PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

trust in who we are
08-02-2016, 22:53
μηπως ειναι απο φαληρο ο κολλητος σου ? Γιατι εχω και εγω εναν γνωστο αεκτζη που ερχεται σεφ καμια φορα και λεει κατι τετοια πανω στη καβλαντα

deninho
09-02-2016, 00:16
καλα και οι δικοι μας δεν ειναι καλυτεροι εχω φαει ξυλο το 2014 που πηγαμε στην προπονηση πριν το 5ο τελικο εξω απο το μετροπολιταν γιατι φοραγα το 18-2 του αγγελοπουλου και με περασανε για βαζελο

σορι μαν αλλά γέλασα :D

Το ωραίο το έκανε κολλητός μου αεκτζής στο τρίτο ματς με τη σιένα το 2012 όταν στην ουρά για να μπούμε ρώταγε άγνωστους: "μάγκες εδώ παίζει η αεκάρα?"
Και όμως δεν τις φάγαμε.Για την ακρίβεια το αστείο συνεχίστηκε με πολλούς στην ουρά...

και μόνο που είπε αεκάρα, το πήραν στο χαβαλέ :D

Darkling
09-02-2016, 02:25
deninho το αβαταρ σου ειναι μπεστ οφ 2014-15 ε. δε ξερω αν το χω ξαναπει. γελαω καθε φορα που το βλεπω.

trust in who we are
11-02-2016, 19:26
http://www.thepressproject.gr/article/89096/Anixneuthikan-ta-barutika-kumata-tou-Anstain---Deite-zontana-tin-anakoinosi


Ανιχνεύθηκαν τα βαρυτικά κύματα του Αϊνστάιν
Ερευνητές του αμερικανικού πειράματος LIGO έδωσαν συνέντευξη Τύπου στην οποία ανακοίνωσαν ότι ανίχνευσαν για πρώτη φορά βαρυτικά κύματα, έναν αιώνα από την πρώτη δημοσίευση του Άλμπερτ Άινσταϊν. Η ύπαρξη των βαρυτικών κυμάτων έρχεται ως συνέπεια της Γενικής Σχετικότητας


Υ.Γ. Κανα θεολογο να μαλωσει με τους φυσικους του φορουμ εχουμε ? :p

sfakianos7
11-02-2016, 19:32
http://www.thepressproject.gr/article/89096/Anixneuthikan-ta-barutika-kumata-tou-Anstain---Deite-zontana-tin-anakoinosi


Ανιχνεύθηκαν τα βαρυτικά κύματα του Αϊνστάιν
Ερευνητές του αμερικανικού πειράματος LIGO έδωσαν συνέντευξη Τύπου στην οποία ανακοίνωσαν ότι ανίχνευσαν για πρώτη φορά βαρυτικά κύματα, έναν αιώνα από την πρώτη δημοσίευση του Άλμπερτ Άινσταϊν. Η ύπαρξη των βαρυτικών κυμάτων έρχεται ως συνέπεια της Γενικής Σχετικότητας


Υ.Γ. Κανα θεολογο να μαλωσει με τους φυσικους του φορουμ εχουμε ? :p

εγω αλλα ειμαι αθεος οποτε καλα κανανε

Lateralus
11-02-2016, 20:01
Να βγει κανενας ταριφας να μας το εξηγησει καλυτερα

*GrimReaper*
11-02-2016, 22:50
Να βγει κανενας ταριφας να μας το εξηγησει καλυτερα

https://scontent.fath1-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xlp1/v/t1.0-9/12743485_10204344122962036_1232242760232883820_n.j pg?oh=b1005c4602df49f15433d519892f1154&oe=5724B60E

kseplenhs
11-02-2016, 22:52
Ταρίφας εύκολα το συνδέει με εξωγήινους και ελληνισμό του σύμπαντος.

redglove
11-02-2016, 23:22
"Μάγκες η σωστή ορθογραφία είναι Βαρη-τικά κύματα, το συμπαντικό τους ταξίδι ξεκινάει από την Βάρη και γι'αυτό λέγονται έτσι."

hellalogh
12-02-2016, 15:16
Ταρίφας εύκολα το συνδέει με εξωγήινους και ελληνισμό του σύμπαντος.
Αφού έκλεψε τη Θεωρία της Σχετικότητας από την ιδρυτή της Ομάδας Ε Καραθεοδωρή, γνωστά πράγματα, ξυπνήσαμε κύριοι ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ

DirtySniper
12-02-2016, 16:03
http://www.sport24.gr/Basket/article3904396.ece/BINARY/original/batista-lathos.jpg

ωχαχαχαχαχα
εκει στο Μιλανο παρτε οσους Μπατιστα θελετε
δωστε μας τον Μακνηλ

Jasone
12-02-2016, 16:07
Ρε παιδιά αυτός δεν είναι ο Batista?!

Darkling
12-02-2016, 16:11
οχι ειναι ενας αλλος βραζιλιανος με το ιδιο ονομα. καποιος στο σαητ της αρμανι επαιξε το πουλακι του, χαχ

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
12-02-2016, 16:23
χαχαχαχαχ όντως η τρολλ;

Άγιος Πέτρος
12-02-2016, 16:28
Εναλλακτικά

http://4.bp.blogspot.com/_T5WdDrKqwio/SUpnTlA5-kI/AAAAAAAADcY/a1fQ6CqMWrE/s400/1993-1994,+%CE%9D.%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AF%CF%83% CF%84%CE%B1+%28%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%98%CE%9 7%CE%9D%CE%91%CE%AA%CE%9A%CE%9F%CE%A3-%CE%9F%CE%9B%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%99%CE%91%CE%9A%C E%9F%CE%A3%29.jpg

http://cdn1-www.wrestlezone.com/assets/uploads/2009/09/file_189415_7_batista%2813%29.jpg

trust in who we are
15-02-2016, 17:08
ολα ποπα

http://i.imgur.com/XKUJ8BC.jpg

Eleni7
18-02-2016, 16:59
Ναι ρε παιδια. Εν ετη 2016 και δεν δινουμε μισο δευτερολεπτο απο τη ζωη μας να βαλουμε μια καταραμενη ζωνη. Ειναι κριμα και αδικο. Καθε χρονο φευγει τοσος νεος κοσμος τζαμπα.

Jasone
18-02-2016, 17:02
δε νομίζω ότι ήταν θέμα ζώνης...8.30 το πρωί με 2 γκόμενες στο αμάξι...μάλλον τύφλα εντελώς ήταν και πήγαινε για βρωμοδουλειά. ότι και να είναι όμως όποιος και αν είναι, είναι δραματικό. πραγματικά.

Eleni7
18-02-2016, 17:09
δε νομίζω ότι ήταν θέμα ζώνης...8.30 το πρωί με 2 γκόμενες στο αμάξι...μάλλον τύφλα εντελώς ήταν και πήγαινε για βρωμοδουλειά. ότι και να είναι όμως όποιος και αν είναι, είναι δραματικό. πραγματικά.

Γενικα μιλωντας. Και οι κοπελες λεει δε φορουσαν και εφυγαν εξω απο το αμαξι. Τι να πεις. Εχουμε ευθυνες για τετοια ζητηματα. Σαν κοινωνια εννοω. Δεν σκεφτομαστε ουτε τον εαυτο μας ουτε τον αλλον. Θα μπορουσε χαλαρα να την πληρωσει και καποιος φουκαρας που απλα βρεθηκε στο λαθος σημειο τη λαθος στιγμη.

pl@yer
18-02-2016, 17:14
Κρίμα κάθε μέρα να πεθαίνει τόσος νέος κόσμος, είτε για μια κωλοζώνη είτε γιατί οδηγούν μεθυσμένοι είτε, είτε..

Τα νούμερα είναι δραματικά για τις απώλειες, όχι μόνο σε αριθμούς θανάτων, αλλά γενικά σε ζωές που καταστρέφονται( αναπηρίες, ψυχικές διαταραχές, οικονομικές συνέπειες και ότι άλλο μπορεί να αφήσει κάτι τέτοιο)..

Δηλαδή τύφλα να έχει ο καρκίνος..Προσοχή γαμώτο.

Jasone
18-02-2016, 17:18
βρε καλή μου αυτό λέω...8.30 το πρωί ΔΕΝ είσαι σε κατάσταση να φορέσεις ζώνη ή να οδηγήσεις ή οτιδήποτε. Θολός είσαι. απο αλκοόλ ή/και άλλα. Το θέμα είναι ότι μπήκαν στο αμάξι. όχι η ζώνη.

Lucifer_7
18-02-2016, 17:33
Περίπου 1.600 θάνατοι το χρόνο από τροχαία στην Ελλάδα! Τραγικά πράγματα εν έτη 2016.

nrg15
18-02-2016, 17:34
Το θέμα είναι ότι μπήκαν στο αμάξι. όχι η ζώνη.

Ακριβως αυτο... Κριμα...

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Jasone
18-02-2016, 17:43
και επειδή αναφερθήκαμε και στη ζώνη. άν πάθεις τέτοιο τροχαίο ταχύτητας/μεθυσιού κτλ είναι COIN FLIP αν θα είσαι δεμένος or not. Πριν ΠΟΛΛΑ χρόνια πέθανε η κόρη του περιπτερά της γειτονιάς μας με έναν τρόπο που είχε ακουστεί στο πανελλήνιο...

τράκαρε το ΜΠΡΟΣΤΑ αμάξι απο αυτήν, αυτή καθόταν πίσω καθίσματα ανάμεσα απο οδηγό και συνοδηγό. Το ΜΠΡΟΣΤΑ αμάξι λοιπόν που τράκαρε έφυγε ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ (το εννοώ, τώρα δεν ξέρω αν ήταν όλος, ο μισός κτλ κτλ κτλ) και πέρασε μέσα απο το παρμπριζ του αμαξιού που ήταν η κοπέλα. Την αποκεφάλισε επειδή ήταν δεμένη και δεν μπόρεσε να ελιχθεί γρήγορα.

Άλλο παράδειγμα όμως. Φανάρι Υγεία στο Μαρούσι ο γιος του συνεταίρου του πατέρα μου. Με Punto κολοφτιαγμένο κατεβαίνει κηφισίας καρφώνεται σε κολώνα παίρνει φωτιά και σκάει το αμάξι. Αυτός σώθηκε γιατί δεν φορούσε ζώνη και εκπαραθυρώθηκε.

Γι'αυτό σου λέω. ΛΟΤΤΟ.

KonTaz
18-02-2016, 17:52
Περισσότερες πιθανότητες έχεις να επιβιώσεις με ζώνη παρά χωρίς σε οποιοδήποτε ατύχημα,τι coin flip....

Jasone
18-02-2016, 17:53
kontaz σε ΣΦΟΔΡΗ σύγκρουση με κολώνες, μπαριέρες τα πάντα όλα είναι ο ορισμός του Coin flip. Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Δεν είναι λογικές ταχύτητες και κίνδυνος...έχεις τρακάρει ποτέ? έχω 3 κάβα...

KonTaz
18-02-2016, 17:56
Και σιδεροφάγος να είσαι δεν λέει κάτι.Όλα τα συστήματα παθητικής ασφάλειας του αυτοκινήτου(μέχρι και οι ζώνες παραμόρφωσης) έχουν σχεδιαστεί με δεδομένο ότι οι επιβάτες φοράνε ζώνη

Jasone
18-02-2016, 18:10
Δεν είπα όχι. σε ρώτησα όμως αν έχεις τρακάρει ποτέ...και αν ΔΕΝ Ξέρεις περιπτώσεις που σε ΤΕΤΟΙΟΥ είδους ατυχήματα το να ΜΗΝ φόραγες ζώνη έσωσε κάποιον.

KonTaz
18-02-2016, 18:18
Δεν έχω τρακάρει ποτέ.Αν ποτέ τύχει να τρακάρω,υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, θα ήθελα να φοράω ζώνη.
Όσον αφορς τα παραδείγματα που φέρνεις,μπορώ να φέρω άλλα 20 στα οποία οι επιβάτες θα την γλύτωναν με μερικά κατάγματα και έφυγαν σε σακούλες επειδή δεν φορούσαν ζώνη.
Μίζερο θέμα,το σταματάω εδώ

Jasone
18-02-2016, 18:24
και εγω θα ήθελα όπως και φόραγα και τις 3 φορές. Σου απαντώ όμως πως μπορεί σε ΤΕΤΟΙΟΥ είδους ατύχημα το να φοράς να σε καταδικάσει ή να μη φοράς να σε σώσει. just that.

Darkling
18-02-2016, 18:35
νομιζω οτι οι πιθανοτητες να σκοτωθεις επειδη φοραγες ζωνη ειναι στα ορια του "οκ, θα σου ρχοταν ετσι κι αλλιως". δεν υπαρχει λογος να τις βαζουμε στην στατιστικη της συζητησης

karapaparas
18-02-2016, 18:36
Και ο τραγουδιστης των power crue (για τους μεταλλαδες του φορουμ) ειχε σκοτωθει επειδη φοραγε ζωνη και τον καρφωσε το σιδερο απο τη μπαρα επειδη δε μπορουσε να σκυψει
Αμα ειναι η μοιρα σου χεσε μεσα

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=1098

Jasone
18-02-2016, 18:37
ααααααα μπράβο ακριβώς αυτό λέω καραπαπάρα...... ;)

krataios75
18-02-2016, 19:04
Δυστυχώς την εποχή που υπηρετούσα τη θητεία μου μάζεψα πολύ κόσμο απο τροχαία δυστυχήματα . Όσοι φορούσαν κράνος
η ζώνη κατα κανόνα τη γλύτωσαν . Οι υπόλοιποι δυστυχώς δεν τα κατάφεραν ,είτε χάνοντας τη ζωή τους είτε μένοντας ανάπηροι . Οποίος νομίζει ότι μπορεί να παίζει με την τύχη του και τις ζωές των άλλων ας το κάνει . Να προειδοποιήσει όμως πρώτα τους υπόλοιπους οδηγούς βάζοντας ένα τεράστιο Μ στο τζαμι

Salvador7
18-02-2016, 19:06
Δεν είπα όχι. σε ρώτησα όμως αν έχεις τρακάρει ποτέ...και αν ΔΕΝ Ξέρεις περιπτώσεις που σε ΤΕΤΟΙΟΥ είδους ατυχήματα το να ΜΗΝ φόραγες ζώνη έσωσε κάποιον.

Ακριβώς το ίδιο μου είχε αναλύσει εμπειρογνώμονας τροχαίων ατυχημάτων. Όταν μιλάμε για μεγάλες ταχύτητες είναι η μία η άλλη.

Jasone
18-02-2016, 19:07
όπως είπα τις προάλλες προτιμώ να παίρνω sleeping bag μαζί μου παρά να μπαίνω σε άλλα αμάξια.

SuperSayian
18-02-2016, 19:07
Παιδιά μετέφερα τα ποστ απ την μουσική εδω γιατί ήταν κομματάκι Off topic καθώς και είναι μια μεγάλη και ενδιαφέρουσα κουβέντα αυτή που άνοιξε και θα μπορούσε να συζητηθεί εδω.

Απ το πρωί που μαθεύτηκε το γεγονός τριγυρνάει κάτι στο μυαλό μου. Πρίν μήνες που ήμουν στο κέντρο εκπαίδευσης ήρθε να μας μιλήσει ο Τάσος "Ιαβέρης" Μαρκουΐζος οδηγός αγώνων κάπου στα 80's με θέμα την οδική ασφάλεια,τα τροχαία ατυχήματα κτλ.Τον τύπο τον είχα δει σε ξεκάρφωτα βιντεάκια στο youtube αλλά απο κοντά ο τρόπος ομιλίας του είναι καθηλωτικός.Μίλησε με στοιχεία,με βίντεο και έδειξε καθαρά και ξάστερα πόσο μα πόσο γτπ οδική νοοτροπία έχουμε εμείς οι Ελληνάρες και είναι πικρή αλήθεια οτι είμαστε απαίσιοι οδηγοί.Ξέρετε όμως πως τον αντιμετώπισαν οι υπόλοιποι;Και μιλάμε για νεα παιδιά έτσι,που υποτίθεται είναι μορφωμένα,ανοιχτόμυαλα κτλ. "Ελα μωρέ τώρα υπερβολικός ήταν σε μένα θα τύχει;" "Μας μαύρισε το απόγευμα με αυτά τα σκληρά βίντεο" "Χρησιμοποίησε άσχημη γλώσσα που δεν ταιριάζει σε ομιλία(loool)" και ελάχιστοι έμειναν στην ουσία των λεγομένων του.Βέβαια όλα αυτά μέχρι να χάσεις εναν δικό σου άνθρωπο ή να τραυματιστεί κάποιος άλλος για α δεις οτι η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σκληρή απ οτι μπορέι να περιγραφεί με λόγια.Ψάξτε στο youtube όσοι θέλετε να δείτε πόσο σοβαρά μιλάει ο άνθρωπος αυτός και με στοιχεία.

Βάζω εδω ενα μικρό του κείμενο που κάντε τον κόπο όσοι θέλετε να το διαβάσετε και θα καταλάβετε

"Σοκάρουν τα στοιχεία για τα τροχαία που παρουσίασε στη Μόνιμη Επιτροπή Οδικής Ασφάλειας ο Ιαβέρης.Θυσία στο Μολώχ της ασφάλτου: 1.600 νεκροί & 20.000 τραυματίες μέσα σε ένα χρόνο!Μέσα σε ένα χρόνο είχαμε 1.600 νεκρούς και 20.000 τραυματίες σε τροχαία ατυχήματα. Κάθε ημέρα έχουμε πέντε νεκρούς, πέντε τετραπληγικούς, 10 παραπληγικούς, 60 τραυματίες, ενώ δεκάδες χιλιάδες ευρώ είναι το κόστος σε υλικές ζημιές.

Είναι σαν να πέφτει κάθε μέρα σε μια κατοικημένη περιοχή, ένα μικρό αεροσκάφος της αεροπλοϊας με 20 επιβάτες.

Τα πιο πολλά τροχαία ατυχήματα συμβαίνουν σε κατοικημένες περιοχές με ταχύτητες κάτω από 45 χλμ την ώρα. Και τα περισσότερα θύματα που αφήνουν την τελευταία τους πνοή στην άσφαλτο, είναι κάτω των 30 ετών. Σύμφωνα μάλιστα με τα τελευταία στοιχεία, το 60 με 70% των θυμάτων από τροχαία ατυχήματα, είναι ηλικίας 15 - 29.

Αυτά τα συγκλονιστικά στοιχεία παρουσίασε στη Μόνιμη Επιτροπή Οδικής Ασφάλειας ο Αναστάσιος Μαρκούζος, γνωστός ως Ιαβέρης. Και η κοινή παραδοχή όλων των μελών της ήταν ότι στους ελληνικούς δρόμους γίνεται καθημερινά μια γενοκτονία.

Αιτία; Οι τραγικοί δρόμοι και οι επικίνδυνοι οδηγοί που σε συνδυασμό με την άγνοια και την αδιαφορία οδηγούν σε ένα εγκληματικό αποτέλεσμα, όπως εξήγησε ο Ιαβέρης. Και αυτά μας κατατάσσουν στην 28η και τελευταία θέση στην ΕΕ.

«Τον καρκίνο του δρόμου στη χώρα μας τον αντιμετωπίζουμε με παυσίπονο αντί χειρουργείου», είπε και έφερε ως παράδειγμα το γεγονός ότι, ενώ σε όλες τις χώρες έχουν μειωθεί τα τροχαία ατυχήματα από 20% - 99,5%, όπως η Σουηδία, στην Ελλάδα είχαμε αύξηση ως και 60%.

«Το αυτοκίνητο γίνεται όπλο, όταν μπαίνει ένα βλήμα» είπε χαρακτηριστικά ο Ιαβέρης και εξήγησε: «Μέσα στα τελευταία 100 χρόνια, στην Ελλάδα που πέρασε και δύο πολέμους, έχασαν την ζωή τους σε ώρα μάχης 70.000 ελληνόπουλα. Στα 60 τελευταία χρόνια με το αυτοκίνητο έχασαν τη ζωή τους 140.000 άνθρωποι, δηλαδή τα θύματα ήταν τετραπλάσια, ενώ 350.000 έμειναν ανάπηροι».

Ο Ιαβέρης, έθεσε και μια άλλη σημαντική παράμετρο, την οικονομική καθώς όπως είπε, «το 40% του κόστους στην υγεία, είναι από τροχαία».

«Τα τροχαία ατυχήματα κοστίζουν 12 δισ. ευρώ κάθε χρόνο. Στα 50 χρόνια σημαίνει 600 δισ. ευρώ πεταμένα ματωμένα, στην άσφαλτο. Και μετά λέμε πώς να εξοικονομήσουμε λεφτά και βάζουμε ισοδύναμα, όταν όλα αυτά τα χρήματα πετιούνται άδικα στο δρόμο», επεσήμανε ο Ιαβέρης.

Ο γνωστός αυτοκινητιστής ήταν αποκαλυπτικός, σε ότι αφορά την εγκληματική άγνοια που επιδεικνύουν οι γονείς, απέναντι στα παιδιά τους.

«Ένας γονιός που οδηγεί με πάνω από 10 χλμ την ώρα το αυτοκίνητο και αφήνει το παιδί του να κάθεται στη μέση των πίσω καθισμάτων και δεν το δένει κανονικά στο παιδικό κάθισμα είναι σαν το προορίζει για αναπηρικό καροτσάκι που θα το σπρώχνει σε όλη του τη ζωή, αν συμβεί ένα βίαιο φρενάρισμα», τόνισε χαρακτηριστικά.

Μίλησε, όμως, και για γενικότερη άγνοια που υπάρχει στη κοινή γνώμη, σε ότι αφορά την σημασία που έχει η ασφαλής οδήγηση, επικαλούμενος το εξής παράδειγμα: «Ρωτήσανε σε ένα τηλεπαιχνίδι 100 ανθρώπους για ποιο επάγγελμα χρειάζεται μικρότερη προσοχή και η πιο δημοφιλής απάντηση με ποσοστό 80% ήταν ο επαγγελματίας οδηγός. Δηλαδή, ο οδηγός του σχολικού που μεταφέρει τα παιδιά μας».

Ιδιαίτερη έμφαση έδωσε στην παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη, υπογραμμίζοντας ότι «είναι απόπειρα φόνου, είναι απόπειρα αυτοκτονίας».

Ο Ιαβέρης, υπογράμμισε ακόμα, ότι, μόνο αν αναληφθεί πρωτοβουλία σε υψηλό πολιτικό επίπεδο, μπορεί το εθνικό αυτό πρόβλημα να πάρει σοβαρές διαστάσεις.

«Για να σταματήσει το έγκλημα και η γενοκτονία που συντελείται καθημερινά στους ελληνικούς δρόμους, πρέπει η Επιτροπή Οδικής Ασφάλειας να πάει στο Μαξίμου και να ζητήσει από τον πρωθυπουργό να το πάρει πάνω του γιατί είναι μέγα εθνικό και πολιτικό ζήτημα», τόνισε και η πρόταση του αυτή έδειξε να έχει θετική αποδοχή από την Επιτροπή.

Κλείνοντας ο Ιαβέρης την ενημέρωση του, έδωσε μια συμβουλή σε όλους τους οδηγούς λέγοντας χαρακτηριστικά: «Η λύση του προβλήματος είναι η αυτοεκτίμηση. Καθένας, πρέπει να ξέρει πόσο ανεκτίμητος και λατρεμένος είναι, και πόσο θα λείψει από τα παιδιά ή τους γονείς του, αν εμπλακεί σε μια ανόητη σύγκρουση, επειδή τα μυαλό του είναι στα κάγκελα. Αν θέλουμε άμεσα να μειώσουμε το οδικό έγκλημα, κάθε πρωί ας κοντοσταθούμε και ας σκεφτούμε πόσες αγκαλιές μας περιμένουν το απόγευμα».

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t34.0-12/12650639_10208714515008109_2041976144_n.jpg?oh=ee5 ca544be65f72ee24a1e85dd81cbe1&oe=56C8C17E

και εγω θα ήθελα όπως και φόραγα και τις 3 φορές. Σου απαντώ όμως πως μπορεί σε ΤΕΤΟΙΟΥ είδους ατύχημα το να φοράς να σε καταδικάσει ή να μη φοράς να σε σώσει. just that.

Αυτό που λες είναι σωστό όμως το συμπέρασμα σου οτι φορώντας ζώνη ή οχι οι πιθανότητες είναι 50-50 flip flop πες το όπως θες είναι λάθος.Είναι ξεκάθαρο και απόλυτα επιβεβαιωμένο απο χιλιάδες έρευνες οτι η ζώνη σώζει. Το θέμα είναι οτι σ ενα τροχαίο οι μεταβλητές,οι συνθήκες,ο χειρισμός κτλ είναι τόσες πολλές που δεν μπορεί κανένας σχεδιαστής αυτοκινήτου να προβλέψει όλους τους πιθανούς τρόπους που εσυ μπορεί να τραυματιστείς θανάσιμα και ύστερα να πεθάνεις που λέμε οτι καμία ζώνη δεν μπορεί να σε σώσει.Αν είναι να πεθάνεις ρε παιδιά και θραύσμα μετεωρίτη που δεν καταστράφηκε ολοσχερώς απ την ατμόσφαιρα μπορεί να σου ρθει στο δόξα πατρί και να πεθάνεις ,θεωρητικά πάντα, τι σημαίνει αυτό οτι θα κυκλοφορείς πεζός με κράνος;Και στο παράδειγμα που έφερες με το Punto που σώθηκε δεν σώθηκε επειδή ήταν τυχερός που δεν φορούσε ζώνη,ήταν τυχερός που παρόλο που δεν φορούσε ζώνη δεν τον σκότωσε αρχικά ο αερόσακος και μετέπειτα ενα δισεκατομμύριο άλλοι παράγοντες όπως οτι θα μπορούσε να έχει εκσφεντονιστεί απ το παρμπρίζ μέχρι να του διαλύσει το στομάχι και τα ζωτικά όργανα το τιμόνι ή κάποια παραμόρφωση της λαμαρίνας της πόρτας κοκ.

Το καλύτερο κράνος να φοράς αν είναι να σε βρεί θα γίνεις μακαρίτης αυτό όμως σημαίνει μην φοράς κράνος;;Κάτι αντίστοιχο είναι και η ζώνη.

Jasone
18-02-2016, 19:15
βρε sayian μου μίλησα για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ συνθηκών τροχαίο. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ. Δηλαδή ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ+ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ+ΜΕ ΤΟΙΧΟ, ΚΟΛΩΝΑ, ΜΠΑΡΙΕΡΑ κτλ. Όταν όοολα αυτά συνδυάζονται είναι τέτοια η σφοδρότητα που το να φοράς ζώνη μπορεί να σε "εγκλοβίσει" σε μια καμπίνα φλεγόμενη, πολτοποιημένη ή οτιδήποτε. ΠΟΤΕ δεν είπα ΜΗΝ φοράς ζώνη. Είπα ακριβώς αυτό που έγραψε παραπάνω ο Salvador7.

Ότι σε ΤΕΤΟΙΑ τρακαρίσματα δεν σε σώζει ΤΙΠΟΤΑ εκτός του να ΜΗΝ είχες μπει εξαρχής στο αμάξι. Και μιας και αναφέρεις Ιαβέρη...Δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου. Ένα απο τα πράγματα που ασχολούμαι και επαγγελματικά ΕΝΤΟΝΑ είναι το acropolis rally. Και έχω δει ΑΠΕΙΡΑ σεμινάρια, το έχω συζητήσει απο τον Ιαβέρη μέχρι και τον Loeb κάποτε...ΑΛΛΟ το τρακάρισμα κανονικών συνθηκών και ΑΛΛΟ το τρακάρισμα που αναφέρω. ΑΛΛΟ πράγμα.

SuperSayian
18-02-2016, 19:33
Εγω κατάλαβα τι θες να πεις εσυ μάλλον δεν κατάλαβες.

Δηλαδή ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ+ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ+ΜΕ ΤΟΙΧΟ, ΚΟΛΩΝΑ, ΜΠΑΡΙΕΡΑ κτλ. Όταν όοολα αυτά συνδυάζονται είναι τέτοια η σφοδρότητα που το να φοράς ζώνη μπορεί να σε "εγκλοβίσει" σε μια καμπίνα φλεγόμενη, πολτοποιημένη ή οτιδήποτε.

Σωστό το bold,παρ ολα αυτά ξαναλέω αν έχεις κάποια πιθανότητες να σωθείς περισσότερες είναι φορώντας ζώνη παρά μη φορώντας και ας υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά που δείχνουν το αντίθετο.

Ότι σε ΤΕΤΟΙΑ τρακαρίσματα δεν σε σώζει ΤΙΠΟΤΑ εκτός του να ΜΗΝ είχες μπει εξαρχής στο αμάξι.

Το θέμα είναι να μην μπεις δεν το συζητάμε.Εδω ξαναέρχεται η οδική παιδεία η απίστευτα ηλίθια σκέψη του σιγά μην συμβεί σε μένα,η ανευθυνότητα της χρήσης αλκοόλ ή άλλων ουσιών,η υπερβολική ταχύτητα κτλ Αφού ξεκαθαρίσουμε αυτό, το τρακάρισμα όπως και τα πάντα στον πλανήτη υπόκεινται στους νόμους της φυσικής και αυτοί είναι αμείλικτοι είτε μιλάμε για κανονικών συνθηκών τρακάρισμα είτε οχι.Η δύναμη που μεταφέρεται και πολλαπλασιάζεται πάνω σου,η δράση αντίδραση των υλικών,η ορμή κτλ δείχνουν και πάλι αυτό που σου είπα...αν έχεις 2% πιθανότητα να σωθείς αυτές είναι φορώντας ζώνη παρά μη φορώντας.Τώρα προφανώς αν έχεις τόσο μικρές πιθανότητες να σωθείς λογικά θα γίνεις μακαρίτης όπως και προφανώς είναι τόσο πολλά τα πράγματα που πρέπει να λάβεις υπόψιν που σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις το να μην φοράς ζώνη ίσως σε σώσει.

D.Rivers
18-02-2016, 19:53
Καταρχάς συλληπητήρια στους δικούς του. Ασχέτως του αν άρεσε ή όχι, αν έφταιγε ή όχι για το δυστύχημα, πάντα στενοχωριόμαστε να φεύγουν νέοι. Και γενικά για μένα δεν υπάρχει χειρότερο από το να θάβει ο γονιός το παιδί καταργώντας τη φυσική/λογική αν θέλετε ροή των πραγμάτων...


Θέλω όμως να αναφέρω και κάτι που με ενοχλεί απίστευτα. Αν πεθάνει/βήξει/κλάσει άνθρωπος της showbiz είναι θέμα που μονοπωλεί τα δελτία, τα sites, τα πάντα. Τα παιδιά που έφυγαν άδικα υπέρ πατρίδος (που παίζει και να τα έφαγαν) πόσες ώρες απασχόλησαν τα media; Φαντάζομαι για εκείνα δεν υπήρχε υλικό να παίζει με τις ώρες...

Virtuosofriend
18-02-2016, 19:54
Θέλω όμως να αναφέρω και κάτι που με ενοχλεί απίστευτα. Αν πεθάνει/βήξει/κλάσει άνθρωπος της showbiz είναι θέμα που μονοπωλεί τα δελτία, τα sites, τα πάντα. Τα παιδιά που έφυγαν άδικα υπέρ πατρίδος (που παίζει και να τα έφαγαν) πόσες ώρες απασχόλησαν τα media; Φαντάζομαι για εκείνα δεν υπήρχε υλικό να παίζει με τις ώρες...

Στα bolds μονο: Τι εννοείς να τα έφαγαν και ποιοί;

Darkling
18-02-2016, 19:57
Δεν ειναι καθε στρατιωτικο ατυχημα συνομωσιολογια με κακους που μας φαγανε.

Red Pulse
18-02-2016, 19:57
 

Jasone
18-02-2016, 20:16
νομίζω χάσατε αυτό που θέλω να πω. δεν είπα ΠΟΤΕ "μην φορατε" ή "δεν φοράω" ζώνη. ίσα ίσα. έχω τόσο θέμα με τη ζώνη που αν δεν φορέσει έστω ο συνοδηγός δεν ξεκινάω να οδηγάω. απλά λέω πως όταν μπλέξεις σε ΤΕΤΟΙΟΥ είδους ατύχημα δεν σε σώνει καμία ζώνη. παίζει να σε φάει κιόλας. αυτό είπα. τίποτα παραπάνω.

Virtuosofriend
18-02-2016, 20:52
Δεν ειναι καθε στρατιωτικο ατυχημα συνομωσιολογια με κακους που μας φαγανε.
Έτσι ακριβώς.

D.Rivers
18-02-2016, 20:57
Καλά παιδιά, ό,τι πείτε. Εγώ μπορώ να έχω αμφιβολίες; ήταν τυχαίο δηλαδή το θέμα που προέκυψε με τους Τούρκους;

deninho
18-02-2016, 21:02
ναι.

μιγάδας
18-02-2016, 22:11
καλά ρε ρίβερς, εσένα τώρα σε πείραξε που τα μίντια ασχολούνται με τον παντελίδη κι όχι με τους φαντάρους;; οκ, τώρα έμαθες εσύ τα μίντια;;

μα αν δεν ήταν τα μίντια, δεν θα υπήρχε και παντελίδης, τι μου λες τώρα.....

καλώς ή κακώς όλη η ελλάδα μ αυτό ασχολείται. κι αυτοι που θέλουν να το παιξουν κουλτούρα και λένε για τον παντελίδη και πόσο κατέστρεψε τη μουσική, λοιδορούν το γεγονός ότι όλοι ασχολούνται με τον παντελίδη μάντεψε πώς..........μα συζητώντας για τον παντελίδη!! ε τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι αυτά......

αν εσύ τώρα θέλεις να τονίσεις το ζλητημα με τους τούρκους, άλλαξε πλευρό και απέτησε να γίνουν πιο αυστηρά τα μέτρα ασφαλείας γιατί θα χουμε κι άλλα φανταράκια νεκρά....γιατί και πέρυσι ήταν οι οπλίτες στον Βόλο......αν το ρίξουμε στους τούρκους, άστο, δεν θα τα φτιάξουμε ποτέ......άσε τους τούρκους για τον χίο....

redglove
18-02-2016, 22:14
Δεν έχει τελειωμό αυτή η συζήτηση: Και γιατί να ασχοληθούμε με τους στρατιωτικούς και όχι για τον κάθε ανώνυμο και την κάθε ανώνυμη που πεθαίνουν λόγω ανεπαρκούς συστήματος υγείας; Και γιατί με αυτούς και όχι με τον Χ ή την Ψ;

D.Rivers
19-02-2016, 01:25
Πρώτον μίλησα γενικά παιδιά. Το ξέρω ότι το σύστημα λειτουργεί έτσι, αλλά απλώς εκφράζω το ότι δε μου αρέσει.


Όσον αφορά τα παλικάρια, προφανώς κι υπάρχουν υποψίες και πολλά που δεν ξέρουμε. Από το ότι δήθεν ήταν άσκηση και δεν υπήρχε καμία ενημέρωση ότι κάτι συμβαίνει και χάθηκαν ξαφνικά τα ίχνη τους, μέχρι πολλά άλλα... Προφανώς και πιστεύω ότι δεν είναι οι μόνοι. Στρατιωτικοί και υπουργοί καθημερινά δηλώνουν ότι διάφορα γίνονται που απλά δε δίνουμε σημασία για να μην έχουμε άλλα... Δε θύμαμαι ποιος το είπε πρόσφατα, αλλά δήλωσε "καλύτερα 2-3-5 ψυχές, παρά το έθνος ολόκληρο". Οπότε τι λέμε τώρα ότι είναι τυχαίο; Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Καλό είναι να πιστεύετε σε παραμύθια, αλλά κάποια πράγματα είναι αλλιώς από ό,τι φαντάζεστε.
Εδώ πάμε να επιτρέψουμε στο ΝΑΤΟ και τους Τούρκους να τριγυρνούν Αιγαίο για να ελέγχουν διάφορες καταστάσεις και εσείς ζείτε με ψευδαισθήσεις ότι όλα είναι ρόδινα.

deninho
19-02-2016, 02:04
Εμείς πιστεύουμε σε παραμύθια τώρα; Δηλαδή, εσύ να πιστεύεις αυτά που θες (ορθόν), κι εμείς αυτά που θες γιατί τα άλλα είναι παραμύθια...

Btw, το καλύτερα 3 νεκροί πάρα να μπούμε σε πόλεμο, λέγεται ότι ειπώθηκε το 1996 στην κρίση των Ιμίων.

Sent from my Find 5 using Tapatalk

D.Rivers
19-02-2016, 03:04
Εννοώ ότι πρόσφατα βγήκε στη φόρα. Όχι ότι ειπώθηκε τώρα. Φαντάσου αν αυτά γινόταν με τα Ίμια, τι γίνεται τα τελευταία χρόνια...
Διονύση όσα λέω δε βασίζονται σε προσωπικές εικασίες, αλλά σε μαρτυρίες γνωστού μου ναυάρχου και πατέρα φίλου μου που είναι στρατιωτικός σε νησί δίπλα στην Τουρκία.

Eleni7
19-02-2016, 03:29
Εδώ πάμε να επιτρέψουμε στο ΝΑΤΟ και τους Τούρκους να τριγυρνούν Αιγαίο για να ελέγχουν διάφορες καταστάσεις και εσείς ζείτε με ψευδαισθήσεις ότι όλα είναι ρόδινα.

Αυτη τη ξαφνικη φασαρια παλι δεν την καταλαβα. Ποτε δεν τριγυρνουσαν στο Αιγαιο απο το ΝΑΤΟ; Ειμαστε συνειδητα μελος (κανεις δεν μας κραταει με το ζορι), εδω και χρονια τους επιτρεπουμε να εχουν βασεις σε ελληνικο εδαφος, εχουν κανει πολεμους χρησιμοποιωντας την βαση της Σουδας και μας ενοχλησε ξαφνικα που θα κανουν "περιπολιες". Λες και τοσα χρονια δε μας κανουν οτι θελουν ή δεν αλωνιζουν στο Αιγαιο ή δεν εχουν κανει ενα σωρο ασκησεις. Δυστυχως εφοσον εισαι μελος αυτα θα τα υποστεις.

Τωρα για το περιστατικο, οταν διαβαζω οτι ο ενας πιλοτος μπηκε την τελευταια στιγμη μεσα επειδη το δικο του ελικοπτερο παρουσιασε ξαφνικη βλαβη λεει πολλα για το τι γινεται στο στρατο και με τι πετανε. Τωρα που εχουν πεσει και περικοπες υπαρχουν τεραστια θεματα συντηρησης.

trust in who we are
19-02-2016, 03:55
Γενικα πολυ θολο το τοπιο στο ολο θεμα με τις νατοϊκες περιπολιες, αν εχει κανεις καμια σοβαρη ερμηνεια-αναλυση-αρθρο πολυ θα ηθελα να το μοιραστει ακομα και με πμ γιατι με ενδιαφερει.

redglove
19-02-2016, 04:00
Ένας τύπος με ενδιαφέρουσες απόψεις στα οικονομικογεωπολιτικά είναι ο Τέκυ, γενικά.

http://www.techiechan.com/

Darkling
19-02-2016, 07:01
το ελικοπτερο του ατυχηματος ηταν ενα Augusta Bell 212.

αυτα τα ελικοπτερα πρωτοπεταξαν το 1968.

για να το ξαναγραψω να γινει κατανοητοτερο, το 1968.

δε χρειαζεται να το εριξαν, τουρκοι, τα ξωτικα, η εξωγηινοι.

αυτα.

pl@yer
19-02-2016, 10:34
Όποιος έχει περάσει από τον ελληνικό στρατό, γνωρίζει πόσο παλιά είναι όλα και πόσο κακοσυντηρημένα, είτε λόγω έλλειψης χρημάτων, είτε λόγω τεμπελιάς..Επίσης γνωρίζει την προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζονται πολλές καταστάσεις..

Δε μπορώ να γνωρίζω αν έγινε κάτι μυστήριο με το ελικόπτερο, αλλά κάθε φορά που ακούω τέτοια είδηση, το μυαλό μου πάει αυθόρμητα στη σαπίλα όλου του στρατιωτικού εξοπλισμού, τον οποίο είδα με τα μάτια μου..

Virtuosofriend
19-02-2016, 10:35
Εδώ πάμε να επιτρέψουμε στο ΝΑΤΟ και τους Τούρκους να τριγυρνούν Αιγαίο για να ελέγχουν διάφορες καταστάσεις και εσείς ζείτε με ψευδαισθήσεις ότι όλα είναι ρόδινα.

Αυτη τη ξαφνικη φασαρια παλι δεν την καταλαβα. Ποτε δεν τριγυρνουσαν στο Αιγαιο απο το ΝΑΤΟ; Ειμαστε συνειδητα μελος (κανεις δεν μας κραταει με το ζορι), εδω και χρονια τους επιτρεπουμε να εχουν βασεις σε ελληνικο εδαφος, εχουν κανει πολεμους χρησιμοποιωντας την βαση της Σουδας και μας ενοχλησε ξαφνικα που θα κανουν "περιπολιες". Λες και τοσα χρονια δε μας κανουν οτι θελουν ή δεν αλωνιζουν στο Αιγαιο ή δεν εχουν κανει ενα σωρο ασκησεις. Δυστυχως εφοσον εισαι μελος αυτα θα τα υποστεις.

Τωρα για το περιστατικο, οταν διαβαζω οτι ο ενας πιλοτος μπηκε την τελευταια στιγμη μεσα επειδη το δικο του ελικοπτερο παρουσιασε ξαφνικη βλαβη λεει πολλα για το τι γινεται στο στρατο και με τι πετανε. Τωρα που εχουν πεσει και περικοπες υπαρχουν τεραστια θεματα συντηρησης.

Επιγραμματικά διότι είμαστε Forum αθλητικών κυρίως και όχι γεωπολιτικής. Το ΝΑΤΟ ουδέποτε επιχείρησε μέσα στο Αιγαίο. Όταν λέμε οτι επιχειρεί, μιλάμε για σταθερές περιπολίες, με πλοία ή αεροπλάνα, με χρονοδιάγραμμα, με συγκεκριμένη αποστολή και για να το νοιώσουμε καλύτερα με όλα τα συστήματα των πλοίων/αεροπλάνων ανοικτά. Δηλαδή καταγραφές ραντάρ, σόναρ, οπτικές αναγνωρίσεις και τα λοιπά. Εαν το έκανε στο παρελθόν, δλδ οι Αμερικανοί για να είμαστε πιο ακριβείς, γινόταν κεκαλυμένα και όχι έτσι απροκάλυπτα.

Δεύτερο και κυριότερο, στην προκειμένη περίπτωση η Ελλάδα δεν κάλεσε το ΝΑΤΟ. Ήταν αίτημα της Γερμανίας και της Τουρκίας, με πρόφαση το μεταναστευτικό και την απουσία Ελληνικής πολιτικής επι του θέματος. Ή για να είμαστε πιο ακριβείς, με την απόλυτη αδιαφορία της Ελλάδος απο πέρσι το Γενάρη επι του θέματος (δηλώσεις υπουργών οτι οι μετανάστες θα λιάζονται στο Σύνταγμα, η θάλασσα δεν έχει σύνορα , θα σας στείλουμε Τζιχαντιστές εαν δε μας δώστε χρήματα κτλ κτλ). Η λογική τους είναι οτι εφόσον εσείς δε κάνετε κατι, θα έρθουμε εμείς να κάνουμε, προτού καταλήξουμε με ένα ακόμα Μπατακλάν στις πολεις μας.

Και τρίτο και τελευταίο, στη συγκεκριμένη ομάδα του ΝΑΤΟ, συμμετέχει και Τουρκική φρεγάτα, μαζι με Ελληνική, Καναδική και Γερμανική. Υπάρχει κάτι που απο το 1996, σταδιακά και μεθοδικά, η Τουρκία το έχει επιτύχει. Συνδιαχείριση του Αιγαίου, ξεκινώντας απο τα απλά όπως είναι η έρευνα και διάσωση, πηγαίνοντας στα πιο σύνθετα όπως είναι η συνεκμεττάλευση των πόρων του. Το χειρότερο είναι οτι η Ελληνική πλευρά δίνει συνεχώς βήματα στο να εντείνεται αυτή η προσπάθεια της Τουρκίας και ο όλος χειρισμός του μεταναστευτικού απο μεριάς μας έφερε τα εντελώς ανάποδα αποτελέσματα.


το ελικοπτερο του ατυχηματος ηταν ενα Augusta Bell 212.

αυτα τα ελικοπτερα πρωτοπεταξαν το 1968.

για να το ξαναγραψω να γινει κατανοητοτερο, το 1968.

δε χρειαζεται να το εριξαν, τουρκοι, τα ξωτικα, η εξωγηινοι.

αυτα.
Οτι τα ελικόπτερα αυτά πρωτοπετάξαν το 1968, δε σημαίνει οτι αυτά που χρησιμοποιεί το ΠΝ είναι απο τοτε!!! Και το F-16 πρωτοεισήλθε σε υπηρεσία το 1978 στις ΗΠΑ, αυτό δε σημαίνει οτι τα δικά μας είναι απο τοτε!

Eleni7
19-02-2016, 10:54
Εδώ πάμε να επιτρέψουμε στο ΝΑΤΟ και τους Τούρκους να τριγυρνούν Αιγαίο για να ελέγχουν διάφορες καταστάσεις και εσείς ζείτε με ψευδαισθήσεις ότι όλα είναι ρόδινα.

Αυτη τη ξαφνικη φασαρια παλι δεν την καταλαβα. Ποτε δεν τριγυρνουσαν στο Αιγαιο απο το ΝΑΤΟ; Ειμαστε συνειδητα μελος (κανεις δεν μας κραταει με το ζορι), εδω και χρονια τους επιτρεπουμε να εχουν βασεις σε ελληνικο εδαφος, εχουν κανει πολεμους χρησιμοποιωντας την βαση της Σουδας και μας ενοχλησε ξαφνικα που θα κανουν "περιπολιες". Λες και τοσα χρονια δε μας κανουν οτι θελουν ή δεν αλωνιζουν στο Αιγαιο ή δεν εχουν κανει ενα σωρο ασκησεις. Δυστυχως εφοσον εισαι μελος αυτα θα τα υποστεις.

Τωρα για το περιστατικο, οταν διαβαζω οτι ο ενας πιλοτος μπηκε την τελευταια στιγμη μεσα επειδη το δικο του ελικοπτερο παρουσιασε ξαφνικη βλαβη λεει πολλα για το τι γινεται στο στρατο και με τι πετανε. Τωρα που εχουν πεσει και περικοπες υπαρχουν τεραστια θεματα συντηρησης.

Επιγραμματικά διότι είμαστε Forum αθλητικών κυρίως και όχι γεωπολιτικής. Το ΝΑΤΟ ουδέποτε επιχείρησε μέσα στο Αιγαίο. Όταν λέμε οτι επιχειρεί, μιλάμε για σταθερές περιπολίες, με πλοία ή αεροπλάνα, με χρονοδιάγραμμα, με συγκεκριμένη αποστολή και για να το νοιώσουμε καλύτερα με όλα τα συστήματα των πλοίων/αεροπλάνων ανοικτά. Δηλαδή καταγραφές ραντάρ, σόναρ, οπτικές αναγνωρίσεις και τα λοιπά. Εαν το έκανε στο παρελθόν, δλδ οι Αμερικανοί για να είμαστε πιο ακριβείς, γινόταν κεκαλυμένα και όχι έτσι απροκάλυπτα.

Δεύτερο και κυριότερο, στην προκειμένη περίπτωση η Ελλάδα δεν κάλεσε το ΝΑΤΟ. Ήταν αίτημα της Γερμανίας και της Τουρκίας, με πρόφαση το μεταναστευτικό και την απουσία Ελληνικής πολιτικής επι του θέματος. Ή για να είμαστε πιο ακριβείς, με την απόλυτη αδιαφορία της Ελλάδος απο πέρσι το Γενάρη επι του θέματος (δηλώσεις υπουργών οτι οι μετανάστες θα λιάζονται στο Σύνταγμα, η θάλασσα δεν έχει σύνορα , θα σας στείλουμε Τζιχαντιστές εαν δε μας δώστε χρήματα κτλ κτλ). Η λογική τους είναι οτι εφόσον εσείς δε κάνετε κατι, θα έρθουμε εμείς να κάνουμε, προτού καταλήξουμε με ένα ακόμα Μπατακλάν στις πολεις μας.



Μα δε διαφωνω σε αυτο που λες. Απλα λεω οτι η Ελλαδα εχει επιλεξει συνειδητα να ειναι σε μια συμμαχια με την Τουρκια μεσα, να δεχεται στο εδαφος της σε αρκετα σημεια να υπαρχουν βασεις με φουλ εξοπλισμο (πλοια, αεροπλανα, ρανταρ κτλ), και οπως λες και εσυ αναγκαστικα να δεχεται την επεμβαση τους χωρις να εχει καποιο πατημα να πει οχι. Αν δεν τα θες αυτα βγαινεις, δεν καθεσαι να το συζητησεις παραπανω. Καθως οπως ειπα, πρεπει να καταλαβουμε οτι με την Τουρκια εισαι στο ιδιο συμμαχικο μπλοκ αυτη τη στιγμη. Αυτη ειναι η αληθεια.

Αυτο που θελω να πω με το προηγουμενο ποστ μου, ειναι οτι εμενα οσο με πειραζει που τωρα θα γινει αυτο που θα γινει με τις περιπολιες, αλλο τοσο με πειραζε που τους παρειχαμε βοηθεια και εδαφος για να πανε σε πολεμους (της ντροπης κατ'εμε) στην μεση Ανατολη. Πολεμους που σκοτωθηκαν αμαχοι, παιδια και που για πολλους ηταν και η αρχη του κακου γι' αυτα που συμβαινουν σε αυτα τα εδαφη. Το οτι στη μια περιπτωση ηταν Αμερικανοι ενω τωρα θα ανακατευτουν και Τουρκοι μικρη σημασια εχει για εμενα. Και προφανως οι ευθυνες βαραινουν ολες τις κυβερνησεις, απλα για διαφορετικους λογους. Δεν αποφασισαν εν ετη 2016 "να μας κανουν κουμαντο". Αυτο γινεται δεκατιες τωρα με την ανοχη μας.

Παντως για μενα ανεκαθεν απροκαλυπτα συνεβησαν ολα αυτα τα χρονια διαφορες "παρεμβασεις".

Για το προσφυγικο προφανως και εχουν γινει τεραστια λαθη. Ξεκινωντας απο την ελληνικη πλευρα και τους χειρισμους της, μεχρι φυσικα τις γενικοτερες ευθυνες που ξεκινανε απο το πως ξεκινησαν ολα αυτα τα ρευματα μετακινησης ανθρωπων και απο που πηγαζουν.

Darkling
19-02-2016, 11:08
το ελικοπτερο του ατυχηματος ηταν ενα Augusta Bell 212.

αυτα τα ελικοπτερα πρωτοπεταξαν το 1968.

για να το ξαναγραψω να γινει κατανοητοτερο, το 1968.

δε χρειαζεται να το εριξαν, τουρκοι, τα ξωτικα, η εξωγηινοι.

αυτα.
Οτι τα ελικόπτερα αυτά πρωτοπετάξαν το 1968, δε σημαίνει οτι αυτά που χρησιμοποιεί το ΠΝ είναι απο τοτε!!! Και το F-16 πρωτοεισήλθε σε υπηρεσία το 1978 στις ΗΠΑ, αυτό δε σημαίνει οτι τα δικά μας είναι απο τοτε!




τα τελευταια ελικοπτερα αυτου του μοντελου, φτιαχτηκαν το 1998.
Συνεπως ειναι ελικοπτερα εικοσαετιας κι αυτο ΑΝ δεχτουμε οτι αυτο που επεσε ηταν απ την τελευταια γραμμη παραγωγης που φτιαχτηκαν ποτε, και προσωπικα αμφιβαλλω.

ενα αεροπλανο παντως 20ετιας θεωρειται ηδη "παλιο". Συμφωνοι, τα ελικοπτερα δε δεχονται την ιδια πιεση που δεχεται ενα αεροπλανο αλλα δε μπορουμε να λεμε οτι ειναι συγχρονα τα Bell.

hellalogh
19-02-2016, 11:48
Πολλά μπράβο σε όλα τα σάιτς που στα πλαίσια της κάλυψης του στόρυ Παντελίδη ανεβάζουν άρθρα τύπου "Αυτές είναι οι κοπέλες που ήταν μαζί με τον Παντελίδη (pics)" γιατί θα είναι κρίμα να περάσει η είδηση χωρίς αφορμή να ποστάρουμε "γκομενάκια".

Darkling
19-02-2016, 11:56
εδω τις ανεβαζουν και σε σεξυ ποζες τι να λεμε τωρα.

το σουπερ ιντερνετ δωθηκε σ ενα νεοελληνικο λαο αστειας παιδειας και ο βουρκος δεν εχει πατο.

Virtuosofriend
19-02-2016, 13:29
Μα δε διαφωνω σε αυτο που λες. Απλα λεω οτι η Ελλαδα εχει επιλεξει συνειδητα να ειναι σε μια συμμαχια με την Τουρκια μεσα, να δεχεται στο εδαφος της σε αρκετα σημεια να υπαρχουν βασεις με φουλ εξοπλισμο (πλοια, αεροπλανα, ρανταρ κτλ), και οπως λες και εσυ αναγκαστικα να δεχεται την επεμβαση τους χωρις να εχει καποιο πατημα να πει οχι. Αν δεν τα θες αυτα βγαινεις, δεν καθεσαι να το συζητησεις παραπανω. Καθως οπως ειπα, πρεπει να καταλαβουμε οτι με την Τουρκια εισαι στο ιδιο συμμαχικο μπλοκ αυτη τη στιγμη. Αυτη ειναι η αληθεια.

Αυτο που θελω να πω με το προηγουμενο ποστ μου, ειναι οτι εμενα οσο με πειραζει που τωρα θα γινει αυτο που θα γινει με τις περιπολιες, αλλο τοσο με πειραζε που τους παρειχαμε βοηθεια και εδαφος για να πανε σε πολεμους (της ντροπης κατ'εμε) στην μεση Ανατολη. Πολεμους που σκοτωθηκαν αμαχοι, παιδια και που για πολλους ηταν και η αρχη του κακου γι' αυτα που συμβαινουν σε αυτα τα εδαφη. Το οτι στη μια περιπτωση ηταν Αμερικανοι ενω τωρα θα ανακατευτουν και Τουρκοι μικρη σημασια εχει για εμενα. Και προφανως οι ευθυνες βαραινουν ολες τις κυβερνησεις, απλα για διαφορετικους λογους. Δεν αποφασισαν εν ετη 2016 "να μας κανουν κουμαντο". Αυτο γινεται δεκατιες τωρα με την ανοχη μας.

Παντως για μενα ανεκαθεν απροκαλυπτα συνεβησαν ολα αυτα τα χρονια διαφορες "παρεμβασεις".

Για το προσφυγικο προφανως και εχουν γινει τεραστια λαθη. Ξεκινωντας απο την ελληνικη πλευρα και τους χειρισμους της, μεχρι φυσικα τις γενικοτερες ευθυνες που ξεκινανε απο το πως ξεκινησαν ολα αυτα τα ρευματα μετακινησης ανθρωπων και απο που πηγαζουν.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αποδεχθούμε οτι ο κόσμος είναι παγκοσμιοποιημένος, υπάρχουν (ειτε ευτυχώς ειτε δυστυχώς) οργανισμοί και θεσμοί που θα πρέπει να συμμετέχεις, αλλιώς μεταπίπτεις σε κατηγορία κράτος-παρία.
Ένας απο αυτούς είναι και το ΝΑΤΟ απο το οποίο και έχουμε βγεί ηδη μια φορά. Το εαν το ΝΑΤΟ σκοτώνει κοσμάκη είναι διαφορετική συζήτηση με το γεγονός οτι στην προκειμένη περίπτωση λόγω λάθος πολιτικής σε έχουν φέρει προ τετελεσμένων.
Το οτι είσαι στην ίδια Συμμαχία με την Τουρκία, δε σημαίνει οτι συμφωνείτε σε όλα. Δεν είστε φίλοι για να κανονίστε ποτε θα βγείτε έξω και με ποιούς, στα κράτη υπάρχουν μονο συμφέροντα. Το συμφέρον της Τουρκίας είναι να διεκδικήσει όσα περισσότερα μπορεί (για δικούς της λόγους που δεν άπτονται του παρόντος) και το συμφέρον της Ελλάδας είναι διαφυλάξει τα δικά της, απέναντι και σε συμμάχους.

Eleni7
19-02-2016, 14:19
Μα δε διαφωνω σε αυτο που λες. Απλα λεω οτι η Ελλαδα εχει επιλεξει συνειδητα να ειναι σε μια συμμαχια με την Τουρκια μεσα, να δεχεται στο εδαφος της σε αρκετα σημεια να υπαρχουν βασεις με φουλ εξοπλισμο (πλοια, αεροπλανα, ρανταρ κτλ), και οπως λες και εσυ αναγκαστικα να δεχεται την επεμβαση τους χωρις να εχει καποιο πατημα να πει οχι. Αν δεν τα θες αυτα βγαινεις, δεν καθεσαι να το συζητησεις παραπανω. Καθως οπως ειπα, πρεπει να καταλαβουμε οτι με την Τουρκια εισαι στο ιδιο συμμαχικο μπλοκ αυτη τη στιγμη. Αυτη ειναι η αληθεια.

Αυτο που θελω να πω με το προηγουμενο ποστ μου, ειναι οτι εμενα οσο με πειραζει που τωρα θα γινει αυτο που θα γινει με τις περιπολιες, αλλο τοσο με πειραζε που τους παρειχαμε βοηθεια και εδαφος για να πανε σε πολεμους (της ντροπης κατ'εμε) στην μεση Ανατολη. Πολεμους που σκοτωθηκαν αμαχοι, παιδια και που για πολλους ηταν και η αρχη του κακου γι' αυτα που συμβαινουν σε αυτα τα εδαφη. Το οτι στη μια περιπτωση ηταν Αμερικανοι ενω τωρα θα ανακατευτουν και Τουρκοι μικρη σημασια εχει για εμενα. Και προφανως οι ευθυνες βαραινουν ολες τις κυβερνησεις, απλα για διαφορετικους λογους. Δεν αποφασισαν εν ετη 2016 "να μας κανουν κουμαντο". Αυτο γινεται δεκατιες τωρα με την ανοχη μας.

Παντως για μενα ανεκαθεν απροκαλυπτα συνεβησαν ολα αυτα τα χρονια διαφορες "παρεμβασεις".

Για το προσφυγικο προφανως και εχουν γινει τεραστια λαθη. Ξεκινωντας απο την ελληνικη πλευρα και τους χειρισμους της, μεχρι φυσικα τις γενικοτερες ευθυνες που ξεκινανε απο το πως ξεκινησαν ολα αυτα τα ρευματα μετακινησης ανθρωπων και απο που πηγαζουν.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αποδεχθούμε οτι ο κόσμος είναι παγκοσμιοποιημένος, υπάρχουν (ειτε ευτυχώς ειτε δυστυχώς) οργανισμοί και θεσμοί που θα πρέπει να συμμετέχεις, αλλιώς μεταπίπτεις σε κατηγορία κράτος-παρία.
Ένας απο αυτούς είναι και το ΝΑΤΟ απο το οποίο και έχουμε βγεί ηδη μια φορά. Το εαν το ΝΑΤΟ σκοτώνει κοσμάκη είναι διαφορετική συζήτηση με το γεγονός οτι στην προκειμένη περίπτωση λόγω λάθος πολιτικής σε έχουν φέρει προ τετελεσμένων.
Το οτι είσαι στην ίδια Συμμαχία με την Τουρκία, δε σημαίνει οτι συμφωνείτε σε όλα. Δεν είστε φίλοι για να κανονίστε ποτε θα βγείτε έξω και με ποιούς, στα κράτη υπάρχουν μονο συμφέροντα. Το συμφέρον της Τουρκίας είναι να διεκδικήσει όσα περισσότερα μπορεί (για δικούς της λόγους που δεν άπτονται του παρόντος) και το συμφέρον της Ελλάδας είναι διαφυλάξει τα δικά της, απέναντι και σε συμμάχους.

Και παλι καμια απολυτως διαφωνια. Αυτη ακριβως ειναι η κατασταση. Δυστυχως.

Η Ελλαδα παντως δεν εχει διαφυλλαξει τιποτα απολυτως ολα αυτα τα χρονια. Αλλη μια πικρη αληθεια. Και δεν ειναι οτι τα κανει μονη της η Τουρκια. Εχει πλατες μεσα ακριβως στην ιδια τη συμμαχια. Αν δεν ειχε δεν θα τα κανε κιολλας.

Eleni7
19-02-2016, 14:56
Πολλά μπράβο σε όλα τα σάιτς που στα πλαίσια της κάλυψης του στόρυ Παντελίδη ανεβάζουν άρθρα τύπου "Αυτές είναι οι κοπέλες που ήταν μαζί με τον Παντελίδη (pics)" γιατί θα είναι κρίμα να περάσει η είδηση χωρίς αφορμή να ποστάρουμε "γκομενάκια".

Τι να λεμε. Ο αλλος απο το Πρωτο Θεμα κρυφτηκε στο νεκροτομειο για να βγαλει φωτο τη σωρο. Δεν εχει πατο το βαρελι.

tt7
19-02-2016, 14:58
Ένας τύπος με ενδιαφέρουσες απόψεις στα οικονομικογεωπολιτικά είναι ο Τέκυ, γενικά.

http://www.techiechan.com/

Γυναικα ειναι νομιζω:D

Achilles
19-02-2016, 15:00
εκπληκτικα ηλιθιοι οι περισσοτεροι δημοσιογραφοι - τηλεαστερες - τηλεμαϊντανοι ...

DirtySniper
19-02-2016, 15:55
Ένας τύπος με ενδιαφέρουσες απόψεις στα οικονομικογεωπολιτικά είναι ο Τέκυ, γενικά.

http://www.techiechan.com/

Γυναικα ειναι νομιζω:D

αντρα ειναι
λεγεται σταθης και ειανι κομπιουτερας
απλα χρησιμοποιει θηλυκο για τον εαυτο του
ειτε απο πλακα ειτε επειδη ειναι λιγο γκευ

redglove
19-02-2016, 16:03
Και επειδή είναι γκέυ και για πλάκα. Συνολικά ο τρόπος που γράφει έχει διάφορα στοιχεία παράξενα για να απομυθοποιούνται έννοιες κα στερεότυπα (νομίζω). Όπως και να'χει έχει απίστευτες γνώσεις σε αρκετούς τομείς (δεν θα τον έλεγα μόνο κομπιουτερά, απέχει πολύ από το κλασικό που έχουμε στο μυαλό μας για τους κομπιουτεράδες).

Διαβάζετε Τέκυ ρε; Κοίτα να δεις! Τσεκάρετέ τον οι υπόλοιποι, η σειρά άρθρων του για την "τεχνική" πχ είναι πολύ δυνατή.

DirtySniper
19-02-2016, 16:25
ο οποιος ειχε προβλεψει το σκασιμο της κυπρου
πολλου πριν σκασουν οι κουμπαροι οι τζυμπριοι

redglove
19-02-2016, 16:29
Και ότι ο ΣΥΡΙΖΑ όχι απλά δεν θα κάνει τίποτα αλλά θα 'ναι μια (χειρότερη έκδοση) από τα ίδια είχε "προβλέψει" ("καταλάβει", καλύτερα) πολύ πριν ανακοινωθούν καν οι εκλογές του Γενάρη.

BigTarp
19-02-2016, 16:33
Αυτό το τελευταίο άπτεται της απλής λογικής (δεν χρειαζόταν να είσαι ο Τέκυ για να το αντιληφθείς) @no parapolitica

redglove
19-02-2016, 16:44
touché

Serco
19-02-2016, 16:48
Είναι γκέυ ο Στάθης; Κοίτα τι μαθαίνει κανείς στο redhoops. :D Εγώ νόμιζα έγραφε σε θυληκό λόγω αντισεξισμού.

Πολύ καλός είναι. Έξυπνος και με ταλέντο στο γράψιμο. Αλλά είναι και λίγο ξερόλας και θεωρεί πώς έχει προβλέψει τα πάντα ενώ δεν ισχύει αν τον παρακολουθείς χρόνια.

AlleyOop
19-02-2016, 16:59
.

redglove
19-02-2016, 17:02
Μπορεί να είναι και μπάι, μην τον πάρω στον λαιμό μου. Αντισεξιστής σίγουρα πάντως.

JoeThrylos
19-02-2016, 17:16
Ασχετο, μηπως εχει καποιος invite για το greek team? Αν εχει και μπορει να μου το δωσει ας στειλει pm

Άγιος Πέτρος
19-02-2016, 17:36
Έχω 5 αλλά για την ωρα ειναι κλειδωμενα τα invites. Όταν ανοίξουν θα σου στείλω

tt7
24-02-2016, 13:32
Έχω 5 αλλά για την ωρα ειναι κλειδωμενα τα invites. Όταν ανοίξουν θα σου στείλω

Kai gw thelw...steile pm. :p:D

D.Rivers
24-02-2016, 13:43
Κι εγώ έχω άλλες 5. Την προηγούμενη φορά ρε σεις που σας ενημέρωσα να δώσω, δε ζήτησε κανένας :D

Achilles
24-02-2016, 20:25
για πειτε τα καινουρια "παιχνιδακια" του ζουκεμπεργκ στο fb πως σας φαινονται?
εγω εχω λιωσει το "ελεος" so far...

userNOname7
24-02-2016, 21:23
http://www.sport24.gr/Paraxena/epese-ksulo-ston-spor-fm.3924929.html


Επεσε ξύλο στον ΣΠΟΡ FM!

tt7
29-02-2016, 05:45
Κι εγώ έχω άλλες 5. Την προηγούμενη φορά ρε σεις που σας ενημέρωσα να δώσω, δε ζήτησε κανένας :D

Egw thelw David.

Steile se parakalw, ena sou shmadi mono, mia elpida gia na zw na paleyw me ton pono.

Oxi plaka kanw, mono prosklisi thelw.

hellalogh
02-03-2016, 14:26
Το βάζω εδώ με αφορμή την αναφορά στο Τέννις θρεντ για τα SportsDirect και αφού στην Ελλάδα τουλάχιστον αν και αρκετοί αγοράζουν, ελάχιστοι γνωρίζουν, να δυο λινξ:
http://www.theguardian.com/business/2015/dec/09/sports-direct-warehouse-work-conditions
http://www.theguardian.com/business/2015/dec/09/how-sports-direct-effectively-pays-below-minimum-wage-pay
Ως αποτέλεσμα της έρευνας του Guardian φαίνεται ότι πάνε να αλλάξουν κάπως τα πράγματα βέβαια αλλά όπως και να'χει το αναφέρω γιατί νομίζω έχει σημασία το πως προκύπτουν αυτές οι χαμηλές τιμές.

Και ναι, ξέρουμε για τα παιδάκια στην Ταϊβάν που φτιάχνουν τα nike και τα adidas παπούτσια μας.

natag
03-03-2016, 02:08
Εχει ασχοληθει κανεις με αυτο; Θελω πληροφοριες απο καποιον που γνωριζει...Οποιοδηποτε τρολαρισμα δε θα μεινει αναπαντητο...ευχαριστω...

www.coursera.org

redglove
03-03-2016, 02:20
Τί πληροφορίες θες;

D.Rivers
03-03-2016, 02:33
Εχει ασχοληθει κανεις με αυτο; Θελω πληροφοριες απο καποιον που γνωριζει...Οποιοδηποτε τρολαρισμα δε θα μεινει αναπαντητο...ευχαριστω...

www.coursera.org
Παρακολουθείς ό,τι μάθημα θες από διάφορα πανεπιστήμια του κόσμου, είναι γενικά πολύ προσεγμένο κι επιμορφωτικό. Διδάσκουν τρομεροί καθηγητές από κορυφαία πανεπιστήμια συνήθως. Πολλές φορές το χρησιμοποιούσα στη διάρκεια των σπουδών κι ακόμα και τώρα κάποιες φορές.
Προσφέρει ακόμα και δυνατότητα να πάρεις κάποιο "δίπλωμα" σχετικά με κάποιο μάθημα που παρακολούθησες κι έδωσες εξετάσεις.

natag
03-03-2016, 02:34
Απο οτι καταλαβαινω ειναι ενα ειδος free online σεμιναριων/πιστοποιησεων...Αν περασεις καποια ενοτητα που σε ενδιαφερει, σου δινουν καποιου ειδους βεβαιωση; Και αν ναι, αυτη ειναι δωρεαν; Μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο βιογραφικο; Ας ξεκινησουμε με αυτα...

damianos
03-03-2016, 02:50
O rivers σου εχει απαντησει σε ολα αυτα που ρωτας.

natag
03-03-2016, 02:55
Προσφέρει ακόμα και δυνατότητα να πάρεις κάποιο "δίπλωμα" σχετικά με κάποιο μάθημα που παρακολούθησες κι έδωσες εξετάσεις.

Αυτο το διπλωμα τι βαρυτητα εχει; Ειναι αναγνωρισμενο εδω στην Ελλαδα; Και σου το δινουν δωρεαν ή με χρεωση;

Για να σου δωσω να καταλαβεις...Θελω να παρω πιστοποιηση ή εστω μια βεβαιωση παρακολουθησης για ενα προγραμμα στατιστικης (spss αν εχεις ακουστα)...Θα με καλυψει το coursera, τοσο σε επιπεδο γνωσεων οσο και σχετικης εξειδικευσης/πιστοποιησης;...

redglove
03-03-2016, 03:03
Εν συντομία, ότι θες πιο αναλυτικά μου λες:

- Καταρχάς το coursera δεν είναι το μόνο τέτοιο site, υπάρχουν το edX (που το έχουν στήσει μαζί πολλά πανεπιστήμια, όπως το coursera) και το udemy που είναι περίπου αυτό σεμιναριο-tutorial φάση. Τσέκαρε https://www.class-central.com/ και https://www.coursebuffet.com/ που τα έχουν συγκεντρωμένα αν θες κάτι άλλο/έξτρα.

- Τώρα, το coursera και το edX συγκεκριμένα δεν έχουν σεμινάρια αλλά κανονικές σειρές μαθημάτων που πολλές φορές είναι ακριβώς όπως διδάσκονται στα αμφιθέατρά τους και κάποιες άλλες φορές φτιαγμένα συγκεκριμένα για online. Ποιοτικά αυτά τα δύο είναι εγγύηση.

- Υπάρχει σε κάποια μαθήματα επιλογή με ένα αντίτιμο να λάβεις στο τέλος "επικυρωμένη" βεβαίωση ολοκλήρωσης της σειράς. Αλλιώς απλά φαίνεται στο προφίλ σου ονλάην ότι έχεις ολοκληρώσει.

- Στο βιογραφικό γενικά ο καθένας ότι θέλει γράφει και ο καθένας ότι θέλει κοιτάει και λαμβάνει υπόψην του, άρα θα έλεγα "μπορείς, ναι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται σημαντικό ή/και αναγνωρίζεται επίσημα". Στο μέλλον σίγουρα θα συμβεί κάποια στιγμή (σε άλλες χώρες πρώτα και σ'εμάς πιο αργά).

damianos
03-03-2016, 03:07
Υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις καποιο διπλωμα απλα νομιζω υπαρχει καποια χρεωση συν πρεπει να εισαι τυπικος με τα τεστ κλπ που εχει το μαθημα. Εξαρταται βεβαια την περιπτωση.

Για την αναγνωριση που λες, στον ιδιωτικο τομεα δε νομιζω να παιζει κ τοσο ρολο αφου βασικα μετραει τι ξερεις να κανεις. Ε αν εχεις και μια βεβαιωση συν θα ειναι. Για δημοσιο κτλ αποκλειεται να εχει καποια βαρυτητα.

D.Rivers
03-03-2016, 04:54
Προσφέρει ακόμα και δυνατότητα να πάρεις κάποιο "δίπλωμα" σχετικά με κάποιο μάθημα που παρακολούθησες κι έδωσες εξετάσεις.

Αυτο το διπλωμα τι βαρυτητα εχει; Ειναι αναγνωρισμενο εδω στην Ελλαδα; Και σου το δινουν δωρεαν ή με χρεωση;

Για να σου δωσω να καταλαβεις...Θελω να παρω πιστοποιηση ή εστω μια βεβαιωση παρακολουθησης για ενα προγραμμα στατιστικης (spss αν εχεις ακουστα)...Θα με καλυψει το coursera, τοσο σε επιπεδο γνωσεων οσο και σχετικης εξειδικευσης/πιστοποιησης;...

Εν συντομία, ότι θες πιο αναλυτικά μου λες:

- Καταρχάς το coursera δεν είναι το μόνο τέτοιο site, υπάρχουν το edX (που το έχουν στήσει μαζί πολλά πανεπιστήμια, όπως το coursera) και το udemy που είναι περίπου αυτό σεμιναριο-tutorial φάση. Τσέκαρε https://www.class-central.com/ και https://www.coursebuffet.com/ που τα έχουν συγκεντρωμένα αν θες κάτι άλλο/έξτρα.

- Τώρα, το coursera και το edX συγκεκριμένα δεν έχουν σεμινάρια αλλά κανονικές σειρές μαθημάτων που πολλές φορές είναι ακριβώς όπως διδάσκονται στα αμφιθέατρά τους και κάποιες άλλες φορές φτιαγμένα συγκεκριμένα για online. Ποιοτικά αυτά τα δύο είναι εγγύηση.

- Υπάρχει σε κάποια μαθήματα επιλογή με ένα αντίτιμο να λάβεις στο τέλος "επικυρωμένη" βεβαίωση ολοκλήρωσης της σειράς. Αλλιώς απλά φαίνεται στο προφίλ σου ονλάην ότι έχεις ολοκληρώσει.

- Στο βιογραφικό γενικά ο καθένας ότι θέλει γράφει και ο καθένας ότι θέλει κοιτάει και λαμβάνει υπόψην του, άρα θα έλεγα "μπορείς, ναι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται σημαντικό ή/και αναγνωρίζεται επίσημα". Στο μέλλον σίγουρα θα συμβεί κάποια στιγμή (σε άλλες χώρες πρώτα και σ'εμάς πιο αργά).

1) To coursera (που τουλάχιστον το έχω δοκιμάσει εγώ και πολλοί γνωστοί μου) σε καλύπτει απόλυτα. Θυμάμαι δυσκολευόμουν σε κάτι Μαθηματικά στο προπτυχιακό μου και μπήκα εκεί και παρακολούθησα κάτι διαλέξεις από Αμερική (αν θυμάμαι καλά από Stanford) και τα έπιασα με τη μία. Μαθαίνεις πάρα πολλά κι όπως σου είπα κι εγώ κι ο redglove, τα πιο πολλά μαθήματα είναι όπως διδάσκονται σε μέσα στις αίθουσες. Ίδια ύλη, ίδιο pace κλπ. Νιώθεις πχ σα να είσαι στο Imperial ή στο Harvard που λέει ο λόγος. Μάλιστα η προφορά είναι πολύ εύκολη, βρίσκεις κι υπότιτλους αν δυσκολεύεσαι, σταματάς και ξαναξεκινάς, κρατάς σημειώσεις κλπ κλπ. Επομένως σε επίπεδο γνώσεων καλύπτεσαι σε βαθμό όσο να το είχες διδαχτεί σαν μάθημα σε πανεπιστήμιο.

2) Μπορείς να πάρεις πιστοποίηση έναντι κάποιου αντιτίμου στα πιο πολλά + να περάσεις κάποιες εξετάσεις συνήθως. Όμως σε επίπεδο πιστοποίησης, δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είναι ακόμα αναγνωρισμένο από όσο ξέρω. Δηλαδή εσύ μπορείς να το βάλεις μεν στο βιογραφικό σου, αλλά ο άλλος δε θα δώσει και πολλή βάση ίσως. Όχι τόσο γιατί δεν έχει βαρύτητα και κύρος, αλλά γιατί στην Ελλάδα σχεδόν κανένας δεν το ξέρει για την ώρα και δε θα του πει κάτι σαν πιστοποίηση κατά πάσα πιθανότητα.
Στο εξωτερικό το σύστημα είναι διαφορετικό και καθετί που βάζεις στιο βιογραφικό σου θέλει justification. Λες ότι ξέρεις spss στα skills σου. Θα σε ρωτήσουν πώς. Θα πεις ότι δεν το διδάχτηκα πχ στο πανεπιστήμιο, αλλά επειδή με ενδιέφερε το παρακολούθησα μέσω coursera από το πανεπιστήμιο του Μπέρκλεϊ πχ και πήρα και την ανάλογη πιστοποίηση. Είναι πολλοί πιο ενημερωμένοι σε τέτοια θέματα και προφανώς θα μετρήσει στα Plus σου αυτό.

natag
03-03-2016, 12:13
Να στε καλα παιδες...Νομιζω με καλυψατε...thnx to all...

tsak8
04-03-2016, 02:03
Γιάννη ακομα ενα ειναι και το FutureLearn, παρακολουθω 2 coursess εκει τώρα.
Να προσθεσω στα πολυ ακριβη που ειπαν τα παιδια οτι το certification, ειναι ψηφιακο και μπορεις να το περασεις στο προφιλ σου στο LinkedIn. Εκει φαινεται.

natag
04-03-2016, 02:59
Θα το τσεκαρω τσακαρε...θενξ...

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
07-03-2016, 19:47
Έχω την έκδοση του firefox 43 σε 64bit win7 και από την προηγούμενη εβδομάδα έχω προβλήματα καθυστέρησης στο scrolling και κάποια site δεν τα ανοίγει αν δεν κάνω επανεκκίνηση του browser. Γνωρίζει κανείς πως και αν διορθώνεται;

D.Rivers
07-03-2016, 21:18
Πολλά μπορεί να παίζουν, από το αν σου καταναλώνει όλη τη μνήμη ο firefox λόγω addons και extensions που έχεις μέχρι το οτιδήποτε... Χρειαζόμαστε περισσότερα info.

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
07-03-2016, 21:28
Πολλά μπορεί να παίζουν, από το αν σου καταναλώνει όλη τη μνήμη ο firefox λόγω addons και extensions που έχεις μέχρι το οτιδήποτε... Χρειαζόμαστε περισσότερα info.

Πρόσθετα σε αυτό το pc έχω adblock plus και hola. Τίποτα άλλο.
Μνήμη έχω 8gb
Επεξεργαστής είναι i3

Άγιος Πέτρος
07-03-2016, 21:35
http://smallbusiness.chron.com/start-firefox-addons-59185.html



Ξεκίνα το firefox χωρις addons να δεις πως συμπεριφερεται. Αμα ξεκολλήσει παιζει πρόβλημα με addon του firefox, αν οχι ειναι κατι αλλο

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
07-03-2016, 21:52
Λύθηκε κατεβάζοντας την 44.0.2 έκδοση. Δεν την έβγαζε στην αυτόματη ενημέρωση.

D.Rivers
08-03-2016, 00:17
Πολλά μπορεί να παίζουν, από το αν σου καταναλώνει όλη τη μνήμη ο firefox λόγω addons και extensions που έχεις μέχρι το οτιδήποτε... Χρειαζόμαστε περισσότερα info.

Πρόσθετα σε αυτό το pc έχω adblock plus και hola. Τίποτα άλλο.
Μνήμη έχω 8gb
Επεξεργαστής είναι i3
Νομίζω όταν ενεργοποιείς το hola και το proxy του, δεν μπορείς να ανοίξεις άλλες σελίδες. Τουλάχιστον εμένα μια φορά στο εξωτερικό μου το είχε κάνει. Οπότε ίσως έπαιζε κι αυτό, δεν το έχω πολυψάξει.
Anyway, αρκεί που λύθηκε το πρόβλημα.

deninho
08-03-2016, 00:39
ρε αφήστε το hola λέμε... http://adios-hola.org/

μη βρεθείτε και μπλεγμένοι...

D.Rivers
08-03-2016, 01:34
Καλά αν τα πιάσουμε όλα από θέμα ασφάλειας, αφήστε πόσα έχω να σας πω να μην χρησιμοποιείτε και τι να μην κάνετε... Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι πάρτυ γίνεται στα πισί μας και δεν παίρνουμε πρέφα...

kseplenhs
08-03-2016, 17:58
Υπέρμαχοι της ελεύθερης αγοράς να διαμαρτύρονται ενάντια στην...ελεύθερη αγορά για πιθανό κλείσιμο του mega.

Μα που είναι το κράτος επιτέλους?Δώστε ένα δάνειο για να σωθούν.Η ελεύθερη αγορά ελλάδος πενθεί...

Achilles
08-03-2016, 18:10
(ολες) οι κοινωνικες ομαδες τι λενε για το ενδεχομενο κλεισιμο του μεγκα??

Jasone
08-03-2016, 18:12
Άκυρο post. Παντελώς. Που σηκώνει απάντηση και απο την ανάποδη. Αλλά ας το αφήσουμε.

deninho
08-03-2016, 18:28
Spot on το post του. Αλλά ας το αφήσουμε

Jasone
08-03-2016, 18:31
Spot on στην ακυρότητα. Το δέχομαι. Απολύτως άκυρο. 100%.

deninho
08-03-2016, 18:32
Ο,τι πεις. Μόνο εσύ έγκυρα

Jasone
08-03-2016, 18:33
όχι λέω και εγώ τα άκυρα μου. Απλά όταν τα λέω το ξέρω. δεν βλέπω μονόκερους.

deninho
08-03-2016, 18:34
Στο έχω ξαναπεί. Όταν δεν καταλαβαίνεις το σχόλιο του άλλου δε σημαίνει ότι είναι άκυρο. Σημαίνει ότι δεν κατάλαβες. Δεν είναι κακό.

redglove
08-03-2016, 18:35
"Τα δικά μου παπούτσια τρέχουν πιο γρήγορα", "ναι αλλά εμένα ο θείος μου είναι πυροσβέστης και θα σε κάνει μούσκεμα με τη μάνικα άμα του το πω", "θα κάνω καθρεφτάκι", "φοβάσαι", "εσύ φοβάσαι περισσότερο". Δημοτικό δεν σε ξεχνάμε ποτέ.

Eleni7
08-03-2016, 18:38
Λυπαμαι για τους απλους εργαζομενους που τους χρωστανε κιολλας και εχουν οικογενειες να ταισουν. Οι Τρεμοπρετεντερηδες μην περιμενετε να χαθουν ή να πεθανουν στην ψαθα. Και απο πυρηνικη καταστροφη θα σωθουν αμα λαχει.

Jasone
08-03-2016, 18:42
μη τα λες αυτά Ελένη. Άλλωστε εγώ δεν κατανοώ το σχόλιο...πανηγυρισμού επειδή γίνεται το λογικό δηλαδή κλείνει μια ιδιωτική επιχείρηση που δεν αντέχει και δεν την γουστάρει η αγορά πλέον. πανηγυρίζουμε. αν κλείνει μια 10πλάσιου μεγέθους και υπερ100πλάσιας ακροαματικότητας και αξίας δημόσια επιχείρηση δεν πανηγυρίζουμε. διαδηλώνουμε. ευτυχώς δεν κατάλαβα.

kseplenhs
08-03-2016, 21:11
Άκυρο post. Παντελώς. Που σηκώνει απάντηση και απο την ανάποδη. Αλλά ας το αφήσουμε.

Δεν πανιγυρίζω.Απλά γελάω με την ελληνική ιδιομορφία των εντός των συνόρων υπερμάχων της ελεύθερης αγοράς.

Αν είσαι επι της ουσίας υπέρμαχος της ελεύθερης οικονομίας,δεν θα πρεπε να σου καιγόταν καρφί για το ενδεχόμενο κλείσιμο.Αν είσαι "ελεύθερη οικονομία made in greece" τότε μπορείς να ακολουθήσεις την διαμαρτυρία και να απαιτήσεις δάνειο για να (ξανα)σωθεί η επιχείρηση και άλλο ένα προσωπικό δάνειο σε κάθε μέτοχο να έχει να παίξει στο μέλλον.

Περισσότερο θέλω να δείξω πόσο ξεφτιλίζονται οι όροι "φιλελευθερος" και "σοσιαλιστής" στην Ελλάδα.Γιατί νομίζω θα συμφωνείς πως αν είχαμε την άλλη κυβέρνηση το μεν μέγκα δεν θα έφτανε προ τέτοιου κινδύνου και με την τωρινή κυβέρνηση ένα αντίστοιχο "φιλικό" προς αυτήν μέσο δεν θα αντιμετώπιζε τέτοιο κίνδυνο.Και ας τους έφτυνε η αγορά επανειλημμένα.

Jasone
08-03-2016, 21:33
Εγώ που είμαι απόλυτα υπέρμαχος (ποιός λογικός άνθρωπος δεν είναι εκτός αυτούς που φοβούνται τον ανταγωνισμό ήθελα να ήξερα) της ελεύθερης οικοινομίας δεν μου καίγεται κανένα καρφάκι να κλείσει το mega και όλα τα κανάλια εφόσον δεν είναι κερδοφόρες επιχειρήσεις ή ο εκάστοτε επενδυτής επιλέγει απλά να την κλείσει. δικαίωμα του.

στα παπάκια μου τι θα έκαναν οι κυβερνήσεις με ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρήσεις. Αυτό είναι δικό τους θέμα και το τι επιλέγουν με αυτές τις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρήσεις να κάνουν τράπεζες πάλι δεν είναι δικό μου θέμα. εγώ με 2 θέματα έχω πρόβλημα. με το να συντηρείται με τα δικά μου και τα δικά σου λεφτά αυτό το απολιφάδι τηλεόρασης ο γίγαντας ονόματι ΕΡΤ που θέλω δεν θέλω πρέπει να την πληρώνω...γιατί έτσι και με το να έρχεται η ΟΠΟΙΑ κυβέρνηση σε ΟΠΟΙΑ αγορά να πει πόσες επιχειρήσεις θα ανοίξουν ή θα υπάρχουν όπως τώρα με τα κανάλια.

Όλα τα άλλα στα παπάκια μου. Εδώ αντέχω τον Λαλάκη το Λαζόπουλο τόσα χρόνια θα κολλήσω να αντέξω οτιδήποτε άλλο? Μη σώσει και ζήσει άλλη μια μέρα το μέγκα και κάθε μέγκα. Η ΕΡΤ να εξαφανιζόταν απο τον λογαριασμό της ΔΕΗ μου κάθε φορά και ήμουν κομπλέ.

AlleyOop
08-03-2016, 22:12
.

Jasone
08-03-2016, 22:21
Θα ήθελα να μάθω πως. Παρακαλώ αναλυτικά και λεπτομερώς.

redglove
08-03-2016, 22:30
Θα ήθελα να μάθω πως. Παρακαλώ αναλυτικά και λεπτομερώς.

Έναν τρόπο τον ανέφερες

...τι επιλέγουν με αυτές τις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρήσεις να κάνουν τράπεζες...

λέγοντας κιόλας ότι δεν σε νοιάζει.

Αλλά αποκλείεται να μην το ξέρεις. Απλά έχεις επιλέξει να το θεωρείς δεδομένο.

Jasone
08-03-2016, 22:37
όπα κάτσε πάμε σε λογικό άλμα έτσι? το ότι ΟΠΟΙΑ ιδιωτική επιχείριση παίρνει δάνειο απο ΟΠΟΙΑ ιδιωτική τράπεζα με κάνει να πληρώνω εγώ την τράπεζα? άρα πληρώνω ΟΠΟΙΑ/ΟΠΟΙΟΝ δανείζεται? καλά κατάλαβα? κάψιμο.

DirtySniper
08-03-2016, 22:41
μαντεψε ποιος πληρωνει τα δανεια που δεν αποπληρωνονται ποτε

lemmy85
08-03-2016, 22:41
Αυτό είναι δικό τους θέμα και το τι επιλέγουν με αυτές τις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρήσεις να κάνουν τράπεζες πάλι δεν είναι δικό μου θέμα.

Δεν είναι δικό σου θέμα δηλαδή ότι οι τράπεζες δεν έχουν κανένα θέμα να δανείζουν με τη σέσουλα τους μπόμπολες,ψυχάρηδες,βαρδινογιάννηδες,αλασκούζο υς αλλά την λυπητερή από τις περιβόητες ανακεφαλαιοποιήσεις να την πληρώνουμε εσύ και εγώ...

redglove
08-03-2016, 22:41
Καθόλου καλά δεν κατάλαβες. Όταν ρωτάς "πώς γίνεται αυτό" και σου λέω "τα δάνεια από τράπεζες είναι ένας τρόπος" το λογικό άλμα το κάνεις εσύ όταν με ρωτάς αν εννοώ ότι όλα τα δάνεια προς ιδιώτες τα πληρώνεις εσύ.

Jasone
08-03-2016, 22:42
όχι όχι δεν θα ανοίξω αυτήν την κουβέντα. οοοοοχι όχι. κερδίσατε :).

KonTaz
08-03-2016, 22:46
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχχα

redglove
08-03-2016, 22:47
Το ότι το βλέπεις σαν μάχη που κάποιος κερδίζει και κάποιος χάνει εξηγεί τον τόνο σου απέναντι σε όποιον εκφράσει διαφορετική άποψη αλλά είναι κρίμα πραγματικά.

AlleyOop
08-03-2016, 22:47
.

Άγιος Πέτρος
08-03-2016, 22:48
Σα να ξαναβλέπω το Big Short

Jasone
08-03-2016, 22:48
@redglove @alleyoop NAI!

rednorth7
09-03-2016, 22:17
ΠΕ-ΘΑΙ-ΝΩ!Κουμπωμενη η τυπισσα χαχαχα

PIJTtRB8ScY

Lucifer_7
09-03-2016, 23:13
Ω ΘΕΟΙ!

Άγιος Πέτρος
09-03-2016, 23:25
Άμα ήταν τσιρλιντερ του Ολυμπιακού την παντρευομουν για βιζα στην Αμερική. Αλλά του βάζελου, με την Πηλιχου μαζί... ε δε λεει

lemmy85
09-03-2016, 23:25
κότερο,τσιρλίντερ βάζελου...όποιος βρει το τρίτο συνθετικό κερδίζει ένα κουτί λουκούμια χωρίς τη σκόνη

DirtySniper
09-03-2016, 23:39
ο προεδρος του εδεσαικου?

Virtuosofriend
09-03-2016, 23:56
Αδερφή του Ιούλιου; Βου βου τα αεροπλάνα...και δε συμμαζεύεται.

deninho
11-03-2016, 01:29
DirtySniper στέλνεις και στο ΕΚΠΑποκαλύψεις; https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BA%C E%BD%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF_640?sourc e=feed_text&story_id=537274846454458

‪#‎ΕΚΠΑτσικνιάτικο_640‬: "Απλό (‪#‎not‬) ερώτημα:

https://strawpoll.me/7021815 "

vaggs7
12-03-2016, 02:17
Παιδιά, όσοι γνωρίζεται από κινητά κτλ., τι γνώμη έχετε για τα HTC One M7 και M8;

Άγιος Πέτρος
12-03-2016, 03:23
Έχουν 1 χρόνο διαφορά τα μοντέλα. Συμπαθητικά και τα δύο, το m7 λίγο πιο μαζεμενο.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5313&idPhone2=6074

Σύγκριση των specs. Έχει και ενα συγκριτικό για την κάμερα, αλλά καλύτερη γνώμη θα σχηματισεις αμα πας σε ενα media markt και τα δεις απο κοντα. Γενικά τι ψαχνεις;

D.Rivers
12-03-2016, 05:24
Συμφωνώ απόλυτα. Επίσης γενικά η HTC είναι εταιρεία εμπιστοσύνης έχε υπόψιν. Τα χρήματα που θα σκάσεις δεν τα μετανιώνεις στιγμή και σε βγάζουν ασπροπρόσωπο για καιρό.

DirtySniper
12-03-2016, 13:02
χαχαχα
τι να κανουν τα γατακια στο εκπα
ειμεθα πολυ μπροστα

vaggs7
13-03-2016, 04:09
Έχουν 1 χρόνο διαφορά τα μοντέλα. Συμπαθητικά και τα δύο, το m7 λίγο πιο μαζεμενο.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5313&idPhone2=6074

Σύγκριση των specs. Έχει και ενα συγκριτικό για την κάμερα, αλλά καλύτερη γνώμη θα σχηματισεις αμα πας σε ενα media markt και τα δεις απο κοντα. Γενικά τι ψαχνεις;

το m8 το έχω βρει στο net σε site από εξωτερικό σε τιμή κοντά στα 200 και πιστεύω αξίζει (στην ελλαδα ειναι περιπου στα 300+), αλλά δεν ξέρω αν παίζει κανένα θέμα με το δίκτυο, όταν βάλω μέσα την sim μου...

έχω το iphone6 αλλά θα το δώσω σε συγγενικό πρόσωπο (δεν θα το πουλήσω, αρά το μπάτζετ για νέο κινητό θα μείνει χαμηλά)

γενικά ψάχνω κάτι με 5αρα οθόνη, καλή κάμερα, να μην κολλάει και να δοκιμάσω επιτέλους μια android συσκεύη... πιστευω ειναι ομορφο το m8 και σαν κατασκευση και εμφανιση

Άγιος Πέτρος
13-03-2016, 11:26
Σε αυτη την τιμη αξίζει. Όπως έγραψα, πήγαινε σε ενα μαγαζί να το δεις από κοντά και αν σου αρέσει προχώρα το. Επίσης κάνε καμια βόλτα από σελίδες τύπου insomnia (έχουν κάνει και παρουσίαση (http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/htc/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-htc-one-m8-video-r6349)) που αναφέρουν γενικά λεπτομερειες για τη συσκευή

Για το θέμα συμβατότητας δικτύου δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλα διπλοτσέκαρέ το από το κατάστημα που θες να το αγοράσεις, μπορείς να του στείλεις και μήνυμα. Οι Eυρωπαϊκες συχνοτητες ειναι GSM (900 και 1800) και 3G (2100. Συνήθως σε κινέζικες συσκευές τύπου meizu συνέβαινε το πρόβλημα του δικτύου.

Επίσης να σιγουρευτείς ότι είναι sim unlocked η συσκευή. Όπωσδηποτε sim unlocked

Άγιος Πέτρος
18-03-2016, 13:14
Γαμώ τα αρχεία της ερτ



σόρυ ήθελα να το γράψω κάπου.

Darkling
18-03-2016, 15:10
https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/1977433_1123920334318879_4570943101359823721_n.jpg ?oh=d02ca067853727d6ea1574950504c0ed&oe=5752689E







Fear and loathing in Las Vegas.

walter berry
18-03-2016, 15:23
https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/1977433_1123920334318879_4570943101359823721_n.jpg ?oh=d02ca067853727d6ea1574950504c0ed&oe=5752689E







Fear and loathing in Las Vegas.

πολύ ενδιαφέρον..
απο πολλές πλευρές, αλλά ας μην το ανοίξουμε για να κρατήσει το νο πολίτικα.
μπαλτάκος το δουλεύει καλά σε όλες της όχθες.

Achilles
18-03-2016, 16:33
διαβρωνει τον σωληνα της εοκ απο μεσα ο λαφαζαναρος . μεγας γαυρος :D #no politica

redglove
18-03-2016, 18:48
https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/1977433_1123920334318879_4570943101359823721_n.jpg ?oh=d02ca067853727d6ea1574950504c0ed&oe=5752689E

Fear and loathing in Las Vegas.

πολύ ενδιαφέρον..
απο πολλές πλευρές, αλλά ας μην το ανοίξουμε για να κρατήσει το νο πολίτικα.
μπαλτάκος το δουλεύει καλά σε όλες της όχθες.

Εκφράσου ελεύθερα..

μιγάδας
20-03-2016, 14:08
εν τω μεταξύ θρυλείται ότι ο λαφαζάνης είναι αεκτζής......

sfakianos7
20-03-2016, 15:50
εν τω μεταξύ θρυλείται ότι ο λαφαζάνης είναι αεκτζής......

Και τι σου κανει εντυπωση?

Darkling
20-03-2016, 18:48
το οτι χαριεντιζεται με τον γιαννακοπουλο ως αεκτζης δεν ειναι ζητημα.
το οτι χαριεντιζεται με τον μπαλτακο ως λαε ειναι.
η μαλλον θα ηταν.
ελλαδαρα.

hellalogh
21-03-2016, 14:24
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.


«ΈΘΝ.Ο.Σ.» το πιθανότερο όνομα του νέου πολιτικού φορέα. Καρατζαφέρης πρόεδρος και Μπαλτάκος γραμματέας η αρχική σκέψη. Αντιμνημονιακό και ευρωσκεπτικιστικό το στίγμα του νέου κόμματος.
http://news247.gr/eidiseis/politiki/syriza-ths-deksias-idruoyn-karatzaferhs-mpaltakos.3966435.html

isiah
22-03-2016, 21:54
Πριν ένα μήνα ήμουν στις Βρυξέλλες και οι μετακινήσεις μου γινόντουσαν με το μετρό στις στάσεις που γίνανε οι εκρήξεις σήμερα. Είναι σοκαριστικό. Δε θα γράψω καμιά βαθυστόχαστη ανάλυση για την Αραβική Άνοιξη ή για τον Πούτιν και την Τουρκία. Εύχομαι αν κάποιο μέλος του φόρουμ μένει εκεί να είναι καλά.

Jasone
22-03-2016, 21:58
εμένα ο πατέρας μου ήταν στο αεροδρόμιο ακριβώς εκεί που έγινε το μπαμ, πριν 42 ώρες απο το σκηνικό..

dora7
22-03-2016, 22:01
εμένα ο πατέρας μου ήταν στο αεροδρόμιο ακριβώς εκεί που έγινε το μπαμ, πριν 42 ώρες απο το σκηνικό..

ευτυχως, τυχεροι ησασταν Ιασονα...

DirtySniper
22-03-2016, 22:01
σε τι ομορφο κοσμο ζουμε ρε πουστη μου

dora7
22-03-2016, 22:02
σε τι ομορφο κοσμο ζουμε ρε πουστη μου

αγγελικα πλασμενο....:D

Jasone
22-03-2016, 22:05
ντόρα αυτό το...τυχεροί είναι σχετικό. δεν μιλάμε πλέον για...1 στο 1.000.000 αλλά για ανοιχτό "πόλεμο" κάνουν κάτι οι δυτικοί, αμέσως απαντάνε με μπράφ οι μουσουλμάνοι. όσα χρόνια ζω δεν θυμάμαι ξανά πιο ταραχώδη και...φοβική εποχή. έχω φίλους που τρέμουν να πάνε αεροδρόμιο αύριο μέχρι και γήπεδο στην αγγλία που μένουν.

dora7
22-03-2016, 22:07
ντόρα αυτό το...τυχεροί είναι σχετικό. δεν μιλάμε πλέον για...1 στο 1.000.000 αλλά για ανοιχτό "πόλεμο" κάνουν κάτι οι δυτικοί, αμέσως απαντάνε με μπράφ οι μουσουλμάνοι. όσα χρόνια ζω δεν θυμάμαι ξανά πιο ταραχώδη και...φοβική εποχή. έχω φίλους που τρέμουν να πάνε αεροδρόμιο αύριο μέχρι και γήπεδο στην αγγλία που μένουν.

το ξερω...πλεον ζουμε σε εποχη φοβου...το ζω κι εγω..ο αντρας μου ταξιδευει πλεον και εξωτερικο κι εγω ξερω τι περναω καθε φορα...

pl@yer
22-03-2016, 22:15
Δυστυχώς τα δεινά που έχουν υποφέρει αυτά τα κράτη-από τα οποία προέρχεται ο πυρήνας των τρομοκρατών- από τον δυτικό κόσμο, είναι η καλύτερη δικαιολογία και πρόφαση, για να πραγματοποιήσουν αυτοί οι άρρωστοι τα σχέδιά τους..

Εντάξει, το θέμα είναι πολύ βαθύ και πάντα θα την πληρώνουν οι αθώοι πολίτες, είτε είναι Σύριοι, είτε Βέλγοι κτλ..

Η φάση πλέον είναι ''μια σου και μία μου'', υπάρχει ανοιχτός πόλεμος και πια δεν αισθάνεσαι ασφαλής πουθενά..

Jasone
22-03-2016, 22:19
απο αρχαιοτάτων χρόνων οι ισχυροί καταπιέζουν τους ανίσχυρους. στην αρχαία ελλάδα να πας γινόταν...της πουτάνας. όλα τα χρόνια όλα γινόταν χαμός, έτσι είναι και έτσι θα είναι. δεν έχει ξαναγίνει όμως αυτό το πράγμα που κάνουν οι φονταμεταλιστές μουσουλμάνοι δηλαδή να κάνουν τους καμικάζι σε άμαχο πληθυσμό. Και οι έλληνες πχ γαμήσανε τους τούρκους και τούμπαλιν δεν είδες κανέναν να κάνει τον καμικάζι στην πλατεία...ταξίμ ή συντάγματος. αυτό το πράγμα είναι πρωτόγνωρο και απόλυτα τρομακτικό στην ιστορία της ανθρωπότητας και μεταξύ σοβαρού και αστείου φοβάμαι ότι θα γίνει κανα μπραφ καμιά μέρα σε...ζωντανή μετάδοση όπως πήγαν να κάνουν στο γήπεδο στην γαλλία και μετά..δεν έχει επιστροφή. σκέψου να γίνει κανα μπαμ σε τελικό τσάμπιονς λιγκ? το αποκλείεις πλέον? για φαντάσου..

BigTarp
22-03-2016, 22:32
Όποιος σπέρνει ανέμους, θερίζει θύελλες.
Κλισεδιά ολκής, αλλά διαχρονική...

pl@yer
22-03-2016, 22:38
Έτσι πάει δυστυχώς..Ζούμε σε εποχές που θα αναφέρονται με κεφαλαία στα βιβλία ιστορίας των επόμενων γενεών..
Οι μαζικές μετακινήσεις πληθυσμών, τα δεκάδες μέτωπα μεταξύ των ισχυρών και το (θεωρητικά) κοινό εναντίων της τρομοκρατίας.......Και και και...

Δυστυχώς τόση ωμή βία εναντίον αθώων είναι κάτι πρωτόγνωρο στην ιστορία, σε μη εμπόλεμες καταστάσεις..Τι να πεις..

sfakianos7
22-03-2016, 22:40
απο αρχαιοτάτων χρόνων οι ισχυροί καταπιέζουν τους ανίσχυρους. στην αρχαία ελλάδα να πας γινόταν...της πουτάνας. όλα τα χρόνια όλα γινόταν χαμός, έτσι είναι και έτσι θα είναι. δεν έχει ξαναγίνει όμως αυτό το πράγμα που κάνουν οι φονταμεταλιστές μουσουλμάνοι δηλαδή να κάνουν τους καμικάζι σε άμαχο πληθυσμό. Και οι έλληνες πχ γαμήσανε τους τούρκους και τούμπαλιν δεν είδες κανέναν να κάνει τον καμικάζι στην πλατεία...ταξίμ ή συντάγματος. αυτό το πράγμα είναι πρωτόγνωρο και απόλυτα τρομακτικό στην ιστορία της ανθρωπότητας και μεταξύ σοβαρού και αστείου φοβάμαι ότι θα γίνει κανα μπραφ καμιά μέρα σε...ζωντανή μετάδοση όπως πήγαν να κάνουν στο γήπεδο στην γαλλία και μετά..δεν έχει επιστροφή. σκέψου να γίνει κανα μπαμ σε τελικό τσάμπιονς λιγκ? το αποκλείεις πλέον? για φαντάσου..

Παλαιοτερα γινοντουσαν διαφορετικα πραματα, θα ελεγα εξισου φρικτα οπως με το isis.Εδω οι Αθηναοι μπηκαν με το ετσι θελω στη Μηλο και την σφαξανε ολοι, αμαχους περιστερια γλαρους γερους κτλπ.

Jasone
22-03-2016, 22:40
Όποιος σπέρνει ανέμους, θερίζει θύελλες.
Κλισεδιά ολκής, αλλά διαχρονική...

Συγχώρεσε με αλλά δεν είναι θύελλα να ανατινάζονται σε γήπεδα, αεροδρόμια, μετρό, συναυλιακά κέντρα και άλλα μέρη που μαζεύεται άμαχος πληθυσμός. Σε καμία περίπτωση. Συγκεκριμένα αν θες να....θερίσεις θύελλες τράβα ανατινάξου πάνω σε κανα τανκ, αεροπλανοφόρο ή δεν ξέρω και εγώ τι όπως έκαναν οι ιάπωνες, τράβα ανατινάξου πάνω στη Μέρκελ δεν με νοιάζει. Ο κοσμάκης τι σου φταίει???

Άλλα εδώ έχουμε να κάνουμε με τη μοναδική θρησκεία που όχι απλά προκαλεί εγκλήματα απο τους πιστούς της - όλες το έχουν κάνει - αλλά επικροτεί την ανθρωποθυσία στο όνομα του προφήτη. Τι να λέμε τώρα. Έχουμε μπλέξει. Άσχημα.

kseplenhs
22-03-2016, 22:43
Παλιότερα οι φονταμενταλισταί μουσουλμάνοι ήταν καλό εργαλείο της δύσεως ενάντια στους κομμουνιστάς.Στην πορεία μάλλον τους ήταν άχρηστοι ή/και βγήκαν εκτός ελέγχου.

Πάντως άσχημη μορφή τρομοκρατίας αυτή.Δεν ξέρω πως οδηγηθήκαμε εκεί αλλά αναπολώ τις όμορφες ανθρωπιστικές τρομοκρατικές στιγμές μεταπολιτευτικής ελλάδος που φοβόσαντε 1-2-3-5-10 το πολύ και ο υπόλοιπος λαός στα μπουζούκια και κολώνια ζιβανσί και στα παπάρια του.Ωραίες καταστάσεις,λαϊκές και με ταξική συνείδηση προπάντων.

Jasone
22-03-2016, 22:44
Παλαιοτερα γινοντουσαν διαφορετικα πραματα, θα ελεγα εξισου φρικτα οπως με το isis.Εδω οι Αθηναοι μπηκαν με το ετσι θελω στη Μηλο και την σφαξανε ολοι, αμαχους περιστερια γλαρους γερους κτλπ.

Ακριβώς αυτό ανέφερα. ΠΟΤΕ λοιπόν στην ιστορία ο...ανίσχυρος δεν απάντησε με επιθέσεις αυτοκτονίας πάνω σε αμάχους. ΑΙΣΧΗ κάνουν οι ισχυροί αλλά δεν είναι απάντηση να πας να την πέσεις απροειδοποίητα με βόμβες εν ονόματι του...προφήτη σε αμάχους τυφλά και πούστικα. Δεν υπάρχουν αυτά. Εδώ ρε τους λένε ανατιναχτείτε και θα τρώτε πιλάφι με 40 παρθένες. Μιλάμε τώρα για μεσαίωνα.

@kseplenhs ομολογώ δεν ξέρω αν τρολάρεις.

BigTarp
22-03-2016, 22:46
Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Οι θύελλες είναι οι καμικάζι αυτοκτονίας. Αυτοί που τις θερίζουν είναι οι Δυτικοί που έσπειραν τους ανέμους.

edit: O kseplenhs το έχει πιάσει το νόημα.

pl@yer
22-03-2016, 22:47
Δυστυχώς όταν η θρησκεία ''δικαιολογεί'' την ανθρωποθυσία, σε συνδυασμό με το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο και την πλύση εγκεφάλου οδηγούμαστε σε αυτό το αδιέξοδο..Και προφανώς από πίσω υπάρχουν τα ξεφτέρια που στρατολογούν τους καμικάζι, με την υπόσχεση της ''αιωνιότητας'', μέσω της θυσίας..Αλλά ποτέ δεν ανατινάζονται οι ίδιοι κι ούτε ανατινάζουν κάποιο πραγματικά υπεύθυνο, για τα δεινά που θεωρητικά τους δημιουργήθηκαν..

Χωρίς να θέλω να το οδηγήσω στις θρησκείες, δυστυχώς η ιστορία αυτό δείχνει..Θρησκεία-φανατισμός-πρόβλημα..Διαχρονικά.

sfakianos7
22-03-2016, 22:47
Παλαιοτερα γινοντουσαν διαφορετικα πραματα, θα ελεγα εξισου φρικτα οπως με το isis.Εδω οι Αθηναοι μπηκαν με το ετσι θελω στη Μηλο και την σφαξανε ολοι, αμαχους περιστερια γλαρους γερους κτλπ.

Ακριβώς αυτό ανέφερα. ΠΟΤΕ λοιπόν στην ιστορία ο...ανίσχυρος δεν απάντησε με επιθέσεις αυτοκτονίας πάνω σε αμάχους. ΑΙΣΧΗ κάνουν οι ισχυροί αλλά δεν είναι απάντηση να πας να την πέσεις απροειδοποίητα με βόμβες εν ονόματι του...προφήτη σε αμάχους τυφλά και πούστικα. Δεν υπάρχουν αυτά. Εδώ ρε τους λένε ανατιναχτείτε και θα τρώτε πιλάφι με 40 παρθένες. Μιλάμε τώρα για μεσαίωνα.

@kseplenhs ομολογώ δεν ξέρω αν τρολάρεις.

ε τοτε ο αδυναμος δε μπορουσε να φτασει και με τοση ευκολια σε πολεις αμαχων, ετσι?ειναι και η τεχνολογια που βοηθα αυτα που λες.Δε θα μπορουσε πουχου, η Κχαρεζμια να κανει ανταρτικο στο Καρακορουμ με 20 νεκρους.

Jasone
22-03-2016, 22:48
Η φράση σου είναι ξεκάθαρο ότι αφήνει να εννοηθεί "καλά να πάθουν οι δυτικοί με αυτά που έκαναν". Αυτή η φράση μου προκαλεί λοιπόν εμετό. Οπότε όχι δεν μπερδεύτηκα. Ξέρω τι διάβασα και σε τι απάντησα.


ε τοτε ο αδυναμος δε μπορουσε να φτασει και με τοση ευκολια σε πολεις αμαχων, ετσι?ειναι και η τεχνολογια που βοηθα αυτα που λες.Δε θα μπορουσε πουχου, η Κχαρεζμια να κανει ανταρτικο στο Καρακορουμ με 20 νεκρους.

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αντιμετωπίζεται. Η επίθεση αυτοκτονίας εναντίον άμαχου πληθυσμού είναι κάτι πρωτοεμφανιζόμενο στην ιστορία της ανθρωπότητας απο την πλέον βίαιη και αναχρονιστική θρησκεία. Εκεί είναι το πρόβλημα. ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ να μην τους κάνουν οι...κακοί δυτικοί αυτοί στις χώρες τους θα εφαρμόζουν τις ίδιες τρέλες και απλά τη τζιχάντ θα την τρώνε άλλοι...ενοχλητικοί, οι γυναίκες θα συνεχίζουν να είναι σκλάβες, τα παιδιά θα μορφώνονται με...θρησκευτική τζιχάντ κτλ κτλ κτλ

Τέσπα κακώς μπήκα στο τρυπάκι. Καλό βράδυ σε όλους. Εύχομαι να μην σας κάτσει ποτέ εσάς η στραβή. Τίποτα άλλο.

BigTarp
22-03-2016, 22:50
Όταν υπάρχει δράση θα ακολουθήσει η αντίδραση. Το να το επισημαίνεις δεν σημαίνει ότι το επικροτείς. Ελληνικά μιλάμε, νομίζω δηλαδής....

Jasone
22-03-2016, 22:52
Δράση είναι σε χαστουκίζω και με χαστουκίζεις πίσω. Δεν είναι σε πυροβολάω εγώ και εσύ ρίχνεις βόμβα στην πόλη όπου κατάγομαι. Ελληνικά μιλάω. Καληνύχτα.

BigTarp
22-03-2016, 22:53
Ο καθείς με τον τρόπο του και με τα όπλα του. Έτσι είναι και θα είναι πάντα.

sfakianos7
22-03-2016, 22:53
Γιατι ποτε ο πολεμος παιζοταν δικαια?Και αυτα για τα πρωτογνωρα μου φαινονται λιγο βερεσε ρε Ιασωνα, λες και δεν εχουμε δει χειροερα πραματα να γινονται.Απλα η μεθοδος ειναι που σε ενοχλει γτ ειναι ανανδρη και δειλη.Αλλα, μπορω να σκεφτω και αλλα παραδειγματα σφαγεων αμαχων.

DirtySniper
22-03-2016, 22:56
παντοτε ήτανε στόχος οι άμαχοι
απλά τώρα είμαστε εμείς οι άμαχοι και μας κακοφαίνεται

Jasone
22-03-2016, 22:56
Ο καθείς με τον τρόπο του και με τα όπλα του. Έτσι είναι και θα είναι πάντα.

Ε εντάξει αφού τότε ο Κιμ έχει μόνο πυρηνικές βόμβες ας τις αμολήσει και να γράφουμε...δράση αντίδραση. Ε? Deal?

Γιατι ποτε ο πολεμος παιζοταν δικαια?Και αυτα για τα πρωτογνωρα μου φαινονται λιγο βερεσε ρε Ιασωνα, λες και δεν εχουμε δει χειροερα πραματα να γινονται.Απλα η μεθοδος ειναι που σε ενοχλει γτ ειναι ανανδρη και δειλη.Αλλα, μπορω να σκεφτω και αλλα παραδειγματα σφαγεων αμαχων.

Μα εδώ δεν έχουμε πόλεμο. Πόλεμο έχεις όταν πας σε ΤΑΚΤΙΚΟ στρατό. Εδώ μιλάμε για τρομοκρατία που όμοια της δεν έχει ξανασυμβεί. Δεν πάνε να χτυπήσουν στρατιωτικά μέρη, έστω μέρη με ενέργεια να κάνουν σαμποτάζ ή δεν ξέρω και εγώ. Εδώ μιλάμε για επιθέσεις ΜΟΝΟ σε αμάχους. ΜΟΝΟ. Τίποτα άλλο. ΠΟΤΕ ξανά στην ιστορία δεν έχει ξανασυμβεί αυτό. ΜΟΝΟ σε αμάχους.

παντοτε ήτανε στόχος οι άμαχοι
απλά τώρα είμαστε εμείς οι άμαχοι και μας κακοφαίνεται

ΟΧΙ παικταρά μου. Δυστυχώς για σένα ΟΧΙ. Άλλο να την πατάνε και άμαχοι σε επιθέσεις ΤΑΚΤΙΚΟΥ στρατού (προφανές ότι θα συμβεί) και άλλο να την πέφτεις ΕΠΙΤΗΔΕΣ και ΜΟΝΟ σε αμάχους που δεν ξέρεις καν αν είναι έστω δυτικοί! Σήμερα πέθαναν 4 μουσουλμάνοι!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ.

sfakianos7
22-03-2016, 22:58
Χιροσιμα και Ναγκασακι, με αμαχους ηταν, απο οτι θυμαμαι.Και επειδη θα μου πεις στον πολεμο αυτων δεν ηταν ΜΟΝΟ αμαχοι, ε, ουτε σε αυτον εδω ειναι ΜΟΝΟ αμαχοι.Το μεγαλο τζερτζελο, στη συρια και στο ιρακ γινονται, και πεθαινουν μπολικοι στρατιωτες.

BigTarp
22-03-2016, 23:01
Όλος ο Β' Παγκόσμιος πόλεμος είναι μια ωδή στην σφαγή αμάχων (από το ολοκαύτωμα, τα αντίποινα και τα carpet bombing ολόκληρων πόλεων άνευ στρατηγικής σημασία ώς τις δύο ατομικές βόμβες σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι) και ο Jasonε μας λέει ότι αυτά δεν έχουν ξαναγίνει. Προφανώς και έχουν ξαναγίνει άπειρες φορές απλώς ο Jasone δεν έχει πάρει μυρωδιά.

Jasone
22-03-2016, 23:02
1ον η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι δεν είναι παραδείγματα προς...μίμηση.
2ον η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι έγιναν γιατί ακριβώς απέναντι είχες ανθρώπους που ΔΕΝ ένιωθαν. Είναι τέτοια η κουλτούρα των Ιαπώνων που παίζει να ήταν στον πόλεμο ΑΚΟΜΑ, αν δεν γινόταν εκείνο το έγκλημα.
3ον η Ιαπωνία ήταν σε ΕΜΠΟΛΕΜΗ κατάσταση με τις συμμαχικές δυνάμεις.
4ον Εδώ μιλάμε ΜΟΝΟ για αμάχους. Ξαναλέω αν ανατινάζονταν σε στρατόπεδα να μιλάγαμε. Απο πότε τα...αεροδρόμια είναι στόχος.......στρατιωτικός?

(άσε με να φύγω)

@BIGTARP IN CASE YOU DIDNT NOTICE WE ARE NOT IN A FUCKING WORLD WAR SITUATION. ΕΙΡΗΝΗ έχουμε αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ πόλεμος. Ήμαρτον ρε. Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν.

BigTarp
22-03-2016, 23:02
Άστο, είπαμε δεν έχεις μυρωδιά...

Jasone
22-03-2016, 23:04
Καλέ μου Tarp...αυτό που με ανησυχεί ξέρεις τι είναι? Ότι απο το πρωί διαβάζω τέτοιες τρέλες...ανθρώπους σαν εσένα και απο την άλλη μεριά ανθρώπους που τους φταίνε οι...μετανάστες. Δεν υπάρχει δυστυχώς σωτηρία. Καμία. Καλά μυαλά.

pl@yer
22-03-2016, 23:05
Παιδιά ο Β' παγκόσμιος πόλεμος ήταν πόλεμος όμως, τώρα υποτίθεται δεν είμαστε σε πόλεμο.. Αυτή είναι η διαφορά που προσπαθεί (νομίζω) ο Jasone να εξηγήσει και συμφωνώ σε αυτό..Σε έναν τακτικό πόλεμο είναι στα πλαίσια του λογικού να γίνουν ασχήμιες με αθώους..

BigTarp
22-03-2016, 23:06
@BIGTARP IN CASE YOU DIDNT NOTICE WE ARE NOT IN A FUCKING WORLD WAR SITUATION. ΕΙΡΗΝΗ έχουμε αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ πόλεμος. Ήμαρτον ρε. Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν.

Μα δεν μιλάω μόνο για το παράδειγμα του Β΄ ΠΠ, μιλάω γενικά. Μετά συγχωρήσεως, αλλά δεν το 'χεις...

sfakianos7
22-03-2016, 23:07
Κατσε, ποιος δεν ειναι σε εμπολεμη καταστα?Το Βελγιο?Η Γαλλια?Εμεις?Απο τι στιγμη που καναμε condemn το ISIS και ανηκουμε σε ενα εκ των βασικων τους στοχων (ΕΕ) ειμαστε κανονικοτατα fair game.Και παρομοιες επιθεσεις γινοντουσαν σε αμαχους απο τη πεμπτη φαλαγκα στη Μαδριτη.

Jasone
22-03-2016, 23:07
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ γενικά παικταρά μου είσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάβαστος ιστορικά σταμάτα δηλαδή έλεος. Συμφώνησε ότι διαφωνούμε και σταμάτα να γράφεις κοτσάνες. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΜΑΧΟΥΣ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΕΙΡΗΝΗΣ. Π Ο Τ Ε.

Κατσε, ποιος δεν ειναι σε εμπολεμη καταστα?Το Βελγιο?Η Γαλλια?Εμεις?Απο τι στιγμη που καναμε condemn το ISIS και ανηκουμε σε ενα εκ των βασικων τους στοχων (ΕΕ) ειμαστε κανονικοτατα fair game.Και παρομοιες επιθεσεις γινοντουσαν σε αμαχους απο τη πεμπτη φαλαγκα στη Μαδριτη.

1ο δεν γνώριζα ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε πόλεμο. Ούτε η Γαλλία. Ούτε το Βέλγιο. Το ομολογώ.
2ο η 5η φάλαγγα στη Μαδρίτη δρούσε εν καιρώ ΕΜΦΥΛΙΟΥ πολέμου. Παιδιά...ΠΑΙΔΙΑ...

sfakianos7
22-03-2016, 23:10
Δεν εχει ξανασκοτωσει αμαχους μια τρομοκρατικη οργανωση?Γιατι το ISIS περι αυτου επροκειτο.Εγω θυμαμαι και ο IRA αμαχους στοχευε, σε μη εμπολεμη καταστα.

BigTarp
22-03-2016, 23:11
Αχ ρε Jasone, αυτή η αμετροέπειά σου είναι όλη η γοητεία σου...

sfakianos7
22-03-2016, 23:12
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ γενικά παικταρά μου είσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάβαστος ιστορικά σταμάτα δηλαδή έλεος. Συμφώνησε ότι διαφωνούμε και σταμάτα να γράφεις κοτσάνες. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΜΑΧΟΥΣ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΕΙΡΗΝΗΣ. Π Ο Τ Ε.

Κατσε, ποιος δεν ειναι σε εμπολεμη καταστα?Το Βελγιο?Η Γαλλια?Εμεις?Απο τι στιγμη που καναμε condemn το ISIS και ανηκουμε σε ενα εκ των βασικων τους στοχων (ΕΕ) ειμαστε κανονικοτατα fair game.Και παρομοιες επιθεσεις γινοντουσαν σε αμαχους απο τη πεμπτη φαλαγκα στη Μαδριτη.

1ο δεν γνώριζα ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε πόλεμο. Ούτε η Γαλλία. Ούτε το Βέλγιο. Το ομολογώ.
2ο η 5η φάλαγγα στη Μαδρίτη δρούσε εν καιρώ ΕΜΦΥΛΙΟΥ πολέμου. Παιδιά...ΠΑΙΔΙΑ...

Απο την στιγμη που βρισκεσε μεσα σε μια οργανωση που ο αντιπαλος εχει δηλωσει ανοικτα οτι θελει να την εξαυλωσει, ε νομιζω ρε Ιασων, οτι σε εμπολεμη καταστα εισαι, εκτος αν περιμενεις τιποτα επισημο, οποτε παω πασο.Η πεμπτη φαλαγκα σκοτωνε και πριν τον εμφυλιο.Απλα τοτε δε λεγοταν πεμπτη φαλαγκα.
δε χρειαζεται να με ειρωνευεσαι.

Jasone
22-03-2016, 23:15
Δεν εχει ξανασκοτωσει αμαχους μια τρομοκρατικη οργανωση?Γιατι το ISIS περι αυτου επροκειτο.Εγω θυμαμαι και ο IRA αμαχους στοχευε, σε μη εμπολεμη καταστα.

Φυσικά και έχει ξανασκοτώσει. Όχι τυφλά, όχι μαζικά, όχι σε τέτοιο βαθμό, όχι με επιθέσεις αυτοκτονίας, όχι ΜΟΝΟ αμάχους. Ο IRA πάλευε ΤΑΚΤΙΚΑ απο το 1919 για την ανεξαρτησία της Ιρλανδίας ώσπου το 1960 μετά την παταγώδη αποτυχία του στην επιχείρηση Harvest έγιναν...2 κομμάτια και το 1 το γύρισε στην τρέλα. Αλλά όχι με τέτοιο τρόπο και όχι ΜΟΝΟ σε αμάχους.

Jasone
22-03-2016, 23:18
Απο την στιγμη που βρισκεσε μεσα σε μια οργανωση που ο αντιπαλος εχει δηλωσει ανοικτα οτι θελει να την εξαυλωσει, ε νομιζω ρε Ιασων, οτι σε εμπολεμη καταστα εισαι, εκτος αν περιμενεις τιποτα επισημο, οποτε παω πασο.Η πεμπτη φαλαγκα σκοτωνε και πριν τον εμφυλιο.Απλα τοτε δε λεγοταν πεμπτη φαλαγκα.
δε χρειαζεται να με ειρωνευεσαι.

1. Δεν σε ειρωνεύτηκα. Όντως δεν θεωρώ την Ελλάδα σε εμπόλεμη κατάσταση.
2. Επειδή θα πάμε σε ένα τρυπάκι "λεγόταν δεν λεγόταν" και "ήταν δεν ήταν"..αναφέρθηκες στην 5η φάλαγγα και η 5η φάλαγγα δημιουργήθηκε ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ 1936-39. Άν είπες 5η φάλαγγα και εννοούσες κάτι άλλο δεν μπορώ να το ξέρω. Πες μου τι εννοούσες, πότε έδρασε και πως λεγόταν να το συζητήσουμε.

Αλλά ομολογώ δεν θέλω, αλλά απαντώ για να μην φανεί ότι...υπεκφεύγω.

sfakianos7
22-03-2016, 23:19
Δεν εχει ξανασκοτωσει αμαχους μια τρομοκρατικη οργανωση?Γιατι το ISIS περι αυτου επροκειτο.Εγω θυμαμαι και ο IRA αμαχους στοχευε, σε μη εμπολεμη καταστα.

Φυσικά και έχει ξανασκοτώσει. Όχι τυφλά, όχι μαζικά, όχι σε τέτοιο βαθμό, όχι με επιθέσεις αυτοκτονίας, όχι ΜΟΝΟ αμάχους. Ο IRA πάλευε ΤΑΚΤΙΚΑ απο το 1919 για την ανεξαρτησία της Ιρλανδίας ώσπου το 1960 μετά την παταγώδη αποτυχία του στην επιχείρηση Harvest έγιναν...2 κομμάτια και το 1 το γύρισε στην τρέλα. Αλλά όχι με τέτοιο τρόπο και όχι ΜΟΝΟ σε αμάχους.

Ε και το ISIS, δε σφαζει μονο αμαχους, σου εξηγησα γιατι.Και δεν ητν συνεχομενη οργανωση το IRA, απλα διαφοροι παιρνανε το ονομα και κανανε "την φαση τους".
Παντως για το αν ειναι η πιο κοτεικη συμπεριφορα, εδω δε ξερω, παιζει και να συμφωνησω.Αλλα πρωτογνωρο, ε, δεν ειναι.Και επειδη, ανεφερες οτι ειναι τυφλες οι επιθεσεις, αυτο δε γνωριζω το κατα ποσο ειμαστε σε θεση να το γνωριζουμε πρακτικα και οχι φαινομενικα.Δηλαδη, σιγουρα υπαρχει κατι πιο υπουλο πισω απο τις και καλα τυχαιες επιθεσεις.Δε νομιζω να βαρεσουν ας πουμε τους Ουγγρους που ειναι ψιλοφασιστακια και αντι-ισλαμιστες.Αλλα ολλανδους ξερω γω, ανετα.

BigTarp
22-03-2016, 23:19
Η Ιρλανδία απέκτησε την ανεξαρτησία της το 1922, για ποιο '60 μιλάς...

sfakianos7
22-03-2016, 23:21
Απο την στιγμη που βρισκεσε μεσα σε μια οργανωση που ο αντιπαλος εχει δηλωσει ανοικτα οτι θελει να την εξαυλωσει, ε νομιζω ρε Ιασων, οτι σε εμπολεμη καταστα εισαι, εκτος αν περιμενεις τιποτα επισημο, οποτε παω πασο.Η πεμπτη φαλαγκα σκοτωνε και πριν τον εμφυλιο.Απλα τοτε δε λεγοταν πεμπτη φαλαγκα.
δε χρειαζεται να με ειρωνευεσαι.

1. Δεν σε ειρωνεύτηκα. Όντως δεν θεωρώ την Ελλάδα σε εμπόλεμη κατάσταση.
2. Επειδή θα πάμε σε ένα τρυπάκι "λεγόταν δεν λεγόταν" και "ήταν δεν ήταν"..αναφέρθηκες στην 5η φάλαγγα και η 5η φάλαγγα δημιουργήθηκε ΣΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ 1936-39. Άν είπες 5η φάλαγγα και εννοούσες κάτι άλλο δεν μπορώ να το ξέρω. Πες μου τι εννοούσες, πότε έδρασε και πως λεγόταν να το συζητήσουμε.

Αλλά ομολογώ δεν θέλω, αλλά απαντώ για να μην φανεί ότι...υπεκφεύγω.
ενταξει, πυτε γω θελω να μιλαω για τη πεμπτη φαλλαγκα σε ολυμπαικο μπασκετικο φορουμ, συμφωνοι.
ε, εμας δε μας εχουν μπουμπουνισει.Και δε νομιζω να μας κανουν τιποτα.Βεβαια, καλυτερα να μη το μελεταμε και πολυ τουτο το ενδεχομενο.

Jasone
22-03-2016, 23:24
Καλέ μου άνθρωπε σου είπα είσαι αδιάβαστος. Σταμάτα. Θα σου κάνω μάθημα ιστορίας βραδιάτικα? Ο IRA δεν πήρε αυτό που ήθελε το 1921 (όχι 1922) δηλαδή ΠΛΗΡΗ ανεξαρτησία και το 1960 επιχείρησε να το κάνει για τελευταία φορά στην ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ. Μετά την αποτυχία του χωρίστηκε σε...Σιν Φειν και IRA. Δεν θα σου ξαναπαντήσω εσένα, δεν μπορώ να μην ξέρεις. Please.

@sfakianos ακριβώς αυτό λέω. Άν σκάσει μια βόμβα την Πέμπτη στο φιλικό της Εθνικής θα πεις "εντάξει μωρέ εμπόλεμη κατάσταση έχουμε, they strike back"??? Αυτό συζητάω εξαρχής.

DirtySniper
22-03-2016, 23:24
εμπολεμη ειναι και τωρα
απλα εμεις ειμαστε τοσο ανοητοι που νομιζουμε οτι ζουμε σε ειρηνη

BigTarp
22-03-2016, 23:26
Δεν θα σου ξαναπαντήσω εσένα, δεν μπορώ να μην ξέρεις. Please.

Ο Ιάσων λέει δεν θα απαντήσει που δεν αφήνει κουβέντα να πέσει... Ρε αλήτες μήπως έχει χακάρει κανείς τον λογαριασμό του ανθρώπου...

Jasone
22-03-2016, 23:27
DirtyS εσύ που δεν είσαι ανόητος σου εύχομαι απο τα ΒΑΘΗ της καρδιάς σου να μην μάθεις πραγματικά τι σημαίνει εμπόλεμη κατάσταση γιατί μαζί σου θα μάθω και εγώ και απο τις διηγήσεις και μόνο των μεγαλυτέρων μου...ΔΕΝ ψήνομαι. Πόσο ελαφριά πετάγονται κοτσάνες είναι απίστευτο. Σε βαθμό που θα σε τρελάνει ο άλλος να σκεφτείς "α ρε κερατά να σε πάρουν τώρα να σε πετάξουν στην νιγηρία μέσα να δεις ΕΜΠΟΛΕΜΗ κατάσταση, που είμαστε και σε εμπόλεμη"...και όλα αυτά στην....εμπόλεμη ελλάδα απο το pc στο...redhoops. Πάω για ύπνο. δεν αντέχω άλλο.

sfakianos7
22-03-2016, 23:29
Καλέ μου άνθρωπε σου είπα είσαι αδιάβαστος. Σταμάτα. Θα σου κάνω μάθημα ιστορίας βραδιάτικα? Ο IRA δεν πήρε αυτό που ήθελε το 1921 (όχι 1922) δηλαδή ΠΛΗΡΗ ανεξαρτησία και το 1960 επιχείρησε να το κάνει για τελευταία φορά στην ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ. Μετά την αποτυχία του χωρίστηκε σε...Σιν Φειν και IRA. Δεν θα σου ξαναπαντήσω εσένα, δεν μπορώ να μην ξέρεις. Please.

@sfakianos ακριβώς αυτό λέω. Άν σκάσει μια βόμβα την Πέμπτη στο φιλικό της Εθνικής θα πεις "εντάξει μωρέ εμπόλεμη κατάσταση έχουμε, they strike back"??? Αυτό συζητάω εξαρχής.

καλα αμα μας κανουν μαλακια σε μας, που εχουμε δεχθει ολους τους μεταναστες(και σιγουρα ορισμενους δικους τους), ε νταξει, παω πολεμο εγω ο ιδιος.Αλλα οι Γαλλοι και οι Βελγοι που εχουν εμπλακει, ε, δε θα επρεπε να τους φανει τοσο παραξενο.Δε πας να παιξεις με τη σφηκοφωλια, εννοησες?

ΗΛΙΑΣ
22-03-2016, 23:33
Jasone πιστευεις οτι στις χωρες που εγινε το χτυπημα δε ξερουν οτι θα δεχοντουσαν χτυπημα; Πιστευεις οτι δε μπορουσαν να τους σταματησουν;

Jasone
22-03-2016, 23:36
ΗΛΙΑ σοβαρά μην το πάρεις προσωπικά αλλά επειδή βλέπω η συζήτηση να καταλήγει στο ότι το έκαναν οι ίδιοι οι βέλγοι, άστο το λήγουμε εδώ. <3

sfakianos7
22-03-2016, 23:36
Νταξ ο Ιασων το παει αλλιως, σε φαση δεν ειμαστε εμπολεμη με την καλσσικη εννοια, οποτε ειναι μουλικο χτυπημα.

DirtySniper
22-03-2016, 23:36
χαχαχαχα
παικταρα μου
ΤΡΕΛΕ ΜΟΥ
οι δυτικοι τους γαμησαν τη χωρα επειδη μπορουσαν
και τωρα αυτοι προσπαθουν να γαμησουν τη Δυση επειδη τωρα και αυτοι μπορουν
εμπολεμη κατασταση ειναι
για ΑΥΤΟΥΣ
και ω ναι οι δυτικοι δεν ειναι αθωοι
διοτι ψηφισαν και ανεχτηκαν τις κυβερνησεις που πηγαν και βομβαρδισαν τη Μεση Ανατολη.
ΑΥοι οι ανθρωποι λοιπον που ειναι διαθετιμενοι να ανατιναχθουν και να χασουν τη ζωη τους προφανως υπαρχει καποιος σημαντικος λογος που συμβαινει αυτο.
Η μπορουμε να πιστευουμε οτι αυτοι ειναι κακοι και τρελοι
και εμεις οι αθωοι περιστερες

sfakianos7
22-03-2016, 23:39
Ολοι τρελοι ειναι στα ματια του αλλου.

Jasone
22-03-2016, 23:40
συμφωνήσαμε. Φυσικά και υπάρχει σημαντικός λόγος που συμβαίνει να θέλουν να ανατιναχθούν και να χάσουν τη ζωή τους. Λέγεται ΜΩΑΜΕΘ.

http://www.answering-christianity.com/ashora27.jpg

μιγάδας
22-03-2016, 23:41
όλα καλά, δεν με απασχολεί πολύ η συγκεκριμένη συζήτηση εδώ μέσα, δεν είναι καν ζήτημα τρομερής διαπάλης με την έννοια ότι δεν μπορεί να αρνηθεί κανένας αυτό που λέει ο τζάσονας περί 'πρωτόγνωρων" καταστάσεων, ούτε προφανώς συγκρίνονται στη μορφή με ΙRA, ετα, σφαγή των μηλίσιων και δεν ξέρω γω τι άλλο.

αλλά ρε τζάσονα, τέτοια μαλακία ολκής για το ναγκασάκι και τη χιροσίμα, ούτε από σένα δεν την περίμενα.

μην μου απαντήσεις για να μου εξηγήσεις. δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να με πείσεις, ούτε να κάτσω να σου ξαναπαντήσω μετά. απλώς ήταν τόσο εξοργιστικός ο τρόπος που το έγραψες και δικαιολόγησες (μπορέι άθελά σου) σε ένα βαθμό αυτό που έγινε, που δεν άντεξα να μην γράψω κάτι.

ΗΛΙΑΣ
22-03-2016, 23:42
ΗΛΙΑ σοβαρά μην το πάρεις προσωπικά αλλά επειδή βλέπω η συζήτηση να καταλήγει στο ότι το έκαναν οι ίδιοι οι βέλγοι, άστο το λήγουμε εδώ. <3

Δε θα καταληξω εκει. Δε ξερω ποιοι τους βαλανε. Σοβαρα. Αλλα αυτο εχει συμβει σε χωρες. Σε ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο. Περιμενω μια απαντηση αν θες.

sfakianos7
22-03-2016, 23:43
συμφωνήσαμε. Φυσικά και υπάρχει σημαντικός λόγος που συμβαίνει να θέλουν να ανατιναχθούν και να χάσουν τη ζωή τους. Λέγεται ΜΩΑΜΕΘ.

http://www.answering-christianity.com/ashora27.jpg

ακομα και για τους ισλαμιστες ομως, αυτοι ειναι εξτρεμιστικη αιρεση.δεν ειναι η νορμα αυτο

Jasone
22-03-2016, 23:46
μην μου απαντήσεις για να μου εξηγήσεις. δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να με πείσεις, ούτε να κάτσω να σου ξαναπαντήσω μετά. απλώς ήταν τόσο εξοργιστικός ο τρόπος που το έγραψες και δικαιολόγησες (μπορέι άθελά σου) σε ένα βαθμό αυτό που έγινε, που δεν άντεξα να μην γράψω κάτι.

Δεν πήγα να δικαιολογήσω τίποτα. Εξήγηση έδωσα ιστορικά μάλιστα καταγεγραμμένη. Αυτό που μας φαίνεται και ΕΙΝΑΙ αδιανόητο τώρα, τότε φάνταζε η μόνη λύση να παραδωθούν οι Ιάπωνες, πράγμα που έχουν παραδεχθεί ΚΑΙ οι ίδιοι πλειστάκις. Πως αν δε γινόταν το πατατράκ το διπλό ΔΕΝ θα παραδίνονταν. ΠΟΤΕ. Δεν είπα ότι καλώς έγινε ούτε το δικαιολόγησα. Απλή καταγραφή ιστορικών γεγονότων έκανα. Απλά για να μην παρεξηγηθώ.

ΗΛΙΑ σοβαρά μην το πάρεις προσωπικά αλλά επειδή βλέπω η συζήτηση να καταλήγει στο ότι το έκαναν οι ίδιοι οι βέλγοι, άστο το λήγουμε εδώ. <3

Δε θα καταληξω εκει. Δε ξερω ποιοι τους βαλανε. Σοβαρα. Αλλα αυτο εχει συμβει σε χωρες. Σε ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο. Περιμενω μια απαντηση αν θες.

Μα θες να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση τώρα στα σοβαρά? ΟΧΙ λοιπόν ΔΕΝ ήταν δυνατόν να μπορέσουν να το σώσουν το χτύπημα. Αυτού του είδους το...αντάρτικο πόλεων με κινητές βόμβες...ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ δεν αντιμετωπίζεται. Ούτε μπορείς να το προλάβεις στα σοβαρά.

BigTarp
22-03-2016, 23:47
Τι έγινε τελικά, αποφασίσαμε αν τα τζιχαντιλίκια είναι τωρινό φαινόμενο ή υπάρχουν και προηγούμενα;

Jasone
22-03-2016, 23:49
ακομα και για τους ισλαμιστες ομως, αυτοι ειναι εξτρεμιστικη αιρεση.δεν ειναι η νορμα αυτο

Δυστυχώς πλέον είναι. Δεν ζούμε στο ιράν του 1960 αλλά στο ιράν του 2015. Δεν ζούμε στο Ιράκ του 1960 αλλά στο ιράκ του 2015. Οι άνθρωποι αυτά τα 50 χρόνια ελέω φανατισμού και φονταμεταλισμού γύρισαν στο 1500. Ο κόσμος γύρω τους κινείται στο 2016 και αυτοί εκεί. Στο 1500.

DirtySniper
22-03-2016, 23:54
Ο λόγος δεν ειναι ο μωαμεθ
ο λογος ειναι οτι η ζωη τους ειναι τοσο για τον πουτσο που ειναι παρα πολυ ευκολο να βρεθει καποιος να τους πεισει οτι η επομενη ζωη θα ειναι πιο καλη.
Ξερω εναν δικηγορο μουσουλμανο εχει 2 παιδια και ο ιδιος κανει μπιζνες στον κολπο
Μάντεψε για ποιο λογο δεν θελει να παει στο Ελευθέριο Βενιζελος να ζωστει με εκρηκτικα και να φωναξει
Αλαχου Ακμπαρ

BigTarp
22-03-2016, 23:55
@Jasone
Για ποιο λόγο βάζεις ως turning point το 1960 και όχι ας πούμε το 1970 ή το 1950;

sfakianos7
22-03-2016, 23:55
ακομα και για τους ισλαμιστες ομως, αυτοι ειναι εξτρεμιστικη αιρεση.δεν ειναι η νορμα αυτο

Δυστυχώς πλέον είναι. Δεν ζούμε στο ιράν του 1960 αλλά στο ιράν του 2015. Δεν ζούμε στο Ιράκ του 1960 αλλά στο ιράκ του 2015. Οι άνθρωποι αυτά τα 50 χρόνια ελέω φανατισμού και φονταμεταλισμού γύρισαν στο 1500. Ο κόσμος γύρω τους κινείται στο 2016 και αυτοί εκεί. Στο 1500.

Δεν ειναι.Αν ηταν η νορμα οπως πιστευεις, θα ειχαμε 3ο παγκοσμιο πολεμο.Και μου ανεφερες 2 χωρες, απο τις ποσες που ειναι μουσουλμανικες.Δε βλεπω τη Μαλαισια πουχου, η την Ινδονησια να ειναι φονταμενταλιστικες ισλαμιστικες χωρες.

Και ας αναλογιστουμε τι εγινε σε αυτα τα 50 χρονια στη περιοχη, και θα δουμε γιατι επηλθε τετοια κονιορτοποιηση πολιτισμου σε αυτες τις περιοχες.
Πιστευω δηλαδη, οτι η θρησκεια ειναι η αφορμη και οχι τα αιτια του προβληματος αυτου που ταλανιζει αυτες τις περιοχες.

Jasone
22-03-2016, 23:56
ωχ θεέ μου. DirtyS ενημερώσου παικταρά μου πως οι περισσότεροι που ανατινάζονται δεν πεινάνε σε κάποια γωνιά κατεστραμμένη με τη ζωή τους...για το πούτσο. Ενημερώσου διάολε. Οι περισσότεροι είχαν ΚΑΛΗ ζωή και το έκαναν για τον...Αλλάχ! ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ.

Α και που σαι και οι Αφρικανοί είχαν δραματική ζωή τους γαμάνε απο κώλο απο τη μέρα που υπάρχουν. Είδες κανα αφρικανό να ανατινάζεται πουθενά? Δεν ήξερα ρε διάολε πως μόνο οι μουσουλμάνοι σε αυτή τη γη έχουν ζωή για το πούτσο. Δεν το ήξερα πραγματικά. Αλλά εδώ εσύ δεν ήξερες πως οι βομβιστές ήταν μεσοαστοί των χωρών που έκαναν την επίθεση. Όλα καλά.

@Jasone
Για ποιο λόγο βάζεις ως turning point το 1960 και όχι ας πούμε το 1970 ή το 1950;

Μην με ρωτάς. Διάβασε ιστορία. Είναι απαραίτητη. Προσπαθώ να σταματήσω και συνεχίζεις. Άσε με ήσυχο.

sfakianos7
22-03-2016, 23:57
Οι αφρικανοι ανατιναζουν ο ενας τον αλλον, δεν εχουν αναγκη αλλους.

BigTarp
23-03-2016, 00:00
Προσπαθώ να σταματήσω και συνεχίζεις. Άσε με ήσυχο.

Τολμώ να πω ότι για αυτή τη φράση από τα πλήκτρα του Jasone, πολλοί θα σκότωναν εδώ μέσα -κάποιοι ακόμη και τη μάνα τους- ... :D

DirtySniper
23-03-2016, 00:02
ωχ θεέ μου. DirtyS ενημερώσου παικταρά μου πως οι περισσότεροι που ανατινάζονται δεν πεινάνε σε κάποια γωνιά κατεστραμμένη με τη ζωή τους...για το πούτσο. Ενημερώσου διάολε. Οι περισσότεροι είχαν ΚΑΛΗ ζωή και το έκαναν για τον...Αλλάχ! ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ.

Α και που σαι και οι Αφρικανοί είχαν δραματική ζωή τους γαμάνε απο κώλο απο τη μέρα που υπάρχουν. Είδες κανα αφρικανό να ανατινάζεται πουθενά? Δεν ήξερα ρε διάολε πως μόνο οι μουσουλμάνοι σε αυτή τη γη έχουν ζωή για το πούτσο. Δεν το ήξερα πραγματικά. Αλλά εδώ εσύ δεν ήξερες πως οι βομβιστές ήταν μεσοαστοί των χωρών που έκαναν την επίθεση. Όλα καλά.

@Jasone
Για ποιο λόγο βάζεις ως turning point το 1960 και όχι ας πούμε το 1970 ή το 1950;



Μην με ρωτάς. Διάβασε ιστορία. Είναι απαραίτητη. Προσπαθώ να σταματήσω και συνεχίζεις. Άσε με ήσυχο.

αστειευεσαι

Jasone
23-03-2016, 00:02
Δε βλεπω τη Μαλαισια πουχου, η την Ινδονησια να ειναι φονταμενταλιστικες ισλαμιστικες χωρες.


Παικταρά μου συγνώμη....ΠΟΙΑ μαλαισία? η μαλαισία δεν έχει καν επίσημη θρησκεία παίζει να έχει 6 θρησκίες μέσα και στην Ινδονησία μη σου πω χειρότερα και ΔΕΝ είναι χώρες της μέσης ανατολής. Αναρωτήσου γιατί ΟΛΗ η βόρεια αφρική είναι ΤΙΓΚΑ μουσουλμανική αλλά δεν...ανατινάζονται. Οι μουσουλμάνοι της μέσης ανατολής είναι απο αρχαιοτάτων χρόνων πλήρως φονταμεταλιστές και φανατικοί δεν είναι...η εξαίρεση.

Ιρακ, Σαουδική Αραβία, Ιράν, Αφγανιστάν, Πακιστάν. Μιλάμε τώρα για ΤΡΕΛΑ.

Jasone
23-03-2016, 00:05
αστειευεσαι

ΔΕΝ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ.

Επίθεση Παρίσι 2015 : 7 άτομα. 5 ΓΑΛΛΟΙ, 2 ΒΕΛΓΟΙ. Να συνεχίσω? Άσε με και εσύ ήσυχο είναι εμφανές ότι δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς. Ζητώ ΕΥΓΕΝΙΚΑ τόση ώρα να με αφήσετε ήσυχο να μιλήσω με τον μόνο άνθρωπο που επιθυμώ και ας διαφωνώ, ΞΕΡΕΙ τι του γίνεται τον sfakiano. Please.

sfakianos7
23-03-2016, 00:05
Δε βλεπω τη Μαλαισια πουχου, η την Ινδονησια να ειναι φονταμενταλιστικες ισλαμιστικες χωρες.


Παικταρά μου συγνώμη....ΠΟΙΑ μαλαισία? η μαλαισία δεν έχει καν επίσημη θρησκεία παίζει να έχει 6 θρησκίες μέσα και στην Ινδονησία μη σου πω χειρότερα και ΔΕΝ είναι χώρες της μέσης ανατολής. Αναρωτήσου γιατί ΟΛΗ η βόρεια αφρική είναι ΤΙΓΚΑ μουσουλμανική αλλά δεν...ανατινάζονται. Οι μουσουλμάνοι της μέσης ανατολής είναι απο αρχαιοτάτων χρόνων πλήρως φονταμεταλιστές και φανατικοί δεν είναι...η εξαίρεση.

Ιρακ, Σαουδική Αραβία, Ιράν, Αφγανιστάν, Πακιστάν. Μιλάμε τώρα για ΤΡΕΛΑ.

ε στη πλειοψηφια μουσουλμανοι ειναι, ασχετα αν πρακτικα ειναι πολλα κρατη μαζι(ναι το ξερω, ειναι ομοσπονδοια).η ΑΝΕΠΙΣΙΜΗ θρησκεια του κρατους αυτου ειναι το ισλαμ.
Α κατσε, τωρα λεμε για ΑΥΤΟΥΣ τουσ ισλαμιστες?Δε λεγαμε για ολους?εχω μπερδευθει αφηστε με ησυχο


νταξει, αμα μιλαμε για αυτους, ναι, ειναι οι πλεον φονταμενταλιστες οποιασδηποτε θρησκειας.Ε ΠΕΣΤΟ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΡΕ ΜΑΝΜΟΥ
(αν και, δεν ειναι και παραλογο, αν αναλογιστουμε τι γινεται απο παντα σε αυτη η περιοχη.Λογικο οι ανθρωποι να βαρεσαν μπιελα και να τα κανουν ολα μπαχαλο)

Jasone
23-03-2016, 00:07
Μίλησα εξαρχής για τους ΦΟΝΤΑΜΕΤΑΛΙΣΤΕΣ Μουσουλμάνους. Προφανώς δεν εννοούσα τον...Ζαιρί και τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ. Οι μουσουλμάνοι απο τα βάθη της ανατολής είναι σε απίστευτο μεσαίωνα και τελευταίο προπύργιο πολιτισμού ήταν το Ιράν αλλά ήρθανε οι Χομεινήδες και τα γάμησαν τη μάνα όλα και έγινε ότι έγινε.

sfakianos7
23-03-2016, 00:09
νταξει στο εντιτ νομιζω, και με το ποστ το τελευταιο βαλαμε ακρη.
που καταληγουμε γτ εχω σκαλωσει λιγο?

BigTarp
23-03-2016, 00:09
Οι μουσουλμάνοι της μέσης ανατολής είναι απο αρχαιοτάτων χρόνων πλήρως φονταμεταλιστές και φανατικοί δεν είναι...η εξαίρεση.

Ιρακ, Σαουδική Αραβία, Ιράν, Αφγανιστάν, Πακιστάν. Μιλάμε τώρα για ΤΡΕΛΑ.

Αυτό δεν ισχύει για όλες τις εποχές.
Την χρυσή εποχή του Ισλάμ ο φονταμεταλισμός είχε υποχωρήσει αισθητά και έτσι μπόρεσαν να ανθίσουν τα γράμματα, οι τέχνες και οι επιστήμες τόσο στη Δαμασκό όσο και στην Ανδαλουσία.

sfakianos7
23-03-2016, 00:11
Οι μουσουλμάνοι της μέσης ανατολής είναι απο αρχαιοτάτων χρόνων πλήρως φονταμεταλιστές και φανατικοί δεν είναι...η εξαίρεση.

Ιρακ, Σαουδική Αραβία, Ιράν, Αφγανιστάν, Πακιστάν. Μιλάμε τώρα για ΤΡΕΛΑ.

Αυτό δεν ισχύει για όλες τις εποχές.
Την χρυσή εποχή του Ισλάμ ο φονταμεταλισμός είχε υποχωρήσει αισθητά και έτσι μπόρεσαν να ανθίσουν τα γράμματα, οι τέχνες και οι επιστήμες τόσο στη Δαμασκό όσο και στην Ανδαλουσία.

Τι να λεμε ρε παιδια, τοτε εφτιαξαν το πρωτο συστημα αλγεβρας και μεταφραζαν Αριστοτελη, καμια σχεση με τωρα.Τοτε θα μπορουσες να πεις ολη την ευρωπη(σχεδον, εκτος αν πεφτω πολυ εκτος χρονικα) φονταμενταλιστικη

panagiotis
23-03-2016, 00:18
Το θέμα ρε παιδιά δεν είναι μόνο το τι γίνεται αλλα και το ποτε.Μιλάμε για το 2016 την εποχή της παγκοσμιοποίησης του ΟΗΕ των ανθρωπινων δικαιωμάτων κτλ και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τετοια πράγματα.Εγκληματα πολεμου έχουν γίνει άπειρα στην ιστορία μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο αν αρχισω.Αλλα όπως και να χει άλλο πριν απο 1000-2000 που ο πολεμος ήταν μια καθημερινότητα ακόμη και απο άνθρωπο σε άνθρωπο και άλλο τωρα

sfakianos7
23-03-2016, 00:21
Το θέμα ρε παιδιά δεν είναι μόνο το τι γίνεται αλλα και το ποτε.Μιλάμε για το 2016 την εποχή της παγκοσμιοποίησης του ΟΗΕ των ανθρωπινων δικαιωμάτων κτλ και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τετοια πράγματα.Εγκληματα πολεμου έχουν γίνει άπειρα στην ιστορία μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο αν αρχισω.Αλλα όπως και να χει άλλο πριν απο 1000-2000 που ο πολεμος ήταν μια καθημερινότητα ακόμη και απο άνθρωπο σε άνθρωπο και άλλο τωρα

αυτο το πότε, δε μου λεει και πολλα εμενα, διοτι ναι μεν μπορει σε μια γωνια της γης να μιλανε για τηλεμεταφορα και ταξιδι στα αστρα, στην αλλη ομως καποιοι δεν εχουν, κυριολεκτικα, ουτε ενα ποτηρι νερο και πεθαινουν στα 30, και σε μια αλλη ανατιναζονται για εναν φανταστικο φιλο.Οποτε, ναι, εχουμε 2016, αλλα ισως οχι σε ολες τις γωνιες της Γης.

Μη σκαλωνεις στην ημερομηνια φιλε μου, αλλα στο επιπεδο, καλυτερα.

BigTarp
23-03-2016, 00:26
Στην πραγματικότητα τα 46 χρόνια ειρήνης στην Ευρώπη από το τέλος του Β' ΠΠ μέχρι το 1991, είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Από το '91 και μετά ο κόσμος έχει μπει σε mode 19ου αιώνα και από το 2007-08 ζούμε τις πρώτες συνέπειες.

chris7
23-03-2016, 00:43
Έχει αρχίσει και δαγκώνει το φίδι που εξεθρεφε τόσα χρόνια η 'πολιτισμένη Ευρωπη'

Jasone
23-03-2016, 00:55
Cv3wTRLh7Xk

8.40 minute. Μιλάμε τώρα για gangbang. GANGBANG.

sfakianos7
23-03-2016, 00:56
αν και δε τον παω αυτονε, επειδη εχει γινει template καθε τι αρνητικου προσπιπτει στον αθεισμο(ελιτισμος, σνομπαρια κτλπ, στοιχεια που τα ψιλοεχει ο κυριος Ντοκινς) Ε ΡΕ ΦΙΛΕ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΑΣ

chris7
23-03-2016, 01:14
Εστιαστε λιγο στις τωρινές σχέσεις της Ευρώπης και των ΗΠΑ με το φασιστικό κράτος της Σ.Αραβιας Και βρειτε την διαφορα αντιμετωπισης που τυγχανει,σε σχεση με τα καθεστωτα Ασαντ και κανταφι ...κάνετε τους διάφορους συνειρμούς στο μυαλό σας και τοτε θα σταμάτησετε να αναλωνεστε σε άσκοπες συζητήσεις

Darkling
23-03-2016, 01:16
Δυστυχως σε ολα της εν τελει (και το βιωσαμε και σαν Ελλαδα με το χρεος αλλα προφανως και με οτι εγινε με Συρια, ISIS και προσφυγες) η Ευρωπαικη Ενωση αποδειχθηκε ενας βραδυκινητος δεινοσαυρος, ο οποιος ακομα δεν ξερει τι θελει, και δεν ξερει τι θελει 40 χρονια μετα την αρχικη "ενωση" και 15 χρονια μετα την νομισματικη. Εν τελει το καθε κρατος (ειδικα τα πρωτοκλασσατα) κοιταει αποκλειστικα την παρτη του, και με αυτο τον τροπο το "προτζεκτ" της Ενωσης δεν ειναι πολυ πιθανο να προχωρησει ιδιαιτερα. Θα δουμε αν διαψευστω η αν αλλαξουν μυαλα, τα πραγματα ετσι δειχνουν παντως.

οσον αφορα τις επιπτωσεις για μας σ οτι εγινε το πρωι, αυτο που προβλεπω ειναι πανω κατω, να μας πουν "δεν παιρνουμε κανεναν προσφυγα" οι ευρωπαιοβορειοι, ειδικα αν βγει καποιου τυπου ειδηση οτι ενας απ τους βομβιστες ειχε καποτε (ακομα και το 2008 ξερω γω, οχι πριν 10 μερες) περασει απο ελλαδα (προσωπικα δεν το θεωρω καθολου απιθανο να βγει σκοπιμα μια τετοια ειδηση), και θα δημιουργηθει ακομα περισσοτερο χαος.
Ταυτοχρονα φυσικα ενω η χωρα θα χρειαζεται διπλη ανθρωπιστικη βοηθεια, θα σου λενε "α ναι, φερε μας και τα δανεικα by the way".

Δυσκολη περιοδος. Τουλαχιστον οι απλοι πολιτες σ αυτη τη χωρα που βοηθανε τον κοσμακη που ερχεται απο συρια η οπου αλλου, στεκονται στο υψος τους.

Άγιος Πέτρος
23-03-2016, 01:25
αν και δε τον παω αυτονε, επειδη εχει γινει template καθε τι αρνητικου προσπιπτει στον αθεισμο(ελιτισμος, σνομπαρια κτλπ, στοιχεια που τα ψιλοεχει ο κυριος Ντοκινς) Ε ΡΕ ΦΙΛΕ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΑΣ

Βέβαια αυτά είναι τα μόνα αρνητικά του αθεϊσμού και αναφέρομαι στην εμβέλεια. Μπορεί να μου βρεις άλλα πενήντα αρνητικά (πέντε πάνω πέντε κάτω) αλλά όλα θα είναι στην ίδια εμβέλεια. Οι δογματικοί θα έχουν τόσα αρνητικά όσα και η θρησκεία που έχουν προσκολλήσει (ή μάλλον καλύτερα που έχουν προσκολληθεί, η επιλογή στη θρησκεία είναι εξαίρεση όχι κανόνας)

Άρα μάλλον καλύτερα ελιτιστής σνομπ από μπίλια σε ρουλέτα που δεν ξερεις που θα κάτσει

sfakianos7
23-03-2016, 01:31
αν και δε τον παω αυτονε, επειδη εχει γινει template καθε τι αρνητικου προσπιπτει στον αθεισμο(ελιτισμος, σνομπαρια κτλπ, στοιχεια που τα ψιλοεχει ο κυριος Ντοκινς) Ε ΡΕ ΦΙΛΕ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΑΣ

Βέβαια αυτά είναι τα μόνα αρνητικά του αθεϊσμού και αναφέρομαι στην εμβέλεια. Μπορεί να μου βρεις άλλα πενήντα αρνητικά (πέντε πάνω πέντε κάτω) αλλά όλα θα είναι στην ίδια εμβέλεια. Οι δογματικοί θα έχουν τόσα αρνητικά όσα και η θρησκεία που έχουν προσκολλήσει (ή μάλλον καλύτερα που έχουν προσκολληθεί, η επιλογή στη θρησκεία είναι εξαίρεση όχι κανόνας)

Άρα μάλλον καλύτερα ελιτιστής σνομπ από μπίλια σε ρουλέτα που δεν ξερεις που θα κάτσει

Προφανως και συμφωνω.Βοηθαει το γεγονος οτι αθεος συνηθως γινεσαι απο επιλογη (δηλαδη εχεις αναπτυξει ενα υποτυπωδες επιπεδο κριτικης σκεψης[εκτος αν ακολουθεις καποιο ρευμα ή κατι τετοιο]) οποτε δεν ειναι τοσο ευκολο να προσκωληθει σε μενα πχ καποια ταμπελα, λογω της αθειας.

Darkling
23-03-2016, 01:47
Γενικα παντως δε χρειαζεται να εισαι σουπερ ελιτιστης η κατι αλλο για να φτασεις σε καποιο συμπερασμα οτι οι θρησκειες εχουν διαφορα ζητηματα (ειδικα οι οχι και τοσο φιλοσοφικες αλλα δογματικες, τυπου χριστιανισμου)

μια απλη αναγνωση των ιδιων των γραφων τους (Παλαια και Καινη διαθηκη πχ) αρκει για να δεις οτι μπαζουν απο παντου.

lemmy85
23-03-2016, 02:55
όμορφος κόσμος ηθικός...
Βελγικά όπλα στους τζιχαντιστές, μέσω Σαουδικής Αραβίας (http://www.topontiki.gr/article/152344/apokalypsi-sok-apo-ti-diethni-amnistia-kai-velgika-opla-stoys-tzihantistes-meso)
Πώς και από ποιους χρηματοδοτείται το Ισλαμικό Κράτος (http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/ta-petrodolaria-toy-isis)

panagiotis
23-03-2016, 06:37
Το θέμα ρε παιδιά δεν είναι μόνο το τι γίνεται αλλα και το ποτε.Μιλάμε για το 2016 την εποχή της παγκοσμιοποίησης του ΟΗΕ των ανθρωπινων δικαιωμάτων κτλ και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τετοια πράγματα.Εγκληματα πολεμου έχουν γίνει άπειρα στην ιστορία μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο αν αρχισω.Αλλα όπως και να χει άλλο πριν απο 1000-2000 που ο πολεμος ήταν μια καθημερινότητα ακόμη και απο άνθρωπο σε άνθρωπο και άλλο τωρα

αυτο το πότε, δε μου λεει και πολλα εμενα, διοτι ναι μεν μπορει σε μια γωνια της γης να μιλανε για τηλεμεταφορα και ταξιδι στα αστρα, στην αλλη ομως καποιοι δεν εχουν, κυριολεκτικα, ουτε ενα ποτηρι νερο και πεθαινουν στα 30, και σε μια αλλη ανατιναζονται για εναν φανταστικο φιλο.Οποτε, ναι, εχουμε 2016, αλλα ισως οχι σε ολες τις γωνιες της Γης.

Μη σκαλωνεις στην ημερομηνια φιλε μου, αλλα στο επιπεδο, καλυτερα.
Δεν αναφαιρομαι στην ημερομηνια αυτη καθ'αυτη αλλα στις εκαστοτε συνθηκες.Για να στο δωσω να καταλαβεις ας χρησιμοποιησω το παραδειγμα σου με την Αθηνα και με του Μιλησιους:
1)Τοτε ηταν μια κοινωνια αμεσα συνδεδεμενη με τον πολεμο καθως απο το 479 που τελειωσαν οι περσικοι ως το 431 που ξεκιναει ο πελοποννησιακος οι αθηναιοι ειχαν κανει πολεμο απο τους αμεσους γειτονες τους στην Βιωτια μεχρι και εκστρατεια στην Αιγυπτο

2)Η θανατικη ποινη υπηρχε σε περιπτωσεις εσχατης προδοσιας ενω τωρα σε ολο τον πολιτσιμενο κοσμο εχει καταργηθει εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις

3)Ηταν τιμη και ηρωικο ιδεωδες να θυσιαζεται καποιος για την πατριδα του σε οποιες περιστασεις ενω τωρα υπαρχουν ακομα και αρνητες στρατευσης

4)Οι ανθρωποι ηταν εξοικειωμενοι με το σφαζειν ακομα και στην καθημερινοτητα τους(κτηνοτροφια)

5)Ο πολεμος ηταν το κυριο μεσο επιλυσης των διακρατικων διαφορων

Ε οπως και να το κανεις αλλο ενα τετοιο εγκλημα τοτε παρα τωρα αυτο εννοω.

Τελος παιδια δεν ειναι θεμα θρησκειας,θεμα παιδειας ειναι.Οπως καποιος μπορει να γινει αφοσιωμενος και καλοκαγαθος Χριστιανος αλλο τοσο μπορει να γινω ενα κτηνος οπως αυτος στην Νορβηγια που θερισε παιδακια(!!!).Οπως καποιος μπορει να γινει τζιχαντιστης αλλο τοσο μπορει να γινει σαν αυτον τον μουσουλμανο στο λονδινο που μοιρασε δωρα στους αστεγους απο το υστερημα του.Αν κατηγορουμε τις πασης φυσεως θρησκειες για αυτες τις κτηνωδιες βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος πιστευω...

Jasone
23-03-2016, 14:01
όμορφος κόσμος ηθικός...
Βελγικά όπλα στους τζιχαντιστές, μέσω Σαουδικής Αραβίας (http://www.topontiki.gr/article/152344/apokalypsi-sok-apo-ti-diethni-amnistia-kai-velgika-opla-stoys-tzihantistes-meso)
Πώς και από ποιους χρηματοδοτείται το Ισλαμικό Κράτος (http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/ta-petrodolaria-toy-isis)

Πηγές το...ποντίκι web και άρθρο του Μωυσή του Λίτση, όπου στο τελευταίο του blog έχει τίτλο "Ουαί υμίν Ευρωπαίοι Φαρισαίοι υποκριταί", εκλεγμένου στην ΕΣΗΕΑ με την..."Πρωτοβουλία για την Ανατροπή" και πιστεύει πως δεν υπάρχει Ελληνική καταγωγή αλλά...Βαλκανική. Σαν να βάλεις άρθρο του Γκέμπελς...να μας αναλύει τους Εβραίους. Καταπληκτικό.

Jasone
23-03-2016, 15:04
Αχ και μιας και έπεσα πάνω τους πάλι σήμερα το πρωί...Εδώ οι......άνεμοι που έσπειρε η κακιά Ευρώπη και μετά θέρισε τις θύελλες των καλάσνικοφ........

http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/charlmaho1_0_0.jpg

chris7
23-03-2016, 15:09
'Το γενετήσιο ένστικτo είναι αυτό που κινεί τους τρομοκράτες' Ποιος είπε την παρακάτω φράση; Α)Αντζελα Δημητριου,ελληνιδα αοιδος Β)Βασιλης Κικιλιας,βουλευτης ελληνικου κοινοβουλιου :D :D

Jasone
23-03-2016, 15:13
Εδώ ρε ο Θέμος είπε ότι είναι στο...dna των ινδών οι βιασμοί. Σε αυτή τη χώρα ζεις. Σε αυτή.

DirtySniper
23-03-2016, 15:14
ειπε τετοια μαλακια ο βασιλακης?

Jasone
23-03-2016, 15:15
ε καλά μην τρελαίνεσαι. Και εσύ είπες πως οι τρομοκράτες ήταν απο μια τρύπα της μέσης ανατολής και είχαν για το πούτσο ζωή ενώ ήταν ευρωπαίοι πολίτες με μια χαρά αστική ζωή. Όλοι όσοι δεν έχουν διαβάσει λένε μαλακίες.

DirtySniper
23-03-2016, 15:17
φιλε πραγματικα εχεις αγνοια για τον κοσμο που ζεις.
Στην αρχη νομιζα οτι το εκανες για πλακα
Αλλα πραγματικα πιστευεις στο καλο και στο κακο

Salvador7
23-03-2016, 15:21
Γιατι για τις βομβιστικες επιθεσεις στον Δυτικο κοσμο γινομαστε υπερευαισθητοι και οπουδηποτε αλλου δεν ασχολούμαστε καν;

LFO
23-03-2016, 15:30
Γιατι ζουμε στον Δυτικο κοσμο

rakos
23-03-2016, 15:30
αυτες ειναι απο τακτικο στρατο οποτε ειναι οκ

kseplenhs
23-03-2016, 15:33
Σκεπτόμενος σαν τον μπίλη τον γκικίλια,βλέποντας την γενετήσια σχέση του ίδιου του κικίλια με το μπάσκετ θα έπρεπε να πάρουμε όλοι δρεπάνια και να σφάξουμε κάθε μπασκετμπολίστα επί γής μέχρι να αφανιστεί και η τελευταία ιδέα για το άθλημα.

Salvador7
23-03-2016, 15:34
Γιατι ζουμε στον Δυτικο κοσμο

Η Τουρκία πάντως είναι πιο κοντά σε εμάς από το Βέλγιο. Το ίδιο και η Συρία-Αίγυπτος άλλο που όλα όσα γινόντουσαν δεν μας ένοιαζαν τόσα χρόνια. Εγώ θα έλεγα πως ζούμε σε δυτικό κόσμο μέσων μαζικής ενημέρωσης, οι ανθρώπινες ψυχές δεν διαχωρίζονται με βάση τον τόπο.