PDA

View Full Version : ΜΜΑ-Μεικτές Πολεμικές Τέχνες


Morrison
07-10-2011, 19:03
Για να δω...Υπαρχει κανεις που ασχολειται?:confused:
UFC 136 με Edgar vs Maynard και Aldo vs Florian με την ευκαιρια αυριο...

johny b
07-10-2011, 19:10
Δεν κάνει. Γαμάνε αθλητικά αλλά ως θέαμα δεν έχει νόημα. Σε 5 λεπτά έχει λήξει το παραμύθι. Ενώ μποξ βαράνε συνήθως μέχρι να τουμπανιάσουν.

Morrison
07-10-2011, 19:19
Δεν κάνει. Γαμάνε αθλητικά αλλά ως θέαμα δεν έχει νόημα. Σε 5 λεπτά έχει λήξει το παραμύθι. Ενώ μποξ βαράνε συνήθως μέχρι να τουμπανιάσουν.

Να είσαι σίγουρος ότι εδώ τουμπανιάζουν χειρότερα...:D
Αν και δεν είναι εκεί το ζητούμενο.Είναι να σου αρέσει και το σπορ.

Πάντως τα γρήγορα νοκαουτς είναι και τα πιο θεαματικά για τον πολύ κόσμο.:o

Και εγώ όμως συνήθως προτιμώ fights πιο τεχνικά που κρατάνε σε διάρκεια και έχουν και άλλα στοιχεία.
Τέτοια συνήθως συμβαίνουν σε μικρότερες κατηγορίες όπου τα early stoppages είναι πιο σπάνια...

DON
07-10-2011, 19:25
Ασχολήθηκα 1 χρόνο κάνοντας MMA και απο εκεί σκάλωσα..ειδικά με wing chun και jujitsu...θα τα πούμε αναλυτικά

johny b
07-10-2011, 19:25
Ντάξει δε συγκρίνεται ένας μποξέρ-κι ο Ρόμπινσον που λέει ο λόγος- μ'έναν Μπας Ρούντεν ας πούμε. Θα βγει νοκ άουτ στο δίλεπτο. Αλλά όσους αγώνες έχω δει, και πολύ συγκεχυμένοι είναι γιατί δύσκολα ξεχωρίζεις μετά από ένα σημείο τί παίζει και γρήγορα τελειώνουν.
Το ωραίο κομμάτι είναι το πώς ο τεχνικότερος απ'τους δύο κερδίζει σχεδόν πάντα.

Morrison
07-10-2011, 19:37
Ντάξει δε συγκρίνεται ένας μποξέρ-κι ο Ρόμπινσον που λέει ο λόγος- μ'έναν Μπας Ρούντεν ας πούμε. Θα βγει νοκ άουτ στο δίλεπτο. Αλλά όσους αγώνες έχω δει, και πολύ συγκεχυμένοι είναι γιατί δύσκολα ξεχωρίζεις μετά από ένα σημείο τί παίζει και γρήγορα τελειώνουν.
Το ωραίο κομμάτι είναι το πώς ο τεχνικότερος απ'τους δύο κερδίζει σχεδόν πάντα.

Τι εννοείς συγκεχυμένοι?

Συνήθως κάποιος πλεονεκτεί κάπου(ας πούμε στο έδαφος)και κάποιος κάπου άλλου(ας πούμε στο stand up).O καθένας προσπαθεί να πάει το fight εκεί που πιστεύει ότι πλεονεκτεί.Εντάξει όσο περνούν τα χρόνια εμφανίζονται όλο και πιο καθαροί mmartists και δεν γίνεται τόσο στιλ vs στιλ όπως παλιά.Αλλά και πάλι...
Γενικότερα η επιλογή gameplan έχει μεγάλη σημασία και φυσικά η καλή εφαρμογή του.

johny b
07-10-2011, 19:44
Ως θεατής εννοώ ότι δεν έχεις την επαφή και την κατανόηση του τί γίνεται όσο την έχεις στο μποξ. Απ'τη μια στιγμή στην άλλη γυρίζει τούμπα το ματς από ένα χέρι ή μια λαβή που δεν την πήρες χαμπάρι.

Morrison
07-10-2011, 19:51
Ως θεατής εννοώ ότι δεν έχεις την επαφή και την κατανόηση του τί γίνεται όσο την έχεις στο μποξ. Απ'τη μια στιγμή στην άλλη γυρίζει τούμπα το ματς από ένα χέρι ή μια λαβή που δεν την πήρες χαμπάρι.

Κατάλαβα.

Συνήθως στο έδαφος συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
Χρειάζεται και ένα εκπαιδευμένο μάτι οπωσδήποτε.Όχι φυσικά να ξέρεις το brasilian jiu jitsu όπως αυτοί αλλά έστω σαν θεατής να αντιλαμβάνεσαι περίπου τι γίνεται...
Πάντως θα μπορούσε να πει κανείς ότι αυτό έχει και τα θετικά του.Ότι ένα fight μπορεί να καταλήξει με πολλούς τρόπους.
Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το έδαφος απωθεί αρκετούς πάντως.
Προσωπικά βαριέμαι το μποξ γιατί είναι μονόπλευρο.Όσο πιο mixed είναι το σπορ τόσο καλύτερα.

Morrison
08-10-2011, 11:49
Edgar vs Maynard Weigh In
ozGeAa08zF0

KingJames
08-10-2011, 12:09
Aλήθεια πρώτη.Δεν έχω δεί αρκετούς αγώνες συνδυαστικών πολεμικών τεχνών.
Αλήθεια δεύτερη.Όσους έχω δει το 95% πάει έδαφος για brazilian.

Εκεί εμένα με έχασε από φαν.Χαμηλά λακτίσματα,πιασίματα με σκοπό το έδαφος.Είναι καταστροφή στο θέαμα.Κ εκεί το ενδιαφέρον βρίσκεται στο αν κάποιος από τους 2 δεν μπορεί να ανταποκριθεί,αλλιώς τρέχει/προσπαθεί να το πάει πάλι ψηλά.

Morrison
08-10-2011, 12:31
Aλήθεια πρώτη.Δεν έχω δεί αρκετούς αγώνες συνδυαστικών πολεμικών τεχνών.
Αλήθεια δεύτερη.Όσους έχω δει το 95% πάει έδαφος για brazilian.

Εκεί εμένα με έχασε από φαν.Χαμηλά λακτίσματα,πιασίματα με σκοπό το έδαφος.Είναι καταστροφή στο θέαμα.Κ εκεί το ενδιαφέρον βρίσκεται στο αν κάποιος από τους 2 δεν μπορεί να ανταποκριθεί,αλλιώς τρέχει/προσπαθεί να το πάει πάλι ψηλά.

Το έδαφος δεν σημαίνει οπωσδήποτε brasilian.Στο έδαφος προσπαθούν να πάνε και αυτοί που έχουν wrestling background σαν τον Lesnar ας πούμε.Μάλιστα είναι αρκετά ικανοί να βγάλουν καλές θέσεις από εκεί και να τελειώσουν fights.

Αυτοί που έχουν grecoroman background είναι πολύ καλοί στο clinch πάνω στο κλουβί,dirty boxing και έλεγχος από εκεί.

Οι brasilian μπορεί να βγάλουν submission από το πουθενά και είναι και αυτόι πολύ καλοί στο έδαφος αλλά συνήθως δεν μπορούν να κυριαρχήσουν από πάνω και να τελειώσουν fights από τέτοιες θέσεις.

Το έδαφος απωθεί αρκετό κόσμο είναι αλήθεια.Προσωπικά βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον και εκεί αρκεί να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα.Π.χ οι αλαγές θέσεων του από πάνω,το πέρασμα του ποδιού από την guard για side-mount και full mount είναι ζητήματα που μπορούν να είναι καθοριστικά.Οι θέσεις που μυρίζουν submission attempt του από κάτω επίσης.Γενικότερα το βρίσκω ενδιαφέρον...

KingJames
08-10-2011, 12:50
To έχεις δουλέψει το ζήτημα,φαίνεται !
Το άπειρο μάτι για το έδαφος χάνει το μπούσουλα (όπως εγώ).Αυτό που είχα υπόψιν είναι οτι με brazilian φέρνεις τον αντίπαλο πιο γρήγορα στο τέλος μια μάχη.Ελληνορωμαϊκή πλεονεκτεί από πάνω κ στα πιασίματα όρθιοι,ενώ brazilian έχεις τη δυνατότητα μιας ύπουλης λαβής όταν είσαι από κάτω.

Άσε που έχει συνδυαστεί το "ξύλο" ως θέαμα με γροθιές κ λακτίσματα.Προβολή,εικόνες,ομορφιά μιας μάχης,Ντανιελ Σαν.
Κ στα καθιστά έχουμε τεχνική,τακτική πιο δύσκολη μεν στο μάτι αλλά όχι τόσο απολαυστική γενικά για τούς αμύητοι κ το ευρύ κοινό.

Από τις τέχνες εδάφους με λαβές κλπ ποια θεωρείς καλύτερη ?

Morrison
08-10-2011, 13:02
To έχεις δουλέψει το ζήτημα,φαίνεται !
Το άπειρο μάτι για το έδαφος χάνει το μπούσουλα (όπως εγώ).Αυτό που είχα υπόψιν είναι οτι με brazilian φέρνεις τον αντίπαλο πιο γρήγορα στο τέλος μια μάχη.Ελληνορωμαϊκή πλεονεκτεί από πάνω κ στα πιασίματα όρθιοι,ενώ brazilian έχεις τη δυνατότητα μιας ύπουλης λαβής όταν είσαι από κάτω.

Oι brasilian jiu jitsu fighters συνήθως είναι πολύ ελαστικοί και τεχνικοί αλλά χωρίς σωματικά προσόντα.Δύσκολα μπορούν να κυριαρχήσουν από πάνω σε ground'n'pound,δύσκολα θα κάνουν take down.Ο Damien Maia(..που παίζει σήμερα με την ευκαιρία)ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής στο jiu jitsu.Όταν τον έμαθαν και δεν πάνε κάτω μαζί του οι αντίπαλοι συνάντησε τεράστια προβλήματα.Θέλω να πω ότι είναι δύσκολο για Brasilian jiu jitsu fighters να κυριαρχήσουν από αυτό.Ακόμα και για να κάνουν takedown θέλει wrestling abilities...



Άσε που έχει συνδυαστεί το "ξύλο" ως θέαμα με γροθιές κ λακτίσματα.Προβολή,εικόνες,ομορφιά μιας μάχης,Ντανιελ Σαν.
Κ στα καθιστά έχουμε τεχνική,τακτική πιο δύσκολη μεν στο μάτι αλλά όχι τόσο απολαυστική γενικά.

Για άθλημα μιλάμε.Όχι μάχη του δρόμου.
Βέβαια υπάρχουν κάθε λογής fighters σήμερα.Kαι brawlers υπάρχουν πάντως σαν τον Chris Leben...
Στο Leben vs Wanderlei Silva πρόσφατα όλοι ξεράμε ότι δεν θα υπήρχε ιδιαίτερη τακτική για παράδειγμα.

KingJames
08-10-2011, 13:17
Με την έννοια ξύλο δεν εννοούσα δρόμο,αλλά ήθελα να το γενικέυσω μιας κ υπάρχει συνδυασμός τεχνών κ μη (π.χ το kickboxing δε θεωρείται πολεμική τέχνη διότι δεν έχει παράδοση,αντίστοιχα κάτα,διαβαθμίσεις...).Δεν είναι καράτε που δεν περιέχει χαμηλά λακτίσματα τα οποία δεν απαιτούν ιδιαίτερη τεχνική.Ή πάλι το μάι τάι συγκριτικά με το καράτε είναι πιο "ξύλο".
Πόσο μάλλον στις συνδυασμένες.Είναι πιο ωμό,πιο ελεύθερα,πιο "ξύλο".

Morrison
08-10-2011, 13:28
Με την έννοια ξύλο δεν εννοούσα δρόμο,αλλά ήθελα να το γενικέυσω μιας κ υπάρχει συνδυασμός τεχνών κ μη (π.χ το kickboxing δε θεωρείται πολεμική τέχνη διότι δεν έχει παράδοση,αντίστοιχα κάτα,διαβαθμίσεις...).Δεν είναι καράτε που δεν περιέχει χαμηλά λακτίσματα που δεν απαιτούν ιδιαίτερη τεχνική.Ή πάλι το μάι τάι συγκριτικά με το καράτε είναι πιο "ξύλο".
Πόσο μάλλον στις συνδυασμένες.Είναι πιο ωμό,πιο ελεύθερα,πιο "ξύλο".

Kαταλαβαίνω τι λες.:)

Υπάρχουν fights πιο ελεύθερα.Δες παλιό UFC,δες Pride.Ακόμα και τώρα ανάλογα με το πως βγαίνει το fight σαν ζευγάρι.
Αλλά πάντα θα υπάρχει και τεχνική και τακτική,λογικό είναι.
Και όσο περνούν τα χρόνια(..μην ξεχνάς ότι οι ΜΜΑ σαν θεσμοθετημένο σπορ δεν έχουν και πολλά χρόνια πίσω τους)τα πράγματα θα γίνονται και πιο επιστημονικά.;)

Τώρα αν το συγκεκριμενοποιείς στο έδαφος το θέμα και εκεί κάποιος είναι από πάνω που προσπαθεί να προκαλέσει ζημιά στον αντίπαλο.Απλά πιστεύει ότι έχει πλεονέκτημα εκεί και μπορεί να επικρατήσει έτσι.

johny b
10-10-2011, 17:11
Το αϊκίντο είναι και γαμώ τις τέχνες. Ο Σιγκάλ γαμάει και δέρνει σ'όλες τις ταινίες του

Morrison
11-10-2011, 17:21
Αποτελεσματα UFC 136,
http://ringsofpain.blogspot.com/2011/10/ufc-136-edgar-vs-maynard-ii_10.html

Morrison
25-10-2011, 12:39
UFC 137 λοιπόν στις 29 Οκτωβρίου στο Las Vegas. Ένα main event που πέρασε από χίλια κύματα με το GSP vs Diaz να ακυρώνεται μετά από την ασυνέπεια του Diaz. O Carlos Condit πήρε την θέση του Diaz για titleshot αλλά ούτε αυτό το fight ευτύχησε μετά τον τραυματισμό του Καναδού. Η μπίλια τελικά έκατσε στο Penn vs Diaz που παρ΄ ότι δεν είναι για τίτλο θα έχει διάρκεια 5 γύρων σαν main event. Ενδιαφέρον έχουν δύο fights στα heavyweights με τον Cheik Kongo να αντιμετωπίζει τον Matt Mitrione και τον Mirco Crocop τον Roy Nelson. Aξιοσημείωτη η επιστροφή του Brandon Vera στο UFC έστω και σε preliminary card καθώς και το fight του Donald Cerrone με τον Dennis Siver.

http://ringsofpain.blogspot.com/2011/10/ufc-137-penn-vs-diaz.html

*GrimReaper*
23-07-2014, 01:23
MUST see!

LSI9EzNxXvA

*GrimReaper*
11-10-2014, 16:21
3eUpf4f8LEU

*GrimReaper*
15-10-2014, 21:18
A_1Vy1ertN8