View Single Post
Old 25-05-2018   #2853
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,038
Liked: 15,134
Likes: 17,401
Default

Τα τελευταια χρονια ειμαι αρκετα active σε διαφορες κινηματογραφικες κοινοτητες ή/και διαφορα site και κατι που μου εχει κανει πολυ μεγαλη εντυπωση (αν και ειναι οντως well deserved) ειναι η απανταχου φαινομενικα ομωνυμη αποψη οτι ο Λανθιμος ειναι ενας απο τους πιο exciting και πρωτοτυπους σκηνοθετες, με την πλειοψηφια των ατομων να εχουν τις μελλοντικες ταινιες του στην κορυφη των Watchlist τους.

Αφορμη να το γραψω αυτο ειναι αυτο το περσινο αρθρο απο Indiewire που πετυχα και ξαναδιαβασα σημερα μαζι με το γεγονος οτι δεν εχω σταματησει να πετυχενω ατομα που δεν μπορουν να σταματησουν να μιλανε για τον Κυνοδοντα/The Lobster/Killing of a Sacred Deer τους τελευταιους μηνες. Υπαρχουν ακομα κι ατομα που για καποιο λογο τους αρεσει μεχρι και το Αλπεις.

Αυτο που μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση ομως, ειναι οτι τα περισσοτερα ατομα που εχω δει να ειναι κατα του Λανθιμου ή να βρισκουν τις ταινιες του κυνικες και pretentious ειναι κυριως οι Ελληνες. Στο εξωτερικο ο Λανθιμος ειναι ηδη ενας απο τους μεγαλους συγχρονους ευρωπαιους σκηνοθετες αλλα εδω περα τα περισσοτερα σχολια που εχω δει (και μεσα στο φορουμ επισης) ειναι υποτιμητικα και χλεβαστικα προς το προσωπο του και τις τανιες του. Εχει κανεις καποια ιδεα ως προς το γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;

Last edited by OneOfTheSmurfs; 25-05-2018 at 23:33.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs: