View Single Post
Old 16-03-2010   #3
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Είχα σκοπό να ποστάρω το παρακάτω στο thread "Η σχέση κόσμου με το τμήμα μπάσκετ", αλλά μιας που εκείνο το θέμα κλειδώθηκε και δεν το πρόλαβα, είπα να το αναφέρω εδώ...

ΑΠΟ ΕΔΩ

Ήμουν αρχικά έτοιμος να σπάσω κάθε ρεκόρ () γράφοντας ένα τεράστιο post με το οποίο θα εξέθετα χίλιες και μία απόψεις μου επί όσων θεμάτων θίχτηκαν, αλλά και για να εκφράσω την άποψή μου για το τι θα ήταν καλύτερο να συμβεί για να ξεκολλήσουν τα μυαλά μας από βλακώδεις τσακωμούς σαν αυτούς των τελευταίων σελίδων αυτού και ενός άλλου thread (σε ορισμένες σελίδες στη "Μεταγραφολογία 2010" αναφέρομαι)... Αντί αυτού, θα αρκεστώ να πώ απλώς τα εξής...

Για την παρεξήγηση μεταξύ εμένα και του Don:
Ζούμε την ομάδα με εντελώς άλλο τρόπο, για αυτό και ο καθένας μας είναι ικανός να αρπαχτεί με τον άλλο για ένα ζήτημα που ο άλλος μπορεί να μην το περιμένει... και οι 2 όμως αγαπάμε πολύ το Θρύλο, είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε τελείως σε ένα θέμα. Για την ακρίβεια, πιστεύω πως εγώ αυτό που νιώθω για το Θρύλο είναι αγάπη, ενώ αυτό που νιώθει ο Don είναι έρωτας (αυτό λέει πολλά από μόνο του, έστω κι αν ο Don μπορεί να μην συμμερίζεται αυτή την άποψη). Αυτός νομίζω πως καταλάβατε γιατί "τα πήρε" μαζί μου στην αρχή, και προσωπικά κατάλαβα το λόγο, και παραδέχτηκα το αρχικό λάθος μου. Εγώ από τη μεριά μου, "τα πήρα" και χαλάστηκα από την τρομερά πρωτοφανή και λανθασμένη κατ'εμέ αντίδρασή του (για τα δεδομένα του φόρουμ αναφέρομαι, δεν ξέρω τι έχει κανει σε άλλα μέρη που πιθανά να υπάρχουν τύποι που το έχουν σαν τρόπο ζωής να "χώνουν" εξ'αρχής, αντί να μιλάνε πρώτα), καθώς περίμενα να είχε καταλάβει ότι ό,τι λέω το λέω για το καλύτερο της ομάδας μου, και όχι για να προσβάλω τον κόσμο που ακολουθεί την ομάδα, ή κάποιο από τα άτομα εδώ μέσα... Για αυτό και δεν το δικαιολογώ σε τίποτα από τα ακραία πράγματα που είπε (καθώς έτσι τα εξέλαβα), όμως αυτό δεν σημαίνει ότι του κρατάω μούτρα ή του την έχω στημένη στην επόμενη γωνία για να του το ανταποδώσω. Ό,τι έγινε έγινε, μεταξύ μας τα είπαμε και τα συμφωνήσαμε, και αν και συνεχίζουμε να έχουμε διαφορετική ιδεολογία σε κάποια βασικά πράγματα (που αυτό θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο να υφίσταται), νομίζω ότι τα βρήκαμε...

Εν'ολίγοις, αν κάποιοι από εδώ που υποστήριξαν τον Don σε θέματα Ολυμπιακότητας, με έχουν στιγματίσει σαν αντιΟλυμπιακή συμπεριφορά, και εξακολουθούν να το κάνουν, απλά επαναλαμβάνω το αυτονόητο: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ... Είμαι εδώ όμως για να εκφράζω τις απόψεις μου για την ομάδα σε όλα τα επίπεδα, και όταν φτάνουμε στο θέμα κόσμου να μιλάμε για το πώς το πράγμα από κει που είναι μπορεί να γίνει καλύτερο... Γιατί σε ό,τι αφορά το μπάσκετ (που είναι το άθλημα που αγαπώ, ακολουθώ πιστά και που προσωπικά με "καίει", για αυτό και ο σχολιασμός μου γίνεται μόνο πάνω στη σχέση του κόσμου μας με αυτό το τμήμα), όλοι θυμόμαστε ότι από πλευράς κόσμου έχουν υπάρξει καλύτερες μέρες, και θα ήταν πολύ όμορφο να ξαναγυρίσουν αυτές.

Ό,τι σας είπα σας το είπα γιατί δεν θέλω να νομίζετε ότι υπάρχουν μυστικά μεταξύ εμένα και οποιουδήποτε από εδώ (και πιστεύω το ίδιο θα θέλει και ο Don).

Για τις λοιπές παρεξηγήσεις:
Πέρα από το περιεχόμενο των λόγων του καθενός, το πρόβλημα είναι ο τρόπος έκφρασης... Λύση σε αυτό το θέμα θα δώσουν οι κανονισμοί που θα ανακοινωθούν από τους admins σε λίγο καιρό. Μέχρι τότε, απλά ηρεμήστε και προσπαθήστε να επικοινωνήσετε σαν να υπάρχουν αυτοί... άλλωστε λίγο πολύ αυτοί είναι πανανθρώπινοι, και μέχρι και πριν μια βδομάδα τους ακολουθούσαμε όλοι χωρίς να υπάρχουν κάπου γραμμένοι οι κανόνες του φόρουμ.

Για τον kk_SEF:
Με τον άνθρωπο αυτό δεν είχα καμία προσωπική σχέση, απλώς έτυχε να αποφασίσει ο redglove να μας κάνει mods ταυτόχρονα, και έτυχε επίσης να συμφωνούμε σε πολλά. Αρχικά φάνηκε να συμφωνούμε σε τόσα πολλά, που ο redglove επέμενε να μας αποκαλεί κλώνους διαρκώς... Εγώ κάτι τέτοιο δεν το ενστερνίστηκα ποτέ, μιας που με έχω πιάσει να διαφωνώ σε αρκετά πραγματάκια με τον kk_SEF κατά καιρούς... Εκεί όμως που από ό,τι βλέπω σίγουρα συμφωνούμε, είναι στα βασικά... δηλ. στις θεμελιώδεις ιδέες του αθλητισμού, στην αγνή ιδέα του να είσαι Ολυμπιακός, στην εκτίμηση της προσφοράς οποιουδήποτε δουλεύει για την ομάδα, στην αντίθεση σε τραμπουκισμούς και βίαιες συμπεριφορές κλπ... Για αυτό λοιπόν, και επειδή σε αντίθεση με μένα που ζώ μακριά ο άνθρωπος αυτός έχει ζήσει άσχημες καταστάσεις μέσα στο γήπεδο, μην βιαστείτε να κρίνετε αυτά που λέει, και να το στιγματίσετε και αυτόν για αντιΟλυμπιακότητα ή για οτιδήποτε... Και επειδή και αυτός όπως και ο Don πάνω στην έκρηξή του είπε πως θέλει να διαγραφεί από Mod κλπ, απλά να προσθέσω ότι προσωπικά διαφωνώ με αυτή την απόφασή του αν ισχύσει, και απλά τον περιμένω όταν και όποτε θέλει (μιας και τώρα δεν έχει τη δυνατότητα να μπαίνει στο φόρουμ καθημερινά για δικούς του προσωπικούς λόγους) να ξαναμπεί στο φόρουμ και να κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο.

Για το redglove:
Απλά μπράβο για τον τρόπο που χειρίζεσαι το θέμα από μένα. 1000000 μπράβο για την ακρίβεια...

Για τον DirtySniper:
Απλά μπράβο που είσαι τρελός, ψωνάρα και τόσο πουτσαράς που δεν σε αγγίζει τίποτα από αυτά που τρελάναν εμάς ... Είσαι ωραίος man!

Για τους υπόλοιπους (που δεν συμμετείχαν σε παρεξηγήσεις)
:
Καλά κάνατε, και συγγνώμη από μένα για ό,τι προκάλεσα... Προσωπικά σας περιμένω ενεργούς σε ό,τι άλλο όμορφο εξελίσσεται στο φόρουμ, όπως πολύ καλά κάνετε από την πρώτη στιγμή που μπήκατε.

ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ

Τώρα, στα του Dipolico... Με λυπεί πολύ το γεγονός που λές ότι προτίθεσαι να φύγεις αγαπητέ... Όπως και στους άλλους 2 που έχουν πει κάτι παρόμοιο, έχω να πώ ξανασκέψου το... Γιατί είναι απλά τα πράγματα, εάν συνεχιστεί αυτό το πράγμα σιγά σιγά οδεύουμε προς την εξαφάνιση του φόρουμ...

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
Τώρα σχετικά με το υστερόγραφο σου. Αν απαντούσα χθες στη κάθε βωμολοχία του φιλαράκου σου, ακόμα εδώ θα ήμασταν. Αν πάρεις το thread απ΄την αρχή θα καταλάβεις τον ρόλο του στην όξυνση των πνευμάτων. Σε μια μου απάντηση τον αποκάλεσα αγοράκι και τελείωνα μια μου ερώτηση με γκε γκε?..
Σε σέβομαι πάρα πολύ από όσα έχω δεί να γράφεις όλο αυτό τον καιρό, για αυτό και θα σου μιλήσω εντελως ανοιχτά, όπως έπραξες και εσύ. Συμφωνώ με πολλά από όσα αναφέρεις στο μακροσκελές post σου... Παρόλα αυτά, για μένα είσαι λάθος που τον αποκάλεσες "αγοράκι" και που είπες το "γκε-γκε"... Όχι γιατί τυχαίνει το συγκεκριμένο άτομο να το γνωρίζω και να είναι φίλος μου, αλλά γιατί μπορεί να μην βωμολόχισες, αλλά το ύφος σου ήταν παρεξηγήσιμο και λάθος κατ'εμέ... Και πίστεψέ με, αν στο post σου έλεγες ακριβώς όσα είπες χωρίς να υπάρχουν αυτός ο χαρακτηρισμός και αυτή η έκφραση, δεν θα λάμβανες κάποια απάντηση σε τέτοιο ύφος. Τουλάχιστον αυτό νομίζω. Και το λέω επειδή γνωρίζω καλά τον ΤΤ7...

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
Και δεν γουστάρω τόση ένταση και μπρίζα. Μου φτάνει αυτή της καθημερινής ζωής...
Συμφωνούμε απόλυτα. Δεν μας τιμάει αυτό που συνέβη, γιατί αδικούμε τους εαυτούς μας με το να μετατρέπουμε το φόρουμ σε μέρος μέτρησης εγωισμών και ψευτομαγκιάς.

Quote:
Originally Posted by Dipolico View Post
φοιτητές στη Θεσσαλονική που γλεντοκοπάν με δωρεάν διαρκείας τη ζωή,
Νομίζω ότι και εδώ ξεφεύγεις. Πώς μπορείς να βγάλεις ένα τέτοιο συμπέρασμα όταν τον άλλο δεν το γνωρίζεις; Επειδή διαφωνήσατε σε 2-3 posts; So what; Τελοσπάντων, φαντάζομαι ότι σας ακούγεται φυσιολογικό όταν προσβάλουν έναν πραγματικό φίλο σας να σας βγαίνει η ανάγκη να τον υπερασπιστείτε... Λοιπόν, επειδή τυχαίνει ο ΤΤ7 να είναι εξαιρετικό παιδί και φίλος μου, απλά σε ενημερώνω ότι δεν είναι αυτό που περιγράφεις σε αυτό το quote...

Μην νομίζεις ότι με αυτό που λέω συμφωνώ και σε άλλα πράγματα που λέει. By the way, αυτά τα θέματα ποτέ δεν με απασχόλησαν στη ζωή μου (οπαδισμοί, ποιός την έχει μεγαλύτερη, ο Αρειανός ή ο ΠΑΟΚτζής κλπ), οπότε για τη διαφωνία σας απλά δεν έχω άποψη και πείτε ό,τι θέλετε. Αλλά καθαρά σε αυτή τη φράση σου, σε βρίσκω λάθος, όταν δεν γνωρίζεις ποιός είναι αυτός με τον οποίο μιλάς, διαφωνείς, ή και βρίζεσαι στην τελική...

Σχετικά με όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες, συμφωνώ σε πάρα πολλά, καθώς αυτά που αναφέρεις και εσύ και ο kk_SEF είναι τα πράγματα που ενόχλησαν και μένα.

Last edited by Dude; 16-03-2010 at 01:33.
Dude is offline   Reply With Quote