View Single Post
Old 28-03-2014   #1299
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Γιατί το λες αυτό ρε συ? Βασικά δηλαδή πώς το εννοείς το μια απ'τις πιο ψυχαγωγικές προσωπικότητες? Προσωπικά μου άρεσε που είχε τις περίφημες ατάκες του διάχυτες σε ολόκληρο το έργο και νομίζω ότι τις "πάντρευε" πολύ καλά με τον γενικότερο αυθορμητισμό και την ανάλαφρη στάση ζωής.

Περισσότερο από όλα πάντως εκτίμησα ότι παρόλο που απομόνωσε κάποιες συγκριμένες περιόδους της ζωής του και σχετικά λίγα χρόνια εμένα μου άφησε μια εξαιρετικά ολοκληρωμένη εικόνα.
Με το μποξ είχα πάθει μια ψύχωση πριν από κάποια χρόνια. Οπότε είμαι ψαγμένος και ιστορικά. Μπορεί να'χω δει και 200 ώρες υλικό Μοχάμεντ Άλι. Αγώνες, προπονήσεις, συνεντεύξεις κλπ. Μιλάμε για τον ορισμό του σόουμαν. Βαλ'του μια κάμερα, δωσ' του κοινό και το κρατάει με τις μαλακίες του για ώρες. Δεν έβγαζε το σκασμό με τίποτα. Εκτός αυτού ήταν και ο καλός μπίζνεζμαν. Μάστερ στο προμόσιον του αγώνα. Δημιουργούσε τεχνητές κόντρες που ανέβαζαν το ενδιαφέρον και τις αμοιβές στα ύψη. Αυτοί οι τσαμπουκάδες και οι δηλώσεις πριν απ'τα ματς που τώρα είναι νόρμα, είναι κυρίως δική του έμπνευση. Χωρίς κάμερες και χωρίς κοινό ήταν απ'ό,τι λένε όσοι τον γνώριζαν ένα πολύ ντροπαλό και ήσυχο άτομο. Γενικά το φίλινγκ που σου αφήνει ο πραγματικός Μοχάμεντ Άλι δεν έχει καμμία σχέση με εκείνο που μένει απ'την ταινία. Ο Απόλο Κριντ απ'την άλλη είναι ο Μοχάμεντ Άλι.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote