View Single Post
Old 26-11-2013   #1134
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,057
Liked: 15,173
Likes: 17,586
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Προσωπικα δεν μου πηγε το μυαλο καθ'ολη τη διαρκεια εκει..

Οσο για τον πατερα.. Παρουσιαζεται προβληματικος απο την αρχη.. Και φαινεται προς τα που θα παει η υποθεση και τι μετρα θα επαιρνε.. Βεβαια δν τον παρουσιασαν χαζουλιακα και μετα τον αφησαν να ξεφυγει..

Κι αυτο ηταν το μεγαλυτερο προβλημα μου με την ταινια, ο τροπος που χρησιμοποιησαν τον τυπα..

Τελος παντων, παιζει να εχουμε τα ιδια προβληματα απλα η μεγαλη διαφορα ειναι οτι καταλαβες το τελος απο πριν.. Και μενα μαλλον θα μ αλλαζε την αποψη προς το χειροτερο..

Μια ερωτηση.. Στο ειδος ποια ταινια θεωρεις καλυτερη απο το Zodiac και μετα ως το Prisoners? Δυσκολα θα βρεις κατι, αλλα on your defense σπανια βγαινει τετοια ταινια, ποσο μαλλον πολυ καλη τετοια ταινια!
SPOILERS
Στην σκηνή που την πέφτει ο πατέρας έξω απο το τμήμα και ο ψυχάκιας-ανηψιός του λέει δεν έκλαψε μέχρι που την άφησα κτλ και η θεία μετά λέει δεν άκουσα τίποτα ήτανε πασιφανές ότι είναι στο κόλπο. Εξαρχής.

Ο πατέρας καλά έκανε και έκανε ότι έκανε. Και εγώ τα ίδια θα έκανα. Αυτό που με ενόχλησε ΑΦΟΡΗΤΑ είναι η συμπεριφορά του όπως και του Τζίλεχναλ σε διάφορες στιγμές. Συμπεριφορές ΜΗ ΛΟΓΙΚΕΣ ακόμα και για ΠΑΡΑΛΟΓΑ σκεπτόμενο άνθρωπο. Απο το ότι ο άλλος απαγάγει τον ψυχάκια, απο το ότι ο άλλος τον πάει στο πατρικό του, απο το ότι ο πατέρας αντί να ρίξει μια σφαλιάρα και ότι βγεί στην θείτσα αφού μια ή άλλη θα πεθάνει, κάθεται και βουτάει στην τρύπα σαν ΧΑΖΟΣ και γενικά μια ΧΑΖΟΜΑΡΑ σε άπειρες συμπεριφορές. ΑΠΕΙΡΕΣ. Ρε φίλε ας πούμε για το μενταγιόν........Βρήκε ο άλλος πτώμα χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, το μενταγιόν το ΓΑΜΗΔΙ έκανε ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ότι είναι κάτι και ο μέγας ντετέκτιβ που δεν έχασε ποτέ case, το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πράγμα που είχε απο αυτό το πτώμα, το μενταγιόν, το συνδύασε όταν έσπαγε το γραφείο του. Μιλάμε ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ?

Συμφωνώ απόλυτα και για την κάκιστη χρήση του τυπά όπως και του "συνεργάτη" του τυπά όπως και του maze, των φιδιών κτλ κτλ κτλ. Αμ η βλακεία ΠΑΛΙ του Τζίλενχαλ που και καλά βλέπει τον ύποπτο έξω απο το σπίτι να χαιδεύει το κουκλάκι και κάθεται και τον κοιτάει? Πες μου εσύ ρε φίλε θα γινόταν αυτό και δεν θα του όρμαγες ατάκα και επι τόπου? ΡΕ ΧΑΖΟΥΛΙΑΚΕΣ?


Τώρα για την ταινία που με ρωτάς...Τι ακριβώς είδος εννοείς? Αστυνομικό θρίλερ? Πως το εκλαμβάνεις εννοώ? Γιατί ακόμα και το Usual Suspects κάτι τέτοιο ήταν. Ανάλογα πως το ερμηνεύσεις.
Δεκτα τα οσα λες, γι αυτο και δν λεω την ταινια "απιστευτη" ή "η καλυτερη της τελευταιας 10ετιας" κλπ.. Εσυ απλα την λες πατατα κι εγω την λεω παρα πολυ καλη, κυριως επειδη δεν με ενοχλησαν τοσο τα οσα προβληματα ειχε..

Θριλερ εννοω thriller, με την αμερικανικη εννοια του ορου (οχι οπως το χρησιμοποιουμε εμεις και σαν "τρομου").. Πολυ σασπενς, πολυ μυστηριο και να σε κραταει σε αγωνια.. Συνηθως η πλοκη ειναι "ντετεκτιβ ψαχνει δολοφονο" (βλ. Se7en, Silence Of The Lambs κλπ)..
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote