View Single Post
Old 07-03-2010   #33
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Εγώ πάλι να πω την αμαρτία μου το ΘΒ το θεωρώ ελαφρώς υπερτιμημένο... αλλά σίγουρα πρέπει να είναι ωραίος άνθρωπος.

Τώρα στα υπόλοιπα...

@kk_SEF
Όταν άρχισα να γράφω τη λίστα με τους αγαπημένους μου, μέχρι ένα σημείο έβγαιναν τα ονόματα αβέρτα, μέχρι που φτάνοντας στο νούμερο 26-27, είπα να σκεφτώ να βάλω άλλους 3 να το στρογγυλέψω στο 30... Όταν ξανακοίταζα τις αγαπημένες μου ταινίες για να θυμηθώ αγαπημένους ρόλους, θεώρησα ότι θα ήταν ανειλικρινές για τον εαυτό μου να μην βάλω τον John Goodman, που για μένα δίνει ρεσιτάλ στο The Big Lebowski (ενώ και σε όλους τους δεύτερους ρόλους που έχει συμμετάσχει κατά καιρους ήταν εξαιρετικός)... Για αυτό και τον έβαλα, και ας μην είναι household name όπως ο Denzel Washington ας πούμε...

Όσο για τον Pitt, σίγουρα πρόκειται για ηθοποιό που έχει δώσει κάποιες πολύ καλές ερμηνείες και έχει τρομερό βιογραφικό... Εν'ολίγοις έχει παίξει σε ταινιάρες, που θα ζήλευαν οι περισσότεροι που αναφέρονται στη λίστα μου. Παρόλα αυτά για μένα είναι ένα κλικ κάτω από όσους αναφέρω... Και να πώ και ένα πράγμα που όσο κι αν για κάποιους μπορεί να είναι τελείως ανούσιο και δευτερεύον, για μένα παίζει μεγάλη σημασία... Για τον ηθοποιό παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο η χροιά της φωνής του... Όταν ακούς τη φοβερά μοναδική χροιά (και προφορά) του Connery ή την "αρρωστημένη" (καπάκι με τη ματιά) του Νίκολσον, κατευθείαν κολλάς... Το ίδιο ισχύει και για τη ματιά... Όταν βλέπεις ένα πλάνο του Ντι Κάπριο ή του Πιτ δεν γίνεται και καμιά κοσμοχαλασιά, ενώ από την άλλη με ένα πλάνο πάνω στη ματιά του Πατσίνο και του Νίκολσον, κατευθείαν μένεις στον τόπο... Όλα αυτά είναι στοιχεία που βοηθούν πολύ ένα μεγάλο ηθοποιό να μένει στην καρδιά του άλλου, και ο Μπραντ Πιτ (που ούτε το θεωρώ τόσο μεγάλο ηθοποιό, απλά πολύ καλό) νομίζω δεν τα έχει...

@Dipolico
1) Σπιτόκουτο ε; Ε είσαι χούλιγκαν... χαχα!

2) Για το θέμα των κωμικών ηθοποιών (που βέβαια δεν στέκει σαν όρος ιδιαίτερα, αφού αυτοί οι ίδιοι είναι απίστευτοι γενικώς ηθοποιοί), θα ανέφερα τους εξής:
- Jim Carrey
- Roberto Benigni
- Charlie Chaplin
- Peter Sellers
- Will Ferrell
- Steve Carell
- Ben Stiller
- Robin Williams
- Adam Sandler
- Γιάννης Μπέζος

Δυστυχώς Buster Keaton δεν έχω δει ακόμα για να έχω άποψη, αλλά από πάρα πολλούς βλέπω να το θεωρούν ανώτερο ακόμα κι από το μέγιστο Τσάπλιν... οπότε πρέπει να δώ...

Last edited by Dude; 07-03-2010 at 05:07.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude: