PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35

μιγάδας
27-11-2017, 11:10
ΛΦΟ εκπροσωπος της παραδοσιακης, λαϊκής δεξιας.

Δεν συμφωνω αλλα σεβομαι.

Να υπενθυμισουμε, οτι δεν υψωσαν σημαια του πακισταν, αλλα αυτο δεν αλλαζει την ουσια

LFO
27-11-2017, 11:23
ΛΦΟ εκπροσωπος της παραδοσιακης, λαϊκής δεξιας.

Δεν συμφωνω αλλα σεβομαι.




Οχι τοσο πολυ πλεον. Δεν θα εγραφα για θρησκευτικη ελευθερια αν ημουν.

Οσο μεγαλωνω παω προς το κεντρο #me_ton_kyriako .

Οι καιροι και οι κοινωνιες αλλαζουν. Και για εμας αλλα κυριως για τα παιδια μας. Πιο πολυ με ανησυχει η Ελλάδα του 2040 παρα η σημερινη.

Γιαυτο και με προβληματιζει πιο πολυ η ΧΑ που σημερα ειναι στα θρανια παρα αυτή που ειναι στους δρομους.

harrism15a
27-11-2017, 11:32
Ορεα απαντησι.
Σεβαστι ι αποψι σου μας καλιψες.

Ορέα του τα ήπες. Κη εγό μαζή σου σίντρωφε

VasilisL7
27-11-2017, 11:37
Συγχαρητήρια σε όσους ειρωνεύονται

antonio108
27-11-2017, 11:42
εφχαριστο

VasilisL7
27-11-2017, 11:44
Τραγικότητα σε όλο της το μεγαλείο

antonio108
27-11-2017, 11:49
κε ληγα λες

VasilisL7
27-11-2017, 11:51
Συνέχισε...

antonio108
27-11-2017, 11:58
Ωχ!
Ελα ενταξει πλακα εκανα,μην στειλεις κανεναν.

VasilisL7
27-11-2017, 12:05
Ωχ!
Ελα ενταξει πλακα εκανα,μην στειλεις κανεναν.

Ακόμα ένας που με χαρακτηρίζει. Πολλά συγχαρητήρια προς τον υπεύθυνο του φόρουμ που παραμένει απαθής.

antonio108
27-11-2017, 12:11
Ορεα απαντησι.
Σεβαστι ι αποψι σου μας καλιψες.

Ορέα του τα ήπες. Κη εγό μαζή σου σίντρωφε

Δεν ειμαι αριστερος.

Darkling
27-11-2017, 12:14
Δεν χρειαζονται ειρωνιες. Πειτε οτι θελετε στα ισια.


by the way oι φασιστικες αποψαρες με τον μανδυα του πατριωτισμου (σε γενικες γραμμες μπορεις να αγαπας τη χωρα σου χωρις να επικαλεισαι αγιασματα χεριων που εδειραν καποιους που σηκωσαν τη σημαια σου) στο τελος οπλιζουν τα χερια.

Μπορει να μην το κανει ο καθε Βασιλης η ο καθε ελληναρας του φεισμπουκ, ο οποιος μαλιστα με μια προχειρη ερευνα ειναι και φουλ ανιστορητος και δεν εχει ιδεα απο ελληνικη ιστορια, αλλα υπαρχει κοσμος που θα το κανει.
Αν αυτο δεν το καταλαβαινει ο καθε βασιλης του κοσμου αυτου, τοτε βρισκεται πολυ λαθος κοινωνικα και ανθρωπιστικα και οπουδηποτε.
Αν παλι το καταλαβαινει αλλα πρεπει να αγιαστουν τα χερια, τοτε σορρυ, ειτε στο ρεντχουπς, ειτε στο φεισμπουκ, ειτε στο τσατ του WoW, παλι φασιστας θα ναι.


υ.γ. Αν καταδικαστει καποιο μελος της ΧΑ για φονο μεταναστη, ευχομαι να μη μου πεις "επεσα απ τα συννεφα, πωτς γκενεν αυτο"

υ.γ.2 το αστειο με τον Γιατζογλου παντως, γελασαμε οντως, αλλα αντικατοπτριζει πραγματικα τη φαση. κι ο Γιατζογλου αυτα ελεγε "κοιτα δε ξερουμε αν τα κανανε, ΑΝ (λεμε) τα κανανε, τοτε θα πω οτι δεν επρεπε.
Διαβαστε λιγο καταθεσεις πρωην μελων της ΧΑ στην δικη για τον Φυσσα για το τι εκαναν και μετα ελατε να μου πειτε τι και πως.
Και αυτες ειναι πραγματικες καταθεσεις με στοιχεια, και ωρες και ονοματα, οχι του Τακη Φυσσα και του Γεωργεα.

μιγάδας
27-11-2017, 12:16
Εγω δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με χαρακτηρισμους. Αμα δεν μ αρεσει να μας λενε φασιστες, δεν λεμε φασιστικα πραματα.

Δεν το λεω για σένα βασιλη, δεν περιμενω να καταλαβεις. Χθες μιλαγα σε τοιχο, επηξα στον "σεβασμο" αλλα απαντηση δεν πηρα. Για τους υπολοιπους το λεω, μην νομιζει κανεις οτι ξεκινησαμε ακυρους χαρακτηρισμους...

Ασε που ο υπευθυνος του φορουμ ακομα περιμενει απαντηση σ αυτα που ρωτησε...

nrg15
27-11-2017, 12:51
Διαφωνω με Βασιλη τελειως αλλα να κανω μια ερωτηση;
Ειναι υποχρεωμενος να μας απαντησει;
Ας πιστευει οτι γουσταρει να πιστευει! Δε θα του αλλαξει κανεις απο εμας γνωμη!
Και να απαντησει και να μη μας αρεσει(που δε θα μας αρεσει) οτι πει τι θα γινει;

Serco
27-11-2017, 12:55
υ.γ. Αν καταδικαστει καποιο μελος της ΧΑ για φονο μεταναστη, ευχομαι να μη μου πεις "επεσα απ τα συννεφα, πωτς γκενεν αυτο"



Εχουν ηδη καταδικαστει https://www.vice.com/gr/article/z4bd45/ypothesi-loukman

Darkling
27-11-2017, 13:01
Διαφωνω με Βασιλη τελειως αλλα να κανω μια ερωτηση;
Ειναι υποχρεωμενος να μας απαντησει;
Ας πιστευει οτι γουσταρει να πιστευει! Δε θα του αλλαξει κανεις απο εμας γνωμη!
Και να απαντησει και να μη μας αρεσει(που δε θα μας αρεσει) οτι πει τι θα γινει;


Θα σου απαντησω εγω.
Μπορει να σταματησει να απανταει, δεν του ειπε καποιος να απαντησει οπωσδηποτε.
Αν ειχε σταματησει να απανταει βεβαια θα ειχε σωσει μισο προσχημα (ολο αυτο μεχρι να μου πει αν εχω στοιχεια για τους χρυσαυγιτες ,μετα αντιο, τα λεγαμε) αλλα ξερεις τι συμβαινει? ο μεσος "ΕΛΛΗΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ" που κουβαλαει φασιστικες αποψεις, δεν εχει ιδεα τι πιστευει και τα πεταει ως πατριωτικα ενω στην ουσια ειναι αυτο που ξερουμε ολοι.
Σαν αποτελεσμα, απλα συνεχισε να λεει αυτο που ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑ κυριως επειδη δεν εχει παρει πρεφα οτι εχει ηδη κανει βουτια στην φασιστικη πισινα και -πιθανον- δεν το εχει δει ποτε.


Ομως συνεχιζει να απανταει.
Και εδω ειναι φορουμ συζητησης. Οσο εσυ συνεχιζεις να μου λες κατι, που εγω πιστευω (η θελω) πως πρεπει να συζητηθει, σχολιαστει, η να κανω ερωτησεις πανω σε οσα ειπες, θα το κανω και γω.
Οπως αυτος οντως, δεν ειναι υποχρεωμενος να συζητησει, ετσι κι εγω απ τη στιγμη που απανταει κανονικα σε καθε ποστ, δεν ειμαι υποχρεωμενος να σταματησω και να το αφησω να πεσει.


Και οχι δεν μπορεις απλα "να αφηνεις να περνανε" τετοιες αποψεις. Οχι στο ρεντ χουπς. Στην κοινωνια.

nrg15
27-11-2017, 13:09
Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα και παλι...!! Οταν υπαρχει ειρωνεια σε καθε ποστ θα μπει στη διαδικασια να απαντησει!!
Αφηνεις να περνανε εκτος ρεντ χουπς τετοιες αποψεις;
Γιατι εδω μεσα και γενικα στο γαμημενο το ιντερνετ εχουμε γεμισει "επαναστατες"!
Δεν θελω να γραφω πολλα γιατι εκτος του οτι βαριεμαι να γραφω... φοβαμαι μη πιασει ΠΟΝΟΜΑΤΟΣ τον LFO!!!!

LFO
27-11-2017, 13:13
Γράφε ελεύθερα, θα σε κάνω πλοκ

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Darkling
27-11-2017, 13:16
Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα και παλι...!! Οταν υπαρχει ειρωνεια σε καθε ποστ θα μπει στη διαδικασια να απαντησει!!
Αφηνεις να περνανε εκτος ρεντ χουπς τετοιες αποψεις;
Γιατι εδω μεσα και γενικα στο γαμημενο το ιντερνετ εχουμε γεμισει "επαναστατες"!
Δεν θελω να γραφω πολλα γιατι εκτος του οτι βαριεμαι να γραφω... φοβαμαι μη πιασει ΠΟΝΟΜΑΤΟΣ τον LFO!!!!



Ναι οσο μπορω δεν τις αφηνω να περνανε ετσι στον αερα.

Οσο μπορει κι οτι καταφερνει ο καθενας.
Αλλα ειναι το σωστο.
Αν αφησεις να περνανε ετσι τετοιες αποψεις και να μην λες καν τιποτα γι αυτα, για μενα ειναι ενος ειδους κοινωνικης ηττας.
Οντως οι περισσοτεροι και που θα τους πεις για τα μισα πατριωτικα που πιστευουν για την ελλαδαρα μας, οτι ειναι μουφες η τα ξερουν αλλιως η δεν εχουν ιδεα για το τι λενε, παλι θα τα πιστευουν. Αλλα αυτο δεν με επηρεαζει. Πρεπει να το κανω.

Αυτα ειπαμε, για τους "ελληνοπατριωτες του φεισμπουκ"
για τους πραγματικους φασιστες, δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο.

nrg15
27-11-2017, 13:18
Γράφε ελεύθερα, θα σε κάνω πλοκ

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΟΧΙ ΟΧΙ... Δεν θελω...!!! <3

Darkling
27-11-2017, 21:33
ορισμενες φορες μικρες ευχαριστησεις που συμβαινουν ειναι μια χαρουμενη τροπη της ζωης.

απ οτι δειχνει η φαση, οι τσατσοι του Σαββιδη θα πεσουν αυτανδροι στην β. Και, προβλεψη, μετα θα εξαφανιστει απ την σουπερ λιγκα για χρονια.

αν δε, συνυπολογισουμε οτι μαλλον δεν ειναι ευσεβεις ποθοι του καθε Ολυμπιακου, αλλα οτι οντως η φετινη πορεια του τσιρκου με τα ρουβλια οφειλεται μαλλον στο οτι εκανε τρομερες αλλαγες στο ροστερ και εν μεσω διαφορων αντιπαραθεσεων μεταξυ στην ομαδα τους, ολα αυτα απονερα απο την "καταγγελια" για το Καραισκακη κι ολο αυτο τους κατεστρεψε, τοτε ειναι μια ελαχιστη ικανοποιηση.

υ.γ. η κοταρα ο Καρυπιδης βλεπω εγινε καλα κι επαιξε σημερα? Ατυχος πολυ ατυχος να χασει το ματς στο Καραισκακη, ηταν ευκαιρια να παρει προσωπικη εκδικηση απ την ομαδα που τον ταραξε στις φαπες.

Chrisk7
27-11-2017, 21:54
ναι αλλα δε λες για την αεκαρα που ειναι πρωτη και σκορπα τον τρομο

μιγάδας
27-11-2017, 22:16
ο πλατανιάς ήρθε μ αεροπλανο ή με πλοίο στην αθήνα;

όχι τίποτα άλλο, μη ρωτήσει κανείς τον καρυπίδη τι ώρα φεύγει το καράβι για χανιά...

Darkling
27-11-2017, 22:52
με αεροπλανο, ελπιζω.

αυτοι ειναι ικανοι να πουν οτι τις φαγανε στο λιμανι.
στον Περαια.
που ειναι βαθυ.

DCS7
27-11-2017, 23:01
Δεν παίζει ρόλο ... είναι ικανοί να πουν ότι τους έδειρε ο Μαρινάκης στα Χανιά

kristensen7
27-11-2017, 23:04
Σχετικα με τα Παοκια, εγω καταλαβα οτι ρατσιστικη επιθεση προς τους Πακιστανους ηταν αρχικα και επεκταθηκε.

Τωρα για παιδια που εχουν προβλημα με το φασισμο και καλα κανουν, εντελως φιλικα, χωρις διαθεση αντιπαραθεσης: Δεν ειναι λογικη με οποιον διαφωνουμε να τον πλακωνουμε στο ξυλο. Αυτο οδηγει σε ζουγκλα και φασισμο. Δηλαδη μονη λυση να λυσουμε τα προβληματα μας ειναι με ξυλο και να σκοτωνουμε οποιον διαφωνουμε;
Αν νομιζετε οτι η ΧΑ θα ''νικηθει'' σπαζοντας τους στο ξυλο κανετε μεγαλο λαθος. Νομιμοποιειτε στην κοινωνια τις μεθοδους της... και αυριο νομοτελειακα θα εχουμε και αλλους φονους.

Darkling
27-11-2017, 23:13
σε ενα σοβαρο κρατος θα ηταν ηδη ολα τα ηγετικα στελεχη και ολοι οι τουλαχιστον 5 βαθμιδες απο κατω τους φυλακη.

και θα εμεναν μονο οι βλακες αυτοι που ψηφισαν ΧΑ γιατι "καλα τα λενε, για τον ΕΛΛΗΝΑ"

DCS7
27-11-2017, 23:23
Σε ένα σοβαρό κράτος θα ήταν φυλακή αυτοι αλλα και πολλοί άλλοι ακομα και κάποιοι εδώ μέσα θα εσκουζαν για το άδικο το σύστημα που πολεμάει αγνούς ιδεολόγους. Για τα @@ που αποτελούν την ηγετική ομάδα της Χ.Α. λέμε τα αυτονόητα και συμφωνώ απόλυτα. Αλλά λίγα μπορώ να πω για τους ψηφοφόρους. Αυτοί δεν είναι ουτε εγκληματίες ούτε ανήθικοι τύποι. Ίσως αν τους ακούγαμε τι έχουν να πουν η Χ.Α. θα γύριζε στο 0.5 % των τρελαμενων ρατσιστών που υπάρχουν σε οποιαδήποτε πληθυσμιακή ομάδα . Δεν τους δικαιολογώ που ψηφίζουν Χ.Α. αλλά τους καταλαβαίνω όμως.

duda-agelopouloi-v-span
27-11-2017, 23:28
Εγω καθολου.Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις να χηφισεις δολοφονους

Darkling
27-11-2017, 23:30
Νομιζω οτι η καραμελα του "δεν ηξερα" εχει λιωσει.

αν τωρα ερχεσαι και μου λες "και που το ξερεις εσυ οτι η ΧΑ εχει κανει ρατσιστικα/φασιστικα εγκληματα?", εισαι ειτε φουλ φασιστας η πεντάβλακας.

το να πουμε τους καταλαβαινω γιατι το εκαναν, ειναι σαφες, υπαρχει μια μεγαλη μεριδα ελληνων που ταυτοχρονα ειναι τοσο ηλιθιοι ωστε να μην κατανοουν τι παιζει, τοσο εν δυναμει ξενοφοβοι (για να πω εναν light ορισμο) και με τοσο πιπιλισμενα μυαλα για το μεγαλειο του DNA που ηταν ευκολο να ψηφισουν ΧΑ.
μια εποχη κι ο Καρατζαφερης τσιμπαγε ανετα 5μιση%.

duda-agelopouloi-v-span
27-11-2017, 23:32
Ο καρατζαφερης ο καμμενος κλπ ειναι ακροδεξιοι.Σκατα στη μουρη τους και αυτων αλλα καμια σχεση με δολοφονους

DCS7
27-11-2017, 23:34
Εγω καθολου.Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις να χηφισεις δολοφονους

Πχ αν κάποιος Πακιστανός βιάσει την ανήλικη κόρη σου και την αφήσει φυτό από το ξύλο και βγει έξω με κάποιο νομικό τέχνασμα του στιλ "δηλώνει ανήλικος και δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί γιατι δεν έχει χαρτιά ". Όταν το κράτος που πληρώνεις για να σε προστατεψει δεν το κανει, θα στρέψεις την οργή σου ενάντια σε αυτό και θα στραφείς στο παρακράτος.

@darkling δεν νομίζω ότι δεν ξέρουν τι ψηφίζουν. Ξερουν. Απλά οι λόγοι δεν ειναι αυτοί που νομίζουμε

kristensen7
27-11-2017, 23:35
σε ενα σοβαρο κρατος θα ηταν ηδη ολα τα ηγετικα στελεχη και ολοι οι τουλαχιστον 5 βαθμιδες απο κατω τους φυλακη.

και θα εμεναν μονο οι βλακες αυτοι που ψηφισαν ΧΑ γιατι "καλα τα λενε, για τον ΕΛΛΗΝΑ"

Γιατι, που λειτουργει οπως πρεπει το κρατος για να το κανει και με τη ΧΑ;
3 χρονια τωρα τι γινεται με τη δικη;

Και δε νομιζω οτι το προβλημα ειναι η ηγεσια της ΧΑ. Ισα-ισα ευτυχως που ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου προσωπικοτητες. Το προβλημα ειναι οτι ακριβως υπαρχει κοσμος που τους ψηφιζει... και γαιδαρο να βαλει η ΧΑ θα την ψηφισουν οι περισσοτεροι.

Σκεψου να ειχαν και κανενα χαρισματικο ''Φυρερ'' με καλη δημοσια εικονα να κανει γκελ στο γυαλι.

Darkling
27-11-2017, 23:37
Ο καρατζαφερης ο καμμενος κλπ ειναι ακροδεξιοι.Σκατα στη μουρη τους και αυτων αλλα καμια σχεση με δολοφονους



Ναι αλλα γεμιζαν το ακροδεξιο κενο.
την ιδια εποχη η ΧΑ ειχε 0.05% και τους ξερανε μονο σαν νεοναζι.
αυτο που ειναι δηλαδη.

με τον καταποντισμο του Καρατζαφερη (και σε καποια φαση σχετικα και της ΝΔ) το ακροδεξιο κενο που δημιουργηθηκε γεμισε απ αυτους. ο ελλην πατριωτης που δεν ανεχεται αλλες σημαιες και αλλα χρωματα δερματος (ελβετικες πχ παιζει να μην ειχε και θεμα αλλα οκ) βρηκε το κενο και βουτηξε.
βοηθησε και η κριση φυσικα και η φτωχεια που την ακολουθησε, βασικος παραγοντας η πτωση του βιοτικου επιπεδου στο να ακολουθει ο καθε χαζος την "οργισμενη" λυση.


με ΠΑΣΟΚΑΡΑ δεν ειχαμε τετοια θεματα, δεν προλαβαιναμε να κοιταμε αν υπαρχουν αλλες σημαιες γυρω μας, ηταν θολα τα ματια απ τα χτεσινοβραδινα Σιβας.


@DCS αυτο που λες δεν ειναι παραδειγμα. ειναι πολυ μεμονωμενη περιπτωση
και σιγουρα πιστευω οτι στην ελλαδα υπαρχουν περισσοτεροι ελληνες βιαστες απο οτι αφγανοπακιστανοι.
εκει τι κανεις, ψηφιζεις τουρκικο εθνικιστικο κομμα?

Francois Dillinger
27-11-2017, 23:38
Σε ένα σοβαρό κράτος θα ήταν φυλακή αυτοι αλλα και πολλοί άλλοι ακομα

Ποιούς εννοείς ?

DCS7
27-11-2017, 23:39
Σε ένα σοβαρό κράτος θα ήταν φυλακή αυτοι αλλα και πολλοί άλλοι ακομα

Ποιούς εννοείς ?

Γενικά τύπους που κατευθυνουν παρακρατικές ομάδες βίας. Σε καλυψα;

Francois Dillinger
27-11-2017, 23:39
Ναι

DCS7
27-11-2017, 23:44
Ναι

Και δεν περιοριζονται μόνο σε χώρους πολιτικής δράσης. Μέσα βάζω και συνδέσμους ομαδων που οργανώνουν ομάδες βιας

lamousis
27-11-2017, 23:56
βοηθησε και η κριση φυσικα και η φτωχεια που την ακολουθησε, βασικος παραγοντας η πτωση του βιοτικου επιπεδου στο να ακολουθει ο καθε χαζος την "οργισμενη" λυση.


μα αυτός είναι ο λόγος που ανέβηκαν. Αυτό εκμεταλλεύονται!
είναι κ το καλύτερο παιδί του συστήματος!

σε άλλα νέα (δεν ξέρω αν είναι οφ τόπικ αλλά λέιπει η πασοκάρα!!!)
http://api.luben.tv/wp-content/uploads/2017/11/p1-1.jpg

duda-agelopouloi-v-span
28-11-2017, 00:13
Εγω καθολου.Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις να χηφισεις δολοφονους

Πχ αν κάποιος Πακιστανός βιάσει την ανήλικη κόρη σου και την αφήσει φυτό από το ξύλο και βγει έξω με κάποιο νομικό τέχνασμα του στιλ "δηλώνει ανήλικος και δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί γιατι δεν έχει χαρτιά ". Όταν το κράτος που πληρώνεις για να σε προστατεψει δεν το κανει, θα στρέψεις την οργή σου ενάντια σε αυτό και θα στραφείς στο παρακράτος.

@darkling δεν νομίζω ότι δεν ξέρουν τι ψηφίζουν. Ξερουν. Απλά οι λόγοι δεν ειναι αυτοί που νομίζουμε

Ποσες ειναι αυτες οι περιπτώσεις;Στο πρωτο που ανεφερες δικαιολογω τα παντα

DCS7
28-11-2017, 00:39
Εγω καθολου.Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις να χηφισεις δολοφονους

Πχ αν κάποιος Πακιστανός βιάσει την ανήλικη κόρη σου και την αφήσει φυτό από το ξύλο και βγει έξω με κάποιο νομικό τέχνασμα του στιλ "δηλώνει ανήλικος και δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί γιατι δεν έχει χαρτιά ". Όταν το κράτος που πληρώνεις για να σε προστατεψει δεν το κανει, θα στρέψεις την οργή σου ενάντια σε αυτό και θα στραφείς στο παρακράτος.

@darkling δεν νομίζω ότι δεν ξέρουν τι ψηφίζουν. Ξερουν. Απλά οι λόγοι δεν ειναι αυτοί που νομίζουμε

Ποσες ειναι αυτες οι περιπτώσεις;Στο πρωτο που ανεφερες δικαιολογω τα παντα

Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις αλλά είναι λίγες. Πολλές περιπτώσεις όμως είναι για λιγότερο φονικά εγκλήματα. Για παράδειγμα ένας φίλος μου έτυχε να φτιάξει σπίτι σε μια περιοχή που ήταν κοντά σε ένα γκέτο τσιγκανων. Αυτοί λοιπόν με το που δημιουργήθηκε ένας μικρός οικισμός άρχισαν τις επιθέσεις με μικροκλοπές και βανδαλισμούς. Ένας ιδιοκτήτης σπιτιού του οικισμού δεν άντεχε άλλο την κατάσταση και πούλησε το σπίτι, το αγόρασε μια οικογενεια τσιγκανων όπου εγκαταστάθηκε εκεί αυτή και άλλες 4 οικογένειες και επέβαλαν τον τρόπο ζωής τους στους υπόλοιπους κατοίκους με ότι αυτό συνεπάγεται σε θεματα υγιεινής, ησυχίας κτλ. Η αστυνομία δεν επενέβαινε οπότε ο ένας μετά τον άλλο από τους κατοίκους σκότωσαν (σε τιμή) τα σπίτια τους σε άλλους τσιγκανους για να φύγουν να ζήσουν αλλού. Ο φίλος μου δεν ψηφίζει Χ.Α. και δεν θα ψηφίσει ποτέ, αλλά σιγουρα κάποιος από τους άλλους που έφυγαν από εκεί θα το κάνουν.

Vazw_Koukoula
28-11-2017, 14:56
Ντροπή σας Βούλγαροι.

Διαφωνώ, τα πακιστάνια επιτέθηκαν πρώτοι, νομίζοντας πως είναι ΧΑ γιατί φορούσαν μαύρα.
Η εικόνα της Ομόνοιας, να είναι γεμάτη από πακιστανικές σημαίες είναι τραγική και απαράδεκτη. Δυστυχώς μόνο στην Ελλάδα θα επιτρεπόταν αυτό το αίσχος.
Οπότε, κατά προσωπική πάντα άποψη, να αγιάσει το χέρι των παοκτσίδων για τα σούτια στα πακιστάνια.

Θα τον εμπανάρεις τον βλάκα , ή θα σε αρχίσω στις παναγιές Σεμπ;

Καλησπέρα στο υπόλοιπο φόρουμ, εύχομαι να στε όλοι καλά!

D.Rivers
28-11-2017, 15:12
Το να πέσει μπαν σε ένα άτομο για την άποψή του (ανεξαρτήτως του ποια είναι αυτή) είναι ένα είδος φασισμού. Ανεξαρτήτως λοιπόν αν μας αρέσει ή όχι, δεν έχουμε λόγο ούτε να του την πέφτουμε, ούτε να του υποδεικνύουμε αν θα γράφει ή όχι (γνώμη μου πάντα).

Να θυμήσω ότι για τον redgus-kosvli (πώς διάτανο τον έλεγαν) οι διαχειριστές αμύνονταν λέγοντας ότι εφόσον δε βρίζει, μπορεί να γράφει. Και μετά βρέθηκε το παραθυράκι του ότι γράφει τα ίδια ανά λίγα λεπτά.

Vazw_Koukoula
28-11-2017, 15:18
Να και ο χρησιμος ηλιθιος D Rivers (κρίμα το όνομα). Η ελευθερία έκφρασης χρήσιμε ηλίθιε δεν βρίσκει εφαρμογή σε ρατσιστικές απόψεις. Δεν είναι πεδίο διατύπωσης διαφορετικών οπτικών γωνιών. Μόνο και μόνο που το λες άποψη την νομιμοποιείς σαν αντίθετη οπτική γωνία (αντί να το αναγνωρίσεις σαν ρατσιστικό ξέσπασμα, που είναι).

rakos
28-11-2017, 15:23
Το να πέσει μπαν σε ένα άτομο για την άποψή του (ανεξαρτήτως του ποια είναι αυτή) είναι ένα είδος φασισμού. Ανεξαρτήτως λοιπόν αν μας αρέσει ή όχι, δεν έχουμε λόγο ούτε να του την πέφτουμε, ούτε να του υποδεικνύουμε αν θα γράφει ή όχι (γνώμη μου πάντα).


τα σουτια στα πακιστανια δεν ειναι "αποψη" παντως
αλλιως ο καθενας θα γραφει ο,τι μαλακια θελει εδω μεσα και θα λεει ειναι η αποψη μου bitch please

Darkling
28-11-2017, 15:24
Το να πέσει μπαν σε ένα άτομο για την άποψή του (ανεξαρτήτως του ποια είναι αυτή) είναι ένα είδος φασισμού. Ανεξαρτήτως λοιπόν αν μας αρέσει ή όχι, δεν έχουμε λόγο ούτε να του την πέφτουμε, ούτε να του υποδεικνύουμε αν θα γράφει ή όχι (γνώμη μου πάντα)..

ειχα βαλει ενα χρονομετρο να δω ποτε θα ειπωθει αυτο.

σορρυ αλλα στις φασιστικες ιδεολογιες δεν ισχυει αυτο, παιζει Ζονκ.

Darkling
28-11-2017, 15:25
...και οχι δεν ηταν Ελληνοπατριωτικη αποψη.
δε θα κρυφτουμε πισω απ τα δαχτυλα μας.

Serco
28-11-2017, 15:28
Εκτός όλων των άλλων, το μπολνταρισμένο αντιβαίνει στον αντιρατσιστικό νόμο οπότε θεωρητικά κάποιος μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον του φορουμ, του διαχειριστή του κλπ

D.Rivers
28-11-2017, 15:35
Να και ο χρησιμος ηλιθιος D Rivers (κρίμα το όνομα). Η ελευθερία έκφρασης χρήσιμε ηλίθιε δεν βρίσκει εφαρμογή σε ρατσιστικές απόψεις. Δεν είναι πεδίο διατύπωσης διαφορετικών οπτικών γωνιών. Μόνο και μόνο που το λες άποψη την νομιμοποιείς σαν αντίθετη οπτική γωνία (αντί να το αναγνωρίσεις σαν ρατσιστικό ξέσπασμα, που είναι).
Πετάχτηκε κι ο "δημοκράτης" κουκουλοφόρος να μας διδάξει ήθος χαχαχα


τα σουτια στα πακιστανια δεν ειναι "αποψη" παντως
αλλιως ο καθενας θα γραφει ο,τι μαλακια θελει εδω μεσα και θα λεει ειναι η αποψη μου bitch please
Δεν είναι και για αυτό έχει το δικαίωμα να το πάρει πίσω ή να διατυπώσει καλύτερα αυτό που θέλει να πει (αν τυχόν ήθελε να πει κάτι άλλο). Δεν είναι όμως και λογική σε ό,τι δε μας αρέσει, να λέμε ρίξτε μπαν. Με αυτή τη λογική ένας ακροδεξιός ή ακροαριστερός moderator σε ένα φόρουμ θα κάνει ό,τι θέλει;

σορρυ αλλα στις φασιστικες ιδεολογιες δεν ισχυει αυτο, παιζει Ζονκ.
Να δω αν θα έρθει ζονκ και για το παραπάνω σχόλιο...

lemmy85
28-11-2017, 15:49
αφήστε τον γκοζμάκη να πει την άποψή του..μέχρι να φτάσει στο 7% και να μπει στο κυνοβούλιο και να αρχίσει τα πογκρόμ και μαχαιρώματα έχουμε καιρό..και αν γίνει έτσι θα τους πάρουμε με το καλό,θα το κουβεντιάσουμε και θα καταλάβουν

D.Rivers
28-11-2017, 15:58
Αυτή είναι η λογική του μπακάλη κι αυτού που τα ρίχνει όλα στους άλλους. Ομολογώ ότι περίμενα να την ακούσω και πόνταρα ποιος θα προλάβει.

Επειδή το 95% της εταιρείας μου είναι Γερμανοί, να σε ενημερώσω ότι την επόμενη των εκλογών στη Γερμανία τις προάλλες τα είχαν με τους εαυτούς τους που με τις ψήφους τους και την πολιτική ετών έφεραν τους ακροδεξιούς σε ποσοστά του 15%. Κι όταν τους ρωτάς γιατί ψηφίζουν τότε Μέρκελ, απαντούν ότι δεν έχουν άλλη αξιόλογη εναλλακτική (όπως στην Ελλάδα). Αντίστοιχα λοιπόν στην Ελλάδα, πριν κατηγορήσεις το 7% των ψηφοφόρων της Χ.Α. καλό θα ήταν να σκεφτείς τι ψήφισε το υπόλοιπο 93% τα προηγούμενα χρόνια. Εκτός αν ασπάζεσαι ότι όλοι οι ψηφοφόροι της Χ.Α. είναι εν δυνάμει δολοφόνοι κι όχι χειραγωγημένοι-κουτοί αγανακτισμένοι όπως τους θεωρώ εγώ.

LFO
28-11-2017, 16:03
Φώτη οι Γερμανοί στην δουλειά σου τι άποψη έχουν για τον Τρινκιερι; Για ρώτα ρε μαν.

Μήπως καταφέρουμε και τον επιβαλλουμε εδώ με κανα μνημόνιο

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BigTarp
28-11-2017, 16:07
Ο Τρινκιέρι θα έρθει μόνο με επανάστα από τα κάτω ή δεν θα έρθει καθόλου.

lemmy85
28-11-2017, 16:30
Επειδή το 95% της εταιρείας μου είναι Γερμανοί, να σε ενημερώσω ότι την επόμενη των εκλογών στη Γερμανία τις προάλλες τα είχαν με τους εαυτούς τους που με τις ψήφους τους και την πολιτική ετών έφεραν τους ακροδεξιούς σε ποσοστά του 15%. Αντίστοιχα στην Ελλάδα, πριν κατηγορήσεις το 7% των ψηφοφόρων της Χ.Α. καλό θα ήταν να σκεφτείς τι ψήφισε το υπόλοιπο 93% τα προηγούμενα χρόνια. Εκτός αν ασπάζεσαι ότι όλοι οι ψηφοφόροι της Χ.Α. είναι εν δυνάμει δολοφόνοι κι όχι χειραγωγημένοι-κουτοί αγανακτισμένοι όπως τους θεωρώ εγώ.

ότι δλδ η πολιτική 35 χρόνων του δικομματισμού οδήγησε στους φασίστες στο 7%; όχι δεν το θεωρώ τον κυριότερο λόγο..ίσως είναι ένας,αλλά όχι ο κυριότερος..ο δρόμος είχε στρωθεί πολύ νωρίτερα (όπως και αλλού) μέσα απ τα παραμύθια της εθνικής περηφάνειας,του πατριωτισμού,του περιούσιου έθνους,των συλλαλητηρίων για τη μακεδονία,του ξύλου που φάγαν οι αλβανοί στην ομόνοια το 2004 επειδή βγήκαν να πανηγυρίσουν τη νίκη τους στη μπάλα,των ταμπελών "οι αλβανοί για τις οικοδομές,οι ρουμάνοι για τις διαρρήξεις,οι μαύροι για τα cd,οι βουλγάρες για τα κωλόμπαρα"..ή για να στο κάνω ακόμα πιο λιανά και προσωπικά,όταν εσύ ανεβάζεις πριν κανα μήνα φωτό απ τα φασισταριά του αποελ "μόνο αγάπη",επειδή προφανώς γουστάρεις τον πατριωτισμό τους αλλά όχι τα seig heil και τα στοχάδια,προφανώς και τρέφεις αυτόν τον βόθρο..

όσο για το αν είναι όλοι οι ψηφοφόροι των αυγών εν δυνάμει δολοφόνοι,όχι δεν το νομίζω..παρ όλα αυτά ένας χειραγωγούμενος αγανακτισμένος ηλίθιος που αισθάνεται δυνατός μέσα απ τη δύναμη της μάζα,είναι σίγουρα επικίνδυνος

LFO
28-11-2017, 16:36
Ο Τρινκιέρι θα έρθει μόνο με επανάστα από τα κάτω ή δεν θα έρθει καθόλου.Τον μοναδικό Ανδρέα (sic) που θα ακολουθούσα σε μια επανάσταση

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

D.Rivers
28-11-2017, 16:51
Επειδή το 95% της εταιρείας μου είναι Γερμανοί, να σε ενημερώσω ότι την επόμενη των εκλογών στη Γερμανία τις προάλλες τα είχαν με τους εαυτούς τους που με τις ψήφους τους και την πολιτική ετών έφεραν τους ακροδεξιούς σε ποσοστά του 15%. Κι όταν τους ρωτάς γιατί ψηφίζουν τότε Μέρκελ, απαντούν ότι δεν έχουν άλλη αξιόλογη εναλλακτική (όπως στην Ελλάδα). Αντίστοιχα λοιπόν στην Ελλάδα, πριν κατηγορήσεις το 7% των ψηφοφόρων της Χ.Α. καλό θα ήταν να σκεφτείς τι ψήφισε το υπόλοιπο 93% τα προηγούμενα χρόνια. Εκτός αν ασπάζεσαι ότι όλοι οι ψηφοφόροι της Χ.Α. είναι εν δυνάμει δολοφόνοι κι όχι χειραγωγημένοι-κουτοί αγανακτισμένοι όπως τους θεωρώ εγώ.
ότι δλδ η πολιτική 35 χρόνων του δικομματισμού οδήγησε στους φασίστες στο 7%; όχι δεν το θεωρώ τον κυριότερο λόγο..ίσως είναι ένας,αλλά όχι ο κυριότερος..ο δρόμος είχε στρωθεί πολύ νωρίτερα (όπως και αλλού) μέσα απ τα παραμύθια της εθνικής περηφάνειας,του πατριωτισμού,του περιούσιου έθνους,των συλλαλητηρίων για τη μακεδονία,του ξύλου που φάγαν οι αλβανοί στην ομόνοια το 2004 επειδή βγήκαν να πανηγυρίσουν τη νίκη τους στη μπάλα,των ταμπελών "οι αλβανοί για τις οικοδομές,οι ρουμάνοι για τις διαρρήξεις,οι μαύροι για τα cd,οι βουλγάρες για τα κωλόμπαρα"..ή για να στο κάνω ακόμα πιο λιανά και προσωπικά,όταν εσύ ανεβάζεις πριν κανα μήνα φωτό απ τα φασισταριά του αποελ "μόνο αγάπη",επειδή προφανώς γουστάρεις τον πατριωτισμό τους αλλά όχι τα seig heil και τα στοχάδια,προφανώς και τρέφεις αυτόν τον βόθρο..

όσο για το αν είναι όλοι οι ψηφοφόροι των αυγών εν δυνάμει δολοφόνοι,όχι δεν το νομίζω..παρ όλα αυτά ένας χειραγωγούμενος αγανακτισμένος ηλίθιος που αισθάνεται δυνατός μέσα απ τη δύναμη της μάζα,είναι σίγουρα επικίνδυνος
Όλα αυτά που λες υπήρχαν πάντοτε. Δεκαετία 1995-2005 η Ελλάδα είδε πολύ περισσότερους Αλβανούς-Βούλγαρους-Ρουμάνους κλπ από όσους μετανάστες βλέπει τώρα. Και μάλιστα έκαναν πολύ χειρότερα πράγματα από αυτούς τους φουκαριάρηδες που έρχονται τώρα.
Εφόσον λοιπόν όλα αυτά που αναφέρεις τρέφουν το βόθρο κι ο δρόμος είχε στρωθεί νωρίτερα, τότε η Χ.Α. θα έπρεπε να έχει τέτοια ποσοστά χρόοοονια πριν... Αντιθέτως ένα κόμμα που max είχε 0.3% το 2009, το 2012 πήγε στο 7%. Άρα κάτι έγινε εκείνα τα 3 χρόνια. Συσσωρευμένη αγανάκτηση ετών; Αποτυχημένη κυβέρνηση του δικομματισμού; Κάτι έγινε πάντως.
Να σου το πω κι αλλιώς. Όταν ένας βόθρος τρέφεται, τα ποσοστά ανεβαίνουν βαθμιαία και χωρίς ταβάνι (υποθετικά). Στη συγκεκριμένη περίπτωση είχαμε ξαφνική αύξηση σχεδόν 7% το 2012 κι έκτοτε υπάρχει μια σταδιακή (μικρή) μείωση ψηφοφόρων. Αυτό εμένα προφανώς και μου δείχνει ψήφο αγανάκτησης κι όχι ψήφο που ασπάζεται τα πιστεύω τους. Αλίμονο αν στην εποχή που ζούμε, με τα τρομοκρατικά χτυπήματα το ένα μετά το άλλο, υπάρχουν άνθρωποι που ψηφίζουν Χ.Α. επειδή είναι εν δυνάμει δολοφόνοι ή επειδή καμαρώνουν για τον πρότερο βίο του κόμματος.

Όσο για το σχόλιο για εμένα, πατριώτης μπορεί να είναι και κάποιος που δεν είναι Χ.Α. Κι επίσης το να είσαι πατριώτης δεν καλλιεργεί κανένα βόθρο. Το ότι η Χ.Α. καπηλευεται τον πατριωτισμό για να κερδίσει κόσμο είναι άλλη κουβέντα. Και χριστιανοί το παίζουν τελευταία για να πάρουν κόσμο, ενώ είναι ξεκάθαρα κόμμα παγανιστικο. Ε και;

Achilles
28-11-2017, 17:03
εν δυναμει δολοφονοι δεν ειναι το 7% , αλλα μια χαρα συνενοχοι ειναι . γιατι οταν ο αλλος λεει για σπορες ηττημενων , πολιτικη ευθυνη για δολοφονια κλπ , δεν εχει δικαιωμα ο ψηφοφορος της χα να πει δεν ηξερα η με κοροιδεψανε .

trust in who we are
28-11-2017, 17:10
Στη τελευταια παραγραφο του ριβερς συμφωνω. Πατριωτης μπορει να ειναι ο καθενας και αυτο δεν εχει καμια σχεση με την χρυσή αυγη (ναζισμο) ή (και) τον εθνικισμο.

Απο την αλλη για μενα η ψηφος αγανακτησης ειναι ενα τεραστιο παραμυθι.

Αυτο που εγινε μαζι φυσικα με τα αποτελεσματα της κρισης στη τσεπη του καθενα, ηταν η επικρατηση ενος βαθια διχαστικου στα ορια εμφυλιοπολεμικου λογου που φυσικα εστρεψε τον απλο και σε μεγαλο βαθμο σχεδον αμορφωτο κοσμο στα ακρα και στη χα για να "ξεβρωμισει" ο τοπος.

Οταν επικρατησε η μουτζα στη βουλη και το αλητες προδοτες πολιτικοι, οι συνομωσιες και ο δηθεν "αντισυστημισμος" ηρθαν οι οριτζιναλ φασιστες να κανουν την δουλεια που την ξερουν και καλυτερα.

Τωρα το πως γιατι και απο ποιους ειναι μεγαλη κουβεντα με πολλες προεκτασεις.

krataios75
28-11-2017, 17:14
με την ιδια λογικη και οι αριστεροι συνενοχοι ειναι ,γιατι επιχαιρουν σε δολοφονιες οσων θεωρουν αντιθετους ή ταξικους εχθρους. Δεν βρισκει κανεις ακρη ευκολα μ'αυτα.

trust in who we are
28-11-2017, 17:22
με την ιδια λογικη και οι αριστεροι συνενοχοι ειναι ,γιατι επιχαιρουν σε δολοφονιες οσων θεωρουν αντιθετους ή ταξικους εχθρους. Δεν βρισκει κανεις ακρη ευκολα μ'αυτα.

Η ακρα αριστερα (αναρχια και φυσικα τρομοκρατικες ομαδες) δεν συμμετεχουν στις εκλογες.

Οτι δεν βρισκεις ακρη ευκολα ειναι το μονο σιγουρο.

BigTarp
28-11-2017, 17:33
με την ιδια λογικη και οι αριστεροι συνενοχοι ειναι ,γιατι επιχαιρουν σε δολοφονιες οσων θεωρουν αντιθετους ή ταξικους εχθρους. Δεν βρισκει κανεις ακρη ευκολα μ'αυτα.

Έμμεσα, έθεσες το θέμα στη σωστή του βάση, κάνοντας σύγκριση του τυπικά νόμιμου κόμματος της ΧΑ με τις παράνομες τρομοκρατικές οργανώσεις. Έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο δράσης και γι' αυτό πρέπει να τύχουν της ίδιας αντιμετώπισης από τη δικαιοσύνη. Στο θέμα της της συνενοχής κάνεις ένα πολύ σημαντικό λάθος. Συγχέεις την έμπρακτη υποστήριξη των φίλων της ΧΑ μέσω της ψήφου τους σ' αυτήν στις εκλογές, με απλές δηλώσεις αγανάκτησης της στιγμής του τύπου "καλά του κάνανε του πούστη" που μπορεί να κάνει ο καθένας και που όμως δεν έχουν καμία επιρροή στην πραγματική πολιτική ζωή αφού δεν μεταφράζονται σε καμία περίπτωση σε χειροπιαστή πολιτική δύναμη και προνόμια για τους δράστες των τρομοκρατικών οργανώσεων και ούτε υπάρχει αυτή η απαίτηση από την πλευρά της κοινωνίας, ούτε καν από την πλειονότητα του κόσμου που πρόσκειται στην αριστερά. Δηλαδή από τη μια έχουμε έμπρακτη υποστήριξη μέσω της ψήφου, ενώ από την άλλη μια έωλη ανοχή στηριζόμενη σε λόγια του αέρα. Υπάρχει διαφορά όπως και να το κάνουμε.

kristensen7
28-11-2017, 17:54
Καλυτερα δειτε τις μετακινησεις μεταξυ κοματων στις εκλογες.
Η μητρα αυτων των φαινομενων ειναι η αποτυχια των θεσμων στην Ελλαδα.

Στην πλατεια συνταγματος αυτοι που φωναζαν να καει, να καει το @@@@ η βουλη, δεν ηταν τοτε ολοι με ενα κομμα. Απο εκει προεκυψαν όμως παρα πολλοι που πηγαν στη ΧΑ.

Ανθρωποι που φυσικα ψηφιζαν σε ποσοστο 80%+ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για 30 χρονια.

krataios75
28-11-2017, 18:27
με την ιδια λογικη και οι αριστεροι συνενοχοι ειναι ,γιατι επιχαιρουν σε δολοφονιες οσων θεωρουν αντιθετους ή ταξικους εχθρους. Δεν βρισκει κανεις ακρη ευκολα μ'αυτα.

Έμμεσα, έθεσες το θέμα στη σωστή του βάση, κάνοντας σύγκριση του τυπικά νόμιμου κόμματος της ΧΑ με τις παράνομες τρομοκρατικές οργανώσεις. Έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο δράσης και γι' αυτό πρέπει να τύχουν της ίδιας αντιμετώπισης από τη δικαιοσύνη. Στο θέμα της της συνενοχής κάνεις ένα πολύ σημαντικό λάθος. Συγχέεις την έμπρακτη υποστήριξη των φίλων της ΧΑ μέσω της ψήφου τους σ' αυτήν στις εκλογές, με απλές δηλώσεις αγανάκτησης της στιγμής του τύπου "καλά του κάνανε του πούστη" που μπορεί να κάνει ο καθένας και που όμως δεν έχουν καμία επιρροή στην πραγματική πολιτική ζωή αφού δεν μεταφράζονται σε καμία περίπτωση σε χειροπιαστή πολιτική δύναμη και προνόμια για τους δράστες των τρομοκρατικών οργανώσεων και ούτε υπάρχει αυτή η απαίτηση από την πλευρά της κοινωνίας, ούτε καν από την πλειονότητα του κόσμου που πρόσκειται στην αριστερά. Δηλαδή από τη μια έχουμε έμπρακτη υποστήριξη μέσω της ψήφου, ενώ από την άλλη μια έωλη ανοχή στηριζόμενη σε λόγια του αέρα. Υπάρχει διαφορά όπως και να το κάνουμε.

θα ειχες απολυτο δικιο αν ο γιος του προεδρου της βουλης δεν ειχε καταδικαστει για ληστειες με πολιτικο κινητρο ,τα παιδια του Κουρακη δεν ειχαν συλληφει σε επεισοδια,ο Μαργαριτης δεν εδινε οδηγιες σε οσους εκαιγαν την Αθηνα το 2008 καθως και αλλα παραδειγματα που ενω καποιοι τα ονομαζουν πολιτικο ακτιβισμο δεν προκειται τιποτα αλλο για φασισμο εξ αριστερων ορμωμενο. Για να αποφυγουμε εντελως την Χρυση Αυγη ,που αποτελει το ευκολο αναθεμα για αλλους , αναλογα φαινομενα ειχαν εμφανιστει και με τον Μανωλοπουλο στην Ν.Δημοκρατια που εμφανιζοταν να πυροβολει στην κηδεια του δικτατορα Παπαδοπουλου,τους Κενταυρους και τον θανατο/δολοφονια του Τεμπονερα και αλλους.

Darkling
28-11-2017, 18:46
Με αυτή τη λογική ένας ακροδεξιός ή ακροαριστερός moderator σε ένα φόρουμ θα κάνει ό,τι θέλει;



δεν εχουμε τετοιους.

BigTarp
28-11-2017, 19:09
με την ιδια λογικη και οι αριστεροι συνενοχοι ειναι ,γιατι επιχαιρουν σε δολοφονιες οσων θεωρουν αντιθετους ή ταξικους εχθρους. Δεν βρισκει κανεις ακρη ευκολα μ'αυτα.

Έμμεσα, έθεσες το θέμα στη σωστή του βάση, κάνοντας σύγκριση του τυπικά νόμιμου κόμματος της ΧΑ με τις παράνομες τρομοκρατικές οργανώσεις. Έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο δράσης και γι' αυτό πρέπει να τύχουν της ίδιας αντιμετώπισης από τη δικαιοσύνη. Στο θέμα της της συνενοχής κάνεις ένα πολύ σημαντικό λάθος. Συγχέεις την έμπρακτη υποστήριξη των φίλων της ΧΑ μέσω της ψήφου τους σ' αυτήν στις εκλογές, με απλές δηλώσεις αγανάκτησης της στιγμής του τύπου "καλά του κάνανε του πούστη" που μπορεί να κάνει ο καθένας και που όμως δεν έχουν καμία επιρροή στην πραγματική πολιτική ζωή αφού δεν μεταφράζονται σε καμία περίπτωση σε χειροπιαστή πολιτική δύναμη και προνόμια για τους δράστες των τρομοκρατικών οργανώσεων και ούτε υπάρχει αυτή η απαίτηση από την πλευρά της κοινωνίας, ούτε καν από την πλειονότητα του κόσμου που πρόσκειται στην αριστερά. Δηλαδή από τη μια έχουμε έμπρακτη υποστήριξη μέσω της ψήφου, ενώ από την άλλη μια έωλη ανοχή στηριζόμενη σε λόγια του αέρα. Υπάρχει διαφορά όπως και να το κάνουμε.

θα ειχες απολυτο δικιο αν ο γιος του προεδρου της βουλης δεν ειχε καταδικαστει για ληστειες με πολιτικο κινητρο ,τα παιδια του Κουρακη δεν ειχαν συλληφει σε επεισοδια,ο Μαργαριτης δεν εδινε οδηγιες σε οσους εκαιγαν την Αθηνα το 2008 καθως και αλλα παραδειγματα που ενω καποιοι τα ονομαζουν πολιτικο ακτιβισμο δεν προκειται τιποτα αλλο για φασισμο εξ αριστερων ορμωμενο. Για να αποφυγουμε εντελως την Χρυση Αυγη ,που αποτελει το ευκολο αναθεμα για αλλους , αναλογα φαινομενα ειχαν εμφανιστει και με τον Μανωλοπουλο στην Ν.Δημοκρατια που εμφανιζοταν να πυροβολει στην κηδεια του δικτατορα Παπαδοπουλου,τους Κενταυρους και τον θανατο/δολοφονια του Τεμπονερα και αλλους.

Εδώ κάνεις ένα μεθοδολογικό λάθος. Εισάγεις στη συζήτηση την έννοια της οικογενειακής ευθύνης ώστε μέσω αυτής, γενικεύοντας να στηρίξεις τη θέση ότι η βία είναι εγγενές χαρακτηριστικό της πολιτικής δραστηριότητας κάποιων μελών του ΣΥΡΙΖΑ οπότε μέσω αυτών και του ίδιου του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν υπάρχει λογική συνάφεια σ' αυτό και κυρίως δεν προκύπτει από κάπου ότι η βία που αποδίδεται σε όλοκληρο τον κομματικό μηχανισμό επιβραβεύεται με κάποιο τρόπο από το εκλογικό σώμα. Δηλαδή έχουμε να κάνουμε με μια σειρά λογικών αλμάτων. Ο μόνος σωστός τρόπος για να αποδειχτεί μια τέτοια μομφή είναι να δούμε αν η δράση κομμάτων σαν τον ΣΥΡΙΖΑ ή τη ΝΔ (αφού χρησιμοποίησες και το παράδειγμα των Μανωλόπουλου/Καλαμπόκα) χρησιμοποιούν προγραμματισμένα και με συνέπεια τις ίδιες τακτικές ακτιβισμού που εφάρμοσε η ΧΑ στο διάστημα που έγινε κοινοβουλευτικό κόμμα. Και επιπλέον να το έχουν κάνει αυτό με τη συμμετοχή -στα δρώμενα (https://www.youtube.com/watch?v=fYGNYaILE8I)- πρωτοκλασάτων μελών τους, ώστε να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η βίαιη δράση στους δρόμους και τις γειτονιές είναι επίσημη τακτική πολιτικής δράσης για τα συγκεκριμένα κόμματα. Πέρα από τα παραδείγματα που ανέφερες και τα οποία είτε αποτελούν εξαιρέσεις, θλιβερές περιπτώσεις μεν αλλά εξαιρέσεις, είτε δεν εμπίπτουν στην κατηγορία (οικογενειακή ευθύνη) δεν προκύπτει από πουθενά ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν γεγονότα για να στηρίξουν αυτή τη θέση για κανένα κόμμα που εκπροσωπείται αυτή τη στιγμή στη Βουλή εκτός της ΧΑ.

DCS7
28-11-2017, 19:14
Μεταφέρετε ρε παιδιά το τοπίκ έχει ξεφύγει πολύ η συζήτηση. Όχι τπτ άλλο αλλά χάνονται τα ποστ για Καρυπίδη και είναι κριμας το παιδί τόσο ξύλο έφαγε στο Καραϊσκάκις ο αγωνιστής κατά του μαρινακισμου

Serco
28-11-2017, 19:15
Ο Μαργαρίτης που έδινε οδηγίες σε όσους έκαιγαν την Αθήνα το 2008 ποιος είναι;

krataios75
28-11-2017, 19:26
πρωην βουλευτης του συριζα ,καραφλομουστακος με ενωτιο

Serco
28-11-2017, 19:34
Τον Θοδωρο Μαργαρίτη λες; χαχαχαχα πιο πιθανο να εκαιγε καδους ο Κυριακος Μητσοτακης παρα να είχε συντονιστικο ρολο σε μπαχαλα αυτος που λες.

Επισης δεν καταφερε ποτε να γινει βουλευτης.

Darkling
28-11-2017, 19:38
θα γινει μια μεταφορα στο Γενικα και Διαφορα, εντος ολιγου μολις η Διαχειριστικη Ομαδα προβει σε απαραιτητες τεχνικες εργασιες επι τουτου.



(μολις βρω πως γινεται η το κανει καποιος αλλος δηλαδη)

redglove
28-11-2017, 19:45
On it. Μόλις τελειώσω με ένα ποστ σεντόνι με διάφορα.

krataios75
28-11-2017, 19:47
Τον Θοδωρο Μαργαρίτη λες; χαχαχαχα πιο πιθανο να εκαιγε καδους ο Κυριακος Μητσοτακης παρα να είχε συντονιστικο ρολο σε μπαχαλα αυτος που λες.

Επισης δεν καταφερε ποτε να γινει βουλευτης.
Ειχα την εντυπωση πως ειχε εκλεγει στην πρωτη κυβερνηση Συριζα και μετα λακισε.Τζαμπα ο κοπος του

Serco
28-11-2017, 19:56
Τον Θοδωρο Μαργαρίτη λες; χαχαχαχα πιο πιθανο να εκαιγε καδους ο Κυριακος Μητσοτακης παρα να είχε συντονιστικο ρολο σε μπαχαλα αυτος που λες.

Επισης δεν καταφερε ποτε να γινει βουλευτης.
Ειχα την εντυπωση πως ειχε εκλεγει στην πρωτη κυβερνηση Συριζα και μετα λακισε.Τζαμπα ο κοπος του

Λογικα λες γι αυτον (ειναι αλφαβητικα, πηγαινε στο "Μ") https://www.dsymparataxi.gr/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B1/%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B9%C E%BF.html

Ή ενημερώνεσαι από ψεκασμένες πηγές ή λες για άλλον. Καλά το πρώτο είναι αλλά σου δίνω το benefit of the doubt.

krataios75
28-11-2017, 20:08
Με ξερεις κι απο χθες για να εχεις αποψη απο που ενημερωνομαι ή θεωρεις τον εαυτο σου τοσο εξυπνο ωστε σε ενα ποστ να βγαζεις συμπερασμα για το ποιον μου ;

Serco
28-11-2017, 20:16
Με ξερεις κι απο χθες για να εχεις αποψη απο που ενημερωνομαι ή θεωρεις τον εαυτο σου τοσο εξυπνο ωστε σε ενα ποστ να βγαζεις συμπερασμα για το ποιον μου ;

Τι να σου κανω, καρφωθηκες απο τον συγκεκριμενο ισχυρισμο σου, χωρις να γνωριζεις ποσο απιστευτα αστειος ειναι.

Lucifer_7
28-11-2017, 20:17
ΓΑΜΙΕΤΑΙ Ο ΠΑΟ ΚΑΙ Η ΛΕΩΦΟΡΟΣ.

krataios75
28-11-2017, 20:26
Με ξερεις κι απο χθες για να εχεις αποψη απο που ενημερωνομαι ή θεωρεις τον εαυτο σου τοσο εξυπνο ωστε σε ενα ποστ να βγαζεις συμπερασμα για το ποιον μου ;

Τι να σου κανω, καρφωθηκες απο τον συγκεκριμενο ισχυρισμο σου, χωρις να γνωριζεις ποσο απιστευτα αστειος ειναι.
κανε ενα κοπο να μου δειξεις το αστειο του επιχειρηματος,γιατι δεν εχω αναπτυγμενη την αισθηση του χιουμορ οσο εσυ

dio
28-11-2017, 21:02
ΓΑΜΙΕΤΑΙ Ο ΠΑΟ ΚΑΙ Η ΛΕΩΦΟΡΟΣ.

Τελικά, όλα εδώ καταλήγουν

kseplenhs
28-11-2017, 21:06
θα ειχες απολυτο δικιο αν ο γιος του προεδρου της βουλης δεν ειχε καταδικαστει για ληστειες με πολιτικο κινητρο ,τα παιδια του Κουρακη δεν ειχαν συλληφει σε επεισοδια,ο Μαργαριτης δεν εδινε οδηγιες σε οσους εκαιγαν την Αθηνα το 2008 καθως και αλλα παραδειγματα που ενω καποιοι τα ονομαζουν πολιτικο ακτιβισμο δεν προκειται τιποτα αλλο για φασισμο εξ αριστερων ορμωμενο. Για να αποφυγουμε εντελως την Χρυση Αυγη ,που αποτελει το ευκολο αναθεμα για αλλους , αναλογα φαινομενα ειχαν εμφανιστει και με τον Μανωλοπουλο στην Ν.Δημοκρατια που εμφανιζοταν να πυροβολει στην κηδεια του δικτατορα Παπαδοπουλου,τους Κενταυρους και τον θανατο/δολοφονια του Τεμπονερα και αλλους.


Τον μανωλάκο πρέπει να εννοείς με το μουστάκι.Δεν πυροβόλαγε.Απλά ήταν παρών.Και με αφορμή αυτό,τον έστειλαν.Χωρίς βασιλοχουντικούς η ΝΔ δεν έχει χρώμα πάντως.Δεν έχει τόσο χαβαλέ...

μιγάδας
28-11-2017, 21:20
μια παρένθεση και συνεχίστε:

Όλα αυτά που λέτε ωραία είναι, καλή κουβεντούλα γίνεται αλλά μην ξεχάσουμε ότι είναι λίγο άσχετα του θέματος κατά πόσο είναι "άποψή μου, έχω δικαίωμα να την λέω" μια άποψη που λέει ότι καλά έκαναν κάποιοι και βάρεσαν άλλους με μόνο κριτήριο τη φυλή του άλλου......

γιατί από κει ξεκίνησαν όλα.....

εγώ λέω (όπως και άλλοι) ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να λέει κάποιος αυτή την άποψη. αυτό δεν σημαίνει ότι προτείνω κάποιο μπαν. όχι όμως γιατί θα είναι "φασιστικό" αλλά γιατί δεν έχει κάποιο νόημα. καλύτερα όποτε γράφονται τέτοια πράματα να γίνεται συζήτηση όπως αυτή που ακολούθησε και να ηττώνται με επιχειρήματα τέτοιες απόψεις, παρά να "ηττώνται" με ένα μπαν.

antonio108
28-11-2017, 21:29
Προσπαθησαν πολλα παιδια για να γινει συζητηση,αλλα ο βασιλης απανταγε οπου ηθελε ή και καθολου.Προσωπικα γι'αυτο το γυρισα στην ειρωνια γιατι με κουρασε.

μιγάδας
28-11-2017, 21:55
εγώ μαζί σου είμαι

lemmy85
28-11-2017, 22:06
Εφόσον λοιπόν όλα αυτά που αναφέρεις τρέφουν το βόθρο κι ο δρόμος είχε στρωθεί νωρίτερα, τότε η Χ.Α. θα έπρεπε να έχει τέτοια ποσοστά χρόοοονια πριν... Αντιθέτως ένα κόμμα που max είχε 0.3% το 2009, το 2012 πήγε στο 7%. Άρα κάτι έγινε εκείνα τα 3 χρόνια. Συσσωρευμένη αγανάκτηση ετών; Αποτυχημένη κυβέρνηση του δικομματισμού; Κάτι έγινε πάντως.
Να σου το πω κι αλλιώς. Όταν ένας βόθρος τρέφεται, τα ποσοστά ανεβαίνουν βαθμιαία και χωρίς ταβάνι (υποθετικά). Στη συγκεκριμένη περίπτωση είχαμε ξαφνική αύξηση σχεδόν 7% το 2012 κι έκτοτε υπάρχει μια σταδιακή (μικρή) μείωση ψηφοφόρων. Αυτό εμένα προφανώς και μου δείχνει ψήφο αγανάκτησης κι όχι ψήφο που ασπάζεται τα πιστεύω τους. Αλίμονο αν στην εποχή που ζούμε, με τα τρομοκρατικά χτυπήματα το ένα μετά το άλλο, υπάρχουν άνθρωποι που ψηφίζουν Χ.Α. επειδή είναι εν δυνάμει δολοφόνοι ή επειδή καμαρώνουν για τον πρότερο βίο του κόμματος.


Όταν βεβαίως η χ.α. ήταν ακόμα μια ναζιστική γκρούπα του 0,3% max,υπήρχε η μεγάλη αγκαλιά της νδ "ελάτε χουντικοί ελάτε χρυσαυγίτες",με τα μνημόσυνα για τους "σφαγιασθέντες" ταγματασφαλίτες στου μακρυγιάννη και στο μελιγαλά από τους "εαμοβούλγαρους" (αντωνάκης σαμαράς σπίκινκ).Η οποία τύπωνε και κανά ψηφοδέλτιο για τα χρυσαύγουλα ή νοίκιαζε καναν άσβερκο για προστασία βουλευτών της (μαρτυρίες περίανδρου)
Α και ο καρατζαφύρερ προφανώς που μονοπώλησε για κάμποσο καιρό το κομμάτι της ακροδεξιάς..
Υπολογίζοντας και άτομα τα οποία μπορεί να ψήφιζαν και κάτι εκτός δεξιάς,αλλά ο ελληνάρας αλώνιζε μέσα τους,σε συνδυασμό και με το ότι οι κώλοι άρχισαν να σφίγγουν απ το 09 και μετά και κάπου έπρεπε να πέσει το ανάθεμα,το εκλογικό μπαμ της χ.α. για μένα δεν ήταν συσσωρευμένη αγανάκτηση ετών αλλά συσσωρευμένο φασιστιλίκι ετών..το οποίο πάντα υπήρχε και υπέβοσκε στην ελληνική κοινωνία (όπως και στις περισσότερες κοινωνίες) σε διάφορες εντάσεις..η ψήφος της αγανάκτησης θα μπορούσε να πάει σε οποιοδήποτε κόμμα που υποστήριζε κάτι διαφορετικό και τιμωρία του παλιού,αλλά αυτοί οι 400 τόσες χιλιάδες θέλανε επίσης και να ξεβρωμίσει ο τόπος και ντούρα ελλαδάρα να γαμεί και να δέρνει (κυριολεκτικά)..και όλα πάντα υπό το μανδύα του πατριωτισμού

όλα αυτά είναι η καθαρά προσωπική μου άποψη,για το ότι ο φασισμός δεν είναι και δεν τρέφεται μόνο από τους τύπους με τις αρβύλες και τις καράφλες..και σε κάθε χρονική στιγμή και αναλόγως των συνθηκών αλλάζει και πρόσωπο και δυναμική.αυτά..

DCS7
28-11-2017, 22:08
Όλα στο μπλέντερ και στο μίξερ και σερβίρουμε χυλό μ

Darkling
28-11-2017, 22:13
Μιγαδα το μπαν δεν ειναι "σε νικησαμε"

ειναι οτι δεν θα γινουν ανεκτες τετοιες αποψεις.
Ειναι διαφορετικο να γινει συζητηση περι διαφωνιων για ελληνες η ξενους η οτι θες και ειναι εντελως διαφορετικο να μου λεει ο αλλος να αγιασουν τα χερια που ριξανε ξυλο σε μεταναστες και στα καπακια το πιο εξοργιστικο, αυτο που στα ματια μου τον κανει φασιστα και γιαλαντζι πατριωτη της πλακας, το "εχεις αποδειξεις αν η ΧΑ εκανε φονους με ρατσιστικο κινητρο"

μετα απ αυτο, για μενα, δεν υπηρχε καμμια συζητηση.
Μονο σοβαρος συμπαθουντας την ΧΑ θα το ελεγε αυτο.

μιγάδας
28-11-2017, 22:18
Μιγαδα το μπαν δεν ειναι "σε νικησαμε"

ειναι οτι δεν θα γινουν ανεκτες τετοιες αποψεις.
Ειναι διαφορετικο να γινει συζητηση περι διαφωνιων για ελληνες η ξενους η οτι θες και ειναι εντελως διαφορετικο να μου λεει ο αλλος να αγιασουν τα χερια που ριξανε ξυλο σε μεταναστες και στα καπακια το πιο εξοργιστικο, αυτο που στα ματια μου τον κανει φασιστα και γιαλαντζι πατριωτη της πλακας, το "εχεις αποδειξεις αν η ΧΑ εκανε φονους με ρατσιστικο κινητρο"

μετα απ αυτο, για μενα, δεν υπηρχε καμμια συζητηση.
Μονο σοβαρος συμπαθουντας την ΧΑ θα το ελεγε αυτο.

ναι, δεν με πιάσατε (γιατί κι ο αντονιο που μου απάντησε, το ίδιο με σένα κατάλαβε).

δεν μιλάω για συζήτηση μεταξύ μιας φασιστικής και μιας μη άποψης. μιλάω για τη συζήτηση που συμμετείχαμε οι υπόλοιποι. η οποία αποδόμησε και νίκησε τη φασιστική άποψη που γράφτηκε.

μια συζήτηση όπου ο καθένας μας έχει τη δική του οπτική, πολλές διαφωνίες αλλά υπάρχει ο κοινός παρονομαστής ότι δεν μπορεί να υπάρχει καμιά ανοχή στον φασισμό.

δεν έχω θέμα με το μπαν, ούτε πιστεύω ότι γι αυτό το φαγε κιόλας. για να "νικηθεί". (όταν έγραψα εδώ, δεν είχα δει το μπαν).

αυτό που έγραψα για το μπαν πήγαινε στον vazw koukoula (ο οποίος κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος είναι) που πρότεινε το μπαν.

dio
28-11-2017, 23:01
Μιλώντας για μποξ, ναι ξέρω πουτάνα το κάναμε το θρεντ αλλά αναβάθμιση είναι κι αυτό σε σχέση με το να μιλάς για μπαόκια, ισχύει ότι ο κασιδιάρης είχε κατέβει φάληρο να γραφτεί στο τμήμα μποξ κι έφυγε κακήν κακώς;

duda-agelopouloi-v-span
28-11-2017, 23:02
Δεν το ξερω

Vazw_Koukoula
28-11-2017, 23:21
αυτό που έγραψα για το μπαν πήγαινε στον vazw koukoula (ο οποίος κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος είναι) που πρότεινε το μπαν.

Θα με θυμηθείς όταν μου ξανακάνεις τράκα

lemmy85
28-11-2017, 23:27
α και όποιος δε χόρτασε με το χυλό σε λίγο θα σερβιριστούν και πίτσες μπλε,ευγενική προσφορά γνωστού πρώην πιτσαδόρου πατριώτη

dio
29-11-2017, 00:13
Ακούγοντας τις κραυγές χαράς που υψώνονταν από την πόλη, ο Ριέ δεν ξεχνούσε ότι τούτη η αγαλλίαση ήταν πάντα υπό απειλή. Γιατί, ακριβώς, γνώριζε αυτό που αγνοούσε εκείνο το χαρούμενο πλήθος, και που μπορούμε να το διαβάσουμε στα βιβλία: ότι δηλαδή ο βάκιλος της πανούκλας δεν πεθαίνει ούτε εξαφανίζεται ποτέ, ότι μπορεί να κοιμάται δεκάδες χρόνια μέσα στα έπιπλα και στα ρούχα, να προσμένει υπομονετικά μέσα στα δωμάτια, στα υπόγεια, στα σεντούκια, στα μαντίλια και στα χαρτιά, κι ότι ίσως θα ερχόταν μια μέρα όπου, προς γνώση και συμμόρφωση των ανθρώπων, η πανούκλα θα ξυπνούσε τα ποντίκια της και θα τα έστελνε να πεθάνουν σε μια ευτυχισμένη πολιτεία.

DCS7
29-11-2017, 03:51
α και όποιος δε χόρτασε με το χυλό σε λίγο θα σερβιριστούν και πίτσες μπλε,ευγενική προσφορά γνωστού πρώην πιτσαδόρου πατριώτη

Αχ ναι πες και άλλα αστεία. Ταγματασφαλίτες λοιπόν η χωροφυλακή του Μακρυγιάννη ε; Τα χεις ψάξει καλά βλέπω.

lemmy85
29-11-2017, 11:21
όντως,να με συμπαθάς,δεν ήταν τ/αλίτες ήταν χωροφύλακες..γνωστή η ιδεολογική άβυσσος που τους χώριζε..για την ταμπακιέρα τπτ και τα συνθήματα που ακούγονταν κατά καιρούς εκεί περά;

DCS7
29-11-2017, 13:48
όντως,να με συμπαθάς,δεν ήταν τ/αλίτες ήταν χωροφύλακες..γνωστή η ιδεολογική άβυσσος που τους χώριζε..για την ταμπακιέρα τπτ και τα συνθήματα που ακούγονταν κατά καιρούς εκεί περά;

Το τι συνθήματα λένε και αν πάνε χρυσαυγοπουλα και χαριεντιζονται σε κάθε επέτειο δεν είναι ιστορία σορι που στο λέω. Όσο αφορά το σύνταγμα χωροφυλακής ενημερωτικά σου λέω ότι συγκροτήθηκε υπό κυβέρνησης εθνικής ενότητας όπου συμμετείχε και το ΚΚΕ. Τώρα αν στο μυαλό σου ο καθένας που δεν γουστάρει κομμουνισμό και μάχεται για να κρατήσει την ελευθερία του και το δικαίωμα της ιδιοκτησίας είναι χρυσαυγητης δεν σημαίνει ότι ισχύει

μιγάδας
29-11-2017, 14:03
Χρυσαυγιτες σιγουρα δεν ηταν οι χωροφυλακες τοτε. Γιατι δεν υπηρχε χρυση αυγη.

Οι χρυσαυγιτες βεβαια αν ζουσαν τοτε πιθανον να ηταν χωροφυλακες (αν δεν ειχαν γινει μαυδες ή χιτες).

Αυτα βεβαια δεν εχουν πολυ σχεση μ αυτα που συζηταμε, ουτε καν με αυτο που συζητατε μεταξυ σας για το απο που προέκυψαν τοσοι φασιστες ή "φασιστες".

Επισης, τωρα που γυρναει ο προεδρας, εχουν αρχισει να ζητά ελεημοσύνη η μπασκετικη ευρωπη, δεν επανερχομαστε λιγο στη συζητηση περι μπασκετ;

sfakianos7
29-11-2017, 14:13
Oute nomizw oi xrysaygites 8a zhtoysen pote syntagma an eixame apolytarxikh monarxia etsi;

DCS7
29-11-2017, 14:14
Στο Σύνταγμα χωροφυλακής δεν έδιναν εξετάσεις στο "ο αγων" μου να μπουν. Συγκροτήθηκε από μονάδες εφέδρων στρατιωτών και αστυνομικών και έγινε με την έγκριση της ελληνικής κυβέρνησης εθνικής ενότητας δλδ και από το ΚΚΕ. Όσο και να τους θεωρείτε μαλακές ανθρώπους που έφτιαξαν την μεγαλύτερη αντιστασιακή οργανωση, δεν ήταν τόσο μαλακές για να δώσουν την αστυνομία σε ταγματασφαλίτες που μιας και τα λέμε εκείνη την στιγμή είχαν παραδωθεί και συλληφθεί (ασχέτως αν στα μετέπειτα γεγονότα τους έβγαλαν έξω). Ορκίστηκαν στο όνομα του ελληνικού κράτους και κυβέρνησης και για αυτό πολέμησαν. Επίσης στον εμφύλιο πολέμησαν για την αστική δημοκρατία και για το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης και ιδιοκτησίας οπως και εγινε όχι, για την εγκαθίδρυση ναζισμού όπως πιστεύουν προσωπικές γνώμες.

Darkling
29-11-2017, 14:30
Επίσης στον εμφύλιο πολέμησαν για την αστική δημοκρατία και για το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης και ιδιοκτησίας οπως και εγινε όχι, για την εγκαθίδρυση ναζισμού όπως πιστεύουν προσωπικές γνώμες.



...περιπου, ε?
χεχ.

DCS7
29-11-2017, 14:35
Επίσης στον εμφύλιο πολέμησαν για την αστική δημοκρατία και για το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης και ιδιοκτησίας οπως και εγινε όχι, για την εγκαθίδρυση ναζισμού όπως πιστεύουν προσωπικές γνώμες.



...περιπου, ε?
χεχ.

Μην το ψάχνεις το θέμα βρωμάει από παντου. Μιλάμε για πολεμο, οι καιροσκόποι βρήκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Μιλάω καθαρά για την πλειοψηφία του κόσμου. Για αυτό η μία πλευρά έφτασε να έχει 500.000 στρατιώτες ενώ η άλλη ποτε δεν ξεπέρασε τους 16.000 ανταρτες από τους οποίους ζήτημα ήταν να έχει 8-9χιλ μαχημους

BigTarp
29-11-2017, 14:42
Η αλήθεια είναι ότι σε 300.000 άνδρες που πολέμησαν με τον εθνικό στρατό δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση εθελοντικής συμμετοχής. Το βασικό κίνητρο της συμμετοχής ήταν η αποφυγή της θανατικής ποινής για ανυποταξία. Τα περί δικαιώματος στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία είναι τα προσχήματα για να μην νιώθουν οι συμμετέχοντες, τελείως ηλίθιοι. Η πλάκα είναι ότι και οι Ναζί ανέβηκαν το '33 στην εξουσία για να προστατέψουν το δικαίωμα στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία.

Darkling
29-11-2017, 14:43
συμφωνω στο οτι βρωμαει απο παντου κι οτι δεν το ψαχνω, εδω, ειδικα.

kseplenhs
29-11-2017, 14:45
Στο Σύνταγμα χωροφυλακής δεν έδιναν εξετάσεις στο "ο αγων" μου να μπουν. Συγκροτήθηκε από μονάδες εφέδρων στρατιωτών και αστυνομικών και έγινε με την έγκριση της ελληνικής κυβέρνησης εθνικής ενότητας δλδ και από το ΚΚΕ. Όσο και να τους θεωρείτε μαλακές ανθρώπους που έφτιαξαν την μεγαλύτερη αντιστασιακή οργανωση, δεν ήταν τόσο μαλακές για να δώσουν την αστυνομία σε ταγματασφαλίτες που μιας και τα λέμε εκείνη την στιγμή είχαν παραδωθεί και συλληφθεί (ασχέτως αν στα μετέπειτα γεγονότα τους έβγαλαν έξω). Ορκίστηκαν στο όνομα του ελληνικού κράτους και κυβέρνησης και για αυτό πολέμησαν. Επίσης στον εμφύλιο πολέμησαν για την αστική δημοκρατία και για το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης και ιδιοκτησίας οπως και εγινε όχι, για την εγκαθίδρυση ναζισμού όπως πιστεύουν προσωπικές γνώμες.


Χρονικά είσαι σωστός(για λίγες μέρες/ώρες αλλά σωστός).Από εκεί και πέρα προηγήθηκε δικτατορία της κατοχής έτσι?Δεν υπήρχε καμιά στερεωμένη συνείδηση για αστική δημοκρατία.

Επιπλέον υπήρχε μια γενιά από την μικρασιατική καταστροφή που δεν γνώρισε και την καλύτερη αντιμετώπιση από το ελληνικό κράτος/κοινωνία.Με το reset του πολέμου ήταν δεδομένο πως το ελληνικό κράτος θα πήγαινε για επαναπροσδιορισμό αρκετών πραγμάτων και θεσμών.Δεν γινόταν να μην υπάρξουν συγκρούσεις στις διεκδικήσεις που θα προέκυπταν.Αλλά σίγουρα δεν έγιναν στο όνομα της φύλαξης της αστικής δημοκρατίας γιατί δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.Ήταν περισσότερο το καθεστώς πρό πολέμου που ήθελε να διατηρήσει τα κεκτημένα και οι "περιθωριοποιημένοι" που βρήκαν έδαφος για διεκδικήσεις.

DCS7
29-11-2017, 14:56
Στο Σύνταγμα χωροφυλακής δεν έδιναν εξετάσεις στο "ο αγων" μου να μπουν. Συγκροτήθηκε από μονάδες εφέδρων στρατιωτών και αστυνομικών και έγινε με την έγκριση της ελληνικής κυβέρνησης εθνικής ενότητας δλδ και από το ΚΚΕ. Όσο και να τους θεωρείτε μαλακές ανθρώπους που έφτιαξαν την μεγαλύτερη αντιστασιακή οργανωση, δεν ήταν τόσο μαλακές για να δώσουν την αστυνομία σε ταγματασφαλίτες που μιας και τα λέμε εκείνη την στιγμή είχαν παραδωθεί και συλληφθεί (ασχέτως αν στα μετέπειτα γεγονότα τους έβγαλαν έξω). Ορκίστηκαν στο όνομα του ελληνικού κράτους και κυβέρνησης και για αυτό πολέμησαν. Επίσης στον εμφύλιο πολέμησαν για την αστική δημοκρατία και για το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης και ιδιοκτησίας οπως και εγινε όχι, για την εγκαθίδρυση ναζισμού όπως πιστεύουν προσωπικές γνώμες.


Χρονικά είσαι σωστός(για λίγες μέρες/ώρες αλλά σωστός).Από εκεί και πέρα προηγήθηκε δικτατορία της κατοχής έτσι?Δεν υπήρχε καμιά στερεωμένη συνείδηση για αστική δημοκρατία.

Επιπλέον υπήρχε μια γενιά από την μικρασιατική καταστροφή που δεν γνώρισε και την καλύτερη αντιμετώπιση από το ελληνικό κράτος/κοινωνία.Με το reset του πολέμου ήταν δεδομένο πως το ελληνικό κράτος θα πήγαινε για επαναπροσδιορισμό αρκετών πραγμάτων και θεσμών.Δεν γινόταν να μην υπάρξουν συγκρούσεις στις διεκδικήσεις που θα προέκυπταν.Αλλά σίγουρα δεν έγιναν στο όνομα της φύλαξης της αστικής δημοκρατίας γιατί δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.Ήταν περισσότερο το καθεστώς πρό πολέμου που ήθελε να διατηρήσει τα κεκτημένα και οι "περιθωριοποιημένοι" που βρήκαν έδαφος για διεκδικήσεις.

Περιθώριοποιημενοι βρήκαν έδαφος και από τις δύο πλευρές. Και μπορεί από το 36 να υπήρχε δικτατορία στην Ελλάδα αλλά πριν υπήρχε αστική δημοκρατία. Οπότε υπήρχε αστική συνείδηση 100+ χρόνων.

Ταρπ σορι ρε φίλε αλλά απαντάω σε σοβαρά ποστ και όχι σε παραμυθακια. Να με συμπαθας ετσι;

kristensen7
29-11-2017, 15:05
Στο Σύνταγμα χωροφυλακής δεν έδιναν εξετάσεις στο "ο αγων" μου να μπουν. Συγκροτήθηκε από μονάδες εφέδρων στρατιωτών και αστυνομικών και έγινε με την έγκριση της ελληνικής κυβέρνησης εθνικής ενότητας δλδ και από το ΚΚΕ. Όσο και να τους θεωρείτε μαλακές ανθρώπους που έφτιαξαν την μεγαλύτερη αντιστασιακή οργανωση, δεν ήταν τόσο μαλακές για να δώσουν την αστυνομία σε ταγματασφαλίτες που μιας και τα λέμε εκείνη την στιγμή είχαν παραδωθεί και συλληφθεί (ασχέτως αν στα μετέπειτα γεγονότα τους έβγαλαν έξω). Ορκίστηκαν στο όνομα του ελληνικού κράτους και κυβέρνησης και για αυτό πολέμησαν. Επίσης στον εμφύλιο πολέμησαν για την αστική δημοκρατία και για το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης και ιδιοκτησίας οπως και εγινε όχι, για την εγκαθίδρυση ναζισμού όπως πιστεύουν προσωπικές γνώμες.


Χρονικά είσαι σωστός(για λίγες μέρες/ώρες αλλά σωστός).Από εκεί και πέρα προηγήθηκε δικτατορία της κατοχής έτσι?Δεν υπήρχε καμιά στερεωμένη συνείδηση για αστική δημοκρατία.

Επιπλέον υπήρχε μια γενιά από την μικρασιατική καταστροφή που δεν γνώρισε και την καλύτερη αντιμετώπιση από το ελληνικό κράτος/κοινωνία.Με το reset του πολέμου ήταν δεδομένο πως το ελληνικό κράτος θα πήγαινε για επαναπροσδιορισμό αρκετών πραγμάτων και θεσμών.Δεν γινόταν να μην υπάρξουν συγκρούσεις στις διεκδικήσεις που θα προέκυπταν.Αλλά σίγουρα δεν έγιναν στο όνομα της φύλαξης της αστικής δημοκρατίας γιατί δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.Ήταν περισσότερο το καθεστώς πρό πολέμου που ήθελε να διατηρήσει τα κεκτημένα και οι "περιθωριοποιημένοι" που βρήκαν έδαφος για διεκδικήσεις.

Η αστικη δημοκρατια δεν ηταν εδραιωμενη, αλλα υπηρχε στην Ελλαδα μακρα παραδοση (πελατειακου) κοινοβουλευτισμου, ελευθεριας λογου, τυπου και ιδιοκτησιας. Για αυτα πολεμησαν πολλοι εστω και χωρίς πληρη ιδεολογικη συνειδηση. Απλα ενιωσαν απειλη του τροπου ζωής τους. Το χωραφι τους και τα ζωα τους που καποιοι ηθελαν να τους τα παρουν (και οντως ετσι εγινε στα καθεστωτα αυτα).

Μην το κουραζουμε πολυ. Οσοι πηραν μερος στο εμφυλιο δεν ειχαν τα ιδια κινητρα. Οι περισσοτεροι πολιτες φυσικα δεν ηθελαν κανενα εμφυλιο, ειδικα μετα την κατοχη. Αναγκαστηκαν να παρουν μερος. Δεν ηταν η επιλογη του μεσου Ελληνα της εποχης, διοιτι ο εμφυλιος υποκινηθηκε απο το εξωτερικο εξισου.

Και οι δυο παραταξεις ειχαν σκοτεινες πλευρες.

Στους νικητες καποιοι πηραν μερος για να σωσουν τη θεση τους στον κρατικο μηχανισμο.
Καποιοι για να γλυτωσουν το τομαρι τους απο μελλοντικες καταδικες.
Καποιοι για το βασιλια.
Καποιοι για να αρπαξουν το χωραφι του γειτονα (σκοτωνοντας τον)
Καποιοι για να λυσουν προσωπικες διαφορες.
Καποιοι γιατι ηταν αντικομουνιστες ή οπαδοι της δικτατοριας της 4ης Αυγουστου.
Καποιοι για την ελευθερια ιδιοκτησιας / λογου / βουλησης
Καποιοι για να σωθει η Θρακη και η Μακεδονια απο την ''αυτονομια'' που δεχθηκε το ΚΚΕ
Καποιοι για να μπορουν να συνεχισουν να ειναι μικροιδιοκτητες, εμποροι, επαγγελματιες
Καποιοι για λόγους θρησκευτικους
Καποιοι σε διαφορους συνδυασμους ολων αυτων.

BigTarp
29-11-2017, 15:10
Ταρπ σορι ρε φίλε αλλά απαντάω σε σοβαρά ποστ και όχι σε παραμυθακια. Να με συμπαθας ετσι;

Συγνώμη κι από μένα που σου χαλάω το παραμύθι.

Dimaras7
29-11-2017, 15:14
Στο Σύνταγμα χωροφυλακής δεν έδιναν εξετάσεις στο "ο αγων" μου να μπουν. Συγκροτήθηκε από μονάδες εφέδρων στρατιωτών και αστυνομικών και έγινε με την έγκριση της ελληνικής κυβέρνησης εθνικής ενότητας δλδ και από το ΚΚΕ. Όσο και να τους θεωρείτε μαλακές ανθρώπους που έφτιαξαν την μεγαλύτερη αντιστασιακή οργανωση, δεν ήταν τόσο μαλακές για να δώσουν την αστυνομία σε ταγματασφαλίτες που μιας και τα λέμε εκείνη την στιγμή είχαν παραδωθεί και συλληφθεί (ασχέτως αν στα μετέπειτα γεγονότα τους έβγαλαν έξω). Ορκίστηκαν στο όνομα του ελληνικού κράτους και κυβέρνησης και για αυτό πολέμησαν. Επίσης στον εμφύλιο πολέμησαν για την αστική δημοκρατία και για το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης και ιδιοκτησίας οπως και εγινε όχι, για την εγκαθίδρυση ναζισμού όπως πιστεύουν προσωπικές γνώμες.


Χρονικά είσαι σωστός(για λίγες μέρες/ώρες αλλά σωστός).Από εκεί και πέρα προηγήθηκε δικτατορία της κατοχής έτσι?Δεν υπήρχε καμιά στερεωμένη συνείδηση για αστική δημοκρατία.

Επιπλέον υπήρχε μια γενιά από την μικρασιατική καταστροφή που δεν γνώρισε και την καλύτερη αντιμετώπιση από το ελληνικό κράτος/κοινωνία.Με το reset του πολέμου ήταν δεδομένο πως το ελληνικό κράτος θα πήγαινε για επαναπροσδιορισμό αρκετών πραγμάτων και θεσμών.Δεν γινόταν να μην υπάρξουν συγκρούσεις στις διεκδικήσεις που θα προέκυπταν.Αλλά σίγουρα δεν έγιναν στο όνομα της φύλαξης της αστικής δημοκρατίας γιατί δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.Ήταν περισσότερο το καθεστώς πρό πολέμου που ήθελε να διατηρήσει τα κεκτημένα και οι "περιθωριοποιημένοι" που βρήκαν έδαφος για διεκδικήσεις.

Περιθώριοποιημενοι βρήκαν έδαφος και από τις δύο πλευρές. Και μπορεί από το 36 να υπήρχε δικτατορία στην Ελλάδα αλλά πριν υπήρχε αστική δημοκρατία. Οπότε υπήρχε αστική συνείδηση 100+ χρόνων.

Ταρπ σορι ρε φίλε αλλά απαντάω σε σοβαρά ποστ και όχι σε παραμυθακια. Να με συμπαθας ετσι;

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου γενικά αλλά πριν από το 36 παπάρια αστική δημοκρατία είχαμε στην Ελλάδα. Τα κινήματα διαδέχονταν το ένα το άλλο, ιδίως μετά το 1922. Το ότι και αυτή η κατάσταση ήταν προτιμότερη από τη στυγνή Δικτατορία είναι σωστό, αλλά καλή δεν ήταν. Κανονική αστική Δημοκρατία στην Ελλάδα με λειτουργούντες θεσμούς έχουμε από το 1974 και μετά. Το θέμα είναι αν θα έχουμε και στο μέλλον, διότι για αρκετούς οι θεσμοί της είναι πολύ ενοχλητικοί.

lemmy85
29-11-2017, 15:44
Το τι συνθήματα λένε και αν πάνε χρυσαυγοπουλα και χαριεντιζονται σε κάθε επέτειο δεν είναι ιστορία σορι που στο λέω. Όσο αφορά το σύνταγμα χωροφυλακής ενημερωτικά σου λέω ότι συγκροτήθηκε υπό κυβέρνησης εθνικής ενότητας όπου συμμετείχε και το ΚΚΕ. Τώρα αν στο μυαλό σου ο καθένας που δεν γουστάρει κομμουνισμό και μάχεται για να κρατήσει την ελευθερία του και το δικαίωμα της ιδιοκτησίας είναι χρυσαυγητης δεν σημαίνει ότι ισχύει

αυτό που έγραψα και σου φάνηκε χυλός,δεν είχε να κάνει ούτε με το σύνταγμα
χωροφυλακής ούτε με τον εμφύλιο και τα δεκεμβριανά..είχε να κάνει με το πως ,κατ' εμέ,κομμάτια της κοινωνίας και ήταν φορείς φασιστικών ιδεών και έβρισκαν πολιτική στέγη και έκφραση πολύ πριν η χ.α. φτάσει στο 7%..
και όχι δεν θεωρώ ότι όποιος δεν γουστάρει κομμουνισμό είναι χρυσαυγίτης..όπως επίσης δεν πιστεύω και ότι όποιος δεν είναι χρυσαυγίτης είναι και αθώος του "αίματος" και τέζα δημοκράτης,ανθρωπιστής ή υπερμαχος της κοινωνικής δικαιοσύνης..όβερ εντ άουτ

rakos
29-11-2017, 16:04
Μην το ψάχνεις το θέμα βρωμάει από παντου. Μιλάμε για πολεμο, οι καιροσκόποι βρήκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Μιλάω καθαρά για την πλειοψηφία του κόσμου. Για αυτό η μία πλευρά έφτασε να έχει 500.000 στρατιώτες ενώ η άλλη ποτε δεν ξεπέρασε τους 16.000 ανταρτες από τους οποίους ζήτημα ήταν να έχει 8-9χιλ μαχημους

Δε νομιζω οτι εφτασε να χει ποτε ο εθνικος στρατος 500 χιλιαδες δυναμη. Μαλλον γυρω στο μισο.

Εκτος αυτου τα νουμερα ειναι φυσιολογικα, σε ολους τους εμφυλιους η πλευρα του επισημου κρατους εχει μεγαλυτερη δυναμη, απολυτα λογικο ειναι.

panagiotis
29-11-2017, 16:47
Ρε παιδια δεν πιανουμε και λιγο κουβεντα για τις σταυροφοριες;Οχι τίποτα άλλο να δικαιολογήσουμε και τον τίτλο του thread που γραφουμε :D

(το ποστ είχε γίνει στο thread «Κουβέντες για αλλόθρησκους»)

Eddie Johnson
29-11-2017, 17:10
Eιναι και το thread του Σφαιροπουλου ανεπαφο 2 μερες,φοβερα πραματα

Darkling
29-11-2017, 17:13
Ρε παιδια δεν πιανουμε και λιγο κουβεντα για τις σταυροφοριες;Οχι τίποτα άλλο να δικαιολογήσουμε και τον τίτλο του thread που γραφουμε :D



ειμαι ετοιμος, για ποια απ ολες θες?

BigTarp
29-11-2017, 17:18
Ρε παιδια δεν πιανουμε και λιγο κουβεντα για τις σταυροφοριες;Οχι τίποτα άλλο να δικαιολογήσουμε και τον τίτλο του thread που γραφουμε :D



ειμαι ετοιμος, για ποια απ ολες θες?

https://s26.postimg.org/ta8hzpzu1/movieposter.jpg

Darkling
29-11-2017, 17:20
με ειχε ψαρωσει το οπτικο εφφε με τη γεφυρα οταν ημουν 12 χρονων.

panagiotis
29-11-2017, 17:28
Ρε παιδια δεν πιανουμε και λιγο κουβεντα για τις σταυροφοριες;Οχι τίποτα άλλο να δικαιολογήσουμε και τον τίτλο του thread που γραφουμε :D



ειμαι ετοιμος, για ποια απ ολες θες?

https://www.honga.net/totalwar/images/medieval2/versions/300/m2twk_crus.jpg

(Πολύ κάψιμο)

Darkling
29-11-2017, 17:29
Ωπα ψηλε
τωρα μ εσκισες.

εχω το modification Stainless Steel ακομα στο πισι κι ας ειναι παιχνιδι 12ετιας.
που και που ξεκιναω save και γινεται πανηγυρι.

BigTarp
29-11-2017, 17:51
με ειχε ψαρωσει το οπτικο εφφε με τη γεφυρα οταν ημουν 12 χρονων.

Δυνατή σκηνή πράγματι. Δεν φτάνεις έτσι για πλάκα στο ιερό δισκοπότηρο. :D

Ωραία επίσης, η σκηνή καταδίωξης με το άρμα. Τώρα πως στο διάολο βρέθηκε γερμανικό άρμα (μούφα γερμανικό, μιλάμε για βρετανικό Mark V τεχνολογίας Α΄ ΠΠ) να βολτάρει στο βρετανικό προτεκτοράτο της Υπεριορδανίας, την εποχή που διαδραματίζεται το στόρυ της ταινίας -δεκαετία του '30-, σε φάση μπες μες το καμπριολέ πάμε για κάνα καφέ, είναι ένα θέμα.

kaniel outis
29-11-2017, 18:08
α και όποιος δε χόρτασε με το χυλό σε λίγο θα σερβιριστούν και πίτσες μπλε,ευγενική προσφορά γνωστού πρώην πιτσαδόρου πατριώτη

Αχ ναι πες και άλλα αστεία. Ταγματασφαλίτες λοιπόν η χωροφυλακή του Μακρυγιάννη ε; Τα χεις ψάξει καλά βλέπω.

χωροφυλακες παρεα με ταγματασφαλιτες και χιτες 9πιστευω ξερουμε ολοι τι ηταν οι χιτες και ποιος ο ρολος τους)

amra11
29-11-2017, 18:19
Eιναι και το thread του Σφαιροπουλου ανεπαφο 2 μερες,φοβερα πραματα

Να το κανονισω...?

Chrisk7
29-11-2017, 18:21
Eιναι και το thread του Σφαιροπουλου ανεπαφο 2 μερες,φοβερα πραματα

υπομονη μεχρι αυριο, μετα την ηττα

Darkling
29-11-2017, 18:33
με ειχε ψαρωσει το οπτικο εφφε με τη γεφυρα οταν ημουν 12 χρονων.

Δυνατή σκηνή πράγματι. Δεν φτάνεις έτσι για πλάκα στο ιερό δισκοπότηρο. :D

Ωραία επίσης, η σκηνή καταδίωξης με το άρμα. Τώρα πως στο διάολο βρέθηκε γερμανικό άρμα (μούφα γερμανικό, μιλάμε για βρετανικό Mark V τεχνολογίας Α΄ ΠΠ) να βολτάρει στο βρετανικό προτεκτοράτο της Υπεριορδανίας, την εποχή που διαδραματίζεται το στόρυ της ταινίας -δεκαετία του '30-, σε φάση μπες μες το καμπριολέ πάμε για κάνα καφέ, είναι ένα θέμα.


ρε χαχαχ τα 80ς σεναρια Σπιλμπεργκ ως επι το πλειστον, φαινονται απλοικα πια, αλλα αυτο το εξηγει η ταινια αν θυμαμαι.
τους το εδωσε ο εκει βασιλιας στην γερμανικη "αρχαιολογικη" αποστολη, δεν ηταν των γερμανων. Και αυτο λογικα εξηγει γιατι ειναι αγγλικο αρμα.

KonTaz
29-11-2017, 18:37
Η αλήθεια είναι ότι σε 300.000 άνδρες που πολέμησαν με τον εθνικό στρατό δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση εθελοντικής συμμετοχής. Το βασικό κίνητρο της συμμετοχής ήταν η αποφυγή της θανατικής ποινής για ανυποταξία. Τα περί δικαιώματος στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία είναι τα προσχήματα για να μην νιώθουν οι συμμετέχοντες, τελείως ηλίθιοι. Η πλάκα είναι ότι και οι Ναζί ανέβηκαν το '33 στην εξουσία για να προστατέψουν το δικαίωμα στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία.

Εσύ φαίνεσαι πολύ διαβασμένος,όχι Σφαιρόπουλος και μαλακίες.

Δηλαδή η μια πλευρά στον εμφύλιο ήταν όλοι με το ζόρι στιβαγμένοι στον εθνικό στρατό.

Πες μας και για την άλλη πλευρά όμως.Από εκεί όλοι εθελοντικά για το κοινό καλό ?

Ρε είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα?

Black Vaitsis
29-11-2017, 19:00
Η αλήθεια είναι ότι σε 300.000 άνδρες που πολέμησαν με τον εθνικό στρατό δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση εθελοντικής συμμετοχής. Το βασικό κίνητρο της συμμετοχής ήταν η αποφυγή της θανατικής ποινής για ανυποταξία. Τα περί δικαιώματος στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία είναι τα προσχήματα για να μην νιώθουν οι συμμετέχοντες, τελείως ηλίθιοι. Η πλάκα είναι ότι και οι Ναζί ανέβηκαν το '33 στην εξουσία για να προστατέψουν το δικαίωμα στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία.

Εσύ φαίνεσαι πολύ διαβασμένος,όχι Σφαιρόπουλος και μαλακίες.

Δηλαδή η μια πλευρά στον εμφύλιο ήταν όλοι με το ζόρι στιβαγμένοι στον εθνικό στρατό.

Πες μας και για την άλλη πλευρά όμως.Από εκεί όλοι εθελοντικά για το κοινό καλό ?

Ρε είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα?

Πάντως το Δεκέμβρη του 44 τους μόνους που βρήκαν ο Ζαλοκώστας και ο Μαρκεζίνης για να πολεμήσουν για την ατομική ιδιοκτησία (των αστών), ήταν οι χίτες και οι ταγματασφαλίτες. Αν δεν ήταν οι Άγγλοι η ατομική ιδιοκτησία των μαυραγοριτών πιθανόν δεν θα είχε σωθεί.

DCS7
29-11-2017, 20:43
Η αλήθεια είναι ότι σε 300.000 άνδρες που πολέμησαν με τον εθνικό στρατό δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση εθελοντικής συμμετοχής. Το βασικό κίνητρο της συμμετοχής ήταν η αποφυγή της θανατικής ποινής για ανυποταξία. Τα περί δικαιώματος στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία είναι τα προσχήματα για να μην νιώθουν οι συμμετέχοντες, τελείως ηλίθιοι. Η πλάκα είναι ότι και οι Ναζί ανέβηκαν το '33 στην εξουσία για να προστατέψουν το δικαίωμα στην ελεύθερη βούληση και την ατομική ιδιοκτησία.

Εσύ φαίνεσαι πολύ διαβασμένος,όχι Σφαιρόπουλος και μαλακίες.

Δηλαδή η μια πλευρά στον εμφύλιο ήταν όλοι με το ζόρι στιβαγμένοι στον εθνικό στρατό.

Πες μας και για την άλλη πλευρά όμως.Από εκεί όλοι εθελοντικά για το κοινό καλό ?

Ρε είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα?

Πάντως το Δεκέμβρη του 44 τους μόνους που βρήκαν ο Ζαλοκώστας και ο Μαρκεζίνης για να πολεμήσουν για την ατομική ιδιοκτησία (των αστών), ήταν οι χίτες και οι ταγματασφαλίτες. Αν δεν ήταν οι Άγγλοι η ατομική ιδιοκτησία των μαυραγοριτών πιθανόν δεν θα είχε σωθεί.

Τόσους μπόρεσαν να εξοπλίσουν. Τον Δεκέμβριο του 44 δεν υπήρχε ούτε εθνικός στρατός και η αστυνομία και η χωροφυλακή μόλις που είχαν συσταθεί. Αντίθετα το ΕΑΜ ήταν εξοπλισμένο μέχρι τα δόντια. Για αυτό έκανε απόπειρα κατάληψης της Αθήνας. Δεν είχε εξοπλιστεί η αστική τάξη, η αστική τάξη σφάζονταν στα κρεματόρια που δημιουργούσε η ΟΠΛΑ στο Ουλμ και οχι μονο

@kontaz 300000+ αριστεροφρονες αστοί στρατευτηκαν υπο την απειλή στρατοδικείου και εκτέλεσης συνέτριψαν 7-8000 αντάρτες παλικάρια που αγωνιζοντουσαν ενάντια στο φασισμό των εκλογών και της ατομικής ιδιοκτησιας. Και όλοι αυτοί στην συνέχεια συνέχισαν την ζωή τους κανονικά σαν να μην είχαν περάσει αυτό το μαρτύριο και προσπάθησαν να ξαναφτιάξουν την χώρα και την ζωή τους

karapaparas
29-11-2017, 20:52
Στο Ουλμ; Ποιο Ουλμ;
Στην ουλεν θες να πεις;

// Γενικο σχολιο: Δεν υπάρχουν πιο γραφικές συζητήσεις σε φόρουμ από τις ιστορικοπολιτικες. Παριστάνουν όλοι τους καθηγητές ιστορίας με τις πλάτες του ιντερνετ και σε λάιβ συζήτηση δε θα ξέρουν που πανε τα τέσσερα, κλασικό παράδειγμα ο αγαπητός στην υπογραφή που μας έκανε το διδάκτορα με τις πηγές από το phorum.gr

amra11
29-11-2017, 20:53
http://img.feedfloyd.com/media/post/thumb-2/2212d242d77c81eb68a4313174dbee8db7c386c5.jpg

μιγάδας
29-11-2017, 21:08
Μακαρι την ευαισθησια για τα "σπιτια μας" και την "ατομικη ιδιοκτησια" να την ειχαμε και για τα σπιτια που μπαινουν σε πλειστηριασμους, για τους μισθους της δικιάς μας δουλειας που φανταζομαι ειναι "ατομικη ιδιοκτησια" αλλα καποιοι (ο, τι περιεργο, οχι "συμμοριτες" αλλα απο τους άλλους, τους νικητες του εμφυλιου) μας τους κλεβουν....

Κατα τ αλλα δεν εχει πολυ νοημα αυτη η συζητηση με στοιχεια διαφορετικα και κριτηρια διαφορετικα και και και...

Ολα ξεκινησαν απο το ποιος εθρεφε τοσα χρονια το φασισμο και οι εκπροσωποι της δεξιας παραταξης δεν εχουν απαντησει ακομα σ αυτα που γράφτηκαν, το πηγαμε στον εμφυλιο και στις ειρωνείες....

LFO
29-11-2017, 21:13
Ποιοι είναι οι εκπρόσωποι της δεξιάς παραταξης;

Και γιατί πρέπει να απολογηθουν για τον φασισμό ;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Black Vaitsis
29-11-2017, 21:17
Πάντως το Δεκέμβρη του 44 τους μόνους που βρήκαν ο Ζαλοκώστας και ο Μαρκεζίνης για να πολεμήσουν για την ατομική ιδιοκτησία (των αστών), ήταν οι χίτες και οι ταγματασφαλίτες. Αν δεν ήταν οι Άγγλοι η ατομική ιδιοκτησία των μαυραγοριτών πιθανόν δεν θα είχε σωθεί.

Τόσους μπόρεσαν να εξοπλίσουν. Τον Δεκέμβριο του 44 δεν υπήρχε ούτε εθνικός στρατός και η αστυνομία και η χωροφυλακή μόλις που είχαν συσταθεί. Αντίθετα το ΕΑΜ ήταν εξοπλισμένο μέχρι τα δόντια. Για αυτό έκανε απόπειρα κατάληψης της Αθήνας. Δεν είχε εξοπλιστεί η αστική τάξη, η αστική τάξη σφάζονταν στα κρεματόρια που δημιουργούσε η ΟΠΛΑ στο Ουλμ και οχι μονο

@kontaz 300000+ αριστεροφρονες αστοί στρατευτηκαν υπο την απειλή στρατοδικείου και εκτέλεσης συνέτριψαν 7-8000 αντάρτες παλικάρια που αγωνιζοντουσαν ενάντια στο φασισμό των εκλογών και της ατομικής ιδιοκτησιας. Και όλοι αυτοί στην συνέχεια συνέχισαν την ζωή τους κανονικά σαν να μην είχαν περάσει αυτό το μαρτύριο και προσπάθησαν να ξαναφτιάξουν την χώρα και την ζωή τους

Και στη Μέση Ανατολή γιατί δεν κατάφεραν να πάρουν με το μέρος τους πάνω από το 1/10 του στρατού; Ήταν κι εκεί το ΕΑΜ εξοπλισμένο μέχρι τα δόντια; Ή μήπως η αστική τάξη ήταν κι εκεί άοπλη και σφαζόταν από την ΟΠΛΑ;

μιγάδας
29-11-2017, 21:39
Ποιοι είναι οι εκπρόσωποι της δεξιάς παραταξης;

Και γιατί πρέπει να απολογηθουν για τον φασισμό ;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε λφο, δεν προλαβα να κανω εντιτ κι απάντησες....

1) οταν λεω δεξια παραταξη εννοω αυτο που θεωρειται χωρος της δεξιας, οχι ενα κομμα
2) δεν πιστευω προσωπικα οτι η δεξια εξεθρεψε τον φασιμο και πρεπει ν απολογηθεί γι αυτον. Βεβαια θύλακες ειχε, αυτο ειναι μια αλλη κουβέντα.
3) το σχολιο ειχε να κανει με το οτι απο αλλου ξεκινησαμε (απο την κατηγορια οτι και μεσα στη δεξια εκτραφηκαν φασιστες) και καταληξαμε αλλου χωρις να δοθεί μια απάντηση

Θελω να πω οτι εκει που λεγαμε για τους φασιστες, χωρίς κανενα προφανη λογο ο dcs7 το γυρισε σ αυτους που θα μας παρουν τα.σπιτια και στον αγωνα για τη δημοκρατία...

antonio108
29-11-2017, 22:10
Τι ωρα παιζουμε αυριο?

redglove
29-11-2017, 22:11
Το σεντόνι δεν το έχω τελειώσει αλλά:

1.

// Γενικο σχολιο: Δεν υπάρχουν πιο γραφικές συζητήσεις σε φόρουμ από τις ιστορικοπολιτικες. Παριστάνουν όλοι τους καθηγητές ιστορίας με τις πλάτες του ιντερνετ και σε λάιβ συζήτηση δε θα ξέρουν που πανε τα τέσσερα, κλασικό παράδειγμα ο αγαπητός στην υπογραφή που μας έκανε το διδάκτορα με τις πηγές από το phorum.gr

Ήθελα να γράψω ακριβώς το ίδιο πράγμα, χαλαρώστε εκατέρωθεν γιατί ούτε εκεί ήσασταν για να μιλάτε επειδή τα έχετε ζήσει, ούτε DON/Jasone σας λένε για να'στε αυθεντίες επί παντός επιστητού. Παράθεση όσων έχετε διαβάσει ο καθένας κάνετε και φυσικά υπάρχουν επιχειρήματα υπέρ και κατά και των δύο πλευρών όταν η συζήτηση είναι τόσο γενική και αόριστη.

2.

@LFO: Αφού πω ότι άνθρωπος που γράφει «με ενδιαφέρει περισσότερο η ΧΑ που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στα θρανία» εμένα προσωπικά έχει όλο το σεβασμό μου ανεξάρτητα από «Δεξιές» και «Αριστερές», θέλω να σταθώ στο #sto_kentro_me_ton_kyriako και να πω πολύ σύντομα ότι με τον Άδωνι αντιπρόεδρο με το κέντρο δεν έχεις (όχι ως Γιώργος προσωπικά αλλά ως ιδεολογία συνολικά) καμία σχέση.

kseplenhs
29-11-2017, 22:23
#sto_kentro_me_ton_kyriako και να πω πολύ σύντομα ότι με τον Άδωνι αντιπρόεδρο με το κέντρο δεν έχεις (όχι ως Γιώργος προσωπικά αλλά ως ιδεολογία συνολικά) καμία σχέση.

Μην ταυτίζετε πρόσωπα με ιδεολογίες που οι ιδιοι τις βλέπουν σαν καριέρα.Μια χαρά τα έκανε τα ιδεολογικά αλματάκια του ο άδωνις όταν είδε το πολιτικό μέλλον που ανοίγεται μπροστά του.
Κατηγορήστε τον για πολιτικό αριβισμό.Είναι πιό βάσιμο.Σιγά τον σκληρό φασίστα στην τελική.Επειδή κάποτε στο ιδεολογικό ακροδεξιό μίξερ του καρατζαφέρη,έπαιρνε συνεντεύξεις από τον πλεύρη.Ο οποίος καρατζαφέρης επίσης αποδείχτηκε μια ακίνδυνη βλακειούλα σε σχέση με την υστερία που είχε προκύψει όταν μπήκαν στη βουλή.

Ο ακροδεξιός κίνδυνος όποτε συμβαίνει τον νιώθουμε και καταλαβαίνουμε την διαφορά του με τα μέχρι πρότινος θεατράκια τύπου ΛΑΟΣ.Όχι στις ειδήσεις και στις εφημερίδες.Στις γειτονιές μας.Και μια χαρά τον νιώσαμε για κάποιο διάστημα όταν είχαν ξαμοληθεί τα άσβερκα παιδιά με τα μαύρα υπό τις ευλογίες μπάτσων και ΜΜΕ.

LFO
29-11-2017, 22:24
Έχω και παραέχω. Ο Προεδρος καθορίζει την στρατηγική και την πολιτική. Ενίοτε κάνει και συμμαχίες (Αδωνης καλή ωρα) που σκοπό έχουν να λειτουργήσουν αθροιστικά στην κάλπη.

Όπως έκανε και ο Τσίπρας που έφερε όλους τους πρασινοφρουρους του ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ για την πρώτη φορά αριστερά

Μένει να αποδειχθεί αν θα έχει ρόλο και ποιό στην κυβέρνηση Μητσοτάκη ο Άδωνης ή θα τον ξεφορτωθεί στην πορεία ο Κυριάκος οπως έκανε και ο Τσιπρας στους "Άδωνης" του ΣΥΡΙΖΑ που τον στηρίξανε και μετά τους πούλησε (γνήσιο τέκνο του απατεωνα) και τους πέταξε εκτός κόμματος.


Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Red Pulse
29-11-2017, 22:40
 

μιγάδας
29-11-2017, 22:42
Ναι, να πουμε.

Γαμιεται ο παο κι η λεωφορος.

Red Pulse
29-11-2017, 22:43
 

DCS7
29-11-2017, 22:45
Πάντως το Δεκέμβρη του 44 τους μόνους που βρήκαν ο Ζαλοκώστας και ο Μαρκεζίνης για να πολεμήσουν για την ατομική ιδιοκτησία (των αστών), ήταν οι χίτες και οι ταγματασφαλίτες. Αν δεν ήταν οι Άγγλοι η ατομική ιδιοκτησία των μαυραγοριτών πιθανόν δεν θα είχε σωθεί.

Τόσους μπόρεσαν να εξοπλίσουν. Τον Δεκέμβριο του 44 δεν υπήρχε ούτε εθνικός στρατός και η αστυνομία και η χωροφυλακή μόλις που είχαν συσταθεί. Αντίθετα το ΕΑΜ ήταν εξοπλισμένο μέχρι τα δόντια. Για αυτό έκανε απόπειρα κατάληψης της Αθήνας. Δεν είχε εξοπλιστεί η αστική τάξη, η αστική τάξη σφάζονταν στα κρεματόρια που δημιουργούσε η ΟΠΛΑ στο Ουλμ και οχι μονο

@kontaz 300000+ αριστεροφρονες αστοί στρατευτηκαν υπο την απειλή στρατοδικείου και εκτέλεσης συνέτριψαν 7-8000 αντάρτες παλικάρια που αγωνιζοντουσαν ενάντια στο φασισμό των εκλογών και της ατομικής ιδιοκτησιας. Και όλοι αυτοί στην συνέχεια συνέχισαν την ζωή τους κανονικά σαν να μην είχαν περάσει αυτό το μαρτύριο και προσπάθησαν να ξαναφτιάξουν την χώρα και την ζωή τους

Και στη Μέση Ανατολή γιατί δεν κατάφεραν να πάρουν με το μέρος τους πάνω από το 1/10 του στρατού; Ήταν κι εκεί το ΕΑΜ εξοπλισμένο μέχρι τα δόντια; Ή μήπως η αστική τάξη ήταν κι εκεί άοπλη και σφαζόταν από την ΟΠΛΑ;

Μου αλλάζεις θέμα σύντροφε, τες πα. Στην μεση ανατολή είναι τελείως διαφορετική η ιστορία και έγινε απόπειρα του ΕΑΜ να διαλύσει το στράτευμα εκ των έσω. Προφανώς έγινε ανταρσία και δεν έγινε από τα 9/10 του στρατού. Με τα νούμερα που βγάζεις πρέπει να είχαμε καμία πενηνταρια χιλιάδες στην μέση Ανατολή. Καμία σχέση. Όπως επίσης ήταν λογικό να εκαθαρισει η κυβέρνηση τα εαμικα στοιχεία από το στράτευμα μετά από αυτό το γεγονός. Ρεζίλι γίναμε!

Α και οι Χίτες είχαν αφοπλιστεί όπως και ο ΕΔΕΣ όπως είχε συμφωνηθεί στο Λίβανο και στην καζζερτα. Όπως είχε συμφωνήσει ΚΑΙ Ο ΕΛΛΑΣ. Και εντελώς τυχαία με το που έδωσε το τελεσίγραφο ο Σκόμπι ξεκίνησε το ντου στην Αθήνα.

@karapaparas ουλεν ρε αδελφέ, μου το διόρθωσε το ταμπλετ γράψε λαθος...

@μιγαδα δεν θα απολογηθει κανένας. Όποιος έχει ψάξει μπορεί να καταλάβει τι έγινε. Όποιος δεν ψάχνει θα μείνει σε μαρτυρίες που μιλούν για 10000 αεροπλάνα των Άγγλων και θα ψαχνει 700000 φιλοαριστερους που επιστρατεύονται να κυνηγούν κουμουνιστες. Μήτρες σε ιδεολογίες δεν υπαρχουν, υπάρχουν καθηκια που γουστάρουν να σκοτώνουν και ψάχνουν για κάλυψη μια ιδεολογία.

@bigtarp ξεφτυλιζεις πραγματικούς αριστερούς με τις φαντασιακές ιστορίες που γράφεις. Τους προσβάλεις και υπάρχουν άνθρωποι που έφαγαν αδικα φυλακή για αυτές τις ιδέες. Είπαμε μιλάμε σοβαρά εδώ δεν γράφουμε το καινούργιο star wars με τα εκατομμύρια brainwash stormtroopers

μιγάδας
29-11-2017, 22:56
Καλα ας σταματησουμε το πολυ....ψαξιμο κι ας το γυρισουμε σε κατι πιο ελαφρυ, για τους βαζελους ας.πουμε...

Οχι τιποτα αλλο, μην αρχιζουν και τριζουν τιποτα κοκκαλα σε λιγο.....

BabisKyr
29-11-2017, 23:06
Εδώ κολλάει ο Διαμαντίδης αλλά ο κοκκινογάντης περιμένει στη γωνία. :D

duda-agelopouloi-v-span
29-11-2017, 23:08
χαχαχαχαχαχααχαχαχα

BigTarp
29-11-2017, 23:11
@bigtarp ξεφτυλιζεις πραγματικούς αριστερούς με τις φαντασιακές ιστορίες που γράφεις. Τους προσβάλεις και υπάρχουν άνθρωποι που έφαγαν αδικα φυλακή για αυτές τις ιδέες. Είπαμε μιλάμε σοβαρά εδώ δεν γράφουμε το καινούργιο star wars με τα εκατομμύρια brainwash stormtroopers

Δεν το έχεις αντιληφθεί, αλλά εσύ γράφεις σε συνεχόμενα ποστ φανταστικές (όχι φαντασιακές) ιστορίες. Εγώ απλά επισήμανα το ότι είναι φανταστικές. :)

BabisKyr
29-11-2017, 23:17
Όσο για τις ...δικτατορικές επιδιώξεις του ΕΑΜ, εάν το ρητά διατυπωμένο στο καταστατικό του αίτημα για ελεύθερες εκλογές είναι κάτι επιλήψιμο και εάν ως μόνοι θεματοφϋλακες της δημοκρατίας θεωρούνται οι γκόμενες του Σκόμπυ εκ Μέσης Ανατολής, τότε κάτι δεν πάει καλά.

DCS7
29-11-2017, 23:25
Όσο για τις ...δικτατορικές επιδιώξεις του ΕΑΜ, εάν το ρητά διατυπωμένο στο καταστατικό του αίτημα για ελεύθερες εκλογές είναι κάτι επιλήψιμο και εάν ως μόνοι θεματοφϋλακες της δημοκρατίας θεωρούνται οι γκόμενες του Σκόμπυ εκ Μέσης Ανατολής, τότε κάτι δεν πάει καλά.

Το ΕΑΜ δεν δέχθηκε αφοπλισμό και ελέγχονταν από το ΚΚΕ. Προφανώς και στην διακήρυξη θα ήταν μαλακές να το πουν , κανένας δεν θα στρατευοταν. Αλλά όλη η πολιτική ηγεσία ήταν από το ΚΚΕ . Όπως και ο Τίτο και ο Κάστρο δεν αναφέρουν ότι θέλουν να εγκαθίδρυσουν κομουνιστικο σύστημα. Ο Τίτο και ο δημιτροφ είχαν δεχθεί και να επιστρέψει και ο βασιλιάς ασχέτως τι έκαναν μετά αφού ειχαν εγκατασταθεί στην εξουσία. Ο απλός εαμιτης ήθελε δημοκρατια, η ηγεσία του ΕΑΜ όχι.

μιγάδας
29-11-2017, 23:38
Ελα, κοφτε το τωρα γιατι αμα αρχισουμε και τα μαθηματα τι ηθελε ο απλος εαμιτης και τι οχι και για ποια "ελευθερια" και "δημοκρατια" παλευαν οι χωροφυλακες, θα σηκωθει κανας απλος εαμιτης παππους με κανα 3αρι χρονια στον νεο παρθενωνα της "κοινοβουλευτικης δημοκρατιας", να κυνηγαει με το οπλο που αυτος κρατησε οταν του παν να αφοπλιστει....

DCS7
29-11-2017, 23:43
Ελα, κοφτε το τωρα γιατι αμα αρχισουμε και τα μαθηματα τι ηθελε ο απλος εαμιτης και τι οχι και για ποια "ελευθερια" και "δημοκρατια" παλευαν οι χωροδφυλακες, θα σηκωθει κανας απλος εαμιτης παππους με κανα 3αρι χρονια στον νεο παρθεωνω της "κοινοβουλευτικης δημοκρατιας", να κυνηγαει με το οπλο που αυτος κρατησε οταν του παν να αφοπλιστει....

Δημοκρατία με ένα όχλο ελασιτών εξοπλισμένων δεν μπορούσε να υπάρξει. Ο ΕΑΜ είχε συμφωνήσει δις να αφοπλιστεί μετά τον σχηματισμό κυβέρνησης εθνικής ενότητας η οποία θα οδηγούσε την χώρα σε εκλογες. Και χτυπησε μετά την διαταγή του Σκόμπι για αφοπλισμό. Ενώνουμε τις τέλειες και βγάζεις συμπέρασμα. Ούτε τάγματα ασφαλείας υπήρχαν στου Μακρυγιάννη ούτε χρυσαυγητες

kristensen7
29-11-2017, 23:46
Δηλαδη το ΕΑΜ αν κερδιζε τον πολεμο θα δημιουργουσε καθεστως διαφορετικο απο αυτα του υπαρκτου Σοσιαλισμου;

Γιατι τα καθεστωτα αυτα ειχαν με τη δημοκρατια-ελευθερια, οση σχεση εχω εγώ με την Κλοντια Σιφερ...

Ισοτητα ευαγγελιζονταν, οχι ελευθερια.

BigTarp
29-11-2017, 23:47
Σκόμπι, ο εγγυητής της Ελληνικής Δημοκρατίας... το άλλο με τον τοτό το ξέρουμε; :D

μιγάδας
29-11-2017, 23:48
Αντε καλα.

Οκ, κατανοω. Παιδια εκαναν και οι αντάρτες, παιδια κι οι χωροφυλακες. Και με τη σειρα τους εγγονια.

Αντιστοιχα, υπαρχουν οι φτωχοι, υπαρχουν κι οι πλουσιοι.

Τι να κανουμε, ετσι πανε αυτα, σταματα τωρα να.προσπαθεις να με πεισεις και πες απο τα αλλα, απο αυτα που συμφωνουμε, γραψε κανενα απο κεινα τα γαματα ποστ που τεκμηριωνουν επιστημονικά το μπασκετικο γιγνεσθαι

DCS7
29-11-2017, 23:58
Ρε μιγάδα δεν βγάζω κάποια πλευρά αγία. Το έχω πει ότι έβγαζαν και οι άλλοι από την πίσω πόρτα της φυλακής ταγματασφαλίτες για να χτυπήσουν ελασιτες. Αλλά και η άλλη πλευρά έδινε αμνηστια σε ψυχασθενείς εγκληματίες τύπου Ζουλα για να σφάζουν σαν τα αρνιά όσους δεν στρατευοταν στην γραμμή τους. Όλοι έκαναν τις @@ τους, ψάξε το και θα δεις. Παιχνίδι εξουσίας παίχτηκε και επιρροής στην διεθνή σκηνή. Το θέμα της Ελλάδος δεν κρίθηκε καν στον εμφύλιο, κρίθηκε στις Αδενες το 44 και σε μια χαρτοπετσέτα του Τσόρτσιλ και του Στάλιν.

BigTarp
30-11-2017, 00:03
Ρε μιγάδα δεν βγάζω κάποια πλευρά αγία. Το έχω πει ότι έβγαζαν και οι άλλοι από την πίσω πόρτα της φυλακής ταγματασφαλίτες για να χτυπήσουν ελασιτες. Αλλά και η άλλη πλευρά έδινε αμνηστια σε ψυχασθενείς εγκληματίες τύπου Ζουρλα για να σφάζουν σαν τα αρνιά όσους δεν στρατευοταν στην γραμμή τους. Όλοι έκαναν τις @@ τους, ψάξε το και θα δεις. Παιχνίδι εξουσίας παίχτηκε και επιρροής στην διεθνή σκηνή. Το θέμα της Ελλάδος δεν κρίθηκε καν στον εμφύλιο, κρίθηκε στις Αδενες το 44 και σε μια χαρτοπετσέτα του Τσόρτσιλ και του Στάλιν.

Πέντε σελίδες επιστημονικής φαντασίας για να καταλήξουμε στα αυτονόητα.

Francois Dillinger
30-11-2017, 05:08
Διαβάσαμε μέχρι και για την χαρτοπετσέτα του Τσώρτσιλ με το Στάλιν στο ρεντχουπζ.
Απίστευτα πράγματα.
Μπαίνει ο Δεκέμβρης και βγαίνουν τα φαντάσματα.

redglove
30-11-2017, 06:08
^--- Πως φαίνεται κάποιος που δεν έχει ζήσει τις ένδοξες εποχές DON - JohnnyB.

#sto_kentro_me_ton_kyriako και να πω πολύ σύντομα ότι με τον Άδωνι αντιπρόεδρο με το κέντρο δεν έχεις (όχι ως Γιώργος προσωπικά αλλά ως ιδεολογία συνολικά) καμία σχέση.

Μην ταυτίζετε πρόσωπα με ιδεολογίες που οι ιδιοι τις βλέπουν σαν καριέρα.Μια χαρά τα έκανε τα ιδεολογικά αλματάκια του ο άδωνις όταν είδε το πολιτικό μέλλον που ανοίγεται μπροστά του.
Κατηγορήστε τον για πολιτικό αριβισμό.Είναι πιό βάσιμο.Σιγά τον σκληρό φασίστα στην τελική.Επειδή κάποτε στο ιδεολογικό ακροδεξιό μίξερ του καρατζαφέρη,έπαιρνε συνεντεύξεις από τον πλεύρη.Ο οποίος καρατζαφέρης επίσης αποδείχτηκε μια ακίνδυνη βλακειούλα σε σχέση με την υστερία που είχε προκύψει όταν μπήκαν στη βουλή.

Ο ακροδεξιός κίνδυνος όποτε συμβαίνει τον νιώθουμε και καταλαβαίνουμε την διαφορά του με τα μέχρι πρότινος θεατράκια τύπου ΛΑΟΣ.Όχι στις ειδήσεις και στις εφημερίδες.Στις γειτονιές μας.Και μια χαρά τον νιώσαμε για κάποιο διάστημα όταν είχαν ξαμοληθεί τα άσβερκα παιδιά με τα μαύρα υπό τις ευλογίες μπάτσων και ΜΜΕ.

Ok, το «καμία σχέση» ήταν υπερβολή μου, ανακαλώ. Και σίγουρα δεν τοποθετώ τον Άδωνι μαζί με τους νεοναζί. Αλλά δεν θυμάμαι κάποιο άλμα όταν άφησε την αγκαλιά του Καρατζαφέρη για αυτήν του Σαμαρά, πάλι μπανεράκια με ευχές «η Παναγία να βάλει το χέρι της» ανέβαζε στο σάιτ του προ-εκλογών. Δηλαδή, οκέυ, επειδή οι άλλοι είναι φασίστες δεν σημαίνει ότι όποιος δεν είναι ακραίος πάει στο κέντρο.

Εν προκειμένω, τον είδαμε τον Άδωνι στις ψηφοφορίες για την απόκτηση ταυτότητας από τους μετανάστες, για το σύμφωνο συμβίωσης και το ν/σ αλλαγής φύλου - επαρκέστατο δείγμα.

Achilles
30-11-2017, 06:43
ο αδωνις ο παλαιος ο ορθοδοξος διαφημιζε κατι εμετικα βιβλια του πλευρη για το ολοκαυτωμα , ενω ο αδωνις ο καινουριος ειναι κυριλε , ζητησε και συγγνωμη κιολας και ολα ποπα .

D.Rivers
30-11-2017, 11:33
Τι διαβάζουμε εδώ μέσα, γαμώ το βάζελο... :D

Achilles
01-12-2017, 15:42
μακαρι να ειναι hoax αυτο το περι απαγορευσης του χοιρινου γυρου απο την ε.ε. , ειδαλλως θα εχουν προβλημα με τον λωκο τους

Άγιος Πέτρος
01-12-2017, 16:54
Υπάρχει πηγή; (για να γελάσουμε δηλαδή)

Lucifer_7
01-12-2017, 16:59
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5492753/theloyn-twra-sthn-ee-na-katarghsoyn-kai-to-soyblaki-me-gyro/

μιγάδας
01-12-2017, 17:03
από πράσινους δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο....

Άγιος Πέτρος
01-12-2017, 17:08
Brexit

κάτι ξέρανε

BabisKyr
01-12-2017, 17:08
A ρε παμμέγιστο ΚΚΕ, για ακόμα μια φορά το "έξω από την ΕΕ" είναι επίκαιρο....

LFO
01-12-2017, 17:08
Brexit

κάτι ξέρανε

Αυτοι δεν εχουν κουζινα οποτε δεν μετρανε

LFO
01-12-2017, 17:11
A ρε παμμέγιστο ΚΚΕ, για ακόμα μια φορά το "έξω από την ΕΕ" είναι επίκαιρο....

Συμφωνουν και οι Ευρωβουλευτες του ΚΚΕ σε αυτό ;

BabisKyr
01-12-2017, 17:12
A ρε παμμέγιστο ΚΚΕ, για ακόμα μια φορά το "έξω από την ΕΕ" είναι επίκαιρο....

Συμφωνουν και οι Ευρωβουλευτες του ΚΚΕ σε αυτό ;

Χαχαχα δεν ξέρω, εάν συμφωνούν θα τους επισκεφθούν κάτι μηχανάκια...

Eleni7
01-12-2017, 18:28
Οκ με τα μνημονια. Αλλα αυτο με τον γυρο ξεπερναει τα ορια νομιζω.

dora7
01-12-2017, 19:15
ειναι οπως μας εχουν απαγορεψει τα κοκορετσα???:p ας ερθουν εδω οι κακαλατοι να μας το πουν σαν αντρες καταμουτρα σε ελληνικο εδαφος....:cool::p

DCS7
01-12-2017, 19:48
Τι λένε αυτοι ρε... Εδώ χτυπάμε πιτογυρα με φυσικό χυμό στις αποθεραπείες μας.

Darkling
01-12-2017, 19:49
προσωπικα : δεν νομιζω οτι θα συμβει κατι τετοιο. Απλα βγαινει μια ειδηση και γινεται ο σχετικος ντορος.

Άγιος Πέτρος
01-12-2017, 21:41
Brexit

κάτι ξέρανε

Αυτοι δεν εχουν κουζινα οποτε δεν μετρανε

Μπορεί (αν και τα καλά φαγητά τα βρίσκεις χειμώνα σε κάποιο μέρος στη μέση του πουθενά στην Ουαλία (http://www.walesonline.co.uk/whats-on/food-drink-news/pizza-burger-kebab-massive-wales-12363691) ) αλλά τα λιβανέζικα-κούρδικα-περσικα-τούρκικα φαστφουντάδικα, έτσι και απαγορευόταν το ντονέρ, θα έβγαιναν με τα χατζάρια στους δρόμους

Άγιος Πέτρος
01-12-2017, 23:26
back to back αλλά ήταν πολύ καλό λογοπαίγνιο για να το αφήσω

Is doner a goner? (http://www.telegraph.co.uk/news/2017/12/01/doner-goner-kebabs-could-banned-eu-plans-combat-heart-disease/)

DirtySniper
01-12-2017, 23:37
It is a boner

RedStorm
01-12-2017, 23:56
Δεν τρέχει κάτι, οι πραγματικοί άντρες τρώνε κοτόπουλο.

redglove
05-12-2017, 00:39
Μεταφέρθηκαν εδώ όλα τα ποστ περί Â«άποψης», «σεβασμού» και ταγματασφαλιτών.

trust in who we are
05-12-2017, 01:21
το σεντονι περιμενουμε

rednorth7
05-12-2017, 22:58
Κάποιο καλό μπεργκεραδικο στην Αθήνα που να είναι εύκολα προσβάσιμο (όχι το barbeque στον Πειραιά πχ) μπορεί να μου προτείνει κάποιος;

trust in who we are
05-12-2017, 23:02
simply burgers και για ντελιβερι αν θες

dio
05-12-2017, 23:06
Κάποιο καλό μπεργκεραδικο στην Αθήνα που να είναι εύκολα προσβάσιμο (όχι το barbeque στον Πειραιά πχ) μπορεί να μου προτείνει κάποιος;

μπαρ μπε κιου στη Νόβα Σμύρνα :p

simply burgers και για ντελιβερι αν θες

Έχω χρόνια να πάρω από σίμπλυ, αλλά όταν σταμάτησα, ήταν μέτρια προς κακά.

Κόκκινε βορρά 7, αν είσαι στα ΒΠ, δοκίμασε και τo Munchy's στην Κηφισά

Άγιος Πέτρος
05-12-2017, 23:37
Ιμαλάια

redglove
05-12-2017, 23:46
Στείλε στον Ρόουζ στο τουήτερ να σου πει.

Συμφωνώ με Ντι(α)ό για σίμπλυ, μακρυά!

Darkling
06-12-2017, 00:01
τα σιμπλυ ηταν οντως καλα καπου το 2006-7

εχουν πεσει παρα πολυ

antonio108
06-12-2017, 00:11
Αν είσαι βόρεια Kozi's στα Μελίσσια ή Barbara que στα Βριλήσσια.
Στο Κozi's πήγαινε καμία ώρα πριν από την ώρα που θες να φας...

dio
06-12-2017, 00:19
kozi's σωστός

trust in who we are
06-12-2017, 00:23
κοζις ισχυει. καλα βορεια εχει πολλα. στο κεντρο υπαρχει μια ελλειψη. Υπαρχουν μαγαζια απλα οχι καθαρα μπεργκεραδικα.

γιατι τοσο κρα για σιμπλυ ? εγω το θεωρω απο τα τοπ. Εξαρταται και απο ποιο καταστημα παιρνεις νομιζω.

Darkling
06-12-2017, 00:30
το κοζις αν ειναι αυτο που νομιζω γαμαει

να επιβεβαιωσει ο ΚρισΚ7

και εχω φαει αμεσως με το που πηγα.


λεπτομερεια. πηγα 4 παρα 20 το πρωι

adespotos
06-12-2017, 00:35
Mikaello Γλυφάδα για γκουρμέ
και Queen's πάλι Γλυφάδα για ζόρικες καταστάσεις :P

LFO
06-12-2017, 00:50
Queens Γλυφαδα γαμαει 30 χρόνια τώρα. Μόνο κάτι αμπαλοι Αρσεναλαιοι (σε βλέπουμε) το υποτιμούν.

Papageorge στην Δάφνη πλατεία καλογηρων γαμεί το western bacon και ωραιο μαγαζί να δεις και μπάλα (Razorblade Πότε θα πάμε ρε;)

Burger29 στην Καλλιθεα (new entry) πίσω από το Ωνασειο

Juicy burger στο Χαλάνδρι εχω ακούσει καλά

Kozi τα γαμησει όλα αλλα εκεί αν πας κάτι αλλο, μπέργκερ τρως και αλλού, πάρε t-bone και συνόδευσε το με το μανιτάρι και το σκορδοψωμο του.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lateralus
06-12-2017, 00:53
To Hops στο Κουκακι, υπερτιμιο μπεργκερ

antonio108
06-12-2017, 00:58
Queens Γλυφαδα γαμαει 30 χρόνια τώρα. Μόνο κάτι αμπαλοι Αρσεναλαιοι (σε βλέπουμε) το υποτιμούν.

Papageorge στην Δάφνη πλατεία καλογηρων γαμεί το western bacon και ωραιο μαγαζί να δεις και μπάλα (Razorblade Πότε θα πάμε ρε;)

Burger29 στην Καλλιθεα (new entry) πίσω από το Ωνασειο

Juicy burger στο Χαλάνδρι εχω ακούσει καλά

Kozi τα γαμησει όλα αλλα εκεί αν πας κάτι αλλο, μπέργκερ τρως και αλλού, πάρε t-bone και συνόδευσε το με το μανιτάρι και το σκορδοψωμο του.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λογικα δεν πρεπει να τρελαινεσαι για μπεργκερ...

Άγιος Πέτρος
06-12-2017, 01:01
Queen συμπαθούμε, απλά έρχεται πίσω απο το Χοπς. Σα να λέμε Τότεναμ-Αρσεναλ ένα πράγμα

Χοπς έχει και μπύρες και προσφέρεται για αραγμα

Lateralus
06-12-2017, 01:03
Και μετα για ουζο στο ΜΠΑΜΠΑ (οχι τον γνωστο με το 7).

trust in who we are
06-12-2017, 01:10
και juicy καλο σωστος ο λφο! ειχα φαει στο μπεργκερ φεστ και ηταν σε επιπεδα μπαρμπεκιου.

redglove
06-12-2017, 01:22
Και μετα για ουζο στο ΜΠΑΜΠΑ (οχι τον γνωστο με το 7).


Βγάζει και ούζο πλέον ο Μπαμπάς, τί φάση;

rednorth7
06-12-2017, 02:19
Εν τω μεταξύ εγώ απλά ζήτησα ένα μπεργκεραδικο να τσιμπήσω κάτι για θα έρθω πολύ σκαστος Αθήνα για τη Ρεάλ. Χαχαχαχα τι κάνατε εδώ ρε, θενκς σε όλους. Η αλήθεια είναι ότι θα βόλευε κάτι κέντρο(γιατί μόνο εκεί ξέρω από Αθήνα) , αλλά θα ψάξω και τις περιοχές που αναφέρατε μήπως βολεύουν.

LFO
06-12-2017, 07:39
Queens Γλυφαδα γαμαει 30 χρόνια τώρα. Μόνο κάτι αμπαλοι Αρσεναλαιοι (σε βλέπουμε) το υποτιμούν.

Papageorge στην Δάφνη πλατεία καλογηρων γαμεί το western bacon και ωραιο μαγαζί να δεις και μπάλα (Razorblade Πότε θα πάμε ρε;)

Burger29 στην Καλλιθεα (new entry) πίσω από το Ωνασειο

Juicy burger στο Χαλάνδρι εχω ακούσει καλά

Kozi τα γαμησει όλα αλλα εκεί αν πας κάτι αλλο, μπέργκερ τρως και αλλού, πάρε t-bone και συνόδευσε το με το μανιτάρι και το σκορδοψωμο του.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λογικα δεν πρεπει να τρελαινεσαι για μπεργκερ...Όχι ρε Αντώνιο εκατόν οχτώ, γουστάρω τρελά μπέργκερ. Απλά στο κοζι έχει τόσα άλλα ενδιαφέροντα πιάτα που γαμανε..

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dora7
06-12-2017, 07:46
Γίνεται μια ερώτηση για μαγαζί με φαγητό...1367 σελίδες απαντήσεις στο χουπς.....[emoji488]🥞[emoji487]🥐[emoji489][emoji895]🥓[emoji894]🥩[emoji532][emoji492]🥪


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lateralus
06-12-2017, 08:25
Και μετα για ουζο στο ΜΠΑΜΠΑ (οχι τον γνωστο με το 7).


Βγάζει και ούζο πλέον ο Μπαμπάς, τί φάση;

Εννοείται, Βαρβαγιαννη μπλε και πράσινο.

kseplenhs
06-12-2017, 09:03
αντικειμενικά το juicy είναι το τοπ.Αλλά πρέπει να πας εκεί πριν τις 5 το απόγευμα.Αν νυχτώσει θα περιμένεις καμιά ώρα να κάτσεις(και άλλο ένα 20λεπτο μέχρι να ετοιμαστούν,οπότε δεν πας πεινασμένος γιατί θα κάνεις φόνο).Μετά την εμφάνισή τους στο burger fest 2 χρόνια τώρα έχει γίνει μη προσβάσιμο πλέον.Εγώ που μένω κοντά,παίρνω τηλέφωνο κανένα μισάωρο πριν και πάω να τα πάρω σε πακέτο μόλις ετοιμαστούν.

Κόζις,είναι τούμπανο κρεατοκατάσταση γενικότερα.Αλλά και σε μπέργκερ έχει ένα με γεμιστό μπιφτέκι 500γρ. που σου γυρνάει τα μάτια ανάποδα από τη γκαύλα.Δίπλα ακριβώς έχει και το sasy's που το έχει ο ίδιος.Ίδιο επίπεδο φαγητού,μπαίνεις άφοβα αν το κόζις έχει κόσμο και δεν βρίσκεις να κάτσεις.

Άγιος Πέτρος
06-12-2017, 09:46
Χοπς επίσης βολεύει γιατί είναι δίπλα από Συγγρού-Φιξ και θες ένα λεωφορείο/ταξί ή μετρό/ηλεκτρικό για να πας γήπεδο (θα λεγα και τραμ αλλά είναι αργό).

Queens Γλυφάδα, Papageorge Δάφνη 2η επιλογή από προσβασιμότητα. Juicy grill, Kozi's δεν τα σκεφτεσαι καν


Burger29 που είπε ο LFO δεν το ξέρω αλλά από τοποθεσία είναι το κοντινότερο στο γήπεδο.

Chrisk7
06-12-2017, 09:57
το κοζις αν ειναι αυτο που νομιζω γαμαει

να επιβεβαιωσει ο ΚρισΚ7

και εχω φαει αμεσως με το που πηγα.

λεπτομερεια. πηγα 4 παρα 20 το πρωι

αν πηγες 4 παρα δεν ηταν το κοζις
παλι πιωμενος εισαι?

Darkling
06-12-2017, 09:59
Με εκραξε και στο μεσσεντζερ οποτε ακυρο παιδια δεν πηγα εκει.

Francois Dillinger
06-12-2017, 10:48
Για πιο χιπ φάσεις, Κολιμπρι στο Παγκράτι. Από τα καλύτερα μπεργκερ.

LFO
06-12-2017, 10:51
Για πιο χιπ φάσεις, Κολιμπρι στο Παγκράτι. Από τα καλύτερα μπεργκερ.

Ναι μωρε , πως το ξεχασα !!!???

Κολιμπρι γαμει. Αθλιες πατατες γαματο ομως μπεργκερ, μπραβο ρε Ντιλιγκερ.

Και πιτσα ωραια

rednorth7
06-12-2017, 11:08
Αν το γκουγκλ μαπς δεν τον πινει γλυκα, ειδα οτι με ενα τραμ(ή τρολει, μη βαρατε) απο συνταγμα φτανω μπαρμπεκιου Ν. Σμυρνη και με το ιδιο κατεβαινω απευθειας ΣΕΦ, οποτε μαλλον προς τα εκει κλινω. Να παω να δω και μια καινουρια περιοχη ρε παιδι μου!

ΥΓ: Ντιο, δεν εκατσε να κατεβω με φιλο τελικα, αλλιως θα καθομουν πιο πολυ και θα ερχομουν και προς Πευκη που εχω ενα καλο φιλαρακι, για εκεινη τη μπυρα που ειχαμε πει.

LFO
06-12-2017, 11:10
Αν το γκουγκλ μαπς δεν τον πινει γλυκα, ειδα οτι με ενα τραμ(ή τρολει, μη βαρατε) απο συνταγμα φτανω μπαρμπεκιου Ν. Σμυρνη και με το ιδιο κατεβαινω απευθειας ΣΕΦ, οποτε μαλλον προς τα εκει κλινω. Να παω να δω και μια καινουρια περιοχη ρε παιδι μου!

ΥΓ: Ντιο, δεν εκατσε να κατεβω με φιλο τελικα, αλλιως θα καθομουν πιο πολυ και θα ερχομουν και προς Πευκη που εχω ενα καλο φιλαρακι, για εκεινη τη μπυρα που ειχαμε πει.

Ναι πηγαινε Νεα Σμυρνη και κατσε ουρα στο μπαρμπεκιου. Θα σε δουμε στο ΣΕΦ στο ματς με ΤΣΣΚΑ, στις 20/12.

rednorth7
06-12-2017, 11:19
Αν το γκουγκλ μαπς δεν τον πινει γλυκα, ειδα οτι με ενα τραμ(ή τρολει, μη βαρατε) απο συνταγμα φτανω μπαρμπεκιου Ν. Σμυρνη και με το ιδιο κατεβαινω απευθειας ΣΕΦ, οποτε μαλλον προς τα εκει κλινω. Να παω να δω και μια καινουρια περιοχη ρε παιδι μου!

ΥΓ: Ντιο, δεν εκατσε να κατεβω με φιλο τελικα, αλλιως θα καθομουν πιο πολυ και θα ερχομουν και προς Πευκη που εχω ενα καλο φιλαρακι, για εκεινη τη μπυρα που ειχαμε πει.

Ναι πηγαινε Νεα Σμυρνη και κατσε ουρα στο μπαρμπεκιου. Θα σε δουμε στο ΣΕΦ στο ματς με ΤΣΣΚΑ, στις 20/12.

:D:D:D:D:D:D:D:D Οχι οτι με χαλαει η Τζεσικα, απλα θελω να βρισω πιο πολυ Ντονσιτς και Ρουντι αυτη την περιοδο. Πφφ καταλαβα. Αλλαζω.

christos
06-12-2017, 11:26
για αυτο που θες -οχι μεγαλη αναμονη δλδ- κολιμπρι θεωρω το πιο τιμιο.

κατα τα αλλα juicy τοπ για μενα. αλλα πρεπει να εχεις τακτικη για να αποφυγεις αυτο που περιεγραψε ο kseplenhs. πας κατα τις 8 δινεις ονομα και τηλεφωνο, σου λεει σε καμια ωρα θα χω φιλε, πας για ενα γρηγορο ποτακι/κρασι/μπυρα σε καποιο μπαρ διπλα (εγω παω μπουτλεγκ) και μετα χαλαρος τρως το μπεργκερακι σου κατα τις 9.

επισης για kozi's συμφωνω με lfo για tbone κλπ. αλλα παιρνεις και ενα μπεργκερ.

μιας και πιασαμε το θεμα, οποιος ειναι απο σαλονικα μια προταση για ενα τιμιο παραδοσιακο γυραδικο και ενα μπεργκεραδικο θα ηθελα. θενξ

LFO
06-12-2017, 11:30
Χοπς η καλυτερη επιλογη μαν, διπλα στο μετρο, ταξακι για ΣΕΦ μετα . Απλά επειδη εχει πολλους βαζελους ταριφες εκει στο μετρο δωστου οδηγιες. Συγγρου ολο ευθεια και μετα αριστερα

rakos
06-12-2017, 12:31
φαε 2 διπλοπιτογυρα μωρε να τελειωνεις , μου μαθατε ολοι με τα μπεργκερ τωρα μπουρτζοβλαχοι

rednorth7
06-12-2017, 12:46
φαε 2 διπλοπιτογυρα μωρε να τελειωνεις , μου μαθατε ολοι με τα μπεργκερ τωρα μπουρτζοβλαχοι

Θεσσαλονικιος ειμαι ρε, εχω χορτασει πιτογυρα εκει πανω. Εσεις το παιζετε Ευρωπαιοι και θελω να παρω λιγο μυρωδια Ευρωπης. :D

Άγιος Πέτρος
06-12-2017, 13:59
Χοπς το δουλεύουν γαύροι το μαγαζί πάντως. Και μπορείς να πεις πως ξέρεις τον Άγιο Πέτρο και θα είσαι φίλος του μαγαζιού για πάντα

trust in who we are
06-12-2017, 14:10
Και μπορείς να πεις πως ξέρεις τον Άγιο Πέτρο και θα είσαι φίλος του μαγαζιού για πάντα

#diplis

Arionas
06-12-2017, 14:18
Το καλυτερο κρεας θα μας το ταισουν ο Ντονσιτς και η παρεα του για αυτο αφηστε τα μπεργκεραδικα γιατι δεν ειναι να παιζει κανεις με την χοληστερινη του

natag
06-12-2017, 14:30
Επειδη ειμαι και γω μπεργκερ-λοβερ και εχω επισκεφθει τα περισσοτερα απο αυτα που προτεινετε, να σας ενημερωσω οτι το real-burger του posto στη Λαμια, τα κατουραει ολα...

Θελω να επισκεφθω το μαγαζι του Πετρετζικη στην Αγια Παρακευη που μου εχουν πει τα καλυτερα για να δω αν αγγιζει εστω και λιγο το posto...

LFO
06-12-2017, 15:02
To posto ρε δεν ειναι γυραδικο?? Τι δουλεια εχεις να φας μπεργκερ σε γυραδικο?

dmy
06-12-2017, 15:10
Επειδη ειμαι και γω μπεργκερ-λοβερ και εχω επισκεφθει τα περισσοτερα απο αυτα που προτεινετε, να σας ενημερωσω οτι το real-burger του posto στη Λαμια, τα κατουραει ολα...

Θελω να επισκεφθω το μαγαζι του Πετρετζικη στην Αγια Παρακευη που μου εχουν πει τα καλυτερα για να δω αν αγγιζει εστω και λιγο το posto...

Ypervolikos re natag! Olokliri thiteia kaname keyp k telika lamiotissa pantreftika (kalos mlks einai) alla to posto den katouraei ta alla burgeradika :):) eisai topikistis!

kseplenhs
06-12-2017, 15:25
Θελω να επισκεφθω το μαγαζι του Πετρετζικη στην Αγια Παρακευη που μου εχουν πει τα καλυτερα για να δω αν αγγιζει εστω και λιγο το posto...

Στου πετρετζίκη να πας στο brunchάδικο που είναι ακριβώς δίπλα και είναι κορυφαίο στο είδος του.
Το μπεργκεράδικο είναι καλό αλλά όχι σε τοπ επίπεδο όπως άλλα που αναφέρθηκαν.

lemmy85
06-12-2017, 15:28
πιτόγυρα posto,μπεργκερ buddy's,πίτσα ζιώγας (ΑΥΣΤΗΡΑ την στρόγγυλη του ενός γιούρο)

KonTaz
06-12-2017, 15:36
αντικειμενικά το juicy είναι το τοπ.Αλλά πρέπει να πας εκεί πριν τις 5 το απόγευμα.Αν νυχτώσει θα περιμένεις καμιά ώρα να κάτσεις(και άλλο ένα 20λεπτο μέχρι να ετοιμαστούν,οπότε δεν πας πεινασμένος γιατί θα κάνεις φόνο).Μετά την εμφάνισή τους στο burger fest 2 χρόνια τώρα έχει γίνει μη προσβάσιμο πλέον.Εγώ που μένω κοντά,παίρνω τηλέφωνο κανένα μισάωρο πριν και πάω να τα πάρω σε πακέτο μόλις ετοιμαστούν.



Που είναι οι εποχές που σκάγαμε 9 η ώρα Παρασκευή και είχε 2-3 παρέες μέσα.Γαμώ το ίντερνετ σας

rednorth7
06-12-2017, 15:45
Θα παω στο μπραντσαδικο του Πετρετζικη γιατι μου επιβληθηκε (δε μπλεκεις με ανωτερες δυναμεις) και θα σας πω γνωμη.

iliasp87
06-12-2017, 15:57
τι είναι μπραντσάδικο?

dora7
06-12-2017, 15:59
τι είναι μπραντσάδικο?



Ότι φαγάδικο είναι σελεμπριτε....[emoji14]


Sent from my iPhone using Tapatalk

LFO
06-12-2017, 16:08
πιτόγυρα posto,μπεργκερ buddy's,πίτσα ζιώγας (ΑΥΣΤΗΡΑ την στρόγγυλη του ενός γιούρο)

Λαμία παω μονο στο Περικλη για φαγητο. Αυτο ξερω αυτο εμπιστευομαι.



Θα παω στο μπραντσαδικο του Πετρετζικη γιατι μου επιβληθηκε (δε μπλεκεις με ανωτερες δυναμεις) και θα σας πω γνωμη.


Καλυτερα να επαιρνες court seat μαζι με dio + dio father + antonio108 .

antonio108
06-12-2017, 16:29
τι είναι μπραντσάδικο?

Ελα μπαν στον κυριο.
2017 εχουμε...ακομα να μαθεις το brunch?
Αυτην την Ελλαδα θελουμε????

natag
06-12-2017, 16:33
To posto ρε δεν ειναι γυραδικο?? Τι δουλεια εχεις να φας μπεργκερ σε γυραδικο?

Εχει εξελιχθει...



Ypervolikos re natag! Olokliri thiteia kaname keyp k telika lamiotissa pantreftika (kalos mlks einai) alla to posto den katouraei ta alla burgeradika :):) eisai topikistis!

Καθολου τοπικιστης...για το αντιθετο με κραζουν...απλα το συγκεκριμενο burger του posto το βαζω στα κορυφαια που εχω φαει μαζι με αλλο ενα στη Σαντορινη...


πιτόγυρα posto,μπεργκερ buddy's,πίτσα ζιώγας (ΑΥΣΤΗΡΑ την στρόγγυλη του ενός γιούρο)

Πιτογυρα Στελιος, buddy's κατεβασε ρολλα και καλυτερα γιατι πιο πλαστικουρα δε θα βρεις αλλου...Πιτσα Ζιωγας 24ωρο 365 μερες μας εχει μεγαλωσει απο μωρα...

redglove
06-12-2017, 17:25
τι είναι μπραντσάδικο?

Όταν σου επιβληθεί κι εσένα, θα μάθεις!

Francois Dillinger
06-12-2017, 18:24
Μπράντς, μετά χοτ-ντογκ στο γήπεδο, κοακόλα και ντίφενς ντίφενς.
Κλασσικό παράδειγμα νεόγαυρου ο rednorth7

dora7
06-12-2017, 20:23
Μπράντς, μετά χοτ-ντογκ στο γήπεδο, κοακόλα και ντίφενς ντίφενς.
Κλασσικό παράδειγμα νεόγαυρου ο rednorth7

παω στοιχημα οτι του επιβαλλονται και σελφι...;):p

trust in who we are
06-12-2017, 20:38
kai pop corn

dora7
06-12-2017, 20:44
kai pop corn

και πατατακια!

rednorth7
06-12-2017, 21:03
Μπράντς, μετά χοτ-ντογκ στο γήπεδο, κοακόλα και ντίφενς ντίφενς.
Κλασσικό παράδειγμα νεόγαυρου ο rednorth7

:D:D:D

Τρωω φολες μαλακες, δεν το καταλαβαινετε αλλα ειναι δυσκολο να μην εχεις φιλο που να ειναι Ολυμπιακος και να ασχολειται εστω λιγο για να εχεις παρεα στα κατεβασματα. Οποτε και μπραντς θα φαω και ερμου θα περπατησω και γηπεδο θα παω (οταν τελειωσουμε με τα υπολοιπα).

dio
06-12-2017, 21:27
περίμενε... με φίλο θα πας για μπραντς;

Chrisk7
06-12-2017, 21:28
κανε οτι προλαβαινεις τωρα, γιατι θα εισαι ο υπευθυνος για την ηττα, οποτε καλο ειναι μην ξανακατεβεις για ματς

rednorth7
06-12-2017, 22:04
περίμενε... με φίλο θα πας για μπραντς;

Οχι, αυτο λεω. Αν ειχα εναν φιλο δε θα αναγκαζομουν να κατεβαινω καθε φορα με την κοπελα μου και να πηγαινω για μπραντς-βολτα κλπ. Και οπως και να το κανεις ειναι αλλιως το γηπεδο με φιλο. :D

Άγιος Πέτρος
07-12-2017, 00:24
Πάνε χοπς ρε

Σα να λέμε χουπς με ένα γράμμα λιγότερο

Danny The Granger
07-12-2017, 00:35
Με συγχωρείτε που διακόπτω την ροή της συζήτησης (να προτείνω και εγώ ταπεινά με τη σειρά μου το burger joint και το new york sandwiches) μια ερώτηση προς τους techies του χουπς. Έχω στο σπίτι ενα wifi router, το οποιο, δυστυχώς, δεν πιάνει σ' όλο το σπίτι. Πρέπει να αγοράσω extender ή repeater; (και βασικα για να μάθω και κάτι, ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δύο; )

Άγιος Πέτρος
07-12-2017, 01:03
Αυτό (https://www.skroutz.gr/s/7927551/NetGear-WN3000RPv2.html) είναι ένα από τα καλύτερα. Το χρησιμοποιώ χρόνια και πιάνω σήμα από τον πάνω όροφο. Ευκολο setup, το βάζεις στην πρίζα και το ξεχνάς

duda-agelopouloi-v-span
07-12-2017, 02:24
μιας και εγινε αναφορα

εχω forthnet
εχω το ρουτερ στο δωματιο για να εχω on demand.Σε ολες τις συσκευες πιανει κανονικα και στο σαλονι και θα με πεταξει 1-2 φορες τη μερα για 10 δευτερολεπτα.Εκτος του λαπτοπ που ανα 2 λεπτα με πεταει.Δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με τιποτα.Παιρνοντας την εταιρεια πριν κατι μηνες μου ειχαν συστησει να κατεβασω ενα προγραμμα.Κατεβαζοντας το σταματησε το προβλημα.Απο τοτε ομως που χρειαστηκε να κανω φορματ και σβηστηκε το προγραμμα παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.Μηπως ξερει καποιος ποιο ειναι αυτο το προγραμμα;Τι αλλο μπορει να φταιει;Τι να κανω;

Chrisk7
07-12-2017, 09:22
Αυτο που λεει ο αγιος ειναι καλο, αλλα εξαρταται και απο το τι ρουτερ εχεις
παιζουν θεματα συμβατοτητας πολλες φορες, πως δουλευει το wps του ρουτερ σου(τα πιο καινουργια εχουν κουμπι και γινεται ευκολα, αλλα οχι ολα) και αλλα τετοια

davs δεν το ξερω αυτο που λες, αλλα γιατι δεν ξαναπαιρνεις την εταιρεια?

LFO
07-12-2017, 11:42
Κερναω μπεργκερ στο χοπς στον χουπη που θα ελθει να συνδεσει το ιντερνετ στην τηλεοραση μου μιας και ειμαι υπερβολικα ολντ σκουλ για κατι τετοιο

kseplenhs
07-12-2017, 12:27
Κερναω μπεργκερ στο χοπς στον χουπη που θα ελθει να συνδεσει το ιντερνετ στην τηλεοραση μου μιας και ειμαι υπερβολικα ολντ σκουλ για κατι τετοιο

Δεν μπορείς να βρείς το wifi σου από την smart tv?Πολύ εύκολα θα σου παίρνει λεφτά ο γιός σου σε λίγο καιρό για να σου φτιάχνει πράγματα.. :D

LFO
07-12-2017, 12:28
Den exo smart tv kardia mou.

Νομίζω δλδ

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kseplenhs
07-12-2017, 12:35
http://www.tsioulas.com/uploads/1/2/8/4/12845595/9863768_orig.jpg

Αν έχεις κάτι τέτοιο,τότε δεν συνδέεται στο ιντερνέ δυστυχώς...

LFO
07-12-2017, 12:45
http://www.tsioulas.com/uploads/1/2/8/4/12845595/9863768_orig.jpg

Αν έχεις κάτι τέτοιο,τότε δεν συνδέεται στο ιντερνέ δυστυχώς...

Μωρε ειχα μια φιλιπς 10 χρονια σχεδον και πανω που εψαχνα τηλεορασεις μου φερανε δωρο (βασικα δεν την ηθελε ο πεθερος μου, εχει την απο πανω ) μια Turbo X 42αρα αλλα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω ιδιαιτερα να δω τι σκατα ειναι...

Άγιος Πέτρος
07-12-2017, 14:17
23 Δεκέμβρη βολεύει; Πιο νωρίς δε μπορώ, είμαι fully booked

Danny The Granger
07-12-2017, 14:46
Αυτο που λεει ο αγιος ειναι καλο, αλλα εξαρταται και απο το τι ρουτερ εχεις
παιζουν θεματα συμβατοτητας πολλες φορες, πως δουλευει το wps του ρουτερ σου(τα πιο καινουργια εχουν κουμπι και γινεται ευκολα, αλλα οχι ολα) και αλλα τετοια


Έχω ενα ρούτερ της us robotics, δεκαετίας τουλάχιστον. Ο πλέον σημαντικός παράγων της αγοράς είναι να γίνει κατανοητό από τη μητέρα μου πώς δουλεύει το σύστημα αφού αυτη θα το χρησιμοποιεί κατά βάση

lamar
07-12-2017, 14:55
http://www.tsioulas.com/uploads/1/2/8/4/12845595/9863768_orig.jpg

Αν έχεις κάτι τέτοιο,τότε δεν συνδέεται στο ιντερνέ δυστυχώς...

Μωρε ειχα μια φιλιπς 10 χρονια σχεδον και πανω που εψαχνα τηλεορασεις μου φερανε δωρο (βασικα δεν την ηθελε ο πεθερος μου, εχει την απο πανω ) μια Turbo X 42αρα αλλα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω ιδιαιτερα να δω τι σκατα ειναι...

Tζακι εχεις???

LFO
07-12-2017, 15:08
http://www.tsioulas.com/uploads/1/2/8/4/12845595/9863768_orig.jpg

Αν έχεις κάτι τέτοιο,τότε δεν συνδέεται στο ιντερνέ δυστυχώς...

Μωρε ειχα μια φιλιπς 10 χρονια σχεδον και πανω που εψαχνα τηλεορασεις μου φερανε δωρο (βασικα δεν την ηθελε ο πεθερος μου, εχει την απο πανω ) μια Turbo X 42αρα αλλα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω ιδιαιτερα να δω τι σκατα ειναι...

Tζακι εχεις???

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

DirtySniper
07-12-2017, 15:09
Και μια που λετε για μπεργκεραδικα.
Εγω ξερω ενα καλο λουκανικαδικο

τα λουκανικα τα μαριναρουν πρωτα σε μυστικη συνταγη
http://9gag.com/gag/aq1E0e7

rakos
19-12-2017, 11:32
Μεταξυ Pentium G4560 και Athlon X4-950 ποιο να επιλεξω; Παιχνιδια δε παιζω, αυτο που θελω ειναι να στησω το pc και να ειναι οκ εξαρχης, ουτε update σε bios ουτε πολλες πολλες μλκιες..

dora7
19-12-2017, 11:49
Μεταξυ Pentium G4560 και Athlon X4-950 ποιο να επιλεξω; Παιχνιδια δε παιζω, αυτο που θελω ειναι να στησω το pc και να ειναι οκ εξαρχης, ουτε update σε bios ουτε πολλες πολλες μλκιες..

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/91pka3LOvkL._SX522_.jpg

:p:p:p:p

RedStorm
19-12-2017, 12:12
Συγκρίνεις στο cpubenchmark.net και αποφασίζεις.