ήταν να κάνει τον πατέρα ο Τάσος Κωστής και να μπει ο Τσάκωνας με την κίτρινη τη φόρμα να τον αρχίσει στα κλωτσομπούνια ενώ φωνάζει "ζει ρε ζώον".

DON
29-11-2012, 11:36
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTM2OTM1MTY5NF5BMl5BanBnXkFtZTcwNjAwMzkyMQ@@._ V1._SY317_CR3,0,214,317_.jpg

OneOfTheSmurfs
29-11-2012, 14:05
http://www.youtube.com/watch?v=uE-1RPDqJAY

dora7
29-11-2012, 15:11
@johny b

διαβασε σε παρακαλω τα βιβλία του ΑΡΧΟΝΤΑ...:D:)
οι ταινιες παρ' οτι επικες κατ' εμε, εχουν παρεκκλίσεις και ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ τερτίπια και τρικς...αυτο δεν μπορουσε να μη συμβει...όμως αν εχεις διαβασει τα βιβλία κι εχεις μαγευτει και φανταστει τα παντα ερχονται οι ταινιες και σου ζωντανευουν τη ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ...για μενα τουλαχιστον ανεκτιμητο....;) κι ετσι συγχωρεις και τις οποιες παπαριουλες βλεπεις...;)

Dude
29-11-2012, 15:21
Μπόνους κάτι σκηνές εντελώς απ'το πουθενά και αδιάφορες για την όλη πλοκή.

Αυτός είναι σχεδόν και όλος ο Τόλκιν πάντως... αν διαβάσεις τα βιβλία του είναι τίγκα σε αυτές τις στιγμές, αλλά νομίζω εκεί έγκειται και η βασική ομορφιά του κόσμου που έφτιαξε. Προσωπικά πιστεύω ότι εκτός της καθαράς επιστημονικής προσέγγισης που μπορεί να έχει στα θέματα συνδυασμού βόρειων και λοιπών αρχαίων παραδόσεων για να προσδώσει πολιτισμική ταυτότητα στα έργα του, η όλη καταξίωσή του προέκυψε σαν επιβράβευση της τρέλας και του χασίματός του. Επιμένω πάντως το θέμα σου κατά βάση είναι με τον ίδιο τον Τόλκιν, και κατά δεύτερο λόγο με τον Τζάκσον, κι ας τον έχει πει κάποιος πανεπιστημιακός 9χρονο στην προσέγγισή του (που πάλι για μένα δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό αυτό, όσο κι αν δεν νομίζω ότι ισχύει).

johny b
29-11-2012, 17:30
Μου φαίνεται συμβαίνει αυτό που λέει η Ντόρα. Επειδή είναι πιστευτή αισθητικά η απόδοση του βιβλίου αναπληρώνει η φαντασία όσων τα 'χουν διαβάσει και τις περίμεναν καιρό τα κενά των ταινιών.
Αν είχα θέμα με το υλικό δεν θα μου άρεσε ούτε η πρώτη ταινία. Λογικά δεν θα μου άρεσε ούτε ο Μπάτμαν. Ο άνθρωπος νυχτερίδα, η κατγούμαν κτλ. Σαχλαμάρες δηλαδή. Αλλά σπανίως το σενάριο κάνει την ταινία. Καλή ταινία είναι εκείνη που θα σε απορροφήσει στο στόρυ έτσι που να μπαίνεις τελείως στο ρυθμό της και να μην την αναλύεις ενώ τη βλέπεις. Όσο περισσότερο το πετυχαίνει, τόσο καλύτερη είναι. Ο Άρχοντας 2 και 3, ειδικά το χαοτικό 3, ήταν βαριές και άρρυθμες. Σαν μιλημένο παιχνίδι
Παιδική προσέγγιση εννοεί στο κομμάτι των χαρακτήρων. Υποθέτω ότι στα βιβλία οι χαρακτήρες αποκλείεται να ήταν τόσο μονοδιάστατοι. Δεν έχει αυτή την πολυτέλεια των όσων σελίδων γουστάρει ο σκηνοθέτης, αλλά εκεί είναι και το στοίχημα.

dora7
29-11-2012, 17:42
θεωρω ότι ο Τζακσον σαν τρελος φαν του Τολκιν εκανε οτι καλύτερο γινοταν κινηματογραφικα...τα βιβλία εχουν τοσες λεπτομερειες για το καθε τι που απλα ειναι μεγαλουργημα της παγκοσμιας λογοτεχνιας και μονο ενας φαν θα μπορουσε να κανει αυτο που εκανε ο Τζακσον εστω και με τα αδυνατα σημεια του..οποιοσδηποτε αλλος θα πατωνε μαζι με το δημιουργημα του...

DON
29-11-2012, 17:50
δηλαδή τώρα στα σοβαρά συνεχίζετε εσείς να προσπαθείτε να πείσετε...εύγε. σας χαίρομαι!

johny b
29-11-2012, 17:51
AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX AXAXAXAXAXAXAXAXA

Dude
29-11-2012, 17:58
Anyway, agree to disagree...

Eleni7
29-11-2012, 19:09
Συγνωμη ρε Τζονι,αλλα το Μπατμαν θεωρειται λιγοτερο ρηχο και προβλεψιμο απο τον Αρχοντα;Αμερικανια ειναι οπως και ολες οι αλλες ταινιες με Σουπερηρωες.Οτι ειναι ΦΟΒΕΡΗ αμερικανια δεν αντιλεγω,αλλα και αυτο δεν παυει να ειναι ρηχο και προβλεψιμο.Δηλαδη εσυ στο Dark Knight Rises δεν ησουν σιγουρος οτι στο τελος ο Μπατμαν κατι εκανε και την γλυτωσε;Ή δεν ησουν σιγουρος οτι θα βγει απο το πηγαδι;Για μενα αυτο που πραγματικα αξιζε απο την Τριλογια του Μπατμαν ηταν ο villain του 2 που ειναι μακραν ο καλυτερος που εχουμε δει σε ταινια κομικ.Και αν μου επιτρεπεται,με ολο τον σεβασμο στον μεγαλο Χιθ Λετζερ και στην ερμηνεια του,ο "μυθος" του Τζοκερ μεγαλωσε ακομη περισσοτερο μετα τον θανατο του.

Παντως αμα θεωρεις τον Αρχονται ρηχο και παιδικο,τοτε θα σε συμβουλευα να κανεις μια αποπειρα και να ξαναδεις τις ταινιες.Ρηχο δεν ειναι σε καμια περιπτωση.Ακομη και αν παρεις τις ταινιες μεμονωμενα,χωρις να ανοιξεις τα βιβλια.Μονο και μονο για την "εσωτερικη" μαχη που δινει ο Φροντο,δεν μπορεις να το πεις ρηχο.Και απο πανω τον λες φλωρο.Μα ναι!ΕΙΝΑΙ ΦΛΩΡΟΣ.Αυτος ειναι και ο σκοπος της ταινιας!Ενας ΦΛΩΡΟΣ κατεφερε και υπερνικησε σε ψυχικη δυναμη ενα Βασιλια οταν βρεθηκαν και οι 2 στην ιδια θεση.Και ακομη και οταν "λυγισε",ηταν εκει ο πιο θαραλεος ηρωας της ιστοριας, ο Σαμ,για να τον σηκωσει στις πλατες του.

Ο Αρχοντας δεν ειναι ουτε μαχες,ουτε επικουρα ουτε τιποτα.Αυτα που μετρανε ειναι τα μηνυματα που κρυβει.Κατω απο καθε ιστορια.Αγαπη,φιλια,αδελφικοτητα,μαχη εναντια στο κακο οποιασδηποτε μορφης (ακομα και κοντρα στο κακο που εχεις μεσα σου),μαχη κοντρα στην εξουσια και στον δυνατο.Μαχη ακομη και οταν "κατεβαινεις" να παιξεις και εισαι χαμενος.Σε αυτη την πορεια δεν μετραει το αποτελεσμα το οποιο εσυ θεωρεις προβλεψιμο (και ειναι).Μετραει το πως εφτασες εκει. Μετρανε οι απωλειες που ειχες στην πορεια και οι θυσιες που εκανες.Μετραει οτι στο τελος εισαι διαφορετικος ανθρωπος.This is Lord of The Rings και ευχαριστουμε που υπαρχει

dora7
29-11-2012, 19:13
Ελενη +100000000000

johny b
29-11-2012, 19:16
Γι'αυτό σας τρώει τα λεφτά ο Τζάκσον.

Eleni7
29-11-2012, 19:22
Εδω μας εφαγε τα λεφτα ο Καμερον και ο καθε Καμερον (μαμω τα 3D τους).Στον Τζακσον θα κολλησουμε;Εχουμε φαει στο σινεμα "απατες" με το κουταλι για να θεωρησουμε οτι μας τα εφαγε τα λεφτα ο Τζακσον.

Τεσπα,υποκειμενικα ειναι αυτα.Εσενα μπορει να μην σε αγγιξε.Αλλους μας τρελανε.Δεν χορταινουμε να το βλεπουμε ξανα και ξανα και ξανα.Ακομη και αν ξερουμε τι θα γινει.Οπως υποκειμενικο ειναι και το ποσο ρηχο θεωρεις κατι.Για μενα πχ ο Αρχοντας δεν ειναι ρηχος.Ειναι απατος.

Anyway,δεν προκειται να σου αλλαξω γνωμη πανω στο θεμα και δεν το θελω κιολλας.Δεν σου εκανε κλικ;Τελος.Σεβαστο και θεμιτο.Δεν μπορει να αρεσουν σε ολους τα ιδια πραγματα

Dude
29-11-2012, 23:33
Ο Αρχοντας δεν ειναι ουτε μαχες,ουτε επικουρα ουτε τιποτα.Αυτα που μετρανε ειναι τα μηνυματα που κρυβει.Κατω απο καθε ιστορια.Αγαπη,φιλια,αδελφικοτητα,μαχη εναντια στο κακο οποιασδηποτε μορφης (ακομα και κοντρα στο κακο που εχεις μεσα σου),μαχη κοντρα στην εξουσια και στον δυνατο.Μαχη ακομη και οταν "κατεβαινεις" να παιξεις και εισαι χαμενος.Σε αυτη την πορεια δεν μετραει το αποτελεσμα το οποιο εσυ θεωρεις προβλεψιμο (και ειναι).Μετραει το πως εφτασες εκει. Μετρανε οι απωλειες που ειχες στην πορεια και οι θυσιες που εκανες.Μετραει οτι στο τελος εισαι διαφορετικος ανθρωπος.This is Lord of The Rings και ευχαριστουμε που υπαρχει

Αυτή εδώ η παράγραφος θα μπορούσε να είχε ειπωθεί από το στόμα του μεγάλου "Δράκου", ή να είχε γραφτεί από το μαρκαδοράκι του Βαγγέλη του Αγγέλου (αλλά στα Αγγλικά για να τα καταλαβαίνουν οι αράπηδές μας). Τέτοια μπάλα παίζεις Ελένη... ;)

*GrimReaper*
30-11-2012, 01:56
http://www.aggrogate.com/wp-content/uploads/2011/04/roflbot.jpg

Dude
30-11-2012, 02:54
Για μένα πάει αυτό;

DirtySniper
30-11-2012, 02:57
Ας πούμε δεν κατάλαβα ποτέ τί στον κόρακα έκανε αυτό το δαχτυλίδι πέρα απ'τη μαστούρα στο Βρόντο Μπάγκινς. Τί το 'θελε τόσο πολύ ο Σαβουρόν αφού και χωρίς αυτό έφτιαξε τέτοια υπερδύναμη; Και παλιά που το'χε τι παραπάνω κατάφερε;

'Ελα ντε!!!
τι στο καλό έκανε το παντοδύναμο δαχτυλίδι από τη Περσία που πιάστηκε στην Κορινθία?

και αν ηταν τόσο παντοδύναμο γιατί δεν το φόραγε από την αρχή να πάει να τους αλλάξει τα φώτα?

Οι μάχες ήταν καλές
μου άρεσαν
Μετά τη μάχη στο 3 άρχοντα έδειχνε την αγωνία του φρόντο να ρίξει το δαχτυλίδι στο ηφαίστειο
20 λεπτά αγωνία
να σκαρφλωσει
να παλεψει με τον εσωτερικο του κόσμο
αναγουλα
χειρότερα και απο Παπακαλιάτη

Επίσης έχω να δηλώσω ότι αυτή η λατρεία των φίλων του φρόντο προς το Φρόντο φέρνει κάτι από Μπομπ ο Σφουγγαρακης και πρεπει να απαγορευτει για τα μικρά παιδια

Το σηκώνει το σακάκι ο Φρόντος
Του την κάνει την αποτρίχωση ο Σαμ
το ρουφουσε το μελομακάρονο ο κοντοπιθαρος με τα τριχες στα ποδάρια

Dude
30-11-2012, 03:13
Ο Άρχοντας μπορεί να γαμάει (τόσο αντικειμενικά στο λέω, κι άσε οι φίλες σου να λένε το αντίθετο), ωστόσο το δουλεματάκι του ο Φρόντο το σηκώνει άνετα. Βέβαια το παραμύθι με τον Μπομπ το Σφουγγαράκη πρέπει να σταματήσει κάπου εδώ... κάτω τα χέρια, βάζουμε πλάτες.

Eleni7
30-11-2012, 03:14
Παιδια απο οτι συμπεραινω δεν εχετε καταλαβει τα βασικα.Δεν μπορει να μην ξερετε την δουλεια του δακτυλιδιου.

Ριξτε μια ματια εδω.Τα παντα παντως εχουν απαντηθει στις ταινιες.Μαλλον τις περασατε στο ff ή δεν σας τραβηξαν τοσο ετσι ωστε να τις βλεπετε με πληρη συγκεντρωση
http://www.lordoftherings.gr/saga/res.asp?q=onering

Το Δακτυλιδι δυνατο ηταν μονο και μονο σε ενα χερι.Σε αυτο του Σαουρον.Οι Ανθρωποι που το φορεσαν κατα καιρους ή το ειχαν απλα στην κατοχη τους ποτε δεν ειχαν δυναμη.Το Δακτυλιδι μονον εναν αφεντη ειχε και παντα πασχιζε να γυρισει σε αυτον.

Dude
30-11-2012, 03:26
Νομίζω ότι ο κύριος Ντέρτις από πάνω τρολάρει απλώς, μην του δίνεις σημασία.

*GrimReaper*
30-11-2012, 09:20
Για μένα πάει αυτό;

Stin eleni...

Παράγοντας
30-11-2012, 09:42
Ποιά Ελένη; Ουψ...

Η αλήθεια είναι οτι οι περισσότερες σκηνές με τα χόμπιτ είναι ολίγον τι ηλίθιες, αλλά μην ξεχνάμε οτι τα χόμπιτ συμβολίζουν την αθωότητα. Πάντως, για εμένα, η συγκεκριμένη τριλογία είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει ο κινηματογράφος στo είδος των ταινιών δράσης.

johny b
30-11-2012, 10:04
Το θέμα είναι να μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Το τί συμβολάει ο Άρχοντας δεν το αμφισβητώ και μου είναι εντελώς αδιάφορο κι αν δεν το συμβόλαγε. Εγώ μιλάω για τις ταινίες και την τέχνη του σκηνοθέτου. Πόσο δεμένες και πειστικές τις κάνει. Πόσο σε μπάζει στο στόρυ και καταφέρνει να σε απορροφήσει στην ταινία. Στην πρώτη το πέτυχε. Στις άλλες δύο όχι.
Η Νάρνια για παράδειγμα τέτοια ωραία συμβολίζει. Αθωότητα και αλληλεγγύη και πίστη και θυσία και όλα τα υψηλά και μεγάλα. Από μια ντουλάπα πας σε κενταύρους και μάγισσες και ομιλούντες λέοντες, που θα πει αντίστοιχο χάσιμο με τον Άρχοντα. Και είναι και το πιο -νομίζω το πιο- εμπορικό βιβλίο όλων των εποχών. Είναι καλή η ταινία; Γελάει ο κόσμος. Αν την έκανε ο Νόλαν θα ήταν σούπερ. Όπως θα ήταν σούπερ και ο Άρχοντας αν τον έκανε ο Νόλαν και όχι ο καρπουζάς Τζάκσον. Μ'αυτόν το στέρεο συλλογισμό καταλήγουμε ότι δεν ξέρετε από ταινίες γι'αυτό και σας τρώει τα λεφτά αυτός ο απατεώνας φραγκοφονιάς.

Παράγοντας
30-11-2012, 10:13
Δε την έχω δει τη Νάρνια για να εκφέρω άποψη. Είναι δεδομένο οτι η πρώτη ταινία της τριλογίας είναι η καλύτερη, αλλά αυτό που λες, οτι χάθηκες και δε θεωρούσες λογική τη συνέχεια των γεγονότων στις δύο τελευταίες, δεν είναι κατι που εγώ παρατήρησα.

johny b
30-11-2012, 10:33
Δεν είπα αυτό. Ορισμένες σκηνές τις βρήκα κόντρα στη ροή της ταινίας είπα. Θα μπορούσε να τις παραλείψει ή να τις έχει πιο καλά δεμένες με το υπόλοιπο. Το βασικότερο πρόβλημα ήταν ότι ενώ θα έπρεπε όλα τα στοιχεία της ταινίας να κλιμακώνουν όσο περνούσε η ώρα, συνέβαινε το αντίθετο. Τα τερμάτισε όλα στο πρώτο και μετά ήταν μια συνεχής επανάληψη που έφθινε λογικότατα και τη συγκίνηση του θεατή. Αλλά πέρα απ'αυτό και οι πιο αξιομνημόνευτες σκηνές στο πρώτο είναι. Και η φάση στα ορυχεία του Μωριά, και η τελευταία μάχη που είναι πολύ ωραία χορογραφημένη, και το κυνήγι στην αρχή όλες εξαιρετικές σκηνές. Μετά στόλλαρε και επένδυσε κυρίως σε οπτικά κλισέ. Ειδικά η τελευταία ώρα της τρίτης ταινίας λιγούριαζε ανελέητα. Τόσα τρυφερά κοιτάγματα και τόση αργόσυρτη αγάπη ούτε στο φιλικό για τον Αλβέρτη.

Παράγοντας
30-11-2012, 10:56
Πιθανότατα να ισχύει αυτό που λες περί οπτικών κλισέ, αλλά για εμένα δεν έκλεψε σε κάτι από τη συνολική εικόνα της σειράς.

DON
30-11-2012, 11:42
Location: C:\Program Files


http://cdn.gunaxin.com/wp-content/uploads/2010/10/work-theman.jpeg

Παράγοντας
30-11-2012, 11:50
Επίσης, Join Date: Jul 2011

Παρατηρητικότης μηδέν... :)

DON
30-11-2012, 11:57
καλά ντε μην με κράζεις που δεν κοίταξα το location σου στα 106 πόστ που έχεις κάνει απο τον ιούλιο του 2011! 6 ποστ το μήνα κάνεις, σχώρα με παραγοντάρα μου!!!

Eleni7
30-11-2012, 14:24
http://www.aggrogate.com/wp-content/uploads/2011/04/roflbot.jpg

Για μένα πάει αυτό;

Stin eleni...

Ειμαστε και φαινομαστε και δεν ντρεπομαστε!!!

Dude
30-11-2012, 14:45
Ιντελεκτουέλ να με πεις σε συγκεκριμένα πράγματα να πω ναι, νερντ όμως όχι Ελένη... πολύ μακριά από αυτό για την ακρίβεια (αν ήμουν έστω και στο ελάχιστο θα είχα βγάλει τη σχολή που ακόμα παλεύω άλλωστε... η οποία έχει μεγάλο πληθυσμό από τέτοιους).

Υ.Γ.: Johny b έχεις δει την τριλογία με τις deleted scenes? Αν όχι κάν'το, άλλο πράγμα.

Eleni7
30-11-2012, 15:01
Ο πλυθηντικος δεν περιλαμβανε εσενα αγαπητε.Τροπος του λεγειν;)

Παντως Τζονι εμενα με μπερδεψες.Στις προηγουμενες σελιδες το ελεγες ρηχο και παιδικο ενω τωρα λες οτι το θεμα σου ειναι η σκηνοθεσια.Τεσπα.Εμενα μου φανηκε φοβερη σκηνοθεσια,ειδικα στην αποδοση των τοποθεσιων και των πλασματων του βιβλιου.Το ιδιο φοβερη ηταν και στις μαχες.Το αν ειναι καλη ταινια ή οχι νομιζω οτι εγκειται στην προσωπικη γνωμη του καθενος.Οπως και το γεγονος οτι μας εφαγε τα λεφτα ο Τζακσον.Σε οτιδηποτε δινεις τα λεφτα σου και το αποτελεσμα σε ικανοποιει δεν ειναι πεταμενα λεφτα.Ακομη και αν τα δωσεις για συναυλια του Χατζηγιαννη.Τα δικα μου λεφτα λοιπον δεν τα φαγε

DON
30-11-2012, 15:49
μιας και πιάσαμε τα κινηματογραφικά κάπου εδώ να πούμε πως το τελευταίο bond είχε ΜΑΚΡΑΝ τον πιο καλό villain.

tmac
30-11-2012, 19:14
αγαπαμε και στηριζουμε τη νερντοσινη σε οποια μορφη και με οποιο θεμα και αν εκφραζεται :D



KcgSLFqeuXI

εδιτ¨μαλακα mikieus αλαξαν τα κοζια στο μπασκετ και εκει κοκκινα ολα ρε μουσταρδα ειναι...
εχεις μεινει πισω...ξεπεραστηκες....

DirtySniper
30-11-2012, 23:20
.Σε οτιδηποτε δινεις τα λεφτα σου και το αποτελεσμα σε ικανοποιει δεν ειναι πεταμενα λεφτα.Ακομη και αν τα δωσεις για συναυλια του Χατζηγιαννη.Τα δικα μου λεφτα λοιπον δεν τα φαγε

Πλάκα κάνεις!!!!!!
Σου αρέσει ΚΑΙ ο άρχοντας ΚΑΙ ο Χατζσηγιάννης???????

μιλάμε είσαι τρελό θύμα!!!!!!!

Eleni7
30-11-2012, 23:24
Τωρα θα σε σοκαρω!Ειμαι ΚΑΙ Κεσελικια!

KonTaz
01-12-2012, 01:05
Για Παντελίδη τι γνώμη έχεις?

Eleni7
01-12-2012, 01:17
Ουυυυυ!Την καλυτερη!

Ρε,περα απο την πλακα και για να μην μου κρεμασετε κουδουνια.Τον Χατζηγιαννη τον σιχαινομαι!Και τον Παντελιδη.

Κεσελικια παντως ειμαι:p

*GrimReaper*
01-12-2012, 23:29
εισητηρια για χομπιτ closed, παλιονερτντς!

Eleni7
01-12-2012, 23:44
Και πολυ αργησες!

*GrimReaper*
02-12-2012, 00:12
εγω θα τα εκλεινα απο πρωτη μερα αλλα περιμενα αλλους γιατι μονος δεν λεει.

red hoopligan
08-12-2012, 03:01
Ουυυυυ!Την καλυτερη!

Ρε,περα απο την πλακα και για να μην μου κρεμασετε κουδουνια.Τον Χατζηγιαννη τον σιχαινομαι!Και τον Παντελιδη.



:eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Nτροπη και ονειδος! Tωρα ειναι που θα κρεμαστουν κουδουνια. Ακου εκει τους σιχαινομαι. Απαιτω να μαθεις απο ποιοτητα (αν και ο Μιχαλης την εχει ρίξει τελευταια και σταματησα να τον ακουω :p)

on topic Ειδε κανεις το ''Αν'' του Παπακαλιατη? Και αν ναι, καμια κριτικη???

dora7
08-12-2012, 10:10
εκλεισα εισητηρια για Χομπιτ επιτελους!!!!!!! το αλλο Σαββατο παω!!!!!;)

το Αν Χουπλιγκανιτσα οποιος το ειδε απ οσους ξερω ενθουσιαστηκε... εχει κλαμα παντως ετσι μου ειπαν, και ειναι κλασικος Παπακαλιατης...θα το δω καποια στιγμη κι εγω....

Eleni7
08-12-2012, 13:07
Εμεις για το Χομπιτ εχουμε μαζευτει 20 ατομα.Να δουμε ποιο σινεμα θα μας χωρεσει ΧΑΧΑΧΑ

Ευη,συμφωνω πολυ σε αυτο που λες για Χατζηγιαννη.Προ 10ετιας ηταν πραγματικα αλλος τραγουδιστης.Απο το 2004 και επειτα ή καπου κει,αρχισε να αλλαζει στυλ και να βγαζει αυτα τα εμπορικα ποπ (να το πω ετσι) που καθε χρονο ηταν ολο και χειροτερα.

SuperSayian
08-12-2012, 16:10
Ειλικρινά θα δώσετε λεφτά να πάτε να δείτε Ελληνική ταινία στον κινηματογράφο?Και δη του Παπακαλιάτη????Είστε τόσο θύματα αγαπητές??Εμένα και να με πλήρωναν δεν παίζει να πήγαινα να δω Ελληνική ταινία(καλά εντάξει τώρα που το σκέφτομαι αν με πλήρωναν θα πήγαινα :p)

Για το Χόμπιτ πάντως δεν ξέρω δεν με έχει ψήσει τόσο όσο ο άρχοντας να το δω.Ίσως φταίει το trailer ίσως να ναι σαν να κλεισε ένας κύκλος με την επιστροφή του βασιλιά....Όσο και αν είναι prequel αυτό...Μάλλον θα το αφήσω θα παω να το δω μετά τις 20-22 να χει φύγει και η μεγάλη μάζα θαυμαστών.

red hoopligan
08-12-2012, 16:33
Ειλικρινά θα δώσετε λεφτά να πάτε να δείτε Ελληνική ταινία στον κινηματογράφο?Και δη του Παπακαλιάτη????Είστε τόσο θύματα αγαπητές??Εμένα και να με πλήρωναν δεν παίζει να πήγαινα να δω Ελληνική ταινία(καλά εντάξει τώρα που το σκέφτομαι αν με πλήρωναν θα πήγαινα :p)



Αγαπητε Σαγιαν, ποιος σου ειπε οτι οταν παμε σινεμα πληρώνουμε απαραιτητα καθε φορα? :p

Eίδα και το τελευταιο breaking dawn part 2. Ξενέρα εκτος απο τη μαχη... Τελευταιο part, μετα απο ενα επισης ξενερωτο part 1 και μου δειχνεις αυτο?? Καλά όχι οτι με ενθουσιαζε ιδιαιτερα μετα το twilight, αλλα κουβεντα να γινεται.

Σε αντιθεση με τον Harry Potter(μιας και δειχνει σημερα την Φιλοσοφικη Λιθο), που από ταινια σε ταινια γινοταν καλυτερο (ενταξει ειχε και αυτό σκαμπανεβασματα :p), αλλα o κληρος του θανατου: part 2 εκλεισε με τον καλυτερο δυνατο τροπο εναν ηρωα που μας συντροφευε 10 χρονια και ουσιαστικα μεγαλωσαμε μαζι του... Με σειρα προτιμησης κατατασσω βεβαια πρώτο το ''Ταγμα του Φοινικα'' και μετα τον ''Κληρο του Θανατου:part 2''.

Bεβαια να ομολογησω την αμαρτια μου, διαβαζα τα βιβλια πριν γινουν ταινια. :p To οποιο βεβαια δεν ειναι και το καλυτερο διοτι μετα απογοητευεσαι συνηθως. Διαβαζεις το βιβλιο, το φανταζοσαι σε σκηνες και μετα οταν μεταφερεται στον κινηματογραφο κατι αισθανεσαι οτι δεν παει καλα. Με τον Χαρη εκτος απο τον ''Ημιαιμο Πριγκηπα'' που το βιβλιο ήταν WOW! και η ταινια δεν ανταποκριθηκε στις προσδοκιες μου, αυτο περιεργως δεν συνεβη! Ηταν πραγματικα μοναδικο...

Ουπς! Από αλλού ξεκινησα και αλλου κατέληξα. Αλλα οταν προκειται για τον μικρο μας μαγο ξεχναω να σταματησω... :)

deninho
08-12-2012, 16:46
τελευταία ταινία που είδα σε κινηματογράφο ήταν ή η προφητεία ή ο κώδικας ντα βίντσι. όποιο από τα δύο ήταν τελευταίο

SuperSayian
08-12-2012, 17:28
Αγαπητε Σαγιαν, ποιος σου ειπε οτι οταν παμε σινεμα πληρώνουμε απαραιτητα καθε φορα? :p

Εμ και μετά όταν βγαίνουν κάτι παροιμίες για γυναίκες το παίζετε θιγμένες:p

Πάντως για τα άλλα που λες καλά twilight προφανώς δεν εχω δει αλλά για Harry Poter δεν συμφωνώ.Τα βιβλία για μένα ούτε καν πλησιάζουν τις ταινίες,βασικά πέρα απ τις χιλιάδες παραλείψεις που ως ενα σημείο είναι λογικές είναι μεγάλο σφάλμα να θες να κάνεις σειρά ταινιών και να μην έχεις σταθερούς συντελεστές.Γίνεται να βγουν οι ταινίες ομοιόμορφες όταν έχει αλλάξει 3-4 φορές ο σκηνοθέτης?Για παράδειγμα θυμάμαι "ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν" είχε μια πολύ light μορφή σαν ταινιά σχεδόν καθαρά παιδική,απ την άλλη όταν είχα πάει να δω την αμέσως επόμενη "το κύπελλο της φωτιάς" ενα πιτσιρίκι καθόταν δίπλα μου και απ την πρώτη σκηνή με το φίδι είχε χεστεί πάνω του το μαύρο.Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά ο δεύτερος Νταμπλντορ ήταν epic fail για μένα.Αυτό που έσωσε τις ταινίες ήταν η τερατώδης παραγωγή απο πίσω και τουλάχιστον σε θέματα special effects,σκηνικά,μουσική δεν έχασε σαν σειρά ταινιών.Σίγουρα έγραψαν την δική τους ιστορία πάντως και αυτές οι ταινίες στον κινηματογράφο.

Bonus:
http://img9.joyreactor.com/pics/post/funny-pictures-auto-Harry-Potter-hermione-granger-372589.jpeg

Eleni7
08-12-2012, 20:47
Πoλυ σωστος Σαγιαν.Ειδικα στο κομματι που λες για τους σκηνοθετες.Ειχαμε στο 1 και στο 2 τον Cris Columbus,στο 3 τον Cuaron,στο 4 τον Newell και μετα ανελαβε ο ανεκδιηγητος David Yates (στον Ημιαιμο παιζει και να εχει κοψει το 70% του βιβλιου) που κατα την γνωμη μου εχει κανει την χειροτερη δουλεια απο ολους.Περα απο το διαφορετικα στυλ,ειχαμε αλλαγες ακομη και στα σκηνικα.Πολυ μεγαλο λαθος που δεν ξεκινησαν με εναν σταθερο σκηνοθετη να τα αναλαβει απο την αρχη μεχρι το τελος.Επισης,ο Gambon σαν Νταμπλντορ απλα δεν.Μονο αυτο εχω να πω...
http://25.media.tumblr.com/tumblr_lzihp1Pqfa1rptjpno1_500.jpg


Παντως σε σχεση με αλλες ταινιες που εχουμε δει κατα καιρους,κακες δεν ηταν.Καθολου κακες θα ελεγα.Τις σωνει σε πολυ μεγαλο βαθμο το φοβερο καστ (εξαιρετικα ονοματα του βρετανικου σινεμα).Απλα δεν φτανουν με τιποτα τα βιβλια.Εγω πιστευω οτι ισως εγινε και λαθος επιλογη πρωταγωνιστη.Επειδη ομως σαν στορυ ελεγε,υπηρχε δηλαδη απειρο υλικο το οποιο ηταν πιασαρικο,ισως χαθηκε χρυση ευκαιρια να δουμε κατι πραγματικα παρα πολυ καλο.Αν ειχαν σε ολη την πορεια εναν σκηνοθετη οπως ο Μπαρτον, που θεωρω οτι η 7λογια απο την αρχη μεχρι το τελος ηταν στο στοιχειο του,τα πραγματα θα ηταν απειρως καλυτερα

red hoopligan
08-12-2012, 21:59
Μην πεσετε να με φατε :p... Ισως δεν το τονισα και εγω καλα... Aυτο που θελω να πω ειναι οτι στο 99% των περιπτωσεων που βιβλια μεταφερονται στην μεγαλη οθονη τα αποτελεσματα ειναι απογοητευτικα. Με τον Χαρυ αυτο δεν συνεβη τοσο πολυ. Ενταξει τη μαγεια του βιβλιου δεν την φθανουν, αλλα οσο να πεις ηταν πολυ καλες οι περισσοτερες. Και νομιζω οτι μεχρι ενος σημειου λογικο ειναι να παραλειπουν κομματια του βιβλιου γιατι αλλιως θα ηθελαν 5-6 ωρες για να το αποδωσουν. Με αποκορυφωμα τον Ημιαιμο Πριγκηπα, που δεν με συγκινησε καθολου ενω το βιβλιο ηταν τρομερο.

Eleni7
08-12-2012, 22:18
Ναι βρε!Δεν διαφωνω καπου μαζι σου!Στο τοπικ του Σαγιαν αναφερθηκα-απαντησα!

Το λεω κιολλας οτι δεν ειναι κακες οι ταινιες.Καλη δουλεια εχει γινει.Απλα με βαση το υλικο θα μπορουσαν να κανουν μαγικα πραγματα.Στον Ημιαιμο εχουν γινει καραμπινατα λαθη.Τραγικος ο Yates στην μεταφορα

Dark Angel #9
09-12-2012, 03:14
προσωπικα ο Ημιαιμος πριγκηπας ρε σεις μου χε φανει λες κ το χαν στο fast forward να ξεμπερδευουν τσακα τσακα,ισα ισα να βγαλουν την υποχρεωση κ να βγαλουν τις τελευταιες ταινιες :P

Dude
09-12-2012, 05:28
Ειλικρινά θα δώσετε λεφτά να πάτε να δείτε Ελληνική ταινία στον κινηματογράφο?

Γενικεύεις εδώ. Και του Αγγελόπουλου ελληνικές είναι, και το "Μάθε παιδί μου γράμματα" ελληνική είναι, και το "Ρεμπέτικο", και το "Λούφα και Παραλλαγή" (το ορίτζιναλ, όχι οι παπαριές της τελευταίας 10ετίας) κλπ κλπ... δεν λέω ότι είναι ταινίες που πρέπει να αρέσουν στον καθένα οι παραπάνω, αλλά έχουν υπάρξει αξιόλογες προσπάθειες από Έλληνες κινηματογραφιστές κατά καιρούς.

johny b
09-12-2012, 12:05
Ρεμπέτικο-Αγγελόπουλος (αυτός ειδικά) λεφτά δίνεις μόνο για το σάουντρακ.

Eleni7
09-12-2012, 13:20
Και ο Παντελης Βουλγαρης κανει ωραιες δουλειες

johny b
09-12-2012, 13:21
Κι ο Παντελής επίσης ωραία σάουντρακ. Μπόνους οι ταινίες για όποιον θέλει να κοιμάται με λίγο φως στο δωμάτιο.

Dude
09-12-2012, 19:05
Ρεμπέτικο-Αγγελόπουλος (αυτός ειδικά) λεφτά δίνεις μόνο για το σάουντρακ.

Ακόμα δεν έχω δει Αγγελόπουλο, πέρα από λίγο "Θίασο" (αν και δεν με κόβω να αργώ να δω)... Για "Ρεμπέτικο" συμφωνώ. Απλά και πάλι η μουσική και μόνο φτάνει.

johny b
09-12-2012, 21:04
Ρεμπέτικο-Αγγελόπουλος (αυτός ειδικά) λεφτά δίνεις μόνο για το σάουντρακ.

Ακόμα δεν έχω δει Αγγελόπουλο, πέρα από λίγο "Θίασο" (αν και δεν με κόβω να αργώ να δω)... Για "Ρεμπέτικο" συμφωνώ. Απλά και πάλι η μουσική και μόνο φτάνει.

Ο Θίασος είναι ό,τι αξίζει. Ο Αγγελόπουλος ανήκει στην κατηγορία των πατρικών-σοφών σκηνοθετών. Αισθάνεται ότι πραγματεύεται πολύ, αλλά πολύ όμως, σοβαρά θέματα και θέλει να το δώσει και στο κοινό να το καταλάβει. Κι αν δεν το καταλαβαίνει με το καλό, θα το καταλάβει με το κακό. Εξ ου και οι μακρόσυρτες σκηνές με τους συμβολισμούς. Είναι περίπου σα να σε κοιτάει ο πατέρας σου στα μάτια λέγοντας "βρε καταλαβαίνεις πόσο σοβαρό είναι; ε; το καταλαβαίνεις;" για να σε ψαρώσει. Ατέλειωτη συρραφή από ωραία μελαγχολικά πλάνα με πολύ, αλλά πολύ όμως, σοβαρό περιεχόμενο και ουσία.
Όταν είσαι θεατής ταινίας του Θεόδωρου Αγγελόπουλου πρέπει να είσαι έτοιμος. Σωματικά και ψυχολογικά. Ο σκηνοθέτης κουβαλάει ένα μεγάλο βράχο, το εκάστοτε θέμα με το οποίο καταπιάνεται που είναι πολύ βαρύ, αλλά πολύ όμως. Κι αυτό το βράχο θα τον αφήσει πάνω σου. Παίζει και να σε κάνει χαλκομανία δηλαδή άμα δεν προσέξεις.
Εν ολίγοις στα παπάρια σου κι απ'το να ξοδέψεις 3 ώρες απ'το χρόνο σου με τις ασκήσεις ύφους του Αγγελόπουλου, καλύτερα να δεις τις περιπέτειες του Μπέντζι ή τον Έρνεστ και τα Χριστούγεννα που δείχνουν μεγαλύτερο σεβασμό στο θεατή. Κι άμα θες ωραίες εικόνες με υποβλητική μουσική, έχει άπειρα βίντεο το γιουτούμπ.
Γερή ταινία, επειδή έχει καλούς ηθοποιούς και ρεαλιστικούς διαλόγους, είναι και το "Ας περιμένουν οι γυναίκες".

SuperSayian
11-12-2012, 03:11
Ειλικρινά θα δώσετε λεφτά να πάτε να δείτε Ελληνική ταινία στον κινηματογράφο?

Γενικεύεις εδώ. Και του Αγγελόπουλου ελληνικές είναι, και το "Μάθε παιδί μου γράμματα" ελληνική είναι, και το "Ρεμπέτικο", και το "Λούφα και Παραλλαγή" (το ορίτζιναλ, όχι οι παπαριές της τελευταίας 10ετίας) κλπ κλπ... δεν λέω ότι είναι ταινίες που πρέπει να αρέσουν στον καθένα οι παραπάνω, αλλά έχουν υπάρξει αξιόλογες προσπάθειες από Έλληνες κινηματογραφιστές κατά καιρούς.

Ναι όντως το υπερ-γενίκευσα θα έλεγα.Εννοούσα κυρίως κωμωδίες-κομεντί(έτσι κι αλλιώς νομίζω έχουν το πιο ευρύ κοινό) της τελευταίας 10-15ετιας.Ειλικρινά ελάχιστες μου έρχονται στο μυαλό που να χουν ενα άλφα χιούμορ και ρε γαμώτο πιστεύω έχουμε καλούς Έλληνες ηθοποιούς.Πρόσφατα είδα το "Μια φορά και ενα μωρό" ειλικρινά λυπάμαι όλους αυτούς που σκάσανε το 9ευρω να δουν αυτό το πράγμα και ήδη σκέφτομαι τις φάτσες τους μόλις θα βγαιναν απ την αίθουσα κ γελάω.Και ο Φιλιππίδης με τον Μπουλά πιστεύω είναι ωραίο δίδυμο για να βγάλουν αυτό το πραγμα.Ομοίως πολλές άλλες με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο πχ(που επίσης θεωρώ γαμώ τα παιδιά/ηθοποιούς) και αν πω οτι κάπως μου άρεσε το 5 λεπτά ακόμα,το bank bang που το είχε πρόσφατα η τηλεόραση ήταν μια χαρά χάλια εγω προσωπικά πουθενά δεν γέλασα.Καλά αν παω σε ταινίες με την Μακρυπούλια εκεί τερματίζει το κοντέρ.Κάτι ΣουλαΕλαΞανα(πολυδιαφημισμένο κ άθλιο),Μόλις χώρισα(η μόνη ταινία που οι ηθοποιοί μόνο τσίριζαν δεν μίλαγαν),The Kings of Mykonos(διεθνής μαλακία) είναι αναξια λόγου.Πρόχειρα μου ρχονται στο μυαλό και κάποιες ακόμα ταινίες που έχασα 2 ώρες απ την ζωη μου βλέποντας τες(Γενναίοι της Σαμοθράκης,Ηθικόν ακμαιότατον,Λουκουμάδες με μέλι,Η κληρονόμος,Safe sex,Ριζότο,Λούφα κ παραλλαγή σειρηνες στο αιγαίο(καλά για το σειρήνες στην στεριά δεν μιλάω καν καλύτερα να βλεπα κανα επεισόδιο απο bolek k lolek),αυστηρώς κατάλληλο).

Οι μόνες Ελληνικές που εχω δει κ μου ψιλοάρεσαν είναι :
Το κλάμα βγήκε απ τον Παραδεισο(Ηλίθια ταινία αλλά εχει ενα υποτυπώδες χιούμορ)
Νήσος(τα ίδια με πάνω,δεν εχω δει το 2 ακόμα)
Το φιλι της Ζωης(για την Παπουτσάκη ρε γαμώτο!!!!!)
I love Karditsa(το περίμενα εντελώς άθλιο αλλά εν τέλη είχε ενα κάποιο χαβαλέ και ξανά εννοείτε για την Παπουτσάκη ρε γαμώτο!!!!!)
κ το I 4(η μόνη ταινία που πραγματικά μου άρεσε.)

Τώρα δεν ξέρω αν εγω είμαι υπερβολικά ξενέρωτος ή δεν μπορώ να αντιληφθώ το σύγχρονο Ελληνικό χιούμορ πάντως αυτό πιστεύω.Μια κωμωδία δεν θεωρείται καλή αν έχει μια αστεία ατάκα ή ηλίθιους διαλόγους ή να βρίζουν σαν πούστηδες με σκοπό το γέλιο)

deninho
11-12-2012, 03:21
Εμένα μ'αρέσουν οι ελληνικές με τον Παπαγιαννόπουλο.

johny b
11-12-2012, 10:32
Παπαγιαννόπουλος με διαφορά ο πιο ευέλικτος ηθοποιός. Καλή ταινία τώρα που το σκέφτομαι είναι και η Ευδοκία. Δυνατή

Dude
12-12-2012, 07:05
Ηθοποιοί γενικά υπάρχουν πάρα πολύ καλοί (και μέτριοι και κακοί αντίστοιχα, γενικά είναι άπειροι), και Έλληνες και ξένοι... το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν πάρα πολλοί καλά γραμμένοι ρόλοι για να δείξουν το ταλέντο τους.

Από τις ελληνικές που ανέφερε ο Σουπερσάγιαν από πάνω, προσωπικά ευχάριστα ξαναβλέπω μόνο το Safe Sex... είχε βγει ακριβώς όταν έπρεπε για την εποχή, και έχει και καλό ρυθμό σαν ταινία.

angelman
12-12-2012, 15:04
εγω παλι μονο το αξεπεραστο "το κλαμα βγηκε απο τον παραδεισο" βλεπω ξανα ανετα.μιλαμε για καθαρη πρωτοπορια κ ταινια χροοοοοονια μπροστα......

3u4gCzZ9Vo0

stefanos
12-12-2012, 19:09
KVu3gS7iJu4

redglove
12-12-2012, 19:20
Το τρέηλερ στάζει Ζαν Σνάηντερ, μακάρι και η ταινία!

tt7
12-12-2012, 19:44
Τι καινούριο μπορεί να ειπωθεί όμως ρε γμτ?? Σε έναν ήρωα-καρικατούρα της Pax Americana (μαζί με τον Captain America)????

redglove
13-12-2012, 14:25
Τι καινούριο μπορεί να ειπωθεί όμως ρε γμτ?? Σε έναν ήρωα-καρικατούρα της Pax Americana (μαζί με τον Captain America)????

Μπορούν να ειπωθούν πράγματα που έχουν ξαναειπωθεί αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Dude
13-12-2012, 16:18
Με τι τρόπο είναι ειπωμένα τα πράγματα που έχουν ήδη ειπωθεί; Ρωτάω γιατί έλειπα.

Eleni7
13-12-2012, 16:25
Επειδη διαβαζω κομικ του Σουπς,δυστυχως τιποτα δεν εχει ειπωθει οπως θα επρεπε στις ταινιες.Πλην της πρωτης,οι αλλες 4 ειναι για γελια.Υπαρχει αφθονο υλικο στα κομικ που μπορουν να το εκμεταλλευτουν.Η σειρα με τον Doomsday πχ ή το Whatever Happened to the Man of Tomorrow? του Alan Moore (V for Vendetta,Watchmen) που ειναι ισως το καλυτερο κομικ που εχει βγει για τον Σουπερμαν.

*GrimReaper*
13-12-2012, 17:33
Θα παει κανεις σημερα στην πρεμιερα?

Eleni7
13-12-2012, 18:28
Εγω αυριο βραδυ!

(Ναι,δυστυχως θα χασω τον Ολυμπιακο)

SuperSayian
13-12-2012, 19:36
Το τρέηλερ στάζει Ζαν Σνάηντερ, μακάρι και η ταινία!

Ρε γατάκι του ελέους υπάρχει στην παραγωγή το όνομα Christopher Nolan και μου μιλάς για τον Σνάηντερ? :p

Παντως σε σχεση με αλλες ταινιες που εχουμε δει κατα καιρους,κακες δεν ηταν.Καθολου κακες θα ελεγα.Τις σωνει σε πολυ μεγαλο βαθμο το φοβερο καστ (εξαιρετικα ονοματα του βρετανικου σινεμα).Απλα δεν φτανουν με τιποτα τα βιβλια.Εγω πιστευω οτι ισως εγινε και λαθος επιλογη πρωταγωνιστη.Επειδη ομως σαν στορυ ελεγε,υπηρχε δηλαδη απειρο υλικο το οποιο ηταν πιασαρικο,ισως χαθηκε χρυση ευκαιρια να δουμε κατι πραγματικα παρα πολυ καλο.Αν ειχαν σε ολη την πορεια εναν σκηνοθετη οπως ο Μπαρτον, που θεωρω οτι η 7λογια απο την αρχη μεχρι το τελος ηταν στο στοιχειο του,τα πραγματα θα ηταν απειρως καλυτερα

Ελένη συμφωνώ σχεδόν σε όλα εκτός απ το θέμα του Μπάρτον..Δεν ξέρω(δεν εχω δει και κάποιες παλιές δουλειές του) αλλά τα τελευταία χρόνια οι ταινίες του είναι μετριότατες τον θεωρώ υπερτιμημένο.Προχθές είδα το Dark Shadows δεν μ άρεσε σχεδόν καθόλου οτι το σωζε λίγο ο Johny Depp αλλά και πάλι δεν έλεγε τίποτα.Βέβαια οσο άθλια ήταν η Αλίκη δεν ήταν:p Πάντως σ αυτό που λέτε για τις παραλείψεις των βιβλίων εγω περισσότερο ξενέρωσα στην 5η ταινία(που γενικά σαν ταινία μου άρεσε) μετά την μάχη του Ντάμπλντορ με τον Βολντεμορτ...πραγματικά κατα την γνώμη μου ο διάλογος που ακολουθεί μεταξύ Χάρι και Νταμπλντορ είναι ζωτικής σημασίας για την συνέχεια των βιβλίων και σχεδόν τον παρέλειψαν όλων!!:eek::eek: [Nerd mode on]Εκεί εξηγεί ο Ντάμπλντορ πως ο ίδιος ο άρχοντας του σκότους μόνος του δημιούργησε τον εχθρό του δηλαδή τον Χάρι με την απόφαση να δώσει βάση σε μια προφητεία,του εξηγεί γιατί προτίμησε τους Πότερ αντι τους Λονγκμπότομ. Υποτίθεται οτι εκεί ο Ντάμπλντορ εξηγεί στον Χάρι πόσο σημαντικό είναι που έχει φίλους και την δύναμη της αγάπης κτλ και δεν έδειξαν τίποτα ρε παιδιά δηλαδή έλεος!!!:(:D:D [/Nerd mode off]


Μην πεσετε να με φατε :p... Ισως δεν το τονισα και εγω καλα... Aυτο που θελω να πω ειναι οτι στο 99% των περιπτωσεων που βιβλια μεταφερονται στην μεγαλη οθονη τα αποτελεσματα ειναι απογοητευτικα. Με τον Χαρυ αυτο δεν συνεβη τοσο πολυ. Ενταξει τη μαγεια του βιβλιου δεν την φθανουν, αλλα οσο να πεις ηταν πολυ καλες οι περισσοτερες. Και νομιζω οτι μεχρι ενος σημειου λογικο ειναι να παραλειπουν κομματια του βιβλιου γιατι αλλιως θα ηθελαν 5-6 ωρες για να το αποδωσουν. Με αποκορυφωμα τον Ημιαιμο Πριγκηπα, που δεν με συγκινησε καθολου ενω το βιβλιο ηταν τρομερο.

Πότε είπαμε καλή μου οτι ήταν γτπ οι ταινίες??:p Είπαμε απλά οτι υπήρχε υλικό για να γίνουν ταινιάρες και τα παρέλειψαν.

Επειδη διαβαζω κομικ του Σουπς,δυστυχως τιποτα δεν εχει ειπωθει οπως θα επρεπε στις ταινιες.Πλην της πρωτης,οι αλλες 4 ειναι για γελια.Υπαρχει αφθονο υλικο στα κομικ που μπορουν να το εκμεταλλευτουν.Η σειρα με τον Doomsday πχ ή το Whatever Happened to the Man of Tomorrow? του Alan Moore (V for Vendetta,Watchmen) που ειναι ισως το καλυτερο κομικ που εχει βγει για τον Σουπερμαν.

Ποιό το Whatevet happened ή ο doomsday?

Eleni7
13-12-2012, 19:43
Το Whatever Happened to the Man of Tomorrow? του Alan Moore ειναι για μενα το κορυφαιο κομικ που εχω διαβασει απο Σουπς.Και η σειρα με τον Doomsday μου αρεσε πολυ ομως

*GrimReaper*
13-12-2012, 19:57
Εγω μαλλον θα παω Σ/Κ. Αμα το δει καποιος σε 3d η 48fps να μου πει γνωμες γιατι το σκεφτομαι αν αξιζει η ταινια σε 3d

Eleni7
13-12-2012, 23:14
Για το 48fps δεν ειναι πολυ καλη κριτικη μεχρι τωρα.Διαβασα κιολλας οτι σε μερικα σινεμα του εξωτερικου τους μαζευανε με τα ασθενοφορα επειδη μερικοι μαθανε ιλιγγο ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εμεις για 2D κλεισαμε παντως.Ισως μετα απο καποιες μερες αν ακουσουμε καλα λογια να το δοκιμασουμε και σε 3D

tt7
14-12-2012, 00:48
Την άλλη βδομάδα λογικά...Έως τότε έχω αμφιβολίες για την εμφάνιση των νάνων και ειδικά τον Θόριν Δρύασπι αλλά ο Μπίλμπο φαίνεται εξαιρετικός...

iTKuWX7jH70

dora7
14-12-2012, 11:11
θα το δω αυριο (οχι σε 3d) και θα ενημερωσω μη και δεν μαθετε την αποψη της τολκιντρελαμενης....:p

*GrimReaper*
14-12-2012, 15:12
δεν μας νοιαζει η αποψη σου κυρια μου :P...ειτε χαλια ειτε καλη η ταινια θα παμε να την δουμε...το θεμα ειναι αν αξιζει το 3ντι

Eleni7
14-12-2012, 15:33
Να δουμε κατι μεχρι να περασει η ωρα για την αποψινη προβολη

z9Uz1icjwrM

angelman
14-12-2012, 16:19
3 ωρες ταινια με το επιπεδο του 3d που εχουμε δει μεχρι τωρα δεν νομιζω ν αξιζει.με επιληψια θα φυγεται οσοι το τολμησετε.

κ εγω βρηκα εισιτηρια για σημερα στις 10.θα προλαβω κ λιγο τον θρυλο οποτε ολα κομπλε

angelman
15-12-2012, 02:05
EΠΟΣ.το ξερα οτι θα ναι καλο αλλα δεν το περιμενα τοοοοοοοοοσο καλο.3 ωρες συνεχομενης ανατριχιλας ειχα να νιωσω απ την πρωτη τριλογια.ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΣ-ΜΥΘΙΚΟΣ Ian McKellen,ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Freeman-Μπιλμπο κ φοβερος Δρυασπις.για μενα καλυτερο απ το αντιστοιχο πρωτο του Αρχοντα την συντροφια(αν κ δεν το χω πολυ φρεσκο για να το πω με απολυτη σιγουρια).Πετερ Τζακσον εχει ζωγραφισει,σαν να μην περασε μερα απ την τριλογια.απλα must see στο σινεμα,πραγματικα θα μετανιωνεται οταν θα το δειτε στην φτωχη 30αρα του σπιτιου σας

Eleni7
15-12-2012, 02:35
Οταν συνελθω θα σχολιασω.....


Α,και οτι λεει ο angel απο πανω ++++++++++++++++++++++

Lavor7
15-12-2012, 03:13
Εμένα μου φάνηκε μυθική μαλακία.Σαν αποτυχημένο μιούζικαλ και κακή ξεπέτα για τα χρήματα.Ούτε μάχες,ούτε τίποτα.13 νάνοι που τρέχανε παντού,αλλά ήταν πασιφανές ότι κανένας δεν θα πεθάνει.Επίσης τα εφέ πολύ άσχημα και τα Ορκ,τελώνια κλπ από κει που στον Άρχοντα προκαλουσαν αηδία και "τρόμο",τώρα προκαλούν γέλιο.Βέβαια η γνώμη καθενός είναι υποκειμενική.

Eleni7
15-12-2012, 03:30
Μολις το πρωτο κομματι ειδαμε.Μεγαλες μαχες ουτε η Συντροφια ειχε.Θα ερθει η ωρα για ολα.Δεν λεω κατι παραπανω σε αυτα που λες για να μην σου κανω σποιλερ.Για εισαγωγικη ταινια ειναι παρα πολυ καλη (οπως λεει ο angel,ισως να ηταν ανωτερη απο την αντιστοιχη εισαγωγη στον Αρχοντα).Δεν ξερω παντως αν σηκωνε οντως 3 ταινιες.Θα μπορουσαν στην 2η να το τελειωσουν πιστευω

angelman
15-12-2012, 03:34
δεν ειναι remake του Αρχοντα για να εχεις τις μαχες του κ τις σκηνες του.αλλο στορυ αλλη εποχη.σιγουρα υποκειμεμενικη η γνωμη του καθενος αλλα τα εφε ασχημα?????σε σχεση με την τριλογια οι λεπτομερειες κ τα εφε της ταινιας ηταν κ 10 επιπεδα πανω.εγω που δεν εχω ξαναδει ποτε μου 2η φορα ταινια στο σινεμα ειμαι ψημενος να την ξαναδω κ σε 3d παντως

*GrimReaper*
15-12-2012, 03:36
καποιος να την εχει δει σε 3d?... ελα οσο προλαβαινουμε...μην την κανω την μαλακια και το μετανιωνω μετα (και το 3d και τα λεφτα)

Lavor7
15-12-2012, 03:41
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά.Εννοούσα για τις μάχες πως ήταν πολύ απλοποιημένες και χωρίς κανένα σασπένς.Επίσης οι σκηνές τραβούσαν πολύ σε χρόνο,ειδικά εκεί με το Γκόλουμ.Το σενάριo αντιστοιχούσε μάξιμουμ σε 2 ώρες.
Edit:Για τα εφέ ,με εκνεύρισε κυρίως το Χλωμό Ορκ,αλλά αλλά και γενικά σε πολλά σημεία έμοιαζε με animation film.
Γενικά φέτος το φθινόπωρο ήταν πολύ "φτωχό" από καλές παραγωγές.

Eleni7
15-12-2012, 03:41
Εγω παντως οπως ειδα τα πλανα στο 2D θα χρειαστω δραμαμινες για το 3D,δεν παιζει.Στο μεγαλυτερο μερος υπηρχαν γρηγορες και αποτομες εναλλαγες,πανοραμικα πλανα που ξαφνικα κατεληγαν σε γρηγορο ζουμ.Κλασικος Τζακσον δηλαδη.Σαν ποιοτητα θα ειναι καλο το 3D λογικα γιατι η ταινια γυριστηκε με τετοιον εξοπλισμο.Δεν εγινε επεξεργασια εκ των υστερων οπως σε ολα τα 3D που εχουν βγει μεχρι τωρα (πλην Αβαταρ).Αλλα δεν ξερω αν αντεχει το ματι και το κεφαλι 2 ωρες και 45 λεπτα με τοσο εντονες σκηνες.

Εγω θα σου προτεινα να το δεις πρωτα σε 2D για να εχει το κεφαλι σου ησυχο.Εγω μετα τις γιορτες ισως το παω και για 3D

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά.Εννοούσα για τις μάχες πως ήταν πολύ απλοποιημένες και χωρίς κανένα σασπένς.Επίσης οι σκηνές τραβούσαν πολύ σε χρόνο,ειδικά εκεί με το Γκόλουμ.

Λαβορ,οτι ειδες ηταν απο το βιβλιο.Εγινε ακριβης μεταφορα και επειδη το χωρισαν και σε 3 ταινιες δεν θα κοπει σχεδον τιποτα για να βγουν τα λεπτα.Οτι ειχαν να δειξουν,το εδειξαν.Αλλα και γω εχω ενσταση για τις 3 ταινιες.Το βιβλιο ειναι πολυ μικροτερο απο τους τομους του Αρχοντα που βγηκαν επισης σε 3 ταινιες.Θα ηταν πολυ καλυτερο για τον θεατη να το δει σε 2 ταινιες πιστευω.

angelman
15-12-2012, 03:48
καποιος να την εχει δει σε 3d?... ελα οσο προλαβαινουμε...μην την κανω την μαλακια και το μετανιωνω μετα (και το 3d και τα λεφτα)

για 12αρι που ειναι το εισιτηριο για το 3d κ για πρωτη προβολη μαλλον δεν αξιζει το ρισκο.με μισο εισιτηριο(1+1) απο καμια προσφορα δεν νομιζω να το μετανοιωσεις παντως,γενικα γραφονται καλα λογια για την 3d version

OneOfTheSmurfs
15-12-2012, 11:16
Εγω οταν την δω, κατι μ λεει οτι δν θα μπορω να σταματησω να γελαω με τον Freeman και το makeup.. Τον εχω συνηθισει ως Dr. Watson τωρα πια.. Κανει καλη δουλεια στην ταινια?

dora7
15-12-2012, 11:17
ρε σας ζηλευω που το ειδατε ηδη:D αλλα την σημερον 15.30 που θα το δω κι εγω ευτυχως ειναι πολύ κοντα!!!!!!!!:)

OneOfTheSmurfs
15-12-2012, 14:30
Μολις ειδα το Lοoper (http://www.imdb.com/title/tt1276104/).. Πολυ κακο γ το τπτ.. Απλα καλο action/sci-fi.. Χαλαρο σκοτωμα 2 ωρων..

johny b
15-12-2012, 14:48
Δεν κάνει ρε ο Τζάκσον λέμε. Μόνο για τη Χιονάτη και τους 7 Νάνους είναι. Μην του δίνετε τσάμπα τα λεφτά σας κορόιδα.

deninho
15-12-2012, 17:36
καποιος να την εχει δει σε 3d?... ελα οσο προλαβαινουμε...μην την κανω την μαλακια και το μετανιωνω μετα (και το 3d και τα λεφτα)

γνωστός μου που το είδε σε 3D (http://www.contra.gr/incoming/article906213.ece/ALTERNATES/w620/diamantidis_pao_070511.jpg) και 48fps, ταύλωσε και καραγούσταρε -για το τεχνικό του πράγματος μιλάμε, δεν τον ρώτησα για την ταινία. περιμένω τον θείο στο λιμάνι-

dora7
15-12-2012, 20:43
την ειδα και γούσταρα που ειδα παλιο καλό Τζακσον φαν Τολκιν....
οταν ειχα διαβασει και το βιβλιο το θεωρησα πιο απλοικο σε πολλά επιπεδα απο το επος του Αρχοντα...ετσι και η ταινια για μενα ειναι στο στυλ του βιβλιου, οχι επικη αλλα ομορφη και ενδιαφερουσα....Γκανταλφ - Μακ Κελλεν θα λατρευω παντα, μοιαζει σα να γεννηθηκε ο γκρι μαγος....

το τεχνικο μερος, οι λεπτομερειες, η απόδοση ηταν του επιπεδου του Αρχοντα οπως το περιμενα...:)

και φυσικα συγχωρω τις ατελειες, εχω εκφερει τη γνωμη μου επ αυτου....;)

*GrimReaper*
16-12-2012, 04:53
ενας φιλος ειπε οτι δεν αξιζαν τα λεφτα για 3D, και οτι δεν ηταν και τπτ το ιδιαιτερο (δεν ειχε πολλες σκηνες, περα απο κατι περιβαλλοντολικες :P, φυλλα,δεντρα κτλπ.). Οποτε μαλλον 2d it is.

stefanos
16-12-2012, 14:43
http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2012/09/gandalfstyle.jpg

Παράγοντας
18-12-2012, 10:40
Είδα χθες το Hobbit. Σε μια αναπόφευκτη σύγκριση με το LOTR, το θεωρώ σκάλες κατώτερο. Μου θύμισε έντονα το Avatar, όμως από πλευράς οπτικών εφέ και στοιχείων εντυπωσιασμού πιστεύω οτι θα αποζημιώσει τους λάτρεις του είδους.

stefanos
19-12-2012, 23:03
up5Pd2pk8v4 Αληθινη ιστορια,καλοι ηθοποιοι,ανθρωπινη θεληση...με λιγα λογια, τα συστατικα για μια πετυχημενη ταινια κ ισως την εκπληξη της χρονιας. http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/Eidiseis/h-reese-witherspoon-ypoklithhke-se-ermhneia-ths-naomi-watts-kai-ths-egrapse-kai-ena-gramma.2056829.html

dora7
19-12-2012, 23:57
up5Pd2pk8v4 Αληθινη ιστορια,καλοι ηθοποιοι,ανθρωπινη θεληση...με λιγα λογια, τα συστατικα για μια πετυχημενη ταινια κ ισως την εκπληξη της χρονιας. http://www.cosmo.gr/Entertainment/Cinema/Eidiseis/h-reese-witherspoon-ypoklithhke-se-ermhneia-ths-naomi-watts-kai-ths-egrapse-kai-ena-gramma.2056829.html

το περασμενο σαββατο που ειδα το Χομπιτ, ειδα και αυτο το τρειλερ....πολύ αγχωτικο αλλα μαλλον θα πιασει, ισως κι εγω να το δω (χαχχαχα αυτο τωρα ειναι βαρομετρο για την επιτυχια της ταινιας...:p)

angelman
20-12-2012, 00:11
σκαλωτικο το impossible οπως επισης περιεργο (στα trailer πριν το hobbit) σε βαθμο που με εψησε να παω να το δω το "η ζωη του Πι" .....

mZEZ35Fhvuc

*GrimReaper*
20-12-2012, 01:14
Ναι κι εγω ειδα το τρειλερ του ιμποσιμπλ πριν το χομπιτ και ελεγε "Based on the greatest story" η amazing η κατι τετοιο και ξενερωσα, δεν υπαρχει περιπτωση να το δω.

duke
20-12-2012, 02:57
Aυτά είναι για γατάκια... εδώ είστε...

http://www.athensmagazine.gr/portal/cinema/movies/728

OneOfTheSmurfs
20-12-2012, 03:53
Βγαινω απο το κλιμα νεων ταινιων οπου δν μπορω να εκφερω αποψη μεχρι να τις δω κ λεω πως ειδα το Dogville του Lars von Trier.. Εχω να πω οτι θα μ παρει αρκετο καιρο να συνελθω απ'αυτο π ειδα.. Μεσα στις πιο ομορφες ταινιες που εχω παρακολουθησει εδω και παρα πολυ καιρο.. Αναλυση του ανθρωπινου χαρακτηρα τη στιγμη που σου μυει την φαντασια μεσω της μινιμαλιστικης σκηνοθεσιας της.. Μπορω να γραψω παραγραφους ολοκληρες αναλυωντας την.. Ανθρωπος που αγαπαει τις ταινιες κ σεβεται τον εαυτο του, επιβαλλεται να την δει!

Dude
20-12-2012, 16:20
Για μένα πάλι από τις πιο απαράδεκτες ταινίες που έχω δει. Σέβομαι την άποψη του δημιουργού, αλλά θεωρώ ότι μας ψιλοδουλεύει ότι είδαμε ταινία βλέποντας το Dogville.

OneOfTheSmurfs
20-12-2012, 16:24
Τι δεν σου αρεσε? Εγω δεν βαρεθηκα ουτε ενα λεπτο μπορω να πω..

Dude
20-12-2012, 17:08
Θεωρώ ότι αυτό που είδα ήταν πιο κοντά στο θέατρο παρά στον κινηματογράφο... γενικά θεωρώ ότι δεν είναι qualified για κινηματογραφικό έργο, χώρια ότι και συνολικά σαν ταινία δεν μου είπε κάτι (ένας παραπάνω λόγος που μιλάω πάντα επικριτικά για την πάρτη της είναι επειδή με είχε νευριάσει που είχε γίνει μεγάλος ντόρος όταν βγήκε, και μετάνιωσα πολύ που έδωσα χρήματα για να τη δω στο σινεμά). Κατά τα άλλα μάλλον έχουμε τελείως διαφορετικό γούστο στις ταινίες (αν δεν κάνω λάθος είχες γράψει κάπου ότι το Cloud Atlas είναι πολύ ανώτερο από το Inception - σε καμία περίπτωση για μένα... κλάσεις ανώτερο το δεύτερο, κι ας έχει ενδιαφέροντα στοιχεία το πρώτο).

Υ.Γ: Μπορεί να τα παραλέω, αλλά την εποχή που το είδα πραγματικά με χάλασε... Και τώρα πάντως να το έβλεπα, δεν θα γινόταν αγαπημένη μου ταινία. Απλά πιθανά να μην το αντιπαθούσα τόσο.

OneOfTheSmurfs
20-12-2012, 17:20
3ωρη δραματικη ταινια σε σινεμα (και δη το Dogville) ειναι αυτοκτονια αναξερτατητως του επιπεδου της ταινιας!
Παντως η μεγαλυτερη διαφορα ειναι στο "Θεωρώ ότι αυτό που είδα ήταν πιο κοντά στο θέατρο παρά στον κινηματογράφο.".. Αυτη ηταν η λεπτομερεια που λατρεψα εγω μαζι με τον τροπο που μεταφραστηκε στην οθονη, οθωντας τον θεατη να χρησιμοποιησει τη φαντασια του για να γεμισει τα κενα που υπηρχαν.. Μετα απο 40 λεπτα ειχα ξεχασει καθε background και ειχα σχηματισει στο κεφαλι μου μια φωτογραφια γ καθε τοπιο.. Λιγες ταινιες με εχουν κανει να σκεφτω τοσο και μαλιστα υποσυνειδητα..

Το μηνυμα της ταινιας ειναι σαφεστατο, σχετικα με το "ζωο" που ειναι ο ανθρωπος ανεξαρτητως το τι δειχνει σαν εικονα και πως οτι κι αν κανει το κανει για το συμφερον του στο τελος..

Για Cloud Atlas δεν ειχα πει εγω.. Δεν το εχω δει ακομα αλλα δε νομιζω να ειναι καλυτερο απο το Inception.. Γενικα περιμενω να ειναι πατατα το Cloud Atlas για καποιο λογο..

Dude
20-12-2012, 17:36
Για Cloud Atlas δεν ειχα πει εγω.. Δεν το εχω δει ακομα αλλα δε νομιζω να ειναι καλυτερο απο το Inception.. Γενικα περιμενω να ειναι πατατα το Cloud Atlas για καποιο λογο..

Γράψε λάθος. Πατάτα προσωπικά δεν το λέω, γιατί και έχει πολύ ενδιαφέρον πώς οι πρωταγωνιστές παίζουν 4-5 διαφορετικούς ρόλους ο καθένας, και η σκηνοθεσία είναι ενδιαφέρουσα, και η παραγωγή μεγάλη, και έχει και κάποια ωραία μηνύματα η ταινία. Ωστόσο μου φαίνεται κάπως ασύνδετο το όλο πράγμα, και σίγουρα όχι ιδιοφυές (θα ήθελα να ρίξω μια ματιά και στο βιβλίο να δω τι μεταφορά έγινε)... απλά ενδιαφέρον. Εν'ολίγοις δεν μετάνιωσα που το είδα.


3ωρη δραματικη ταινια σε σινεμα (και δη το Dogville) ειναι αυτοκτονια αναξερτατητως του επιπεδου της ταινιας!
Παντως η μεγαλυτερη διαφορα ειναι στο "Θεωρώ ότι αυτό που είδα ήταν πιο κοντά στο θέατρο παρά στον κινηματογράφο.".. Αυτη ηταν η λεπτομερεια που λατρεψα εγω μαζι με τον τροπο που μεταφραστηκε στην οθονη, οθωντας τον θεατη να χρησιμοποιησει τη φαντασια του για να γεμισει τα κενα που υπηρχαν.. Μετα απο 40 λεπτα ειχα ξεχασει καθε background και ειχα σχηματισει στο κεφαλι μου μια φωτογραφια γ καθε τοπιο.. Λιγες ταινιες με εχουν κανει να σκεφτω τοσο και μαλιστα υποσυνειδητα..

Ήσουν σαφής... φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για όλους όσοι είδαν την ταινία και τη γούσταραν.

Πάντως δεν το πάω στο ότι έφταιγε η διάρκεια. Είμαι ανθεκτικός σε αυτά, δεν έχω θέμα. Απλά αυτό το θεατράλ με χάλασε από την πρώτη στιγμή, παρόλο που ήξερα τι να περιμένω λίγο πολύ.


Το μηνυμα της ταινιας ειναι σαφεστατο, σχετικα με το "ζωο" που ειναι ο ανθρωπος ανεξαρτητως το τι δειχνει σαν εικονα και πως οτι κι αν κανει το κανει για το συμφερον του στο τελος..

Προφανώς... και η ερμηνεία της Νικόλ δυνατή ήτανε, αλλά δεν μου ήταν αρκετή.

OneOfTheSmurfs
20-12-2012, 17:53
Καταλαβα.. Αμα δεν αρεσει σε καποιον η συγκεκριμενη σκηνοθεσια δεν προκειται να τρελαθει απο τιποτα ακομα κ το σεναριο του Νονου να εχει βασικα!

Dude
23-12-2012, 05:06
Το Hobbit γάμησε... Ίδια ατμόσφαιρα με Άρχοντα, με τη διαφορά ότι είναι το άκρο αντίθετο σε θέμα συσχετισμού απόδοσης λεπτομέρειας vs. περίληψης (ή και παράλειψης) γεγονότων. Αν στον Άρχοντα παρουσιάζονταν με την ίδια λεπτομέρεια κατ'αντιστοιχία όσα αναφέρονται στο Χόμπιτ, τότε ο Άρχοντας θα αποτελείτο από 9-12 ταινίες ένα πράγμα... Πιο συγκεκριμένα, δεν έχω ιδιαίτερη μνήμη από το βιβλίο που το διάβασα πολλά χρόνια πριν, ωστόσο η συνάντηση Μπίλμπο-Γκόλουμ που μου είχε μείνει στο μυαλό θεωρώ ότι έχει αποδοθεί τέλεια, συν την όλη φάση με τα τραγούδια των νάνων και των τρολ (έτσι ψιλοφαίνεται και ο πολιτιστικός ας πούμε χαρακτήρας των πλασμάτων της Μέσης Γης με τα οποία έχει γεμίσει τα βιβλία ο Τόλκιν).

Γενικότερα πάλι χτύπησε φλέβα... σταντμπάι για τα επόμενα 2 χρόνια θα είμαστε όπως 10 χρόνια πριν.

SuperSayian
24-12-2012, 03:12
Τώρα που έχουμε διακοπές καμιά καλή καινούργια ταινία έχετε δει ρε παιδιά?Η κανά all time classic θριλεράκι ή κωμωδία?Θα παω λίγες μέρες διακοπές και θέλω να εφοδιαστώ με μερικές ταινιούλες :D

Πάντως όσον αφορά το dogville που συζητάγατε πρώτα,επειδή το είδα σχετικά πρόσφατα και το θυμάμαι καλά,εμένα σαν σύνολο στο τέλος μου άρεσε,ήταν σίγουρα το κάτι διαφορετικό.Τώρα εντάξει στο σινεμά πιστεύω έτσι κι αλλιώς τέτοιες ταινίες δεν πολυλένε οπότε και εγω αν είχα πάει να πληρώσω για να δω ενα τέτοιο έργο μάλλον δυσαρεστημένος θα έφευγα.Το σκηνικό στην αρχή μου φάνηκε εντελώς WTF αλλά μετά απο καμιά ώρα το συνήθισα,κάπου στην μέση βαρέθηκα λίγο αλλά στο τέλος ο διάλογος μεταξύ Κίτμαν και του πατέρα της ήταν τόσο γαμάτος που πραγματικά με αποζημίωσε για ολο το έργο θα έλεγα!

Dude
24-12-2012, 03:38
Πηγαίνεις imdb, ψάχνεις έναν έναν τη φιλμογραφία αγαπημένων ηθοποιών και σκηνοθετών σου (ή άλλων που έχεις ακούσει για αυτούς και δεν έχεις δει κανένα έργο τους), και τσεκάρεις ποιες από τις ταινίες τους δεν έχεις δει... κατόπιν κάνεις ένα ωραίο ομαδικό κατέβασμα, και είσαι κύριος.

OneOfTheSmurfs
24-12-2012, 05:18
Σκηνοθετες:
Nolan
Tarantino
Aronofsky
Joel/Ethan Coen
Fincher
Παρα παρα πολυ προχειρα μια λιστα σκηνοθετων(σχετικα νεων) οπου μπορεις να διαλεξεις ταινια στην τυχη κ να εισαι σιγουρος..

Μιας κ ειπες θριλερακι(ψυχολογικο κτλβα, γτ all-time τρομου σπανιο).. Απο Κορεα μερια βαζεις να δεις με τη σειρα:
Sympathy For Mr. Vengeance
Oldboy (δν υπαρχουν λογια)
Sympathy For Lady Vengeance
Τριλογια με θεμα την "εκδικηση"

Κι αν θες να το πας σε πιο τρελα επιπεδα, τοτε σιγουρα το I Saw The Devil
Το Misery για πιο ασφαλη μονοπατια..

Aθλητικου περιεχομενου: The Fighter, Warrior, Glory Road, Coach Carter
Kωμωδια: Being There

SuperSayian
24-12-2012, 05:58
Απο Nolan εχω δει τα πάντα εκτός απ το ντοκυμαντέρ These Amazing Shadows εχω δει όλες του τις ταινίες.
Αronofsky επίσης εχω δει τα πάντα απο Pi και μετά,βασικά εκτός απ το (The fountain δεν θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς) αλλά δεν με είχε κερδίσει κάποτε που πήγα να το δω.
Ταραντίνο δεν είμαι ιδιαίτερα μεγάλος φαν αλλά τα μεγάλα blockbuster του τα χω δει νομίζω(Sin city,Inglorious basterds,Kill Bill,Hostel και of course Pulp fiction και desperado) καμιά άλλη καλή του ταινία παίζει?Εχω κατεβάσει εδω και αιώνες το reservoir dogs αλλά ακόμα δεν το χω δει :p
Fincher επίσης εχω δει τα πάντα εκτός απ το The game.

Μόνο τους αδερφούς Κοέν είναι η αλήθεια πως δεν εχω δει αρκετά,εκτός απο ενα-δυο ταινίες τους(The Big Lebowski,Burn After Reading) θα κοιτάξω να κατεβάσω καμία που να μου τραβήξει το ενδιαφέρον.

Το being there κατεβαίνει ήδη,θα κοιτάξω και τα άλλα που μου πες thanks :)

*GrimReaper*
24-12-2012, 06:13
+1 για oldboy και glory road. Ταινιαρες και τα 2.

Eleni7
24-12-2012, 14:31
Γενικότερα πάλι χτύπησε φλέβα... σταντμπάι για τα επόμενα 2 χρόνια θα είμαστε όπως 10 χρόνια πριν.

Λιγοτερο απο 2 χρονια αγαπητε.Του χρονου τον Δεκεμβρη ερχεται το 2ο και τον Ιουνιο του 2014 το 3ο μερος.1 χρονος και 6 μηνες!

dora7
24-12-2012, 15:10
Γενικότερα πάλι χτύπησε φλέβα... σταντμπάι για τα επόμενα 2 χρόνια θα είμαστε όπως 10 χρόνια πριν.

Λιγοτερο απο 2 χρονια αγαπητε.Του χρονου τον Δεκεμβρη ερχεται το 2ο και τον Ιουνιο του 2013 το 3ο μερος.1 χρονος και 6 μηνες!

τον Ιούνιο του 2014 για την ακριβεια...;)

Eleni7
24-12-2012, 15:24
Σωστη!Εγινε edit!

Dark Angel #9
24-12-2012, 15:42
κ για την ακομα περισσοτερη ακριβεια τον ιουλιο του '14 :P

Dude
24-12-2012, 22:20
Νομίζω ζήτησες και κωμωδίες... Να μερικές, από διαφορετικές εποχές και στυλ:

- A Fish Called Wanda
- Life Of Brian
- Dr. Strangelove
- Being John Malkovich (όχι ξεκαρδιστικού τύπου, αλλά γενικα ωραία ταινία)
- Me, Myself, & Irene
- Old School
- Zoolander
- Get Smart
- Bedazzled
- Starsky & Hutch
- Anchorman
- Tais-toi !
- Men In Tights
- Blades Of Glory
- Tropic Thunder
- Murder by Death

OneOfTheSmurfs
24-12-2012, 22:46
Wow, Dude.. Καταφερες κ εγραψες σε μια λιστα την πλειοψηφια των αγαπημενων μου κωμωδιων.. Kαι επισης με εκανες να σκεφτω το νεο μου signature! Thanks, mate!

BabisKyr
24-12-2012, 22:52
H καλύτερη κωμωδία ever: Being Bozidar Malkovich in 73-38... :D

dora7
24-12-2012, 23:52
Men in tights!!! ακομα κλαιω απο τα γελια.....:):):)

waxmaster_c
25-12-2012, 06:45
Men in tights!!! ακομα κλαιω απο τα γελια.....:):):)

Ο πατέρας της παρωδίας άφησε μεγάλο έργο πίσω του. Και το Dracula είναι φοβερό αλλά το αγαπημένο μου μακράν είναι το Young Frankenstein. Ότι καλύτερο για το περίεργο χιούμορ μου.

nxxSIX3fmmo

Ωστόσο σε λίγο θα βγει το καλύτερο πράγμα που υπήρξε στην ιστορία της μεγάλης οθόνης. Σε 3-4 χρόνια θα βγει το Metal Gear Solid.

*GrimReaper*
26-12-2012, 12:52
Dude ξεχασες το Tenacious D

redglove
26-12-2012, 16:48
Όποιος θέλει ωραία σκηνοθεσία και ωραία παιξίματα, αλλά μια κάπως "αργή" ταινία, ας δει το The Deep Blue Sea.

Dude
26-12-2012, 19:18
Dude ξεχασες το Tenacious D

Δεν το ξέχασα... απλώς σκέφτηκα ότι για κάποιους που δεν έχουν υπάρξει ροκάδες στη νιότη τους ίσως να μην λέει τα ίδια που λέει σε μένα, οπότε δεν το έβαλα στο δείγμα (μιας και δεν ξέρω σε ποιον προτείνω τι).

Παράγοντας
29-12-2012, 00:47
http://img546.imageshack.us/img546/4194/96381183.jpg

OneOfTheSmurfs
07-01-2013, 01:23
IAooXLAPoBQ

Quentin, μεγαλουργησες παλι! Ταινιαρα!

rakos
07-01-2013, 21:52
pNvtnd7hyQ4

*GrimReaper*
15-01-2013, 21:42
IAooXLAPoBQ

Quentin, μεγαλουργησες παλι! Ταινιαρα!

εγραψε ο θεος παλι...και ο Christoph Waltz για αλλη μια φορα δινει ρεστα!

waxmaster_c
15-01-2013, 21:52
Είδα χθες για 23976573456η φορά το The Usual Suspects.

pl@yer
19-01-2013, 14:03
Είδα χτες το Django Unchained του Tarantino. Ωραία ταινία με τη γνωστή επικούρα του τρελοQuentin.

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo Di Caprio και Samuel Jackson πάρα πολύ καλές ερμηνείες, ενώ έχει δέσει πάρα πολύ καλά και η μουσική που παίζει στα διάφορα σημεία.

dora7
19-01-2013, 14:18
Είδα χτες το Django Unchained του Tarantino. Ωραία ταινία με τη γνωστή επικούρα του τρελοQuentin.

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo Di Caprio και Samuel Jackson πάρα πολύ καλές ερμηνείες, ενώ έχει δέσει πάρα πολύ καλά και η μουσική που παίζει στα διάφορα σημεία.

ειναι κλασικα πηχτρα στο αιμα???:eek:

pl@yer
19-01-2013, 14:22
Είδα χτες το Django Unchained του Tarantino. Ωραία ταινία με τη γνωστή επικούρα του τρελοQuentin.

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo Di Caprio και Samuel Jackson πάρα πολύ καλές ερμηνείες, ενώ έχει δέσει πάρα πολύ καλά και η μουσική που παίζει στα διάφορα σημεία.

ειναι κλασικα πηχτρα στο αιμα???:eek:

Λιγότερο από άλλες φορές..Αλλά Ταραντίνο είσαι, με μια σφαίρα πετάγονται κάτι πίδακες ..:p

dora7
19-01-2013, 14:29
απο Ταραντινο εχω δει Kill Bill, from dust to down kai reservoir dogs..

καθε ταινια κι ενα ψυχολογικο τραυμα...:eek:

πως γινεται να μ' αρεσει το οραμα του αλλα να μην μπορω να βλεπω τις ταινίες του?????:confused:

waxmaster_c
19-01-2013, 20:30
απο Ταραντινο εχω δει Kill Bill, from dust to down kai reservoir dogs..

καθε ταινια κι ενα ψυχολογικο τραυμα...:eek:

πως γινεται να μ' αρεσει το οραμα του αλλα να μην μπορω να βλεπω τις ταινίες του?????:confused:

Δεν έχεις δει το Pulp Fiction?? :O

dora7
19-01-2013, 20:34
απο Ταραντινο εχω δει Kill Bill, from dust to down kai reservoir dogs..

καθε ταινια κι ενα ψυχολογικο τραυμα...:eek:

πως γινεται να μ' αρεσει το οραμα του αλλα να μην μπορω να βλεπω τις ταινίες του?????:confused:

Δεν έχεις δει το Pulp Fiction?? :O

οχι...να αυτοπυρποληθω???:p

waxmaster_c
19-01-2013, 20:50
Χαλαρά.

zdL7N3wkpco

Από οσες ταινίες του έχω δει, είναι από τις ελάχιστες που μπορώ να την βλέπω ξανά και ξανά.

christos
19-01-2013, 21:26
pulp fiction, jackie brown και inglourious basterds τα τρια καλυτερα του για μενα (με αυτην την σειρα). τζανγκο δεν ειδα ακομα αλλα ακουσα καλα λογια κ θα παω συντομα..

pl@yer
19-01-2013, 22:15
To Pulp Fiction είναι έπος , τι να λέμε τώρα που λέει κι ο Αλέφας..

Μετά θα έβαζα Jackie Brown και Reservoir Dogs αλλά αυτά είναι υποκειμενικά.

*GrimReaper*
20-01-2013, 00:26
απο Ταραντινο εχω δει Kill Bill, from dust to down kai reservoir dogs..

καθε ταινια κι ενα ψυχολογικο τραυμα...:eek:

πως γινεται να μ' αρεσει το οραμα του αλλα να μην μπορω να βλεπω τις ταινίες του?????:confused:

Δεν έχεις δει το Pulp Fiction?? :O

οχι...να αυτοπυρποληθω???:p

προλαβαινεις...ενταξει δεν θα εχεις ψυχολογικα με το ντζανκο. Μονο γαματες ερμηνειες

tt7
20-01-2013, 10:40
Inglorious Basterds και Django..δύο μαλακίες στην σειρά..Βασικά αυτά τα τρία που είπατε αξίζουν από Ταραντίνο, τα άλλα είναι πολύ δεύτερα σε σχέση με αυτές τις δουλειές..

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
20-01-2013, 11:57
εμένα η αγαπημένη μου είναι το kill bill

BabisKyr
20-01-2013, 12:01
Και το Hostel δεν είναι κακό... :D

pl@yer
20-01-2013, 12:50
Αν και νομίζω στο Hostel ήταν απλά executive producer o Tarantino, δεν είχε σενάριο ή σκηνοθεσία.

Κατά τ'άλλα επειδή είναι περίοδος εξεταστικής λιώνουμε στην ταινία..

Χτες είδα το Argo του Affleck που πήρε καλές κριτικές..Καλή ταινία αλλά αργή και όχι κάτι ιδιαίτερο γαι τη φασαρία που προκάλεσε, απλά είναι από τις ιστορίες που γουστάρουν οι Αμερικάνοι(αληθινά γεγονότα με αμερικανους ομήρους στο Ιράν κτλ)..

lemmy85
20-01-2013, 14:46
Natural Born Κillers.Άνευ συναγωνισμού. (Tarantino στο σενάριο)

deninho
28-01-2013, 02:59
Μόλις είδα και το Dark Knight Rises (χθες και προχθές είδα τα προηγούμενα). Μαλακία μου που δεν τα είχα δει τόσο καιρό :D

ΥΓ Θα έχει συνέχεια;

ΥΓ2 Τι υπερνούναρος είναι αυτή η Αν Χέιθγουεϊ; Και δεν της φαινόταν.

waxmaster_c
28-01-2013, 03:09
Επική ταινία και τα sequel είναι απλά το ένα καλύτερο από το άλλο. Θες από μεριάς σκηνοθεσίας?Θες από μεριάς ερμηνείας(βλέπε joker)?θέλεις από μεριάς soundtrack? Απλά έπος. Σίγουρα θα έχει και συνέχεια.Με τέτοια επιτυχία δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρξει. Στο box office σημείωσε 1 δις και κάτι εκατομμύρια. Άσε που υπάρχει ένας μικρός πρόλογος στο τέλος της ταινίας που μας λέει ότι θα υπάρχει συνέχεια με τον Ρόμπιν. Θα ήταν και άδικο να τελειώσει έτσι χωρίς να δούμε και λίγο τον Ρόμπιν.

Μιας και είπες για το dark knight rises...Καλύτερη ταινία του 2012??

Eleni7
28-01-2013, 03:10
Οχι.Τελειωσε η Τριλογια.Μαλλον θα αρχισει καινουργια με τον Σουπερμαν (εξαρταται πως θα παει η ταινια που παιζει το καλοκαιρι).Τον Μπατμαν πιθανοτατα να τον ξαναδουμε το 2016 στην ταινια Justice League

waxmaster_c
28-01-2013, 03:14
Οχι.Τελειωσε η Τριλογια.Μαλλον θα αρχισει καινουργια με τον Σουπερμαν (εξαρταται πως θα παει η ταινια που παιζει το καλοκαιρι).Τον Μπατμαν πιθανοτατα να τον ξαναδουμε το 2016 στην ταινια Justice League

Ο μόνος τρόπος να καταφέρουν να ταιριάξουν τον Μπάτμαν με σουπερμαν και το αίσχος του Γκριν Λάντερν, μόνο οι Nolan brothers θα σώσουν την κατάσταση και ίσως καταφέρουν να κοντράρουν του Avengers.

Eleni7
28-01-2013, 03:15
Άσε που υπάρχει ένας μικρός πρόλογος στο τέλος της ταινίας που μας λέει ότι θα υπάρχει συνέχεια με τον Ρόμπιν. Θα ήταν και άδικο να τελειώσει έτσι χωρίς να δούμε και λίγο τον Ρόμπιν.



Βασικα Ρομπιν ειδαμε.Αυτος ο τυπος σε ολη την ταινια αυτο τον ρολο ειχε,απλα δεν εβαλε στολη.Στο τελος που παει στην σπηλια δεν γινεται Ρομπιν.Μας δειχνουν οτι θα γινει ο Nightwing.

Οχι.Τελειωσε η Τριλογια.Μαλλον θα αρχισει καινουργια με τον Σουπερμαν (εξαρταται πως θα παει η ταινια που παιζει το καλοκαιρι).Τον Μπατμαν πιθανοτατα να τον ξαναδουμε το 2016 στην ταινια Justice League

Ο μόνος τρόπος να καταφέρουν να ταιριάξουν τον Μπάτμαν με σουπερμαν και το αίσχος του Γκριν Λάντερν, μόνο οι Nolan brothers θα σώσουν την κατάσταση και ίσως καταφέρουν να κοντράρουν του Avengers.

Εκτιμω οτι δεν θα χρησιμοποιηθει ο Green Latern του Reynolds.Ηταν τεραστια αποτυχια η ταινια και το παραδεχτηκε και η ιδια η WB

waxmaster_c
28-01-2013, 03:20
Αυτό με το Nightwing δεν το είχα σκεφτεί να σε πω την αλήθεια, οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο.

Όσο για τον Green Latern πρώτη φορά ένιωσα ότι έχασα την ώρα μου με το να δω μεταφορά κόμικ σε ταινία. Ακόμα και για τον Κάπτεν Αμέρικα που διάβασα από πολλούς τα χειρότερα, εμένα μου άρεσε πολύ και το έχω δει αρκετές φορές.

redglove
28-01-2013, 12:17
Αυτό με το Nightwing δεν το είχα σκεφτεί να σε πω την αλήθεια, οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο.

Όσο για τον Green Latern πρώτη φορά ένιωσα ότι έχασα την ώρα μου με το να δω μεταφορά κόμικ σε ταινία. Ακόμα και για τον Κάπτεν Αμέρικα που διάβασα από πολλούς τα χειρότερα, εμένα μου άρεσε πολύ και το έχω δει αρκετές φορές.

O Nightwing δεν είναι ο και καλά Batman από τον Krypton; Θα το αλλάξουν για χάρη των ταινιών;

waxmaster_c
28-01-2013, 19:06
Αυτό με το Nightwing δεν το είχα σκεφτεί να σε πω την αλήθεια, οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο.

Όσο για τον Green Latern πρώτη φορά ένιωσα ότι έχασα την ώρα μου με το να δω μεταφορά κόμικ σε ταινία. Ακόμα και για τον Κάπτεν Αμέρικα που διάβασα από πολλούς τα χειρότερα, εμένα μου άρεσε πολύ και το έχω δει αρκετές φορές.

O Nightwing δεν είναι ο και καλά Batman από τον Krypton; Θα το αλλάξουν για χάρη των ταινιών;

Τι να σου πω. Αν βγει καλό δεν πειράζει. Ποτέ δεν υπερασπιζόμουν το κόμικ και ότι πρέπει να βγαίνει πιστό σε αυτό.

Άλλωστε τέτοιο plot hole που έχουν στο x-men αν δεν το αγαπήσεις, θα πρέπει να το μισήσεις.

Eleni7
28-01-2013, 19:25
Αυτό με το Nightwing δεν το είχα σκεφτεί να σε πω την αλήθεια, οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο.

Όσο για τον Green Latern πρώτη φορά ένιωσα ότι έχασα την ώρα μου με το να δω μεταφορά κόμικ σε ταινία. Ακόμα και για τον Κάπτεν Αμέρικα που διάβασα από πολλούς τα χειρότερα, εμένα μου άρεσε πολύ και το έχω δει αρκετές φορές.

O Nightwing δεν είναι ο και καλά Batman από τον Krypton;

Πολυ σωστα.Ο Nightwing εχει εμφανιστει σε πολλες εκδοσεις απο της DC ως "Ο Μπατμαν απο τον Κρυπτον".Ομως σε πολυ νεοτερες εκδοσεις των κομικ (απο το 1990 και επειτα) βλεπουμε τον Ρομπιν να εμπνεεται απο αυτον το χαρακτηρα και να εξελισσεται σαν σουπερηρωας υιοθετωντας την στολη και το ονομα του.Νομιζω μαλιστα οτι εχουν συνυπαρξει κιολλας οταν ο Μπατμαν με τον Ρομπιν πανε στον Κρυπτον και συναντανε τον original Nightwing

christos
28-01-2013, 19:39
Αυτό με το Nightwing δεν το είχα σκεφτεί να σε πω την αλήθεια, οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο.

Όσο για τον Green Latern πρώτη φορά ένιωσα ότι έχασα την ώρα μου με το να δω μεταφορά κόμικ σε ταινία. Ακόμα και για τον Κάπτεν Αμέρικα που διάβασα από πολλούς τα χειρότερα, εμένα μου άρεσε πολύ και το έχω δει αρκετές φορές.

O Nightwing δεν είναι ο και καλά Batman από τον Krypton;

Πολυ σωστα.Ο Nightwing εχει εμφανιστει σε πολλες εκδοσεις απο της DC ως "Ο Μπατμαν απο τον Κρυπτον".Ομως σε πολυ νεοτερες εκδοσεις των κομικ (απο το 1990 και επειτα) βλεπουμε τον Ρομπιν να εμπνεεται απο αυτον το χαρακτηρα και να εξελισσεται σαν σουπερηρωας υιοθετωντας την στολη και το ονομα του.Νομιζω μαλιστα οτι εχουν συνυπαρξει κιολλας οταν ο Μπατμαν με τον Ρομπιν πανε στον Κρυπτον και συναντανε τον original Nightwing

χωρις να ειμαι σε εξπερτ λεβελ ειχα την αισθηση οτι ο nightwing ειναι ο ιδιος ο superman και συνεργαζεται με flamebird που ηταν ο "robin" του και ηταν ενας φιλος του απο την εφημεριδα. παιζει να θυμαμαι κ μλκιες γτ τα χω παρατησει τα κομικς πολλα χρονια τωρα :(

Eleni7
28-01-2013, 19:50
Και αυτο ειναι σωστο!Σε μια εκδοση των κομικ ηταν ο ιδιος ο Σουπερμαν με συνεργο ως Flamebird τον συναδελφο του στην εφημεριδα τον Τζιμι Ολσεν.Εχουν βγει πολλες εκδοσεις παιδια.Παρα πολλες.Ακομη και η Λοις Λειν ηταν Flamebird καποια στιγμη και συνεργαζοταν με τον Σουπερμαν-Nightwing.Την εκδοχη που χρησιμοποιησαν στο Dark Knight σας την γραφω απο πανω

deninho
28-01-2013, 20:11
Πολύ μπερδεμένα τα πράγματα στα κόμικ...
Καμιά άλλη τέτοια μπαντασς μεταφορά κόμικ σε ταινία έχετε να προτείνετε; Υπ'όψιν, δεν είμαι φαν των κομικ, δε γνωρίζω τίποτα από τα κόμικ. Είτε μάρβελ είτε ντισι.

ΥΓ Δηλαδή Μπατμαν τέλος για τη συγκεκριμένη σειρά;
ΥΓ2 Κατγούμαν έστω;

Eleni7
28-01-2013, 20:18
Κατγουμαν εχει γινει με πρωταγωνιστρια την Χαλι Μπερι και σαρωσε στα Χρυσα Βατομουρα χεχεχεχε

Η αληθεια ειναι οτι αν εξαιρεσουμε τον Μπατμαν,μαλλον κακες μεταφορες εχουμε δει.Απο DC-WB εγω θα σου προτεινα να δεις τους Watchmen.To novel τα σπαει.Η ταινια καλουτσικη ηταν.

Απο Μαρβελ παρε αμπαριζα τα Iron Man,Captain America,Θορ και δες και το Avengers.Με την καμια δεν εχουν την ποιοτητα του Μπατμαν,αλλα θα περασει ευχαριστα η ωρα σου.

Μακρυα απο Green Latern ομως!

Το καλοκαιρι περιμενουμε τον Σουπερμαν απο Νολαν-Σναιντερ ενω θα βγει και νεο X-Men καποια στιγμη.Μεσα στο 2013 αναμενεται και το 2ο Wolverine αλλα το πρωτο ηταν μεγαλη πατατα οποτε δεν ξερω τι να περιμενω απο το νεο

angelman
28-01-2013, 20:39
οσο αφορα την DC οι περισοτερες μονο γελιο προκαλουνε γι αυτο κ μας εκανε τοση πολυ εντυπωση το Batman.απο Marvel οπως λεει κ η Ελενη παρτα ολα αμπαριζα.Robert Downey-Ιron man ειδικα μιλαμε για κορυφη της κορυφη καθαρα για την ηθοπoιαρα τον Downey.πιο ταιριαστος ηθοποιος σε χαρακτηρα κομικ δεν νομιζω να ξαναεμφανιστει ποτε

waxmaster_c
28-01-2013, 21:43
Καλά η DC πέρα από το batman, που είπε και ο angelman, ήταν τουλάχιστον για γέλια. Το μόνο που κάνει καλύτερο το batman από τα περισσότερα της Μάρβελ είναι η ενσωμάτωση των nolan brothers που το πήγαν σε άλλο επίπεδο. Στο μπάτμαν έχουν κάνει καλό καστ και έχουν βρει ηθοποιούς κλειδιά(βλέπε Joker). Ωστόσο η Marvel δεν έχει να ζηλέψει κάτι. Ειδικά με το avengers που αν είχε μπει ο Νόρτον να κάνει τον Hulk θα μιλούσαμε για την πιο επική ταινία. Ο Downey αφού ξέμπλεξε από τον κακό του εαυτό μας έχει προσφέρει ταινιάρες.


Τα x-men εμένα όλα μου άρεσαν. Σίγουρα το πρώτο όριτζιν ήταν από την άποψη ότι βγήκε μετά το The Last Stand που ήταν δυνατή ταινία και όταν ξανά σκέφτεσαι ότι βγήκε μετά το First Class που πέσαν τσιμέντα, λες ότι όντως ήταν ψιλό μέτριο. Αλλά περιμένω κάτι καλό. Για αυτό άλλωστε δίνουν και μια δεύτερη ευκαιρία.

Εγώ Gambit θέλω να δω, που τον δείξανε για 3 λεπτά και γάμησε το σύμπαν.

SuperSayian
28-01-2013, 22:16
Ωστόσο η Marvel δεν έχει να ζηλέψει κάτι. Ειδικά με το avengers που αν είχε μπει ο Νόρτον να κάνει τον Hulk θα μιλούσαμε για την πιο επική ταινία. Ο Downey αφού ξέμπλεξε από τον κακό του εαυτό μας έχει προσφέρει ταινιάρες.

Τωρα sorry κάνεις σύγκριση μεταξύ Μπάτμαν και Avengers?Seriously???? Μέρα με νύχτα..Οι εκδικητές ήταν μια χαλαρή,γεμάτη δράση,σούπερ εφέ και αρκετό γέλιο ταινία αλλά μέχρι εκεί.Γούσταρα την ταινιά και πραγματικά με έσυραν σχεδόν να πάμε σινεμά να την δούμε(γιατί δεν πολυσυνηθίζω να πηγαίνω σε τέτοιες ταινίες) και στο τέλος είπα ευτυχώς που επιμένατε.Αλλά o Dark Knight είναι ενα έπος του κινηματογράφου(κατα την ταπεινή μου γνώμη) ειδικά με την ερμηνεία του Heath Ledger και ολα αυτά που ακολούθησαν(ο φυσικός του θάνατος και ολα αυτά) πιστεύω σε λίγα χρόνια θα θεωρείτε απ τις ταινίες μύθος..Πάντως ο Nolan πολλές φορές έχει ξεκαθαρίσει οτι ο Μπατμαν είναι τριλογία και τέλος οι ταινίες επομένως,τώρα τι να πω?θα ξεπουληθεί και αυτός για τα λεφτά?:p:D

Κατα τ άλλα συμφωνώ με την Ελένη οτι αφορά ταινίες Marvel.Χαλαρές ταινίες αλλά περνάει ευχάριστα η ωρα να τις βλέπεις Iron Man,X-men,Thor οι καλύτερες τα τελευταία χρόνια για μένα.Green Landern δεν τρελάθηκα αλλά δεν το θεώρησα epic fail όπως οι περισσότεροι.Captain America έτσι κι έτσι είναι καθαρός φλώρος Αμερικανός σούπερ ήρωας δεν είναι εύκολο να τον συμπαθήσω:D.The amazing spider-man τι γνώμη έχετε?Εγω το βρήκα πολύ μέτριο,γτπκ ο πρωταγωνιστής, και κατώτερο απ την προηγουμενη τριλογία(ευτυχώς που δεν το είδα σινεμα:D:D).Επίσης watchmen δεν ξερω,δεν εχω διαβάσει και το κόμικ,περίμενα να χει μια κορύφωση που δεν την είδα ποτέ και το τέλος,αν και απρόβλεπτο για μένα, δεν με συγκίνησε.Ολα τα λεφτά ο Rorschach πάντως...Όσοι έχουν διαβάσει το κομικ παντως λενε τα καλυτερα για την ταινια.

OneOfTheSmurfs
28-01-2013, 22:25
Πραγματικα απο τη στιγμη που εχει βγει το TDK και το TDKR τι το παλευουμε με ταινιες απο κομιξ? Ολα τα αλλα μπροστα σ'αυτες τις 2 ειναι απλα ταινιουλες της πλακας.....

*GrimReaper*
29-01-2013, 15:34
"Argo" να την δειτε πολυ ωραια ταινια.

SuperSayian
30-01-2013, 05:21
"Argo" να την δειτε πολυ ωραια ταινια.

Για δώσε περαιτέρω ινφο..όπως τι σε τραβηξε παραπάνω,για την πλοκή,ηθοποιους τέτοια..

Παίδες επίσης άκουσα οτι το Insidious είναι πολύ καλό καμια γνώμη?

LFO
30-01-2013, 11:08
Το Argo το ειδα εχθες. Ωραια ταινια, ο Μπεν κλασικα μετριος ερμηνευτικα. Ωραια υποθεση, ωραιο τελευταιο μισαωρο, στα συν επισης και η κλιμακωση της ταινιας. Δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα αλλα ενταξει λογικη ολο αυτο το promotion , στους Αμερικανους αρεσουν τετοιες ιστοριες...

air josh
30-01-2013, 11:17
Το insidious ειναι απο τα καλυτερα θριλερ των τελευταιων ετων και αρκετα καλογυρισμενο.Η ιστορια του εχει βασιστει στην αστρικη προβολη που απο μονης της κρυβει ενα μυστηριο.Εχει τα κλασσικα χαρακτηριστικα ενος θριλερ (τετοιου τυπου) με εντονες εναλλαγες εικονων και σκηνων αλλα και το βασικο συστατικο που ειναι η συμμετοχη ενος μικρου παιδιου.Προσωπικα θα στο προτεινα να το δεις και αν σου αρεσει ο ιδιος παραγωγος αν δε κανω λαθος εβγαλε τωρα το sinister (με ιθαν χοκ).

*GrimReaper*
30-01-2013, 12:12
"Argo" να την δειτε πολυ ωραια ταινια.

Για δώσε περαιτέρω ινφο..όπως τι σε τραβηξε παραπάνω,για την πλοκή,ηθοποιους τέτοια..

Παίδες επίσης άκουσα οτι το Insidious είναι πολύ καλό καμια γνώμη?

H πλοκη πιστευω θα σε τραβηξει και το πως εξελισσεται η ταινια. Απο ηθοποιους δεν θα δεις και τπτ ιδιαιτερο... για μενα ο Scoot McNairy ηταν πολυ καλος στην ταινια!

Το insidious αρεσε σε οποιον γνωστο ξερω οτι το εχει δει...αλλα σε εμενα δεν μ'αρεσε :p ....Ισα ισα εγω το θεωρω κακογυρισμενο μεχρι εκει που δεν παει, Ασε που σε καποια στιγμη γινεται πολυ βλακεια η υποθεση.

pl@yer
30-01-2013, 12:26
Εγώ πάντως σοβαρά, ψιλοβαρέθηκα με το Αrgo..

Μέτρια ταινία για μένα που απλά κάνει κλικ στο Αμέρικα λόγω θέματος.

Undisputed
30-01-2013, 13:25
Για Insidious και Sinister καλούτσικα είναι και τα 2..αλλά ο "κακός" και στις 2 περιπτώσεις είναι για το πέος..!! :eek:

tt7
30-01-2013, 16:07
Argo overrated....

Insidious πολύ καλό κατ'εμέ...Δείτε και ένα άλλο που έχει γυρίσει ο τύπος με μια εγγαστρίμυθο...Καλός θριλεράκιας ο σκηνοθέτης.....

DirtySniper
31-01-2013, 00:45
To Argo έχει πραγματικά τρομερή πλοκή
Και έχει και φοβερές ανατροπές
Είναι μια ταινία που ο Μπεν Αφλεκ κάνει και τι χαριτωμεενες μαγκιες για να σωσει κάτι Αμερικανούς από το Ιράν
Όλη την ωρα έτρωγα τα νύχια μου γιατί με είχε φάει η αγωνία
Θα καταφέρειι να σώσει τους αμερικανους πατριώτες και στο τέλος να θριαμβεύσει το πλάνο με την αστερόεσσα?

Στοιχηματικό τιπ.
Πιο σιγουράκι και από το ότι θα μας παίζει παντα ο τανατζης.....

*GrimReaper*
31-01-2013, 19:00
klain main στο 90% των ταινιων ξερω τι θα συμβει στο τελος...

waxmaster_c
31-01-2013, 20:20
klain main στο 90% των ταινιων ξερω τι θα συμβει στο τελος...

Στο Inception και στο Σάτερ Άιλαντ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ήξερες. :P

pl@yer
31-01-2013, 21:10
Τα τελευταία 4-5 χρόνια από τις πιο ενδιαφέρουσες ταινίες που έχω δει και οι δύο..

*GrimReaper*
31-01-2013, 21:17
klain main στο 90% των ταινιων ξερω τι θα συμβει στο τελος...

Στο Inception και στο Σάτερ Άιλαντ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ήξερες. :P

Αυτες ανηκουν στο 10%. Ε σατερ αιλαντ ενταξει, σκορτσεζε εισαι σιγα μην καταλαβεις τπτ :cool:

Undisputed
31-01-2013, 22:18
ενώ από Νόλαν που 'χε κάνει και το μεμέντο πιο πριν μπορούσες..ταινιάρα μπάι δε γουέη..μ'άρεσε πιο πολύ από ινσέπτιον..!!

waxmaster_c
01-02-2013, 02:23
Με το που ξεκινούσε η ταινία ήξερες το τέλος. Τόσο προβλέψιμο. :p

ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Πολύ πρωτοτυπία ο τρόπος που το παρουσίασε ήταν άψογο. Αλλά το Inception ήταν έπος. Ωραία πλοκή, ωραία στρωμένο, σκηνοθετικά 10 με ριο μάρε, soundtrack πολύ μπροστά, και ένα από τα πιο σκαλωματικά endings που έχω δει, που ουσιαστικά αυτή ήταν η ουσία της ταινίας.

waxmaster_c
04-02-2013, 05:10
wjy7RWV3JHw

O Luda και η παρέα του ξανά χτυπάν.

Mpartzwkablos
06-02-2013, 12:48
Μ άρεσε το Αργκο.Και το Τζάγκο καλό ,καλύτερο κι από Διαμαντίδη

D.Rivers
07-02-2013, 01:49
Καλά η σκήνη που σουτάρει την άλλη ο Τζάνγκο και φεύγει μέσα στο δωμάτιο ήταν όλα τα λεφτά :D :D

tt7
07-02-2013, 07:00
Καλά εντάξει, το Τζάνγκο απαράδεκτο κατ' εμ'ε...ο Σάμουελ Τζάκσον όλα τα λεφτά εκεί.

SuperSayian
07-02-2013, 20:57
Δεν είναι ακριβώς ταινία αλλά μάλλον ντοκιμαντέρ αλλά ας το πω εδω .Το ντοκιμαντέρ για τους Queen "Queen Days of our lives" έχετε βρει πουθενά Ελληνικούς υπότιτλους?Βασικά εχω δει σχεδόν το μισό σε αποσπάσματα στο Youtube χωρίς υπότιτλους αλλά θα θελα να το δω ολόκληρο και με υπότιτλους αν υπάρχουν πουθενά! :D

Red Pulse
10-02-2013, 02:40
 

OneOfTheSmurfs
10-02-2013, 07:55
Για το Django (the D is silent) απλα δεν υπαρχουν λογια.. Για εμενα αγγιζει το Pulp Fiction και ας ειναι νωρις για να το πω.. Πραγματικα ο Ταραντινο εχει ζωγραφισει..

Εχει κανει ενα remake των κλασικων western εχοντας τα.. κοτσια να κανει τον πρωταγωνιστη μαυρο, εχει δωσει σχολιο για καθε ειδους ρατσισμο που μπορεις να βρεις, εχει απιστευτη μουσικη, εχει σεναριο που σε κραταει, εχει ερμηνειες (Waltz σταθερη αξια, Foxx κατι σαν τον Travolta στο Pulp Fiction, Jackson εκπληκτικος, DiCaprio σε εναν ρολο εξω απο τα νερα του αλλα καταφερε να τον ερμηνευσει ισως καλυτερα απο καθε αλλο), διαλογοι με punchlines σε καθε ατακα (αυτο ηθελε) και φυσικα το συνηθες μπασταρδεμα οποιας σκηνοθετικης επιρροης μπορει να φανταστει κανεις του Tarantino (superband ειναι ο τυπος, οχι σκηνοθετης) μαζι με το αιμα που επιβαλλεται..

Δν ξερω τι να πω.. Κατι μου λεει πως η ταινια θα συζητιεται για πολλα χρονια.. Επισης ειχα χρονια να νιωσω τοσο ενθουσιασμενος για καποια ταινια (η τελευταια πρεπει να ηταν το Shutter Island, παλι με DiCaprio.. Θα παρει ποτε oscar το παλικαρι ή θα πληρωνει για μια ζωη τον Τιτανικο?)..

tt7
10-02-2013, 12:06
Μάλλον είδα άλλη ταινία...Αν συζητιέται αυτή η μετριότατη ταινία του Ταραντίνο τι να πουν και άλλες...Πραγματικά ο σκηνοθέτης είναι τόσο προβλέψιμος πλέον που πρέπει να έχει βαρεθεί και ο ίδιος...Ας μου πει επίσης κάποιος τι ρόλο είχε Βαλτς στην ταινία και ποια τα κίνητρα πίσω από τις πράξεις του..Ωραίοι οι κουλ χαρακτήρες αλλά να έχουν και ένα υπόβαθρο..

Ο Σάμουελ Τζάκσον καταπληκτικός και ο ρόλος του πολύ καλά δομημένος..

angelman
10-02-2013, 15:49
μεχρι τις τελειες.Ακριβως οπως το πες "ωραιοι οι κουλ χαρακτηρες" αλλα τους εχουμε δει σ ΟΛΕΣ τις ταινιες του κ αυτους κ το "αιμα".Ιεροσυλια να μπαινει διπλα στο Pulp Fiction

OneOfTheSmurfs
13-02-2013, 00:41
RtmbZnXSQ7k

dora7
13-02-2013, 14:54
RtmbZnXSQ7k



επος...το βλεπω συχνα και παντα κλαιω απο τα γελια...:)

ειδικά η σκηνη που ο τυφλος ειναι ψηλα στο παρατηρητηριο και του λενε...

"what are you doing up there?"

επική απαντηση..

"guessing??"

OneOfTheSmurfs
13-02-2013, 23:06
Έχει δει κανείς σας το Confessions (http://www.imdb.com/title/tt1590089/)?

Την προτεινω ανεπιφυλακτα.. Cinematography αλλου επιπεδου, ομορφη σκηνοθεσια, υποθεση που σε κραταει και ερμηνειες πολυ καλες..

Σχετικα βαρια ταινια με θεμα την εκδικηση..

waxmaster_c
21-02-2013, 03:58
Σε φάση battle Royal είναι αυτό??

bonus:
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/6626887_700b.jpg

OneOfTheSmurfs
26-03-2013, 18:35
eRBwvIX7Sao
Δεν υπαρχουν λογια για το μεγαλειο αυτης της σκηνης...

pl@yer
26-03-2013, 18:58
Ένα ακόμα από τα πολλά έπη του ανατολικού κινηματογράφου..

Arionas
26-03-2013, 19:10
Αγαπημενες ταινιες απο διαφορετικα ειδη:
V for Vendetta
The Prestige
Scarface
The Shawshank Redemption
The Party
Indiana Jones 1+3
The Terminator 1
Predator 1
Lord of the Rings 1+2+3
The Matrix 1
Full Metal Jacket
Unforgiven
Twelve Monkeys
Spartacus
κλπ

Το Fight Club δεν το βαζω στις ταινιες γιατι απλα ειναι θρησκεια για μενα(οπως το μπασκετ ενα πραγμα)

OneOfTheSmurfs
26-03-2013, 19:27
Θαυμαζω εσας που μπορειτε να κανετε λιστες με αγαπημενες ταινιες..

btw, Arionas, που ειναι ο Νονος?

Arionas
26-03-2013, 19:39
Θαυμαζω εσας που μπορειτε να κανετε λιστες με αγαπημενες ταινιες..

btw, Arionas, που ειναι ο Νονος?

Στο κλπ μιας και προσπαθησα να βαλω ταινιες με διαφορετικα χαρακτηριστικα.
Πχ το unforgiven ειναι "western"
Τα indiana jones ειναι "pure entertainment"
Predator και Terminator ηταν περιπετειες πολυ μπροστα απο την εποχη τους
Στο στυλ του Νονου εβαλα το Scarface μιας και τα θεωρω παραπλησια

JoeThrylos
26-03-2013, 19:45
Into the Wild
Matrix
Moon
Lord of the Rings
Fight Club
Das Leben der Anderen
City of God
Seven
Schindler's List
American History X
The Shawshank Redemption
The Pianist
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Godfather
White men can t jump

και αλλες που δεν μου ρχονται τωρα

dora7
26-03-2013, 19:54
λόγω του οτι δεν αντεχω Ταραντινο οπως εχω ανερυθριαστα δηλωσει:p ειχα αρνηθει να δω τα Kill Bill...(μη βαρατε...:p:D)...μαλακια μου, τα ειδα και τα δυο τις τελευταιες μερες και ειναι σουπερ!!!!!!

(αστο καλό μόλις εκανα κωλοτουμπα στο θρεντ του κινηματογραφου...:p):eek:

OneOfTheSmurfs
26-03-2013, 20:08
http://www.imdb.com/user/ur20597134/ratings?start=1&view=detail&sort=your_ratings:desc&defaults=1&my_ratings=restrict
451 τιτλοι (χωρις σειρες).. Απολαυστε την λιστα οποιος θελει :D

(αμα δει κανεις να λυπουν ορισμενες χτυπητες ταινιες ειναι επειδη κανω review των ratings μου..)

DON
26-03-2013, 22:40
Into the Wild

και αλλες που δεν μου ρχονται τωρα

στην καρδιά μου μέσα μπήκες!

natag
26-03-2013, 22:45
Κλεφτρονι και Τζεντλεμαν...

OneOfTheSmurfs
27-03-2013, 13:59
http://www.imdb.com/title/tt1321511/
Μιας και ανεφερα χτες το Oldboy.. Ποια η γνωμη σας για το remake που θα βγει φετος?

Εγω το περιμενω για να πω για αλλη μια φορα "Να πως το Ιερόξυλο καταστρεφει διαμαντια!!"..

Με Samuel L. Jackson και Spike Lee κανει την αναμονη ενδιαφερον παντως.. Αλλα ακομα και καλη να ειναι η ταινια, ειμαι σιγουρος οτι θα μ κατσει περιεργα (οπως το remake του The Girl With The Dragon Tattoo)..

tt7
27-03-2013, 14:25
Ο Σάμουελ Τζάκσον μόνο σε τσόντα δεν έχει παίξει...Τρέμω για αυτό το έπος και που θα καταντήσει..

SuperSayian
15-04-2013, 01:22
Μπορεί κάποιος και μια γυναίκα ακόμα καλύτερα τι στον πεο σας άρεσε απ το αν που φαγωθήκατε να πάτε σινεμά να το δείτε.Ευτυχώς κάποιοι απο μας δεν ενδώσαμε και γλιτώσαμε τα λεφτάκια μας χαχα

Τεσπα το Cloud Atlas το χει δει κανείς τι λέει?Το χω εδω και κανα δίμηνο κατεβάσει αλλά επειδή είναι σχεδόν 3 ώρες δεν το χω δει ακόμα.Γενικά αν δεν πρόκειται για έπη τις βαριέμαι τις μεγάλες ταινίες γι αυτό ρωτάω μην χάσω 3 ώρες απ την ζωη μου τσάμπα :D

OneOfTheSmurfs
15-04-2013, 01:33
Μπορεί κάποιος και μια γυναίκα ακόμα καλύτερα τι στον πεο σας άρεσε απ το αν που φαγωθήκατε να πάτε σινεμά να το δείτε.

Διορθωσε το, μην το δει ο Dude και παθει κανα εγκεφαλικο!

D.Rivers
15-04-2013, 01:57
χαχα το Cloud Atlas είναι πολύ περίεργη ταινία ακόμα και για τους fans του είδους! Σε κάποιους αρέσει, σε άλλους όχι.
πχ εγώ με τον αδελφό μου βλέπω τέτοιου είδους ταινίες. Εγώ είχα αποσβολωθεί και στο τέλος ενθουσιάστηκα και σκεφτόμουν διάφορα για την ταινία. Ο αδελφός μου έλεγε ότι δεν μπορεί να έχασε τόσες ώρες από τη ζωή του και να μην έβγαλε νόημα κι έλεγε ότι ήταν μπούρδα...
Αναλόγως τι σου αρέσει. Για μένα ήταν καλύτερο του Inception! Αν σου άρεσε εκείνο και μπορούσες να το καταλάβεις άνετα δίχως να ρωτάς και να απορείς όλη την ώρα, θα σου αρέσει κι αυτό πολύ!

tt7
15-04-2013, 07:21
To cloud atlas Καλύτερο από το Inception??...χμμμ δε νομίζω.

D.Rivers
15-04-2013, 13:19
Είπα για μένα ρε μόρτηδες, αμέσως πέσατε να με φάτε :D

SuperSayian
15-04-2013, 22:16
Εντάξει μάγκες μην τσακώνεστε,τελικά επειδή πέραση η ωρα είδα το Collateral άλλη μια ξεχασμένη ταινία στον σκληρό :p Ωραίο ταινιάκη,είχε χαβαλέ παραδόξως μου άρεσε και ο Τομ στον ρόλο του.Είδα και μερικά απ τα thriller που συζητάγαμε παλαιότερα.Λοιπόν το Insidious μ άρεσε ειδικά στην αρχή,απο ενα σημείο και μετά που κατάλαβες τι παίζει το παράκαναν λίγο αλλά η ολη ατμόσφαιρα έλεγε για θριλερ,με το sinister απ την άλλη στην αρχή βαριόμουν τρελά αλλά μετά κάπως έφτιαξε.Κατώτερο απ το Insidious αλλά βλέπεται και αυτό ευχάριστα.Τέλος είδα και τοThe Hidden face (http://www.imdb.com/title/tt1772250/) Ισπανικό...δεν το λες ακριβώς θρίλερ αλλά ούτε μπορείς να το κατατάξεις εύκολα σε κάποιο είδος.Δεν είναι καμια ταινιάρα αλλά σε κρατάει σε ενδιαφέρον και η πλοκή ενω αρχικά μοιάζει κλασσική και συνηθισμένη είναι αρκετά διαφορετική απ οτι φαντάζεσται αρχικά,είναι κάτι το διαφορετικό αξίζει να το δείτε.Οι Σπανιόλοι τώρα τελευταία κάνουν καλά Θριλεράκια εχω προσέξει,το REC 3 το χει δει κανείς σας?

D.Rivers
26-04-2013, 15:12
http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2013/04/IronMan3.jpg

Το καλύτερο πρόγευμα πριν το ματς για να φύγει και το άγχος :D

Dark Angel #9
26-04-2013, 15:22
η ταινια τα σπασε!!!! :D

D.Rivers
27-04-2013, 14:11
Τώρα που είμαι πιο ήρεμος, να γράψω κι εδώ! Η ταινία φοβερή χθες παιδιά και ευτυχώς ανέβασε πολύ τον πήχη που είχε πέσει στη δεύτερη λίγο! Πραγματικά αξίζει να την δείτε!! ;)

waxmaster_c
20-05-2013, 02:56
Μόλις τώρα είδα το Django. Χθες είδα το The Lincoln Lawyer. H πρώτη δεν με ενθουσίασε. Δεν ήταν κακή, αλλά δεν ήταν και η υπερπαραγωγή της δεκαετίας. Το δεύτερο, πολύ γαμηστερό.