PDA

View Full Version : Ασχολείται κανείς με σκυλιά?


Storm1973
05-04-2011, 14:28
Ασχολείται κανείς με σκυλιά?
Θέλω να βρώ ένα Ντόγκο Αρζεντίνο.Έχω δύο Ποιμενικούς Καυκάσου και ενα Μποσερόν.Για αυτά έχω καλές άκρες απο Ρωσία.
Αν έχει κανείς άκρη για Ντόγκο ας το πεί.

tc-g6
05-04-2011, 14:41
για καυκασιο και ελληνικο ποιμενικο μπορω να σου βρω. υποθετω οτι εχεις ΜΕΓΑΛΟ χωρο ε? ειτε μεγαλη αυλη ειτε καποιο κτημα.

εγω εχω ενα μπιγκλ και πριν 3-4 μερες πηρα ενα γαλλικο μπουλντογκ.

αμα θες να βρεις ντογκο (γιατι ρε αδεφρε? με ενα "ι" ακομα και εχεις τον απολυτο ποδοσφαιρικο εφιαλτη) νομιζω οτι πρεπει να ψαξεις μονο τη λυση του ΓΝΩΣΤΟΥ pet-shop, εκτροφεις δεν πρεπει να υπαρχουν στην ελλαδα.

Storm1973
05-04-2011, 14:47
για καυκασιο και ελληνικο ποιμενικο μπορω να σου βρω. υποθετω οτι εχεις ΜΕΓΑΛΟ χωρο ε? ειτε μεγαλη αυλη ειτε καποιο κτημα.

εγω εχω ενα μπιγκλ και πριν 3-4 μερες πηρα ενα γαλλικο μπουλντογκ.

αμα θες να βρεις ντογκο (γιατι ρε αδεφρε? με ενα "ι" ακομα και εχεις τον απολυτο ποδοσφαιρικο εφιαλτη) νομιζω οτι πρεπει να ψαξεις μονο τη λυση του ΓΝΩΣΤΟΥ pet-shop, εκτροφεις δεν πρεπει να υπαρχουν στην ελλαδα.

kαυκάσου έχω δύο όπως έγραψα και Ελληνικό Ποιμενικο είχα(σκοτώθηκε δυστυχώς απο το αρσενικο Καυκάσου όταν έλειπα,) και έχω και ενα Μποσερόν.
Δεν παίρνω απο Πετ-σόπ σκυλιά ποτέ.
Έχω χωρο ναι.
Ντόγκο Αρζεντίνο έχει κορυφαία εκτροφεία στην Ολλανδία αλλά τρέχα γύρευε.
Τα Καυκάσου τα έφερα απο Ρωσία πήγα ο ίδιος πρίν τρία χρόνια γιατί πλήρωσα αρκετά λεφτά και ήθελα να δώ γονείς.
Ντόγκο θέλω τώρα μήπως απο κανένα άνθρωπο που έχει.

deninho
05-04-2011, 14:51
Θέλω να βρώ ένα Ντόγκο Αρζεντίνο..

Αν ήθελες Ντιόγκο Μπραζιλέρο, νομίζω ότι ο Μαρινάκης θα σε βοηθούσε με ευχαρίστηση.

Storm1973
05-04-2011, 14:53
Αν ήθελες Ντιόγκο Μπραζιλέρο, νομίζω ότι ο Μαρινάκης θα σε βοηθούσε με ευχαρίστηση.

Εκτός από τον Ντιόγκο υπάρχει και το Φίλα Μπραζιλέιρο.Καλύτερο σκυλί απο τον νυχτοπερπατητή.

Storm1973
05-04-2011, 14:57
για καυκασιο και ελληνικο ποιμενικο μπορω να σου βρω. υποθετω οτι εχεις ΜΕΓΑΛΟ χωρο ε? ειτε μεγαλη αυλη ειτε καποιο κτημα.

εγω εχω ενα μπιγκλ και πριν 3-4 μερες πηρα ενα γαλλικο μπουλντογκ.

αμα θες να βρεις ντογκο (γιατι ρε αδεφρε? με ενα "ι" ακομα και εχεις τον απολυτο ποδοσφαιρικο εφιαλτη) νομιζω οτι πρεπει να ψαξεις μονο τη λυση του ΓΝΩΣΤΟΥ pet-shop, εκτροφεις δεν πρεπει να υπαρχουν στην ελλαδα.

Ωραιο σκυλάκι το Μπίγκλ.Και διαβολάκι.
Το γαλλικό μπουλντόγκ κλάσης ανώτερο από το άσχημο αγγλικό.

vargas
05-04-2011, 15:03
storm , εχω την λυση περιπου. Εχω εναν γνωστο που χαριζει κουταβι dogo argentino απο πατερα dogo bastardino ...:p αν οντως ενδιαφερεσαι μου λες.

Storm1973
05-04-2011, 15:06
storm , εχω την λυση περιπου. Εχω εναν γνωστο που χαριζει κουταβι dogo argentino απο πατερα dogo bastardino ...:p αν οντως ενδιαφερεσαι μου λες.

Να σαι καλά.
Θέλω γνήσιο.Μπάσταρδο δεν θέλω.
Μου έδινε ένας διασταύρωση Πίτμπουλ με Πρέσα Κανάριο αλλά δεν θέλω.Είμαι και αντι-πίτμπουλ.

tc-g6
05-04-2011, 15:08
Ωραιο σκυλάκι το Μπίγκλ.Και διαβολάκι.
Το γαλλικό μπουλντόγκ κλάσης ανώτερο από το άσχημο αγγλικό.

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο για το μπιγκλ, ειναι 14ων ετων και ακομα ειναι δαιμονας και ας τραβηξει τα πανδεινα (του ειχαν ριξει φολα και το εσωσα αλλα απο τοτε παθαινει επιληψια γμτ). ο γιατρος του μου ειπε οτι δεν φαινεται πανω απο 10 και ας εχει πλεον και τα θεματακια της ηλικιας (αρθριτικα). απο την αλλη ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ σκυλια, μπορει να μην εκπαιδευονται ευκολα αλλα ειναι πολυ πιστα και απιστευτοι συντροφοι.

το γαλλικο το πηρα επειδη μενω σε διαμερισμα και εχει αρκετα θετικα ως χαρακτηρας. πρωτον μπορει να μεινει σε σπιτι (ειναι αδικο για τα μεγαλοσωμα σκυλια να τα περιοριζεις και να υποφερουν), δευτερον ειναι σχετικα ησυχο (οταν βεβαια περασει ο πρωτος χρονος) και τριτον δειχνει σεβασμο στο αφεντικο του.

ενας φιλος θελει τωρα να παρει ενα παγκ. εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ και ειναι πολυ αδικημενος...

Storm1973
05-04-2011, 15:17
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο για το μπιγκλ, ειναι 14ων ετων και ακομα ειναι δαιμονας και ας τραβηξει τα πανδεινα (του ειχαν ριξει φολα και το εσωσα αλλα απο τοτε παθαινει επιληψια γμτ). ο γιατρος του μου ειπε οτι δεν φαινεται πανω απο 10 και ας εχει πλεον και τα θεματακια της ηλικιας (αρθριτικα). απο την αλλη ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ σκυλια, μπορει να μην εκπαιδευονται ευκολα αλλα ειναι πολυ πιστα και απιστευτοι συντροφοι.

το γαλλικο το πηρα επειδη μενω σε διαμερισμα και εχει αρκετα θετικα ως χαρακτηρας. πρωτον μπορει να μεινει σε σπιτι (ειναι αδικο για τα μεγαλοσωμα σκυλια να τα περιοριζεις και να υποφερουν), δευτερον ειναι σχετικα ησυχο (οταν βεβαια περασει ο πρωτος χρονος) και τριτον δειχνει σεβασμο στο αφεντικο του.

ενας φιλος θελει τωρα να παρει ενα παγκ. εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ και ειναι πολυ αδικημενος...

Μιά χαρά επιλογές.
Γαλλικό Μπουλντόγκ ίσως πάρω στις κόρες μου σε κανα δυο χρόνια.

Το Μπιγκλ ειναι φοβερο οταν σκάβει και χωνει την μουσούδα του.Λαγόσκυλα είναι.
Σε διαμέρισμα δεν μπορείς παρα πάνω.Καλά λες.
Τα Καυκάσου τα έχω σε μεγάλη αυλή και το Μποσερόν το έχω λίγο αδικημένο καθώς ειναι στην πίσω αυλή που είναι πιο μικρή.Δεν γίνεται γιατι άν το βάλω μπροστά θα το σκοτώσει ο άλλος ο αρσενικός ο Καυκασιανός.Δυστυχώς ο Δίας είναι πολύ επιθετικός με τα άλλα αρσενικά σκυλιά.Μου σκότωσε τον Ελληνικο Ποιμενικό.Τραγωδία.
Και γενικότερα ότι κινείται το κόβει.Με τους ανθρώπους ειναι κοινωνικός.Με τα άλλα σκυλία είναι γαμησε τα.

vargas
05-04-2011, 15:27
255

ο ρεξ (ποιμενικος ) κ η Κεικο (ακιτα)

vargas
05-04-2011, 15:28
κατω ειν ο ρεξ ..;)

Storm1973
05-04-2011, 15:30
Γ@μ@ει το Ακίτα.Πολύ όμορφα σκυλιά.Και δυνατά σκυλιά.

tc-g6
05-04-2011, 15:35
αντιθετα ακριβως απο εσενα την πατησε ενας φιλος. ειχε ελληνικους ποιμενικους και πηρε καυκασιο και το κακομοιρο εχει μεινει "μικρο" σε σχεση με αυτο που επρεπε γιατι ενας ελληνικος ποιμενικος ειναι ο αρχηγος.

τωρα λεει να τα διασταυρωσει, ειμαι σιγουρος οτι αυτο που θα βγει θα ειναι κατι σαν ΑΡΚΟΥΔΑ. αν παρει το μεγεθος του καυκασιου και το τριχωμα του ποιμενικου θα ειναι σκυλι-cheat, δεν παιζει να καταλαβαινει απο ουτε απο κρυο ουτε απο ζεστη ουτε απο τιποτα. φαντασου οτι τα ποιμενικα σκοτωσαν ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ που ειχε ηδη χαυλιοδοντες!!!

το μπιγκλ ειναι λαγοσκυλο (ξετρυπωνει τους λαγους απο τα λαγουμια τους, ο φοβος και ο τρομος δηλαδη της βαζελας, χοχοχο!)για αυτο συνεχως μυριζει και χωνει τη μουσουδα του. το μπουλντογκ απο την αλλη ειναι κυνηγος για αυτο και κατω απο τα ματια του εχει το χαρακτηριστικο αυλακι στο δερμα του ωστε να ρεει το αιμα και να μην του κλεινει τα ματια.

οποιος παντως θελει σκυλο για διαμερισμα εγω προτινω μπιγκλ (αρκει να εχεις χρονο), παγκ, γαλλικο μπουλντογκ και μπασετ. ειναι καταπληκτικα σκυλια.

απο τα μεγαλυτερα εχω τρελα με τους χρυσους θυραματοφορους. ειχε καποτε ενα ο παππους μου και ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. αντιστοιχα ειναι και τα λαμπραντορ και τα ακιτα.

για πιο "σκληρα" σκυλια ειναι πολυ καλα τα λυκοσκυλα, τα ντοπερμαν, τα ροτβαϊλερ και τα πιτ-μπουλ (μαζι και ολα τα τερριε αυτης της κατηγοριας). απλα θελουν ιδιαιτερη εκπαιδευση γιατι τα ενστικτα τους ειναι πιο "αγρια" χωρις να σημαινει οτι καποιο σκυλι ειναι εκ φυσεως επιθετικο.

Storm1973
05-04-2011, 15:47
αντιθετα ακριβως απο εσενα την πατησε ενας φιλος. ειχε ελληνικους ποιμενικους και πηρε καυκασιο και το κακομοιρο εχει μεινει "μικρο" σε σχεση με αυτο που επρεπε γιατι ενας ελληνικος ποιμενικος ειναι ο αρχηγος.

τωρα λεει να τα διασταυρωσει, ειμαι σιγουρος οτι αυτο που θα βγει θα ειναι κατι σαν ΑΡΚΟΥΔΑ. αν παρει το μεγεθος του καυκασιου και το τριχωμα του ποιμενικου θα ειναι σκυλι-cheat, δεν παιζει να καταλαβαινει απο ουτε απο κρυο ουτε απο ζεστη ουτε απο τιποτα. φαντασου οτι τα ποιμενικα σκοτωσαν ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ που ειχε ηδη χαυλιοδοντες!!!

το μπιγκλ ειναι λαγοσκυλο (ξετρυπωνει τους λαγους απο τα λαγουμια τους, ο φοβος και ο τρομος δηλαδη της βαζελας, χοχοχο!)για αυτο συνεχως μυριζει και χωνει τη μουσουδα του. το μπουλντογκ απο την αλλη ειναι κυνηγος για αυτο και κατω απο τα ματια του εχει το χαρακτηριστικο αυλακι στο δερμα του ωστε να ρεει το αιμα και να μην του κλεινει τα ματια.

οποιος παντως θελει σκυλο για διαμερισμα εγω προτινω μπιγκλ (αρκει να εχεις χρονο), παγκ, γαλλικο μπουλντογκ και μπασετ. ειναι καταπληκτικα σκυλια.

απο τα μεγαλυτερα εχω τρελα με τους χρυσους θυραματοφορους. ειχε καποτε ενα ο παππους μου και ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. αντιστοιχα ειναι και τα λαμπραντορ και τα ακιτα.

για πιο "σκληρα" σκυλια ειναι πολυ καλα τα λυκοσκυλα, τα ντοπερμαν, τα ροτβαϊλερ και τα πιτ-μπουλ (μαζι και ολα τα τερριε αυτης της κατηγοριας). απλα θελουν ιδιαιτερη εκπαιδευση γιατι τα ενστικτα τους ειναι πιο "αγρια" χωρις να σημαινει οτι καποιο σκυλι ειναι εκ φυσεως επιθετικο.
Ο Δίας ο Ποιμενικός Καυκάσου ο αρσενικός(έχω και μια θυλικιά την Ηρα) είναι 102 κιλά και 90 εκατοστά ύψος.Καί είναι σφαίρα για τα κιλά του.

Ο Ελληνικός πού είχα ήταν 70 κιλά.


Τα πίτμπουλ είναι υπερτιμημένα και κυρίως έχουν πολλές φορές χαζούς ιδιοκτήτες που τα αφήνουν ελεύθερα επίτηδες για να ορμάνε σε άλλα σκυλιά.
Το έχω δεί πολλές φορές αυτό το έργο.
Βρισκουν βέβαια και τα κάνουν σε ράτσες που δεν έχουν τύχη.Μιά φορα που είχα βγάλει τον Δία στο πάρκο στην Πεύκη απέναντι απο τα Φλόκα ένας εξυπνάκιας πιτσηρικάς είχε αφήσει ελεύθερο το πίτμπουλ του και ήρθε κατα πάνω στον Δία.Τα θέλε και τα πάθε.Του έσπασε τον σπόνδυλο ο Δίας και δεν το σκότωσε επειδή φόραγε μεγάλο κολάρο και δεν το έπνιξε.Και μού έβγαλε την Παναγία να τον μαζέψω.
Και μετά ζητάνε κα τα ρέστα.


Γκολντεν Ρετρίβερ το καλύτερο για οικογένεια.

lamar
05-04-2011, 15:54
Οποιοσδηποτε βλεπει τον σκυλο του σαν προεκταση του ανδρισμου του, δεν πρεπει να εχει σκυλο. Ειναι επικινδυνος.

Εγω εχω ενα Σεττερ Ιρλανδεζικο, ενα Σπριγκερ Ουαλιας και ενα πατσαβουρακι Γκριφον Κανις.

Storm1973
05-04-2011, 15:56
Οι περισσότεροι που εχουν Pitbull αυτό κάνουν.Χρόνια το παρατηρώ αυτό.

Red Unity
05-04-2011, 16:08
γαλλικο μπουλντογκ.
όοοοχι ρε φίλε, σαν γουρούνια είναι.
http://www.petshopdamigos.gr/uploads/ToGallikoBulldog.JPG


του ΓΝΩΣΤΟΥ pet-shop
ΦΟΛΑ στα pet shop

tc-g6
05-04-2011, 16:13
όοοοχι ρε φίλε, σαν γουρούνια είναι.
http://www.petshopdamigos.gr/uploads/ToGallikoBulldog.JPG



ΦΟΛΑ στα pet shop

εγω παλι νομιζω οτι τωρα που ειναι κουταβι ειναι σαν υβριδιο ποντικου και νυχτεριδας, χεχεχε. μετα θα γινει κατι μεταξυ γουρουνιου και σκυλου.

αυτο με τα pet-shop θελει πολυυυυυυυυυυ κουβεντα. επειδη εχω ΦΙΛΟ που εχει δικο του μπορω να σου πω οτι ΔΕΝ ειναι ολοι το ιδιο. γενικοτερα εχεις δικιο αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις. αντιστοιχα, υπαρχουν εξαιρεσεις και στον κανονα των εκτροφιων...

zouparos
05-04-2011, 16:16
ωραίοι οι σκύλοι. έχω ενα σουβλατζιδικο εδώ κοντά μου όταν μπαινεις προσεχεις μην γλυστρισεις απ'τη λίγδα, τα περιποιείται καλά και τα σκυλια και τα γατια της γειτονιάς.
το όνομα της σουβλακερι ειναι "η νόστιμη απόχη"

DON
05-04-2011, 16:17
Ασχολείται κανείς με σκυλιά?
Θέλω να βρώ ένα Ντόγκο Αρζεντίνο.Έχω δύο Ποιμενικούς Καυκάσου και ενα Μποσερόν.Για αυτά έχω καλές άκρες απο Ρωσία.
Αν έχει κανείς άκρη για Ντόγκο ας το πεί.

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Είναι το σκυλί των ονείρων μου...λευκό

http://www.dogs-central.com/dog-breeds/images/argentine-dogo/argentine-dogo_image1.jpg

vargas
05-04-2011, 16:31
To ακιτα την κεικο δλδ , δεν την γουσταρω οσο τον ρεξ ..Ειναι γενικα τζαναμπετικο σκυλι κ θελει να τρωει κ το φαι του ρεξ ..Οποτε σε ... αυτο τον τομεα σκοτωνονται , αλλα
οτι ειναι ομορφη ειναι...Περσι την πηγα να ζευγαρωσει με ακιτα πρωταθλητη (σε γνησιοτητα κλπ) αλλα ο ερωτας με τον ρεξ ειχε ως αποτελεσμα μια δυνατη δαγκωνια στα απαυτα του πρωταθλητη ...:P E αναγκαστικα γυρισαμε σπιτι ...χαχαχα
Φετος μαλλον θα ζευγαρωσει με τον ρεξ κ ας βγει οτι θελει ...

υγ. Ρε παιδια 102 κιλα σκυλος ?? αν εχει κ γρηγορα ποδια βρηκαμε τον ΣΟΦΟ σε τετραποδο ...:p

Eleni7
05-04-2011, 16:42
Αχ,τι γαματα που ειναι τα σκυλακια!Εγω εχω μια σκυλιτσα (τροπος του λεγειν).Ειναι ποιμενικος Καυκασου.Οπως καταλαβαινετε ειναι θηριο.Παρολα αυτα,δεν μου εχει δημιουργησει προβληματα.Να φανταστειτε οτι συνυπαρχει στο σπιτι με μια γατουλα και δεν εχει γινει το παραμικρο επεισοδιο (για την ακριβεια,δεν κυνηγαει καμια γατα!).Φοβερα σκυλια τα Καυκασου.Δενονται απιστευτα με το αφεντικο τους ενω ειναι ο ορισμος του φυλακα.Απλα,ειναι αρκετα ιδοτροπα και χρειαζεται προσοχη.Καλο ειναι να ερχονται σε επαφη με αλλους ανθρωπους ετσι ωστε να γινουν κοινωνικα.Αλλιως,μαυρο φιδι που μας εφαγε...

Παντως,μην σας ξεγελαει το μεγεθος.Εμενα τρεχει σαν ελαφινα.Πολυ γοργοποδαρα και γεροδεμενα σκυλια.

@vargas,τι κουκλακια ειναι αυτα?Να τα χαιρεσαι!

Να την η δικη μου (φυσικα και λατρευει το μπασκετ χεχεχεχε)

256
257

vargas
05-04-2011, 16:48
σε ευχαριστω πολυ helen..επισης κ για την δικια σου..;)

tc-g6
05-04-2011, 17:04
μλκ DON-er, αυτον θα τον καβαλας και θα σε πηγαινει βολτα, χοχοχο!

vargas
05-04-2011, 17:04
πανεμορφη...

Storm1973
05-04-2011, 20:31
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Είναι το σκυλί των ονείρων μου...λευκό

http://www.dogs-central.com/dog-breeds/images/argentine-dogo/argentine-dogo_image1.jpg

Tίποτα και εγώ γουστάρω αυτό το σκυλί.Πάντα μου άρεσαν τα Ποιμενικά και για αυτό πήρα ελληνικό και Καυκάσου.
Αλλά ο Αργεντίνος είναι πανέμορφος.

http://www.welpen.de/dogos/ung002gr.jpg
Στην Αργεντινή τα χρησιμοποιούν στο κυνήγι αγριογούρουνου και Πούμα.

Storm1973
05-04-2011, 20:48
259
o Δίας.Εδώ είναι 17 μηνών.

Red Unity
05-04-2011, 21:42
259
o Δίας.Εδώ είναι 17 μηνών.
οφ τόπικ
αυτό είναι λιοντάρι

αυτο με τα pet-shop θελει πολυυυυυυυυυυ κουβεντα. επειδη εχω ΦΙΛΟ που εχει δικο του μπορω να σου πω οτι ΔΕΝ ειναι ολοι το ιδιο. γενικοτερα εχεις δικιο αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις. αντιστοιχα, υπαρχουν εξαιρεσεις και στον κανονα των εκτροφιων...
βασικά δεν είναι θέμα αν είναι φιλικός ή όχι ο έμπορας. μιλάμε για εμπόριο ζώων, και μάλιστα φυλακισμένων. σαν σκλαβοπάζαρο ένα πραγμα.

Eleni7
05-04-2011, 21:49
Storm ειναι πολυ γλυκουλι.Το κανεις μπανιο τακτικα ?(η τριχα δεν παλευεται με τιποτα)...

Το δικο μου στις φωτο ειναι 7 μηνων.Τωρα που μιλαμε εχει κλεισει τα 1,5 χρονια...

Storm1973
05-04-2011, 22:06
storm ειναι πολυ γλυκουλι.Το κανεις μπανιο τακτικα ?(η τριχα δεν παλευεται με τιποτα)...

Το δικο μου στις φωτο ειναι 7 μηνων.Τωρα που μιλαμε εχει κλεισει τα 1,5 χρονια...

Τρείς φορές το μήνα μπάνιο.Χτένισμα ανα τρείς μέρες.
Είναι γλυκούλης αλλά όπως είπα είναι πολυ άγριος με τα άλλα σκυλιά.Όταν δεί άλλο αρσενικό σκύλο υπάρχει πρόβλημα.Είναι πολύ δύσκολο να τον κρατήσεις.Διπλό πνίχτη του έχω.Αυτά τα σκυλιά δεν είναι παιχνίδι.Στο λέω επειδή έχεις και εσύ.

Eleni7
05-04-2011, 22:15
Ασε,ξερω απο πρωτο χερι.Αδεσποτα περνανε εξω απο το σπιτι και εκει που ειναι ηρεμη κανει σαν τρελη.Λες και εχει διχασμενη προσωπικοτητα.Μια φορα την ειχε παει ο πατερας μου βολτα και πετυχανε στο δρομο 3 σκυλια.Ξερεις τι εγινε?Εσπασε το λουρι και τα πηρε στο κυνηγι και τα 3.Καπνος γινανε.Γενικα,αυτα τα σκυλια απαιτουν ξεχωριστη αντιμετωπιση.Πρεπει να το ξερεις καλα αυτο πριν αποκτησεις ενα.Θελει ειδικη φροντιδα και συγκεκριμενη συμπεριφορα.Αν ομως εισαι συνεπης,στο ανταποδιδουν και με το παραπανω (με την οικογενεια μου εχει τρελο δεσιμο η "μικρη")

3 φορες το μηνα ε?Εγω την κανω μια.Τα θηλυκα δεν εχουν και τοσο μεγαλο τριχωμα σαν τα αρσενικα.Αλλα η φαση του χτενισματος ειναι η αγαπημενη της

Storm1973
05-04-2011, 22:21
Όποιος πάει να μπεί στο σπίτι τον έφαγε.
Έξω δεν πειράζει κανέναν.Και είναι πολύ καλος με τα παιδιά.
Αλλά με άλλο σκυλί εκτός της Ήρας υπάρχει πρόβλημα.
Το χτένισμα είναι ζόρι αλλά είναι και ωραία αυτά τα σκυλιά όταν είναι περιποιημένη η τρίχα

peter
05-04-2011, 23:15
Εμένα την ημέρα του αποκλεισμού από την σιέννα πέθανε και ο σκύλος μου

Dude
05-04-2011, 23:25
Πώ κατραπακιά... Σε νιώθω.

Υ.Γ. Να και η δικιά μου ο κοπρομπίγκλαρος...

Eleni7
05-04-2011, 23:26
Κουκλα ειναι.Εχει πολυ ωραια ματακια

zouparos
05-04-2011, 23:51
Εμένα την ημέρα του αποκλεισμού από την σιέννα πέθανε και ο σκύλος μου

συγγνωμη αλλα οταν το διαβασα κόντεψα να πέσω απ'τη καρεκλα απ'τα γελια
δε ξερω γιατι:eek:

zouparos
05-04-2011, 23:52
οφ τόπικ
αυτό είναι λιοντάρι


αχαχαχαχα καλόοο!

Storm1973
06-04-2011, 23:49
Ωραία σκυλιά είναι και αυτά τα Μάλαμουτ Αλάσκας.
http://images03.olx.ie/ui/8/55/85/1282205201_114605085_1-Pictures-of--Gentle-Giant-Alaskan-Malamutes-puppies-available-now-1282205201.jpg

Yπάρχει ένα εκτροφείο στην Ουάσινγκτον με γιγαντόσωμα Μάλαμουτ.
10.000 $ ξεκινάνε τα κουτάβια.Αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

8rilos!!!
06-04-2011, 23:50
Ωραία σκυλιά είναι και αυτά τα Μάλαμουτ Αλάσκας.
http://images03.olx.ie/ui/8/55/85/1282205201_114605085_1-Pictures-of--Gentle-Giant-Alaskan-Malamutes-puppies-available-now-1282205201.jpg

Yπάρχει ένα εκτροφείο στην Ουάσινγκτον με γιγαντόσωμα Μάλαμουτ.
10.000 $ ξεκινάνε τα κουτάβια.Αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

εχεις ενα κολλημα με τα σκυλια-αρκουδες; :p:p (πλακιζω)

Storm1973
06-04-2011, 23:52
εχεις ενα κολλημα με τα σκυλια-αρκουδες; :p:p (πλακιζω)

Όχι έχεις δίκιο είναι αλήθεια μου αρέσουν τα σκυλιά θηρία.

Storm1973
06-04-2011, 23:58
Είχα προσπαθήσει να πάρω κουτάβι απο το τέρας της Ρωσίας αλλα 20.000 κουτάβι πήγαινε πολλά.Το συγκεκριμένο σκυλί είναι πολύ γνωσtό για όσους ασχολούνται με μεγάλες ράτσες.Πρωταθλητής Ρωσιάς.
Αυτός είναι Ποιμενικός Κεντρικής Ασιας.Μοιάζει με τον Ποιμενικό Καυκάσου αλλά είναι με κοντή τρίχα και του κόβουν την ουρά στα 2/3.
125 κιλά είναι ο buldozer.
Κοιτάχτε σκύλο.
http://i47.tinypic.com/5v9e8.jpg

Red Unity
07-04-2011, 01:49
του κόβουν την ουρά στα 2/3.
γιατί?

πωπω μη βάζετε τιμές στα σκυλιά, τι πάει να πει ότι πληρώνεις παίρνεις; έλεος.
και τι διαφορά έχει ένα σκυλί θηρίο από ένα μικροσκοπικό και "κοστολογείται" (...) πιο πολύ, πέρα από το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το όμορφο;

Storm1973
07-04-2011, 02:02
γιατί?

πωπω μη βάζετε τιμές στα σκυλιά, τι πάει να πει ότι πληρώνεις παίρνεις; έλεος.
και τι διαφορά έχει ένα σκυλί θηρίο από ένα μικροσκοπικό και "κοστολογείται" (...) πιο πολύ, πέρα από το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το όμορφο;

tίποτα.Υπάρχει σκυλί Γιορκσάιρ πού μπορείς να το πληρώσεις επίσης 7000 η 8000 Ευρω.
Απλά έχει να κάνει με τα αίματα,πρωταθλητές σε εκθέσεις μορφολογίας και τα λοιπά.
Σκυλιά όπως τα παρα πάνω αν δεν χρυσόπληρώσει κάποιος δεν παίρνει.Και πίστεψε με υπάρχουν αρκετοί που χρυσοπληρώνουν.
Μπορείς να βρείς και με 1500 Ευρώ.Δεν θα είναι το ίδιο όμως σαν μορφολογία με ένα διακεριθέντα σκύλο σε μορφολογία.Επιλογές είναι αυτές.
Αν πάτε ποτέ σε εκθέσεις σκυλών όλα αυτά που λέω είναι φυσιολογικά.
Δεν θεωρώ ότι χρυσολήρωσα τον σκυλο μου τον αρσενικό τον Δία.4000 ευρώ τον πήρα και με άκρη.Ο Παππούς του ήταν τριίτος στην Ρωσία.Αυτό ακριβώς πληρώνεις τα αίματα.Μπορούσε να μου στοίχιζε 2000-3000 ευρω παραπάνω.

Επίσης αγάπαω τα σκυλιά γενικότερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα οποιοδήποτε σκυλί η οποιαδήποτε ράτσα.
Μου αρέσουν κάποια συγκεκριμένα.Όπως σε όλους.Ο καθένας μπορεί να επιλέξει ένα μικρό η ένα μεγάλο η ένα αδέσποτο και μπράβο του.

Dude
07-04-2011, 03:34
Εντάξει, καταλαβαίνω την επιθυμία κάποιου να έχει την τάδε ράτσα κλπ... άλλωστε όλα σκυλιά είναι (δηλ. κυριολεκτικά οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου), και το καθένα με δικό του χαρακτήρα. Παρόλα αυτά η πιο ωραία φάση για μένα είναι να ανοίξεις την πόρτα σου σε ένα αδέσποτο, και στην πορεία όλα γίνονται από μόνα τους.

zouparos
07-04-2011, 04:08
εγώ είχα ενα σκυλο στο χωριό μπάσταρδο και στις ελιές το φώναζα 5 ώρες και @@. εξαφανισμένο. λιζα λιζα λιζα λιζα τπτ...στ @@ της.
μόλις ερχόταν η ώρα του φαγητου και φώναζα μέσα στο πουθενά λίζα φαϊ άκουγα ενα ποδοβολητό λες κ ερχόταν ο ξέρξης. αχαχαχα

άσχετο αλλα το θυμηθηκα:p

johny b
07-04-2011, 04:43
Εντάξει, καταλαβαίνω την επιθυμία κάποιου να έχει την τάδε ράτσα κλπ... άλλωστε όλα σκυλιά είναι (δηλ. κυριολεκτικά οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου), και το καθένα με δικό του χαρακτήρα. Παρόλα αυτά η πιο ωραία φάση για μένα είναι να ανοίξεις την πόρτα σου σε ένα αδέσποτο, και στην πορεία όλα γίνονται από μόνα τους.

Πες τα!
Ανοίγεις την πόρτα, περνάτε στο σαλόνι, κερνάς ένα ποτό,
βάζεις λίγο μουσικούλα, χαμηλώνεις τα φώτα,
τα υπόλοιπα γίνονται από μόνα τους.
Πόσα σκυλιά δεν έχω πάρει έτσι...

vargas
07-04-2011, 10:53
Εμενα παντως κ τα 2 εχουν τρελο γελιο . Τα εχω κ τα 2 στο εξοχικο μου στο λουτρακι , ειναι 7 στρεμματα κ τρεχουν πανω κατω , δε περιοριζονται . Ουτε μια ωρα δεν ειμαι μακρια πηγαινω 2-3 φορες την βδομαδα ανετα . Το τριημερο της καθαρας δευτερας ειχα παει πατρα , κ στο γυρισμο ειπα να κοιμηθω λουτρακι κ να παω δουλεια τριτη πρωι . Εκεινο το βραδυ ειχε αρκετο κρυο κ ειπα να τα βαλω μεσα .Αραξανε μπροστα απο το τζακι κ ρεκλα ...Κατα τις 3-4 τα ξημερωματα πηγα στην κουζινα να πιω λιγο νερο κ αντικρυσα το εκπληκτικο θεαμα .... ο ενας ειχε πιασει τον ενα καναπε κ ο αλλος τον αλλο ...Ξυπνησε ο λυκος , κ με κοιταξε μ ενα υφος ....σαν να μου λεγε ξεηασε το δεν κατεβαινω απο δω ...κ φυσικα ξανακοιμηθηκε ...:p

Storm1973
07-04-2011, 17:32
Εντάξει, καταλαβαίνω την επιθυμία κάποιου να έχει την τάδε ράτσα κλπ... άλλωστε όλα σκυλιά είναι (δηλ. κυριολεκτικά οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου), και το καθένα με δικό του χαρακτήρα. Παρόλα αυτά η πιο ωραία φάση για μένα είναι να ανοίξεις την πόρτα σου σε ένα αδέσποτο, και στην πορεία όλα γίνονται από μόνα τους.

Ακριβώς όπως το είπες επιθυμία.Αδέσποτα πάντως έχω βοηθήσει άσχετα αν τελικά δεν τα κράτησα ο ίδιος.

Storm1973
07-04-2011, 17:37
έχετε ξανα δεί τόσο μεγάλο λύκο?Σκυλιά έχω δει μεγαλύτερα τετοιο Λύκο όχι.
http://www.huntandtell.com/wp-content/uploads/2009/06/bigbadwolf.jpg
http://www.huntandtell.com/2009/06/18/huge-wolf/

μιγάδας
07-04-2011, 23:43
ρε στορμ, απο το τουάιλάιτ και το αντεργουορλντ τις ανεβαζεις τις εικονες;;

redfan
08-04-2011, 00:13
εγω προτιμω τις γατουλες..η δικια μου ειναι πολυ γλυκουλα και παιχνιδιαρα.
http://img685.imageshack.us/img685/592/ariesligercubherculespi.jpg (http://img685.imageshack.us/i/ariesligercubherculespi.jpg/)

johny b
08-04-2011, 00:30
Ξέρεις ότι αυτό το Λάηγκερ το είχα γουόλπέηπερ κάποτε. Αλλά ανφάς να φαίνεται η τεράστια μοσχαροκεφαλή του

vargas
08-04-2011, 11:54
liger ftw..

Storm1973
12-04-2011, 23:24
Πάντα είχα την απορεία αν το Λιοντάρι είναι δυνατότερο από την Τίγρη.Στο discovery βγάλαν το λιοντάρι αλλά άλλοι ειδικοί λένε Τίγρη.Μου φαίνεται πώς η Τίγρη της Σιβηρίας είναι ο πιο δυνατός αίλουρος.

Στα σκυλιά πάντως κατα την άποψη μου τα δυνατότερα είναι μεταξύ
Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας,Ποιμενικός Καυκάσου και Κάνγκαλ.Ίσως και το σπάνιο Μπούλι Κούτα να ακολουθεί.

johny b
12-04-2011, 23:31
Πάντα είχα την απορεία αν το Λιοντάρι είναι δυνατότερο από την Τίγρη.Στο discovery βγάλαν το λοιντάρι αλλά άλλοι ειδικοί λένε Τίγρη.
Στα σκυλιά πάντως κατα την άποψη μου τα δυνατότερα είναι μεταξύ
Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας,Ποιμενικός Καυκάσου και Κάνγκαλ.Ίσως και το σπάνιο Μπούλι Κούτα να ακολουθεί.

Δεν υπάρχει σύγκριση.
Η τίγρι είναι μεγαλύτερη, πιο βαριά και πιο αλτική επειδή κυνηγάει μόνη της.
Ο Λέων κοπροσκυλιάζει όλη μέρα και περιμένει το φαϊ στο πιάτο απ'τις γυναίκες.
Το ντισκόβερυ σ'αυτές τις "μονομαχίες" κάνει ανάλυση Μανουσέλη.
Σε μια απ'αυτές και καλά ο θαλάσσιος λέων καρφώνει την πολική αρκούδα στο μαλακό υπογάστριο και τη σκοτώνει. Τώρα αν δεις πραγματικό ντοκυμαντέρ η άρκτος συνήθως προκαλεί στο λέοντα ότι ο Σεχίδης στο σόι του.

Storm1973
12-04-2011, 23:35
Δεν υπάρχει σύγκριση.
Η τίγρι είναι μεγαλύτερη, πιο βαριά και πιο αλτική επειδή κυνηγάει μόνη της.
Ο Λέων κοπροσκυλιάζει όλη μέρα και περιμένει το φαϊ στο πιάτο απ'τις γυναίκες.
Το ντισκόβερυ σ'αυτές τις "μονομαχίες" κάνει ανάλυση Μανουσέλη.
Σε μια απ'αυτές και καλά ο θαλάσσιος λέων καρφώνει την πολική αρκούδα στο μαλακό υπογάστριο και τη σκοτώνει. Τώρα αν δεις πραγματικό ντοκυμαντέρ η άρκτος συνήθως προκαλεί στο λέοντα ότι ο Σεχίδης στο σόι του.

Στο Discovery φτιάξαν αυτή την μάχη με κομπιούτερ βάζοντας κάτω δεδομένα.Προσπαθώ να βρώ χρόνια μια κανονική μάχη μεταξύ των δύο αλλά μάταια.Έγω τίγρη λέω αλλά και το αρσενικό λιοντάρι είναι ζώρικο.Βουτάει τις ύαινες σαν κουτάβια.Και η ύαινα δεν είναι παίξε γέλασε.Εχει κάτι σαγώνια γαμησέ τα.

Storm1973
12-04-2011, 23:39
ρε στορμ, απο το τουάιλάιτ και το αντεργουορλντ τις ανεβαζεις τις εικονες;;

Αυτός ο Λύκος παρα είναι μεγάλος.Πραγματικά θα έπαιρνα όρκο ότι είναι ψεύτικη η φωτογραφία αλλά όλα φαίνεται να είναι αληθινό.

TT7
12-04-2011, 23:40
Ειναι αληθεια οτι το αρσενικο λιονταρι κυνηγαει μονο οταν ψοφαει απο την πεινα και η αναζητηση τροφης ειναι κυριως θεμα των θηλυκων...

Το θεμα ειναι οτι αμα βγει την εβαψε για τα καλα οποιο αμοιρο πλασμα πεσει στον δρομο του...

johny b
12-04-2011, 23:41
Eίναι κοντή μωρέ η ύαινα. Υπάρχει μις ματς. Αν δεν είναι δυο τρεις μαζί να ντουμπλάρουν τις καρφώνει άνετα ο Λέων
Με λύπη μου, επειδή οι τίγρεις είναι όντα ύπουλα και δεν τις πάω, σου λέω ότι κερδίζει χαλαρά ο ασιατικός γατόπαρδος.
Τώρα κανονική μάχη δεν θα βρεις διότι τα χωρίζει μια ήπειρος τα δύο είδη. Σε κάτι ζωολογικούς κήπους είναι κάποιοι καθυστερημένοι Νοτιοασιάτες που τσινάνε τις γάτες να τσακωθούν αλλά δεν είναι φυσικό το αποτέλεσμα.
Άσε που συνήθως είναι στημένο το παιχνίδι. Έχω δει ματς που όταν το 'βαλε κάτω το λιοντάρι η τίγρι την πυροβόλησε ένας "φύλακας".

Storm1973
12-04-2011, 23:45
eίναι κοντή μωρέ η ύαινα. Υπάρχει μις ματς. Αν δεν είναι δυο τρεις μαζί να ντουμπλάρουν τις καρφώνει άνετα ο Λέων
Με λύπη μου, επειδή οι τίγρεις είναι όντα ύπουλα και δεν τις πάω, σου λέω ότι κερδίζει χαλαρά ο ασιατικός γατόπαρδος.
Τώρα κανονική μάχη δεν θα βρεις διότι τα χωρίζει μια ήπειρος τα δύο είδη. Σε κάτι ζωολογικούς κήπους είναι κάποιοι καθυστερημένοι Νοτιοασιάτες που τσινάνε τις γάτες να τσακωθούν αλλά δεν είναι φυσικό το αποτέλεσμα.
Άσε που συνήθως είναι στημένο το παιχνίδι. Έχω δει ματς που όταν το 'βαλε κάτω το λιοντάρι η τίγρι την πυροβόλησε ένας "φύλακας".

Εγώ την πάω την Τίγρη.Χαλαρά κερδίζει μια μάχη με Αρσενικό λιοντάρι?
Έιχα δεί ένα ντοκυμαντέρ και υπάρχουν Λιοντάρια και στην Ασία.Λίγα αλλά υπάρχουν.Όντως Τίγρη δεν υπάρχει στην Αφρική.

johny b
12-04-2011, 23:49
Ειναι αληθεια οτι το αρσενικο λιονταρι κυνηγαει μονο οταν ψοφαει απο την πεινα και η αναζητηση τροφης ειναι κυριως θεμα των θηλυκων...

Το θεμα ειναι οτι αμα βγει την εβαψε για τα καλα οποιο αμοιρο πλασμα πεσει στον δρομο του...

Ο Λέων είναι ο νταβατζής του ζωικού βασιλείου.
Κάθεται, κοιμάται 15 ώρες τη μέρα.
Στέλνει τα θηλυκά να φέρουν φαϊ.
Τις παίρνει όποτε θέλει.
Κι αν εμφανιστεί κανένας ανταγωνιστής πρέπει να τις "προστατεύσει",
το τομάρι του δηλαδή γιατί αν του πάρει τις γκόμενες ο άλλος θα
πρέπει να κυνηγάει μόνο του το κοπρόσκυλο μετά.
Ακόμα και στη φύση ο άντρας είναι ένα εγωιστικό γουρούνι

zouparos
12-04-2011, 23:54
ποιο ειναι το αναπηρο εγκεφαλικα ζωο που γκαστρωνεται το ρσενικο??
Ποιο ειναι να το αφανησουμε απ'το πλανητακο μας??

Και αυτη η αραχνη πρεπει να γαμηθει. που μόλις την υπογράφει το ρσενικό τον καθαρίζει μετά.

ΤΙΝΑΦΤΑΡΕ...Να λέμε και φχαριστώ δηλαδής?

johny b
12-04-2011, 23:54
Εγώ την πάω την Τίγρη.Χαλαρά κερδίζει μια μάχη με Αρσενικό λιοντάρι?
Έιχα δεί ένα ντοκυμαντέρ και υπάρχουν Λιοντάρια και στην Ασία.Λίγα αλλά υπάρχουν.Όντως Τίγρη δεν υπάρχει στην Αφρική.

Υπάρχει στη Ρουάντα. Αλλά είναι ψιλομπασμένη. Αντί να την πετάξουν στον καιάδα οι άλλες την έστειλαν στην Αφρική.
Χαλαρά δεν το παίρνει το λιοντάρι γιατί έχει τη λεοντή και καλύπτει το σβέρκο του. Αλλά με βάσει τα σωματομετρικά τους χαρακτηριστικά αν δεν παίξει πουστιά ο λεών θα χάσει. Αν τυχόν δε βρεθεί στη Σιβηρία που οι τίγρεις είναι σα Σινούκ καλύτερα να αυτοκτονήσει

ποιο ειναι το αναπηρο εγκεφαλικα ζωο που γκαστρωνεται το ρσενικο??
Ποιο ειναι να το αφανησουμε απ'το πλανητακο μας??

Και αυτη η αραχνη πρεπει να γαμηθει. που μόλις την υπογράφει το ρσενικό τον καθαρίζει μετά.

ΤΙΝΑΦΤΑΡΕ...Να λέμε και φχαριστώ δηλαδής?

Ο ιππόκαμπος δεν είναι ρε?
Μόλις όμως του μυρίσει κάτι τρέχει το θηλυκό μέσα στη νύχτα για κοκορέτσι

zouparos
12-04-2011, 23:58
τι ιπποκαμπος ρε. εγω τον ιπποποταμο ξερω!

johny b
13-04-2011, 00:02
τι ιπποκαμπος ρε. εγω τον ιπποποταμο ξερω!

Άλλαξέ το σε Ευλάμπιος Μαντέκας
Τώρα που βλέπω το ιπποπόταμος, σε ποιό διάολο θύμισε άλογο αυτο το τέρας και το έβγαλε έτσι.

KonTaz
13-04-2011, 01:56
H τίγρη είναι 300+κιλά και πηδάει άνετα 2 μέτρα(αν δεν κάνω λάθος)
Ο λέων ο κακομοίρης δεν πηδάει εφημερίδα

redfan
13-04-2011, 03:59
οντως η τιγρης πρεπει να το εχει το λιονταρι(το ντοκιμαντερ για τον πεο δεν το συζηταμε) αλλα αν ζουσαν στο ιδιο μερος η τιγρης θα ειχε το προβλημα,αφου τα λιονταρια ζουν σε αγελες και οι τιγρεις μοναχες,οποτε θα ηταν αδυνατο να κερδισουν καποια περιοχη να κανουν κουμαντο αυτες.
το αλογακι της παναγιας αποκεφαλιζει το αρσενικο την ωρα που την "κανονιζει".Ετσι μαλιστα τον βοηθαει να τελειωσει(χωρις κεφαλι)!Οτι να ναι!!

*GrimReaper*
13-04-2011, 04:14
τι ιπποκαμπος ρε. εγω τον ιπποποταμο ξερω!

7UMdrr7j8Vo

TT7
13-04-2011, 04:23
http://www.lairweb.org.nz/tiger/conflict.html

Eιναι 14 σελιδες για οποιον εχει ορεξη να καει......

Storm1973
13-04-2011, 23:31
Για πείτε πιστευέτε υπάρχουν σκυλιά που μπορούν να σκοτώσουν Λύκο ένα με ένα?Ποιός ξέρει την απάντηση για να δώ.

Storm1973
13-04-2011, 23:39
http://agiesha.blogas.lt/files/2010/10/s45652.jpg
Μπούλυ Κούτα η αλλιώς Μαστίφ του Πακιστάν.

*GrimReaper*
13-04-2011, 23:39
ανετα ρε...εχω δει και σχετικα βιντεακια...τον λυκο της φωτογραφιας που ειχες βαλει ομως με τπτ :p

Storm1973
13-04-2011, 23:43
ανετα ρε...εχω δει και σχετικα βιντεακια...τον λυκο της φωτογραφιας που ειχες βαλει ομως με τπτ :p

Τι ράτσες έχεις δεί να κατατροπώνουν Λύκο?
Αυτός στην φωτογραφία έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο και κάθε στάνταρ των Λύκων σε μέγεθος.Είναι σαν να βλέπεις μια τίγρη 400 κιλά.

*GrimReaper*
13-04-2011, 23:56
Τι ράτσες έχεις δεί να κατατροπώνουν Λύκο?

illyrian shepherd κυριως αλλα εχω δει και πιτμπουλ. Βσκ νομιζω αρκετα σκυλια μπορουν να τα βαλουν με λυκο...

επισης ξερω για το κυνηγι λυκων οτι γινοταν με διαφορα σκυλια...borzoi,staghound,deerhounds αλλα αυτα τα σκυλια μου φαινονται πολυ soft για να τα βαλουν με λυκο...λογικα μονο μυριζαν

Storm1973
14-04-2011, 00:14
illyrian shepherd κυριως αλλα εχω δει και πιτμπουλ. Βσκ νομιζω αρκετα σκυλια μπορουν να τα βαλουν με λυκο...

επισης ξερω για το κυνηγι λυκων οτι γινοταν με διαφορα σκυλια...borzoi,staghound,deerhounds αλλα αυτα τα σκυλια μου φαινονται πολυ soft για να τα βαλουν με λυκο...λογικα μονο μυριζαν

Καλά το πάς.
Το πρώτο που λές είναι το Σαρπλανίνατς.Μοιάζει με τον Ποιμενικο Καυκάσου αλλά είναι απο Γιουγκοσλαβία.
Τα ποιμενικά κεντρικής Ασίας και τα Ποιμενικα Καυκάσου είναι Λυκοπνίχτες.Αυτή είναι η δουλειά τους.Να προστατεύουν τα κοπάδια απο Λύκους και αρκούδες.

Όσο αφορά τα Πίτμπουλ.Έχω δεί γκρίζο Λύκο σε αιχμαλωσία σε βίντεο να του πετάνε Πίτμπουλ οι μαλάκες οι ιδιοκτήτες σε κλουβί και να το κάνει κομμάτια.
Αν ο Ρώσος εκτροφέας δεί τον Ποιμενικό Καυκάσου η τον Κεντρικής Ασίας να χάνει από Λύκο το σκυλί θεωρείται άχρηστο.Σπάνιο βέβαια.
Σκυλιά που αποδεδειγμένα κατατροπώνουν σχεδόν πάντα Λύκο είναι τα
Central Asian Ovcharka
Caucasian Ovcharka
Sarplaninac
Kangal

Tα άλλα που λές εσύ τα Μπορζόι πάνε πολλά μαζί ένα με ένα θα τα κόψει στα δύο Λύκος.

Δίνω τύχη και τον Ντόγκο Αρζεντίνο χωρίς να ξέρω κάτι απλά στην Αμερική έχω δεί να κυνηγάνε Πούμα και Κάπρους 300 κιλά.Βέβαια τα νύχια του Πούμα ξυλώνουν μάτια.
Θα ψάξω να βρώ ένα βίντεο με πούμα που μου είχαν στείλει και αν επιτρέπουν τα παιδιά το βάζω.

tc-g6
14-04-2011, 11:35
εχω ακουσει οτι και ο ελληνικος ποιημενικος μπορει να σκοτωσει λυκο, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν μπορει να το κανει μονος του ή με την αγελη. εχεις ιδεα storm?

Storm1973
14-04-2011, 15:32
εχω ακουσει οτι και ο ελληνικος ποιημενικος μπορει να σκοτωσει λυκο, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν μπορει να το κανει μονος του ή με την αγελη. εχεις ιδεα storm?

Πιστεύω ότι μπορεί αλλά με μικρότερο ποσοστο επιτυχίας.Λόγω μεγέθους.Ο Ελληνικός Ποιμενικός είναι δυνατό σκυλί αλλά δεν έχει το μέγεθος του Καύκασου η του Κεντρικού Ασιας που τους δίνει πλεονέκτημα ενάντι στον Λυκο.

Nα και ένα βίντεο με Ντόγκο Αρζεντίνο και Πούμα.
http://www.youtube.com/verify_age?next_url=http%3A//www.youtube.com/watch%3Fv%3D5x-11SAkzTg

tmac
11-06-2011, 02:30
ρε μου πηρανε σκυλακι για δωρο,αφηστε εμπλεξα,αλλα γουσταρω κιολας ενταξη..
ειναι westle terie γνησιος οποιος ξερει απο σκυλακια μπορει να χρειαστω τις γνωσεις του..
βοηθεια συνγαυροι :)
πλακα κανω τα εχω ολα υπο ελενχο....νομιζω.....

http://img17.imageshack.us/img17/548/snapshot201106118.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/17/snapshot201106118.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

standby25
11-06-2011, 03:26
west highland terrier θα εννοεις : P,αρσενικο η θυληκο?...να το χαιρεσαι οπως κ να χει κ καλα κουραγια στις αρχες

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=18384 εδω ειναι οι 10 εξυπνοτερες ρατσες σκυλιων συμφωνα στανελυ κορεν,για την εγκυροτητα της λιστας με προβληματιζει που δεν εχει καν μες τα 80 τα τζακ ρασελ τερριε,σωστα μαντεψατε εχω ενα τετοιο,παντως σαν μορφες κ σε γελιο που βγαζουν ειναι τοπ οφ δε τοπ

tmac
11-06-2011, 17:24
west highland terrier θα εννοεις : P,αρσενικο η θυληκο?...να το χαιρεσαι οπως κ να χει κ καλα κουραγια στις αρχες

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=18384 εδω ειναι οι 10 εξυπνοτερες ρατσες σκυλιων συμφωνα στανελυ κορεν,για την εγκυροτητα της λιστας με προβληματιζει που δεν εχει καν μες τα 80 τα τζακ ρασελ τερριε,σωστα μαντεψατε εχω ενα τετοιο,παντως σαν μορφες κ σε γελιο που βγαζουν ειναι τοπ οφ δε τοπ

σε ευχαριστω ναι τετοιο ειναι,σαν του οβελιξ :D
αρσενικο ειναι...
εχεις τζακ ρασελ??ναι ειναι πολυ φατσες αυτα!!!
πως τη παλευεις ομως δεν καθονται στο κολο τους αυτα ειναι υπερδραστηρια νομιζω!!εκτος αν εχεις μεγαλη αυλη οποτε οκ!! ;)

Eleni7
11-06-2011, 17:46
Τρελη φατσουλα ο μαγκας!Ιντεφιξ να τον φωναζεις χεχεχεχε

tmac
11-06-2011, 18:08
Τρελη φατσουλα ο μαγκας!Ιντεφιξ να τον φωναζεις χεχεχεχε

ναι ετσι τον φωναζα τη πρωτη μερα αλλα δεν αρεσε σε κανενα και μου τη λεγανε,γι αυτο και εγω το κρατησα!!! :D
τωρα μου μενει να παρω μερικα κιλακια και ειμαι ετοιμος οβελιξ!!!

http://i443.photobucket.com/albums/qq152/tasosker/obelix.jpg?t=1236335436

standby25
11-06-2011, 19:04
Ναι μια τζακ ρασελινα μακρυτριχη...εχω μια μεγαλη αυλη και καπως τα κουτσοβγαζω περα αν κ εχω θυμηθει τα εφηβικα νιατα μου στο τρεξιμο που ριχνω μαζι της 1 χρονο
εδω κ 2 μηνες βεβαια δεν την προλαβαινω με την καμια αν ριξουμε σοβαρο σπριντ κ αργος δεν ειμαι,περιπτωσαρα μεγαλη κ πανεξυπνη οσο δεν παει...ειναι ακριβως οτι πρεπει οταν θες χαρακτηριστικα μεγαλου σκυλιου σε μικρο σωμα αρκει να εχεις χωρο να γυμναζεται γιατι πεφτει σε χειροτερη καταθλιψη απο την βροχοπουλου οταν χωριζει

tc-g6
13-06-2011, 16:04
εγω παντως μετα απο 3 μηνες με ενα γαλλικο μπουλντογκ νομιζω οτι θα αρχισω να κοιμαμαι σε παγκακια.

αφενος οταν ειναι ξυπνιος κατι κουμπωνει και εκει που αραζουμε αρχιζει ξαφνικα να τρεχει σαν δαιμονας πανω κατω μεσα στο σπιτι και εφετερου οταν κοιμαται κανει σαν τρακτερ!

τουλαχιστον ακουει τις βασικες εντολες...

zouparos
13-06-2011, 22:43
ναι ενώ εσύ πας πίσω!! αχαχαχα
Κομπρεσέρ

τσίμπα
http://www.discountpharma.gr/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/a/s/asonor_030221_1.jpg

deninho
14-06-2011, 14:57
Πρωτομαγιά:
http://i.imgur.com/hlwEC.jpg

Τώρα (σχεδόν 3 μηνών):
http://i.imgur.com/ovpae.jpg

φυσικά, δεν ξέρουμε από τι διασταυρώσεις έχει βγει ετούτο. Απ'ότι μας λέει ο κτηνίατρος, πάντως, θα γίνει τεράστιος.

ΥΓ Η πρώτη -η ωραία :P- είναι δική μου, τη δεύτερη μου την έστειλαν.

ΥΓ2 Ο σαχλαμάρας, όταν ήταν 1,5 μήνα έφευγε από το τσιμέντο και πήγαινε να κατουρήσει στο χώμα. Τώρα κατουράει όπου βρει? ακόμη κι αν τον έχεις αγκαλιά...

tc-g6
14-06-2011, 16:34
επος ο σκυλος! απιστευτη φατσα! αυτο με το κατουρημα να το προσεξεις ομως.

εμενα την πρωτη φορα που τα εκανε στο χαλι ξαναρθαν οι γερμανοι, επεβαλα στατιωτικο νομο. νομιζω οτι αυτες τις φωνες θα τις θυμαται για καιρο.

το τελευταιο του κατορθωμα ειναι οτι αραζει στην πλατη του καναπε, κανει το αγριοκατσικο ο μουλος.
πρεπει παντως να βρω τι κουμπωνει, τι πραμα παιρνει και απο που. βαραει κατι σπιντες που ο κεντερης μπροστα του δειχνει χελωνα...

Eleni7
21-07-2011, 17:24
Αχου,τα μωρα μου κοιμουνται!

282

koro
21-10-2011, 19:20
Είχα προσπαθήσει να πάρω κουτάβι απο το τέρας της Ρωσίας αλλα 20.000 κουτάβι πήγαινε πολλά.Το συγκεκριμένο σκυλί είναι πολύ γνωσtό για όσους ασχολούνται με μεγάλες ράτσες.Πρωταθλητής Ρωσιάς.
Αυτός είναι Ποιμενικός Κεντρικής Ασιας.Μοιάζει με τον Ποιμενικό Καυκάσου αλλά είναι με κοντή τρίχα και του κόβουν την ουρά στα 2/3.
125 κιλά είναι ο buldozer.
Κοιτάχτε σκύλο.
http://i47.tinypic.com/5v9e8.jpg

Καλησπερα storm 1973,ειμαι καινουργιος στο forum οποτε και σας χαιρετω ολους.Μου εκανε εντυπωση που περιγραφεις καποια πραγματα για καποιες ρατσες σκυλων και θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.Πρωτον αν ακομα ενδιαφερεσαι για το dogo argentino ακομα? Δευτερον πως κατορθωσες να φθασεις τον ελληνικο ποιμενικο 70 κιλα και τον καυκασιο 102-5 ?Τριτον βρισκεσαι Αθηνα-Αττικη αν σου βρω argentino για να το δεις?,και τεταρτον ποσο κατα την εκτιμηση σου μινιμουν χωρου θελει ενα Καυκασου η Κεντρικης Ασιας? Κλεινωντας να σου πω πως εγω εχω αρσενικο 2 ετων ελληνικο ποιμενικο και τον εχω σε ενα χωρο γυρω στα 170-200 τερ.μετρα.Μην με παρεξηγησεις για ολες τις παραπανω ερωτησεις απο καθαρο ενδιαφερον και προσωπικη μου γνωση ρωταω.Ευχαριστω.

tt7
27-07-2012, 03:29
Ποιος βλέπει το Dog Whisperer με τον Cesar Milan...Τα σπάει ο τύπος !!!

redglove
27-07-2012, 05:31
Ποιος βλέπει το Dog Whisperer με τον Cesar Milan...Τα σπάει ο τύπος !!!

Ωραίος τύπος όντως, το έβλεπα όσο ήμουνα Αθήνα.

air josh
27-07-2012, 13:04
Αυτος ειναι σκυλος σε σωμα ανθρωπου.Το πως τα χειριζεσαι και καταλαβαινει τη ψυχολογια τους ειναι εκτος λογικης

stamos937
27-07-2012, 13:32
Η αγαπημενη μου εκπομπη μετα τα αθλητικα εχω μαθει παρα πολλα

tt7
27-07-2012, 14:08
Κοιτούσα στοιχεία για την εκπομπή του...Μιλάμε έχει 11 μύρια μέσο όρο viewers...

Φανταστείτε ότι το Game of Thrones έχει 3 μύρια μέσο όρο περίπου......

Τελευταία σεζόν φέτος η 9η....

dora7
31-08-2012, 19:55
Μεχρι τωρα απλά αγαπουσα τα σκυλια αλλα ουτε που τα αγγιζα...μεχρι πριν 10 μερες που καποιο κτηνος που θέλει να λέγεται "ανθρωπος" πέταξε ενα κουταβακι σε μια σακουλα στα σκουπιδια στην Ευβοια όπου ημουν διακοπες...το βρηκαμε στο παρα πεντε, θα το εκανε λιωμα το σκουπιδιαρικο...δυστυχως κανεις δεν το ηθελε κι ετσι μπηκε ο Sniff στη ζωή μας κι εμεινε...

καμαρωστε το καμαρι μου, ειναι ημιαιμο κυνηγετικο, 2 μηνων....

Eleni7
31-08-2012, 20:08
Πωπω φατσονι!!!!

dora7
31-08-2012, 20:10
Ελένη μου ειναι ΓΛΥΚΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

deninho
31-08-2012, 20:13
Απίστευτη παρέα το σκυλί :) τώρα που φεύγω από Κεφαλονιά, ο κύριος λόγος που με έχει πιάσει μελαγχολία είναι που ο σκυλάκος μου, θα μείνει στο νησί :/

dora7
31-08-2012, 20:15
Απίστευτη παρέα το σκυλί :) τώρα που φεύγω από Κεφαλονιά, ο κύριος λόγος που με έχει πιάσει μελαγχολία είναι που ο σκυλάκος μου, θα μείνει στο νησί :/

σιγα σιγα σε νιωθω κι εγω...βιωνω φοβερα συναισθηματα αυτη τη στιγμη γι αυτο το μωρο ....:)

dora7
17-07-2014, 20:42
Δευτερα 14-7-2014 ξημερωματα (4.30) ο Σνιφακος μας αρχισε να βηχει πολυ και να κανει εμετους συνεχεια..ο γιατρος μας ειχε κλειστο το κινητο κι ετσι μες τον πανικο μας βρηκαμε το Νοσοκομειο Ζωων Αθηνων στο Πικερμι που διανυκτέρευε και τον πηγαμε αρον αρον..ηταν εκει μία η οποια εκ των υστερων μαλλον για εκπαιδευομενη μας εκανε, τον ψηλαφησε του εκανε ακτινογραφια και διεγνωσε γαστριτιδα...του εκανε 2 ενεσεις μια για το στομαχι και μια αντιβιωση, μας εδωσε και φαρμακα για τη γαστριτιδα, μας χρεωσε 131 ευρω και φυγαμε...

ομως ο Σνιφακος χειροτερευε κι ετσι πηραμε το γιατρο μας που ηταν σε μια επιτροπη στο πικερμι και μας ειπε οτι μολις γυρισει θα τον δει αμεσως...μεχρι τις 15.30 το μεσημερι που τον ειδε ο γιατρος χασαμε 10 χρονια απο τη ζωη μας...οταν τον ειδε διεγνωσε με τη μια ιωση του ανωτερου αναπνευστικου (καμια σχεση με γαστριτιδα) του εκανε μια ηρεμιστικη ενεση και μας εδωσε φαρμακα...απο το βραδυ ο Σνιφακος αρχισε να καλυτερευει, και τωρα σχεδον δεν βηχει καθολου...

τα λεω ολα αυτα για να σας προειδοποιησω οσους ειστε Αττικη και εχετε σκυλακι, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΖΩΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΟ ΠΙΚΕΡΜΙ...

Αρρώστια
17-07-2014, 22:27
+1 για πικέρμι(δυστυχώς)

krataios75
17-07-2014, 23:13
Η εμπειρια στους κτηνιατρους ειναι το Α και το Ω. Μου φαινεται πολυ δυσκολο ομως αντι για καποια λοιμωξη του αναπνευστικου η συναδελφος στο Πικερμι να διαγνωσει γαστριτιδα. Αν μπορεις στειλε μου τις εξετασεις και τα φαρμακα που σου εδωσε η συναδελφος

dora7
18-07-2014, 01:51
ο γιατρος μας ειδε και την ακτινογραφια του, και τον εξετασε και με τη μια βρηκε τι εχει..κι αμεσως σχεδον με το που του εκανε την ηρεμιστικη ενεση βελτιωθηκε η κατασταση του...και με την αγωγη που του κανουμε σχεδον εξαφανιστηκε ο βηχας, οι εμετοι δε απο τριτη σταματησαν...απλα η κυρια αυτη ηταν ασχετη, εξαφανιζοταν καθε τρεις και λιγο και μας αφηνε να την περιμενουμε σα να μιλαγε πχ στο τηλ και να επαιρνε τη βοηθεια του κοινου στη μαντεψια...

Αρρώστια
18-07-2014, 02:04
Δώρα η συγκεκριμένη παίζει να ήταν κ η μόνη διαθέσιμη κτηνίατρος με αποτέλεσμα να κάνει τα πάντα.

dora7
18-07-2014, 13:30
Δώρα η συγκεκριμένη παίζει να ήταν κ η μόνη διαθέσιμη κτηνίατρος με αποτέλεσμα να κάνει τα πάντα.

η αληθεια ειναι οτι ηταν μονη της αλλα εκεινη την ωρα δεν ειχε αλλο περιστατικο, εκτος απο τα ζωα που νοσηλευονταν...το θεμα ειναι οτι εχοντας εμπειρια απο το γιατρο μας αυτη δεν μας επεισε οτι ξερει τι κανει απλα εκεινη την ωρα εχοντας φρικαρει με την κατασταση του Σνιφ δεχτηκαμε τη διαγνωση, θεωρωντας οτι δεν θα ειχαν μονο του νυχτα εναν ασχετο για τα επειγοντα περιστατικα...η πορεια ομως δυστυχως εδειξε αλλα...:(

*GrimReaper*
18-07-2014, 17:26
ρε, υπαρχει ρεντχουπιτης κτηνιατρος κι εσυ πας τον Σνιφακο αλλου?...Ντροπη! Μπορει να εχει αλλεργια σε αλλοθρησκους. Το 'χεις ψαξει?

deninho
08-09-2014, 17:31
https://i.imgur.com/LB8ROUc.png

μπαχαχαχαχαχαχα!!! Βλέμμα απόγνωσης!!!

Θα μπορούσε να είναι και ο βρομύλος μου :p

dora7
08-09-2014, 19:09
χαχαχχαχα ο Σνιφ με το που ακουει τη λεξη μπανιο χωνεται κατω απο το κρεββατι και μας βγαινει η ψυχη να τον βγαλουμε απο κει..και μετα τον παμε σπρωχνοντας ως την πορτα του μπανιου οπου εκει βιδωνει τα ποδια κατω και δεν μετακινειται με τιποτα οσο κι αν τον σπρωξουμε...στο τελος παει αγκαλια στη μπανιερα με το βλεμμα απογνωσης στον υπερθετικο βαθμο....:)

Lavor7
14-09-2014, 01:45
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10698558_751493608245734_4086476420339603400_n.jpg ?oh=72c15fc84501b6be5e02c39d3609b475&oe=5498F2A6

Ο Σώτος οπως φαινεται, ασχολειται με σκυλια!!!

dora7
10-12-2018, 14:33
https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/46518840_924735107724127_6708131577911574528_n.jpg ?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=336d0f5bb9acc59c365a8f3f5a071664&oe=5C942C96


Αυτη η κουκλα ειναι η Νος! ειναι η εικονικη κορουλα μας. βρισκεται στο καταφυγιο του φιλοζωικου συλλογου Τριπολης στο παραλιο αστρος! τη φροντιζουμε σαν εικονικοι γονεις μεχρι να υιοθετηθει....ειναι 3 ετων στειρωμενη και εμβολιασμενη...

αν ξερετε καποιον που θα μπορουσε να ενδιαφερεται για το κοριτσακι μας πειτε μου λαχταραμε να της βρουμε σπιτακι!

LFO
10-12-2018, 18:22
Άμα σου πω ότι διάβασα Γκος...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dora7
10-12-2018, 20:52
χαχαχαχχα αρρωστε!

redglove
16-12-2018, 05:10
Πόσο εύκολο είναι να αναλάβει κάποιος σκυλί 3 ετών; Ρωτάω όχι μόνο για τον άνθρωπο αλλά και για το σκυλί.

krataios75
16-12-2018, 10:35
Δυσκολο δεν ειναι, υπομονη χρειάζεται και αρκετος χρονος να αφιερωσεις το πρωτο διαστημα

dora7
16-12-2018, 12:22
αποφασισαμε να κανουμε μια προσπαθεια να τη δεχτει ο Σνιφ και να την υιοθετησουμε εμεις!

dio
31-07-2020, 21:56
Μέχρι τώρα (9 χρόνια δηλαδή) έδινα στον σκύλο τροφή friskies vitafit και nutrisoft. Ένας γνωστός μου είπε ότι δεν είναι καλές τροφές αυτές. Σε αυτά τα λεφτά, περίπου, έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο να κοιτάξω;

krataios75
31-07-2020, 23:02
Υπάρχουν πολλές τροφές για να επιλέξεις σยดαυτα τα χρήματα . Αν μου πεις ράτσα μπορώ να σου υποδείξω μερικές αλλά κι αυτό που έχεις ήδη επιλέξει είναι μια καλή τροφή

dio
01-08-2020, 12:09
Ένα ημίαιμο είναι, φέρνει σε γκόλντεν ριτρίβερ σε σμίκρυνση (20κ) και 9,5 ετών. Γενικά την τρώει την τροφή του (ειδικά τις nutrisoft), απλά μου έβαλε σκέψεις ο γνωστός και είπα να ρωτήσω κι αλλού να δω τι παίζει.

krataios75
01-08-2020, 14:26
Προφανώς ψάχνεις μια τροφή για mature η οποία θα έχει λιγότερη πρωτεΐνη και κάποια ιχνοστοιχεία και χονδροιτινη για την στήριξη των αρθρώσεων και γενικότερα του κινητικού συστήματος. Πριν αποφασίσεις να αλλάξεις τροφή πάρε πρώτα κάποια μικρή συσκευασία για να δεις κατά ποσο αρέσει στον σκύλο σου . Οι ακριβές τροφές είναι λιγότερο εύγευστες γιατί περιέχουν λιγότερη πρωτεΐνη και λίπος . Η γνώμη μου είναι να κρατήσεις για ένα διάστημα ακόμα την τροφή και ανάλογα με τις ανάγκες του σκύλου και αν δείξουν οι εξετάσεις κάποιο πρόβλημα τότε την αλλάζεις .

DirtySniper
01-08-2020, 16:21
πριν απο 30 χρονια
οταν ειχαμε σκυλο
ετρωγε οτι τρωγαμε

Μακαρονια με κρεας ο Ντερτυς;
Μακαρονια εμε κρεας η Κριστεν

τι mature και πρωτεινες και ιχνοστοιχεια;
Λες και θα μποντυμπιλτεριασετε καμμια μιλφ

Άγιος Πέτρος
01-08-2020, 17:39
Λες και θα μποντυμπιλτεριασετε καμμια μιλφ

για λέγε

redglove
02-08-2020, 03:14
Λες και θα μποντυμπιλτεριασετε καμμια μιλφ

για λέγε

Σου'χει ξαναδώσει συμβουλές για γυναίκα ο Ντέρτυς;