View Single Post
Old 13-09-2019   #225
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,261
Liked: 7,470
Likes: 17,863
Default

και ήρθε η ώρα (με αφορμή το σημερινό ματς) να γράψω το κλασικό σεντόνι μου για το αμερικάνικο ποδόσφαιρο (το κανονικό και όχι αυτό που παίζουν οι γυναίκες και κάποιοι λατινοαμερικανοευρωπαικοαφρικανοασιατωκεάνιοι που στην πραγματικότητα ονομάζεται soccer) για τα 3 το πολύ ατομα που θα το διαβάσουν. Καταρχήν επειδή τα παντελονια δεν τα έχουμε για πλάκα αλλά τα τιμάμε θα κάνουμε ενα απολογισμό και την αυτοκριτική μας για να δουμε τι πήγε λάθος στοιχηματικά και όχι μόνο. Ξεκινάμε:

Rams at Panthers είχαμε δώσει ενα μικρό προβάδισμα στους Ραμς. Το είδαμε. Έγινε έτσι; Ναι οι Ραμς κρατησαν ένα προβάδισμα 4-7π σχεδόν σε όλο το ματς. Το παίξαμε; φυσικά και όχι. Το κολλήσαμε σε αυτά που μας έδωσε ο κολλινς ο όποιος μας κουβάδιασε με τις αλλες μαλακίες του με ατλάντα και στίλερς. Και μια και είπαμε ατλάντα, στο Falcons at Vikings το έβλεπα για εύκολη επικράτηση των ακατανόμαστων αλλά παπάρια, επηρεάστηκα απο απο τις προβλέψεις των αμερικανών γερογιοβάισα και πήγα στο over 48. Τι έγινε; οι ακατανόμαστοι διέλυσαν τα γεράκια, ειχαν ενα προβάδισμα 28-0 και έκαναν πλάκα στην τελευταία περίοδο την ίδια ώρα που η άτλαντα γαμήθηκε στην red zone χάνοντας εύκολους για να μου χαλάσει και το οβερ που είχα σε άλλο δελτιο. Τα ίδια και οι πάτς, τελικά οι απουσίες τους ήταν πιο μουφα και απο τους τραυματισμούς του ομπράντοβιτς. Επαιξαν όλοι, οι στίλερς τον ήπιαν και το 33-3 μου έδωσε το αντερ 42.5 σε απόδοση 3. Στο Titans at Browns εφταογα καθαρά εγω, πίστεψα στις μεταγραφές του κλίβελαντ αγνοώντας ότι το κλίβελαντ έχει φανέλα πιο πουπουλένια και απο του ΠΑΟΚ στην ευρώπη. Επαιξα +5.5 και έχασαν με -30, δλδ πόσο πιο χάλια. Και έτσι πιάσαμε 3/5 πιάνοντας αποδόσεις του 3, 2.8, 2.25 και χάσαμε τα 1.93 και 1.97 δλδ τις μικρότερες αποδόσεις!! Κατα τα άλλα, τσιφς περίπατο με ματς που έβγαλε μεγάλο σκορ (το προβλεψα), φιλι ξεκίνησε χαλια αλλά έστρωσε στο β μέρος και το πήρε ευκολα (το προβλέψαμε και αυτό), Μπιλς έκαναν σουπερ ανατροπή και κέρδισαν τους τζετς (το έβλεπα και δεν το έπαιξα γτχμγ!), ρειβενς τρελός περίπατος με Μαϊάμι (δεν το περίμενα τόσο ευκολο, το μαιάμι δεν βλέπεται φέτος θα γελάσουμε με αυτους), Τσάρτζερς στην παραταση λίγησαν τους κολτς (περίμενα να το πάρουν πιο ευκολα), Σιατλ δυσκολευτηκαν πολύ με Σινσινάτι (επισης το περίμενα πιο ευκολο), Καουμπόις περίπατο με τζαιαντς (το είχαμε πει), Ντιτρόιτ στην Αριζόνα δεν αγγιζόταν και όντως ήρθε ισοπαλία (!!!), οι saints στο καλύτερο ματς της εβδομάδας σώθηκαν στην λήξη με ενα field goal απο την σέντρα (εκανε ρεκόρ ο κικερ τους, απίστευτο ματς αν και τους περίμενα να το πάρουν πιο ευκολα οι άγιοι) ενώ οι ρειντερς πήραν ευκολα τους μπρόνκος και ήταν το δευτερο ματς που έπεσα τόσο έξω. πετυχα τους νικητές σε 13/15 ματς και δεν ακούμπησα το ματς που ήρθε ισοπαλία και όμως κατάφερα να μην πιάσω ούτε ένα συστημα!!! Και οκ, τα περισσότερα ματς είχαν ξεκάθαρο φαβορί αλλά φέρθηκα ηλίθια επιλέγοντας τους πουπουλένιους μπράουνς και τους ασταθείς φάλκονς απο τόσα ματς που έβλεπα! Η απλή νικη των μπιλς έδινε πανω απο 2.2 , οι καουμπόις το +7 πανω απο 2 και πήγα και επαιξα τις μαλακίες. Φρόντισα να διπλώσω τους φάλκονς μάλιστα έτσι ώστε αν στραβώσει ενα ματς να γαμηθούν 2 συστήματα. Και γαμώ.

Παμε στο μοναδικό ματς σήμερα. Καρολίνα με ταμπα μπει. Ξεκάθαρο φαβορί οι καρολίνα πανθερς ενάντια σε μια ομάδα που ψάχνεται και δεν έχει ούτε καλή αμυνα ουτε καλή επίθεση. Τις είδα και τις 2 ομάδες την κυριακή, οι πανθερς δεν ειναι τπτ το σπουδαίο αλλά έχουν αυτόν τον μακάφρει στην επίθεση που είναι τρομερό τσιτάκι. Και το qb τους ο καμ νιουτον μπορεί να μην είμαι φαν του, αλλά είναι κανονικό qb και δεν έχει καμία σχέση με τον άχρηστο αντίπαλο qb (ουτε το όνομα του δεν ξέρω γουαιτ, γουαιτμαν καπως έτσι) που θα αντιμετωπίσει. Η καρολίνα έχει έδρα, καλύτερη αμυνα, καλύτερο qb και καλύτερη επίθεση και προπονητή. Για +10 το βλέπω το ματς (α 2.25).
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to DCS7 For This Useful Post: