View Single Post
Old 17-02-2011   #510
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by don View Post
ΕΣΥ την αποκαλείς 3-4 όλων των εποχών...ΕΓΩ την αποκαλώ 3-4 απο όσα έχω δεί απο το 92 και μετά. Γιατί δεν βλέπω κάτι εξοφρενικά καλύτερο απο τους galacticos του zizou και της Ρεάλ, απο την Μάντσεστερ του 1999, απο την Μίλαν των αρχών του 90's κτλ κτλ. ΕΣΥ βλέπεις. ΕΓΩ όχι. Επίσης ΕΣΥ τον χαρακτηρίζεις ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ της Μπαρτσελόνα. Εγώ λέω πως χωρίς Τσάβι-Ινιέστα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Αντίθετα αυτοί οι δύο πήρανε το Μουντιάλ.

Τέλος συγκρίνεις ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ. Παρόλαυτα όταν ο Ντιέγκο πήγε σε Μουντιάλ 2η φορά ΤΟ ΠΗΡΕ. Ο Μέσσι πήγε 2η φορά και ΤΟΝ ΠΗΡΕ. ΕΠΙΣΗΣ ο Ντιέγκο στα 22 του ήρθε στην Βαρκελώνη και τον έφαγε ο Γκοικοετσέα και πήγε λίγα χρόνια πίσω...Τι να κάνουμε τώρα? ΑΛΛΕΣ εποχές τότε. Ο παίκτης πεταγότανε στην Ευρώπη απο Λατ. Αμερική μετά τα 20 όχι στα 15 μέσω youtube.
1. Αν μία ομάδα γούσταρα διαχρονικά αυτή ήταν η Μάντσεστερ του 99. Παρά ταύτα όσο θυμάμαι κι όσο έχω ψάξει και δει πρέπει να πας στον Άγιαξ το 70 για να βρεις ομάδα που να προκαλεί τέτοια συζήτηση περί τακτικής και τέτοιο τρόμο σε οποιονδήποτε αντίπαλο. Να είσαι ας πούμε Ρεάλ με αυτούς τους παίκτες κι αυτόν τον προπονητή, να ξέρεις ότι έρχεται η συντριβή και να μην μπορείς να την αποφύγεις είναι ανεπανάληπτο.

2. Στην ίδια ηλικία ο ένας έπαιξε σε ένα Μουντιάλ κι ο άλλος σε δυο. Λάβε δε υπόψη ότι ο ένας είχε καλό προπονητή κι ο άλλος καθόλου. Ο τραυματισμός του απ'τον Γκοεγκοετσέα αν θυμάμαι καλά ένα δίμηνο τον άφησε έξω. Όταν λέμε καλύτερος παίχτης, υποθέτω, εννοούμε εκείνον που μπορεί να κάνει τα ίδια ή περίπου τα ίδια πράγματα σε όλες τις συνθήκες και με διαφορετικούς συμπαίκτες και προπονητές. Ο Μέσι μπορεί να μην είχε κερδίσει τόσα τρόπαια σε άλλη ομάδα αλλά θα ήταν ένας απ'τους 2,3 κορυφαίους στον κόσμο έτσι κι αλλιώς. Οι Ινιέστα,Τσάβι με τα τεχνικά κι αθλητικά τους προσόντα πολύ αμφιβάλλω αν θα ήταν τόσο σημαντικοί σε οποιαδήποτε άλλη ομάδα χωρίς αυτή τη δομή, την αλληλοκάλυψη, το ρόλο και την εξοικείωση με το σύστημα και τους συμπαίκτες. Δε βλέπω ας πούμε να βελτιώνεται η Σίτυ αν πάρεις τον Τουρέ και βάλεις τον Τσάβι ή αν βγάλεις το Φάμπρεγκας στην Άρσεναλ και βάλεις τον Ινιέστα. Το Μουντιάλ το πήρε η καλύτερη Ισπανία όλων των εποχών. Αν δεν ήταν ο Κασίγιας ας πούμε θα 'το χανε. Και η Ισπανία πήρε το μουντιάλ πειστικά αλλά με 1-0 σχεδόν σ'ολους του αγώνες. Η Μπάρτσα, που είναι η Ισπανία συν Μέσι κατ'ουσίαν, κερδίζει μάλλον θεαματικότερα.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote