PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

Lucifer_7
27-06-2015, 01:52
Έφυγε ο Σλούκας και κατέρρευσε η χώρα

tmac
27-06-2015, 05:41
Δεν προκειται ποτε να ξεχασω αυτη τη μερα! ΠΟΤΕ!

εγω να δεις...
παραθετω τη μερα και ζητω συγνωμη για το σεντονι..
δεν δουλευω και ξυπναω με ενα κεφαλι καζανι με τερμα πονοκεφαλο,σπανια εως ποτε δεν με πιανει ομως σημερα με προετοιμαζε..
ξενερωμενος απο αρθρο βαρλα εχτες,μπαινω και βλεπω σκηνικο ανατροπης με ρελανς,παμε λεω φτιαξε μας την μερα..
φουτσες μπλετελικα με την ξενερα στο τερμα..
στο μεταξυ παω παιζω με τον κοπριτη μου να ξεχαστω,πανω στο παιχνιδι μου παταει δαγκωνια ζωρικη και φευγει μπαλκονι με κλωτσια ιπταμενος..
δεν βαριεσαι τι πληρωνω εμβολια στο φουστη λεω το εχει η μερα με τις "προδοσιες" σημερα.
κατα τις 11 το βραδυ πονοκεφαλο παλι,βαζω θερμομετρο 38 το κοντερ..
αυτα ειναι λεω,μιλαω με γιατρο τρεχα νοσοκομιο μου λεει γιατι δεν παιζεις με αυτα.(με το δαγκωμα σκυλου).
βουλα φιλαρακι απο πειραια,ουτε τζανειο(πειραια) ουτε κρατικο(νικαια)
δεν μαμιεται θα κανω κ βολτα λεω,περνω μηχανακι κ ξεκιναω..
στα μισα παρε βροχα στη κεφαλα,νημου ο tmac εφτασε στη βουλα..
μετα την κλασικη αναμονη στο προθαλαμο μεσα στο ιατρειο μια τυπισα γιατρος που εμοιαζε τερμα με Νικη Μπακουλη (παιζει να εχει διδυμη αδερφη η να ηταν κ η ιδια ξερω εγω)να μιλαει στο τηλεφωνο και να με ρωταει τι εχεις με ενα υφος "ρε φιλε εισαι ορθιος τι θες εδω τετοια ωρα και μας ενοχλεις".
της λεω το στορυ,τραβαει ενα χαρτι γραφει 2 μλκιες και μου λεει αντε στο φαρμακειο να κανεις αυτα..
μετα το στολισμα που ακολουθησε στη μανταμ αποδηχτηκε οτι στο νοσοκομειο δεν ειχε ουτε αντιτετανικο ουτε αντιβιοση να παρω οποτε τσαμπα τη στολισα..
φευγω με την βροχα να πεφτει ραητ θρου και παλι προς αναζητηση φαρμακειου.
μετα απο προσπαθεια βρισκω ενα παρακμιακο στον πειραια,ξυπναω τον φαρμακοτρηφτη (αν θελετε το πιστευεται,εμοιαζε φοβερα με παυλαρα χομπιτ γιανακοπουλο-δεν κανω πλακα!!!-οποιος θελει του στελνω διευθυνση φαρμακειου να παει να το διαπιστωσει)και του λεω το στορυ.
δεν κανω ενεσεις μου λεει αν θες να στα δωσω και πηγαινε διπλα σε μια ιδιοτικη κλινικη που εχει μηπως σου τα κανουν.
η φαση ειναι πλεον θριλερ,χτυπαω το κουδουνι της κλινικης και σκεφτομαι με ποιον θα μοιαζει αυτος που θα μου ανοιξει και αν τελικα θα παω απο τετανο η κατι παρομοιο τον 21 αιωνα!!!
ανοιγει μια μεγαλη σε ηλικια και σε κιλα νοσηλευτρια (δεν εμοιαζε με καποιον)
ξαναλεω το στορυ και με κοιταει καλα καλα,μετα απο ενα παγομα
μου κανει "ελα μεσα"!!!
γιναμε λεω θα ζησω!!!!
μου βαζει θερμομετρο,πυρετο τπτ!!!!!
"εγινες καλα απο μονος σου με αυτα που επαθες" μου λεει κραδενοντας μια συριγκα!!!
"ΓΥΡΝΑ τωρα"
ελεος ρε πουστη σκεφτομαι στο μπρατσο δεν μπορουσε να ειναι.
εχετε ακουσει αυτο που λεμε ελαφρη χερι?ε καμια σχεση το χερι ηταν σαν τα κιλα της..
με σωσες της λεω και φευγω αφου πληρωσα 30 γιουρο!!!
τη μερα λεω ρε πουστη μου,στην ουγκαντα παιζει να ειχα γινει καλα ποιο γρηγορα με τους γιατρους χωρις συνορα.
μετα απο μερικα βηματα βλεπω ενα atm με ουρα απο κοσμο και να ψιλομανουριαζουν,
3 η ωρα το ξημερωμα..
εχει γινει μλκια λεω,το ξερα οτι η μερα ειναι στημενη απο την αρχη..
γυριζω μαθαινω τα νεα και πλεον ειμαι σιγουρος οτι οι νομοι του μερφη βρισκουν εφαρμογη και οτι εχω την πηραματικη τους αποδειξη σαν εμπειρια απο μια αποφραδα ημερα..
πριν απο λιγο διαπιστωσα οτι το ηλεκτρονικο θερμομετρο που εχω δειχνει σχεδον οτι να ναι απο θερμοκρασιες,πολυ πιθανο να μην ειχα ποτε πυρετο..

υγ η ιστορια ειναι αληθινη απο την αρχη εως το τελος,οποιαδηποτε ομοιοτητα με προσωπα η καταστασεις δεν ξερω αν ειναι τυχαια!!!
την μυραστικα με το φορουμ πριν απο οποιδηποτε αλλο συγκενη η φιλο μπας και μου φυγει η υπερενταση και κοιμηθω σημερα
επιασε και παω για υπνο...
ευχαριστω για την κατανοηση χουπιδες..
α ρε μλκ σλουκα μας πικρανες!!!!!

dora7
27-06-2015, 12:48
mac στα νοσοκομεια ποτε δεν εχουν αντιτετανικο....το 2011 μετα απο ατυχημα με τη μηχανη, εγω τραυματισμενη και να αιμορραγω πηγα νοσοκομειο στις 8 και τραβιομουνα σε γιατρους εξετασεις και ραμματα μεχρι τις 12 το βραδυ οπου πλεον ειχα παραδωσει πνευμα..και μου λενε πρεπει να κανεις αντιτετανικο, βρες φαρμακειο να τον αγορασεις κι αν δεν στον κανουν φερτον εδω να στον κανουμε εμεις...τραυματισμενη στις 12 τη νυχτα το ακουσα και λεω θα γινω φονισσα δεν υπαρχει περιπτωση...:D τελικα ανεβηκα στη μηχανη εγω κι ο επισης τραυματισμενος οδηγος της κι αφου βολοδερναμε βρηκαμε ενα φαρμακειο με μια τρελαρα που με το γκομενο μολις ειχαν παραγγειλει σουβλακια και μπυρες...αφου περιμενα να καταφερει να βρει τον ορο στο ψυγειο κανα τεταρτο μου δινει μια στο μπρατσο η σκροφα και με πηραν (παλι) τα αιματα...

οποτε σε νιωθω απολυτα...κι αν ακομα ειμαι φρι και γραφω εδω ειναι γιατι τοτε δεν ειχα αλλο κουραγιο να σκοτωσω καποιον....

Jasone
27-06-2015, 13:06
Παιδιά ΔΕΝ θα επιτρέψουμε πολιτικά post. Ειδικά τώρα.

dora7
27-06-2015, 13:09
συμφωνω...ειδικα τωρα αν αρχισει καμια ιστορια εδω μεσα θα το κλεισουμε το χουπς..παιδες ψυχραιμια και μακρια το politica απο μας....αλλου οτι θελει ο καθενας...

tmac
27-06-2015, 13:12
δεν ειναι πολιτικα ρε φιλαρακι τον πονο μας ειπαμε..
για την προδοσια του σλουκα και του σκυλου μου!!! :D

Jasone
27-06-2015, 13:15
Δεν είπα για σένα. Προειδοποίησα απλά.

damianos
27-06-2015, 13:48
Ολα θα πανε καλα.

BabisKyr
27-06-2015, 14:26
Δημοψήφισμα εάν θέλουμε πίσω Don μπορούμε να θέσουμε; :D

dora7
27-06-2015, 14:37
Δημοψήφισμα εάν θέλουμε πίσω Don μπορούμε να θέσουμε; :D

ζει αναμεσα μας..σε μια τετρασδιαστατη βιβλιοθηκη...:cool:

OneOfTheSmurfs
27-06-2015, 16:33
http://strawpoll.me/4754105

D.Rivers
27-06-2015, 16:51
Αυτό με τα νοσοκομεία και τα εμβόλια είναιTrue story!
Πρόπερσι στις καλοκαιρινές διακοπές κάναμε τρελές με την παρέα και να σου ο Ριβερς να τρέχει στο νοσοκομείο των Χανίων (από τη ζαλάδα των ποτών 5 το πρωί μπορεί και να πήγαμε στης Σουδας). Λέω στη νοσοκόμα τι παίχτηκε κι ότι θέλω αντιτετανικο και μου λέει στα πλαίσια περικοπών ότι έχουν καταργηθεί από τα νοσοκομεία κι ότι έπρεπε να πάω σε φαρμακείο... Εν τέλει πήγε 8 το πρωί να ανοίξει ένα κοντά στο σπίτι και με εμβολιασε ένας φίλος στην παρέα γιατρός.

Άγιος Πέτρος
27-06-2015, 21:40
Πως να μην είναι εξπερ μετά οι χουπηδες με τα ιατρικά. Ιστορίες για τζάκι μια προς μια

nrg15
02-07-2015, 15:15
Ειναι κριμα που δεν μπορουμε να αναλυουμε και να συζηταμε για την κατασταση του σημερα στην Ελλαδα εδω μεσα στο φορουμ!
Υπαρχουν ατομα που σεβομαι πολυ τη γνωμη τους και θα μου αρεσε να δω πως το εχουν στο μυαλο τους και γιατι!

Αυτο μονο απλα ηθελα να το πω! Σορρυ...

*GrimReaper*
02-07-2015, 15:23
Ειναι κριμα που δεν μπορουμε να αναλυουμε και να συζηταμε για την κατασταση του σημερα στην Ελλαδα εδω μεσα στο φορουμ!
Υπαρχουν ατομα που σεβομαι πολυ τη γνωμη τους και θα μου αρεσε να δω πως το εχουν στο μυαλο τους και γιατι!

Αυτο μονο απλα ηθελα να το πω! Σορρυ...

ξεχνα το αδελφε. Σε καμια των περιπτωσεων. Εδω σκοτωνομαστε με φιλους και γνωστους. Εδω μεσα θα κρατησουμε επιπεδο? :p

nrg15
02-07-2015, 15:34
Το ξερω ρε συ...

Jasone
02-07-2015, 18:34
nrg15 αν έχουμε κοντέψει να σκοτωθούμε για τον Ολυμπιακό που είμαστε όλοι Ολυμπιακοί σκέψου τι θα γίνει όταν οι μισοί πουν ναι οι μισοί όχι και πάνω στην επιχειρηματολογία αρχίσουν τα πρώτα νεύρα...ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση μέχρι την κυριακή δεν θα επιτρέψουμε σαν redhoops post ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ πολιτικού περιεχομένου. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ συνέβαινε πριν την ανακοίνωση δημοψηφίσματος ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ. Εδώ μιλάμε για πρωτόγνωρη φάση και πρωτόγνωρες εποχές και σαν redhoops διαφυλάξουμε την ηρεμία. ΚΑΙ Ο ΧΑΒΑΛΕΣ (επειδή κάτι διάβασα) μπορεί να προκαλέσει ΜΠΑΜ. Γι'αυτό ΤΙΠΟΤΑ το πολιτικό έστω και η ζωή στις γκόμενες ή η σια κωσιώνη ή δεν ξέρω και εγώ. το κάναμε λίγο με την σια και παραλίγο να ξεφύγει και εκεί. ΤΙ ΠΟ ΤΑ. Άν διαφωνεί οποισδήποτε απο τους admin (redglove-lamar) το λέει. αν διαφωνεί κάποιο απο τα μέλη, στο καλό.

nrg15
02-07-2015, 20:02
Ειπα ειναι κριμα... Γι αυτους τους λογους που λετε ρε!

redglove
02-07-2015, 20:36
nrg15 και εγώ σε φάση που θέλω να ακούσω επιχειρηματολογία εκατέρωθεν είμαι, στα PM είσαι ελεύθερος να ρωτήσεις και να συζητήσεις ότι θες.. :)

standby25
02-07-2015, 22:34
12 τα αστέρια της σημαίας, όπως 12 και οι παίκτες στην αποστολή της ομαδάρας μας.
DNP Καλό είναι να μη γίνονται για κανέναν παίκτη απ'τους 12
καλό είναι να μοιράζεται ο χρόνος στους παίκτες. ηγέτης ο σπανούλης

redglove
03-07-2015, 02:45
Να'τος ο πρώτος έξυπνος. Και έλεγα ποιός θα'ναι. Μπράβο σταντ, είσαι πολύ έξυπνος, μας την έφερες.

standby25
03-07-2015, 10:09
Δε μποα στη φέρει κανείς εσένα, είσαι τετραπέρατος χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχα

Παράγοντας
06-07-2015, 14:40
FW09WnhbsX8

laker7
10-07-2015, 00:27
κλαιω..η αντζελα ξαναχτυπησε...
http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/celebrities-news/antzela-dhmhtrioy-gia-thn-krish-den-goystarw-to-egxwrio-thelw-na-parw-to-ellhniko.3567650.html?utm_source=Sport24&utm_medium=news247_home_sidebar&utm_campaign=24MediaWidget

DirtySniper
19-07-2015, 03:24
exei pesei to greek team?

Virtuosofriend
19-07-2015, 09:43
Απο προχθες.

Master of disaster
24-07-2015, 18:28
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/1520665_1148550411827363_1458936165162362829_n.jpg ?oh=04dec2cb47af489b24819f98b8fecd3d&oe=564C878C

θα το βαζα στο βιντεο , εικονες , link αλλα για καποιο λογο το βλέπω κλειστο το thread

DirtySniper
12-08-2015, 17:41
και ο DirtyS παλευει με το KazeR
που πας ρε Dirty με το παπακι σου?

TWvH7jEpMdA

kopitis
29-08-2015, 12:14
όποιος μπορεί ας ρίξει καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι:

σήμερα το πρωί ξαφνικα η οθονη του υπολογιστή γίνεται μπλε και γράφει ότι ο υπολογιστής έχει πρόβλημα κάτι τέτοιο...
Κάνω από τότε restart κι ο υπολογιστής δουλεύει κάνει το κλασικό μπιπ στο ξεκίνημα, το πληκτρολόγιο έχει ρεύμα αλλά η οθόνη μαύρη, τα έβγαλα όλα τα καλώδια, τον καθάρισα, αλλά το ίδιο

rednorth7
29-08-2015, 12:36
Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι σκληρος δισκος.Εφοσον το pc δινει ρευμα, δηλαδη ειναι οκ με το τροφοδοτικο, αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δε βρισκει λειτουργικο για να τρεξει.

Κατι αλλο πιο αισιοδοξο, θα μπορουσε να εχει να κανει με την καρτα γραφικων.Μπλε οθονη θα σου πετουσε και σε αυτη την περιπτωση νομιζω.

Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι τιποτα απο ολα αυτα :p Εχει πολλα παιδια εδω μεσα που ειναι πιο εμπειρα απο εμενα σιγουρα καποιος θα σε βοηθησει περισσοτερο.

Darkling
29-08-2015, 13:00
Ερωτηση.

οταν ξεκιναει το pc, βλεπεις οτιδηποτε πανω (την αρχικη οθονη της motherboard πχ?)

αν ηταν σκληρος η καρτα γραφικων, πιθανον θα επρεπε να τα βλεπεις.

σε πρωτη φαση δοκιμασε να βαλεις ενα cd windows μεσα και ανοιξε το ξανα να δουμε αν θα μπουταρει απο εκει. και πες μας.

kopitis
29-08-2015, 13:32
Οχι, με το που ξεκινάει το πισι, όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά, δουλεύουν όλα, κάνει το μπιπ η μητρική, ρεύμα στο πληκτρολόγιο αλλά στην οθόνη τίποτα! ούτε τα αρχικά που λες, μόνο μαύρο. Θα δοκιμάσω με το σιντι και σας λέω, (αν το βρω)

Virtuosofriend
29-08-2015, 13:38
Δες εαν το καλώδιο της οθόνης έχει παραμερίσει.
Δοκίμασε ένα άλλο καλώδιο, μην τυχόν και χάλασε το συγκεκριμένο.
Δοκίμασε άλλη θύρα πάνω στην κάρτα γραφικών, σε περίπτωση που κάηκε η τωρινή.

kopitis
29-08-2015, 13:47
Αυτό το δοκίμασα, άλλαξα κι οθόνη που πάει σε άλλη θύρα και πάλι τίποτα. ωραία και τώρα που βρήκα το σιντι τι γίνεται;

Virtuosofriend
29-08-2015, 13:53
Περισσότερο μου ακούγεται θέμα με τις RAM, παρα με κάρτα γραφικών ή δίσκο. Εξάλλου και το CD να βάλεις, αφού δε βλέπεις, δεν έχει νόημα.

Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις τις RAM, να δεις τι θα κάνει (θεωρητικά θα κάνει μπιπ παραπάνω φορές και δε θα ξεκινήσει), αλλά ίσως δεις τα γράμματα στην οθόνη στην αρχή. Βάλε μία μία τις RAM, μήπως και έχει χαλάσει κάποια απο όλες.

kopitis
29-08-2015, 14:08
Χοντρικά και το σιντι που βαζω δεν κανει τιποτα, αν βγαλω τις 2 μνημες σφυριζει ολη την ωρα αλλα δεν βλεπω τιποτα, αν αφησω οποιαδηποτε απο τις 2 μνημες πανω σε οποιαδηποτε θυρα παλι κανει τα αρχικα....
εχει γινει αποκαθηλωση στο σπίτι απο τα μπινελικια.......

Άγιος Πέτρος
29-08-2015, 14:15
Από πλευράς hardware, εφόσον όλα λειτουργούν σωστά εκτός από την εικόνα,, μπορεί να κάηκε η κάρτα γραφικών. Βέβαια αν είναι αυτό θα έπρεπε να είχε διαφορετικό ήχο η motherboard (πχ 1 long beep, 3 shorts). Βέβαια, υπάρχουν περιπτώσεις που έχει καεί κάρτα χωρίς να δώσει σήμα η m/b.

Virtuosofriend
29-08-2015, 14:18
Τελευταία ιδέα είναι να κάνεις clear το bios. Βγάζεις την μπαταρία, είναι σαν αυτές των ρολογιών χεριου, και την ξαναβάζεις μετα απο 10 δευτερόλεπτα.

Εαν δεν είναι οι μνήμες, ίσως να είναι η motherboard (να κάηκε κάποιος πυκνωτής ή κάποιοι πυκνωτές) και για αυτό δε δίνει σήμα στην οθόνη. Θα σου πρότεινα να τον πας σε κάποιον τεχνικό ή εκτος εαν ξέρεις ο ίδιος να τσεκάρεις τα πυκνωτάκια στη motherboard. Εαν είναι φουσκωμένα τοτε κατι τέτοιο παίζει να είναι.

*εαν κάηκε η καρτα γραφικών, δε θα έβγαζε οτι το καλώδιο δεν είναι συνδεδεμένο κάπου, όπως βγάζει όταν έχεις την οθόνη αναμμένη αλλα δεν είναι συνδεδεμένη πάνω στην κάρτα γραφικών;

kopitis
29-08-2015, 14:41
sorry που σας τα κανω τσουρεκια, αλλά αφου εβγαλα - εβαλα την μπαταρια πηρε μπρος με πεταξε στα βιος, ελεγε πατα f1 ή f2 με το που πατησα f2 και πηγε να φορτωσει, ξανα μανα τα ίδια,
πυκνωτες ολοι κομπλε

Darkling
29-08-2015, 14:54
εφ οσον εχεις 2 τσιπακια μνημες, μαλλον δεν ειναι θεμα μνημων.
αφου κανει τα ιδια με οποιοδηποτε απ τα 2 μονο του πανω, τοτε θα ειχες θεμα μνημης μονο αν χαλασαν και οι 2 μαζι αλλα αυτο γενικα ειναι δυσκολο.

οποτε το βαζουμε στην ακρη σαν ενδεχομενο. οχι οτι μπορει να μην εγινε, αλλα γενικα ειναι δυσκολο

Chrisk7
29-08-2015, 15:05
στο bios μπαινεις?δεν καταλαβα

αν το προβλημα ειναι οτι δεν βλεπεις κατι , μαλλον εχει σχεση με οθονη/καρτα γραφικων

επισης εχω δει πισι να μην ανοιγει,πανω κατω οτι εχεις παθει και συ, λογο σκονης,
δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι το κουτι
αλλα αν εχεις καιρο να το καθαρισεις καντο και κυριως την καρτα γραφικων

kopitis
29-08-2015, 15:09
Με το που βγάζω την μπαταρία παίρνει μπρος κανονικά και βλέπω στην οθόνη τις επιλογές f1: run system ή f2: load κάτι, μήπως είμαστε σε καλό δρόμο; επειδή πάντως το έκανα 2 φορές με το f2 με το που αρχίζει να φορτώνει τα windows βγαζει μπλε οθόνη στα γρήγορα, κάνει restart και μετά πάμε πάλι στο μαύρο, όπως όλη μέρα, τώρα αν πάω να το ανοίξω πάλι μαύρο,
Σκόνη δεν υπάρχει ούτε για δείγμα, κουμπώνουν όλα καλά, γενικά καλά φαίνεται το κουτί

manoskol
29-08-2015, 15:11
Αρα δουλευει το μηχανημα... ωραια κανε load defaults...και δοκιμασε να κάνεις εγκατάσταση

Chrisk7
29-08-2015, 15:14
Οτι λεει ο απο πανω, μαλλον κατι παιζει με windows, ισως κανας driver
σε safe mode δοκιμασες να μπεις?

kopitis
29-08-2015, 15:23
ώπα τώρα γιατί πάμε στα δύσκολα: πατάω f2 και μετά τι; οι επιλογες safe mode και start windows normal σε 5 δευτερολεπτα κολλάνε τον υπολογιστη και παίρνει μπρος μόνο αν βγάλω την μπαταρια. Δηλαδή τώρα που το δοκίμασα με safe έχουμε πάλι μαύρο

Άγιος Πέτρος
29-08-2015, 15:26
Βαζεις cd - Boot from cd- windows repair

Chrisk7
29-08-2015, 15:27
αν και δε βλεπω να γλιτωνεις το φορματ, κανε οτι ειπε ο αγιος (μεγαλη η χαρη του)

kopitis
29-08-2015, 17:33
αν και δεν βγαίνει άκρη από ότι βλέπω, το θέμα είναι και να μπω στα bios και να επιλέξω να διαβάσει απο το σιντι με το που κάνει restart κολλάει, δεν κάνει τίποτα και για να ξαναπάρει μπροστά πρέπει να βγάλω την μπαταρία οπότε δεν διαβάζει από το σιντι.... μπαταρία για να μην μπερδευόμαστε εννοώ αυτή πάνω στην μητρική. μου έχει φύγει η μέση να βαζω και να βγαζω την μπαταρία

Παράγοντας
29-08-2015, 17:45
Από όσα λες, φαίνεται οτι πρόκειται για μαλακία στον σκληρό που δεν το αφήνει να φορτώσει τα windows. Για αυτό, πρέπει να αλλάξεις τη σειρά που διαβάζει το υλικό ο υπολογιστής όταν ανοίγει. Δηλαδή, πρέπει να το ρυθμίσεις να διαβάζει πρώτα το CD και μετά τον σκληρό.

Αν δεν φτιαχτεί και τότε, μάλλον φταίνε οι RAM.

kopitis
29-08-2015, 18:00
Ναι ρε δικέ μου αλλά πως μπορώ να το κάνω αυτό όταν το επιλέγω κι αφού κάνω restart δεν δουλεύει η μαλακία κι έχω πάλι μόνο μάυρο; το ότι παίρνει μπρος μόνο αν βγάλω και ξαναβάλω την μπαταρία δεν λέει κάτι;
Αυτό με τις μνήμες θα το ξανακοιτάξω το βράδυ γιατί τώρα πάω δουλειά.

Παράγοντας
29-08-2015, 18:01
Μην προσπαθείς να μπουτάρεις με το CD ακόμα. Μόλις ανοίγει το PC πάτα DEL / F2 για να μπεις bios. Εκεί ρυθμίζεις να διαβάζει πρώτα CD και μετά σκληρό. Μετά restart και boot from CD.

Κάτι τέτοιο ψάχνεις στα bios. Εσύ πρέπει στο 1st boot να βάλεις το CD.

http://docs.oracle.com/cd/E19045-01/blade.x6450/820-3539-13/figures/BIOS_Boot_DevicePriority.gif

Virtuosofriend
29-08-2015, 20:51
Θα βοηθούσε εαν συγκρατούσες τι λέει το μήνυμα στην μπλέ οθόνη όταν μπαίνεις στα windows. Ειδικότερα ποιός driver κρασάρει και σε πετάει σε μπλέ οθόνη.

Στο επόμενο clear bios που θα κάνεις, μπες στο bios και φτιάξε το boot order των συσκευών σου. Πρώτα θα βάλεις το drive και μετα τον δίσκο. Σώσε τις επιλογές σου με F10, θα κάνει reboot και θα σου ζητήσει να πατήσεις οποιοδήποτε κουμπί για ναξεκινήσει η εγκατάσταση των windows. Δε βλέπω τρόπο να γλιτώσεις την επαναγκατάσταση, το repair σχεδον ποτε δε μου έχει δουλέψει, απλα μην κάνεις φορματ.

μιγάδας
29-08-2015, 22:34
ε μάικ, μην τους ακούς ρε. βγάλτον απ την μπρίζα και ξαναβάλτον. θα ναι κομπλέ.

σε κοροϊδεύουν, ξέρουν ότι δεν έχεις ιδέα και γράφουν καμιά 10αρια σειρές από ακαταλαβίστικα ο καθένας(ανάθεμα αν καταλαβαίνουν κι αυτοί) για να το παίξουν ειδικοί.

βγάλτον απ την μπρίζα και ξαναβάλτον σου λέω.

kopitis
30-08-2015, 01:04
Μετά από 15 ώρες συμπληρωμένες από γαμωσταυριδια μάλλον πρέπει να κλείσουμε το θέμα για να μην σας πρήζω άλλο. Αφού βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω μπαμ μπαμ με πετάει στην οθόνη με τις επιλογές f1: run system ή f2: load κάτι , αν πατήσω load κολλάει με το που φορτώνει, αν πατήσω f1 μπαίνω στα bios όπου και να ρυθμίσω αυτά που μου λέτε μόλις κάνει restart κολλάει, δεν έχω δηλαδή την επιλογή με τίποτα να το κάνω να διαβάζει από το σιντι.
Από αυτούς που ξέρω και εμπιστεύομαι σε θέμα υπολογιστή μου είπε στάνταρ για μητρική.... η μπλε οθόνη όταν κολλάει σβήνει αμέσως δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα
Τεςπα και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας, άκρη δεν βγήκε οπότε μένουμε με το ΠΟΥΤΣΑ ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΛΑ!!!!!!

υγ1)μιγάδα όλα καλά; τέλη σεπτέμβρη θα ανέβω...

Παράγοντας
22-09-2015, 22:50
παιδιά τα λεφτά δεν πάνε με το τι έχεις καταφέρει ή με το ποιός είσαι. Τα λεφτά πάνε με το πόσο ανάγκη έχεις αυτό που αγοράζεις, τι προοπτικές μεταπώλησης έχεις και πόσα λεφτά διαθέτεις. Είτε μιλάμε για παίκτη είτε για σπίτι. Λέγεται ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ.

https://pbs.twimg.com/media/CPh5xTFWUAAVEp6.jpg

Πάνω από 150% εγκρίνουμε; Το αόρατο χέρι της αγοράς που θέλεις να παίρνει εκείνα τα τελευταία σουτ.

Jasone
22-09-2015, 23:12
jodi graphics. ΛΑΤΡΕΙΑ.

rednorth7
23-09-2015, 01:39
Καλα jodi οτι πιο γραφικο εχει κυκλοφορησει σε γραφικα διαγραμματα.

Παω για υπνο γιατι επεσε πολυ ινσεψιο.

Dude
05-10-2015, 23:36
Sir Arthur Conan Doyle... sir (http://www.mixanitouxronou.gr/o-singrafeas-tou-serlok-cholms-xilofortone-dimosia-opion-parenochlouse-tis-ginekes-o-arthour-konan-ntoil-an-ke-pantremenos-sistise-stin-ikogenia-tou-ti-mellousa-sizigo-tou-me-tin-opia-iche-dekaet/), όνομα και πράγμα.

SuperSayian
12-10-2015, 19:37
Παίδες τα φώτα σας!Το desktop μου,τίμιος στρατιώτης-περάσαμε πολλά μαζί, μάλλον φτάνει στο τέλος του.

Πριν κάποιες μέρες άρχισε σταδιακά στα καλά καθούμενα να παραμορφώνει την οθόνη(κάποιες φορές την πάγωνε κιόλας,άλλες φορές λειτουργούσε έβλεπα δλδ και την κίνηση του δείκτη του ποντικιού και άλλες παραμόρφωνε την οθόνη έβγαζε blue screen και restart απο μόνο του) έκανε διάφορους κυματισμούς και τρεμοπαίξιμο καθώς και παραμόρφωση του ήχου.Τον έκλεινα απ το ρεύμα και αν τον ξανάνοιγα στο καπάκι συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο.Αν τον άφηνα κανα μισάωρο κλειστό να ηρεμήσει λειτουργούσε κανονικά.Αυτά μέχρι προχθές το βράδυ όπου πλέον τον ανοίγω λειτουργεί κανα 5λεπτο και τέλος.Απο χθες το βράδυ με το που τον ανοίγω τρεμοπαίζει.Σκέφτηκα οτι ίσως φταίει η κάρτα γραφικών και αποπειράθηκα να την βγάλω αλλά εχω το εξής πρόβλημα.Η θύρα της μητρικής για την οθόνη είναι αυτή:
http://i57.tinypic.com/ezqumx.jpg
Αλήθεια πως λέγεται αυτή η μαλακισμένη θύρα;
Ενω το καλώδιο της -επίσης αρχαίας- οθόνης είναι το κλασσικό VGA
http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2010/12/VGA.jpg

οπότε δεν εχω αντάπτορα ή κάτι τέλος πάντων να συνδέσω την οθόνη πάνω στην μητρική για να δω αν λειτουργεί καλά χωρίς την κάρτα γραφικών.Η κάρτα γραφικών μου είχε θύρα DVI αλλά εχω αντάπτορα γι αυτό,γι αυτή την μαλακία της μητρικής οχι.

Οπότε οι ερωτήσεις μου
1ον)Απ τα λίγα που είπα τι πιστεύεται εσείς οτι φταίει;
2ον)Υπάρχει ανταπτοράκι να συνδέσω μια την οθόνη στην μητρική να δω;
3ον)Αν φταίει η κάρτα γραφικών υπάρχει κανα link να δω ποιές κάρτες υποστηρίζονται απ το chipset της μητρική μου;

Τον εχω απο αρχές 2007 τα έβγαλε τα ψωμιά του απλά στην παρούσα φάση δεν καίγομαι να αλλάξω τώρα το pc για τους επόμενους μήνες οπότε αν φταίει η κάρτα γραφικών δεν λέει τίποτα να δώσω 20-30 ευρώ να πάρω μια άλλη.Αν φταίει η μητρική την γάμησα γιατί άντε να τα αποσυνδέσεις όλα και να τα ξανασυνδέσεις μετά,αποκλείεται να τα καταφέρω μόνος μου και δεν θέλω να σπαταλήσω λεφτά για ενα τόσο παλιό pc.

Chrisk7
12-10-2015, 19:48
χμ
αυτη δεν ειναι εισοδος για οθονη
ειναι για παραλληλο καλωδιο που ειχαν παλιοι εκτυπωτες

για το προβλημα που εχεις, δοκιμασε να βαλεις καινουργιους drivers Καρτας γραφικων
για αρχη

εγω παντως θα του εριχνα και ενα φορματ
τωρα για καρτες θελει ψαξιμο , ειναι παλιος υπολογιστης δεν ξερω τι μπορει να βρεθει

Άγιος Πέτρος
12-10-2015, 19:50
Αυτό που έχεις κυκλώσει λέγεται lpt και δεν είναι για εικόνα. Χρησιμοποιείται για εκτυπωτές, σκάνερ κλπ και ο μόνος αντάπτορας που υπάρχει είναι για usb.

Αν δεν έχει κάτι σε vga η motherboard το πιο πιθανό είναι να μην έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών

Πες ποια είναι η μητρική σου να δούμε τι υποστηρίζει

ο chrisk με πρόλαβε, δικαιώνοντας για μια ακόμη φορά το Σαλιαρέλη

Κατέβασε αυτό το πρόγραμα, θα σου δώσει ένα πλήρες προφίλ του υπολογιστή

http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.73-en.exe

SuperSayian
12-10-2015, 19:51
χμ αλήθεια;Για οθόνη δεν εχει είσοδο;Περίεργο δεν είναι;

Δεν μπορώ να το κάνω αυτο που λες γιατί πλέον με μεγάλη δυσκολία φτάνει μέχρι και που λέει εκκίνηση των windows...και μετά κολλάει.Παράλληλα βέβαια απ την αρχή έχει αυτό το τρεμοπαίξιμο.

Edit:Άγιε Πέτρο μου είναι αυτή https://www.asus.com/us/Motherboards/P5NE_SLI/

Μάλλον δεν θα χει γιατί με μια γρήγορη ματιά δεν είδα κάτι. πφφφ

SuperSayian
12-10-2015, 19:56
Γενικά δεν μπορώ να μπω πλέον στην επιφάνεια εργασίας οπότε δεν μπορώ να περάσω νέους driver ή κάτι άλλο.Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι format αν το βάλω να μπουτάρει απο κάποιο φλασάκι.Αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα software γιατί και στην ασφαλή λειτουργία όταν το άνοιγα το ίδιο έκανε,αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

Άγιος Πέτρος
12-10-2015, 19:57
Λοιπόν, αυτή υποστηρίζει sli, να μπορείς να συνδέεις δυο καρτες γραφικών ταυτόχρονα. Οπότε σίγουρα δεν παίζει να έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών

Για αρχή δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σου στη διπλανή pci (μαύρο και μπλε slot είναι τα ίδια)


Αλλιώς ψάχνεις εδώ

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=PCIe+x16

SuperSayian
12-10-2015, 20:02
Ναι το ξέρω το έβαλα και στο μαύρο slot παπάρια τα ίδια έκανε.Το θέμα είναι οτι σίγουρα φταίει η κάρτα γραφικών;Μην την πάρω τσάμπα εννοώ.

Chrisk7
12-10-2015, 20:02
ε μαλλον τα εχει παιξει η καρτα γραφικων, δεδομενης και της παλαιοτητας
εγω θα εκανα και ενα φορματ , απο περιέργεια, αλλα μαλλον hardware ειναι το προβλημα
οποτε κανε το σταυρο σου και ακου τον αγιο πετρο (μεγαλη η χαρη του)

Άγιος Πέτρος
12-10-2015, 20:05
Χωρίς πλάκα τώρα,

μύρισε λίγο την κάρτα γραφικών. Άμα σου μυρίσει κάτι σαν καμμένο πλαστικό είναι σίγουρα εκεί το πρόβλημα


old school

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
12-10-2015, 20:06
Παιδιά ερώτηση: σε ένα laptop που έχω δώσει στη μητέρα μου είχα εγκαταστήσει σπασμένα win7 ultimate στα 32 bit. Πάτησε κατά λάθος να γίνει η αναβάθμιση στα 10 και κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης έγινε επανεκκίνηση και έβγαλε μνμ ότι πρέπει να ενεργοποιήσουμε τα windows με κλειδί. Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν με νοιάζει να γίνει η εγκατάσταση των 10 αλλά τουλάχιστον να γίνει κάτι ώστε να φαίνονται ενεργοποιημένα όπως πρίν. Είχε κανείς σας το ίδιο πρόβλημα;

Darkling
12-10-2015, 20:11
ο chrisk με πρόλαβε, δικαιώνοντας για μια ακόμη φορά το Σαλιαρέλη




χαχαχαχαχααχα



θα εδινα και γω τις ιδιες συμβουλες με τους αλλους αλλα με προλαβανε γιατι κοιμομουν.
ερχομαι τριτος στην καρδια σου.

Darkling
12-10-2015, 20:17
Παιδιά ερώτηση: σε ένα laptop που έχω δώσει στη μητέρα μου είχα εγκαταστήσει σπασμένα win7 ultimate στα 32 bit. Πάτησε κατά λάθος να γίνει η αναβάθμιση στα 10 και κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης έγινε επανεκκίνηση και έβγαλε μνμ ότι πρέπει να ενεργοποιήσουμε τα windows με κλειδί. Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν με νοιάζει να γίνει η εγκατάσταση των 10 αλλά τουλάχιστον να γίνει κάτι ώστε να φαίνονται ενεργοποιημένα όπως πρίν. Είχε κανείς σας το ίδιο πρόβλημα;


κανε μια πρωτη κινηση και πες μου τι θα γινει.
πηγαινε στον πινακα ελεγχου, στο Programs and Features και δες το Windows updates, View installed updates.

ισως διαφερουν λιγο οι ονομασιες γιατι το κοιταω απο 8.1 τωρα.
εκει ειναι λιστα με ολα τα windows updates που εχεις κανει κατα καιρους.
δες αν εχει μεσα ενα KB971033. αν το δεις απενεργοποιησε το, κανε ρεσταρτ και πες μου αν σου ξαναβγαζει ενημερωση οτι "δεν εχεις οριτζιναλ windows".

αν εισαι οκ μετα, ρυθμισε να μην κανει αυτοματα updates τα Windows.

αν δεν εισαι οκ, μετα παμε σε crack, να ξερεις.

SuperSayian
12-10-2015, 20:58
Thank you guys για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Δηλαδή μου λέτε οτι με την κάρτα αυτή που περάσαμε τόσο κάψιμο σε L2,counter κτλ,τόσες άπειρες ώρες σε σειρές και ταινίες πρέπει να πούμε αντίο; :D Έχουμε δεθεί συναισθηματικά χαχα

Πάντως πέρα απ την πλάκα τι προτείνετε;Εγω πάντα είχα ASUS και δεν το μετάνιωσα ως τώρα.MSI γενικά δεν εχω και την καλύτερη άποψη ενω και XFX δεν ξέρω αν είναι τούμπανα σε επιδόσεις αλλά η αξιοπιστία δεν είναι και το καλύτερο τους,τουλάχιστον σε δικούς μου γνωστούς.Gigabyte,sapphire δεν εχω άποψη.Εσείς που ξέρετε καλύτερα τι λέτε;Θέλω κάτι φτηνούτσικο να περάσει ο χειμώνας και μετά βλέπουμε.Ότι και να πάρω άλλωστε απ την τωρινή κάρτα θα είναι άπειρες φορές καλύτερη.

Εγω είχα αυτή (https://www.asus.com/Graphics-Cards/EN7900GS2DHT256M/),βλέποντας ακόμα και την φτηνότερη asus απ το link που έβαλε ο Αγιος μας δλδ αυτή (https://www.asus.com/Graphics-Cards/210SLTC1GD3L/) βλέπουμε ολη την χαώδη διαφορά και ας έχει 30 ευρώ.Κανα μαγαζί με μεταχειρισμένα,αν είναι να πάρω τίποτα σε χώμα τιμή,παίζει;

Darkling
12-10-2015, 21:08
ε βασικα η 210 σε σχεση μ αυτη που εχεις ειναι κομπλε.

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
12-10-2015, 21:16
Παιδιά ερώτηση: σε ένα laptop που έχω δώσει στη μητέρα μου είχα εγκαταστήσει σπασμένα win7 ultimate στα 32 bit. Πάτησε κατά λάθος να γίνει η αναβάθμιση στα 10 και κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης έγινε επανεκκίνηση και έβγαλε μνμ ότι πρέπει να ενεργοποιήσουμε τα windows με κλειδί. Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν με νοιάζει να γίνει η εγκατάσταση των 10 αλλά τουλάχιστον να γίνει κάτι ώστε να φαίνονται ενεργοποιημένα όπως πρίν. Είχε κανείς σας το ίδιο πρόβλημα;


κανε μια πρωτη κινηση και πες μου τι θα γινει.
πηγαινε στον πινακα ελεγχου, στο Programs and Features και δες το Windows updates, View installed updates.

ισως διαφερουν λιγο οι ονομασιες γιατι το κοιταω απο 8.1 τωρα.
εκει ειναι λιστα με ολα τα windows updates που εχεις κανει κατα καιρους.
δες αν εχει μεσα ενα KB971033. αν το δεις απενεργοποιησε το, κανε ρεσταρτ και πες μου αν σου ξαναβγαζει ενημερωση οτι "δεν εχεις οριτζιναλ windows".

αν εισαι οκ μετα, ρυθμισε να μην κανει αυτοματα updates τα Windows.

αν δεν εισαι οκ, μετα παμε σε crack, να ξερεις.

το απενεργοποίησα, έκανα ρεσταρτ και ρύθμισα να μην κάνει updates αλλά το ξαναβγάζει, έχω 28 ημέρες για να ενεργοποιήσω τα windows.

SuperSayian
12-10-2015, 21:17
Ναι ρε το ξέρω το έγραψα κ εγω.Δεν θέλω να φανώ τσίπης(αλλά θα φανώ :D) αλλά αυτό το pc δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα και ειδικά φέτος θα το χρησιμοποιώ ελάχιστα,μου φαίνονται περιττά ακόμα και αυτά τα 30-35 ευρώ αν μπορούσα να βρω με δεκα ευρω μια μεταχειρισμένη ίσα ίσα να κάνω την δουλειά μου λίγους μήνες.Στο ebay σκοτώνανε κάρτες παλιές με 10-15$ αλλά γαμώ τα capital controls δεν μπορούμε ακόμα να κάνουμε αγορές γι αυτό λεω αν παίζει κανα μαγαζί με μεταχειρα.

Darkling
12-10-2015, 21:19
συνηθως αυτο ελυνε το προβλημα οταν στο εβγαζε ξαφνικα οτι και καλα δεν ειναι οριτζιναλ.

αλλα τωρα που το τριγκαρε το απντεητ σε 10 δε ξερω.

κατ αρχας η πρωτη λυση και χαλαρη ειναι η κλασσικ : γκουγκλαρε.
μετα ψαξε για τον πιο προσφατο windows loader που υπαρχει και συνηθως εχουν και txt αρχεια με οδηγιες.


@Sayian δε ξερω μαγαζι με μεταχειρισμενα αλλα θα ψαξω και θα σου πω. δες και απο φιλους σου παντως. με την εννοια οτι για 10-15 ευρω, εγω αν ειχα να καθεται θα την εδινα τζαμπα.

Άγιος Πέτρος
12-10-2015, 21:30
http://www.cosmodata.gr/category/1009/vga-refurbish


Πιο φτηνά αγοράζεις πιτόγυρο μόνο

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
12-10-2015, 21:35
συνηθως αυτο ελυνε το προβλημα οταν στο εβγαζε ξαφνικα οτι και καλα δεν ειναι οριτζιναλ.

αλλα τωρα που το τριγκαρε το απντεητ σε 10 δε ξερω.

κατ αρχας η πρωτη λυση και χαλαρη ειναι η κλασσικ : γκουγκλαρε.
μετα ψαξε για τον πιο προσφατο windows loader που υπαρχει και συνηθως εχουν και txt αρχεια με οδηγιες.


μιλάς με γρίφους νεαρέ, δεν το κατέχω και τόσο:confused:. αν σου είναι εύκολο βρες ένα τέτοιο αρχείο και δώσε το λινκ (με οδηγίες).

Άγιος Πέτρος
12-10-2015, 21:43
UqngFaR8gLY

εδώ είσαι

Και να θυμάστε: η πειρατεία σκοτώνει τους developpers

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
12-10-2015, 22:00
Δεν έχουν εγκατασταθεί τα 10 σε 7 είμαι. το βίντεο τι ακριβώς δείχνει; (σου γράφω από το κινητό και δεν κατάλαβα και πολλά, activation των 10 δεν κάνει; )

Άγιος Πέτρος
12-10-2015, 22:09
ΑΑΑαααααα... μάλιστα

Τσέκαρε pm

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
12-10-2015, 22:26
Ok παιδιά, ευχαριστώ πολύ, τα windows ενεργοποιήθηκαν λέει μετά το αρχείο που έστειλε ο Άγιος.
Πέτρο έβγαλε πάλι το σηματάκι για την αναβάθμιση στα 10. Σε περίπτωση που το ξαναπατήσουν θα συμβεί το ίδιο ή υπάρχει περίπτωση να εγκατασταθούν μετά την ενεργοποίηση με το συγκεκριμένο τρόπο;

Άγιος Πέτρος
12-10-2015, 22:35
Δε γνωρίζω, δεν έχω κανει αναβαθμιση. Εμεινα στα 8.1 που τα συνήθισα. Λένε πως δεν έχεις πρόβλημα, αλλά ορκο δεν παίρνω

D.Rivers
13-10-2015, 00:32
Μια χαρά μου είναι τα 10 ως τώρα (καλύτερα κι από τα προηγούμενα), μη φοβάστε. Απλά τσεκάρετε πρώτα το compatibility των εφαρμογών-προγραμμάτων που χρησιμοποιείτε μην έχουν θέμα.

VasilisL7
25-10-2015, 01:28
Παίδες έχω ένα παλιό εσωτερικό σκληρό δίσκο IDE 10ετίας και θέλω μια εξωτερική θήκη για να τον ενεργοποιήσω.

Υπάρχει κάτι?????

keysersoze985
25-10-2015, 02:04
αν είναι από desktop pc ο δίσκος, δηλαδή 3.5", έχει κάποιες θήκες εδώ, λογικά θα ταιριάζουν, τσέκαρέ τα:

http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?keyphrase=ide+hdd+3.5%27%27+case

D.Rivers
25-10-2015, 03:09
Παιδιά έχει υπόψιν του κανένας αυτό κι αν ξέρει τι παίζει και από ποιους είναι η προσπάθεια; έχω ψηθεί άσχημα γιΑ τη θήκη και το φουτερ...
https://teechip.com/olympiakos_england-9n0ei#id=1000&c=F6F6F6&sid=samsung-galaxy-s4-case

Lucifer_7
04-11-2015, 01:37
Παιδιά, μια βοήθεια.

Έχω βάλει να κατεβαίνει μια ολόκληρη σεζόν στο torrent, αλλά επειδή είναι πακέτο κατεβάζει λίγο λίγο όλα τα επεισόδια συγχρόνως. Πώς μπορώ να το ρυθμίσω ώστε να τα κατεβάζει με τη σειρά των επεισοδίων;

themis
04-11-2015, 01:45
Δες στις λεπτομεριες του torrent αν ειναι ξεχωριστα τα αρχεια

Αν ειναι ξεχωριστα επελεξε να μην κατεβασεις τα επισοδεια απο το δευτερο και μετα

Και οταν κατεβει το πρωτο ξαναενοργοποιησε το κατεβασμα

Lucifer_7
04-11-2015, 01:55
Ευχαριστώ θα το ψάξω. Υπάρχει μήπως επιλογή μόλις τελειώσει το 1ο (είναι ξεχωριστά τα επεισόδια) να αρχίσει αυτόματα το κατέβασμα του 2ου επεισοδίου και ούτω καθεξής;

kseplenhs
04-11-2015, 09:06
Μου έγινε μια αναβάθμιση στα Win10 και την επόμενη μέρα με το που έκανα log in στα windows,μετά απο το πολύ 10 λεπτά ο υπολογιστής πάγωνε και έκανε restart γράφοντας critical_process_died.
Συνέχεια το έκανε μέχρι που επέστρεψα στα ubuntu και όλα κομπλέ.Μπιλ γκέιτς γαμιέσαι...

Virtuosofriend
04-11-2015, 10:32
Ευχαριστώ θα το ψάξω. Υπάρχει μήπως επιλογή μόλις τελειώσει το 1ο (είναι ξεχωριστά τα επεισόδια) να αρχίσει αυτόματα το κατέβασμα του 2ου επεισοδίου και ούτω καθεξής;

Βάλε priority στα αρχεία.

http://i.imgur.com/VBh4aP9.png

Δηλαδή επεισόδια 1-5 High , 6-10 medium , 11-15 low
Θα κατεβάσει τα πρώτα 5 μπαμ και μετα θα πάει στα υπόλοιπα (θεωρητικά). Σου έβαλα screenshot απο utorrent, το μενού ανοίγει με δεξί πλήκτρο πάνω στα αρχεία, επιλέγοντας την καρτέλα files.

damianos
04-11-2015, 17:58
Μου έγινε μια αναβάθμιση στα Win10 και την επόμενη μέρα με το που έκανα log in στα windows,μετά απο το πολύ 10 λεπτά ο υπολογιστής πάγωνε και έκανε restart γράφοντας critical_process_died.
Συνέχεια το έκανε μέχρι που επέστρεψα στα ubuntu και όλα κομπλέ.Μπιλ γκέιτς γαμιέσαι...

Γενικά δεν είμαι φαν του linux αλλά εχω βάλει κι εγώ, κυρίως για να αναστήσω το σχετικά παλιό λαπτοπ μου. Τα ubuntu πάντως είναι imo τελειως για το πέος, δοκίμασε και Mint (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB4QFjAAahUKEwj-6teykffIAhVDjywKHQOhB0c&url=http%3A%2F%2Flinuxmint.com%2F&usg=AFQjCNF-_Llp72ExmBwewuJ3l0PKv5Atow&sig2=V2SE13s_YKYaj57OOUgzhQ)

OneOfTheSmurfs
09-11-2015, 22:22
Εχει καποιος απο εσας invite για το https://greek-team.cc/ ? Ευχαριστω παιδια!

D.Rivers
09-11-2015, 22:32
Έχω εγώ, αλλά είναι κλειστά για την ώρα. Δεν μπορώ να σου στείλω ακόμα. Όταν ανοίξουν, στείλε μου το μειλ σου.

walter berry
14-11-2015, 00:01
έχουμε μεγάλο θέμα στο Παρίση αυτή την στιγμή..
πολλαπλές επιθέσεις και με νεκρούς.
ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε και για νεκρόυς ΜΕΣΑ στο σταντ ντε φρανς.
επιθέσεις μέσα στα γήπεδα μπορεί να αλλάξουν όλο το αθλητικό οικοδόμημα όπως το ξέρουμε.
ποιός ξέρει αν ισχυεί, σε τι συνθήκες πχ θα γίνει το μπάγερν-ολυμπιακός. γερμανοί απο τους πιο ισχυρούς στόχους. ας ελπίσουμε να έχει γίνει το μικρότερο κακό συνολικά.

Lucifer_7
14-11-2015, 00:03
Αυτοί οι Ισλαμούγκανοι θα καταστρέψουν τον κόσμο. #νοπολιτικα

Darkling
14-11-2015, 00:05
Δεν πρεπει να γινε κατι στο γηπεδο αλλα δε ξερω ακομα.

Red Pulse
14-11-2015, 00:05
 

trust in who we are
14-11-2015, 00:18
υπαρχει βιντεο που ακουγεται η εκρηξη μες το γηπεδο την ωρα του αγωνα! ανατριχιλα!

damianos
14-11-2015, 00:19
https://vine.co/v/iBb2x00UVlv

*GrimReaper*
14-11-2015, 00:30
Τι γινετε στν γαλλια ρε παιδια?

redglove
14-11-2015, 00:31
Γαμώ τις μαλακίες κάθε φορά..

Red Pulse
14-11-2015, 00:40
 

redglove
14-11-2015, 00:45
Και αποκλεισμός της Ρωσίας από τους Ολυμπιακούς διάβαζα, πόλεμος από παντού γενικά..

μιγάδας
14-11-2015, 00:53
όμορφος κόσμος, αγγελικός. φαντάζομαι αύριο την ίδια τύχη με τους γάλλους πολίτες θα χουν αντίστοιχοι σύριοι από τις βόμβες των "αντιτρομοκρατών".

Razorblade Fish
14-11-2015, 01:02
Που ζούμε ρε μάγκες πλέον...

Darkling
14-11-2015, 01:24
Οπου ζουσαμε παντα.

Παράγοντας
14-11-2015, 01:30
Ο φονταμενταλισμός και ο ψευτοιδεαλισμός δεν είναι κάτι καινούριο. Επίσης δεν είναι κάτι καινούριο να σκοτώνονται οι λαοί για του αφέντη το φαΐ.

panagiotis
14-11-2015, 01:38
παιδια μια παρακληση.Πεθαναν ανθρωποι σημερα.Πεθαναν ανθρωποι αδικα και σημερα.Ας μην αρχισουμε να λεμε φιλοσοφιες προβαλλοντας τις αποψεις μας περι πολιτικης.Η καθε αποψη ειναι δεχτη και σεβαστη αλλα ρε παιδια οχι σημερα.Ας μην αρχισουμε τις διαφωνιες μας για τετοια θεματα πανω απο πτωματα ανθρωπων για ονομα του θεου δηλαδη.


Παραγοντα αυτον δεν παει προσωπικα σε εσενα.Το λεω ακριβως για να μην πιαστει κανεις απο το 'να σκοτωνονται οι λαοι για του αφεντη το φαι' και να αρχισει να λεει τα δικα του.

trust in who we are
14-11-2015, 01:49
ψυχραιμια και περισκεψη. τιποτα αλλο. και εδω και παντου. τετοιες ωρες οτι και να πιστευεις δεν μιλας. σιωπας και σκεφτεσαι. σιωπη οχι απο φοβο αλλα απο σεβασμο στα θυματα.

tsak8
14-11-2015, 02:04
Ζούμε μια νύχτα που αλλάζει την ήπειρό μας, τον πολιτισμό μας.
Ημουν εκεί πριν 10 ημέρες, ηταν απολαυστικό και πάλι το Παρίσι.
Τωρα διαβαζω για κλεισιμο συνόρων και απαγόρευση κυκλοφορίας για 1η φορά μετά τον Β' ΠΠ..
Η Κίνα απειλεί ανοιχτά τις ΗΠΑ
Η Ρωσία κοκορευεται παντου
Η Ευρώπη βυθίζεται

Καλή μας τύχη

nrg15
14-11-2015, 02:09
Απίστευτο.... Κριμα.... Τι να πεις?? Τιποτα απλα κοιτας σα μαλακας την τηλεόραση σου...

duda-agelopouloi-v-span
14-11-2015, 02:17
Θα προσπαθησω να μην ξεφυγω απο το #nopolitica αν και ειναι πολυ λεπτα τα ορια.Δεν φταιει κανενας προσφυγας οπως διαβαζω σε διαφορα σχολια για αυτο που εγινε,οι προσφυγες ειναι θυματα των τζιχαντιστων οπως και οι γαλλοι.Οσο το νατο και η αμερικη δεν κανουν κατι ωστε να σταματησει αυτη η κατασταση,το προβλημα θα μεγαλωνει συνεχως.Μια λογικη ερωτηση που προκυπτει ειναι τι περιμενουν για να επεμβουν;πιστευω πως δε θα ασχοληθουν αφου η συρια δεν εχει ορυκτο πλουτο.Ωραιες οι θεωριες που λεμε αλλα πραγματικα δε θελω ουτε να σκεφτομαι το πως θα νιωθει ο καθε γαλλος αυτη την ωρα.Ας μην αφησουμε να κυριευτει ο κοσμος απο φοβο για το καπριτσιο χιλιων <<μουσουλμανων>>

nrg15
14-11-2015, 02:21
Τεραστια συζητηση που εχει πολλες προεκτάσεις κατα τη γνωμη μιυ κ δυσκολο να συζητηθει εδω μεσα ειδικα...

Darkling
14-11-2015, 02:26
Μια λογικη ερωτηση που προκυπτει ειναι τι περιμενουν για να επεμβουν;

Αν εννοεις τι περιμενουν να επεμβουν σε περιοχες που ειτε ευνοουν τον ανταρτοπολεμο, ειτε σε γκρεμισμενες πολεις με χαλασματα που ξαναευνοουν τον ανταρτοπολεμο, εναντια σε περιπου φανατικους 20 με 50.000 πολεμιστες (αναλογα τις προβλεψεις του καθενος) τοτε εχεις την απαντηση σου.
Αυτο βεβαια μπορει να μην ειναι ο κυριος λογος και να υπαγορευεται κι απο αλλα συμφεροντα, αλλα δεν νομιζω οτι καμμια ηγεσια θελει τοσους νεκρους στρατιωτες της απ τους Δυτικους μιλαω.
Κι αυτο ειναι ενας απ τους λογους παντα.

redglove
14-11-2015, 02:31
Μετέφερα τα ποστς εδώ.

Παράγοντας
14-11-2015, 02:38
Μια λογικη ερωτηση που προκυπτει ειναι τι περιμενουν για να επεμβουν;

Περιμένουν να προκύψει η λογική ερώτηση.

duda-agelopouloi-v-span
14-11-2015, 03:09
Ξεφτιλισμενοι,πανε να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.Πραγματικα απορω με τους αμερικανους που του δινουν τετοια ποσοσταhttps://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/12239621_513424805488127_5727089119678732428_n.jpg ?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=ddaa96ac2071e4d81f74b58fcdbbd65c&oe=56B6FF2D

Red Pulse
14-11-2015, 03:21
 

duda-agelopouloi-v-span
14-11-2015, 03:30
Δικιο εχεις.Το χωνι μια φωρα να μην γραψει μαλακια και τι στον κοσμο

OneOfTheSmurfs
14-11-2015, 04:41
.

deninho
14-11-2015, 05:10
Ξεφτιλισμενοι,πανε να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.Πραγματικα απορω με τους αμερικανους που του δινουν τετοια ποσοσταhttps://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/12239621_513424805488127_5727089119678732428_n.jpg ?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=ddaa96ac2071e4d81f74b58fcdbbd65c&oe=56B6FF2D

Ωραία ημερομηνία, δεν χρειάζεται καν να τσεκάρεις το twitter του για να δεις αν είναι μούφα.

Κατά τα άλλα, 158 ο τελευταίος υπολογισμός...
Από το περιστατικό στο Charlie Hebdo πρέπει να είναι.

Anyway, βαδίζουμε (ως "πολιτισμένη" δύση, ΕΕ κλπ κλπ) σε πολύ επικίνδυνα και σκοτεινά μονοπάτια. Ο κόσμος φαίνεται να το έχει αντιληφθεί, και να έχει εντοπίσει το πραγματικό πρόβλημα, πολύ πριν τους πολιτικούς, αλλά δυστυχώς οι τελευταίοι είναι που παίρνουν τις αποφάσεις.

Κρίμα για τους ανθρώπους που χάσανε τις ζωές τους χωρίς κανένα λόγο, ακόμη πιο κρίμα για τους δικούς τους που μένουν πίσω και θα τους τρώει για την υπόλοιπη ζωή τους το γιατί, και γαμώ τα σάπια μυαλά που κυκλοφορούν εκεί έξω.

dora7
14-11-2015, 11:37
πραγματικα δεν μπορω να εκφρασω αυτα που νιωθω κι αυτο σπανια μου συμβαινει..Ευρωπη στα προθυρα ενος νεου "μουσουλμανικου", αυτη τη φορα, Μεσαιωνα,ο θεος να βαλει το χερι του για ολους...

Darkling
14-11-2015, 12:00
ως συνηθως μετα το αρχικο σοκ, το "και τωρα?" ειναι που βαραινει περισσοτερο. Θα δουμε.

damianos
14-11-2015, 14:54
Υποκρισία, σ'όλο της το μεγαλείο.

DCS7
14-11-2015, 15:04
RIP Γαλλία. RIP Ευρώπη.

4iQ2cHuZ0xE

Eleni7
14-11-2015, 15:23
ως συνηθως μετα το αρχικο σοκ, το "και τωρα?" ειναι που βαραινει περισσοτερο. Θα δουμε.

Αυτο το "Και τωρα;" ειναι το χειροτερο απο ολα. Ειδικα αν σκεφτουμε οτι κομματι των τωρινων γεγονοτων ειναι ως ενα σημειο και προιον του "Και τωρα;" της 9/11 (ή γενικα των στρατηγικων που την ακολουθησαν).

DCS7
14-11-2015, 15:42
Το ισλαμικό κράτος είναι σαν τις κατσαρίδες για την ανθρωπότητα. Χειρότερα (γιατί οι κατσαρίδες μόνο βλαβερές δεν είναι), είναι σαν τους ιους, τον εμπολα. Και τους ιους τους εξαφανίζεις. Ας τους ρίξουν μερικές βόμβες μαζικής καταστροφής στην μοσούλη, ας καταλάβουν τις πετρελαιοπηγές και ας χτενίσουν τις ερήμους και το θέμα τελείωσε. Θα χτυπηθούν άμαχοι; Φυσικά ίσως θα έχουμε περισσότερα θύματα μιας και πολλοι τζιχαντιστες θα μεταφερθούν απο την συρία στην ευρώπη. Αλλά το ζήτημα πρέπει να τελειώσει, εδώ έχουμε να κάνουμε με παρανοϊκούς που αν δεν δούν τον κόσμο όλο ισλαμικό δεν θα σταματήσουν. Ο πόλεμος που μας έχουν κηρύξει είναι ολοκληρωτικός, άρα θα τελειώσει με την οριστική εξαφάνιση της μιας απο τις δύο δυνάμεις. Και κάτι τελευταίο για τους ιμάμιδες, τους χότζες η πως στον πούτσο λέγονται. Θα πρέπει να πάρουν θέση. Θα πρέπει να κηρύξουν δημόσια, να κάνουν εκστρατεία παγκόσμια ώστε να πείσουν τους ηλίθιους ότι οι επιθέσεις αυτοκτονίας δεν θα τους οδηγήσουν στον παράδεισο αλλά θα καίγονται τα παπαρια τους αιώνια στην κόλαση. Να αλλάξουν το δόγμα τους , το κοράνι δεν ξέρω αλλά θα πρέπει κατι να κάνουν. Και όχι να μας λένε ότι λυπούνται αλλά ΑΛΛΑ το ισλάμ είναι πάνω απο όλα θρησκεία ειρήνης. Οχι δεν είναι, είναι επιθετική και επεκτατική θρησκεία και κοιτάξτε το να το αλλάξετε.

panagiotis
14-11-2015, 16:07
Χωρίς να μπω σε υπερβολικές αναλύσεις ο όρος τζιχάντ έχει παρερμηνευθεί όπως την παρουσιάζει το κορανι.Ο Μωάμεθ ουδέποτε υιοθέτησε επεκτατική πολιτική και είχε κυρίως εσωτερική έννοια.Όπως επειδή οι σταυροφόροι έκαναν εγκλήματα το μεσαίωνα στο όνομα του Χριστού δεν σημαίνει πως ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία μισους.Πιστευω εινα καθαρσ θέμα παιδείας αλλά και ιδιοσυγκρασίας των πιστών αυτών των θρησκειων.το ισλαμ έκανε τα πρώτα του βήματα σε μια κοινωνία νομαδικη με τον πολεμο σε πρώτο πλάνο ενώ αντίθετα ο χριστιανισμός εμφανίστηκε στην κοινωνία της pax Romana μια κοινωνία πιο ειρηνοποιημενη σε σχέση με την αραβική χερσόνησο και την ευρύτερη μ.ανατολη.Αυτο πιστεύω πως επηρέασε και τον τρόπο που οι πιστοί έλαβαν το μήνυμα των δυο ηγετών(άλλο να πεις σε ένα χωρικό να υπερασπίζεται την πίστη του και άλλο σε έναν φυλαρχο).Τωρα ο αφανισμός δεν πιστεύω ότι συμβάλλει κάπου.Οι πολεμοι της εξόντωσης δεν είχαν ποτε νικητες(ας αναλογιστεί κανείς το τεράστιο κόστος που είχε για τον κόσμο η άνοδος του ναζισμού η οποια όμως δεν θα συνέβαινε αν οι νικητές του α'παγκοσμιου είχα δείξει την ίδια επιεικια στους ηττημένους όπως στον β'παγκοσμιο πολεμο).Πιστευω χρειάζεται συστηματική προσπάθεια εκπολιτισμού αυτής της περιοχής παρα εξόντωσης της.

Darkling
14-11-2015, 16:11
Το ισλαμικό κράτος είναι σαν τις κατσαρίδες για την ανθρωπότητα. Χειρότερα (γιατί οι κατσαρίδες μόνο βλαβερές δεν είναι), είναι σαν τους ιους, τον εμπολα. Και τους ιους τους εξαφανίζεις. Ας τους ρίξουν μερικές βόμβες μαζικής καταστροφής στην μοσούλη, ας καταλάβουν τις πετρελαιοπηγές και ας χτενίσουν τις ερήμους και το θέμα τελείωσε. Θα χτυπηθούν άμαχοι; Φυσικά ίσως θα έχουμε περισσότερα θύματα μιας και πολλοι τζιχαντιστες θα μεταφερθούν απο την συρία στην ευρώπη. Αλλά το ζήτημα πρέπει να τελειώσει, εδώ έχουμε να κάνουμε με παρανοϊκούς που αν δεν δούν τον κόσμο όλο ισλαμικό δεν θα σταματήσουν. Ο πόλεμος που μας έχουν κηρύξει είναι ολοκληρωτικός, άρα θα τελειώσει με την οριστική εξαφάνιση της μιας απο τις δύο δυνάμεις. Και κάτι τελευταίο για τους ιμάμιδες, τους χότζες η πως στον πούτσο λέγονται. Θα πρέπει να πάρουν θέση. Θα πρέπει να κηρύξουν δημόσια, να κάνουν εκστρατεία παγκόσμια ώστε να πείσουν τους ηλίθιους ότι οι επιθέσεις αυτοκτονίας δεν θα τους οδηγήσουν στον παράδεισο αλλά θα καίγονται τα παπαρια τους αιώνια στην κόλαση. Να αλλάξουν το δόγμα τους , το κοράνι δεν ξέρω αλλά θα πρέπει κατι να κάνουν. Και όχι να μας λένε ότι λυπούνται αλλά ΑΛΛΑ το ισλάμ είναι πάνω απο όλα θρησκεία ειρήνης. Οχι δεν είναι, είναι επιθετική και επεκτατική θρησκεία και κοιτάξτε το να το αλλάξετε.


τι ακριβως εννοεις με το "βομβες μαζικης καταστροφης" ?

sfakianos7
14-11-2015, 16:59
Αλλάξτε την εικόνα του προφίλ σας για να υποστηρίξετε τη Γαλλία και τους κατοίκους του Παρισιού.




αυτο τωρα γιατι

Άγιος Πέτρος
14-11-2015, 17:32
Άποψή μου πάντα, τέτοιες στιγμές ο καθένας ζει την κατάσταση όπως τη νιώθει. Άλλοι μέσω fb, άλλοι παίρνουν 40 τηλέφωνα σε φίλη που σπουδάζει στο Παρίσι και μέχρι να απαντήσει έχει πάει η ψυχή στην κούλουρη, άλλοι αποδοκιμάζουν, άλλοι ετοιμάζουν σχέδια για αντίποινα...


ο καθένας όπως το νιώθει

tmac
14-11-2015, 17:43
Το ισλαμικό κράτος είναι σαν τις κατσαρίδες για την ανθρωπότητα. Χειρότερα (γιατί οι κατσαρίδες μόνο βλαβερές δεν είναι), είναι σαν τους ιους, τον εμπολα. Και τους ιους τους εξαφανίζεις. Ας τους ρίξουν μερικές βόμβες μαζικής καταστροφής στην μοσούλη, ας καταλάβουν τις πετρελαιοπηγές και ας χτενίσουν τις ερήμους και το θέμα τελείωσε. Θα χτυπηθούν άμαχοι; Φυσικά ίσως θα έχουμε περισσότερα θύματα μιας και πολλοι τζιχαντιστες θα μεταφερθούν απο την συρία στην ευρώπη. Αλλά το ζήτημα πρέπει να τελειώσει, εδώ έχουμε να κάνουμε με παρανοϊκούς που αν δεν δούν τον κόσμο όλο ισλαμικό δεν θα σταματήσουν. Ο πόλεμος που μας έχουν κηρύξει είναι ολοκληρωτικός, άρα θα τελειώσει με την οριστική εξαφάνιση της μιας απο τις δύο δυνάμεις. Και κάτι τελευταίο για τους ιμάμιδες, τους χότζες η πως στον πούτσο λέγονται. Θα πρέπει να πάρουν θέση. Θα πρέπει να κηρύξουν δημόσια, να κάνουν εκστρατεία παγκόσμια ώστε να πείσουν τους ηλίθιους ότι οι επιθέσεις αυτοκτονίας δεν θα τους οδηγήσουν στον παράδεισο αλλά θα καίγονται τα παπαρια τους αιώνια στην κόλαση. Να αλλάξουν το δόγμα τους , το κοράνι δεν ξέρω αλλά θα πρέπει κατι να κάνουν. Και όχι να μας λένε ότι λυπούνται αλλά ΑΛΛΑ το ισλάμ είναι πάνω απο όλα θρησκεία ειρήνης. Οχι δεν είναι, είναι επιθετική και επεκτατική θρησκεία και κοιτάξτε το να το αλλάξετε.

με ολο το σεβασμο που σου εχω συμφορουμιτη αλλα ζεις στο μαυρο σκοταδι και η αποψη σου δεν διαφερει κ πολυ απο αυτη των φανατικων ισλαμιστων..
πισω απο τον καθε φανατικο με οποιαδηποτε θρησκεια κρυβονται ανθρωποι που τον κατευθυνουν και εχουν βασησει τα συμφεροντα τους σε τετοιες συγκρουσεις..
ηδη τρομος απλωθηκε στην γαλια και στην ευρωπη,εχουνε απαγορευσεις σε συγκεντρωσεις ανθρωπων,ενας νεος εχθρος στον οριζοντα να αποπροσανατολιζει τον κοσμο και αλλη μια ωραια αφορμη για νεους πολεμους κ χτυπηματα του "πολιτισμενου" δυτικου κοσμου.

Hoichi
14-11-2015, 17:50
...και ξαφνικά, από τους "τζιχαντιστες" και το "ISIS" περάσαμε στο "ισλαμικό κράτος"

Το ίδιο και το αυτό ειναι, απλά μου φαινεται περίεργο που ξαφνικά χρησιμοποιούν την λιγότερο γνωστή ονομασια της οργάνωσης!

Το αποτέλεσμα ειναι ο απλός ο κόσμος να εύχεται βομβες μαζικής καταστροφής!!!

Master of disaster
14-11-2015, 18:14
H Δύση δεν πρόκειται να κάνει απολύτως τίποτα .. Όχι γιατί δεν μπορεί αλλά γιατί δεν θέλει .. Δε διαλύεις το ίδιο σου το δημιούργημα .. κάτι σκόρπιοι βομβαρδισμοί μονάχα να χαμε να λέγαμε .. Οι ίδιοι οι Αμερικάνουν (και οι κολαούζοι τους) στηρίζουν-δημιουργούν τους εκάστοτε ηγέτες στα καθεστώτα της Μ.Ανατολής .. Αν ξεφύγουν από τον έλεγχο (κοινώς πάψουν να εξυπηρετούν συμφέροντα) τους ρίχνουνε-αλλάζουνε .. Όπως επίσης ελέγχουνε στην πλειοψηφία τους τις κατα καιρούς ομάδες αντικαθεστωτικών/ταλιμπάν/εξτρεμιστών που εμφανίζονται .. Και όπου χρειάζεται κάτι εξτρά χρησιμοποιείται και αντίστοιχη προπαγάνδα π.χ έχουν πυρηνικά πάμε να τα βρούμε για να διασφαλίσουμε την ειρήνη.
Από τον Καντάφι μέχρι τον Σαντάμ μέχρι τον Μπιν Λάντεν κλπ κλπ όλοι ανέβηκαν και παρήλθαν δια χειρός Αμερικής.
Όταν είδα χθες τον Ομπάμα να λεει πρέπει να πολεμήσουμε την τρομοκρατία θυμήθηκα ότι αυτή η πάταξη ακούγεται σε τέτοιο βαθμό από την εποχή της παρωδίας-τραγωδίας των Δίδυμων Πύργων (το μεγαλύτερο στήσιμο του αιώνα ίσως).. . Το μόνο βέβαια που έγινε από τότε μέχρι σήμερα ήταν να ανθίσει το εμπόριο όπιου και όπλων , να βάλουν στο χέρι σημαντικό ορυκτό πλούτο και να φυτέψουν αυτούς που ήθελαν σε κεντρικές τράπεζες ώστε να ελέγχουν τα πάντα .. βέβαια στην πορεία πέθαναν κάμποσοι άμαχοι αλλά ποιος χέστηκε
Και δυστυχώς δεν θα μάθουμε ποτέ την πλήρη αλήθεια πίσω από γεγονότα και καταστάσεις και υπάρχουν άλλα τόσα που δεν ξέρουμε και άλλα πόσα που δεν θα μάθουμε ποτέ ή αν μάθουμε θα ναι μετά από καιρό.
Όσο για τη θρησκεία αυτή είναι απλά το μέσο ελέγχου αυτών των διανοητικά καθυστερημένων φανατικών που δίνοντας τους όπλα δημιουργούν τους ''εχθρούς'' τις αφορμές που ψάχνουν για την υλοποίηση αυτών που πραγματικά θέλουν.
Η δαιμονοποίηση της (αν και εγώ είμαι κατα των θρησκειών) δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ακόμα καμουφλάρισμα της εφαρμογής της επεκτατικής πολιτικής και της επιβολής ελέγχου του καπιταλισμού των ισχυρών.

Αν ποτέ γίνει πραγματικά πόλεμος θα ναι για να αιτιολογηθεί το επόμενο οικονομικό κραχ το οποίο νομοτελειακά θα έρθει με τα τωρινά δεδομένα ειδικά.
Εμένα προσωπικά δε θα μου έκανε την παραμικρή εντύπωση το χθεσινό σκηνικό να ήταν στημένο.

redglove
14-11-2015, 18:26
Εντάξει τώρα, έχουμε δει και τους μη φανατικούς τους Δυτικούς που ναι μεν κάνουν πραξικοπήματα, εισβολές και πολέμους αλλά επειδή πέρασαν από τον διαφωτισμό (τον ποιόν; ), νομιμοποίησαν (γελάει ο κόσμος) τους γάμους μεταξύ ανθρώπων του ίδιου φύλου και έχουν πρόεδρο που κάνει fistbump και είναι κουλ, δεν είναι το ίδιο..

Βιετνάμ, Κόλπος, Σερβία, Αφγανιστάν, Ιράκ, Λίβανος, Συρία δεν μας κάνουν τις φωτό δτο fb πολύχρωμες επειδή είναι...πολιτισμένοι πόλεμοι.

DCS7
14-11-2015, 18:26
με ολο το σεβασμο που σου εχω συμφορουμιτη αλλα ζεις στο μαυρο σκοταδι και η αποψη σου δεν διαφερει κ πολυ απο αυτη των φανατικων ισλαμιστων..


με όλο τον σεβασμό προς το προσωπο σου αλλά δεν ξέρεις που σου παν τα 4. Ειμαι φιλελεύθερος μέχρι αηδίας αρα αυτόματα υπερασπιστής στο δικαίωμα της ελευθερης εκφρασης. Τα δικαιώματα αυτά όμως τα αναγνωρίζω μόνο σε ανθρώπους που μου το αναγνωρίζουν και αυτοί. Σε όσους δεν μου το αναγνωρίζουν θα τους αντιμάχομαι και θα τα προασπίσω μέχρι θανάτου. Οι ισλαμιστές της ISIS μου το αναγνωρίζουν μόνο αν πιστευω ότι ακριβώς πιστευουν και αυτοί, αλλιως το λιγότερο που μου επιφυλάσουν είναι να είμαι σκλάβος τους, γκεγκε; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΛΟΙΠΟΝ;

Οσο αφορά τα επιχειρήματα μου για το ισλάμ, δεν είναι γενικότερα για τους απλούς πολίτες, προς θεου, αλλά για την και καλά πνευματική ηγεσία τους (καθοδηγητές τους κατα την γνώμη μου). Οι συμμορφώνονται στις δυτικές αξίες η γινονται ηθικοί συνένοχοι σε τρομοκρατες. Δεν μπορούν να απολαμβάνουν τα δικαιώματα και τις αξίες των δυτικών κρατών και ταυτόχρονα να είναι συμπαθούν σε τρελαμένους καμικάζι. Ουτε να δικαιολογούν το ισλάμ. Τελος.

Τώρα επι προσωπικού. Επειδή μιλάς χωρίς να ξέρεις, είμαι μανιακός με την ιστορία απο τα 15 μου, επίσης εχω διαβάσει όλη την βιβλο και μεγάλα αποσπάσματα του κορανίου. Οτιδήποτε λέω είναι προιόν προσωπικής ερευνας τουλάχιστον 10 ετών και μπορώ να τα στηρίξω με αποσπάσματα ιερών βιβλίων και γεγονότα. Σε όλα αυτά βάλε και τον ορθολογιστική σκέψη που απέκτησα απο τις σπουδές μου. Δεν είναι προϊόν απόψεων αλλων ούτε χαλκευμένης πληροφορίας, ούτε προιόν μιανιας καταδιωκτικής συνομοσιολογίας. Σε προκαλώ λοιπόν χωρίς να σε χαρακτηρίσω όπως βιάστηκες να κάνεις και θα δούμε ποιος πλανάται τελικά.

@Hoichi Τα πρώτα Ι και το S στο ISIS ειναι islamic state. Ας έβρισκαν αλλο όνομα. Καθόλου περίεργο λοιπόν πως τους λένε ισλαμικό κράτος. Θα μου πείς γιατί δεν τους λένε με το κανονικό όνομα "ισλαμικό κράτος του ιράκ και της συρίας"; Γιατί πολύ απλά αλλάζουν το όνομα τους κάθε τρείς και λίγο. Πρώτα ήταν "ισλαμικό κράτος του ασχ σχαμ" μετά έγινε "ισλαμικό κράτος του ιράκ και του λεβάντε" και τελευταία έγινε "ισλαμικό κράτος του ιρακ και της συρίας". ISIS.


@darkling τι ακριβως εννοεις με το "βομβες μαζικης καταστροφης" ?


προφανώς όχι πυρηνικά. Ναπάλμ να καουν σαν κεράκια.

OneOfTheSmurfs
14-11-2015, 18:27
...και ξαφνικά, από τους "τζιχαντιστες" και το "ISIS" περάσαμε στο "ισλαμικό κράτος"

Το ίδιο και το αυτό ειναι, απλά μου φαινεται περίεργο που ξαφνικά χρησιμοποιούν την λιγότερο γνωστή ονομασια της οργάνωσης!



Ισλαμικο Κρατος θυμαμαι να το λενε τις περισσοτερες φορες στην ελλαδα και πριν την Γαλλια.. Και γενικοτερα το Islamic State σε "Ισλαμικο Κρατος" θα μεταφραστει, το ιδιο πραγμα ειναι..

Hoichi
14-11-2015, 18:32
Δεν αλλάζουν αυτοί το ονομα τους κάθε τρεις και λίγο
Τα κανάλια τους το αλλάζουν

Πάντως εμένα εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο ότι, τώρα που όλη η Ευρώπη πλανταζει από το μεταναστευτικό, ξαφνικά όλα τα μμε αντί να γράψουν ότι υπεύθυνοι για την επίθεση ειναι η ISIS χρησιμοποιούν την ονομασία "ισλαμικό κράτος"

Όσοι δεν ξέρουν νομίζουν ότι πρόκειται για έναν συνασπισμό κρατών...δεν θέλει πολύ να φανατίσεις τους αδαεις

Εγω πάντως πρώτη φορά ακούω την ISIS σαν ισλαμικό κράτος
Το ξέρω ότι είναι σωστό αλλα κάτι δεν μου κολλαει

DCS7
14-11-2015, 18:34
ισλαμικό κράτος πάντα ήταν. Μπορώ να σου βρώ βιντεάκια δυτικών 3+ ετών και να δείς πως τους αποκαλούν. Και ναι οι συγκεκριμένοι έχουν αλλάξει όνομα τουλάχιστον 3 φορές, ανάλογα με τους στόχους τους και τις περιοχές που δρούν.

redglove
14-11-2015, 18:35
DCS7 ποιός να καεί σαν κεράκι; Αθώοι και άμαχοι;

Eleni7
14-11-2015, 18:38
Δεν αλλάζουν αυτοί το ονομα τους κάθε τρεις και λίγο
Τα κανάλια τους το αλλάζουν

Πάντως εμένα εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο ότι, τώρα που όλη η Ευρώπη πλανταζει από το μεταναστευτικό, ξαφνικά όλα τα μμε αντί να γράψουν ότι υπεύθυνοι για την επίθεση ειναι η ISIS χρησιμοποιούν την ονομασία "ισλαμικό κράτος"

Όσοι δεν ξέρουν νομίζουν ότι πρόκειται για έναν συνασπισμό κρατών...δεν θέλει πολύ να φανατίσεις τους αδαεις

Εγω πάντως πρώτη φορά ακούω την ISIS σαν ισλαμικό κράτος
Το ξέρω ότι είναι σωστό αλλα κάτι δεν μου κολλαει

Μην το πας μακρια. Εδω πριν λιγο μαθαμε οτι ενας απο τους τρομοκρατες ειχε πανω του διαβατηριο και τελικα ειχε περασει απο την Ελλαδα λεει.

Εγω θα μεινω με την απορια παντως. Πας να κανεις επιθεση καπου, εχεις πανω σου οπλα, βομβες, το κορανι ισως. Λες να παρεις και το διαβατηριο σου ας πουμε; Για ποιον λογο; Αλλα ως εκ θαυματος το πηρε και μαθαμε οτι ηρθε απο την Ελλαδα. Να η ευκαιρια να κλεισουν τα ευρωπαικα συνορα. Ολα κομπλε.

Για να το ξεκαθαρισω, δε λεω για στημενες επιθεσεις κτλ, οντως το εκαναν οι τρελοι, οπως χτυπησαν και το Charlie Hebdo περυσι. Αλλα πηρε ο αλλος το διαβατηριο κοντα; Ελατε τωρα.

DCS7
14-11-2015, 18:44
DCS7 ποιός να καεί σαν κεράκι; Αθώοι και άμαχοι;

ναι ρε συ, να χτυπήσουμε τους αμαχους στις πόλεις για να δημιουργήσουμε νεους τζιχαντιστές. Αυτό εννοώ. Οχι, εχουν κανονικό στρατό και κρύβονται στα βουνά της συρίας. Καψτους ζωντανούς να ησυχάσουμε. Επίσης η δουλειά γίνεται και με ελευθερους σκοπευτές, και το ωραίο είναι ότι δεν χρειάζεται να χτυπούν κάν. Απλά δίνουν το στίγμα με λέιζερ και θα τους έρθει πύραυλος στα επόμενα 5'' με απόκλιση χιλιοστών.

lamousis
14-11-2015, 18:49
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; άντε κ γίνει εκστρατεία εναντίον του ισλαμικού κράτους. Με τι λέφτά θα γίνει; όλος ο κόσμος είναι χρεωκοπημένος.
Από την άλλη οι τζιχαντιστές που βρίσκουν λεφτά για τους δικούς τους πολέμους;

BabisKyr
14-11-2015, 18:49
ISIS 3-4 δεκαετίες πριν: δημιούργημα ΗΠΑ-ΝΑΤΟ-ΕΕ για να έχει η ΕΣΣΔ έναν ισχυρότατο εχθρό εξ Ανατολάς.
ISIS 2015: το φιδάκι που πλέον δαγκώνει από απληστία το χέρι που το τάιζε με την ΠΡΟΦΑΣΗ της θρησκείας.

Η κατάσταση όσο παγκοσμίως υπάρχει το συγκεκριμένο οικονομικό σύστημα δεν αλλάζει.

D.Rivers
14-11-2015, 18:50
Πείτε με περίεργο, αλλά όταν λέμε no politica κλπ δεν τα πιάνει όλα; Δεν καταλαβαίνω πώς τώρα ξεκινήσαμε να σχολιάζουμε τα του Παρισιού που έχουν άλλες προεκτάσεις...

υ.γ.: Ποτέ δεν είχα θέμα να συζητάμε το οτιδήποτε με κάποιο μέτρο. Απλά αφού εφαρμόζουμε αυτό τον κανόνα, γιατί δεν τα πιάνει όλα; Πολύ φοβάμαι μην έχουμε καμιά σύγκρουση εντός του φόρουμ σε λίγο...

Darkling
14-11-2015, 18:52
DCS7 επειδη ειπες πως εχεις διαβασει παρα πολλη ιστορια απο μικρος και το ιδιο μπορω εστω ερασιτεχνικα να ισχυριστω και γω, χωρις να θελω να αποδειξω κατι.
Οποτε μαζι μπορουμε να συμφωνησουμε οτι απ το 1200 πΧ μεχρι σημερα, υπαρχει πληθωρα μουσουλμανικων, χριστιανικων, αθεων, δυτικων, ανατολικων, "δεξιων", "αριστερων", συντηρητικων, φιλελευθερων, μπλε, μωβ, φουξια, ομαδων ανθρωπων οι οποιοι αιματοκυλησαν αλλες ομαδες ανθρωπων με ιδιαιτερη επιτυχια.
Αυτο που γραφω δεν δικαιολογει τιποτα απ τα χτεσινα, ομως προτου δειξουμε με το δαχτυλο ενα συνολο γης κι ανθρωπων που περιλαμβανει παρα πολλους αμαχους και παιδια, καλο ειναι να ξερουμε και οι ιδιοι ποιοι ειμαστε σαν ειδος (οχι προσωπικα ο καθενας σας, αν και αυτο πρεπει.) και γιατι φτανουμε σε τετοια σκηνικα.

Ειδικα για την περιοχη της Συριας, τα πραγματα για οσους το εχουν ψαξει ειναι παραπανω απο πολυπλοκα για να πει καποιος "αυτοι ειναι εκει και τους καιμε".
Ενεργουν πανω απο 5 ομαδες οι οποιες εχουν δικα τους και αντικρουομενα πολλες φορες συμφεροντα, δεν ειναι αγωνας ποδοσφαιρο, "εμεις και οι αλλοι" εκει.

Ξαναλεω αυτα που γραφω δεν λυνουν το προβλημα. ομως ουτε κι αυτο που προτεινεις εσυ, το λυνει. Φιλικα.


Επίσης η δουλειά γίνεται και με ελευθερους σκοπευτές, και το ωραίο είναι ότι δεν χρειάζεται να χτυπούν κάν. Απλά δίνουν το στίγμα με λέιζερ και θα τους έρθει πύραυλος στα επόμενα 5'' με απόκλιση χιλιοστών.


το ISIS υπολογιζεται οτι εχει μεταξυ 20.000 και 50.000 μαχητων, χωρια τους υπολοιπους που κουβαλαει μαζι του.
Αυτο που λες δεν μπορει να γινει.

DirtySniper
14-11-2015, 18:55
Πείτε με περίεργο, αλλά όταν λέμε no politica κλπ δεν τα πιάνει όλα; Δεν καταλαβαίνω πώς τώρα ξεκινήσαμε να σχολιάζουμε τα του Παρισιού που έχουν άλλες προεκτάσεις...

υ.γ.: Ποτέ δεν είχα θέμα να συζητάμε το οτιδήποτε με κάποιο μέτρο. Απλά αφού εφαρμόζουμε αυτό τον κανόνα, γιατί δεν τα πιάνει όλα; Πολύ φοβάμαι μην έχουμε καμιά σύγκρουση εντός του φόρουμ σε λίγο...

κανουμε προβα να δουμε αν μπορουμε το yes politica

DCS7
14-11-2015, 19:00
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; άντε κ γίνει εκστρατεία εναντίον του ισλαμικού κράτους. Με τι λέφτά θα γίνει; όλος ο κόσμος είναι χρεωκοπημένος.
Από την άλλη οι τζιχαντιστές που βρίσκουν λεφτά για τους δικούς τους πολέμους;

Για το πρώτο: Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα. Κανένας δεν θέλει να πάρει το κόστος γιατι και τα φράγκα είναι πολλα και γιατί θα έχει μεγάλο κόστος σε αίμα. Ο μόνος τρόπος είναι να γίνει απο κοινού και να μοιραστεί το κόστος αλλά εδώ έρχονται 2 προβλήματα. Πρώτον για την μεταπολεμική συρία άλλα σχέδια εχει η Ρωσία (στήριξη του Ασαντ) αλλα οι Αμερικανοί (στήριξη στην αντιπολίτευση) αλλα η Τουρκία (καταλληψη κουρδικων περιοχών και καλά για την αντιμετώπισης της τρομοκρατίας) άλλα το Ιράν (στήριξη σιητών στο ιράκ και στην Συρία). Γενικά είναι πολύπλοκο το ζήτημα. Δευτερο είναι ότι όποια χώρα στηρίξει τις στρατιωτικές επιχειρήσεις γίνεται άμεσα στόχος τρομοκρατικών επιθέσεων.

Για το δευτερο: Οι ISIS στηρίζονται στο λαθρεμπόριο πετρελαίου με τουρκία και σαουδική αραβία. Ανταλλάσσουν φθηνό πετρέλαιο με όπλα και τρόφιμα. Ελέγχουν τις πετρελαιοπηγές σε μοσούλη και στην έρημο του ιράκ στα βορεια της Βαγδάτης. Βάλε μέσα και την αρχαιοκαπηλία, το δουλεμπόριο των γυναικών και βγαίνουν τα λεφτα. Επίσης διατηρούν ένα στρατό φανατισμένο με μηδενικό κόστος.

DCS7 επειδη ειπες πως εχεις διαβασει παρα πολλη ιστορια απο μικρος και το ιδιο μπορω εστω ερασιτεχνικα να ισχυριστω και γω, χωρις να θελω να αποδειξω κατι..

Πηγαινε καθαρα στον tmac αυτό. Δεν ήθελα να αποδείξω κάτι ουτε να δωσω κυρος στην απάντηση μου, απλά να δείξω ότι δεν μιλάω στην τύχη. Τα περισσότερα που λέω μπορώ να τα δεσω με επιχειρήματα και αποδείξεις απο τις πηγές και όχι απο την άποψη κάποιου και απο το άρθρο κάποιου άλλου. Τώρα στα υπόλοιπα που λές θεωρώ ότι μπορείς να τους εξαφανίσεις με ελάχιστο κόστος αμάχων εκεί. Υπάρχουν τα μέσα, και γίνεται. Αλλά πιθανό να το πληρώσεις με μεγάλο κόστος αμάχων εδώ. Αυτό φοβούνται οι ευρωπαίοι και οι αμερικάνοι. Στα υπόλοιπα απαντάω και πιο πάνω.

BabisKyr
14-11-2015, 19:12
Θα είμαι κάφρος αν πω ότι ο τραυματισμός του Γιανγκ με ενδιαφέρει πιο πολύ; :D

Darkling
14-11-2015, 19:23
Τώρα στα υπόλοιπα που λές θεωρώ ότι μπορείς να τους εξαφανίσεις με ελάχιστο κόστος αμάχων εκεί. Υπάρχουν τα μέσα, και γίνεται. Αλλά πιθανό να το πληρώσεις με μεγάλο κόστος αμάχων εδώ. Αυτό φοβούνται οι ευρωπαίοι και οι αμερικάνοι. Στα υπόλοιπα απαντάω και πιο πάνω.


ειναι σαν να μου λες "οι αμαχοι εκει ειναι λιγοτεροι ανθρωποι απ τους παριζιανους/λονδρεζους/νιουγιορκερς"
ακομα κι αν δεν το λες εσυ, ειναι η αποψη των Δυτικων.
Ομως κι αυτο ειναι σαπιο, δεν ειναι μονο ο απο κει βομβιστης.

DCS7
14-11-2015, 19:37
Τώρα στα υπόλοιπα που λές θεωρώ ότι μπορείς να τους εξαφανίσεις με ελάχιστο κόστος αμάχων εκεί. Υπάρχουν τα μέσα, και γίνεται. Αλλά πιθανό να το πληρώσεις με μεγάλο κόστος αμάχων εδώ. Αυτό φοβούνται οι ευρωπαίοι και οι αμερικάνοι. Στα υπόλοιπα απαντάω και πιο πάνω.


ειναι σαν να μου λες "οι αμαχοι εκει ειναι λιγοτεροι ανθρωποι απ τους παριζιανους/λονδρεζους/νιουγιορκερς"
ακομα κι αν δεν το λες εσυ, ειναι η αποψη των Δυτικων.
Ομως κι αυτο ειναι σαπιο, δεν ειναι μονο ο απο κει βομβιστης.

αυτό φίλε μου δεν το είπα είναι δικό σου. Ειπα με ελάχιστο κόστος γιατί είμαι ρεαλιστής. Σεβομαι την ζωή των ανθρώπων ειδικά ανθρώπων που καταδυναστευονται απο άρρωστα κτήνη. Αλλά είναι πόλεμος και θα υπάρχουν απώλειες. Το θέμα δεν είναι να αμολάς βομβες παντού στην τύχη μπας και χτυπήσεις κανένα τζιχαντιστή, το θέμα είναι να στείλεις κανονικό στρατό σε επίπεδο μεραρχίας να τους εξαφανίσει απο τον πλανήτη. Ο λαος εκεί υποφέρει, και σταδιακά θα γυρίσει υπέρ σου. Φτάνει να μην στείλεις τπτ τρελάκιδες μισθοφόρους σαν και αυτούς που έστειλε ο Μπους στο ΙΡΑΚ. Κανονικό στρατό με κανονικους ανθρώπους και εναν έλεγχο για να μην γίνονται έκτροπα. Τώρα το ότι θα την πληρώσουν άμαχοι, θα την πληρώσουν. Με αυτή την λογική οι Συμμαχοι δεν έπρεπε να μπουν στην Γαλλία το 44 γιατί θα βομβαδιζόντουσαν γαλλικές πόλεις. Ο λαός εκεί όμως ήταν διατεθειμένος να πληρώσει το κόστος σε αίμα φτάνει να απαλλασσόταν απο τον ναζισμό. Και η ζωή είναι ζωή παναθρώπινα ίδια είτε μιλάμε για δυτικό πολίτη είτε για ανατολίτη, είτε για αφρικανό. Αλλά η ζωή του άλλου για εμένα δεν έχει καμια αξία αν έχει σκοπό να την χρησιμοποιήσει μόνο για να σκορπίσει τον τρόμο, την πίκρα και την δυστυχία προκειμένου να ικανοποιήσει τις ψευδεσθήσεις του. Οχι απο αυτούς θέλω να προστατευτώ!

Darkling
14-11-2015, 19:47
α) το 1944 προφανως το αντιπαρερχομαι σαν παραδειγμα, μιλαμε για 5 συνεχομενα ετη παγκοσμιου πολεμου.

β) μην παιρνεις πολυ ορκο οτι αν στειλεις μια, δυο, τρεις μεραρχιες "κανονικου στρατου" εκει κατω, θα κερδισουν κιολας.

γ) ο αμερικανικος στρατος ειναι αυτο που περιεγραψες ακριβως. μισθοφοροι. δεν εχει θητειες κλπ. κατατασσεσαι μονος σου και πληρωνεσαι, κι αν πας σε ιρακ, αφγανισταν η οπου, πληρωνεσαι και αδρα.

δ.) δεν ειπα οτι απαραιτητα το ειπες εσυ, το λενε σιγουρα στη δυση ομως.

Eleni7
14-11-2015, 19:54
Τι να πανε να κανουν οι Αμερικανοι εκει κατω; Να πολεμησουν κοντρα σε στρατο που εχει τα δικα τους οπλα;

Darkling
14-11-2015, 19:57
Ελενη ειναι σχετικα μυθος οτι οι αμερικανοι εξοπλιζαν το ISIS. Μια σχετικη αληθεια ειναι ομως οτι εξοπλιζαν τους Συριους αντιστασιακους στον Ασαντ, ξεροντας η μην νοιαζομενοι οτι αρκετοι απ αυτους αργοτερα ισως και να αυτομολουσαν στο ISIS η οτι καποια φορτια θα κατεληγαν εκει ετσι κι αλλιως.

θα μου πεις διαφερει? ναι και οχι. το θεμα ειναι οτι το ISIS τωρα δρα μονο του και ανεξελεγκτο.

DCS7
14-11-2015, 20:03
α) το 1944 προφανως το αντιπαρερχομαι σαν παραδειγμα, μιλαμε για 5 συνεχομενα ετη παγκοσμιου πολεμου.

β) μην παιρνεις πολυ ορκο οτι αν στειλεις μια, δυο, τρεις μεραρχιες "κανονικου στρατου" εκει κατω, θα κερδισουν κιολας.

γ) ο αμερικανικος στρατος ειναι αυτο που περιεγραψες ακριβως. μισθοφοροι. δεν εχει θητειες κλπ. κατατασσεσαι μονος σου και πληρωνεσαι, κι αν πας σε ιρακ, αφγανισταν η οπου, πληρωνεσαι και αδρα.

δ.) δεν ειπα οτι απαραιτητα το ειπες εσυ, το λενε σιγουρα στη δυση ομως.

α) ειναι ότι πιο κοντινό για τις συνθήκες τις οποιες ζουν εκει οι ανθρωποι. Αν και πιστεψε με, στη κατεχόμενη γαλλία τα πράγματα ήταν καλύτερα σε σχέση με τις περιοχές που ελέγχει το ισλαμικό κράτος. Και εκεί έχουν 3,5 χρόνια εμφυλίου πολέμου.

β-γ) ο αμερικάνικος στρατός δεν είναι μόνο οι μισθοφόροι που βασίστηκε ο Μπους. Απλά τους έστειλε εκεί γιατί ήταν οι μοναδικοί που θα πολεμούσαν σε ενα πόλεμο κενό μόνο και μόνο για να βγάλουν τα άγρια ένστικτά τους. Εδώ όμως είναι διαφορετικά. Απειλουνται αξίες 200+ χρόνων, αξίες που κερδήθηκαν με αίμα και πόνο. Αξίες που δεν συμμερίζονται τρελοί με τα καλάζνικοφ ζωσμένοι με εκρηκτικά. Σε αυτόν τον πόλεμο θα βρείς ανταπόκριση απο ανθρώπους πιο λογικούς. Μεγαλύτερη μαλακία απο το να στείλεις τους ίδιους δεν θα υπάρχει.

δ) αν σε μερικά που λέω συμφωνούν δυτικοί δεν σημαίνει ότι λέω μαλακίες. Στα κάτω κάτω δεν λέω μόνο ότι λένε οι δυτικοί ούτε καθαγιάζω τα πάντα που κάνουν οι δυτικοί. Η Αμερική πολέμησε τον Τσάβες και τον Χιτλερ. Ουτε δικιο είχε και στα δύο ούτε άδικο. Μυαλό έχουμε και κρίνουμε πότε ένα πράγμα είναι σωστό και πότε είναι λάθος.

Darkling
14-11-2015, 20:09
ο μαχιμος αμερικανικος στρατος ειναι μισθοφοροι καθαρα. Οταν λεω μισθοφοροι δεν εννοω τους κομμαντο του Σβαρτσενεγκερ στις ταινιες, αλλα στην ουσια δεν ειναι στρατος με την εννοια που τους ξερουμε στην ελλαδα.
δεν καταλαβαινω τι λες "να στειλουν πιο λογικους". Δεν βλεπω καποια διαφορα στον στρατο της αμερικης σε λογικους και παλαβους. και ο δικος μας στρατος που ειναι υποχρεωτικος εχει νορμαλ και μη νορμαλ ατομα μεσα. εξαρταται.

φυσικα ειναι χειροτερα στις περιοχες που ελεγχει το ISIS, εννοειται. Αλλα το 1944, αν δεν εκανες κατι για να νικηθει ο Αξονας, ησουν ο επομενος, εφ οσον οι Γερμανοι ελεγχαν ολη την ευρωπη και προσπαθησαν να ελεγξουν τον πλουτο της ΕΣΣΔ πραγμα που θα τους εκανε τοτε (αν πετυχαιναν που οπως το εκαναν δεν θα πετυχαιναν ποτε) πραγματικα παντοδυναμους.
Επισης μεχρι το Pearl Harbor οταν ειχαν περασει 2 χρονια που η ευρωπη τον ειχε πιει ολοκληρωτικα, οι αμερικανοι εκαναν την αγαπημενη τους ασχολια. Καθονταν και κοιταγαν. Οταν ενιωσαν οι ιδιοι οτι απειλουνται εγινε οτι εγινε.

redglove
14-11-2015, 20:20
Επισης μεχρι το Pearl Harbor οταν ειχαν περασει 2 χρονια που η ευρωπη τον ειχε πιει ολοκληρωτικα, οι αμερικανοι εκαναν την αγαπημενη τους ασχολια. Καθονταν και κοιταγαν. Οταν ενιωσαν οι ιδιοι οτι απειλουνται εγινε οτι εγινε.


Και όταν ήρθε η ώρα γενικότερα, έτσι; Νικήτρια του πολέμου δεν ήταν ούτε η Ευρώπη, ούτε η ΕΣΣΔ, ούτε η Μ. Βρετανία..

DCS7
14-11-2015, 20:24
ο μαχιμος αμερικανικος στρατος ειναι μισθοφοροι καθαρα. Οταν λεω μισθοφοροι δεν εννοω τους κομμαντο του Σβαρτσενεγκερ στις ταινιες, αλλα στην ουσια δεν ειναι στρατος με την εννοια που τους ξερουμε στην ελλαδα.
δεν καταλαβαινω τι λες "να στειλουν πιο λογικους". Δεν βλεπω καποια διαφορα στον στρατο της αμερικης σε λογικους και παλαβους. και ο δικος μας στρατος που ειναι υποχρεωτικος εχει νορμαλ και μη νορμαλ ατομα μεσα. εξαρταται.


Και 10.000.0000 τρελούς να στείλεις αν έχεις τον έλεγχο και την διάθεση να μην γίνει τπτ δεν θα γίνει. Η τουλάχιστον δεν θα γίνουν πολλά. Στον Β παγκόσμιο πολεμο οι αμερικανοί έδιναν τους βαθμούς σε ανθρώπους μορφωμένους. Ενας απο τους βασικούς λόγους ήταν και αυτός. Για αυτό περιορίστηκαν τα αντίποινα στους αμάχους. Στο Ιράκ αντίθετα εγιναν πολύ περισσότερα γιατί βασίστηκαν σε "εταιρίες μισθοφόρων" που δεν ανήκουν στον αμερικάνικο στρατό. Αυτοί δεν ενδιαφέρονταν για τους άμαχους. Και μάλιστα το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι αυτοί ανέλαβαν μετά την εισβολή και την πτώση του σαντάμ, για αυτό και ατ περισσότερα έκτροπα έγιναν μετά. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορια


φυσικα ειναι χειροτερα στις περιοχες που ελεγχει το ISIS, εννοειται. Αλλα το 1944, αν δεν εκανες κατι για να νικηθει ο Αξονας, ησουν ο επομενος, εφ οσον οι Γερμανοι ελεγχαν ολη την ευρωπη και προσπαθησαν να ελεγξουν τον πλουτο της ΕΣΣΔ πραγμα που θα τους εκανε τοτε (αν πετυχαιναν που οπως το εκαναν δεν θα πετυχαιναν ποτε) πραγματικα παντοδυναμους.
Επισης μεχρι το Pearl Harbor οταν ειχαν περασει 2 χρονια που η ευρωπη τον ειχε πιει ολοκληρωτικα, οι αμερικανοι εκαναν την αγαπημενη τους ασχολια. Καθονταν και κοιταγαν. Οταν ενιωσαν οι ιδιοι οτι απειλουνται εγινε οτι εγινε.

Ο Ρουσβελτ ήταν με το ένα πόδι στο να μπεί στον πόλεμο. Αρκεί να δείς τα ψηφίσματα πρίν τον Δεκέμβριο του 41 (με πιο χαρακτηριστικό τον νόμο εκμισθώσεως και δανεισμού). Το μόνο που τον απέτρεπε ήταν η κοινή γνώμη που η πλειοψηφία δεν το ήθελε. Προσπαθούσε λοιπόν να στριμώξει την Ιαπωνία (με το μποικοτάζ πετρελαίου) η την Γερμανία (με το ανοιγμα της ζώνης προστασίας του ατλαντικού) ωστε να χτυπήσουν πρώτοι η να κάνουν το λάθος. Η Γερμανία το απεφευγε με ρητές εντολές απο τον χίτλερ στα υποβρύχια, οι Ιαπωνες όμως το έκαναν προκειμένου να καταστρέψουν τον στόλο του ειρηνικού και να κερδίσουν χρόνο για να εξασφαλίσουν τις περιοχές με πλουσιες πρώτες ύλες (ινδοκίνα, ινδονησία). Για αυτό κιόλας κήρυξε πόλεμο σε όλο τον άξονα και όχι μόνο στην Ιαπωνία. Τωρα για το Περλ Χαμπορ και το κατα πόσο το ήξεραν οι αμερικανοι ότι θα τους χτυπήσου εκεί είναι ένα αλλο θέμα.

Darkling
14-11-2015, 20:50
Ισχυει οτι ο νομος εκμισθωσεως και δανεισμου ηταν κυρηξη πολεμου με αλλο τροπο. Αλλα κι αυτο το 41 εγινε. Στα υπολοιπα πανω κατω συμφωνω με οσα ειπες. Με την σημειωση πως αν η αμερικη εστελνε "παλαβους" στο ιρακ τοτε ειναι απολυτως υπευθυνη η ιδια. Και μεταξυ μας αν εστελνε στη συρια παλι τους ιδιους θα εστελνε.

lemmy85
14-11-2015, 20:53
Δυό πραγματάκια και ελπίζω να μην ενοχληθεί ή προσβληθεί κανένας..

Η υποκρισία,ηθελημένη ή αθέλητη,της Δύσης ημών συμπεριλαμβανομένων..Αυτό που τρόμαξε και συγκλόνισε τους περισσότερους δεν ήταν αυτός καθ' αυτός ο θάνατος τόσων ανθρώπων με αυτόν τον τρόπο, αλλά το ότι έγινε στην καρδιά της ευρώπης κάπου τόσο κοντά μας..Η φράση που ακούγεται απο χθες "φαντάσου να είσαι έξω παρασκευή βράδυ και να έρθει ένας παλαβός με καλάσνικοφ να σε κανει σουρωτήρι" δυσκολα θα ακουστεί για παρόμοια σκηνικά που γίνονται καθημερινά στον πλανήτη σε χώρες μακριά από μας που παίζει και να μη δούμε ποτέ
Κάτω από τα je suis charlie και pray for paris κρύβεται αυτός ακριβώς ο φόβος.

Η επόμενη μέρα...εικόνες,καταστάσεις και συμπεριφορές που είδαμε να διαμορφώνται στην αμερική μετά την 11/9 και είναι πολύ πιθανό πλέον να δούμε και προς τα εδώ..Φωνές που ακούγονται ήδη από χθες και οδηγούν καρφί προς τα εκεί..
"Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του για την ασφάλειά του, δεν αξίζει ούτε την ελευθερία ούτε την ασφάλεια"Benjamin Franklin

Και φτάνει με τη μαλακία του politica και no politica..Λίγο μυαλό το έχουμε όλοι (φαντάζομαι) να ξέρουμε που ξεφεύγει κάτι και που όχι..Διαφορτικά μπαίνουμε στη φάση του "εδώ ο κόσμος καίγεται και το νιμού χτενίζεται"

*GrimReaper*
14-11-2015, 20:58
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/12241420_1010387868984026_8241568903711680441_n.jp g?oh=2985ad8a2f734e32ec55cbc868f01225&oe=56B33623

http://luben.tv/blogosphere/politics/66129

DCS7
14-11-2015, 21:06
Ισχυει οτι ο νομος εκμισθωσεως και δανεισμου ηταν κυρηξη πολεμου με αλλο τροπο. Αλλα κι αυτο το 41 εγινε. Στα υπολοιπα πανω κατω συμφωνω με οσα ειπες. Με την σημειωση πως αν η αμερικη εστελνε "παλαβους" στο ιρακ τοτε ειναι απολυτως υπευθυνοι η ιδια. Και μεταξυ μας αν εστελνε στη συρια παλι τους ιδιους θα εστελνε.

Μα σταδιακά έμπαινε στον πόλεμο. Και πιο πρίν είχε ψηφίσει νόμο που πουλούσε οπλα και πυρομαχικά μόνο στις δυνάμεις που πολεμούσαν τον άξονα. Η Αμερική μπαίνει στον πόλεμο σταδιακά απο τα μεσα του 40. Και περισσότερο απο τους νόμους φαίνεται απο τις αντικαταστάσεις φιλογεμανικών πρεσβευτών της σε παγκόσμια κλίμακα. Ενας απο αυτούς μάλιστα νομίζω ότι ήταν ο πατέρας των Κενεντι, ο οποίος ήταν φανατικός ιρλανδος αρα αντιβρετανός. Τώρα στους πολέμους στέλνεις αυτούς που θέλεις να στείλεις, και θα κάνουν αυτά που τους επιτρέπεις να κάνουν. Ο Μπους ενδιαφερόταν για τα πετρέλαια στο ιράκ και για φτηνό στρατό κατοχής για αυτό βασίστηκε σε μισθοφορικές εταιρίες. Ο Ομπάμα που δεν στηριζόταν απο τις πετρελαικές εταιρίες απέσυρε τον στρατό απο το Ιρακ γιατί ήθελε να μειώσει το κόστος ωστε να βρεί κονδύλια για την σοσιαλιστική πολιτική του στο θέμα της υγείας (βασικό προεκλογικό του χαρτί). Η απόσυρσή του απο το ιρακ καθώς και η αραβική ανοιξη δημιουργησε το πρόβλημα του ISIS. Τωρα είναι διαφορετικά. Μπορείς να εξοπλίσεις τους Κουρδους (που πολεμούν για την υπαρξη τους εδω και 3 χρόνια) με συγχρονα όπλα και να τους βοηθήσεις με αεροπορική υποστήριξη και με τμήματα τεθωρακισμένων ταξιαρχιών. Αλλά αυτό δεν το θέλουν οι Τουρκοι. Οπότε ας το δεχθούν η να πάνε να πολεμήσουν αυτοί. Η πολιτική είναι το ελάχιστο που με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να λυθεί το πρόβλημα, και σίγουρα το να εξοπλίσεις εγκληματίες δεν είναι μονοδρομος. Ουτε η Αμερική είναι ο Σατανάς. Ειναι μια χώρα σαν όλες τις άλλες που προωθεί τα συμφέροντα της και που οι πολιτικές της διαμορφώνεται μέσα απο την κοινή γνώμη σε συνδυασμό βεβαια με τα συμφέροντα των εταιριών.

rednorth7
14-11-2015, 21:15
Eιμαι σιγουρος οτι υπαρχει πολυ παρασκηνιο και οτι φυσικα φταινε και αλλοι πολλοι, που προμηθευουν οπλα κλπ σε αυτα τα αποβρασματα.Αυτο που ειναι σιγουρο ομως ειναι πως γαμιεται οποια θρησκεια σε οδηγει με τον εναν ή τον αλλον τροπο να σκοτωνεις ανθρωπους.Ειτε γιατι το λεει το "βιβλιο-καταστατικο" της ειτε γιατι εισαι ενας αμορφωτος καραγκιοζης και αυτα που διαβαζεις τα ερμηνευεις οπως σου γουσταρει.

Κατι αλλο που παιζει πολυ.Συγκριση νεκρων για να δειξουν ποσο αριστερων/δεξιων αισθηματων ειναι μερικοι ανθρωποι.Ολοι οι θανατοι ειναι το ιδιο και αξιζουν την ιδια προσοχη.Γαμω την πολιτικη σας, που πατε να βγαλετε ακολουθους μετα απο μια σφαγη/πνιγμο.Ειτε αυτη γινεται στο Παρισι ειτε στο Αιγαιο.

Τι ζηταω κι γω ο χαζος.Ζηταω μοφωση απο ανθρωπους που ζουν πολεμο.Και βλεπω τους μορφωμενους Ελληνες να βαζουνε χασταγκς πιστευοντας οτι μια ΤΡΑΠΕΖΑ θα κατσει να δει ποσα shares θα γινουν για να δωσει λεφτα σε φιλανθρωπιες και πριν λιγο δημοσιογραφοι να βλεπουν φωτοσοπια της Ακροπολης φωτισμενη στα χρωματα της Γαλλιας στο τουιτερ και να το μεταδιδουν σαν κανονικη ειδηση ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.

tmac
14-11-2015, 22:04
με ολο το σεβασμο που σου εχω συμφορουμιτη αλλα ζεις στο μαυρο σκοταδι και η αποψη σου δεν διαφερει κ πολυ απο αυτη των φανατικων ισλαμιστων..


με όλο τον σεβασμό προς το προσωπο σου αλλά δεν ξέρεις που σου παν τα 4. Ειμαι φιλελεύθερος μέχρι αηδίας αρα αυτόματα υπερασπιστής στο δικαίωμα της ελευθερης εκφρασης. Τα δικαιώματα αυτά όμως τα αναγνωρίζω μόνο σε ανθρώπους που μου το αναγνωρίζουν και αυτοί. Σε όσους δεν μου το αναγνωρίζουν θα τους αντιμάχομαι και θα τα προασπίσω μέχρι θανάτου. Οι ισλαμιστές της ISIS μου το αναγνωρίζουν μόνο αν πιστευω ότι ακριβώς πιστευουν και αυτοί, αλλιως το λιγότερο που μου επιφυλάσουν είναι να είμαι σκλάβος τους, γκεγκε; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΛΟΙΠΟΝ;

Οσο αφορά τα επιχειρήματα μου για το ισλάμ, δεν είναι γενικότερα για τους απλούς πολίτες, προς θεου, αλλά για την και καλά πνευματική ηγεσία τους (καθοδηγητές τους κατα την γνώμη μου). Οι συμμορφώνονται στις δυτικές αξίες η γινονται ηθικοί συνένοχοι σε τρομοκρατες. Δεν μπορούν να απολαμβάνουν τα δικαιώματα και τις αξίες των δυτικών κρατών και ταυτόχρονα να είναι συμπαθούν σε τρελαμένους καμικάζι. Ουτε να δικαιολογούν το ισλάμ. Τελος.

Τώρα επι προσωπικού. Επειδή μιλάς χωρίς να ξέρεις, είμαι μανιακός με την ιστορία απο τα 15 μου, επίσης εχω διαβάσει όλη την βιβλο και μεγάλα αποσπάσματα του κορανίου. Οτιδήποτε λέω είναι προιόν προσωπικής ερευνας τουλάχιστον 10 ετών και μπορώ να τα στηρίξω με αποσπάσματα ιερών βιβλίων και γεγονότα. Σε όλα αυτά βάλε και τον ορθολογιστική σκέψη που απέκτησα απο τις σπουδές μου. Δεν είναι προϊόν απόψεων αλλων ούτε χαλκευμένης πληροφορίας, ούτε προιόν μιανιας καταδιωκτικής συνομοσιολογίας. Σε προκαλώ λοιπόν χωρίς να σε χαρακτηρίσω όπως βιάστηκες να κάνεις και θα δούμε ποιος πλανάται τελικά.

@Hoichi Τα πρώτα Ι και το S στο ISIS ειναι islamic state. Ας έβρισκαν αλλο όνομα. Καθόλου περίεργο λοιπόν πως τους λένε ισλαμικό κράτος. Θα μου πείς γιατί δεν τους λένε με το κανονικό όνομα "ισλαμικό κράτος του ιράκ και της συρίας"; Γιατί πολύ απλά αλλάζουν το όνομα τους κάθε τρείς και λίγο. Πρώτα ήταν "ισλαμικό κράτος του ασχ σχαμ" μετά έγινε "ισλαμικό κράτος του ιράκ και του λεβάντε" και τελευταία έγινε "ισλαμικό κράτος του ιρακ και της συρίας". ISIS.


@darkling τι ακριβως εννοεις με το "βομβες μαζικης καταστροφης" ?


προφανώς όχι πυρηνικά. Ναπάλμ να καουν σαν κεράκια.

μπραβο σου αδερφε για τις γνωσεις σου αλλα δεν με ενδιαφερει και αν εισαι καθηγητης πανεπιστημιου με 15 διδακτορικα και 45 διατριβες..
εγω που εχω βγαλει λυκειο μονο και εχω φαει τα χρονια μου οχι πανω σε βιβλια αλλα δουλευοντας για τα προς το ζην σου λεω πως το να βαζεις στο στοχαστρο τζιχαντηστες και τρομοκρατικες οργανωσεις και να λες πως αν τους εξαληψεις θα λυσεις το προβλημα ειναι ο ορισμος του κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος..
για καθε μπιν λαντεν που σκοτωνουν θα ξεφητρονουν 2 σαν αυτον και πιστεψε με μια χαρα τους συμφερει να υπαρχουν αυτοι..
ανεκαθεν η θρησκειες στην ιστορια της ανθρωποτητας εχουν χρησιμοποιηθει για να κατευθυνουν τις μαζες και να εξαπατουν τους ανθρωπους..εσυ που ξερεις ιστορια θα το γνωριζεις καλα αυτο..
τωρα εσυ θες να στειλουν στρατο να πεταξουν ναπαλμ και κ εγω δεν ξερω τι...αυτο ακριβως θελουν να θες και εσυ και εγω,ξερεις γιατι?για να εχουν το αλοθη να το κανουν και να κανουν την επεκτατικη πολιτικη τους χωρις καμια αντιδραση εντος του δυτικου κοσμου..
μετα αφου τους αφανησουν και κανουν τη δουλεια τους θα βγει καποιος αλλος "κακος" που θα πρεπει να αφανησουν κ η ιστορια θα κανει κυκλους..
συμφωνω απολυτα με το παιδι που ειπε για την υποκρισια και το σοκ του δυτικου κοσμου,δεν ειδα τις ιδιες αντιδρασεις για τους θανατους απο τις βομβες του νατο ομως..
οι ζωες των ευρωπαιων ειναι ποιο σημαντικες απο αυτες των αλλων λαων?
ωραιο δυτικο πολιτισμο εχουμε να τον χαιρομαστε

DCS7
14-11-2015, 22:29
ακου να σου πώ αδελφέ, η κατάκτηση της γνώσης είναι προϊόν ερευνας και όχι πτυχίων. Υπάρχουν ανθρωποι πολύ πιο μορφωμένοι απο εμένα και ας έχουν βγάλει το γυμνάσιο, και υπάρχουν άνθρωποι που πετάνε την μια μαλακία μετα την άλλη αλλά έχουν 3-4 διδακτορικά στην πλάτη. Ξεκόλλα λοιπόν και δεν σου φταίω εγώ που αμύνθηκα στον ακυρο χαρακτηρισμό που μου έκανες!

Και μια χαρά το δάσος βλέπω. Οταν απειλείσαι δεν κάθεσαι να τους κοιτάς και να βρίζεις την κοινωνία που βρίσκεσαι, ουτε να βάζεις το αποτέλεσμα και να το κάνεις αίτιο. Για παράδειγμα έτσι όπως πάει το πράγμα η ακροδεξιά θα σε λίγο θα σαρώνει την Β.Ευρώπη και θα σαρώνει γιατί οι δημοκρατίες αδυνατούσαν να προστατέψουν τους πολίτες τους. Οχι γιατί τα τσαλίμιασαν με τους τζιχαντιστές. Κατα συνέπεια μονο προς το συμφέρον των υπάρχοντων κυβερνήσεων δεν είναι αυτό που γίνεται. Για το θέμα των θρησκειών τα έχω πεί και πιο πρίν. Και ναι θέλω να τελειώνει το ζήτημα μια και καλή. Οι άνθρωποι εκει είναι παρανοϊκοι, θέλουν να σε σκοτώσουν, να σε ληστέψουν να σε σκλαβώσουν η να σε εξαναγκάσουν να υιοθετήσεις τις αρχές τους, την θρησκεία τους και τον τρόπο ζωής τους. Τοσο απλό. Δεν νιώθουν καμια συμπόνια για εσένα απο την στιγμή που δεν είσαι δικός τους. Εδω έπιαναν και εκπορνευανε κοριτσάκια που ήταν στους γιατρούς χωρίς συνορα τα οποία βοηθούσαν όλους τους άμαχους θυματα του εμφυλίου ανεξαρτήτως θρησκείας, τι αλλο να πω! Και στα @@ μου το ότι θα ξεφυτρώσουν αλλες 100 αλ κάιντα, εμενα με ενδιαφέρει να μην έχουν την οργάνωση και το κυριότερο την βάση που έχουν αυτοί. Οσο περισσότερο ανοργάνωτοι είναι τόσο καλύτερα για τις ζωές μας.

Οσο αφορά το τελευταίο σου σχόλιο, μάλλον δεν διάβασες τπτ απο αυτά που είπα παραπάνω.

tmac
15-11-2015, 00:51
ακου να σου πώ αδελφέ, η κατάκτηση της γνώσης είναι προϊόν ερευνας και όχι πτυχίων. Υπάρχουν ανθρωποι πολύ πιο μορφωμένοι απο εμένα και ας έχουν βγάλει το γυμνάσιο, και υπάρχουν άνθρωποι που πετάνε την μια μαλακία μετα την άλλη αλλά έχουν 3-4 διδακτορικά στην πλάτη. Ξεκόλλα λοιπόν και δεν σου φταίω εγώ που αμύνθηκα στον ακυρο χαρακτηρισμό που μου έκανες!

Και μια χαρά το δάσος βλέπω. Οταν απειλείσαι δεν κάθεσαι να τους κοιτάς και να βρίζεις την κοινωνία που βρίσκεσαι, ουτε να βάζεις το αποτέλεσμα και να το κάνεις αίτιο. Για παράδειγμα έτσι όπως πάει το πράγμα η ακροδεξιά θα σε λίγο θα σαρώνει την Β.Ευρώπη και θα σαρώνει γιατί οι δημοκρατίες αδυνατούσαν να προστατέψουν τους πολίτες τους. Οχι γιατί τα τσαλίμιασαν με τους τζιχαντιστές. Κατα συνέπεια μονο προς το συμφέρον των υπάρχοντων κυβερνήσεων δεν είναι αυτό που γίνεται. Για το θέμα των θρησκειών τα έχω πεί και πιο πρίν. Και ναι θέλω να τελειώνει το ζήτημα μια και καλή. Οι άνθρωποι εκει είναι παρανοϊκοι, θέλουν να σε σκοτώσουν, να σε ληστέψουν να σε σκλαβώσουν η να σε εξαναγκάσουν να υιοθετήσεις τις αρχές τους, την θρησκεία τους και τον τρόπο ζωής τους. Τοσο απλό. Δεν νιώθουν καμια συμπόνια για εσένα απο την στιγμή που δεν είσαι δικός τους. Εδω έπιαναν και εκπορνευανε κοριτσάκια που ήταν στους γιατρούς χωρίς συνορα τα οποία βοηθούσαν όλους τους άμαχους θυματα του εμφυλίου ανεξαρτήτως θρησκείας, τι αλλο να πω! Και στα @@ μου το ότι θα ξεφυτρώσουν αλλες 100 αλ κάιντα, εμενα με ενδιαφέρει να μην έχουν την οργάνωση και το κυριότερο την βάση που έχουν αυτοί. Οσο περισσότερο ανοργάνωτοι είναι τόσο καλύτερα για τις ζωές μας.

Οσο αφορά το τελευταίο σου σχόλιο, μάλλον δεν διάβασες τπτ απο αυτά που είπα παραπάνω.
δηλαδη εμενα θα φτιαξει η ζωη μου αν αφανηστουν οι τζιχαντηστες?
θα μειωθει η ανεργια?θα παρω συνταξη?
θα μου φτανει ο μισθος?
θα εχω νοσκοκομια να παω,δεν θα μου παιρνει η τραπεζα το σπιτι?
φαντασου τι θα λεει ο γερμανος η πολυ περισσοτερο ο γαλος τωρα αν λεμε τετοια εδω στην ελλαδα τωρα..
με ενα ζμπαρο ποσα τριγωνια πετυχενουν οι πουστηδες ομως ε?
δεν θα συνεχισω την κουβεντα γιατι ειναι βαθια πολιτικη και πρεπει να σεβαστω το χωρο και τους κανονες..
κρατα τη γνωμη σου και εγω τη δικη μου..
ελπιζω να εγινε κατανοητη η διαφωνια μας κ να βγηκαν κ συμπερασματα χρησιμα,συνεχιζουμε μπασκετικα

Jasone
15-11-2015, 01:24
έχουμε ξεφύγει ΤΕΛΕΙΩΣ. Κάποιοι μαλάκες, τρελοί, πήραν τα όπλα και πήγαν και πυροβολάγανε αθώους πολίτες σε θέατρα, φαρμακεία, γήπεδα κτλ στο όνομα του ΟΠΟΙΟΥ θεού του πέους και συζητάμε ΟΤΙΝΑΝΑΙ. Μέχρι και για το Βιετνάμ διάβασα! Πήγανε ρε και πυροβολάγανε θεατές συναυλίας ρε μαλάκα οι νταήδες!!!

kirkadianos
15-11-2015, 01:28
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/12241420_1010387868984026_8241568903711680441_n.jp g?oh=2985ad8a2f734e32ec55cbc868f01225&oe=56B33623

http://luben.tv/blogosphere/politics/66129

Ετσ' ακριβως...

DCS7
15-11-2015, 01:32
αδελφέ η γαλλία είναι πολύ κοντά. Και κάποια στιγμή θα έρθουν εδω, όσο και να νομίζεις ότι ζείς σε μικρόκοσμο. Τα σύνορα είναι ανθρώπινα όρια, όχι πραγματικά, και τα έθνη είναι αλληλένδετα. Οτι γίνεται στην Συρία, θα φτάσει και εδώ (έφτασε ήδη με τα κύματα προσφύγων) και ότι γίνεται στην Γαλλία θα γίνει και εδώ. Μην νομίζεις ότι θα γλυτώσουμε, δεν θα γλυτώσουμε. Αυτό που διακηρύττω είναι τον ανθρωπισμό, και ο ανθρωπισμός είναι no politica απο την φύση του και δεν υπόκεινται ούτε σε συμφέροντα ουτε πολιτικές. Αυτοί που ξεχωρίζουν τον ανθρωπισμό και τον πόνο και τον διακρίνουν όπως τους γουστάρει κάνουν πολιτική, και ας το σκεφτούν αυτό κάποιοι που μπορεί να ηδονίζονται η τες πα δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή επειδή τα θύματα ήταν καλοπερασάκιδες παριζιάνοι και όχι φτωχοι άραβες. Ο πόνος και ο αφανισμός αθώων είναι υπεράνω φυλής θρησκείας και φύλου.

Τώρα για τα εσωτερικά μας μας φταίει η μαλακία που μας δέρνει ως έθνος. Ας κάτσουμε να βρουμε τι φταίει και να μην εφευρίσκουμε συνέχεια αόρατους εχθρους. Το συγκεκριμένο θέμα δεν το συνεχίζω γιατί όντως είναι πολιτικό.

ΥΓ και για να προλάβω τυχών επικριτές που θα λένε πως αυτός παριστάνει τον ανθρωπιστή ενώ ταυτόχρονα λέει να μπουρλοτιάσουν κάθε τζιχαντιστή όπως προείπα αναγνωρίζω τον ανθρωπισμό μονο σε ανθρώπους που τον σέβονται. Οσοι δεν τον σέβονται να πάνε στα τσακίδια. Και δεν με απασχολεί διόλου ποιοι είναι οι λόγοι που τον οδήγησαν σε τετοιες ακρότητες. Ιδεολογικοί, θρησκευτικοί η οπαδικοί στα @@ μου. Να μας αδειάσουν την γωνιά και να πάνε αλλού να σφαχτουν. Αλλιώς το ελάχιστο δικαίωμα που πρέπει να τους αναγνωριστεί είναι να σαπίσουν στους 4 τοιχους με ενα πιάτο φαι και μια χέστρα για παρέα.

redglove
15-11-2015, 02:49
έχουμε ξεφύγει ΤΕΛΕΙΩΣ. Κάποιοι μαλάκες, τρελοί, πήραν τα όπλα και πήγαν και πυροβολάγανε αθώους πολίτες σε θέατρα, φαρμακεία, γήπεδα κτλ στο όνομα του ΟΠΟΙΟΥ θεού του πέους και συζητάμε ΟΤΙΝΑΝΑΙ. Μέχρι και για το Βιετνάμ διάβασα! Πήγανε ρε και πυροβολάγανε θεατές συναυλίας ρε μαλάκα οι νταήδες!!!

Γιατί να μην διαβάσεις για το Βιετνάμ;

Darkling
15-11-2015, 03:33
Η πολιτική είναι το ελάχιστο που με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να λυθεί το πρόβλημα, και σίγουρα το να εξοπλίσεις εγκληματίες δεν είναι μονοδρομος. Ουτε η Αμερική είναι ο Σατανάς. Ειναι μια χώρα σαν όλες τις άλλες που προωθεί τα συμφέροντα της και που οι πολιτικές της διαμορφώνεται μέσα απο την κοινή γνώμη σε συνδυασμό βεβαια με τα συμφέροντα των εταιριών.

Eδω ειναι και το μεγαλο σου λαθος, στο οποιο μαλιστα περιεργως, αυτοαναιρεισαι μεσα σε λιγες προτασεις.
μου λες πως δε σε νοιαζει η πολιτικη και αμεσως μετα οτι η Αμερικη κανει (οποιαδηποτε ειδους, δεν παιρνω θεση -ακομα-) πολιτικη.

μα αυτο ειναι το ολο ζητημα. Οποιαδηποτε κινηση ενος κρατους οπως η Αμερικη σ αυτο το ζητημα, πιστευεις οτι θα ειναι κατι διαφορετικο απ την πρωωθηση της πολιτικης της στην περιοχη? η μηπως σε μια αιθουσα που συνεδριαζουν στρατιωτικοι και πολιτικοι αυτη τη στιγμη, λενε "οχι ρε πουστη μου, σκοτωθηκαν οι γαλλοι αδερφια μας" ??

Συνεπως δεν εχει τοσο νοημα το να λεμε "παμε λοιπον λογικοι δυτικοι να δειρουμε τους καθυστερημενους τζιχαντιστες" γιατι δεν ειναι ετσι ο τροπος που λειτουργει ο κοσμος εδω και δυο περιπου αιωνες για να μην πω και παραπανω. Γι αυτο και γω δεν εξεταζω προς το παρον τιποτα αλλο, παρα περιμενω να δω ποιες θα ειναι οι επομενες κινησεις.

DCS7
15-11-2015, 04:03
Βρε εμένα προσωπικά είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η πολιτική, μαλλον καλύτερα οι πολιτικές προεκτάσεις του ζητήματος. Το ποιος θα κυβερνήσει την Συρία (Ασαντ, Σουνήτες, Σιήτες, Αλεβήτες, Κουρδοι η δεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος) μου είναι παντελώς αδιάφορο. Αυτό που με νοιάζει είναι να τελειώνει αυτή η αηδία του ISIS. Δεν είπα ποτέ ότι η Αμερική δεν κάνει πολιτική. Κανει και παρακάνει. Αλλά είναι τελειως διαφορετικό απο αυτό που έχουμε στον νου μας. Νομιζουμε οτι η Αμερική στήνει πολέμους, φτιάχνει φανταστικές τρομοκρατικές οργανώσεις, φτιάχνει χολιγουντιανές αποστολές στο διάστημα κτλ κτλ. Τπτ απο όλα αυτά δεν συμβαίνει. Η Αμερική όπως κάθε χώρα του κόσμου κοιτά να εκμεταλευτεί καταστάσεις που δημιουργούνται προς το συμφέρον της. Σπάνια τις δημιουργεί αυτή και φυσικά όχι στην περιπτωση του ISIS. Και οκ με την μαλακία στην επέμβαση στο ΙΡΑΚ βοήθησε τα μάλα στην επέκταση της ISIS αλλά δεν είναι δικό της δημιούργημα, είναι δημιούργημα της αραβικής ανοιξης και του εμφυλίου στην συρία το οποίο χρονικά είναι πολύ πολύ μετα. Παρακάτω

Μην είσαι σίγουρος ότι μόνο η Αμερική θα ανταλλάξει την βοήθεια της με οφέλη. Οι Ρώσοι δλδ γιατί πήγαν; Για την ψυχή της μάνας τους; Γιατί προϋπόθεση για την επέμβαση τους ήταν η διατήρηση του Ασαντ στην εξουσία; Τι νομίζεις ότι είναι ο Ασαντ κανένα αγιόπαιδο; Στυγνός δικτάκτορας είναι όπως και ο πατέρας του και ο παππους του και με πολύχρονη υποστήριξη απο την ΕΣΣΔ και τώρα απο την Ρωσία. Ο Ιρανοί για να βοηθήσουν δεν πήραν εγγυήσεις για την προώθηση του σηίτικου στοιχείου; Οι Τούρκοι δεν προσπαθούν να τσουβαλιάσουν ISIS και PKK; Ολοι κάτι θέλουν δεν είναι μόνο οι Αμερικάνοι οι ιμπεριαλιστές φονιάδες των λαών.

Και φυσικά έχει νοημα να πάμε εμεις οι καλοί δυτικοί να δείρουμε τις καθυστέρες τζιχαντιστές. Δεν αγιοποιώ τον δυτικό πολιτισμό φυσικά έχει τα προβλήματα του, αλλά είναι απείρως καλύτερα απο τον σκοταδισμό που πρεσβέβει ο Ισλάμικός τρόπος ζωής και που αργά η γρήγορα θα θελήσουν να στον επιβάλουν. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που καμιά φονταμελιστική κοινωνία δεν μπορεσε να προοδευσει απο μονη της. Οι ισλαμικές χώρες βρίσκονται εκει που βρίσκονται όχι επειδή τους δυναστεύουν οι κακοι αμερικάνοι αλλά επειδή τους δυναστεύουν οι ιμάμηδες, και γουστάρουν απο πάνω γιατί θα έχουν καλή μεταθάνατο ζωή. Και η Ευρώπη εκει θα είχε μείνει αν ο Φρειδερίκος Βαρβαρόσσα δεν απελευθέρωνε τα πανεπιστήμια της Λομβαρδίας απο την παππική εξουσία προκαλώντας (αθελά του) την Αναγέννηση.

Jasone
15-11-2015, 04:31
έχουμε ξεφύγει ΤΕΛΕΙΩΣ. Κάποιοι μαλάκες, τρελοί, πήραν τα όπλα και πήγαν και πυροβολάγανε αθώους πολίτες σε θέατρα, φαρμακεία, γήπεδα κτλ στο όνομα του ΟΠΟΙΟΥ θεού του πέους και συζητάμε ΟΤΙΝΑΝΑΙ. Μέχρι και για το Βιετνάμ διάβασα! Πήγανε ρε και πυροβολάγανε θεατές συναυλίας ρε μαλάκα οι νταήδες!!!

Γιατί να μην διαβάσεις για το Βιετνάμ;

ΤΙ σχέση έχει ρε Σέμπα ένας ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ κρατών με την ΑΝΑΝΔΡΗ επίθεση φανατισμένων θρησκευτικά πολιτών σε ΑΜΑΧΟ πληθυσμό. Άν είχαν ΜΠΑΛΕΣ να πηγαίνανε να ανατινάξουν κανα στρατόπεδο. Σε λίγο θα διαβάσω ότι η ΕΤΑ και ο ΙΡΑ και η 17 Νοέμβρη ήταν ότι και ο β'παγκόσμιος!!!

Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΟΥΣΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΟΤΙ πιο πούστικο.

redglove
15-11-2015, 05:13
You reap what you sow, αυτή τη σχέση έχει.

Μη μου λες ότι η τρομοκρατία είναι ότι πιο πούστικο, προφανώς και όταν πας και σκοτώνεις ανθρώπους που έβλεπαν μπάλα ή άκουγαν μουσική μιλάμε για την απόλυτη σιχασιά αλλά δεν θα βγάλουμε "μαγκιά" τους υπόλοιπους πολέμους.

DCS7
15-11-2015, 06:16
Και οκ οι αμερικανοί ειναι σκατιάριδες, ειναι βόθρος, η αποχέτευση των λαών και τους αξίζει να πεθαίνουν πηγαίνοντας στην δουλειά τους, η όταν αράζουν για ένα μπιγκ μακ. Δεχομαι επίσης και το ότι οι αγγλοι γαλλοι γερμανοί ιταλοι και ισπανοι είναι συμμέτοχοι και τους αξίζει και σε αυτους. Οι κακομοίρηδες οι δανοί τι τους έφταιξαν και τους έχουν βάλει στο μάτι; 3 τρομοκρατικές επιθέσεις έχουν γίνει και αποτραπεί και στην Δανία. Τι ζόρι τραβάνε με δαυτους, έχουν τπτ ιστορικά νταραβέρια με τους Βικινγκς;

redglove
15-11-2015, 06:32
Σε κανέναν άνθρωπο δεν αξίζει να τον σκοτώνουν. Και φυσικά δεν λέω ότι ο θρησκευτικός φανατισμός έχει λογική ή δικαιολογείται ή οτιδήποτε. Προφανώς καρατυφλωμένοι είναι όλοι τους.

Διάβαζα επίσης πριν κάνα χρόνο ότι το εμπόριο όπλων που κάνει η Νορβηγία είναι από τις μεγάλες βιομηχανίες της και αναλογικά με τον πληθυσμό της την βάζει 1η στην λίστα παγκοσμίως, αν θες πηγή μπορώ να την ψάξω να την παραθέσω.

Για Δανία, ίσως αυτό είναι μια εξήγηση;

Twelve countries were part of the founding of NATO: Belgium, Canada, Denmark, France, Iceland, Italy, Luxembourg, the Netherlands, Norway, Portugal, the United Kingdom, and the United States.

Darkling
15-11-2015, 10:42
DCS προσπαθεις να αποδειξεις κατι που συμφωνουμε. Εγω σου ειπα εξ αρχης πως ειδικα στη Συρια ολοι κατι θελουν. Προσωπικα για μενα, ακομα και τα κεφαλια του ISIS κατι θελουν κι αυτο σιγουρα δεν ειναι ο λογος του Αλλαχ. Προσωπικη μου αποψη.
απο κει και περα μετα το ISIS θα ειναι το σφοδρα μουσουλμανικο Ιραν, η το Πακισταν η μια αλλη Ισλαμικη αυτοκρατορια που θα ιδρυθει στη Γροιλανδια πχ. Τι θα γινει?

DCS7
15-11-2015, 13:20
@redglove

Οχι, η εξήγηση είναι πολύ πιο απλή. Η Δανία εχει έντονο μουσουλμανικό στοιχείο. Επίσης η Δανία απολαμβάνει μια ζηλευτή ελευθερία τύπου. Πολλές φορές λοιπόν μπαίνουν στο στόχαστρο της κριτικής τους οι τζιχαντιστές και οι μεθόδοι τους, το κοράνι κτλ. Τα βλέπουν αυτά λοιπόν κάποιοι ψυχάκιδες ιμάμιδες και τρελαίνονται. Αυτοί με την σειρά τους θα πωρώσουν κάποιους ψυχοπαθής ισλαμιστές και η δουλειά έγινε. Μαλιστα επειδή στην Δανία οι περισσότεροι μουσουλμάνοι έχουν προσαρμοστεί στον τρόπο ζωής εκεί και δεν έχουν όρεξη για πολλά, οπότε δυσκολα θα βρούν πολλούς ψυχάκιδες, κάνουν μεταγραφές απο το εξωτερικό. Βαλε μέσα λίγο τον τελείως διαφορετικό τροπο ζωής μεταξύ Δανών και Μουσουλμάνων (μπορώ να σου πώ μερικά όπως η σεξουαλική απελευθέρωση, ισότητα των φύλων, χρήση αλκοόλ, θρησκευτική απάθεια) βάλε λίγο μέσα το υψηλό επίπεδο ζωής που απολαμβάνουν οι κοφου (άπιστοι) οπότε αυτόματα νομιμοποιήσουν στο μυαλό του κάθε ισλαμικου ζώου να καθαρίζει τυφλά όποιον σκατά ξανθό βρεί μπροστά του. Είναι πάρα πολλά αυτά που μας χωρίζουν αστο φίλε, μην νομίζεις οτι παντού κρύβεται το συμφέρον. Τώρα υπάρχουν και οι μουσουλμάνοι οι νορμάλ δλδ ανθρωποι που ήρθαν μετανάστες στην ευρώπη, εφτιαξαν την ζωή τους και υιοθέτησαν τις δυτικές αρχές και αξίες πάνω απο τις θρησκευτικές τους. Αυτοι οι άνθρωποι προφανώς δεν είναι προβλημα.

@Darkling

To Iραν μάλλον θα είναι πιθανός σύμμαχος των Αμερικανών. Η πολίτική της Αμερικής για το Ιραν στην μετα-Μπους εποχή έχει κάνει στροφή 180*. Αλλά και τα γεράκια να κυβερνούσαν ακόμη δεν μπορούνε να μπουνε Ιραν. Υπάρχουν τεράστιες αντικειμενικές δυσκολίες. Οσο για την ISIS θέλουν ακριβώς αυτο το πράγμα, παγκόσμια κυριαρχία του Ισλάμ και τπτ λιγότερο. Το δηλώνουν παντού και το κάνουν πράξη σε κάθε κοινωνική πτυχή τους στα εδάφη που κατέχουν (δημόσιοι αποκεφαλισμοί, γενοκτονία των γιαζί, ισλαμικός νομος κτλ).

Και για να το κλείσω το θέμα: παιδιά τα πράγματα δεν είναι καθόλου ρόδινα. Σκέφτεστε πολύ ελληνικά για ένα θέμα καθαρά ανατολικό. Σαφώς αν δημιουργούταν μια χριστιανική ISIS στην καρδιά των Βαλκανίων θα ψάχναμε να βρούμε διαπλοκή, θα θέλαμε να βρούμε τους πραγματικούς λόγους, θα υποβαθμίζαμε τον θρησκευτικό φανατισμό μιας και όλα γίνονται για το χρήμα κ.α. Γιατί ειναι Ευρώπη και κάτι τέτοιο έχει να εμφανιστεί 700 χρόνια. Εκεί όμως είναι Αραβία και οι Ιμάμιδες κάνουν ότι γουστάρουν, και όποιος υποτιμάει τον ρόλο τους ας ρίξει μια ματιά στην ιρανική επανάσταση του 1979 και τον ρόλο του Χομεϊνί. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μαλακίες τους λένε. Και αν νομίζεται ότι είναι μακριά σας πληροφορώ ότι Ιμάμιδες έχουμε και εμείς στην Θράκη και επειδή έτυχε να γνωρίσω ενα ελληνα μουσουλμάνο, πιστεψτε με τους ασκούν τρελή επιρροή. Και επίσης τους λένε μεγάλες μαλακίες.

Jasone
15-11-2015, 13:31
You reap what you sow, αυτή τη σχέση έχει.

Μη μου λες ότι η τρομοκρατία είναι ότι πιο πούστικο, προφανώς και όταν πας και σκοτώνεις ανθρώπους που έβλεπαν μπάλα ή άκουγαν μουσική μιλάμε για την απόλυτη σιχασιά αλλά δεν θα βγάλουμε "μαγκιά" τους υπόλοιπους πολέμους.

You reap what you sow? Πάμε καλά ξαναλέω; ΤΑΚΤΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΩΝ συγκρίνονται με ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ; Μήπως να συγκρίνουμε και το άουσβιτς με το Βιετνάμ;

standby25
15-11-2015, 14:08
kontaz γερα και γρηγορα κοντα

Άγιος Πέτρος
15-11-2015, 14:41
Τι έπαθε;

Darkling
15-11-2015, 14:47
μινι-μπαν αν δεν κανω λαθος.

deninho
15-11-2015, 18:26
You reap what you sow, αυτή τη σχέση έχει.

Μη μου λες ότι η τρομοκρατία είναι ότι πιο πούστικο, προφανώς και όταν πας και σκοτώνεις ανθρώπους που έβλεπαν μπάλα ή άκουγαν μουσική μιλάμε για την απόλυτη σιχασιά αλλά δεν θα βγάλουμε "μαγκιά" τους υπόλοιπους πολέμους.

You reap what you sow? Πάμε καλά ξαναλέω; ΤΑΚΤΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΩΝ συγκρίνονται με ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ; Μήπως να συγκρίνουμε και το άουσβιτς με το Βιετνάμ;
Οι επιθέσεις σε υποδομές όπως νοσοκομεία και σχολεία δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση τακτικό πόλεμο, όμως. Ούτε οι αναίτιες επιθέσεις σε ξένα κράτη (π.χ. Γιουγκοσλαβία, Σερβία, Ιράκ). Είναι της ίδιας κατηγορίας με τις επιθέσεις στο wtc, στη Μαδρίτη, το Λονδίνο και το Παρίσι.

Με το Αουσβιτς μπορείς να συγκρίνεις το Γκουαντάναμο, όχι τον πόλεμο του Βιετνάμ.

trust in who we are
15-11-2015, 18:48
ωραιοι αυτοι οι συμψηφισμοι.
σαν να λεμε οτι για την προχθεσινη επιθεση φταινε ολοι οι μουσουλμανοι.

Επισης να υποθεσω και στη κενυα στο λιβανο και σε πολλα αλλα κρατη περα απο αυτα του δυτικου κοσμου στον οποιο φταινε ολοι (πολιτες και πολιτικοι) και πρεπει να πεθανουν, και εκει για αντιποινα γινονται οι επιθεσεις ετσι ?


edit : δεν ειναι δικο μου αλλα ειναι καλο.

Λίγα πράγματα που έμαθα τις τελευταίες ημέρες.
1) Τα Καλάσνικωφ με τα οποία γάζωσαν οι τζιχαντιστές τους Γάλλους τα προμηθεύτηκαν από τον Ολάντ. Προφανώς προέρχονται από το εργοστάσιο του Φρανσουά Καλάσνικωφ που βρίσκεται στην Γκρενόμπλ.
2) Η σφαγή των χριστιανών φοιτητών στην Κένυα από μια ομάδα τζιχαντιστών είναι έργο του Ομπάμα και του νεοφιλελευθερισμού γενικώς.
3) Ένας από τους τζιχαντιστές τρομοκράτες του Παρισιού πέρασε μαζί με τους 500.000 πρόσφυγες οι οποίοι προήλθαν από την Ελλάδα. Εδώ έμαθα ότι οι Έλληνες είναι όλοι σαν την Ραχήλ Μακρή. Η μία χαρακτηρίζει τα 10 εκατομμύρια.
4) Οι Ευρωπαικές αξίες δεν περιλαμβάνουν την λήψη μέτρων για την αποτροπή τρομοκρατικών ενεργειών αλλά μόνο ελαφρύ τρέξιμο στα λιβάδια με λουλούδια στα μαλλιά απαγγέλοντας Βολταίρο.
5) Οι μυστικές υπηρεσίες των καπιταλιστικών χωρών, οι δορυφόροι, το Echelon και οι κατάσκοποι οι οποίοι ασχολούνται με την παρακολούθηση του Έλληνα αναρχικού του Facebook Μαύρου Πανσέ, προκειμένου να μάθουν κάθε πότε παίρνει το χαρτζηλίκι από την μαμά του αλλά τους ξέφυγαν 8 τζιχαντιστές ζωσμένοι με εκρηκτικά. Εδώ έμαθα ότι έχουν πρόβλημα prioritization.
6) Οι Εβραίοι έχουν ένα καταπληκτικό σύστημα πληροφόρησης το οποίο τους προειδοποιεί για τις επικείμενες τρομοκρατικές ενέργειες ανά την υφήλιο ώστε εκείνη την ημέρα να πηγαίνουν εκδρομή. Για κάποιο λόγο το σύστημα δεν λειτουργεί εντός του Ισραήλ.
Η Ελλάδα δεν είναι χώρα, είναι εμπειρία.

panagiotis
15-11-2015, 18:55
τελικα 4αρι πηραμε;

Παράγοντας
16-11-2015, 10:29
Νίκος Μπογιόπουλος για το enikos.gr

Οι πόλεμοί τους είναι οι νεκροί μας (http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/352562,Oi-polemoi-toys-einai-oi-nekroi-mas-.html)

DCS7
16-11-2015, 14:34
Νικος Μπογιόπουλος, σαν να διαβάζουμε τον Γκέμπελς για το ολοκαύτωμα.Σε πάρα πολά σημεία λέει ηθελημένα ψέματα ενώ όλα τα άλλα είναι φανταστικές ιστορίες που τις προσθέτει ακριβώς για να στηρίξει τα ψέματα του. Να ξεκινήσω;

1) Η ISIS ποτε δεν έβγαζε τα 5 εκ την ημέρα αλλά ποσότητα είναι 3,5 φορές λιγότερη, δλδ το πολύ 1.5εκ. εκ. 30.000 - 40.000 βαρέλια την ημέρα. Ενδεικτικά η Ελλάδα καταναλώνει κοντά στο 1 εκ βαρέλια. Τωρα κατα πόσο είναι τόσο συμαντική ποσότητα που να οργανώσουν τέτοια συνομοσία οι Αμερικανοί το αφήνω στην κρίση του καθενός.

2) Το ότι η ISIS πουλά σε ΗΠΑ Ισραήλ "όπως έχει γραφτεί" μάλλον θα τα έχει διαβάσει σε κατακόκκινα προπαγανδιστικά άρθρα, αν έχουν γραφεί και εκεί. Ακου πουλάει σε Ισραήλ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΥΤΑ ΡΕΕΕΕ!!!!! Το μόνο αληθηνό είναι ότι πουλάνε σε Τουρκία. Μπράβο ερευνηταρά μου, μας έδωσες τα φώτα σου. Οκ σουνίτες οι Τούρκοι, σουνίτες οι ISIS δεν θα βρίσκαν διαυλο κάποιοι απο τους μεν και κάποιοι απο τους δε για να κάνουν την δουλεια;

Παμε στο δευτερο: Πσιτ γκεμπελίσκο..? μονος σου το λές. Μετριοπαθές δυνάμεις της αντιπολίτευσης. Υπάρχουν 3 παρατάξεις που πολεμούν μεταξύ τους στην Συρία. Η αντιπολίτευση, η ISIS και ο Ασαντ. Μπορείς να ρωτήσεις ενα τετράχρονο θα σου εξηγήσει ότι όταν λέμε μετριοπαθείς δυνάμεις της αντιπολίτευσης λέμε την ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ, και όχι την ISIS όπως αρέσκεται να πιστεύει ο ενήλικος φαντασιόπληκτος προπαγανδιστής. Ποιοι το λένε αυτό; Μα τα τετράχρονα που έχουν κριτική σκέψη!

Πραγματικά βαριέμαι να ασχολούμαι με την προπαγάνδα του κυριου Μπογιόπουλου. Ειναι πολύ ευκολο να αρχίσεις να γράφεις φανταστικές ιστορίες και να παραποιείς γεγονότα ωστε να ταιριάζουν σε μια θεωρία σου ωστε να εκφράσεις τα πολιτικά σου πιστευω. Ειναι πολύ δυσκολο όμως να κάνεις έρευνα και να καταρρίψεις ενα προς ένα τα επιχειρήματα του. Η αναζήτηση της αλήθειας είναι επίμονο πράγμα, κουραστικό χρονοβόρο. Απλά κάτι τελευταίο για την περιβόητη φωτό. Ειναι όντως ο ΜακΚειν με τον σημερινό αρχηγό του ισλαμικού κρατους. Τοτε όμως δεν υπήρχε ΙΣΑΜΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ! Ο Ιμπραήμ πολεμούσε στο πλευρό της αντιπολίτευσης εκπροσωπόντας τους μετριοπαθείς σουνίτες. Η ISIS δεν υπάρχει, θα δημιουργηθεί πολύ αργότερα στα συνορα Ιράκ-Συρίας, οπου θα προσχωρήσει ο Ιμπραημ με αντάλαγμα το χαλιφάτο της Συρίας. Επίσης μια ακόμα μικρή λεπτομέρια, ο ΜακΚειν ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ! Την εκπροσωπεί τόσο όσο θα εκπροσωπούσε ο Βενιζέλος τον Σύριζα. Ισως να εκπροσωπεί κάποιες απο τις εταιρίες όπλων και να πήγε να κανει κάποιο ντίλ, (οι εταιρίες όπλων στην Αμερική είναι κατα βάση ιδιωτικές αρα μπορούν να πουλήσουν με την αδεια της αμερικάνικης κυβέρνησης οπου εδω την έχουν μιας και μιλάμε για την συριακή αντιπολίτευση) ίσως να έκανε καποιο επικοινωνιακό παιχνίδι για τους ρεμπουπλικανούς, δεν ξέρω. Αυτο που ξέρω είναι ότι η φωτό μονο σχέση ΗΠΑ-ISIS δεν δείχνει. Παρα μόνο για τον μικρό φαντασιόπληκτο προπαγανδιστή.

Κατι τελευταίο. Το no politica θα το σέβομαι μόνο όταν το σέβονται και οι υπόλοιποι. Σε οποιαδήποτε πολιτική προπαγάνδα είμαι υποχρεομένος να απαντήσω με βάση την λογική και την προσωπική ερευνα με στόχο την αναζήτηση της αλήθειας. Θα το κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω και ας φάω μπάν. Παντως 0προσωπικά δεν ανήκω σε κανένα πολιτικό χώρο, οι πολιτικοί και οι πολιτικές ιδεολογίες προσωπικά με αηδιάζουν, μιας και έρχονται σε συγκρουση με δυο απο τις βασικές αξίες της ζωής μου, τον σεβασμό του ανθρώπου και την ελευθερία του λόγου. Για αυτό λοιπόν όποιοσδήποτε με διαβάζει με με οποιαδήποτε πολιτική απόχρωση με τοποθετεί στην αμεσα απέναντι πλευρά. Δεν έχω τέτοιο σκοπό, απλά τροφή για σκέψη μόνο θέλω να δώσω.

rednorth7
16-11-2015, 15:03
Απο τη στιγμη που ξεκινησαμε να εκφερουμε αποψη δεν υπαρχει το νο πολιτικα και σωστα κατ εμε.Ενηλικοι ειμαστε, κριτικη αποψη & ικανοτητα εχουμε, δεν ειναι κακο να συζηταμε και για τετοια σκηνικα.

Απλα θα πρεπει ολοι να σεβονται αυτα που γραφονται απο αλλους, χωρις να υπαρχουν προσωπικες επιθεσεις.Οταν υπαρχουν επιχειρηματα, δε χρειαζεται να συμπεριφερομαστε σα ζωα.Μιληστε και πειτε τη γνωμη σας πολιτισμενα.Δε γινεται να μιλαμε μονο για Ολυμπιακο οταν συμβαινουν τετοια τραγικα γεγονοτα.

Darkling
16-11-2015, 15:13
Πραγματικά βαριέμαι να ασχολούμαι με την προπαγάνδα του κυριου Μπογιόπουλου. Ειναι πολύ ευκολο να αρχίσεις να γράφεις φανταστικές ιστορίες και να παραποιείς γεγονότα ωστε να ταιριάζουν σε μια θεωρία σου ωστε να εκφράσεις τα πολιτικά σου πιστευω. Ειναι πολύ δυσκολο όμως να κάνεις έρευνα και να καταρρίψεις ενα προς ένα τα επιχειρήματα του. Η αναζήτηση της αλήθειας είναι επίμονο πράγμα, κουραστικό χρονοβόρο. Απλά κάτι τελευταίο για την περιβόητη φωτό. Ειναι όντως ο ΜακΚειν με τον σημερινό αρχηγό του ισλαμικού κρατους. Τοτε όμως δεν υπήρχε ΙΣΑΜΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ! Ο Ιμπραήμ πολεμούσε στο πλευρό της αντιπολίτευσης εκπροσωπόντας τους μετριοπαθείς σουνίτες. Η ISIS δεν υπάρχει, θα δημιουργηθεί πολύ αργότερα στα συνορα Ιράκ-Συρίας, οπου θα προσχωρήσει ο Ιμπραημ με αντάλαγμα το χαλιφάτο της Συρίας. Επίσης μια ακόμα μικρή λεπτομέρια, ο ΜακΚειν ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ! Την εκπροσωπεί τόσο όσο θα εκπροσωπούσε ο Βενιζέλος τον Σύριζα. Ισως να εκπροσωπεί κάποιες απο τις εταιρίες όπλων και να πήγε να κανει κάποιο ντίλ, (οι εταιρίες όπλων στην Αμερική είναι κατα βάση ιδιωτικές αρα μπορούν να πουλήσουν με την αδεια της αμερικάνικης κυβέρνησης οπου εδω την έχουν μιας και μιλάμε για την συριακή αντιπολίτευση) ίσως να έκανε καποιο επικοινωνιακό παιχνίδι για τους ρεμπουπλικανούς, δεν ξέρω. Αυτο που ξέρω είναι ότι η φωτό μονο σχέση ΗΠΑ-ISIS δεν δείχνει. Παρα μόνο για τον μικρό φαντασιόπληκτο προπαγανδιστή.




Οσο δικιο ισως εχεις σε καποια πραγματα απ οσα ολες, τοσο αφελεια δειχνεις κατ εμε, οταν λες "μα οι αμερικανοι τα δωσανε αλλου τα οπλα, δεν ξερανε τι θα γινει, αχου μωρε, παιχτηκε στραβη".

Κατα τ αλλα εχεις μια αμυντικη σταση στο οτι συζηταμε το ζητημα και δηλωνεις ετοιμος να τα πεις απεναντι στον καθε "προπαγανδιστη", ενω στην ουσια ανοιχθηκε μια συζητηση στο φορουμ που δεν χρειαζεται τετοιου ειδους αντιμετωπιση, παρα μονο συζητηση.

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιου ειδους attitude "εγω θα σας τα πω κι ας με μπαναρετε" γιατι δεν τεθηκε καποιο τετοιο ζητημα. Συζητηση κανε, ει δυνατον ηρεμα, αλλωστε γραπτος λογος ειναι.

karapaparas
16-11-2015, 15:30
http://whatsupic.com/economy-world/1407936162.html

Εδω εχουμε ενα ξεκαθαρα κατακοκκινο προπαγανδιστικο αρθρο που λεει οτι ισραηλινες εταιριες αγοραζουν πετρελαιο απο τους τζιχαντιστες

http://www.veteranstoday.com/2015/10/21/breaking-story-israeli-general-captured-in-iraq-confesses-to-israel-isis-coalition/

Επισης εδω εχουμε εναν εγκαθετο πρακτορα του Μπογιοπουλου να διαδιδει ψευτικες μουφες για συνεννοησεις της Μοσαντ με το ισις.

http://www.voltairenet.org/article185085.html

τελος στο παραπανω λινκ εχουμε το Γαλλο Μπογιοπουλο να μας γραφει για τη σχεση του Μακειν με τους τζιχαντιστες και ποιος ακριβως ειναι ο ρολος του Μακειν στην εξωτερικη πολιτικη της Αμερικης. Για να μη γραφουμε σεντονια θα γραψω τα κυριοτερα σημεια

το 2011 οι Αμερικανοι επικυρησουν τον Ibrahim al-Badri για 10 εκατ δολλαρια, τη 2η μεγαλυτερη αμοιβη για τρομοκρατη
τον Απριλη του 2013 ο Ibrahim ανακοινωνει τη δημιουργια του ISIS
το Μαη του 2013, δηλαδη ενα μηνα μετα τη δημιουργια του ISIS, ο επικηρυγμενος για 10 εκατ δολλαρια και αρχηγος του ISIS συναντιεται μαζι με αλλους με τον Μακειν
Συμφωνα με τον DCS7 ο Μακειν ειναι ο Βενιζελος της Αμερικης, δηλαδη δεν εχει καμια σχεση με την κυβερνηση (αφηνω στην ακρη το πως γινεται να μην εχει σχεση με την ελληνικη εξωτερικη πολιτικη ο Βενιζελος αλλα ενιγουει)
Συμφωνα με τον Γαλλο Μπογιοπουλο ομως ο Μακειν εχει ας πουμε ενα λιγο σημαντικοτερο ρολο..

But John McCain is not just the leader of the political opposition to President Obama, he is also one of his senior officials!

He is in fact President of the International Republican Institute (IRI), the republican branch of NED / CIA [12], since January 1993. This so-called "NGO" was officially established by President Ronald Reagan to extend certain activities of the CIA, in connection with the British, Canadian and Australian secret services. Contrary to its claims, it is indeed an inter-governmental agency. Its budget is approved by Congress in a budget line dependent of the Secretary of State.

...

The list of interventions by John McCain on behalf of the State Department is impressive. He participated in all the color revolutions of the last twenty years.

....

for the United States, John McCain is not a traitor, but an agent.
And an agent that has the best coverage imaginable: he is the official opponent of Barack Obama. As such, he can travel anywhere in the world (he is the most traveled US senator) and meet whoever he wants without fear. If his interlocutors approve Washington policy, he promised them to continue it, if they fight it, he hands over the responsibility to President Obama.

kseplenhs
16-11-2015, 18:00
ο ΜακΚειν ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ! Την εκπροσωπεί τόσο όσο θα εκπροσωπούσε ο Βενιζέλος τον Σύριζα. Ισως να εκπροσωπεί κάποιες απο τις εταιρίες όπλων και να πήγε να κανει κάποιο ντίλ, (οι εταιρίες όπλων στην Αμερική είναι κατα βάση ιδιωτικές αρα μπορούν να πουλήσουν με την αδεια της αμερικάνικης κυβέρνησης οπου εδω την έχουν μιας και μιλάμε για την συριακή αντιπολίτευση) ίσως να έκανε καποιο επικοινωνιακό παιχνίδι για τους ρεμπουπλικανούς, δεν ξέρω. Αυτο που ξέρω είναι ότι η φωτό μονο σχέση ΗΠΑ-ISIS δεν δείχνει. Παρα μόνο για τον μικρό φαντασιόπληκτο προπαγανδιστή.




Άστο ρε συ.Άστο ναπαναγαμηθεί.

Απλά μαθήματα αμερικάνικης ιστορίας είναι.Ή μάλλον αμερικάνικης εξωτερικής πολιτικής...

Εδώ μιλάμε ότι με τους τύπους που τους έριξαν 2 πύργους και τους θέρισαν κάτι χιλιάδες κόσμου,πως 10 χρόνια μετά ένας τύπος που ήταν και υποψήφιος για πρόεδρος συνδιαλεγόταν μαζί τους απροκάλυπτα.Και αυτό που έχεις να πεις είναι πως ο μακέιν είναι ο βενιζέλος των ΗΠΑ?Ο τύπος ρε συ που έκανε προεκλογική εκστρατεία και πούλαγε τα καουμποϊλίκια τα δικά σου περί αφανισμών,λίγα χρόνια μετά έκανε μπίζνα μαζί τους.Και τώρα μιλάμε για πόλεμο 2 κόσμων?Είμαστε σοβαροί??

Δεν είναι η πρώτη φορά φυσικά που οι αμερικάνοι συμπεριφέρονται έτσι.Όλα αυτά τα ταλιμπάνια πρωτογενώς δημιουργήθηκαν ενάντια στους σοβιετικούς.Σύμμαχοι που σταμάτησαν να μας είναι χρήσιμοι και έγιναν εχρθοί μέχρι να μας ξαναγίνουν χρήσιμοι κ.ο.κ.Αλλά αυτά είναι σε ένα σημείο του πλανήτη.Αν δουμε και άλλα σημεία παρέμβασης θα δούμε ακριβώς την ίδια τακτική.Απλά τα άλλα σημεία δεν είναι τόσο κοντά στο σπίτι μας για να μας ενδιαφέρουν.

Φυσικά ρεαλιστικά μιλώντας,ο ρόλος του παρεμβατικού "μπαμπούλα" των αμερικάνων έτσι και δεν υπήρχε,θα είχε εφευρεθεί λόγω ανάγκης.Σε διάφορα σημεία του πλανήτη υπάρχουν ομάδες ανθρώπων ή χώρες που θέλουν τη βοήθεια κάποιου μπαμπούλα για να επιβληθούν ενάντια σε άλλες ομάδες ανθρώπων ή χωρών αντίστοιχα.

Οι γάλλοι τώρα έτσι και τους νοιάζει επι της ουσίας,δεν θα έπρεπε να πάνε στη συρία να την κάνουν ίσωμα για αντίποινα.Θύματα της διαχρονικής τακτικής της εξωτερικής πολιτικής των αμερικάνων είναι.Γιατί αυτοί που δημιούργησαν μπήκαν στο σπίτι των γάλλων αισίως.Δεν τα βάζεις με τον πινόκιο αλλά με τον τζεπέτο που φτιάχνει πινόκιους...

Jasone
16-11-2015, 19:00
Οι επιθέσεις σε υποδομές όπως νοσοκομεία και σχολεία δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση τακτικό πόλεμο, όμως. Ούτε οι αναίτιες επιθέσεις σε ξένα κράτη (π.χ. Γιουγκοσλαβία, Σερβία, Ιράκ). Είναι της ίδιας κατηγορίας με τις επιθέσεις στο wtc, στη Μαδρίτη, το Λονδίνο και το Παρίσι.

Με το Αουσβιτς μπορείς να συγκρίνεις το Γκουαντάναμο, όχι τον πόλεμο του Βιετνάμ.

Α καλά...κατάλαβα...

Νίκος Μπογιόπουλος για το enikos.gr

Οι πόλεμοί τους είναι οι νεκροί μας (http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/352562,Oi-polemoi-toys-einai-oi-nekroi-mas-.html)

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

πόσο δίκιο έχω που δεν ασχολούμαι εδωμέσα με τα πολιτικά. NO POLITICA μέχρι να πεθάνω ρε.

redglove
16-11-2015, 19:08
Οι επιθέσεις σε υποδομές όπως νοσοκομεία και σχολεία δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση τακτικό πόλεμο, όμως. Ούτε οι αναίτιες επιθέσεις σε ξένα κράτη (π.χ. Γιουγκοσλαβία, Σερβία, Ιράκ). Είναι της ίδιας κατηγορίας με τις επιθέσεις στο wtc, στη Μαδρίτη, το Λονδίνο και το Παρίσι.

Με το Αουσβιτς μπορείς να συγκρίνεις το Γκουαντάναμο, όχι τον πόλεμο του Βιετνάμ.

Α καλά...κατάλαβα...

Νίκος Μπογιόπουλος για το enikos.gr

Οι πόλεμοί τους είναι οι νεκροί μας (http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/352562,Oi-polemoi-toys-einai-oi-nekroi-mas-.html)

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

πόσο δίκιο έχω που δεν ασχολούμαι εδωμέσα με τα πολιτικά. NO POLITICA μέχρι να πεθάνω ρε.

Ο λόγος ύπαρξης του παραπάνω ποστ ποιός είναι;

Jasone
16-11-2015, 19:15
Για να quotάρω ακριβώς τον λόγο που δεν μιλάω για πολιτική. Έχω αποδεχθεί πως ζω στην τελευταία κομμουνιστική χώρα του δυτικού ημισφαιρίου - αφού πλέον και η κούβα ξύπνησε - και με αυτό πορεύομαι. NO POLITICA FOREVER.

glxh9ZgP7kc

redglove
16-11-2015, 19:25
Σε ρώτησα πριν κάνεις το edit για να γράψεις την τελευταία πρόταση.

Οι λόγοι είναι ότι ο deninho σου'πε ότι το να βομβαρδίζει η Αμερική νοσοκομεία και να σκοτώνει ανθρώπους που δουλεύουν στους Γιατροί Χωρίς Σύνορα δεν είναι τακτικός πόλεμος και ότι ο Παράγοντας παρέθεσε ένα άρθρο;

Το τελευταίο σου ποστ επίσης δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι όλο πολιτικότατου περιεχομένου.

Jasone
16-11-2015, 19:29
Σε ρώτησα πριν κάνεις το edit για να γράψεις την τελευταία πρόταση.

Οι λόγοι είναι ότι ο deninho σου'πε ότι το να βομβαρδίζει η Αμερική νοσοκομεία και να σκοτώνει ανθρώπους που δουλεύουν στους Γιατροί Χωρίς Σύνορα δεν είναι τακτικός πόλεμος και ότι ο Παράγοντας παρέθεσε ένα άρθρο;

Το τελευταίο σου ποστ επίσης δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι όλο πολιτικότατου περιεχομένου.

1. διάβαζα ένα ένα τα post και απαντούσα και στο επόμενο που ήθελα να απαντήσω αντί να κάνω 2 post έκανα edit, as always για την "ομορφιά" του φόρουμ, ο λόγος που είμαι και mod.

2. ΓΕΛΑΩ με το post του deninho. Σε κάλυψα? Ο Παράγοντας παρέθεσε Μπογιόπουλο. ΓΕΛΑΩ με το post του Παράγοντα επίσης λοιπόν. Σε κάλυψα?

Άν όχι τότε στο επεξήγησα παραπάνω πως ακριβώς επειδή η Ελλάδα έχει επικρατούσες απόψεις που με κάνουν να γελάω δεν μιλάω για πολιτική. και να το τελευταίο μου ποστ είχε πολιτική γιατί οφείλω να εξηγήσω με τι γελάω. και γελάω με τον κομμουνισμό. Σε κάλυψα? Ελπίζω. Και δεν κάνω πολιτική κουβέντα ούτε θα απαντήσω σε ΚΑΝΕΝΑΝ επ'αυτού.

Darkling
16-11-2015, 19:43
Δηλαδη για να μιλησεις για κατι τελος παντων πολιτικο (οπως το αντιλαμβανονται ολοι στην ελλαδαρα γιατι οτι εγινε την παρασκευη εχει αλλες 100 προεκτασεις) πρεπει σωνει και καλα να μην υπαρχει κατι αριστερο?
χμ.

redglove
16-11-2015, 19:46
Δεν υπάρχει θέμα που έκανες έντιτ, αυτό έλειπε, απλά το ανέφερα για να'χει ειρμό ο διάλογος και για κάποιον που θα τον διαβάσει πιο μετά.

Το ότι οι ΗΠΑ έχουν δολοφονήσει όχι απλά αμάχους αλλά μικρά παιδάκια αμάχους και αμάχους ανθρώπους που έχουν πάει να προσφέρουν την ζωή τους για κάποια άλλη ζωή δεν είναι ούτε κομμουνιστικό, ούτε καπιταλιστικό, ούτε βουδιστικό, ούτε χριστιανικό, ούτε τίποτα άλλο παρά γεγονός και παρατίθεται εδώ για να συνεχιστεί μια συζήτηση.

Jasone
16-11-2015, 19:49
Δηλαδη για να μιλησεις για κατι τελος παντων πολιτικο (οπως το αντιλαμβανονται ολοι στην ελλαδαρα γιατι οτι εγινε την παρασκευη εχει αλλες 100 προεκτασεις) πρεπει σωνει και καλα να μην υπαρχει κατι αριστερο?
χμ.

εξήγησε μου αν θες σε pm γιατί όπως είπα δεν θα συνεχίσω κάτι δημόσια.

redglove όπως είπα δεν θα κάνω κουβέντα σε κάτι που κρίνω άκρως γελοίο. αλήθεια. δεν θέλω.

redglove
16-11-2015, 19:55
Και σου λέω, πώς μπορείς ένα γεγονός να το λες γελοίο;

Jasone
16-11-2015, 19:57
γελοίο βρίσκω να συγκρίνονται περιστατικά όπως βομβαρδισμός απο ΤΑΚΤΙΚΟ στρατό ενος νοσοκομείου π.χ. απο λάθος, αστοχία, ότι θες, που γίνεται σχεδόν ΠΑΝΤΑ σε ΟΛΟΥΣ τους τακτικούς πολέμους απο καταβολής κόσμου και λέγεται παράπλευρες απώλειες κτλ με την ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ. Δεν μπορώ να εξηγώ κάτι που θέλει μυαλό 3 ετών για να το κατανοήσεις. Σε παρακαλώ μην με κάνεις να απαντάω ενω δε θέλω άλλο. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Παράγοντας
16-11-2015, 19:59
Ας μην του κάνουμε το χατίρι να γίνει πάλι το επίκεντρο της συζήτησης.

rednorth7
16-11-2015, 20:00
Παντως αλλο πραγμα η αριστερα και αλλο ο κομμουνισμος.Στην προσπαθεια μας να πεταξουμε απο πανω μας τη σαπιλα της ΧΑ, πολλες φορες καταληγουμε στο αλλο ακρο.Και αυτο το αναφερω γενικα για τη σημερινη Ελλαδα.

Στα ματια μου μερικα πραγματα ειναι τοσο ξεκαθαρα (με βαση τη λογικη και οχι το πολιτικο αισθημα του καθενος) που αν δε γινονται κατανοητα, αυτο μαλλον οφειλεται στις πολιτικες πεποιθησεις.Προσωπικα για το λογο αυτο επελεξα να μην ανηκω σε καποιον χωρο.

Darkling
16-11-2015, 20:08
Παντως αλλο πραγμα η αριστερα και αλλο ο κομμουνισμος..

Αυτο ειδικα ντε θα επρεπε να εχει γινει πολυ κατανοητο. Γενικα το λεω παντως. Και μεταξυ μας δεν εχει και τοση σχεση ολο αυτο με τη συζητηση.

trust in who we are
16-11-2015, 20:22
Παντως το αρθρο του μπογιοπουλου σταματησα να το διαβαζω στο σημειο οπου ειπε οτι τζιχαντιστες και ανταρτες της αντιπολιτευσης ειναι το ιδιο.

Ουτε για σχολιασμο δεν ειναι!

Παράγοντας
16-11-2015, 20:27
Παντως το αρθρο του μπογιοπουλου σταματησα να το διαβαζω στο σημειο οπου ειπε οτι τζιχαντιστες και ανταρτες της αντιπολιτευσης ειναι το ιδιο.

Ουτε για σχολιασμο δεν ειναι!

NKb9GVU8bHE

Αν θέλεις μπορείς να πατήσεις στο εικονίδιο δίπλα από το γρανάζι κάτω δεξιά για να ενεργοποιήσεις αγγλικούς υπότιτλους.

karapaparas
16-11-2015, 20:28
κοιτα να δεις ομως που το ιδιο λεει πανω κατω κι αυτος ο Γαλλος

http://www.voltairenet.org/article185085.html

For my part, I have always said that there was no difference on the ground between the Free Syrian Army, Al-Nosra Front, the Islamic Emirate etc ... All these organizations are composed of the same individuals who continuously change flag. When they pose as the Free Syrian Army, they fly the flag of French colonization and speak only of overthrowing the "dog Bashar." When they say they belong to Al-Nosra Front, they carry the flag of al Qaeda and declare their intention to spread Islam in the world. Finally when they say they are the Islamic Emirate, they brandish the flag of the Caliphate and announce that they will clean the area of all infidels. But whatever the label, they proceed to the same abuses: rape, torture, beheadings, crucifixions.

μαλλον ζει στη προτελευταια κομμουνιστικη χωρα της Ευρωπης αυτος.

Και γενικα οποιος λεει οτι οι Αμερικανοι σκοτωνουν κοσμο και δημιουργησαν με τις μαλακιες τους ηθελημενα ή μη το isis ή οπως αλλιως λεγονται αυτοι οι μουρλοι ειναι κομμουνιστης.

Να τα λεμε αυτα

Jasone
16-11-2015, 20:44
επειδή δεν μπορώ την ειρωνεία θα απαντήσω μόνο αυτό.

Το μεγάλο λάθος των Αμερικανών είναι που σώσανε την Ευρώπη απο του ναζί και μετέπειτα τους κομμουνιστές. Έπρεπε να μας αφήσουν να γίνουμε γιουσουφάκια του γκέμπελς και τους πατερούλη του στάλιν και αυτοί αραχτοί στα μέρη τους. μέγα λάθος τους.

Darkling
16-11-2015, 20:47
Καλα δε τους χαλασε κιολας.

Cornillious7
16-11-2015, 20:52
επειδή δεν μπορώ την ειρωνεία θα απαντήσω μόνο αυτό.

Το μεγάλο λάθος των Αμερικανών είναι που σώσανε την Ευρώπη απο του ναζί και μετέπειτα τους κομμουνιστές. Έπρεπε να μας αφήσουν να γίνουμε γιουσουφάκια του γκέμπελς και τους πατερούλη του στάλιν και αυτοί αραχτοί στα μέρη τους. μέγα λάθος τους.

Και στα μέρη τους να κάθονταν, θα πήγαιναν οι άλλοι "επίσκεψη"...

wgvSE4-uktQ

trust in who we are
16-11-2015, 20:53
Μην την πατε αλλου την συζητηση γιατι θα ξεφυγουμε τελειως.

Παραγοντα ακριβως αυτο το βιντεακι πηγα και εγω να σου ποσταρω! Απο αυτο εσυ καταλαβαινεις οτι ανταρτες και ΙΣΙΣ ειναι ειναι το ιδιο ? Μπορει να βγηκαν απο τα ιδια σπλαχνα αλλα καμια σχεση!

Και να πω κατι. Δεν ειναι δυσκολο να βρει καποιος μερικους συριους προσφυγες και να τους ρωτησει. Θα του λυθουν πολλες αποριες πιστεψτε με και δεν το λεω ουτε ειρωνικα ουτε προκλητικα.

Εκει κατω η κατασταση ειναι παααρα πολυ πολυπλοκη για να λεμε εμεις εδω οι κακοι αμερικανοι, ο κακος δικτατορας ασαντ και τα προτεκτορατα-μαριονετες αραβικα εθνη. Π.χ. και η τουρκια ηταν για χρονια συμμαχος της αμερικης αλλα πλεον σε μεγαλο βαθμο χαραζει τη δικη τους πολιτικη. Η γεωπολιτικη δεν ειναι τοσο απλη την σημερον ημερα!

panagiotis
16-11-2015, 20:53
επειδή δεν μπορώ την ειρωνεία

Και λεει ο πασαρης:<<Εγω την βια την απεχθανομαι>> :p :D

redglove
16-11-2015, 20:58
Εντάξει, δεν τα λες και μέρη *τους*. Ούτε ότι το έκαναν για τις ψυχές των πατεράδων του έθνους τους λες.

Αυτό το απόλυτο "οι καλοί Αμερικάνοι, οι κακοί υπόλοιποι, η καλή Δύση, η κακή Ανατολή" δεν είναι κουβέντα.

Εγώ πάντως γουστάρω που διαβάζω και από τις δύο "πλευρές" επιχειρήματα. Yes politica forever.

Παράγοντας
16-11-2015, 21:01
Παραγοντα ακριβως αυτο το βιντεακι πηγα και εγω να σου ποσταρω! Απο αυτο εσυ καταλαβαινεις οτι ανταρτες και ΙΣΙΣ ειναι ειναι το ιδιο ? Μπορει να βγηκαν απο τα ιδια σπλαχνα αλλα καμια σχεση!

Το ISIS είναι οι τζιχαντιστές-ισλαμοφασίστες που αποσχίστηκαν από τους επαναστάτες, διατηρώντας την "εκπαίδευση" και την υποστήριξη που προσέφεραν οι Αμερικανοί. Σε αυτά τα Toyota αναφέρεται ο Μπογιόπουλος. Η διαμάχη μεταξύ ISIS και επαναστατών είναι μεταγενέστερη, αν και ενδεχομένως προσχεδιασμένη.

karapaparas
16-11-2015, 21:06
επειδή δεν μπορώ την ειρωνεία θα απαντήσω μόνο αυτό.

Το μεγάλο λάθος των Αμερικανών είναι που σώσανε την Ευρώπη απο του ναζί και μετέπειτα τους κομμουνιστές. Έπρεπε να μας αφήσουν να γίνουμε γιουσουφάκια του γκέμπελς και τους πατερούλη του στάλιν και αυτοί αραχτοί στα μέρη τους. μέγα λάθος τους.

Και στα μέρη τους να κάθονταν, θα πήγαιναν οι άλλοι "επίσκεψη"...

wgvSE4-uktQ

πω με γ@μησες τωρα

δεν ειχα ιδεα οτι βγαινει σε σειρα αυτο..

παλι λιωσιμο προβλεπεται

trust in who we are
16-11-2015, 21:08
@παραγοντας
Σε αυτο ναι οκ. Αλλα η μετεπειτα εξελιξη τους δεν δικαιολογει καμια ταυτιση.

Τωρα για το τογιοτα δεν ξερω τι λες γιατι οντως δεν το διαβασα ολο το αρθρο. Αν και υποπτευομαι οτι μιλας για το θεμα οτι οι τζιχαντιστες σκανε με ολοκαινουρια τογιοτα. Αυτο ειχα διαβασει οτι τα ειχαν κλεψει απο καπου δεν θυμαμαι που. Δεν αποκλειεται φυσικα να τα αγοραζουν κιολας.

BabisKyr
16-11-2015, 21:11
Καμία Αμερική δεν έσωσε την Ευρώπη. Η ναζιστική θηριωδία διακόπηκε μόλις στο Βερολίνο καρφώθηκε μια σημαία που ακόμα και σήμερα προκαλεί κρύο ιδρώτα. Και ειδικά ο Έλληνας, που ο εμφύλιός του έληξε με χρήση Αμερικανικών Ναπάλμ, είναι πιστεύω οξύμωρο να χαρακτηρίζει ως σωτήρες τους αιώνιους σφαγείς της ανθρωπότητας, ναι τους Αμερικάνους. Ευχαριστούμε τους Αμερικάνους, Σημίτης φάση ναούμ. :D

Και όσα έγραψε ο Μπογιόπουλος ισχύουν μέχρι κεραίας, ο Καραπαπάρας έδωσε πόνο με τα links του. Αλλά είναι ο Μπογιόπουλος και πρέπει να κραχτεί λόγω των όσων πρεσβεύει γενικά. Αυτά τα καθαρά politica από μένα, πρώτη και τελευταία φορά που εκφράζομαι γι'αυτά εδώ μέσα. Μιλουτίνοφ και τα μυαλά στα κάγκελα. :D

Παράγοντας
16-11-2015, 21:12
Τωρα για το τογιοτα δεν ξερω τι λες γιατι οντως δεν το διαβασα ολο το αρθρο.

Διαβάζοντας αυτό:

Παντως το αρθρο του μπογιοπουλου σταματησα να το διαβαζω στο σημειο οπου ειπε οτι τζιχαντιστες και ανταρτες της αντιπολιτευσης ειναι το ιδιο.

Ουτε για σχολιασμο δεν ειναι!

Νόμιζα οτι αναφέρεσαι σε αυτό:

Πώς εξηγείται, επίσης, να παρελαύνουν στις πόλεις που ελέγχουν με δεκάδες ολοκαίνουργια αγροτικά και SUV της «Toyota»; Μήπως πρόκειται για τα οχήματα, τα 43 «Toyota» που πριν δυο χρόνια το υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ είχε παραδώσει σε Σύριους «μετριοπαθείς αντάρτες», στα πλαίσια του προγράμματος υποστήριξης της λεγόμενης «μετριοπαθούς» συριακής αντιπολίτευσης...

η μετεπειτα εξελιξη τους δεν δικαιολογει καμια ταυτιση.

Εσύ σε ποιό σημείο εντόπισες την προσπάθεια ταύτισης;

trust in who we are
16-11-2015, 21:12
Νταξει γιναμε :p για μπαμπηκυρ πηγαινε αυτο

παραγοντα εδω ρε συ ... και μιλαμε για εποχη που ακομα δεν ειχε εμφανιστει το ισισ. Οχι οτι δεν ηταν λαθος της ε.ε. και παρεμβαση.

"Δεύτερο: Τον Απρίλιο του 2013 αποφασίστηκε να τερματιστεί το εμπάργκο στην εισαγωγή του συριακού πετρελαίου στην Ευρώπη. Το αποτέλεσμα ήταν οι ομάδες που βρίσκονταν στο βορειο-ανατολικό τμήμα της Συρίας να ενισχυθούν οικονομικά από τις πετρελαιοπηγές που έλεγχαν. Ανάμεσά τους και οι ισλαμοφασίστες… Ποιος πήρε αυτή την απόφαση; Μα οι υπουργοί Εξωτερικών της ΕΕ!

Και ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν. Ήταν τότε που ο Γερμανός υπουργός Εξωτερικών, ο Γκίντο Βεστερβέλλε, δήλωνε (22/4/2013): «Επιθυμούμε να υπάρξει οικονομική ανάπτυξη στις περιοχές που ελέγχονται από την αντιπολίτευση, και γι’ αυτό θα άρουμε τις κυρώσεις που εμποδίζουν το έργο των μετριοπαθών δυνάμεων της αντιπολίτευσης». Οι ισλαμοφασίστες έκοβαν κεφάλια. Αλλά αυτοί μιλούσαν για «μετριοπαθή αντιπολίτευση»…"

Παράγοντας
16-11-2015, 21:23
Καταλαβαίνεις οτι όταν μιλάμε για τον Απρίλιο του 2013 ισχύει το ίδιο που σου έγραψα προηγουμένως.

Το ερώτημα που προκύπτει, μετά από όλες αυτές τις εξελίξεις είναι: ποιά είναι τα πραγματικά κίνητρα των ΗΠΑ;

Darkling
16-11-2015, 21:26
Καμία Αμερική δεν έσωσε την Ευρώπη. Η ναζιστική θηριωδία διακόπηκε μόλις στο Βερολίνο καρφώθηκε μια σημαία που ακόμα και σήμερα προκαλεί κρύο ιδρώτα.




τους πρωτους μηνες ειδικα της γερμανικης επιθεσης, Αμερικη και αγγλια εστειλαν τεραστιες ποσοτητες υλικου στην ΕΣΣΔ. Οχι γιατι ηταν καλα παιδια ολοι (ειδικα ο Τσωρτσιλ ηταν τρελος αντι-κομμουνιστης) αλλα γιατι καταλαβαιναν οτι αμα χασει η Σοβιετικη ενωση και οι Γερμανοι αποκτησουν προσβαση σε virtually απειρες πρωτες υλες τα πραγματα θα ηταν τρομερα δυσκολα μετα.

Δεν υποστηριζει καμμια αμερικη η κανεναν αυτο το ποστ που κανω, αλλα αφου λες και συ για κοκκινες σημαιες στο βερολινο, θα ειναι καλο να καταλαβαινεις πως φτασανε ως εκει.

Ετσι κι αλλιως αυτο που σου γραφω τωρα ειναι πιο πολυ στρατιωτικη παρα πολιτικη ιστορια.

trust in who we are
16-11-2015, 21:32
Καλα τα πραγματικα κινητρα των ΗΠΑ ειναι τα συμφεροντα τους εκ πρωτης. Απο εκει και περα κανεις δεν μπορει να ξερει. Μπορει στη πορεια τα κινητρα της να ειναι η δημιουργια αυτονομου κουρδισταν. Τιποτα δεν ειναι απιθανο.

Εσυ το εγραψες, ο μπογιοπουλος δεν το εγραψε ομως! Και μια τετοια πενα δεν γραφει τιποτα κατα λαθος. Εσυ καλα τα λες ο μπογιοπουλος οχι ομως! Αντιθετα δημιουργει εντυπωσεις ψευτικες ωστε να εξυπηρετησει το αντιαμερικανικο του μενος προσπαθωντας να κοψει και να ραψει ενα παγκοσμιο και συνθετο ζητημα ετσι ωστε να το φερει στη γραμμη που θελει να περασει στο μικροπολιτικο παιχνιδι της ψωροκωσταινας.

Ετσι δεν γινονται γεωπολιτικες αναλυσεις σε εναν κοσμο που αλλαζει.

panagiotis
16-11-2015, 21:41
εγω να θεσω μια ρητορικη ερωτηση;Ξερετε καμια χωρα στον κοσμο σε ολη την ιστορια,ειδικα υπερδυναμη,που να μην προωθουσε τα συμφεροντα της;Η αρχαια Αθηνα δεν καταπιεσε του συμμαχους της;Αυτο σημαινει πως δεν συνεβαλε για την αποκρουση των περσων και ο πολιτισμος της ηταν απαραμιλης σημασιας;Ο βενιζελος(ο αυθεντικος)δεν εστειλε επικουρικο στρατευμα κατα των μπολσεβικων στην ουκρανια για να κανει το καλο παιδι στους αγγλογαλλους εν'οψει της μικρασιατικης εκστρατειας;Αυτο τον κανει ρουφιανο και ασχετο;Η σοβιετικη ενωση δεν ηταν που με το συμφωνο μολοτοφ-ριμπεντροπ παρεδιδε τεραστια ερνεγειακα αποθεματα στην χιτλερικη γερμανια με ανταλλαγμα οπλικα συστηματα και την καταληψη των βαλτικων δημοκρατιων οπως και τον διαμελισμο της πολωνιας;Δεν ηξερε οτι ετσι θα δωσει σημαντικο προβαδισμα στους ναζι εν'οψει το ξεσπασμα του πολεμου(που ηταν κοινο μυστικο);Και φου αναφερθηκα στον βενιζελο ας κλεισω με μια φραση του:Στην διεθνη πολιτικη δεν υπαρχει ηθικη παρα μονο συμφεροντα...

Παράγοντας
16-11-2015, 21:42
Καλα τα πραγματικα κινητρα των ΗΠΑ ειναι τα συμφεροντα τους εκ πρωτης. Απο εκει και περα κανεις δεν μπορει να ξερει. Μπορει στη πορεια τα κινητρα της να ειναι η δημιουργια αυτονομου κουρδισταν. Τιποτα δεν ειναι απιθανο.

Εσυ το εγραψες, ο μπογιοπουλος δεν το εγραψε ομως! Και μια τετοια πενα δεν γραφει τιποτα κατα λαθος. Εσυ καλα τα λες ο μπογιοπουλος οχι ομως! Αντιθετα δημιουργει εντυπωσεις ψευτικες ωστε να εξυπηρετησει το αντιαμερικανικο του μενος προσπαθωντας να κοψει και να ραψει ενα παγκοσμιο και συνθετο ζητημα ετσι ωστε να το φερει στη γραμμη που θελει να περασει στο μικροπολιτικο παιχνιδι της ψωροκωσταινας.

Ετσι δεν γινονται γεωπολιτικες αναλυσεις σε εναν κοσμο που αλλαζει.

Είναι βέβαιο οτι προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις, δεν είπα οτι γράφει με αντικειμενική ματιά στα γεγονότα. Όλοι προσπαθούμε να δημιουργήσουμε εντυπώσεις, αρκεί να ξέρουμε τι λέμε και να μην κάνουμε στοχευμένη προπαγάνδα. Το κείμενο του Μπογιόπουλου απευθύνεται σε κάποιον που κατέχει τις στοιχειώδεις γνώσεις επί του θέματος, και προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά δομημένο.

Δεν πρόκειται για αντι-αμερικανικό μένος, αλλά για αντι-ιμπεριαλιστικό μένος. Ιμπεριαλιστές είναι οι ΗΠΑ, η ΕΕ, οι ισλαμοφασίστες, κλπ. Εξ ου και ο τίτλος του άρθρου "οι πόλεμοί τους είναι οι νεκροί μας".

trust in who we are
16-11-2015, 21:52
Καλα εμεις εδω παντως δεν δημιουργουμε τις ιδιες εντυπωσεις με τον μπογιοπουλο που γραφει στο σαϊτ του χατζηνικολαου. Και οντως ειναι εξαιρετικα δομημενο.

Αυτο ομως δεν αναιρει οτι για να ικανοποιησει το αντιαμερικανικο του μενος (θα επιμεινω) χρησιμοποιει ξεκαθαρα ψευδη στοιχεια και σου ανεφερα το κομματι για το οποιο μιλαω.

εδιτ : για να ειμαι δικαιος το διαβασα ολοκληρο. Οποτε θα δεχτω το αντιιμπεριαλιστικο αντι του αντιαμερικανικου.

DCS7
16-11-2015, 22:16
http://www.veteranstoday.com/2015/10/21/breaking-story-israeli-general-captured-in-iraq-confesses-to-israel-isis-coalition/

Επισης εδω εχουμε εναν εγκαθετο πρακτορα του Μπογιοπουλου να διαδιδει ψευτικες μουφες για συνεννοησεις της Μοσαντ με το ισις.

[/QUOTE]

Θα τα πιάσω ενα ενα γιατί το καθένα θέλει ξεχωριστή ερευνα. Παμε λοιπόν στο πρώτο. Σύμφωνα με το άρθρο ο Στρατηγός Sahat πιάστηκε απο την σίητικη πολιτοφυλακή του ιρακ στην οποία ομολόγησε υστερα απο ανάκριση τις σχέσεις μεταξύ ISIS και MOSAD. Την κατάθεση του την επιβεβαιώνει ο πρέσβης Haissam Bou-Said o οποίος κουβαλάει τον 2 γραμμές τίτλο "Εuropean Department for Security and Information Secretary General Ambassador". Μαλιστα κυκλοφορεί η εικόνα του στρατηγού στο διαδίκτυο:
http://i.imgur.com/i1hm8bf.png
To προβλημα είναι ότι στρατηγός ονοματι Shahad ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Υπάρχει o Amnon Lipkin-Shahak πρωην στρατιωτικός o οποίος έχει πεθάνει απο το 2012 αλλά δεν έχει σχέση με την υπόθεση. Ο εικονιζόμενος ονομάζεται Benny Gantz έχει τον βαθμό του στρατηγού αλλα έχει αποσυρθεί απο το 2008 και εργάζεται σε εταιρία ανάπτυξης τεχνικής νοημοσύνης. Επίσης ψαχνοντας στο διαδίκτυο επεσα στην πρωτότυπη είδηση η οποία αναπαράχθηκε απο το σαιτ που μου στέλνεις. Συνηθίζεται κάθε φορά που πιάνεται αιχμάλωτος κάποιος βαθμοφόρος η κατάσκοπος να δίνεται στην δημοσιότητα ο στρατιωτικός αριθμός. Ο αριθμός που δίνει το πρωτότυπο δημοσίευμα είναι ο Re34356578765Az231434
http://i.imgur.com/dKq55zO.png
Το πρόβλημα πάλι είναι ότι οι στρατιωτικοί αριθμοί στο Ισραήλ είναι 7ψήφιοι δλδ κατα πολύ μικρότεροι απο ένα 21ψήφιο νουμερο. Και έχει και συνέχεια. Ο πολυπρέσβης Haissam Bou-Said εχει δηλώσει στο παρελθόν πρέσβης του Λίβανου, της Γουινέας και της Λιβερίας ενώ οι Τιτλοι που δίνει όπως στον εαυτό του όπως USA Parliament (Intr) Foreign Minister EUROPEAN DEPARTMENT FOR SECURITY & INFORMATION – DESI απλά δεν υπάρχουν! Οσο και να έψαξα δεν υπάρχει κανένα ευρωπαϊκό συμβούλιο ασφάλειας και πληροφορίας!!! Ακόμα και το πτυχίο ιατρικής που έχει είναι απο ανοιχτό πανεπιστήμιο εναλλακτικής ιατρικής κοινώς ομοιοθεραπείες, βελονισμός, χειροπρακτική κτλ. Και είναι ο μνοναδικός μαρτυρας της υπόθεσης του στρατηγού ο μοναδικός που μπορεί να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του! Εχει και άλλα ομως. ΠΑρακάτω στην ειδηση του λίνκ αναφέρεται ότι το ίδιο το DESI επιβεβαιώνει τον θάνατο του Μπαγκχαντί και μάλιστα αρκετά παραστατικά:

The Parliament and the DESI also confirm the Death of ISIS leader Abu Baker al Baghdadi, who received two bullets: one in the head and the other in the shoulder in a fire exchange. Two of his top aides were killed as well. It is believed that the CIA and MOSSAD are behind his death as he becomes a wasted commodity.

Προφανώς ξέρουμε όλοι ότι κάτι τετοιο δεν ισχύει. Τι ισχύει; Οτι την είδηση την έδωσαν (κατασκευάστηκε κατα την γνώμη μου) απο σηίτες ιρακινούς δλδ φιλοιρανους, που πολεμούν την ISIS αλλά και που μισούν ταυτόχρονα και το Ισραήλ. Και δίνουν είδηση για ένα φανταστικό στρατηγό οπου έδωσε στην ανάκριση φοβερά στοιχεία, στοιχεία που τα επιβεβαιώνει ενας φανταστικός πρέσβης με φανταστικούς τιτλους.

Ας δουμε λοιπόν τι θα έπρεπε λογικά να γίνει αν ήταν αλήθεια. Ζουμε στην εποχή του βιντεο. Αν η ιρακινή πολιτοφυλακή είχε κάνει μια τετοια σύλληψη θα βιντεοσκοπούσε την κατάθεση του στρατηγού και θα γινοταν βούκινο απο τα μέσα του ιραν και των σαουδοαράβων. Δεν είναι δύσκολο, το έκαναν οι ISIS κάθε μη αραβα που εκτελούσαν, όπως τον κακόμοιρο τον ιαπωνα που έβριζε τον Ομπάμα. Η όπως κάνει η χεσμπολάχ για κάθε ισραηλινό στρατιώτη που πιάνει αιχμάλωτο. Εδω όμως δεν έχουμε τπτ τέτοιο. Το γιατί το αφήνω για να το σκεφτείτε.

Edit: με μια ακόμα προσεκτικότερη ματιά η κυρία Nahed Al-Husaini που δημοσιεύει την είδηση φρόντισε να εξαφανίσει σημεία τα οποία θα εθετε εξαρχής την είδηση εν αμφιβόλου. Οπως για παράδειγμα εξαφάνησε τον στρατιωτικό αριθμό ... η Iraqi Popular Army έγινε Shiite militia μιας και I.P.A. δεν υπάρχει απο το 2003 και μετά κτλ.

Για τα άλλα 2 θα απαντήσω συντομα. Το ζητημα του ότι το ισραήλ αγοράζει πετρέλαιο απο την ISIS καταρρίπτεται ευκολα, για τον McCain θέλει πολύ ψάξιμο. Εκει υπάρχει θέμα αλλά υπάρχει εξήγηση.



τους πρωτους μηνες ειδικα της γερμανικης επιθεσης, Αμερικη και αγγλια εστειλαν τεραστιες ποσοτητες υλικου στην ΕΣΣΔ. Οχι γιατι ηταν καλα παιδια ολοι (ειδικα ο Τσωρτσιλ ηταν τρελος αντι-κομμουνιστης) αλλα γιατι καταλαβαιναν οτι αμα χασει η Σοβιετικη ενωση και οι Γερμανοι αποκτησουν προσβαση σε virtually απειρες πρωτες υλες τα πραγματα θα ηταν τρομερα δυσκολα μετα.

Δεν υποστηριζει καμμια αμερικη η κανεναν αυτο το ποστ που κανω, αλλα αφου λες και συ για κοκκινες σημαιες στο βερολινο, θα ειναι καλο να καταλαβαινεις πως φτασανε ως εκει.

Ετσι κι αλλιως αυτο που σου γραφω τωρα ειναι πιο πολυ στρατιωτικη παρα πολιτικη ιστορια.

Darkling με γλυτώνεις απο τόνους γραψίματος. να σαι καλά

kseplenhs
16-11-2015, 22:17
Εγώ είμαι με τον μπάμπη διαχρονικώς εδώ μέσα.

Ολυμπιακός,κομμουνισμός και μιλουντίνοφ και ας μην γαμήσω ποτέ...

DCS7
17-11-2015, 01:43
http://www.voltairenet.org/article185085.html


Παμε λοιπόν στην περιβόητη φώτο. Ο συγκεκριμένος κύριος που κυκλώνεται στην φωτογραφία κατα πάσα πιθανότατα δεν είναι ο Abu Bakr al-Baghdadi. Στην αρχή πιστευοταν ότι ήταν ο amar al dadikhi aka abou ibrahim ενας εκ των αρχηγών της οργάνωσης "The Northern Storm Brigade" της συριακής αντιπολίτευσης. Ο McCain πράγματι ταξίδεψε σε όλες τις χώρες που έγινε η αραβική ανοιξη και είχε "επιλεκτικές συναντήσεις" όπου τον σύνφερε. Πχ στην Λιβύη συναντήθηκε με την αντιπολίτευση, δλδ τους επαναστάτες και απο όπου συνέστησε την κυβέρνηση των ΗΠΑ και την ευρώπη να κάνουν αεροπορικές επιδρομές για να συντριβούν οι δυνάμεις του Καντάφι όπως και έγινε. Απέφυγε να πάει στην Αιγυπτο (εκεί η ΗΠΑ στήριξε την κατάληψη της εξουσίας απο τον στρατό της Αιγύπτου) και στην συνέχεια πήγε στην Συρία απο όπου συνέστησε ξανά οι ΗΠΑ και η Ευρώπη να στηρίξουν τους επαναστάτες κάτι όμως που δεν έγινε. Στην συνάντηση του με τους σύριους επαναστάτες συναντήθηκε με τους αρχηγούς των μαχητών (ανάμεσα τους και η storm Brigade που αποτελείται κυρίως απο σουνίτες μαχητές) με τους οποίους ...το τι είπανε είναι στην κρίση του καθενός. Γνώμη μου είναι ότι συζήτησαν για τον εξοπλισμό τους απο Αμερική μεριά. Τώρα ο abou ibrahim μαζί με έναν άλλο κύριο των φωτογραφιών, τον mohammad nour εμπλέκονται λίγο αργότερα στην εκτέλεση 11 σιητών προσκυνητών.

http://i.imgur.com/2F8L2s4.png

πως το έμαθα; Μα ο ίδιος ο McCain κλήθηκε να δώσει εξηγήσεις για το ότι είχε συναντήσεις με τρομοκράτες στον αμερικάνικο τύπο τον Σεπτέμβρη του 2013.

eoZKfkqlT3I

η εκτέλεση αυτή και πολλά άλλα (ενας απο τους Σύριους ηγέτες που φαίνονται στην φωτογραφία φημολογείται ότι ξεριζωσε την καρδιά ενός κυβερνητικού στρατιώτη) δείχνει ότι και οι τύποι της αντιπολίτευση δεν είναι ακριβώς αγιόπαιδα. Και αυτό το γνωρίζουν οι αμερικανοί. Αλλα πραγματικά σε ένα εμφύλιο μπορεί να δείς απίστευτα πράγματα.

Τώρα γιατί δεν είναι ο Al-Baghdadi: η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν πολλές φωτογραφίες του πριν το 2014 που έκανε την πρώτη δημόσια εμφάνιση του. Η μόνη που μπόρεσα να βρώ είναι η παρακάτω:

http://ichef.bbci.co.uk/news/624/media/images/75463000/jpg/_75463972_022551210-1.jpg

καθώς και αυτή η οποία είναι ψηφιακά επεξεργασμένη η προηγούμενη φωτό:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Mugshot_of_Abu_Bakr_al-Baghdadi.jpg

Υπάρχει ομοιότητα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι ίδιοι. Εξάλλου ο Al-Baghdadi εκεινη την στιγμή βρισκόταν στο Ιρακ οργανώνοντας την ISIS που εκείνη που τότε ήταν απλά ένα παρακλάδι της Αλ Κάιντα. Θα έπρεπε να ήταν εξαιρετικά παρακινδυνευμένο να παριστάνει και τον αρχηγό της Storm Brigade στην συρία και να συμμετέχει στις στρατιωτικές επιχειρήσεις εναντίων του ασάντ ως ενα απλό παρακλάδι της αντιπολίτευσης. Οργώνοντας το ίντερνετ όμως έπεσα πάνω σε αυτό:

https://freehalab.wordpress.com/2014/09/01/the-mccain-isis-conspiracy/

το οποίο ουσιαστικά υποδηλώνει ότι ο άνθρωπος στην φωτογραφία είναι ο ακτιβιστής Abu Yussef. Ακόμα μεγαλύτερη ομοιότητα. Η παρουσία πάντως ενός ακτιβιστή στην συνάντηση δικαιολογείται γιατί πρίν απο λίγο καιρό είχε γινει χρήση χημικών όπλων.

http://i.imgur.com/VMCjDWx.png

Ποιός είναι στην πραγματικότητα στην φωτογραφία; Ο abou ibrahim, ο Abu Yussef η ο Al-Baghdadi; Γνώμη μου ένας απο τους 2 πρώτους (κλίνω προς τον δευτερο μιας και ο συγκεκριμένος φαίνεται να κάνει περισσότερο Photobomb ειδικά στην δευτερη φωτό). Αλωστε για τον πρώτο φημολογείται ότι ήταν νεκρός πριν την συνάντηση σε επιχειρήσεις στα συνορα με Τουρκία. Μην ξεχνάμε ότι τις φωτογραφίες τις ανέβασε ο ίδιος ο McCain στον προσωπικό του λογαριασμό στο twιter αρα άν ήθελε να κάνει συνάντηση για να δημιουργήσει τον ISIS γιατί να το κάνει τόσο φανερά; Τι τον εμπόδιζε δλδ να τα κάνει όλα πίσω απο κουρτίνες και τοίχους; Γιατί να κινδυνεύει να εκτεθεί; Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν εν γνώση του και όχι στα κρυφά. Δεν μπορεί να είναι τόσο δολοπλόκος και τόσο βλάκας ταυτόχρονα.

Τώρα για τον ρόλο του McCain στην αμερικάνικη κυβέρνηση είναι όπως ακριβώς τοι προείπα. Προφανώς πάει να πουλήσει όπλα, προφανώς θέλει να επέμβει η αμερική στο πλευρό των επαναστατών. Τώρα η συνάντηση αυτή έγινε πριν 2,5 χρόνια και η αμερικη δεν έχει κάνει ουσιαστικά τπτ. Οτι έκανε το έκανε για να σώσει τους κούρδους. Οι συριακή αντιπολίτευση έχει μέινει στο έλεος τις ISIS και εσχάτως των Ρώσσων. Ο ίδιος ο McCain εχει κατηγορηθεί πολάκις για τις πρωτοβουλίες του γιατί ήρθε σε επαφή με στρατιωτικές ομάδες της αντιπολίτευσης που εμπλέκονται σε εκτελέσεις αιχμαλώτων και αμάχων. Παντως η ιδιότητα του ώς "International Republican Institute" (IRI), μόνο ως ρεπουμπικανικός βραχίωνας της CIA δεν μπορεί να ερμηνευτεί. Καμία σχέση, αυτή είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση του συνομοσιολόγου συγραφέα του άρθρου (και δεν ειρωνεύομαι, αρκεί κανεις να δεί τους τίτλους των βιβλίων που έχει εκδώσει). Και εδώ είναι η διεύθυνση του ινστιτούτου:

http://www.rightweb.irc-online.org/profile/International_Republican_Institute


Με βάση αυτό τον βάζει πίσω απο κάθε πραξικόπημα που έχει γίνει σε οποιαδήποτε χώρα απο το 2000 και μετά που επίσης δεν βγαίνει απο πουθενά, αλλά είναι προσωπική γνώμη του συνομοσιολόγου συγγραφέα του άρθρου. Γνώμη μου ότι ο McCain δρά μόνος του εκπροσωπόντας τα συμφέροντα των ρεπουμπικάνων που είναι οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές της άμεσης επέμβασης.

http://whatsupic.com/economy-world/1407936162.html

Εδω εχουμε ενα ξεκαθαρα κατακοκκινο προπαγανδιστικο αρθρο που λεει οτι ισραηλινες εταιριες αγοραζουν πετρελαιο απο τους τζιχαντιστες



Τώρα σοβαρά περιμένεις να απαντήσω σε αυτό; Ερευνα που δεν δίνει το παραμικρό στοιχείο, το παραμικρό όνομα των πετρελαικών εταιριών που κάνουν το εμπόριο με ISIS? Το οτι εμπορευεται η ISIS με τους τουρκους σιγά το νέο, ο κόσμος το έχει βουκινο, το ότι το πετρέλαιο αυτό διοχετευτεται στις αγορές σιγά την είδηση. Το θέμα είναι να μη πάει στην Τουρκία, αν παει θα βρεθεί και στον βεντζινα που βάζω βενζίνη. Η στον βενζινά που βάζει βενζίνη ο αντίστοιχος ισραηλινός μπλοκέρ. Πετρέλαιο είναι, δεν έχει υπογραφή και μπορεί να διοχετευτεί εύκολα στην αγορά. Βρίσκουμε μια είδηση που είναι αληθινή (λαθρεμπόριο πετρελαίου απο την ISIS στην τουρκία) προσθέτουμε το κατάλληλο καρύκευμα (πίσω κρύβεται το Ισραήλ το οποίο παρεπιπτόντως έχει κάκιστες σχέσεις με τουρκία) και μπίνγκο πάμε για το πούλιτζερ.

Και κάτι τελευταίο. Ο κ. Μπογιοπουλος είναι δημόσιο πρόσωπο και τα γραπτά του είναι σε δημόσια θέα. Δικαίωμα μου να τον κρίνω και αναλογα να του προδώσω μεροληψία. Το κομματικό του παρελθόν μου το επιτρέπει και η γραφή του ακόμα περισσότερο. Οπως και στο ότι γράφω εδώ είμαι στην διάθεση της κριτικής σας αρκεί να είναι με επιχειρήματα και οχι απλά χαρακτηρισμοί. ο @karapaparas μου κέντρισε την περιέργεια να ψάξω πράγματα και να ερευνήσω πράγματα ακόμα περισσότερο και τον ευχαριστώ για αυτό. Παντως το ψαξιμο μου πήρε πάνω απο 6 ώρες δεν νομίζω να έχω τον χρόνο να το ξανακάνω (συνέπεσε η αργία της 17Ν και το έκανα).

Παράγοντας
17-11-2015, 08:45
Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια, ωστόσο δεν προτίθεμαι να κάνω το δάσκαλο σε όσους είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως.

Darkling
17-11-2015, 08:51
Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια, ωστόσο δεν προτίθεμαι να κάνω το δάσκαλο σε όσους είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως.

Tελικα θελατε να συζητησετε και για τετοια ζητηματα εδω, η δεν θελατε?

Παράγοντας
17-11-2015, 09:12
Δεν μπήκα και ούτε σκοπεύω να μπω σε διαδικασία συζήτησης. Ο διάλογός μου με τον trust αφορούσε αποκλειστικά την επεξήγηση ορισμένων στοιχείων από το άρθρο που παρέθεσα. Με το προηγούμενο μήνυμά μου ξεκαθαρίζω οτι δεν προτίθεμαι να σχολιάσω στρεβλώσεις του τύπου "συνέστησε οι ΗΠΑ και η Ευρώπη να στηρίξουν τους επαναστάτες κάτι όμως που δεν έγινε". Επίσης, δεν προτίθεμαι να σχολιάσω υποθετικά σενάρια του τύπου "ο εικονιζόμενος μοιάζει με τον Λεονάρντο Ντι Κάπριο, αλλά φέρνει λίγο και στον Αντόνιο Μπαντέρας" και "ο κύριος μάλλον ήταν στη συνάντηση γιατί την προηγούμενη ημέρα πέθανε η γάτα του και όλοι ξέρουμε οτι ο Μακέιν αγαπάει τις γάτες". Δεν προτίθεμαι να αποδεχθώ τα παραπάνω - που έχουν ως στόχο όχι μόνο να μπερδέψουν και να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο, αλλά και να χειραγωγήσουν επιβεβαιωμένα στοιχεία - ως "προσωπική έρευνα".

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
17-11-2015, 10:25
Πριν καμιά ώρα έγινε μεγάλος σεισμός (6,1 διαβάζω) με επίκεντρο κοντά στη Λευκάδα. Βρίσκομαι στο Αγρίνιο σήμερα και την ακούσαμε για τα καλά, δεν ξέρω αν υπάρχουν συνφορουμίτες από την περιοχή, αν ναι ελπίζω να είναι όλοι καλά.

Darkling
17-11-2015, 10:44
Δυστυχως υπαρχει μια νεκρη.

deninho
17-11-2015, 10:59
Τσονυμπι εμφανίσου

Jasone
17-11-2015, 11:00
http://i236.photobucket.com/albums/ff296/trilofos/4.jpg


Και στα μέρη τους να κάθονταν, θα πήγαιναν οι άλλοι "επίσκεψη"...



Θα τους έκλαναν μια μάντρα αρχίδια. Γεμάτη η μάντρα. Με αρχίδια.

Καμία Αμερική δεν έσωσε την Ευρώπη. Η ναζιστική θηριωδία διακόπηκε μόλις στο Βερολίνο καρφώθηκε μια σημαία που ακόμα και σήμερα προκαλεί κρύο ιδρώτα.

Είσαι παντελώς και εντελώς τελείως αδιάβαστος για τον Β' Παγκόσμιο έτσι?

panagiotis
17-11-2015, 11:15
οχι σοβαρα τωρα ζουν αναμεσα μας.Πιστευουν μαλιστα πως ο νεκρος ειναι ο καλυτερος παιχτης που περασε ποτε απο τα γηπεδα

karapaparas
17-11-2015, 11:18
οι Συμμαχοι νικησαν τον Αξονα.
Ουτε η Αμερικη μονη της, ουτε οι Σοβιετικοι μονοι τους. Ακομα και η Ελλαδιτσα επαιξε τεραστιο ρολο στη ηττα των ναζι
Ολα τ αλλα ειναι για να γινονται γραφικες διενεξεις στα φορα και να βγαζει η μια πλευρα το κομπλεξ της για την αλλη

Jasone
17-11-2015, 11:40
Οι σύμμαχοι? Ποιοί σύμμαχοι ακριβώς? Άγγλοι και Αμερικανοί εννοείς. Γιατί η Σοβιετική Ένωση μέχρι να σπάσει την συμφωνιούλα κυριών (ο τόνος στο Ω) μεταξύ Ρίμπεντροπ και Μολότοφ δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ σύμμαχος εναντίων των Ναζί, ίσα ίσα ήταν ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ και παρέδωσαν την Πολωνία, καταδικάζοντας σε ΣΦΑΓΗ μια ολόκληρη χώρα.

Επίσης οι αδελφές οι Γάλλοι παραδόθηκαν ΤΡΕΙΣ φορές. ΤΡΕΙΣ.

http://gs.delfi.lt/images/pix/ssrs-ir-vokietijos-nepuolimo-sutarties-vadinamojo-ribentropomolotovo-pakto-65627922.jpg
http://s1.15cdn.lt/images/photos/597386/big/125093148133315_1_22molot.jpg

Εδώ βλέπουμε τους...οχτρούς του Ναζισμού με τον Υπουργό εξωτερικών του ΧΙΤΛΕΡ, Βον Ρίμπεντροπ, Πατερούλη Στάλιν και υπουργό εξωτερικών της Σοβιετικής Ένωσης, Μολότοφ, στο ΚΡΕΜΛΙΝΟ στις 23 Αυγούστο 1939 να υπογράφουν το σύμφωνο μεταξύ ΝΑΖΙ και ΣΟΒΙΕΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ. Εδώ οι...οχτροί σε στιγμές ΜΑΧΗΣ :

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/38/Bundesarchiv_Bild_183-H27337%2C_Moskau%2C_Stalin_und_Ribbentrop_im_Kreml .jpg

Επίσης στις 11 Φεβρουαρίου του 1940 υπήρξε και ΕΜΠΟΡΙΚΗ συμφωνία ΝΑΖΙ και ΣΟΒΙΕΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ που έλεγε πως :

Germany and the Soviet Union entered into an intricate trade pact in which the Soviet Union would send Germany 650 million Reichsmarks in raw materials in exchange for 650 million Reichmarks in machinery, manufactured goods and technology

Καλό είναι, όταν θες να εκφράσεις μια άποψη για ιστορικά γεγονότα να τα έχεις διαβάσει αναλυτικά. Που θα πούμε και ευχαριστώ στον πατερούλη που άφησε την ευρώπη να γαμηθεί εφόσον δεν έμπαινε η πούτσα στον δικό του κώλο και μόλις μπήκε φώναζε βοήθεια παναγίτσα μου. Επίσης είναι καλό να διαβάζουμε για την μάχη του Στάλινγκραντ και πως αυτό κρατήθηκε και δεν έπεσε (και) η Σοβιετική Ένωση στα χέρια του Χίτλερ. Δεν έχω πρόβλημα με την αντίθετη άποψη, αλλά καλό είναι να είναι τεκμηριωμένη.

karapaparas
17-11-2015, 11:47
δεν υπαρχει περιπτωση να απαντησω στο ποταμο γραφικοτητας
οι γιατροι ειπαν να σου λεμε παντα ναι, οποτε ναι εχεις δικιο

Jasone
17-11-2015, 11:55
Λάθος λέξη έγραψες. Στο λεξικό η εικόνα που αποτυπώνει μια στιγμή ονομάζεται ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ όχι γραφικότητα.

Διάβασε και ξαναέλα διαβασμένος. Ο Μπογιόπουλος ας πούμε λατρεύει τον πατερούλη αλλά δεν πετάει μπαρούφες. Δεν θα διαβάσεις ποτέ απο τον Μπογιόπουλο για την Σοβιετική Ένωση τον...οχτρό του ναζισμού. Δεν είναι αδιάβαστος ο άνθρωπος.

Παράγοντας
17-11-2015, 11:57
Πόνεσε πολύ ο Μπογιόπουλος φαίνεται.

Όποιος θέλει να μάθει ποιοί εξέθρεψαν και υποστήριξαν τον φασισμό δεν έχει παρά να δει το Φασισμός Α.Ε.

vEc-mNyZWW4

Τώρα όταν μιλάμε για το ποιός λαός έβαλε το φίδι στη τρύπα του να είμαστε λίγο προσεκτικοί και να μη γελοιοποιούμαστε αγνοώντας τους πάνω από 20 εκατομμύρια νεκρούς σοβιετικούς κομμουνιστές, και τους 700 χιλιάδες Έλληνες αντιστασιακούς, τη στιγμή που οι Βρετανοί και οι Αμερικάνοι είχαν από 400 χιλιάδες έκαστος.

BabisKyr
17-11-2015, 11:58
http://i236.photobucket.com/albums/ff296/trilofos/4.jpg


Και στα μέρη τους να κάθονταν, θα πήγαιναν οι άλλοι "επίσκεψη"...



Θα τους έκλαναν μια μάντρα αρχίδια. Γεμάτη η μάντρα. Με αρχίδια.

Καμία Αμερική δεν έσωσε την Ευρώπη. Η ναζιστική θηριωδία διακόπηκε μόλις στο Βερολίνο καρφώθηκε μια σημαία που ακόμα και σήμερα προκαλεί κρύο ιδρώτα.

Είσαι παντελώς και εντελώς τελείως αδιάβαστος για τον Β' Παγκόσμιο έτσι?


Καθόλου αδιάβαστος. Διαφορετική οπτική απέναντι στην Ιστορία & διαφορετική στάση ζωής ονομάζεται αυτό. Δόξα τω Θεώ (= τω Ολυμπιακώ), από γνώση της Ιστορίας κατέχουμε μπόλικη. :)

LFO
17-11-2015, 11:58
Οι Ρώσοι και οι Ναζι τα ειχαν κανει πλακακια . Αρχισανε οι τσαπουδες και η κοκκινη σημαια μπηκε στο πατο του Σταλιν προτου την βγάλει χαρειν στον ηρωισμο βεβαιως των Ρωσων (Σταλιγκραντ) και στην βοηθεια των συμμαχων που κωλοδαχτυλησαν τον Χιτλερ σε Ελλαδα και Αφρική στερώντας του υλικο και προσωπικο από το μετωπο της Ρωσιας και καθυστεροντας τους Ναζι μεχρι να τους μπει το κρυο (και αλλα πραγματα) του Ρωσικου Χειμωνα στην οπισθια οπη.

Ο Μπαρτζώκας έχει μεριδιο στο Ευρωπαικο του Λονδινου. Μετα αρχισανε η τσαπουδες λογω του κωλοδαχτυλου που μας εβαλε ο Μποχου και χαθηκε ένα πρωταθλημα που θα αλλαζε το ρου της ιστοριας.

Και τα 2 ιστορικα φακτς που δεν αμφισβητούνται.

karapaparas
17-11-2015, 12:00
Jasone παρε μια εικονα που αποτυπωνει μια στιγμη και ονομαζεται φωτογραφια

http://iranvajahan.net/en/wp-content/uploads/2014/10/OB-ZA519_0924sh_M_20130924112406-1024x682.jpg

Παρε αλλη μια

http://cache4.asset-cache.net/gc/2672725-mussolini-shaking-hands-with-edouard-daladier-gettyimages.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=m7SGVFbSQSDRqW%2bOz9lUpGi%2f%2fpUBXRpA0%2fmh4V9I Q30YZs4IaiRPKTu9Q2BKe9Mp

Παρε κι αλλη

http://iranian.com/data/images/6mh1pjmvmfix.jpg

Οταν ψαξεις και βρεις ποιος ειναι ο γοητευτικος χαμογελαστος γκριζομαλλης κυριος που κανει τοσο ενθερμες χειραψιες με Χιτλερ και Μουσολινι και σε ποια περιοδο τραβηχτηκαν αυτες οι φωτογραφιες ξαναελα να τα πουμε.

Παράγοντας
17-11-2015, 12:02
Το πείραμα του #yespolitica απέτυχε.

LFO
17-11-2015, 12:02
Πριν βρουμε τον κυριο, εχεις τις χρονολογιες που τραβηχτηκαν αυτες οι φωτο?

karapaparas
17-11-2015, 12:04
Να μας τις πει ο jasone που ειναι διαβασμενος

Jasone
17-11-2015, 12:06
Πόνεσε πολύ ο Μπογιόπουλος φαίνεται.

Όποιος θέλει να μάθει ποιοί εξέθρεψαν και υποστήριξαν τον φασισμό δεν έχει παρά να δει το Φασισμός Α.Ε.

vEc-mNyZWW4

Τώρα όταν μιλάμε για το ποιός λαός έβαλε το φίδι στη τρύπα του να είμαστε λίγο προσεκτικοί και να μη γελοιοποιούμαστε αγνοώντας τους πάνω από 20 εκατομμύρια νεκρούς σοβιετικούς κομμουνιστές, και τους 700 χιλιάδες Έλληνες αντιστασιακούς, τη στιγμή που οι Βρετανοί και οι Αμερικάνοι είχαν από 400 χιλιάδες έκαστος.

1. Όπως έχω προαναφέρει γελάω. Ο Μπογιόπουλος και ο κάθε μπογιόπουλος είναι το τελευταίο κατάλοιπο μιας κατάρας του πλανήτη ονόματι κομμουνισμός. Ευτυχώς είναι αυτός και η Β. Κορέα πλέον. Κατά τα άλλα μέχρι και η Κούβα...ξύπνησε.

2. Φασισμός Α.Ε....χαχαχα! Πόσταρε και σκαρίμπα!

3. 20 εκ. νεκροί σοβιετικοί κομμουνιστές υπήρξαν γιατί ο ΠΑΤΕΡΟΥΛΗΣ δεν είχε όχι ρούχα και όπλα να τους δώσει αλλά ούτε βρακί. Και έστελνε ΔΥΟ ΔΥΟ τους...κομμουνιστές σοβιετικούς αγωνιστές με ΕΝΑ ΟΠΛΟ με την εντολή ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΜΠΟΣΤΑ Ο ΠΙΣΩ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ και γιατί τους άφησε να ΨΟΦΑΝΕ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ όταν τραυματίζονταν αφού έκρινε πως τα νοσοκομεία ήταν υψηλό κόστος!!! Κατάλαβες? Διαβάζουμε ιστορία πριν μιλήσουμε.


Καθόλου αδιάβαστος. Διαφορετική οπτική απέναντι στην Ιστορία & διαφορετική στάση ζωής ονομάζεται αυτό. Δόξα τω Θεώ (= τω Ολυμπιακώ), από γνώση της Ιστορίας κατέχουμε μπόλικη. :)

Σκαρίμπα να διαβάζεις και Κορδάτο αυτά δεν τα λένε..Δεν είσαι διαβασμένος και με άλλη οπτική. Είσαι αδιάβαστος. :)

DCS7
17-11-2015, 12:07
Δεν μπήκα και ούτε σκοπεύω να μπω σε διαδικασία συζήτησης. Ο διάλογός μου με τον trust αφορούσε αποκλειστικά την επεξήγηση ορισμένων στοιχείων από το άρθρο που παρέθεσα. Με το προηγούμενο μήνυμά μου ξεκαθαρίζω οτι δεν προτίθεμαι να σχολιάσω στρεβλώσεις του τύπου "συνέστησε οι ΗΠΑ και η Ευρώπη να στηρίξουν τους επαναστάτες κάτι όμως που δεν έγινε". Επίσης, δεν προτίθεμαι να σχολιάσω υποθετικά σενάρια του τύπου "ο εικονιζόμενος μοιάζει με τον Λεονάρντο Ντι Κάπριο, αλλά φέρνει λίγο και στον Αντόνιο Μπαντέρας" και "ο κύριος μάλλον ήταν στη συνάντηση γιατί την προηγούμενη ημέρα πέθανε η γάτα του και όλοι ξέρουμε οτι ο Μακέιν αγαπάει τις γάτες". Δεν προτίθεμαι να αποδεχθώ τα παραπάνω - που έχουν ως στόχο όχι μόνο να μπερδέψουν και να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο, αλλά και να χειραγωγήσουν επιβεβαιωμένα στοιχεία - ως "προσωπική έρευνα".


εσενα σου φαίνεται δλδ φυσιολογικό το ότι η φωτό που κυκλοφορεί απο τον μαη του 13 δείχνει τον μακκέιν να συνομιλεί με τον ηγέτη της ISIS και δεν το έχουν εκμεταλλευτεί Ασαντ, Ιραν Ρωσία ακόμα και η Χεζμπολάχ δλδ όσοι πολεμούν τον ελεύθερο στρατό. Καταρχάς οι ίδιοι οι αμερικάνοι τον βγάλαν στον τάκο το φθινόπορο του 13 γιατί ένας απο τους συνομιλητές του ήταν ο ηγέτης της northen brigate που ευθύνεται για άλλες σφαγές. Θα του την χαρίζανε νομίζεις αν μιλούσε με τον ηγέτη της ISIS; Ασε που η πηγή της είδησης προέρχεται απο τον Thierry Meyssan ενός απο τους διάσημους συνομοσιολόγους. Και όταν λέω στήριξη στους επαναστάτες, εννοώ με αεροπορικές επιδρομές εναντίων του Ασαντ όπως έγινε στην Λιβύη. Εγινε κάτι τέτοιο και δεν το ξέρουμε; Και εν κατακλείδα ο καθένας πιστεύει ότι θέλει να πιστέψει. Ακόμα και αν η πραγματικότητα τους διαψεύδει, αλλάζουν την πραγματικότητα. Αεροψεκασμοί, 9/11, κοσμοσφαίρες ότι γουστάρει. Προσωπικά δεν μου φτάνει αυτο, το ψάχνω λίγο περισσότερο ... πολύ πολύ περισσότερο.

Να μας τις πει ο jasone που ειναι διαβασμενος

Στην συμφωνία του Μονάχου το 1938. Δεν καταλαβαίνω όμως τι σχέση έχει το ένα με το άλλο.