View Single Post
Old 01-10-2017   #2775
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Απλά ανεκτός (για να το πω όσο πιο σεμνά μπορώ) σε χορό και τραγούδι, καμία σχέση με άλλους τέλεια δουλεμένους στην προπόνηση ηθοποιούς του Χόλυγουντ σε αυτά τα κομμάτια. Αν είναι να βαθμολογήσουμε την προσπάθειά του (μιας που πρέπει όλα αυτά να μην του ήταν οικεία πράγματα - αν κάνω λάθος διόρθωσέ με), θα του πω και μπράβο... επειδή όμως το αποτέλεσμα μετράει, και το "La La Land" είχε τα φόντα για να γίνει τέλειο μιούζικαλ, δεν μπορώ να συμφωνήσω καθόλου με την επιλογή του Γκόσλινγκ για αυτό το ρόλο. Πιο πολύ βέβαια πρέπει να τα βάλω με τον σκηνοθέτη και τον υπεύθυνο του καστ για αυτή την επιλογή, και όχι με τον Γκόσλινγκ, που από τη στιγμή που του δόθηκε ο ρόλος, έκανε το παν για να τον φέρει εις πέρας. Για μένα προσωπικά δεν τον έφερε παρόλα αυτά..

.. Και έτσι έρχομαι και στην ερμηνεία (που είναι και το σημαντικότερο εντέλει), όπου απλά ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Για μένα είναι η χειρότερη πρωταγωνιστική ερμηνεία σε καλό μιούζικαλ που θυμάμαι, και πάλι καλά που η Έμμα Στόουν από δίπλα του ήταν εκπληκτική. Το θετικό είναι ότι εμφανισιακά σαν πρωταγωνιστικό ζευγάρι έδεναν, που ήταν μάλλον και ένας βασικός λόγος για τον οποίο επιλέχθηκαν για τους ρόλους.

Τώρα από τις ταινίες που πρότεινες, το "Half Nelson" λογικά θα το τσεκάρω κάποια στιγμή, φαίνεται ενδιαφέρον. Δεν καταλαβαίνω την κάψα σου από κει και πέρα να πω την αλήθεια. Αυτό που κάνει ο Gosling (μία indie movies μία mainstream παραγωγές) δεν είναι ούτε κάτι καινούριο ούτε κάτι σπάνιο. Μπράβο του που έχει καθιερωθεί, μπράβο και για κάποιες από τις επιλογές του, από κει και πέρα πρέπει με το ζόρι να τον γουστάρω κι εγώ ερμηνευτικά; Νομίζω πως όχι. Άλλωστε όσο κι αν λέω ότι μου είναι αδιάφορος, άλλο τόσο δεν έχω κολλήματα να δω ταινίες του, και τον σέβομαι σαν παρουσία.. π.χ. για την άλλη βδομάδα ανυπομονώ να δω το "Blade Runner 2049", και έχω κι ένα προαίσθημα ότι μπορεί να μου αρέσει και η ερμηνεία του.

Quote:
Originally Posted by damianos View Post
Πίστευα ότι ήτα ευρέως γνωστή ως ταινία αλλά βρίσκω αρκετούς που δε τη ξέρουν. Αναφέρομαι στο "Ενας θάνατος σε μια κηδεία" του 2007. ΙΣως η καλύτερη κωμωδία που έχω δει, και μια από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες .
Την είδα απόψε... ωραία κλιμάκωση είχε από τη μέση κάπου και μετά.

Last edited by Dude; 01-10-2017 at 05:24.
Dude is offline   Reply With Quote