Thread: Τένις
View Single Post
Old 25-03-2018   #2636
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,174
Liked: 50,682
Likes: 122,352
Default

Ο Φεντερερ ειχε ηδη αρχισει να δειχνει σημαδια κουρασης απο το Indian Wells. Στους γυρους πριν τον τελικο δεν ηταν και τοσο καλος. Οποτε δε μου κανει εντυπωση ο αποκλεισμος. Οπως δε θα μου κανει εντυπωση να ξεκουραστει 2 μηνες και να τον δουμε στο γρασιδι. Μεχρι στιγμης δεν εχουμε κατι δεδομενο για την χωματινη περιοδο.


Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Νόλε 3η σερί ήττα (πρόωρος αποκλεισμός από το αγαπημένο του Μαϊάμι με 6-3 6-4 από τον Περ), πράγμα που είχε να του συμβεί πάνω από δεκαετία. Το footwork του δείχνει προβληματικό, και μαζί και στο ψυχολογικό κομμάτι τον έχει πάρει από κάτω, καθώς δείχνει πολύ απογοητευμένος. Απλά κρίμα, και για να δούμε αν και πότε θα καταφέρει να ανέβει τον προσωπικό του αγωνιστικό Γολγοθά, καθώς δεν είναι και παιδαρέλι πια.
Αυτη τη στιγμη ο Νολε μου φαινεται σαν ενας παικτης που δεν απολαμβανει τοσο το παιχνιδι πια. Η γλωσσα του σωματος του στις συνεντευξεις λεει πολλα. Τα δυο τελευταια χρονια μοιαζει τελειως διαφορετικος ανθρωπος σε σχεση με αυτον που ειχαμε συνηθισει. Δε νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα ο τραυματισμος. Οκ, παιζει και αυτος τον ρολο του φυσικα, αλλα κυριως ψυχολογικο ειναι το θεμα του. Πιστευω οτι εχει φτασει σε μια ηλικια που εχει κουραστει απο το Tour (ηρθε και ο τραυματισμος παραλληλα να τον επηρεασει ακομη περισσοτερο σωματικα), εκανε και οικογενεια, οποτε σιγα-σιγα κοιταζει πισω και βλεπει 12 GS, απολυτη κυριαρχια για 3-4 χρονια, Career Slam, γενικη παραδοχη οτι ανηκει στους καλυτερους τενιστες ολων των εποχων. Ε, με λιγα λογια τα εχει κανει ολα. Και αν το δουμε και χρονολογικα, ολα αυτα τα σημαδια στον ψυχολογικο τομεα ηρθαν οταν πετυχε τον τελευταιο μεγαλο στοχο που του απεμενε, το Roland Garros που τον οδηγησε σε Career Slam.

Μοιαζει να μην ειναι πλεον διψασμενος παντως. Και ο Φεντερερ περασε απο μια δυσκολη φαση που αγωνιστικα ηταν στα κατω του και ηρθαν και τραυματισμοι, αλλα ο τροπος που προσεγγιζε το παιχνιδι ηταν εντελως διαφορετικος απο αυτον του Νολε τωρα. Εβλεπες ακομη διψα σε αυτον. Δεν ξερω, πιστευω οτι δε θα δουμε για πολυ καιρο ακομη τον Νολε στο Τουρ. Αυτη τη διαισθηση εχω. Μακαρι να κανω λαθος.

Last edited by Eleni7; 25-03-2018 at 00:45.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Eleni7: