View Single Post
Old 06-03-2010   #26
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Ήρθε η ώρα να αναφερθώ και σε αγαπημένους ηθοποιούς. Κατ'αρχήν να πούμε πως τεράστιοι ηθοποιοί έχουν υπάρξει πάρα πολλοί, και από τα δύο φύλα... Ωστόσο αν το πάρουμε καθαρά στατιστικά, νομίζω ότι στην ιστορία του παγκόσμιου κινηματογράφου οι σπουδαιότεροι ρόλοι έχουν παιχτεί κατά μία αναλογία 70-30 περίπου από άνδρες... Αυτό ως ένα βαθμό είναι λογικό, καθώς η ίδια η κοινωνία κάποτε ήταν πολύ πιο ανδροκρατούμενη (επομένως δεν θα γινόταν ο Mario Puzo να γράψει βιβλίο με όνομα "Η Νονά", το οποίο θα ανέβαινε στον κινηματογράφο με πρωταγωνίστρια την Dianne Keaton)... Έτσι κι εγώ να πω ότι μέχρι τώρα στη ζωή μου έχω κυρίως λατρέψει (και ταυτιστεί μαζί τους σε ορισμένες περιπτώσεις) άνδρες ηθοποιούς, για αυτό και η αναφορά μου θα είναι αρχικά σε αυτούς. Όσο για τις μεγάλες γυναίκες ηθοποιούς που έχω δει να κάνουν καταπληκτικές ερμηνείες, αυτές είναι πολλές, όμως στο δικό μου μυαλό αυτή που έχει ξεχωρίσει έως τώρα είναι μία... Cate Blanchett. Μπορεί να μην είναι η πιο πολυβραβευμένη ή το όνομα-θρύλος όπως η Κάθρυ Χέμπορν και η πιο πρόσφατη Μέρυλ Στριπ, όμως για μένα αποτελεί μέγιστη ηθοποιό, που έχει παίξει πολλούς και διαφορετικούς ρόλους, και έχει διαπρέψει σε όλους...

Anyway, αρκετά με τις σάλτσες... Πάμε στο ζουμί τώρα (εννοώ τη λίστα που είχα στο μυαλό μου)... Μην παρεξηγηθείτε οι γυναίκες... δεν εννοούσα ότι οι σάλτσες ήταν τα σχόλια για τις γυναίκες ηθοποιούς... σάλτσα εννοούσα την τάση μου να γράφω κείμενο αντί να παραθέτω κατευθείαν τη λίστα να τελειώνουμε... Ιδού λοιπόν οι αγαπημένοι (με τους 3 πρώτους να αποτελούν την προσωπική μου Αγία Τριάδα):

1) Al Pacino
2) Jack Nicholson (αν και Laker )
3) Dustin Hoffman
4) Ian McKellen
5) Jeff Bridges
6) Sean Connery
7) Daniel Day-Lewis
8) Jim Carrey
9) Anthony Hopkins
10) Robert De Niro
11) Marlon Brando
12) Roberto Benigni
13) Liam Neeson
14) Peter Sellers
15) Edward Norton
16) Tom Hanks
17) Johnny Depp
18) Sean Penn
19) John Malkovich
20) Robert Downey Jr
21) Will Ferrell
22) Peter Fonda
23) Clint Eastwood
24) Ben Stiller
25) Adam Sandler
26) John Travolta
27) Kevin Spacey
28) John Goodman
29) Forest Whitaker
30) Geoffrey Rush
Dude is offline   Reply With Quote