View Single Post
Old 11-03-2019   #3043
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Γενικά συμφωνώ, ειδικά ως προς το κομμάτι επιβράβευσης τέτοιων ταινιών από την Ακαδημία. Και μένα μου βγήκε μια αντίστοιχη απέχθεια μετά το Όσκαρ της... πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο πάντως, η εντύπωσή μου όταν την είδα στην αίθουσα ήταν ότι επρόκειτο για μια απλή και γλυκιά ιστορία που είχε λόγο ύπαρξης σαν βιογραφική ταινία, καθώς ήταν ξεχωριστή και γενναία σαν προσωπικότητα ο Don Shirley (επίσης δεν το πήρα ότι ο μέσος θεατής θα έβλεπε ότι αυτά συνέβαιναν τότε μόνο, αλλά αντίθετα ότι "κοίτα τι έχουμε περάσει σαν κοινωνία και πάλι βιώνουμε καταστάσεις τέτοιων διαχωρισμών"... νομίζω με όσους το συζητήσαμε και τους άρεσε σαν ταινία, από αυτό το πρίσμα την είδανε). Ούτε κανένα αριστούργημα, ούτε κάτι πρωτότυπο, αλλά ένα ταινιάκι συμπαθέστατο, με ωραίες ερμηνείες.

Ότι τώρα ο ρεφ έκανε bad call, δεν το συζητάμε. Δηλ. αν δεν θες να το δώσεις στο αριστούργημα επειδή το έβγαλε το Νέτφλιξ, ή στον Λάνθιμο επειδή οκ ήταν κάτι άρτιο καλλιτεχνικά που δεν αγγίζει θεματικά την αμερικανική κοινωνία, τουλάχιστον δώσε το στον Σπάικ που είχε πολλές ενδιαφέρουσες πτυχές σαν ταινία (να γίνει και ωραίο νταβαντούρι). Γενικά η βραδιά ήταν γεμάτη από bad calls. Ανάποδα σφυρίγματα.. κανονικά δεν πρέπει να ξανακατέβουμε με Αμερικάνους διαιτητές.

Last edited by Dude; 11-03-2019 at 20:08.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post: