PDA

View Full Version : Λογοτεχνια-Αγαπημενοι Συγγραφεις


TT7
06-02-2011, 03:27
Ο φιλος Wilt εδωσε μια ωραια ιδεα..να ανοιξουμε ενα θεμα που να αφορα αγαπημενα λογοτεχνικα εργα και συγγραφεις, ποιητες..γιατι ειναι γνωστο τι ποιοτικο φορουμ ειμαστε :p:p....Αρχιστε λοιπον να θυμαστε βιβλια που σας σημαδεψαν και να τα προτεινετε και σε αλλους να μαγευτουν και αυτοι...:cool:

johny b
06-02-2011, 04:22
Μέγας Ανατολικός, Ανδρέας Εμπειρίκος

Wilt The Stilt
06-02-2011, 04:26
Λοιπόν θα ξαναγράψω τα ίδια, γιατί τα έγραψα και με πέταξε εκτός σύνδεσης!!!
Ωραίος για το thread, man! Ευχαριστώ...τώρα θα πάρω ιδέες για νέα βιβλία.
Λοιπόν θα γράψω όσα μου αρέσουν περισσότερο και τα θυμάμαι καλά, έχω και τη βιβλιοθήκη απέναντι ελπίζω να με βοηθήσει αν και τα μάτια είναι κόκκινα κάπως από την ώρα, τα τσιγάρα και τα jack daniels....για όσα δεν γράψω θα ξαναεπανέλθω!

Albert Camus "O επαναστατημένος άνθρωπος"
Jean Paul Sartre "Η θεωρία των συγκινήσεων"
Milan Kundera "Αθανασία"
Bertolt Brecht "Η Αποπλάνηση των Αγγέλων"
Emile Zola "Κατηγορώ"
Gabriel Garcia Marquez "Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου" και "Εκατό χρόνια μοναξιά"
Ernesto Sabato "Το τούνελ"
Βασίλης Βασιλικός "Ζ"
Ηλίας Βενέζης "Το νούμερο 31328"
Γιώργος Γραμματικάκης "Η Κόμη της Βερενίκης"
Νίκος Καζαντζάκης "Ασκητική"
Victor Hugo "Οι άθλιοι"
John Le Carre "Ο επίμονος κηπουρός" (είμαι και φαρμακοποιός, λογικό να μου αρέσει!)
Umberto Eco "Το όνομα του ρόδου" και "Το εκκρεμές του Φουκώ" (το τελευταίο είναι πολύ βαρύ, το διάβασα 3 φορές για να το καταλάβω και ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου!)
Charles Dickens "Μεγάλες προσδοκίες"
Dan Brown "Angels and Demons"
J.R.R. Tolkien "Lord of the Rings" (μεγαλώσαμε με αυτά!)
Ποιήματα των Federico Garcia Lorca και Pablo Neruda
Οι ποιητικές συλλογές των Καβάφη, Ρίτσου, Καρυωτάκη και Πολυδούρη.
Αυτά προς το παρόν.

SuperSayian
06-02-2011, 04:37
Το οχτώ διάβασα πρόσφατα και μπορώ να πω οτι μου άρεσε πολύ,είχε πλοκή είχε μυστήριο τα είχε ολα!Σαν μυθιστόρημα θεωρώ και τον Κώδικα Ντα Βίνσι τρομερό(ειδικά την εικονογραφημένη έκδοση), φυσικά τους Άρχοντες του Τόλκιν,και απο ελληνικά ενα βιβλίο που είχα διαβάσει παλιά και μου είχε μείνει είναι το ψέμα νομίζω της Ζορζ Σαρί αλλά δεν πέρνω και όορκο πανω πάνω απο 9-10 χρόνια που τα χα διαβάσει~όντας παιδί δημοτικού ακόμα:p

*GrimReaper*
06-02-2011, 04:54
απο βιβλια δεν εχω διαβασει σχεδον tpt μπροστα σε αυτα που εχει διαβασει ο wilt απο πανω!!! (μπραβο ρε φιλε). Αγαπημενοι μου ειναι ο νταν μπραουν και ο τολκιν για πεφωτισμενους και αρχοντα,silmarillion αντιστοιχα. Απο ποιηση Καββαδιας και τα μυαλα στο μπλεντερ (να 'ναι καλα και ο μικρουτσικος βεβαια, γτ αν δεν ηταν αυτος δεν νομιζω να καθομουν να διαβασω ποιηματα του)

SuperSayian
06-02-2011, 05:52
τολκιν για πεφωτισμενους και αρχοντα,silmarillion αντιστοιχα.

Ρε φίλε ολα αυτά τα βιβλιά γύρω απο τον Άρχοντα κυκλοφορούν ακόμα?Όπως το σιλμαρίλιον?Ψηνόμουν τρελά να αγοράσω κανένα αλλά ποτέ δεν βρήκα σε βιβλιοπωλεία!

Dude
06-02-2011, 08:24
Ε τι λές, να τέλειωσαν; :) http://www.amazon.com/Silmarillion-J-R-R-Tolkien/dp/0345325818 Ορίστε, τσίμπα το. Θα το βρείς και σε ελληνικά βιβλιοπωλεία.

Red Unity
06-02-2011, 13:04
"ο αναρχικός των δύο κόσμων" της ούρσουλα λε γκεν........το διαβάζω τώρα και μ αρέσει πάααααρα πολύ....

8ριλοσ θα στο πάρω για τα γεννέθλιά σου.

wilt ωραίος.

johny b
06-02-2011, 13:17
10 χρόνια και 54 ημέρες, Δήμητρα Λιάνη Παπανδρέου

TT7
06-02-2011, 13:44
Παιδια σε οποιον αρεσει ο Τολκιν πρεπει να διαβασει το Σιλμαριλιον ...αλλιως δεν θα μαγευτει ποτε απο τον κοσμο του ολοκληρωτικα...Μιλαμε για αλλο επιπεδο απο τον Αρχοντα...

Επισης επειδη ξανθυμηθηκα τα παιδικα μου χρονια θα ποσταρω 2 παιδικα βιβλια του Τριβιζα που τα εχουν διαβασει ΣΧΕΔΟΝ ολοι ετσι για να νοσταλγησουμε..

http://4.bp.blogspot.com/_WEz7y1dzack/SZ2CmdK7M8I/AAAAAAAAAfE/auRyjf0o4Xk/s320/20940.jpg
http://www.actrading.com.cy/acimages/PSY960274016.jpg

Αν και στα παιδικα βιβλια μου ειχε κανει ενα εντυπωση και ειχα ριξει τρελια γελια..

http://www.greekbooks.gr/ProductImages/XtraLarge/Book/%CE%A8%CE%A5%CE%A7%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9F%CE%A3/114364.jpg

8rilos!!!
06-02-2011, 14:00
"ο αναρχικός των δύο κόσμων" της ούρσουλα λε γκεν........το διαβάζω τώρα και μ αρέσει πάααααρα πολύ....

8ριλοσ θα στο πάρω για τα γεννέθλιά σου.



τι γλυκος που εισαι:p

magicj
06-02-2011, 14:06
"ο αναρχικός των δύο κόσμων" της ούρσουλα λε γκεν........το διαβάζω τώρα και μ αρέσει πάααααρα πολύ....

Κι εγώ αυτό διαβάζω τώρα!

Επίσης:
Dan Brown τα πάντα
Orwell - 1984 και Φάρμα των Ζώων
Noam Chomsky πολλά
Hugh Laurie - Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα
Reich - Άκου Ανθρωπάκο

Το "Πειραχτήρι των αριθμών" (Hans Magnus Enzensberger) και ο "Άνθρωπος που μετρούσε" (Malba Tahan) με έκαναν να συμπαθήσω τα μαθηματικά
Απο graphic novels το "Παλεστίνη" του Joe Sacco, και το "V for Vendetta"
Εννοείται και όλα του Αρκά.

8rilos!!!
06-02-2011, 14:11
dan brown..απλα μαγικος...πεφωτισμενοι,αρκτικος κυλος,ψηφιακο οχυρο,κωδικας...

πολυ ωραιο ειναι και το κοριτσι με το τατουαζ του στιγκ λαρσον

Wilt The Stilt
06-02-2011, 15:24
Ήδη πήρα ιδέες για βιβλία! Σίγουρα "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" και μου ξαναθυμίσατε το "Σιλμαρίλιον", ήθελα να το πάρω πριν χρόνια και με τον καιρό ξεχάστηκα, αν και το πέτυχα πριν κανά χρόνο σε βιβλιοπωλείο στην Πάτρα, πιο δίπλα από βιβλία του Σαρτρ!!
Το κορίτσι με τα τατουάζ είδα τις ταινίες και ήταν τρομερές, ειδικά η Rapace.
magicj, μου έχουν πει για τον Νόαμ Τσόσκι και αφού έχεις διαβάσει αρκετά με ποιο θα έλεγες να αρχίσω??

dora7
06-02-2011, 17:14
μμμμ ενδιαφέρον θέμα....και ναι είμαστε ποιοτικό φόρουμ όταν δεν..εκπίπτουμε...ΠΟΝΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p :p:

the lord of the rings για μενα υπέρτατο αριστούργημα...και φυσικά silmarillion.....γενικά καποτε (πριν απο πολλά χρόνια:p:p:p) αντέδρασα τόσο πολύ όταν ενας φίλος μου πρότεινε πιεστικά Τόλκιν και μετά έκανα την υπερτατη κωλοτουμπα.....;) και δεν μετανιωσα ποτέ....έζησα την τεταρτη εποχή τόσο ζωντανά που ειμαι πια κομματι της...;)

από Κούντερα την αβασταχτη ελαφρότητα του ειναι αρχικά και μετα την αθανασία...(τόσο βαρύ που μου πηρε δύο χρόνια να την τελειώσω....:eek:)

απο κει και πέρα kathrenine nevill (ΟΧΤΩ) και όλα της...φοβερη....και νταν μπράουν...ο αρκτικός κύκλος το καλύτερο για μενα....

σε όποιον αρέσει η αρχαία κινέζικη κουλτούρα Robert Van Gulik με τη σειρά βιβλίων με τις περιπέτειες του Δικαστή Τι, του αρχαιου κινέζου Σερλοκ Χολμς...ιδιότυπα και για μενα πολύ ενδιαφέροντα....

επίσης για μενα που η αρχαιολογία είναι πολύ σημαντική στη ζωή μου οτιδήποτε εχει σχέση με αρχαιολογικές ανακαλύψεις και κυρίως ότι σχετίζεται με ανασκαφές και ανακαλύψεις στην Αρχαία Αίγυπτο....οτιδήποτε πχ εχει να κανει με την ανακάλυψη του ταφου του Τουταγχαμών από το Χαουαρντ Κάρτερ...φοβερή ιστορία...

εχω περάσει φοβερή μερα ..... αυτά πρός το παρόν αλλά θα επανέλθω....

SuperSayian
06-02-2011, 17:46
Aφού βλέπω ο Dan Brown τραβιέται πολύ χαχα τότε ρίχτε μια ματιά και στην Katherine Neville!Το οχτώ όπως είπα είναι τρομερό βιβλίο(σχεδόν εφάμιλλο του Κώδικα) και ο Μαγικός κύκλος εξίσου πάρα πολύ καλό.Το στοίχημα το χω αγοράσει αλλά δεν το χω διαβάσει ακόμα..εμ δεν μ αφήνει το Red Hoops χεχε!

+1 Για το βιβλίο που είπε ο Θρίλος "Για το κορίτσι με τα τατουάζ" πολύ καλό!

Απο Dan Brown εχω ξεμείνει στους Πεφωτισμένους και στον Κώδικα.Ψηφιακό οχυρό και αρκτικό κύκλο δεν εχω διαβάσει ακόμα.Αλήθεια λένε?Οι illuminati πάντως μ άρεσαν περισσότερο απ τον Κώδικα!

Edit:Τώρα είδα οτι με πρόλαβε η Μίλος για την Νεβιλ :( πάντα τελευταίος και καταιδρωμένος χαχα

TT7
06-02-2011, 17:46
dan brown..απλα μαγικος...πεφωτισμενοι,αρκτικος κυλος,ψηφιακο οχυρο,κωδικας...

πολυ ωραιο ειναι και το κοριτσι με το τατουαζ του στιγκ λαρσον

Κοιτα το κακο με τον Μπραουν ειναι πως αν διαβασεις ενα βιβλιο του ειναι σαν να τα εχεις διαβασει ολα..το ιδιο στυλ εχει ακριβως..
Πχ εγω που διαβασα πρωτα τους Πεφωτισμενους μου αρεσε παραπανω απο τον Κωδικα...γιατι μου φαινοτανε οτι διαβαζα το ιδιο βιβλιο με αλλη γκομενα και διαφορετικη τοποθεσια...

8rilos!!!
06-02-2011, 18:05
Απο dan brown εχω ξεμείνει στους Πεφωτισμένους και στον Κώδικα.Ψηφιακό οχυρό και αρκτικό κύκλο δεν εχω διαβάσει ακόμα.Αλήθεια λένε?Οι illuminati πάντως μ άρεσαν περισσότερο απ τον Κώδικα!


για εμενα το ψηφιακο οχυρο και ο αρκτικος κυκλος ειναι τα 2 καλυτερα

Κοιτα το κακο με τον Μπραουν ειναι πως αν διαβασεις ενα βιβλιο του ειναι σαν να τα εχεις διαβασει ολα..το ιδιο στυλ εχει ακριβως..
Πχ εγω που διαβασα πρωτα τους Πεφωτισμενους μου αρεσε παραπανω απο τον Κωδικα...γιατι μου φαινοτανε οτι διαβαζα το ιδιο βιβλιο με αλλη γκομενα και διαφορετικη τοποθεσια...

η αληθεια ειναι οτι μοιαζουν στην πορεια σκεψης,αλλα παρολα αυτα σε καθηλωνει...

Wilt The Stilt
06-02-2011, 18:15
Έχω διαβάσει και τα 5 βιβλία του Dan Brown (Πεφωτισμένοι, Κώδικας, Αρκτικός κύκλος, Ψηφιακό Οχυρό και Το Χαμένο Σύμβολο) και ξεκίνησα με τον Κώδικα Ντα Βίντσι λόγω της ταινίας και μετά με το Πεφωτισμένοι και όλα τα υπόλοιπα και μπορώ να πω ότι πιο πολύ μου άρεσε το Πεφωτισμένοι. Πάντως μοιάζουν όντως τα βιβλία του, αλλά όχι και τόσο. Το τελευταίο, Το Χαμένο Σύμβολο, για μένα είναι μακράν το χειρότερό του. Δηλαδή από ένα σημείο και μετά δεν άντεχα...προτίμησα να διαβάσω ενδιάμεσα την Οδύσσεια του Διαστήματος.

SuperSayian
06-02-2011, 18:16
Kαι απο μένα ενα + στον TT7 περι Brown!Εγω διάβασα πρώτα τον Κώδικα και μετά τους Πεφωτισμένους παρότι ο Κώδικας είναι το sequel αλλα τέσπα!Μοιάζει πράγματι η συλλογιστική πορεία αρκετά και το ύφος!Βέβαια το μεγαλύτερο προσόν αυτού του συγγραφέα είναι να παντρεύει ψέματα με αλήθειες και να μοιάζουν αληθινά(Τώρα που το σκέφτομαι ο τύπος θα γινόταν γαμάτος πολιτικός:p:p) και αυτό το πετυχαίνει και στα 2 βιβλία είναι αλήθεια...

magicj
06-02-2011, 18:41
Κοιτα το κακο με τον Μπραουν ειναι πως αν διαβασεις ενα βιβλιο του ειναι σαν να τα εχεις διαβασει ολα..το ιδιο στυλ εχει ακριβως..
Πχ εγω που διαβασα πρωτα τους Πεφωτισμενους μου αρεσε παραπανω απο τον Κωδικα...γιατι μου φαινοτανε οτι διαβαζα το ιδιο βιβλιο με αλλη γκομενα και διαφορετικη τοποθεσια...

Πράγματι τα βιβλία του είναι πανομοιότυπα. Γράφει με ένα συγκεκριμένο στυλ και δεν έχει άλλο. Όμως, ο πούστης είναι τόσο καλός σε αυτό το στυλ (:mad::mad:) που εγώ προσωπικά σε κάθε του βιβλίο, όσο κι αν αναγνωρίζω τις τραγικές ομοιότητες αγωνιώ να δω τι θα γίνει στη συνέχεια και το καταβροχθίζω το βιβλίο στην ίδια μέρα!


magicj, μου έχουν πει για τον Νόαμ Τσόσκι και αφού έχεις διαβάσει αρκετά με ποιο θα έλεγες να αρχίσω??

Κοίτα, ο Τσόμσκι έχει γράψει πάνω από 100 βιβλία, οπότε μη φανταστείς ότι είμαι και κανένας μεγάλος γνώστης. 6-7 έχω διαβάσει κι αυτά μόνο από τα πολιτικά (γράφει κατά βάση πολιτικά και γλωσσολικά)
Αυτά που εγώ έχω ξεχωρίσει είναι:
Περί Αναρχισμού
http://www.perizitito.gr/product.php?productid=158708&page=1
Αποτυχημένες Πολιτείες
http://www.perizitito.gr/product.php?productid=140270&page=1
Εκπαίδευση Χωρίς Ελευθερία και Κρίση
http://www.perizitito.gr/product.php?productid=71225&page=2

Wilt The Stilt
06-02-2011, 18:49
Ευχαριστώ!! Πιο πολύ προτιμώ να διαβάζω πολιτικής φύσεως βιβλία, παρά γλωσσολογικά. Οπότε από τους τίτλους των βιβλίων που μου έδωσες νομίζω είμαι καλυμμένος. Αν και το πρώτο με εξιτάρει ιδιαίτερα, θα προτιμήσω σαν αρχή μάλλον το "Εκπαίδευση χωρίς ελευθερία και κρίση", θέλω να δω τις απόψεις του πάνω στο εκπαιδευτικό θέμα και φαντάζομαι θα το προεκτείνει και στο πολιτιστικό, που έχει να κάνει αρκετά με την εκπαίδευση.

Red Unity
06-02-2011, 18:54
Κι εγώ αυτό διαβάζω τώρα!

Επίσης:
Dan brown τα πάντα
orwell - 1984 και Φάρμα των Ζώων
noam chomsky πολλά
hugh laurie - Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα
reich - Άκου Ανθρωπάκο

Το "Πειραχτήρι των αριθμών" (hans magnus enzensberger) και ο "Άνθρωπος που μετρούσε" (malba tahan) με έκαναν να συμπαθήσω τα μαθηματικά
Απο graphic novels το "Παλεστίνη" του joe sacco, και το "v for vendetta"
Εννοείται και όλα του Αρκά.
για το "άκου ανθρωπάκο" έχω ακούσει τα καλύτερα και είναι το αμέσως επόμενο στη λίστα μου, όπως και ο όργουελ με τον τσόμσκι...

magicj
06-02-2011, 19:02
@wilt αξίζει να το διαβάσεις, το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με την εκπαίδευση

@red unity Το "άκου ανθρωπάκο" είναι εκπληκτικό βιβλίο! όσο για τον όργουελ, η ατάκα που μου μένει ακόμα είναι από την φάρμα των ζώων: "Όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά μερικά ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα."

SuperSayian
06-02-2011, 19:12
@magicj σε ποιόν Hugh Laurie αναφέρεσαι?Στον House?Είναι και συγγραφέας?

Επίσης πολύ καλός είναι φυσικά και ο Κοέλο είναι τρομερός αν και τον αχημιστή δεν τον εχω διαβάσει ακόμα!

ΒlackOut της Λίζα Άνγκερ το είχα διαβάσει πριν κανα δυο χρόνια και μου άρεσε αρκετά!

TT7
06-02-2011, 19:24
Κοέλο είναι τρομερός

Επετρεψε μου να διαφωνησω πλαγιως οριζοντιως και καθετως....Εγω προσωπικα τον Αλχημιστη τον θεωρω το πιο υπερεκτιμημενο βιβλιο μετα τον Χαρυ Ποττερ...χχαχαχα...

Επισης τρομερο βιβλιο με θεμα τις μυστικες συνομωσιες κλπ σε στυλ Κωδικα δηλαδη αν και προηγειται αυτου κοντα 20 χρονια ειναι το Εκκρεμες του Φουκω...Τρομερος ο Εκο , πλαθει μια ιστορια με ολα τα συνομωσιολογικα σεναρια που εχουν κατα καιρους εμφανιστει μονο και μονο για να δωσει το πιο ανατρεπτικο τελος...Αν και το ατιμο το Σχεδιο οπως το ονομαζει ειναι τοσο καλοφτιαγμενο που δεν ξερεις τι να σκεφτεις...

magicj
06-02-2011, 19:25
Ναι σε αυτόν. Ο Hugh Laurie φίλε είναι ηθοποιός (πέρα από τον Χάουζ, όποιος δεν έχει δει τις ερμηνείες του στο Black Adder χάνει!) , μουσικός (σαξόφωνο, ντραμς, κιθάρα, πιάνο, φυσαρμόνικα), σκηνοθέτης, stand-up comedian, και πρόσφατα και συγγραφέας. Πραγματικά χαρισματικός τύπος.

Ένα βιβλίο έβγαλε, το "Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα". Εμένα μου άρεσε πάαααρα πολύ, τρομερά καλογραμμένο μυθιστόρημα. Από ότι ακούω τον παρακαλάνε οι εκδότες να γράψει κι άλλο, αλλά προς το παρόν αρνείται.

SuperSayian
06-02-2011, 19:41
Επετρεψε μου να διαφωνησω πλαγιως οριζοντιως και καθετως....Εγω προσωπικα τον Αλχημιστη τον θεωρω το πιο υπερεκτιμημενο βιβλιο μετα τον Χαρυ Ποττερ...χχαχαχα...

Εχεις διαβάσει Χαρυ Πόττερ?Αυτό το οτι ολοι νομίζουν οτι είναι ενα βιβλιαράκι για μικρά παιδιά που μιλάει για μαγισσούλές και κακούς λύκους είναι αναληθές.Πέρα οτι και εγω το θεωρώ υπερτιμημένο γιατί έχει πουλήσει δισεκατομυρια αντίτυπα εγω ολα τα βιβλία τα θεωρώ καλογραμμένα,με ωραίο ευχάριστω ύφος και μεγάλα μηνύματα που περνάει απο πίσω.Πέρα απ την πλάκα οσο και να μην του φάινετε δεν είναι αυτό που προφανώς νομίζεις:cool::cool:

Επισης τρομερο βιβλιο με θεμα τις μυστικες συνομωσιες κλπ σε στυλ Κωδικα δηλαδη αν και προηγειται αυτου κοντα 20 χρονια ειναι το Εκκρεμες του Φουκω...Τρομερος ο Εκο , πλαθει μια ιστορια με ολα τα συνομωσιολογικα σεναρια που εχουν κατα καιρους εμφανιστει μονο και μονο για να δωσει το πιο ανατρεπτικο τελος...Αν και το ατιμο το Σχεδιο οπως το ονομαζει ειναι τοσο καλοφτιαγμενο που δεν ξερεις τι να σκεφτεις...

Ο Έκο είναι πράγματι πολύ μεγάλος λογοτέχνης αλλά αυτό οτ βιβλίο δεν το εχω διαβάσει να σου πω!

@magicj Πράγματι ο Λόρυ είναι μεγάλη μούρη..βέβαια τελευταία έχει χαθεί κυριολεκτικά στον ρόλο του House και καλό είναι να την τελειώνουν όπου να ναι την σειρά!Τώρα για μουσικός που λες εγω το μόνο που ήξερα είναι οτι ξέρει να παίζει πιάνο:p:p.Όσο για το σκηνοθέτης,εντάξει μην υπερβάλεις κιόλας δεν είναι σκηνοθέτης ίσως να χει κάποιες γνώσεις μιας και εχει σκηνοθετήσει και επεισόδια της σειράς αλλά είναι μεγάλη κουβέντα να τον πούμε σκηνοθέτη.Όσο για το stand up comedian έχεις απόλυτο δίκιο ειδικά σε κάποιες συμμετοχές με τον Άτκινσον ήταν πραγματικά απολαυστικοί!

TT7
06-02-2011, 19:45
Κοιτα απο την στιγμη που μιλας με εναν ΥΠΕΡ- φανατικο αναγνωστη του Τολκιν και θαυμαστη του Χαουαρντ (Κοναν ο Βαρβαρος) μην περιμενεις τωρα να παραδεχτω τον Χαρυ Ποτερ...εγω απο τον συγγραφεα φαντασιας περιμενω να ειναι και λιγο καινοτομος οχι να κατακλεβει και μετα να τα συνθετει ομολογουμενως πετυχημενα...

Μην νομιζεις οτι ειμαι κολλημενος (λιγο μονο!!!..χαχα)..ειμαι ο πρωτος που ειπα οτι τα Χαρρυ Ποτερ του κινηματογραφου, ειδικα τα τελευταια μετα το 4ο νομιζω ηταν πολυ καλα και εγιναν αρκετα σκοτεινα ....Ομως και παλι η Αγγλια εχει ενα Δασκαλο του Φανταστικου και αυτος ειναι ο Τολκιν...

Wilt The Stilt
06-02-2011, 19:56
ΤΤ7 για τα Χάρι Πότερ θα πω ότι έχω μια θετική άποψη για τα βιβλία...Όσο για τις ταινίες από την 5η και μετά τις έχει αναλάβει ένας σκηνοθέτης, David Yates, που είναι πολύ καλός στο να δίνει σκοτεινό ύφος στις ταινίες του. Τον έμαθα μέσα από μια σειρά που είχα κατεβάσει και είχα δει με εξαιρετικούς Βρετανούς ηθοποιούς, πολύ πριν γίνει ταινία με τον Ράσελ Κρόου, και αναφέρομαι στο State of Play.

magicj
06-02-2011, 20:03
Supersayian σχετικά με το Χάρυ Πότερ πράγματι δεν είναι απλά ένα παιδικό βιβλίο, είναι αρκετά πετυχημένη συγγραφή. Όμως συμφωνώ με τον tt7 ότι είναι τρομερά υπερεκτιμημένο.

Για τον Laurie, δεν εννοούσα ότι είναι πρωταρχικά συγγραφέας. Απλά ότι έχει γνώσεις και εμπειρία σκηνοθεσίας και ότι είναι τόσο πολυπράγμονας.

ΥΓ: Πολύ κουλτούρα έπεσε στο φόρουμ τελευταία, δεν βρίσκετε;; Τα μόνα ζωντανά threads είναι αυτό και του κινηματογράφου!

8rilos!!!
06-02-2011, 20:39
ΥΓ: Πολύ κουλτούρα έπεσε στο φόρουμ τελευταία, δεν βρίσκετε;; Ταονας. μόνα ζωντανά threads είναι αυτό και του κινηματογράφου!

και της τσοντας:p

magicj
06-02-2011, 20:42
Κι αυτό κουλτούρα είναι!

dora7
06-02-2011, 21:22
Από Umberto Eco το Ονομα του Ρόδου και Το Νησί της Προηγούμενης Μέρας που προσωπικά μου άρεσε πολύ....

SuperSayian
06-02-2011, 21:51
Koιτάχτε δεν συγκρίνω Τόλκιν με Χάρυ Πόττερ.Ούτε μπαίνω σε μονοπάτια του στυλ ο ένας είχε αυτό το συγγραφικό στυλ ενώ ο άλλος είχε αυτό,σε αυτό ο ένας είναι καλύτερος του άλλου και τούμπαλιν.Κρίνωντας μόνο το αποτέλεσμα το χαρυ ποττερ μ αρέσει!Άλλωστε είπα και εγω οτι το θεωρώ υπερεκτιμημένο αλλά επειδή δεν είναι ενα απλό best seller αλλά ΤΟ best seller και σίγουρα αυτό δεν του αξίζει.Απο κει και πέρα όπως είπα εμενα το αποτέλεσμα με ικανοποιεί και το βρίσκω άρτιο!

Όσο για τον Λόρυ magicj δεν διαφωνούμε απλά έκανα μια επισημανση για να μην μπερδεύουμαι τα μπούτια μας!

DON
07-02-2011, 15:02
Ρε τι forumάρα είμαστε εμείς!ΜΕ ΕΚΑΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ topic!!!

tc-g6
07-02-2011, 15:18
μλκς ελεος! δωστε στον don να διαβασει κανα playboy να κοψει τα παραμυθια. αγαπημενος του "συγγραφεας" ειναι ο κωστοπουλος ρε...

DON
07-02-2011, 15:56
Aγαπημένος συγγραφέας είναι ο κώλος σου!έχει γράψει ΠΟΙΗΜΑΤΑ τα βράδια!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

8rilos!!!
07-02-2011, 15:59
ρε σε καθε τοπικ μαλωνετε σαν γκομενες...:p

tc-g6
07-02-2011, 17:02
aγαπημένος συγγραφέας είναι ο κώλος σου!έχει γράψει ΠΟΙΗΜΑΤΑ τα βράδια!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

αααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! μλκ ΚΛΑΙΩ!!!

μιγάδας
07-02-2011, 18:59
ΤΖΑΚ ΛΟΝΤΟΝ

''ο ταξιδιωτης τ ουρανου'' ΕΠΙΚΟ

TT7
05-05-2011, 00:21
Προλαβε να διαβασει καποιος το καινουριο βιβλιο του Ουμπερτο Εκο???
Μηπως το The Monk (ο Καλογερος) απο τον Lewis??

Eleni7
05-05-2011, 00:22
Το καινουργιο του Εκο το εχω στα υποψιν για την επομενη βδομαδα.Εχω ακουσει καλα λογια....

TT7
05-05-2011, 00:35
Αμα το διαβασεις πες μου...
Εχεις διαβασει το Εκκρεμες του Φουκω?

Γιατι σε τετοιο στυλ κινειται απο οτι καταλαβα απο την μικρη περιληψη...ελπιζω να ειναι κατι διαφορετικο γιατι δυσκολα θα γραψει καλυτερο βιβλιο σε αυτο το στυλ..

Eleni7
05-05-2011, 00:37
Οκ,θα σε ειδοποιησω.;)

Το Εκκρεμμες δεν το εχω διαβασει

johny b
05-05-2011, 00:39
Μέγας συγγραφέας ο Φουκώ

TT7
05-05-2011, 00:54
93RqZy2muRA

tc-g6
05-05-2011, 15:38
ΖΟΡΖ ΜΙΝΟΥΑ - Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΘΕΪΑΣ (εκδοσεις ναρκισσος)

richard dawkins - Η ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΥΤΑΠΑΤΗ (εκδοσεις κατοπτρο)

richard dawkins - ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΕΑΜΑ ΣΤΗ ΓΗ, Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ (εκδοσεις αβγο)

michel onfray - ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΑΘΕΟΛΟΓΙΑΣ (εκδοσεις εξαντας-νηματα)

piergiorgio odifreddi - ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ (εκδοσεις ιταμος)

ΛΟΥΙ ΣΑΛΑ ΜΟΛΕΝΣ - Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ (εκδοσεις πολυτροπον)

karlheinz deschner - Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΝΟΥ (εκδοσεις κακτος)

ΛΙΛΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ, ΤΑ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ (εκδοσεις αλεξανδρεια)

friedrich nietzsche - Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ (εκδοσεις ιδεογραμμα)

ΑΝΩΝΥΜΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ - ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΛΗΡΟΥ (εκδοσεις περιπλους)

ΚΑΡΟΛΟΣ ΔΑΡΒΙΝΟΣ - Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ

jean meslier - ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΝΟΣ ΙΕΡΕΑ (εκδοσεις οδυσσεας)

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΛΥΜΠΕΡΙΔΗΣ - ΧΑΛΚΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ (εκδοσεις εναλιος)

TT7
05-05-2011, 17:09
Κατι μου λεει οτι δεν πας συχνα στην Εκκλησια..μπορει να κανω και λαθος βεβαια..χαχαχα

johny b
05-05-2011, 19:33
Κάθε τόσο έρχεται κι ένα ποστ για γερή συζήτηση αλλά κολλυόμεθα να μην κάνουμε κοινωνικοπολιτικοθρησκευτική κονβερσέισιον. Πάντως πιο ανέξοδο κι αντιεπιστημονικό τρόπο να κάνεις μπεστ σέλλερ κι όνομα απ'το να γράψεις για τις λογικές ασυνέχειες των θρησκειών δύσκολα θα βρεις. Πρώτον γιατί αυτούς του συλλογισμούς τους κάνει κι ένα οχτάχρονο και δεύτερον γιατί ο σαματάς που κάνουν οι παπάδες εγγυάται διαφήμιση. Το θυμάστε το Μ εις τη Ν? Πήρε ο Μίμης οταπάνταόλαξέρω Ανδρουλάκης κι αντέγραψε ένα βιβλίο που πρωτοκυκλοφόρησε στη Γαλλία το 50κάτι, και πούλησε με τρέλλα. Να προσθέσω στη βιβλιογραφία και το αν θυμάμαι καλά Περί Θαυμάτων του Νταίνικεν.
YΓ. εγώ είμαι Κστιανός, ήρεμα μεν αλλά είμαι

tc-g6
06-05-2011, 11:41
εγω εχω παψει (σε γενικες γραμμες) να κανω συζητηση περι πολιτικων και θρησκευτικων θεματων, μονο σπιτι χαλαρα με ουισκακι και παρεα. απλα ειμαι αθεος απο παντα και μου φαινεται απολυτα λογικο...

zouparos
06-05-2011, 12:05
σιγα ρε μαρικο που σου φαινεται και λογικο. Επειδή κάτι δεν το αντιλαμβάνεσαι με τις 5 σου αισθήσεις δεν σημαίνει πως 100% δεν υπάρχει. να πεις άθρησκος να συμφωνησω,για το άλλο όμως όχι.
δεν λεω πως υπαρχει. λεω πως ΔΕΝ ΞΕΡΩ

tc-g6
06-05-2011, 13:31
για εσενα μπορει να υπαρχει ο μονοκερος και ο αγιος βασιλης, για εμενα οχι. ομως δε θα το συζητησω αλλο, δικαιωμα σου και αντιστοιχα και δικο μου...

TT7
06-05-2011, 18:47
Λιγα με τον Αγιο Βασιλη....Βεβαια φετος που ηθελα ενα ps3 320 gb με εγραψε στα φρυδια του αλλα ημουν κακο παιδι μαλλον...

deninho
06-05-2011, 22:38
Επανερχόμαστε στο θέμα μας. Τελευταία -άσχετα με τη σχολή βιβλία- που διάβασα:
Το νούμερο 31328 του Βενέζη, και "ο ξένος" του Camus (Καμύ).
Τώρα διαβάζω τα διηγήματα του Καμύ, που περιέχονται στο βιβλίο "η εξορία και το βασίλειο", και μετά θα (ξανα)αρχίσω την "Πανούκλα" του Καμύ. Εάν κάποιος θέλει να διαβάσει τα βιβλία του Καμύ, προτείνω να πάρει την έκδοση του Καστανιώτη, μιας και είναι η πιο ευανάγνωστη ;) Πάντως, είναι αρκετά βαρύς, αλλά εμένα μου αρέσει και μου ταιριάζει :)


Από βιβλία της σχολής (παραΦυσικό Αθήνας), θεωρώ ότι έχουν ενδιαφέρον -και για μη φοιτητές- τα βιβλία των καθηγητών μου Θεοδοσίου και Δανέζη (είχαν την εκπομπή στην ΕΤ3 "Το σύμπαν που αγάπησα"), π.χ. "το σύμπαν που αγάπησα", "η εκθρόνιση της γης", "ο κύκλος του χρόνου".

Eleni7
04-08-2011, 14:56
TT7 εσυ με ειχες ρωτησει για το καινουργιο βιβλιο του Εκο,το Κοιμητηριο της Πραγας?Χθες βραδυ το τελειωσα.Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ.Και το γουσταρα γιατι τα πιο πολλα που περιγραφει ειναι βασισμενα σε ιστορικα γεγονοτα (Γαλλικη Επανασταση,Κομουνα και σφαγες που ακολουθησαν,Υποθεση Ντρειφους,Γαλλοπρωσικος πολεμος κτλ).2 πραγματακια μονο.Προσοχη στα φλας μπακ γιατι δεν ειναι ολα γραμμενα με χρονολογικη σειρα και ισως μπερδευτει καποιος (στο τελος του βιβλιου υπαρχει σχεδιαγραμμα για βοηθεια),ενω ο πρωταγωνιστης ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΛΙΟΤΟΜΑΡΟ ever

dora7
04-08-2011, 20:55
TT7 εσυ με ειχες ρωτησει για το καινουργιο βιβλιο του Εκο,το Κοιμητηριο της Πραγας?Χθες βραδυ το τελειωσα.Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ.Και το γουσταρα γιατι τα πιο πολλα που περιγραφει ειναι βασισμενα σε ιστορικα γεγονοτα (Γαλλικη Επανασταση,Κομουνα και σφαγες που ακολουθησαν,Υποθεση Ντρειφους,Γαλλοπρωσικος πολεμος κτλ).2 πραγματακια μονο.Προσοχη στα φλας μπακ γιατι δεν ειναι ολα γραμμενα με χρονολογικη σειρα και ισως μπερδευτει καποιος (στο τελος του βιβλιου υπαρχει σχεδιαγραμμα για βοηθεια),ενω ο πρωταγωνιστης ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΛΙΟΤΟΜΑΡΟ ever

μη λες άλλα, γιατί πήγα να το παρω για τις διακοπές αλλά έπεσα πάνω στο ΚΡΥΠΤΩ του Stel Pavlou και στο ΣΗΜΑΔΙ του Raymond Khoury που το θέμα τους είναι απο το αγαπημένα μου, κι ο κύριος Εκο έμεινε για μετά τις διακοπές...θα το διαβασω οπωσδήποτε όμως.....

TT7
04-08-2011, 22:33
TT7 εσυ με ειχες ρωτησει για το καινουργιο βιβλιο του Εκο,το Κοιμητηριο της Πραγας?Χθες βραδυ το τελειωσα.Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ.Και το γουσταρα γιατι τα πιο πολλα που περιγραφει ειναι βασισμενα σε ιστορικα γεγονοτα (Γαλλικη Επανασταση,Κομουνα και σφαγες που ακολουθησαν,Υποθεση Ντρειφους,Γαλλοπρωσικος πολεμος κτλ).2 πραγματακια μονο.Προσοχη στα φλας μπακ γιατι δεν ειναι ολα γραμμενα με χρονολογικη σειρα και ισως μπερδευτει καποιος (στο τελος του βιβλιου υπαρχει σχεδιαγραμμα για βοηθεια),ενω ο πρωταγωνιστης ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΛΙΟΤΟΜΑΡΟ ever

Eleni και γω το πηρα προχτες και το εχω ξεκινησει...Οσο για τα φλας μπακ μην αγχωνεσαι μαθημενα τα βουνα απο τα χιονια...Εάν διαβάσεις το Εκρεμμές το οποίο για μένα ειναι το Magnum opus του θα καταλάβεις....Σου συνιστώ να είναι το επόμενο βιβλίο σου...

dora7
04-08-2011, 22:49
ενω ο πρωταγωνιστης ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΛΙΟΤΟΜΑΡΟ ever

στο μεταξύ σε καποια βιβλιοκριτική ο τύπος αναρωτιέται αν ο πρωταγωνιστης του βιβλίου είναι ο ίδιος ο Εκο....δεν θυμαμαι που το διαβασα....

Παράγοντας
05-08-2011, 09:04
.

TT7
11-08-2011, 16:24
Διάβασα και γω το Κοιμητήριο αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα..Σίγουρα πολύ καλό σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν αλλά μέτριο για Έκο ...Το Μπαουντολίνο αν και διαφορετικής θεματολογίας μου αρεσε περισσοτερο..Το κοιμητήριο μου φάνηκε λίγο διδακτικό το ύφος του..Σαν να γράφει ένας καθηγητής μυθιστόρημα για τους μαθητές του..

Αλλα παρόλα αυτά διαβάζεται νεράκι...

quasireu
05-09-2011, 13:39
Mου ειχε ξεφυγει αυτο το θεμα.Για ατομα που τους αρεσουν τα μαθηματικα θα προτεινα το θειος πετρος και η εικασια του γκολντμπαχ του αποστολου δοξιαδη και το logicomix.Απο τα αλλα βιβλια προτεινω ανεπιφυλακτα το θαλασσολυκο του τζακ λοντον που σε βαζει να σκεφτεις μετα απο αλεξανδρο δουμα τον κομη μοντεχρηστο και οσοι γουσταρουν μπορουν να διαβασουν και μαικλ μουρ πχ το ηλιθιοι λευκοι
εχει διαβασει κπ το μην πας ποτε στη καζαμπλανκα?αξιζει να το παρω?

KonTaz
05-09-2011, 13:55
Αξίζει να το πάρεις...Το έχω διαβάσει και μου φάνηκε πολύ καλό.

quasireu
05-09-2011, 14:01
Αξίζει να το πάρεις...Το έχω διαβάσει και μου φάνηκε πολύ καλό.

οκ σε ευχαριστω

SuperSayian
26-02-2013, 00:01
Κανα μαγαζί με second hand βιβλία εντός Αθήνας ξέρουμε?Τώρα που σε λίγο ξεκινάει το Game of thrones σκέφτομαι να κάνω την παγκόσμια πρωτοτυπία να εχω δει τις 2 πρώτες σεζόν στην TV και τα επόμενα να τα διαβάσω:p Αλλά τα χουν ενα εικοσάρικο το ενα δηλαδή έλεος θες 100Ε προτιμώ να κάτσω να βγάλω τα μάτια μου σε pdf.Γι αυτό αν έχει κανείς τίποτα υπόψιν του ας το ποστάρει μπας και δούμε προκοπή :D

OneOfTheSmurfs
26-02-2013, 00:03
pdf, φωτοτυπαδικο, βιβλιοδεσια και εισαι κομπλε ;)

Red Pulse
26-02-2013, 00:13
 

SuperSayian
26-02-2013, 00:18
Δεν συμφέρει ρε το χω σκεφτεί.Και 5 λεπτά την φωτοτυπία να βάλεις 1200 σελίδες είναι 60Ε,χώρια την βιβλιοθεσία,χώρια οτι είναι παράνομο(καλά αυτό πάει στο διάολο) συν οτι εχω μια μινι βιβλιοθηκη(ενταξει δεν ειμαι και βιβλιοφαγος) και θα θελα να χα τα βιβλια για την συλλογή μου.Το μόνο που αξίζει είναι να χεις κανα γνωστό που δουλεύει σε δημόσια υπηρεσία να στα εκτυπώσει τσάμπα:p χαχα

OneOfTheSmurfs
26-02-2013, 00:21
0.05€?? Ουαου.. Ξερω φωτοτυπαδικα που εχουν τις φωτοτυπιες 0.02€.. Δλδ 24€(δν ειναι πιο δελεαστικο? :D ).. Στο Γκυζι ομως.. Σιγουρα υπαρχουν κι αλλου!

Τεσπα.. Βιβλιοπωλειο με 2nd-hand δεν ξερω, αλλα κατι θα υπαρχει..

SuperSayian
26-02-2013, 00:33
Έβαλα 0,05 σαν μέση τιμή.Το ανώτερο που εχω δει είναι 0,10 το λιγότερο 0,03(2 δεν είχα βρει ποτέ) αλλά και πάλι με 0,02 βγαίνει ακριβότερα απ το βιβλίο ή έστω ίδια τιμή δεν αξίζει.Ε μα και αυτοί έλεος..θυμάμαι είχα πάρει το Χόμπιτ τότε που είχε βγει ο Άρχοντας 12Ε και τώρα το ξανανέβασαν στα 20.Αισχροκέρδεια στα καλύτερα της.

Eleni7
26-02-2013, 00:34
Σαγιαν η αγγλικη εκδοση των βιβλιων ειναι πολυ πιο φτηνη απο τα ελληνικα παντως.Νομιζω τα εχω πετυχει 9,90 το ενα στα Public.Εχει βγει και box που ειναι ολα μαζι και βγαινει αρκετα φτηνα.Αν δεν εχεις προβλημα με την γλωσσα σκεψου το

Το Χομπιτ δεν εχει παει 20.Στα 25 ευρω εχει παει.Ελεος....

Red Pulse
26-02-2013, 01:53
 

SuperSayian
26-02-2013, 02:20
Σαγιαν η αγγλικη εκδοση των βιβλιων ειναι πολυ πιο φτηνη απο τα ελληνικα παντως.Νομιζω τα εχω πετυχει 9,90 το ενα στα Public.Εχει βγει και box που ειναι ολα μαζι και βγαινει αρκετα φτηνα.Αν δεν εχεις προβλημα με την γλωσσα σκεψου το

Το Χομπιτ δεν εχει παει 20.Στα 25 ευρω εχει παει.Ελεος....

Είναι μια καλή ιδέα στα αγγλικά αλλά και πάλι δεν το πολυψήνω γιατί εντάξει ξέρω αρκετά καλά αγγλικά αλλά αυτό είναι λογοτεχνία που σίγουρα θα χω άγνωστες λέξεις και επίσης θέλω μετά να το δανείσω και σ άλλους.Πάντως μιας και το ανέφερες αυτό δείχνει πόσο μα πόσο πολύ μας κοροιδεύουν όταν λένε οτι δεν βγαίνουν για να σου πουλήσουν ενα βιβλίο φθηνότερα.Δηλαδή η εκτύπωση στα Αγγλικά κοστίζει τα μισά απ οτι στα Ελληνικά?:p Ή μήπως η εφάπαξ μετάφραση κοστίζει τόσο?Αμα είναι να παω και εγω να γίνω μεταφραστής,τα πνευματικά δικαιώματα και η πειρατεία του ίντερνετ τους πείραξε μετά.

stamelos
26-02-2013, 02:23
Κανα μαγαζί με second hand βιβλία εντός Αθήνας ξέρουμε?Τώρα που σε λίγο ξεκινάει το Game of thrones σκέφτομαι να κάνω την παγκόσμια πρωτοτυπία να εχω δει τις 2 πρώτες σεζόν στην TV και τα επόμενα να τα διαβάσω:p Αλλά τα χουν ενα εικοσάρικο το ενα δηλαδή έλεος θες 100Ε προτιμώ να κάτσω να βγάλω τα μάτια μου σε pdf.Γι αυτό αν έχει κανείς τίποτα υπόψιν του ας το ποστάρει μπας και δούμε προκοπή :D

Γνώμη μου μη τα διαβάσεις.Μπλέκει πολύ η ιστορία και γίνεται κουραστικό.Καλύτερη η απλοποιημένη βερσιόν της σειράς

D.Rivers
26-02-2013, 02:57
Κανα μαγαζί με second hand βιβλία εντός Αθήνας ξέρουμε?Τώρα που σε λίγο ξεκινάει το Game of thrones σκέφτομαι να κάνω την παγκόσμια πρωτοτυπία να εχω δει τις 2 πρώτες σεζόν στην TV και τα επόμενα να τα διαβάσω:p Αλλά τα χουν ενα εικοσάρικο το ενα δηλαδή έλεος θες 100Ε προτιμώ να κάτσω να βγάλω τα μάτια μου σε pdf.Γι αυτό αν έχει κανείς τίποτα υπόψιν του ας το ποστάρει μπας και δούμε προκοπή :D

Εγώ πήρα πέρυσι από Amazon τα 5 πρώτα στα αγγλικά με 30 ευρώ..

linas7
26-02-2013, 17:38
Edo exei 7 gia 63€

http://www.rheinberg-buch.de/details/9780007477159/A_Game_Of_Thrones_The_Story_Continues_7_Volumes_Bo xed_Set?gclid=CJOon96Q1LUCFVHbzAod1EAAEg

dora7
08-06-2015, 19:04
διαβαζω τωρα το καινουριο βιβλιο του Εκο "Φυλλο Μηδεν"...μαθηματα ΑΡΔογραφιας με φοντο μια υποθετικη εφημεριδα...δεν νομιζω να κουραστηκε ο Ουμπερτο να το γραψει...μια ματια θα ριξε εδω στους δικους μας αρδ και θα το προσαρμοσε ευκολα...:D ευαναγνωστο παντως, καμια σχεση με το Κοιμητηρι της Πραγας και ενδιαφερον μ' ενα ιδιαιτερο τροπο...

Dude
28-07-2016, 04:01
Τσέκαρα πριν λίγο τα 3 ποστς του Buendia με τις μεταφορές βιβλίων στο σινεμά γιατί ήθελα να θυμηθώ κάτι που είχε γράψει, και επειδή είμαι σε λογοτεχνικό οίστρο τελευταία (δυστυχώς είμαι σχεδόν αποκλειστικά αναγνώστης θερινής σεζόν τα τελευταία χρόνια) είπα να αναστήσω ένα ψιλοξεχασμένο θέμα. Θέλοντας να εμβαθύνω σε κλασική λογοτεχνία κατά βάση, αλλά όχι μόνο, έκανα μια μαζική και μελετημένη αγορά βιβλίων τις προάλλες, και πήγα επίσης και στις βιβλιοθήκες γονέων και παππούδων και μάζεψα όσα δερματόδετα θηρία έβρισκα, με αποτέλεσμα να με περιμένουν για ανάγνωση καμιά 20ριά βιβλία:

"Η καρδιά του σκότους" - Κόνραντ (θα διαβαστεί εντός σ/κ)
"Η βουή και η μανία", "Άδυτο" - Φώκνερ
"Λ.Α. Εμπιστευτικό" - Έλροϋ
"Το μαγικό βουνό" - Μανν
"Οδυσσέας" - Τζόυς
"Αδελφοί Καραμάζοφ", "Ο Ηλίθιος", "Δαιμονισμένοι" - Ντοστογιέφσκι
"Πόλεμος και Ειρήνη", "Ο θάνατος του Ιβάν Ίλιτς" - Τολστόι
"Θαυμαστός καινούριος κόσμος" - Χάξλεϋ
"Το ουράνιο τόξο της βαρύτητας" - Πίντσον
"Κι ο κλήρος έπεσε στο Σμάιλυ" - Λε Καρρέ
"Αναζητώντας το χαμένο χρόνο" - Προυστ (πήρα τον 1ο τόμο για να πάρω μια γεύση, και βλέπουμε στην πορεία)
"Για ποιον χτυπάει η καμπάνα" - Χέμινγουεϊ
"Μεγάλες Προσδοκίες" - Ντίκενς
"Το Όνομα του Ρόδου" - Έκο
"Περηφάνια και Προκατάληψη" - Ώστιν
"Η Θεία Κωμωδία" - Δάντης
"Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" - Καζαντζάκης
κ.ά.

Όπως βλέπετε, μιλάμε για υλικό για μια 5ετία τουλάχιστον. :) Παρόλα αυτά, μιας και ψάχνομαι για γνώμες από δω κι από κει, αν κάποιος έχει να προτείνει άλλα αξιόλογα πράγματα που τον έχουν σημαδέψει και έχει να πει για αυτά πέντε πράγματα, ας τα ρίξει στο τραπέζι. Π.χ. ήδη σκέφτομαι να συμπληρώσω με "Φύλακα στη Σίκαλη" (έχει αλλάξει τίτλο σε "Στη σίκαλη, στα στάχια, ο πιάστης"), "Δον Κιχώτη", "Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς" (προτού γίνουν ακόμα πιο δυσεύρετες), κάτι από Ντάγκλας Άνταμς, κι ας τα έχω να με περιμένουν λίγο παραπάνω στη βιβλιοθήκη. Επίσης σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα τσεκάρω και "A Song Of Ice & Fire" μιας και υποψιάζομαι ότι θα γουστάρω περισσότερο από ό,τι γούσταρα μικρότερος με Τόλκιν.

Για να με καταλάβετε πού κινούμαι, σαν αγαπημένα μου - για διαφορετικούς λόγους το καθένα - θα διάλεγα τα εξής:
"Οι Άθλιοι" - Ουγκώ
"1984" - Όργουελ
"Εκατό χρόνια μοναξιά" - Μάρκες
"Ο Ξένος" - Καμύ
"Έγκλημα και Τιμωρία" - Ντοστογιέφσκυ
"Η Ασκητική" - Καζαντζάκης
"Δέκα Μικροί Νέγροι" - Κρίστι
"Τοστ Ζαμπόν" - Μπουκόφσκι
"Μάιλς: Αυτοβιογραφία" - Μάιλς Ντέιβις

Πάρτε feedback από όλα τα παραπάνω και προτείνετε, σχολιάστε κι ό,τι άλλο θέλετε.

Άγιος Πέτρος
28-07-2016, 04:16
Το Γεράκι της Μάλτας

Ίσως το αγαπημένο μου noir. Πιο απλοϊκό από τα δαιδαλώδη βιβλία του Ελροϋ, αλλά ο Sam Spade είναι ίσως ο καλύτερος λογοτεχνικός ήρωας του είδους. Η δε ταινία αποτυπώνει το χαρακτήρα αψεγάδιαστα. Ο Μπόγκαρτ είναι ο Sam Spade.-

Σε όλη τη διάρκεια της ταινίας βλέπεις έναν τύπο που δίνει την εντύπωση ότι έχει λύσει το μυστήριο με την πρώτη ματιά. Συμπεριφέρεται έτσι μέχρι το τέλος και πραγματικά δεν ξέρεις αν τους δούλευε όλους ή αν απλά παίζει τη μπλόφα στα δάχτυλα. Επίσης είναι σχεδόν όλο το καστ από την Καζαμπλάνκα και η πρώτη ταινία σκηνοθεσίας Τζον Χιούστον

Dude
28-07-2016, 04:21
Έχω δει την ταινία, θα το έχω υπόψη μου και το βιβλίο για μια ευχάριστη μελλοντική ανάγνωση. Ναι ο Μπόγκαρτ ήταν μουράκλα, ο άνθρωπος της εποχής του. Την είδα κολλητά με το "Μεγάλο Ύπνο", η οποία μου άρεσε μάλλον λίγο περισσότερο (θρυλικός σαν Μάρλοου ο Μπόγκαρτ)... αργότερα διάβασα και το ομώνυμο βιβλίο του Τσάντλερ, από τα κλασικότερα αστυνομικής λογοτεχνίας κι αυτό, και πιο απολαυστικό από την ταινία.

DirtySniper
28-07-2016, 07:45
Αφηστε ρε τις ποζεριες οτι διαβαζετε και βιβλια.
Επιτηδες τα γραφετε για να μας κανετε εμας τους υπολοιπους που διαβαζουμε μονο ΑΡΚΑ να νοιωθουμε αγγραματοι

kk_SEF
28-07-2016, 10:47
Αφηστε ρε τις ποζεριες οτι διαβαζετε και βιβλια.
Επιτηδες τα γραφετε για να μας κανετε εμας τους υπολοιπους που διαβαζουμε μονο ΑΡΚΑ να νοιωθουμε αγγραματοι
Για λίγο μπέρδεψαν το ΑΡΚΑ με ΑΡΔ και μου φάνηκε πιο ταιριαστό

Dude δεν ξέρω αν από ανταμς έχεις υπόψη κάτι αλλο αλλά το hitchhiker's guide to the galaxy είναι ότι πιο κοντινό σε Monty Python,αυτο μου ερχόταν συνέχεια στο μυαλό όταν διάβασα την "τριλογία σε τέσσερα μέρη". Ή ταινία αν και συμπαθητική δεν φτάνει τα βιβλία νομίζω.
Goodbye and thanks for all the fish

Sent using Tapatalk

karapaparas
28-07-2016, 11:02
Dude προσφατα διαβασα το "Με τεσσερα χερια" του Taibo, δεν ειναι κλασσικο σαν τα αλλα που γραφεις αλλα μιας και εισαι σε μοουντ διαβασματος στο προτεινω

Δε ξερω αν εχεις επαφη με τον Ταιμπο, ειναι μαλλον ο πιο γνωστος λατινοαμερικανος συγγραφεας αστυνομικων μυθιστορηματων

Προσωπικα τον λατρευω γιατι μπλεκει μεσα πολιτικη, ιστορια, νουαρ ατμοσφαιρα και μια διαρκη ειρωνεια.

Η παρουσιαση του Με τεσσερα χερια θα σου δωσει μια ιδεα

http://www.biblionet.gr/book/107422/Taibo_II,_Paco_Ignacio/%CE%9C%CE%B5_%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81% CE%B1_%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1

Dude
28-07-2016, 12:57
Αφηστε ρε τις ποζεριες οτι διαβαζετε και βιβλια.
Επιτηδες τα γραφετε για να μας κανετε εμας τους υπολοιπους που διαβαζουμε μονο ΑΡΚΑ να νοιωθουμε αγγραματοι

ΑΡΚΑΣ δεν αγγίζεται. "Η ζωή μετά", "Ισοβίτης", "Χαμηλές Πτήσεις" αγία τριάδα, και μετά και τα υπόλοιπα.


Dude δεν ξέρω αν από ανταμς έχεις υπόψη κάτι αλλο αλλά το hitchhiker's guide to the galaxy είναι ότι πιο κοντινό σε Monty Python,αυτο μου ερχόταν συνέχεια στο μυαλό όταν διάβασα την "τριλογία σε τέσσερα μέρη". Ή ταινία αν και συμπαθητική δεν φτάνει τα βιβλία νομίζω.
Goodbye and thanks for all the fish

Sent using Tapatalk

Εκεί έλεγα να πάω, αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη προτού προβώ σε αγορές. Βάσει αυτού που λες, είναι must.


Δε ξερω αν εχεις επαφη με τον Ταιμπο, ειναι μαλλον ο πιο γνωστος λατινοαμερικανος συγγραφεας αστυνομικων μυθιστορηματων


Καλή φάση... Εκδόσεις Άγρα και αστυνομικά είναι ψιλοεγγύηση, θα το έχω υπόψη μου. Κρίμα να μην υπάρχει και "Ο φόνος του Ρότζερ Ακρόυντ" να το τσιμπήσουμε.

damianos
28-07-2016, 13:03
Εγω διαβαζω τωρα το "εγκλημα κ τιμωρια" ( καπου πιστευω οτι θα λεει και για το μπισι οφισιαλ ) ενω μολις ολοκληρωσα τον Παικτη του Ντοστογιεφσκι ( ωραιο μεν , αλλα οχι τοσο δυνατο οσο αλλα του ιδιου. ) Να προτεινω και το 1793 του Ουγκω, απο τα αγαπημενα μου, μαζι με Καραμαζοφ ( δεν ακουμπιεται ) .

Άγιος Πέτρος
28-07-2016, 13:17
Για αστυνομική λογοτεχνία όποιος ενιδαφέρεται, για τρεις μέρες ακόμα

http://www.cosmotebooks.gr/gr/%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-30-%CE%AD%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7


edit: είχαν την έκπτωση στα αστυνομικά, τώρα βλέπω την έχουν σε όλα

nrg15
28-07-2016, 13:24
Ααααααα καλαααα.... Το φορουμ γαμαει κωλους!!! Και λογοτεχνια ρε???
Νιωθω λιγος ρε πουστη μου!
Και μαλλον δε θα ξαναμπω γιατι εχω κανει προσπαθεια να διαβασω βιβλιο και φτανοντας στο 2ο κεφαλαιο ειχα ξεχασει τι διαβαζα στο 1ο! Το παρατησα μετα απο 2-3 προσπαθειες! χαχα!!

BigTarp
28-07-2016, 13:32
Δε ξερω αν εχεις επαφη με τον Ταιμπο, ειναι μαλλον ο πιο γνωστος λατινοαμερικανος συγγραφεας αστυνομικων μυθιστορηματων


Καλή φάση... Εκδόσεις Άγρα και αστυνομικά είναι ψιλοεγγύηση, θα το έχω υπόψη μου. Κρίμα να μην υπάρχει και "Ο φόνος του Ρότζερ Ακρόυντ" να το τσιμπήσουμε.

Τo L.A. Quartet του Τζέιμς Ελρόι είναι must στο "νεο-νουάρ". Πάρτο με τη σειρά και ξεκίνα από τη "Μαύρη Ντάλια" (παρεμπιπτόντως η ταινία του Μπράιαν Ντε Πάλμα ήταν ΔΤΦΙ σε σχέση με το βιβλίο), μετά πήγαινε στο "Μεγάλο Πουθενά" (εγκλήματα, μακαρθισμός και κυνήγι κομμουνιστών στο Χόλυγουντ), μετά στο "Λος Άντζελες εμπιστευτικό" που βλέπω ότι έχεις ήδη στα υπόψην (κι εδώ η ταινία δεν πιάνει την ατμόσφαιρα του βιβλίου, άσε που έχει διαφορετική εξέλιξη, αλλά είναι πιο καλοφτιαγμένη σε σχέση με τη μπαρούφα του Ντε Πάλμα) και τέλος ψάξε για τη "Λευκή Τζαζ" κι αν την βρεις, γράψε μου (έχει εξαντληθεί εδώ και χρόνια :p ).

Dude
28-07-2016, 14:02
Στο θρεντ του κινηματογράφου είχαν πει αυτά που είπες πριν κάτι μήνες και οι συμφωνήσαντες με το παραπάνω ποστ σου. Έκανα την αρχή με το "Λ.Α. Εμπιστευτικό" που το αγόρασα πριν μια βδομάδα, και μετά θα πάω στα υπόλοιπα αν είναι (μιας και από ό,τι είδα διαβάζονται και ξεχωριστά).

dora7
28-07-2016, 14:27
Μαυρη Νταλια του Ελρου συστηνω κι εγω το ξαναδιαβαζω τωρα, η πρωτη ηταν το 1998...εκδοσεις Αγρα...

hellalogh
28-07-2016, 23:41
Περί λίστας Dude
Δεν ξέρω που μένεις και πόσο εύκολο σου είναι γενικά αλλά έχω να πω ότι πριν ξεκινήσεις τον Πίντσον καλό θα ήταν να βρεις κάποιες άκρες έτσι ώστε να μην ξεμείνεις από ναρκωτικές ουσίες.

BabisKyr
28-07-2016, 23:59
Για όποιον θέλει μια σοβαρή κοινωνικοπολιτική θεώρηση του τί συμβαίνει γύρω μας υπάρχει σειρά αρθρογραφίας και δοκιμίων του Τσόμσκυ που σπάει κόκκαλα.

Jasone
29-07-2016, 13:38
τσόμσκυ, σαν να λέμε σκαρίμπας.

Darkling
29-07-2016, 14:09
Dude αντε να προτεινω και γω το αγαπημενο μου βιβλιο.

αν δεν το εχεις διαβασει βρες το και διαβασε το Catch 22.
ο Heller προφανως δεν ειναι κι ο καλυτερος συγγραφεας του κοσμου αλλα ο τροπος γραφης στο Catch 22 ειναι αδιανοητα εκπληκτικος.
Και γενικα για μενα ενα απ τα 10 βιβλια που θα παιρνα στο εγκαταλελειμμενο νησι αυριο το πρωι κιολας.
απλα εκπληκτικο.

Dude
29-07-2016, 14:15
Πιάσε κόκκινο... το παρήγγειλα χθες βράδυ μαζί με κάτι άπαντα του Σέρλοκ Χολμς, και κάπως έτσι έκλεισα από τις μαζικές αγορές.

Βασικά για να είμαι ειλικρινής πήγα προς τα εκεί για τους εξής λόγους...
- διάβαζα σε πολλά μέρη ότι πρόκειται για ίσως την πιο ωραία αντιπολεμική νουβέλα του 20ου αιώνα
- το έβλεπα σε πολλές λίστες κορυφαίων βιβλίων μεγάλων οργανισμών και περιοδικών, μέχρι και στο τοπ10
- και αφού έψαχνα και κάτι κλασικό που να έχει και χιούμορ μέσα, κινήθηκα κάπως από τα πιο σύγχρονα στα παλαιότερα. Συγκεκριμένα τσέκαρα Ντάγκλας Άνταμς, και είδα ότι ήταν επηρεασμένος από Βόνεγκατ. Μετά τσέκαρα και Βόνεγκατ, και είδα ότι και αυτός και ο Άνταμς ήταν επηρεασμένοι από Χέλερ. Οπότε άφησα για το μέλλον τα "Γυρίστε το γαλαξία με ωτοστόπ" και "Σφαγείο νούμερο πέντε", και πήγα στο πιο κλασικό ακόμα "Catch 22".

Darkling
29-07-2016, 14:23
ο Ανταμς παιρνει το χιουμορ και διαφορες ατακες του Χελλερ οπως "ηταν περηφανος για το καλυτερο εργο που εγινε χωρις εκεινον" (μικρο σποιλερ μισης γραμμης σε 500 σελιδες χαχαχα), και τις εκτοξευει οπως και την υποθεση του βιβλιου του στο Διαστημα. χαχ. Γενικα ο Ανταμς στο Hitchhiker's ειναι απλα τελειος, ενα φαινομενικο χαος που ομως εν τελει κολλαει πολυ παραπανω απ οτι δειχνει αρχικα.

Ομως το Catch 22 ειναι κατι διαφορετικο, πολυ λιγοτερο φανταστικο, εχει σκηνες χιουμορ παρανοιας οι οποιες ομως ειναι τρομερα πραγματικες γιατι η ιδια η ζωη πολλες φορες (κι εφ οσον ο Στρατός ειναι το κεντρικο θεμα στο βιβλιο, μιας που τα λεγαμε στο αλλο τοπικ) ειναι παρανοικη.

Διαβασε το και θα περιμενω την αποψη σου. Μπορει να αποθεωνω ενα βιβλιο που το θεωρω στα τοπ 3 αγαπημενα μου αλλα πιστευω οτι θα σε ανταμειψει 100%.

sfakianos7
29-07-2016, 14:25
Το χιτσχαηκερς ηταν θεικο μεχρι το τριτο παρτ, μετα αρχισε να κουραζει καπως
ακομα δεν εχω διαβασει το 6ο παρτ, γιατι εχω πολλες αμφιβολλιες, γνωριζει κανεις αν αξιζει τον κοπο?

Dude
29-07-2016, 14:54
Καλά είναι και άλλη η φύση των βιβλίων, δεν έκανα απευθείας σύγκριση πριν. Απλά επειδή το βιβλίο του Χέλλερ υπάρχει σαν επιρροή στο έργο όσων ακολούθησαν, για αυτό ανέφερα τη λογική πορεία στο περίπου που έκανα για να αποφασίσω τι να πάρω. Βέβαια αν ο γαλαξίας με ωτοστόπ ήταν ένα έργο που τελείωσε σε ένα μεγάλο τόμο, ίσως να πήγαινα εκεί... αλλά επειδή είναι κάτι που αγοράζεις το πρώτο και λογικά θες να πας και για τα επόμενα στη συνέχεια, το άφησα για αργότερα (όπως έχω αφήσει αντίστοιχα και τον George R.R. Martin).

kk_SEF
29-07-2016, 16:02
Πληροφοριακά ο Γαλαξίας δεν ήταν βιβλίο αλλά ραδιοφωνική εκπομπή σε συνέχειες και μετά πέρασε σε άλλα φορμάτ και στο έντυπο. (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Hitchhiker%27s_Guide_to_the_Galaxy)

Red Unity
30-07-2016, 18:04
Τσέκαρα πριν λίγο τα 3 ποστς του Buendia με τις μεταφορές βιβλίων στο σινεμά γιατί ήθελα να θυμηθώ κάτι που είχε γράψει, και επειδή είμαι σε λογοτεχνικό οίστρο τελευταία (δυστυχώς είμαι σχεδόν αποκλειστικά αναγνώστης θερινής σεζόν τα τελευταία χρόνια) είπα να αναστήσω ένα ψιλοξεχασμένο θέμα. Θέλοντας να εμβαθύνω σε κλασική λογοτεχνία κατά βάση, αλλά όχι μόνο, έκανα μια μαζική και μελετημένη αγορά βιβλίων τις προάλλες, και πήγα επίσης και στις βιβλιοθήκες γονέων και παππούδων και μάζεψα όσα δερματόδετα θηρία έβρισκα, με αποτέλεσμα να με περιμένουν για ανάγνωση καμιά 20ριά βιβλία:

"Η καρδιά του σκότους" - Κόνραντ (θα διαβαστεί εντός σ/κ)
"Η βουή και η μανία", "Άδυτο" - Φώκνερ
"Λ.Α. Εμπιστευτικό" - Έλροϋ
"Το μαγικό βουνό" - Μανν
"Οδυσσέας" - Τζόυς
"Αδελφοί Καραμάζοφ", "Ο Ηλίθιος", "Δαιμονισμένοι" - Ντοστογιέφσκι
"Πόλεμος και Ειρήνη", "Ο θάνατος του Ιβάν Ίλιτς" - Τολστόι
"Θαυμαστός καινούριος κόσμος" - Χάξλεϋ
"Το ουράνιο τόξο της βαρύτητας" - Πίντσον
"Κι ο κλήρος έπεσε στο Σμάιλυ" - Λε Καρρέ
"Αναζητώντας το χαμένο χρόνο" - Προυστ (πήρα τον 1ο τόμο για να πάρω μια γεύση, και βλέπουμε στην πορεία)
"Για ποιον χτυπάει η καμπάνα" - Χέμινγουεϊ
"Μεγάλες Προσδοκίες" - Ντίκενς
"Το Όνομα του Ρόδου" - Έκο
"Περηφάνια και Προκατάληψη" - Ώστιν
"Η Θεία Κωμωδία" - Δάντης
"Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" - Καζαντζάκης
κ.ά.

Όπως βλέπετε, μιλάμε για υλικό για μια 5ετία τουλάχιστον. :) Παρόλα αυτά, μιας και ψάχνομαι για γνώμες από δω κι από κει, αν κάποιος έχει να προτείνει άλλα αξιόλογα πράγματα που τον έχουν σημαδέψει και έχει να πει για αυτά πέντε πράγματα, ας τα ρίξει στο τραπέζι. Π.χ. ήδη σκέφτομαι να συμπληρώσω με "Φύλακα στη Σίκαλη" (έχει αλλάξει τίτλο σε "Στη σίκαλη, στα στάχια, ο πιάστης"), "Δον Κιχώτη", "Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς" (προτού γίνουν ακόμα πιο δυσεύρετες), κάτι από Ντάγκλας Άνταμς, κι ας τα έχω να με περιμένουν λίγο παραπάνω στη βιβλιοθήκη. Επίσης σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα τσεκάρω και "A Song Of Ice & Fire" μιας και υποψιάζομαι ότι θα γουστάρω περισσότερο από ό,τι γούσταρα μικρότερος με Τόλκιν.

Για να με καταλάβετε πού κινούμαι, σαν αγαπημένα μου - για διαφορετικούς λόγους το καθένα - θα διάλεγα τα εξής:
"Οι Άθλιοι" - Ουγκώ
"1984" - Όργουελ
"Εκατό χρόνια μοναξιά" - Μάρκες
"Ο Ξένος" - Καμύ
"Έγκλημα και Τιμωρία" - Ντοστογιέφσκυ
"Η Ασκητική" - Καζαντζάκης
"Δέκα Μικροί Νέγροι" - Κρίστι
"Τοστ Ζαμπόν" - Μπουκόφσκι
"Μάιλς: Αυτοβιογραφία" - Μάιλς Ντέιβις

Πάρτε feedback από όλα τα παραπάνω και προτείνετε, σχολιάστε κι ό,τι άλλο θέλετε.
από λογοτεχνία ΣΙΓΟΥΡΑ βάλε στη λίστα σου κάφκα ("δίκη" και "πύργος" που έχω διαβάσει, τα προτείνω και τα δύο), πιστεύω θα γουστάρεις με την ατμόσφαιρά του. μίλαν κούντερα θα σου έλεγα επίσης, έχει ένα πολύ ιδιαίτερο τρόπο γραφής ("η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι" στα σίγουρα).

πρόσφατα διάβασα το "η σκιά της σκιάς" του pablo i. taibo, νουάρ μυθιστόρημα από μεξικό, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο, θέλω να πάρω κι άλλα του τύπου (για καλοκαιράκι στην παραλία νομίζω είναι ό,τι πρέπει).

χεμινγουέη θα μπορούσες να προσθέσεις και το "αποχαιρετισμός στα όπλα", όπως επίσης είναι ΜΑΣΤ για μένα όσον αφορά καλή λογοτεχνία οι "καμπάνες της βασιλείας" του λ. αραγκόν.

ναζίμ χικμέτ ("οι ρομαντικοι" + άλλα φαντάζομαι), ιβάν τουργκένιεφ ("ο καπνός", "ανοιξιάτικες μπόρες" + άλλα φαντάζομαι), ο. ντε μπαλζάκ (η ζωή των αστών -κυρίως- της γαλλίας μετά την γαλλική επανάσταση, πολύ ευχάριστα βιβλιαράκια), μαγιακόφσκι ("ο κοριός" + άλλα φαντάζομαι) είναι κάποια ονόματα που επίσης μπορείς να ψάξεις.

άλαν πόε έχει διαβάσει κανείς;

Red Unity
30-07-2016, 18:34
επίσης όποιος γουστάρει καλοκαίρι με λίγη ουτοπία,
τόμας μορ "ουτοπία" και
ούρσουλα λε γκεν "ο αναρχικός των δύο κόσμων" (πολιτική επιστημονική φαντασία, ΦΟΒΕΡΟ, φοβερο, ΦΟΒΕΡΟ).

για όποιον από την άλλη γουστάρει πιο προσγειωμένα πράγματα, προτείνω δύο βιβλιαράκια του νάνι μπαλεστρίνι που αφορούν την ζωή (και τις αρνήσεις) στη σύγχρονη μητρόπολη:

τα θέλουμε όλα
http://www.biblionet.gr/book/114657/Balestrini,_Nanni/%CE%A4%CE%B1_%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC% CE%B5_%CF%8C%CE%BB%CE%B1

και
οι αόρατοι
http://www.biblionet.gr/book/91828/Balestrini,_Nanni/%CE%9F%CE%B9_%CE%B1%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF% CE%B9

Dude
30-07-2016, 21:32
Κάφκα έχω διαβάσει τη "Δίκη". Δεν ανήκει στα πολύ αγαπημένα μου, αλλά είναι μοναδικό σαν έργο σίγουρα. Επίσης η ταινία του Όρσον Ουέλς αποτελεί πολύ καλή μεταφορά (ο ίδιος ο Ουέλς την είχε χαρακτηρίσει σαν την καλύτερη ταινία του).

Κατά τα άλλα ενδιαφέρουσες προτάσεις, άμα και όποτε θες γράψε κάτι παραπάνω για οποιαδήποτε απο αυτές. Ειδικά τώρα σε έναν ακόμα Αύγουστο χωρίς 4άρι...

dora7
30-07-2016, 23:36
αυτοι ειστε, χωρις τεσσαρι οι χουπηδες το ριξανε στη λογοτεχνια να πνιξουν τον καημο...:p

περα απο την πλακα χαιρομαι πολυ για το υψηλο επιπεδο αυτου του διαβαστερου φορουμ...:)

υ.γ. και μια και αναφερθηκε ο κουντερα να πω οτι η ελαφροτητα ειναι must read ...το λαθος το δικο μου ειναι που ξεκινησα πριν πολλα χρονια να διαβασω την Αθανασια του ιδιου και μου πηρε τελικα δυο χρονια να την τελειωσω, απο τα λιγα βιβλια που πραγματικα δεν θυμαμαι τι διαβαζα και το θεωρω σαν μεγαλη μου ηττα...

Buendia
28-08-2016, 03:06
Τσέκαρα πριν λίγο τα 3 ποστς του Buendia με τις μεταφορές βιβλίων στο σινεμά γιατί ήθελα να θυμηθώ κάτι που είχε γράψει, και επειδή είμαι σε λογοτεχνικό οίστρο τελευταία (δυστυχώς είμαι σχεδόν αποκλειστικά αναγνώστης θερινής σεζόν τα τελευταία χρόνια) είπα να αναστήσω ένα ψιλοξεχασμένο θέμα. Θέλοντας να εμβαθύνω σε κλασική λογοτεχνία κατά βάση, αλλά όχι μόνο, έκανα μια μαζική και μελετημένη αγορά βιβλίων τις προάλλες, και πήγα επίσης και στις βιβλιοθήκες γονέων και παππούδων και μάζεψα όσα δερματόδετα θηρία έβρισκα, με αποτέλεσμα να με περιμένουν για ανάγνωση καμιά 20ριά βιβλία:

"Η καρδιά του σκότους" - Κόνραντ (θα διαβαστεί εντός σ/κ)
"Η βουή και η μανία", "Άδυτο" - Φώκνερ
"Λ.Α. Εμπιστευτικό" - Έλροϋ
"Το μαγικό βουνό" - Μανν
"Οδυσσέας" - Τζόυς
"Αδελφοί Καραμάζοφ", "Ο Ηλίθιος", "Δαιμονισμένοι" - Ντοστογιέφσκι
"Πόλεμος και Ειρήνη", "Ο θάνατος του Ιβάν Ίλιτς" - Τολστόι
"Θαυμαστός καινούριος κόσμος" - Χάξλεϋ
"Το ουράνιο τόξο της βαρύτητας" - Πίντσον
"Κι ο κλήρος έπεσε στο Σμάιλυ" - Λε Καρρέ
"Αναζητώντας το χαμένο χρόνο" - Προυστ (πήρα τον 1ο τόμο για να πάρω μια γεύση, και βλέπουμε στην πορεία)
"Για ποιον χτυπάει η καμπάνα" - Χέμινγουεϊ
"Μεγάλες Προσδοκίες" - Ντίκενς
"Το Όνομα του Ρόδου" - Έκο
"Περηφάνια και Προκατάληψη" - Ώστιν
"Η Θεία Κωμωδία" - Δάντης
"Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" - Καζαντζάκης
κ.ά.

Όπως βλέπετε, μιλάμε για υλικό για μια 5ετία τουλάχιστον. :) Παρόλα αυτά, μιας και ψάχνομαι για γνώμες από δω κι από κει, αν κάποιος έχει να προτείνει άλλα αξιόλογα πράγματα που τον έχουν σημαδέψει και έχει να πει για αυτά πέντε πράγματα, ας τα ρίξει στο τραπέζι. Π.χ. ήδη σκέφτομαι να συμπληρώσω με "Φύλακα στη Σίκαλη" (έχει αλλάξει τίτλο σε "Στη σίκαλη, στα στάχια, ο πιάστης"), "Δον Κιχώτη", "Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς" (προτού γίνουν ακόμα πιο δυσεύρετες), κάτι από Ντάγκλας Άνταμς, κι ας τα έχω να με περιμένουν λίγο παραπάνω στη βιβλιοθήκη. Επίσης σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα τσεκάρω και "A Song Of Ice & Fire" μιας και υποψιάζομαι ότι θα γουστάρω περισσότερο από ό,τι γούσταρα μικρότερος με Τόλκιν.

Για να με καταλάβετε πού κινούμαι, σαν αγαπημένα μου - για διαφορετικούς λόγους το καθένα - θα διάλεγα τα εξής:
"Οι Άθλιοι" - Ουγκώ
"1984" - Όργουελ
"Εκατό χρόνια μοναξιά" - Μάρκες
"Ο Ξένος" - Καμύ
"Έγκλημα και Τιμωρία" - Ντοστογιέφσκυ
"Η Ασκητική" - Καζαντζάκης
"Δέκα Μικροί Νέγροι" - Κρίστι
"Τοστ Ζαμπόν" - Μπουκόφσκι
"Μάιλς: Αυτοβιογραφία" - Μάιλς Ντέιβις

Πάρτε feedback από όλα τα παραπάνω και προτείνετε, σχολιάστε κι ό,τι άλλο θέλετε.

Λοιπόν, σόρυ άργησα χαρακτηριστικά να γράψω, ήταν και οι διακοπές στη μέση, αλλά λέω καναδυό σκέψεις έστω και τώρα, δεν πάνε χαμένα αυτά ούτως ή άλλως.

Dude εγώ θα σου προτείνω πρώτα από όλα στη λίστα σου να βάλεις κάπως πιο πίσω τον Οδυσσέα και Το ουράνιο τόξο της βαρύτητας. Για διαφορετικούς λόγους.

Ο Οδυσσέας δύστυχως είναι πολύ (πάααρα πολύ) δύσκολο βιβλίο, σε πολλά σημεία «στρυφνό», λόγω και του στυλ γραφής (εσωτερικός μονόλογος) αλλά κυρίως των αναφορών του, που απαιτούν μια τεράστια γνώση πληροφοριών (ειδικά από την βρετανική ιστορία/λογοτεχνία) η οποία είναι μάλλον αδύνατη. Θυμάμαι που διάβαζα στην εισαγωγή του μεταφραστή ότι του είχε πάρει πάνω από 10 χρόνια για να το μεταφράσει. Και έλεγα «τι διάολο, αγγλικά είναι τα ρημάδια. Τι 10 χρόνια??». Και στο πρώτο κεφάλαιο σκεφτόμουνα «χμμμ... τελικά γρήγορος ήταν ο κερατάς» :D. Συμπερασματικά, από τα 18 κεφάλαια θα έλεγα ότι 6 δεν διαβάζονται. Θέλει ηρωική προσπάθεια για να τα καταφέρει κανείς (και δεν πρόκειται να καταλάβει κάτι). Άλλα 6 είναι αρκετά καλά. Και τέλος όμως, 6 ακόμα είναι απίστευτα. Είναι ανατριχιαστικά (με αποκορύφωμα ίσως το τελευταίο, επιστροφή στην «Πηνελόπη», η μέχρι εκεί ούσα μόνο ως αναφορά Μόλι, κλείνει με το δικό της εσωτερικό μονόλογο, αλλάζοντας τα πάντα). Κάπως έτσι, μην σε αποθαρρύνω αλλά μην το ξεκινήσεις έχοντας και διαφορετικές προσδοκίες.

Για τον δε Πίντσον πάλι, επειδή είναι και αυτός δύσκολος συγγραφέας, θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα μια «προθέρμανση», να διαβάσεις κάποιο άλλο του πρώτα. Κάποιο σχετικά πιο mainstream (τρόπος του λέγειν), γιατί έχει κι αυτός μια πολύ ιδιαίτερη γραφή, έχει ένα πολύ δικό του στυλ, είναι λίγο «χαοτικός», τα είπε και ο Hella, οπότε αν ξεκινήσεις από το Ουράνιο Τόξο κατευθείαν μάλλον θα χάσεις χρόνο (και απόλαυση) μέχρι να τον «πιάσεις». Θα σου πρότεινα ας πούμε το Έμφυτο Ελάττωμα, που είναι πιο βατό. Αν ωστόσο έχεις διαβάσει οτιδήποτε άλλο δικό του, τότε έμπαινε Ουράνιο Τόξο με τα μπούνια.

Από εκεί και πέρα, στα του Φώκνερ βάλε οπωσδήποτε στα υπόψη και το Καθώς Ψυχορραγώ. Στον Ελρόι, βάλε σίγουρα το Μεγάλο Πουθενά ή πχ. το Αμερικάνικο Ταμπλόιντ, που για εμένα είναι ανώτερα από ΛΑ αλλά και από Ντάλια, στο επίπεδο ότι έχουν μέσα και πάρα πολύ πολιτική και ιστορία (το πρώτο, Μακαρθισμός, το δεύτερο δολοφονία Κένεντι). Στον Ντοστογιέφσκι -αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη- οπωσδήποτε και οι Δαιμονισμένοι. Στον Καζαντζάκη, τέλος, κρίνοντας και από τη γοητεία που σου άσκησε η Ασκητική, προτεραιότητα μάλλον ο Τελευταίος Πειρασμός αντί του Χριστού.

Α, και Μπουκόφσκι, Ερωτικές ιστορίες καθημερινής τρέλας. Must. Οπωσδήποτε και ο Φύλακας στη Σίκαλη, δεν πρόκειται να σου πάρει πάνω από 3-4 μέρες να το διαβάσεις. Απίστευτο. Έχει αλλάξει τίτλο γιατί έχει πλέον νέα μετάφραση, επικαιροποιημένη και αποδεσμευμένη από κάποιες αρχικές εκδοτικές απαιτήσεις του Σάλιντζερ.

Επιπλέον, βάσει του Μάρκες, αν δεν έχει διαβάσει Κάρλος Φουέντες, βάλτονα πολύ σοβαρά στα υπόψη (πολύυυυ όμως!). Πχ. Ο θάνατος του Αρτέμιο Κρουζ, αλλά όχι μόνο. Όποιο του. «Όλες οι ευτυχισμένες οικογένειες» ή «Η Πορτοκαλιά», καταπληκτικά επίσης.

Τέλος, θα προτείνω γενικά και τρεις σύγχρονους, σχετικά ανεξάρτητα από όσα σχολίασες.

Ρομπέρτο Μπολάνιο: οι Άγριοι Ντετέκτιβ είναι ένα βιβλίο σοκ, αλλά έχει εξαντληθεί. Ωστόσο, όποιος πέσει κάτι δικό του στα χέρια του, ας του ρίξει μια ματιά. Και ειδικά τις συλλογές διηγημάτων. Απίθανος τύπος.

Τζόναθαν Φράνζεν: Το νέο τρομερό παιδί της αγγλοσαξονικής λογοτεχνίας. «Διορθώσεις» και «Ελευθερία» απόλυτα must. Επίσης μπορεί να είναι από 7 χιλιάδες σελίδες το καθένα ξερωγώ, αλλά μην ανησυχήσει κανέναν αυτό. Δηλαδή δεν παίζει με την καμία. Έχω και παράδειγμα φίλου, ο οποίος διάβαζε ένα βιβλίο το δίμηνο και αυστηρά μέχρι 350 σελίδες. Με τα πολλά, από κάτι περιγραφές και τον ενθουσιασμό, πήρε την Ελευθερία - 800τόσες σελίδες. Το διάβασε σε 4 μέρες και σε ελάχιστο χρόνο είχε διαβάσει και ό,τι άλλο δικό του κυκλοφορούσε.

Τζόναθαν Κόου: Το... αμέσως προηγούμενο τρομερό παιδί της αγγλοσαξονικής λογοτεχνίας (έχει πέσει αισθητά βέβαια στα τελευταία του). «Το μεγάλο πλιάτσικο» είναι από τα αριστουργήματα της τελευταίας 20ετίας. Προσωπική αδυναμία «Το σπίτι του ύπνου». Δεν αναπτύσσω παραπάνω, θα έφτανα 10 χιλιάδες λέξεις σε δέκα λεπτά.


ΥΓ. Α, και Τομ Ρόμπινς. Τομ Ρόμπινς ρε Dude. Αν δεν έχεις διαβάσει, πάνε πάρε πάραυτα. Σου εγγυώμαι ότι θα τον λατρέψεις. Αν ο Μεγάλος Λεμπόφσκι ήταν από βιβλίο, αυτό θα ήταν του Ρόμπινς. Και αντίστροφα: αν μπορούσε κάποιος να μεταφέρει Ρόμπινς στο σινεμά, θα ήταν μόνο οι Κοέν.

Για κάποιον που δεν έχει διαβάσει καθόλου, όποιο του. Ιερή τριάδα (μακράν πάνω από τα υπόλοιπα): «Ακόμα και οι καουμπόισες μελαγχολούν», «Το άρωμα του ονείρου» και «Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από καυτά κλίματα». Όχι με αυτή τη σειρά αναγκαστικά.

Και από πίσω, «Αμάντα». Επίσης: χεστήκαμε για τον Τρυποκάρυδο. Είναι οικουμενικά αναγνωρισμένο ως ένα από τα μυστήρια του σύμπαντος, κανείς δεν έχει καταλάβει και ούτε πρόκειται, γιατί τέτοιος ντόρος με το συγκεκριμένο ενώ είναι απλά καλό και υπολείπεται κάτι χιλιόμετρα από τα παραπάνω.

ΥΓ2. (...) και ούρσουλα λε γκεν "ο αναρχικός των δύο κόσμων" (πολιτική επιστημονική φαντασία, ΦΟΒΕΡΟ, φοβερο, ΦΟΒΕΡΟ

Με φόβιζε πάντα κάπως αυτό το «επιστημονική φαντασία». Με τα πολλά το διάβασα μόλις. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Μπορεί να είναι ο ενθουσιασμός, αλλά τολμώ να πω το καλύτερο βιβλίο πολιτικής λογοτεχνίας που έχω διαβάσει. Και έχω διαβάσει αρκετά του είδος... Φοβερό!

Dude
28-08-2016, 06:24
- Ωραίες οι προτάσεις, ήδη περισσότερα από τα μισά που είπες τα έχω βάλει στο μάτι (αν έχεις λογαριασμό στο Goodreads πρέπει να τον τσεκάρω να βλέπω και γνώμες στο μέλλον)... κάποια είναι ήδη και στο ράφι, όπως το "Δαιμονισμένοι", μιας και το είχαν οι παππούδες στη βιβλιοθήκη.

Μην νομίζεις, "Οδυσσέα" και "Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας" τα έχω για πολύ μετά, μην σου πω για τελευταία. Πριν από αυτά με περιμένουν και κάποια επίσης τερατώδη σε μέγεθος, αλλά που πιστεύω ότι θα βγουν αρκετά πιο εύκολα (π.χ. "Πόλεμος και Ειρήνη", "Middlemarch", "Αδελφοί Καραμαζοβ", Φώκνερ, Χεμινγουεϊ κλπ). Και εσύ, όπως και μια κοπέλα που δουλεύει σε ένα τεράστιο βιβλιοπωλείο και παίζει να είναι ο μεγαλύτερος βιβλιοφάγος που έχω γνωρίσει, μου είπατε πόσο ζοριστήκατε για να "βγάλετε τον Οδυσσέα" (λέγοντας και αυτή ότι στο τέλος ένιωσε τεράστια ανταμοιβή για τον κόπο). Οπότε αυτό, σε συνδυασμό και με αντίστοιχες γνώμες online, με έκαναν από νωρίς να το έχω αργά στο πρόγραμμα. Τα ίδια πάνω κάτω και με τον Πίντσον... μην πω τον έχω για ακόμα πιο μετά, μιας και έπεται χρονικά.

- Για τέλος, θα πω για ένα βιβλίο που διάβασα και με άφησε μαλάκα, σε σημείο που νομίζω ότι θα επιστρέφω σε αυτό σε όλη τη ζωή μου ανα ταχτά χρονικά διαστήματα. Βασικά διάβασα 2 βιβλία σερί που είχαν σαν κοινή θεματολογία τον επερχόμενο θάνατο (μαύρη μαυρίλα πλάκωσε :)), απλά άλλης περιόδου και τελείως άλλης γραφής. Μιλάω για το "Θάνατο του Ίβαν Ίλιτς" του Τολστόι, και για το "Ο Μαλόν Πεθαίνει" του Σάμιουελ Μπέκετ. Το πρώτο ανήκει στην τελευταία περίοδο του συγγραφέα, αυτή που άρχισε να επαναπροσδιορίζει ηθικά τη σημασία της ζωής του ανθρώπου, όσο έφτανε πιο κοντά κι ο ίδιος στο να φύγει από αυτή. Μικρό και πολύ ευκολοδιάβαστο κείμενο παρά το βαρύ θέμα, και η αίσθηση που σου έδινε όταν το τελείωνες ήταν αντίστοιχη με το να βλέπεις μια κλασική ταινία του Κουροσάβα (άσχετο αλλά μετά τσέκαρα ότι το "Ikiru" - το οποίο δεν έχω ακόμα δει - είναι διασκευασμένη η ιστορία του Ίβαν Ίλιτς, πράγμα διόλου περίεργο)... απλότητα, ουσιαστικότητα, κλασικότητα ρε παιδί μου, και σημείο αναφοράς στη βιβλιογραφία του σπουδαίου Ρώσου λογοτέχνη.

Το άλλο τώρα ήταν game changer. 2ο μέρος της Τριλογίας του Μπέκετ ("Μολόυ" και "Ακατανόμαστος" τα άλλα 2 μέρη), πήγα προς αυτό λόγω κάποιων που το θεωρούσαν το δυνατότερο της τριλογίας. Γνώμη επ'αυτού δεν έχω ακόμα, καθώς δεν έχω διαβάσει τα άλλα 2 βιβλία (τα πήρα στο καπάκι βέβαια μετά από αυτό που έπαθα).. Ωστόσο ο ελεύθερος-ασύμμετρος τρόπος γραφής, η συνεχής τάση αλλαγής/επικάλυψης προσώπων στην αφήγηση, και τα σοκαριστικά κατά στιγμές επιθανάτια γραφόμενα (ό,τι λέει ο τίτλος, μην περιμένετε plot twists για να φτιαχτείτε, αλλού είναι το θέμα), σε αφήνουν στον τόπο. Κερατάδες Ιρλανδοί, και στην ψυχή και στο μυαλό μας μιλάτε.
Μπέκετ βοηθός του Τζόυς παρεπιπτόντως, και μελετητής του Προυστ επίσης. Εν τω μεταξύ αν και Ιρλανδός, έγραψε αυτή την τριλογία στα γαλλικά, διότι με αυτόν τον τρόπο ήταν ευκολότερο για αυτόν να γράψει "χωρίς στυλ", όπως είπε. Νοτ μπαντ Σαμ.

Υ.Γ.: Μέχρι το 60% του βιβλίου "Λ.Α. Εμπιστευτικό" δεν είχα καταλάβει τι σας χάλαγε τόσο στην κινηματογραφική μεταφορά. Μετά οκ, λογικά τα όσα είπες κι εσύ και οι άλλοι, μιλάμε για άλλο βάθος και ποιότητα το βιβλίο. Επίσης ο Ελροϋ είναι σημείο αναφοράς για την αστυνομική λογοτεχνία, το γράψιμό του πραγματικά είναι ακατάπαυστοι πυροβολισμοί, σφιχτό όσο δεν πάει. Από την άλλη η ταινία πέτυχε πολύ στο κομμάτι του ρυθμού και στο πώς χρησιμοποιούσε το "Χας Χας" για να προχωράει το στόρυ. Και αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο, δεν έχεις τίποτα απολύτως να σε χαλάει.

Joshua_Grant
28-08-2016, 06:34
Σελιν επίσης,Ταξίδι στην άκρη της νύχτας.Μπουλγκακοφ επίσης.Γκυντερ Γκρας,το τενεκεδένιο ταμπούρλο,Ζαν Ζενε,η παναγια των λουλουδιών,Κοκτω,τα τρομερά παιδιά,Ραντιγκε,ο διάβολος στο κορμί.Ειναι όλα λίγο πολύ κλασσικά βιβλία.

tarlac
10-09-2016, 10:12
Και Έλληνες.
Θωμάς Κοροβίνης "Ο γύρος του θανάτου".
Δημήτρης Χατζής "Το τέλος της μικρής μας πόλης".
Θανάσης Βαλτινός "Η κάθοδος των 9"

dio
10-09-2016, 18:12
Κανείς δεν έχει προτείνει μια Λένα Μαντά, μια Χρυσήιδα Δημουλίδου, ένα Μένιο Σακελλαρόπουλο έστω;

sfakianos7
10-09-2016, 18:13
Κανείς δεν έχει προτείνει μια Λένα Μαντά, μια Χρυσήιδα Δημουλίδου, ένα Μένιο Σακελλαρόπουλο έστω;

Ε αυτα τωρα ειναι για αλλο λεβελ, εδω εμεις οι πτωχοι αγραμματοι γαυροι δε τα ξερομε αυτα

sfakianos7
13-10-2016, 16:00
Bob Dylan Nobel λογοτεχνιας λοιπον.....
Ξερει κανεις που μπορω να βρω βιβλια του μεγαλου συγγραφεα?

t0ny
13-10-2016, 16:24
Τζακ λοντον - Τζον Στεινμπεκ

Όποιος δεν το διαβάσει το ανατολικά της Εδέμ τρέχρτε.

Αν παρέλπιδα βαριεστε να τρέχετε δείτε την ταινία με τον James Dean στον καλύτερο ρόλο της σύντομης ζωής του κια στην μόνη ταινία που κατάφερε να δει και ίδιος τον εαυτό του να παίζει.

kseplenhs
13-10-2016, 16:28
Bob Dylan Nobel λογοτεχνιας λοιπον.....
Ξερει κανεις που μπορω να βρω βιβλια του μεγαλου συγγραφεα?

Στο βατικανό

sfakianos7
13-10-2016, 16:31
Bob Dylan Nobel λογοτεχνιας λοιπον.....
Ξερει κανεις που μπορω να βρω βιβλια του μεγαλου συγγραφεα?

Στο βατικανό

Απαγορευεται

DirtySniper
13-10-2016, 16:55
ειστε με τα καλα σας?
φαγαμε 20αρα απο το βαζελο της Ισπανιας και εσεις ποσταρετε για λογοτεχνια?

Εδω συζηταμε πως θα οργανωσουμε ομαδα κρουσης για να ζητησουμε στο σφαιροπουλο ευγενικα να παραιτηθει
και εσεις ειστε μεσα στη τεχνη και στη κουλτουρα?

Ρε Μπαμπη
ρε Ελενη
ριξτε ενα μπινελικι αν συνελθουμε

BigTarp
13-10-2016, 17:17
Bob Dylan Nobel λογοτεχνιας λοιπον.....
Ξερει κανεις που μπορω να βρω βιβλια του μεγαλου συγγραφεα?

Στο βατικανό

Απαγορευεται

Στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας κοίταξες;

sfakianos7
13-10-2016, 17:19
Bob Dylan Nobel λογοτεχνιας λοιπον.....
Ξερει κανεις που μπορω να βρω βιβλια του μεγαλου συγγραφεα?

Στο βατικανό

Απαγορευεται

Στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας κοίταξες;

Τωρα γιατι με καις?

point_nemo
13-10-2016, 17:48
Πέθανε ο σκηνοθέτης, ηθοποιός και λογοτέχνης Ντάριο Φο, βραβευμένος με Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1997, σε ηλικία 90 ετών... ριπ μπρο

hellalogh
06-12-2016, 13:21
Xθες τελείωσα αυτό και ήρθα να σας πω ότι είναι εύκολα το καλύτερο βιβλίο που διάβασα φέτος.
Τρέξτε. Υπάρχει και στα ελληνικά σε καλή μετάφραση από ό,τι μου είπαν αλλά το αυθεντικό κείμενο είναι αρκετά οκέι.

http://www.emilymandel.com/images/StationElevenHCUS2.jpg

έντιτ: χρήστες Νταρκλινγκ και ΚρισΚ7, ο τίτλος ήταν μια ευτυχής σύμπτωση χεχε

dora7
06-12-2016, 14:19
διαβασα ριβιου και μου φανηκε πολυ καλο..ξερουμε ελληνικο τιτλο και εκδοτη???

dio
06-12-2016, 14:38
http://www.politeianet.gr/books/9789605720988-stjohn-mandel-emily-ikaros-stathmos-enteka-257113

Darkling
06-12-2016, 15:26
έντιτ: χρήστες Νταρκλινγκ και ΚρισΚ7, ο τίτλος ήταν μια ευτυχής σύμπτωση χεχε

πρωτα γελασα και μετα διαβασα το ποστ σου.

sfakianos7
06-12-2016, 19:40
Πολιτεια γαμηστερο βιβλιοπωλειο αλλα πολυ παιδεμα ρε παιδι μου ενα βιβλιο ειχα παραγγειλει και παω στο πρωτο μαγαζι και βρεθηκα στο τελος του τετραγωνου!Πολυ μεγαλο ρε αδερφε...

dora7
06-12-2016, 19:50
πολιτεια στανταρ διαδικασια παμε για ιεροτελεστια αναζητησης βιβλιων (τα χαιδευουμε, τα μυριζουμε και σιχτιριζουμε τα kindle:p) και μετα διπλα για σουβλακια και μπυρες αγκαλια με τις σακουλες .....:)

dio
06-12-2016, 20:53
Πολιτεια γαμηστερο βιβλιοπωλειο αλλα πολυ παιδεμα ρε παιδι μου ενα βιβλιο ειχα παραγγειλει και παω στο πρωτο μαγαζι και βρεθηκα στο τελος του τετραγωνου!Πολυ μεγαλο ρε αδερφε...

lol, ισχύει. Είχα πάρει τον Ιανουάριο 2 βιβλία του Καμύ (τον "ξένο" και την "πανούκλα"), από το πρώτο τμήμα (δίπλα στα σουβλάκια που λέει και η Δώρα :p). Πάω τον Οκτώβριο, που τελειώσαμε με εξεταστικές, πτυχιακές, αιτήσεις και λοιπές μαλακίες, τον "επαναστατημένο άνθρωπο". Πάω στο πρώτο τμήμα, που είχα πάρει και τα άλλα, ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω (ένα πράγμα σαν την ντρίμπλα του Σπανούλη στην κορυφή της επίθεσης όταν σκαλώνουμε), τίποτα. Τους ρωτάω, "α, αυτό είναι στο τμήμα Δ*, που έχουμε φιλοσοφία*"

*έχουν περάσει 2 μήνες, μπορεί να μην είναι τμήμα Δ και φιλοσοφία, αλλά γιου γκετ δε πόιντ...

ΥΓ Πάντως, καλά κάνανε και το είχαν σε άλλο τμήμα. Από τα 4 βιβλία του Καμύ που έχω διαβάσει (Ξένος, Πανούκλα, Οι Γάμοι, η Εξορία και το Βασίλειο), δε μοιάζει με κανένα. Τα άλλα διαβάζονται, μπορείς να βγάλεις και τα συμπεράσματά σου. Αυτό είναι πολύ βαρύ... Προτίμησα να διαβάσω το εισαγωγή στους αλγόριθμους και τις δομές δεδομένων των CLRS (το οποίο είναι παραπλανητικό. Δεν είναι εισαγωγή. Σε πετάει με ελικόπτερο στη μέση του Ειρηνικού :p)

πολιτεια στανταρ διαδικασια παμε για ιεροτελεστια αναζητησης βιβλιων (τα χαιδευουμε, τα μυριζουμε και σιχτιριζουμε τα kindle:p) και μετα διπλα για σουβλακια και μπυρες αγκαλια με τις σακουλες .....:)

όχι αγκαλιά με τις σακούλες. μπορεί να στάξει σως μέσα στη σακούλα και να λερώσεις τα βιβλία. Ο-Μι-Τζι δηλαδή :p

sfakianos7
06-12-2016, 20:57
Εχει τεραστια ποικιλα παντως, χανεσαι.Ασε που ειναι το μονο που ειχε το Zhuanghzi που εχανα να βρω κανα χρονο.

dora7
06-12-2016, 21:23
και παλια τουλαχιστον ειχαν σαν πολιτικη οταν απο εναν εκδοτικο οικο δεν εβρισκαν ενα βιβλιο σου ζαλιζαν οτι ειχες ζητωντας λεπτομερειες για την ελλειψη ωστε να μπορουν να ενημερωνουν τους πελατες τους....μια φορα κοντεψα να δειρω εναν απ αυτους γιατι με ζοριζε να του πω και μου ειχαν τελειωσει τα φυλλα για τις εισπνοες στο μαγγαλι....:p

BigTarp
06-12-2016, 23:16
Το τελευταίο διάστημα έχω παρατηρήσει ότι τους έχει βάλει στο μάτι το σούπερμαρκετ-φαρμακείο της πλατείας Συντάγματος και εναρμονίζει τιμές με 30 έως 40% έκπτωση, όχι βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις, για να πάρει μεράδι από την πίτα.

Darkling
07-12-2016, 01:50
το σούπερμαρκετ-φαρμακείο της πλατείας Συντάγματος

εισαι ο νεος αγαπημενος μου χρηστης.

redglove
07-12-2016, 02:04
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το Γκιακ του Παπαμάρκου από τις εκδόσεις Αντίποδες αξίζει πάρα πολύ - όπως και αρκετά από τις εκδόσεις αυτές. Ρίξτε μια ματιά όποιος ψήνεται.

sfakianos7
07-12-2016, 02:13
Του Παπαμακαριου διαβασα

hellalogh
07-12-2016, 12:31
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το Γκιακ του Παπαμάρκου από τις εκδόσεις Αντίποδες αξίζει πάρα πολύ - όπως και αρκετά από τις εκδόσεις αυτές. Ρίξτε μια ματιά όποιος ψήνεται.
Λοιπόν, το Γκιακ έχει μεγάλο ενδιαφέρον και δικαίως έκανε σουξέ αλλά όντως πολύ προσεγμένες εκδόσεις από Αντίποδες, θα πρότεινα το Φάντασμα του Αλεξαντρ Βολφ (του Γκαζντάνοφ) και την Καρδιά Σκύλου (του Μπουλγάκοφ).

Για Πολιτεία έχω μόνο καλά λόγια να πω, δούλευε εκεί κι ο Ροδοστόγλου, κάνει ωραίες προσφορές, φέρνει και ξένα περιοδικά σε πολύ πιο χαμηλές τιμές από εξειδικευμένα πρατήρια, πέντε αστεράκια.

Joshua_Grant
07-12-2016, 12:37
Thumbs up για την καρδιά του σκύλου και από εμένα όπως και για το ο μαιτρ και η μαργαρίτα και για τη μορφίνη.Και τα δυο του Μπουλγκακοφ.

Darkling
07-12-2016, 14:09
Μαιτρ και Μαργαριτα εξαιρετικο βιβλιο, επιβεβαιωνω και απο Δαρκλανδη.

redglove
08-12-2016, 14:39
Το Καρδιά Σκύλου θα ήταν το πρώτο που θα ανέφερα από Αντίποδες αλλά είπα να μην το ρίξουμε στα βαριά.

Από βιβλιοπωλεία εμένα με έχει κερδίσει και το «Επί Λέξει» στην Ακαδημίας, το ζευγάρι που το έχει είναι από τους ανθρώπους που προσωπικά με κάνουν να λέω «έτσι θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω».

Αξίζει επίσης, από βιβλία, το «Το ένα δέκατο του οκτώ», του Βα. Αλ. (συγγραφή και έκδοση). Δεν είναι κάνα σημείο αναφοράς στην λογοτεχνία αλλά για καλοκαίρι πχ είναι ότι πρέπει! Συνοδεύεται από αυτήν την playlist: https://www.mixcloud.com/zoundmine/%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-8-eight-track-edition/

damianos
16-12-2016, 01:35
Επειδη μαλλον εδω ταιριαζει πιο πολυ, απο αυριο ξεκινα η τηλεοπτικη μεταφορα των Αφων Καραμαζοφ στην Ετ3 για οποιον ενδιαφερεται.

dio
16-12-2016, 01:38
Ωραίος! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση :)

hellalogh
03-01-2017, 10:23
Εγώ παιδιά δυο βιβλία πήγα να παραγγείλω, δε φταίω.

http://www.politeianet.gr/books/9789606628832-sullogiko-pikramenos-techni-mi-techni-263591
(Εκδότης: ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ)

dora7
03-01-2017, 15:49
Εγώ πήρα το station eleven και το ξεκινάω σύντομα. Επόμενο το ταξίδι στον αρκτουρο του λιντσει από αιολο.

Sent from my Nokia Lumia 535 using tapatalk

dora7
26-02-2017, 20:57
Xθες τελείωσα αυτό και ήρθα να σας πω ότι είναι εύκολα το καλύτερο βιβλίο που διάβασα φέτος.
Τρέξτε. Υπάρχει και στα ελληνικά σε καλή μετάφραση από ό,τι μου είπαν αλλά το αυθεντικό κείμενο είναι αρκετά οκέι.

http://www.emilymandel.com/images/StationElevenHCUS2.jpg

έντιτ: χρήστες Νταρκλινγκ και ΚρισΚ7, ο τίτλος ήταν μια ευτυχής σύμπτωση χεχε

μολις το τελειωσα...ειναι απλα υπεροχο....γραμμενο απλα, αλλα καθε λεξη σου υποβαλλει να νιωσεις τα παντα, υπαρχει τοση θλιψη, δυσβασταχτη κι ομως δεν μπορεις να το αφησεις απ τα χερια σου...και υπαρχει και κατι αλλο που ο καθενας θα το βρει μονος του για τον εαυτο του....

hellalogh σ' ευχαριστω ...:)

Dude
12-08-2017, 05:21
"Το Άρωμα του Ονείρου" που αναφέρθηκε από Buendia κάποιες σελίδες πριν... πόσο υπέροχο. Μαγικό από άποψη δομής, έκφρασης, και πάνω από όλα, ουσίας. Άπαιχτο πραγματικά. Ρόμπινς εύκολα στους αγαπημένους μου μετά από αυτό.

Όσο για το "Catch 22" (μεγάλη αγάπη Darkling αν θυμάμαι καλά), ανήκει στην κατηγορία διαχρονικό. Μνημείο πολιτικής σάτιρας απλά.

dio
03-09-2017, 02:07
Στην πολιτεία έχει το Εκ Πειραιώς (https://www.politeianet.gr/books/9789606760945-charitopoulos-dionusis-topos-motibo-ekdotiki-ek-peiraios-216457) (εδώ παρουσίαση από το ratm (http://www.redsagainsthemachine.gr/articles/130311/ek-peiraios-apo-mantsester-tis-elladas)) στα 9,20€ που είναι η χαμηλότερη που βρήκα. Για όποιον ενδιαφέρεται

karapaparas
03-09-2017, 02:22
Τελειωσα το κατς 22 πριν λιγες μερες

Ο,τι καλυτερο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο

red champion
03-09-2017, 02:30
ωω μολις ανακαλυψα το θρεντ αυτο!!
προσφατως καταπιαστηκα με ιζαμπελ αλιεντε, με το του ερωτα κ της σκιας και το ολες οι μερες..
αξιζουν..

Darkling
04-09-2017, 11:18
Τελειωσα το κατς 22 πριν λιγες μερες

Ο,τι καλυτερο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο


θαμπζαπ.

rh7
04-09-2017, 21:46
Τελείωσα πριν λίγο καιρό το Infinite Jest (https://www.goodreads.com/book/show/6759.Infinite_Jest). Μου πήρε ένα χρόνο να το τελειώσω, πρώτον γιατί είναι χίλιες σελίδες (με πάνω από εκατό σελίδες υποσημειώσεις), δεύτερον γιατί το διάβασα στα αγγλικά (δεν νομίζω ότι υπάρχει μετάφραση στα ελληνικά και γενικά θεωρώ αδύνατο να γίνει αξιοπρεπής μετάφραση ενός τόσο ιδιαίτερου τρόπου γράφης).

Γενικά με τους σύγχρονους Αμερικάνους νοβελίστες δεν τα πάω πολύ καλά. Παράτησα τον Πίντσον με την ταχύτητα που ο Ολυμπιακός επί ΒΜ παρατάει μεταγραφές του Ιανουαρίου, είπα άντε γεια στον Φράνζεν μετά από 100 σελίδες, τελείωσα το τελευταίο του ντε Λίλο χωρίς να ενθουσιαστώ. Και πίστεψα ότι θα το παρατούσα και αυτό. Η πλοκή είναι χαλαρή - για να το θέσω διακριτικά - οι χαρακτήρες δεκάδες και μέχρι τη μέση περίπου του βιβλίου οι "πρωταγωνιστές" ή οι "ήρωες" δεν είναι ευδιάκριτο. Και η γραφή είναι εξαιρετικά πυκνή - πολλές δευτέρουσες προτάσεις, λίγες τελείες και κόμματα. Υπήρχαν μέρες όπου ακόμα και η ανάγνωση δέκα σελίδων απαιτούσε τιτάνια προσπάθεια, σαν χετζ άουτ του Μιλουτίνοφ.

Γιατί δεν το παράτησα; Γιατί έχει τα στοιχεία ένος πραγματικά μεγάλου μυθιστορήματος: δημιουργεί δικό του κόσμο, στα όρια της επιστημονικής φαντασίας σε ορισμένα κεφάλαια, αλλά διατηρεί την συνάφεια που οφείλει να έχει με την εμπειρία των αναγνωστών. Οι περιγραφές είναι πραγματικά ταξιδιάρικες - ο τύπος έχει δεκά χιλιάδες λέξεις για να μεταφέρει το χρώμα του ουρανού σε διαφορετικές στιγμής της ημέρας - το χιούμορ εξισορροπεί τις πιο εσωστρεφείς σελίδες και όλοι οι χαρακτήρες - πρωταγωνιστές και μη - έχουν τρεις διαστάσεις.

Αλλά αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι η διορατικότητά του. Το βιβλίο δημοσιεύτηκε το '96 και το μεγαλύτερο μέρος του γράφτηκε στις αρχές της δεκαετίας. Και σε πείσμα του κλιματος της εποχής - τέλος της ιστορίας κτλ - το όραμα για το μέλλον είναι σε πολλά σημεία δυστοπικό αλλά ακριβές - από τον ημίτρελο ηγέτη του ελεύθερου κόσμου, μέχρι την περιβαλλοντική καταστροφή και τον εθισμό (https://www.nytimes.com/interactive/2017/08/03/upshot/opioid-drug-overdose-epidemic.html?mcubz=3).

Βέβαια αυτό που αξίζει δεν είναι τόσο ότι έπεσε μέσα σε κάποια πράγματα. Αν είμαστε αυστηροί, σε κάποια άλλα (πχ εξέλιξη του ίντερνετ) ήταν λιγότερο εύστοχος. Αυτό που μετράει, τουλάχιστον για κάποιον που το διαβάζει σήμερα, είναι ο τρόπος με τον οποίο αυτή η απαισιοδοξία τελικά σε κατευθύνει προς την καλύτερη πλευρά σου.

Κοινώς, αν έχετε μερικούς μήνες για σκότωμα, το συνιστώ.

hellalogh
04-09-2017, 23:45
Πωω, έχω αγοράσει το Infinite Jest εδώ και ένα χρόνο περίπου κι ακόμα δεν έχω βρει τ'αρχίδια να το πιάσω και να το αρχίσω. Θα βγει και στα ελληνικά, κάπου είχα πετύχει και μία συνέντευξη του τύπου που έχει αναλάβει την ελληνική μετάφραση (έντιτ: νάτη! (http://lithub.com/infinite-complexity-on-translating-david-foster-wallace-into-greek/)).
Πες όμως για Pynchon, ποιο διάβαζες και παράτησες; Και DeLillo αφού δε σε φοβίζουν τα αγγλικά, δοκίμασε Underworld (ή Americana αν δε θες να επενδύσεις τόσο χρόνο).

red champion
05-09-2017, 00:22
γνωμες για το μια εποχη στην κολαση? κανεις?

Apostolot
05-09-2017, 00:25
Μόλις ανακάλυψα το θραιντ! Αύριο φεύγω για διακοπές και για χαλάρωμα το βιβλίο που παίρνω μαζί μου είναι η κριτική της μεταφυσικής στη νεότερη σκέψη από τον όψιμο μεσαίωνα ως το τέλος του διαφωτισμού του Παναγιώτη Κονδύλη, για δουλειά υλικό για το Γ2 γερμανικών και Β1 ρώσικων. Ζωή σε μας. Έχω να έρθω Ελλάδα κάτι αιώνες, δυστυχώς φεύγω παραμονή της ημέρας Ντούντα, αν καταφέρω να το επιμηκύνω θα προσπαθήσω να σας βρω στο γήπεδο. Να περνάτε τέλεια!!! :) :)

rh7
05-09-2017, 00:55
Πωω, έχω αγοράσει το Infinite Jest εδώ και ένα χρόνο περίπου κι ακόμα δεν έχω βρει τ'αρχίδια να το πιάσω και να το αρχίσω. Θα βγει και στα ελληνικά, κάπου είχα πετύχει και μία συνέντευξη του τύπου που έχει αναλάβει την ελληνική μετάφραση (έντιτ: νάτη! (http://lithub.com/infinite-complexity-on-translating-david-foster-wallace-into-greek/)).
Πες όμως για Pynchon, ποιο διάβαζες και παράτησες; Και DeLillo αφού δε σε φοβίζουν τα αγγλικά, δοκίμασε Underworld (ή Americana αν δε θες να επενδύσεις τόσο χρόνο).

Χαρά στο κουράγιο του μεταφραστή. Το Υπεραιχμή είχα ξεκινήσει στα ελληνικά. Μου φάνηκε κάπως παρωχημένο. Για το Infinite Jest, οι πρώτες 200 σελίδες θέλουν υπομονή. Όχι πως μετά στρώνει, απλά βγάζεις κάποια άκρη.

hellalogh
09-01-2019, 01:37
Απόψε δεν είδα Ολυμπιακάρα γιατί πήγα θέατρο και είδα τους Δύο Θεούς του Χρηστίδη στις Ροές, κάτι που θα πρότεινα να πάτε αμέσως να κάνετε και εσείς οι ίδιοι γιατί είναι κείμενο Χρηστίδη και οι Ροές είναι ένα ωραίο θέατρο, αν δεν ήταν η τελευταία παράσταση η αποψινή. Που ήταν.

Γυρνώντας και αφού είδα φάσεις από το ματς (Κωστάρα παιχταρά), μπήκα στο σάιτ της Πολιτείας να κάμω μια παραγγελία και είδα ότι πριν λίγους μήνες βγήκε μια "συλλεκτική" ως αναφέρεται έκδοση των Χαστουκόψαρων (https://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-6518-4), και έχω λίγο συγκινηθεί και φυσικά την αγόρασα και δεν ξέρω ρε παιδιά, αν δεν το έχετε διαβάσει ήδη δέκα φορές τι σκατά περιμένετε να πούμε όπως και αν είστε σκηνοθέτες γιατί δε γυρίζετε τουλάχιστον μια μικρού μήκους τη σκηνή με τον τηλεφωνικό θάλαμο και το "ε, αγαπιόμαστε".

...
Αξίζει επίσης, από βιβλία, το «Το ένα δέκατο του οκτώ», του Βα. Αλ. (συγγραφή και έκδοση). Δεν είναι κάνα σημείο αναφοράς στην λογοτεχνία αλλά για καλοκαίρι πχ είναι ότι πρέπει! Συνοδεύεται από αυτήν την playlist: https://www.mixcloud.com/zoundmine/%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-8-eight-track-edition/
αυτό είναι εξαντλημένο, αν είναι κανένας μάστορας στο να βρίσκει εξαντλημένα βιβλία να με βοηθήσει παρακαλώ ευχαριστώ.

antonio108
09-01-2019, 01:57
Τάκη τι λέει αυτός ρε;;;

damianos
20-06-2019, 19:15
Η ξηρασία / Jane Harper

Τα αστυνομικά δεν είναι τόσο του γούστου μου, και αν δεν το είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό στο Facebook λογικά δε θα το είχα διαβάσει ποτέ. Εξαιρετικό, διαβάζεται αβίαστα και φοβερή πλοκή. Δε θέλω να πω παραπάνω μήπως και το χαλάσω σε κάποιον. Ειδικά τώρα για καλοκαίρι είναι ότι πρέπει ( Μπαίνεις πιο εύκολα στο κλίμα [emoji3]).

Στάλθηκε από το Lenovo A7600-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dude
22-08-2019, 00:12
και
ούρσουλα λε γκεν "ο αναρχικός των δύο κόσμων" (πολιτική επιστημονική φαντασία, ΦΟΒΕΡΟ, φοβερο, ΦΟΒΕΡΟ).

Μου είχε μείνει η πρόταση, είχα κάνει την αγορά, και ώρα για κουβεντούλα μετά από χρόνια...
Εντάξει, μιλάμε για σπουδαία διανοήτρια-συγγραφέα, και αυτό που έκανε με αυτό το βιβλίο αποτελεί μοναδικό επίτευγμα.. Κατάφερε και έδωσε απτότητα στο θεωρητικό αναρχισμό, αναπτύσσοντας μια προβληματική γύρω από την πολιτική ιστορία με τον πιο ευχάριστο και ανθρώπινο τρόπο, κάνοντας έτσι πραγματική επιστημονική φαντασία (ούτε μόνο επιστημονική πραγματεία, ούτε μόνο φαντασία), και χρησιμοποιώντας ένα ιδιαίτερο concept αφήγησης σε όλο το μήκος του βιβλίου (κάτι σαν τον "Νονό ΙΙ" του Κόπολα σε δομή)... για όλες τις προηγούμενες μέρες που το διάβαζα, ένιωθα πραγματικό θαυμασμό, και με το φινάλε έψαξα να δω το υπόλοιπό της έργο, που είναι αρκετά ευρύ.

Επίσης αξιώθηκα (είμαι πολύ αργός και τεμπελιάζω, για αυτό και έχω ακόμα πάρα πολλά κλασικά μπροστά μου) να διαβάσω επιτέλους το "Κάλεσμα της Άγριας Φύσης" του υπερτεράστιου Τζακ Λόντον... Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τον πλούτο των περιγραφών και τη δύναμη των συναισθημάτων του βιβλίου, και πάνω από όλα, ο Τζακ Λόντον ο ίδιος ήταν μια τόσο ξεχωριστή προσωπικότητα (όποιος έχει τσεκάρει έστω επιφανειακά το βίο του, καταλαβαίνει τι εννοώ) που φαίνεται σε κάθε γραμμή το πώς η προσωπική του εμπειρία έχει καθορίσει τη θεματολογία και τη χαρισματική γραφή του. Πραγματικό κειμήλιο της παγκόσμιας λογοτεχνίας που πρέπει να έχει διαβάσει κάθε άνθρωπος.. και από κει και πέρα, προσωπικά με έκανε να θέλω να ανακαλύψω και τους υπόλοιπους θησαυρούς της πολυποίκιλης βιβλιογραφίας του ("Μάρτιν Ήντεν", "Οι άνθρωποι της Αβύσσου" κλπ).

μιγάδας
22-08-2019, 00:47
Διαβασε ταξιδιωτη του ουρανου. Δεν ειναι απ τα πολυ γνωστα του, αλλα το βιβλιο είναι αλλου...

dora7
23-08-2019, 22:45
Διαβάζω το ταξίδι στον Αρκτούρο του λιντσει...ο τύπος ήταν πολύ μπροστά για το 1920 και δεν μου κάνει εντύπωση που επηρεάστηκε ο Τόλκιν απ αυτό.....


Sent from my iPhone using Tapatalk

iliasp87
24-08-2019, 15:00
Διαβάζω το πρόβλημα των τριών σωμάτων, είμαι περίπου στη μέση. Μπορώ να πω ότι έχω σκαλώσει

Άγιος Πέτρος
24-08-2019, 15:06
Έφτασες στο δεύτερο σώμα δηλαδή;

dora7
06-09-2019, 18:48
αυτες τις μερες ξεκιναω το Catch 22...το ειχα παρει μαζι με το Ταξιδι στον Αρκτουρο για το καλοκαιρι στις διακοπες ο Αρκτουρος τα καταφερε και διαβαστηκε αυτο πνιγηκε στις μπυρες και στους μεζεδες τωρα που ξεκιναω διαιτα ηρθε η ωρα του:p:p:p

BabisKyr
06-09-2019, 19:13
Χρονικό του Χρόνου, απίστευτη βιβλιάρα του Χόκινγκ.

Όποιος ενδιαφέρεται για Κοσμολογία θα καραγουστάρει.

damianos
08-06-2020, 23:25
και
ούρσουλα λε γκεν "ο αναρχικός των δύο κόσμων" (πολιτική επιστημονική φαντασία, ΦΟΒΕΡΟ, φοβερο, ΦΟΒΕΡΟ).

Μου είχε μείνει η πρόταση, είχα κάνει την αγορά, και ώρα για κουβεντούλα μετά από χρόνια...
Εντάξει, μιλάμε για σπουδαία διανοήτρια-συγγραφέα, και αυτό που έκανε με αυτό το βιβλίο αποτελεί μοναδικό επίτευγμα.. Κατάφερε και έδωσε απτότητα στο θεωρητικό αναρχισμό, αναπτύσσοντας μια προβληματική γύρω από την πολιτική ιστορία με τον πιο ευχάριστο και ανθρώπινο τρόπο, κάνοντας έτσι πραγματική επιστημονική φαντασία (ούτε μόνο επιστημονική πραγματεία, ούτε μόνο φαντασία), και χρησιμοποιώντας ένα ιδιαίτερο concept αφήγησης σε όλο το μήκος του βιβλίου (κάτι σαν τον "Νονό ΙΙ" του Κόπολα σε δομή)... για όλες τις προηγούμενες μέρες που το διάβαζα, ένιωθα πραγματικό θαυμασμό, και με το φινάλε έψαξα να δω το υπόλοιπό της έργο, που είναι αρκετά ευρύ.

Επίσης αξιώθηκα (είμαι πολύ αργός και τεμπελιάζω, για αυτό και έχω ακόμα πάρα πολλά κλασικά μπροστά μου) να διαβάσω επιτέλους το "Κάλεσμα της Άγριας Φύσης" του υπερτεράστιου Τζακ Λόντον... Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τον πλούτο των περιγραφών και τη δύναμη των συναισθημάτων του βιβλίου, και πάνω από όλα, ο Τζακ Λόντον ο ίδιος ήταν μια τόσο ξεχωριστή προσωπικότητα (όποιος έχει τσεκάρει έστω επιφανειακά το βίο του, καταλαβαίνει τι εννοώ) που φαίνεται σε κάθε γραμμή το πώς η προσωπική του εμπειρία έχει καθορίσει τη θεματολογία και τη χαρισματική γραφή του. Πραγματικό κειμήλιο της παγκόσμιας λογοτεχνίας που πρέπει να έχει διαβάσει κάθε άνθρωπος.. και από κει και πέρα, προσωπικά με έκανε να θέλω να ανακαλύψω και τους υπόλοιπους θησαυρούς της πολυποίκιλης βιβλιογραφίας του ("Μάρτιν Ήντεν", "Οι άνθρωποι της Αβύσσου" κλπ).

Το διάβασα και εγώ μόλις. Εντάξει μου άρεσε πολύ, αλλά η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι παραπάνω. Ίσως και λόγω του hype που είχε δημιουργηθεί ελέω της ταινίας. Θα τη δώ και αυτή εν ευθέτω χρόνω.

Τώρα που πήγαμε στο χωριό το ΣΚ ανακάλυψα ότι έχουμε κάμποσα βιβλία του Τζακ Λόντον, μαζί και αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Υλικό υπάρχει, χρόνος όχι και τόσος.

Lateralus
08-06-2020, 23:59
https://i.postimg.cc/RZdzrbJF/FB-IMG-1591646360755.jpg

redglove
09-06-2020, 01:14
Είδα ότι έχουμε καινούργια ποστ εδώ και νόμιζα ότι θα'χει γράψει ο Νορθ

«Μάγκες τελείωσα μόλις την ανάγνωση του βιβλίου Νεοελληνικά Κείμενα της Β' Λυκέιου κατεύθυνσης, εξαιρετικό!»

rednorth7
09-06-2020, 22:09
Είδα ότι έχουμε καινούργια ποστ εδώ και νόμιζα ότι θα'χει γράψει ο Νορθ

«Μάγκες τελείωσα μόλις την ανάγνωση του βιβλίου Νεοελληνικά Κείμενα της Β' Λυκέιου κατεύθυνσης, εξαιρετικό!»Καλά γελάς αλλά όταν δω το νονό θα ξαναγράψω.