View Single Post
Old 12-10-2010   #40
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

1. Κεφαλιά

Ο Μαραντόνα στη ζωή του έχει εκτελέσει με το κεφάλι δύο φορές, τουλάχιστον σε γνωστό αγώνα. Η μία είναι με τη Μίλαν κρεμώντας τον κίπερ που είχε βγει εκτός περιοχής, δεν κατάφερα να τη βρω.
Την άλλη κεφαλιά σε στυλ Σαμαρά τη βρήκα


O Πελέ απ'την άλλη είχε την καλύτερη κεφαλιά που έχω δει. Καλύτερη κι από Ρίντλε ή Μπίρχοφ, καλύτερη κι από Γιώτη Τσαλουχίδη. Του Κότσιτς βίντεο δεν έχω δει.
Για δείγμα παίρνω 3 διαφορετικές από Μουντιάλ
Σουηδία τελικός, κρεμάει τον τερματοφύλακα που βρίσκεται στο μισό μέτρο με μια άνετη τεχνική κεφαλιά


Αγγλία με τον Μπανκς. Η μπάλα είναι τόσο ψηλά που ο θηριώδης Μάλερυ που μαρκάρει τον Πελέ είναι σχεδόν 1 μέτρο πιο κάτω. Η σέντρα βρίσκει τον παίχτη σε λάθος θέση αφού είναι πιο μπροστά απ'ότι πρέπει παρόλα αυτά κάνει ένα τέλειο άλμα και στέλνει με απίθανη τεχνική την μπάλα απ'τα 7 μέτρα καρφωτή γραμμή και γωνία. Αν δεν είναι γκολ, είναι γιατί ο Μπανκς κάνει την επέμβαση της ζωής του. Βρείτε μου παίχτη που να μπορεί να κάνει αυτή τη χαμένη φάση γκολ.


Τελικός με Ιταλία. Η μπαλιά του Ριβελίνο είναι ξανά πολύ ψηλά. Τον Πελέ μαρκάρει ο 10 πόντους ψηλότερος Μπούρνιτς. Η μπάλα περνάει γύρω στο 1.5 μέτρο πάνω απ'το κεφάλι του κι ο Πελέ είναι ακριβώς πίσω του. Δεν είναι ότι την καρφώνει, είναι το πώς. Στο δεύτερο πλάνο από πισω φαίνεται η απίστευτη κίνηση του κορμιού, και παρότι η μπάλα είναι ψηλά και το σώμα του προς τα πίσω πιάνει καρφωτή κεφαλιά στην κλειστή γωνία. Γι αυτό κι ο Τζοφ που κάθεται ακριβώς εκεί το τρώει. Δεν περιμένει τέτοια εκτέλεση.


Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για παίκτη 1.73. Η διαφορά τους δεν είναι ότι ένας έχει κι ο άλλος δεν έχει. Ο ένας δεν έχει κι ο άλλος παίρνει 10 με τόνο.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?

Last edited by johny b; 12-10-2010 at 15:48.
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post: