PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

8rilos!!!
08-02-2011, 00:48
ρεντ εισαι μεγαλη κουφαλα ρεεεε:p:p:p
αυτα που λεει στο τελος μετρανε πιο πολυ απο ολα...!

Red Unity
08-02-2011, 00:51
ττ7 θα σου έβαζα τώρα κανά βίντεο του γελωτοποιού που ανέφερες, αλλά βαριέμαι να ψάχνω.....:p

redglove
08-02-2011, 08:26
Βίντεο με Πλεύρη υπάρχει ΜΟΝΟ ένα. Και μάλιστα συμφωνώ σε αυτά που λέει:

AQZcNhes2qA

μιγάδας
08-02-2011, 12:44
Βίντεο με Πλεύρη υπάρχει ΜΟΝΟ ένα. Και μάλιστα συμφωνώ σε αυτά που λέει:


εχεις προσωπικη εμπειρια απο τις συνεπειες του αυνανισμου περα μια ηλικιας και το λες;;:p:p

Dude
10-02-2011, 05:49
Get off the stage... Αν δεν χορεύεις, δεν έχεις λόγο να βρίσκεσαι στη σκηνή δίπλα στο μέγα Prince...

-72R9JZejxU

KingJames
10-02-2011, 05:53
Πάρτη τη δικιά σου...
http://cdn.bleacherreport.net/images_root/slides/photos/000/548/288/Lebron-James-and-Kim-Kardashian_display_image.png?1291676733

zouparos
10-02-2011, 15:59
BOHΘΕΙΑ...
Υπάρχει κατά 99% στο word2003 ενα συμβολακι που δειχνει ενα σπιτι...
και το χρειάζομαι οπωσδηποτε να το βρω...του στυλ πρεπει να συμβολισω "επενδυσεις σε ακινητα"...Μιλάμε για συμβολακι μικρο ε...όπως το δολλαριο,η λιρα κτλ
Αν μπορειτε να με βοηθησετε...

kopitis
10-02-2011, 16:26
BOHΘΕΙΑ...
Υπάρχει κατά 99% στο word2003 ενα συμβολακι που δειχνει ενα σπιτι...
και το χρειάζομαι οπωσδηποτε να το βρω...του στυλ πρεπει να συμβολισω "επενδυσεις σε ακινητα"...Μιλάμε για συμβολακι μικρο ε...όπως το δολλαριο,η λιρα κτλ
Αν μπορειτε να με βοηθησετε...

έλα ζουπ, χωρίς να ξέρω αν εννοείς αυτό:
στα word 10 που έχω:
πας εισαγωγή:
έχει διάφορες επιλογές εκεί: πίνακας, εικόνες και τέτοια
κάπου έχει εισαγωγή συμβόλου:
πατάς εκεί... μετά εισαγωγή περισσότερων συμβόλων
και από εκεί έχει διαφορές γραματοσειρές
στα word 10 που το έψαξα αν πατήσεις γραματοσειρά:webdings σου βγάζει κάτι με σπίτια... γενικά εκεί έχει παρα πολλά σύμβολα..
τώρα αν όλα αυτά υπάρχουν και στα word 3 δεν ξέρω
τώρα τα έψαξα κι εγώ στα γρήγορα

dora7
10-02-2011, 16:33
υπάρχει και στο word2003

insert
symbol
font
webdings

zouparos
10-02-2011, 17:30
εψαχνα ρε γμτ τοση ωρα αλλα δεν ειχαν πάει στα webdings.
ευχαριστώ πολύ:p

Phineas_Freak
10-02-2011, 17:35
Ρε παιδια κατι τελειως ακυρο!
Οι δημοπρασιες του redplanet που γινονται?
Εννοω γινονται σε καποιο μαγαζι (κατι ειχα καταλαβει για balux αλλα δν ειμαι σιγουρος) η online?

*GrimReaper*
10-02-2011, 18:26
στο σπορτ24 δεν γινονται ρε?

dora7
10-02-2011, 18:36
στο σπορτ24 δεν γινονται ρε?

και στο redplanet...;)

http://www.redplanet.gr/misc/ta-papoutsia-poy-kerdisan-ton-pao.773740.html

redglove
12-02-2011, 10:48
Ίδιος όμιλος λεμέέέ...

zouparos
12-02-2011, 18:13
redglove θελω αυτο το tshirt αλλά όχι και να σκάσω 30 κοντά ευρώ όπως το βρηκα πχ εβαy
γίνεται να το βρεις εκει πιο φθηνα???
http://dvdforme.com/Jim/210924.jpg

redglove
12-02-2011, 23:34
Θα ρωτήσω και θα το ψάξω αλλά πόσα υπολογίζεις να γλιτώσεις; Από μαγαζί τύπου hvm θα κάνει κάνα εικοσάλιρο (~25 ευρώ).

zouparos
13-02-2011, 00:06
δεν το βιάζω...δλδ οοοταν ερθεις στην αθηνα να μ το δωσεις. και 30 να κανει αλλα να ξερω πως ειναι κ καποιας ποιοτητας κ να μαι κ σιγουρος...γιατι απο ebay κτλ γαμα το καλυτερα ετσι...
ναι για κοιτα

redred
13-02-2011, 00:09
Στο επίσημο site των depeche κοίταξες?Πρέπει να την έχει.

zouparos
13-02-2011, 00:14
οχι. μ την βρισκεις ρε?:p στειλε μ μην

*GrimReaper*
13-02-2011, 00:17
Στο επίσημο site των depeche κοίταξες?Πρέπει να την έχει.

δν εχει την ιδια αλλα εχει μια παρομοια

http://depechemode.officialmerchshop.com/product/detail/TODM46270W.aspx

αυτες ειναι ολες

http://depechemode.officialmerchshop.com/site/product_results.aspx?category_guid=31c91220-eeb0-4b6d-bad4-4580357f684f

redred
13-02-2011, 00:20
Την έχει στο μαγαζί για ΗΠΑ.Δεν ξέρω άμα μπορεις να αγοράσεις από εκεί.Κοίτα το.
http://depechemode.shop.livenation.com/Product.aspx?cp=21171_23925_24788&pc=FXCTDMO46208

zouparos
13-02-2011, 00:29
θελει λογαριασμο κτλ θα το κοιταξω παντως ευχαριστω

DON
13-02-2011, 18:52
δεν το βιάζω...

ε τι να βιάσεις εσύ ρε μπούλη? Για να βιάσεις πρέπει να βρείς πρώτα το πουλί σου που το βλέπεις μόνο στον ΚΑΘΡΕΦΤΗ τόσα χρόνια!ΦΟΥΣΤΕΡ!

zouparos
15-02-2011, 15:24
lamar τα φώτα σου
valencia-koilada tou ruuuur 1
aroulis-megali omada tis kwmopolis diplas sto bolton 2
milan- ntontena goal-goal

Πως βλέπεις το 3ο??? Θα μιλήσει η φανέλα?

lamar
15-02-2011, 16:06
lamar τα φώτα σου
valencia-koilada tou ruuuur 1
aroulis-megali omada tis kwmopolis diplas sto bolton 2
milan- ntontena goal-goal

Πως βλέπεις το 3ο??? Θα μιλήσει η φανέλα?

Βαλενθια ναι, Σιτυ τσου, Μιλαν γκολ γκολ ναι.

μιγάδας
15-02-2011, 16:10
μα δεν παιζει με τη γιουναϊτεντ ο αρης σημερα.....η μεγαλη ομαδα παιζει τσου λου, η μικρη παιζει ουεφα.....:p:p

μιγάδας
17-02-2011, 01:00
θελω να κανω την εξης ερωτηση:
ξερει κανεις τι ειναι η εντολη java testa στη java;;

KonTaz
17-02-2011, 01:02
θελω να κανω την εξης ερωτηση:
ξερει κανεις τι ειναι η εντολη java testa στη java;;

Τι σχέση έχεις εσύ με την java?

μιγάδας
17-02-2011, 01:03
τα χαμε εναν καιρο και προσπαθω τωρα να τα ξαναβρουμε.....

δινω αυριο προγραμματισμο java

KonTaz
17-02-2011, 01:04
Καλά ξεμπερδέματα...Πως και μπλεχτήκατε,αφού στο μαθηματικό σπουδάζεις...

μιγάδας
17-02-2011, 01:07
ε, ενα απο τα υποχρεωτικα μας μαθηματα(το μονο μη μαθηματικο) ειναι πληροφορικη σε java. και κοιτουσα κατι παλια θεματα και μου δινε ενα προγραμμα και ρωτουσε τι θα εμφανισει αν βαλουμε αυτην την εντολη....αρχαιο κειμενο να μου δινε, πιο σχετικος θα ημουν απο αυτο...

zouparos
17-02-2011, 17:03
Eρώτηση προς όσους παίζουν μάνατζερ...

Γίνεται να βάλεις παίκτη σου να φάει κίτρινη ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ???

DON
17-02-2011, 17:05
Eρώτηση προς όσους παίζουν μάνατζερ...

Γίνεται να βάλεις παίκτη σου να φάει κίτρινη ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ???

Eσύ και ο Αλέφαντος. Κάνε και αλλαγή στην αλλαγή ΓΡΑΦΙΚΕ ΧΟΝΤΡΕ.

Παιδιά εγώ δεν ξέρω ρε! ΠΕΙΤΕ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ mouse στο χέρι!!!

http://chiefserious.com/__oneclick_uploads/2008/08/obese_fat_guy.jpg

zouparos
17-02-2011, 17:10
Συγγνώμη ρε ΜΠΑΓΛΑΜΑ...Αν είσαι στο 70 με την Άρσεναλ στη προημιτελικό τσου λου με την Λυων, την έχεις ξεπατώσει 1-4 και ο αγκουερο(40 γκολ) αν φάει κίτρινη θα χάσει το επόμενο ματς θα ρίσκαρες να την φάει στη ρεβανς στο Λονδίνο και να τον χάσω στο ημιτελικό με την ιντερ??
Μπαγλαμάς είσαι? :p

μιγάδας
17-02-2011, 17:11
μην τον βαλεις στη ρεβανς

DON
17-02-2011, 17:12
Συγγνώμη ρε ΜΠΑΓΛΑΜΑ...Αν είσαι στο 70 με την Άρσεναλ στη προημιτελικό τσου λου με την Λυων, την έχεις ξεπατώσει 1-4 και ο αγκουερο(40 γκολ) αν φάει κίτρινη θα χάσει το επόμενο ματς θα ρίσκαρες να την φάει στη ρεβανς στο Λονδίνο και να τον χάσω στο ημιτελικό με την ιντερ??
Μπαγλαμάς είσαι? :p

Άν την κερδάς 1-4 ρε ΒΛΑΚΑΜΑ δεν τον βάζεις στην ρεβάνς. ΜΑ ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ?

zouparos
17-02-2011, 17:17
Tι λες ρε ΜΠΑΓΛΑΜΑ?
1ον τι είναι η φόρμα ξέρεις?? Θα τον αφήσω 10 μέρες χωρίς αγώνα?

2ον και σημαντικότερο. και να μην τον βάλω αν φάει κίτρινη στο 1ο ημιτελικό ΔΕΝ θα τον έχω στη ρεβανς...ενω αν την φάει τώρα ΠΑΕΙ ΠΑΠΑΛΑ...Ελεύθερος...Δεν κουβαλάει τίποτα στους ημιτελικούς.

DON
17-02-2011, 17:25
Tι λες ρε ΜΠΑΓΛΑΜΑ?
1ον τι είναι η φόρμα ξέρεις?? Θα τον αφήσω 10 μέρες χωρίς αγώνα?

2ον και σημαντικότερο. και να μην τον βάλω αν φάει κίτρινη στο 1ο ημιτελικό ΔΕΝ θα τον έχω στη ρεβανς...ενω αν την φάει τώρα ΠΑΕΙ ΠΑΠΑΛΑ...Ελεύθερος...Δεν κουβαλάει τίποτα στους ημιτελικούς.

1ον. Δεν παίζεις premier league, carling cup, FA cup τα πάντα όλα cup? ΜΟΝΟ ΤΣ.Λ. παίζεις μωρή κιλότα???

2ον. Πέτα τον μέσα ρε αγόρι μου...ΤΙ ΚΟΤΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΡΕ ΧΟΝΤΡΕ???

3ον. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΣ να μην είχε κάρτες. ΜΑΛΑΚΑ. Τώρα είναι ΑΠΛΟ. Τον βάζεις ξανά στον πρώτο ημιτελικό ρίχνεις 4-5 γκολ πάλι άρα ΑΝ την φάει δεν παίζει στον 2ο αδιάφορο ημιτελικό, ΑΝ ΔΕΝ την φάει ΔΕΝ τον βάζεις στον 2ο αδιάφορο ημιτελικό και παίζει τελικό ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΜΑΛΑΚΑ ΧΟΝΤΡΕ

lamar
17-02-2011, 17:34
eρώτηση προς όσους παίζουν μάνατζερ...

Γίνεται να βάλεις παίκτη σου να φάει κίτρινη ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ???

Μαλακα, μυθικο!!! Μονο Ελληνας θα μπορουσε να το σκεφτει αυτο στο μανατζερ.

Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που το φτιαχνουν το παιχνιδι ουτε που τους εχει περασει απο το μυαλο κατι τετοιο.....

Πραγματικα με εστειλες....

Red Unity
17-02-2011, 17:43
ρε αφήστε τις βλακείες, εδώ ολόκληρος μουρίνιο έβαλε παίκτες του να ΑΠΟΒΛΗΘΟΥΝ και εσείς τη λέτε στον ζούπ, για μια εύλογη απορία του....τι κακοηθείς είστε ρε....:p:p

redglove
17-02-2011, 18:48
θελω να κανω την εξης ερωτηση:
ξερει κανεις τι ειναι η εντολη java testa στη java;;

Είσαι σίγουρος ότι είναι java testa; testA σίγουρα δλδ;

zouparos
17-02-2011, 22:08
1ον. Δεν παίζεις premier league, carling cup, FA cup τα πάντα όλα cup? ΜΟΝΟ ΤΣ.Λ. παίζεις μωρή κιλότα???

2ον. Πέτα τον μέσα ρε αγόρι μου...ΤΙ ΚΟΤΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΡΕ ΧΟΝΤΡΕ???

3ον. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΣ να μην είχε κάρτες. ΜΑΛΑΚΑ. Τώρα είναι ΑΠΛΟ. Τον βάζεις ξανά στον πρώτο ημιτελικό ρίχνεις 4-5 γκολ πάλι άρα ΑΝ την φάει δεν παίζει στον 2ο αδιάφορο ημιτελικό, ΑΝ ΔΕΝ την φάει ΔΕΝ τον βάζεις στον 2ο αδιάφορο ημιτελικό και παίζει τελικό ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΜΑΛΑΚΑ ΧΟΝΤΡΕ

Όχι δεν είχα αγώνες γιατί η ΚΑΡΙΟΛΑ η αγγλική ομοσπονδία μου τα είχε μεταφέρει όλα. Έπαιζα δλδ στα καπακια τη ρεβανς...

Τελικά δεν τον έβαλα ΚΑΝ στη ρεβάνς αλλά νίκησαν 3-1 αχαχα
Στα ημιτελικά χατ τρικ αγκουέρο(το ένα το θεωρησε αυτογκολ γιατι κόντραρε και καλά) και 1-3 με την Ίντερ...

Στη ρεβάνς ΔΕΝ έπαιξαν(έπαιξε με τη ματζεστε 3 μέρες μετά) Αγκουέρο, Φάμπρεγκας,Γουόλκοτ, Ράμσεϊ, Ντι μαρία και Μαμαντου Σακό και αποτέλεσμα??? 0-2 ΑΧΑΧΑΧΑ Παρολίγον...Σα κλαμμένο νινι ήμουν

Και φτάνουμε ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΑΑ εβδομάδαααα.

Τι έκανε η ΚΑΡΙΟΛΑ αγγλική ομοσπονδία???

Μου έβαλε ματς με τη ντοντενα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΗ ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ Κυριακή το τελευταιο της σεζόν, ματς ΤΕΛΙΚΟ ΤΣΟΥ ΛΟΥ με τη Σεβίλλη την Τετάρτη και τι πιο ΛΟΓΙΚΟ ματς την Κυριακή στα καπάκια ΤΕΛΙΚΟ στο Γουέμπλεϊ με την Νιούκασλ...

ΤΌΣΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝΕ ΟΙ ΓΑΜΙΟΛΗΔΕΣ...
Ήμουν ισόβαθμος με την Τσέλσι με 1 ματς λιγότερο(αυτο με την ντοντενα)...

Εν τω μεταξυ είχε τραυματιστεί και ο Ράμσεϊ και ο Γουόλκοτ και αναγκαστικα να βάλω μέσα τον Κάρλοσ τον λαζάρο(ενας ισπανος) και τον νινη δεξιά.

Με τα χίλια ζόρια 3-2 την ντοντενα που και αυτή ΜΕ 2 νίκες και γκέλα και εμένα και της τσέλσκι έπαιρνε τίτλο.

Και έφτασα Κυριακήηη με την Γουεστ Χαμ...Με 60% condition Ντι Μαρία, Αγκουέρο, Μεξές, Κλισί, Φάμπρεγκας κτλ

Με την ΓΑΜΙΟΛΑ τον προπονητή της γουεστ χαμ να μου μιλάει και να λέει πως θα με κάψει κάτι τέτοιο και πως θέλει να χάσω το τίτλο.

Με 1 βαθμό το έπαιρνα. Στην ισοβαθμία το έχανα λόγω γκολς...
Τελικό ΣΚΟΡ???? 2-1 με ανατροπή με συνολικά σουτς 7 αυτοί-19 εγώ:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Έχασα το πρωτάθλημα ρε γμτ το σπίτι τους στην ισοβαθμία.

ΤΕΤΑΡΤΗ τελικό με Σεβίλλη με παίκτες τραυματίες και κατάσταση σκατά...αρχίζει 0-1 στο 30 και γενικά με παίζανε...Έκανα βλακεία γιατί πίστεψα στις βεντέτες αν και κουρασμένες. Μπήκε όμως στο ημίχρονο και ο Σαμακ και ο Φορεστιερι(ενας ιταλός) και ο Νορντβάιτ(ενας νορβηγός) ΚΑΙ ισοφάρισα στο 70-75...
Τελικά πήγαμε στα μπέναλτι και το πήρα με 11-10...Μόνο ΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Κυριακή με Νιούκασλ η ομάδα ακόμα πιο νεκρή...Πάλι τα ίδια 0-1 στο 1ο ημίχρονο αλλά στο 2ο και χωρίς πολλές πολλές αλλαγές(είχα βάλει μέσα ράμσει και γουολκοτ που ήταν ψιλοέτοιμοι) το γύρισα...Το 2-1 στο 90 με απευθειας φάουλ ο Ντι Μαρία...

ανταλλαζα όμως ΚΑΙ τα 2 με το πρωτάθλημα πφφφφ:(:(

mvp ο αγκουέρο φυσικά (50+ γκολ) και ο μαμαντου σακο. Άμυνα παίζει αυτός κααι του είχα βγάλει συστηματακι στα κόρνερς(συμμετέχαν 6 παίκτες) και έβαλε 14 γκολ!!!

8rilos!!!
17-02-2011, 22:40
Μπήκε όμως στο ημίχρονο και ο Σαμακ και ο Φορεστιερι(ενας ιταλός)

ο φορεστιερι στο περσινο μανατζερ ειχε εξελιχθει στον καλυτερο παιχτη του κοσμου!ειχα παρει 3 κολλητα τσ.λ με αυτον ηγετη...

zouparos
17-02-2011, 22:43
ο φορεστιερι στο περσινο μανατζερ ειχε εξελιχθει στον καλυτερο παιχτη του κοσμου!ειχα παρει 3 κολλητα τσ.λ με αυτον ηγετη...

ναι ε? επιθετικό τον έβαζες? σε τι συστημα? amr μπορεί να παίξει?

8rilos!!!
17-02-2011, 23:08
ναι ε? επιθετικό τον έβαζες? σε τι συστημα? Amr μπορεί να παίξει?

συστημα 4-2-3-1 και επαιζε επιθετικο χαφ...
το μπαμ το ειχε κανει στα 26 του με την τζενοα οταν και πηρε ως ηγετης το τσαμπιονς λιγκ...εκεινη την χρονια πηγα εγω στην ρεαλ απο τον ολυμπιακο(ειχα φτιαξει μια ομαδαρα...)και τον πηρα με 70 εκατομμυρια...δεν το μετανιωσα ποτε...δεξι εξτρεμ δν νομιζω να παιζει,γιατι δεν ηταν και τοσο γρηγορος...αλλα σαν επιθετικος και σαν επιθετικο χαφ ειναι απιστευτος....εκει γυρω στα 26 μαλλον θα κανει παλι το μπαμ του...υπολογιζε καμια 30αρια γκολ και 20 ασσιστ σαν επιθετικο χαφ και καμια 50αρια γκολ σαν σεντερ φορ...

zouparos
17-02-2011, 23:17
4-2-3-1 ε? χμμ

δε γινεται ρε φιλε... στα 3 θα ειναι ντι μαρια-φαμπρεγκας-γουολκοτ

αν το 3 πάει πιο μπροστά τότε μόνο θα παει ντιμαρια-φορεστιερι-γουολκοτ
με μπροστα αγκουερο
και πισω ράμσει και φαμπρεγκας

ΑΛΛΑ τον φάμπρεγκας που ΚΕΡΑΥΝΟΣ να πέσει τον έχει παντα με εναν διπλα του κ εναν πίσω του.

Φτιάξε μου τέτοιο σύστημα να τον βάζω

8rilos!!!
17-02-2011, 23:37
4-2-3-1 ε? χμμ

δε γινεται ρε φιλε... στα 3 θα ειναι ντι μαρια-φαμπρεγκας-γουολκοτ

αν το 3 πάει πιο μπροστά τότε μόνο θα παει ντιμαρια-φορεστιερι-γουολκοτ
με μπροστα αγκουερο
και πισω ράμσει και φαμπρεγκας

ΑΛΛΑ τον φάμπρεγκας που ΚΕΡΑΥΝΟΣ να πέσει τον έχει παντα με εναν διπλα του κ εναν πίσω του.

Φτιάξε μου τέτοιο σύστημα να τον βάζω

χμμ
ενα καθαροαιμο αμυντικο χαφ τον φαμπρεγας μπροστα δεξια γουλκοτ αριστερα ντι μαρια και διδυμο φορεστιερι αγκουερο...
αλλα ετσι θα εχεις προβλημα στα χαφ:/
αν βαλεις διπλα στον φαμπρεγας ενα τρελο σκυλο και μπροστα τους φορεστιερι και οι αλλοι 3 ως εχουν;

επισης λαβρακι μεγαλο μου ειχε βγει ενας τερματοφυλας lung jr τον ελεγαν καπως ετσι...τον ειχα παρει στον θρυλο με 2.7 και τον εδωσα στην πορτο με 20 εκατομυρια σε 2 χρονια μεσα...

zouparos
18-02-2011, 00:18
δε μπορώ να θάψω τον ααρον ράμσεϊ:p
αν και θα βγουν τραυματισμοι του χρονου οποτε θα το δοκιμασω

8rilos!!!
18-02-2011, 00:50
τι ηλικια ειναι τωρα;;;
ααρον ραμσι το τελειο δεξι μπακ...το καλυτερο στον κοσμο ειχε φτασει να ειναι:p

zouparos
18-02-2011, 01:17
δεν ξερω ρε κ δεν το χω σ'αυτον τον υπλογιστη. νομιζω 23-24 θα ναι τωρα

*GrimReaper*
18-02-2011, 06:34
σας εχω φτιαξει ολοκληρο θρεντ "games" ρε μπαγλαμαδες

μιγάδας
18-02-2011, 16:21
Είσαι σίγουρος ότι είναι java testa; testA σίγουρα δλδ;

ναι, σταντε. αλλα τωρα αργησες....το δωσα χθες το μαθημα, το περασα, στ @@ μου τι ειναι αυτη η εντολη...:p:p

gianna7
23-02-2011, 17:38
...φτωχεια καταραμένη παιδιά

http://www.superbasket.gr/?c=303&a=137828

tc-g6
28-02-2011, 13:44
http://www.sports-data.net/statistics.html

κλαιω απο τα αποτελεσματα τους! μπουαχαχαχαχαχα!!!

zouparos
02-03-2011, 00:37
9oOL6fMvhww&

Περιμένουμε με ανυπομονησία και στην Αθήνα τους αγαπητούς ποδηλάτες μας:p

8rilos!!!
02-03-2011, 01:24
να επιστρεψει και ο νικαια:p

lamar
02-03-2011, 13:19
μολις κανονιστει καποια συναντηση για καφε δεσμευομαι να σας λυσω πολλες αποροιες επι του θεματος. με τη βοηθεια του ζουπ βεβαιως βεβαιως.

πανω κατω ειναι αυτο που λεω παραπανω και περιγραφει και ο don-ερ. κτηριο δωρο, με μπραβους για προστασια, με συνελευσεις αρκετων συνδεσμων, με πολεμικες τεχνες και μισθολογιο...

zoup mode on
Ρε τι να κανονισουμε για καφε. Το γατακι το πηρα 4 τηλεφωνα την Κυριακη για συναντηθουμε στο ΣΕΦ, απαντησε στο πρωτο μου ειπε οτι κατηφοριζει, και στα αλλα τρια με εγραψε στα αρχιδια του. Τον εβλεπα εκει που καθοταν στα court seats κοιταζε το κινητο του που χτυπαγε και το ξαναεβαζε στην τσεπη.

zoup mode off

DON
02-03-2011, 13:22
zoup mode on
Ρε τι να κανονισουμε για καφε. Το γατακι το πηρα 4 τηλεφωνα την Κυριακη για συναντηθουμε στο ΣΕΦ, απαντησε στο πρωτο μου ειπε οτι κατηφοριζει, και στα αλλα τρια με εγραψε στα αρχιδια του. Τον εβλεπα εκει που καθοταν στα court seats κοιταζε το κινητο του που χτυπαγε και το ξαναεβαζε στην τσεπη.

zoup mode off

ΓΙΑΥΤΟ και τα φοράς τα παντελόνια σου. Γιατί δεν σπας μπάλες στους άλλους και δεν κλαίγεσαι σαν την χοντρή την ζουπίνα! Αλλά εδώ να διευκρινίσω πως κάπου δεν τα είδες καλά. Εγώ όντως κατηφόρισα και όπως είδες το σήκωσα. ΜΕΤΑ όταν έφτασα έκατσα στα ΕΠΙΣΗΜΑ και όχι στα courtside. στα courtside έκατσα στο 2ο ημίχρονο και εκεί ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕΣ άρα δεν με είδες να κλείνω την κλήση. Δεν το σήκωσα λοιπόν όντως ΔΥΟ και όχι ΤΡΕΙΣ φορές γιατί ήμουν στα επίσημα με παρέα.

lamar
02-03-2011, 13:24
ΓΙΑΥΤΟ και τα φοράς τα παντελόνια σου. Γιατί δεν σπας μπάλες στους άλλους και δεν κλαίγεσαι σαν την χοντρή την ζουπίνα! Αλλά εδώ να διευκρινίσω πως κάπου δεν τα είδες καλά. Εγώ όντως κατηφόρισα και όπως είδες το σήκωσα. ΜΕΤΑ όταν έφτασα έκατσα στα ΕΠΙΣΗΜΑ και όχι στα courtside. στα courtside έκατσα στο 2ο ημίχρονο και εκεί ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕΣ άρα δεν με είδες να κλείνω την κλήση. Δεν το σήκωσα λοιπόν όντως ΔΥΟ και όχι ΤΡΕΙΣ φορές γιατί ήμουν στα επίσημα με παρέα.


Χαχαχαχ, ναι αλλα σαν ζουπ δεν επρεπε να τα φουσκωσω λιγο τα πραγματα και να δημιουργησω εντυπωσεις???

zouparos
02-03-2011, 15:12
αυτά που λες είναι παρανοϊκά...aν ήσουν μέλος στην δικια μου πολυ πολυ στενη παρέα θα έτρωγες το ΞΥΛΟ της ζωής σου από όλους.
Είναι ΑΠΛΑ παρανοϊκά...Σε παιρνει όπως διαβαζω εδω ο αλλος τηλ και του λες πως κατηφοριζω. Γιατί σε παιρνει αραγε?? Για να δει που εισαι ή για να βρεθειτε?
Και ενώ του λες πως κατηφοριζεις, ητοι ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, όταν φτάσω θα σε πάρω να βρεθουμε, φτάνεις τον ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ σου,πας και κάθεσαι με αυτους που θες εκει που θες,και ενώ σε ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙ όπως διαβαζω ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ γιατί είσαι με παρέα!!!! ΩΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΖΩΗ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ όχι απλά σε βγαζουν απ'τα ρουχα σου,όχι είναι ΛΟΓΟΣ για να βρισεις τον άλλον άσχημα,όχι λόγος για να ξενερώσεις, αλλά και αφορμή για να μην του ΜΙΛΗΣΕΙΣ...
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ...

Και το εξοργιστικότερο μακράν??? "ΓΙΑΥΤΟ και τα φοράς τα παντελόνια σου."
ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ...Μου ανέβηκε η πίεση ΜΟΝΟ που τα διάβασα...

συγγνωμη ρε ΤΤ7 για το οφφτοπικ

DON
02-03-2011, 15:13
αυτά που λες είναι παρανοϊκά.


http://www.rednews.gr/content/soccer/%CE%9A%CE%9B%CE%91%CE%A8%CE%91.jpg

lamar
02-03-2011, 15:24
http://www.rednews.gr/content/soccer/%ce%9a%ce%9b%ce%91%ce%a8%ce%91.jpg

Μαλακα σταματα, θα με απολυσουν.....Βλεπουν ενα νουμερΟ να κλαιει στα γελια, ενω ολοι τους εδω μεσα ειναι σαν κλαμενα μουνια με την δουλεια!!!

ΕΛΕΟΣ!!!

zouparos
02-03-2011, 15:25
ΩΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ

ΚΟΙΤΑ ΦΩΤΟ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ

όσο για σένα λαμαρ που γελάς ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ
ΣΤΑ ΙΣΑ Κ ΝΑ ΞΑΝΑΦΑΣ
ΚΛΑΨΑΡΗΣ(χωρις Ι) ο ζουπ ε? ΚΑΛΑΑΑΑΑ ΣΑΣ κάνει

DON
02-03-2011, 15:28
Μαλακα σταματα, θα με απολυσουν.....Βλεπουν ενα νουμερΟ να κλαιει στα γελια, ενω ολοι τους εδω μεσα ειναι σαν κλαμενα μουνια με την δουλεια!!!

ΕΛΕΟΣ!!!

Eγώ φταίω ρε μαλάκα που έχουμε στο forum μια κλαψιάρα γκόμενα στο σώμα ενός χοντρού χούλιγκαν???

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

εδώ αυτός φαντάστηκε πράγματα ρε...ΗΜΑΡΤΟΝ!

lamar
02-03-2011, 15:29
ΩΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ

ΚΟΙΤΑ ΦΩΤΟ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ

όσο για σένα λαμαρ που γελάς ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ
ΣΤΑ ΙΣΑ Κ ΝΑ ΞΑΝΑΦΑΣ
ΚΛΑΨΑΡΗΣ(χωρις Ι) ο ζουπ ε? ΚΑΛΑΑΑΑΑ ΣΑΣ κάνει

Τι επαθα ρε μαλακα? Πηρα τηλεφωνο τον DON στο γηπεδο, δεν το σηκωσε και ετσι δεν συναντηθηκαμε. Εχασε η βενετια βελονι...

Αυτο που δεν γινεται να μην συμβει ειναι να βγουμε μια μερα, εγω, εσυ, ο κοντος, και η λωλομπριτζιτα που με λεει και lamar -ina.

DON
02-03-2011, 15:32
Τι επαθα ρε μαλακα? Πηρα τηλεφωνο τον don στο γηπεδο, δεν το σηκωσε και ετσι δεν συναντηθηκαμε. Εχασε η βενετια βελονι...

Αυτο που δεν γινεται να μην συμβει ειναι να βγουμε μια μερα, εγω, εσυ, ο κοντος, και η λωλομπριτζιτα που με λεει και lamar -ina.

άστον ρε μαλάκα...στην παρέα του βαράνε αν δεν σηκώσεις το κινητό σου!Είναι μοβόροι οι μάρθες!ΜΟΒΟΡΟΙ!χαχαχα! ΤΟΛΜΗΣΑ να μην το σηκώσω??? ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ ΜΕ. Όσο για την συνάντηση η κατάταξη πάει ως εξής :

ο ζουπάκος θα έρθει, εσύ είσαι τρελά ψημένος, εγώ είμαι κάπως πιο δύσκολος αλλά όποιος καταφέρει τον θεμάκο να εμφανιστεί ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ!χαχαχα!

zouparos
02-03-2011, 15:38
εγώ θα τον καταφέρω:p
ψάχνει κάτι κουτες στην ομόνοια,μόλις τις βρει και εγκατασταθεί ΜΕΤΑ θα είναι άνετος για το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ :D (εριστικουλης:o)

υ.γ. Τιμάει την κοπέλα μου που με παιρνει χθες σε ασχετη ωρα εντρομη κ μου λέει σου βρήκα με 130 ευρώ πήγαινε ενα για βαρκελώνη αλλά στις 18 με 23 μαϊου? αχαχαχαχαχα
ΜΟΝΟ μια γυναίκα θα μπορουσε να ψάξει για άλλη ημερομηνία για να βρει φθηνοτερα

lamar
02-03-2011, 15:40
άστον ρε μαλάκα...στην παρέα του βαράνε αν δεν σηκώσεις το κινητό σου!Είναι μοβόροι οι μάρθες!ΜΟΒΟΡΟΙ!χαχαχα! ΤΟΛΜΗΣΑ να μην το σηκώσω??? ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ ΜΕ. Όσο για την συνάντηση η κατάταξη πάει ως εξής :

ο ζουπάκος θα έρθει, εσύ είσαι τρελά ψημένος, εγώ είμαι κάπως πιο δύσκολος αλλά όποιος καταφέρει τον θεμάκο να εμφανιστεί ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ!χαχαχα!

Εγω πιο πολυ εσενα ψιλοφοβαμαι να σου πω την μαυρη αληθεια μου...

zouparos
02-03-2011, 15:47
Εγω πιο πολυ εσενα ψιλοφοβαμαι να σου πω την μαυρη αληθεια μου...

EAΜΩΕΤΩΑ γιατί το λες???:p

DON
02-03-2011, 15:48
Εγω πιο πολυ εσενα ψιλοφοβαμαι να σου πω την μαυρη αληθεια μου...

ξαναλέω, φέρτε τον θεμάκο και εγώ θα κάνω τον σημαιοφόρο!

dora7
02-03-2011, 15:52
υ.γ. Τιμάει την κοπέλα μου που με παιρνει χθες σε ασχετη ωρα εντρομη κ μου λέει σου βρήκα με 130 ευρώ πήγαινε ενα για βαρκελώνη αλλά στις 18 με 23 μαϊου? αχαχαχαχαχα
ΜΟΝΟ μια γυναίκα θα μπορουσε να ψάξει για άλλη ημερομηνία για να βρει φθηνοτερα

γιατι τουλάχιστον δεν εκτιμάς την πρόθεση και την προσπάθεια?????:p:p

rainbow
02-03-2011, 17:29
-.

TT7
03-03-2011, 11:42
Θα σβηστουν ολα τωρα....Τερμα τα πολιτικα μαγκες!!!!!

tc-g6
03-03-2011, 13:47
Τι επαθα ρε μαλακα? Πηρα τηλεφωνο τον DON στο γηπεδο, δεν το σηκωσε και ετσι δεν συναντηθηκαμε. Εχασε η βενετια βελονι...

Αυτο που δεν γινεται να μην συμβει ειναι να βγουμε μια μερα, εγω, εσυ, ο κοντος, και η λωλομπριτζιτα που με λεει και lamar -ina.

ρε lamar-ινα, λολομπριτζιτα ειναι ο DON-ερ, τι να λεμε τωρα? βρειτε κατι αλλο ρε, μην μου κλεβετε τις δημιουργιες εχω πνευματικα δικαιωματα και θα μου τα ακουμπησετε χοντρα. :p

κανονιστε συναντηση, ειτε σε καποιο καφε ειτε στο καραϊσκακης ειτε στον τελευταιο τελικο στο σεφ.

Θα σβηστουν ολα τωρα....Τερμα τα πολιτικα μαγκες!!!!!

το οτι εχω παντα δικιο, δεν ειναι πολιτικο ειναι πραγματικοτητα αποφασισμενη με δικες μου δημοκρατικες διαδικασιες. :p

lamar
03-03-2011, 14:01
ρε lamar-ινα, λολομπριτζιτα ειναι ο DON-ερ, τι να λεμε τωρα? βρειτε κατι αλλο ρε, μην μου κλεβετε τις δημιουργιες εχω πνευματικα δικαιωματα και θα μου τα ακουμπησετε χοντρα. :p

κανονιστε συναντηση, ειτε σε καποιο καφε ειτε στο καραϊσκακης ειτε στον τελευταιο τελικο στο σεφ.


Γιατι ρε, και ο κοντος λωλομπριΤΖΙτα δεν σε λεει??? Τιτικα κτλ...

Ο don ειπε οτι αν σε ψησουμε θα γινει σημαιοφορος....

tc-g6
03-03-2011, 14:22
Γιατι ρε, και ο κοντος λωλομπριΤΖΙτα δεν σε λεει??? Τιτικα κτλ...

Ο don ειπε οτι αν σε ψησουμε θα γινει σημαιοφορος....

ΠΑΡΑΝΟΜΑ με αποκαλει οπως τον εχω βαφτησει εγω. δεν εχει φαντασια ο ποκοπικος οποτε θα αναγκαστει με μου πλερωσει πνευματικα δικαιωματα.

ψηνομαι αλλα οχι για σεφ πριν τους τελικους. πρωτα κουπα στο f-4 και μετα θα κανω εγκατασταση. τι σημαιοφορος να γινει ρε? ποιον δουλευει? φτερα και πουπουλα να βαλει η λολομπριτζιτα...

zouparos
03-03-2011, 14:31
Για να γίνει σημαιοφόρος δεν πρέπει να είσαι και κάποιου ύψους? :p

και
2ον έντιτ...με τη βαζελα ολοι κατω ημασταν. και ειχες πει θα ερθεις λαμαρ. ΓΙΑΤΙ δεν ηρθες?? τουλαχιστον οι 2 ημασταν μαζι για ώρα με εκλεκτη παρέα:p...o 3ος μετέφερε με σπάγγο αγκουροκολοκυθες ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

υ.γ ΘΕΜΟ ΧΡΩΣΤΑΣ τη φώτο γαμώωωωωω

tc-g6
03-03-2011, 14:53
Για να γίνει σημαιοφόρος δεν πρέπει να είσαι και κάποιου ύψους? :p

και
2ον έντιτ...με τη βαζελα ολοι κατω ημασταν. και ειχες πει θα ερθεις λαμαρ. ΓΙΑΤΙ δεν ηρθες?? τουλαχιστον οι 2 ημασταν μαζι για ώρα με εκλεκτη παρέα:p...o 3ος μετέφερε με σπάγγο αγκουροκολοκυθες ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

υ.γ ΘΕΜΟ ΧΡΩΣΤΑΣ τη φώτο γαμώωωωωω

χρωσταω photo και ticket. να δω ποτε θα μου στειλουν το πρωτο και πως θα στειλω το δευτερο. μετακομιζω κιολας και τρεχω αυτες τις μερες.
κανονιστε καφε αλλα ενημερωστε για να κανω τα κουμαντα μου.

DON
05-03-2011, 02:08
http://don-basketblog.blogspot.com/2011/03/blog-post_05.html

GEMAN7
05-03-2011, 02:18
http://don-basketblog.blogspot.com/2011/03/blog-post_05.html

Καλή αντάμωση Δον. Εγώ πιστεύω πως δε θα αργήσει πολύ. Στις μεγάλες στιγμές που έρχονται θα είσαι κοντά μας μέσα από το blog σου. Θα μοιραστείς τη χαρά σου μαζί μας. Μάγκικα Πειραιώτικα Αληθινά και Ολυμπιακά... όπως πάντα. Το νερό έχει μπει στο αυλάκι.

8rilos!!!
05-03-2011, 02:19
http://don-basketblog.blogspot.com/2011/03/blog-post_05.html

αδελφε μεγαλη αποφαση...ελπιζω να εισαι σιγουρος και να μην το μετανιωσεις!(αν και μεταξυ μας,πολυ θα ηθελα να το μετανιωσεις και να αρχισεις να ξαναγραφεις:p)

rainbow
05-03-2011, 02:20
-.

SuperSayian
05-03-2011, 02:28
Don μεγάλη βλακεία κάνεις αδερφέ!!Κρίμα είναι να σταματήσεις τώρα...Στις χαρές και στις λύπες ολοι μαζί.Έμεινες στις λύπες θα απέχεις απ τις χαρές?

red hoopligan
05-03-2011, 11:11
Ελπιζω να επανελθεις συντομα don.Ολοι εμεις και πολλοι αλλοι περιμεναμε με αγωνια μετα απο καθε αγωνα να γραψεις blog και να σχολιασεις με το δικο σου μοναδικο τροπο τα τεκταινομενα.Μην εγκαταλειπεις τωρα που φαινεται οτι η ομαδα ειναι ετοιμη να πανηγυρισει ξανα μεγαλο τιτλο.ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ...

DON
05-03-2011, 16:29
Το νερό έχει μπει στο αυλάκι.

Γι'αυτό και τώρα μου είναι "εύκολο" να κάνω πάσο φίλε...Στα εύκολα ας μείνουν τα σαλιγκαράκια πάνω!

αδελφε μεγαλη αποφαση...ελπιζω να εισαι σιγουρος και να μην το μετανιωσεις!

Δεν έχω κάτι να μετανιώσω ρε...Παύση εργασιών κάνω με ΑΓΝΩΣΤΗ ημερομηνία επανόδου.

Γιατι τα εγραψες ολα αυτα δεν θα ξανασχοληθεις ποτε με το μπλογκ σου;Κριμα γιατι κραταγες παρεα πολυ κοσμο...

προς το παρόν όχι δεν θα ασχολούμαι...μετά βλέπουμε!

Έμεινες στις λύπες θα απέχεις απ τις χαρές?

Όπως είπα και πιο πάνω οι χαρές είναι τα "εύκολα". ΠΟΤΕ δεν μαρέσανε τα εύκολα!χιχιχι!

KonTaz
05-03-2011, 16:32
Don δεν το κατάλαβα αυτό ρε φίλε.Γιατί τώρα??
Με ποιον θα μαλώνω για τον Νίλσεν??

DON
05-03-2011, 16:34
Don δεν το κατάλαβα αυτό ρε φίλε.Γιατί τώρα??
Με ποιον θα μαλώνω για τον Νίλσεν??

Άστο να πάει στο καλό φίλε...Ίσως επανέλθω, ίσως πω κάποτε...προς το παρόν pause! Εδώ θα είμαι κανονικά απλά όχι και στο blog οπότε πες ότι μαλακία θες για τον Νίελσεν. ΑΚΟΜΑ περιμένω ΕΝΑΝ καλύτερο του το καλοκαίρι που πέρασε.

υ.γ. ο "παικταράς" ο Πίνκει έφυγε με ελευθέρας απο την Ολύμπια. ΝΙΑΟΥ

KonTaz
05-03-2011, 16:36
Φέρτον χθες τον Πίκνει.Μακάρι να αλλάξεις γνώμη..

zouparos
05-03-2011, 16:50
Όπως η μενεγακη έσουρνε στους γαμους της την τηλεοραση και τους έκανε live ,όπως έβαζε τις κάμερες μέσα στο μουνι της όταν γεννουσε τα παιδιά της έτσι και τώρα ΣΤΑ ΙΣΑ και να ΞΑΝΑΕΤΡΩΓΕ όταν τέλειωσε το συμβολαιο με την πουσταρα τον λατσιο και δηθεν χωρισαν και της τα έπρηζαν μερα νυχτα τα μουνοπανα οι μοσογραφοι...
Θέλω να πω πως όπως έκανες κ σου εκαναν παρέα μάλλον όφειλες μια καθαρότερη απάντηση απ'αυτό το βαρεθηκα να γραψω.
Αυτο δε στεκει.
Βαρέθηκα να γραψω σημερα αυριο μεθαυριο για μια εβδομαδα. Δεν μπορεις να ξερεις αν θα βαριεσαι σε 20 μέρες σε 50 σε 100...

Ο κόσμος που σε στηριξε/αμε ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ μια πιο αντρίκια εξήγηση γιατι σταματας.

DON
05-03-2011, 18:02
Ο κόσμος που σε στηριξε/αμε ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ μια πιο αντρίκια εξήγηση γιατι σταματας.

Στο έχω ξαναπεί. ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ.

isiah
05-03-2011, 18:35
Ένα σοκ το έπαθα ομολογώ! Για να το κάνεις έχεις προφανώς λόγους σοβαρούς, απλά ρε φίλε ξανασκέψου το, αρρωστάκια του μπλογκ γίναμε τόσο καιρό :). Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ για το μεράκι και το χρόνο που κατέθεσες . Δε θα πω αντίο παρά μόνο ΕΙΣ ΤΟ ΕΠΑΝΙΔΕΙΝ!

johny b
05-03-2011, 18:35
Όπως η μενεγακη έσουρνε στους γαμους της την τηλεοραση και τους έκανε live ,όπως έβαζε τις κάμερες μέσα στο μουνι της όταν γεννουσε τα παιδιά της έτσι και τώρα ΣΤΑ ΙΣΑ και να ΞΑΝΑΕΤΡΩΓΕ όταν τέλειωσε το συμβολαιο με την πουσταρα τον λατσιο και δηθεν χωρισαν και της τα έπρηζαν μερα νυχτα τα μουνοπανα οι μοσογραφοι...
Θέλω να πω πως όπως έκανες κ σου εκαναν παρέα μάλλον όφειλες μια καθαρότερη απάντηση απ'αυτό το βαρεθηκα να γραψω.
Αυτο δε στεκει.
Βαρέθηκα να γραψω σημερα αυριο μεθαυριο για μια εβδομαδα. Δεν μπορεις να ξερεις αν θα βαριεσαι σε 20 μέρες σε 50 σε 100...

Ο κόσμος που σε στηριξε/αμε ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ μια πιο αντρίκια εξήγηση γιατι σταματας.
Άσε το Ντον τώρα, τί βόμβα ήταν αυτή? Τί θα πει "δήθεν χώρισαν"? Τί ξέρεις?

natag
05-03-2011, 21:04
Με ολο το σεβασμο και με ολο το θαρρος γιατι σε διαβαζω χρονια, απο εποχης DonDanilo και σε θεωρω "φιλο μου" θα σου μιλησω οπως θα μιλουσα στον κολλητο μου και ας μη σε εχω δει ποτε...Αντε γαμισου και ξεκολλα...Στην τελικη ας μην το ξεκινουσες ποτε...Οχι τωρα, που εγω προσωπικα καθε φορα που σε διαβαζω νιωθω σα να διαβαζω εναν αγνο οπαδο του γαβρου με τα καλα του και με τα αρνητικα του, που γραφει χωρις κανενα ιχνος συμφεροντος...Πηξαμε στα αρδακια...Πες οτι απο δω και περα θα γραφω οταν γουσταρω και οταν εχω κατι να πω, το οποιο μπορει να ειναι και μια φορα το μηνα, για να μην σου τα πρηζουμε οταν δεν βλεπουμε κατι καινουριο...ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΘ' ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ...

*GrimReaper*
05-03-2011, 21:17
Βασικα αυτην την στιγμη λεγοντας "οταν ερθει ο καιρος θα μαθετε", μας κρυβεις την αληθεια και γιατι πραγματικα αποχωρεις απο το μπλογκ. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν θες να μας πεις. Προφανως προσωπικοι/οικογενειακοι λογοι δεν ειναι γιατι αλλιως δεν θα ελεγες θα μαθετε οταν ερθει η στιγμη!!! Σε αναγκασε καποιος να σταματησεις να γραφεις?? πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω.

Πραγματικα κριμα παντως. Κι εγω σε ξερω απο ντοντανιλο και με το κραξιμο που ακουγες απο τους παντες. Αυτο που λεει ο ναταγκ. Εχουμε πηξει στους δηθεν και στους αρδ. Εσυ μιλουσες γαυρικα!!! τελος! Διαφωνουσαμε-συμφωνουσαμε δεν εχει σημασια. Τα ελεγες ετσι οπως τα εβλεπες και τα ελεγες ετσι οπως γουσταρες!!

tc-g6
06-03-2011, 20:45
κοιτα γατουλη, επειδη αν ειχες ΣΟΒΑΡΟ λογο θα ΕΠΡΕΠΕ να το ξερω και νομιζω οτι ΔΕΝ εχεις, θα στα πω οπως σου τα λεω παντα.

ΚΟΨΕ ΡΕ ΤΑ ΠΟΥΣΤΡΙΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΜΕΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΩΣ DON ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΙΑΣΩΝΑΣ ΟΤΑΝ Η ΟΜΑΔΑ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 1997.

ξερεις κατι? ΔΕΝ με νοιαζει αν δε σου εκατσε η γκομενα ρε, ουτε αμα εχεις χρονο, ουτε αμα ξυπνησες στραβα, ουτε αν εισαι κακογαμημενη λολομπριτζιτα. χεστηκα. εμενα με νοιαζει να εισαι παντελονατος οπως ΞΕΡΩ οτι εισαι. αυτο προϋποθετει ΚΑΙ να βγαζεις εις περας την "αποστολη" σου και να εισαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ.
απο εσενα θελω 2 πραγματα και σου δινω μια εβδομαδα περιθωριο πριν ερθω απο εκει και σε ξεκωλιασω. ή να μεινεις να τελειωσεις αυτο που αρχισες και το καλοκαιρι αν θες πατα του delete και οτι αλλο διαολο σου καυλωσει ή να πεις χυμα τι παιχτηκε και σταματας ετσι. προτιμω το πρωτο μικρε γιατι ετσι κανουν οι ΜΑΓΚΕΣ...

ps: το "βαρεθηκα" ΔΕΝ ειναι αποδεκτο. αν βαρεθηκες τελειωσε αυτο που αρχισες και μετα κουνα μαντηλι. δεν τρεχει και κατι, εδω θα εισαι και εδω θα ειμαστε. ουτε το Blog σου θα ειναι το πρωτο ή το τελευταιο που θα κλεισει. ΑΛΛΑ να τελειωσεις πρωτα αυτο που τωρα σαν γατουλης αφηνεις στη μεση.
ps2: ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. δεν θελω να μαθω ποιος ειναι ο λογος, θελω να ξερω αν υπαρχει και αν μπορω να κανω κατι για αυτο.
ps3: αντε, ντυσου τωρα γατουλης ή πουστριλος και βγες εξω ρε καρναβαλε, σημερα εχεις την τιμητικη σου.

DON
08-03-2011, 13:27
Ένα σοκ το έπαθα ομολογώ! Για να το κάνεις έχεις προφανώς λόγους σοβαρούς, απλά ρε φίλε ξανασκέψου το, αρρωστάκια του μπλογκ γίναμε τόσο καιρό :). Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ για το μεράκι και το χρόνο που κατέθεσες . Δε θα πω αντίο παρά μόνο ΕΙΣ ΤΟ ΕΠΑΝΙΔΕΙΝ!

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Εις το επανειδείν!

.ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΘ' ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ...

Επέτρεψε μου μια άδεια έστω προσωρινή. Θες να γράφω χωρίς να το νιώθω, να βγαίνουν άρθρα ΞΥΛΙΝΑ και ΒΑΡΕΤΑ?

μας κρυβεις την αληθεια και γιατι πραγματικα αποχωρεις απο το μπλογκ. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν θες να μας πεις. Προφανως προσωπικοι/οικογενειακοι λογοι δεν ειναι γιατι αλλιως δεν θα ελεγες θα μαθετε οταν ερθει η στιγμη!!! Σε αναγκασε καποιος να σταματησεις να γραφεις?? πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω. Πραγματικα κριμα παντως. Κι εγω σε ξερω απο ντοντανιλο και με το κραξιμο που ακουγες απο τους παντες.

ΟΧΙ δεν σας κρύβω την αλήθεια. ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμές την είπα. Σε ΕΙΔΙΚΕΣ γραμμές όχι δεν θα την πω δημόσια σε forum-blogs και σίγουρα όχι ΤΩΡΑ.

ΟΧΙ δεν είναι οικογενειακοί λόγοι.

ΟΧΙ δεν με ανάγκασε κανείς να γράφω και επειδή με ξέρεις και απο παλιά ΕΠΡΕΠΕ να ξέρεις πως ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να με αναγκάσει να σταματήσω και τους γράφω ΟΛΟΥΣ τα φρύδια μου μέσα.


απο εσενα θελω 2 πραγματα και σου δινω μια εβδομαδα περιθωριο πριν ερθω απο εκει και σε ξεκωλιασω. ή να μεινεις να τελειωσεις αυτο που αρχισες και το καλοκαιρι αν θες πατα του delete και οτι αλλο διαολο σου καυλωσει ή να πεις χυμα τι παιχτηκε και σταματας ετσι. προτιμω το πρωτο μικρε γιατι ετσι κανουν οι ΜΑΓΚΕΣ...


Δεν σκοπεύω να γράψω ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και να μην το γουστάρω, να μην ψωφάω να γράψω και τώρα, ΓΙΑ ΤΩΡΑ ναι βαριέμαι να γράψω! Με το ζόρι κείμενα θες να βγαίνουν? Το τι έγινε σε ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ έχεις την οικειότητα να το μάθεις αν απλά πάρεις ένα τηλέφωνο στο κινητό μου...γι'αυτό άσε τις μαλακίες μωρή τζουτζούκα!

tc-g6
08-03-2011, 13:55
οχι ρε μπαγλαμα, δεν θελω με το ζορι, θελω επειδη γουσταρεις να εισαι εκει ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ (και για εμενα τελευταια) ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ. τοσο απλα.
το σ/κ θα τα πουμε απο κοντα.

zouparos
08-03-2011, 16:48
Άσε το Ντον τώρα, τί βόμβα ήταν αυτή? Τί θα πει "δήθεν χώρισαν"? Τί ξέρεις?

Τζονάκο μου αν μαστιγώνεις το δελφίνι μαζί μου τρελή και αλλοπαρμένη λέμε τώρα και είσαι και φραγκάτος
ΔΕΝ
υπογράφεις ενα κλειστο διετές με οψιον ανανέωσης με καμμια ρεντ ντροπ έτσι για το θεαθείναι??? ;);)
Ακου πράματα που συμβαίνουν στο κόσμο...:p

johny b
08-03-2011, 17:28
Τζονάκο μου αν μαστιγώνεις το δελφίνι μαζί μου τρελή και αλλοπαρμένη λέμε τώρα και είσαι και φραγκάτος
ΔΕΝ
υπογράφεις ενα κλειστο διετές με οψιον ανανέωσης με καμμια ρεντ ντροπ έτσι για το θεαθείναι??? ;);)
Ακου πράματα που συμβαίνουν στο κόσμο...:p

Τί έγραψες τώρα ρε ποιητή? Μπορώ να χρησιμοποιήσω το λυσσάρι του Σαβάλα για να το λύσω?
Το διάβασα, σηκώθηκα να πάρω νερό και μετά....δεν θυμάμαι, πάντως βγήκα έξω χωρίς παπούτσια.
Καλά όλα τα άλλα, αλλά γιατί να μαστιγώσω το δελφίνι?

zouparos
08-03-2011, 17:33
Καλά όλα τα άλλα, αλλά γιατί να μαστιγώσω το δελφίνι?

Γιατι δουλεύεις στο αττικό πάρκο...ξερω γω ρε τζόνι τις ανωμαλίες σου?? Μη με μπλέκεις εμένα με τα δικά σου:p

johny b
08-03-2011, 18:00
-Τί γίνεται ρε Τζόνι, πώς πάει?
-Καλά μωρέ.
-Με το γραφείο όλα καλά?
-Μπα έφυγα.
-Και τώρα πού είσαι?
-Μαστιγώνω δελφίνια στο αττικό πάρκο.

zouparos
08-03-2011, 22:47
τι γινεται ρε πουστη μου
προσπαθω μια ωρα να μπω στο yt και δε μ αφηνει γαμω τα σπιτια τους

*GrimReaper*
09-03-2011, 15:19
ksV74xBVtO0

tc-g6
10-03-2011, 11:16
εχει πεσει νεκρα τον τελευταιο καιρο στο φορουμ...

Red Unity
11-03-2011, 01:11
Η αίτηση του πέους
…Εγώ το πέος, υποβάλλω αίτημα μισθολογικής αύξησης για τους παρακάτω λόγους:
Εργάζομαι σωματικά.
Εργάζομαι σε μεγάλα βάθη.
Πέφτω στη δουλειά με το κεφάλι.
Δεν έχω ελεύθερα Σαββατοκύριακα και αργίες.
Εργάζομαι σε υγρό περιβάλλον.
Δεν πληρώνομαι υπερωρίες.
Εργάζομαι σε σκοτεινό εργασιακό χώρο που δεν αερίζεται σχεδόν καθόλου.
Εργάζομαι σε υψηλές θερμοκρασίες.
Η εργασία μου με εκθέτει σε κινδύνους μόλυνσης από ασθένειες.
—–Η απαντητική επιστολή
Αγαπητό πέος, μετά από προσεκτική επεξεργασία και έλεγχο του αιτήματός σας, η διοίκηση κατέληξε στο συμπέρασμα να το απορρίψει για τους εξής λόγους:
Δεν εργάζεστε σε οκτάωρη βάση.
Αποκοιμάστε μετά από σύντομο χρόνο εργασίας.
Δεν ακολουθείτε πάντα τις οδηγίες της διοίκησης.
Δεν εργάζεσθε πάντοτε εκεί που σας έχει υποδειχθεί αλλά περιφέρεστε συχνά σε άλλους χώρους.
Συχνά δεν αναλαμβάνετε πρωτοβουλία αλλά πρέπει να σας πιέσουν και να σας χειριστούν φιλικά πριν αναλάβετε εργασία.
Αφήνετε πίσω σας το χώρο εργασίας σας πολύ βρώμικο, όταν αποχωρείτε από αυτόν.
Δεν τηρείτε πάντοτε τις οδηγίες ασφαλείας, πχ. να φοράτε ενδυμασία προστασίας.
Δεν κάνετε διπλοβάρδιες.
Μερικές φορές εγκαταλείπετε το χώρο εργασίας σας που σας υποδείχθηκε, χωρίς η εργασία σας να έχει ολοκληρωθεί.
Σαν να μη φτάνουν όλα αυτά, σας έχουμε δει να εγκαταλείπετε συχνά το χώρο εργασίας μεταφέροντας δύο σάκους που φαίνονται πολύ ύποπτοι!

μουαχαχα

SuperSayian
14-03-2011, 02:46
Nα ρωτήσω εγω τώρα δυο πράγματα
1)Κάτα πάσα πιθανότητα μου χάλασε ο φορτιστής του laptop (λεω κατα πάσα πιθανότητα και οχι σίγουρα μιας και ίσως τα φτυσε το βύσμα αν και μου φαίνετε σχεδόν απίθανο) και το παω σε εναν τύπο εδω που ασχολείτε με τέτοια και μου είπε οτι δεν φτιάχνετε με τίποτα και ή παίρνω αλλο αυθεντικό ή ενα imitation στα 50Ε,μπαινώ λοιπόν και σε κάποια site να δω τιμές και πέρα οτι μπερδεύτηκα:p:p:p είδα τις τιμές και θα αρχίσουν να μου φεύγουν τα μαλλιά πριν την ωρα τους!!Το δικό μου είναι σειράς E δηλαδή σύμφωνα με το πλαίσο αυτό http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Laptop-Acc/PSU-Protection/SONY-ELECTRICITY-TRANSFORMER-FOR-VAIO-SERIES-FW-NS-BZ-CS-SR-Z-NW-VGPAC19V32-CEL.htm 160Ε:eek::eek::eek::eek:??160 να ναι οι ώρες του!Bασικά εμένα μια χαρά μου φαίνετε όμως και αυτός http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Laptop-Acc/PSU-Protection/Sony-Electricity-Transformer-for-VAIO-series-P-VGPAC10V2-CEL.htm που και πάλι ακριβώς είναι αλλά λέμε την κουβέντα!Τεσπα έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

2)Έχει κανείς σας το κινητό sony ericsson xperia mini ή κάπως έτσι?Με έχουν πρήξει οτι και καλά είναι σούπερ κινητό.Βασικά θέλω να ρωτήσω το έχει κανείς σας και πόσο εύθραυστο είναι?Γιατί δεν είμαι ο τύπος που τα προσέχει ιδιαίτερα τα κινητά!Για την ακρίβεια είμαι το εντελώς αντίθετο :p:p:p

Phineas_Freak
14-03-2011, 02:54
Για το τροφοδοτικο.
Δες αρχικα τι λεει πανω (ταση,ενταση,ισχυς).Τα 2 που εχεις βαλει σε link ειναι διαφορετικα (το ενα ειναι 10βολτο και το αλλο 20βολτο).
Δοκιμασε αν κανει το βυσμα κανενα αλλο (δν το εχω κανει με vaio αλλα γενικα τα τροφοδοτικα εχουν τις ιδιες τασεις και παρομοια jack οποτε δν εχεις να χασεις τπτ.
Σε φαση που μου χαλασε εμενα το αντιστοιχο στο netbook την εψαξα μεσω ebay. Γενικα μπορεις να βρεις φτηνα εκει (αλλα προφανως οχι το αυθεντικο).

SuperSayian
14-03-2011, 03:14
Thanks man,το χα σκεφτεί και εγω το ebay αλλά δεν ήθελα να μπλέξω.Τώρα που το λες το δικό μου λεει 20V δηλαδή 160Ε:mad:??Αρχίζω να την μισώ την Sony pff


Το θέμα είναι ενα μούφα θα αντέξει?Γιατί απ το αυθεντικό δεν είδαμε χαϊρι!

Phineas_Freak
14-03-2011, 03:23
Κοιτα το ebay το προτεινα γτ κανουν 15$.

Γενικα παντα εξαρταται τι του κανεις (αν το ποτιζεις πχ καθημερινα ειναι σιγουρο οτι ειτε μουφα ειτε κανονικο θα τα φτησει:p:p:p )

Γενικα παντως αν εχεις κανεναν αλλο μετασχηματιστη τετοιο
(φανταζομαι οτι το δικο σου ειναι κατι σε στυλ
Input : 100-240V ~ 1.5A, 50 - 60Hz
Output : 19V ~ 3.9/4.1/4.74A 90W
δοκιμασε το!!).

αυτα του ebay ισχυει οτι δν εισαι και σιγουρος τι ακριβως ποιοτητα αγοραζεις (αλλα παλι το αλλο που εβαλες του πλαισιου ειναι 10 φορες ακριβοτερο).

SuperSayian
14-03-2011, 03:35
Παίζει και τόσο χαμηλά 15$ αν είναι έτσι να το τσεκαρω!

Ρε συ πάντως για την χρήση του,παίζει να το χω βγάλει απ το σπίτι μόνο 3-4 φορές για να παω σε κανα φίλο.Είναι λαπτοπ και το χα κάνει σχεδόν σταθερό και να τα χαχα!

KingJames
14-03-2011, 14:09
http://1.bp.blogspot.com/_QGvYkPk7T5A/SbvdmOLbxXI/AAAAAAAABS4/B_RNsqJ85co/s400/steak_bj.jpg

zouparos
14-03-2011, 16:04
το 'χα παρει στη πλακα πως τρομπαρουν οι μοσογραφοι για το πυρηνικο εργοστασιο αλλα παμε για 4η εκρηξη μπας και σώσουν τα χειρότερα
τι μαλακες ολκης ειναι αυτοι οι γιαπωνεζοι.
οσα μπραβο τους ειπα για τα αλλα τοσες ΜΟΥΤΖΕΣ τρώνε για αυτό

δεν ειναι δυνατον ρε ζωα

DON
14-03-2011, 16:12
τι μαλακες ολκης ειναι αυτοι οι γιαπωνεζοι.
οσα μπραβο τους ειπα για τα αλλα τοσες ΜΟΥΤΖΕΣ τρώνε για αυτό

δεν ειναι δυνατον ρε ζωα

Γιατί σε τι φταίνε οι γιαπωνέζοι?Τι να κάνουνε? Να ακυρώσουν τον σεισμό?

zouparos
14-03-2011, 16:18
Γιατί σε τι φταίνε οι γιαπωνέζοι?Τι να κάνουνε? Να ακυρώσουν τον σεισμό?

nά φτιάξουν πυρηνικό εργοστάσιο
υπό
την προυπόθεση πως η πιθανότητα να γίνει κάτι να είναι
0,000000000000000000000000000000000000000000000000 0000000000001%

kαι η πιθανότητα να γινόταν σεισμός μεγέθους ακόμα και 10 στο χώρο αυτό δεν ήταν τέτοιας πιθανότητας.ηταν πολυ μεγαλυτερης. Που να γινόταν και σε πιο μεγάλο ύψος δηλαδή.

Άρα έπρεπε να είχαν προβλέψει τα πάντα. Απ'το να γίνει αυτό μέχρι να πέσει μπόινγκ πάνω στους αντιδραστήρες.

Όταν μιλάς για τον πλανήτη και για ανθρώπινες ζωές πρώτα έχεις καλύψει την παραμικρή πιθανότητα και μετά προχωράς.
Έτσι θα έπρεπε δλδ αλλά
η ΜΑΛΑΚΥΝΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ είναι παγκόσμια το ξερουμε πια...

ΓΙΑ ΚΡΕΜΑΣΜΑ

Phineas_Freak
14-03-2011, 16:42
zoup εγινε σεισμος 9 ριχτερ μετα τσουναμι 10 μετρα και δν εγινε καποια καταστροφη στο εργοστασιο (σοβαρη τουλαχιστον μην ακους που ο πρετεντερης ετοιμαζει το τσερνομπιλ 2.0).

Περα απο την πλακα η ιαπωνια αντεδρασε απιστευτα καλα σε σχεση με το μεγεθος της καταστροφης. Δν συζηταω τι θα γινοταν αν ειχαμε σεισμο τετοιο στην ελλαδα, αλλα ακομα και στην καλιφορνια να γινοταν κατι τετοιο (που εχουν τετοιους σεισμους) τετοια αντιδραση δν θα υπηρχε!!!

zouparos
14-03-2011, 17:14
zoup εγινε σεισμος 9 ριχτερ μετα τσουναμι 10 μετρα και δν εγινε καποια καταστροφη στο εργοστασιο (σοβαρη τουλαχιστον μην ακους που ο πρετεντερης ετοιμαζει το τσερνομπιλ 2.0).

Περα απο την πλακα η ιαπωνια αντεδρασε απιστευτα καλα σε σχεση με το μεγεθος της καταστροφης. Δν συζηταω τι θα γινοταν αν ειχαμε σεισμο τετοιο στην ελλαδα, αλλα ακομα και στην καλιφορνια να γινοταν κατι τετοιο (που εχουν τετοιους σεισμους) τετοια αντιδραση δν θα υπηρχε!!!

Συμφωνώ στη τελευταια παραγραφο δες τι σχολιαζα ειρωνικά στο ποδοσφαιρο περί αυτου του θεματος τις προάλλες με τον tcg6
100% μπράβο τους εδωσα

Άλλο αυτό όμως, άλλο περι 2ου τσερνομπιλ που γελανε και οι πέτρες και άλλο αυτο που λέω...

Στ @@ μου που εγινε σεισμος 9 ριχτερ και τσουναμι...Αμα δεν γινουν εκει που θα γινουν???
Αστεια η δικαιολογια πως οφειλειται αυτο π γινεται ή οτι γινει λόγω αυτου.

Δεν μιλάμε για έκρηξη βυτιοφόρου έλεος μην κανετε τους χαζους.

red hoopligan
14-03-2011, 18:49
Ψαχνω για μια φωτο του ντουντα ολοσωμη γιατι αυτες που βρισκω ειτε τον κοβουν στη μεση ειτε δε φαινονται τα παππουτσια κτλ.Kαι κατα προτιμηση να στεκεται ορθιος......Οποιος μπορει ας με διευκολυνει plz....

KonTaz
14-03-2011, 19:00
Tι λες ρε zoup.σοβαρά???
Μήπως να ήταν και προετοιμασμένοι για κανένα κομήτη ακτίνας 10 χιλιομέτρων??
Τα 9 ρίχτερ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ,ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ.Τέρμα ότι και να κάνει ο άνθρωπος δεν μπορεί να τα βάλει με την φύση(και ούτε ακόμα να την προβλέψει).

Ευτυχώς που έγινε ο συγκεκριμένος σεισμός στην Ιαπωνία αλλιώς τώρα θα είχαμε λουφάξει όλοι σε κανένα υπόγειο παρακάλώντας ελεημοσύνη από τον θεό...

Eleni7
14-03-2011, 19:15
Παιδια,ολα και ολα.Εχει δικιο ο Ζουπ.Το εργοστασιο ηταν χυμα στο κυμα.Ποιος ηλιθιος κατασκευαζει πυρηνικο εργοστασιο ουτε 10 μετρα απο την ακτη,σε μια χωρα που την βρεχει ο Ειρηνικος και ειναι ισως η πιο σεισμογενης στον πλανητη?Το οτι καποια στιγμη θα γινοταν τσουναμι ηταν μαθηματικα βεβαιο...Απλα ηταν θεμα χρονου.Για να μην αναφερθω στο που θα πετουσαν τα πυρηνικα αποβλητα αλλα τεσπα...

Παντως,οι Ιαπωνες εχουν τρομακτικη ψυχραιμια.Ειδα κατι βιντεακια την ωρα του σεισμου και αυτοι ηταν αφανταστα cool.Ενας κρατουσε το pc να μην πεσει κατω!Τα μισα ριχτερ να ειχαν γινει στην Ελλαδα,θα πηδαγαν ολοι απο τα παραθυρα...

KonTaz
14-03-2011, 19:17
Και που να το βάλει το εργοστάσιο???Ή μήπως να καίει λιγνίτη σαν εμάς που είμαστε 200 χρόνια πίσω και βάλε...

zouparos
14-03-2011, 19:21
Είναι αδιανόητο μέγεθος! συμφωνώ! Όχι αδιανόητο μέγεθος ομως για Ιαπωνία. που έγινε σε θαλασσιο μερος σε αρκετο βαθος. αρα 9 ριχτερ έγιναν δεν ενιωσαν ομως τοσα. ενιωσαν λιγοτερα. παρανοϊκα μεν αλλα ειναι ΙΑΠΩΝΙΑ.

Είναι για ΚΡΕΜΑΣΜΑ να παθει κάτι πυρηνικο εργοστασιο για τετοια αιτια.

γιατι το λες ρε φιλε ειρωνικα για τον μετεωριτη?
ΝΑΙ αν υπάρχει 0,00000000000000001% πιθανότητα να πέσει μετεωρίτης
ΔΕΝ φτιαχνεις τέτοιες μαλακίες.

ΓΑΜΗΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ είμαστε πάνω στο πλανήτη ουτε το 2% της ζωης του και τον έχουμε ξεκωλιασει.
Ας μην μιλάμε...είμαστε ΚΩΛΟΖΩΑ

Παντως,οι Ιαπωνες εχουν τρομακτικη ψυχραιμια.Ειδα κατι βιντεακια την ωρα του σεισμου και αυτοι ηταν αφανταστα cool.Ενας κρατουσε το pc να μην πεσει κατω!Τα μισα ριχτερ να ειχαν γινει στην Ελλαδα,θα πηδαγαν ολοι απο τα παραθυρα...

Την μάνα μου το 99' στο τσακ την γλίτωσα,ο θειος μου το εκανε στο αιγιο απ'τον 1ο όροφο τότε που εγινε

Eleni7
14-03-2011, 19:21
Μαγκια τους που χρησιμοποιουν την πυρηνικη ενεργεια.51 εργοστασια εχουν!Αλλα η τοποθεσια ηταν εντελως λαθος.Μπορουσαν να το κατασκευασουν στα δυτικα παραλια,προς την Κινα,εκει που λογω της "κλειστης" θαλασσας οι πιθανοτητες για τσουναμι ειναι πολυ λιγοτερες.Ή μπορουσαν να το κανουν στην ενδοχωρα...

KonTaz
14-03-2011, 19:24
Είναι αδιανόητο μέγεθος! συμφωνώ! Όχι αδιανόητο μέγεθος ομως για Ιαπωνία. που έγινε σε θαλασσιο μερος σε αρκετο βαθος. αρα 9 ριχτερ έγιναν δεν ενιωσαν ομως τοσα. ενιωσαν λιγοτερα. παρανοϊκα μεν αλλα ειναι ΙΑΠΩΝΙΑ.

Είναι για ΚΡΕΜΑΣΜΑ να παθει κάτι πυρηνικο εργοστασιο για τετοια αιτια.

γιατι το λες ρε φιλε ειρωνικα για τον μετεωριτη?
ΝΑΙ αν υπάρχει 0,00000000000000001% πιθανότητα να πέσει μετεωρίτης
ΔΕΝ φτιαχνεις τέτοιες μαλακίες.

ΓΑΜΗΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ είμαστε πάνω στο πλανήτη ουτε το 2% της ζωης του και τον έχουμε ξεκωλιασει.
Ας μην μιλάμε...είμαστε ΚΩΛΟΖΩΑ

Άμα σκεφτόμασταν κάθε φορά το 0,00000000000000001% να συμβεί κάτι στραβό με τις νέες τεχνολογίες ακόμα θα ανάβαμε φωτιά τρίβοντας πέτρες...

Για την μόλυνση του πλανήτη ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα,όταν αυτή προέρχεται από χαζές αιτίες όπως αυτή στον κόλπο του Μεξικού..

zouparos
14-03-2011, 19:26
μα ειναι της μπουτσας εργοστασιο.τα σοβαρα τα έχουν αλλου.
παλι καλα να λέμε δλδ

έχει δικιο η ελενη!! εκτος αν παιζει κατι αλλο για την τοποθεσια που δεν ξερουμε.

φανταζομαι πως πηγαν σημερα τα χρηματιστηρια τους ΑΝ ανοιξαν...
φαση θα εχειαχαχαχα φανταζομαι κανα -12 στο χαλαρο τον νικκευ

KonTaz
14-03-2011, 19:26
Μαγκια τους που χρησιμοποιουν την πυρηνικη ενεργεια.51 εργοστασια εχουν!Αλλα η τοποθεσια ηταν εντελως λαθος.Μπορουσαν να το κατασκευασουν στα δυτικα παραλια,προς την Κινα,εκει που λογω της "κλειστης" θαλασσας οι πιθανοτητες για τσουναμι ειναι πολυ λιγοτερες.Ή μπορουσαν να το κανουν στην ενδοχωρα...

Δεν νομίζω να είναι χαζοί οι Ιαπωνέζοι και εμείς οι έξυπνοι.Για να το έβαλαν παραλιακά σημαίνει ότι δεν μπορούσε να τοποθετηθεί αλλού.Δεν τους τρώει ο κ@#$λος τους να αφήνουν εκτεθειμένο ένα πυρηνικό εργοστάσιο σε πιθανά ακραία καιρικά φαινόμενα

zouparos
14-03-2011, 19:28
Άμα σκεφτόμασταν κάθε φορά το 0,00000000000000001% να συμβεί κάτι στραβό με τις νέες τεχνολογίες ακόμα θα ανάβαμε φωτιά τρίβοντας πέτρες...

Για την μόλυνση του πλανήτη ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα,όταν αυτή προέρχεται από χαζές αιτίες όπως αυτή στον κόλπο του Μεξικού..

Όχι φιλε μου αυτο το γραφω για να γινω κατανοητος.
Το να γινει σεισμος αίσθησης 8,5 ρίχτερ(γιατι τόσος ήταν πρακτικα) και να γινει τσουναμι δεν είναι τέτοιας πιθανότητας έτσι δεν είναι??

Δεν ειναι κακό να πεις πως κανανε μαλακια που φτιαξανε εργοστασια στα παραλια ελεος γελαει ο κοσμος. σε κανα νησακι επρεπε να το φτιαξουν

Λέμε 1 εκατομμυριο μπραβο για την παιδεια τους αλλά 1 εκατομ. μουτζες για το άλλο.

ΌΣΟ για το μεξικο αααααλλη πονεμενη ιστορια.

Eleni7
14-03-2011, 19:29
Καλα,το τριπτυχο Κινα-Ιαπωνια-Κορεα ειναι οτι χειροτερο για το περιβαλλον (μαζι και με τις ΗΠΑ,αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο).Κανενας σεβασμος προς την φυση.Ειδικα αυτοι οι Κινεζοι εχουν καταστρεψει την ατμοσφαιρα με τα πυρηνικα και μη εργοστασια.Ολα τα αποβλητα τα ριχνουν στο φυσικο περιβαλλον.Η πρωτευουσα τους ειναι μονιμως βυθισμενη στο νεφος...

Ο ΝΙΚΚΕΙ ηταν 6 μοναδες κατω σημερα

zouparos
14-03-2011, 19:31
τα χουμε πει για την Κίνα...15 χρόνια το πολύ θα κρατήσει το "θαυμα" τους ακομα...

εκτος και αν δημοκρατικα αρχιζουν να καθαριζουν κοσμακη κινεζικο...
ήδη δημοκρατικα επιτρεπουν μονο 1 μπέιμπι

KonTaz
14-03-2011, 19:36
Όχι φιλε μου αυτο το γραφω για να γινω κατανοητος.
Το να γινει σεισμος αίσθησης 8,5 ρίχτερ(γιατι τόσος ήταν πρακτικα) και να γινει τσουναμι δεν είναι τέτοιας πιθανότητας έτσι δεν είναι??

Δεν ειναι κακό να πεις πως κανανε μαλακια που φτιαξανε εργοστασια στα παραλια ελεος γελαει ο κοσμος. σε κανα νησακι επρεπε να το φτιαξουν

Λέμε 1 εκατομμυριο μπραβο για την παιδεια τους αλλά 1 εκατομ. μουτζες για το άλλο.

ΌΣΟ για το μεξικο αααααλλη πονεμενη ιστορια.

Στην Ιαπωνία είχε πολλές φορές μεγάλους σεισμούς.Ποτέ όμως τσουνάμι 10 μέτρων..Άρα οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες

Προφανώς για να τα έκτισαν εκεί που τα έκτισαν δεν υπήρχε άλλος καλύτερος διαθέσιμος χώρος.Δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε.

Για το κόλπο η όλη ζημιά έγινε για ένα σύστημα ασφαλείας που κοστίζει 650 χιλιάδες δολλάρια.Τα λόγια είναι ΠΕΡΙΤΤΑ

zouparos
14-03-2011, 19:42
σου λέω δεν ξέρω. υποθεσεις κάνω ειμαι ασχετος με αυτα τα θεματα. απλα τον χαρτη ειδα και με επιασαν τα νευρα μου πως ευθονοταν ο σεισμος κ το τσουναμι.
1ον δεν ξερω αν ηταν 10 μετρα αλλα για να ειπαν πως μπηκε 50 χιλιομετρα μεσα και λιγο μου κανει.
2ον δεν μας απασχολει για αυτο που μιλαμε το τσουναμε. και 6 μετρα να ηταν εκει που ηταν το εργοστασιο παλι θα ειχαμε πρόβλημα.

Το συστημα ασφαλειας που δεν λειτουργησε μαλλον λόγω του γεγονοτος που αξιζει 0,3 πριντεζηδες όπως λες τι αποδεικνυει???
αυτο που λεω...
πως ειναι για κρεμασμα και μουτζες σ'αυτο το θεμα.

DON
14-03-2011, 19:44
Ψαχνω για μια φωτο του ντουντα ολοσωμη γιατι αυτες που βρισκω ειτε τον κοβουν στη μεση ειτε δε φαινονται τα παππουτσια κτλ.Kαι κατα προτιμηση να στεκεται ορθιος......Οποιος μπορει ας με διευκολυνει plz....

Η φωτογραφία.

http://img220.imageshack.us/img220/6859/15623363.jpg

KonTaz
14-03-2011, 19:48
Το συστημα ασφαλειας που δεν λειτουργησε μαλλον λόγω του γεγονοτος που αξιζει 0,3 πριντεζηδες όπως λες τι αποδεικνυει???
αυτο που λεω...
πως ειναι για κρεμασμα και μουτζες σ'αυτο το θεμα.

Αποδεικνύει πως αυτό που έγινε στο κόλπο είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας ενώ αυτό που έγινε στην Ιαπωνία ήταν οι συνέπειες ενός καταστροφικού,εκτός λογικής,σεισμού.

Έχουν διαφορά,αυτό θέλω να πω.Δεν μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι.Μια χώρα όπως η Ιαπωνία που έχει ζήσει στο πετσί της για δεκαετίες τα αποτελέσματα της πυρηνικής ενέργειας είμαι σίγουρος πως θα πήραν όλα τα απαραίτητα,ΕΝΤΟΣ ΛΟΓΙΚΗΣ,μέτρα ώστε να μην συμβεί τίποτα.

Μολαταύτα απέτυχαν,κάτι που δείχνει πως είμαστε πολύ μικροί για να τα βάζουμε με την φύση..

zouparos
14-03-2011, 20:03
Αποδεικνύει πως αυτό που έγινε στο κόλπο είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας ενώ αυτό που έγινε στην Ιαπωνία ήταν οι συνέπειες ενός καταστροφικού,εκτός λογικής,σεισμού.
Έχουν διαφορά,αυτό θέλω να πω.Δεν μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι.Μια χώρα όπως η Ιαπωνία που έχει ζήσει στο πετσί της για δεκαετίες τα αποτελέσματα της πυρηνικής ενέργειας είμαι σίγουρος πως θα πήραν όλα τα απαραίτητα,ΕΝΤΟΣ ΛΟΓΙΚΗΣ,μέτρα ώστε να μην συμβεί τίποτα.
Μολαταύτα απέτυχαν,κάτι που δείχνει πως είμαστε πολύ μικροί για να τα βάζουμε με την φύση..

Tο bold ειναι ενα σωστο επιχειρημα ομολογώ. Μάλλον θα πρέπει να περάσει καιρός για να δουμε αν πράγματι έκαναν ότι μπορουσαν πριν συμβεί αυτό το τραγικό φαινόμενο.

Προφανώς και δεν συγκρίνεται με το έγκλημα κατά της ανθρωπότητας στο Μεξικό...
αφιερωμενο το βιντεο φιλε μ σε σενα...

ΟΛΑ ΤΥΧΑΙΑ.είμαστε γραφικοι. και το v4vendetta και αυτό επιστημονικής φαντασίας είναι...

RQBZqFt-S-w

red hoopligan
14-03-2011, 23:16
Η φωτογραφία.


Eυχαριστω πολυ don.Kαι θυμομουν οτι ειχα δει πολλες ολοσωμες του ντουντα,αλλα δεν τις εβρισκα....

kopitis
15-03-2011, 01:47
αφού πιάσαμε την Ιαπωνία, πάρτε ένα βιντεάκι, όσο μπροστά κι αν ήταν στην τεχνολογία δεν μπορούσαν να τα προβλέψουν όλα;););)
βρε λες να είναι αλήθεια;;:confused::confused::confused::confus ed:
7NuQrV3SR-c

Phineas_Freak
15-03-2011, 02:01
9 ριχτερ ειναι σεισμος που γινεται (στατιστικα) 1 φορα τον αιωνα!!!!!!!!
Καποιος φιλος μου ειπε οτι πανω απο 9 τελευταιος καταγεγραμμενος ειναι το 1755 στην πορτογαλια καπου.
Να πω επισης οτι η κλιμακα ριχτερ δν ειναι γραμμικη!
9 ριχτερ ειναι περιπου 474 μεγατονοι ο δικος μας το '99 ηταν 3 μεγατονοι!!!!!!!

kopitis
15-03-2011, 02:08
9 ριχτερ ειναι σεισμος που γινεται (στατιστικα) 1 φορα τον αιωνα!!!!!!!!
Καποιος φιλος μου ειπε οτι πανω απο 9 τελευταιος καταγεγραμμενος ειναι το 1755 στην πορτογαλια καπου.


1)από ότι ξέρω έγώ από το 1900 και μετά έχουν γίνει 4 σεισμοί πάνω από 9 ρίχτερ
2)επίσης από ότι ξέρω οι σεισμοί καταγράφονται και τους μετράνε επίσημα από το 1900 και μετά, οπότε το 1755 μάλλον υπολογισμός θα είχε γίνει που γράφεις..
3)με έναν που είχε σπουδάσει για σεισμούς και τέτοια και τον είχα γνωρίσει πέρσι στον στρατό, έλεγε ότι γενικά από τα ρίχτερ δεν βγάζεις και μεγάλο νόημα, δείχνει μεν την ένταση ενός σεισμού αλλά οι συνέπειες έχουν σχέση με πολλούς άλλους παράγοντες

SuperSayian
15-03-2011, 02:15
9 ριχτερ ειναι περιπου 474 μεγατονοι ο δικος μας το '99 ηταν 3 μεγατονοι!!!!!!!

Και παραπάνω είναι...


Παιδιά ας μην λέμε μπαρμπουτσαλιές αυτό που έγινε είναι πέρα κάθε λογικής...

Οι Ιάπωνες είναι γαμιστερός λαός λέτε να μην το είχα σκεφτεί να κάνουν τα εργοστασιά τους αλλού αν δεν υπήρχαν λόγοι?Αλλωστε γιατί αυτούς τους συμφέρει να προκαλούν απο μόνοι τους ηλενχόμενες εκρήξεις στους αντιδραστήρες τους?Προφανώς ,που λεει και ο ζουπ, δεν κάλυψαν και το 99,999999999999% των πιθανοτήτων για ασφάλεια αλλά κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο,μην λέμε και βλακείες!

Άλλωστε μόνο και μόνο που με σεισμό 9 ρίχτερ δεν έγινε ενα τεράστιο μπάμ τους αξίζουν συγχαρητήρια!:d:d:d:d

Α και απ τις λίγες γνωσεις που ακούω απ τους τηλε-σεισμολόγους 40χμ εστιακό βάθος δεν είναι και πολύ,εδω το 2006 ή το 2008 που είχαμε 7 περίπου ρίχτερ σεισμό στα Κύθηρα με εστιακό βάθος 150χμ και φτάσανε οι δονήσεις μέχρι την Ιταλία και την Ιορδανία...

Phineas_Freak
15-03-2011, 02:49
1)από ότι ξέρω έγώ από το 1900 και μετά έχουν γίνει 4 σεισμοί πάνω από 9 ρίχτερ
2)επίσης από ότι ξέρω οι σεισμοί καταγράφονται και τους μετράνε επίσημα από το 1900 και μετά, οπότε το 1755 μάλλον υπολογισμός θα είχε γίνει που γράφεις..
3)με έναν που είχε σπουδάσει για σεισμούς και τέτοια και τον είχα γνωρίσει πέρσι στον στρατό, έλεγε ότι γενικά από τα ρίχτερ δεν βγάζεις και μεγάλο νόημα, δείχνει μεν την ένταση ενός σεισμού αλλά οι συνέπειες έχουν σχέση με πολλούς άλλους παράγοντες

Εχεις δικιο!
Μεσα στον 20ο αιωνα εχουν λεει καταγεγραφει πανω απο 9.
Γενικα η κλιμακα ριχτερ δινει απο οτι ξερω πολυ χρησιμα μεγεθη στους σεισμολογους αλλα διαισθητικα δν ειναι καλη (δλδ σου η διαφορα 8.7 και 9 ειναι τεραστια!!!!!).

tc-g6
15-03-2011, 12:17
αμα ο ιδιος σεισμος και το τσουναμι ειχε γινει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ αλλου στον πλανητη δε θα ειχε μεινει τιποτα ορθιο, αν μαλιστα ειχε γινει στην ελλαδα θα ειχε ανοιξει σημερα μια τρυπα στον χαρτη της βαλκανικης και η τουρκια θα συνορευε με την ιταλια μεσω θαλασσης.

ομως η κριτικη που γινεται ειναι ΛΑΘΟΣ. τα μετρα τους απεδωσαν περισσοτερο απο οσο και οι ιδιοι υπολογιζαν. τον σεισμο τον αντιμετωπισαν με επιτυχια, ελαχιστα κτηρια επαθαν μεγαλες ζημιες και το θυματα ηταν μετρημενα στα δαχτυλα. ομως αυτο που δεν υπολογιζαν ηταν τα 2 τσουναμι, το πρωτο το αντιμετωπισαν επιτυχως, το δευτερο τους πηδηξε γιατι τα νερα ανεβηκαν δραματικα πολυ πανω απο τα φραγματα και οδηγησαν σε χιλιαδες νεκρους. οι αντιδραστηρες επισης εκλεισαν επιτυχως, το προβλημα τους ειναι καθαρα ενεργειακο. επειδη τεθηκαν αποτομα και ολα μαζι εκτος λειτουργιας τα αποθεματα ενεργειας δεν επαρκουν για την σωστη ψυξη των εγκαταστασεων, οι οποιες διατηρουν υψηλες θερμοκρασιες για αρκετες μερες μετα το σβησιμο τους γιατι πραγματοποιουνται ακομα τηξεις και σχασεις των δευτερουοντων στοιχειων τα οποια μαλιστα εκλυουν υδρογονο που ειναι εξαιρετικα ευφλεκτο.

στον τομεα της ενεργειας η πυρηνικη παραγωγη ειναι κατι σαν θαυμα, δινει απιστευτα μεγαλα ποσα ενεργειας με υψηλη ενεργειακη αποδοση και με τεραστια ασφαλεια. μεχρι τωρα εχουν συμβει μολις 3 ατυχηματα στους εκατονταδες σταθμους ανα τον κοσμο. το ενα απο κακη συντηρηση και ανθρωπινο λαθος (τσερνομπιλ), το αλλο απο ανθρωπινο λαθος (καπου στην αμερικη) και το τελευταιο απο σχεδον επιστημονικης φαντασιας καταστροφη (ιαπωνια). μονο το πρωτο ειχε ολεθριες συνεπιες.
με εξαιρεση τις "πρασινες" μορφες ενεργειας που ειναι σχεδον δωρεαν και απολυτα απεριοριστες, η πυρηνικη ενεργεια ειναι οτι καλυτερο χρησιμοποιει σε αυτον τον τομεα ο ανθρωπος. ουτε γαιανθρακες, ουτε λιγνιτης, ουτε πετρελαιο, ουτε φυσικο αεριο, αυτα ειναι πιπες με χαμηλη αποδοση, μικρα σχετικα αποθεματα και αρκετα ρυπογονοι (ακομα και το αεριο).

η μονος τροπος να σταματησουμε να χρειαζομαστε την πυρηνικη ενεργεια ειναι να αρχισουμε να εκμεταλλευομαστε πιο αποδοτικα το νερο, τον αερα και κυριως τον ηλιο. ακομα και τις φυσικες ιδιοτητες των χημικων στοιχειων.

DON
15-03-2011, 12:55
Ρε μαλάκες βάζετε αυτά τα βίντεο και μετά σκέφτομαι τον Shaw και το "All great truths begin as blasphemies" και χέζομαι πάνω μου. ή θα τα πάρω στην πλάκα και στον χαβαλέ και "εαμωετωα με τους φαντασιόπληκτους" κτλ ή ΘΑ ΧΕΣΤΩ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.

lamar
15-03-2011, 13:22
αμα ο ιδιος σεισμος και το τσουναμι ειχε γινει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ αλλου στον πλανητη δε θα ειχε μεινει τιποτα ορθιο, αν μαλιστα ειχε γινει στην ελλαδα θα ειχε ανοιξει σημερα μια τρυπα στον χαρτη της βαλκανικης και η τουρκια θα συνορευε με την ιταλια μεσω θαλασσης.


Οπως λεει και ο κοντος, ΕΑΜΩΕΤΩΑ!!! Ασε να ουμε τι ξερουν οι Τζαπανιζ απο αυτα??? Μαθετε μπαλιτσα ρεεεε, απο εμας τους Ελληνες που τα ξερουμε ολα και ειμαστε οι μαδερφαδερ της υφηλιου...

Σοβαρα τωρα αυτα που εχω διαβασει και εδω μεσα αλλα και γενικα, πραγματικα με εξαγριωνουν.
Αραχτοι απο τα σπιτια μας λεμε οτι μαλακια μας κατεβει στο κεφαλι, ενω ειμαστε εντελως ανιδεοι....
Εσυ λογω της δουλειας σου καλα κανεις και εχεις αποψη και μαλιστα εμπεριστατωμενη, και αυτα επρεπε να τα γραψεις απο την αρχη, για να καταλαβαιναμε τι πραγματικα εχει παιχτει...

Υ.Γ Στην Αρχαια Αθηνα, που ολοι μνημονευουμε οτι ηταν η αρχη της δημοκρατιας και οτι ολοι αυτην ειχαν για προτυπο μαλλον δεν γνωριζουν οτι,υπηρχε νομος που απαγορευε σε πολιτες να εκφερουν αποψη οταν δεν ειχαν τις προυποθεσεις να το κανουν.
Πχ, Αν γινοταν συζητηση για να χτισουν κατι, μιλαγαν μονο οι μηχανικοι, αν καποιος ασχετος με το αντικειμενο εξεφραζε αποψη ή εκανε κριτικη, τον συλλαμβαναν και τον φυλακιζαν....
Τωρα τα εχουμε κανει ολα ισιωμα, βλεπεις στο Σταρ πχ, τυπισες που κανουν ρεπορταζ, που και ποτε εχεσε ο Ματεο της Μενεγακη, να εκφραζουν αποψη γιατι εφτασαν να ριχνουν θαλασσινο νερο οι Γιαπωνεζοι στους αντιδραστηρες...

tc-g6
15-03-2011, 13:56
ενταξει, εγω πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να εκφραζει την αποψη του οποια και αν ειναι αυτη και να την στηριζει εφοσον εχει ομως τα επιχειρηματα για αυτο.

το ζητημα δεν ειναι ανθρωπιστικο και θεωριτικο, ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ και ρεαλιστικο. το αν πρεπει και αν δεν πρεπει για ανθρωπιστικους λογους να χρησιμοποιουμε την πυρηνικη ενεργεια ειναι στο ιδιο επιπεδο με το αν πρεπει να χρησιμοποιουμε αεροπλανο ή ακομα και αυτοκινητο. επειδη δηλαδη γινονται ατυχηματα στους δρομους πρεπει να κυκλοφορουμε πεζοι και σε αποσταση 2 μετρων ο ενας απο τον αλλο για να μην τρακαρουμε?

η πυρηνικη ενεργεια εχει κανει τεραστιες προοδους τα τελευταια χρονια. ακομα και τα αποβλητα των νεων μοναδων παραγωγης ειναι πολυ λιγοτερο βλαβερα και με μικροτερη διαρκεια ζωης. οι θανατοι απο πυρηνικο ατυχημα (και οχι βεβαια βομβαρδισμο) ειναι λιγοτεροι απο οτι οι θανατοι απο μορφες καρκινου που σχετιζονται με το αναπνευστικο και τις ρυπογονες εγκαταστασεις παραγωγης ρευματος, ειναι λιγοτεροι απο οτι οι θανατοι απο αυτοκινητα, λιγοτεροι απο οτι απο σεισμους και τσουναμι. ταυτοχρονα εχουν εξοικονομηθει τεραστιες εκτασεις δασους απο την αποψιλωση για την ευρεση λιγνητη και γαιανθρακων, η ατμοσφαιρα εχει επωφεληθει απο την μειωση της μολυνσης της, οι γυρω περιοχες εχουν καθαροτερο περιβαλλον (κερδος για τον ανθρωπο και τη φυση) και ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΧΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΕΣ ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ.

μακαρι και εμεις να μπορουσαμε να εποφεληθουμε απο αυτη τη μορφη ενεργειας η οποια σε συνδιασμο πλεον με την "πρασινη ενεργεια" μπορει να λυσει το ενεργειακο, το οικονομικο και να βελτιωσει το οικολογικο μας προβλημα.

ps: και κατι ακομα, οι ιαπωνες επικοινωνουν με τον υπολοιπο κοσμο σχεδον κανονικα. εχουν τηλεφωνια μετα τις πρωτες δυσκολες ωρες και ιντερνετ. στην ελλαδα, 6 μηνες μετα απο μια αναλογη καταστροφη, θα στελναμε σηματα καπνου απο τις οροφες των βουνων οπου θα ειχαμε καταφυγει.

TT7
15-03-2011, 14:18
Παιδια οι Γιαπωνεζοι σχεδιαζουν τα εργοστασια με προβλεψη το επικεντρο του σεισμου να ειναι ακριβως κατω απο τον αντιδραστηρα!!!!!....(wtf????)...Oποτε καταλαβαινετε ποσο ασφαλη ειναι....Το συγκεκριμενο μαλιστα,νομιζω στην Φουκουσιμα πρεπει να βρισκεται, ειναι αρκετα παλιο και ομως οι εγκαταστασεις και ο αντιδραστηρας αντεξαν...

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο tc-g6, το προβλημα ειναι οτι οι εγκαταστασεις ψυξης του ραδιενεργου πυρηνα βρισκονταν κοντα στην θαλασσα για να χρησιμοποιουν το νερο σαν μεσο ψυξης...Ε αυτα τα μαμησε ολα το τσουναμι....

Μην την ψαχνεται παντως οποιαδηποτε αλλη χωρα δεν θα υπηρχε καν στον χαρτη οπως λετε...Να ειναι καλα οι ανθρωποι και θα το ξεπερασουν..ειναι τετοια η ρατσα τους που δεν καταλαβαινουν τιποτα...Θα δουλεψουν σε υστερικο ρυθμο οπως κανουν παντα και θα επανελθουν δυναμικα..
Οσο για τους νεκρους πραγματικα ας κρατηθει στο ελαχιστο δυνατο ο αριθμος..παρολο που ακομα και τα μικροτερα νουμερα ειναι τρομακτικα!!!

tc-g6
15-03-2011, 14:25
και εχουν και ενα αλλο προβλημα. απο την μια δεν εχουν αρκετη ενεργεια ωστε να δουλεψουν στο μεγιστο τα συστηματα ψυξης και απο την αλλη δεν μπορουν να κανουν αφαλατωση του θαλασσινου νερου διοτι εχουν καταστραφει τα παντα. οποτε το ριχνουν απο τη θαλασσα κατευθειαν στον περιβλημα του πυρηνα. οποτε σε περιπτωση που δεν γινει καποια εκρηξη ειναι βεβαια οτι μετα απο αυτο ο αντιδραστηρας παει για κλεισιμο. το θεμα βεβαια ειναι να μην γινει καποια ακομα μεγαλυτερη καταστροφη, περιπου 200 ατομα εχουν μολυνθει αλλα ελαφρα και αρκετες χιλιαδες εχουν φυγει απο τα σπιτια τους. ομως οι προδιαγραφες μελετης και ο τροπος κατασκευης νομιζω οτι θα βοηθησουν στο να αποφυγουν περισσοτερο κακο ακομα και σε αυτον τον παλιο σταθμο.
πιστευω οτι οι ιαπωνες ειναι παραδειγμα προς μιμηση και ως προς την διαχειρηση της κρισης και ως προς το πως θα καταφερουν να σταθουν στα ποδια τους μετα απο αυτο.

lamar
15-03-2011, 15:50
Δεν ηξερα που επρεπε να το γραψω, αρα το γραφω εδω στα γενικα και διαφορα.

Τα ελεγε ο lamar, εδω και πολυ καιρο, μην μπαινετε στο katimagiko.gr, ειναι του καρπαζοεισπρακτορα του Ντινο, και μου λεγανε μερικοι, "μα γραφει ο Βαρλας εκει"...

Ηρθε τωρα η στιγμη της δικαιωσης, μετα τη μηνυση που κατεθεσε εναντιον του ο Μαρινακης, μαζι με gazzetta και leoforos, που ανηκουν ολα στον ιδιο ανθρωπο.

Και ολοκληρωνω λεγοντας, μην τσιμπατε απο δημοσιογραφους, το μονο που τους νοιαζει, ειναι τα φραγκα, ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ!!!

zouparos
15-03-2011, 15:53
τι μαζι με γκατζετα και λεωφορο. εκανε κ σ'αυτα μηνυση??
εγω δεν σε αμφισβητησα ποτέ,τον ακη αμφισβητησα που εγραφε εκει.
αλλα σταματησε και αυτος εδω κ καιρο λόγω αυτου.

όσο για την αρχαια αθηνα,άλλο ότι την λυσμονουμε για τα επιτευγματα της και αλλο για το αν ο τρόπος αποφασεων και διοικησης ηταν σωστός ή λεγόμενα "δημοκρατικός".

@tcg6 Ωραίο πολύ ωραία όσα είπες. άρα για ότι ελαχιστο ή μικρο θα γινει στο εργοστασιο θα φταιει το τσουναμι,σωστά? αν δεν ηταν εκει το εργοστασιο επομενως και 10 ριχτερ απο κατω του σε 15 χιλιομετρα να ειχαν γινει λογικά θα εμενε σινιέ. άρα σωστά το είχαν παραλιακά ή οχι?

TT7
15-03-2011, 16:01
όσο για την αρχαια αθηνα,άλλο ότι την λυσμονουμε για τα επιτευγματα της και αλλο για το αν ο τρόπος αποφασεων και διοικησης ηταν σωστός ή λεγόμενα "δημοκρατικός".

kαλα μην παμε στην Αρχαια Αθηνα τωρα γιατι θα τριζουν τα κοκκαλα του Κλεισθενη...ηταν απολυτα δημοκρατικος, αυτο ηταν αλλωστε και η αιτια της καταστροφης της..

zouparos
15-03-2011, 16:05
kαλα μην παμε στην Αρχαια Αθηνα τωρα γιατι θα τριζουν τα κοκκαλα του Κλεισθενη...ηταν απολυτα δημοκρατικος, αυτο ηταν αλλωστε και η αιτια της καταστροφης της..

ναι πολυ δημοκρατικος αχαχα
δουλοι,μετοικοι και κλειστα κεντρα αποφασεων.
ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΝΑΙ αλλά οχι δημοκρατες.
ή και δημοκρατες να τους πεις, δεν ηταν ανοιχτομυαλοι πως να το πω.
το πολιτευμα τους δεν ηταν ΟΤΙ και πιο "ελευθερο". ασχετα ξαναλεω πως αυτο ηταν π τους οδηγησε στην κορυφη

tc-g6
15-03-2011, 16:12
@tcg6 Ωραίο πολύ ωραία όσα είπες. άρα για ότι ελαχιστο ή μικρο θα γινει στο εργοστασιο θα φταιει το τσουναμι,σωστά? αν δεν ηταν εκει το εργοστασιο επομενως και 10 ριχτερ απο κατω του σε 15 χιλιομετρα να ειχαν γινει λογικά θα εμενε σινιέ. άρα σωστά το είχαν παραλιακά ή οχι?

ΣΩΣΤΑ το ειχαν παραλιακα διοτι ακομα και σε τεραστια καταστροφη εχουν αμεση προσβαση σε κρυο νερο. σχεδον ομως συνομωτησε το συμπαν για να φτασουν να εχουν "προβλημα" οι ιαπωνες, τεραστιος σεισμος, 2 τσουναμι στη σειρα, κλεισιμο ολων ταυτοχρονα των πυρηνικων αντιδραστηρων, φωτια σε δυιλιστηρια και σταθμους ενεργειας. και παλι ομως, εχουν για την ωρα καταφερει να εχουν ελαχιστη ζημια αντι για νεο τσερνομπιλ.

η καλυτερη λυση θα ηταν ισως να ψυχωνται απο καποιο ποταμι (υπαρχουν βεβαια και τετοια) αλλα το θεμα ειναι οτι σε ενδεχομενο μεγαλο σεισμο μπορει να εχαναν την δυνατοτητα της χρησης νερου. ναι μεν δε θα ειχαν τσουναμι αλλα αν εφραζε η παροχη υδατος τα αποτελεσματα θα ηταν ακομα χειροτερα.

πληροφοριακα, σε ολον τον κοσμο οι αντιδραστηρες σβηνουν αυτοματα σε σεισμους 6 ριχτερ και πανω και αντεχουν μεχρι 8. στην ιαπωνια, που οι κατασκευες ειναι πολυ καλυτερες και αποτελεσματικοτερες σβηνουν στους 6,5 βαθμους ενω αντεχουν μεχρι 9. και πραγματι αντεξαν τον σεισμο, οι καινουριες μαλιστα δεν επαθαν σχεδον τιποτα. οι παλαιοτερες ομως εχουν προβλημα απο το τσουναμι κυριως.

DON
15-03-2011, 17:30
ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΝΑΙ αλλά οχι δημοκρατες.


Εντάξει ρε παιδιά...Μετά απο 2500+ χρόνια ήρθε ο Ζουπάκος να πει στους Αρχαίους Αθηναίους που ΟΡΙΣΑΝΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ. Δηλαδή ανακαλύπτω εγώ τον ηλεκτρισμό λέω "αυτό είναι ηλεκτρισμός" και έρχεται ο Ζουπάκος μετά και μας λέει ΟΟΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.

Ζουπάκο εγώ λέω πως ο Χίτλερ δεν ήτανε Ναζιστής.

*GrimReaper*
15-03-2011, 18:04
Εχεις δικιο!
Μεσα στον 20ο αιωνα εχουν λεει καταγεγραφει πανω απο 9.
Γενικα η κλιμακα ριχτερ δινει απο οτι ξερω πολυ χρησιμα μεγεθη στους σεισμολογους αλλα διαισθητικα δν ειναι καλη (δλδ σου η διαφορα 8.7 και 9 ειναι τεραστια!!!!!).

ο σεισμος στην ινδονησια το 2004 ηταν 9.1, μεγαλυτερος δλδ απο αυτον εδω. Επισης ο μεγαλυτερος σεισμος στον 20ο αιωνα ειναι 9.5 στην χιλη που ηταν και ο πιο καταστροφικος μαζι με της αιτης. Επισης και στην αλασκα 9.2 που ειναι και η πιο σεισμογενης περιοχη στον πλανητη.

Οποτε αυτο που εγινε στην Ιαπωνια δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτογνωρο και ΚΑΘΟΛΟΥ απιστευτο!

υ.γ ειδα κι εγω στις ειδησεις καποιους ανθρωπους να μιλανε στην καμερα εχωντας χασει παιδια-γονεις-συγγενεις...ουτε ο μιλος τετοια ψυχραιμια...οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι!

tc-g6
15-03-2011, 18:12
ο σεισμος στην ινδονησια το 2004 ηταν 9.1, μεγαλυτερος δλδ απο αυτον εδω. Επισης ο μεγαλυτερος σεισμος στον 20ο αιωνα ειναι 9.5 στην χιλη που ηταν και ο πιο καταστροφικος μαζι με της αιτης. Επισης και στην αλασκα 9.2 που ειναι και η πιο σεισμογενης περιοχη στον πλανητη.

Οποτε αυτο που εγινε στην Ιαπωνια δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτογνωρο και ΚΑΘΟΛΟΥ απιστευτο!

υ.γ ειδα κι εγω στις ειδησεις καποιους ανθρωπους να μιλανε στην καμερα εχωντας χασει παιδια-γονεις-συγγενεις...ουτε ο μιλος τετοια ψυχραιμια...οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι!

τι εννοεις "αυτο που εγινε στην Ιαπωνια δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτογνωρο και ΚΑΘΟΛΟΥ απιστευτο"???????????????

στη χιλη ΔΕΝ ειχαν τσουναμι και η αλασκα ΔΕΝ ειναι πυκνοκατοικημενη περιοχη. οποτε αυτο που εγινε στην ιαπωνια ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ και ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΟ. ολα μαζι τους επεσαν, σεισμος, τσουναμι, κι αλλο τσουναμι, φωτια, ενδεχομενο πυρηνικης καταστροφης. ε αυτο λοιπον ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

*GrimReaper*
15-03-2011, 18:18
τι εννοεις "αυτο που εγινε στην Ιαπωνια δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ πρωτογνωρο και ΚΑΘΟΛΟΥ απιστευτο"???????????????

στη χιλη ΔΕΝ ειχαν τσουναμι και η αλασκα ΔΕΝ ειναι πυκνοκατοικημενη περιοχη. οποτε αυτο που εγινε στην ιαπωνια ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ και ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΟ. ολα μαζι τους επεσαν, σεισμος, τσουναμι, κι αλλο τσουναμι, φωτια, ενδεχομενο πυρηνικης καταστροφης. ε αυτο λοιπον ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

εννοω για το μεγεθος του σεισμου tc. Δεν ειναι απιστευτος αυτος ο σεισμος. Ουτε το τσουναμι που ηρθε μετα. Το οτι συνεβησαν κι αλλα πραγματα οπως η φωτιες και το ενδεχομενο πυρηνικης καταστροφης ειναι ατυχια και οντως δραματικο...τιποτα απο αυτα δεν ειναι απιστευτο και πρωτογνωρο ομως! Τι να κανουμε. Τσουναμι ειναι αυτο δεν γινεται να το εμποδισεις. Τι να κανεις? να φτιαξεις τοιχο?? Η να μην χτισεις εκεινες τις περιοχες και να τα αφησεις χωραφια λεγοντας "ε καποτε μπορει να ερθει ενα τσουναμι εδω". Το αντιμετωπισαν παρα πολυ καλα οι σχιστοματιδες για αυτο και ειχαμε ΛΙΓΑ θυματα! τα τονιζω τα ΛΙΓΑ!!!

zouparos
15-03-2011, 18:22
Εντάξει ρε παιδιά...Μετά απο 2500+ χρόνια ήρθε ο Ζουπάκος να πει στους Αρχαίους Αθηναίους που ΟΡΙΣΑΝΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ. Δηλαδή ανακαλύπτω εγώ τον ηλεκτρισμό λέω "αυτό είναι ηλεκτρισμός" και έρχεται ο Ζουπάκος μετά και μας λέει ΟΟΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.
Ζουπάκο εγώ λέω πως ο Χίτλερ δεν ήτανε Ναζιστής.

ρε σε παρακαλώ μην γίνεσαι σταυρος καρυακατζης σε εκλιπαρω δηλαδη.
ειναι τοσο δυσκολο να με κανεις ολόκληρον κουοτ?? τόσο δύσκολο??

Γιατι απομωνόνεις μια λάθος φράση που την κατανοείς αμέσως μετά με τη συνεχεια των γραφομένων?

δουλοι,μετοικοι και κλειστα κεντρα αποφασεων.
ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΝΑΙ αλλά οχι δημοκρατες.
ή και δημοκρατες να τους πεις, δεν ηταν ανοιχτομυαλοι πως να το πω.
το πολιτευμα τους δεν ηταν ΟΤΙ και πιο "ελευθερο". ασχετα ξαναλεω πως αυτο ηταν π τους οδηγησε στην κορυφη

μάλλον λέω μάλλον πως αλλοιώθηκε λίγο το νόημα απ'το μονταζακι σου...
Μπορεί να βαφτήστηκαν δημοκράτες και να δημιούργησαν αυτό το πολίτευμα αλλά εγώ τόνισα πως αυτό το είδος κυβερνησης δεν είναι και αυτό το "τέλειο",το "ανθρωπινο",το "πνευματώδες",το "ελευθερο" που συλληβδην παρουσιάζεται. Δεν είναι το ονειρώδες,το απόλυτα αποδεκτό.
Και η Σπάρτη λόγω των δικών της κανόνων πειθαρχία κτλ γαμουσε και έδερνε. τι πάει να πει? πως ήταν αποδεκτοί οι κανόνες της?
αυτο ειπα και για την Αθήνα. Ήταν δημοκράτες αφού αυτοί αυτοβαφτίστηκαν έτσι, γιατι αυτοι το σκέφτηκαν και το εφαρμοσαν εκπληκτικά(γιατι αραγε? μηπως λόγω του μικρου της μεγεθους?) αλλά όχι αυτη η θεοποίηση κτλ.
Αν εσυ ανακάλυψες τον ηλεκτρισμό και πεις πως αυτο ειναι ο ηλεκτρισμός παρουσιάζοντας το μου ως το ΤΕΛΕΙΟ κάνωντας συνεχεια αναφορές στο τότε, ε εγώ εκ του ασφαλους χιλιάδες χρόνια μετά θα σου πω μπράβο για τότε αλλα φιλαράκι δεν ήταν το ιδανικό. εφαρμοζόταν τότε μόνο με 30.000 άτομα όχι τώρα πια...


υ.γ ειδα κι εγω στις ειδησεις καποιους ανθρωπους να μιλανε στην καμερα εχωντας χασει παιδια-γονεις-συγγενεις...ουτε ο μιλος τετοια ψυχραιμια...οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι!

δεν ειναι απίστευτοι,μαλάκες είναι.
Πιο ρομποτικος λαος απο δαυτους δεν υπάρχει

DON
15-03-2011, 18:26
Μπορεί να βαφτήστηκαν δημοκράτες και να δημιούργησαν αυτό το πολίτευμα αλλά εγώ τόνισα πως αυτό το είδος κυβερνησης δεν είναι και αυτό το "τέλειο",το "ανθρωπινο",το "πνευματώδες",το "ελευθερο" που συλληβδην παρουσιάζεται. Δεν είναι το ονειρώδες,το απόλυτα αποδεκτό.


Δεν βαφτίστηκαν δημοκράτες. ΒΑΦΤΙΣΑΝ την δημοκρατία θες να πεις. Ποιός είπε για τέλειο κτλ? Αυτά τα έχει μόνο η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ αγόρι μου και του πάμε κόντρα γιατί δεν το χωράει ο ανθρώπινος νους μας...ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Είπες ότι "είναι απόλυτα επιτυχημένοι αλλά όχι δημοκράτες" δεν είπες "είναι δημοκράτες αλλά η δημοκρατία δεν είναι το ονειρώδες το απόλυτα αποδεκτό"

ΞΥΠΝΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ και μην είσαι ΚΟΜΑΝΕΤΣΙ.

zouparos
15-03-2011, 18:36
και επειδή βάφτισαν την δημοκρατια σημαίνει πως αυτο που αποκαλουσαν δημοκρατια είναι? και εγω σε βαφτιζω ψηλό,άρα είσαι ψηλός

DON
15-03-2011, 18:37
και επειδή βάφτισαν την δημοκρατια σημαίνει πως αυτο που αποκαλουσαν δημοκρατια είναι? και εγω σε βαφτιζω ψηλό,άρα είσαι ψηλός

έφτασες το ΑΠΟΓΕΙΟ ΤΗΣ ΔΟΞΑ ΣΟΥ. Μόλις άλλαξε η υπογραφή μου.

tc-g6
15-03-2011, 18:37
εννοω για το μεγεθος του σεισμου tc. Δεν ειναι απιστευτος αυτος ο σεισμος. Ουτε το τσουναμι που ηρθε μετα. Το οτι συνεβησαν κι αλλα πραγματα οπως η φωτιες και το ενδεχομενο πυρηνικης καταστροφης ειναι ατυχια και οντως δραματικο...τιποτα απο αυτα δεν ειναι απιστευτο και πρωτογνωρο ομως! Τι να κανουμε. Τσουναμι ειναι αυτο δεν γινεται να το εμποδισεις. Τι να κανεις? να φτιαξεις τοιχο?? Η να μην χτισεις εκεινες τις περιοχες και να τα αφησεις χωραφια λεγοντας "ε καποτε μπορει να ερθει ενα τσουναμι εδω". Το αντιμετωπισαν παρα πολυ καλα οι σχιστοματιδες για αυτο και ειχαμε ΛΙΓΑ θυματα! τα τονιζω τα ΛΙΓΑ!!!


δηλαδη τι επρεπε να γινει για να ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ο 4ος μεγαλυτερος σεισμος του αιωνα (9 ριχτερ ειναι ρε boy δεν ειναι στραγαλια) και ο μεγαλυτερος που εχει πληξει την περιοχη απο οσο μπορουμε να γνωριζουμε???
να συνοδευεται απο μετεωριτες, τον γωγ και τον μαγωγ της αποκαλυψης? τον αρμαγεδωνα μηπως?

το οτι δεν μπορεις να σταματησεις ενα τσουναμι ειναι σχετικο και μη απολυτα αληθες, το πρωτο τσουναμι το αντιμετωπισαν επιτυχως.

αλλα ρε φιλος δεν σε πιανω, επειδη δηλαδη εχουν "λιγα" θυματα (μερικες χιλιαδες) δεν ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αυτο που συνεβει? σεισμος, τσουναμι, φωτιες, φοβος πυρηνικης καταστροφης, χιλιαδες νεκροι, εκατονταδες χιλιαδες εχουν χασει τα παντα και ακομα ειναι οι πρωτες μερες...

και επειδή βάφτισαν την δημοκρατια σημαίνει πως αυτο που αποκαλουσαν δημοκρατια είναι? και εγω σε βαφτιζω ψηλό,άρα είσαι ψηλός

μπερδευεσαι.

ΟΝΟΜΑΣΑΝ το πολιτευμα τους "δημοκρατια", αυτοι επλασαν την λεξη μαζι με το πολιτευμα και αυτοι της εδωσαν την αξια και τη σημασια της.
η λεξη λοιπον ΟΡΙΣΕ το πολιτευμα ΤΟΥΣ.

το οτι μετα ονομασαμε και αλλα ΠΑΡΟΜΟΙΑ πολιτευματα "δημοκρατια" ή το οτι πλεον η εννοια εχει πλατυτερο νοημα δεν αλλαζει τιποτα στην ουσια. δημοκρατια ειναι το πολιτευμα που ειχαν στην αρχαια αθηνα, μπασταρδευομενη οχλοκρατια (και ουχι προεδρευομενη δημοκρατια) εχουμε εμεις σημερα...

*GrimReaper*
15-03-2011, 18:47
δηλαδη τι επρεπε να γινει για να ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ο 4ος μεγαλυτερος σεισμος του αιωνα (9 ριχτερ ειναι ρε boy δεν ειναι στραγαλια) και ο μεγαλυτερος που εχει πληξει την περιοχη απο οσο μπορουμε να γνωριζουμε???
να συνοδευεται απο μετεωριτες, τον γωγ και τον μαγωγ της αποκαλυψης? τον αρμαγεδωνα μηπως?

το οτι δεν μπορεις να σταματησεις ενα τσουναμι ειναι σχετικο και μη απολυτα αληθες, το πρωτο τσουναμι το αντιμετωπισαν επιτυχως.

αλλα ρε φιλος δεν σε πιανω, επειδη δηλαδη εχουν "λιγα" θυματα (μερικες χιλιαδες) δεν ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αυτο που συνεβει? σεισμος, τσουναμι, φωτιες, φοβος πυρηνικης καταστροφης, χιλιαδες νεκροι, εκατονταδες χιλιαδες εχουν χασει τα παντα και ακομα ειναι οι πρωτες μερες...

ειμαι μολις 20 και εχω δει-ακουσει-διαβασει κτλπ τρομερες καταστροφες....σεισμους-πυρκαγιες-τσουναμι-πλυμμηρες-τυφωνες....αιτη,ινδονησια,κινα,αμερικη,τουρκια...κ τλπ κτλπ κτλπ....Λογικο δεν ειναι να μην το θεωρω απιστευτο???? καταστροφικο! ασχημο! λυπητερο!! δραματικο!!! απιστευτο και πρωτογνωρο με ΤΙΠΟΤΑ!

zouparos
15-03-2011, 18:47
έφτασες το ΑΠΟΓΕΙΟ ΤΗΣ ΔΟΞΑ ΣΟΥ. Μόλις άλλαξε η υπογραφή μου.

μα μόνος σου τα λες...λες ο χίτλερ ήταν ναζιστής! Μα γιατι ρε αφου αμα τον ρωταγες θα ελεγε α οχι εγω ανακαλυψα τον εθνικοσοσιαλισμό έτσι βαφτίζομαι.
Ο παττακός και οι λοιποί δεν ήταν φασίστες αλλά πατριώτες και αγαπουσαν την ελλάδα.
ανακαλυπτω την λέξη πατριώτης,βαφτίζομαι πατριώτης,άρα είμαι πατριώτης.

Φτιάχνω στο μυαλό μου κάτι, το βαφτίζω δημοκρατικό,αυτό στο πέρασμα των αιώνων μεταλαμπαδεύεται σε όλους σαν κάτι το "ελευθερο", το "ανοιχτομυαλο", το "σωστό" αλλά εγώ ο δημοκράτης κερνάω και κανα κώνειο έτσι να πάνε κάτω να φαρμακια.

έχω κάποιες φασίζουσες νοοτροπιες και πρακτικές αλλά ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ την δημοκρατία,αυτοαποκαλέστηκα έτσι,την εφάρμοσα και μεγαλούργησα.τι? να με πουν σπάρτη? οχι!! δημοκρατια εδω!!
φίλε γιατι έφτιαξες ίδιο πίνακα ζωγραφικής με μένα ρε? δεν ειναι πινακας ζωγραφικης ρε? είναι δημοκρατια!

tc-g6
15-03-2011, 18:52
μα μόνος σου τα λες...λες ο χίτλερ ήταν ναζιστής! Μα γιατι ρε αφου αμα τον ρωταγες θα ελεγε α οχι εγω ανακαλυψα τον εθνικοσοσιαλισμό έτσι βαφτίζομαι.


ο χιτλερ ΗΤΑΝ εθνικοσοσιαλιστης, αυτος ηταν που συνενωσε τον εθνικισμο με τον σοσιαλισμο, αυτος ηταν και που ονομασε το πολιτευμα...

ο παττακος και οι λοιποι ηταν "εθνικιστε" μιστερ, μετα το γυρησαν στο "πατριωτες" για να αλλαξουν την εικονα τους προς τα εξω. η αληθεια βεβαια ειναι ο η λεξη πατριωτης ειναι απο τις πλεον αδικημενες...

zouparos
15-03-2011, 18:57
αυτο λέω εθνικοσοσιαλιστης ο αδολφος,όχι ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ που χρειάζονται κλινική υποστήριξη.
και για τους αλλους εθνικιστε πατριωτε το ιδιο τους εκανε.

τα ίδια και για τους άλλους σχιζοφρενεις απο εσσδ μερια μην παρεξηγηθω

Θέμο με βαφτίζω ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑ ρε... ξέρεις να μην νιωσω άβολα που δεν δεν ειμαστε ιδιοι(σπαρτη) αλλά εγώ αντι για στρατιωτικους νόμους απο 4 χρονών έχω κώνεια και θανατικές ποινές (4 σουβλακια μα απ'όλα αντι για σαλατουλα) με δημιουργώ ως ΑΔΥΝΑΤΟ,αυτοαποκαλουμαι,αρα ΕΙΜΑΙ

ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ

lamar
15-03-2011, 19:05
αυτο λέω εθνικοσοσιαλιστης ο αδολφος,όχι ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ που χρειάζονται κλινική υποστήριξη.
και για τους αλλους εθνικιστε πατριωτε το ιδιο τους εκανε.

τα ίδια και για τους άλλους σχιζοφρενεις απο εσσδ μερια μην παρεξηγηθω

Θέμο με βαφτίζω ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑ ρε... ξέρεις να μην νιωσω άβολα που δεν δεν ειμαστε ιδιοι(σπαρτη) αλλά εγώ αντι για στρατιωτικους νόμους απο 4 χρονών έχω κώνεια και θανατικές ποινές (4 σουβλακια μα απ'όλα αντι για σαλατουλα) με δημιουργώ ως ΑΔΥΝΑΤΟ,αυτοαποκαλουμαι,αρα ΕΙΜΑΙ

ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ

Επειδη εγω δεν βγαζω κανενα νοημα απο αυτα που γραφεις, οταν περασει η επηρρεια απο αυτο που εχεις παρει, μου γραφεις τι ειναι για σενα η δημοκρατια, και σε τι διαφωνεις με την δομη της Αρχαιας Αθηνας?

*GrimReaper*
15-03-2011, 19:16
RQBZqFt-S-w

EyuyeIVbwOM

*GrimReaper*
15-03-2011, 19:29
αφού πιάσαμε την Ιαπωνία, πάρτε ένα βιντεάκι, όσο μπροστά κι αν ήταν στην τεχνολογία δεν μπορούσαν να τα προβλέψουν όλα;););)
βρε λες να είναι αλήθεια;;:confused::confused::confused::confus ed:
7nuqrv3sr-c

μαλακα ενταξει το βιντεο ειναι απιστευτο!

KonTaz
15-03-2011, 20:33
Xαχαχαχαχα,ρε τον zoup...

Red Unity
15-03-2011, 20:46
με εξαιρεση τις "πρασινες" μορφες ενεργειας που ειναι σχεδον δωρεαν και απολυτα απεριοριστες, η πυρηνικη ενεργεια ειναι οτι καλυτερο χρησιμοποιει σε αυτον τον τομεα ο ανθρωπος. ουτε γαιανθρακες, ουτε λιγνιτης, ουτε πετρελαιο, ουτε φυσικο αεριο, αυτα ειναι πιπες με χαμηλη αποδοση, μικρα σχετικα αποθεματα και αρκετα ρυπογονοι (ακομα και το αεριο).
τα πυρηνικά απόβλητα που πάνε;

@lamar
στην αρχαία αθήνα πολιτικά δικαιώματα είχαν μόνο οι άνω των 18 ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.
τι σημαίνει αυτό; ότι οι γυναίκες ήταν πλήρως απαξιωμένες και ότι έπρεπε να τηρούνται 1000+1 προυποθέσεις για να θεωρείται κάποιος ντόπιος ΠΟΛΙΤΗΣ. οι υπόλοιποι ήταν είτε δούλοι είτε στο περιθώριο.
οπότε με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομένα, μπορώ να σου πω ότι στην ουσία αποφάσεις έπαιρνε μια ΕΛΙΤ, η οποία ελίτ όμως λειτουργούσε στο εσωτερικό της δημοκρατικά.
συνολικά όμως, με τα σημερινά δεδομένα ξαναλέω, δεν ήταν και η θεοποίηση της δημοκρατίας, όπως παρουσιάζεται.

ζουπ, αν και συμφωνώ σε μερικά, το θέμα είναι ότι τη λέξη "αδύνατος" δεν τη δημιούργησες εσύ, προυπήρξε και είχε νοηματοδοθεί πολύ πριν από σένα. η λέξη "δημοκρατία" όμως δημιουργήθηκε στην αρχαία αθήνα και νοηματοδοτήθηκε από αυτούς.

8rilos!!!
15-03-2011, 22:57
ρε παιδια δεν μπορουμε καν να κανουμε συγκριση της δημοκρατιας της αρχαιας αθηνας με την σημερινη,πολυ απλα γιατι οι συνθηκες κατω απο τις οποιες δημιουργηθηκαν και λειτουργησαν δεν εχουν κανενα απολυτως κοινο σημειο...
επισης η δημοκρατια δεν ειναι το τελειο πολιτευμα,γιατι πολυ απλα τελειο δεν υπαρχει...ειναι απλα το πολιτευμα με τα λιγοτερα κακα...
η δημοκρατια που γεννηθηκε και εφαρμοστηκε στην αρχαια αθηνα ηταν μια δημοκρατια μεταξυ των αθηναιων,δεν υπηρχαν δημοκρατικες διαδικασιες για τους δουλους και τους παροικους,ομως οι αθηναιοι μεταξυ τους λειτουργουσαν με τον πλεον δημοκρατικο τροπο...(ουτως ή αλλως δημος=λαος και λαος για τους αθηναιους ηταν οι γηγενεις...)
και παρεμβαση στο αν αυτο ειναι δημοκρατια ή οχι δεν εχουμε δικαιωμα να κανουμε,γιατι πολυ απλα αυτοι ορισαν τι ειναι δημοκρατια το πως αντιλαμβανομαστε εμεις τον ορο δημοκρατια 2500 χρονια και το πως εφαρμοζουμε την δημοκρατια πλεον στις κοινωνιες μας δεν εχει καμια σχεση...

TT7
15-03-2011, 23:58
Kαλα ενταξει ευτυχως που ελειπα γιατι θα παθαινα εγκεφαλικο με αυτα που διαβαζω αλλα με εχει νευριασει τοσο ο Σεζαρ με τις μπαρουφες που κανει στο ματς με την Μπαγερν που θα το παθω απο αλλου...

Φτασαμε στο σημειο οι Νεοελληνες να κανουμε μαθηματα στους εφευρετες του πολιτευματος τι θα πει δημοκρατια...βεβαια εχετε δικιο οτι δεν ειναι το καλυτερο πολιτευμα αλλωστε ολοι οι μεγαλοι φιλοσοφοι της Αρχαιοτητας οπως ο Πλατων και ο Αριστοτελης ειναι εχθρικοι με την ΑΠΟΛΥΤΗ δημοκρατια οπως αυτη εφαρμοστηκε στην Αθηνα μετα την μεταρρυθμιση του Εφιαλτη (αλλος αυτος οχι ο γνωστος) και αυτο γιατι δοθηκε σχεδον απολυτη εξουσια στην Εκκλησια του Δημου και μειωθηκαν αλλα οργανα του πολιτευματος οπως ο Αρειος Παγος...Κατι το οποιο ηταν αντιθετο με τις αρχες του Κλεισθενη ο οποιος ηθελε ισορροπια αναμεσα σε ολα τα σωματα για να μην ειναι ο λαος επιρρεπης σε δημαγωγους (πχ Αλκιβιαδης και αλλοι χειροτεροι)...

Αμεσοτερη δημοκρατια δεν υπηρξε και ουτε θα υπαρξει ποτε ξανα....
Το σημερινο πολιτευμα μας αλλα και ολες οι δομες μας μαλλον μοιαζουν περισσοτερο στην Ρωμαικη Republica παρα στην δημοκρατιας των Αθηναιων...

Red Unity
16-03-2011, 01:00
ποια ΑΠΟΛΥΤΗ δημοκρατία ρε ττ....με γυναίκες έξω από την πολιτική ζωή, δούλους και περιθωριακούς;;;

Phineas_Freak
16-03-2011, 02:23
Λετε 2 διαφορετικα πραγματα ττ7 και unity.
Προφανως και η εκκλησια του δημου στην αθηνα ηταν ουσιαστικα η ΜΟΝΑΔΙΚΗ εξουσια και ειναι οντως η δημοκρατικοτερη κοινωνια στην ιστορια.
Το θεμα ειναι οτι οι αθηναιοι οσον αφορα πχ την ισοτητα των 2 φυλων, την δουλεια κλπ ηταν πολυ πισω. Ειναι χαρακτηριστικο οτι μεχρι ενος σημειου θεωρουσαν την εκλειψη ως καταρα (τυφλωσης) για τους αντρες (γτ οι γυναικες ηταν κλειδαμπαρωμενες μεσα και δν εβλεπαν ηλιο!!!!).

Μην μπερδευεται τα πραγματα η ισοτητα των 2 φυλων (με εξαιρεση πολεμικες φυλες οπως οι σπαρτιατες) ηταν θεμα το οποιο ηρθε στην επιφανεια τα τελευταια 200 χρονια (και ΠΑΡΑ πολλα λεω) και η δουλεια τα τελευταια 300!
Το υπαρχουν διακρισεις και καποιοι δν κρινονται ικανοι να ψηφισουν δν σημαινει απουσια δημοκρατιας (και αμεσης μαλιστα).
Για τους αρχαιους αθηναιους το να ψηφιζουν οι γυναικες οι δουλοι κλπ ηταν σαν να λεμε σημερα να ψηφιζουν τα 15χρονα!!!

johny b
16-03-2011, 02:47
Το αν οι γυναίκες και οι δούλοι θεωρούντο πολίτες είναι κοινωνικό ζήτημα κι όχι πολιτικό. Άλλο οι κοινωνικές αντιλήψεις περί δικαιωμάτων κι άλλο το σύστημα λήψης αποφάσεων. Δημοκρατία είναι το σύστημα όπου οι αποφάσεις λαμβάνονται απ'τα κατώτερα στρώματα (γιατί αυτό είναι ο δήμος) κι όχι απαραίτητα πλειοψηφικά. Απλά επειδή εν τέλει η πλειοψηφία ανήκε στα λαϊκά στρώματα πέρασε σ'εμάς ως ονομασία του πλειοψηφικού συστήματος το δημοκρατία. Επίσης όταν λέμε δημοκρατία, αναφερόμαστε στην Κλασσική Αθηναϊκή δημοκρατία. Η δημοκρατία ως όρος και ως έννοια είναι πολύ παλιότερες της Κλασσικής Αθήνας. Μυθολογικά τη δημοκρατία την εγκαθίδρυσε ο Θησέας. Βάσιμα υποθέτουν οι ιστορικοί-αρχαιολόγοι ότι το ίδιο το αλφάβητο αναπτύχθηκε λόγω δημοκρατίας. Επειδή δηλαδή απαιτείτο η ενημέρωση του δήμου για τις ενέργειες της πόλης με τοιχοκολλήσεις και η Γραμμική Β ήταν μη λειτουργική, εφήυραν το αλφάβητο.

DirtySniper
16-03-2011, 03:18
.....
στον τομεα της ενεργειας η πυρηνικη παραγωγη ειναι κατι σαν θαυμα, δινει απιστευτα μεγαλα ποσα ενεργειας με υψηλη ενεργειακη αποδοση και με τεραστια ασφαλεια. ........


Τεράστια ασφάλεια
Μπορούμε να το πούμε αυτό στις:
νεαρές μητέρες που έκαναν άμβλωση κάποιους μήνες μετά το Τσέρνομπιλ
σε αυτούς που πέθαναν από καρκίνο του θυροειδούς
στους γονείς των παιδιών που εμφάνισαν λευχαιμία
σε αυτούς που έπαθε μετάλλαξη το ΔΝΑ τους και γεννήθηκαν με ανωμαλίες.
σε αυτούς που έπαθαν καρκίνο στους πνέυμονες, στο στήθος η όγκο στο νευρικό τους σύστημα.

και αυτό είναι το 10% των συνεπειών που έχουμε δει μέχρι τώρα. Κάποιοι τύποι καρκίνων εμφανίζονται πολλά χρόνια αργότερα.

johny b
16-03-2011, 03:29
Nτάξει τώρα. Είπαμε ασφαλές. Δεν είπαμε ότι είναι και λεφτά στην τράπεζα....ουαχα

tc-g6
16-03-2011, 11:19
τα πυρηνικά απόβλητα που πάνε;



τα καυσαερια της καυσης ή τα υπολοιματα?

τα καυσαερια πανε στην ατμοσφαιρα και ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΑ (αποτελουνται κατα 99% απο φυσικα χημικα στοιχεια με κυριαρχο το νερο). τα υπολοιματα της καυσης αποθηκευονται για καποιο διαστημα σε ειδικες δεξαμενες μεχρι να σταματησουν οι μεταξυ τους αντιδρασεις και στην συνεχεια τοποθετουνται σε καταλληλους χωρους μεχρι να αδρανοποιηθουν. το τελευταιο σταδιο ειναι το πιο κρισιμο και χρειαζονται πολλα χρονια μεχρι να θεωρηθουν ακινδυνα αλλα απο την αλλη μιλαμε για αναλογικα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ποσοστητες σε μεγεθος και βαρος.

Τεράστια ασφάλεια
Μπορούμε να το πούμε αυτό στις:
νεαρές μητέρες που έκαναν άμβλωση κάποιους μήνες μετά το Τσέρνομπιλ
σε αυτούς που πέθαναν από καρκίνο του θυροειδούς
στους γονείς των παιδιών που εμφάνισαν λευχαιμία
σε αυτούς που έπαθε μετάλλαξη το ΔΝΑ τους και γεννήθηκαν με ανωμαλίες.
σε αυτούς που έπαθαν καρκίνο στους πνέυμονες, στο στήθος η όγκο στο νευρικό τους σύστημα.

και αυτό είναι το 10% των συνεπειών που έχουμε δει μέχρι τώρα. Κάποιοι τύποι καρκίνων εμφανίζονται πολλά χρόνια αργότερα.


η ασφαλεια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ δεδομενου του οτι οσα αναφερεις ηταν ενα ατυχημα, σε εναν κακοσυντηρημενο αντιδραστηρα και μετα απο ανθρωπινα λαθη και δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα. η πυρηνικη ενεργεια μας ειναι πολυ χρησιμη, σχετικα φθηνη και με ελαχιστες συνεπειες ΕΦΟΣΟΝ τηρουνται οι κανονες ασφαλειας.

αν βυθιστει ο τιτανικος πρεπει να απαγορευθουν τα πλοια???

στον κοσμο υπαρχουν εκατονταδες πυρηνικα εργοστασια που δουλευουν καθημερινα εδω και δεκαετιαες και μεχρι τωρα ειχαμε (μαζι με της ιαπωνιας) 3 ατυχηματα με μονο ενα να εχει σοβαρες επιπτωσεις (τσερνομπιλ).
στο τσερνομπιλ αγαπητε οτι ειδαμε ειδαμε, τελος, παπαλα, γιοκ. το πικ των ΜΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΩΝ συνεπειων στην υγεια ειναι στα 20 με 25 χρονια. για να καταλαβεις, εχουν ηδη αρχισει οι πρωτες εκδρομες στο τσερνομπιλ...

DirtySniper
16-03-2011, 13:33
και αυτο ειναι ο ορισμοσ τηςσ ασφαλειασ?

tc-g6
16-03-2011, 13:37
και αυτο ειναι ο ορισμοσ τηςσ ασφαλειασ?

προφανως μιλαμε για ασφαλεια οταν τηρουνται οι ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. σε αυτο το επιπεδο λοιπον η ασφαλεια αυτων των εγκαταστασεων ειναι ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ μιας και τα ποσοστα ατυχηματων και θανατων ειναι μικρα ακομα και σε συγκριση με τους αλλους τροπους παραγωγης ενεργειας.

ελπιζω να μην τειθεται θεμα για το αν μας χρειαζεται η ενεργεια...

DirtySniper
16-03-2011, 14:11
........

αν βυθιστει ο τιτανικος πρεπει να απαγορευθουν τα πλοια???

..........

Αν βυθιστεί ο Τιτανικός και πεθανουν αυτοί που βρίσκονταν πάνω προφανώς και δεν πρέπει να απαγορευτούν τα πλοία.
Αν βυθιστεί ο Τιτανικός και:
αρρωσταίνουν για πολλά χρόνια αυτοί που επέζησαν
αρρωσταίνουν και πεθαίνουν τα παιδιά αυτών που επέζησαν
μολυνθεί η γύρω περιοχή του ναυαγίου (ασ πούμε ο βορειος ατλαντικος γίνει απροσπέλαστος)
μολυνθούν όλα τα παράλια του ατλαντικου και υπάρχουν λευχαιμίες σε ολεσ τισ ακτεσ ης Αμερικης Ευρώπης και Αφρικής
μολυνθούν τα ψάρια και η τροφική αλυσίδα του Ατλαντικού για πολλά χρόνια μετά και μια καθαρά δευτέρα εσύ τρως γαρίδες του Ατλαντικού στην Ελλάδα και κινδυνεέις από τη ραδιενέργεια

ε
σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να σκεφτούμε
αν
όχι την απαγόρευση του Τιτανικού
αλλά ίσως να αλλάξει τεχνολογία στις μηχανές του ο τιτανικός
στην περίπτωση που αν
που αν λέω
πάει κάτι στραβά
να μην διαλυθεί η μισή γη και μολυνθούν εκαντοντάδες χιλιάδες.
Και αν σε κάποιουςτο 0.00000001% ποσοστού κινδύνου που δίνουν οι μελέτες για τα πυρηνικά ατυχήματα φαίνεται λίγο
Σε μένα τα εκατοντάδες χιλιάδων θύματα της πυρηνικής ενέργειας μου φαίνονται εξαιρετικά πολλά

Εξαρτάται ποια νούμερα βλέπεις.

Υ.Γ.1 Ειρωνεία. Ο Τιτανικός είχε χαρακτηριστεί το πλέον αβύθιστο πλοιο. Μα δεν βυθίζεται με τίποτα σου λέω

Μπονους Υ.Γ. Μπορούμε να μάθουνε σε ποια θάλασσα πετούν τα ασφαλή πυρηνικά απόβλητα? Και μετά να ρίξουμε μισή ματιά στις επιδημιολογικές μελέτες για το ποσοστο λευκαιμίας στις ακτές αυτές?

TT7
16-03-2011, 14:43
Δυστυχως ομως με τα καλα της και τα πολυ κακα της η πυρηνικη ενεργεια ειναι το μελλον της ανθρωποτητας στην ενεργεια...Ισως αυτο να ειναι και η καταστροφη της αλλα δεν βλεπω αλλη τεχνολογια να παραγει τετοια τεραστια ποσοστα ενεργειας και να εχει τοσο λιγα παραπροιοντα..

tc-g6
16-03-2011, 15:29
Δυστυχως ομως με τα καλα της και τα πολυ κακα της η πυρηνικη ενεργεια ειναι το μελλον της ανθρωποτητας στην ενεργεια...Ισως αυτο να ειναι και η καταστροφη της αλλα δεν βλεπω αλλη τεχνολογια να παραγει τετοια τεραστια ποσοστα ενεργειας και να εχει τοσο λιγα παραπροιοντα..

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!

τα υπολοιπα, sorry κιολας, αλλα ειναι παπαριες καμαρωτες.
με την ιδια λογικη θα επρεπε να σταματησουμε τη χρηση γαιανθρακων που ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ καρκινο, των κινητων που ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ καρκινο, των αυτοκινητων που ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ χιλιαδες θανατους ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.

τα παντα εχουν ρισκο, σωστα μετρα ασφαλειας ειναι που χρειαζονται.

ps: ο τιτανικος δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ μηχανολογικο προβλημα, απο ανθρωπινα λαθη βουλιαξε.

Red Unity
16-03-2011, 15:58
τα καυσαερια της καυσης ή τα υπολοιματα?

τα καυσαερια πανε στην ατμοσφαιρα και ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΑ (αποτελουνται κατα 99% απο φυσικα χημικα στοιχεια με κυριαρχο το νερο). τα υπολοιματα της καυσης αποθηκευονται για καποιο διαστημα σε ειδικες δεξαμενες μεχρι να σταματησουν οι μεταξυ τους αντιδρασεις και στην συνεχεια τοποθετουνται σε καταλληλους χωρους μεχρι να αδρανοποιηθουν. το τελευταιο σταδιο ειναι το πιο κρισιμο και χρειαζονται πολλα χρονια μεχρι να θεωρηθουν ακινδυνα αλλα απο την αλλη μιλαμε για αναλογικα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ποσοστητες σε μεγεθος και βαρος.
μιλάω για τα πυρηνικά απόβλητα που καταλήγουν στα ποτάμια και τις θάλασσες και τις έχουν μολύνει και σκοτώσει εκατομμύρια ψάρια κτλ.

@johnnyb
το κοινωνικό με το πολιτικό είναι άμεσα εξαρτώμενα.
έγραψα και πριν, ότι στην αρχαία ελλάδα κυριαρχούσε στην ουσία μια ελίτ με κάποια πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, η οποία όμως λειτουργούσε στο εσωτερικό της αμεσοδημοκρατικά.
με τα τωρίνα δεδομένα, ξαναλέω, ΔΕΝ ήταν και ο ορισμός της δημοκρατίας, αφού τις αποφάσεις για ολόκληρη την κοινωνία, συμπεριλαμβανομένων γυναικών, δούλων και περιθωριακών, της έπαιρνε ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ (η οποία μειοψηφία ξαναλέω, λειτουργούσε στο εσωτερικό της δημοκρατικά).

DirtySniper
16-03-2011, 16:35
Προφανώς δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα
Εσύ αναφέρεσαι στα συστήματα ασφαλείας τα οποία εμπιστεύεσαι και θεωρείς ότι ο ανθρώπινος παράγοντας είναι ο αδύναμος κρίκος.
Γεγονός με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.

Απλά εγώ αναφέρομαι στις επιπτώσεις που έχει η πυρηνική ενέργεια μετά
τις φυσικές καταστροφές
πολέμους
τρομοκρατικές επιθέσεις
σεισμούς
περιόδους οικονομικής κρίσεως
και ανθρώπινο λάθος.

μετά από όλα αυτά
(που είναι η πραγματική ζωή)
οι επιπτώσεις της ραδιενέργιας στη γη και στον άνθρωπο είναι ολέθριες

tc-g6
16-03-2011, 17:17
αμα τηρουνται τα μετρα ασφαλειας και ΟΛΕΣ οι εγκαταστασεις πληρουν τους τελευταιους (παρα πολυ αυστηρους) κανονισμους δε θα υπαρχει κανενα προβλημα.

η μολυνση απο την αλλη ειναι κατι σχετικο. προφανως οπου αμολαμε ελευθερα τα αποβλητα μας μολυνουμε το περιβαλλον, αυτο ισχυει για ολα και οχι μονο για τα πυρηνικα παραπροϊοντα. οποτε αυτο ειναι κατι που εγω τοποθετω στο πλαισιο του "ανθρωπινου λαθους".

DirtySniper
16-03-2011, 17:34
ελα μην το κουράζεις
εγώ κέρδισα....

johny b
16-03-2011, 18:06
@johnnyb
το κοινωνικό με το πολιτικό είναι άμεσα εξαρτώμενα.
έγραψα και πριν, ότι στην αρχαία ελλάδα κυριαρχούσε στην ουσία μια ελίτ με κάποια πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, η οποία όμως λειτουργούσε στο εσωτερικό της αμεσοδημοκρατικά.
με τα τωρίνα δεδομένα, ξαναλέω, ΔΕΝ ήταν και ο ορισμός της δημοκρατίας, αφού τις αποφάσεις για ολόκληρη την κοινωνία, συμπεριλαμβανομένων γυναικών, δούλων και περιθωριακών, της έπαιρνε ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ (η οποία μειοψηφία ξαναλέω, λειτουργούσε στο εσωτερικό της δημοκρατικά).

Κρίνεις πολιτικά συστήματα ως απόλυτα μεγέθη ενώ δεν είναι. Κάθε τί έχει ένα περιεχόμενο κι ένα περιβάλλον. Στο περιβάλλον του 5ου πχ αιώνα δεν θα μπορούσε το νοικοκυριό-στο οποίο ανήκαν οι γυναίκες και οι δούλοι- να εκπροσωπείται παρά απ'τον ενήλικα άνδρα. 2400 χρόνια αργότερα και με τα φυσικά δικαιώματα του ανθρώπου να έχουν θεμελιωθεί μιλάμε από άλλη βάση. Το να αμφισβητείς τη δημοκρατικότητα της Αθηναϊκής κοινωνίας επειδή δεν είχε ολοκληρωθεί η κοινωνική εξέλιξη είναι σα να αμφισβητούμε την επιστημονικότητα του Αριστοτέλη επειδή δεν είχε τηλεσκόπιο κι αντί να βάλει τον ήλιο στο κέντρο έβαζε τη γη.
Όχι μόνο ήταν δημοκρατική κοινωνία η Αθηναϊκή αλλά αναλογικά η δημοκρατικότερη όλων των εποχών. Για δύο λόγους. Πρώτον γιατί όλες οι δημόσιες θέσεις-πλην των 10 στρατηγών- ήταν κληρωτές οπότε υπήρχαν οι ίδιες πιθανότητες σε όλους να υπηρετήσουν ως άρχοντες και δεύτερον γιατί σε καμμιά άλλη κοινωνία δεν υπήρξε τέτοια σχέση μεταξύ ηγετών-πόλης, όπου όποιος φαινόταν να συγκεντρώνει λίγο μεγαλύτερη δύναμη στα χέρια εξοστρακιζόταν σούμπιτος, απ'το Θεμιστοκλή και τον Αριστείδη μέχρι τον Περικλή και τον Αλκιβιάδη κανείς δεν υπήρξε δυνατότερος του δήμου.

zouparos
16-03-2011, 18:09
ειναι η δημοκρατικότερη όλων των εποχών μια κλειστή γυαλα 300 χιλιάδων ανθρώπων?

johny b
16-03-2011, 18:40
[b]ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ[b]

zouparos
16-03-2011, 18:50
[b]ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ[b]

Όχι αναλογικά τότε η δημοκρατικοτερη κοινωνια ολων των εποχων ειναι η οικογένεια του φουφουτου με 4 άτομα, ένα ισπανικό χωριό με 300 κατοίκους και και και και.
Πως το υποστηρίζεις αυτό??
Το υποστηρίζεις διοτι ηταν η ΠΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ,η πιο ξακουστη,η πιο δοξασμενη από "θεους και ανθρωπους".
για αυτο αποκαλειται η δημοκρατικοτερη. οχι επειδη ηταν

johny b
16-03-2011, 19:22
Όχι, το υποστηρίζω επειδή ήταν. Αναλογικά.
Απ'αυτές που ξέρω.
Η οικογένεια του φούφουτου δεν είναι κράτος. Όπως δεν είναι κι ένα όποιο Ισπανικό χωριό.
Αν έχεις υπόψη κανένα κρατικό σύστημα μικρό ή μεγάλο με αντίστοιχη πρωτοπορία με βάση την εποχή το ξανασυζητάμε. Τώρα να κρίνω μια κοινωνία όταν βγαίνανε με τα παπάρια έξω στο δρόμο με σημερινές κοινωνικές αντιλήψεις μου φαίνεται κομματάκι λάθος. Σα να πω ότι ο Κεντέρης ήταν καλύτερος δρομέας απ'το Τζέσε Όουενς.
Άλλο πολιτική οργάνωση άλλο κοινωνικές ελευθερίες. Οι γυναίκες στον κομμουνισμό είχαν ίδια δικαιώματα με τους άντρες. Ο λαός όλος είχε δουλειά, εκπαίδευση και περίθαλψη δωρεάν. Κοινωνικά δηλαδή εξαιρετικά προωθημένο κράτος. Στην πολιτική οργάνωση όμως απολυταρχικό. Έτερον εκάτερον.

zouparos
16-03-2011, 21:28
θεμο βλέπω ενα σχεδόν ανηλεες κράξιμο
από τους απόλυτα ειδικους(εκτος αν απλως δηλωνουν και δεν ειναι)
σχεδόν από ολόκληρο το κόσμο.
δεν ξερω αν ειναι λογικό ή αν ειναι υποκινουμενο

Επιμένεις πως τα κάνανε όλα καλά οι Ιάπωνες??
Ρητορικά ρωτάω...ας περάσει 1μήνας και βλέπουμε γιατι δε νομιζω να ξερει και κανεις τι πραγματι συμβαινει εκει.

Τέλος να σημειωσω πως ειναι αστειο να λες είχαμε 1 ατύχημα στο παρελθόν ή 3 ατυχηματα αλλά συνολικά πέφτουν και 10 αεροπλάνα το χρόνο ή γίνονται και χιλιάδες θάνατοι από αμαξι πχ

Ε οταν πεφτουν τα αεροπλανα πεθαινουν 200,300,1000 άνθρωποι
όταν σκοτωνονται ανθρωποι με αμαξια πεθαινουν δυστυχως αυτοματα ή αν ειναι ατυχοι μενουν αναπηροι κτλ κτλ
ΔΕΝ διαρκουν οι συνέπειες 300+ χρόνια

υ.γ. Και κάτι άλλο άσχετο αυτό το Χ.ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.Α.Ρ.Π. που μου έχουν κάνει 200 λινκ γνωστοι και φιλοι τι στο φουτσο ειναι??

Red Unity
16-03-2011, 21:42
τζόνι έγραψα καμιά δεκαριά φορές ότι μιλαώ για την περίπτωση που κρίνουμε το τότε με ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.
σαφώς και ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ, η αθήνα ήταν δημοκρατικότατη και πρωτοπόρα κτλ κτλ.
κρίνοντας όμως με βάση το πως εννοούμε ΣΗΜΕΡΑ τη δημοκρατία, την έννοια που έχει ΣΗΜΕΡΑ, δεν μπορούμε να την πούμε δημοκρατική.
σε μια κοινωνία που το 80% της είναι ΕΚΤΟΣ από τα πάντα και τις αποφάσεις τις παίρνει το υπόλοιπο 20%, δε γίνεται να μιλήσεις για δημοκρατία (δηλαδή με την έννοια του ότι διοικεί η πλειοψηφία-ποια πλειοψηφία όταν η πλειοψηφία της ΟΛΗΣ κοινωνίας είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΗ;)
για αυτό και τα κοινωνικά, είναι ΑΜΕΣΑ εξαρτώμενα με τα πολιτικά και αυτό ισχύει για κάθε εποχή.

σε μια κοινωνία με αφέντες και δούλους ή ζώνες εντός και ζώνες εκτός, δε γίνεται να μιλήσεις για δημοκρατία (ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑ) και δεν αναφέρομαι μόνο στο τότε.

@tc
με μπέρδεψες. είχα κάνει quote ένα ποστ σου που μίλαγε για ρυπογόνες πηγές ενέργειας. για αυτές οι μόλυνση δεν είναι "σχετική"; και τι εννοείς "ανθρώπινο λάθος"; σαφώς και δεν είναι ανθρώπινο "λάθος" ότι οι θάλασσες μολύνονται από τα πυρηνικά απόβλητα και ότι καταστρέφεται ένας ολόκληρος υδατικός κόσμος έτσι, είναι ανθρώπινη ΕΠΙΛΟΓΗ.
τέλοσπαντων, νομίζω κατάλαβες γιατί το θέμα των πυρηνικών είναι πιο "ευαίσθητο" από το θέμα ας πούμε του τιτανικού. στην περίπτωση του τιτανικού, κινδύνεψε η ζωή μόνο των επιβατών του. στην περίπτωση μιας πυρηνικής καταστροφής, στην προκειμένη στην ιαπωνία, όχι μόνο κινδυνεύει η ζωή 110 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ γιαπωνέζων, όχι μόνο κινδυνεύει η ζωή άλλων τόσων μελλοντικών γιαπωνέζων, κινδυνεύουν με μόλυνση ολόκληρες οι θάλασσες του πλανήτη.

*GrimReaper*
16-03-2011, 22:28
υ.γ. Και κάτι άλλο άσχετο αυτό το Χ.ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.Α.Ρ.Π. που μου έχουν κάνει 200 λινκ γνωστοι και φιλοι τι στο φουτσο ειναι??

στα βιντεο που εχουμε βαλει και εδω μεσα το εξηγει ρε....Ειναι κατι κεραιες που στελνουν δισεκατομμυρια μικροκυματα στην ιονοσφαιρα με αποτελεσμα να ταλαντωνεται η κατι τετοιο...και αυτο εχει ως αποτελεσμα να δημιουργουνται σεισμοι.....βασικα μας λεει οτι ο ανθρωπος μπορει να δημιουργησει σεισμους....αυτο μονο κρατα αν θες...(το οποιο ειναι αληθεια γιατι στα βιντεο μιλανε ανθρωποι που δουλευουν το χααααααρπ)

zouparos
16-03-2011, 22:31
άλλο μπορει να δημιουργησει σεισμους στα εργαστηρια και αλλο να ταρακουνησει το πλανητη στα υπουλα κ καλα

*GrimReaper*
16-03-2011, 22:47
άλλο μπορει να δημιουργησει σεισμους στα εργαστηρια και αλλο να ταρακουνησει το πλανητη στα υπουλα κ καλα

ποια εργαστηρια...για την γη μιλαμε

johny b
16-03-2011, 22:59
http://www.liako.gr/news/elefteriapopsi-active-articles-list/31653-liakopoulos-russia.html

KonTaz
17-03-2011, 00:33
Χωρίς πυρηνική ενέργεια δεν υπάρχει κόσμος όπως τον ξέρουμε τώρα.Τα αποθέματα σε γαιάνθρακες,πετρέλαιο,φυσικό αέριο θα τελείωναν σε μερικά ελάχιστα χρόνια αν έκλειναν τα πυρηνικά εργοστάσια.

Επειδή λοιπόν δεν έχει βρεθεί ακόμα τρόπος(πηγή ενέργειας που μέσω κάποιας διαδικασίας δίνει τεράστια ποσά ενέργειας,με μεγάλη απόδοση και χωρίς κάποιου είδους απόβλητα) ας βολευτούμε με την πυρηνική ενέργεια....

Red Unity
17-03-2011, 17:52
καταρχήν, υπάρχει αιολική (που έχει προχωρήσει αρκετά), ηλιακή, γεωθερμική και κυματική ενέργεια, που είναι ανανεώσιμες.

αλλά δε λέω όχι στην πυρηνική ενέργεια....αφενός όμως ξέρω ότι θα μπορούσαν αυτά να μην είχαν συμβεί (έμαθα ότι υπάρχουν ειδικές σιδηροκατασκευές που εγκλωβίζουν τη ραδιενέργεια και ότι το ιαπωνικό κράτος και η εν λόγω εταιρία ήξεραν ότι σε περίπτωση δυνατού σεισμού δε θα άντεχαν οι αντιδραστήρες και δεν έκανε τίποτα για αυτό) και αφετέρου ξέρω ότι υπάρχει τρόπος να μην δημιουργούνται πυρηνικά απόβλητα τα οποία καταστρέφουν τις θάλασσες και το χώμα.

και σταματήστε να θαυμάζετε τόσο τους γιαπωνέζους....καταρχήν τις δύο πυρηνικές βόμβες που έριξαν οι αμερικάνοι το 1945 πιστεύω θα τις θυμούνται ακόμα, αφού ακόμα γεννιόντουσαν τέρατα...φαίνεται όμως ότι αυτό δεν ήταν αρκετό για να ξυπνήσει τη ρομποτική συνείδησή τους και έτσι αποφάσισαν να ρίξουν μια πυρηνική βόμβα και οι ίδιοι στον εαυτό τους.
και κατά δεύτερον, τη στιγμή που μιλάμε υποφέρουν από πείνα, δίψα και έλλειψη υποδομών. οι νεκροί είναι γύρω στους 3.500 χιλιάδες, οι αγνοούμενοι γύρω στους 7.000 και σκεφτείτε ότι πολλοί δε θα βρεθούν ποτέ, αφού μπορεί να είναι θαμμένοι στο χώμα ή να τους πήρε μαζί τους η θάλασσα.

KonTaz
17-03-2011, 18:11
καταρχήν, υπάρχει αιολική (που έχει προχωρήσει αρκετά), ηλιακή, γεωθερμική και κυματική ενέργεια, που είναι ανανεώσιμες.



oι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας μπορούν να καλύψουν μόνο ένα μικρό ποσοστό των απαιτήσεων κάθε χώρας σε ενέργεια.

Red Unity
17-03-2011, 18:32
oι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας μπορούν να καλύψουν μόνο ένα μικρό ποσοστό των απαιτήσεων κάθε χώρας σε ενέργεια.
δυνητικά μιλάω έτσι... σίγουρα;

KonTaz
17-03-2011, 18:36
δυνητικά μιλάω έτσι... σίγουρα;

Δυνητικά ίσως αλλά ανήκει στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.Αυτήν την στιγμή σίγουρα...

SuperSayian
17-03-2011, 19:52
Εγω απ τα λίγα που ξέρω είναι οτι η μόνη πηγή ενέργειας που μπορεί να συγκριθεί αυτήν την στιγμή με την πυρηνική είναι η ηλιακή,ή για να το πω καλύτερα η μόνη πηγή ενέργειας που θα μπορούσε να συγκριθεί με την πυρηνική γιατί ακόμα έχουμε πολύ καιρό μέχρι να αρχίσουμε πραγματικά να εκμεταλευόμαστε τις απεριόριστες δυνατότητες του ήλιου μας!

Απο κει και πέρα @Red Unity αυτό που λες για τις σιδηροκατασκευές δεν το ξέρω μιας και δεν είμαι ειδικός αλλά μπορείς να μου πεις εναν λόγω που οι Ιάπωνες να μην το έκαναν?Κόστος?Δεν νομίζω,δεν έχουν δείξει οτι είναι ζωα Ελληνάρες όπως είπες και εσυ ακόμα έχουν νωπά στην μνήμη τους τα αποτελέσματα μιας υποτιθέμενης πυρηνικής έκρηξης.Μετά Χριστόν προφήτες γίναμε όλοι μας,και αν δεν έκαναν αυτό και αν δεν έκαναν εκείνο...Και πάμε και μια τελευταία οι αντιδραστήρες δεν έπαθαν σχεδόν τίποτα απ τους σεισμούς γιατί οι μετασεισμοί τους ήταν της τάξεις των 6-7 ρίχτερ και τα κτίρια τους έμειναν σχεδόν ανέπαφα(ιδίως τα καινούρια έμειναν στην κυριολεξία ανέπαφα) όλα σχεδόν προκλήθηκαν απο το δυσθεώρητο τσουνάμι.Τι ακριβώς να έκαναν γι αυτό?Απολύτων τίποτα δεν μπορούσαν να κάνουν.Και ναι αυτήν την στιγμή που μιλάμε μπορεί κόσμος να πεινάει,να ναι άστεγος κοκ αλλά σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του κόσμου θα είχαμε τα ίδια και πολύ χειρότερα!Στην Ελλάδα δε όπως είπε και κάποιος ποιο πάνω(δεν θυμάμαι ποιός) θα χαμε στην κυριολεξία αφανιστοί απ τον χάρτη..Οι Τούρκοι θα συνόρευαν με τους Ιταλούς πια..

tc-g6
18-03-2011, 13:19
καταρχήν, υπάρχει αιολική (που έχει προχωρήσει αρκετά), ηλιακή, γεωθερμική και κυματική ενέργεια, που είναι ανανεώσιμες.

αλλά δε λέω όχι στην πυρηνική ενέργεια....αφενός όμως ξέρω ότι θα μπορούσαν αυτά να μην είχαν συμβεί (έμαθα ότι υπάρχουν ειδικές σιδηροκατασκευές που εγκλωβίζουν τη ραδιενέργεια και ότι το ιαπωνικό κράτος και η εν λόγω εταιρία ήξεραν ότι σε περίπτωση δυνατού σεισμού δε θα άντεχαν οι αντιδραστήρες και δεν έκανε τίποτα για αυτό) και αφετέρου ξέρω ότι υπάρχει τρόπος να μην δημιουργούνται πυρηνικά απόβλητα τα οποία καταστρέφουν τις θάλασσες και το χώμα.


αρχικα, ακριβως επειδη ειναι κομματι της δουλειας μου και ασχολουμαι ιδιαιτερα με το θεμα, οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας μπορει να ειναι "δωρεαν" και ανεξαντλητες αλλα εχουν ορισμενο βαθμο αποδοσης ο οποιος δεν ειναι (για την ωρα) αντιστοιχα υψηλος με αυτον της πυρηνικης ενεργειας. συνεπως εχεις μεν ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο οτι θα επρεπε να ασχοληθουμε πολυ πιο ενεργα με αυτες αλλα απο την αλλη δεν πρεπει να ξεχνας οτι η πυρηνικη ενεργεια ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ειναι ιδιαιτερα φιλικη προς το περιβαλλον και αποδιδει τεραστια ποσα ενεργειας.
στην ελλαδα παντως θα μπορουσαμε σε τεραστιο βαθμο να βασιστουμε στην ηλιακη, αιολικη και γαιοθερμικη ενεργεια αλλα και το κρατος ειναι πολυ πισω και οι πολιτες αδιαφοροι.

απο εκει και περα αυτο που λες για "σιδηροκατασκευες" φανταζομαι οτι εννοεις το καλυμμα του αντιδραστηρα. βεβαια δεν ειναι απο σιδερο αλλα απο κραμα μεταλλων αλλα ο σκοπος του ειναι πανω κατω αυτος που περιγραφεις, εγκλωβιζει την ραδιενεργεια. εκει που εισαι λαθος ειναι στο οτι δεν υπηρχε αυτο το καλυμμα. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ! αλλα εχει ραγισει και επειδη ο αντιδραστηρας ειναι 35+ ετων εχει μονο ενα καλυμμα, οι νεοτεροι εχουν και δευτερο. το οτι ραγισε δεν παει να πει οτι εχει σπασει ομως, για αυτο προσπαθουν ακομα να ψυξουν τις εγκαταστασεις ωστε να λυθει το προβλημα. μεχρι τωρα το ολο θεμα ειναι οτι αντι να γινονται οι ορισμενες και απαιτουμενες καυσεις, λογω υψηλων θερμοκρασιων γινονται καποιες αλλες απο τα υπολειματα των στοιχειων και των παραπροϊοντων. αποτελεσμα αυτου ειναι το ραδιενεργο νεφος που σε νορμαλ συνθηκες δεν υπαρχει μιας και τα καυσαερια των αντιδραστηρων ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΑ.
το μονο θεμα παραμενουν τα πυρηνικα αποβλητα ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ αλλα και σε αυτον τον τομεα εχουν γινει τεραστια βηματα προοδου. ειναι πλεον λιγοτερο επικινδυνα, πολυ λιγοτερα σε ποσοτητα και με μικροτερη διαρκεια ζωης. με την καταλληλη αποθηκευση ΔΕΝ μολυνουν τιποτα και καθολου.

ολα τα παραπανω εφοσον τηρουνται οι κανονισμοι ασφαλειας τοσο στην κατασκευη και τη συντηρηση οσο και στη λειτουργεια των μοναδων! το ξαναλεω γιατι αυτο ειναι το πιο σημαντικο...

Red Unity
18-03-2011, 17:07
αρχικα, ακριβως επειδη ειναι κομματι της δουλειας μου και ασχολουμαι ιδιαιτερα με το θεμα, οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας μπορει να ειναι "δωρεαν" και ανεξαντλητες αλλα εχουν ορισμενο βαθμο αποδοσης ο οποιος δεν ειναι (για την ωρα) αντιστοιχα υψηλος με αυτον της πυρηνικης ενεργειας. συνεπως εχεις μεν ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο οτι θα επρεπε να ασχοληθουμε πολυ πιο ενεργα με αυτες αλλα απο την αλλη δεν πρεπει να ξεχνας οτι η πυρηνικη ενεργεια ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ειναι ιδιαιτερα φιλικη προς το περιβαλλον και αποδιδει τεραστια ποσα ενεργειας.
στην ελλαδα παντως θα μπορουσαμε σε τεραστιο βαθμο να βασιστουμε στην ηλιακη, αιολικη και γαιοθερμικη ενεργεια αλλα και το κρατος ειναι πολυ πισω και οι πολιτες αδιαφοροι.

απο εκει και περα αυτο που λες για "σιδηροκατασκευες" φανταζομαι οτι εννοεις το καλυμμα του αντιδραστηρα. βεβαια δεν ειναι απο σιδερο αλλα απο κραμα μεταλλων αλλα ο σκοπος του ειναι πανω κατω αυτος που περιγραφεις, εγκλωβιζει την ραδιενεργεια. εκει που εισαι λαθος ειναι στο οτι δεν υπηρχε αυτο το καλυμμα. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ! αλλα εχει ραγισει και επειδη ο αντιδραστηρας ειναι 35+ ετων εχει μονο ενα καλυμμα, οι νεοτεροι εχουν και δευτερο. το οτι ραγισε δεν παει να πει οτι εχει σπασει ομως, για αυτο προσπαθουν ακομα να ψυξουν τις εγκαταστασεις ωστε να λυθει το προβλημα. μεχρι τωρα το ολο θεμα ειναι οτι αντι να γινονται οι ορισμενες και απαιτουμενες καυσεις, λογω υψηλων θερμοκρασιων γινονται καποιες αλλες απο τα υπολειματα των στοιχειων και των παραπροϊοντων. αποτελεσμα αυτου ειναι το ραδιενεργο νεφος που σε νορμαλ συνθηκες δεν υπαρχει μιας και τα καυσαερια των αντιδραστηρων ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΑ.
το μονο θεμα παραμενουν τα πυρηνικα αποβλητα ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ αλλα και σε αυτον τον τομεα εχουν γινει τεραστια βηματα προοδου. ειναι πλεον λιγοτερο επικινδυνα, πολυ λιγοτερα σε ποσοτητα και με μικροτερη διαρκεια ζωης. με την καταλληλη αποθηκευση ΔΕΝ μολυνουν τιποτα και καθολου.

ολα τα παραπανω εφοσον τηρουνται οι κανονισμοι ασφαλειας τοσο στην κατασκευη και τη συντηρηση οσο και στη λειτουργεια των μοναδων! το ξαναλεω γιατι αυτο ειναι το πιο σημαντικο...
υπάρχει τρόπος να μη δημιουργούνται πυρηνικά απόβλητα, και αυτός είναι η πυρηνική σύντηξη και όχι σχάση.

και ποια φιλική προς το περιβάλλον, όταν μολύνει τη γη και τις θάλασσες;
ρε εδώ λέμε ότι τα ραδιενεργά στοιχεία μένουν ενεργά για 23.000 ΧΡΟΝΙΑ. ξέρεις τι σημαίνει αυτό;

επίσης, καταλήγουμε στα εξής;....:
1. το γιαπωνέζικο κράτος και η εν λόγω μεγαλοεταιρία που είχε το εργοστάσιο, μπορούσαν να είχαν πάρει άλλα μέτρα, το οποίο πιθανώς να σήμαινε ότι σήμερα δε θα συζητάγαμε. απλά επειδή αυτό ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΕ, προτίμησαν να μην το κάνουν (αν ισχύει το ότι είχαν ειδοποιηθεί ειδικά, μιλάμε για ΕΓΚΛΗΜΑ -δεν είμαι μετά χριστόν προφήτης, αλλά εγώ δεν είμαι "ειδικός", άλλοι είναι οι "ειδικοί" και οι "επιστήμονες" και αυτοί πρέπει να τα προβλέπουν αυτά).

2. θα μπορούσαμε στην ελλάδα να βασιστούμε σχεδόν απόλυτα (σε λίγο καιρό μπορεί εξολοκλήρου) στις αεπ.

το θέμα όμως είναι ότι η ενέργεια παράγεται ως ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ.
εάν η παραγωγή της ενέργειας δεν μπει στην σφαίρα της παραγωγής των κοινωνικών αγαθών, στα οποία έχουν πρόσβαση όλοι οι άνθρωποι, όσο δεν είναι οι ίδιες οι κοινωνίες που θα αποφασίζουν πόση παραγόμενη ενέργεια χρειάζονται, με ποιον τρόπο θα την παράξουν αυτή και ποιο κόστος σε πόρους και βλαπτικές συνέπειες στην υγεία τους και τη φύση είναι αποφασισμένες να επωμιστούν για να την έχουν, η ενέργεια θα παραμένει ένα ακόμα εμπόρευμα που θα παράγεται κάτω από την λογική του μέγιστου άμεσου κέρδους, όπου στην ζυγαριά δεν μπαίνουν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ κοινωνικές ανάγκες και οι βλαπτικές συνέπειες.

TT7
18-03-2011, 17:14
αρχικα, ακριβως επειδη ειναι κομματι της δουλειας μου και ασχολουμαι ιδιαιτερα με το θεμα, οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας μπορει να ειναι "δωρεαν" και ανεξαντλητες αλλα εχουν ορισμενο βαθμο αποδοσης ο οποιος δεν ειναι (για την ωρα) αντιστοιχα υψηλος με αυτον της πυρηνικης ενεργειας.

Ουτε προκειται στον αιωνα τον απαντα να υπαρξει τεχνολογια που θα επιτρεπει τετοια παραγωγη ενεργειας που να πλησιασει την πυρηνικη...

johny b
18-03-2011, 17:43
Ουτε προκειται στον αιωνα τον απαντα να υπαρξει τεχνολογια που θα επιτρεπει τετοια παραγωγη ενεργειας που να πλησιασει την πυρηνικη...

Πού το ξέρεις?

tc-g6
18-03-2011, 18:27
υπάρχει τρόπος να μη δημιουργούνται πυρηνικά απόβλητα, και αυτός είναι η πυρηνική σύντηξη και όχι σχάση.



σε παρακαλω, δωσε μου βιβλιογραφια για αυτο. πρακτικα, οταν εχεις αντιδραση θα εχεις και υπολειματα. ειτε χωριζεις ειτε ενωνεις εχεις παντα καποιο προϊον (στην συντηξη ακτινοβολια εκτος των αλλων). επισης, η ενεργειακη αποδοση ειναι πολλαπλασια μεγαλυτερη στην περιπτωση σχασης του ουρανιου απο αυτη της συντηξης του υδρογονου. τελος θα ηθελα να καταλαβω γιατι προτιμαται η σχαση, και ποια ειναι τα πρακτικα προβληματα της συντηξης. φανταζομαι οτι ενα θεμα ειναι οτι το προϊον της συντηξης θα ειναι απιστευτα ευφλεκτο.

εκει που θελω ομως ΣΟΒΑΡΗ βιβλιογραφια ειναι στο οτι μολυνει το νερο ή το εδαφος ακομα και οταν αποθηκευεται σωστα και ακολουθουνται ολες οι διαδικασιες. και λεω για σοβαρη διοτι θελω να ειναι σε συγκριση με την μολυνση που προκαλουν οι αλλες μεθοδοι παραγωγης ενεργειας.

τελος, επειδη πολιτικη κουβεντα δε θελω να κανω, να σου πω μονο πως η ενεργεια προφανως και ειναι εμπορευμα διοτι δεν ζουμε στις σπηλιες. ουπς, ακομα και εκει ηταν εμπορευμα, οποιος μαγκας αναβε τη φωτια ηταν πρωτη μουρη στο καβουρι.
καλα κανεις και θετεις ηθικα ζητηματα αλλα οταν βαζεις την ηθικη σε κοντρα με την επιστημη ή οταν χρησιμοποιεις μια απο τις μεγαλυτερες φυσικες καταστροφες για να "αποδειξεις" κατι τοτε για εμενα εξ' αρχης χανεις το δασος.
ρε που φτασαμε, εκει που δεν υπηρχε χτες ανθρωπος ουτε για δειγμα που να τον ενδιεφερε η "πρασινη" ενεργεια σημερα γιναμε ολοι υποστηρικτες της...

8rilos!!!
18-03-2011, 18:30
ρε που φτασαμε, εκει που δεν υπηρχε χτες ανθρωπος ουτε για δειγμα που να τον ενδιεφερε η "πρασινη" ενεργεια σημερα γιναμε ολοι υποστηρικτες της...

υποστηρικτες της με ημερομηνια ληξης...
μακαρι να διαψευστω,αλλα λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα ειναι προθυμοι να ασχοληθουν πραγματικα με αυτη την μορφη ενεργειας...

TT7
18-03-2011, 18:32
Αν εχεις δει το Wall Street 2 λεει μια φραση ο Γκεκο στο τελος..
You think Green is the new bubble???..καπως ετσι,για να δειξει τι μπιζνα εχουν στησει γυρω απο την πρασινη αναπτυξη...

Οταν εχει γινει υπερμαχος της πρασινης αναπτυξης ο Αλ Γκορ, που επι 8 χρονια σαν αντιπροεδρος της χωρας που παραγει τους περισσοτερους ρυπους παγκοσμιως και δεν εχει υπογραψει την συνθηκη του Κιοτο , δεν εκανε τιποτα μα τιποτα απολυτως τοτε τα λογια ειναι περιττα...

*GrimReaper*
18-03-2011, 19:21
τελικα μεσα σε αυτο το φορουμ εχουμε τα παντα...μαθηματικους-φυσικους...τα παντα ολα :p

dora7
18-03-2011, 19:36
τελικα μεσα σε αυτο το φορουμ εχουμε τα παντα...μαθηματικους-φυσικους...τα παντα ολα :p

και πανέξυπνα και πανέμορφα κορίτσια;);):)

*GrimReaper*
18-03-2011, 19:52
και πανέξυπνα και πανέμορφα κορίτσια;);):)

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Red Unity
18-03-2011, 21:58
Ουτε προκειται στον αιωνα τον απαντα να υπαρξει τεχνολογια που θα επιτρεπει τετοια παραγωγη ενεργειας που να πλησιασει την πυρηνικη...
άντε....από που τόση σιγουριά;

σε παρακαλω, δωσε μου βιβλιογραφια για αυτο. πρακτικα, οταν εχεις αντιδραση θα εχεις και υπολειματα. ειτε χωριζεις ειτε ενωνεις εχεις παντα καποιο προϊον (στην συντηξη ακτινοβολια εκτος των αλλων). επισης, η ενεργειακη αποδοση ειναι πολλαπλασια μεγαλυτερη στην περιπτωση σχασης του ουρανιου απο αυτη της συντηξης του υδρογονου. τελος θα ηθελα να καταλαβω γιατι προτιμαται η σχαση, και ποια ειναι τα πρακτικα προβληματα της συντηξης. φανταζομαι οτι ενα θεμα ειναι οτι το προϊον της συντηξης θα ειναι απιστευτα ευφλεκτο.

εκει που θελω ομως ΣΟΒΑΡΗ βιβλιογραφια ειναι στο οτι μολυνει το νερο ή το εδαφος ακομα και οταν αποθηκευεται σωστα και ακολουθουνται ολες οι διαδικασιες. και λεω για σοβαρη διοτι θελω να ειναι σε συγκριση με την μολυνση που προκαλουν οι αλλες μεθοδοι παραγωγης ενεργειας.

τελος, επειδη πολιτικη κουβεντα δε θελω να κανω, να σου πω μονο πως η ενεργεια προφανως και ειναι εμπορευμα διοτι δεν ζουμε στις σπηλιες. ουπς, ακομα και εκει ηταν εμπορευμα, οποιος μαγκας αναβε τη φωτια ηταν πρωτη μουρη στο καβουρι.
καλα κανεις και θετεις ηθικα ζητηματα αλλα οταν βαζεις την ηθικη σε κοντρα με την επιστημη ή οταν χρησιμοποιεις μια απο τις μεγαλυτερες φυσικες καταστροφες για να "αποδειξεις" κατι τοτε για εμενα εξ' αρχης χανεις το δασος.
ρε που φτασαμε, εκει που δεν υπηρχε χτες ανθρωπος ουτε για δειγμα που να τον ενδιεφερε η "πρασινη" ενεργεια σημερα γιναμε ολοι υποστηρικτες της...
1. "Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ πυρηνικής σχάσης και σύντηξης; Η σχάση είναι επέμβαση στην Φύση;
Το κοινό γνώρισμα των δύο αυτών πυρηνικών διαδικασιών είναι, ότι εμφανίζουν ?έλλειμα μάζας? και συνεπώς παράγουν ενέργεια. Όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους έχουν αντίθετη συμπεριφορά: π.χ. κατά την σχάση ένας βαρύς πυρήνας διασπάται σε μικρότερους. Αντίθετα κατά την σύντηξη δύο ελαφροί πυρήνες συνενώνονται- συντήκονται σε έναν βαρύτερο πυρήνα. Η σχάση μολύνει το περιβάλλον, κυρίως με το πλήθος των νετρονίων που παράγει. Η σύντηξη συντελείται στον Ήλιο κατά φυσικό τρόπο και σαν απομίμηση της ηλιακής διεργασίας και δεν μολύνει το περιβάλλον."
http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=240



"Σε αντίθεση με την σχάση, η σύντηξη έχει σημαντικά πλεονεκτήματα:


Ανεξάντλητα καύσιμα, άρα ανεξάντλητα αποθέματα ενέργειας γιατί χρησιμοποιεί ως πρώτη ύλη το νερό, και το θαλασσινό. Σε ένα κυβικό χιλιόμετρο θαλασσινού νερού, υπάρχει ενέργεια ισοδύναμη με τα παγκόσμια αποθέματα πετρελαίου!
Δεν έχει ως παραπροϊόντα μακρόβια ραδιενεργά ισότοπα.
Δεν επιβαρύνει την ατμόσφαιρα με προϊόντα καύσης όπως το διοξείδιο του άνθρακα, και συνεπως είναι η λύση για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τις απειλούμενες κλιματικές αλαγές.
Δεν υπάρχει κίνδυνος πυρηνικού ατυχήματος γιατί η αντίδραση είναι ασταθής και σταματά αν παρουσιαστεί πρόβλημα. Επίσης χρησιμοποιείται πολύ μικρή ποσότητα καυσίμου σε δεδομένη χρονική στιγμή"

http://www.teicrete.gr/tei/el/ereyna/hiper/energeia_pyrhnikh_synthjh.htm (http://www.teicrete.gr/tei/el/ereyna/hiper/energeia_pyrhnikh_synthjh.htm)

αυτά...δεν είμαι κανένας ειδικός, ότι διαβάζω....

2. δεν είπα πουθενά ότι οι άλλες μορφές ενέργειας (πετρέλαιο, λιγνήτης κτλ) είναι "καλύτερες" από την πυρηνική. ούτε το ένα θέλω, ούτε το άλλο.

3. "Για κάθε 1000 Mwatt ηλεκτρικής ενέργειας που παράγονται από πυρηνική ενέργεια δημιουργούνται 27 τόνοι ραδιενεργών αποβλήτων υψηλής περιεκτικότητας, 300 τόνοι μέσης περιεκτικότητας και 450 τόνοι χαμηλής περιεκτικότητας. Ένας πυρηνικός αντιδραστήρας ισχύος 1000 Mwatt, παράγει σε έναν χρόνο περισσότερο ραδιενεργό καίσιο, ιώδιο και στρόντιο από το σύνολο των ατομικών βομβών που έχουν εκραγεί μέχρι σήμερα.

10 έτη μετά την απομάκρυνση του πυρηνικού αποβλήτου από τον αντιδραστήρα έχει ραδιενεργή δόση 10.000 rem όταν η θανατηφόρα δόση για τον άνθρωπο είναι 500 rem. Καθώς τα πυρηνικά εργοστάσια λειτουργούν εδώ και 50 περίπου χρόνια, έχουν συσσωρευτεί κατά προσέγγιση 150.000 τόνοι αποβλήτων ραδιενεργούς ουρανίου, τα δύο τρίτα των οποίων ούτε έχουν υποβληθεί σε επεξεργασία ούτε έχουν φτάσει στο στάδιο της τελικής διάθεσης.

Ο χρόνος ζωής ενός εργοστασίου είναι 30 χρόνια και μετά μετατρέπεται το ίδιο σ΄ ένα τεράστιο πυρηνικό απόβλητο. Η αποδόμηση του μπορεί να έχει κόστος που φτάνει στο 50% του κόστους κατασκευής του. Και φυσικά ακόμα και σε ομαλή κατάσταση λειτουργίας τους οι πυρηνικοί αντιδραστήρες εκπέμπουν ραδιενεργά αέρια.

Φυσικά στο πρόβλημα των ραδιενεργών αποβλήτων από τα πυρηνικά εργοστάσια πρέπει να συνυπολογίσουμε τα απόβλητα των πυρηνικών όπλων, που είναι εξίσου μεγάλης επικινδυνότητας, αλλά και τα απόβλητα χαμηλής ραδιενέργειας που παράγονται από νοσοκομεία και ερευνητικά κέντρα.

Από όλες τις προτάσεις διαχείρισης των αποβλήτων των πυρηνικών εργοστασίων κυρίως έχει επιλεγεί ο βαθύς γεωλογικός ενταφιασμός, ενώ έχουν απορριφθεί
1) ο ενταφιασμός στον πυθμένα των ωκεανών
2) ο ενταφιασμός στους πάγους των πόλων της γης
3) η αποστολή στο διάστημα

Στις ΗΠΑ, το ιστορικό των περιοχών στις οποίες είχαν αποθηκευτεί πυρηνικά απόβλητα μιλάει από μόνο του:

Στο Hanford τα υπόγεια ύδατα έχουν μολυνθεί σε έκταση πάνω από 200 τετραγ. χιλιόμετρα.

Στο Savannah Rirer Site ραδιενέργεια έχει διαπιστωθεί και σε επιφανειακά ύδατα, ενώ έχουν υπάρξει μεταλλάξεις σε αλιγάτορες.

Στο Barnwell της Νότιας Καρολίνας, που υπήρχαν εγκαταστάσεις χαμηλών ραδιενεργών αποβλήτων, έχει βρεθεί τρίτιο."


δεν καταλαβαίνω ποια είναι η πρότασή σου για τα πυρηνικά απόβλητα (τα οποία ξαναλέω καταλήγουν στις θάλασσες και μολύνουν αυτές, τα ψάρια τους και τις γύρω ακτές -ψάξτο)....να τα βάζουμε σε αποθήκες; και όταν γεμίσουν αυτές; και βασικά όπως λέει το κείμενο:

"Ο χρόνος ζωής ενός εργοστασίου είναι 30 χρόνια και μετά μετατρέπεται το ίδιο σ΄ ένα τεράστιο πυρηνικό απόβλητο."


και ποιοι είναι οι "απαραίτητοι κανόνες ασφαλείας";


4. όταν ανακαλύψανε τη φωτιά δεν υπήρχαν εμπορευματικές παραγωγές, πρωτόγονος κομμουνισμός υπήρχε, αυτός είναι ο όρος που περιγράφει τις κοινωνίες τους.
εμπορευματική παραγωγή ενέργειας σημαίνει ότι η ενέργεια δεν παράγεται για να καλύψει τις κοινωνικές ανάγκες, αλλά για να αποφέρει κέρδος στους διαχειριστές της (αν εσένα δε σου φαίνεται παράλογο αλλά "φυσικό", δεν μπορώ να κάνω κάτι).


και κάτι τελευταίο.
το πυρηνικό εργοστάσιο της ιαπωνίας ανήκει στις μιτσιμπούσι, τογιότα και ένερτζι ηλέκτρικ. κολοσσοί όλες τους.
καταλαβαίνει κανείς τι συμφέροντα παίζουν και πόσα πράγματα κρύβουν.
και επίσης σκέφονται να βάλουν άμμο και τσιμέντο, για όσους δεν το ξέρουν, αυτή η διαδικασία αποδείχθηκε μετά την έκρηξη του Τσέρνομπιλ ότι ήταν καταστροφική, αφού αυτή ήταν που προκάλεσε την έκρηξη. ίδωμεν...

υγ: τσέπω το το σεντόνι.

dora7
18-03-2011, 23:26
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

γιατί καλό μου παιδί θες να δείς την Κρουέλα που κρύβω μέσα μου και με προκαλείς???????:p:p:p

tc-g6
21-03-2011, 13:08
ωραιος!

ομως...

1. μου φαινεται ΕΝΤΕΛΩΣ παραλογο να ξοδευουν χρηματα και να "μολυνουν" τις ιδιες τις χωρες τους με πυρηνικους αντιδραστηρες ΑΝ υπαρχει αλλος ΙΣΑΞΙΟΣ τροπος παραγωγης ενεργειας.

2. υπαρχουν διαδικασιες που επιταχυνουν τον "καθαρισμο" των αποβλητων. ο χρονος ημιζωης μπορει με καταλληλη επεξεργασια να πεσει απο τα 1500 χρονια στον... 1 (!!!).

3. το εργοστασιο ανηκε στις μιτσουμπισι, τοσιμπα και τζενεραλ ελεκτρικ. προφανως μονο οι κολλοσοι μπορουν ως ιδιωτες να φτιαξουν κατι τοσο ακριβο.

4. τα πολιτικα με αφηνουν ΕΝΤΕΛΩΣ αδιαφορο. το θεμα ειναι απλο, αναγκη-προσφορα-ζητηση-αγορα. προφανως λοιπον η ενεργεια ΚΟΣΤΙΖΕΙ. γιατι να σου την παρεχει καποιος ΔΩΡΕΑΝ??? αμα θες δωρεαν παρε ξυλοσομπα στο σπιτι και ξεχνα καθε ιδεα περι βιομηχανιας.

5. κανονισμοι ασφαλειας υπαρχουν σε ολες τις φασεις κατασκευης και λειτουργειας ακομα και της μικροτερης κατασκευης. δεν ξερω ακριβως ποιοι ειναι οι πιο προσφατοι περι των αντιδραστηρων αλλα γνωριζω οτι ειναι ΠΟΛΥ αυστηροι και οι ιαπωνες του τηρουν με ευλαβεια.

Red Unity
21-03-2011, 23:29
ωραιος!

ομως...

1. μου φαινεται ΕΝΤΕΛΩΣ παραλογο να ξοδευουν χρηματα και να "μολυνουν" τις ιδιες τις χωρες τους με πυρηνικους αντιδραστηρες ΑΝ υπαρχει αλλος ΙΣΑΞΙΟΣ τροπος παραγωγης ενεργειας.

2. υπαρχουν διαδικασιες που επιταχυνουν τον "καθαρισμο" των αποβλητων. ο χρονος ημιζωης μπορει με καταλληλη επεξεργασια να πεσει απο τα 1500 χρονια στον... 1 (!!!).

3. το εργοστασιο ανηκε στις μιτσουμπισι, τοσιμπα και τζενεραλ ελεκτρικ. προφανως μονο οι κολλοσοι μπορουν ως ιδιωτες να φτιαξουν κατι τοσο ακριβο.

4. τα πολιτικα με αφηνουν ΕΝΤΕΛΩΣ αδιαφορο. το θεμα ειναι απλο, αναγκη-προσφορα-ζητηση-αγορα. προφανως λοιπον η ενεργεια ΚΟΣΤΙΖΕΙ. γιατι να σου την παρεχει καποιος ΔΩΡΕΑΝ??? αμα θες δωρεαν παρε ξυλοσομπα στο σπιτι και ξεχνα καθε ιδεα περι βιομηχανιας.

5. κανονισμοι ασφαλειας υπαρχουν σε ολες τις φασεις κατασκευης και λειτουργειας ακομα και της μικροτερης κατασκευης. δεν ξερω ακριβως ποιοι ειναι οι πιο προσφατοι περι των αντιδραστηρων αλλα γνωριζω οτι ειναι ΠΟΛΥ αυστηροι και οι ιαπωνες του τηρουν με ευλαβεια.
είναι πολλά τα θέμα που ανοίγουν, για αυτό πολύ περιληπτικά...

1. δεν αμφισβητώ ότι η πυρηνική ενέργεια αυτή τη στιγμή παράγει τεράστια ποσά ενέργειας, περισσότερα από κάθε άλλη μορφή ενέργειας.
όμως, πρώτον τα πυρηνικά εργοστάσια υπάρχουν και για τις πυρηνικές βόμβες κτλ., δεύτερον τα ποσά ενέργειας που καταναλώνονται στη δύση είναι εξωφρενικά. ας πούμε, κάθε οικογένεια έχει 2-3 κλιματιστικά, 2 αμάξια και τα παιδιά γύρω στα 10 ηλεκτρονικά. όλα αυτά εννοείται ότι δε συμπίπτουν με τις πραγματικές κοινωνικές ανάγκες αλλά με τις προσταγές μίας καταναλωτικής κοινωνίας (τα κλιματιστικά θα μπορούσαν να μην υπάρχουν αν δεν ήταν τόσο κλειστές οι πόλεις, χωρίς πάρκα και πλατείες, έτσι ώστε να μη συγκεντρώνουν τέτοια θερμότητα - αυτό θα σήμαινε όχι μόνο μείωση της κατανάλωσης ενέργειας από τα κλιματιστικά, αλλά και λιγότερα εργοστάσια κτλ., οπότε και λιγότερη ανάγκη για ενέργεια).

2. δεν ξέρω. μακάρι.

3. πάλι ανοίγει άλλο θέμα που θα καταλήξει σε τεράστια διαφωνία, οπότε το αφήνω.

4. το ανάγκη-προσφορά-ζήτηση-αγορά νομίζω καταλαβαίνεις ότι δεν το δέχομαι ντε φάκτο σαν κάτι αυτονόητο. αυτονόητο είναι ότι για μένα τα κοινωνικά αγαθά πρέπει να ανήκουν στην ίδια την κοινωνία και όχι σε αυτούς του κολοσσούς, που βγάζουν δισεκατομμύρια με την εκμετάλλευσή τους. και φυσικά αυτονόητο είναι ότι το τι θα παραχθεί, πως θα παραχθεί και γιατί θα παραχθεί πρέπει να το αποφασίζει η ίδια η κοινωνία, ανάλογα με τις ανάγκες της, και όχι οι ίδιοι κολοσσοί που μετατρέπουν τα πάντα σε κέρδος.

5. δγ/δα. μου φαίνεται πάντως πως όχι.

8rilos!!!
21-03-2011, 23:33
(τα κλιματιστικά θα μπορούσαν να μην υπάρχουν αν δεν ήταν τόσο κλειστές οι πόλεις, χωρίς πάρκα και πλατείες, έτσι ώστε να μη συγκεντρώνουν τέτοια θερμότητα - αυτό θα σήμαινε όχι μόνο μείωση της κατανάλωσης ενέργειας από τα κλιματιστικά, αλλά και λιγότερα εργοστάσια κτλ., οπότε και λιγότερη ανάγκη για ενέργεια).

ρε καλο ειναι να οραματιζομαστε,αλλα καποια στιγμη πρεπει να παταμε και λιγο τα ποδια μας στο εδαφος...εσυ μιλας για πληρη αλλαγη της δομης των πολεων και της κοινωνιας παγκοσμιως:eek::eek:(φανταζει και οχι αδικα απιθανο να εφαρμοστει κατι τετοιο)

Red Unity
21-03-2011, 23:53
εσυ μιλας για πληρη αλλαγη της δομης των πολεων και της κοινωνιας παγκοσμιως
προφανώς...:p
θα σου κάνω διάλεξη μια μέρα από κόντα, γιατί από δω δε λέει....

8rilos!!!
21-03-2011, 23:54
προφανώς...:p
θα σου κάνω διάλεξη μια μέρα από κόντα, γιατί από δω δε λέει....

ρε δεν ειναι οτι δεν συμφωνω σε θεωρητικο επιπεδο,αλλα σε πρακτικο μιλαμε για κατι σχεδον ανεφικτο...

Red Unity
21-03-2011, 23:57
ρε δεν ειναι οτι δεν συμφωνω σε θεωρητικο επιπεδο,αλλα σε πρακτικο μιλαμε για κατι σχεδον ανεφικτο...
μπααα, τίποτα δεν είναι ανέφικτο. ότι φαίνεται τώρα ουτοπία, σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι πραγματικότητα και αυτό ίσχυε και παλιά (όχι και πολύ) για το σήμερα.

8rilos!!!
22-03-2011, 00:04
μπααα, τίποτα δεν είναι ανέφικτο. ότι φαίνεται τώρα ουτοπία, σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι πραγματικότητα και αυτό ίσχυε και παλιά (όχι και πολύ) για το σήμερα.

ρε μαλακα με κοροιδευεις; εννοειται πως τπτα δεν ειναι ανεφικτο αλλα το να αλλαξει η κοινωνικη δομη παγκοσμιως δεν θελει λιγα χρονια...θελει παρα μα παρα πολλα

Red Unity
22-03-2011, 00:08
θελει παρα μα παρα πολλα
καλά άραξε....:p
θα τα πούμε από κοντά μια μέρα ρε χαζέ.

zouparos
23-03-2011, 01:09
ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΤΟ ΒΌΛΛΕΥ ΜΕ ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ ΑΠ'ΕΞΩ
ΕΞΑΡΑ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗΣ ΣΤΟ ΑΕΚΑΚΙ
50ΑΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΗ ΣΙΕΝΑ ΜΕ 49-9 ΗΜΙΧΡΟΝΙΟ και τον πικέ να απορεί
http://www.sport24.gr/football/omades/Barcelona/article813355.ece/ALTERNATES/w620/BARCA.jpg
KAI TH MΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ΒΑΖΕΛΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ...

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΔΩΡΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ !!!!

DON
23-03-2011, 04:21
ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΤΟ ΒΌΛΛΕΥ ΜΕ ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ ΑΠ'ΕΞΩ
ΕΞΑΡΑ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗΣ ΣΤΟ ΑΕΚΑΚΙ
50ΑΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΗ ΣΙΕΝΑ ΜΕ 49-9 ΗΜΙΧΡΟΝΙΟ και τον πικέ να απορεί
http://www.sport24.gr/football/omades/Barcelona/article813355.ece/ALTERNATES/w620/BARCA.jpg
KAI TH MΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ΒΑΖΕΛΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ...

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΔΩΡΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ !!!!

Έλα μωρή γαμιόλα στην ΜΕΓΑΛΗ ομάδα με την κόκκινη την ρίγα και άσε τα πουστάκια που σε κάνανε ΝΤΙΝΤΗ εκειπέρα με τα μπορντό. ΜΑΛΑΚΑ

http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2010/05/pique-zlatan-ibrahimovic-barcelona-gay-copy.jpg

zouparos
23-03-2011, 04:39
συμπαικτης συμπληρωμα στη θεση μεσα στο γηπεδο του καρλες πουγιολ γινεται να ειναι πουστης??? ΠΟΤΕ!!

Ρώτα τη σακίρα να σου πει:p

Dude
23-03-2011, 04:40
Bi είναι το παιδί...

zouparos
23-03-2011, 04:41
μπαΙ μπάΙ είναι η μουρη σου κρητική ποντικομαμή με μουσια:p

lamar
23-03-2011, 12:54
μπαΙ μπάΙ είναι η μουρη σου κρητική ποντικομαμή με μουσια:p

Τι μπαι ρε ο παλιογκαιουλας!!! Πιτσι πιτσι με τον Ζλαταν. Και μαλλον αυτος θα ειναι και ο παθητικος!!!!:p

tc-g6
30-03-2011, 17:57
http://troktiko.eu/2011/03/30/%CE%BF-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%84%C E%B5%CF%81%CE%B1-%CE%AC%CF%84%CE%BF%CE%BC/

zouparos
31-03-2011, 02:07
sos ερωτηση...

πως βρισκουμε στο πισι μας πόση ram εχει βοηθειααααα

που πηγαινω να τα βρω

kopitis
31-03-2011, 02:12
alt + ctrl + del
και πας στις επιδόσεις για να δεις την μνήμη( νομίζω)...
hd capacity και hd free space τι είναι αυτά;

SuperSayian
31-03-2011, 02:15
sos ερωτηση...

πως βρισκουμε στο πισι μας πόση ram εχει βοηθειααααα

που πηγαινω να τα βρω

Εννοείς πόση χρησιμοποιείτε αυτή την ώρα η γενικά??

Για γενικά πολύ εύκολα απο Πίνακα Ελένχου>System and Security>System(Για win 7)

Αν θες να δεις πόση χρησιμοποιείτε ALT+ctrl+del>επιδόσεις,λέει κάτω αριστερά

kopitis
31-03-2011, 02:22
sos ερωτηση...

πως βρισκουμε στο πισι μας πόση ram εχει βοηθειααααα

που πηγαινω να τα βρω

εεεεεεεεεεεε από κάτω είχε γράψει και κάτι για hd capacity και hd free space αλλά το έσβησε...

αν εννοείς χωρητικότητα και ελευ΄θερο χώρο στον σκληρό δίσκο, πατάς δεξί κλικ και μετά ιδιότητες (πανω στον δίσκο) και στο βγάζει αμέσως..

zouparos
31-03-2011, 02:25
ευχαριστω πολυ μπραδερς για την βοηθεια. τα βρηκα

Dude
31-03-2011, 06:18
1) Στη σελίδα της ομάδας στη wikipedia βοηθός προπονητή αναφέρεται ακόμα ο Μανουσέλης... :) Αγγέλου και Καίσαρ δεν υπάρχουν καν σαν ονόματα. Όποιο καλό παιδί θέλει και μπορεί ας το αλλάξει.

2) Στο επίσημο σάιτ της ΚΑΕ η σελίδα που αφορά το Μίλαν Τόμιτς δεν έχει ανανεωθεί για τη φετινή χρονιά, καθώς ακόμα γράφει ότι παραμένει στο "πόστο του άμεσου συνεργάτη του Παναγιώτη Γιαννάκη". Προσπάθησα να επικοινωνήσω μέσω της σχετικής φόρμας επικοινωνίας για να ενημερώσω (έλεος), αλλά μάλλον αυτή δεν λειτουργεί (έλεος νο. 2). Αν κανείς έχει επαφή με αυτούς που είναι υπεύθυνοι για το εν λόγω σάιτ, ας κάνει την παλικαριά να ενημερώσει.

zouparos
31-03-2011, 06:49
τώρα το λες ε?? τι να συμμαζεψουμε τώρα μεχρι τις 10 απόψε??

*GrimReaper*
31-03-2011, 20:05
Φρίκη σε κολαστήριο των Σερρών

http://www.ksenixtis.gr/blog.php?detail=1380

αν ειναι δυνατον!

dora7
31-03-2011, 22:05
Φρίκη σε κολαστήριο των Σερρών

http://www.ksenixtis.gr/blog.php?detail=1380

αν ειναι δυνατον!

κι όμως είναι δυνατόν Grim όταν οι άνθρωποι παύουν να είναι άνθρωποι και συμπεριφέρονται χειρότερα κι από το τελευταίο κτήνος.....:mad::mad::eek::(

*GrimReaper*
01-04-2011, 15:43
ot7Ub957zzY

που ζουμε ρε φιλε...γαμω τα πΑΝΤΑ!

SuperSayian
01-04-2011, 18:41
Ρε κατάλαβε κανείς σας κανα σεισμό εκεί γύρω στις 16:30?

zouparos
01-04-2011, 18:43
η αδερφη μου τον καταλαβε λεει,εγω την εβρισα απ'τα νευρα μ γιατι δεν κτλβ τπτ
κ τωρα λενε για σεισμο στη θαλασσα της κρητης 6 ριχτερ

SuperSayian
01-04-2011, 18:49
Κρήτη??Και τον καταλάβαμε μέχρι εδω??Καλά βέβαια πολύ ελαφρύς ήταν,εγω ξάπλα ήμουν και κουνήθηκε λίγο ο καναπές!

Dude
01-04-2011, 19:48
Δυνατούτσικος και κυρίως μεγάλος σε διάρκεια...

*GrimReaper*
01-04-2011, 21:24
χαχαχ στο "πλακα κανεις" την σειρα του αντεννα δλδ...ητανε 2 βαζελοι μεσα στο Ολυμπικο νομιζω...και βαλανε τον εναν να πει τον υμνο του Ολυμπιακου πανω σε καρεκλα...χαχα κι εκεινος το εκανε φυσικα! ...αρε βαζελια!!!

zouparos
02-04-2011, 01:42
ναδαλ - φεντερερ σε λιγη ωρα και τελικος με τον τζοκοβιτς ποιον αλλον τι φορμα ειναι αυτη ρε...

φυσικά υποστηρίζω τον ισπανό γιατι μου την σπάνε τα ρομπότ!

Eleni7
02-04-2011, 01:48
Roger λεμεεεεεεεε

KonTaz
02-04-2011, 01:49
Πελάτης λέμε...

lamar
02-04-2011, 01:50
ναδαλ - φεντερερ σε λιγη ωρα και τελικος με τον τζοκοβιτς ποιον αλλον τι φορμα ειναι αυτη ρε...

φυσικά υποστηρίζω τον ισπανό γιατι μου την σπάνε τα ρομπότ!

Φεντερερ εννοειται....Οχι θα υποστηριξω το "πειραμα"......

KonTaz
02-04-2011, 01:52
Πελάτης....

Eleni7
02-04-2011, 01:54
Ειλικρινα σου μιλαω,δεν καθομαι να μετρησω νικες και Grand Slams.Απλα,2 ωριτσες τενις βλεποντας τον Φεντερερ στα καλα του (προ διετιας ή την 4ετια 2003,2004,2005,2006) ειναι το καλυτερο ναρκωτικο.Δεν εχει υπαρξει αλλος σαν κ αυτον.