View Single Post
Old 07-03-2010   #35
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Εγώ πάλι να πω την αμαρτία μου το ΘΒ το θεωρώ ελαφρώς υπερτιμημένο... αλλά σίγουρα πρέπει να είναι ωραίος άνθρωπος.
Για να καταλάβεις πόσο κόλλημα έχω με ΘΒ βρίσε μου τον Γιαννάκη όσο θέλεις αλλά για τον ΘΒ δεν ακούω κουβέντα
Ως προς το "άνθρωπος" είπε μια φράση σε μια εκδήλωση από τις πολλές που τιμήθηκε και την είπε προσπαθώντας να κρατήσει τους λυγμούς του: "Στη ζωή μου έχω τραβήξει πολύ κουπί". Αν δεις το ντοκιμαντέρ που αναφέρω θα καταλάβεις τι τράβηξε (αν και εμένα σαν fan μου φάνηκε "λίγο" αυτό το ντοκιμαντέρ! )
Εδώ πήγε να τον πατήσει τραίνο από λάθος του και έκανε το λάθος του ΒΟΥΚΙΝΟ με τη διαφήμιση για τον ΟΣΕ που όποτε τη βλέπω κολλάω... Δεν ξέρω πολλούς έλληνες τέτοιους. Και πέρα από τις ταινίες γέλιου που ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους έχουμε την ΤΥΧΗ τις τελευταίες δεκαετίες αν και ηλικιωμένος να δίνει υπέροχες (ως και) δραματικές ερμηνείες όπως στην ψυχή βαθιά του Βούλγαρη που λέει κι ο Dipolico.

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Τώρα στα υπόλοιπα...

@kk_SEF
Όταν άρχισα να γράφω τη λίστα με τους αγαπημένους μου, μέχρι ένα σημείο έβγαιναν τα ονόματα αβέρτα, μέχρι που φτάνοντας στο νούμερο 26-27, είπα να σκεφτώ να βάλω άλλους 3 να το στρογγυλέψω στο 30... Όταν ξανακοίταζα τις αγαπημένες μου ταινίες για να θυμηθώ αγαπημένους ρόλους, θεώρησα ότι θα ήταν ανειλικρινές για τον εαυτό μου να μην βάλω τον John Goodman, που για μένα δίνει ρεσιτάλ στο The Big Lebowski (ενώ και σε όλους τους δεύτερους ρόλους που έχει συμμετάσχει κατά καιρους ήταν εξαιρετικός)... Για αυτό και τον έβαλα, και ας μην είναι household name όπως ο Denzel Washington ας πούμε...

Όσο για τον Pitt, σίγουρα πρόκειται για ηθοποιό που έχει δώσει κάποιες πολύ καλές ερμηνείες και έχει τρομερό βιογραφικό... Εν'ολίγοις έχει παίξει σε ταινιάρες, που θα ζήλευαν οι περισσότεροι που αναφέρονται στη λίστα μου. Παρόλα αυτά για μένα είναι ένα κλικ κάτω από όσους αναφέρω... Και να πώ και ένα πράγμα που όσο κι αν για κάποιους μπορεί να είναι τελείως ανούσιο και δευτερεύον, για μένα παίζει μεγάλη σημασία... Για τον ηθοποιό παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο η χροιά της φωνής του... Όταν ακούς τη φοβερά μοναδική χροιά (και προφορά) του Connery ή την "αρρωστημένη" (καπάκι με τη ματιά) του Νίκολσον, κατευθείαν κολλάς... Το ίδιο ισχύει και για τη ματιά... Όταν βλέπεις ένα πλάνο του Ντι Κάπριο ή του Πιτ δεν γίνεται και καμιά κοσμοχαλασιά, ενώ από την άλλη με ένα πλάνο πάνω στη ματιά του Πατσίνο και του Νίκολσον, κατευθείαν μένεις στον τόπο... Όλα αυτά είναι στοιχεία που βοηθούν πολύ ένα μεγάλο ηθοποιό να μένει στην καρδιά του άλλου, και ο Μπραντ Πιτ (που ούτε το θεωρώ τόσο μεγάλο ηθοποιό, απλά πολύ καλό) νομίζω δεν τα έχει...

@Dipolico
1) Σπιτόκουτο ε; Ε είσαι χούλιγκαν... χαχα!

2) Για το θέμα των κωμικών ηθοποιών (που βέβαια δεν στέκει σαν όρος ιδιαίτερα, αφού αυτοί οι ίδιοι είναι απίστευτοι γενικώς ηθοποιοί), θα ανέφερα τους εξής:
- Jim Carrey
- Roberto Benigni
- Charlie Chaplin
- Peter Sellers
- Will Ferrell
- Steve Carell
- Ben Stiller
- Robin Williams
- Adam Sandler
- Γιάννης Μπέζος

Δυστυχώς Buster Keaton δεν έχω δει ακόμα για να έχω άποψη, αλλά από πάρα πολλούς βλέπω να το θεωρούν ανώτερο ακόμα κι από το μέγιστο Τσάπλιν... οπότε πρέπει να δώ...
Για Goodman συμφωνώ απλά παρατήρησα ότι παίζει πάντα 2ος. Αλλά ΤΙ 2ος. Για πες μου κάτι στον Lebowski στη σκηνή που πετάει τη στάχτη και ο αέρας του τη γυρίζει στα μούτρα γέλασες ή λυπήθηκες; (δεν υπάρχει λάθος απάντηση απλά εγώ το βρήκα πολύ θλιβερό)
Για Pitt τον έβαλα ακριβώς στην ίδια θέση που λες. Απλά τον έβγαλα από τον όχλο και τον έβαλα σε αυτούς που ξεχωρίζω, δεν τον έβαλα και στην 1η σειρά με Κόνερι.
Όσο για τη φωνή Κόνερι ολόκληρη ταινία βλέπω για χάρη της αυτή με τον δράκο... Στην Ιταλία όπου τα πάντα είναι μεταγλωτισμένα είχα συχνά διαφωνίες με Ιταλούς που λέγανε ότι προτιμάνε αυτό από τον υποτιτλισμό και ένα επιχείρημά μου ήταν "μα δεν έχετε ακούσει τη φωνή του Κόνερι!!! "
Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα λέει ο Dipolico ειδικά όσον αφορά τους κωμικούς ηθοποιούς!Κι ο Τραβόλτα εκτός από ένα pulp fiction που κυρίως ήταν όντως παιδί του Ταραντίνο δεν θυμάμαι εύκολα άλλη του ταινία που να έπαθα πλάκα ενώ θυμάμαι το Battlefield Earth και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου.

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
Με τους ηθοποιούς δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα. Θεωρώ τις ταινίες περισσότερο παιδιά των δημιουργών τους σκηνοθετών και νομίζω πως ο ρόλος των ηθοποιών είναι μερικές φορές υπερκτιμημένος.. Τεσπα...

Με τη λίστα σου συμφωνώ σε μεγάλο μέρος αν και θα έβαζα οπωσδήποτε μέσα στη δεκάδα Marlon Brando & Johnny Depp.
Και τον Brad Pitt δεν θα τον άφηνα με τίποτα έξω απ΄την 30άδα. Έχει παίξει σε ταινιάρες, έχει τσαλακώσει δεκάδες φορές το προφίλ του και θεωρώ τις ερμηνείες του αξιοπρεπέστατες, με αυτή του Fight Club κορυφαία.
Απ΄την άλλη την τριάδα Ben Stiller, Adam Sandler & John Travolta μόνο στην αντίστοιχη Worst Of μπορώ να τη φανταστώ...
Μην τον ισοπεδώνω τον John.. Στο Pulp Fiction ήταν εξαιρετικός... Και ο Ben συμπαθητικός. Αλλά ο Adam...

Ο ΘΒ είναι προσωπικό κόλλημα. Έχω σχεδόν τα πάντα και ψάχνω ακόμη και τα μονόλεπτα περάσματα από κάτι ταινίες με φουστανέλες & γκλίτσες.. Άστα...
Στην περίπτωση του κρίνω και το potential.. Αν είχε τις ευκαιρίες του Keaton και του Chaplin στην εποχή του βωβού, δε νομίζω πως το ταλέντο του θα του επέτρεπε να εκανε μικρότερη απ' αυτούς καριέρα... Υποθέσεις κάνουμε.. Τζάμπα είναι...

Αν ασχοληθείς με Keaton πρόταση να ξεκινήσεις με το ''The General'' που γενικά θεωρείται και η καλυτερή του μεγάλου μήκους. Αριστούργημα!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ +10000

Last edited by kk_SEF; 07-03-2010 at 11:42.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to kk_SEF For This Useful Post: