View Single Post
Old 29-05-2017   #63
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,896
Liked: 34,097
Likes: 48,809
Default

Ένα από τα μεγαλύτερα παραδείγματα biological control agent είναι το περιστατικό στην Αυστραλία με τον υπερπληθυσμό των κουνελιών. Από το 1855 ξεκίνησε η εισαγωγή της μανγκούστας στη χώρα, με σκοπό να περιορίσουν τη δράση των φιδιών.

Μελετήθηκε το ενδεχόμενο περιορισμού του οryctolagus cuniculus, που την περίοδο 1883 - 84 μαινόταν σαν πανούκλα στις περιοχές της Αυστραλίας. Ως αποτέλεσμα περισσότερες από 1000 μανγκούστες απελευθερώθηκαν σε πάνω από 14 τοποθεσίες των περιοχών New South Wales, Victoria και South Australia. Το αποτέλεσμα ήταν να προσαρμοστεί η μανγκούστα στις καιρικές συνθήκες της Αυστραλίας, να αναπαραχθεί ξεφεύγοντας από την πρόβλεψη CLIMATCH (climatic and anthropogenic change) που είχαν κάνει οι επιστήμονες της εποχής. Η μανγκούστα μετατράπηκε σε επιθετικό πλάσμα, συχνά σε ανθρώπους. Γι'αυτό θεωρείται ένα πλάσμα που, όσο ήσυχο και φιλικό φαίνεται στη μορφή, τόσο μπορεί να εξελιχθεί σε επιθετικό πλάσμα που μπορεί να αφανίσει μεγάλο πληθυσμό κονικλοειδών


Περίμενα να τελειώσουν οι τελικοί γι'αυτό το ποστ. Όχι για την ελπίδα να γίνει κάτι στραβό και να έχω πάτημα, ούτε καν. Απλά ήμουν σίγουρος, μετά την καθοδήγηση ενός μεγάλου δάσκαλου, ότι θα κάνει μεγάλη εμφάνιση σε κάποιο παιχνίδι. Την έκανε στο πρώτο κιόλας και από δω, μόνο παραπάνω θα παει. Ο Μιλουτίνοφ, που έκανε signature move την no look πάσα


Κύριε, τα σέβη μου

Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 30 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post: