View Single Post
Old 23-09-2018   #160
DCS7
Πεντάδα
 
DCS7's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 5,255
Liked: 7,466
Likes: 17,849
Default

Μου αρέσει το NFL. Ξοδεύω αρκετό χρόνο σε ηλίθιες αμερικάνικες εκπομπές προσπαθώντας να μάθω τα τελευταία νέα των ομάδων ενώ παρακολουθώ το πρόγραμμα των αγώνων και όταν υπάρχει ζωντανή μετάδοση στριμάρω για να τον δώ. Ειναι ένα πάθος που ξεκίνησε απο πέρσι και που έχει μετατραπεί σε μανία. Εδώ και ένα χρόνο έχω δει την περσινή σεζόν, παλιούς αγώνες μέχρι και κάποια παιχνίδια της post season που είναι φιλικά της πλάκας. Δεν γινόταν διαφορετικά, μιλάμε για ένα άθλημα η επιτομή της τακτικής όπου αξιοποιείται κάθε παίχτης οποιασδήποτε σωματοδομής θα βρεί ρόλο αρκεί να κάνει συγκεκριμένα πράγματα καλά. Και το κυριότερο, ολα τα παιχνίδια σχεδόν είναι κρίσιμα (εκτός αν μια ομάδα κάνει κανα 14-0 οποτε μπορεί να ξεκουράσει παίχτες στα 2 τελευταία παιχνίδια). Ακόμα και οι ομάδες που έχουν φαινομενικά χαμένη χρονιά, δεν θα τανκάρουν χάνοντας όλα τα ματς για να πάρουν ντράφτ πικ αφου το πλασάρισμα καθορίζει σε μεγάλο βαθμό το πρόγραμμα της επόμενης χρονιάς. Αρα λοιπόν έχουμε ενδιαφέροντα ματς. Τι εχουμε δει μέχρι τώρα λοιπόν;

2 ομάδες παιζουν καταπληκτικά. Η μια ήταν αναμενόμενη έκπληξη που οι ειδικοί την ανέμεναν. Οι κανσας τσιφ που κοουτσάρει ο καλύτερος μη τροπαιουχος προπονητής αντι ριντ ο οποίος εδωσε φανέλα βασικού στον ταλαντούχο qb Μαχομ και αυτός έχει σπάσει τα ρεκόρ td νεοεμφανιζόμενου παίχτη σε 2 παιχνίδια. Οι τσίφς παίζουν επιθετικά, παίζουν ομορφα, μια ομάδα που αυτήν την στιγμή τρομάζει. Διέλυσαν την άμυνα του πιτσμπουργκ και τον τσάρτζερς και έχουν τα φόντα να πάνε τρένο αν δεν έχουν τραυματισμούς. Η δευτερη ομάδα που έχει εντυπωσιάσει δεν την περίμενε κανένας. Τους μπουκανιρς τους έδιναν τελευταίους στην απαιτητική NCS (με ατλάντα, καρολίνα και νεα ορλεάνη), είναι πρώτοι συντρίβοντας την νέα ορλεάνη εκτός και κερδίζοντας μάλλον άνετα τους πρωταθλητές Eagles. Και όλα αυτά με ένα qb που θυμίζει χαρλειντειβισα των 80ς με λίγο χίπστερ των 10ς, που τόσα χρόνια ήταν ανυπαρκτος και που ξαφνικά κάνει απίθανα πράγματα κερδίζοντας το παρατσούκλι φριντσματζικ. Φυσικά σε ενα μήνα απο τώρα θα έχουν γίνει οι απαραίτητες διορθώσεις αλλά το μομέντουμ της στιγμής δείχνει αυτό μεχρι τώρα.

Παμε στα στοιχηματικά γιατί εκεί κάτι βλέπουμε να κινείται. Τι έχουμε λοιπόν για το Σ/Κ/Δ

Βικινγκς - Μπιλς. Ισχυρός άσσος, οι μπιλς θα συντριβουν απο μια ομάδα που είανι απο τα φαβορί για το SB. +13.5 που δίνει ψίχουλα και over 3.5 td οι Βικινγκς που δίνει 2.12

Ντολφινς - Ρειντερς. Οι ντόλφινς για καποιο λόγο πάνε καλά, οι ρέιντερς απο την άλλη οπου φτωχός και η μοιρα του. Ειναι σκληρή ομάδα αλλά θα χάσει στο Μαιάμι. Η λογική λέει ότι θα χάασουν με +3.5 που δίνει 2.02 αλλά δεν έχω εικόνα καλή του μαιάμι για να πώ με σίγουριά

Ρειβενς - Μπρόνκος. Συμπαθητικές ομάδες που παίζουν συμπαθητικά. Οι ρέιβενς παιζουν καλά στην έδρα τους αλλά 1.62 απέναντι στην άμυνα του ντένβερ? δεν θα πάρω

Τεξανς - Τζαιαντς. Οι δυο απογοητευσεις. Και καλά, για την Νέα Υόρκη δεν συμμεριζόμουν την αισιοδοξία τους , αλλά οι Τεξανς είχαν δείξει καλά στοιχεία πέρσι μέχρι ο Γουότσον τραυματιστεί. Φετος που θα έπρεπε να πάνε πολύ καλύτερα πάνε ακόμα χειρότερα. Ο Γουότσον παίζει χάλια αλλά πέρσι έκανε παπάδες. θα συνέλθει σε αυτό το μάτς; ρισκο

Φαλκονς - Σειντς. Φαλκονς χάνουν απο τον εαυτό τους σε αυτό το μάτς. Οι Σειντς δεν έχουν καμία σχέση με την περσινή ομάδα που έφτασε ένα βήμα πριν τον τελικό στην νασιοναλ. Κέρδισαν κατά λάθος το κλίβελαντ (μπορεί οι μπράουνς να μην έχουν καμία σχέση με την ομάδα που σε 2 χρόνια εκανε μια νικη, αλλά εχουν ακόμα κατι απο το παλιό μπράουνς), διαλύθηκαν απο το ταμπα μπέι. Φαλκονς στιβαρή ομάδα, θα δώσουν το 1.80 και πιστευω οτι θα κερδίσουν με +3 τουλάχιστον

Πανθερς - Μπεγκαλς. Δεν μου αρέσει η καρολίνα, δεν μου αρέσει ο κάμ νιουτον. Το σινσινάτι παίζει πιο ορθόδοξα, είναι σε καλό φεγγάρι και παίζει καταπληκτική άμυνα στο ραν γκέιμ. Μπορεί να γίνει το μπάμ εδώ. (2.22)

Ρεντσκινς - Πακερς. Γκριν μπέι και τα μυαλά στα κάγκελα. Δυστυχώς ο καβλέουρας είναι λαβωμένος στο γόνατο, παίζει κουτσός εδω και 2 εβδομάδες (ο μονος παίχτης που μπορεί ακόμα και κουτσος να κερδίζει και να κάνει πρωταθλητισμό για αυτό ειναι ο goat) και απένατι στην ουασιγκτον δεν είμαι αισιόδοξος. Δεν αγγίζεται ευκολα το μάτς αλλά αν ήταν να επιλέξω μαλλον η απόδοση των ινδιάνων αξίζει.

Ιγκλς - Κόλτς. 2 ανερχόμενα qb πιθανά hof που όμως έρχονται απο τραυματισμό. οι πρωταθλητές σαφώς το φαβορί αλλά στο 1.35 αποδοση ομάδα που θα παίξει το βασικό qb (καρλσον γουεντς) μετά απο ένα χρόνο...?

Ραμς - Τσαρτζερς. Σαν να λέμε λέικερς-κλίπερς. Δεν χάνουν οι ράμς, έχουν πολύ καλή ομάδα

Καρντιναλς -Μπέαρς. Το Σικάγο έχει φοβερή άμυνα αλλά μια απο τις χειρότερες επιθέσεις. Οι κάρντιναλς μόνο άμυνα μπορουν να ψευτοπαίξουν, έχουν την χειρότερη επίθεση οπότε βλέπω κλειστό μάτς μπέαρς και under 36.5

Λαιονς - Πατριοτς. Οι πατς ξεκίνησαν μέτρια, αλλά θα βελτιωθούν. Θα κερδίσουν στο ντιτρόιτ αλλά όχι τόσο εύκολα όσο το δίνουν.

Μπουκανιρς - Στιλερς. Ματς φωτιά για τους Στιλερς που απογοητευουν και κατα την γνώμη μου θα συνεχίσουν να απογοητευουν. Ο Μπιγκ μπεν δεν βλέπετε (ποτε δεν μου άρεσε εξάλλου) και απέναντι στους αφιονισμένους πιστευω ότι θα χάσουν με απόδοση 2.05.

Αυτά για πρώτη εβδομάδα. Ελπίζω να μας πάει καλά. Αν ναι θα συνεχίσω να δίνω προβλέψεις, αλλιως θα κάνω τον νεκρό σε κάτι κάδους. Και μην με κυνηγάτε αν δεν πίασω τπτ, απλές προβλέψεις κανω για fun.
__________________
wherever law ends, tyranny begins
DCS7 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to DCS7 For This Useful Post: