PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

rednorth7
16-07-2016, 02:16
Ναι παιδες..Ετσι γινονται τα πραξικοπηματα.Κοσμος στους δρομους και αναταραχες σε 2 πολεις.Και μετα απο 3 ωρες, ανακτωνται σχεδον ολα απο την κυβερνηση.

Η' κατι εγινε πολυ λαθος, ή κατι εγινε πολυ σωστα.Ερντογαν μεγαλη νυφιτσα.

DirtySniper
16-07-2016, 02:30
Ποιο μουφα και από τους χιαστους του ΧΑΚΕΤ
Έρντογαν μεγας σκακιστης και τακτικιστας. Καβάλα στο άλογο.
Για άλλη μια φορα

dio
16-07-2016, 02:31
Πόσο μπροστά βλέπεις πασά μου;

Μαλακαμου, Τουρκιά δεν πήγαινα για όλα τα λεφτά του γκόζμου αυτήν την περίοδο.

Eleni7
16-07-2016, 02:36
lol και το ntv να δειχνει σε σκηνοθετικα πλανα (ουτε καν αμονταριστα) τον κοσμο να τραμπουκιζει τον στρατο και να καταλαμβανει τανκς κρατωντας μονο καδρονια. Ουτε ο Κομποτης δεν κανει τετοια.

DCS7
16-07-2016, 02:37
Για το 8==) πραξικόπημα τελικά. Δεν είχαν τον στρατο, δεν είχαν πολιτική κάλυψη, δεν είχαν αναγνώριση από το εξωτερικό... τπτ. Ή καυλα 3-4 στρατοκαυλων που τους διαολοστειλε ο ερτογαν και θέλανε να αναλάβουν τα κουμαντά. Θα πρέπει να είσαι μεγάλος τρόμπας για να πιστεύεις ότι θα πετύχει.

Άγιος Πέτρος
16-07-2016, 02:39
Ασσο ημιχρονο - διπλο τελικο


Κουβά πηγαμε

DirtySniper
16-07-2016, 02:40
Είχαν όμως άσσο ημίχρονο
διπλό τελικό
Τεράστιε Έρντογαν

Eleni7
16-07-2016, 02:41
Οι αλλοι μπηκαν στο κρατικο καναλι και στο αεροδρομιο κρατωντας κινητα στο χερι. Τζαμπα δεν παμε για υπνο, αυτοι τρολαρουν.

dio
16-07-2016, 02:41
κάλυψη από το εξωτερικό, μάλλον, είχαν εφόσον πετύχαινε το πραξικόπημα. Καμία στήριξη στην πραγματοποίησή του. Για αυτό και Νίγκα Πρέζ & ΥΠΕΞ δεν μίλησαν καθόλου τις 4 περίπου πρώτες ώρες, κι όταν φάνηκε ότι ο στρατός παίρνει πούλους, βγήκαν και είπαν ότι πρέπει να στηριχθεί η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση

DirtySniper
16-07-2016, 02:42
Πιο μουφα και από το
Ο Μπουρουσης απέρριψε τους Γκόρντον Στειτ Γορίλας για να παίξει στη Μπαναθα

Eleni7
16-07-2016, 02:44
Πιο μουφα και από το
Ο Μπουρουσης απέρριψε τους Γκόρντον Στειτ Γορίλας για να παίξει στη Μπαναθα

"Ο Ερντογαν απερριψε την Προεδρια των ΗΠΑ και ανανεωνει με Τουρκια. Ο κοσμος τον κρατησε".

DCS7
16-07-2016, 02:45
Μα δεν το έκανε καν ο στρατός. Απόστρατοι συνταγματάρχες και λοχαγοί το οργάνωσαν. Αν δεν εχεις τους στρατηγούς στο πλευρό σου στην τουρκια (και όχι μόνο) είσαι χαμένος από χέρι. Τες πα δεν πάω μία τον ερτογαν αλλά με τετοιου είδους πραξικόπημα δεν πέφτει ο τυπος

DirtySniper
16-07-2016, 02:48
Πιο μουφα και από τη κατάρευση του τρίτου κτηρίου σε τους δίδυμους πύργους

dio
16-07-2016, 02:54
1 Το αεροσκάφος του Ρετσέπ, του Ταγίπ, του Ερντογάν, κόβει βόλτες περιμένοντας να προσγειωθεί: https://www.flightradar24.com/THY8456/a5a3952

2. https://pbs.twimg.com/media/CncZvHHXgAAMBgH.jpg

φάτσα "ακόμα να τελειώσουμε; έχω 6-8 πύλη, και θέλω να κοιμηθώ λίγο πριν πάω"

3. https://pbs.twimg.com/media/CncPCrWXYAALtOa.jpg

τρομοκρατημένος ο τουρκικός λαός, δε βγαίνει από τα σπίτια του
Στρατιώτες από πίσω προβλεπέ #ΝΟΤ

4. https://pbs.twimg.com/media/CncPyPgWAAIHcPN.jpg:large

Οπαδοί Ερντογάν

5. https://pbs.twimg.com/media/Cnb1ifiWYAAjG5C.jpg

Πως να ανατρέψεις έναν ηγέτη με τέτοια φρουρά; Γίνεται; Δε γίνεται :p

Achilles
16-07-2016, 02:56
χομπιστες οι "πραξικοπηματιες" ξεκαθαρα , επικρατησε η χουντα ερντογαν τελικα . ρετζεπ θα φτασει επιπεδα δημοφιλιας Σωκραταρου μετα τη μεταγραφη Ζιοβανι

dio
16-07-2016, 03:04
Μετά την απαγόρευση φτήσεων πάνω από την Κων/πολη, πάει να προσγειωθεί, και να κατέβει από το αεροσκάφος θριαμβευτής. Το ενδιαφέρον, από αύριο θα είναι να δούμε τι θα κάνει με τις χώρες που του αρνήθηκαν άσυλο.

Vazw_Koukoula
16-07-2016, 03:06
Aπο facetime , ουτε ο Chuck Norris

redglove
16-07-2016, 03:14
Μετά την απαγόρευση φτήσεων πάνω από την Κων/πολη, πάει να προσγειωθεί, και να κατέβει από το αεροσκάφος θριαμβευτής. Το ενδιαφέρον, από αύριο θα είναι να δούμε τι θα κάνει με τις χώρες που του αρνήθηκαν άσυλο.


Έγινε επίσημα αυτό;

Eleni7
16-07-2016, 03:18
Μετά την απαγόρευση φτήσεων πάνω από την Κων/πολη, πάει να προσγειωθεί, και να κατέβει από το αεροσκάφος θριαμβευτής. Το ενδιαφέρον, από αύριο θα είναι να δούμε τι θα κάνει με τις χώρες που του αρνήθηκαν άσυλο.


Έγινε επίσημα αυτό;

Nope. Στο twitter γραφτηκε μονο.

dio
16-07-2016, 03:23
επίσημα, όχι, αλλά το (ένα από τα διάφορα) πρωθυπουργικό αεροσκάφος της τουρκίας (εδώ (https://www.flightradar24.com/THY8456/a5a3952)) που έκοβε βόλτες ΝΔ της Κων/πολης, προσγειώθηκε.

Αν ρωτάς για την απαγόρευση των πτήσεων, δεν παίρνω όρκο, αλλά το διάβασα από σοβαρή (aka AP/BBC/CNN-όχι γκρις/Reuters) στο τουίτερ.

Eleni7
16-07-2016, 03:25
Για το ασυλο ρωταει αν καταλαβα καλα. Τα αλλα ισχυουν.

dio
16-07-2016, 03:27
α, οκ. εκεί είναι ανεπίσημες πηγές.

btw, για εμένα και εσάς, που τα βλέπουμε από πολλά χιλιόμετρα μακριά, είναι αστείο το πραξικόπημα, για ορισμένους, όμως, δεν είναι

https://pbs.twimg.com/media/Cncibj6WEAAivIR.jpg:large

Και μια εικόνα της εισόδου της Βουλής των Τούρκων.

https://pbs.twimg.com/media/CnciQ3IVUAA8jm5.jpg:large


ΕΔΙΤ2: Στρατιώτες καταλαμβάνουν το κτίριο του CNN Turk

dio
16-07-2016, 03:43
και η προσπάθεια συνεχίζεται

https://pbs.twimg.com/media/CnclO6PVIAAPUd7.jpg:large

Στο τουίτερ αναφέρεται ότι ελικόφτερα κόβουν βόλτες και βομβαρδίζουν το κοινοβούλιο, στρατιώτες έχουν εισβάλλει στη Χουριέτ και στο ΣιΕνΕν Τουρκ, εκρήξεις γύρω από τα κτίρια του ΤουρκΣατ, ρεπόρτερ μαζεύονται λάιβ ον ερ. Η Άγκυρα, φέρεται να είναι ακόμη υπό τον έλεγχο του στρατού, ενώ και στην Κων/πολη, που οι φίλοι Ερντογάν φένεται να έχουν ανακαταλάβει τον έλεγχο, ακούγεται ότι ακόμα πέφτουν πυροβολισμοί.

DCS7
16-07-2016, 03:58
Η κατάσταση παγκόζμια μυρίζει πολεμική σύρραξη. Η οικονομία πηγαίνει κατά διαόλου, οι κυβερνήσεις γίνονται πιο αυταρχικές, ανεβαίνει η ακροδεξιά, όλοι πλακώνονται με όλους (Αμερική χωμένη παντού. Τουρκία τρώγεται με τα ρούχα της. Κίνα έχει διένεξη με κάποιους εκεί κάτω, για τη Νότια Κινέζικη Θάλασσα. Βόρειος Κορέα μονίμως στην μπούκα. Ουκρανοί vs Ρώσων, και ΝΑΤΟ από κοντά να πηγαίνει στρατιωτικές μονάδες γύρω από τα ευρωπαϊκά σύνορα της Ρωσίας. Ράντικαλ Ισλάμ αγκαίνστ δε γουόρλντ)
Πιθανότατα θα σκάσει όλο αυτό, και θα είναι άσχημο. Ελπίζουμε πως όχι. Δεν μπορούμε να ελπίζουμε να γίνει το μπουμ, γιατί θα μας πάρει ο διάολος, Έλληνες και μη. Και εγώ θέλω να δω πως θα πάει το σχήμα Χάκετ - Γκριν - Παπαπέτρου - Πρίντεζης - Γιάνγκ.

Παντως γενικά πιστευω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα, απλά έχουμε πια πολλά μέσα για να ενημερωνόμαστε (ιντερνετ) και δεν είναι θέμα πια του δελτίου των 8. Πχ μπορούμε να μαθουμε περισσότερα πράγματα για τον πόλεμο στην Συρία παρά για τον πόλεμο της Γιουκοσλαβίας το 90 παρόλο που ο δεύτερος έγινε σχεδόν δίπλα μας. Σιγουρα η οικονομική κρίση έχει παίξει τον ρόλο της και είμαστε πιο ανήσυχοι απο ότι παλαιότερα αλλά τείνω πιο πολύ στην άποψη του παρακάτω βίντεο:

NbuUW9i-mHs

Lucifer_7
16-07-2016, 04:13
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160716/229786dd5634e93864a0253848dc22e4.jpg

angelman
16-07-2016, 04:22
XAXAXAXAXAXA


https://scontent.fath1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13697025_1755738081373454_6087404077933646811_n.jp g?oh=4d5b0624fa8db7281c01a1abc7cb84b8&oe=582AC364

LFO
16-07-2016, 07:27
775

karapaparas
16-07-2016, 08:16
Akyro exei mpei prin 8 wres :p

Buendia
16-07-2016, 09:03
Να πω κι εγω δυο μαλακιες, επειδη (δυστυχως) το παρακολουθησα live.

Εξαρχης μας εκανε μιαν εντυπωση που τα οσα διαβαζαμε τα επιβεβαιωσε ο τουρκος πρωθυπουργος.

Στη συνέχεια, επειδη ψαχναμε να βρουμε τι συμβαινει, να επικυρωσουμε τι ισχυει τι οχι, ειχαμε χασει λιγο την επαφη με τον κοσμο και το χρόνο. Οποτες θυμαμαι -μετα απο καμιάν ωρα περιπου- να λεω: αυτο το παιδι ο Ερντογαν πού χαθηκε ρε σεις. Τι να κανει αραγε.

Γιατι την 1η ωρα δεν ειχε ακουστει ουτε κιχ για την παρτη του.

Αλλα αμα ανοιξεις εγχειριδιο πραξικοπηματος, στην πρωτη σελιδα γραφει: Πιανουμε τον επικεφαλης του κρατικου μηχανισμου. Αλλα πες ασε, δεν τα καταφεραμε στην Αλικαρνασσο που ησαντο. Παραλληλα ομως ο πρωθυπουργος κανει δηλωσεις. Να πα' στο διαολο κι αυτο. Ο Τσαβουσογλου παλι ολο το βραδυ ουτε που ακουστηκε το ονομα του. Οπως ειπε και κολλητος ομως: ε πιασε και καποιονα ρε παιδι μου. Τον υπουργο Τουρισμου ας πουμε. Να δειξεις οτι κατι προσπαθεις τουλαχιστον.

Αυτοι παλι πήγανε πιασανε δυο γέφυρες, και τελικα τους εδιωξαν οι πολιτες κι απο αυτες.

Επιλεον, το πιο ωραιο στοιχειο ειναι αυτο που γραψατε. Δυομιση ωρες τα βλεπαμε, κιχ δεν ειχε ακουστει απο εξωτερικο. Και ξαφνικα, 2 η ωρα το βραδυ, βγαινουνε οι αμερικανοι και - δεν ξερω, κοιμοσαντο, κατι κανανε πριν; - λενε παντως Στηρίζουμε τη δυμοκρατικα εκλεγμενη κυβερνηση.

Και τσουπ εκει, αρχιζουν ολοι τους. Και δωσ' του οι Γερμανιες, και δωσ' του οι Αγγλιες, και να η Μογκερινι, και να και ο Τουσκ... Τωρα αυτοι ή ολοι μαζι σε κανα παρτι ητανε ή κοιμήθηκαν και τους ξυπνήσανε οι Αμερικάνοι. Αλλο δεν βλεπω εγω.

Πανω απο ολα ομως, και βγαινει και ο Φετουλαχ Γκιουλεν ιδια ωρα, εκει μαζι με το μπούγιο, και λεει Κατδικαζω - εγω εχω αποδειξει οτι στηρίζω τη δημοκρατια (και λεω κι εγω: Α, ωραια. Θα προλαβουμε ποτακι σημερα).

Τωρα τι εγινε ακριβως δεν εχω καταληξει. Στην καλυτερη των περιπτώσεων, προκειται για το πιο ερασιτεχνικα σχεδιασμένο πραξικοπημα της Ιστορίας. Απο την άλλη, ο Ερντογαν δεν βγηκε απλα ενισχυμενος. Βγηκε κατι πολυ παραπανω.

Και οι ξενοι βεβαια, κατι περιμενανε (ή ησαντο ολοι μαζι σε παρτι. Το είπαμε, παιζει κι αυτο).

Οπως και να εχει τελικα, προσωπικά μου έκανε τεραστια εντυπωση, γιατι δεν περιμενα οτι θα ζούσα κατι παρομοιο στην εγγύς περιοχη. Δυτικο ημισφαιρο ας πουμε, Δυτικος - και καλα- Πολιτισμός. Κατι λιγο το Τελος της Ιστοριας, Φουκουγιαμα και τετοια, οπως και να το κανεις περνανε στο ασυνειδητο.

Ήταν εντυπωσιακο παντως. Και φυσικά σκοτωθηκαν ανθρωποι ξανα. Χωρις λογο και αιτια. Same as always.

Παμε. Συνεχιζουμε.

"Πες μου ενα ψεμα, ν' αποκοιμηθω"

kseplenhs
16-07-2016, 11:40
Ήταν εντυπωσιακο παντως. Και φυσικά σκοτωθηκαν ανθρωποι ξανα. Χωρις λογο και αιτια. Same as always.



Από τους πιο άκυρους θανάτους στην ιστορία της ανθρωπότητας.

DCS7
16-07-2016, 12:21
Εχοτας πλήρη εικόνα για το τι έγινε τελικά ο Ερτογάν έλεγχε τη κατάσταση απο τη πρώτη στιγμή μέχρι την τελευταία. Μάλιστα μου δείχνει ότι οι πραξικοπηματίες έκαναν την επιχείρηση ως κίνηση απελπισίας γιατί ο Σουλτάνος τα είχε μάθει όλα απο το πρωί. Συνήθως αυτές οι δουλειές δεν γίνονται πράιμ τάιμ στις 10 (ώρα τουρκίας) που παρακολουθεί όλη η υφήλιος και η αστυνομία είναι σε πλήρη δράση, αλλά τα μεσάνυχτα προς ξημερώματα που όλοι κοιμούνται. Αρα κινήθηκαν βεβιασμένα γιατί ο Σουλτάνος τα έμαθε όλα και είχε δώσει εντολή να συλληφθούν όλοι οι συνωμότες. Ετσι επίσης εξηγείται γιατί δεν μπόρεσαν να πιάσουν κανένα υψηλόβαθμο στέλεχος της κυβέρνησης, να καταλάβουν σημαντικά υπουργεία και να αποδιοργανώσουν το τουρκικό κράτος. Το παιχνίδι είχε κριθεί απο την αρχή λοιπόν υπέρ του Σουλτάνου. Αυτό που δεν είχε υπολογιστεί είναι η αποφασιστικότητα των συνωμοτών να ρίξουν στο ψαχνό ακόμα και αθώους πολίτες που βγήκαν να διαμαρτυρηθούν. Εφτάσαν στο σημείο να βομβαρδίζουν το κοινοβούλιο (πρέπει να είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο, η τουλάχιστον η πρώτη φορά που ακούω εγώ). Ειναι τρέλα πως κάποιοι δίνουν τέτοιες εντολές με σκοπό να προξενήσουν τέτοιο μακελειό χωρίς λόγο. Και το κάνει ακόμα χειρότερο το ότι οι περισσότεροι σκοτώθηκαν αφού ο Σουλτάνος ξαναπήρε τα ηνία της χώρας (ελέγχοντας το μεγαλύτερο μέρος του στρατού και το σύνολο της αεροπορίας).

Τες πα και το χθεσινό δείχνει ότι πραξικοπήματα σε χώρες με μακρά δημοκρατική παράδοση (ακόμα και σε δημοκρατίες τυπου Τουρκίας) έχουν μικρές εως μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας. Αν κατέβει ο κόσμος το παιχνίδι είναι χαμένο. Και τώρα υπάρχει το ιντερνετ, υπάρχουν ξένοι ανταποκριτές, υπάρχουν κινητά δλδ υπάρχουν πολύ περισσότερα μέσα ενημέρωσης που είναι αδύνατο να ελεγχθούν όλα. Παλιότερα αρκούσε να καταλάβεις τον ΟΤΕ, την κρατική τηλεόραση και ραδιοφωνία, το υπουργείο αμύνης και δημόσιας τάξης και το προεδρικό μέγαρο και τέλος, όταν θα το μάθαινε ο κόσμος θα ήταν πολύ αργά για να αντιδράσει. Τώρα πρέπει να πάς σε καμια δεκαριά κανάλια, να κατεβάσεις το ίντερνετ, την κινητή και σταθερή τηλεφωνία τηλεφωνία, το ραδιόφωνο ... αυτά τα πράγματα είναι αδύνατο να γίνουν σε μερικές ώρες.

Για εμας τώρα η κατάσταση ήταν loose loose situation. Αν πετύχαινε το πραξικόπημα θα είχαμε απέναντι μας μια στρατιωτική κλίκα που θα διοικούσε τον 6ο μεγαλύτερο στρατό του κόσμου και που δεν διστάζει να ανοίξει πύρ ακόμα και σε Τούρκους πολίτες. Τώρα έχουμε ενα υπερενισχυμένο διεφθαρμένο μεγαλομανή θρησκόληπτο ηγέτη ο οποίος σταδιακά κάνει το κράτος του πιο φονταμελιστικό και που αποδεδειγμένα καταπιέζει οποιοδήποτε αντιφρονούντα.

lamar
16-07-2016, 12:58
Εχοτας πλήρη εικόνα για το τι έγινε τελικά ο Ερτογάν έλεγχε τη κατάσταση απο τη πρώτη στιγμή μέχρι την τελευταία. Μάλιστα μου δείχνει ότι οι πραξικοπηματίες έκαναν την επιχείρηση ως κίνηση απελπισίας γιατί ο Σουλτάνος τα είχε μάθει όλα απο το πρωί. Συνήθως αυτές οι δουλειές δεν γίνονται πράιμ τάιμ στις 10 (ώρα τουρκίας) που παρακολουθεί όλη η υφήλιος και η αστυνομία είναι σε πλήρη δράση, αλλά τα μεσάνυχτα προς ξημερώματα που όλοι κοιμούνται. Αρα κινήθηκαν βεβιασμένα γιατί ο Σουλτάνος τα έμαθε όλα και είχε δώσει εντολή να συλληφθούν όλοι οι συνωμότες. Ετσι επίσης εξηγείται γιατί δεν μπόρεσαν να πιάσουν κανένα υψηλόβαθμο στέλεχος της κυβέρνησης, να καταλάβουν σημαντικά υπουργεία και να αποδιοργανώσουν το τουρκικό κράτος. Το παιχνίδι είχε κριθεί απο την αρχή λοιπόν υπέρ του Σουλτάνου. Αυτό που δεν είχε υπολογιστεί είναι η αποφασιστικότητα των συνωμοτών να ρίξουν στο ψαχνό ακόμα και αθώους πολίτες που βγήκαν να διαμαρτυρηθούν. Εφτάσαν στο σημείο να βομβαρδίζουν το κοινοβούλιο (πρέπει να είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο, η τουλάχιστον η πρώτη φορά που ακούω εγώ). Ειναι τρέλα πως κάποιοι δίνουν τέτοιες εντολές με σκοπό να προξενήσουν τέτοιο μακελειό χωρίς λόγο. Και το κάνει ακόμα χειρότερο το ότι οι περισσότεροι σκοτώθηκαν αφού ο Σουλτάνος ξαναπήρε τα ηνία της χώρας (ελέγχοντας το μεγαλύτερο μέρος του στρατού και το σύνολο της αεροπορίας).

Τες πα και το χθεσινό δείχνει ότι πραξικοπήματα σε χώρες με μακρά δημοκρατική παράδοση (ακόμα και σε δημοκρατίες τυπου Τουρκίας) έχουν μικρές εως μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας. Αν κατέβει ο κόσμος το παιχνίδι είναι χαμένο. Και τώρα υπάρχει το ιντερνετ, υπάρχουν ξένοι ανταποκριτές, υπάρχουν κινητά δλδ υπάρχουν πολύ περισσότερα μέσα ενημέρωσης που είναι αδύνατο να ελεγχθούν όλα. Παλιότερα αρκούσε να καταλάβεις τον ΟΤΕ, την κρατική τηλεόραση και ραδιοφωνία, το υπουργείο αμύνης και δημόσιας τάξης και το προεδρικό μέγαρο και τέλος, όταν θα το μάθαινε ο κόσμος θα ήταν πολύ αργά για να αντιδράσει. Τώρα πρέπει να πάς σε καμια δεκαριά κανάλια, να κατεβάσεις το ίντερνετ, την κινητή και σταθερή τηλεφωνία τηλεφωνία, το ραδιόφωνο ... αυτά τα πράγματα είναι αδύνατο να γίνουν σε μερικές ώρες.

Για εμας τώρα η κατάσταση ήταν loose loose situation. Αν πετύχαινε το πραξικόπημα θα είχαμε απέναντι μας μια στρατιωτική κλίκα που θα διοικούσε τον 6ο μεγαλύτερο στρατό του κόσμου και που δεν διστάζει να ανοίξει πύρ ακόμα και σε Τούρκους πολίτες. Τώρα έχουμε ενα υπερενισχυμένο διεφθαρμένο μεγαλομανή θρησκόληπτο ηγέτη ο οποίος σταδιακά κάνει το κράτος του πιο φονταμελιστικό και που αποδεδειγμένα καταπιέζει οποιοδήποτε αντιφρονούντα.

Αν ηταν κανονικο πραξικοπημα θα ειχε καποιες ελπιδες επιτυχιας. Τα πραξικοπηματα γινονται τα ξημερωματα οταν η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου ειναι στα κρεβατια και κοιμουνται...

Στα κανονικα πραξικοπηματα, οι πρωτες κινησεις ειναι η συλληψη του αρχηγου του κρατους και οχι η καταληψη δυο γεφυρων με δυο ρεο και τρια ελικοπτερα να πυροβολουν τα τσιμεντα...

Στα κανονικα πραξικοπηματα ο στρατος που βγαινει στους δρομους δεν καθεται να συζηταει με τον κοσμο μετα την κυρηξη του στρατιωτικου νομου.

Δηλαδη τωρα νταξει, κατελαβε ο στρατος το αεροδρομιο της Πολης πχ, και πηγε ο απλος κοσμακης και το ανακατελαβε. Οι μεν οπλισμενοι σαν αστακοι οι δε με τα κινητα στα χερια... LOL...

Eleni7
16-07-2016, 13:09
Οτι αυτος τωρα ειναι αναμεσα στους καλυτερους στρατους στον κοσμο. Κατι παει πολυ λαθος.

https://pbs.twimg.com/media/CneVycXW8AACEBH.jpg

Serco
16-07-2016, 13:33
Ο,τι πιο συγκροτημένο έχω διαβάσει για τα χθεσινά

http://www.capital.gr/diethni/3141564/tourkia-praxikopima-proorismeno-na-apotuxei

tarlac827
16-07-2016, 13:40
Πω πω τι μου θύμησες τώρα με αυτή τη φώτο...
Αύγουστος του 2003 σε υπερυψωμένη σκοπιά στο Έβρο τούρκοι φαντάροι εκεί που περιπολούν λένε να πέσουν για ύπνο κάτω από μια λεύκα, ώσπου τους βλέπει ένας τσομπανης και έγινε της φωτογραφίας το κάγκελο.....Σύνηθες φαινόμενο έλεγαν οι μονιμαδες μας....

DirtySniper
16-07-2016, 15:11
Το μήνυμα που εχει ποστάρει στο Twitter ο Χιθ, γράφει:

«Για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με την παράλογη πραγματικότητα της Τουρκίας, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί τους την άποψή μου για όσα έγιναν χθες βράδυ: Δεν επρόκειτο για ένα πραγματικό στρατιωτικό πραξικόπημα! Στήθηκε από τον εκλεγμένο ισλαμιστή δικτάτορα και τις μυστικές υπηρεσίες σε συνεργασία. Ηταν μια μεγάλη παραγωγή αλλά και ένα φθηνό παιχνίδι, κανένας πολιτικός ή επίσημος δεν παραδόθηκε πουθενά! Δεν κόπηκε το Ιντερνετ, δεν απαγορεύτηκε το Facebook και το Τwitter (παρά το γεγονός ότι αυτά είναι ρουτίνα για τον Ερντογάν ακόμη και για το πιο λάιτ περιστατικό) μόνο μια φθηνή στρατιωτική επίδειξη, πιθανότατα κάποιων εξαπατημένων χαμηλόβαθμων αξιωματούχων οι οποίοι μάλλον θα θανατωθούν για ένα ψεύτικο πράγμα που εκείνοι πίστεψαν! Φτωχοί μου... Κάτι τέτοια τα συνηθίζει ο πρόεδρος για να κάνει τον εαυτό του να μοιάζει με «ήρωα και υπερασπιστή της δημοκρατίας», ενώ στην πραγματικότητα είναι το αντίθετο. Οχι μόνο θα πάρει τις απαραίτητες ψήφους αλλά θα κάμψει και ψυχολογικά τους ψηφοφόρους, κάτι που δεν μπορούσε να κάνει με άλλο τρόπο, με σκοπό να γίνει ο «δικτάτορας» ενός ψευδούς προεδρικού συστήματος που προσπαθεί να επιβάλλει και να υποκινήσει ενάντια στην πλειοψηφία.

Καλεί τον κόσμο να βγει έξω, ανθρώπους που θέλει να τους κάνει να πιστέψουν ότι είναι ο μοναδικός άνδρας στην Τουρκία, η μόνη αρχή, ο νομοθέτης, ο δικαστής, ο προφήτης (δεν κοροϊδεύω)! Οι πολιτικοί ισλαμιστές που τον υποστηρίζουν είναι στους δρόμους ενάντια στο στρατιωτικό πραξικόπημα! Καλούν για προσευχή από τα τζαμιά, ενώ δεν είναι ώρα για προσευχή. Και αυτό το κάνει για να προκαλέσει τους ισλαμιστές υποστηρικτές να βγουν στους δρόμους! Ετσι, είναι πολύ πιθανό να δούμε μια περισσότερο απολυταρχική, ισλαμιστική Τουρκία και ένα διαιρεμένο έθνος! Και την Τουρκία στο χείλος του εμφυλίου πολέμου! Γράφω την άποψή μου για όσα έγιναν, για αυτό το ψεύτικο πραξικόπημα που στήθηκε γελοία για να χρησιμοποιηθεί ώστε να ακολουθήσει μια νέα απολυταρχική, αναμφισβήτητη εντολή στον Ταγίπ Ερντογάν.

Και ακόμη τώρα, μέσα από αυτό το ψεύτικο πραξικόπημα, εξορθολογίζει τις απαράδεκτης, μη δημοκρατικές ενέργειές του και τη στάση του ως ένας ψεύτης υπερασπιστής της δημοκρατίας».

Και πιθανότατα θα πάμε σε πρόωρες εκλογές το φθινόπωρο (κάτι που πολλοί αναλυτές προέβλεπαν) που εγγυημένα θα του εξασφαλίσει την πλειοψηφία των ψήφων. Και αυτό πιθανότατα θα του εξασφαλίσει ακόμη 10 με 15 χρόνια νομιμοποιημένης, εκλεγμένης δικτατορίας. Είναι πιθανό να δούμε μια αλλαγή των θεσμών προς το χειρότερο, όπου θα κυριαρχεί ο λαϊκισμός και ο ισλαμισμός. Και μια περίοδος όπου οι ισλαμιστές και οι τζιχαντιστές θα επικρατήσουν. Αυτή, κατά την άποψή μου είναι η αλήθεια, η οποία δεν έχει ακόμη ξεδιπλωθεί. Αλλά πολλοί άνθρωποι είναι υποψιασμένοι. Το «θέατρο όχι πραξικόπημα» γίνεται hashtag.

Και αυτός τώρα στέλνει sms σε όλους στην Τουρκία! Τι οργάνωση! Και εξακολουθεί να μιλά ακόμη στην τηλεόραση (πραξικόπημα;) για αυτό που συνέβη και αποτέλεσε μια ευκαιρία να καθαρίσει τον τουρκικό στρατό και να κάνει τα πράγματα καλύτερα! Η τουρκική δημοκρατία είναι ακόμη νεκρή κάτω από την εξουσία του. Οποιεσδήποτε και αν είναι οι συνέπειες, σήμερα άρχισε η κηδεία!».

DirtySniper
16-07-2016, 15:15
να πουμε εδω
οτι το ρεντχουπς ηταν απο τις πρωτες ιντερνετικες κοινοτητες που καταλαβε και εκραξε το κομποτισιο πραξικοπημα.
Εμ βεβαια οταν καθημερινα αντιμετωπιζεις το εφευρετη της αλητειας αρχιζεις και καταλαβαινεις με τη πρωτη τη μουσαντενια επανασταση.
Που ως συνηθως θα την πληρωσουν κατι κωλοφανταρα που τους ειπαν.
Μαγκες σημερα εχει ασκηση στη γεφυρα του Βοσπορου.
Να ειστε προβλεπε και να γελατε στις σελφιες που θα βγαζετε με τις τουριστριες

Darkling
16-07-2016, 15:23
γελαω με το "κομποτισιο" αν κι ολα αυτα δεν ειναι για γελια.

κατα τ αλλα ναι, θα την πληρωσουν οι 19χρονοι που τους ειπαν "κρατηστε τη γεφυρα"...

sfakianos7
16-07-2016, 15:30
Γενικα ο Ερντογαν μεγαλη γατα.Οτι θελει κανει και με οποιο τροπο θελει.Πραξικοπημα που απετυχε μεσα σε τρεις ωρες δεν εχω ξαναδει, δε παιζει να ειναι λετζητ με την καμια.Εκτος αν ειναι τοσο φεηλαδες πια.....Χλωμο λιγο.

DirtySniper
16-07-2016, 15:30
Ερντογαναρος απελυσε 2800 δικαστες περιπου το 35% του δικαστικου σωματος της Τουρκιας.
Γιατι απο εχτες το βραδυ εγινε ενδελεχης ερευνα και αποδειχθηκε οτι αυτοι ηταν εχθροι της δημοκρατιας.

Νομιζα οτι ο Αλεξης ηταν ο Μακιαβελι.
Ερντογανος ΓΚΟΑΤΙΖΕΙ
δεν παιζεται

sfakianos7
16-07-2016, 15:35
Ερντογαναρος απελυσε 2800 δικαστες περιπου το 35% του δικαστικου σωματος της Τουρκιας.
Γιατι απο εχτες το βραδυ εγινε ενδελεχης ερευνα και αποδειχθηκε οτι αυτοι ηταν εχθροι της δημοκρατιας.

Νομιζα οτι ο Αλεξης ηταν ο Μακιαβελι.
Ερντογανος ΓΚΟΑΤΙΖΕΙ
δεν παιζεται

Ναι αυτο το ειδα και γω τωρα.Γενικα κανει οτι γουσταρει ο μαν, εχει φτιαξει σχεσεις με Ρωσσια και Ισραηλ, με εμας εχουν ηρεμησει απειρα τα πραματα(δεν ακους καθε τρις και λιγο πια για παραβιασεις, πολλες συναντησεις ηγετων), γενικα εχει προγραμμα
Ερντογαν>Πουτιν

Τρυποκαρυδος
16-07-2016, 15:53
Πω πω τι μου θύμησες τώρα με αυτή τη φώτο...
Αύγουστος του 2003 σε υπερυψωμένη σκοπιά στο Έβρο τούρκοι φαντάροι εκεί που περιπολούν λένε να πέσουν για ύπνο κάτω από μια λεύκα, ώσπου τους βλέπει ένας τσομπανης και έγινε της φωτογραφίας το κάγκελο.....Σύνηθες φαινόμενο έλεγαν οι μονιμαδες μας....

Αυγουστος 2003 και εγω γκατζα.:D:D

Eleni7
16-07-2016, 16:12
γελαω με το "κομποτισιο" αν κι ολα αυτα δεν ειναι για γελια.

κατα τ αλλα ναι, θα την πληρωσουν οι 19χρονοι που τους ειπαν "κρατηστε τη γεφυρα"...

Τα λυπαμαι τα παιδακια. Δηλωσε δημοσιογραφος του cnn turk οτι οταν πηγαν να καταβαλουν τον σταθμο, ετρεμαν. Κατι παιδακια ειναι τα περισσοτερα αμα δειτε φωτο. Ποιους αλλους θα εστελναν.

Άγιος Πέτρος
16-07-2016, 22:16
Έχω μπει σε ταξί με πιωμένο ταρίφα. Άμα δεν ξαναποσταρω μάλλον έχω πάει να συναντήσω τον συνονόματο

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur

dio
16-07-2016, 22:23
taxibeat mate...

ΗΛΙΑΣ
16-07-2016, 22:32
στο τελος πες του δωσε μου τα ρεστα χωρις να πληρωσεις

Άγιος Πέτρος
16-07-2016, 22:58
Ρε εντάξει όλα καλά

Δε μπορούσα να αναπνεύσω από το balantines. Στην ηρώων πήγαινε ζιγκ ζαγκ κι έπαιρνε τηλέφωνο φιλο/συναδελφο για να πάνε για ουισκια

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur

Τρυποκαρυδος
16-07-2016, 23:04
Balantines????

manoskol
16-07-2016, 23:08
Balantines????

http://s7d9.scene7.com/is/image/SAQ/11405661_is?$saq-prod-tra$
The one and only!
Υ.Γ Ο σχωρεμενος ο γερος μου μετα την συνταξη ενα το σφυραγε καθε βραδυ...
Στην καβα στο πατρικο μου πρεπει να υπαρχουν κανα δυο...

Άγιος Πέτρος
16-07-2016, 23:13
Κλασσικο καφενειακο ουίσκι

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur

dora7
17-07-2016, 12:41
Κλασσικο καφενειακο ουίσκι

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur

οι θειοι μου δεν πινουν κανενα αλλο, και στις γιορτες αυτο το πετρελαιο μας φερνουν για εντριβες το χουμε....:p

LFO
17-07-2016, 12:57
Λιγα για το Μπαλανταινς ρε νεουδια!! Εχουμε πιει ατελειωτο μπαλανταινς στο Χαραμα , την Οπερα και το Συνεργειο στην Πατρα...Πως νομιζατε οτι επιβιωσαμε το Τελ Αβιβ; Με γιογκα και διαλογισμο; Με Μπαλανταινς και Μαυροδαφνη

dora7
17-07-2016, 12:58
Λιγα για το Μπαλανταινς ρε νεουδια!! Εχουμε πιει ατελειωτο μπαλανταινς στο Χαραμα , την Οπερα και το Συνεργειο στην Πατρα...Πως νομιζατε οτι εποβιωσαμε το Τελ Αβιβ; Με γιογκα; Με Μπαλανταινς και Μαυροδαφνη

τι μου θυμισες..στο Χαραμα με Κατερινα Κουκα δυο μπουκαλια μπαλανταινς ειχα κατεβασει εκεινες τις εποχες της αλογιστης νιοτης που πιναμε ολα τα ειδη πετρελαιου και επιβιωναμε....:p

υ.γ. μαυροδαφνη ειμαι πλατινενιος χορηγος δεν ακουμπιεμαι...:p

Άγιος Πέτρος
17-07-2016, 19:31
Δείχνει στην ερτ το Aegean Ball

Νομίζω οτι έπαθα θερμοπληξια και έχω παραισθησεις

Ακούω τον Μαικ Φασολακη στο μικροφωνο


Edit: ακόμα κι εδώ ο Βαγγέλας Ιωάννου έχει ανοίξει το κουτάκι με τις μαλακίες και τις σκορπάει παντού

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur

Τρυποκαρυδος
17-07-2016, 20:25
Σοφο ντουλαπα 5φυλλη
Μαικ ειναι η ψυχη του τουρνουα

VasilisL7
17-07-2016, 20:28
http://i64.tinypic.com/2142pn9.jpg

Άγιος Πέτρος
17-07-2016, 23:23
Η ομάδα των Cavalierros με τους Νίκο Παππά, Γιώργο Μπόγρη, Γιάννη Αθηναίου και Νώντα Παπαντωνίου ήταν αυτή που κατέκτησε το τρόπαιο, καθώς νίκησε στον τελικό τους Warriors των Γιώργου Πρίντεζη, Γιάννη Μπουρούση, Κώστα Βασιλειάδη και Δημήτρη Παπανικολάου, με σκορ 18-14.


ΜΕ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΓΑΜΗΣΕ

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur

kk_SEF
18-07-2016, 17:41
Ο ερντογαν βρήκε ευκαιρία να καθαρίσει κόσμο και δείχνει ενισχυμένος αλλά μέσο- μακροπρόθεσμα νομίζω πάει τη χώρα του από το κακό στο χειρότερο. Στημένο ή ερασιτεχνικό ίσως δεν το μάθουμε αλλά τέτοια ξεφτιλα ο παντοδύναμος στρατός δεν ξέρω πως θα τη σηκώσει εκει κι αν θα το φυλάει. Κι επειδη καραδοκουν διάφοροι από γύρω τους τον χρειάζονται τον καλό στρατό. Τώρα από την άλλη το δικό τους "κακό" δεν είναι απαραίτητα καλό για μας...

Sent using Tapatalk

dora7
18-07-2016, 18:15
Η ομάδα των Cavalierros με τους Νίκο Παππά, Γιώργο Μπόγρη, Γιάννη Αθηναίου και Νώντα Παπαντωνίου ήταν αυτή που κατέκτησε το τρόπαιο, καθώς νίκησε στον τελικό τους Warriors των Γιώργου Πρίντεζη, Γιάννη Μπουρούση, Κώστα Βασιλειάδη και Δημήτρη Παπανικολάου, με σκορ 18-14.


ΜΕ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΓΑΜΗΣΕ

Sent from Tapatalk - autocorrect bullshit may occur

ΜΕ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΓΑΜΗΣΕ ουτε στο basketball for fun και μετα για ουζα, της Συρου.....fixed;)

DirtySniper
18-07-2016, 18:38
Ο ερντογαν βρήκε ευκαιρία να καθαρίσει κόσμο και δείχνει ενισχυμένος αλλά μέσο- μακροπρόθεσμα νομίζω πάει τη χώρα του από το κακό στο χειρότερο. Στημένο ή ερασιτεχνικό ίσως δεν το μάθουμε αλλά τέτοια ξεφτιλα ο παντοδύναμος στρατός δεν ξέρω πως θα τη σηκώσει εκει κι αν θα το φυλάει. Κι επειδη καραδοκουν διάφοροι από γύρω τους τον χρειάζονται τον καλό στρατό. Τώρα από την άλλη το δικό τους "κακό" δεν είναι απαραίτητα καλό για μας...

Sent using Tapatalk

πηγαν λεει οι μπορτνω κομμαντος που ειναι γαμαω να σκοτωσουν τον Ερντογαν.
Με υποστηριξη επιθετικων ελικοπτερων δεν τα καταφεραν γιατι τους απωθησαν οι μπατσοι του Ερνυογαν.

Τι σοι μπατσους εχει ο Ερντογαν?
η καλυτερα
τι σοι κομμαντος εχει η Τουρκια?

kk_SEF
18-07-2016, 18:55
Είχε ήδη φύγει λέει αλλά το τι έγινε μετά είναι όντως μυστήριο. Πάντως ξεφτιλα δεν εννοώ την επιχειρησιακή που είναι αμφίβολο που οφείλεται και αν υπάρχει στην τελική. Εννοώ να σέρνουν γυμνούς και δαρμενους στρατιωτικούς να λιντσαρουν κλπ

Sent using Tapatalk

dio
20-07-2016, 15:08
έχει ασχοληθεί κανείς με VHDL (και ακόμη καλύτερα με τις dev boards της Xilinx);;; Συγκεκριμένα, χρειάζομαι μια βοήθεια για κάτι block ram. Αν υπάρχει κάποιος, στείλτε εδώ, και τα λέμε από pm/email/οτιδήποτε σας βολεύει

DirtySniper
20-07-2016, 15:09
Ο τσιλης ειναι μαστορας σε αυτα
Ωχαχαχαχαχα

dio
20-07-2016, 15:12
πράγματι ασχολείται, αλλά θα ήταν λίγο μαλακία να πάω στον Τσίλη, που συνεργάζεται με τον καθηγητή μου :p

plextis
20-07-2016, 15:20
Στείλε τον Dirty να του τα εξηγήσει ωραία!!

VasilisL7
20-07-2016, 15:29
Επειδή δεν ήξερα που έπρεπε να το αναρτήσω, το βάζω εδώ:

D5CPizSNzmQ

redglove
20-07-2016, 23:53
http://www.wsj.com/articles/airstrikes-on-islamic-state-held-villages-kill-over-50-civilians-say-syrian-activists-1468928280

http://www.ibtimes.co.uk/syria-least-85-civilians-feared-dead-after-us-air-strike-mistake-1571600

Αυτά που λέτε για τον δυτικό πολιτισμό. Εξήγα του άλλου εσύ μετά ότι άλλο αυτό και άλλο η...τρομοκρατία.

Darkling
21-07-2016, 10:59
Κατα τ αλλα οι Συριοι προσφυγες "πρεπει να μεινουν στον τοπο τους να πολεμησουν"


λολ.
ποιους απ ολους?

LFO
21-07-2016, 11:31
Μου το έστειλε ενας καλος φιλος εχθες το βραδυ και σκεφτηκα να το μοιραστω μαζι σας και ειδικα με ολους τους πατεραδες τους φορουμ (ναι θα γραφω και τετοια χαζα πλεον.,.)


http://www.sombrero.gr/2016/07/giatibaba/

«Ο γιος πρέπει να υποστηρίζει την ομάδα του πατέρα του. Νόμος». Ένας άγραφος νόμος που, μεταξύ σοβαρού κι αστείου, αναφέραμε με τους κολλητούς μου όταν έγιναν γονείς και, συμπτωματικά, απέκτησαν όλοι γιους. Θα σου φανεί αστείο αλλά μου πέρασε φευγαλέα από το μυαλό στην πρώτη μου γνωριμία μαζί σου, όταν στο υπερηχογράφημα της αυχενικής η γιατρός μας αποκάλυψε το φύλο σου. «Αγόρι είναι κατά 90%».

Δεν είχα καμιά ιδιαίτερη προτίμηση σε φύλο για να είμαι ειλικρινής, αλλά τώρα που είσαι πλέον ενάμισι έτους κι αρχίζεις σιγά σιγά να φεύγεις από το στάδιο του μωρού και γίνεσαι αγοράκι, έχουν αρχίσει να γεννιούνται μέσα μου οι πρώτες «ποδοσφαιρικές» σκέψεις που περιλαμβάνουν κι εσένα. Πέραν της προφανούς, ότι δηλαδή δεν αργεί η στιγμή που θα γίνεις ένας ψηλός, ξανθός Μέσι με γαλανά μάτια, νομίζω θα μου άρεσε να πάμε κάποια στιγμή στο γήπεδο και να δούμε μαζί από κοντά την ομάδα μας, τον Ολυμπιακό. Και θα ήθελα να γίνεις Ολυμπιακός όχι γιατί είμαι κι εγώ, ούτε γιατί είναι η ομάδα που κερδίζει τα πρωταθλήματα. Άλλωστε ο πατέρας σου μεγάλωσε στα λεγόμενα πέτρινα χρόνια της ομάδας, όταν ο Ολυμπιακός ήταν το γοητευτικό αουτσάιντερ, όπου οι ήττες ήταν ο κανόνας και η η καζούρα στο σχολείο από τους «αλλόθρησκους» συμμαθητές η καθημερινότητα.

Θα ήθελα να γίνεις Ολυμπιακός καθαρά από δική σου επιλογή, για τον ίδιο ανεξήγητο λόγο που έγινα κι εγώ και να μου δώσεις τη χαρά να σου απαντάω σε απορίες τύπου «Γιατί μπαμπά ακόμα μας θυμούνται η Σάντος κι ο Πελέ; Και ποιοι είναι αυτοί, αντρόγυνο είναι;». Να ξέρεις θα προσπαθήσω να σου απαντάω σε όλα όσο καλύτερα και πιο τίμια μπορώ, ότι δηλαδή η Σάντος δεν είναι γυναίκα αλλά ομάδα σαν τον Ολυμπιακό μας, απλά όχι τόσο καλή, γι’αυτο και την είχαμε κερδίσει τότε και ακόμα μας θυμάται, όπως μας θυμάται και ο Πελέ άλλωστε, αυτός βέβαια κυρίως λόγω της Olympiacos Mastercard. Μην ανησυχείς όμως που δεν τους ξέρεις, λογικό είναι, αυτά έγιναν πριν πολλά χρόνια, πριν καν γεννηθεί κι ο μπαμπάς σου. Θέλω να πιστεύω ότι θα ζήσουμε ακόμα μεγαλύτερες στιγμές κι ότι τα πιο σημαντικά γκολ δεν έχουν έρθει, είναι αυτά που θα πανηγυρίσουμε μαζί στο γήπεδο ή έστω στον καναπέ σε μια μεγάλη Ευρωπαϊκή βραδιά με πίτσες και μπύρες. Εντάξει όχι μπύρες για σένα, γιατί ευελπιστώ ότι αυτές οι στιγμές θα έρθουν πολύ πριν ενηλικιωθείς και μπορείς να καταναλώσεις κι εσύ αλκοόλ.

Δεν ξέρω πότε ακριβώς θα το διαβάσεις αυτό, ίσως όταν το διαβάσεις ο Ολυμπιακός να μην είναι καν πρωταθλητής, ποιος ξέρει, μπορεί να ξαναζεί τα πέτρινα χρόνια του, άλλωστε στον αθλητισμό όπως και στη ζωή όλα κάνουν κύκλους, επιτυχημένους ή λιγότερο επιτυχημένους. Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι ότι, σε μια εποχή όπου μας έχει πλέον γίνει βίωμα ο φόβος της ήττας, σε όλα τα επίπεδα, εσύ θα είσαι πάντα η μεγαλύτερή μου νίκη.

kseplenhs
21-07-2016, 13:04
Όσα σχέδια και να κάνεις,η μάνα θα είναι περισσότερη ώρα με το παιδί.Συνεπώς,αν γουστέρνει,αυτή διαλέγει την ομάδα του.

Η ξαδέρφη μου έχει άντρα μπαόκι και τα τρία παιδάκια έγιναν πανιγυρικά ολυμπιακοί.

Οπότε μην χαίρεσαι.Ή τουλάχιστον καλόπιασε την γυναίκα σου σε αυτό το ζήτημα :p

dio
21-07-2016, 13:05
δεν πολυισχύει πάντως. Το πας 4-5 ετών στο γήπεδο, και τέλειωσε το πράγμα :p

dora7
21-07-2016, 13:31
αν η μανα κι η νονα ειναι γαυρινες τελειωσε το θεμα....

LFO
21-07-2016, 13:46
Όσα σχέδια και να κάνεις,η μάνα θα είναι περισσότερη ώρα με το παιδί.Συνεπώς,αν γουστέρνει,αυτή διαλέγει την ομάδα του.

Η ξαδέρφη μου έχει άντρα μπαόκι και τα τρία παιδάκια έγιναν πανιγυρικά ολυμπιακοί.

Οπότε μην χαίρεσαι.Ή τουλάχιστον καλόπιασε την γυναίκα σου σε αυτό το ζήτημα [emoji14]
Μανα βαζελος μεγαλωμενη με Σαραβακο . Πρωην διαιτητης μπασκετ. Θαυμαστρια του Διαμαντιδη.

Τωρα αλλαζει πανα τραγουδωντας στον μικρο "θρυλε ολε θρυλε ολε να ειχαμε ενα ναργιλε" και "δεν ξερω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει" και του εδεσε το κασκολ μου στην κουνια του. Γιατι ειμαστε σπιτι με αρχες. Γιατι πιστευουμε στις παραδοσεις. Γιατι εδω ειναι Πειραιας (οκ, εστω Ηλιουπολη..)

Sent from a galaxy far, far away..

air josh
21-07-2016, 13:49
Πολυ βοηθητικο συνθημα ειναι και το παιρνω θεση στη κερκίδα.Καθε βραδυ οφειλουν τα παιδια πριν κοιμηθουν να ακουν και το συνθημα για το σπανουλη!!

nrg15
21-07-2016, 14:41
Όσα σχέδια και να κάνεις,η μάνα θα είναι περισσότερη ώρα με το παιδί.Συνεπώς,αν γουστέρνει,αυτή διαλέγει την ομάδα του.

Η ξαδέρφη μου έχει άντρα μπαόκι και τα τρία παιδάκια έγιναν πανιγυρικά ολυμπιακοί.

Οπότε μην χαίρεσαι.Ή τουλάχιστον καλόπιασε την γυναίκα σου σε αυτό το ζήτημα [emoji14]
Μανα βαζελος μεγαλωμενη με Σαραβακο . Πρωην διαιτητης μπασκετ. Θαυμαστρια του Διαμαντιδη.

Τωρα αλλαζει πανα τραγουδωντας στον μικρο "θρυλε ολε θρυλε ολε να ειχαμε ενα ναργιλε" και "δεν ξερω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει" και του εδεσε το κασκολ μου στην κουνια του. Γιατι ειμαστε σπιτι με αρχες. Γιατι πιστευουμε στις παραδοσεις. Γιατι εδω ειναι Πειραιας (οκ, εστω Ηλιουπολη..)

Sent from a galaxy far, far away..

Γνωστο οτι στην κατακοκκινη Ηλιουπολη δε μασαμε φιλε!!! Οταν θελετε κερκιδα με φωναζεις!! χαχα

DirtySniper
21-07-2016, 14:51
Στη περατζαδα στην Ελαφονησο το Σαββατο:
Ο ντερτης ετρωγε σουβλακακια στο τραπεζακι και η Εισι χορευε μεσα στη μεση του δρομου φωναζοντας
Ο ΛΥ ΜΠΙ ΑΚΟΣ Ο ΛΥ ΜΠΙ Α ΚΟΣ

γυρισε στο τραπεζι μας και μου ειπε:
Μπαμπα ποτε θα με πας γηπεδο?

Η ντερταινα ελαφρως αμηχανη μου ειπε:
Γιωργο δεν ειναι αγορι κοριτσι ειναι το παιδι μας

Σιγα τη λεπτομερεια

rimagio
21-07-2016, 15:01
Μαμα: Πάμε να πιούμε γάλα και να κάνουμε νάνι
Μικρή ετών 2: Βλέπω Ολυμπιακάρα

3 Λεπτά μετά πανηγυρίζαμε το τρίποντο του Σπανούλη και το πρωτάθλημα

VasilisL7
21-07-2016, 15:21
Τα θεμέλεια που στηρίζεται η ελληνική οικογένεια διαχρονικά είναι πατρίς, θρησκεία, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ και όχι απαραίτητα πάντα με αυτή τη σειρά.
Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου, γαύραρος μεγάλος, όταν μέναμε στην Αίγινα για διάστημα 2 ετών καθότι σωφρονιστικός υπάλληλος, με είχε ντύσει με τα ερυθρόλευκα και με είχε βγάλει φωτογραφία .

Darkling
21-07-2016, 15:21
τα κανατε ολα rimagio εκει μεσα.

(κακο, το ξερω)

rednorth7
21-07-2016, 15:28
Νταρκλινγκ+σεντ πετραν=λοβφορεβερ

nrg15
21-07-2016, 15:55
Στη περατζαδα στην Ελαφονησο το Σαββατο:
Ο ντερτης ετρωγε σουβλακακια στο τραπεζακι και η Εισι χορευε μεσα στη μεση του δρομου φωναζοντας
Ο ΛΥ ΜΠΙ ΑΚΟΣ Ο ΛΥ ΜΠΙ Α ΚΟΣ

γυρισε στο τραπεζι μας και μου ειπε:
Μπαμπα ποτε θα με πας γηπεδο?

Η ντερταινα ελαφρως αμηχανη μου ειπε:
Γιωργο δεν ειναι αγορι κοριτσι ειναι το παιδι μας

Σιγα τη λεπτομερεια

Ρε ημουν και εγω Ελαφονησο!

D.Rivers
21-07-2016, 16:01
Μπράβο σας λαμόγια, κι απέναντι στα μέρη μου στη Νεάπολη δεν πήγατε;

DirtySniper
21-07-2016, 16:06
εκει εμενα

D.Rivers
21-07-2016, 16:11
Είσαι ανεκδιήγητος :D

karapaparas
21-07-2016, 16:22
Σαν σημερα παρα μια μερα πριν απο 9 χρονια

https://pbs.twimg.com/media/Cny1sN5WIAA3GJi.jpg

KonTaz
21-07-2016, 16:23
Τρένο παααααααααααμε

DirtySniper
21-07-2016, 16:31
οπλικα συστηματα?
για το Γκαμπριελ θα λεει

μιγάδας
24-07-2016, 17:59
Στη περατζαδα στην Ελαφονησο το Σαββατο:
Ο ντερτης ετρωγε σουβλακακια στο τραπεζακι και η Εισι χορευε μεσα στη μεση του δρομου φωναζοντας
Ο ΛΥ ΜΠΙ ΑΚΟΣ Ο ΛΥ ΜΠΙ Α ΚΟΣ

γυρισε στο τραπεζι μας και μου ειπε:
Μπαμπα ποτε θα με πας γηπεδο?

Η ντερταινα ελαφρως αμηχανη μου ειπε:
Γιωργο δεν ειναι αγορι κοριτσι ειναι το παιδι μας

Σιγα τη λεπτομερεια

Ρε ημουν και εγω Ελαφονησο!

τσεκ

D.Rivers
25-07-2016, 12:11
Καλοί μου φίλοι θέλω τα φώτα σας (από όσους γνωρίζουν). Μέρος της διπλωματικής μου είναι να μελετήσω τι πληροφορίες στέλνει ένας χρήστης της Cortana πίσω στη Microsoft. Δηλαδή ενώ κάνει submit queries, η Microsoft τι πληροφορίες ρουφά από το pc;
Το θέμα όμως είναι ότι στο Internet τέτοιες πληροφορίες καλύπτονται με encryption και πιθανότατα δε θα βγάλω άκρη με εύκολο τρόπο (ίσως και καθόλου). Ψάχνοντας λοιπόν να βρω τι μπορώ να κάνω, σκέφτηκα το ενδεχόμενο proxy attack κι ότι ένα καλό εργαλείο είναι το Fiddler. Έχει τύχει να το χρησιμοποιήσει κανένας σας ή να ξέρει τι παίζει; Επίσης γενικότερα έχετε καμιά άλλη καλή ιδέα;

DirtySniper
25-07-2016, 13:44
με ενα 400ρι ξερω ενα παιδι που σου κανει διλωματικες με το κλειδι στο χερι

redglove
25-07-2016, 14:11
με ενα 400ρι ξερω ενα παιδι που σου κανει διλωματικες με το κλειδι στο χερι

Με 500 κλειδί στο χέρι και φρεσκοβαμμένο.

plextis
25-07-2016, 15:06
Ρε αφήστε το παιδί να την κάνει μόνος του μπας και μάθει κάτι.

Που καταντήσαμε ρε να πληρώνουν για να τους κάνουν τις διπλωματικές (ή να κάνουν μετάφραση με google translate, γιατί το έχω δει και αυτό στις πολλές που έχω διορθωσει)
Ειδικά αν είναι καμια Αγγλία και τον πάρουν χαμπάρι για αντιγραφή θα πάθει μεγάλη ζημιά.

D.Rivers
25-07-2016, 15:19
Από πού βγήκε το συμπέρασμα ότι θέλω να μου την κάνουν; :D

DirtySniper
25-07-2016, 15:25
δε βγηκε απο πουθενα
εγω ως καλος παραγοντας βρηκα την ευκαιρια και χωθηκα
ειδα την ευκαιρια και ειπα να φαω ενα 20%

redglove
25-07-2016, 18:19
Εγώ σου υπόσχομαι Ντέηβιντ ότι από τα 100 παραπάνω που σου ζητάω από το Ντέρτυς τα 25 θα πάνε για το τεσσάρι.

dora7
25-07-2016, 20:01
στο τελος και το κορμι μας θα βγουμε να πουλησουμε μπας και το παρουμε αυτο το τεσσαρι...:p

Αη Γιωργης πριντεζης λαικς δις....

kk_SEF
26-07-2016, 16:17
δε βγηκε απο πουθενα
εγω ως καλος παραγοντας βρηκα την ευκαιρια και χωθηκα
ειδα την ευκαιρια και ειπα να φαω ενα 20%

Εγώ σου υπόσχομαι Ντέηβιντ ότι από τα 100 παραπάνω που σου ζητάω από το Ντέρτυς τα 25 θα πάνε για το τεσσάρι.

Αλήτες ψευτολυμπιακοί για τον ερασιτέχνη τίποτα;

iliasp87
26-07-2016, 16:28
Πριν λίγες βδομάδες είχα ζητήσει τη γνώμη σας για μια αγορά ταμπλέτας διαβάσματος και όλοι μου είχατε συστήσει ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο.
Το αγόρασα και το χθεσινοβραδυνό του testdrive με άφησε φουλ ικανοποιημένο. Παραθέτω και 2 φότο έτσι για να υπάρχουν:):)

http://thumbnails116.imagebam.com/49689/c76698496886638.jpg (http://www.imagebam.com/image/c76698496886638)

και εδώ με θηκούλα στα χρώματα της ομάδας που του πήρα για να το "ντύσω"

http://thumbnails115.imagebam.com/49689/309ecc496886859.jpg (http://www.imagebam.com/image/309ecc496886859)

Άγιος Πέτρος
26-07-2016, 16:38
Δώσε λεπτομέρειες, τι πήρες τελικα;

iliasp87
26-07-2016, 16:40
kindle απο αμαζον αγγλιας

kk_SEF
26-07-2016, 17:01
Για πες μοντέλο. Είμαι περίεργος για την αυτονομία που έχει πλέον. Η οθόνη λογικά δεν παίζεται.

iliasp87
26-07-2016, 17:28
το μοντέλο είναι το 8ο. Το απλό πήρα (όχι το paperwhite) και κυκλοφόρησε την προηγούμενη βδομάδα. Για αυτονομία στο σάιτ λένε για 4 βδομάδες με χαλαρή χρήση χωρίς ίντερνετ. Οπότε φαντάζομαι ότι αν το "κάψεις" θα κρατάει τουλάχιστον 10 μέρες. Πας και χωρίς φορτιστή στις διακοπές δλδ. Αν και ο φορτιστής είναι ίδιος με το κινητού (micro-usb) οπότε δεν σε νοιάζει κιόλας.
Η οθόνη του είναι άπαιχτη μοιάζοντας κυριολεκτικά με φύλλο από βιβλίο. Πάρα πολύ ξεκούραστη χωρίς να στραβώνεσαι. Ντάξει θες το πορτατίφ σου ανοιχτό από δίπλα αλλά ούτε γυαλίζει ούτε θαμπώνει η οθόνη ανάλογα πως πέφτει το φως. Με ένα 50άρικο περίπου παραπάνω πας και στην έκδοση που έχει και φωτιζόμενη οθόνη αν δεν θες να έχεις φως ανοιχτό το βράδυ.
Έχει και ένα feature που με εντυπωσίασε. Σου φτιάχνει ένα mail τύπου χχχχχχ@kindle.com και μπορείς μέσα από το λογαριασμό σου στο amazon να βάλεις φτιάξεις μια λίστα με mail που θα μπορείς να δέχεσαι αρχεία. Οπότε βρίσκεις το οτιδήποτε για διάβασμα, το κάνεις attach σε ένα κενό mail ,το στέλνεις στο kindle και στο κατεβάζει κατευθείαν στο τάμπλετ. Χωρίς καλώδια και λοιπά.

kk_SEF
26-07-2016, 18:23
Καλορίζικο χαίρομαι που σε βοηθήσαμε.
Για το mail στα χα γράψει μαζί με άλλα:

ειναι τοσο καλυτερο απο ταμπλετ?

Τιλεςτωρα

Για να καταλάβεις τη θεμελιώδη διαφορά θα σου πω ότι οι οθόνες των e-reader και ειδικά του kindle δεν εκπέμπουν φως (δεν μπορείς να διαβάσεις στο σκοτάδι χωρίς να έχεις κάποιου είδους φωτισμό για να το πω απλά). Γι'αυτό το δικό μου παμπάλαιο είχε ένα φωτάκι στη θήκη σαν αυτά που έχεις για τα βιβλία και φώτιζε πάνω από την οθόνη. Τα μοδέρνα δεν ξέρω πως ακριβώς φωτίζονται αλλά η αρχή είναι ίδια.
Επίσης η οθόνη του kindle δεν γυαλίζει με τίποτα. Δεν βλέπεις αντανακλάσεις όπως στο PC ή το τάμπλετ. Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ένα μηχάνημα που είναι ειδικά για να διαβάζεις χωρίς να σου κουράζει τα μάτια, ό,τι πιο κοντινό στο χαρτί μπορείς να φανταστείς.
Αυτό κάνουν τέλεια (το διάβασμα) και τίποτα άλλο. Ξέχνα τα βίδεο κλπ αν και έχουν προσθέσει ήχο και μπορείς να αγοράσεις audiobooks.
Το άλλο γαμάτο είναι ότι όλα τα βιβλία του kindle είναι διαθέσιμα και σε sample. Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα που κατεβάζεις δωρεάν για να δεις αν σου κάνει το βιβλίο πριν το αγοράσεις.

αν εχεις ενα πδφ στο πισι
μπορεις να το διαβασεις στα κιντλε?

Ναι αν και στο παλιό δικό μου δεν ήταν τόσο άνετο το διάβασμα όσο στo kindle format γιατί επέτρεπε μόνο συγκεκριμένα μεγέθη σελίδας κι έτσι ή το έβλεπες υπερβολικά μικρό ή αν το μεγάλωνες έπρεπε να σκρολάρεις συνέχεια δεξιά αριστερα γιατί δεν έκανε fit στην οθόνη. Στα μοδέρνα ίσως το έχουν βελτιώσει.

Μάλιστα σου δίνουν μια διεύθυνση του τύπου kk_sef@kindle.com στην οποία στέλνεις όποιο doc έχεις και σου έρχεται στο Kindle σε φορμάτ Kindle ή pdf. Τα σπάει. Βέβαια αν θέλεις να τους στείλεις κάποια κλοπια βιβλίου δεν ξέρω πως θα το πάρουν, πάρε εσύ την ευθύνη να το δοκιμάσεις :D

μπορεις να κρατησεις σημειωσεις πανω στο κινδλε?

Φυσικά και μπορείς και να κάνεις highlight κομμάτια ώστε να μπορείς να τα βρεις μετά και αν θέλεις επιπλέον βλέπεις ποια κομμάτια έκαναν highlight οι υπόλοιποι που διάβασαν το ίδιο βιβλίο (ή εφημερίδα ή περιοδικό υποστηρίζονται και συνδρομές και τα τεύχη σου παραδίδονται αυτόματα μόλις βγουν)... Επίσης θυμάται που σταμάτησες και αν έχεις π.χ. δύο kindle και ανοίξεις το ίδιο βιβλίο στο δεύτερο στο ανοίγει εκεί που έμεινες.
Υπάρχει και app kindle για όλες τις συσκευές (tablet phone ακόμα και PC) και μπορείς να κάνεις Login σε όλα αυτά και να συγχρονίζεται το διάβασμά σου οι βιβλιοθήκες σου κλπ

Εκεί που είχα βρει να υστερεί ήταν στην απεικόνιση βιβλίων με πολλά ή μεγάλα σχεδιαγράμματα ή φυσικά με έγχρωμα αφού είναι ασπρόμαυρο.

Τέλος ένας λόγος που έχει τόσο χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας είναι ότι όταν σου δείξει μια σελίδα, αυτή μένει κατά κάποιο τρόπο στην οθόνη σαν να την έχει τυπώσει και έτσι όσο μένεις εκεί δεν καταναλώνει ενέργεια, ενώ οι συμβατικές οθόνες κάνουν refresh συνεχώς αλλά τόσο γρήγορα που το μάτι δεν το αντιλαμβάνεται.

hellalogh
27-07-2016, 14:37
Έχω Βόνταφον από όταν ήταν Πάναφον (να είσαι πάντα καλά Ιστορικέ Ηγέτη Σωκράτη Κόκκαλη) και τώρα θέλω να πάρω μεταγραφή Κοσμοτέ κρατώντας φυσικά το νουμεράκι μου.
Έχει κάνει κανείς την αντίστοιχη διαδικασία να πει δυο λόγια; Έχω ακούσει τα πάντα, από "είναι δυο λεπτά υπόθεση" ως φρικτές ιστορίες ταλαιπωρίας τύπου Κατερίνα Γιουλάκη στο Ρετιρέ.

Άγιος Πέτρος
27-07-2016, 15:04
Το πρώτο ισχύει.

http://www.numberportability.gr/foritotitagr/?page_id=95

Παλιότερα χρέωναν 10ευρώ κάτι για να σου μεταφέρουν τον αριθμό. Μετά τους έβαλε στο μάτι η εεττ και τώρα δίνουν εκπτωση στο πάγιο


*λέγοντας τους έβαλε στο μάτι η εεττ εννοώ πως αν καθυστερήσουν πάνω από μια μέρα τη διακοπή και αλλαγή αριθμού, σαν το Σφαιρόπουλο έτσι και δεν πάρει 4άρι, θα έχουν πρόβλημα

Darkling
27-07-2016, 19:45
Έχω Βόνταφον από όταν ήταν Πάναφον (να είσαι πάντα καλά Ιστορικέ Ηγέτη Σωκράτη Κόκκαλη) και τώρα θέλω να πάρω μεταγραφή Κοσμοτέ κρατώντας φυσικά το νουμεράκι μου.
Έχει κάνει κανείς την αντίστοιχη διαδικασία να πει δυο λόγια; Έχω ακούσει τα πάντα, από "είναι δυο λεπτά υπόθεση" ως φρικτές ιστορίες ταλαιπωρίας τύπου Κατερίνα Γιουλάκη στο Ρετιρέ.

εκανα προσφατα απο Βονταφον σε Γουιντ, το ιδιο νουμερο.

2 με 3 μερες εκανε η Γουιντ, πληρωσα 10 ευρω, αλλα εγω ειμαι με καρτα.

dora7
27-07-2016, 19:48
Έχω Βόνταφον από όταν ήταν Πάναφον (να είσαι πάντα καλά Ιστορικέ Ηγέτη Σωκράτη Κόκκαλη) και τώρα θέλω να πάρω μεταγραφή Κοσμοτέ κρατώντας φυσικά το νουμεράκι μου.
Έχει κάνει κανείς την αντίστοιχη διαδικασία να πει δυο λόγια; Έχω ακούσει τα πάντα, από "είναι δυο λεπτά υπόθεση" ως φρικτές ιστορίες ταλαιπωρίας τύπου Κατερίνα Γιουλάκη στο Ρετιρέ.

εκανα προσφατα απο Βονταφον σε Γουιντ, το ιδιο νουμερο.

2 με 3 μερες εκανε η Γουιντ, πληρωσα 10 ευρω, αλλα εγω ειμαι με καρτα.

ακουω γουιντ και βγαζω φλυκταινες, οι μεγαλυτεροι απατεωνες κλεφταραιοι και ψευτες στον πλανητη...:mad:

Darkling
27-07-2016, 19:52
Δεν μπορω να πω οτι εκανα σωστα που αλλαξα. Οκ δεν επαθα και κατι αλλα νομιζα οτι η βονταφον στο σπιτι μου εχει πεσμενο σημα, ενω διαφοροι που περναγαν με γουιντ ειχαν καλυτερο.

τελικα εφταιγε το παλιο κινητο μου.

γελαστε μαζι μου.

dora7
27-07-2016, 19:57
εμενα μου φαγανε καινουρια συσκευη, τα 180 ευρω της διαφορας που πληρωσα απο την επιδοτηση και μετα μου ζητουσαν πισω και τα 100 της επιδοτησης για τη συσκευη που μου ειχαν φαει...μετα σου λεει γιατι βαζεις βομβες σε καταστηματα που αυτα ειναι καλο να μη γινονται....:D

και πληρωσα και 250 απο πανω στο γερμανο για να παρω αλλη συσκευη....

iliasp87
27-07-2016, 19:59
Σωστός kk_sef!! Επίσης έκανα δοκιμή και με κλόπια βιβλίου. Μια χαρά το διαβάζεις!
Όσο για την οθόνη αυτά που γράφεις ισχύουν όλα. Είναι τόσο καλή όσο την περιγράφεις.
Το προτίνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους ψάχνουν τάμπλετ για ανάγνωση!!

Άγιος Πέτρος
27-07-2016, 20:09
10. Ποιο είναι το κόστος που επιβαρύνομαι για τη φορητότητα του αριθμού μου;

Δεν ορίζεται από την ΕΕΤΤ κάποιο “τέλος φορητότητας αριθμών” που επιβάλλεται στους συνδρομητές για τη φορητότητα των αριθμών τους. Μόνο ο νέος πάροχος δύναται να επιβάλει “τέλος φορητότητας αριθμών” προς το δίκτυό του, με βάση την εμπορική πολιτική του (ο υφιστάμενος πάροχος δεν έχει δικαίωμα να επιβάλει τέλος για τη φορητότητα των αριθμών). Ωστόσο, η σημερινή πρακτική των εταιρειών είναι η φορητότητα να γίνεται δωρεάν.

Σημειώνεται ότι οι πάροχοι έχουν το δικαίωμα να επιβάλουν “τέλος ενεργοποίησης/σύνδεσης” για την ενεργοποίηση των νέων συνδέσεων στα δίκτυά τους. Σε κάθε περίπτωση οι συνδρομητές μπορούν να ενημερώνονται από τον νέο πάροχο πριν την υποβολή της αίτησης φορητότητας για το ύψος του τέλους φορητότητας (εάν υπάρχει) και το ύψος του τέλους ενεργοποίησης/σύνδεσης που θα χρεωθούν.

Οπότε ναι, στην κάρτα είναι πιθανό να πληρώσεις

9. Πόσος χρόνος απαιτείται για τη μεταφορά του αριθμού μου;

Και για τη σταθερή και για την κινητή τηλεφωνία, η υλοποίηση της φορητότητας των αριθμών των συνδρομητών θα πρέπει να ολοκληρωθεί το αργότερο σε 1 εργάσιμη ημέρα από την αποδοχή της αίτησης φορητότητας από τον υφιστάμενο πάροχο. Στην περίπτωση της συνυποβολής αιτήσεων φορητότητας και πλήρους αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου, η μεταφορά αριθμού διεκπεραιώνεται την ημέρα παράδοσης του πλήρους αποδεσμοποίητου τοπικού βρόχου.

Οπότε ναι, φορητότητα και αποδέσμευση είναι διαφορετική από σκέτη φορητότητα (θα μου πεις "μα συνήθως μαζί δε γίνονται" και θα σου πω "ζαβαρακατρανέμια")

DirtySniper
28-07-2016, 01:08
Δεν μπορω να πω οτι εκανα σωστα που αλλαξα. Οκ δεν επαθα και κατι αλλα νομιζα οτι η βονταφον στο σπιτι μου εχει πεσμενο σημα, ενω διαφοροι που περναγαν με γουιντ ειχαν καλυτερο.

τελικα εφταιγε το παλιο κινητο μου.

γελαστε μαζι μου.

νικητης

DirtySniper
28-07-2016, 01:09
Σωστός kk_sef!! Επίσης έκανα δοκιμή και με κλόπια βιβλίου. Μια χαρά το διαβάζεις!
Όσο για την οθόνη αυτά που γράφεις ισχύουν όλα. Είναι τόσο καλή όσο την περιγράφεις.
Το προτίνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους ψάχνουν τάμπλετ για ανάγνωση!!

ποσα εσκασες

antonio108
28-07-2016, 14:15
Οποιος εχει προβλημα με σταθερη ή κινητη τηλεφωνια η λυση ειναι μια.Αλληλογραφια μεσω του ηλεκτρονικου ταχυδρομειου και καθε μηνυμα σας κοινοποιηση ΕΕΤΤ.

Η hol (vodafone) που με ταλαιπωρησε μια φορα στο τελος μου εκανε δωρο 2 παγια.

Darkling
28-07-2016, 14:33
Εχοντας δουλεψει σε θρυλικη εταιρεια ιντερνετ για 6 χρονια, εχω να πω οτι αν τους τρεξεις, θα τρεξουν.
κανονας. :P

Άγιος Πέτρος
28-07-2016, 16:42
Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραίο κινητό. Πόσο κρατάει η μπαταρία;

themis
28-07-2016, 16:48
Μία εβδομάδα το χω δε μπορώ να σου πω πολλά πολλά
Redmi note 3 pro 3g from
Πάει μπάλα δε κολλαει,μπαταρια βγάζει άνετα μέρα.Συνηθως το φορτιζω κάθε πρωί ενώ είναι over 30%

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άγιος Πέτρος
28-07-2016, 16:51
Έχει 4000mAh το θηρίο, μπορεί να βάλει μπροστά και αυτοκίνητο. Αν δεν είχα πάρει συσκευή θα παιρνα αυτό. Τώρα το προτείνω σε όποιον με ρωτάει τι να πάρει, νομίζω έχει τα καλύτερα specs σ'αυτήν την τιμή

VasilisL7
28-07-2016, 18:12
Έχω βρει κάποιους αγώνες της U 16 από το Ευρωμπάσκετ του 2011 αλλά δεν μπορώ να τους κατεβάσω στον υπολογιστή για να τους φτιάξω σε dvd. Μπορείτε να βοηθήσετε???

Ιδού και το λινκ:
http://basketbal.tvcom.cz/Zapas/Soutez-U16-European-Championship/Pohlavi-Muzi/Sezona-2011/9384-Spain-Greece.htm

DirtySniper
28-07-2016, 19:51
μπορουμε

kseplenhs
01-08-2016, 23:41
Ήμανε Χανιά.Και όποτε είμαι στην κρήτη,νιώθω πασόκ.Και όποτε νιώθω πασόκ,θυμάμαι βαγγέλαρο γιαννόπουλο.Και όποτε θυμάμαι βαγγέλαρο γιαννόπουλο(εκτός από βαθειά αίσθηση δέους),θυμάμαι και αυτό:

GfRV0cmGHx4

@5:17

Όταν ένας λαϊκατζής βαφτίζεται παρακρατικός των δεξιώνε.Γιατί μπορούμε.Έχουμε κάνει στην αντίσταση εμείς και ξέρουμε...

tsak8
02-08-2016, 15:47
Ειναι ακόμα ζωντανές οι μνήμες της συγκεκριμένης επίθεσης, όχι στον μαχόμενο δημοσιογράφο μόνο αλλά στην χειμαζομενη ελληνικη κοινωνία και στην ίδια την πορεία προς την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση!

Ωραίες εποχές, οπου το λιντσάρισμα θεωρείτο ακόμα ΟΚ ....ααααχ

iliasp87
05-08-2016, 22:50
Σωστός kk_sef!! Επίσης έκανα δοκιμή και με κλόπια βιβλίου. Μια χαρά το διαβάζεις!
Όσο για την οθόνη αυτά που γράφεις ισχύουν όλα. Είναι τόσο καλή όσο την περιγράφεις.
Το προτίνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους ψάχνουν τάμπλετ για ανάγνωση!!

ποσα εσκασες

Κάτι λιγότερο από 100. Περίπου 95

DirtySniper
05-08-2016, 23:30
ωπ
95 δεν ειναι κακη τιμη

dio
06-08-2016, 10:44
Μαλακια ειχε γραψει τοτε δεν μπορεις να της στερησεις τη συμμετοχη και απο δευτερους σερι ολυμπιακους.Αυτη ηταν που ειχε ακουστει για γκομενα του κασιδιαρη;

κάποιος που έχει υποστηρίξει ανοικτά φιλοναζιστικό κώμα αυτόματα θα έπρεπε να τίθεται εκτός ΟΑ, ακόμη κι αν έχουν καταντήσει όπως έχουν καταντήσει οι ΟΑ.

dio
18-08-2016, 23:32
έχουμε να προτείνουμε κανένα add on για το firefox, για start page/fast dial? (και οποιοδήποτε άλλο ψαγμένο add on έχετε)

Άγιος Πέτρος
18-08-2016, 23:36
εχει default o ff κι εδώ σου λέει πως να τα κουλαντρίσεις

https://support.mozilla.org/en-US/kb/customize-new-tab-page

ψάχνεις κάτι διαφορετικό;

dio
18-08-2016, 23:55
ναι :p

δε μου φτάνουν τα 15 τάιλς. Επίσης, θα με βόλευε να έμπαιναν σε γκρουπ, που θα μπορούσαν να ανοίγουν όλα μαζί (π.χ. όλα μαζί τα ειδησεογραφικά. Όλα μαζί τα smartphone related. όλα μαζί τα αθλητικά. Γιου γκετ δε αϊντία)

DirtySniper
18-08-2016, 23:59
τι αδερφιστικα ειναι αυτα?
redhoops.gr/forum αρχικη σελιδα και εχεις ολα οσα χρειαζεσαι

Άγιος Πέτρος
19-08-2016, 00:01
Α, πάνω από 15 μπορείς απλά να χρησιμοποιείς bookmark bar και folders. Οπότε όταν πατήσεις Open all in new tabs ανοίγει όλα τα links στο φάκελο

Δεν ξέρω αν μπορείς να το περάσεις στα thumbnails με κάποιο τρόπο, αλλά η μπάρα βολεύει αρκετά

duda-agelopouloi-v-span
19-08-2016, 01:19
Μαλακια ειχε γραψει τοτε δεν μπορεις να της στερησεις τη συμμετοχη και απο δευτερους σερι ολυμπιακους.Αυτη ηταν που ειχε ακουστει για γκομενα του κασιδιαρη;

κάποιος που έχει υποστηρίξει ανοικτά φιλοναζιστικό κώμα αυτόματα θα έπρεπε να τίθεται εκτός ΟΑ, ακόμη κι αν έχουν καταντήσει όπως έχουν καταντήσει οι ΟΑ.

ειχε υπερασπιστει τη χρυση αυγη;Δεν το ηξερα ειχα μεινει στο tweet

rednorth7
20-08-2016, 14:59
Θα ηθελα προτασεις με site τυπου vickmall, gearbest κλπ.Οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ.

damianos
24-08-2016, 19:38
Γυριζοντας απο διακοπες παρατηρησα οτι Το torrentz μας αποχαιρετησε. Υπαρχει κατι παρομοιο?

DCS7
24-08-2016, 19:39
Γυριζοντας απο διακοπες παρατηρησα οτι Το torrentz μας αποχαιρετησε. Υπαρχει κατι παρομοιο?

http://katcr.to/

Άγιος Πέτρος
24-08-2016, 19:42
Θα ηθελα προτασεις με site τυπου vickmall, gearbest κλπ.Οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ.


Για κινητά ή ταπαντομάγαζο;

rednorth7
24-08-2016, 20:27
Θα ηθελα προτασεις με site τυπου vickmall, gearbest κλπ.Οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ.


Για κινητά ή ταπαντομάγαζο;
Κινητά.Ζιαομι, Χουαγουει κυριως ψαχνω αν και ειδα οτι Ελλαδα παιζει να ειναι πιο φθηνα τα δευτερα.

Άγιος Πέτρος
24-08-2016, 20:35
http://www.to2c.com/ νομίζω θα βρεις τις καλύτερες τιμές. Έμπιστο μαγαζί και βγάζουν τις κινεζικες rom

Από κει και πέρα, μπες εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12094-Xiaomi-Mi5-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%C E%B7-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CF%89%CE%BD/

εχει συζήτηση για τα ιντερνετομάγαζα

JoeThrylos
24-08-2016, 20:38
Minideal.net, aliexpress.com

Yπαρχει και αυτο

http://www.kimovil.com/el/

βρισκει τη χαμηλοτερη τιμη καθε κινητου απο γνωστα ιντερνετομαγαζα

Lucifer_7
24-08-2016, 21:30
Γυριζοντας απο διακοπες παρατηρησα οτι Το torrentz μας αποχαιρετησε. Υπαρχει κατι παρομοιο?
Rarbg

Darkling
26-08-2016, 00:44
Mολις πηρε τηλεφωνο ενας ακροατης στον σπορτ24 και ξεκινησε : "ειμαι ο ταδε, ειμαι οδηγος λεωφορειου στον ΟΑΣΑ και παιζω πολο στο ΕΦΗΒΙΚΟ του παναθηναικου"

οποιος βρει πως συνδυαζονται αυτα, κερδιζει δωρεαν δρομολογιο.

dio
26-08-2016, 01:05
τι; για 1,40€; σιγά μη χαλάσω φαιά ουσία :p

userNOname7
26-08-2016, 21:29
Η ΣΚΟΕ του ενός εκατομμυρίου, δεν πλήρωσε ούτε… φόρμα της Κορακάκη!

Μ’ ένα αποκαλυπτικό ρεπορτάζ στη εφημερίδα «Freddo», o Στέφανος Κωνσταντινίδης αποκάλυψε τα έσοδα της Σκοπευτικής ομοσπονδίας, την ώρα που δεν μπορούσαν να διαθέσουν ούτε λίγα ευρώ για να αγοράσουν μια φόρμα στη χρυσή ολυμπιονίκη Άννα Κορακάκη.



Τι δηλώνει ο πατέρας της…



Το αποκαλυπτικό ρεπορτάζ:

«Tην ώρα που ο Πρόεδρος την Δημοκρατίας δεχόταν τους Ολυμπιονίκες στο προεδρικό μέγαρο με δόξα και τιμή, ο οικονομικός απολογισμός του ολυμπιακού έτους 2015 της Σκοπευτικής Ομοσπονδίας Ελλάδος βρισκόταν στο μικροσκόπιο της «F».

Η ευχάριστη έκπληξη ήταν ότι αυτή η «μικρή» σε δυναμική ερασιτεχνική ομοσπονδία είχε έσοδα το 2015 1.100.000 ευρώ.

Τα 750.000 ευρώ από δελτία αθλητών, παράβολα βεβαιώσεων οπλοκατοχής για αθλητές και συμμετοχή σε αγώνες (πληρώνουν οι ερασιτέχνες αθλητές για να αγωνισθούν παρακαλώ) , 250.000 ευρώ τακτική επιχορήγηση από τη Γενική Γραμματεία Αθλητιμσού και 110.000 ευρώ επιχορήγηση από την Ε.Ο.Ε για την ολυμπιακή προετοιμασία των τριών αθλητών που είχαν ολυμπιακή κάρτα (Κορακάκη, Μήτας, Μαυρομάτης).

Λέμε «ευχάριστη» γιατί με τέτοιο ένα υπερβολικά μεγάλο ποσό στις μέρες μας, οι πρωταθλητές Ελλάδος στην σκοποβολή θα έπρεπε να χαίρουν εξαίρετης προετοιμασίας ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων. Καλέσαμε τον πατέρα και προπονητή της Άννας Κορακάκη (δεν αναγνωρίζεται επισήμως από την ΣΚΟΕ ως προπονητής) κ. Τάσο Κορακάκη ο οποίος έπεσε από τα σύννεφα όταν ενημερώθηκε για την ευρωστία της ΣΚΟΕ.

«Από την ΣΚΟΕ εμείς δεν έχουμε λάβει ποτέ χρήματα, ούτε ευρώ για την ολυμπιακή προετοιμασία. Φόρμες από την ομοσπονδία 20 χρόνια εγώ ως αθλητής εθνικής ομάδας δεν έχω πάρει.

Μια φόρμα πήρε η Άννα και αυτή δεν της έκανε και ήταν χάλια. Πάλι καλά που μας πήρε φόρμες η Ε.Ο.Ε . Ούτε μπλουζάκι δεν πήραμε από την ομοσπονδία.», μας είπε αφοπλιστικά ο πατέρας της και συνέχισε: «Δε θα σας πω μόνο για την Άννα. Ο Νίκος ο Μαυρομάτης για παράδειγμα που είναι δηλωμένος στην Ολυμπιακή ομάδα μέχρι και σήμερα, στο Μπακού φέτος ήρθε με δικά του έξοδα και μετά το Μπακού σ’ ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Ιταλία, η ΣΚΟΕ του είπε ότι δεν έχουν χρήματα και αν θέλει να πάει με δικά του έξοδα. Όλα αυτά με πάνω από ένα εκατομμύριο ευρώ έσοδα το χρόνο η ομοσπονδία;»

Ο Τάσος Κορακάκης, αθλητής της εθνικής ομάδας σκοποβολής επί 18 χρόνια, αποκαλύπτει στη F για πρώτη φορά τη συνάντηση του ίδιου και της Άννας στο σπίτι του προέδρου της ΣΚΟΕ κ. Κανελλάκη, πέρσι το Μάιο όταν η κόρη του πήρε επισήμως την ολυμπιακή κάρτα για το Ρίο και ξεκινούσε ουσιαστικά ο δικός της Γολγοθάς μέχρι το χρυσό και χάλκινο μετάλλιο.

«Στη συνάντηση στο σπίτι του προέδρου της ΣΚΟΕ κ. Κανελλάκη μαζί με το γεν. γραμματέα κ. Παπαγεωργίου, τον Μάιο του 2015, τους είπα ότι δε ζητάω πολλά, παρά μόνο δύο πράγματα. Πρώτον επειδή είναι χρονοβόρα η διαδικασία της παραγγελίας των φυσιγγίων, να παραγγελθούν γρήγορα για να τα έχουμε έως το Σεπτέμβριο του 2015. Όλα αυτά από τον Μάιο του 2015.

Ξέρετε πότε τα πήραμε; Φεβρουάριο του 2016 πήραμε τα φυσίγγια. Και δεύτερον τους ζήτησα να έχουμε και αναπληρωματικό πυροβόλο όπλο σε περίπτωση που μπλοκάρει στους αγώνες το βασικό όπλο της Άννας, όπως επιβάλει ο κανονισμός. Και αυτό θα έπρεπε να το έχουμε εγκαίρως για να διαμορφώσουμε τη λαβή και τη σκανδάλη όπως ταιριάζει στην Άννα και να το δοκιμάσουμε σε αγώνες.

Αρκετούς μήνες μετά, μου είπαν ότι η άδεια για το δεύτερο πυροβόλο όπλο κόλλησε στη ΓΑΔΑ. Αν είναι δυνατόν. Για μια αθλήτρια που θα πήγαινε στους Ολυμπιακούς; Τελικά το πήραμε τον Ιούνιο του 2016, ενάμιση μήνα πριν τους Ολυμπιακούς. Ποτέ δεν προλάβαμε να το φτιάξουμε.

Το δοκιμάσαμε μάλιστα άρον άρον στο παγκόσμιο τον Ιούλιο και το όπλο είχε πρόβλημα με τη σκανδάλη. Εκεί πήραν τα «μπούτια τους φωτιά» και μέσα σε δύο μέρες έβγαλαν άδεια για καινούργιο δεύτερο όπλο. Δύο εβδομάδες πριν τους Ολυμπιακούς όλα αυτά.»

Ο Τάσος Κορακάκης δεν κρύβει ότι οι σχέσεις του με την ομοσπονδία είναι κακές εδώ και αρκετά χρόνια και μάλιστα τονίζει ότι αυτός είναι ο λόγος που συνεχώς του έβαζαν εμπόδια, επειδή ήθελε να λέει την αλήθεια, όπως ο ίδιος καταγγέλλει στη F. «Η κόντρα μας με την ομοσπονδία ξεκίνησε όταν ο σύλλογος μας αποφάσισε να κάνει εγγράφως όλα τα αιτήματα του, γιατί μέχρι τότε μας είχαν στην κοροϊδία. Όλο μας έλεγαν «ναι καλά ..ναι καλά » , ψέμα στο ψέμα μας είχαν . Παρόλα αυτά κανένα γραπτό αίτημα μας δεν έχει απαντηθεί.

Εγώ προσωπικά ήμουν στην εθνική ομάδα επί 18 χρόνια, πάντα μέσα στην τριάδα στα πανελλήνια πρωταθλήματα, πρώτος δεύτερος ή τρίτος και δε μου έδωσε ποτέ όπλο η ΣΚΟΕ ως όφειλε. Έπαιρναν όπλο από την ομοσπονδία αθλητές που ήταν στην 8η, 10η, 15η θέση και εγώ δεν είχα πάρει. Πρόκειται για ένα κλειστό λόμπι, αυτό είναι η ομοσπονδία και ευνοούν αυτούς που θέλουν.

Έστειλαν για παράδειγμα σε Ολυμπιάδα αθλητή που είχε βγει τρίτος ενώ εγώ δεύτερος γιατί ο πρόεδρος του συλλόγου του είναι στο ΔΣ της ομοσπονδίας στον σταθερό στόχο.

Η Άννα αν δεν ήταν η Άννα που δεν είχε αντίπαλο στην Ελλάδα δε θα την κατέβαζαν, αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα εξευτελίζονταν. Έχουν όμως τη δυνατότητα ως ομοσπονδία να το κάνουν, αλλά θα ήταν πολύ τραβηγμένο για την Άννα.»



Στα επίσημα έγγραφα του οικονομικού απολογισμού 2015 της ΣΚΟΕ που η F φέρνει σήμερα στη δημοσιότητα (ΦΩΤΟ), στα έξοδα του έτους, το ποσό των 43.000 ευρώ για την σεκιούριτι που φυλά το σκοπευτήριο του Βύρωνα, τα 50.000 ευρώ ως γενικά αμοιβές τρίτων και το ενοίκιο των 30.000 ευρώ, αποτελούν διόλου ευκαταφρόνητα ποσά για την εποχή σε συνδυασμό με τις καταγγελίες του κ, Κορακάκη για πλημελή προετοιμασία των αθλητών λόγω έλλειψης χρημάτων, όπως φέρεται να του έλεγαν ανεπίσημα από την ομοσπονδία.



«Είδατε στα έσοδα πόσα παίρνει η ομοσπονδία; Στις συνδρομές των μελών είναι το ζουμί. 750.000 ευρώ το 2015 από συνδρομές μελών, δελτία, παράβολα και άδειες οπλοκατοχής. Πες μου εσύ ποια ομοσπονδία, τέτοια «μικρή» όπως η ΣΚΟΕ έχει έσοδα πάνω από ένα εκατομμύριο; Το θέμα δεν είναι μόνο η προετοιμασία της Άννας. Στους Ευρωπαϊκούς αγώνες αεροβόλων φέτος είχαμε μία συμμετοχή. Μόνο την Άννα. Για λόγους οικονομικούς όπως μας είπαν. Είναι αδιανόητο για μια ομοσπονδία που πληρώνει 43.000 το χρόνο σε σεκιούριτι.

Έχει η Ελλάδα άλλους 3-4 αθλητές αξιόλογους και μάλιστα έχουμε και τρία μικρά κοριτσάκια με ταλέντο που αν τα προσέξουν μπορούν να πάνε πάρα πολύ ψηλά. Αλλά δεν τους στέλνουν σε κανένα διεθνές μίτινγκ. Δε στέλνει αθλητές η ΣΚΟΕ πουθενά. Μ αυτό τον προϋπολογισμό που καταθέτουν και αυτά τα έσοδα πάνω από ένα εκατομμύριο ας απολογηθούν. Ενώ λένε σε μας ότι δεν υπάρχουν χρήματα για τους αθλητές, μαθαίνω ότι έκαναν προσλήψεις προσωπικού γραφείου. Είναι δυνατόν να μην κατεβάζουμε αθλητές σε αγώνες για να αυξάνουμε τον αριθμό των υπαλλήλων; Εγώ θα πάω στην ΓΓΑ και θα καταθέσω τις ενστάσεις μου.

Η F έχοντας στη διάθεση της όλα τα επίσημα έγγραφα, επικοινώνησε με τον γεν. γραμματέα της ΣΚΟΕ και επί σειρά ετών μέλος της κ. Θανάση Παπαγεωργίου και του ζήτησε την επίσημη θέση της ομοσπονδίας τόσο στις καταγγελίες του κ. Κορακάκη όσο και στα δημοσιογραφικά ερωτήματα σχετικά με τα έσοδα και τα έξοδα της ομοσπονδίας.



Κλείστηκε ραντεβού χθες στις 11.30. το πρωί αλλά έκτοτε ο κ. Παπαγεωργίου δεν εμφανίστηκε και δεν απάντησε ποτέ στα δεκάδες τηλεφωνήματα και τα γραπτά μηνύματα του υπογράφον το άρθρο.



http://www.sportit.gr/skoe-tou-enos-ekatommiriou-den-plirose-oute-forma-tis-korakaki/



υ.γ παρολο την κριση οι ρεμουλες συνεχιζονται..

VasilisL7
26-08-2016, 21:34
Αυτά δεν τα βλέπει ο κ. Κοντονής;

VasilisL7
27-08-2016, 00:22
Παλιά συνέντευξη του Γκέρσον στον Σκουντή
http://www.veoh.com/watch/v16361506zZFtyd5W

DCS7
27-08-2016, 00:34
Στις μικρές ομοσπονδίες πέφτει το φαγοπότι του αιώνα. Επειδή έτυχε να ασχοληθώ πριν πολλά χρόνια με ενα μικρό άθλημα στον οργανωτικό τομέα μιλάμε για πολυ μεγάλη βρώμα. Πρώτα απο όλα οι προέδροι είναι πολιτικά πρόσωπα ή συγγενείς και φίλοι των πολιτικάντιδων και συνήθως τους πουλάνε εκδούλεψη και δεν ενδιαφέρονται καθόλου μα καθόλου για το άθλημα και τους αθλητές. Το άθλημα που δούλευα (τριαθλο) η οργάνωση βασίζονταν κατα κύριο λόγο στον εθελοντισμό για να περιορίσουμε τα έξοδα. Οπότε πιάναμε δημάρχους, ανώτερους αξιωματικούς του στρατού προκειμένου να μας παραχωρήσουν κόσμο και να γίνει ομαλά η διεξαγωγή του αγώνα. Ο ρόλος μας ήταν να σχεδιάσουμε την διαδρομή, να ρυθμίζουμε την κυκλοφορία (μιας και δεν θα μπορούσαμε να την διακόψουμε), να έχουμε ατομα που να δείχνουν στους αθλητές την διαδρομή, να κρατάμε χρόνους, να μετράμε πόσοι αθλητές πέρασαν, να έχουμε εναν άνθρωπο να έχει οπτική επαφή με τους αθλητές και την γραμματεία. Η ομοσπονδία ηταν της πλάκας, το άθλημα καθαρά ερασιτεχνικό με καμία 40αριά αθλητές ολους και όλους (τους ξέραμε εναν εναν) και στόχος μας ήταν να γίνει ομαλά ο αγώνας. ΝΑ σκεφτείς ότι ο λόγος που μαζεύαμε τόσο κόσμο ήταν γιατί ο πρόεδρος της ομοσπονδίας ήταν κολλητός ενος τυπου που είχε μπιλιαρδάδικο και μάζευε κόσμο απο εκει για εθελοντές. Ολα αυτά μέχρι που το τρίαθλο έγινε ολυμπιακό άθλημα. Τοτε ο υπουργός αθλητισμού (ο Σγουρος) έκοψε όλες τις επιχορηγήσεις απο τους συλλόγους και θα τους τις έδινε μόνο αν ψήφιζαν για πρόεδρο άνθρωπο της αρεσκείας του. Ο τύπος που επέλεξε ήταν ο "γιατρός" της ομοσπονδίας, ενα ανίκανο ανθρωπάκι να κάνει ακόμα και τα βασικά. Επέμενε να κάνουμε αγώνα στην Πάτρα για να γλείψει τον υπουργό και δεν ενημέρωσε κανένα (δημο αστυνομία τπτ) με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν οι αθλητές απο διερχόμενες νταλίκες (ενα μεγάλο μέρος της διαδρομής περνούσε απο την παλιά εθνική). Δεν είχαμε σε επιφυλακή ασθενοφόρο δεν είχαμε κώνους για την διαδρομή, δεν είχαμε ενα φουσκωτό για την θάλασσα ... τπτ. Ευτυχώς που δεν έπαθε κανένας κάτι. Στο τέλος τον έβριζαν όλοι οι αθλητές και εμεις μαζί αλλά στον κόσμο του ο "γιατρός". Τες πα μετα την εκλογή του το άθλημα μέσα σε 1 χρόνο διαλύθηκε, οι αθλητές εγκατέλειψαν και στην ολυμπιάδα κατεβάσαμε μια ρουμάνα και ένα αλλο ξένο που τους ελληνοποιήσαμε άρον άρον.

edit εχω την εντύπωση ότι την Κορακάκη δεν θα την κατέβαζαν στην ολυμπιάδα αλλά φοβήθηκαν μην πάρει γερμανική υπηκοότητα και γίνουν μεγάλη ξεφτυλά αν έπαιρνε μετάλλιο. Και μην ξεχνάμε ότι οι πρόεδροι των ομοσπονδιών έχουν άκρες με πολιτικάντηδες αλλά έχουν άκρες και αυτοί που ψάχνουν αφορμή να τους φάνε την θέση. Αν δεν ήταν τόσο κάλή αθλήτρια η Κορακάκη δεν θα πήγαινε εχει δίκιο ο πατέρας της.

dio
27-08-2016, 01:28
Υπάρχει τίποτα καθαρό στην Ελλάδα;

antonio108
27-08-2016, 14:59
Η εοκ.

VasilisL7
27-08-2016, 18:44
Η εοκ.

http://i65.tinypic.com/fo2n4o.jpg

tsak8
28-08-2016, 22:26
Υπάρχει τίποτα καθαρό στην Ελλάδα;

Οι κωλοτρυπίδες των βιζιτούδων που αναζητούν χορηγό και το παίζουν άβγαλτες στον κάθε ποκοπικο και πάνε και κάνουν λεύκανση, αν είναι δυναμόν. και βέβαια κάποιων φουσκωτών γουαναμπή που ψάχνουν με ύφος Τζεμις μποντ την φραγκάτη που θα τους βάζει στα σαλόνια αλλά την καθαρίζουν γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται στις παρτούζες αν είσαι τιγκα στην κόκα

[Σωτήρης Γεωργίου mode off]

Lateralus
29-08-2016, 19:30
Πώς σχετίζονται οι Μασόνοι με την τραγωδία του Χίλσμπορο

Η τραγωδία του Χίλσμπορο του 1989 κατά τη διάρκεια αγώνα ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Νότιγχαμ Φόρεστ που είχε τραγικό απολογισμό με 96 νεκρούς, κρύβει μέσα της ακόμη, πολλές "σκοτεινές" πλευρές

15 Απριλίου του 1989. Δύο ιστορικές ομάδες του βρετανικού ποδοσφαίρου θα αναμετρούνταν στον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, του FA Cup. Από τη μια μεριά η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ και από την άλλη η κάτοχος του League Cup, Νότιγχαμ Φόρεστ.
AdTech Ad

Οι ημιτελικοί του Κυπέλλου είχαν οριστεί να γίνουν σε ουδέτερες έδρες και έτσι επιλέχθηκε η έδρα της Σέφιλντ Γουένσντεϊ, το Χίλσμπορο. Τα πούλμαν που μετέφεραν τους φιλάθλους της Λίβερπουλ καθυστέρησαν αρκετά εξαιτίας έργων που γίνονταν στον δρόμο και συνεχόμενων ελέγχων της αστυνομίας, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί συνωστισμός έξω από το γήπεδο. Μόλις μία ώρα πριν τη σέντρα, πάνω από 10.000 οπαδοί της Λίβερπουλ έπρεπε να μπουν σε 3 μόλις θύρες περνώντας μέσα από 7 (!) τουρνικέ. Η πρόταση να ξεκινήσει ο αγώνας με καθυστέρηση απορρίφθηκε με αποτέλεσμα να καταλήξουμε σε μια απίστευτη τραγωδία.
Ο David Duckenfield, τότε ανώτερος αξιωματικός της αστυνομίας και υπεύθυνος για την αναμέτρηση, έδωσε εντολή να ανοίξει μία πύλη εξόδου του γηπέδου για "να κατευνάσει τον συνωστισμό που υπήρχε" όπως θα ισχυριζόταν αργότερα στις καταθέσεις του. Χιλιάδες κόσμος συνέχιζε να μπαίνει στο γήπεδο, ενώ η εξέδρα για τους φιλάθλους της Λίβερπουλ είχε ήδη γεμίσει.

Τα πρώτα θύματα ήταν αυτοί που βρισκόντουσαν στις πρώτες θέσεις οι οποίοι παγιδεύτηκαν στα προστατευτικά κάγκελα.
Τραγική ήταν η κατάσταση και στις πίσω σειρές της εξέδρας. Κόσμος πατούσε πάνω σε νεκρούς και ζωντανούς για να σωθεί. Μόνη διέξοδος ήταν ο αγωνιστικός χώρος και το πάνω διάζωμα.

Η επιχείρηση για τη διάσωση των φιλάθλων ξεκίνησε μετά την έναρξη του αγώνα, με δραματική καθυστέρηση. Η αστυνομία δεν επέτρεπε στους φιλάθλους να μπουν στον αγωνιστικό χώρο για πολλή ώρα. Όταν επετράπη η είσοδος των φιλάθλων εντός του, ήταν πολύ αργά. Ο απολογισμός ήταν 96 νεκροί, τέσσερα χρόνια μετά την τραγωδία του Χέιζελ.
Και ενώ όλοι κατηγορούσαν την αστυνομία για ό,τι συνέβη, οι επικεφαλής της δεν έδιναν στη δημοσιότητα τους φακέλους της έρευνας. Οι δικηγόροι των οικογενειών έδωσαν αγώνα για πολλά χρόνια, έτσι ώστε να οδηγηθούν οι υπεύθυνοι στα δικαστήρια.
Ο ίδιος ο David Duckenfield παραδέχθηκε μόλις πριν λίγους μήνες ότι είχε πει ψέμματα στον τότε γραμματέα της Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου, Graham Kelly. Τότε, είχε υποστηρίξει πως έφταιγαν οι ίδιοι οι φίλαθλοι της Λίβερπουλ που κατάφεραν να εισβάλλουν στο γήπεδο χωρίς να έχουν άδεια εισόδου.

Τις πρώτες ημέρες μετά το τραγικό γεγονός άλλωστε, τα Μέσα Ενημέρωσης και η αστυνομία προσπάθησαν να ενοχοποιήσουν τους ίδιους τους φιλάθλους, αναφέροντας πως μπήκαν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο και πως ήταν μεθυσμένοι
Όπως προέκυψε από την έρευνα του 2012 που διεξήχθη από την Ανεξάρτητη Αρχή που όρισαν οι οικογένειες των θυμάτων, η αστυνομία κατόπιν εντολών Duckenfield είχε επιτρέψει την είσοδο πολλών φιλάθλων σε μια κερκίδα που ήταν σχεδόν γεμάτη, κάτι που γνώριζε φυσικά. Μάλιστα, επειδή δεν θα προλάβαιναν το ξεκίνημα του αγώνα, όπως γράψαμε παραπάνω, άνοιξαν περισσότερες πύλες, με αποτέλεσμα να εισέλθουν ταυτόχρονα δυόμιση χιλιάδες άνθρωποι παραπάνω από τη χωρητικότητα της εξέδρας. Το μεγαλύτερο λάθος, όμως, ήταν πως οι φίλαθλοι σκαρφάλωναν στα κάγκελα για να μην ποδοπατηθούν και η αστυνομία τους έσπρωχνε πίσω στο χάος, αντιμετωπίζοντας τους σαν εισβολείς που ήθελαν να κάνουν επεισόδια και όχι ως ανθρώπους απεγνωσμένους. Το γιατί υπήρξε αυτός ο χειρισμός - σχεδιασμός από τις αρχές, παραμένει ένα αναπάντητο ερώτημα.

Η τότε Βρετανίδα πρωθυπουργός Μάργκαρετ Θάτσερ διέταξε έρευνα, την οποία ανέλαβε ο αρχιδικαστής Πίτερ Τέιλορ. Ένα χρόνο αργότερα εξέδωσε το πόρισμά του κι έριξε όλο το φταίξιμο στην τοπική αστυνομία του Νότιου Γιορκσάιρ. Οι ανώτατοι αξιωματικοί αποτάχθηκαν από το σώμα και οδηγήθηκαν σε δίκη το 2002, αλλά αθωώθηκαν. Το πρώτο μέτρο που πάρθηκε ήταν η κατάργηση των εξεδρών για ορθίους και η τοποθέτηση καθισμάτων, με αποτέλεσμα να μειωθεί δραστικά η χωρητικότητά τους και να αυξηθεί η ασφάλεια των φιλάθλων.
Ο φάκελλος της τραγωδίας του Χίλσμπορο δεν έχει κλείσει ακόμα. Η ανεξάρτητη επιτροπή απεφάνθη το Σεπτέμβριο του 2012 ότι οι 41 από τους 96 νεκρούς θα μπορούσαν να είχαν ζήσει, αν λάμβαναν την κατάλληλη ιατρική φροντίδα. Πολλοί συγγενείς των θυμάτων έχουν προσφύγει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, ενώ πλέον, διεξάγονται νέες έρευνες.

Ο μυστήριος ρόλος του Duckenfield

Στα 70 του χρόνια, ο Duckenfield δήλωσε φέτος πως πάσχει ακόμη από χρόνια κατάθλιψη και από το 1989 έχει γίνει αλκοολικός. Για την τραγωδία ανέφερε στη νεότερη κατάθεση του πως έδωσε ο ίδιος την εντολή να ανοίξουν οι θύρες πάνω στον πανικό του. Η γνωμοδότηση των γιατρών το 1991, ήταν πως έπασχε από κατάθλιψη και κρίσεις πανικού, μια γνωμοδότηση που αμφισβητήθηκε εις μάτιν από τις οικογένειες των θυμάτων.

Ο Duckenfield αρνήθηκε τις κατηγορίες συγκάλυψης και την εμπλοκή του σε αλλαγές καταθέσεων των αστυνομικών. Η Ανεξάρτητη Επιτροπή Ελέγχου της Αστυνομίας - Independent Police Complaints Commission (IPCC), διεξάγει σήμερα νέα έρευνα για την τραγωδία. Όπως αναφέρει ο Independent, διερευνάται η εμπλοκή της ομάδας των Freemasons στα γεγονότα του Χίλσμπορο. Η εν λόγω μασονική εταιρεία αριθμεί περισσότερα από έξι εκατομμύρια μέλη σε όλο τον κόσμο, πολλά από τα οποία είναι επιφανή στελέχη της κοινωνίας, και στα ελληνικά αποδίδονται ως Ελευθεροτέκτονες. Η έρευνα εστιάζει στο αν και κατά πόσο, ανώτερα μέλη της βρετανικής κοινωνίας που σχετίζονταν με την μασονική αυτή ομάδα, είχαν ανάμειξη με τους χειρισμούς της αστυνομίας το 1989 και με την μετέπειτα δικαστική έρευνα.
Όπως προέκυψε από τα πρώτα στοιχεία, τόσο ο David Duckenfield όσο και ο έτερος των σχεδιασμών, Brian Mole, ήταν μέλη των Freemasons. Ο Duckenfield έγινε μάλιστα επικεφαλής τοπικού γραφείου των μασόνων, ένα μόλις χρόνο μετά την τραγωδία, τότε που αρνείτο κάθε ευθύνη. Ο Duckenfield επιβεβαίωσε φέτος τη συμμετοχή του στους Freemasons επί 14 χρόνια, μιλώντας στους δικηγόρους των οικογενειών που συνεργάζονται με την IPCC. Παραδέχθηκε ακόμη πως δεν είχε εμπειρία, πως το βιογραφικό του ήταν ελλιπές για την κάλυψη της θέσης και πως δεν είχε ιδέα από διαχείριση κρίσεων στο ποδόσφαιρο. Όταν ερωτήθηκε αν έχει υποψίες πως μέλη της "μυστικής κοινωνίας" θα μπορούσαν να σχετίζονταν με όσα έγιναν, απάντησε, "ελπίζω πως όχι".

Παρόλα αυτά αρνήθηκε πως η "μασονική" ταυτότητα του, αποτέλεσε κλειδί για να ανέβει γρήγορα στην ιεραρχία της αστυνομίας. Προφανώς, ερωτήματα γεννιόνται σχετικά με την ταχύτατη ανέλιξη του, καθώς δεν πληρούσε τις προδιαγραφές της θέσης που είχε "κερδίσει", μια θέση που τον οδήγησε στο να σχεδιάσει το στρατηγικό πλάνο των αρχών για το ματς της Λίβερπουλ με τη Νότιγχαμ. Επίσης, ο πρώην επικεφαλής που τον είχε διαδεχθεί ο Duckenfield, ο Brian Mole, είναι πλέον νεκρός, άρα δύσκολα μπορούν να αμφισβητηθούν τα λεγόμενα του.
Ο πρόεδρος της IPPC, Rachel Cerfontyne δήλωσε στα media: "Θα εμβαθύνουμε στην ανάμειξη των Freemasons στην όλη ιστορία. Συνεργαζόμαστε με τις δικαστικές αρχές και την υπεράσπιση των θυμάτων και δεν θα σταματήσουμε γρήγορα. Πιστεύουμε πως συγκεκριμένοι επιφανείς ιδιώτες, κρύβονταν πίσω από τον σχεδιασμό της αστυνομίας και στα όσα δραματικά γνωρίζουμε, όπως επίσης και στην απόκρυψη ενοχοποιητικών στοιχείων για τους επικεφαλής της αστυνομίας". Το δεύτερο σκέλος, φαντάζει πάντως πιο ρεαλιστικό. Όπως γράφει ο Guardian, στο South Yorkshire έλαβε χώρα μια μεγάλη συνάντηση των Masons για το πώς θα καλυφθούν τα ενοχοποιητικά στοιχεία, δύο ημέρες μετά την τεράστια τραγωδία που γράφτηκε στην ιστορία σαν μια μαύρη στιγμή για το παγκόσμιο ποδόσφαιρο αλλά και για το Θατσερικό δόγμα. Η συνάντηση παρέμεινε μυστική.

Η IPCC τόνισε στον Independent πως μέχρι το τέλος της χρονιάς θα έχουν στα χέρια τους περισσότερα αποδεικτικά στοιχεία για μια υπόθεση που πλέον δεν μοιάζει με θεωρία συνωμοσίας.. Η σχέση των Freemasons με την αστυνομία του South Yorkshire, πάει βαθιά πίσω στον χρόνο, κάτι που δεν θεωρείται πως πρέπει να εκλαμβάνεται ως τυχαίο γεγονός. Σημειώνεται πως ο Duckenfield ζει τα τελευταία χρόνια απομονωμένος στην Πορτογαλία και για την ώρα δεν έχει υποστεί ποινική δίωξη λόγω αμφιβολιών και προβλημάτων υγείας που αντιμετώπιζε, εξ αιτίας των οποίων είχε συνταξιοδοτηθεί πρόωρα.

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/pws-sxetizontai-oi-masonoi-me-thn-tragwdia-toy-xilsmporo.4235616.html

dio
30-08-2016, 22:34
Πάλι καλά που έχουμε και το Χάνο Πλεύρη στο τουίτερ και περνάει ευχάριστα η ώρα...

Lucifer_7
01-09-2016, 16:41
Το πλαστικό άσπρο καπάκι του κινητού μου έχει αρχίσει να κιτρινίζει. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το διορθώσω;

Άγιος Πέτρος
01-09-2016, 17:06
Παίρνεις καινούριο


Προφανώς καινούριο πλαστικό. Αν δεν εχει ηλεκτρονικά μερη και λαστιχακια στεγανοποίησης το καθαριζεις με οινόπνευμα μπατονετες - οδοντογλυφίδες και νερο. Αλλά πολύς κόπος

rednorth7
01-09-2016, 17:36
Tα λαικ του Ντερτι ειναι ενας γριφος που θα λυθει( ; ) απο επιστημονες μετα απο πολλα χρονια.

dio
01-09-2016, 19:56
το κιτρίνισμα, δύσκολο διορθώνεται... δοκίμασε με cif, αν βγαίνει το καπάκι.

Άγιος Πέτρος
01-09-2016, 20:00
το κιτρίνισμα, δύσκολο διορθώνεται... δοκίμασε με cif, αν βγαίνει το καπάκι.



Το καπάκι του cif; Εντάξει, έχουν βάλει καπάκια ασφαλείας για μικρά παιδιά αλλά βγαίνουν

Lucifer_7
01-09-2016, 22:30
Να 'στε καλά. Ναι, το καπάκι είναι αποσπώμενο και θα το καθαρίσω αρχικά με οινόπνευμα.

Darkling
02-09-2016, 02:57
ΣΚΑΙ
Η εταιρεία Καλογρίτσα
Η εταιρεία Μαρινάκη
Ο ΑΝΤ1



Δεν πηραν αδεια ο Σαββιδης (που ελεγαν ολοι) και κυριως οι Βαρδινογιαννηδες (!!!)
πολυ περιεργο το τελευταιο. εκαναν πισω στο τελος? ποιος ξερει.


δυστυχως πηρε ο ΣΚΑΙ. τι να κανεις.

Salvador7
02-09-2016, 03:06
Τελικα δεν βγηκαν πληροφορίες προς τα εξω. Καμια σχεση τα ονόματα και τα ποσά που ακούγονταν.

Ισως ο Σαββιδης επαιξε ειδικό ρολο στη δημοπρασία. Προκαλει εντύπωση το γεγονος πως δεν εδωσε χρηματα για την αδεια. Ίσως το επιβεβαιώνουν και οι ίδιες οι δηλώσεις του:

Είπα αν δεν μπορώ να πάρω εγώ την άδεια, θα κάνω τα πάντα για να πληρώσουν όσο περισσότερο γίνεται οι υπόλοιποι. Δεν είμαι χαμένος, κέρδισα

75 εκατομμύρια εδωσε ο πρόεδρος.

Achilles
02-09-2016, 03:07
καλη εξελιξη για συριζα (καλογριτσας) αλλα και για νδ (σκαι- αντ1 - μαρινακης(?) )

DCS7
02-09-2016, 03:10
Δεν πηραν αδεια ο Σαββιδης (που ελεγαν ολοι) και κυριως οι Βαρδινογιαννηδες (!!!)
πολυ περιεργο το τελευταιο. εκαναν πισω στο τελος? ποιος ξερει.


Πάει για τα θεματικά κανάλια νομίζω. Η ενημέρωση δεν τον ενδιαφέρει τόσο .

Darkling
02-09-2016, 03:12
για ποιον απ τους 2 λες?
κι επισης αν δεν τον ενδιεφερε, γιατι μπηκε σ αυτην? :P

Salvador7
02-09-2016, 03:15
Εν τω μεταξύ ο Σαββίδης είπε : "Στεναχωρήθηκα που ο Αλαφούζος έδωσε τα λίγότερα από όλους."

Τι παίζει με αυτούς τους δύο? Δεν μπαίνανε κάποτε αγκαλιά σε κάτι τελικούς κυπέλλου?

DCS7
02-09-2016, 03:29
για ποιον απ τους 2 λες?
κι επισης αν δεν τον ενδιεφερε, γιατι μπηκε σ αυτην? :P

Για τον βαρδιλογιαννη. Ο σαββιδης μπήκε για να ανεβάσει τα ποσα. Ίσως παιε για τοπικό κανάλι β.ελλαδας
Όσο για το γιατί μπήκαν και οι δύο... Ίσως αν τους δινόταν ή ευκαιρία να χτυπήσουν με χαμηλή τιμή συχνότητα να το έκαναν

μιγάδας
04-09-2016, 03:02
άντε γαμήσου 2016.

dio
05-09-2016, 15:47
Είμαι στα τραπεζάκια στο Φυσικό (WiFi rulez), και έχω ρίξει το γέλιο της ζωής μου

Σκάει κοπελίτσα, συμπαθητική προς όμορφη (έξω δεν την κοίταζες, αλλά στο Φυσικό ξεχωρίζει :P). Τσεκάρει γύρω, βλέπει μια νερντουλοπαρέα. Πάει, "γεια σας, από το Φυσικό είστε, έτσι; Μπορείτε να μου λύσετε μια άσκηση Φυσικής;". Αφού μαζεύουν τα στόματά τους από το πάτωμα τα παιδιά, αρχίζουν σαχλαμάρες "ναι, άσκηση φυσικής, αλλά τι φυσικής; Μηχανική; Ηλεκτρομαγνητισμό; Κβαντομηχανική; 1 ή 2;" κλπ. Μην τα πολυλογώ, οι τύποι και έλυσαν την άσκηση, που ήταν για τη φίλη της, που έγραφε εκείνη την ώρα, και τους έλεγε να τη λύσουν και γρήγορα, και τηλέφωνο δεν πήραν :p

Χειρότεροι κι από καληνυχτάκιδες...

iliasp87
05-09-2016, 16:09
Είμαι στα τραπεζάκια στο Φυσικό (WiFi rulez), και έχω ρίξει το γέλιο της ζωής μου

Σκάει κοπελίτσα, συμπαθητική προς όμορφη (έξω δεν την κοίταζες, αλλά στο Φυσικό ξεχωρίζει :P). Τσεκάρει γύρω, βλέπει μια νερντουλοπαρέα. Πάει, "γεια σας, από το Φυσικό είστε, έτσι; Μπορείτε να μου λύσετε μια άσκηση Φυσικής;". Αφού μαζεύουν τα στόματά τους από το πάτωμα τα παιδιά, αρχίζουν σαχλαμάρες "ναι, άσκηση φυσικής, αλλά τι φυσικής; Μηχανική; Ηλεκτρομαγνητισμό; Κβαντομηχανική; 1 ή 2;" κλπ. Μην τα πολυλογώ, οι τύποι και έλυσαν την άσκηση, που ήταν για τη φίλη της, που έγραφε εκείνη την ώρα, και τους έλεγε να τη λύσουν και γρήγορα, και τηλέφωνο δεν πήραν :p

Χειρότεροι κι από καληνυχτάκιδες...

Αν είχα μουνί πιστεύω θα τέλειωνα το φυσικό τουλάχιστον 2 χρόνια νωρίτερα.

dio
05-09-2016, 16:11
αν είχες μουνί, θα τελείωνες το φυσικό στα 4

tsak8
05-09-2016, 16:21
αν είχες μουνί, θα τελείωνες το φυσικό στα 4

Διπλής;

dio
05-09-2016, 16:27
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς :P

DirtySniper
05-09-2016, 16:42
Αν ειχε μουνια το φυσικο
δεν θα το τελειωνα ποτε

Eleni7
05-09-2016, 16:45
Αν ειχε μουνια το φυσικο
δεν θα το τελειωνα ποτε

Φυσικο και Μαθηματικο στα Γιαννενα οι φοιτητες ειναι 50-50. Στο Μαθηματικο μαλιστα ειναι πιο πολλες κοπελες. Ευτυχως δεν ησουν πανω :D

DCS7
05-09-2016, 17:14
αν έχες μουνι και είχε μουνιά τότε είσαι στην νομική του Αριστοτέλειου.

Άγιος Πέτρος
05-09-2016, 17:26
Αν είχες μουνιά καθηγητές θα ήσουν σε κάποια σχολή στη Λαρισα

BabisKyr
05-09-2016, 18:10
Φιλοσοφική 20% άνδρες - 80% γυναίκες. Εξ ου και πτυχίο στα 5.5 χρόνια. :D

lamousis
05-09-2016, 19:12
τει πειραια το ακριβως αντιθετο (όπου άντρες βάλε κάφροι....)

Άγιος Πέτρος
05-09-2016, 20:43
JcLXfow2jEk

μιγάδας
06-09-2016, 11:13
ακολουθούν υπερκρίσιμα ερωτήματα προς φυσικούς (μιας και τα τζιμάνια οι καθηγητές σας δεν πολυψήνονται να απαντήσουν).

1ον: έχω 2 αστροναύτες υψους 2 μέτρων στη σελήνη. για να τους διακρίνει ένα τηλεσκόπιο που είναι στη γη, πρέπει να έχει διάμετρο D που ορίζεται από τη σχέση m=7,1+logD. όπου m βάζω το ύψος του σε μέτρα;

2ον: ένα σμήνος έχει 10.000 αστέρια. αυτό σημαίνει ότι είναι 10.000 φορές λαμπρότερο από κάθε του αστέρι;;

(όποιος πει ότι έκανα λάθος, να ρθει να πει και στη μάνα μου ότι δεν πήρα πτυχίο στο μαθηματικό γιατί δεν πέρασα φυσική....)

Άγιος Πέτρος
06-09-2016, 11:17
Δεν ξέρω αλλά άμα παίζει μπασκετάκι κανένας από τους δύο αστροναύτες ψάχνουμε τεσσάρι για να το προξενέψουμε σε ομάδα

linas7
07-09-2016, 16:48
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο

http://www.dinfo.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%C E%BA%CE%AC-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B8/

dio
07-09-2016, 23:31
ακολουθούν υπερκρίσιμα ερωτήματα προς φυσικούς (μιας και τα τζιμάνια οι καθηγητές σας δεν πολυψήνονται να απαντήσουν).

1ον: έχω 2 αστροναύτες υψους 2 μέτρων στη σελήνη. για να τους διακρίνει ένα τηλεσκόπιο που είναι στη γη, πρέπει να έχει διάμετρο D που ορίζεται από τη σχέση m=7,1+logD. όπου m βάζω το ύψος του σε μέτρα;

2ον: ένα σμήνος έχει 10.000 αστέρια. αυτό σημαίνει ότι είναι 10.000 φορές λαμπρότερο από κάθε του αστέρι;;

(όποιος πει ότι έκανα λάθος, να ρθει να πει και στη μάνα μου ότι δεν πήρα πτυχίο στο μαθηματικό γιατί δεν πέρασα φυσική....)

Ο Δανέζης σας τα ρώτησε αυτά;;;

Στον τύπο στο πρώτο ερώτημα, το m είναι το φαινόμενο μέγεθος του άστρου, απ'όσο θυμάμαι. Το δεύτερο δεν το κατάλαβα.

VasilisL7
08-09-2016, 00:06
DoD-tyGRIQ8

μιγάδας
08-09-2016, 11:26
ακολουθούν υπερκρίσιμα ερωτήματα προς φυσικούς (μιας και τα τζιμάνια οι καθηγητές σας δεν πολυψήνονται να απαντήσουν).

1ον: έχω 2 αστροναύτες υψους 2 μέτρων στη σελήνη. για να τους διακρίνει ένα τηλεσκόπιο που είναι στη γη, πρέπει να έχει διάμετρο D που ορίζεται από τη σχέση m=7,1+logD. όπου m βάζω το ύψος του σε μέτρα;

2ον: ένα σμήνος έχει 10.000 αστέρια. αυτό σημαίνει ότι είναι 10.000 φορές λαμπρότερο από κάθε του αστέρι;;

(όποιος πει ότι έκανα λάθος, να ρθει να πει και στη μάνα μου ότι δεν πήρα πτυχίο στο μαθηματικό γιατί δεν πέρασα φυσική....)

Ο Δανέζης σας τα ρώτησε αυτά;;;

Στον τύπο στο πρώτο ερώτημα, το m είναι το φαινόμενο μέγεθος του άστρου, απ'όσο θυμάμαι. Το δεύτερο δεν το κατάλαβα.

δανέζης-γαζέας.

το m το ξέρω αλλά τώρα έχω να δω έναν αστροναύτη. μήπως παίζει τον ρόλο του φαινόμενου μεγέθους αν ήταν αστέρι;;

σμηνός με φαινόμενο μέγεθος -1 και 10.000 αστέρια είναι το θέμα. τι φαινόμενο μέγεθος έχει το κάθε άστρο(θεωρώντας ότι όλα είναι ίδια).

dora7
08-09-2016, 11:28
μιγαδακος ή που θα αγνοειται ή που θα γαζωνει ....:p

Darkling
08-09-2016, 11:30
ακολουθούν υπερκρίσιμα ερωτήματα προς φυσικούς (μιας και τα τζιμάνια οι καθηγητές σας δεν πολυψήνονται να απαντήσουν).

1ον: έχω 2 αστροναύτες υψους 2 μέτρων στη σελήνη. για να τους διακρίνει ένα τηλεσκόπιο που είναι στη γη, πρέπει να έχει διάμετρο D που ορίζεται από τη σχέση m=7,1+logD. όπου m βάζω το ύψος του σε μέτρα;

2ον: ένα σμήνος έχει 10.000 αστέρια. αυτό σημαίνει ότι είναι 10.000 φορές λαμπρότερο από κάθε του αστέρι;;

(όποιος πει ότι έκανα λάθος, να ρθει να πει και στη μάνα μου ότι δεν πήρα πτυχίο στο μαθηματικό γιατί δεν πέρασα φυσική....)

Ο Δανέζης σας τα ρώτησε αυτά;;;

Στον τύπο στο πρώτο ερώτημα, το m είναι το φαινόμενο μέγεθος του άστρου, απ'όσο θυμάμαι. Το δεύτερο δεν το κατάλαβα.

δανέζης-γαζέας.

το m το ξέρω αλλά τώρα έχω να δω έναν αστροναύτη. μήπως παίζει τον ρόλο του φαινόμενου μεγέθους αν ήταν αστέρι;;

σμηνός με φαινόμενο μέγεθος -1 και 10.000 αστέρια είναι το θέμα. τι φαινόμενο μέγεθος έχει το κάθε άστρο(θεωρώντας ότι όλα είναι ίδια).



εκανα Δανεζη πρωτο μαθημα το 1998.
διαολε.

dio
08-09-2016, 11:46
ακολουθούν υπερκρίσιμα ερωτήματα προς φυσικούς (μιας και τα τζιμάνια οι καθηγητές σας δεν πολυψήνονται να απαντήσουν).

1ον: έχω 2 αστροναύτες υψους 2 μέτρων στη σελήνη. για να τους διακρίνει ένα τηλεσκόπιο που είναι στη γη, πρέπει να έχει διάμετρο D που ορίζεται από τη σχέση m=7,1+logD. όπου m βάζω το ύψος του σε μέτρα;

2ον: ένα σμήνος έχει 10.000 αστέρια. αυτό σημαίνει ότι είναι 10.000 φορές λαμπρότερο από κάθε του αστέρι;;

(όποιος πει ότι έκανα λάθος, να ρθει να πει και στη μάνα μου ότι δεν πήρα πτυχίο στο μαθηματικό γιατί δεν πέρασα φυσική....)

Ο Δανέζης σας τα ρώτησε αυτά;;;

Στον τύπο στο πρώτο ερώτημα, το m είναι το φαινόμενο μέγεθος του άστρου, απ'όσο θυμάμαι. Το δεύτερο δεν το κατάλαβα.

δανέζης-γαζέας.

το m το ξέρω αλλά τώρα έχω να δω έναν αστροναύτη. μήπως παίζει τον ρόλο του φαινόμενου μεγέθους αν ήταν αστέρι;;

σμηνός με φαινόμενο μέγεθος -1 και 10.000 αστέρια είναι το θέμα. τι φαινόμενο μέγεθος έχει το κάθε άστρο(θεωρώντας ότι όλα είναι ίδια).



εκανα Δανεζη πρωτο μαθημα το 1998.
διαολε.

τι γίνεται; φύσιξχουπζ.σάιενς θα το κάνουμε εδώ έτσι όπως πάμε :p

Darkling
08-09-2016, 11:47
καλα εγω ειμαι ντεμί, δεν τελειωσα.

dio
08-09-2016, 11:49
ποιος σε απογοήτευσε και τα παράτησες; τρικαλινός;

Darkling
08-09-2016, 11:50
χχαχαχα οχι ο Τρικαλινος οκ.

κατι ηλεκτρομαγνητισμοι και κατι κβαντομηχανικες 1.

(την 2 την ειχα περασει. χαχα)

στην πορεια ανακαλυψα οτι μ αρεσουν πολυ παραπανω τα δικτυα και αρχισα να παιρνω Cisco.

plextis
08-09-2016, 11:54
Πότε θα ανοίξει το topic οι Φυσικοί του redhoops; Να μην ενοχλούμε και τους άλλους δηλαδή.

dio
08-09-2016, 11:55
την καλύτερη δουλειά έκανες... μακάρι να είχα κι εγώ μυαλά τότε, να κάνω την ίδια δουλειά. Τελικά αποφάσισα να πάρω το πτυχίο :p

Darkling
08-09-2016, 12:01
χαχαχ

ποτε δε με πειραξε που δεν τελειωσα.
ιτς οκ.

DirtySniper
08-09-2016, 13:32
και εγω αρχισα να παιρνω σισκο
αλλα ανακαλυψα οτι μου αρεσουν τα παιδια.
Οχι οπως αρεσαν στο Μαικλ Τζακσον
αλλα μου αρεσε να τους μαθαινω πραγματα που δεν ηθελαν να μαθουν.

Τελικα σε αυτο το φορουμ ολοι οι σεξυ χρηστες ειναι ειτε φυσικοι ειτε τελειωσαν προγραμματισμο στο καμπο

Darkling
08-09-2016, 13:43
ααχααχαχχαχαχα

Άγιος Πέτρος
08-09-2016, 13:44
Sisco στη σχολή

Είχαν ένα μάθημα "γνωριμίας" και από κει και πέρα όποιος ήθελε συνέχιζε το μακρύ δρόμο χωρίς επιστροφή. Πάω κι εγώ λοιπόν, βλέπω τους καθηγητές που θα δίδασκαν.

Ένας αχώνευτος κι ένας κινούμενος στόχος (ήθελαν και θέλουν πολλοί να του κάνουν κακό) δίδασκαν τα ρούτια και υπόσχονταν μια ζωή γεμάτη πιστοποιήσεις και καλώδια

Τελικά δεν παρακολούθησα. Θυμήθηκα πως ο ένας είχε κατακρίνει το "πατσάρισμα" που είχε κάνει ο admin του φόρουμ μας τότε, γιατί είχε λίγα γυμνά προς το βύσμα. Τελικά ήταν το μόνο crossover που δούλεψε εκείνη τη μέρα στο εργαστήριο.

Θυμήθηκα πως ο άλλος την έπεφτε σε φοιτήτριες την ώρα της τελικής εξέτασης, μάλιστα μια φορά είχε σκάσει στην αίθουσα με μπουκέτο λουλούδια. Και πως είχαν μπει στο γραφείο του να τον δείρουν μια μέρα, κι αυτός έβαλε ασπίδα άλλον καθηγητή (τρου στόρυ).

Εκεί στη σίσκο πρέπει να κάνουν λίγο πιο αυστηρό το κάστινγκ κάουτς τους, έτσι χάνονται τα ταλέντα και γίνονται προγραμματιστές


-Saint Peter, απομνημονεύματα

DirtySniper
08-09-2016, 13:56
νταρκλινγ ειμασταν συμφοιτητες.
Ξερεις ποιος ημανε?
Οπως ανεβαινες με το λεωφορειο και περνουσες το Νουκα
εκει δεξια ητανε μια καφετερια το 222.
Στο κεντρικο τραπεζι ητανε ενας πολυ ομορφος και γυμνασμενος νεαρος με παρα πολλα μουνια γυρω του.
Ε εγω ημουνα στο βαθος στις σκιες και τους εβλεπα και ζηλευα

Darkling
08-09-2016, 14:00
χχαχαχαχαχα ειπες Νουκα και 222

με συγκινησες μπαγασακο....

θυμαμαι τα μουνια ναι.
τα εβλεπα απ το λεωφορειο και τους εκανα στη νοηματικη "θελετε αγνο και ανιδιοτελη ερωτα?"

dio
08-09-2016, 15:03
ο νεαρός αυτός ήταν από τα τεφαα; γτ από ΦΜΣ, και ΘΕ γενικότερα, δε νομίζω να ήταν :p

plextis
08-09-2016, 15:14
νταρκλινγ ειμασταν συμφοιτητες.
Ξερεις ποιος ημανε?
Οπως ανεβαινες με το λεωφορειο και περνουσες το Νουκα
εκει δεξια ητανε μια καφετερια το 222.
Στο κεντρικο τραπεζι ητανε ενας πολυ ομορφος και γυμνασμενος νεαρος με παρα πολλα μουνια γυρω του.
Ε εγω ημουνα στο βαθος στις σκιες και τους εβλεπα και ζηλευα

Το καφέ λεγόταν "Αρτ καφέ" μην παραπληροφορείς τον κόσμο, εκτός αν είσαι και εσυ μια 10ετία μετά από τις δόξες του, που δεν έβρισκες ούτε καρέκλα.
Αναγκαστικά επείδη δεν βρίσκαμε θέσεις πηγαίναμε στο καφε του Σαργκάνη, κάτω στην Παπάγου και λιώναμε στο τάβλι.

dio
08-09-2016, 17:08
ποιο λέτε ρε; αυτό που ήταν δίπλα στο τέρμα του 608, στο νεκροταφείο;

dora7
08-09-2016, 19:28
σας αγαπω ολους με κανετε και γελαω χουπηδες ασυλληπτοι! κανα δυο χρονια ακομα και ολα τα απλυτα της ελλαδας θα εχουν γραφτει εδω μεσα....:p

Darkling
08-09-2016, 20:43
νταρκλινγ ειμασταν συμφοιτητες.
Ξερεις ποιος ημανε?
Οπως ανεβαινες με το λεωφορειο και περνουσες το Νουκα
εκει δεξια ητανε μια καφετερια το 222.
Στο κεντρικο τραπεζι ητανε ενας πολυ ομορφος και γυμνασμενος νεαρος με παρα πολλα μουνια γυρω του.
Ε εγω ημουνα στο βαθος στις σκιες και τους εβλεπα και ζηλευα

Το καφέ λεγόταν "Αρτ καφέ" μην παραπληροφορείς τον κόσμο, εκτός αν είσαι και εσυ μια 10ετία μετά από τις δόξες του, που δεν έβρισκες ούτε καρέκλα.
Αναγκαστικά επείδη δεν βρίσκαμε θέσεις πηγαίναμε στο καφε του Σαργκάνη, κάτω στην Παπάγου και λιώναμε στο τάβλι.



το αρτ καφε ηταν πανω πανω ναι, εχω μαθει ταβλι εγω εκει πανω και ξερω.
αλλα νομιζω ναι οτι υπηρχε και ενα "222" λιγο πιο κατω.

dio
08-09-2016, 20:52
υπήρχε/υπάρχει (ίσως με άλλο όνομα) το 222. Είναι κάτω από το ΦΛΕΪΒΟΡ, στην αρχή της Κουσίδη (το δρόμο που ανεβαίνει βασανιστικά το 608 για να φτάσει στο Νεκροταφείο)

Darkling
08-09-2016, 20:57
δε τα ξερουμε αυτα τα 608 εμεις, εμεις πηγαιναμε με τιμιο 222, και εμεις παιρναμε λεωφορεια οταν υπηρχαν τα ΠΡΑΣΙΝΑ.

dio
08-09-2016, 21:05
yikes

Darkling
08-09-2016, 21:07
Πρασινα λεωφορεια οτι καλυτερο εχει βγαλει το λεκανοπεδιο.

κανενα νοημα, τρολολο δρομολογια, παλαβοι στα τιμονια.
τους αγαπω για παντα.

rednorth7
08-09-2016, 21:11
Ωχαχαχαχα ApplePlugs (http://appleplugs.com/)

Darkling
08-09-2016, 21:13
πραγματικα για γελια.
και εχουν κατι σε 150 ευρω ξερω εγω.
αλλα αφου τα αγοραζουν τα προβατα...

rednorth7
08-09-2016, 21:15
πραγματικα για γελια.
και εχουν κατι σε 150 ευρω ξερω εγω.
αλλα αφου τα αγοραζουν τα προβατα...

Το συγκεκριμενο ειναι τρολια για τη μαλακια που κανανε στο 7αρι και αφαιρεσαν το 3.5mm των ακουστικων.Και τωρα θα χρειαζεται ανταπτορακι που αν το χασεις κανει λεει 10 δολλαρια.Χαχαχα
http://appleplugs.com/img/animation-1.gif

Darkling
08-09-2016, 21:16
αα, χαχαχα

Άγιος Πέτρος
08-09-2016, 21:18
Νταξ, πέρα από τη χρησιμότητα του πράγματος, αυτό που δεν αντέχεται είναι το μαρκετινγκ

οκ, ο Τζομπς όσο παπάρας και να ήταν, είχε κάποιες ιδέες κι εναν τρόπο να τις πλασάρει που ήταν μοναδικός. Τώρα ο Τιμ Κουκ εφαρμοζει την τακτική "όποιος δε χρησιμοποιεί τα προϊόντα μας είναι μαλάκας"

When we made iPhone 6 and 6s, the world wasn't ready for the future. Now, it is.

Once in place, Apple Plug cannot be removed. But why would you want to? Would you want to downgrade?

Apple Plug isn't just a pristine product. It's an essential part of showing others who you are.


iphone hate rant off

Achilles
08-09-2016, 21:27
http://starecat.com/content/wp-content/uploads/coffee-icoffee-dont-be-an-idiot.jpg

DirtySniper
08-09-2016, 22:29
ναι αλλα τωρα μας γαματε τη κουβεντα για το 222

DirtySniper
08-09-2016, 22:31
αυτα τα απλ πλαγκς
ακουγονται πονηρα
ειναι καποιου ειδος sex toys?
ποια η χρησιμοτητα τους?

rednorth7
08-09-2016, 22:37
αυτα τα απλ πλαγκς
ακουγονται πονηρα
ειναι καποιου ειδος sex toys?
ποια η χρησιμοτητα τους?

Να γεμιζουν την τρυπα (χοχοχο) στην οποια μπαινουν τα ακουστικα σε καθε τηλεφωνο.

DirtySniper
08-09-2016, 22:41
και?

Darkling
08-09-2016, 22:54
θα γεμιζονται τρυπες.

tsak8
09-09-2016, 01:15
Γιωτάδες,
Τι τάξη πηγαίνατε όταν έπαιρνα το πρασινο 040 να πάω απο Πειραιά (σπούδαζα πιο πολύ) --> Σύνταγμα και μετά Ζωγράφου με τα πόδια ή αν σπούδαζα μέχρι πολύ νωρίς το πρωί με το 222;;
Πφφ, εμείς προλάβαμε το καφέ του Σαργκάνη (1+1) όταν δεν το είχε σκεφτεί ούτε ο Σαργκάνης

ΜΙΛΑΓΚΡΟ ΜΟΝΟ! Με Γωγάρα (ξεροκαταπίνω), την Μαρία Κορινθίου της εποχής..
Και Κολωνάκι

plextis
09-09-2016, 09:45
Milagro ρε φιλε τι μου θύμισες!! Πως το είχα ξεχάσει.
Ναι το Αρτ ήταν πάνω στο τέρμα του 222 (το 608 δεν υπάρχει πάντα 222 θα μείνει για μένα).
Το 222 ηταν πιο κάτω κοντά στο φλειβορ και στη γωνία το Ροκ νομίζω καφέ.

μιγάδας
09-09-2016, 09:55
art kafe ερείπιο τουλάχιστον 6 χρόνια τώρα χωρίς να χει αφαιρεθεί ούτε η ταμπέλα.

ροκ έκλεισε πριν 5 χρόνια περίπου κι έχει γίνει άλλο μαγαζί.

222 καφέ, μεγάλο αίνιγμα να κρυπτογραφήσουμε εμείς του 608 γιατί έχει αυτό το όνομα. μέχρι να μας το εξηγήσει κάποιος πατέρας (οοοοοο, προσβόλααααα).

plextis
09-09-2016, 10:31
Τι πατέρας, παίζει να είμαι και παππούς πλέον!!!

Άγιος Πέτρος
10-09-2016, 14:02
Εσείς οι πατεράδες αυτού του φόρουμ


πόσες φορές και σε πόσες γλώσσες τραγουδάνε για τα χρόνια πολλά στα παιδικά πάρτυ; Γιατί βασανίζουν έτσι τα παιδιά;

Lucifer_7
10-09-2016, 14:06
Στα ελληνικά, στα αγγλικά και καπάκι τον ύμνο του Ολυμπιακού.

Άγιος Πέτρος
10-09-2016, 14:07
Γιατί τόσο βάσανο στα παιδιά; Ύμνο του Ολυμπιακού (εναλλακτικά το "είσαι στο μυαλό" δεν είμαστε απόλυτοι) και κατευθειαν τούρτα

Lucifer_7
10-09-2016, 14:10
Αν τα γενέθλια είναι δε σε ανοικτό χώρο, η συνοδεία καπνογόνων κρίνεται απαραίτητη.

dora7
10-09-2016, 14:14
εικαζω διοτι δεν εχω παιδια οτι πρεπει τα καμαρια να επιδειξουν τις γνωσεις τους σε ολες τις γλωσσες, ολα τα αδερφακια να εχουν την ευκαιρια να σβησουν το κερι του τυχερου που γιορταζει....κλπ κλπ κλπ
ενω ενα θρυλε θεε μου ολυμπιακε μου και τελειωσε....

Darkling
10-09-2016, 14:16
http://www.icefountains.com/images/pdf/phoca_thumb_l_ice_fountains_birthday_cake_decorati ons_birthday_cake_sparklers.jpg




εξαιρωντας αυτον τον σουησαηντ σκουαντερ που το κραταει, εννοειτε μια τετοια τουρτα, ενδεχομενως, α?

Άγιος Πέτρος
10-09-2016, 14:20
Το ιδανικό θα ήταν αυτό

http://www.redvoice.gr/wp-content/uploads/2015/03/DSCN9863-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%C E%AE-640x480.jpg

dora7
10-09-2016, 14:52
Κανονικά όλα τα παιδικά παρτυ ςπρεπε να γίνονται Καραϊσκάκη η σεφ...

Sent from my Nokia Lumia 535 using tapatalk

Άγιος Πέτρος
10-09-2016, 14:57
Έστω έναν θρυλέοντα και 5 δικάβαλα στο σπίτι

Arionas
11-09-2016, 14:07
Εκανα την απιστευτη μαλακια να αγορασω καρτα paysafe(λογω συνηθειας απο παλια πριν τα capital control) για αγορα online απο το εξωτερικο.Το ποσο δεν ειναι ιδιαιτερως σημαντικο(30ευρω)αλλα παγιδευτικα και πλεον δε μπορω να βρω (gaming cd key)site που να δεχεται paysafe απο Ελλαδα.Ψαχνω καθε δυνατη επιλογη για ανταλλαγη paysafe σε paypal/skrill κλπ αλλα δε βρισκω κατι.Υπαρχει κανα τζιμανι εδω μεσα που να μπορει να δωσει συμβουλη?

Lucifer_7
11-09-2016, 14:43
Paysafe σε Paypal δεν γίνεται απ' όσο είχα ψάξει πριν 2-3 χρόνια. Ό,τι ιστοσελίδες υπάρχουν είναι απάτη.

Ούτε το steam τη δέχεται;

Άγιος Πέτρος
11-09-2016, 14:46
Μπορείς να κάνεις online αιτηση για κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό αλλά δεν αξίζει. Εκτός ότι πρέπει να σκανάρεις ένα σκασμό αποδεικτικά έγγραφα, κρατάνε μια προμήθεια κοντά στα 10 ευρώ


Paysafe σε paypal όχι. Δε γινόταν ποτέ και δε γίνεται ακόμα. Για τον ίδιο λόγο με παραπάνω. Αν γκουγκλάρεις και βρεις κάποια υπηρεσία θα δεις ότι κι εκεί κρατάνε προμήθεια.

Οπότε τι λύσεις έχεις:

κατάθεση σε σελίδα στοιχήματος και ανάληψη από εκεί
πληρωμη σε βενζινάδικο (υπάρχουν αρκετά που δέχονται)

κοιτάς εδώ τι παίζει
https://www.paysafecard.com/el-gr/use

την ανταλάζεις χεράτα σε γνωστό/ψιλικατζή

Arionas
11-09-2016, 15:16
Paysafe σε Paypal δεν γίνεται απ' όσο είχα ψάξει πριν 2-3 χρόνια. Ό,τι ιστοσελίδες υπάρχουν είναι απάτη.

Ούτε το steam τη δέχεται;

Το steam δεν ξερω δεν το εψαξα γιατι δε με βολευει μιας και δε μπορω να παρω το Legion απο εκει

Darkling
11-09-2016, 17:41
ωστε για το Legion το θες, τωρα φανερωνεσαι.

(οταν το βαλεις πες μου και μενα πως ειναι. χαχα)

rakos
12-09-2016, 16:07
Physicists Say Twin Towers Destroyed by Controlled Demolition on 9/11

http://www.europhysicsnews.org/articles/epn/pdf/2016/04/epn2016474p21.pdf

http://theantimedia.org/physicists-twin-towers-controlled-demolition-911/

Lucifer_7
12-09-2016, 23:35
Γεια χαρά. Ποιο πρόγραμμα προτείνετε για την προσθήκη mkv βίντεο στο Sony Vegas; Με ενδιαφέρει να μη χάνετε η ποιότητα.

Είμαι τελείως νουμπάς και προσπαθώ να φτιάξω κάτι βιντεάκια.

Lucifer_7
13-09-2016, 02:31
Δύο ώρες μετά:

Τελικά βρήκα ένα πρόγραμμα (Wondershare Video Converter Ultimate). Και έκανα τη δουλειά μου. Με το μάτι δεν βλέπω απώλειες σε ποιότητα.

Και εκεί που τρίβω τα χέρια μου και λέω «Εδώ είμαστε, το πρώτο βιντεάκι της Γιουτιουμπικής μου καριέρας είναι προ των πυλών», βλέπω ότι το render as (κάτι σαν loading) θέλει ~2 ώρες. Αιφνιδιάστηκα. Σιωπή. Βουβαμάρα. Μου κόβονται τα πόδια. Νιώθω σαν Τσεσεκανός στην Πόλη. Σαν βάζελος στο ΟΑΚΑ...

Η μάχη μπορεί να χάθηκε, αλλά όχι ο πόλεμος.
Οθέλο Χάντερ θα χρειαστεί να περιμένεις μερικές μέρες ακόμα.

Άγιος Πέτρος
13-09-2016, 02:53
6πυρηνο phenom τι νομίζεις για πλακα τον έχουμε

Γενικά υπάρχουν cpu και gpu για gaming και για video editing

Ας πούμε χονδρικά οτι η gpu επιταχύνει αλλα οι υπολογισμοί γίνονται στη cpu

Αν θέλεις να ασχοληθείς περισσότερο θα ψαχτεις σε video editing build

Άγιος Πέτρος
13-09-2016, 14:39
Οι χειρότεροι είναι αυτοί που σε σταματούν στο μετρό για να σε ρωτήσουν οδηγίες

Ενώ φοράς ακουστικά και είσαι σε ενα μετρό γεμάτο ταμπέλες που ακόμα και Σιγκαπουριανος με κινεζικη καταγωγή μπορεί να προσανατολιστεί


ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

LFO
13-09-2016, 16:21
Ειναι επειδη εχεις φατσα καλου παιδιου. Αμα σε πετυχω σε μετρο θα σε ρωτησω και εγω

Sent from a galaxy far, far away..

dio
13-09-2016, 16:39
προφανώς δε σε ρώτησε καμιά σκανδιναβή, για αυτό σε εκνεύρισαν :p

Άγιος Πέτρος
13-09-2016, 16:52
Εντάξει, με εξαίρεση τον LFO και τη Σκανδιναβή

damianos
13-09-2016, 22:45
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160913/b1ec4096a384b4e314af5f197f9600e0.jpg

Απαιτω τοποθετηση jasone.

damianos
13-09-2016, 22:50
Το private browsing γιαυτο υπαρχει ρε ζωα.

KonTaz
14-09-2016, 00:22
Μαγική χώρα

Lucifer_7
14-09-2016, 00:24
Το "Spanoulis: A Hot Night in Oaka" έψαχναν. Αμέσως εσείς.

Άγιος Πέτρος
15-09-2016, 02:25
http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/media/einai-ayto-to-teleytaio-deltio-eidhsewn-toy-mega.4263728.html

Σε ισχύ τίθεται από την Πέμπτη η επίσχεση εργασίας στην οποία έχουν προχωρήσει 42 δημοσιογράφοι του του τηλεοπτικού σταθμού Mega, ενώ αναμένεται να ακολουθήσουν και άλλοι συνάδελφοί τους δημοσιογράφοι και τεχνικοί του καναλιού.

Με την επίσχεση εργασίας οι εργαζόμενοι καταγγέλλουν επί της ουσίας τις συμβάσεις τους με την ΤΗΛΕΤΥΠΟΣ Α.Ε. και συνεπώς σταματούν να προσέρχονται στην εργασία τους. Σημειώνεται ότι η εταιρία οφείλει δεδουλευμένα πέντε μηνών, ενώ δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για το τι μέλλει γενέσθαι με το κανάλι που έμεινε εκτός διαδικασίας δημοπράτησης των τεσσάρων τηλεοπτικών αδειών πανελλαδικής εμβέλειας.


Εντάξει, ο κακός ο παλιάνθρωπος ο Μαρινάκης πήρε τηλεοπτική άδεια και το καλό και τίμιο Μέγκα που δουλεύει τόσα χρόνια θα έπρεπε να πάρει την άδεια για να μη μείνουν στο δρόμο οι εργαζόμενοι.

Θα συνέχιζαν χαρούμενοι να δουλεύουν απλήρωτοι ενώ τώρα θα πάρουν επίδομα από τον ΟΑΕΔ ή μετράω κάτι λάθος;

DirtySniper
15-09-2016, 23:28
Παιδιά
βάλτε ένα χεράκι να βοηθήσουμε τα χέρια μας τους ΝεοΖηλανδούς
"Γιατί η Νέα Ζηλανδία ξέμεινε από σπέρμα" (http://www.mynews.gr/1/9255714/%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%AD%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%83%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B6%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1)

Kharnee
15-09-2016, 23:55
Paysafe σε Paypal δεν γίνεται απ' όσο είχα ψάξει πριν 2-3 χρόνια. Ό,τι ιστοσελίδες υπάρχουν είναι απάτη.

Ούτε το steam τη δέχεται;

Το steam δεν ξερω δεν το εψαξα γιατι δε με βολευει μιας και δε μπορω να παρω το Legion απο εκει

Δεν είναι εντάξει οι χρεωστικές πλέον στη Blizzard; Εγώ κανονικά το αγόρασα (κι ας μην έχω PC εδώ και ένα μήνα #lol)