View Single Post
Old 13-03-2013   #4963
DirtySniper
Πεντάδα
 
DirtySniper's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14,061
Liked: 117,645
Likes: 72,576
Default

Quote:
Originally Posted by Red Pulse View Post
Quote:
Originally Posted by nrg15 View Post
Επισης ΔΕΝ μπορω να καταλαβω γιατι σιχαινεσαι τον τροπο παιχνιδιου ενω και ο Βαλβερδε που τοσο αγαπας και αγαπαμε αν μπορουσε τον Ολυμπιακο ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα τον εφτιαχνε!!!
Να πω εγώ που το έχω φιλοσοφήσει;

WARNING: Το ακόλουθο κείμενο είναι πολύ πιθανόν να μην έχει λογική δομή, να αντιφάσκει ή να χάνεται μεταξύ του ιδεατού και της πραγματικότητας. Ο ειρμός της σκέψης και τα ανθρώπινα πάθη τείνουν να χαρακτηρίζονται από αυτά

Εν μέρει είναι ενστικτώδης αντίδραση στο ανηλεές bandwagoning και το προμοτάρισμα της, όπως και στο παρελθόν με άλλες ομάδες (βλ. Μανγιού, Γκαλάκτικος), όπως και ο απίστευτος μηδενισμός ΤΙΤΑΝΙΩΝ μορφών και ομάδων με την ανακήρυξη "καλύτερων ever" από άσχετους και μη. Εν μέρει είναι και η εμετική υπεροψία και αυταρέσκεια του "pure football", της τελειότερης μορφής ποδοσφαίρου που έχει παιχτεί ή θα παιχτεί ποτέ και που αν δεν σ'αρέσει τράβα δες κρίκετ καλύτερα hater, η ανάμειξη του καταλόνιαν πράιντ και γενικά της πολιτικής στον αθλητισμό, και γενικά η ηλίθια μούρη του Τσάβι όταν μας ενημερώνει ότι πρέπει να ντρεπόμαστε εμείς οι πληβείοι και οι είλωτες που δεν υποκλινόμαστε ταπεινά στην παντοδύναμη ποδοσφαιρική φιλοσοφία των Κρόυφ et al. Εν μέρει είναι και το κάθε Μπουσκέτς-peekaboo και το φάκινγκ ντισγκρέις. Αυτοί είναι καθαρά εξωαγωνιστικοί λόγοι, και προφανώς δεν έχουν καμία αξία ως επιχειρήματα, απλά τα παραθέτω για πληρότητα ρε αδερφε

Πάμε τώρα στα εντός του γηπέδου. Έβλεπα μια φορά στον ΣΚΑΙ (όταν έβαζε τα Σαββατόβραδα La Liga) την Μπαρτσελόνα με μια μικρή ομάδα, νομίζω Αλμερία ή Ράγιο. Τέσπα, έβαλε 8 τεμάχια. Το αξιοπρόσεχτο δε ήταν ότι η άλλη ομάδα δεν έκανε ούτε μια τελική, έχοντας κάτω από 20% κατοχή σε όλο το παιχνίδι και χωρίς να είχε περάσει το κέντρο ούτε μια φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Και εκεί σκέφτηκα ότι "τι στο πέος ποδόσφαιρο βλέπω άμα η μια ομάδα δεν έχει ακουμπήσει μπάλα ούτε μισό λεπτό;". Θα μου πεις, that's the point, τι θες, να τους έδιναν και λίγο μπάλα μήπως έκαναν και αυτοί τίποτα; Σωστό και λογικό, αλλά αυτό είναι που με χαλάει, ή μάλλον με χάλαγε στο απόγειο του τικιτάκα. Για εμένα, μπαλίτσα σημαίνει 2 ομάδες που συγκρούονται για τη νίκη, κάνοντας και οι 2 την μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια να κερδίσουν. Ένα ποδοσφαιρικό σύστημα που στηρίζεται σε 2 από τους καλύτερους μέσους της 20ετίας και έχει στόχο να κρατήσει την μπάλα μακριά από τα πόδια του αντιπάλου, βασιζόμενο στην ΕΞΩΓΉΙΝΗ τεχνική κατάρτισή των παικτών μέχρι να στραγγαλίσει τον αντίπαλο που έχει κλειστεί στην περιοχή του και σε κοιτάει 10 λεπτά να πηγαινοφέρνεις τη μπάλα απ'έξω σαν τον καρχαρία κάτω από τη βάρκα, χωρίς να έχει καν ακουμπήσει μπάλα, εμένα σόρι, με αηδιάζει. Δεν μπορώ, χαλιέμαι, πως το λένε. Θέλω όλες οι ομάδες να έχουν μια πιθανότητα νίκης, θέλω ακόμα και οι ισχυρότεροι να μπορούν να πάθουν κατραπακιά. Μέσω της απίστευτης ομοιογένειας του κέντρου της η Μπαρτσελόνα καθιστά αναγκαίο να κερδίσει κανείς τη μάχη του κέντρου στα ίσια για να εκθέσει την τραγική άμυνα της, πράγμα φύσει αδύνατο για μικρομεσαίες ομάδες (εξαιρούνται freak events όπως τα σουτ από 35+ μέτρα - βλ. Χέρκουλες, Μπάτε).

Για μένα το τίκι τάκα είναι τακτική χωρίς αρχίδια. Στραγγαλίζεις τον αντίπαλο στερώντας του την πιο βασική προϋπόθεση για να κάνει παιχνίδι: τη μπάλα. Γουστάρεις να βλέπεις μια ομάδα να ποδοπατάει τον κάθε αντίπαλο απλά μην αφήνοντας τον να μυρίσει τη μπάλα; Ε, πήγαινε παίξε και Μπαρτσελόνα-Χαλ Σίτι στο FIFA, στο Easy κιόλας. Βάλε τα cheats στο PC. Δεν θέλω όμως κλάματα για πούλμαν και κωλοφαρδία κάθε φορά που ένας Ζοσέ ή ντι Ματέο στην κάνει. Σε κέρδισε με τους κανόνες του παιχνιδιού σου. Και εδώ και 2 χρόνια σε κερδίζει και με τους δικούς του όρους, αφού κατάφερε να χτίσει κέντρο που να αντέχει το ανηλεές πρέσινγκ που κρατάει όρθιο όλο το σύστημα της Μπαρτσελόνα. Αλλά είπαμε, άμα ακουμπάει μπάλα η άλλη ομάδα είναι αντιποδόσφαιρο.

Α, και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου γύρναγε το άντερο που εκτελούσαν όλα τα κόρνερ και τα φάουλ εκτός περιοχής με πάσα, γαμώ τη ναρκοληψία που μου προκάλεσαν.
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου
αυτή η απόλυτη κυριαρχία της Μπάρτσα καταντάει κουραστική και σκοτώνει το ποδόσφαιρο.......

Τελικά θα μου πεις κανένας αδελφός πόσο ηρθε η Μίλαν σήμερα με την ομάδα που δεν έχει ουτε καν προπονητή?

χοχοχοχο
__________________
Ποτέ μην έρθει η στιγμή
να αφήσεις το λιμάνι

θα σε αγαπάμε μια ζωή
Ι Ω Α Ν Ν Ι Δ Η Γ Ι Α Ν Ν Η
DirtySniper is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to DirtySniper For This Useful Post: