View Single Post
Old 28-01-2016   #4443
kseplenhs
Πεντάδα
 
kseplenhs's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 7,098
Liked: 9,747
Likes: 43,860
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post

ΥΓ2. Για την ιστορία και μόνο, σε αυτό που λες για τον Ζαχαριάδη: Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι πήγε κόντρα στις αποφάσεις του Στάλιν, και ο Στάλιν μετά ...δεν είχε, ας πούμε, τη δύναμη να κάνει κάτι? Ρε συ, ο Ζαχά ήταν ο ευνοούμενος του Στάλιν (και προσωπική αδυναμία του). Καθαιρέθηκε μόνο όταν είχε πεθάνει ο πατερούλης και είχε αρχίσει η αποκαθήλωση των σταλινικών στοιχείων. Αν θεωρείς ότι θα μπορούσε κανείς να επιβιώσει πηγαίνοντας κόντρα στον Στάλιν σε οτιδήποτε, τότε μάλλον έχεις αρκετά πιο θετική εικόνα για αυτόν από εμένα
Ο Ζαχαριάδης ήταν μια προσωπικότητα που πότισε ανεξίτηλα τον χαρακτήρα του ΚΚΕ.Σε κάθε μέλος του ΚΚΕ,ανεξαρτήτου ηλικίας βλέπεις έναν μικρό Ζαχαριάδη.Ακόμα και στα περίφημα ελληνικά παν/μια που στους 100 μιας ΓΣ υπάρχει ο ένας/μία της ΠΚΣ που προκαλεί ντελίριο πρηξαρχιδισμού στα αμφιθέατρα μιλώντας διαρκώς για τα ίδια.Να βλέπεις 20χρονους που πιθανώς να μην έχουν επαφή απο τις ιδέες και της πράξεις του Ζαχαριάδη,να μιλάει σαν τον Ζαχαριάδη και να σκεφτεται έτσι.

Το πιο άσχημο του Ζαχαριάδη ήταν το ακλόνητο στις απόψεις του.Η ακλόνητη τυπικότητα με άλλα λόγια.Και επειδή όπως είπα πότισε ο ίδιος τον χαρακτήρα του ΚΚΕ,αυτό με τη σειρά του οδήγησε στην αποπολιτικοποίηση του.Πολιτική σημαίνει επηρεασμός κυρίως.Και το ΚΚΕ κατέληξε σαν αμάξι σε αντίθετο ρεύμα αυτοκινητόδρομου.Κοινώς,δεν μπορεί να επηρεάσει.Αυτό αποτέλεσε και την βασική ιδιομορφία της ελληνικής μορφής κομμουνιστικής ιδέας.Και σταδιακά την καταδικάζει στην ανυπαρξία σε αστικό περιβάλλον.

Οι συνειδητοποιημένοι κομμουνιστές είναι μια υγιής κοινωνική δύναμη.Έχω γνωρίσει ελάχιστους αλλά νιώθω τυχερός που βρέθηκαν σε διάσπαρτα σημεία της ζωής μου γιατί κέρδισα από αυτούς.Το κυριότερο που κατάλαβα ήταν πως ο καλός κομμουνιστής είναι και καλός άνθρωπος.Δεν πιστεύω στην εφαρμογή του κομμουνισμού σε πλατιές μάζες (σε μικρές κοινωνίες προκύπτουν διαφορετικά δεδομένα αλλά δεν θα επεκταθώ) αλλά ο στείρος αντικομμουνισμός μου προκαλεί μια αίσθηση βαρβαρότητας.Οι κοινωνίες δεν προοδεύουν στο πέρασμα των αιώνων λόγω ανθρώπινων επιτευμάτων αλλά είναι (η πρόοδος) άμεσα συνδεδεμένη με την ανθρώπινη συμπεριφορά.
__________________
Quote:
κάθε ματς με τον τραβελοϋπόκοσμο είναι μία αναμέτρηση της ανθρωπότητας με την υποστασιοποιημενη ανωμαλία.

Last edited by kseplenhs; 28-01-2016 at 14:02.
kseplenhs is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to kseplenhs For This Useful Post: