PDA

View Full Version : Formula 1


Pages : [1] 2

kk_SEF
18-04-2010, 12:03
Επειδή είχα μια πρωινή κουβεντούλα με τον redglove αναρωτιόμουν αν παρακολουθείτε F1. Σήμερα στην Κίνα γίνεται χαμός όποιος έχει ευκαιρία ας το δει έστω και σε μαγνητοσκόπηση! Εχω πολύ καιρό να δω τόσο συναρπαστικό αγώνα :doggy


Γενικά το να δω έναν αγώνα από κοντά είναι κάτι που θέλω να κάνω κάποτε στη ζωή μου. Εχω φτάσει απίστευτα κοντά όταν δούλευα Ιταλία και όλο κάτι γινόταν και δεν έφτανα στη Μόντσα :mad: Επίσης είχα πάει Μονακό μια εβδομάδα μετά τον αγώνα που είχαν ακόμα τα curve,τις μπαριέρες και όλα τα υπόλοιπα στη θέση τους :D Αυτό μάλλον είναι το πλησιέστερο που έφτασα :D
Για να το κάνω πιο ενδιαφέρον είπα να βάλω κι ενα Poll για το ποια ομάδα υποστηρίζετε αλλά θα έβαζα μόνο 2 επιλογές (Ferrari - mclaren) κι έτσι το άφησα :D
Eγώ υποστηρίζω πάντα ferrari ανεξαρτήτως οδηγών. :woot

DON
19-04-2010, 16:56
Εγώ παρακολουθούσα ΦΑΝΑΤΙΚΑ μέχρι που το γαμήσανε το σπορ και αποσύρθηκα τεχνικά. Τι να δω? Αυτό το ΠΡΑΓΜΑ που λέγεται f1? ΑΡΝΟΥΜΑΙ.

TT7
20-04-2010, 03:10
Εγώ παρακολουθούσα ΦΑΝΑΤΙΚΑ μέχρι που το γαμήσανε το σπορ και αποσύρθηκα τεχνικά. Τι να δω? Αυτό το ΠΡΑΓΜΑ που λέγεται f1? ΑΡΝΟΥΜΑΙ.

Συμφωνω και επαυξανω...Αν μπορουσαμε να κανουμε μια ελαφρως ατοπη παρομοιωση ο Εκλεστοουν ειναι ο Κοκκαλης της F1 ...Χωρια που κλασσικα η Φερραρι κινουσε παντοτε τα νηματα στο παρασκηνιο τα νηματα παντοτε για να ευνοειται η ιδια και να αποδυναμωνονται οι υπολοιπες ομαδες...Εζησα την εποχη της μεγαλης κοντρας ΜακΛαρεν-Φερραρι με τον Χακινεν και τον Σουμαχερ αλλα εκτος απο αυτους υπηρχαν και αλλες ομαδες που εδιναν αλατοπιπερο στην διοργανωση ...ποιος ξεχναει την ομαδα Jordan με τα πιο cool σε εμφανιση μονοθεσια, τον Φρεντζεν , τον Φιζικελα ακομα και τον Ιρβαιν με τον Κουλθαρντ..Μπορει να μην γουσταρα καθολου Σουμαχερ και Φερραρι αλλα η ατμοσφαιρα και οι κοντρες εκεινη την περιοδο ηταν φανταστικες...τωρα πραγματικα αυτο που επικρατει ειναι ενα χαος και το θεαμα προκυπτει περισσοτερο απο την ασαφεια των κανονισμων και την ελλειψη πραγματικα μεγαλων οδηγων..Ο Εκλεστοουν και η παρεα του οδηγησαν το σπορ στην απολυτη παρακμη με συνεχη αλλαγη κανονισμων και ασυναρτητων αποφασεων που αρχικα φανηκαν να ευνοουν την Φερραρι και τον Σουμαχερ αλλα τελικα οδηγησαν στο χασιμο του ενδιαφεροντος και την απολυτη παρακμη...

kk_SEF
20-04-2010, 16:05
Μαζί σας για τις αλλαγές στους κανονισμούς παιδιά το έχουν ξεφτιλίσει το θέμα να προσπαθούν να πατήσουν τις μεγάλες ομάδες κάτω για να τις φτάσουν οι φτωχές και να έχουνε ανταγωνιστικό πρωτάθλημα... Ασχημαίνουν τα αυτοκίνητα όσο πάει, κόψανε και τους ανεφοδιασμούς που είχαμε να χαζεύουμε κανα Μασα να παίρνει παραμάζωμα τη μάνικα :d
Ασε που στην ελλάδα έχουμε εκφωνητές που με τσαντίζουν ειδικά στις εκκινήσεις που τσιρίζουνε σα μη πω τι..... Πού'σαι ρε Σταθάκηηηηηηηη

Ο συγκεκριμένος αγώνας πάντως ΑΞΙΖΕ το ξαναλέω.

dora7
21-04-2010, 22:30
Εγώ παρακολουθούσα μέχρι πέρισυ γιατι υποστήριζα Ράικοννεν με όποια ομάδα κι αν αγωνιζόταν. Αφού δεν τρέχει φέτος το παράτησα και βλέπω μόνο moto gp.

kk_SEF
22-04-2010, 00:18
Σε λάθος μηχανοκίνητο σπορ το γύρισες αφού σε ενδιέφερε ο Κίμι ;)

dora7
22-04-2010, 00:28
Σε λάθος μηχανοκίνητο σπορ το γύρισες αφού σε ενδιέφερε ο Κίμι ;)

Ειμαι άτομο με πολλά ενδιαφέροντα!!!!!!! Στο motogp υποστηρίζω Pedrosa....και Mika Kalio!!!!

kk_SEF
22-04-2010, 00:36
Με καθαρά αγωνιστικά κριτήρια όπως με τον Κίμι φαντάζομαι :p
Ο οποίος τρέχει 4τροχα αλλά δε θυμάμαι το πρωτάθλημα τώρα και βαριέμαι να googlαρω

dora7
22-04-2010, 00:40
Με καθαρά αγωνιστικά κριτήρια όπως με τον Κίμι φαντάζομαι :p
Ο οποίος τρέχει 4τροχα αλλά δε θυμάμαι το πρωτάθλημα τώρα και βαριέμαι να googlαρω

Ο Κίμι τρέχει στο WRC (ρούμπος!!!!!) και τι ακριβώς υπονοείς γαι τα κριτήριά μου αγαπητέ mod????:p:p:p:p:p:p:p

kk_SEF
22-04-2010, 01:00
Κρίνοντας από το nickname και το avatar? Ασε... τίποτα :rolleyes:

dora7
22-04-2010, 01:03
Κρίνοντας από το nickname και το avatar? Ασε... τίποτα :rolleyes:

Αυτό είναι βαρια προσβολή!!!!:eek::eek: Σε προκαλώ σε μονομαχία την αυγή!!!!!::D:D:D:D:D

kk_SEF
22-04-2010, 01:25
Αυγή δε μπορώ τέτοια ώρα που είμαι ακόμα εδώ και γράφω :p

Σε motogp πάντως εγώ μόνο τον dottore ξέρω ;)

dora7
22-04-2010, 01:30
Αυγή δε μπορώ τέτοια ώρα που είμαι ακόμα εδώ και γράφω :p

Σε motogp πάντως εγώ μόνο τον dottore ξέρω ;)

Τον αχώνευτο τον μπλιαχ???? ΕΛΕΟΣ!!!!!!

kk_SEF
22-04-2010, 01:38
Καλά ο Μουρίνιο είναι αχώνευτος για γνωστούς λόγους. Αυτός γιατί; Και μετά μου λες ότι για κριτήρια :p Ασε που μπορεί να έρθει κάποτε στη scuderia (χλωμότατο)

dora7
22-04-2010, 01:48
Καλά ο Μουρίνιο είναι αχώνευτος για γνωστούς λόγους. Αυτός γιατί; Και μετά μου λες ότι για κριτήρια :p Ασε που μπορεί να έρθει κάποτε στη scuderia (χλωμότατο)

Ασε τα κριτήριά μου ήσυχα αγαπητέ mod:D:D:D:D. Εγώ δεν τον παω γιατι είναι καραγκιόζης. Κι αν ερθει στη scuderia (λέμε τώρα γιατί δεν βλέπω να το τολμάει, σκέφτεται και την ξεφτίλα) θα γελάσουμε πολύ!!!!!:p:p:p:p

kk_SEF
22-04-2010, 01:54
:eek::eek::eek: Καραγκιόζης ο μεγαλύτερος οδηγός που έχει περάσει ποτέ;; Και όχι τίποτα άλλο δεν έχω ακούσει από άλλον για κάτι μεμπτό όπως π.χ. λέγανε όλοι για τον Σούμι να το καταλάβω...

DON
22-04-2010, 13:12
Τον αχώνευτο τον μπλιαχ???? ΕΛΕΟΣ!!!!!!

ΑΧΩΝΕΥΤΟΣ ΜΠΛΙΑΧ Ο ΒΑΛΕ??? :eek::eek::eek::eek::eek:

dora7
22-04-2010, 13:29
ΑΧΩΝΕΥΤΟΣ ΜΠΛΙΑΧ Ο ΒΑΛΕ??? :eek::eek::eek::eek::eek:

Δεν λέω ότι δεν είναι καλός οδηγός, αλλα ας μην είχε το θεό τον αρχιμηχανικό του τον Jeremy και θα βλέπαμε..... εγώ πάντως τον θεωρώ καραγκιοζάκο!!!!

DON
22-04-2010, 13:49
Δεν λέω ότι δεν είναι καλός οδηγός, αλλα ας μην είχε το θεό τον αρχιμηχανικό του τον Jeremy και θα βλέπαμε..... εγώ πάντως τον θεωρώ καραγκιοζάκο!!!!

Kαλά μην λέμε ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ. Το παλικάρι είναι ΚΑΜΙΚΑΖΙ...Πήγε στην ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜEΝΗ yamaha και την έκανε CHAMPIONS! Κανένας μηχανικός δεν μπορεί να σε κάνει να κάνεις ΑΥΤΑ :

vO5z_aWdhEY

sfPM77TsGaA

dora7
22-04-2010, 16:03
Επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ!!! Αλλά δεν τον πάω με τίποτα, κι οπωσδήποτε ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ εχει βάλει το χεράκι του κι ο αρχιμηχανικός του (τον οποίο παίρνει πάντα μαζί του στις ομάδες που πηγαίνει):d

DON
23-04-2010, 12:42
Επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ!!! Αλλά δεν τον πάω με τίποτα, κι οπωσδήποτε ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ εχει βάλει το χεράκι του κι ο αρχιμηχανικός του (τον οποίο παίρνει πάντα μαζί του στις ομάδες που πηγαίνει):d

και ο σουμάχερ έκανε το ίδιο ακριβώς...τον κάνει σιχαμένο ή "έχει βάλει το χεράκι του"?

dora7
23-04-2010, 13:13
και ο σουμάχερ έκανε το ίδιο ακριβώς...τον κάνει σιχαμένο ή "έχει βάλει το χεράκι του"?

Αγαπητέ Don,

Είναι προφανές ότι διαφωνούμε. Εχω διαφωνήσει και με άλλους για τον συγκεκριμένο. Δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα στον Ρόσι, αλλά δεν τον ακυρώνω σαν πολύ καλό οδηγό. Απλα΄θεωρώ ότι υπάρχουν και άλλοι πολύ καλοί οδηγοί που αν είχαν το back up του Ρόσι τώρα θα μιλάγαμε γι' αυτούς...ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?????????:):):):):):):):):):):):)

kk_SEF
15-05-2010, 16:36
Μονακό ο αγαπημένος μου αγώνας... οπτικά! Είχα και την σπάνια ευκαιρία να περπατήσω την "πίστα" πριν μερικά χρόνια κι ενώ ήταν ακόμα στη θέση τους μπαριέρες και curve και μου κόλλησε ακόμα περισσότερο. Το να δω αγωνα εκεί από κοντά πάει μαζί με τα άλλα απατηλά όνειρα, να πάω στην πρωτοχρονιάτικη συναυλία στη Βιέννη, να έχω courtseat στο ΣΕΦ σε ένα σημαντικό αγώνα κλπ :(

zouparos
15-05-2010, 16:48
κ εμενα ο αγαπημενος μου αγώνας μαζί με την μόντσα:cool:
και εγώ τον είχα περπατήσει όσο προλάβαινα χωρίς μπαριέρες βέβαια στο μονακο-οσφπ. Από κοντά είναι φρικώδες να συλλογιστείς πως κάτω απ'το καζινοξενοδοχειο πάνε με 340

DON
18-05-2010, 13:42
Έχει ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ τόσο πολύ η F1 που έγινε GP στο Monaco ένα GP που μέχρι πριν 2-3 χρόνια το περίμενα 3 μήνες πριν και κάθε χρόνο μάζευα λεφτά να πάω και ποτέ δεν πήγαινα τελικά αφού δεν φτάνανε στο τέλος και φέτος ΕΓΙΝΕ και δεν το ήξερα ΚΑΝ. ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟ ΣΠΟΡ ΜΑΛΑΚΑ ΕΚΛΕΣΤΟΟΥΝ!

kk_SEF
27-06-2010, 17:57
Απίστευτο ατύχημα σήμερα για όποιον δεν το είδε ο Webber μετά από αυτό βγήκε κανονικά από το αυτοκίνητο μόνος του.
http://www.contra.gr/Motorsport/World/Formula1/278980.html
Ειδικά το Incar είναι ανατριχιαστικό!

*GrimReaper*
27-06-2010, 18:07
οσο και να φρεναρε ο αλλος η μαλακια ειναι καθαρα δικια του!

μιγάδας
27-06-2010, 21:29
κατι επαθε ο μπροστινος νομιζω(το μονοθεσιο εννοω) και δεν μπορουσε να επιταχυνει ή κατι τετοιο.......

τελικα ο γουεμπερ συνεχισε τον αγωνα;;; το λεω γιατι μου φανηκε οτι στο τελος τον ειδα στην τελικη καταταξη............

linaskleiza7
27-06-2010, 22:08
κατι επαθε ο μπροστινος νομιζω(το μονοθεσιο εννοω) και δεν μπορουσε να επιταχυνει ή κατι τετοιο.......

[font="arial black"]τελικα ο γουεμπερ συνεχισε τον αγωνα;;; το λεω γιατι μου φανηκε οτι στο τελος τον ειδα στην τελικη καταταξη............
οχι.Στο Αλφα είπανε οτι ο μπροστινός(Κοβαλάιννεν) φρέναρε...
(Η ευθύνη είναι του Γουέμπερ πάντως)

kk_SEF
27-06-2010, 22:58
Με τι να συνεχίσει βρε Μιγάδα με τα πόδια; :p Είδες πως έγινε το μονοθέσιο; f16! Προσέξτε ότι χτύπησε διαφημιστική πινακίδα που κρεμόταν πάνω από την πίστα. Ο Κοβαλάινεν δε μου φάνηκε να κάνει κάτι περίεργο, σίγουρα το φταίξιμο είναι του Γουέμπερ.
Γενικά θα πέσουν ενστάσεις μάλλον με όσα έγιναν με το αυτοκίνητο ασφαλείας και τα πιτ στοπ.

Airness
27-03-2011, 13:52
GP Αυστραλίας: Ο βασιλιάς στον θρόνο του... πρώτος ξανά ο Φέτελ

http://www.contra.gr/Motorsport/World/Formula1/316060.html

redglove
28-03-2011, 04:54
Τρελό μονοθέσιο η Red Bull, τι να λέμε.. 1 δευτερόλεπτο μπροστά από την εκκίνηση!

Για εμένα ο καλύτερος σήμερα (χθες) ήταν ο Πετρόφ πάντως. Και μετά ο Χάμιλτον.

Κρίμα για τον Κούμπιτσα γιατί η Ρενό φαίνεται να έχει επίσης καλό μονοθέσιο και ο Πολωνός θα μπορούσε να κάνει τη σεζόν του..

zouparos
28-03-2011, 07:28
ασχολείστε ακόμα μ'αυτο το άθλημα??
έχει πεθάνει 3+ χρόνια τώρα. και ελέφαντας να ήταν θα 'χε λιώσει.
μονο μονακο αξιζει και μοντσα να θυμηθουμε τα παλια:(

forza ferrari - fuck alonso

redglove
28-03-2011, 22:09
ασχολείστε ακόμα μ'αυτο το άθλημα??
έχει πεθάνει 3+ χρόνια τώρα. και ελέφαντας να ήταν θα 'χε λιώσει.
μονο μονακο αξιζει και μοντσα να θυμηθουμε τα παλια:(

forza ferrari - fuck alonso

Το ξέρεις ότι ο Αλόνσο είναι στη Φεράρι ε; Και ότι αν γαμηθεί αυτός μετά θα μείνεις με τον Μάσσα;

zouparos
28-03-2011, 22:47
δεν ασχολουμαι πια με την φερράρι. ο αλονσο σε εμας είναι σα να κλείσει ο πουγιολ στην ρεάλ. τιναφταρε.

Φέρτε μου μιχαλάκη να κοντράρεται με χάκινεν
και ζαν τοντ συνοφριωμένο.

TT7
28-03-2011, 23:41
Αυτες ηταν μαχες ε Ζουπ??
Οχι τα γατακια τα τωρινα....

sKBcNSdQkqk&feature=related

KingJames
29-03-2011, 00:38
Ζουπαρε τα παραλές για Αλόνσο.Πως προσδιορίζεις οτι δν έπρεπε να πάει στη Φερραρι ? Επειδή μπούκωσε το Μιχι ή επειδή καβάλησε Μακλαρεν ?

redglove
29-03-2011, 01:16
Κίμι Ραικκόνεν, ο τελευταίος μεγάλος.-

johny b
29-03-2011, 02:09
Θέλω Πουρναράκη άσχετο να μην πετυχαίνει τίποτα ποτέ.
Σουμάχερ τιτανοτεράστιος. Θα πάρει πρωτάθλημα 50 χρονών και θα σπάσει κι αυτό το ρεκόρ του Φάντζιο.
ΥΓ. Ρε redglove ποιός Ραηκόνεν?

GEMAN7
29-03-2011, 02:54
Ωραίες εποχές... Σουμάχερ - Χάκινεν. Τότε παρακολουθούσα φανατικά, από το 2006 και μετά κάθε χρόνο και λιγότερο.

http://cache4.asset-cache.net/xc/1186525.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=77BFBA49EF878921F7C3FC3F69D929FDBB4BB119F39A5D1E 9AD0AC6A047DE0F9115842FF9021B3A5A7CFF610D5B4FC25

dora7
29-03-2011, 12:49
ε οχι και ποιος Ράικονεν βρε johny b....ΤΡΕΛΟΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΑΡΑ, Φιλανδός με τα όλα του...;)

Χάκινεν ΜΕΓΑΛΗ ΛΑΤΡΕΙΑ επίσης!!!!!!!!:)

redglove
29-03-2011, 13:23
Θέλω Πουρναράκη άσχετο να μην πετυχαίνει τίποτα ποτέ.
Σουμάχερ τιτανοτεράστιος. Θα πάρει πρωτάθλημα 50 χρονών και θα σπάσει κι αυτό το ρεκόρ του Φάντζιο.
ΥΓ. Ρε redglove ποιός Ραηκόνεν?

Αυτός που ήταν οδηγάρα και τα έγραφε όλα στα @@ του. Και συνεχίζει να κάνει την κάβλα του στο Ράλλυ.

Όχι σαν τον δικό σου που ήρθε 90 να τρέξει σε Γκραν Πρι και να ξεφτυλίζεται αδυνατώντας να περάσει τον Μπουέμι. Ή που το 1/4 των τίτλων του είναι σαν το περσινό πρωτάθλημα της ζέλας!

KonTaz
29-03-2011, 13:29
Θέλω Πουρναράκη άσχετο να μην πετυχαίνει τίποτα ποτέ.
Σουμάχερ τιτανοτεράστιος. Θα πάρει πρωτάθλημα 50 χρονών και θα σπάσει κι αυτό το ρεκόρ του Φάντζιο.
ΥΓ. Ρε redglove ποιός Ραηκόνεν?

Και Παλομπαρίνι...

dora7
29-03-2011, 13:33
Και Παλομπαρίνι...

και Σταυρούλα (σετ με Πουρναράκη....).....χαχαχαχ:p:p

johny b
29-03-2011, 15:09
Αυτός που ήταν οδηγάρα και τα έγραφε όλα στα @@ του. Και συνεχίζει να κάνει την κάβλα του στο Ράλλυ.

Όχι σαν τον δικό σου που ήρθε 90 να τρέξει σε Γκραν Πρι και να ξεφτυλίζεται αδυνατώντας να περάσει τον Μπουέμι. Ή που το 1/4 των τίτλων του είναι σαν το περσινό πρωτάθλημα της ζέλας!

Αν δεν υπήρχε ο Σουμάχερ, η Φόρμουλα 1 θα είχε πεθάνει μαζί με το Σένα.
Τώρα αυτό για το βάζελο αναμενόμενο ήταν. Αρχίσαμε τα λογικά πηδήματα με Ίντερ, Μάντσεστερ, Ρεάλ. Μετά πιάσαμε το ΝΒΑ. Τώρα φτάσαμε και στη Φόρμουλα 1. Σε λίγο θα γίνεται αναλογία με το φαινόμενο του Θερμοκηπίου.

ε οχι και ποιος Ράικονεν βρε johny b....ΤΡΕΛΟΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΑΡΑ, Φιλανδός με τα όλα του...;)

Χάκινεν ΜΕΓΑΛΗ ΛΑΤΡΕΙΑ επίσης!!!!!!!!:)

Όλοι οι Φινλανδοί οδηγάρες και καλά παιδιά είναι. Αλλά 1 τίτλο έχει πάρει κι ο Βιλνέβ. Άλλο επίπεδο. Το Χάκινεν τον αντιπαθούσα μικρός γιατί το 'παιρνα οπαδικά. Αλλά είχε ποιότητα. Κάτσε δες και το Τοπ γκίαρ με το Χάκινεν. Έχει πολύ γέλιο

dora7
29-03-2011, 15:26
Αν δεν υπήρχε ο Σουμάχερ, η Φόρμουλα 1 θα είχε πεθάνει μαζί με το Σένα.
Τώρα αυτό για το βάζελο αναμενόμενο ήταν. Αρχίσαμε τα λογικά πηδήματα με Ίντερ, Μάντσεστερ, Ρεάλ. Μετά πιάσαμε το ΝΒΑ. Τώρα φτάσαμε και στη Φόρμουλα 1. Σε λίγο θα γίνεται αναλογία με το φαινόμενο του Θερμοκηπίου.

Όλοι οι Φινλανδοί οδηγάρες και καλά παιδιά είναι. Αλλά 1 τίτλο έχει πάρει κι ο Βιλνέβ. Άλλο επίπεδο. Το Χάκινεν τον αντιπαθούσα μικρός γιατί το 'παιρνα οπαδικά. Αλλά είχε ποιότητα. Κάτσε δες και το Τοπ γκίαρ με το Χάκινεν. Έχει πολύ γέλιο

τι να τα κάνω τα πολλά πρωταθλήματα άμα ο πρωταθλητής είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ξενέρωτος??????? ξενερώνω κι εγώ;)... η ταχύτητα σε όλες τις μορφές της θέλει τρέλα, παράνοια, @@ και άγνοια κινδύνου, να λες οδηγεί ο Ράικονεν και να γουστάρεις το κάθε δευτερόλεπτο του αγώνα!!!!!;):)

zouparos
29-03-2011, 15:35
milos αυτο που περιγράφεις είναι ο γιαρνο τρουλι,αντε ο τζιανκαρλο φισικέλα όχι το μουνακι ο ραικόννεν. όλα τα αγγλακια της μκλαρεν εδω μαζευτηκατε μου φαινεται >.<:p

πάντως η ξενερα μου με την φορμουλα δεν εγκειται πια στους οδηγούς,γιατι μια αδυναμια μου απο παλια ο μπάτον ακομα παίζει αλλά στο ξερίζωμα με την παραδοση.

που ειναι η ιμολα ρε εκλστοουν ΜΑΛΑΚΑ γαμώ το ντουμπάι και το καταρ??? εδω εβγαλε το σπα για 2 χρονιες ο φραγκοφονιας

dora7
29-03-2011, 15:39
milos αυτο που περιγράφεις είναι ο γιαρνο τρουλι,αντε ο τζιανκαρλο φισικέλα όχι το μουνακι ο ραικόννεν. όλα τα αγγλακια της μκλαρεν εδω μαζευτηκατε μου φαινεται >.<:p

αχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ
αχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ

που τα βρίσκεις και τα λες ζουπ?????????:p:p :eek:

johny b
29-03-2011, 15:42
Αυτό που περιγράφει είναι ο Τζιμ Κλαρκ, ο Ζυλ Βυλνέβ κι ο Σέννα. Κατά τύχη και οι τρεις βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα...

dora7
29-03-2011, 15:49
Αυτό που περιγράφει είναι ο Τζιμ Κλαρκ, ο Ζυλ Βυλνέβ κι ο Σέννα. Κατά τύχη και οι τρεις βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα...

το ότι δεν πατε καποιοι τον Κίμι δεν σημαίνει ότι δεν είναι ΟΔΗΓΑΡΑ που τρέχει στα όρια της παράνοιας και εγω προσωπικά τον γουστάρω τρελά γι αυτό...και παρ' όλα αυτά μια χαρά είναι το παλικάρι;);)

εγώ πιστεύω το εξής...
όταν μπλέκεις με την ταχύτητα και την κάνεις τρόπο ζωής, πρέπει να μπορείς και να την διαχειρίζεσαι στα όρια, αλλιώς ασε το άθλημα σ' αυτούς που μπορούν να το κάνουν αυτό, γιατί από οδηγούς της Κυριακής χορτάσαμε...;):rolleyes:

johny b
29-03-2011, 15:55
το ότι δεν πατε καποιοι τον Κίμι δεν σημαίνει ότι δεν είναι ΟΔΗΓΑΡΑ που τρέχει στα όρια της παράνοιας και εγω προσωπικά τον γουστάρω τρελά γι αυτό...και παρ' όλα αυτά μια χαρά είναι το παλικάρι;);)


Σωστά το λες. Είναι ένα παλικάρι μια χαρά

dora7
29-03-2011, 16:02
Σωστά το λες. Είναι ένα παλικάρι μια χαρά

δεν σε πιάνω ακριβώς εδώ....τι ακριβώς εννοείς????;):confused:
γιατί το πνεύμα αυτού του σχολίου παίζει σε μια κλίμακα +απειρο - άπειρο, εξαρτάται πως το λες.....:p

zouparos
29-03-2011, 16:04
και μιας που μιλήσατε για προσφατο παρελθον θυμάστε και εσείς τον μπαρικέλο ως μπαριτσέλο??:p

johny b
29-03-2011, 16:07
Τόσα χρόνια που αγωνίζεται ο Μπαρικέλο θα αλλάξει 13 φορές όνομα.
Όταν λέμε παλικάρι μια χαρά, εννοούμε καλό παιδί. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Ψιλοαδιάφορος.

dora7
29-03-2011, 16:31
Τόσα χρόνια που αγωνίζεται ο Μπαρικέλο θα αλλάξει 13 φορές όνομα.
Όταν λέμε παλικάρι μια χαρά, εννοούμε καλό παιδί. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Ψιλοαδιάφορος.

κατ' αρχήν συμφώνησε μαζί σου ο Don με τον οποίο το έχουμε εξαντλήσει το συγκεκριμένο θέμα πιο παλιά, έχουμε πιαστεί μαλλί με μαλλί κλπ κλπ:D..οπότε ανταλλάξτε οι δύο σας πμ για το μεγαλείο του Σουμάχερ :p:p:p κι αφήστε τους πραγματικούς γνώστες του αθλήματος να γουστάρουν πραγματικούς οδηγούς....:p:p;)

johny b
29-03-2011, 16:37
Πρόσεξε για να αντιληφθείς τη διαφορά. Ο Ραηκόνες είναι καλός οδηγός. Στη φόρμουλα, στο ράλι, στο τρακτέρ, στο ανατρεπόμενο, παντού. Ο Σουμάχερ είναι μεγάλος οδηγός φόρμουλας 1.
Όταν θα χωρίζονται οι παρακολουθούντες το σπορ σε Ραηκονικούς και αντιΡαηκονικούς τότε θα πιάσει το στάτους αυτό.

KingJames
29-03-2011, 16:54
Συμφωνώ με Johny.Πολύ καλός οδηγός,γκαντέμης,Αησμαν όνομα κ πράγμα.Οι πιο δυνατές του εκφράσεις είναι μετά από τα πιώματά του.Ξενέρωτος κ ήταν κομμάτι αταίριαστο με τη Φερραρι.

dora7
29-03-2011, 18:07
Συμφωνώ με Johny.Πολύ καλός οδηγός,γκαντέμης,Αησμαν όνομα κ πράγμα.Οι πιο δυνατές του εκφράσεις είναι μετά από τα πιώματά του.Ξενέρωτος κ ήταν κομμάτι αταίριαστο με τη Φερραρι.

Ενώ ο Σούμι ε??? ο ορισμός της ελκυστικής εκφραστικής φάτσας.....το νερντ που στο χορό του σχολείου έτρωγε ολη νυχτα πατατάκια.....:D:p

ε τώρα μην το ρίξουμε στο κουτσομπολιό και στις κατινιές γιατί ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΧΑΛΑΡΑ σας παιζω κι εκει ΑΝΕΤΑ!!!!!!!:p:p

KingJames
29-03-2011, 18:39
Ξενέρωτος δν ήταν.Βλαχάκι πέστον,κακόγουστο ξενέ όχι με τίποτα.Ειδικά '96-'00.
Τα επόμενα χρόνια ναι μεν γούσταρα δυναστεία,αλλά έχασα ενδιαφέρον.Συνυπολόγισε τις τακτικές τις Φερραρι με έκαναν να υποστηρίζω άλλο οδηγό.

TT7
29-03-2011, 20:27
Συνυπολόγισε τις τακτικές τις Φερραρι με έκαναν να υποστηρίζω άλλο οδηγό.

Τετοια παραγκα δεν εχει υπαρξει σε αλλο αθλημα στην παγκοσμια ιστορια...Κουφαλες οι Ιταλοι τα ηξεραν τα κολπα...μτι να πρωτοθυμηθουμε...μεχρι οτι μολυνει το περιβαλλον ο κινητηρας της Μερσεντες και να του επιβαλλουν αλλαγες καταφεραν οι κουφαλες...χαχαχα...

Αυτη η εικονα του ψυχρου Χακινεν με το μαυρο και ασημενιο μονοθεσιο της ΜακΛαρεν ειναι η πιο cool εικονα που θυμαμαι απο formula 1.....

Εκαστος στο ειδος του και οι Φινλανδοι στην οδηγηση!!!!

*GrimReaper*
29-03-2011, 21:31
Εκαστος στο ειδος του και οι Φινλανδοι στην οδηγηση!!!!

Η οδηγηση θελει τον Φιλανδο της

*GrimReaper*
30-03-2011, 13:39
Πηγαίνει NASCAR ο Ράικονεν

http://www.sport24.gr/Sports/Motorsport/wrc/phgainei_nascar_o_raikonen.819711.html

θα αφησει τιποτα ο ανθρωπος?

dora7
30-03-2011, 14:07
Πηγαίνει NASCAR ο Ράικονεν

http://www.sport24.gr/Sports/Motorsport/wrc/phgainei_nascar_o_raikonen.819711.html

θα αφησει τιποτα ο ανθρωπος?

όχι μωρέ ο ψιλοαδιάφορος οδηγός....:p:p:rolleyes:

KingJames
30-03-2011, 14:11
Αλα Μοντογια ? Αυτό τα λέει όλα...

dora7
30-03-2011, 14:13
Αλα Μοντογια ? Αυτό τα λέει όλα...

άμα είσαι οδηγάρα μπορείς παντού...;);) αλλιώς εισαι κότα...:p

Dude
30-03-2011, 17:21
Εκεί βασιλεύουν άλλοι...

BWKisUSxjXk
P_a8dDltfDk

Storm1973
06-04-2011, 23:42
Ένα καημό είχαμε οι Φερραρικοί στην εποχή μου.
Να δούμε το καλύτερο οδηγό όλων των εποχών να οδηγάει για την Σκουντερία.
Α ρε μεγάλε Σένα.Αντί για εσένα φάγαμε στην μάπα τον πούστη τον Γερμανό που ήταν μια τρίχα απο τα @@ σου.
Rip Σενα.

johny b
07-04-2011, 00:39
Ένα καημό είχαμε οι Φερραρικοί στην εποχή μου.
Να δούμε το καλύτερο οδηγό όλων των εποχών να οδηγάει για την Σκουντερία.
Α ρε μεγάλε Σένα.Αντί για εσένα φάγαμε στην μάπα τον πούστη τον Γερμανό που ήταν μια τρίχα απο τα @@ σου.
Rip Σενα.

e όχι.
Υπερβάλλεις λίγο.
Για τον καημό δεν ξέρω γιατί ήμουν μικρός τότε αλλά μια τρίχα απ'τα τέτοια οποιουδήποτε δεν τον λες το Σουμάχερ. Ούτε του Σένα ούτε του κανένα.
Κι εδώ που τα λέμε πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε ο Σένα να διεκδικήσει πρωτάθλημα με κατώτερο αυτοκίνητο στη Φεράρι όπως ο Σουμάχερ στα 3-4 πρώτα χρόνια.

Airness
07-04-2011, 00:53
e όχι.
Υπερβάλλεις λίγο.
Για τον καημό δεν ξέρω γιατί ήμουν μικρός τότε αλλά μια τρίχα απ'τα τέτοια οποιουδήποτε δεν τον λες το Σουμάχερ. Ούτε του Σένα ούτε του κανένα.
Κι εδώ που τα λέμε πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε ο Σένα να διεκδικήσει πρωτάθλημα με κατώτερο αυτοκίνητο στη Φεράρι όπως ο Σουμάχερ στα 3-4 πρώτα χρόνια.
Επειδή ακριβώς ήσουν μικρός και λογικό να μην θυμάσαι και να μην ξέρεις, είναι φυσικό να μην καταλαβαίνεις τι εστί Σένα. Για τον Σουμάχερ ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα πρωταθλήματα που διεκδίκησε και πήρε, τα πήρε με αυτοκίνητα ανώτερα του ανταγωνισμού και με κανόνες φτιαγμένους (όλως τυχαίως...) για τα αυτοκίνητα που οδηγούσε (γνωστές οι παράνομες εκινήσεις των Μπένετον...). Να μην αναφέρω και τα άλλα μέτρα και τα άλλα σταθμά που ίσχυαν για αυτόν πάντα... Για τον Σένα δές μόνο το παρακάτω βίντεο απέναντι στο ρομπότ (Williams) του Πρόστ στην βροχερή Βραζιλία με το κάρο (McLaren) του για την εποχή εκείνη...

A4Cfpaun978

johny b
07-04-2011, 01:02
Έηρ σε νοιώθω. Όπως και το Στορμ. Είναι παιδικός σας ήρωας.
Αλλά ας μην υπερβάλλουμε. Μπορεί να μην τον πρόλαβα εντελώς αλλά 5-6 πράγματα τα ξέρω.
Ο Σέννα πρωτάθλημα ούτε διεκδίκησε ούτε πήρε με κατώτερο αυτοκίνητο. Για την ακρίβεια τη μόνη φορά που ήταν ελαφρώς αουτσάηντερ ήταν στην τερατώδη ΜακΛάρεν Χόντα επειδή ήταν νούμερο 2 πίσω απ'τον Προστ. Μεμονωμένες νίκες ή σόου όπως στο ΄Εντμοντον που έριξε γύρο στο δεύτερο σε βρεγμένο έκανε.
Κατά τα λοιπά αν είναι ανώτερος των υπόλοιπων, που αμφιβάλλω, από λίγο είναι.
Τζιμ Κλαρκ, Προστ, Σουμάχετ, Φάντζιο είναι τεράστια μεγέθη.
Είναι ο Σέννα ο πιο γκαβλωτικός ναι, είναι ο πιο επαγγελματίας, ο πιο ανταγωνιστικός αλλά ο καλύτερος ....δεν ξέρω.

Storm1973
07-04-2011, 02:19
Έηρ σε νοιώθω. Όπως και το Στορμ. Είναι παιδικός σας ήρωας.
Αλλά ας μην υπερβάλλουμε. Μπορεί να μην τον πρόλαβα εντελώς αλλά 5-6 πράγματα τα ξέρω.
Ο Σέννα πρωτάθλημα ούτε διεκδίκησε ούτε πήρε με κατώτερο αυτοκίνητο. Για την ακρίβεια τη μόνη φορά που ήταν ελαφρώς αουτσάηντερ ήταν στην τερατώδη ΜακΛάρεν Χόντα επειδή ήταν νούμερο 2 πίσω απ'τον Προστ. Μεμονωμένες νίκες ή σόου όπως στο ΄Εντμοντον που έριξε γύρο στο δεύτερο σε βρεγμένο έκανε.
Κατά τα λοιπά αν είναι ανώτερος των υπόλοιπων, που αμφιβάλλω, από λίγο είναι.
Τζιμ Κλαρκ, Προστ, Σουμάχετ, Φάντζιο είναι τεράστια μεγέθη.
Είναι ο Σέννα ο πιο γκαβλωτικός ναι, είναι ο πιο επαγγελματίας, ο πιο ανταγωνιστικός αλλά ο καλύτερος ....δεν ξέρω.

Και εγω σε νοιωθω.Μεγάλωσες με το μεγαλύτερο λαμόγιο στην ιστορία της F1.
O καλύτερος οδηγός που οδήγησε για την Ferrari ηταν ο Ζίλ Βιλνέβ και όχι ο Γερμανόπουστας.Αν ζούσε ο Έντζο θα τον πέταγε στον Καιάδα.
Ο Σουμάχερ ήταν μέρος της μεγαλύτερης παράγκας στην Ιστορία της Formula 1.Άς είναι καλά ο Ανιέλι.Και είμαι Ferrari άρρωστος.Αλλά με τον Βούδα τον Τόντ και τον ασχημομούρη Γερμανό αηδίασα.
Φανατικός Τιφόζι είμαι αλλά και αντι-Σουμάχερ οσο δεν πάει.
Είναι ιεροσυλία να συγκρίνεις τον Σουμάχερ με τον Σένα.Ο Σένα δεν ήταν ένας απλός οδηγός αγώνων.Είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα πού είδε η F1.
Στην Βραζιλία τον έχουν κορώνα στο κεφάλι τους.Ούτε τον Πελέ(άλλο νιμού αυτό) δεν είχαν έτσι.

Τώρα μας πασάρουν το άλλο το μαλακισμένο τον Βέττελ.Ναι αυτό το κριάρι που δεν ξέρει να προσπερνάει.
Μόνο ο Χάμιλτον αξίζει σήμερα.Μακάρι να έρθει στην Ferrari.

Και κάτι ακόμα.Το βίντεο που έβαλε ο φίλος ήταν το 1993 στο Ντόνιγκτον.Ο Σέννα έιχε το τρίτο σε δυναμική μονοθέσιο Η μπενετόν του Γερμανοτσολιά Σουμάχερ είχε μοτέρ τελευταίων προδιαγραφών της Ford.Ford είχε και η McLaren του Σένα, αλλά της προηγούμενης χρονιάς.
Τα Γουίλιαμς δεν πιάνονταν.Έβρεξε όμως και τούς έκανε να μοιάζουν με κοινούς θνητούς ο Θεός Σένα.

Εδώ όλο τον σεβασμό μου στον Χάμιλτον.Κοιτάχτε πως κάνει που οδήγησε το μονοθέσιο του ειδωλού του.
http://www.youtube.com/watch?v=0yCsdnUW2Ww

Μάγκας ο Σοκολάτας.Τον πάω με χίλια.Μακάρι να φύγει ο Αλόνσο και να έρθει αυτός που είναι και οδηγάρα και προσπερνάει καλύτερα απο όλους.

KingJames
07-04-2011, 02:45
Σένα είμαι φουλ,αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως ο θανατός του εδωσε ακόμα πιο ηρωική κ θρυλική υπόσταση γύρω από το ονομά του (ακόμα κ οι συμπτώσεις εκείνο το σ/κ στην Ίμολα ήταν τρομακτικά πολλές).
Επίσης πολύ καυλωτικός Μανσελ.Μαχητής με όλη την έννοια,έμεινε ταπί για να αγοράσει μονοθέσιο κ να τρέξει στις μικρές κατηγορίες.Ανατριχιαστικό.
Τζόνη πρέπει να βάλεις κ τον Νουβολάρι μέσα.eφερε πρώτος την πλαγιολίσθηση στους αγώνες.Ακόμα τους γα..ζώνει με την Αλφα Ρομεο...


Και κάτι ακόμα.Το βίντεο που έβαλε ο φίλος ήταν το 1993 στο Ντόνιγκτον.Ο Σέννα έιχε το τρίτο σε δυναμική μονοθέσιο Η μπενετόν του Γερμανοτσολιά Σουμάχερ είχε μοτέρ τελευταίων προδιαγραφών της ford.ford είχε και η mclaren του Σένα, αλλά της προηγούμενης χρονιάς.
Τα Γουίλιαμς δεν πιάνονταν.Έβρεξε όμως και τούς έκανε να μοιάζουν με κοινούς θνητούς ο Θεός Σένα.
Σωστή επισήμανση.Ίσως κ χειρότερο.

johny b
07-04-2011, 03:08
Και εγω σε νοιωθω.Μεγάλωσες με το μεγαλύτερο λαμόγιο στην ιστορία της f1.
O καλύτερος οδηγός που οδήγησε για την ferrari ηταν ο Ζίλ Βιλνέβ και όχι ο Γερμανόπουστας.Αν ζούσε ο Έντζο θα τον πέταγε στον Καιάδα.
Ο Σουμάχερ ήταν μέρος της μεγαλύτερης παράγκας στην Ιστορία της formula 1.Άς είναι καλά ο Ανιέλι.Και είμαι ferrari άρρωστος.Αλλά με τον Βούδα τον Τόντ και τον ασχημομούρη Γερμανό αηδίασα.
Φανατικός Τιφόζι είμαι αλλά και αντι-Σουμάχερ οσο δεν πάει.
Είναι ιεροσυλία να συγκρίνεις τον Σουμάχερ με τον Σένα.Ο Σένα δεν ήταν ένας απλός οδηγός αγώνων.Είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα πού είδε η f1.
Στην Βραζιλία τον έχουν κορώνα στο κεφάλι τους.Ούτε τον Πελέ(άλλο νιμού αυτό) δεν είχαν έτσι.

Τώρα μας πασάρουν το άλλο το μαλακισμένο τον Βέττελ.Ναι αυτό το κριάρι που δεν ξέρει να προσπερνάει.
Μόνο ο Χάμιλτον αξίζει σήμερα.Μακάρι να έρθει στην ferrari.

Και κάτι ακόμα.Το βίντεο που έβαλε ο φίλος ήταν το 1993 στο Ντόνιγκτον.Ο Σέννα έιχε το τρίτο σε δυναμική μονοθέσιο Η μπενετόν του Γερμανοτσολιά Σουμάχερ είχε μοτέρ τελευταίων προδιαγραφών της ford.ford είχε και η mclaren του Σένα, αλλά της προηγούμενης χρονιάς.
Τα Γουίλιαμς δεν πιάνονταν.Έβρεξε όμως και τούς έκανε να μοιάζουν με κοινούς θνητούς ο Θεός Σένα.

Για τον Έντζο, Θειός σχωρέστον, δεν ξέρω οι υπόλοιποι τιφόζιδες πάντως λένε Σουμάχερ και παθαίνουν πριαπισμό. Και λογικό είναι δηλαδή. Μικρομεσαία ομάδα ήταν για 15 χρόνια κι ο άλλος άφησε τη σιγουριά της πρωταθλήτριας και πήγε και τους ξανάκανε δυναστεία.
Και γιατί να μην τους συγκρίνεις δηλαδή? Πού το πρόβλημα. Καλύτερος στα δοκιμαστικά ο Σέννα, ο καλύτερος όλων των εποχών, σούπερ και οι δύο στο βρεγμένο-δίνω ελαφρύ προβάδισμα στο Σέννα- καλύτερος στο στεγνό ο Σουμάχερ-βάσει συνολικών ρεκόρ σε καλύτερους χρόνους-, καλύτερος σε διάρκεια πρωταθλήματος ο Σέννα-βάσει ισορροπίας αποτελεσμάτων- και οι δύο εξαιρετικά φιτ αθλητές -ο Σουμάχερ πιο προικισμένος αθλητής εκ φύσεως- τρομερά ανταγωνιστικοί και οι δύο, ο Σέννα υπερτερεί σε μεμονωμένα επιτεύγματα-κούρσες (όπως αυτό που πόσταρε ο Έηρ), ο Σουμάχερ υπερτερεί σε συνολική διαχείριση-μηχανική γνώση-βελτίωση του μονοθεσίου. Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο είδωλος Σέννα γεννήθηκε πάμπλουτος σε κούνια μονοθέσιο ενώ ο πατέρας του "νιμού" Σουμάχερ είχε καντίνα με λουκάνικα. Κι αν θυμάμαι καλά όσο τον πρόλαβε ο Σουμάχερ το Σέννα πολύ καλά τον πήγε και με χειρότερο αυτοκίνητο. Δηλαδή τη χρονιά που πέθανε ο Άϋρτος δεύτερος ήταν.

zouparos
07-04-2011, 03:28
δεν ειμαστε αντικειμενικοι με τον σεννα διοτι ο θανατος του και ο τροπος που προηλθε αυτοματα και δικαιως και ενστικτωδώς τον "θεοποίησε" και τον έβαλε σε άλλη κλίμακα σεβασμού και αγάπης.

Dude
07-04-2011, 03:48
Τα ίδια με Μαραντόνα κι εδώ ένα πράγμα... Η θεοποίηση μιας ολόκληρης γενιάς. Αλλά παιδιά, φτάνει... καταντάει κουραστικό και ανούσιο. Κι ο πατέρας μου λέει Σέννα και στάζει το στόμα του (και αυτός ξέρει από αμάξια και μηχανές, όχι σαν και μένα), αλλά μετά από αυτά που εγιναν τα επόμενα χρόνια, ακούει Σουμάχερ και έχει ανάλογο σεβασμό... εκεί κοντά είναι σαν όνομα, είτε αρέσει είτε όχι (και γώ δεν τον πάω, αλλά τα 7 πρωταθλήματα είναι 7 - κάτι σαν Ομπράντοβιτς ένα πράγμα). Το να λές μια τρίχα από τα αρχίδια του Σέννα τον κορυφαίο (στατιστικά) οδηγό, καταντάει γραφικό, και για άλλη μια φορά οπαδικό (80% όσων λέγονται σε τέτοιες περιπτώσεις δεν αποτελούν επιχειρήματα, παρά μόνο εκφράσεις λατρείας, μεταφοράς του κλίματος άλλων εποχών, γραφικές αναμνήσεις, και άλλα ωραία... σαν ακούς κακούς και άμπαλους δημοσιογράφους - Καλημερίδης, Τραπεζανίδης, Γιάννης Νάτου, Χατζηγεωργίου, και ό,τι άλλο γουστάρετε - να κάνουν κουβέντα ένα πράγμα :)). Τα ίδια και με τον Πελέ και με το Μαραντόνα... Άντε ξαναβγείτε να πείτε τον Πελέ μια τρίχα από τα τέτοια του Μαραντόνα να το ευχαριστηθείτε... :) Κι εγώ πάντως το Γερμανό σαν προσωπικότητα ποτέ δεν τον πήγαινα. Και ήμουν με Χάκινεν στις κόντρες με ΜακΛάρεν.

Υ.Γ. Αν δεν κάνω λάθος, ο jonhy b είναι ίδιας ακριβώς γενιάς με σας που μεγαλώσατε με Σένα... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Storm1973
07-04-2011, 03:51
O Σένα και όταν ζούσε θεωρούταν κορυφαίος όλων των εποχών.Δεν διαφωνώ ότι ένας πρώορος θάνατος μεγάλωνει πρόσωπα και καταστάσεις αλλά όπως είπα υπήρξε και ζωντανός θρύλος και το κυριότερο ήταν ο μόνος που ο Φάντζιο θεωρησε καλύτερο από τον ευατό του.

Ο Σουμάχερ ήταν υπερτιμημένος οδηγός.Γιατί μήπως είναι καλύτερος απο τον Ραικόνεν η απο τον Χάμιλτον??Σε πούρ ταχύτητα είναι ανώτεροι και οι δύο.

Όταν έχεις ομόσταυλους τον Χέρμπερντ τον Ιρβαιν και τον Μπαρικέλο(ναι αυτόν που τον κέρδισε και ο Μπάτον με το ίδιο μονοθέσιο πρόπερσυ) τότε φαινεσαι πιό γρήγορος.
Όλη η παράγκα δούλευε για τον Κόνδωρα τον Γερμαναρά.

Οι Τιφόζοι αρκετοί από αυτούς δεν θέλουν να τον βλεπουν μπροστά τους ειδικά οι παλιότεροι.Στήν Μόντσα ο Ζίλ Βιλνέβ είναι το ίδιο ίσως και περισσότερο αγαπητός.
Μα το Θεό δεν ξέρω ούτε ενα που να πρόλαβε τον Σενα και τον Σουμάχερ και να μη θεωρεί τον Βραζιλιάνο μάγο ανώτερο μακράν.
Όταν έβλεπες τον Σένα να οδηγάει σε έπιανε δέος.Όταν έβλεπες τον Σουμλαχερ σε έπιανε αναγούλα.

Και ο Χάμιλτον και ο Ραικόνεν καλύτεροι από αυτόν.Με ίδιο μονοθέσιο θα τον γλένταγαν.Ο Άλονσο το 2006 με ισάξια μονοθέσια τον κερδισε και τον ξεφτύλισε στην Ουγγαρια με φοβερή προσπέραση.Ποιός??ο μαλάκας ο Αλόνσο που δεν μπόρεσε να περάσει τον Πετρόφ και χάσαμε το πρωτάθλημα απο τις σόδες και τον κριάρι τον Βέττελ.

zouparos
07-04-2011, 04:05
Εγώ ώς τιφόζι η αλήθεια είναι πως ένιωθα έτσι λίγο μαλάκας που αναγκαζόμουν κάθε φορά να ακούω τον γερμανικό ύμνο και να τον έχω μάθει κ απέξω πια:p
ε γερμανός και συμπαθής δεν γίνεται τι να κάνουμε:p

Storm1973
07-04-2011, 04:05
Για τον Έντζο, Θειός σχωρέστον, δεν ξέρω οι υπόλοιποι τιφόζιδες πάντως λένε Σουμάχερ και παθαίνουν πριαπισμό. Και λογικό είναι δηλαδή. Μικρομεσαία ομάδα ήταν για 15 χρόνια κι ο άλλος άφησε τη σιγουριά της πρωταθλήτριας και πήγε και τους ξανάκανε δυναστεία.
Και γιατί να μην τους συγκρίνεις δηλαδή? Πού το πρόβλημα. Καλύτερος στα δοκιμαστικά ο Σέννα, ο καλύτερος όλων των εποχών, σούπερ και οι δύο στο βρεγμένο-δίνω ελαφρύ προβάδισμα στο Σέννα- καλύτερος στο στεγνό ο Σουμάχερ-βάσει συνολικών ρεκόρ σε καλύτερους χρόνους-, καλύτερος σε διάρκεια πρωταθλήματος ο Σέννα-βάσει ισορροπίας αποτελεσμάτων- και οι δύο εξαιρετικά φιτ αθλητές -ο Σουμάχερ πιο προικισμένος αθλητής εκ φύσεως- τρομερά ανταγωνιστικοί και οι δύο, ο Σέννα υπερτερεί σε μεμονωμένα επιτεύγματα-κούρσες (όπως αυτό που πόσταρε ο Έηρ), ο Σουμάχερ υπερτερεί σε συνολική διαχείριση-μηχανική γνώση-βελτίωση του μονοθεσίου. Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο είδωλος Σέννα γεννήθηκε πάμπλουτος σε κούνια μονοθέσιο ενώ ο πατέρας του "νιμού" Σουμάχερ είχε καντίνα με λουκάνικα. Κι αν θυμάμαι καλά όσο τον πρόλαβε ο Σουμάχερ το Σέννα πολύ καλά τον πήγε και με χειρότερο αυτοκίνητο. Δηλαδή τη χρονιά που πέθανε ο Άϋρτος δεύτερος ήταν.

Λάθος θυμάσαι.Το 1992 και το 1993 ο Σένα είχε χειρότερο μονοθεσιο από τον Σουμάχερ.Καλύτερη και τις δύο χρονιές ήταν η Γουίλιαμς δεύτερη καλύτερη η Μπενεττόν και τρίτη κατα ιδρωμένη η Μακλάρεν.
Σε αυτό το διάστημα των δύο ετών ο Σενα είχε 7 νίκες και 2 Πόλ Ποζίσιον και ο Σουμάχερ 2 νίκες και 0 Πόλ Ποζίσιον με καλύτερο μονοθέσιο από τον Σένα.
Τα υπόλοιπα στα γράφω και πιο πάνω.

redglove
07-04-2011, 04:12
Dude, στα στατιστικά συμπεριλαμβάνεις και τα πέρυσι και φέτος;

Και σιγά τα στατιστικά δηλαδή, όσοι προσκυνάμε Σέννα δεν το κάνουμε ούτε για τις νίκες του, ούτε για τις pole του, ούτε για κανέναν αριθμό. Το κάνουμε για την οδήγησή του, ξεκομμένη από όλα τα άλλα. Επίσης, όσο "οπαδικό" είναι να τον χαρακτηρίζουμε...τρίχα, άλλο τόσο "χωρίς αίσθημα" είναι να συζητάμε για στατιστικά. Μιλάμε για ένα σπορ στο οποίο συμμετέχουν άνθρωποι, όχι ρομπότ. Άμα δε σε καβλώσει και λίγο ο άλλος τί να το κάνεις; Χώρια δε που η όλη συζήτηση δε στέκει λόγω διαφορετικών εποχών. Δηλαδή ο Σέννα άμα ήταν στις Φερράρι του Σουμάχερ θα έπαιρνε λιγότερα πρωταθλήματα; Ή ο Σουμάχερ άμα είχε να αντιμετωπίσει όλα αυτά τα τέρατα που αντιμετώπιζε ο Σέννα θα τα πήγαινε καλύτερα;

Dude
07-04-2011, 04:21
Μίλησε τότε με οδηγικούς όρους να προσπαθήσεις να αποδείξεις την ανωτερότητά του. Μην μού λές από το πρωί μέχρι το βράδυ και σύ και όλοι (σε όλα τα θρεντ) ότι με καβλώνει, είναι θρησκεία, είναι κάτι παραπάνω από οδηγός, τον αγαπάνε σαν Θεό στη Βραζιλία, μπλα μπλα μπλα... Ευτυχώς δεν είναι όλες οι κουβέντες οι ίδιες (κάποιες έχουν κατιτίς από επιχειρηματολογία μέσα), αλλά λίγο πολύ συνέχεια το ίδιο βλέπω σε όλα τα θρεντς, για αυτό το λέω.

Το θέμα μου είναι με το οπαδικό παντού... Τα οπαδικά επιχειρήματα δεν είναι επιχειρήματα. Δοκιμάστε άλλη μέθοδο. Εγώ αν είμαι κάτι είμαι Σεννικός, αλλά παραδεχομαι ότι δεν κατέχω πολλά από το σπορ, για αυτό και δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη. Αλλα άλλοι μιλάνε. Ε αφού μιλάτε ρε παιδιά, μιλήστε λίγο παραπάνω επί της ουσίας όπως μπορείτε (πχ στα μισά του ποστ ο Στορμ μιλάει με επιχειρήματα, στα άλλα μισά με δοξασίες). Αυτά από μένα τον αντιδραστικό.

KonTaz
07-04-2011, 04:24
Όποιος έχει δει τον Σέννα σε γύρο στο Μονακό δεν μπορεί να δει τους σημερινούς οδηγούς.Εκτός χάμιλτον...
Έντιτ:Τιφόζι μέχρι το κόκκαλο,μεγάλωσα βλέποντας τον Σούμι να κάνει πλάκα.Μέχρι που είδα σε βίντεο τον Σέννα...

Storm1973
07-04-2011, 04:27
Όσοι είστε Τιφόζοι να μάθετε αν δεν ξέρετε ποιός ήταν ο Ζίλ Βίλνεβ.Τότε που την οδηγούσε την Ferrari το μονοθέσιο ήταν σαν την Φορς Ιντια τού σήμερα σε δυναμική και όμως αυτός έκανε 6 νίκες.Ο μόνος που θα μπορούσε να κοιτάξει τον Σένα στα μάτια.
Ποιός Σουμάχερ?Τον Κούλθαρντ και τον Μοντόγια είχε αντιπάλους ρεεεε.Τους ποιούς???Την Αργο Μαρία και τον Κούτουλα(όχι το παίχτη που έπαιζε στα χανούμια).Του Μοντόγια αν του βάλεις κολώνα στην μέση του δρόμου θα πέσει πάνω της δεν θα κάνει μανούβρα.Κατι σαν τον Σαλπιγίδη που κουτουλαει γιατι δεν έχει τρίπλα.
Η μήπως νομίζει κανείς ότι ο Χάκκινεν ήταν κανένας υπερόδηγος επείδη τον έκανε ρόμπα στο Σπα?Ο Χάκκινεν δεν ήταν καλύτερους ούτε απο τον Ραικόνεν ούτε απο τον Χάμιλτον και φυσικα ούτε απο τον Πρόστ και τον Πικε.
7 πρωταθλήματα πέτσινα και χωρίς ανταγωνισμό.
Πάω για ύπνο.Ποιός Σουμάχερ??

johny b
07-04-2011, 04:29
o Σένα και όταν ζούσε θεωρούταν κορυφαίος όλων των εποχών.Δεν διαφωνώ ότι ένας πρώορος θάνατος μεγάλωνει πρόσωπα και καταστάσεις αλλά όπως είπα υπήρξε και ζωντανός θρύλος και το κυριότερο ήταν ο μόνος που ο Φάντζιο θεωρησε καλύτερο από τον ευατό του.

Ο Σουμάχερ ήταν υπερτιμημένος οδηγός.Γιατί μήπως είναι καλύτερος απο τον Ραικόνεν η απο τον Χάμιλτον??Σε πούρ ταχύτητα είναι ανώτεροι και οι δύο.

Όταν έχεις ομόσταυλους τον Χέρμπερντ τον Ιρβαιν και τον Μπαρικέλο(ναι αυτόν που τον κέρδισε και ο Μπάτον με το ίδιο μονοθέσιο πρόπερσυ) τότε φαινεσαι πιό γρήγορος.
Όλη η παράγκα δούλευε για τον Κόνδωρα τον Γερμαναρά.

Οι Τιφόζοι αρκετοί από αυτούς δεν θέλουν να τον βλεπουν μπροστά τους ειδικά οι παλιότεροι.Στήν Μόντσα ο Ζίλ Βιλνέβ είναι το ίδιο ίσως και περισσότερο αγαπητός.
Μα το Θεό δεν ξέρω ούτε ενα που να πρόλαβε τον Σενα και τον Σουμάχερ και να μη θεωρεί τον Βραζιλιάνο μάγο ανώτερο μακράν.
Όταν έβλεπες τον Σένα να οδηγάει σε έπιανε δέος.Όταν έβλεπες τον Σουμλαχερ σε έπιανε αναγούλα.

Και ο Χάμιλτον και ο Ραικόνεν καλύτεροι από αυτόν.Με ίδιο μονοθέσιο θα τον γλένταγαν.Ο Άλονσο το 2006 με ισάξια μονοθέσια τον κερδισε και τον ξεφτύλισε στην Ουγγαρια με φοβερή προσπέραση.Ποιός??ο μαλάκας ο Αλόνσο που δεν μπόρεσε να περάσει τον Πετρόφ και χάσαμε το πρωτάθλημα απο τις σόδες και τον κριάρι τον Βέττελ.

Πολύ ποδοσφαιρικά το βλέπεις το πράγμα.
Ποιός είναι υπερτιμημένος? Ακριβώς τιμημένος είναι. Κορυφαίος.
Και ποιός Ραηκόνεν και Χάμιλτον...Αυτά είναι αστεία. Εκτός κι αν θα άφηναν αυτοί την Μπένετον όταν ήταν καλύτερη ομάδα για να πάνε στην πεθαμένη Φεράρι και να την κάνουν πρωταθλήτρια. Μιλάμε για τιτάνιο αγώνα.
Τώρα για τις προσπεράσεις του Αλόνσο στην ηλικία που είσαι καταλαβαίνεις ότι αυτά τα επιχειρήματα είναι της πυρκαγιάς. Δηλαδή έχει σπάσει ο άλλος Ο,ΤΙ ρεκόρ υπάρχει και δεν υπάρχει αλλά "τον πέρασε ο Αλόνσο με ισάξια μονοθέσια που δεν κατάφερε να περάσει τον Πετρόφ, που τον είχε περάσει η θεία μου στο φανάρι στη Μνησικλέους αλλά πάτησε το σκύλο κτλ κτλ".
Πάντως με κατώτερο μονοθέσιο ο Σουμάχερ πρώτος ήταν το 94, όταν προέβλεπε ο Σένα ότι θα είναι ο διάδοχός του. Κάποιοι μάλιστα λένε ότι αυτή ακριβώς η πίεση που του ασκήθηκε μέσα απ'την ομάδα "πώς δηλαδή είσαι δεύτερος πίσω απ'το παιδαρέλι" τον έκανε να πιέσει το αμάξι ενώ ένοιωθε ότι κάτι πήγαινε στραβά στην Ίμολα.
Ο Ζιλ τώρα υπήρξε σύμβολο της ταχύτητας. Τρέχω χωρίς φρένα δηλαδή. Αλλά με 3-4 νίκες και χωρίς πρωτάθλημα να τον συγκρίνεις με το Σουμάχερ ψιλοάκυρο είναι.
Εγώ ξέρω αρκετούς γνώστες πάντως που θεωρούν καλύτερο όλων τον Κλαρκ.
Άλλοι λένε τον Προστ.
Η πλειοψηφία βέβαια λέει το Σέννα.
Δε μιλάω για όσους ασχολούνται επιφανειακά, γιατί είχα ένα φίλο που μου τα 'χε σπάσει ότι ο Σένα έπαιρνε τίτλο με Ντεσεβό...
Άνετα μπορεί κάποιος να θεωρήσει το Σουμάχερ-που δε μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθής ποτέ- τον καλύτερο. Τα αντικειμενικά στοιχεία εκεί είναι και μιλάνε μόνα τους.
Προσωπικά με όσα λίγα ξέρω, σε έναν αγώνα θα έδινα προβάδισμα στο Σένα. Σε πρωτάθλημα στο Σουμάχερ. Τα δεδομένα αν αναλύσεις εκεί πάει το πράγμα.

johny b
07-04-2011, 04:39
Και σιγά τα στατιστικά δηλαδή, όσοι προσκυνάμε Σέννα δεν το κάνουμε ούτε για τις νίκες του, ούτε για τις pole του, ούτε για κανέναν αριθμό. Το κάνουμε για την οδήγησή του, ξεκομμένη από όλα τα άλλα. Επίσης, όσο "οπαδικό" είναι να τον χαρακτηρίζουμε...τρίχα, άλλο τόσο "χωρίς αίσθημα" είναι να συζητάμε για στατιστικά. Μιλάμε για ένα σπορ στο οποίο συμμετέχουν άνθρωποι, όχι ρομπότ. Άμα δε σε καβλώσει και λίγο ο άλλος τί να το κάνεις; Χώρια δε που η όλη συζήτηση δε στέκει λόγω διαφορετικών εποχών. Δηλαδή ο Σέννα άμα ήταν στις Φερράρι του Σουμάχερ θα έπαιρνε λιγότερα πρωταθλήματα; Ή ο Σουμάχερ άμα είχε να αντιμετωπίσει όλα αυτά τα τέρατα που αντιμετώπιζε ο Σέννα θα τα πήγαινε καλύτερα;

Όχι δεν θα έπαιρνε όσα πήρε ο Σουμάχερ με τη Φεράρι. Πρώτον γιατί δεν θα έφευγε απ'την Μπενετόν. Δεύτερον γιατί για να κάνεις τη Φεράρι διεκδικήτρια ήθελε ικανότητες μηχανικές και μανατζερικές, εκτός από οδηγικές, που δεν έχει επιδείξει άλλος οδηγός στην ιστορία.
Ο Σένα δεν αντιμετώπισε τέρατα οδηγούς. Αμάξια αντιμετώπισε. Όπως κι ο Σουμάχερ. Αν δεν πάει το καταραμένο δεν θα βγει να σπρώξει ο Μάνσελ ή ο Πατρέζε. Και αμάξι πιο τέρας απ'τη Χόντα Μακ Λάρεν των Σένα, Προστ που κέρδισε 12 στους 13 αγώνες (αν θυμάμαι καλά) δεν έχει ξαναβγεί. Τέτοιο αυτοκίνητο δεν είχε ποτέ ο Μιχάλης.
Τώρα για τον τρόπο οδήγησης απ'ότι έχω δει εγώ o Σένα είχε περισσότερο ένστικτο και ταλέντο ο Σουμάχερ είχε το ανώτερο διάβασμα του αγώνα και τη συνέπεια.
ΥΓ. 1983 γεννηθείς ο Τζόνις

DON
07-04-2011, 12:36
Ένα καημό είχαμε οι Φερραρικοί στην εποχή μου.
Να δούμε το καλύτερο οδηγό όλων των εποχών να οδηγάει για την Σκουντερία.
Α ρε μεγάλε Σένα.Αντί για εσένα φάγαμε στην μάπα τον πούστη τον Γερμανό που ήταν μια τρίχα απο τα @@ σου.
Rip Σενα.

ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΣ.

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ο Ayrton ήτανε ο ΕΝΑΣ. Αλλά φίλε μου πέθανε γιατί ήθελε να πάει γρηγορότερα να μην τον περάσει ο πιτσιρικάς Γερμανός με την Benetton που του είχε γαμήσει τα πρέκια...Μην είστε άσχετοι ρε γαμώτο όταν μιλάτε για ένα θέμα...Άν έχεις την γνώση και λάθος άποψη να έχεις έχει βάση. Αλλά να είσαι αδιάβαστος και να βγάζεις άποψη σε εκθέτει και δίκιο να έχεις...

ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ ο "μια τρίχα απο τα @@ σου" Μικέλε για τον Άιρτον.

5MEG88C3Mp0

ΣΕΒΑΣΜΟΣ σε αυτόν που απο ΚΑΡΠΑΖΑΔΕΣ μας έκανε πάλι ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΥΣ και ξανακούσαμε τον Ιταλικό ύμνο στο βάθρο...Ε ρε αλεζί που σας χρειάζεται!

αμφιβάλλω αν θα μπορούσε ο Σένα να διεκδικήσει πρωτάθλημα με κατώτερο αυτοκίνητο στη Φεράρι όπως ο Σουμάχερ στα 3-4 πρώτα χρόνια.

Άλλος απο εδώ...Ρε τα θέλετε και τα λέτε??? O άνθρωπος πήγε να πάρει πρωτάθλημα με Lotus και έβγαινε podium με Tolleman σαν να λέμε MINARDI!


O καλύτερος οδηγός που οδήγησε για την Ferrari ηταν ο Ζίλ Βιλνέβ και όχι ο Γερμανόπουστας.Αν ζούσε ο Έντζο θα τον πέταγε στον Καιάδα.
Φανατικός Τιφόζι είμαι αλλά και αντι-Σουμάχερ οσο δεν πάει.

Τώρα μας πασάρουν το άλλο το μαλακισμένο τον Βέττελ.Ναι αυτό το κριάρι που δεν ξέρει να προσπερνάει. Μόνο ο Χάμιλτον αξίζει σήμερα.Μακάρι να έρθει στην Ferrari.


1oν ΠΟΙΟΣ ΖΙΛ ΒΙΛΝΕΒ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ? Είσαι ΠΑΛΑΒΟΣ??? Σου λέει κάτι ο Nicky Lauda???ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.

2ον Είσαι φανατικός τιφόζι και αντι-Σουμάχερ. Πάλι καλά που δεν τα λες αυτά σε κανένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ τιφόζι να φας ντομάτες...Άκου τι ακούω ρε...Που στην Ιταλία κάνανε πρόταση στην ΒΟΥΛΗ να μετονομάσουν κεντρική λεοφώρο της Ρώμης σε Michele Schumacher. ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.

3ον Μαλακισμένο ο Βέτελ που τους κέρδιζε με TORO ROSSO δηλαδή την θυγατρική της RBR στα 21 του χρόνια...ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.

4ον ο Χάμιλτον. Είσαι και τιφόζι... Ξαναλέω... Είσαι τιφόζι και θες τον Χάμιλτον...ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑΑΑΑ


Ο Σουμάχερ ήταν υπερτιμημένος οδηγός.Γιατί μήπως είναι καλύτερος απο τον Ραικόνεν η απο τον Χάμιλτον??Σε πούρ ταχύτητα είναι ανώτεροι και οι δύο.

Όταν έχεις ομόσταυλους τον Χέρμπερντ τον Ιρβαιν και τον Μπαρικέλο(ναι αυτόν που τον κέρδισε και ο Μπάτον με το ίδιο μονοθέσιο πρόπερσυ) τότε φαινεσαι πιό γρήγορος.
Όλη η παράγκα δούλευε για τον Κόνδωρα τον Γερμαναρά.

Οι Τιφόζοι αρκετοί από αυτούς δεν θέλουν να τον βλεπουν μπροστά τους ειδικά οι παλιότεροι.Στήν Μόντσα ο Ζίλ Βιλνέβ είναι το ίδιο ίσως και περισσότερο αγαπητός.

Μα το Θεό δεν ξέρω ούτε ενα που να πρόλαβε τον Σενα και τον Σουμάχερ και να μη θεωρεί τον Βραζιλιάνο μάγο ανώτερο μακράν.
Όταν έβλεπες τον Σένα να οδηγάει σε έπιανε δέος.Όταν έβλεπες τον Σουμλαχερ σε έπιανε αναγούλα.

Και ο Χάμιλτον και ο Ραικόνεν καλύτεροι από αυτόν.Με ίδιο μονοθέσιο θα τον γλένταγαν.Ο Άλονσο το 2006 με ισάξια μονοθέσια τον κερδισε και τον ξεφτύλισε στην Ουγγαρια με φοβερή προσπέραση.Ποιός??ο μαλάκας ο Αλόνσο που δεν μπόρεσε να περάσει τον Πετρόφ και χάσαμε το πρωτάθλημα απο τις σόδες και τον κριάρι τον Βέττελ.

Φϊλε ΠΑΡΑΛΗΡΕΙΣ πραγματικά...στο λέω και το εννοώ επειδή έχω κάνει ιταλία και 2 φορές στην Μόντσα, 1 Σπα και 1 Κωσταντινούπολη. Άν τα πεις αυτά τα ΑΜΠΑΛΑ που λες σε κανονικό τιφόζι θα σε πάρουν με τις ντομάτες...Μιλάς και για το τι γίνεται στην Μόντσα...ΕΛΕΟΣ. Ήμουν μέσα σε ΛΑΙΚΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ρε 70.000 τρελαμένων Τιφόζι του ΜΙΚΕΛΕ και θα πεις και τι γίνεται στην Μόντσα. ΕΛΕΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΛΛΟ.

Είναι ΕΜΦΑΝΕΣ πως έχεις ένα απαράμιλλο ΚΟΜΠΛΕΞ προς τους μόνιμους πρωταθλητές και πρώτους όπως ο Kobe ο Schumacher κτλ...

Έλα μωρέ τώρα τι ξέρουν οι ΕΙΔΙΚΟΙ της Formula1
http://www.f1fanatic.co.uk/2011/02/05/champion-of-champions-final-ayrton-senna-vs-michael-schumacher-cofc/

kPOfvSA1WVA

A ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΙΦΟΖΙ ΑΚΟΥΣΤΕ Storm που σας λέει...ΔΕΝ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΕΤΕ.

IdZl3QTCny0

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2006/08/michaelschumacher_ferrari_hungaroring_2004.jpg

redglove
07-04-2011, 13:04
Όχι δεν θα έπαιρνε όσα πήρε ο Σουμάχερ με τη Φεράρι. Πρώτον γιατί δεν θα έφευγε απ'την Μπενετόν. Δεύτερον γιατί για να κάνεις τη Φεράρι διεκδικήτρια ήθελε ικανότητες μηχανικές και μανατζερικές, εκτός από οδηγικές, που δεν έχει επιδείξει άλλος οδηγός στην ιστορία.
Ο Σένα δεν αντιμετώπισε τέρατα οδηγούς. Αμάξια αντιμετώπισε. Όπως κι ο Σουμάχερ. Αν δεν πάει το καταραμένο δεν θα βγει να σπρώξει ο Μάνσελ ή ο Πατρέζε. Και αμάξι πιο τέρας απ'τη Χόντα Μακ Λάρεν των Σένα, Προστ που κέρδισε 12 στους 13 αγώνες (αν θυμάμαι καλά) δεν έχει ξαναβγεί. Τέτοιο αυτοκίνητο δεν είχε ποτέ ο Μιχάλης.
Τώρα για τον τρόπο οδήγησης απ'ότι έχω δει εγώ o Σένα είχε περισσότερο ένστικτο και ταλέντο ο Σουμάχερ είχε το ανώτερο διάβασμα του αγώνα και τη συνέπεια.
ΥΓ. 1983 γεννηθείς ο Τζόνις

Συμφωνούμε απόλυτα. Ο Σέννα θα μπει στο μονοθέσιο να τρέξει ενώ ο Σουμάχερ είναι πιο αναλυτικός και εκεί πιστεύω βρίσκεται όλη η διαφορά, κάποιοι προτιμούν το πρώτο και άλλοι το δεύτερο.

Πάντως γενικά σε αυτές τις κόντρες το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει συμπέρασμα. Δηλαδή άμα έρθει αύριο ένας και πει ότι καλύτερος όλων είναι ο Φάντζιο τί θα του πούμε, όχι;

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ο ayrton ήτανε ο ΕΝΑΣ. Αλλά φίλε μου πέθανε γιατί ήθελε να πάει γρηγορότερα να μην τον περάσει ο πιτσιρικάς Γερμανός με την benetton που του είχε γαμήσει τα πρέκια...Μην είστε άσχετοι ρε γαμώτο όταν μιλάτε για ένα θέμα...Άν έχεις την γνώση και λάθος άποψη να έχεις έχει βάση. Αλλά να είσαι αδιάβαστος και να βγάζεις άποψη σε εκθέτει και δίκιο να έχεις...

Μαλάκα don, ντάξει, ας λέμε όλοι ότι θέλουμε αλλά λίγο σεβασμό ρε φίλε, λίγο σεβασμό... Πού το ξέρεις εσύ ότι γι'αυτό έγινε το ατύχημα; Και δε σου λέω όχι, αλλά εσύ πού το ξέρεις; Το κατάλαβες από όσα είδες από την ΤιΒι;

johny b
07-04-2011, 13:09
Άλλος απο εδώ...Ρε τα θέλετε και τα λέτε??? O άνθρωπος πήγε να πάρει πρωτάθλημα με lotus και έβγαινε podium με tolleman σαν να λέμε minardi!


:)
Και πού διαφωνείς ρε καταραμένε ποιητή?
Αφού τα γράφεις μόνος σου.
Ο ένας πήγε να πάρει -μια χαρά ήταν η Λότους- κι ο άλλος πήρε 5 και διεκδίκησε άλλα 5.
Υποψιάζομαι πάντως ότι θα το γαμήσετε το θρεντ.
Αυτός ο Λεπρόν όπου πατήσει το πόδι του φέρνει τον όλεθρο


Πάντως γενικά σε αυτές τις κόντρες το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει συμπέρασμα. Δηλαδή άμα έρθει αύριο ένας και πει ότι καλύτερος όλων είναι ο Φάντζιο τί θα του πούμε, όχι;

Μαλάκα don, ντάξει, ας λέμε όλοι ότι θέλουμε αλλά λίγο σεβασμό ρε φίλε, λίγο σεβασμό... Πού το ξέρεις εσύ ότι γι'αυτό έγινε το ατύχημα; Και δε σου λέω όχι, αλλά εσύ πού το ξέρεις; Το κατάλαβες από όσα είδες από την ΤιΒι;

Σ'αυτό το σπορ πολλές διαφωνίες δε χωράνε έτσι κι αλλιώς. Είναι τελείως αντικειμενικό. Σα να λέμε 100 μέτρα στίβο σχεδόν.
Ας πούμε αν κάποιος ρωτήσει ποιός είναι ο γρηγορότερος οδηγός σε στεγνό και με τέλεια στημένο αμάξι δεν είναι ούτε ο Σένα, ούτε ο Σουμάχερ. Προστ, Κλαρκ, ακόμα και Μάνσελ προηγούνται.
Ο Φάντζιο δεν μπαίνει στην κατηγορία πιλότος. Πάει στην κατηγορία πρωτοπόρος του διαστήματος. Εγγυημένα ανισόροποι τύποι να τρέχουν με 250 χιλιόμετρα με το τρίκυκλο του Παράβα.
Στο άλλο τώρα, για το ατύχημα πολλά ειπώθηκαν κι άκρη εν τέλει δε βρήκαν. Ο Χιλ, που ήταν στην ίδια ομάδα με το Σέννα, έλεγε "κανένας άλλος εκτός από μένα δεν μπορεί να ξέρει πώς ένοιωθε εκείνο το αμάξι σ'αυτή τη στροφή εκείνη τη μέρα.ο Σέννα καταλάβαινε τον κίνδυνο αλλά συνέχισε να το πιέζει ενώ θα μπορούσε να πάει πιο χαλαρά, όπως έκανα εγώ.ήταν το στυλ του και για μένα έφταιγε ο ίδιος"
η αλήθεια είναι ότι ο Σέννα είχε μια μεταφυσική πίστη ότι μπορούσε να κάνει οποιοδήποτε τόλμημα και να τον βγάλει ο Θεός απ'την άλλη ακέραιο. και είναι αλήθεια επίσης ότι εκείνη τη χρονιά είχε τρομερή πίεση απ'την ομάδα γιατί υποτίθεται πως ο καλύτερος οδηγός πήγε στο καλύτερο αμάξι και δεν υπήρχε πάρει βαθμό ακόμα.κατά τα φαινόμενα ακόμα κι αν ζούσε ο Σέννα θα το'παιρνε ο Σουμάχερ και θα υπήρχε για τα επόμενα 3-4 τουλάχιστον η μεγαλύτερη κόντρα όλων των εποχών στη Φόρμουλα

DON
07-04-2011, 13:09
Μαλάκα don, ντάξει, ας λέμε όλοι ότι θέλουμε αλλά λίγο σεβασμό ρε φίλε, λίγο σεβασμό... Πού το ξέρεις εσύ ότι γι'αυτό έγινε το ατύχημα; Και δε σου λέω όχι, αλλά εσύ πού το ξέρεις; Το κατάλαβες από όσα είδες από την ΤιΒι;

Προτείνω πρώτα να ΔΕΙΣ και μετά να πεις "μαλάκα don"...προτείνω προς θέαση λοιπόν τα :

Ayrton Senna-Racing is in My Blood

και

oR6ODE15gRo

και τώρα και αυτήν

http://www.moviegoods.com/Assets/product_images/1020/542656.1020.A.jpg

και να μάθεις πόσο πίεζε τον εαυτό του και τους μηχανικούς εκείνη την σεζόν γιατί "αυτός ο νεαρός γερμανός είναι πολύ γρήγορος"...το είπα και στον Storm...να μην ξέρεις και να μιλάς είναι ΤΡΑΓΙΚΟ...

:)
Και πού διαφωνείς ρε καταραμένε ποιητή?
Αφού τα γράφεις μόνος σου.
Ο ένας πήγε να πάρει -μια χαρά ήταν η Λότους- κι ο άλλος πήρε 5 και διεκδίκησε άλλα 5.
Υποψιάζομαι πάντως ότι θα το γαμήσετε το θρεντ.
Αυτό ο Λεπρόν όπου πατήσει το πόδι του φέρνει τον όλεθρο

ούτε ο Σουμάχερ πήρε ποτέ πρωτάθλημα με ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μονοθέσιο...βασικά αν ήτανε ήτανε ελάχιστα όπως του Σένα η Μακλάρεν απο τα Γουίλιαμς κτλ...Με ΕΜΦΑΝΩΣ χειρότερο αμάξι δεν γίνεσαι πρωταθλητής μάγκες...

johny b
07-04-2011, 13:27
ούτε ο Σουμάχερ πήρε ποτέ πρωτάθλημα με ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μονοθέσιο...βασικά αν ήτανε ήτανε ελάχιστα όπως του Σένα η Μακλάρεν απο τα Γουίλιαμς κτλ...Με ΕΜΦΑΝΩΣ χειρότερο αμάξι δεν γίνεσαι πρωταθλητής μάγκες...

Ποιά Μακ Λάρεν ρε παιδιά ήταν χειρότερη απ'τα Γουίλιαμς? Ποιά χρονιά?
Τώρα στα άλλα είμαι σαφής. Ο Σουμάχερ έφυγε απ'την πρωταθλήτρια, και πήγε σε μια μεσαία προς το κακό ομάδα. Έγινε με τη μία διεκδικητής -έχασε τον τίτλο στον τελευταίο αγώνα- διεκδίκησε τον τίτλο άλλες δύο φορές με χειρότερο μονοθέσιο -ελάχιστα έστω- απ΄τη ΜακΛάρεν στα ίσα και τις πρώτες 1-2 φορές που το πήρε ισάξια ήταν. Ε λοιπόν έχω σοβαρές αμφοβολίες αν θα μπορούσε οποιοσδήποτε άλλος οδηγός να καταφέρει αυτό το συγκεκριμένο επίτευγμα. Στον τομέα γενική στρατηγική, τακτική σε αγώνα, υπολογισμού, συνέπειας σε απόδοση είναι ο κορυφαίος.

DON
07-04-2011, 13:51
Δεν διαφωνώ κάπου johnyb...αλλά στον αθλητισμό 3 είναι οι ΘΕΟΙ του.

by DON

http://img714.imageshack.us/img714/4239/greatness.jpg

redglove
07-04-2011, 13:52
Προτείνω πρώτα να ΔΕΙΣ και μετά να πεις "μαλάκα don"...προτείνω προς θέαση λοιπόν τα :

Ayrton Senna-Racing is in My Blood

και


και τώρα και αυτήν

και να μάθεις πόσο πίεζε τον εαυτό του και τους μηχανικούς εκείνη την σεζόν γιατί "αυτός ο νεαρός γερμανός είναι πολύ γρήγορος"...το είπα και στον Storm...να μην ξέρεις και να μιλάς είναι ΤΡΑΓΙΚΟ...

Και έχω δει και έχω διαβάσει, μην ανησυχείς. Την ταινία μάλιστα την είδα στην extended version της που είναι +1 ώρα διάρκειας.

Τον πίεζε τον εαυτό του ναι, πίεζε και τους μηχανικούς του, οκ, αλλά τί να λέμε τώρα; Μήπως δεν είχε πει και αυτός αλλά και ο Hill ότι το αυτοκίνητο ήταν εντελώς άβολο; Ή μήπως ότι εντελώς τυχαία δεν έχουμε δει ποτέ αυτά τα 2 δευτερόλεπτα που πρέπει να δούμε από την onboard; Αυτό το "πέθανε γιατί ήθελε να πάει γρηγορότερα" δεν στέκει, απλά.

Προφανώς και πίεζε, ποιός δεν πιέζει, F1 βλέπουμε, όχι βάδην!

DON
07-04-2011, 13:58
Αυτό το "πέθανε γιατί ήθελε να πάει γρηγορότερα" δεν στέκει, απλά.

Προφανώς και πίεζε, ποιός δεν πιέζει, F1 βλέπουμε, όχι βάδην!

Όχι βάδην δεν βλέπουμε αλλά όπως είπες ήξερε ότι το αμάξι του είναι GTP και παρόλαυτα δεν δεχότανε να χάσει απο το Γερμανάκι..Πως να το κάνουμε ρε seba η πραγματικότητα αυτή είναι. ΗΞΕΡΕ ότι δεν τον έχει τον Σουμάχερ ΛΟΓΩ ΑΜΑΞΙΟΥ και πίεζει ένα αμάξι που ήτανε GTP και ουσιαστικά ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕ και προφανώς η ευθύνη είναι της williams...Αλλά το κίνητρο του να "αυτοκτονήσει" πηγαίνοντας στα όρια με το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟΑΜΑΞΟ εκείνο ήτανε ότι ΕΧΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ.

johny b
07-04-2011, 13:59
Δεν διαφωνώ κάπου johnyb...αλλά στον αθλητισμό 3 είναι οι ΘΕΟΙ του.

by don

Νόου μπέημπυ
Αυτοί είναι οι Θεοί ΣΟΥ

DON
07-04-2011, 14:01
Νόου μπέημπυ
Αυτοί είναι οι Θεοί ΣΟΥ

eίναι οι άνθρωποι που προσωποποιούν ένα άθλημα. Που κάνανε την ΓΗ ολόκληρη να ασχοληθεί μαζί του και το παγκοσμιοποίησαν. Που έγιναν κάτι παραπάνω απο απλοί αθλητές, έγιναν icon πολιτικά, πολιτιστικά, στυλιστικά τα πάντα όλα και δεν είναι τυχαίο πως το κάνανε ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ στην ίδια εποχή...

οι πελέ, οι φάτζιο, οι τσάμπερλειν κτλ είναι οι ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΙ.

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ. Όχι αγωνιστικά...ΜΥΘΙΚΑ.

johny b
07-04-2011, 14:05
eίναι οι άνθρωποι που προσωποποιούν ένα άθλημα. Που κάνανε την ΓΗ ολόκληρη να ασχοληθεί μαζί του και το παγκοσμιοποίησαν. Που έγιναν κάτι παραπάνω απο απλοί αθλητές, έγιναν icon πολιτικά, πολιτιστικά, στυλιστικά τα πάντα όλα και δεν είναι τυχαίο πως το κάνανε ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ στην ίδια εποχή...

οι πελέ, οι φάτζιο, οι τσάμπερλειν κτλ είναι οι ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΙ.

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ. Όχι αγωνιστικά...ΜΥΘΙΚΑ.

Νόου μπέημπυ εγκέην
για το μόνο που ισχύει αυτό είναι ο Τζόρνταν, απ'αυτούς που έβαλες δηλαδή.
Κι ο Άλι από μποξ.
Κι ο Ναήμ με τον Πύρο στην άρση βαρών
Κι ο Τζιμ Λόντος με το Χαλκ Χόγκαν στο κατς

redglove
07-04-2011, 14:09
Όχι βάδην δεν βλέπουμε αλλά όπως είπες ήξερε ότι το αμάξι του είναι GTP και παρόλαυτα δεν δεχότανε να χάσει απο το Γερμανάκι..Πως να το κάνουμε ρε seba η πραγματικότητα αυτή είναι. ΗΞΕΡΕ ότι δεν τον έχει τον Σουμάχερ ΛΟΓΩ ΑΜΑΞΙΟΥ και πίεζει ένα αμάξι που ήτανε GTP και ουσιαστικά ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕ και προφανώς η ευθύνη είναι της williams...Αλλά το κίνητρο του να "αυτοκτονήσει" πηγαίνοντας στα όρια με το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟΑΜΑΞΟ εκείνο ήτανε ότι ΕΧΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ.

Εντάξει, τώρα συμφωνούμε. Και όχι απλά συμφωνούμε, θα πω και το εξής: Λένε πολλοί και γράφτηκε και εδώ ότι μυθοποιήθηκε λόγω του δυστυχήματος. Δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν τον μυθοποίησε το δυστύχημα αυτό καθαυτό δηλαδή αλλά αυτό που περιγράφεις και εσύ, το ότι δεν δέχτηκε να συμβιβαστεί με δεύτερες θέσεις, χαμηλότερες ταχύτητες, συντηρητική οδήγηση και τα σχετικά. Την κουβέντα του Hill δηλαδή, το ότι "έπρεπε να σηκώσει το πόδι από το γκάζι ο Σέννα", δεν θα την έλεγε ποτέ ο Βραζιλιάνος. Και γι'αυτό τον έχουμε εκεί που τον έχουμε. Εμείς δεν βλέπουμε Formula1 ούτε για τις μανατζερίστικες ικανότητες του Σουμάχερ, ούτε για τον Φέττελ που είναι μπροστά 2 δευτερόλεπτα από την εκκίνηση κιόλλας, πώς να το κάνουμε; :P

DON
07-04-2011, 14:14
Κι ο Άλι από μποξ.
Κι ο Ναήμ με τον Πύρο στην άρση βαρών
Κι ο Τζιμ Λόντος με το Χαλκ Χόγκαν στο κατς

mιλάμε για αγωνίσματα ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ που τα βλέπανε απο το κονγκό μέχρι τη γη του πυρός τότε...

ποιο κατς ποιο μποξ και ποια αρση βαρων?

johny b
07-04-2011, 14:14
Εντάξει, τώρα συμφωνούμε. Και όχι απλά συμφωνούμε, θα πω και το εξής: Λένε πολλοί και γράφτηκε και εδώ ότι μυθοποιήθηκε λόγω του δυστυχήματος. Δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν τον μυθοποίησε το δυστύχημα αυτό καθαυτό δηλαδή αλλά αυτό που περιγράφεις και εσύ, το ότι δεν δέχτηκε να συμβιβαστεί με δεύτερες θέσεις, χαμηλότερες ταχύτητες, συντηρητική οδήγηση και τα σχετικά. Την κουβέντα του hill δηλαδή, το ότι "έπρεπε να σηκώσει το πόδι από το γκάζι ο Σέννα", δεν θα την έλεγε ποτέ ο Βραζιλιάνος. Και γι'αυτό τον έχουμε εκεί που τον έχουμε. Εμείς δεν βλέπουμε formula1 ούτε για τις μανατζερίστικες ικανότητες του Σουμάχερ, ούτε για τον Φέττελ που είναι μπροστά 2 δευτερόλεπτα από την εκκίνηση κιόλλας, πώς να το κάνουμε; :p

oρθός ο πλέηερ.
Το πιο γλυκό θέαμα για τους θεατάς ήταν.
Αλλά αν ξεπεράσουμε τα εφηβικά ιδεώδη "ζήσε έντονα, πέθανε γρήγορα, λιώσε στον τάφο σου αμέσως"
ο καλύτερος του χωριού
δεν είναι εκείνος που κερδάει
και ζει για να το διηγηθεί?

DON
07-04-2011, 14:16
Εμείς δεν βλέπουμε Formula1 ούτε για τις μανατζερίστικες ικανότητες του Σουμάχερ, ούτε για τον Φέττελ που είναι μπροστά 2 δευτερόλεπτα από την εκκίνηση κιόλλας, πώς να το κάνουμε; :P

ΕΔΩ με χάνεις...Ρε ποιές ΜΑΝΑΤΖΕΡΙΣΤΙΚΕΣ? Τον έχετε δει να οδηγάει τον ΘΕΟ?

RYxXcARe-9Q

και ο Φέτελ κέρδιζε με ΤΟΡΟ ΡΟΣΟ την ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΙΑ της RBR...πλάκα κάνουμε? VETTEL και τα μυαλά στο μπλέντερ!

redglove
07-04-2011, 14:27
oρθός ο πλέηερ.
Το πιο γλυκό θέαμα για τους θεατάς ήταν.
Αλλά αν ξεπεράσουμε τα εφηβικά ιδεώδη "ζήσε έντονα, πέθανε γρήγορα, λιώσε στον τάφο σου αμέσως"
ο καλύτερος του χωριού
δεν είναι εκείνος που κερδάει
και ζει για να το διηγηθεί?

Ο καλύτερος για εμάς είναι αυτός που εκφράζει τα ιδεώδη που λες. Και ούτε μας ενδιαφέρει ο καλύτερος τώρα που το σκέφτομαι. Τα εξηγώ καλά;

ΕΔΩ με χάνεις...Ρε ποιές ΜΑΝΑΤΖΕΡΙΣΤΙΚΕΣ? Τον έχετε δει να οδηγάει τον ΘΕΟ?

και ο Φέτελ κέρδιζε με ΤΟΡΟ ΡΟΣΟ την ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΙΑ της RBR...πλάκα κάνουμε? VETTEL και τα μυαλά στο μπλέντερ!

Μα ρε δε σου λέω ότι δεν είναι μεγάλος οδηγός. Αλλά μου γυρνάει το άντερο όταν τον βλέπω, πως να το περιγράψω.

Όσο για τον άλλο Γερμανό, τί να λέμε, εδώ πήγε να πάρει πρωτάθλημα ο Μάρκος ο Γούεμπερ με την Τόρο Ρόσσο.

sIp77PUvLTE

johny b
07-04-2011, 14:30
mιλάμε για αγωνίσματα ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ που τα βλέπανε απο το κονγκό μέχρι τη γη του πυρός τότε...

ποιο κατς ποιο μποξ και ποια αρση βαρων?

Σωστά μιλάς
στο κονγκό η φρενίτιδα με τη Φόρμουλα απ'το Σέννα ξεκίνησε, πόσοι και πόσοι μικροί κονγκολέζοι δε ρύθμιζαν το δορυφορικό τους πιάτο για να δουν το βραζιλιάνο
και στην μπάλα ευτυχώς που ήρθε ο Μαραντόνα και το έκανε γνωστο το σπορ τη δεκαετία του 80.
Όπως κι ο Κομπέην έφερε στη γη τη μουσική

Ο καλύτερος για εμάς είναι αυτός που εκφράζει τα ιδεώδη που λες. Και ούτε μας ενδιαφέρει ο καλύτερος τώρα που το σκέφτομαι. Τα εξηγώ καλά;


Ποιοί είστε "εσείς"? Λες κι ανήκεις σε καμμιά αίρεση το λες.
Για γούστα δε μιλάω εγώ. Κι ο Κούλθαρντ να σ'αρέσει καλώς.
Η κουβέντα ξεκίνησε απ'το ότι ο Σουμάχερ είναι μια τρίχα απ'τους λιωμένους πλέον όρχεις του μακαρίτη.
Που δεν είναι

DON
07-04-2011, 14:44
Σωστά μιλάς
στο κονγκό η φρενίτιδα με τη Φόρμουλα απ'το Σέννα ξεκίνησε, πόσοι και πόσοι μικροί κονγκολέζοι δε ρύθμιζαν το δορυφορικό τους πιάτο για να δουν το βραζιλιάνο
και στην μπάλα ευτυχώς που ήρθε ο Μαραντόνα και το έκανε γνωστο το σπορ τη δεκαετία του 80.
Όπως κι ο Κομπέην έφερε στη γη τη μουσική


Η κουβέντα ξεκίνησε απ'το ότι ο Σουμάχερ είναι μια τρίχα απ'τους λιωμένους πλέον όρχεις του μακαρίτη.
Που δεν είναι

Ο Σέννα φίλε μου έχει κάνει τουρ στην Αφρική το 1991 και έγινε δεκτός με τιμές αρχηγού κράτους ( θα βρω και τα σχετικά βίντεο)...Ο Μαραντόνα ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΕ το σπορ, έχει γίνει ΣΥΜΒΟΛΟ μιας ολόκληρης πόλης, χώρας, τατουάζ, σύνθημα μέχρι και ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ έγινε.

όσο για το απο ΠΟΥ ξεκίνησε η κουβέντα...Άστο δεν υπάρχουν αυτά που λέει αυτός...ΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑ

johny b
07-04-2011, 14:59
Ο Σέννα φίλε μου έχει κάνει τουρ στην Αφρική το 1991 και έγινε δεκτός με τιμές αρχηγού κράτους ( θα βρω και τα σχετικά βίντεο)...Ο Μαραντόνα ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΕ το σπορ, έχει γίνει ΣΥΜΒΟΛΟ μιας ολόκληρης πόλης, χώρας, τατουάζ, σύνθημα μέχρι και ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ έγινε.

όσο για το απο ΠΟΥ ξεκίνησε η κουβέντα...Άστο δεν υπάρχουν αυτά που λέει αυτός...ΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑ

Οι λέξεις Παγκοσμιοποίησε το Σπορ και Μαραντόνα στην ίδια πρόταση σου ορκίζομαι ότι έχουν νεκρώσει το αριστερό τμήμα του εγκεφάλου μου. Αυτή τη στιγμή γράφω μόνο με το αριστερό χέρι κι έχω χάσει προσανατολισμό γιατί δε λειτουργεί ούτε το δεξί μάτι.
Μεταξύ θρησκείας και πραγματικότητας ενίοτε υπάρχει διαφορά

redglove
07-04-2011, 15:01
Σωστά μιλάς
στο κονγκό η φρενίτιδα με τη Φόρμουλα απ'το Σέννα ξεκίνησε, πόσοι και πόσοι μικροί κονγκολέζοι δε ρύθμιζαν το δορυφορικό τους πιάτο για να δουν το βραζιλιάνο
και στην μπάλα ευτυχώς που ήρθε ο Μαραντόνα και το έκανε γνωστο το σπορ τη δεκαετία του 80.
Όπως κι ο Κομπέην έφερε στη γη τη μουσική



Ποιοί είστε "εσείς"? Λες κι ανήκεις σε καμμιά αίρεση το λες.
Για γούστα δε μιλάω εγώ. Κι ο Κούλθαρντ να σ'αρέσει καλώς.
Η κουβέντα ξεκίνησε απ'το ότι ο Σουμάχερ είναι μια τρίχα απ'τους λιωμένους πλέον όρχεις του μακαρίτη.
Που δεν είναι

Μα γούστα είναι όλα, διαφωνείς; Γούστο είναι άμα σ'αρέσει ο Μαραντόνα, γούστο άμα προτιμάς Πελέ, με το γούστο σου έχει να κάνει το ποιόν διαλέγεις ανάμεσα σε Φέντερερ και Ναδάλ, κλπ κλπ

Έχει να κάνει με το πως τα βλέπεις τα πράγματα, τι θες από το σπορ, και τα σχετικά.

johny b
07-04-2011, 15:12
Μα γούστα είναι όλα, διαφωνείς; Γούστο είναι άμα σ'αρέσει ο Μαραντόνα, γούστο άμα προτιμάς Πελέ, με το γούστο σου έχει να κάνει το ποιόν διαλέγεις ανάμεσα σε Φέντερερ και Ναδάλ, κλπ κλπ

Έχει να κάνει με το πως τα βλέπεις τα πράγματα, τι θες από το σπορ, και τα σχετικά.

Όχι ακριβώς.
Αν εξαιρέσεις τον Ολυμπιακό αλλού κολλήματα και ταυτίσεις δεν έχω.
Δε μ'αρέσει ούτε ο Φέντερερ ούτε ο Ναδάλ. Αλλά ο Ελβετός είναι πιο τεχνικός και συνολικά καλύτερος.
Ο Πελέ είναι συνολικά καλύτερος.
Ο Τζόρνταν είναι συνολικά καλύτερος, κι ας μη γούσταρα ποτέ το θυμωμένο υφάκι.
Ο Σένα είναι μάλλον ο καλύτερος, αλλά με μικρή-ελάχιστη διαφορά.
Ο Λεμπρόν είναι γκέη

Storm1973
07-04-2011, 15:39
ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΣ.

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ο Ayrton ήτανε ο ΕΝΑΣ. Αλλά φίλε μου πέθανε γιατί ήθελε να πάει γρηγορότερα να μην τον περάσει ο πιτσιρικάς Γερμανός με την Benetton που του είχε γαμήσει τα πρέκια...Μην είστε άσχετοι ρε γαμώτο όταν μιλάτε για ένα θέμα...Άν έχεις την γνώση και λάθος άποψη να έχεις έχει βάση. Αλλά να είσαι αδιάβαστος και να βγάζεις άποψη σε εκθέτει και δίκιο να έχεις...

ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ ο "μια τρίχα απο τα @@ σου" Μικέλε για τον Άιρτον.

ΣΕΒΑΣΜΟΣ σε αυτόν που απο ΚΑΡΠΑΖΑΔΕΣ μας έκανε πάλι ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΥΣ και ξανακούσαμε τον Ιταλικό ύμνο στο βάθρο...Ε ρε αλεζί που σας χρειάζεται!



Άλλος απο εδώ...Ρε τα θέλετε και τα λέτε??? O άνθρωπος πήγε να πάρει πρωτάθλημα με Lotus και έβγαινε podium με Tolleman σαν να λέμε MINARDI!



1oν ΠΟΙΟΣ ΖΙΛ ΒΙΛΝΕΒ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ? Είσαι ΠΑΛΑΒΟΣ??? Σου λέει κάτι ο Nicky Lauda???ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.

2ον Είσαι φανατικός τιφόζι και αντι-Σουμάχερ. Πάλι καλά που δεν τα λες αυτά σε κανένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ τιφόζι να φας ντομάτες...Άκου τι ακούω ρε...Που στην Ιταλία κάνανε πρόταση στην ΒΟΥΛΗ να μετονομάσουν κεντρική λεοφώρο της Ρώμης σε Michele Schumacher. ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.

3ον Μαλακισμένο ο Βέτελ που τους κέρδιζε με TORO ROSSO δηλαδή την θυγατρική της RBR στα 21 του χρόνια...ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.

4ον ο Χάμιλτον. Είσαι και τιφόζι... Ξαναλέω... Είσαι τιφόζι και θες τον Χάμιλτον...ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑΑΑΑ



Φϊλε ΠΑΡΑΛΗΡΕΙΣ πραγματικά...στο λέω και το εννοώ επειδή έχω κάνει ιταλία και 2 φορές στην Μόντσα, 1 Σπα και 1 Κωσταντινούπολη. Άν τα πεις αυτά τα ΑΜΠΑΛΑ που λες σε κανονικό τιφόζι θα σε πάρουν με τις ντομάτες...Μιλάς και για το τι γίνεται στην Μόντσα...ΕΛΕΟΣ. Ήμουν μέσα σε ΛΑΙΚΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ρε 70.000 τρελαμένων Τιφόζι του ΜΙΚΕΛΕ και θα πεις και τι γίνεται στην Μόντσα. ΕΛΕΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΛΛΟ.

Είναι ΕΜΦΑΝΕΣ πως έχεις ένα απαράμιλλο ΚΟΜΠΛΕΞ προς τους μόνιμους πρωταθλητές και πρώτους όπως ο Kobe ο Schumacher κτλ...

Έλα μωρέ τώρα τι ξέρουν οι ΕΙΔΙΚΟΙ της Formula1
http://www.f1fanatic.co.uk/2011/02/05/champion-of-champions-final-ayrton-senna-vs-michael-schumacher-cofc/


A ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΙΦΟΖΙ ΑΚΟΥΣΤΕ Storm που σας λέει...ΔΕΝ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΕΤΕ.

Ποιός είναι ρε άσχετος???Όταν πήγα στην Μόντσα το 91 και σε δύσκολες έποχες για την ομάδα εσύ ακόμα πήγαινες νήπειο.
Ποιός Ζιλ Βινέβ???????????Αρχίδια έχεις πάει στην Μόντσα αν λες αυτά για τον Ζίλ.
Ο μόνος που λάτρεψε ο Έντζο γιατί με το κάρο που είχαμε σε δύσκολες εποχές πήρε νίκες κάνοντας υπερβάσεις.
Ο Σουμάχερ ήταν μέλος της παράγκας του Ανιέλι.
Στήν Μόντσα οι τιφόζοι οι παλιότεροι λατρεύουν πολύ περισσότερο τον Ζιλ απο τον Πουστο Γερμανο.

Τι μου βάζεςι άρθρα και φωτογραφιές για τον μαλάκα?Στα ριπαπα μου.Στό βάθρο στν Μόντσα πάντα γίνεται της πουτάνας.Το 1991 που κέρδισε ο Μάνσελ και ήμοην εκεί παρόλο πού έτρεχε για την Γουίλιαμς τον αποθέωσαν όλοι οι Τιφόζοι.Ήταν παλιό μας παιδί.
Έχω παέι Μόντσα ουκ ολίγες φορές.
Είμαστε άσχετοι και ποιός είσαι εσύ ο σχετικός??
Μην ακούω μαλακίες.

Ο Σένα ήταν ο πιο υπερστροφικός και γρήγορος όλων των εποχών.Στην στροφή έμπαινε πιο βαθιά απο όλους για να κερδίσει δέκατα.
Η αδερφή ο γύπας ούτε να τα ονειρευτεί δεν μπορούσε αυτά.

Και ναι ο Χάμιλτον γαμάει.Μακάρι να έρθει στην Φερράρι.Ο μόνος που αξίζει και έχει @@.
Στα @@ μου αν ο Βέττελ κέρδισε με την Τορο Ρόσσο.Τον ευνόησαν οι συνθήκες και πήρε την πόλ.Και ο Μπουρντέ τέταρτος ήταν στις κατατακτήριες.
Ποιός Βέττελ????Ας μάθει να κάνει προσπέραση το ταγάρι και μετα συζητάμε.

Έγινε σχετικός ο Ντόν.Ρε παράγκα ξέρεις τα θα πεί παράγκα.Μαθε τι βρωμιές έκανε ο Ανιέλι και μετά θα ξανα μιλήσουμε..
Εγώ θέλω να κερδίζω τίμια και όχι με πουστιές.

Α και κάτι ακόμα.
Ο Σουμάχερ οδήγησε πιο κυρίαρχο μονοθέσιο απο την Μακλάρεν το 1988.Την F-2004 και με αντιπαλους κάτι σαπάκια.

Πρότιμω τα πέτρινα χρόνια.Φτωχά πλην τίμια.

Διάβασε τίποτα άλλο απο Wikipedia και από το fanatic και να μού πείς την γνώμη σου σχετικέ.

Γαμιέται ο Σουμάχερ και η παράγκα.Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που οδήγησε για την Φερραρι.Α ρε πούστη Ανιέλι.



όσο για το απο ΠΟΥ ξεκίνησε η κουβέντα...Άστο δεν υπάρχουν αυτά που λέει αυτός...ΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑ

Αυτός πού λέει ΘΑ ΚΑΙ ΘΑ δεν κάνει τούμπες με τον κώλο.
Καλύτερα ΘΑ,ΠΑΡΑ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ.

johny b
07-04-2011, 16:16
Ποιός είπε ότι Φόρμουλα είναι βαρετή?
sPZcPfzKn_U

tc-g6
07-04-2011, 16:32
χοχοχο!!! να δω τον don-er αναμεσα σε ντοματες και μετα ας αποθανω διαολε!

οδηγος σουμαχερ ειναι σαν να λες ποδοσφαιριστης ντουντου ή μπασκετμπολιστας νιελσεν, ανεκδοτο δηλαδη. ευτυχως που πλεον παραπαιει ο γερμανος και το αθλημα απεκτησε ξανα καποιο ενδιαφερον. ελπιζω σιγα σιγα να βγαλει και κανεναν οδηγο της προκοπης οπως ο βιλνεβ και οχι παλι ρομποτ οπως ο σουμαχερ ή γατακια οπως ο ραϊκονεν...

Airness
07-04-2011, 16:46
IJJXIgnjug0&feature=player_embedded

CgfuoSFerDU&feature=player_embedded

2jcHrHUJdu0&feature=player_embedded

Pihhu5H-X9I&feature=player_embedded

Ad6l2yHTS0Y&feature=player_embedded

Kw78oEYp0S0&feature=player_embedded
Michael Schumacher illegally won the French Grand Prix after passing Kimi Raikkonen when yellow caution flags were waving...

1999
Φερράρι, παράνομη στα barge boards κατα 10 χιλιοστά...
Κανονισμός που ορίζει 5 χιλιοστά ανοχή...
http://www.fia.com/resources/documen...Tolerances.pdf
(Art 3.12.6)
Απόφαση έφεσης Φερράρι...
http://www.fia.com/resources/documen...I_Decision.pdf
Με τα στοιχεία που προσκομίστηκαν στο δικαστήριο:
1) Ολες οι διαστάσεις βρέθηκαν εντός της ανοχής των 5 χιλιοστών, δεδομένου οτι
θα ήταν τοποθετημένα σωστα στο όχημα!!!!!
2) Αυτά που μέτρησαν οι τεχνικοί μετά τον αγώνα, δεν ήταν απαραίτητα σύμφωνα
με τους κανονισμους!!!!!
3) Ο εξοπλισμός που προμήθευσε η FIA δεν ήταν αρκετά ακριβής όπως δήλωσε η Φερράρι!!!!
4) Η απόφαση, και το εφετείο, σε αντίθεση με το Άρθρο 58 των κανονισμών,
για το έτος 1999

Article 58. Acquaintance with and submission to the regulations. Every person, or group of persons, organising a competition or taking part therein 2) Shall undertake to submit themselves without reserve to the above and to the decisions of the sporting authority and to the consequences resulting therefrom. In case of non-compliance with these provisions, any person or group which organises a competition or takes part therein, will have the licence which has been issued to them withdrawn, and any manufacturer shall be excluded from the FIA Championships on a temporary or permanent basis. The FIA will state reasons for its decisions. If a car is found not comply with the technical regulations, it shall be no defence to claim that no performance advantage was obtained

efZUyhATNTo&feature=player_embedded
Έχουμε να εκτίσουμε ποινή stop-go...
Το κάνουμε μετά το τέλος του αγώνα!!!!!!!!

1994 Silverstone: Μαύρη σημαία στον Σουμάχερ. Ποινή, μη διαπραγματευσιμη, σύμφωνα με τον κανονισμό...
"Race Eight: Great Britain

Hill took pole position in front of his home crowd in Britain ahead of Schumacher, Berger, Alesi, H?kkinen and Barrichello. There was controversy as Schumacher passed Hill on the parade lap, not permitted under the regulations, and then let him resume first position before they came back to the grid to form up. The first start was aborted when Coulthard (returning to the Williams team) stalled on the grid and was forced to start from the back. Irvine retired on the second parade lap with engine problems and at the second start, Brundle's engine blew in a spectacular ball of fire. At the start, Barrichello was the man on the move, getting by Alesi and H?kkinen. Hill led Schumacher, Berger, Barrichello, Alesi and H?kkinen.

Hill and Schumacher stayed together, separated by two seconds until on lap 13 Schumacher was given a five-second stop-go penalty for passing Hill on the parade lap. However, the team refused to accept the decision and Schumacher stayed out. During the stops, Alesi and H?kkinen were quick and got by Berger and Barrichello.

Schumacher was then shown the black flag meaning he was excluded from the race from that point, and would have to return to the pits and retire. However Benetton continued to negotiate and Schumacher returned to the pits, but only for the five second stop-go, rejoining the race in second. The black flag was still shown but Benetton ignored it and Schumacher raced on. On lap 33, Berger went out with an engine failure. Hill won with Schumacher second but Schumacher was disqualified for ignoring the black flag and was banned for two races. This meant that Hill kept his win ahead of Alesi, H?kkinen, Barrichello, Coulthard, and Katayama. H?kkinen and Barrichello received a 1 race suspended ban for a collision between the two on the final lap of the race.

Thus, at the halfway stage of the championship, Schumacher was well ahead of the field with 66 points. Hill was a distant second with 39, Alesi third with 19, Berger fourth with 17, Barrichello fifth with 10, H?kkinen sixth with 8, Brundle seventh with 6 and Larini eighth with 6. In the Constructors Championship, Benetton were comfortably ahead with 67 points, 24 points ahead of Williams on 43. Ferrari were also right there, just a single point behind on 42, with McLaren fourth on 14.

Benetton had appealed against Schumacher's ban and he was able to race while the decision was pending."

Μέχρι και στον αδερφό του παίξανε π@υστιά σε αγώνα (Αμερική νομίζω) για να κερδίσει αυτός...
Δυστυχώς τα τρομερά ρεκόρ του (αριθμός νικών, αριθμός πρωταθλημάτων κλπ), κερδίθηκαν με τρόπο αμφισβητίσιμο, τέτοιο που στις καρδιές των ανθρώπων που παρακολουθούσαν F1 τα χρόνια πριν γίνει θέατρο σκιών, οι πραγματικοί πρωταθλητές και θρύλοι ήταν άλλοι.

*Πολλά στοιχεία και σχόλια πήρα απο το BMW-Motorsport.gr που επίσης είμαι μέλος.

johny b
07-04-2011, 16:49
Μπαν και στον Έηρ.
Ρίχνει λάδι στη φωτιά

userNOname7
07-04-2011, 16:58
μπαρουτι μυριζει εδω μεσα...ασε να παω στο αλλο με τις γκομενες...χαχαχα

Storm1973
07-04-2011, 16:58
άντε πάλι με το κανονικό μου όνομα...θα αρχίσω να πονηρεύομαι...σου έρχεται mail απο danjat.basket@gmail.com. ΕΔΩΜΕΣΑ κομμένα τα ονόματα, οι απειλές κτλ...stick to the subject. Στο mail στείλε μου και άνθρακα. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ.

Στείλε και βλεπουμε.Aν δεν έλεγες για άσχετους και περαστκούς θα ήταν όλα όπως πάντα κούλ.Και επίσης με προκάλεσες σαν Τιφόζι.
Άντε στείλε να τα πούμε με mail κουράσαμε και τους άλλους.

DON
07-04-2011, 17:02
Σβήνονται ΟΛΑ τα άλλα.

johny b
07-04-2011, 17:07
Προς ΑΙΡ

In his less than 11 years in F1, Senna had 16 collisions with other drivers. He was out 11 times because of such collisions with other drivers and it seems that he didn't learn of his faults: In his last seven years in Formula 1, he had 13 collisions!

(Source: Guinness GP Who's Who)

Ρεκόρ λέμε

Προς Στορμ (περί ταχύτερου οδηγού)
Αλαίν Προστ.Σε καριέρα 13 ετών ρεκόρ ταχύτερων γύρων-41, ποσοστό 20,60%
Άυρτον Σέννα.Σε καριέρα 10 ετών ρεκόρ ταχύτερων γύρων-19, ποσοστό 11,80%
για να κάνουμε σύγκριση ίδιας εποχής και περίπου ίδιων αυτοκινήτων

Storm1973
07-04-2011, 17:43
Προς ΑΙΡ

in his less than 11 years in f1, senna had 16 collisions with other drivers. He was out 11 times because of such collisions with other drivers and it seems that he didn't learn of his faults: In his last seven years in formula 1, he had 13 collisions!

(source: Guinness gp who's who)

Ρεκόρ λέμε

Προς Στορμ (περί ταχύτερου οδηγού)
Αλαίν Προστ.Σε καριέρα 13 ετών ρεκόρ ταχύτερων γύρων-41, ποσοστό 20,60%
Άυρτον Σέννα.Σε καριέρα 10 ετών ρεκόρ ταχύτερων γύρων-19, ποσοστό 11,80%
για να κάνουμε σύγκριση ίδιας εποχής και περίπου ίδιων αυτοκινήτων

Σε αυτά τα δέκα χρόνια ο Σένα έιχε τέσσερις χρονιές μονοθέσιο διεκδικητή και το πήρε τις τρείς φορές.Την μία που το έχασε ήταν απο την πουστι@ που του έκανε ο Πρόστ στην Σουζούκα το 1989.
Επίσης με το ίδιο μονοθέσιο με τον Πρόστ το 1988 και το 1989 ο Σένα είχε 14 νίκες έναντι 11 του Πρόστ και ακούστε 26 πολ ποζίσιον έναντι 4 του Προστ.Ολα αυτά με το ίδιο μονοθέσιο και απέναντι σε ένα άλλο θρύλο τον Πρόστ.Αυτός ήταν ο Σένα.

johny b
07-04-2011, 17:56
Σε αυτά τα δέκα χρόνια ο Σένα έιχε τέσσερις χρονιές μονοθέσιο διεκδικητή και το πήρε τις τρείς φορές.Την μία που το έχασε ήταν απο την πουστι@ που του έκανε ο Πρόστ στην Σουζούκα το 1989.
Επίσης με το ίδιο μονοθέσιο με τον Πρόστ το 1988 και το 1989 ο Σένα είχε 14 νίκες έναντι 11 του Πρόστ και ακούστε 26 πολ ποζίσιον έναντι 4 του Προστ.Ολα αυτά με το ίδιο μονοθέσιο και απέναντι σε ένα άλλο θρύλο τον Πρόστ.Αυτός ήταν ο Σένα.

Αυτή είναι η μια άποψη.
Η άλλη λέει ότι 2 χρόνια στην ίδια ομάδα και με το ίδιο αυτοκίνητο ο Προστ πήρε περισσότερους πόντους απ'το Σένα και την πρώτη και τη δεύτερη χρονιά. Κι αν λάβουμε υπόψη μας ότι ξεκίνησε 22 φορές πίσω απ'το Σένα αυτό κάτι πρέπει να σου λέει για το ποιός ήταν καλύτερος σε συνθήκες αγώνα. Επίσης ως φανατικός θεατής της Φόρμουλα που είσαι ξέρεις ότι τη δεκαετία εκείνη ίσχυε άλλο σύστημα βαθμολόγησης. Δηλαδή μετρούσαν τα καλύτερα 11 πλασαρίσματα κι όχι η συνολική χρονιά. Αν δεν ίσχυε εκείνος ο βλακώδης κανόνας, ο Προστ θα είχε κερδίσει και τα δύο πρωταθλήματα. Για την ακρίβεια θα είχε κερδίσει συνολικά 6 στην καριέρα του αφού θα είχε πάρει κι εκείνο του 84.
Τώρα για την πουστιά να αναφέρω ότι μεταξύ 86-89 οι συγκρούσεις μεγάλων οδηγών ήταν οι εξής
- Senna-Mansell in Rio 86
- Senna-Mansell in Spa 87
- Senna-Schlesser in Monza 88
- Senna-Berger in Rio 89
- Senna-Mansell in Estoril 89
- Senna-Prost in Suzuka 89
υπάρχει ένα κοινό στοιχείο και δεν είναι τυχαίο.
Κι επειδή ο Τζόνις με το Στορμ δε θεωρούνται και τίποτα τέρατα στο μηχανοκίνητο αθλητισμό πέρα της ΦΙΑ που τιμώρησε κι επέπληξε το Σένα, ας δούμε τί λέει κι ο Νίκι Λάουντα
"Why should Prost let Senna pass without a fight? Alain drove the normal fight-line, not zig-zag, we know that from Patrese. Alain did not at all drive unfair, the driver, who is behind the other is always guilty at accidents. Prost is absolutely innocent!"
Ο Σένα έπρεπε να οδηγήσει γύρω απ'το σικέην κι όχι μέσα απ'το σικέην βάσει κανονισμών.
Λεπτομέρεια Στορμ που κι αυτή θα τη θυμάσαι, για να πάρει εκείνο το πρωτάθλημα ο Σένα θα έπρεπε να κερδίσει και τους δυο τελευταίους αγώνες. Δηλαδή και τη Σουζούκα και τον τελευταίο. Και στον τελευταίο ούτε καν τερμάτισε.

DON
07-04-2011, 17:57
Σε αυτά τα δέκα χρόνια ο Σένα έιχε τέσσερις χρονιές μονοθέσιο διεκδικητή και το πήρε τις τρείς φορές.Την μία που το έχασε ήταν απο την πουστι@ που του έκανε ο Πρόστ στην Σουζούκα το 1989.
Επίσης με το ίδιο μονοθέσιο με τον Πρόστ το 1988 και το 1989 ο Σένα είχε 14 νίκες έναντι 11 του Πρόστ και ακούστε 26 πολ ποζίσιον έναντι 4 του Προστ.Ολα αυτά με το ίδιο μονοθέσιο και απέναντι σε ένα άλλο θρύλο τον Πρόστ.Αυτός ήταν ο Σένα.

Συνεχίζεις να κάνεις ένα βασικό λάθος. Άν έμπαινες και έλεγες "ξέρετε ΚΑΛΟΣ ο Σουμάχερ αλλά ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ" δεν θα έβρισκες ΚΑΝΕΝΑΝ (εντάξει εκτός του johny του b που πιστεύει τον πελέ καλύτερο του μαραντόνα) να σου πει ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Αλλά όταν προσπαθείς να αποδείξεις τον 7άκις παγκόσμιο πρωταθλητή ότι είναι μια ΤΡΙΧΑ και ΑΠΑΤΗ και ΠΑΡΑΓΚΑ και ΝΤΡΟΠΗ και και και και...ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ.

Airness
07-04-2011, 17:58
Προς ΑΙΡ

in his less than 11 years in f1, senna had 16 collisions with other drivers. He was out 11 times because of such collisions with other drivers and it seems that he didn't learn of his faults: In his last seven years in formula 1, he had 13 collisions!

(source: Guinness gp who's who)

Μόνο που εγώ στο ποστ μου δεν αναφέρω "διαμάχες" ή τρακαρίσματα με άλλους οδηγούς. Ξαναδές προσεχτικά τα βίντεο και τα σχόλια. Αναφέρω τις "ομορφιές" που έγιναν για να ευνοηθεί ο Σουμάχερ και τις "ομορφιές" που έκανε για να κερδίσει. Το βίντεο με την προσπάθεια να βγάλει εκτός αγώνα τον Βιλνέβ (κάτι που θα τον έχριζε αυτομάτως πρωταθλητή) την ώρα που θα τον προσπερνούσε, νομίζω ότι τα λέει όλα για το ποιόν του ανθρώπου...

Υ.Γ. Αυτό που έκανε και κάνει τον Σέννα τόσο ξεχωριστό και ανώτερο απο τον Σουμάχερ δεν είναι το πόσους τίτλους ή τα ρεκόρ που έχει κάνει. Ο Σένα ήταν σε ΟΛΑ τα αυτοκίνητα (ανταγωνιστικά και μη) που οδήγησε πραγματικά γρήγορος και ανταγωνιστικός. Το ότι οδήγησε και σε πλήρως ανταγωνιστικές εποχές (όταν υπήρχαν 5-6 δυνατές ομάδες με ισονομία προς όλους) σίγουρα συννέβαλε να τον βλέπουμε με άλλο μάτι...

johny b
07-04-2011, 18:05
Μόνο που εγώ στο ποστ μου δεν αναφέρω "διαμάχες" ή τρακαρίσματα με άλλους οδηγούς. Ξαναδές προσεχτικά τα βίντεο και τα σχόλια. Αναφέρω τις "ομορφιές" που έγιναν για να ευνοηθεί ο Σουμάχερ και τις "ομορφιές" που έκανε για να κερδίσει. Το βίντεο με την προσπάθεια να βγάλει εκτός αγώνα τον Βιλνέβ (κάτι που θα τον έχριζε αυτομάτως πρωταθλητή) την ώρα που θα τον προσπερνούσε, νομίζω ότι τα λέει όλα για το ποιόν του ανθρώπου...

Υ.Γ. Αυτό που έκανε και κάνει τον Σέννα τόσο ξεχωριστό και ανώτερο απο τον Σουμάχερ δεν είναι το πόσους τίτλους ή τα ρεκόρ που έχει κάνει. Ο Σένα ήταν σε ΟΛΑ τα αυτοκίνητα (ανταγωνιστικά και μη) που οδήγησε πραγματικά γρήγορος και ανταγωνιστικός. Το ότι οδήγησε και σε πλήρως ανταγωνιστικές εποχές (όταν υπήρχαν 5-6 δυνατές ομάδες με ισονομία προς όλους) σίγουρα συννέβαλε να τον βλέπουμε με άλλο μάτι...
Εγώ πάλι βρίσκω πολλές ομοιότητες ανάμεσα στο οδηγικό στυλ των 2. Κι επειδή είσαι παλιότερος ξέρεις ότι αν θες να βρεις καθαρό οδηγό, δεν θα ποντάρεις τα λεφτά σου στο Σένα. Με τους σημερινούς κανόνες ο Σένα θα είχε φάει μαύρη σημαία σε όλα τα γκραν πρι.
Επίσης δεν αμφισβητείται ότι ο Σένα υπήρξε ο πιο αγαπητός όλων. Αλλά το ποιός ήταν ο καλύτερος είναι άλλο ζήτημα. Εγώ απ'ό,τι έχω ψάξει κι έχω διαβάσει στην κοινότητα της Φόρμουλα δεν είναι τόσο ξεκάθαρες οι απόψεις όσο στο κοινό. Και να σου πω και κάτι. Αν ο Σένα χρειαζόταν να οδηγεί συνέχεια στο όριο ή πέρα απ'το όριο του κινδύνου για να βγει πρώτος κι ο Προστ πχ για να πάρω κάποιον σύγχρονο οδηγούσε εκεί που ένοιωθε ότι τον έπαιρνε και συνολικά έχουν αυτή την καριέρα, ε τότε μάλλον καλύτερος ήταν ο Προστ.

DON
07-04-2011, 18:08
. Με τους σημερινούς κανόνες ο Σένα θα είχε φάει μαύρη σημαία σε όλα τα γκραν πρι.
Επίσης δεν αμφισβητείται ότι ο Σένα υπήρξε ο πιο αγαπητός όλων.

Ρε πάρε χαμπάρι...

Ο Σένα ΤΡΑΚΑΡΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Ο Μαραντόνα ΕΒΑΖΕ ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ.
Ο Τζόρνταν ΕΣΠΡΩΧΝΕ ΤΟΝ russell ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΡΕΣΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

και ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΥΛΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.

johny b
07-04-2011, 18:12
Ρε πάρε χαμπάρι...

Ο Σένα ΤΡΑΚΑΡΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Ο Μαραντόνα ΕΒΑΖΕ ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ.
Ο Τζόρνταν ΕΣΠΡΩΧΝΕ ΤΟΝ russell ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΡΕΣΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

και ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΥΛΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Ε ρε Διαμαντίδης και Ρομπέρτο Κάρλος που σου χρειάζεται για να στρώσεις

DON
07-04-2011, 18:16
Ε ρε Διαμαντίδης και Ρομπέρτο Κάρλος που σου χρειάζεται για να στρώσεις

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ αν δεν είχα το ότι το έκανε με τον ολυμπιακό και κυρίως ότι ήτανε με την ΠΟΥΤΑ ΡΕΑΛ όταν έκανε το χέρι ο Κάρλος είπα μετά νηφάλιος "τι έκανε ο παικταράς"...ΛΑΤΡΕΥΩ τον Ρομπέρτο Κάρλος.

Όσο για τον Διαμαντίδη αν είχε τα αρχίδια να χώσει στον Τεοντόσιτς την ροχάλα στα μούτρα ή ένα μπουκέτο ΠΟΤΕ δεν θα τον έκραζα...ΤΟ ΠΟΥΣΤΡΙΛΙΚΙ με ενόχλησε...Όταν βαράς και γενικά κάνεις τέτοια ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΩΡΗ ΚΙΛΟΤΑ.

zouparos
07-04-2011, 18:19
παντως ενα βιντεο του ερνες κ καλα πως πανηγυριζει το 94 ο μιχαλακης ειναι ανεπιτρεπτο.
Όχι μονο που το εβαλες, αλλα και αυτο που υπονόησες καθαρά.
Είναι ντροπή!!

αν ειστε ψυχολογοι ή οχι δεν ξερω,παντως οταν τον περασε σε νικες στη συνεντευξη τωρα προσφατα εκλαιγε με μαυρο δακρι

Airness
07-04-2011, 18:26
παντως ενα βιντεο του ερνες κ καλα πως πανηγυριζει το 94 ο μιχαλακης ειναι ανεπιτρεπτο.
Όχι μονο που το εβαλες, αλλα και αυτο που υπονόησες καθαρά.
Είναι ντροπή!!

αν ειστε ψυχολογοι ή οχι δεν ξερω,παντως οταν τον περασε σε νικες στη συνεντευξη τωρα προσφατα εκλαιγε με μαυρο δακρι
Επειδή δεν τα ξέρετε καλά τα πράγματα να σας ενημερώσω οτι το καλόπαιδο ο Σουμάχερ είπε ότι δεν ήξερε για τον θάνατο του Σέννα και για αυτό πανηγύριζε. Βέβαια το ότι την προηγούμενη ημέρα είχε πεθάνει ο άσημος Ράτζενμπεργκ στα δοκιμαστικά, μάλλον δεν του έλεγε τίποτα του "φτωχού πλήν τίμιου" Γερμανού...

johny b
07-04-2011, 18:27
Μπαν στον Έηρ τώρα.
Συνεχίζει να προκαλεί.

DON
07-04-2011, 18:28
Έλα ρε τώρα...Ναι ο Σουμάχερ είναι ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ προσωποποιημένος. Με τις χαζομάρες με τον Storm δεν απάντησα και στην προπαγάνδα των bmwάκηδων...

ΝΑΙ ΠΑΝΥΓΗΡΙΣΕ Ο ΣΟΥΜΑΧΕΡ...βάλανε και στο βίντεο τον πανηγυρισμό του με το που τελειώνει ο αγώνας...ΝΑΙ ΡΕ ΑΜΠΑΛΟΙ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΣΕΝΝΑ. ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

t2mqzX0-4ck

Εδώ το εξηγεί και με ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΑ

mv3ARjAqioA

αλλά είπαμε ήτανε ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ

EOQjYCwgLdE

και όπως είπαμε ΧΑΡΗΚΕ που πέθανε ο Σένα άσχετα αν και μετά έλεγε ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΑΥΡΤΟΝ

A9Td0A-hapM

ααα και εδώ ένας ΑΣΧΕΤΟΣ με το σπορ (έτσι για να σε τσιγκλάω ρε Storm, ΕΤΣΙ) που λέει τον Σουμάχερ THE GREATEST οπότε δεν μπορεί ρε γαμώτο να είναι ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΑΠΟ ΤΑ @@ του ΣΕΝΑ που εγώ ξαναλέω σαν τον ΣΕΝΑ δεν βάζω ΚΑΝΕΝΑ.

ueywB7OPIVI

και εδώ ένας "εχθρός" του που ΥΠΟΚΛΙΝΕΤΑΙ. ΑΣΧΕΤΟΣ και αυτός.

i6l5mHFs6aY

zouparos
07-04-2011, 18:29
εσυ αυτο που εβαλες δεν μιλαγε για κανεναν ροζενμπεργκ αλλα για τον σεννα υπονοουσε.
και τωρα μονος σ μας λες πως ηταν αδυνατον να ξερει σε τι κατάσταση βρισκόταν.

Και επειδη ξαναλεω ειναι ντροπή να κάνουμε κουβεντα για κατι τέτοιο
εσύ μας λες λοιπον πως ηξερε αλλα πανυγηριζε και στ @@ του,οκ,πολυ λογικο

Airness
07-04-2011, 18:38
Ωραίο το μελό με τον Σουμάχερ ρε Ντόν αλλά για τον Ράτζενμπεργκ δεν βλέπω καμία απάντηση. Ο ένας (Σουμάχερ) πανηγύριζε και ο άλλος (Σέννα) μάζευε τους οδηγούς για να αντιδράσουν για τα μέτρα ασφαλείας εμφανώς στεναχωρημένος και ανήσυχος μετά τον θάνατο του Ράτζενμπεργκ...

Bonus:
aXii-QJn0Zw

DON
07-04-2011, 18:41
Ωραίο το μελό με τον Σουμάχερ ρε Ντόν αλλά για τον Ράτζενμπεργκ δεν βλέπω καμία απάντηση. Ο ένας (Σουμάχερ) πανηγύριζε και ο άλλος (Σέννα) μάζευε τους οδηγούς για να αντιδράσουν για τα μέτρα ασφαλείας εμφανώς στεναχωρημένος και ανήσυχος μετά τον θάνατο του Ράτζενμπεργκ...


1ον ο Σένα μια χαρά έτρεξε και αν δεν πέθαινε θα πανυγήριζε κιόλας γιατί ήτανε ΤΡΕΛΙΑΚΑΣ και αυτά για τα μέτρα ασφαλείας πες τα πουθενά αλλού γιατί ούτε τον ίδιο δεν έπειθαν. Ρε εδώ ΗΞΕΡΕ ότι το αμάξι του είναι ΣΑΠΑΚΙ, ότι τον πάνε για ΘΑΝΑΤΟ με αυτό το ΜΑΤΡΑΚΑ που οδηγάει και δεν ζορίστηκε...Λες να τον ένοιαζαν οι άλλοι? Τι θες να μου πεις λοιπόν? Ότι ο Ράτζενμπεργκ πέθανε και ο Σουμάχερ έσφιξε την γροθιά του και χαμογέλασε???Ε ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΟΥΑΟΥ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ. Όπως σου λέει και ο Ζουπάκος για τον ΣΕΝΑ έλεγες αλλά...

Airness
07-04-2011, 18:44
εσυ αυτο που εβαλες δεν μιλαγε για κανεναν ροζενμπεργκ αλλα για τον σεννα υπονοουσε.
και τωρα μονος σ μας λες πως ηταν αδυνατον να ξερει σε τι κατάσταση βρισκόταν.

Και επειδη ξαναλεω ειναι ντροπή να κάνουμε κουβεντα για κατι τέτοιο
εσύ μας λες λοιπον πως ηξερε αλλα πανυγηριζε και στ @@ του,οκ,πολυ λογικο
Όταν την προηγούμενη μέρα έχει πεθάνει συνάδελφος σου (όπως και να λέγεται) απο ντροπή και μόνο δεν πανηγυρίζεις. ΑΣΧΕΤΑ με το θέμα με τον Σέννα. Μια μέρα πρίν είχε πεθάνει άνθρωπος και αυτός χαζογελούσε στο πόντιουμ ακριβώς την επόμενη. Και τέλος δεν λέω οτι δεν ήξερε για τον Σένα. Λέω τι υποστήριξε ΑΥΤΟΣ. Πως δηλαδή οι δίπλα οδηγοί είναι σαν την Μ. Παρασκεύη και αυτός μες την τρελή χαρά? Σαν το ανέκδοτο ένα πράγμα. "Γύρω-γύρω Σάββατο εκεί που πηδούσα εγώ, Παρασκεύη!!!".

DON
07-04-2011, 18:48
Όταν την προηγούμενη μέρα έχει πεθάνει συνάδελφος σου (όπως και να λέγεται) απο ντροπή και μόνο δεν πανηγυρίζεις. ΑΣΧΕΤΑ με το θέμα με τον Σέννα. Μια μέρα πρίν είχε πεθάνει άνθρωπος και αυτός χαζογελούσε στο πόντιουμ ακριβώς την επόμενη. Και τέλος δεν λέω οτι δεν ήξερε για τον Σένα. Λέω τι υποστήριξε ΑΥΤΟΣ. Πως δηλαδή οι δίπλα οδηγοί είναι σαν την Μ. Παρασκεύη και αυτός μες την τρελή χαρά? Σαν το ανέκδοτο ένα πράγμα. "Γύρω-γύρω Σάββατο εκεί που πηδούσα εγώ, Παρασκεύη!!!".

1oν και ο Michael Jackson ήτανε παιδεραστής. ΣΤΑ @@ ΜΟΥ όμως...παραμένει ο μεγαλύτερος pop σταρ όλων των εποχών και μέσα στους 10 μεγαλύτερους μουσικούς ever το ίδιο και ο πουστάκος ο Mercury...ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ. Δεν κρίνω αθλητή και καλλιτέχνη για το ποιόν του δεν τους πάω για καλόγερους.

2ον ΕΙΔΕΣ το βίντεο που σου πόσταρα και όχι το βίντεο που πόσταρες εσύ που θυμίζει κασσέτα-gate απο το ΡΑΒΕ-ΞΥΛΩΝΕ??? ΤΟΝ ΕΙΔΕΣ ΝΑ ΠΑΝΥΓΗΡΙΖΕΙ ΤΡΕΛΑ ΣΤΟ podium???Τον άκουσες τι έλεγε στην συνέντευξη? Ακούς τους σπίκερ που ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΦΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΑ? Άλλο βίντεο είδες?

zouparos
07-04-2011, 18:56
2ον ΕΙΔΕΣ το βίντεο που σου πόσταρα και όχι το βίντεο που πόσταρες εσύ που θυμίζει κασσέτα-gate απο το ΡΑΒΕ-ΞΥΛΩΝΕ???

++++++++++++++++++++++++++

johny b
07-04-2011, 19:00
Ντάξει κι ο Σουμάχερ αν σκοτωθεί έχει δικαίωμα ο Σένα να πανηγυρίσει αν κερδίσει

Αναπάυσετω εν τόπω χλοερώ για ένα ακόμα θρεντ

*GrimReaper*
07-04-2011, 20:06
Όσο για τον Διαμαντίδη αν είχε τα αρχίδια να χώσει στον Τεοντόσιτς την ροχάλα στα μούτρα ή ένα μπουκέτο ΠΟΤΕ δεν θα τον έκραζα...[/b]

γελαω! πεστο αλλες 10 φορες με κεφαλαια bold μπας και σε πιστεψει κανεις


1oν και ο Michael Jackson ήτανε παιδεραστής.?

βασικα αν δεν κανω λαθος εκεινο το παιδι βγηκε μετα τον θανατο του και ειπε οτι ειπε ψεματα, και οτι ο πατερας του τον εβαλε να τα πει για να κερδισουν χρηματα. Οποτε δεν εχει αποδειχθει κατι τετοιο

Airness
07-04-2011, 22:15
2ον ΕΙΔΕΣ το βίντεο που σου πόσταρα και όχι το βίντεο που πόσταρες εσύ που θυμίζει κασσέτα-gate απο το ΡΑΒΕ-ΞΥΛΩΝΕ??? ΤΟΝ ΕΙΔΕΣ ΝΑ ΠΑΝΥΓΗΡΙΖΕΙ ΤΡΕΛΑ ΣΤΟ podium???Τον άκουσες τι έλεγε στην συνέντευξη? Ακούς τους σπίκερ που ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΦΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΑ? Άλλο βίντεο είδες?

++++++++++++++++++++++++++

Μην μου κάνετε τον Κούγια γιατί θα γίνω Μπέος!!! :cool:

Ποιο είναι το ράβε ξύλωνε? Τα γελάκια του αμόλυντου? Γεγονότα είναι. Αν εσείς την εικόνα την συγκρίνετε με τον ήχο που είναι πιο εύκολο να γίνει απάτη, τότε αλλιώς την βλέπουμε την συρραφή...

Υ.Γ. Λυπάμαι που σας το χαλάω αλλά ο Σουμάχερ τέτοιος είναι. Θα πατήσει επί πτωμάτων για να πετύχει αυτό που θέλει...

*GrimReaper*
07-04-2011, 22:23
σουμι κολοπουστα κομπιναδορε!
σουμι σακς ρε!

σενα φορ εβερ
σενα φορ δε γουιν

johny b
07-04-2011, 22:27
Μπαν στον Έηρ
έχει παραγίνει το κακό

TT7
07-04-2011, 22:48
Storm γενικα συμφωνω σε αυτα που λες σε γενικες γραμμες για την παραγκα της Φερραρι αλλα και για τον Σουμαχερ αλλα εισαι πολυ υποτιμητικος για τον Χακινεν...

Οταν ο ιδιος ο Γερμανος βγαινει και λεει οτι ηταν ουσιαστικα ο μεγαλυτερος αντιπαλος του...τα λογια ειναι περιττα...

redglove
07-04-2011, 23:14
storm γενικα συμφωνω σε αυτα που λες σε γενικες γραμμες για την παραγκα της Φερραρι αλλα και για τον Σουμαχερ αλλα εισαι πολυ υποτιμητικος για τον Χακινεν...

Οταν ο ιδιος ο Γερμανος βγαινει και λεει οτι ηταν ουσιαστικα ο μεγαλυτερος αντιπαλος του...τα λογια ειναι περιττα...

Ε μα αυτό λέμε, ότι ο μεγαλύτερος αντίπαλος του Σουμάχερ ήταν ο Χάκκινεν! Γελάει ο κόσμος.. :d

johny b
08-04-2011, 02:12
Εδώ μια πλήρης στατιστική ανάλυση Σένα-Προστ
Λίγο παράξενη δε μοιάζει?
http://www.senna-web.com/eng/vs_prost/vsprod.html

DON
08-04-2011, 13:16
γελαω! πεστο αλλες 10 φορες με κεφαλαια bold μπας και σε πιστεψει κανεις

βασικα αν δεν κανω λαθος εκεινο το παιδι βγηκε μετα τον θανατο του και ειπε οτι ειπε ψεματα, και οτι ο πατερας του τον εβαλε να τα πει για να κερδισουν χρηματα. Οποτε δεν εχει αποδειχθει κατι τετοιο

ε το ξαναλέω...ΠΟΤΕ δεν θα κράξω χειροδικία που γίνεται ΣΤΑ ΙΣΙΑ και γι'αυτό δεν με έχεις ακούσει ποτέ να έχω κάποιο ιδιαίτερο μένος με τον Φώτση...ΣΤΑ ΙΣΙΑ του επιτέθηκε του Μίλος...Δεν με ενοχλεί. ΤΟ ΠΟΥΣΤΙΚΟ με ενοχλεί...

Καλά δεν έχει αποδειχθεί αλλά και εγώ που είμαι Michael Jackson freak το "παραδέχομαι" ότι ήτανε ανωμαλάρας...ΑΛΛΑ ΣΤΑ @@ ΜΟΥ.


Υ.Γ. Λυπάμαι που σας το χαλάω αλλά ο Σουμάχερ τέτοιος είναι. Θα πατήσει επί πτωμάτων για να πετύχει αυτό που θέλει...

Δεν μου το χαλάς...εδώ μπερδεύεσαι. ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ που είναι έτσι. Φέρτε μου ιωαννίδαρο, φέρτε μου κόκκαλη, φέρτε μου σουμάχερ, μαραντόνα, μίλος και ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΛΗΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ. Άν μάλιστα οι κατάληξη στο όνομα είναι -ΙΤΣ τότε έχω παθολογική αγάπη εξαρχής.

dora7
08-04-2011, 13:30
εΔεν μου το χαλάς...εδώ μπερδεύεσαι. ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ που είναι έτσι. Φέρτε μου ιωαννίδαρο, φέρτε μου κόκκαλη, φέρτε μου σουμάχερ, μαραντόνα, μίλος και ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΛΗΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ. Άν μάλιστα οι κατάληξη στο όνομα είναι -ΙΤΣ τότε έχω παθολογική αγάπη εξαρχής.

συγνώμη βάζεις στην ιδια κατηγορία ΑΛΗΤΗΡΙΟΥ το Μίλος και τον Σουμάχερ????????

OMG!!!!!!!!!:eek::eek::eek:

DON
08-04-2011, 13:35
συγνώμη βάζεις στην ιδια κατηγορία ΑΛΗΤΗΡΙΟΥ το Μίλος και τον Σουμάχερ????????

Omg!!!!!!!!!:eek::eek::eek:

φυσικά...αν και ο μίλος είναι λίγο πουστάκος και αυτός ώρες ώρες και μου την σπάει αλλά τον αγαπάω.

dora7
08-04-2011, 13:46
φυσικά...αν και ο μίλος είναι λίγο πουστάκος και αυτός ώρες ώρες και μου την σπάει αλλά τον αγαπάω.

Ο Μίλος είναι ο αλήτης που γουστάρεις να αγαπάς:), και το πουστάκος που λες το έχει στην κανονική δόση...;)

για τον αλλο δεν μπορω να πω τι πουστακος είναι γιατι είμαι κυρία... :d:d

tc-g6
08-04-2011, 14:05
οταν ο don-er λεει για πουστακους να τον ακουτε, ξερει καλα αυτος και τα συμπτωματα και τις εκδηλωσεις τους, εχει χρονια στο κουρμπετι και ειναι γνωστος στην πιατσα... :p

ps: μεχρι να δεησεις να ερθεις για καφε σπιτι θα σε ξεκωλιαζω πουστριλε οπου ποσταρεις, χοχοχο! :p :p :p

KingJames
08-04-2011, 14:17
Σκάλωσα.Σε ποιον αγώνα ο Σουμαχερ έκανε περίπου 15-20 γύρους σε ρυθμούς κατατακτήριων ?

lamar
08-04-2011, 14:18
οταν ο don-er λεει για πουστακους να τον ακουτε, ξερει καλα αυτος και τα συμπτωματα και τις εκδηλωσεις τους, εχει χρονια στο κουρμπετι και ειναι γνωστος στην πιατσα... :p

ps: μεχρι να δεησεις να ερθεις για καφε σπιτι θα σε ξεκωλιαζω πουστριλε οπου ποσταρεις, χοχοχο! :p :p :p

Τον αγαπας πολυ....ετσι δεν ειναι???

Μονο οποιος αγαπαει παραφορα κανει ετσι.....

johny b
08-04-2011, 14:28
Σκάλωσα.Σε ποιον αγώνα ο Σουμαχερ έκανε περίπου 15-20 γύρους σε ρυθμούς κατατακτήριων ?

eίσαι οφ τόπικ.

KingJames
08-04-2011, 14:40
Μην κάνεις ντρίπλες αλα Διαμαντίδης,απάντα

tc-g6
08-04-2011, 14:42
Τον αγαπας πολυ....ετσι δεν ειναι???

Μονο οποιος αγαπαει παραφορα κανει ετσι.....

μα τον λατρευω! το κακο με δαυτον ειναι οτι κανει ολα τα γουστα των εραστων του και για εμας δεν εχει χρονο ουτε για ενα καφε. και οταν εχει ειναι στο ορθιο, που να κατσει ο αμοιρος απο το ξεκωλιασμα...

johny b
08-04-2011, 14:45
Μην κάνεις ντρίπλες αλα Διαμαντίδης,απάντα

Θέσε το πιο καθαρά,
υποψιάζομαι ότι μιλάς για τη σεζόν 2003-2004 αλλά δεν είμαι σίγουρος

Φλασιά
μήπως λές αυτό?

YJFVWKyq2rA&feature=related

KonTaz
08-04-2011, 14:52
Στην Ουγγαρία το 1998 ώστε να κάνει ένα ακόμα πιτ στοπ...Σωστός ο johny

KingJames
08-04-2011, 14:53
Πόσο πιο καθαα ?
2004 νομίζω Μανι κουρ ήταν?Κενό μνήμης...Χτές που μίλαγα με έναν κάργα Σουμαχερικό τότε μου είχε πεί.

Κονταζ κ γω θυμάμαι πιο παλιά.Στη συνομιλία με Ρος -"πρεπει μπλα μπλα..." -μιχαλης"ΟΚ".

Εξού κ η αβεβαιότητα

johny b
08-04-2011, 14:56
Ναι, αν εννοείς το 2004 ήταν Γαλλία.

Κάργα Σουμαχερικός είναι σπάνιο είδος.
Όπως και κάργα Προστικός ή Πικετικός.
Οι μόνοι κάργες είναι οι Σενικοί.

lamar
08-04-2011, 15:14
μα τον λατρευω! το κακο με δαυτον ειναι οτι κανει ολα τα γουστα των εραστων του και για εμας δεν εχει χρονο ουτε για ενα καφε. και οταν εχει ειναι στο ορθιο, που να κατσει ο αμοιρος απο το ξεκωλιασμα...

zoup mode on

Τουλαχιστον με σενα πηγαινει και για εναν καφε στο ορθιο....

Σε μας ουτε το τηλεφωνο δεν σηκωνει....:mad:

zoup mode off

Γατακια, τωρα που ανοιξε ο καιρος και εσυ τακτοποιηθηκες, κανονιζω για καφε πολυ συντομα.

Ο κοντος μου εχει πει οτι οποτε κανονιστει εκεινος θα ειναι εκει....

ΑΡΚΕΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΔΙΩΡΗ......γιατι διανυκτερευση ουτε με βυσμα....:p

tc-g6
08-04-2011, 15:21
ρε ποια διανυκτερευση? πλακα με κανεις? εδω μου εχουν φορεσει κολαρο με gps, ασε ζω ενα δραμα...

lamar
08-04-2011, 15:46
ρε ποια διανυκτερευση? πλακα με κανεις? εδω μου εχουν φορεσει κολαρο με gps, ασε ζω ενα δραμα...

Εμ, δεν ρωτατε τον γερο λαμαρ να σας πει γιατι εχει φτασει τα 35 και ειναι εργενης......

......Λουστειτε τα τωρα....

juqGSTEmSLw

johny b
08-04-2011, 18:22
oIhGJyLR6TI&feature=related

*GrimReaper*
10-04-2011, 15:18
πολυ ανετος ο φετελ μιλαμε!!

Ο αλονσο ποσο χαζος μπορει να ειναι!

dora7
10-04-2011, 21:46
πολυ ανετος ο φετελ μιλαμε!!

Ο αλονσο ποσο χαζος μπορει να ειναι!

ο Αλόνσο πάντα βλάκας ήτανε...:D:p

(γενική διαπίστωση, δεν ξέρω τι έκανε σήμερα και το λες αυτό....;):p)

*GrimReaper*
10-04-2011, 22:58
ο Αλόνσο πάντα βλάκας ήτανε...:D:p

(γενική διαπίστωση, δεν ξέρω τι έκανε σήμερα και το λες αυτό....;):p)

γιατι ο βλακας δεν μπορει να κανει προσπεραση

http://www.auto24.gr/html/ent/349/ent.52349.asp

Οι αγωνοδίκες, ως όφειλαν, διερεύνησαν το συμβάν που είχαν οι δυο πιλότοι και αποφάσισαν να δώσουν ποινή και στους δύο.

Από το γεγονός αυτό επηρεάστηκε ο Βρετανός πιλότος ο οποίος έπεσε από την 7η θέση στη 8η. Έτσι ο Καμούι Κομπαγιάσι είναι πλέον εκείνος 7ος. Ανεπηρέαστος έμεινε ο Αλόνσο που διατήρησε την 6η θέση.

τωρα απο που κι ως που πηρε ποινη ο χαμιλτον ενας ντιογο ξερει...τυχαια ολα αυτα!

Airness
13-04-2011, 13:41
Μια ανεπανάληπτη στιγμή στην ιστορία της F1

http://www.sport-fm.gr/article/469811

DON
13-04-2011, 14:20
Α ρε Άιρτον...

KingJames
13-04-2011, 14:32
K Mansell ρε Δον...

DON
13-04-2011, 14:34
ayrton. αυτό.

KingJames
13-04-2011, 15:10
kl2tIFxSEGA
αυτό.

DON
13-04-2011, 15:22
E εντάξει τι να λέμε τώρα ρε? Ο Ζιλ ήτανε ΠΑΛΑΒΟΣ, όχι φυσικά ο μεγαλύτερος που μας έλεγε ο Storm αλλά ΟΔΗΓΑΡΑ και ΠΑΛΑΒΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ γι'αυτό και πέθανε...

Storm1973
17-04-2011, 13:30
Είδατε γιατί θέλω τον Χάμιλτον στην Ferrari?Γιατί είιναι δαίμονας.Εκεί πού ήταν πέμπτος τους καθάρισε όλους σαν αυγά.Κέρδισε με τα @ρχιδι@ του χωρίς να περιμένει δώρα.Αυτός είναι οδηγός τι Φέττελ και παπαριές.Με το ίδιο αμάξι θα τον γλένταγε o Xάμιλτον.Ακόμα και να μην τον χωνεύουν οι περισσότεροι Τιφόζι σήμερα το παίδι γ@μησε.
Μεγάλο αγώνα και ο Γουέμπερ.
Όσο για εμάς??Ντομενικάλι άντε αγόρι μου δεν κάνεις.Ο Αλόνσο αντί να παλεύει για νίκες παλεύει απλά για βαθμούς και είναι κρίμα για τους οπαδούς της ομάδας που είμαστε οι πιο πολλοί στον κόσμο.
Νωρίς ακόμα αλλά δεν βλέπω φώς.Ειμαστε πολυ πίσω κυρίως απο τις σόδες τα Red Bull.

Airness
17-04-2011, 15:17
Πρώτη νίκη για τον Χάμιλτον, 2-3 από τις Red Bull

http://www.contra.gr/Motorsport/World/Formula1/319040.html

KingJames
01-05-2011, 14:01
DcYpnGRgfHs

DON
01-05-2011, 16:00
ayrton. αυτό.

ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ. 17 χρόνια πριν.

Airness
01-05-2011, 16:17
Η 1η Μαίου του 1994... έτσι όπως την έζησα.

http://www.pitlane.gr/component/content/article/162-lastest-news/2500-f1-senna-zissis-1

redglove
19-05-2011, 20:01
JUhu13qp8Oc

seget3zOj_8

GEMAN7
29-05-2011, 18:01
Ααα ρε Μονακό. Από τα ελάχιστα grand prix που παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Χαμός σήμερα. Γίνεται της πουτ@ν@ς.


http://blog.ratestogo.com/wp-content/uploads/2008/07/race19.jpg

Eleni7
29-05-2011, 18:10
Καλα εχω παθει την πλακα μου.Παλια με Σουμαχερ,Χακινεν εριχνα κανα βλεφαρο απο περιεργεια και μου αρεσαν οι αγωνες.Μετα σταματησα,μεχρι που ετυχε να δω το Γκραν Πρι Ουγγαριας (αν δεν κανω λαθος) προπερσι,εντελως μετα απο συγκυριες.Ε,σε αυτο τον αγωνα ο Μασα εφαγε στο κεφαλι ενα θραυσμα και παραλιγο να μεινει στον τοπο.Μετα απο καιρο, αφηνω την TV καταλαθος στον Αλφα και αρχιζει το Grand Prix του Μονακο.What the hell λεω,ας ριξω ενα βλεφαρο (περιττο να σας πως οτι απο αυτους που τρεχουν τωρα ξερω μονο τον Αλονσο,τον Χαμιλτον και τον Μπατον,περα απο τον Σουμι βεβαια).Και εκει που βλεπω το τρενακι της κορυφης και λεω "μαμω τους αγωνες,μου ειχε λειψει τελικα η Φορμουλα" γινεται σοβαρο ατυχημα.Σοβαρα τωρα,δεν ξαναβλεπω F1.Θα σκοτωθει κ κανενας κ θα χω τυψεις...

KonTaz
04-08-2011, 15:33
http://www.sport24.gr/Sports/Motorsport/Formula1/thelei_kai_ferrari_o_xamilton.1317594.html

Άντε αγόρι μου,έλα να γουστάρουμε

DON
10-08-2011, 12:27
Αυτό το σπορ γιατί υπάρχει ακόμα???

aNmqn3heGgE

όποιος δει το documentary και ΔΕΝ δακρύσει είναι ΤΡΑ ΓΙ ΚΟΣ!

1Lydp4y2O4Y

o άνθρωπος ήτανε ο Ολυμπιακός και ο Πρόστ η Βαζέλα, ήτανε η Μπαρτσελόνα και αυτοί ήτανε η Ρεάλ του Φράνκο, ήτανε ο Μαραντόνα και αυτοί ήτανε οι Πελέ...

AYRTON SENNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

johny b
10-08-2011, 20:58
Προστ φανέλα η πρώτη σου βαζέλα.

KonTaz
27-09-2011, 03:36
Πρώτα έγινε αυτό:

e0SCtAzZIRI

Και μετά αυτό:

mITJ4HukeqU

redglove
30-10-2011, 18:11
Κατά πάσα πιθανότητα από του χρόνου Κίμι Ραϊκκόνεν στη Williams-Renault. Να αποκτήσει και αυτό το πρωτάθλημα λίγο ενδιαφέρον πια!

dora7
30-10-2011, 21:13
Κίμι επέστρεψε στο λαό σου που σε περιμένει!!!!!!!!!!!!!!!;):)

GEMAN7
29-11-2011, 16:21
Κίμι επέστρεψε στο λαό σου που σε περιμένει!!!!!!!!!!!!!!!;):)

Την επιστροφή του Κίμι Ραϊκόνεν στην Φόρμουλα 1 για την επόμενη διετία ανακοίνωσε η Renault.
http://www.contra.gr/Motorsport/World/Formula1/anakoinwthhke-h-epistrofh-toy-raikonen.1516219.html

redglove
30-11-2011, 00:37
Τρέλανε μας ρε Φινλανδέ!

Η Ρενό θα λέγεται Λότους. Θα οδηγεί ο Κίμι. Η επιστροφή του Κούμπιτσα λείπει για να πορωθούμε όσο δεν πάει!

dora7
30-11-2011, 21:40
επιτέλους θα αποκτήσει παλι ενδιαφερον η f1!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΤΡΕΛΕ ΑΛΚΟΟΛΙΚΕ ΦΙΛΑΝΔΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):)

GEMAN7
23-07-2012, 02:35
Ωραίος ο Αλόνσο...

''Δεν ξέρω πολλά πράγματα από πολιτική, αλλά η αλήθεια είναι πως η κατάσταση στην Ισπανία δεν είναι πολύ καλή, αλλά ένας Ισπανός οδηγός σε ιταλικό αυτοκίνητο που σχεδιάστηκε από Έλληνα, είναι πολύ καλό να κερδίζει εδώ''

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=10554&subid=2&pubid=129104435

Eleni7
23-07-2012, 17:44
Φτου γαμωτο.Τωρα με αναγκαζει να τον συμπαθησω.Και ειναι Ισπανος.....

redglove
23-07-2012, 19:30
Φεττελάκο βουτυρομπεμπέ ζόριζεσαι;

KonTaz
23-07-2012, 20:38
Χωρίς σάλιο βούρτσα τους δίνει ο Νάντο.
Για να δούμε όμως πως θα πάει σε αγώνες όπου οι κατατακτήριες δοκιμές δεν είναι σε βρεγμένο.

redglove
23-07-2012, 21:15
Χωρίς σάλιο βούρτσα τους δίνει ο Νάντο.
Για να δούμε όμως πως θα πάει σε αγώνες όπου οι κατατακτήριες δοκιμές δεν είναι σε βρεγμένο.

Βουδαπέστη-Σπα => Κίμι
Μόντσα-Σιγκαπούρη => Γκροζιάν-Φέττελ/Γουέμπερ (ή το αντίστροφο)
Σουζούκα-Κορέα => Κίμι
Ινδία-Άμπου Ντάμπι => Φέττελ- Γουέμπερ (η αντίστροφα)
Αμερική => Χάμιλτον
Βραζιλία => Αλόνσο

1-2 Αλόνσο/Κίμι, τρίτος ο Φέττελ, τέταρτος ο Γκροζιάν, πέμπτος ο Γουέμπερ.

Το διάβασες; Το 'παιξες; Τα τσέπωσες.

kk_SEF
26-08-2012, 22:08
Ωραίος ο Αλόνσο...

''Δεν ξέρω πολλά πράγματα από πολιτική, αλλά η αλήθεια είναι πως η κατάσταση στην Ισπανία δεν είναι πολύ καλή, αλλά ένας Ισπανός οδηγός σε ιταλικό αυτοκίνητο που σχεδιάστηκε από Έλληνα, είναι πολύ καλό να κερδίζει εδώ''

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=10554&subid=2&pubid=129104435

To πιο ωραίο ήταν ότι το είπε αβίαστα/αυθόρμητα/απροετοίμαστα πάνω στο πόντιουμ. Πόσο μεγαλύτερο ακροατήριο να ζητήσει κανείς;

dora7
09-10-2012, 16:44
ο αγαπημενος μου τρελος Φιλανδος δεν κολώνει πουθενα...αποποιείται τις κονσολες προσομοίωσης για νεες αγνωστες πιστες, δεν τις χρησιμοποιεί ποτε...του φτανουν οι τρεις ωρες δοκιμαστικων στην πιστα της Κορεας για να τη μαθει...:)

http://www.sport-fm.gr/article/585140

*GrimReaper*
26-11-2012, 05:11
Τι ματσαρα ηταν αυτη σημερα. Τα παντα ολα! Ειχε παει 19:30 και δεν ηθελα να το γυρισω στν μπαλα. Γατακι αλονσο νιαου ρε!

http://www.thecheckeredflag.co.uk/wp-content/uploads/2012/10/vettelkorea.jpg

http://cdn-7.motorsport.com/static/img/amp/400000/420000/429000/429600/429697/s2_15890.jpg

Θεουλης...

52zXn1QUwM4

redglove
26-11-2012, 14:25
Τι ματσαρα ηταν αυτη σημερα. Τα παντα ολα! Ειχε παει 19:30 και δεν ηθελα να το γυρισω στν μπαλα. Γατακι αλονσο νιαου ρε!

http://www.thecheckeredflag.co.uk/wp-content/uploads/2012/10/vettelkorea.jpg

http://cdn-7.motorsport.com/static/img/amp/400000/420000/429000/429600/429697/s2_15890.jpg

Θεουλης...

52zXn1QUwM4

Ο πρωταθλητής του safety car, μην τον βάζετε σε προτάσεις με τον Φάντζιο και τον Σουμάχερ δίπλα ρε!

KingJames
26-11-2012, 15:21
Γατάκι λέει Αλόνσο ? Σοβαρά ?
Με το φορτηγό για αγωνιστικό,ο πλέον συρτός οδηγός κ πρωταθλητής...

*GrimReaper*
26-11-2012, 15:32
Ο πρωταθλητής του safety car, μην τον βάζετε σε προτάσεις με τον Φάντζιο και τον Σουμάχερ δίπλα ρε!

ναι ενω αν δεν εμπαινε το safety car θα ηταν αλλιως τα πραγματα....αυτο με τις προτασεις δεν το επιασα.

Γατάκι λέει Αλόνσο ? Σοβαρά ?
Με το φορτηγό για αγωνιστικό,ο πλέον συρτός οδηγός κ πρωταθλητής...

“It is clear at the moment that Red Bull has a better car,” said Domenicali. “But what can we say? We cannot cry. We need to work hard. Full stop.

Μη κλαιτε ρε.

Ολα ηρθανε οπως τα θελατε. Μας τρακαρανε, μας ριξαν τελευταιους, παρακαλουσατε να βρεξει και εβρεξε, ε τι αλλο θελετε. Πρωταθλημα δεν περνετε ποτε

KonTaz
26-11-2012, 16:25
τον είδαμε τον φεττελάκο στο πρώτο μισό της χρονιάς που δεν ξεκινούσε πρώτος σε κάθε grand prix τι οδηγάρα είναι.

KingJames
26-11-2012, 17:32
Με τέτοιο μονοθέσιο είναι άθλος ότι έκανε.Ξεκάθαρα πράγματα.Καλύτερος οδηγός αυτή τη στιγμή Αλόνσο.Εντυπωσιακότερος Χάμιλτον.
Ομάδα μόνο μία.

Eleni7
26-11-2012, 17:48
Συγνωμη που επεμβαινω.Φορμουλα εχω να δω 3-4 χρονια και δεν ειμαι και ιδιαιτερη φαν.Ουτε ξερω τιποτα απο αυτοκινητα,κινητηρες κτλ.Απλα παρακολουθω/παρακολουθουσα επειδη το θεωρω θεαματικο σπορ.Τον χθεσινο αγωνα τον ειδα απο περιεργεια ενω δεν συμπαθω ουτε Αλονσο ουτε Φετελ.Ομως γιατι οι μισοι ειναι φαν του Γερμανου και οι αλλοι μισοι λενε "σιγα τον οδηγο,ειχε πολυ καλο αυτοκινητο";Προς υπερασπιση του, εχει σπασει ολα τα ρεκορ απο τοτε που ηταν σε πιο αδυναμες ομαδες.Μιλαμε για ενα οδηγο που ηταν ο νεοτερος νικητης στην ιστορια σε αγωνα αλλα και σε κατατακτηριες (αμφοτερα ρεκορ με πιο αδυναμες ομαδες).Δεν ειναι και λιγο.Επισης,ιδιο αμαξι εχει και ο Γουεμπερ(?).Δεν ειδα να κανει παρομοια πραγματα.Στον χθεσινο αγωνα με την ατυχια που ειχε στην αρχη ηταν αθλος το τελικο αποτελεσμα.Δεν θα το καταφερναν πολλοι αυτο.Επισης,μπορει να ηταν κωλοφαρδος οπως λετε (αν και για τον χθεσινο αγωνα μονο τυχερο δεν μπορω να τον χαρακτηρισω) αλλα και αυτο ειναι μεσα στο προγραμμα.Το πρωταθλημα το 2006 πως το πηρε ο Αλονσο;Δεν ηταν τυχερος κοντρα στον Σουμαχερ;Αυτο ομως δεν μειωνει το κατορθωμα του

Επαναλαμβανω,δεν ειμαι φαν του Φετελ.Ουτε καν φορμουλα δεν παρακολουθω αυτα τα χρονια εκτος απο ιδιαιτερες περιστασεις.Αν συμπαθω καποιον οδηγο παραπανω απο αυτους που τρεχουν τωρα, αυτος ειναι ο Ραικονεν

*GrimReaper*
26-11-2012, 17:49
ελα βρε κομπλεξικοι haters

KingJames
26-11-2012, 17:51
Έλα βρε τώρα βρε,τώρα βρε

*GrimReaper*
26-11-2012, 17:59
Εμεις δεν παμε να γινουμε ουτε σενα ουτε λαουντα. Παμε να γινουμε σουμι στην θεση του σουμι. Επομενη σταση αλεν προστ τους αλλους τους φτασαμε :p

lamar
26-11-2012, 18:03
Με τέτοιο μονοθέσιο είναι άθλος ότι έκανε.Ξεκάθαρα πράγματα.Καλύτερος οδηγός αυτή τη στιγμή Αλόνσο.Εντυπωσιακότερος Χάμιλτον.
Ομάδα μόνο μία.

Καλύτερος οδηγός είναι ο καυλεας party animal, Κιμι... Κατά τα αλλά ο Φέτελ κέρδισε και τα βουντού της φεραρι που σχεδόν σε κάθε γκραν πρι γινόταν του μουνιου με τους πρωτοπόρους....

KingJames
26-11-2012, 19:02
Εμεις δεν παμε να γινουμε ουτε σενα ουτε λαουντα. Παμε να γινουμε σουμι στην θεση του σουμι. Επομενη σταση αλεν προστ τους αλλους τους φτασαμε :p

Σε κάποιες περιπτώσεις,δεν αρκούν μόνο οι τίτλοι.Για Σένα μην τα λές αυτά,δεν πρόκειται να γίνουν ούτε στον ύπνο των οπαδών του φεττελ.
Για Σούμι θέλει πολύ πράμα,όπως να αναστήσει έναν κολοσσό.
Κ να διεκδικεί με καρούτες το πρωτάθλημα.Α,ναι όπως ο Αλόνσο.

deninho
26-11-2012, 19:39
μόνο Χάμιλτον.

ΗΛΙΑΣ
26-11-2012, 20:08
Εχετε δει Τζολε να οδηγαει στη παραλιακη; Ποιος Χαμιλτον, Φεντελ και Αλονσο;

KonTaz
26-11-2012, 21:31
Με τέτοιο μονοθέσιο είναι άθλος ότι έκανε.Ξεκάθαρα πράγματα.Καλύτερος οδηγός αυτή τη στιγμή Αλόνσο.Εντυπωσιακότερος Χάμιλτον.
Ομάδα μόνο μία.

Καλύτερος οδηγός είναι ο καυλεας party animal, Κιμι... Κατά τα αλλά ο Φέτελ κέρδισε και τα βουντού της φεραρι που σχεδόν σε κάθε γκραν πρι γινόταν του μουνιου με τους πρωτοπόρους....

Ο οποίος φέτος έκανε την καλύτερη χρονιά του στη F1,βγαίνοντας 3ος με ένα μονοθέσιο που είναι πιο αργό από τις γκαζόζες,τα Mclaren και τις Ferrari.

dora7
26-11-2012, 21:34
Εχετε δει Τζολε να οδηγαει στη παραλιακη; Ποιος Χαμιλτον, Φεντελ και Αλονσο;

βαλε Κιμι και Τζολε σε κοντρα να μαθουν οι υπολοιποι μπαλιτσα...;):p

ΗΛΙΑΣ
26-11-2012, 21:41
Μονο Τζολε Δωρα :D

dora7
26-11-2012, 21:51
αααα μου τα χαλας Ηλία!!!!!!:p:D

johny b
26-11-2012, 21:55
Για να τα λέμε όπως είναι, μπορεί ο Αλόνσο να'ναι Ισπανός μουνόπανος αλλά ως ολότητα -δεν μπαίνω στα ιδιαίτερα αν είναι πιο γρήγορος ή πιο μεθοδικός- έχει και αποπνέει στάτους μεγάλου οδηγού.

redglove
26-11-2012, 22:06
Συγνωμη που επεμβαινω.Φορμουλα εχω να δω 3-4 χρονια και δεν ειμαι και ιδιαιτερη φαν.Ουτε ξερω τιποτα απο αυτοκινητα,κινητηρες κτλ.Απλα παρακολουθω/παρακολουθουσα επειδη το θεωρω θεαματικο σπορ.Τον χθεσινο αγωνα τον ειδα απο περιεργεια ενω δεν συμπαθω ουτε Αλονσο ουτε Φετελ.Ομως γιατι οι μισοι ειναι φαν του Γερμανου και οι αλλοι μισοι λενε "σιγα τον οδηγο,ειχε πολυ καλο αυτοκινητο";Προς υπερασπιση του, εχει σπασει ολα τα ρεκορ απο τοτε που ηταν σε πιο αδυναμες ομαδες.Μιλαμε για ενα οδηγο που ηταν ο νεοτερος νικητης στην ιστορια σε αγωνα αλλα και σε κατατακτηριες (αμφοτερα ρεκορ με πιο αδυναμες ομαδες).Δεν ειναι και λιγο.Επισης,ιδιο αμαξι εχει και ο Γουεμπερ(?).Δεν ειδα να κανει παρομοια πραγματα.Στον χθεσινο αγωνα με την ατυχια που ειχε στην αρχη ηταν αθλος το τελικο αποτελεσμα.Δεν θα το καταφερναν πολλοι αυτο.Επισης,μπορει να ηταν κωλοφαρδος οπως λετε (αν και για τον χθεσινο αγωνα μονο τυχερο δεν μπορω να τον χαρακτηρισω) αλλα και αυτο ειναι μεσα στο προγραμμα.Το πρωταθλημα το 2006 πως το πηρε ο Αλονσο;Δεν ηταν τυχερος κοντρα στον Σουμαχερ;Αυτο ομως δεν μειωνει το κατορθωμα του

Επαναλαμβανω,δεν ειμαι φαν του Φετελ.Ουτε καν φορμουλα δεν παρακολουθω αυτα τα χρονια εκτος απο ιδιαιτερες περιστασεις.Αν συμπαθω καποιον οδηγο παραπανω απο αυτους που τρεχουν τωρα, αυτος ειναι ο Ραικονεν

Να σου απαντήσω εγώ που είμαι μια ιδιαίτερη φάση με την Φόρμουλα1 και δε θα σου σπάσω τα νεύρα με απαντήσεις της μίας φράσης με 15 λέξεις που δεν καταλαβαίνεις. (ιδιαίτερη φάση = με θυμάμαι να βλέπω από το '97 αλλά από απόσταση, δηλαδή δε μπορώ να αριθμήσω όλες τις poles του Σέννα, ούτε ξέρω τα πάντα σχετικά με την μηχανική - βλέπω δηλαδή, ας πούμε, απλά γιατί γουστάρω να βλέπω)

1. Μέγαλος μύθος το ότι επειδή δύο οδηγοί είναι στην ίδια ομάδα έχουν το ίδιο μονοθέσιο. Άλλες ρυθμίσεις το κάθε μονοθέσιο και άλλο βάρος στον κάθε οδηγό. Κατουσίαν δεν έχουν καν την ίδια ομάδα: άλλοι μηχανικοί, άλλες σχέσεις, άλλα συμφέροντα. Τα παραδείγματα πολλά, με πιο πρόσφατο τον (κατά τα άλλα αντιπαθέστατο) Χάμιλτον που φέτος εκτέθηκε απίστευτα από την ομάδα του και μπορεί να χτύπαγε και τίτλο αλλού.

2. Οι αριθμοί είναι ότι χειρότερο για να εξηγήσεις γιατί κάποιος άξιζε αυτό που πέτυχε, νομίζω. Πόσοι και πόσοι έχουν καλύτερους αριθμούς από τον Σέννα πχ; Λέει κάτι αυτό; Ή πχ ο Χάμιλτον φέτος ήταν απλά όσο καλός δείχνουν οι αριθμοί του;

3. Αυτό που συμβαίνει με τον Φέττελ είναι ότι δεν τον έχουμε δει να έρχεται αντιμέτωπος με πολλά προβλήματα και πολλές δυσκολίες. Του είναι πολύ "στρωμένα" τα πράγματα. Μην αρχίσουμε τα "νεαρότερος οδηγός που παίρνει πόντους και κερδίζει αγώνα κλπ κλπ κλπ", τα ξέρουμε αυτά και δεν τα μειώνουμε. Ούτε ότι δεν έχει δουλέψει σαν τρελός και πολύ παραπάνω απ'όσο μπορούμε να φανταστούμε όλοι εδώ μέσα. Αυτονόητα αυτά. Απλά πχ ο Φέττελ δεν είχε ποτέ την ΜακΛάρεν (και τα πιτ στοπ) που'χε ο Ραϊκκόνεν. Ούτε κέρδισε πρωτάθλημα με τη Ρενώ του Αλόνσο. Ούτε ο Μπάτον ας πούμε είχε ποτέ την Ρεντ Μπουλ του Φέττελ.

Αυτό που έχει κάνει τα τελευταία τρία χρόνια, εξαιρετικά καλά, ο Φέττελ είναι να παίρνει το πιθανότατα καλύτερο μονοθέσιο, να παίρνει poles σαν τρελός, να ξεκινάει πρώτος και να τερματίζει πρώτος. Είναι οδηγός διεκπαιρέωσης.

Και φέτος απίστευτα...κωλόφαρδος: Στον προηγούμενο αγώνα τα safety cars έβγαιναν κατά παραγγελία και χτες έβρεξε, ο Χούλκενμπεργκ έβγαλε έξω τον Χάμιλτον, μετά τα πιτ στοπ ο Γουέμπερ του έδωσε τη θέση του.

Με λίγα λόγια, είναι σαν ο Φέττελ να βγαίνει πρώτος σε εξομοιωτή. Θέλει μεγάλη ικανότητα και μπράβο του, αλλά Φόρμουλα1 ο κόσμος δεν έβλεπε για τους καλύτερους χειριστές εξομοιωτών.

Έβλεπε για τον Φάντζιο που έπιανε τις ταχύτητες που έπιανε "γυμνός":

http://www.ddavid.com/formula1/images/fangio18.jpg

Έβλεπε γιατί υπήρχαν οδηγοί που μπορούσαν να κερδίσουν αγώνα πρσοπερνώντας ένα ένα όλα τα μονοθέσια, χωρίς να χρειάζεται να "κλέβουν" όταν δεν τους βγαίνουν τα προσπεράσματα:

yGAwDlAsY4w

Έβλεπε γιατί ο τότε πρώτος δεν γούσταρε κουστουμάτους άσχετους να κάνουν κουμάντο:

-wJdCinpu-4

Eleni7
26-11-2012, 22:32
Γαντη καλα ολα αυτα.Δεν διαφωνω σε μεγαλο βαθμο.Ειπα κιολλας οτι δεν ειμαι τοσο σχετικη με το αθλημα για ξερω κανονες,αυτοκινητα,κινητηρες κτλ.Εγω απλα εκανα μια παρατηρηση επειδη υπαρχει μια γενικη απαξιωση προς το προσωπο του Γερμανου (που δεν ειμαι φαν του).Δεν παιρνεις 3 σερι παγκοσμια αν δεν εισαι καλος ή αν δεν το αξιζεις πραγματικα.Δεν διαφωνω οτι αλλες φορες πηρε pole και ευνοηθηκε απο αυτο.Χθες ομως στον πρωτο γυρο επεσε 22ος,με αναποδιες,με βροχη,με ενα επιπλεον πιτ στοπ που ηταν κακη επιλογη.Και παρολα αυτα εδωσε μεγαλη μαχη και τα καταφερε.Δεν ειναι και λιγο.Τα κατορθωματα του με μικροτερες ομαδες τα ανεφερα για να δειξω οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενας οδηγος που ευνοειται απο ενα γρηγορο αυτοκινητο.Ειναι καλος οδηγος.

Θα διαφωνησω 100% στο κομματι που λες για το πρωταθλημα του Αλονσο με την Ρενω.Επειδη τοτε εβλεπα πιο συστηματικα,θεωρω οτι εκεινη την διετια η Ρενω ηταν ασυναγωνιστη.Γρηγορη,με σπανιες εγκαταλειψεις,εξαιρετικη στρατηγικη και σουπερ τιμ (θυμαμαι αρθρα της εποχης ακομη και σε μη-αθλητικα εντυπα που ανελυαν τα εκπληκτικα γρηγορα πιτ στοπ τους).Με λιγα λογια ηταν η "Ρεντ Μπουλ" του 2012.Χωρις αυτο να υποβαθμιζει τα 2 πρωταθληματα του Αλονσο.

Εγω σε καμια περιπτωση δεν συνεκρινα τον Φετελ με τους θρυλους του αθληματος.Ισα-ισα κατα την γνωμη μου σε σχεση με αυτους που τρεχουν τωρα ο Κιμι ειναι καλυτερος του.

redglove
26-11-2012, 22:46
Χθες ομως στον πρωτο γυρο επεσε 22ος,με αναποδιες,με βροχη,με ενα επιπλεον πιτ στοπ που ηταν κακη επιλογη.Και παρολα αυτα εδωσε μεγαλη μαχη και τα καταφερε.Δεν ειναι και λιγο.

Έπεσε τελευταίος και έκανε ένα πιτ παραπάνω, ναι. Αλλά από εκεί και μετά οι αναποδιές ήταν των άλλων νομίζω.

Το 2006 ήταν καλή η Ρενώ, οκ, την προηγούμενη όμως μόνο στο πρώτο μισό νομίζω "δεν πιανόταν".

Anyway, το'πιασες το point μου νομίζω - δεν έχει δοκιμαστεί σε πολύ δύσκολα ο Φέττελ γι'αυτό πολλοί δεν τρελαίνονται.

Αυτοί που τρελαίνονται είναι clearly άμπαλοι. Δώστε στον Φέττελ μία Λότους να γελάσουμε. :d

johny b
26-11-2012, 22:53
Τί είχε η Λότους δηλαδή; Ήτανε χειρότερη απ'τη Μπενετόν με την οποία τον κέρδιζε ο ρούκυ Σουμάχερ; Ή μήπως είναι αναλογικά καλύτερη η Ρεντμπουλ απ'την Μακλάρεν Χόντα με την οποία πήρε το ένα απ'τα 3 πρωταθλήματά του; Υπεραπλούστευση αυτά.

redglove
26-11-2012, 22:56
Τί είχε η Λότους δηλαδή; Ήτανε χειρότερη απ'τη Μπενετόν με την οποία τον κέρδιζε ο ρούκυ Σουμάχερ; Ή μήπως είναι αναλογικά καλύτερη η Ρεντμπουλ απ'την Μακλάρεν Χόντα με την οποία πήρε το ένα απ'τα 3 πρωταθλήματά του; Υπεραπλούστευση αυτά.

Για την φετινή Λότους-Ρενώ μιλάμε; Τί δεν είχε είναι η ερώτηση, τελική είναι η απάντηση.

johny b
26-11-2012, 22:56
Δεν έκανες αντιστοιχία με το Λότους-Σέννα;

KonTaz
26-11-2012, 22:58
Φέτος η Μακλάρεν ήταν το ταχύτερο μονοθέσιο.Λίγο πιο κάτω η Ρεντ Μπουλ η οποία και υπερίσχυσε λόγω καλύτερης αξιοπιστίας(από την Μακλάρεν) και καλύτερης ομαδικής λειτουργίας.

redglove
26-11-2012, 23:01
Δεν έκανες αντιστοιχία με το Λότους-Σέννα;

Όχι, τη φετινή Λότους που έφερε 4η ο "leave me alone I know what I am doing" εννοούσα.

Eleni7
26-11-2012, 23:03
Για το αν εχει δοκιμαστει ή οχι δεν εχω αποψη γιατι 4 χρονια τωρα ειναι ζητημα αν εχω δει το 15% των αγωνων.Προφανως δεν μπορω να σου πω κατι γι αυτο.Και επειδη το λενε πολλοι,εγω δεν εχω λογο να διαφωνησω.Αλλα ουτε θρυλος ειναι,ουτε κακος οδηγος.Νομιζω οτι και απο τις 2 πλευρες λεγονται μερικες υπερβολες.Οσο καλο αυτοκινητο και αν εχεις,αν δεν μπορεις να σταθεις σε αυτο το επιπεδο απο αθλητικης/σωματικης αποψεως μεχρι πνευματικης οχι παγκοσμιο πρωταθλημα αλλα ουτε νικη δεν κανεις.

D.Rivers
26-11-2012, 23:36
Επειδή πάρα πολλά χρόνια παρακολουθώ Formula και στην αρχή της σεζόν είχα πάει σε δοκιμές εξέλιξης στη Βαρκελώνη και είχα την τύχη να μιλώ από κοντά με Σεϊτανίδη και να γνωρίσω και οδηγούς και να μπω και στα paddocks, να σας πω κάποια πράγματα που έμαθα και διαπίστωσα, όπως και κάποια που γνωρίζω...
1) Μην κάνετε συγκρίσεις με παλιότερους οδηγούς, γιατί οι τωρινοί έρχονται σε επαφή και καλούνται να διαχειριστούν πολύ περισσότερες τεχνολογίες και όλα είναι πιο δύσκολα! Μπορεί η οδήγηση να είναι πιο ασφαλής, αλλά παλιότεροι οδηγοί δε θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις τωρινές απαιτήσεις!
2) Γενικά το επίπεδο των οδηγών αυτή τη στιγμή είναι αρκετά ψηλότερο από παλιά, καθ'όσο πλέον οι ομάδες έχουν και "φυτώρια" (πλην μερικών όπως Φεράρι) και οι οδηγοί εξοικειώνονται σε συνθήκες οδήγησης και σε απαιτήσεις από πολύ μικρή ηλικία!! Όλοι τρέχουν τουλάχιστον από τα 10, ακόμα κι αυτοί που βγαίνουν αρβύλες ότι τρέχουν μόνο και μόνο επειδή κουβαλούν γιγαντιαίους κολοσσούς-χορηγούς!
3) Όχι μόνο το ευρύ κοινό που γνωρίζει, αλλά ακόμα και οι οδηγοί μεταξύ τους (δείτε συνεντεύξεις κλπ) θεωρούν πιο πλήρη και ολοκληρωμένο οδηγό τον Αλόνσο κι έπεται ο Φέτελ και άλλοι όπως ο Γουέμπερ, ο Μπάτον κλπ.
4) Ο Χάμιλτον ανήκει στους εντυπωσιακούς, ίσως να είναι και πρώτος σε αυτό, αλλά δεν είναι τόσο ολοκληρωμένος όσο οι άλλοι..
5) Ο μόνος από παλιούς που μπορεί μπει σε ίδιο σκαλί με Αλόνσο και Φέτελ, είναι ο Σουμάχερ γιατί δοκιμάζεται εδώ και 2 χρόνια και παρά το τραγικό μονοθέσιο, τα κατάφερνε περίφημα όταν κοντραριζόταν με άλλους!

Presvis
27-11-2012, 00:41
Επειδή πάρα πολλά χρόνια παρακολουθώ Formula και στην αρχή της σεζόν είχα πάει σε δοκιμές εξέλιξης στη Βαρκελώνη και είχα την τύχη να μιλώ από κοντά με Σεϊτανίδη και να γνωρίσω και οδηγούς και να μπω και στα paddocks, να σας πω κάποια πράγματα που έμαθα και διαπίστωσα, όπως και κάποια που γνωρίζω...
1) Μην κάνετε συγκρίσεις με παλιότερους οδηγούς, γιατί οι τωρινοί έρχονται σε επαφή και καλούνται να διαχειριστούν πολύ περισσότερες τεχνολογίες και όλα είναι πιο δύσκολα! Μπορεί η οδήγηση να είναι πιο ασφαλής, αλλά παλιότεροι οδηγοί δε θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις τωρινές απαιτήσεις!
2) Γενικά το επίπεδο των οδηγών αυτή τη στιγμή είναι αρκετά ψηλότερο από παλιά, καθ'όσο πλέον οι ομάδες έχουν και "φυτώρια" (πλην μερικών όπως Φεράρι) και οι οδηγοί εξοικειώνονται σε συνθήκες οδήγησης και σε απαιτήσεις από πολύ μικρή ηλικία!! Όλοι τρέχουν τουλάχιστον από τα 10, ακόμα κι αυτοί που βγαίνουν αρβύλες ότι τρέχουν μόνο και μόνο επειδή κουβαλούν γιγαντιαίους κολοσσούς-χορηγούς!
3) Όχι μόνο το ευρύ κοινό που γνωρίζει, αλλά ακόμα και οι οδηγοί μεταξύ τους (δείτε συνεντεύξεις κλπ) θεωρούν πιο πλήρη και ολοκληρωμένο οδηγό τον Αλόνσο κι έπεται ο Φέτελ και άλλοι όπως ο Γουέμπερ, ο Μπάτον κλπ.
4) Ο Χάμιλτον ανήκει στους εντυπωσιακούς, ίσως να είναι και πρώτος σε αυτό, αλλά δεν είναι τόσο ολοκληρωμένος όσο οι άλλοι..
5) Ο μόνος από παλιούς που μπορεί μπει σε ίδιο σκαλί με Αλόνσο και Φέτελ, είναι ο Σουμάχερ γιατί δοκιμάζεται εδώ και 2 χρόνια και παρά το τραγικό μονοθέσιο, τα κατάφερνε περίφημα όταν κοντραριζόταν με άλλους!

Συγνώμη (δεν έχω κάτι μαζί σου και σε παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις) αλλά αυτό για το επίπεδο και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι οδηγοί σήμερα είναι το λιγότερο αστείο. Μόνο το πόσοι αστείοι οδηγοί παίρνουν μονοθέσιο πλέον στην F1 επειδή τυχαίνει να έχουν έναν χορηγό απο πίσω και όχι επειδή το αξίζουν να είναι εκεί τα λέει όλα. Όσο για το πόσο πιο δύσκολα είναι τα σημερινά μονοθέσια σε παρακαλώ μην το πείς παραέξω. Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Σήμερα οι οδηγοί έχουν χιλιάδες ηλεκτρονικά για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να τους κάνουν την ζωή ευκολότερη. Μόνο του ότι έπρεπε με 200+ σε μια στροφή οι οδηγοί του τότε να κατεβάζουν το ένα χέρι για να αλλάξουν ταχύτητα και να στρίβουν με το άλλο, τα λέει όλα νομίζω. Για τα φυτώρια που λές, αυτά υπήρχαν πάντα. Απο νομίζεις οτι ξεφυτρωσαν όλοι οι οδηγοί? Απλα τα φυτώρια του τότε ήταν τα καρτ όπως ακόμα και σήμερα βέβαια.

-k4pun6j0Fg

0yCsdnUW2Ww&feature=related

kGirH0t7ew4

KonTaz
27-11-2012, 01:57
Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση οδηγών από άλλες εποχές.Δεν υπάρχει καμία επαφή για το πως ήταν η φόρμουλα 1 πριν 10 χρόνια ας πούμε και πως είναι τώρα,πόσο μάλλον όταν αυτό το χρονικό διάστημα μεγαλώνει.

KingJames
27-11-2012, 01:58
O πιο κουλός και ατάλαντος οδηγός είναι ο Michael Jordan.Μη σας ξεγελάνε τα drives του.Δεν κάνει το παιδί.

*GrimReaper*
27-11-2012, 13:32
Εμεις δεν παμε να γινουμε ουτε σενα ουτε λαουντα. Παμε να γινουμε σουμι στην θεση του σουμι. Επομενη σταση αλεν προστ τους αλλους τους φτασαμε :p

Σε κάποιες περιπτώσεις,δεν αρκούν μόνο οι τίτλοι.Για Σένα μην τα λές αυτά,δεν πρόκειται να γίνουν ούτε στον ύπνο των οπαδών του φεττελ.
Για Σούμι θέλει πολύ πράμα,όπως να αναστήσει έναν κολοσσό.
Κ να διεκδικεί με καρούτες το πρωτάθλημα.Α,ναι όπως ο Αλόνσο.

Τι ειπα για Σενα? Το ατομο καθαρα παει να γινει σουμι. Δεν θα το θυμουνται για τις απιστευτες οδηγικες ικανοτητες των παραπανω. Θα τον θυμουνται για τα ρεκορ που θα σπαει (σε τιτλους και ηλικιες κατακτησης) και για τους τιτλους που θα κατακτησει.

Undisputed
27-11-2012, 14:44
Ήταν χεράδες οι παλιοί..

DON
27-11-2012, 18:29
sigkrisi odigwn opws o senna me odigous opws o sebastian o vettel einai san na sigkrineis ton jordan me ton diamantidi. peripou.

*GrimReaper*
27-11-2012, 18:48
ποιος του συγκρινε?..και καταρχας αυτο που περιγραφεις απεχει απειροελαχιστα το ενα απο το αλλο.

D.Rivers
27-11-2012, 20:55
Επειδή πάρα πολλά χρόνια παρακολουθώ Formula και στην αρχή της σεζόν είχα πάει σε δοκιμές εξέλιξης στη Βαρκελώνη και είχα την τύχη να μιλώ από κοντά με Σεϊτανίδη και να γνωρίσω και οδηγούς και να μπω και στα paddocks, να σας πω κάποια πράγματα που έμαθα και διαπίστωσα, όπως και κάποια που γνωρίζω...
1) Μην κάνετε συγκρίσεις με παλιότερους οδηγούς, γιατί οι τωρινοί έρχονται σε επαφή και καλούνται να διαχειριστούν πολύ περισσότερες τεχνολογίες και όλα είναι πιο δύσκολα! Μπορεί η οδήγηση να είναι πιο ασφαλής, αλλά παλιότεροι οδηγοί δε θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις τωρινές απαιτήσεις!
2) Γενικά το επίπεδο των οδηγών αυτή τη στιγμή είναι αρκετά ψηλότερο από παλιά, καθ'όσο πλέον οι ομάδες έχουν και "φυτώρια" (πλην μερικών όπως Φεράρι) και οι οδηγοί εξοικειώνονται σε συνθήκες οδήγησης και σε απαιτήσεις από πολύ μικρή ηλικία!! Όλοι τρέχουν τουλάχιστον από τα 10, ακόμα κι αυτοί που βγαίνουν αρβύλες ότι τρέχουν μόνο και μόνο επειδή κουβαλούν γιγαντιαίους κολοσσούς-χορηγούς!
3) Όχι μόνο το ευρύ κοινό που γνωρίζει, αλλά ακόμα και οι οδηγοί μεταξύ τους (δείτε συνεντεύξεις κλπ) θεωρούν πιο πλήρη και ολοκληρωμένο οδηγό τον Αλόνσο κι έπεται ο Φέτελ και άλλοι όπως ο Γουέμπερ, ο Μπάτον κλπ.
4) Ο Χάμιλτον ανήκει στους εντυπωσιακούς, ίσως να είναι και πρώτος σε αυτό, αλλά δεν είναι τόσο ολοκληρωμένος όσο οι άλλοι..
5) Ο μόνος από παλιούς που μπορεί μπει σε ίδιο σκαλί με Αλόνσο και Φέτελ, είναι ο Σουμάχερ γιατί δοκιμάζεται εδώ και 2 χρόνια και παρά το τραγικό μονοθέσιο, τα κατάφερνε περίφημα όταν κοντραριζόταν με άλλους!

Συγνώμη (δεν έχω κάτι μαζί σου και σε παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις) αλλά αυτό για το επίπεδο και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι οδηγοί σήμερα είναι το λιγότερο αστείο. Μόνο το πόσοι αστείοι οδηγοί παίρνουν μονοθέσιο πλέον στην F1 επειδή τυχαίνει να έχουν έναν χορηγό απο πίσω και όχι επειδή το αξίζουν να είναι εκεί τα λέει όλα. Όσο για το πόσο πιο δύσκολα είναι τα σημερινά μονοθέσια σε παρακαλώ μην το πείς παραέξω. Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Σήμερα οι οδηγοί έχουν χιλιάδες ηλεκτρονικά για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να τους κάνουν την ζωή ευκολότερη. Μόνο του ότι έπρεπε με 200+ σε μια στροφή οι οδηγοί του τότε να κατεβάζουν το ένα χέρι για να αλλάξουν ταχύτητα και να στρίβουν με το άλλο, τα λέει όλα νομίζω. Για τα φυτώρια που λές, αυτά υπήρχαν πάντα. Απο νομίζεις οτι ξεφυτρωσαν όλοι οι οδηγοί? Απλα τα φυτώρια του τότε ήταν τα καρτ όπως ακόμα και σήμερα βέβαια.

-k4pun6j0Fg

0yCsdnUW2Ww&feature=related

kGirH0t7ew4
Κοίτα προφανώς και δεν παρεξηγούμαι, δε μου έβρισες και τη μάνα :D
Απλώς καταλαβαίνω πως σου είναι δύσκολο να το πιστέψεις αυτό που λέω.. Κι εγώ έτσι πίστευα, μέχρι να πάω στις δοκιμές εξέλιξης και να μπω στα paddocks και να μου μιλήσουν μηχανικοί, τεχνικοί, οδηγοί κλπ και να δω διάφορα ενημερωτικά videos κλπ. Και σίγουρα για μένα μέτρησε πολύ κι η γνώμη του Σεϊτανίδη που τον εκτιμώ και στάνταρ ξέρει περισσότερα από όσα εγώ που είμαι απλά ένας φαν εδώ και χρόνια.
Οι συνθήκες εδώ και χρόνια έχουν δυσκολέψει αρκετά σε πολλούς τομείς κι ας φαίνεται παράλογο!
Αυτό που λες για οδηγούς με εταιρείες χορηγούς που είναι άσχετοι είναι μια φήμη και σου την είπα πρώτος εγώ! Η καλύτερη απόδειξη είναι όμως το τι έχουν κάνει! Θυμήσου τι έκανε πχ ο Πετρόφ όταν ήταν στη Renault, δες τι κάνει ο Perez και τι θα κάνει του χρόνου, δες τον Κομπαγιάσι τι πορεία έχει από την εποχή που ήταν στην Toyota μικρός κι άπειρος και τι κατάφερνε.
Μια άλλη απόδειξη είναι ότι παλιότερα έβγαινε ένας Σένα, ένας Προστ, ένας Σουμάχερ, ένας Χάκινεν, Βιλνεβ, Τρούλι πχ και μετά χάος γενικά.. Τώρα στο ίδιο πρωτάθλημα έχεις Αλόνσο, Φέτελ, Μπάτον, Γουέμπερ, Ραϊκόνεν, Σουμάχερ, Ρόζμπεργκ, Πέρεζ, Χάμιλτον, Μάσα, Χούλκενμπεργκ που όλοι μα όλοι είναι σε εξαιρετικό επίπεδο!!
Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σας ότι πιο παλιά δίχως τεχνολογίες ήταν πιο απαιτητικά και πιο δύσκολα, γιατί έτσι νόμιζα κι εγώ. Εγώ ένα απλό παράδειγμα θα θέσω από τα πολλά που έχουν αλλάξει και δε θα αναφερθώ καθόλου σε μηχανικό θέμα... Έχετε ακούσει, ψάξει τι φυσική κατάσταση χρειάζονταν παλιότερα οι οδηγοί και τι τώρα??

bSnX2QTsQlY

johny b
27-11-2012, 21:06
Δεν υπάρχουν αυτά με τη φυσική κατάσταση πουθενά στον αθλητισμό. Ο Σουμάχερ στα 43 του τρέχει τώρα και στα 20 του έχανε απ'το Ντέημον Χιλ που ήταν 180 χρονών.

DON
27-11-2012, 22:39
Αλόνσο, Φέτελ, Μπάτον, Γουέμπερ, Ραϊκόνεν, Σουμάχερ, Ρόζμπεργκ, Πέρεζ, Χάμιλτον, Μάσα, Χούλκενμπεργκ

1993 :

prost, senna, hill, schumacher, patrese, alesi, brundle, berger, fittipaldi, hakkinen, andretti, jj lehto, barrichello, zanardi, irvine.................

redglove
27-11-2012, 23:55
Ποιός Φιτιπάλντι; Ένας Ρόζμπεργκ = 3 Φιτιπάλντι.

D.Rivers
28-11-2012, 02:57
Αλόνσο, Φέτελ, Μπάτον, Γουέμπερ, Ραϊκόνεν, Σουμάχερ, Ρόζμπεργκ, Πέρεζ, Χάμιλτον, Μάσα, Χούλκενμπεργκ

1993 :

prost, senna, hill, schumacher, patrese, alesi, brundle, berger, fittipaldi, hakkinen, andretti, jj lehto, barrichello, zanardi, irvine.................

Καλά DON... Πρώτον τα ονόματα που αραδιάζεις τα μισά ήταν στη δύση τους, αν όχι όλα... Δεύτερον από όσους λες, 8/15 είναι αυτοί που ήταν σπουδαίοι πραγματικά και υψηλού επιπέδου!! Τρίτον επειδή τους ξέρω τους πιο πολλούς και όταν κάποιους δεν τους ξέρω, πάω και ανατρέχω να δω την πορεία τους, μη μου βάζεις στη λίστα ανθρώπους που σταύρωσαν με το ζόρι νίκες και podiums ενώ ανήκαν στις κορυφαίες ομάδες... σε παρακαλώ δηλαδή!

Στην τελική δικαιούμαστε να διαφωνούμε στο πώς τα βλέπουμε ;)

DON
28-11-2012, 12:27
Σίγουρα μπορούμε να διαφωνούμε. Διαφώνησε όσο θες. Εσύ μπορεί να βλέπεις τον τζένσον μπάτον καλύτερο του Χουαν Μανουέλ Φάντζιο. Μπορεί να σε έπεισε ο Σειτανίδης ότι αν έχεις φυσική κατάσταση είσαι καλύτερος οδηγός απο τον μπυροκοιλίτσα τον Μάνσελ, μπορεί μάλιστα να έχεις πειστεί ότι όλα αυτά τα παιδαρέλια που οδηγάνε τα διαστημόπλοια αυτά θα αντέχανε πάνω απο 3 λεπτά χωρίς να ζητήσουν το μπιμπερό τους αν ποτέ βρίσκανε κάτι τέτοιο στο δρόμο τους.

j3tXJm9tYGM

ή αν ποτέ ζούσαν κάτι τέτοιο...τι λέω. Αυτό μόνο στο Playstation.

3eYDmAZzEDE

για να εξηγήσω...6τάχυτητο ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ κιβώτιο το οποίο είχε μόνο 2α και 6η. ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ.

Βασικά όποιος δει αυτό

-ftoQ8l13Q4

τα κατανοεί. Ο Λ Α.

υ.γ. Η κουβέντα μου θυμίζει κάτι άλλους φίλους που έχω που νομίζουν ότι ο Loeb είναι ο προφήτης του Rally και κάτι τέτοια, άλλοι λένε για τον Makkinen. Ο καθένας είναι με το τι θέλει να πιστεύει.

44iibIEeWGM

stefanos
29-11-2012, 14:06
Μία αντικανονική προσπέραση (σε συνθήκες αγώνα με κίτρινη σημαία) στη Βραζιλία είναι ικανή να στερήσει από τον Γερμανό Σεμπάστιαν Φέτελ τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στη Formula 1.

Στο τελευταίο γκραν πρι της χρονιάς, οι φίλοι της Ferrari και της Red Βull περίμεναν με μεγάλη αγωνία την μάχη ανάμεσα στον Γερμανό πιλότο και τον μεγάλο του αντίπαλο τον Φερνάντο Αλόνσο.

Ο Ισπανός αν και κατάφερε να τερματίσει στην 2η θέση, είδε τον οδηγό της Red Βull να μαζεύει τους βαθμούς που χρειαζόταν και να πανηγυρίζει τον τίτλο. Όμως όλα αυτά μπορούν να ανατραπούν, από την στιγμή που ο Φέτελ σε μία κίνηση που πιθανότατα να του στοιχήσει ακριβά προσπέρασε την Toro Rosso του Ζαν Ερίκ Βερνιέ.

Η προσπέραση έγινε ενώ στην πίστα υπήρχε κίτρινη σημαία και ο Γερμανός πιλότος κινδυνεύει με τιμωρία είκοσι δευτερολέπτων. Αρκετοί αναρωτιέστε είναι ικανά είκοσι δευτερόλεπτα για να αλλάξει χέρια ένα πρωτάθλημα…

Σε περίπτωση που ο Γερμανός πιλότος τιμωρηθεί από αυτή του την ενέργεια, τότε πέφτει στην όγδοη θέση της κατάταξης του αγώνα της Βραζιλίας και ο Αλόνσο παίρνει κεφάλι στην τελική βαθμολογία οδηγών με 278 έναντι 277 βαθμών.

«Εξετάζουμε το υλικό που έχουμε», δήλωσε εκπρόσωπος της Ferrari, για να συμπληρώσει: «Οτιδήποτε απειλεί την αξιοπιστία του πρωταθλήματος, πρέπει να εξεταστεί».

dora7
29-11-2012, 17:20
Νόμιμη η προσπεραση λέει η FIA...

http://www.sport-fm.gr/article/596633

*GrimReaper*
29-11-2012, 18:18
Βαζελιζει επικινδυνα η ferrari

GEMAN7
24-03-2013, 12:53
Επικό λάθος από τον Χάμιλτον στην Μαλαισία!
http://www.sport24.gr/Sports/Motorsport/Formula1/epiko_lathos_apo_ton_xamilton_sthn_malaisia.218073 2.html

Δεν υπάρχει… ο Χάμιλτον πήγε στα πιτς της πρώην του ομάδας, της McLaren. :D:D:D

dora7
24-03-2013, 13:09
αχαχαχχαχαχαχ παντα ελεγα οτι ειναι βλακας!!!!!!:rolleyes::p

redglove
24-03-2013, 19:06
Της πουτάνας έγινε στην Μαλαισία, ο Χάμιλτον σε λάθος γκαράζ, ο Φέττελ πουστιά, στον Ρόζμπεργκ απαγορεύτηκε να περάσει τον Χάμιλτον, χαμός!

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
24-03-2013, 22:11
τι έκανε ο φέτελ?

redglove
24-03-2013, 23:27
Προσπέρασε τον Γουέμπερ ενώ είχαν οδηγίες να σβήσουν τους κινητήρες και να τερματίσουν πρώτος ο Γουέμπερ και δεύτερος αυτός.

stefanos
26-03-2013, 21:38
http://kourkouti.sport24.gr/2013/03/26/9080/ Απίστευτη γκάφα έκανε στο γκραν πρι της Μαλαισίας ο οδηγός της Mercedes -πλέον- Lewis Hamilton, καθώς μπήκε από συνήθεια στα πιτς της McLaren. Μάλιστα δεν είναι η πρώτη φορά που ο Βρετανός οδηγός “χάνεται”, και το Κουρκούτι σας έχει το αποκλειστικό φωτορεπορτάζ:

dora7
26-03-2013, 23:00
http://kourkouti.sport24.gr/2013/03/26/9080/ Απίστευτη γκάφα έκανε στο γκραν πρι της Μαλαισίας ο οδηγός της Mercedes -πλέον- Lewis Hamilton, καθώς μπήκε από συνήθεια στα πιτς της McLaren. Μάλιστα δεν είναι η πρώτη φορά που ο Βρετανός οδηγός “χάνεται”, και το Κουρκούτι σας έχει το αποκλειστικό φωτορεπορτάζ:

ΕΠΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! καλά κλαιω με λυγμους!!!!!!!!!!:p

Presvis
26-07-2013, 16:05
oeO2q8FzcnM

RVeSYyYzjhY

Buendia
31-12-2013, 16:56
Ένα καλό παράδειγμα ίσως και για όσους θεωρούν ότι κάποιες φορές το παρακάνουμε με σχόλια και χιούμορ, και ότι ξεπερνάμε κατά πολύ τα όρια

Παρακολουθώ F1 από πιτσρικάκι, πολλές χρονιές υπερφανατικά. Και για να καταλάβετε, ο Σουμάχερ για εμένα ήταν πάντα ο Δημητράκης των αγώνων ταχύτητας. Το τί έχει πει το στόμα μου δεν περιγράφεται, το ξεπερνάει κατά πολύ το γνωστό thread. Οι κοντινοί μου δε, όταν έλεγα ο Σιχαμένος ήξεραν πάντα σε ποιον αναφέρομαι και καταλάβαιναν κατευθείαν.

Ωστόσο από την Κυριακή έχω σοκαριστεί, πέφτω και σηκώνομαι με την έγνοια. Κι ας είμαι και τύπος που πιστεύω πως με όλους αυτούς -αθλητές, καλλιτέχνες και τα σχετικά- όσο και να τους ακολουθώ με χωρίζουν απείρως περισσότερα από όσα πχ. με όσους χιλιάδες ζουν και πεθαίνουν καθημερινά στην αφάνεια, ούτως ώστε να θέτω διαχωριστικές γραμμές.

Παρόλ' αυτά λοιπόν, απο προχτές λέω: Άντε βρε μαλάκα. Άντε

Δε ξέρω πώς θα το κάνεις, αλλά άντε, κάν' το. Θες πάλι με κανά τσατσιλίκι να παρακάμψεις όλους τους κανονισμούς και να κοροϊδέψεις μέχρι κι αυτόν που δεν κοροϊδεύει κανείς? Θες να θυμηθείς κάποιες από τις στιγμές που κάτι σου πήγε στραβά, βρέθηκες τελευταίος με την πλάτη στον τοίχο και έκανες μέχρι κι εμένα να σε παραδεχθώ και να το βουλώσω?

Δε ξέρω. Εσύ ξέρεις, αλλά απλώς... Κάν' το:

Γράψε μια νίκη που όχι μόνο δε θα την αμφισβητεί κανείς αλλά θα την πανηγυρίσουμε όλοι.

Και στην τελική δε θα την κάνεις τόσο εύκολα. Εδώ σε θέλουμε, να τα βλέπεις να τα ζεις όλα, να σου σπάνε και τα ρεκόρ και τα πάντα. Εδώ, μαζί μας.

Άντε ρε θηρίο. Πάμε

duda-agelopouloi-v-span
31-12-2013, 17:51
περαστικα στον σουμι.ειναι ο λογος που αρχισα να βλεπω φορμουλα ειναι ο κορυφαιος κ για αυτο θα κερδισει

Jasone
31-12-2013, 18:09
Τεράστια πληγή στο μυαλό μου...όχι απλά έχω μεγαλώσει μαζί του...μιλάμε για ΙΝΔΑΛΜΑ σε όλα του.

dora7
31-12-2013, 18:50
Buendia κι εγω τα ιδια σαν και σενα...εχει ακουσει πολλα απο μενα, εχω τσακωθει εδω μεσα με τους φαν του, του σουρνω οπου βρεθω κι οπου σταθω..

αλλα αυτη τη νικη θελω να την παρει και θα την πανηγυρισω κι εγω δυνατα....

DirtySniper
31-12-2013, 20:53
μετά από αυτό

ydhYywHc41Q

όλα είναι οδοντόκρεμες στην F1

duda-agelopouloi-v-span
20-07-2015, 01:46
Καλο παραδεισο στον ζουλς μπιανκι που εχασε τη ζωη του υστερα απο ατυχημα και μηνες που βρισκοταν σε κωμα.Μετα τον χαμο του αυρτον δεν πιστεψα πως θα ξαναεχουμε θανατο απο ατυχημα στη f1 αλλα δυστηχως η μοιρα επαιξε ασχημο παιχνιδι στο παλικαρι.rip jules bianchi