RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-12-2011   #2861
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Οι Άγγλοι είναι αδικημένοι απ'τα ανθρώπινα βιολογικά όρια. Αν ζούσαμε 200 χρόνια θα είχαν μια υπέροχη ομάδα. Βάλε σ'αυτή την ενδεκάδα 5-6 παίχτες των περασμένων 60 ετών κι έχεις διεκδικήτρια τροπαίου.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2011   #2862
HoopFan
Πεντάδα
 
HoopFan's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Nikaia
Posts: 6,258
Liked: 14,082
Likes: 21,009
Default

Πολωνια-Τσεχια-Ρωσια...

Τελειος ομιλος....για στριπτιτζαδικο!!!!
HoopFan is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2011   #2863
Morrison
Πεντάδα
 
Morrison's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,852
Liked: 1,938
Likes: 17,376
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Σιγά τη φουρνιά στην τελική... Οι Βραζιλιάνοι ανά 5 μήνες βγάζουν ολοκαίνουρια ομάδα καλύτερη, οι Γερμανοί μπορούν να φτάνουν ημιτελικά παίζοντας και ωραία μπάλα με ρόστερ που αποτελείται κατά καιρούς από κάτι Φριγκς, Μίλερ ή Μερτεζάκερ, και οι Άγγλοι μια ζωή νιώθουν για κάποιο λόγο ότι ήρθε η ώρα τους... έλα όμως που έρχεται αυτή η ώρα... και ούτε έχουν παίξει και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και καμιά ωραία μπάλα (μόνο εκείνο το ματς με την Αργεντινή ήταν απόλαυση, και τους βγήκε ξινό δυστυχώς).

Την τελευταία 15ετία έχουμε δει να παίζουν ωραία μπάλα από την Ολλανδία, την Ισπανία, και τη Γαλλία, μέχρι τη Σενεγάλη, την Κροατία και τη Ρωσία, και τα Αγγλάκια πάντοτε θεατές. Αν ήταν στοιχειωδώς δυνατή και σπουδαία αυτή η φουρνιά θα είχε να επιδείξει έστω έναν ημιτελικό, ή έστω ωραία μπάλα εκτός των προκριματικώντων μεγάλων διοργανώσεων.

To σοβαρέψατε νομίζω...

Η κάθε χωρά ποδοσφαιρικά έχει κάποια στοιχεία που την χαρακτηρίζουν...
Οι Άγγλοι δεν έχουν την τεχνική των Βραζιλιάνων,Πορτογάλων.
Ούτε μπορούν να εντάξουν στο παιχνίδι τους την τακτική των Ιταλών.
Ούτε έχουν το know how όπως οι Γερμανοί.

Τι έχουν οι Άγγλοι?
Πρώτα πρώτα είναι κλεισμένοι στο καβούκι τους...Πιστεύουν ότι ο Ντέιβιντ Μπέκαμ για παράδειγμα είναι ο καλύτερος παίχτης του κόσμου και ότι θα τους οδηγήσει σε Μουντιάλ κτλ.
'Εχουν καλούς παίχτες αλλά όχι τους καλύτερους.
Αρνούνται όμως να παίξουν με λίγη τακτική.
Είναι προσηλωμένοι στις αρχές τους που είναι περίπου: 4-4-2 και Άγιος ο Θεός, δεν φοβόμαστε κανέναν και παίζουμε ορθάνοιχτα, βασικά μας στοιχεία ο ρυθμός και η δύναμη.Ενίοτε υπάρχει και o chosen one που θα μας οδηγήσει στην κορυφή όπως ο Οοοεν,ο Μπέκαμ,ο Ρούνει.

Όλα αυτά μπορεί να βγάζουν μια τιμιότητα εώς και αφέλεια αλλά είμαι πεπεισμένος ότι στις μέρες μας είναι συνταγή αποτυχίας.Απλά και όμορφα...
Αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσουμε...
Προσωπικά πάντα μου άρεσαν όλα αυτά που υπάρχουν γύρω από την Εθνική Αγγλίας:ο τρόπος παιχνιδιού τους, η αφέλεια/τιμιότητα τους, το τσούρμο των παραμυθιασμένων οπαδών που κατακλύζει τα γήπεδα, το όλο σούσουρο από τις προσδοκίες στην αρχή και τις αποτυχίες τους μετά...



Κατά τα άλλα Dude είσαι λίγο άδικος...
Γιατί ναι μεν δεν κατέκτησαν τίποτα αλλά πολλές φορές τα τελευταία 25 χρόνια που τα έχω δει με τα μάτια μου είχαν την ομάδα να προχωρήσουν.
Αλλά μία τα πέναλτι(...άλλο ένα γοητευτικό στοιχείο αυτής της ομάδας αυτή η μίρλα με την κατάρα) και την άλλη οι συγκυρίες δεν μας επέτρεψαν να φτάσουμε την πηγή.


-1986, προημιτελικός με Αργεντινή με το χέρι του Θεού.Ομάδα που μπορούσε να χτυπήσει τελικό,Λίνεκερ πρώτος σκόρερ.
-1990, πάρα πολύ καλή και τεχνική για Αγγλία ομάδα με Γκάζα,Ρόμπσον,Πλατ,Γουόντλ,Μπαρνς και Λίνεκερ. Αποκλεισμός στα πέναλτι από τους Γερμανούς που έκαναν περίπου περίπατο σε εκείνο του τουρνουά.
-1996, χρυσή ευκαιρία.Πάλι Αγγλία και Γερμανία ήταν μακράν οι καλύτερες ομάδες.Διασταυρώθηκαν στον ημιτελικό,αποκλεισμός στα πέναλτι.
-1998, δεν λέω ότι είχαμε καμιά σούπερ ομάδα αλλά είμαστα μέσα στην φασολάδα με του καλύτερους. Αποκλεισμός από την Αργεντινή στα πέναλτι στο ματς με την κόκκινη του Μπέκαμ και την γκολάρα του Οουεν.
-2002, και πάλι πρόωρος τελικός με Βραζιλία, ήττα με το πνίξιμο του Σίμαν.Αμφιβάλλω αν άλλος δυσκόλεψε τον Βραζιλία τόσο σε εκείνο το Μουντιάλ.
-2004, αποκλεισμός στον προημιτελικό στα πέναλτι με την γηπεδούχο Πορτογαλία σε επικό ματς.

Θέλω να πω ότι αν και δεν έφτασαν σε τελικούς, πολλές φορές ήταν κοντά αλλά τα πέναλτι(κακά τα ψέμματα χρειάζονται για να προχωρήσεις) και οι συγκυρίες να έχουν διασταυρώσεις νωρίς με ομάδες που προχώρησαν πολύ τους στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι...
Morrison is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Morrison For This Useful Post:
Old 03-12-2011   #2864
quasireu
6ος Παίκτης
 
quasireu's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: πατρα
Posts: 383
Liked: 888
Likes: 276
Default

μαικλ οουεν ο ενας και μοναδικος αλλα τι να τον κανεις αφου ειναι ζωο και ατυχος με τους τραυματισμους
__________________
Live by the Sword, Die by the Sword…
quasireu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2011   #2865
lamar
Πεντάδα
 
lamar's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,958
Liked: 2,433
Likes: 38,047
Default

Quote:
Originally Posted by Morrison View Post
Νταξ,
μου έβαλες 2 ισοπαλίες, 1 νίκη με 1-0 την στιγμή που έφαγες 5 στο γήπεδο σου λίγους μήνες μετά και μία νίκη με 4-1 που σε παραδέχομαι ότι με ξεφτίλισες.

όμως αν μου βρεις νίκη σου σε τελικό Μουντιάλ απέναντι μου και άλλη μία με 4 γκολ διαφορά είμαστε εντάξει...

Η Ανατολική Γερμανία ήταν Γερμανία ή μόνο η Δυτική μετράει?
Σου βρηκα οτι μετα το 1966 και το τροπαιο με γκολ που ακομα δεν ξερουμε αν περασε ή οχι τη γραμμη, σε εχω ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ και τις τρεις φορες που παιξαμε μεταξυ μας σε τελικα διοργανωσης. Οχι σε προκριματικα.
Γιατι για τα προκριματικα της διοργανωσης που πραγματικα με διελυσες με 5-1, στα τελικα αυτης εγω πηγα τελικο, ενω εσυ πηγες για ψαρεμα νωρις...

Σε πεταξα εξω σε δυο ημιτελικους διοργανωσης (Μουντιαλ-Γιουρο), την μια μαλιστα μεσα στην εδρα σου, και σε συνετριψα στους 16 του Μουντιαλ της Αφρικης...

Το λεω χωρις καμια διαθεση ειρωνιας. Στα δικα μου τα ματια, η Εθνικη Αγγλιας στο ποδοσφαιρο δεν ειναι μετρο συγκρισης για τη Γερμανια.

Με ενα τροπαιο στην ιστορια σου, και παρουσια σε μολις ενα τελικο ολα αυτα τα χρονια, το 1966, δηλαδη εχεις καταφερει οτι η Δανια και η Ελλαδα, και λιγοτερα απο οτι εχει καταφερει η Γερμανια, ΜΟΝΟ τη δεκαετια του 90 ή μόνο τη δεκαετια του 70 που πηρε Μουντιαλ και Γιουρο.

Η Νασιοναλμανσαφτ μπαινει στην ιδια ζυγαρια, μονο με τους τσιγγανους και τους Ιταλους...

Με τους υπολοιπους γινεται μονο χαβαλες....
__________________

Last edited by lamar; 03-12-2011 at 12:29.
lamar is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2011   #2866
Morrison
Πεντάδα
 
Morrison's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,852
Liked: 1,938
Likes: 17,376
Default

Ρε προφανώς βάση τίτλων δεν είμαι συγκρίσιμο μέγεθος με την Γερμανία.
Έχεις παίξει 7 τελικούς Μουντιάλ και έχω παίξει έναν...

Από την άλλη πώς δικαιολογείς ότι ο βασικός αντίπαλος σου από άποψη rivalry είμαι εγώ?
Και στο τόπικ που συζητάμε να το πάρεις...
Συζητάγαμε για την Αγγλία και μπήκες να μας την πεις...
(καταλαβαίνεις πως στο λέω,δεν με πειράζει ίσα-ίσα κουβέντα να γίνεται...).
Μπήκες γιατί ακόμα και εσύ ο ίδιος που λες ότι δεν είμαστε κάπου κοντά(και δεν διαφωνώ) μάλλον θεωρείς την Αγγλία σαν μεγάλη αντίπαλο σου και όχι τις Ιταλοβραζιλίες...


Ακόμα ,
έχω την μεγαλύτερη νίκη στα μεταξύ μας με 5-1.
Έχω το μοναδικό μου μουντιάλ,την μεγαλυτέρη στιγμή της ιστορίας μου απέναντι σου ,σε τελικό μαζί σου!
Αυτά μετράνε σε μια κόντρα...

Φυσικά τα τελευταία χρόνια είσαι καλύτερα...
Αλλά η σούμα στις νίκες είναι,
Αγγλία-Γερμανία 10-7
Αγγλιά-Γερμανία & Δυτική Γερμανία 12-13
Αγγλία-Γερμανία & Δυτική Γερμανία & Ανατολική Γερμανία 15-13

Πως δικαιολογείς αυτά τα νούμερα από την στιγμή που είσαι τόσο μεγαλύτερο μέγεθος ποδοσφαιρικά και συν τοις άλλοις τα κάνω και πάνω μου όταν σε βρίσκω?
Morrison is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2011   #2867
lamar
Πεντάδα
 
lamar's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,958
Liked: 2,433
Likes: 38,047
Default

Quote:
Originally Posted by Morrison View Post
Ρε προφανώς βάση τίτλων δεν είμαι συγκρίσιμο μέγεθος με την Γερμανία.
Έχεις παίξει 7 τελικούς Μουντιάλ και έχω παίξει έναν...

Από την άλλη πώς δικαιολογείς ότι ο βασικός αντίπαλος σου από άποψη rivalry είμαι εγώ?
Και στο τόπικ που συζητάμε να το πάρεις...
Συζητάγαμε για την Αγγλία και μπήκες να μας την πεις...
(καταλαβαίνεις πως στο λέω,δεν με πειράζει ίσα-ίσα κουβέντα να γίνεται...).
Μπήκες γιατί ακόμα και εσύ ο ίδιος που λες ότι δεν είμαστε κάπου κοντά(και δεν διαφωνώ) μάλλον θεωρείς την Αγγλία σαν μεγάλη αντίπαλο σου και όχι τις Ιταλοβραζιλίες...


Ακόμα ,
έχω την μεγαλύτερη νίκη στα μεταξύ μας με 5-1.
Έχω το μοναδικό μου μουντιάλ,την μεγαλυτέρη στιγμή της ιστορίας μου απέναντι σου ,σε τελικό μαζί σου!
Αυτά μετράνε σε μια κόντρα...

Φυσικά τα τελευταία χρόνια είσαι καλύτερα...
Αλλά η σούμα στις νίκες είναι,
Αγγλία-Γερμανία 10-7
Αγγλιά-Γερμανία & Δυτική Γερμανία 12-13
Αγγλία-Γερμανία & Δυτική Γερμανία & Ανατολική Γερμανία 15-13

Πως δικαιολογείς αυτά τα νούμερα από την στιγμή που είσαι τόσο μεγαλύτερο μέγεθος ποδοσφαιρικά και συν τοις άλλοις τα κάνω και πάνω μου όταν σε βρίσκω?
Ειλικρινα, σκυλοβαριουμουν, μολις ειχα γυρισει σπιτι απο εξοδο, και σας ειδα που γραφατε και μπηκα να κανω χαβαλε για να περασει λιγο η ωρα...

Σε επισημα ματς, αυτα που μετρανε δηλαδη, εχουμε 6 -3 νικες υπερ της Γερμανιας, και σε τελικα διοργανωσης 4-2.

Σε ματς νοκ αουτ δε εχουμε 4-1. Πηρες το πρωτο, και εχεις χασει 4 σερι φορες μετα.

Αυτα ειναι τα κανονικα νουμερα.

Επισης, εγω τους Ανατολικους δεν τους λογαριαζω γιατι ντοπαραν μεχρι και τις γιαγιαδες για να φτιαχνουν πιο γρηγορα τις πιτες...

edit: Ο λογος της κοντρα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν εχει αθλητικα κριτηρια...
__________________

Last edited by lamar; 03-12-2011 at 13:07.
lamar is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2011   #2868
Morrison
Πεντάδα
 
Morrison's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,852
Liked: 1,938
Likes: 17,376
Default

Quote:
Originally Posted by lamar View Post
Ειλικρινα, σκυλοβαριουμουν, μολις ειχα γυρισει σπιτι απο εξοδο, και σας ειδα που γραφατε και μπηκα να κανω χαβαλε για να περασει λιγο η ωρα...

Σε επισημα ματς, αυτα που μετρανε δηλαδη, εχουμε 6 -3 νικες υπερ της Γερμανιας, και σε τελικα διοργανωσης 4-2.

Σε ματς νοκ αουτ δε εχουμε 4-1. Πηρες το πρωτο, και εχεις χασει 4 σερι φορες μετα.

Αυτα ειναι τα κανονικα νουμερα.

Επισης, εγω τους Ανατολικους δεν τους λογαριαζω γιατι ντοπαραν μεχρι και τις γιαγιαδες για να φτιαχνουν πιο γρηγορα τις πιτες...
Δηλαδή αν λέγαμε για την Εθνική Ισπανίας θα έμπαινες να κάνεις χαβαλέ με τις νίκες της Γερμανίας κόντρα στους Ισπανούς?

Στις νίκες μετράνε τα επίσημα,έχει λογική αυτό αν και στις Εθνικές και ειδικά σε τέτοια ντέρμπι δεν υπάρχουν φιλικά...
Σημειώνω ότι για την ιστορία βάζω σαν νίκες τις ισοπαλίες που οι προκρίσεις κρίθηκαν στα πέναλτι.
(εντάξει στα πέναλτι δεν το έχω,εκεί το παραδέχομαι)

Γιατί να βγάλω την Ανατολική ρε εσύ?Να βγάλουμε και την Δυτική τότε...
Ή θα μετρήσουμε Αγγλία-Γερμανία Ενωμένη ή Αγγλία κόντρα σε Γερμανία Ενωμένη,Δυτική και Ανατολική...
Morrison is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2011   #2869
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Morrison View Post
Κατά τα άλλα Dude είσαι λίγο άδικος...

-1986, προημιτελικός με Αργεντινή με το χέρι του Θεού.Ομάδα που μπορούσε να χτυπήσει τελικό,Λίνεκερ πρώτος σκόρερ.
-1990, πάρα πολύ καλή και τεχνική για Αγγλία ομάδα με Γκάζα,Ρόμπσον,Πλατ,Γουόντλ,Μπαρνς και Λίνεκερ. Αποκλεισμός στα πέναλτι από τους Γερμανούς που έκαναν περίπου περίπατο σε εκείνο του τουρνουά.
-1996, χρυσή ευκαιρία.Πάλι Αγγλία και Γερμανία ήταν μακράν οι καλύτερες ομάδες.Διασταυρώθηκαν στον ημιτελικό,αποκλεισμός στα πέναλτι.
-1998, δεν λέω ότι είχαμε καμιά σούπερ ομάδα αλλά είμαστα μέσα στην φασολάδα με του καλύτερους. Αποκλεισμός από την Αργεντινή στα πέναλτι στο ματς με την κόκκινη του Μπέκαμ και την γκολάρα του Οουεν.
-2002, και πάλι πρόωρος τελικός με Βραζιλία, ήττα με το πνίξιμο του Σίμαν.Αμφιβάλλω αν άλλος δυσκόλεψε τον Βραζιλία τόσο σε εκείνο το Μουντιάλ.
-2004, αποκλεισμός στον προημιτελικό στα πέναλτι με την γηπεδούχο Πορτογαλία σε επικό ματς.
Όντως ήμουν λίγο άδικος... Παρόλα αυτά για να εξηγούμαι, μίλησα για τελευταία δεκαπενταετία (σκεπτόμενος ουσιαστικά την περίοδο από το 1998 και μετά - το 96 μου είχε διαφύγει, παρόλο που το είχα δει), καθώς από πιο πριν δεν έχω μνήμες, και απλά από ένα σημείο και μετά είναι ελαφρώς γελοίο μια ομάδα που συνήθως κουτουλάει, ή αποτυγχάνει στα κρίσιμα, να παίρνει κάθε φορά τόση προβολή για το τι θα κάνει πριν από κάθε διοργάνωση. Λίγο μίλησα μηδενιστικά και είχα άδικο σε αυτό, αλλά εδώ που τα λέμε από τα ματς που ανέφερες μόνο το 98 με Αργεντινή και το 2004 με Πορτογαλία θα τα θυμάμαι σαν καλή ποδοσφαιρική παράσταση και μάχη των Άγγλων σε μεγάλη διοργάνωση. Προσωπικά από τη γενιά των Τζέραρντ, Λάμπαρντ, Ρούνεϋ, Φέρντιναντ κλπ. περίμενα τουλάχιστον μία πολύ καλή διοργάνωση, και αυτή δεν έγινε ποτέ.

Last edited by Dude; 03-12-2011 at 18:18.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2011   #2870
Morrison
Πεντάδα
 
Morrison's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,852
Liked: 1,938
Likes: 17,376
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Όντως ήμουν λίγο άδικος... Παρόλα αυτά για να εξηγούμαι, μίλησα για τελευταία δεκαπενταετία (σκεπτόμενος ουσιαστικά την περίοδο από το 1998 και μετά - το 96 μου είχε διαφύγει, παρόλο που το είχα δει), καθώς από πιο πριν δεν έχω μνήμες, και απλά από ένα σημείο και μετά είναι ελαφρώς γελοίο μια ομάδα που συνήθως κουτουλάει, ή αποτυγχάνει στα κρίσιμα, να παίρνει κάθε φορά τόση προβολή για το τι θα κάνει πριν από κάθε διοργάνωση. Λίγο μίλησα μηδενιστικά και είχα άδικο σε αυτό, αλλά εδώ που τα λέμε από τα ματς που ανέφερες μόνο το 98 με Αργεντινή και το 2004 με Πορτογαλία θα τα θυμάμαι σαν καλή ποδοσφαιρική παράσταση και μάχη των Άγγλων σε μεγάλη διοργάνωση. Προσωπικά από τη γενιά των Τζέραρντ, Λάμπαρντ, Ρούνεϋ, Φέρντιναντ κλπ. περίμενα τουλάχιστον μία πολύ καλή διοργάνωση, και αυτή δεν έγινε ποτέ.
Τα τελευταία 5-6 χρόνια όντως είμαστε σε πτώση...
Με αποκορύφωμα το τελευταίο Μουντιάλ που ακόμα και ο Καπέλο παρασύρθηκε από την παράκρουση της Αγγλικής κοινής γνώμης, κατέβασε την ομάδα και πάλι χωρίς την στοιχειώδη τακτική με συνέπεια να διασυρθούμε από τους πολύ γρήγορους στην κόντρα Γερμανούς...
Εν τω μεταξύ δεν σου ανέφερα τον αποκλεισμό από τους Πορτογάλους στα πέναλτι το 2006 γιατί εκεί η Αγγλία ήταν για κλωτσιές...

Αλλά από το 1986 μέχρι και το 2004 οι Άγγλοι ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και πραγματικά ήταν σε θέση να διεκδικούν πράγματα...

Τώρα γιατί δεν το κατάφεραν είναι μεγάλο θέμα...
Οι λόγοι έχουν λίγο πολύ αναφερθεί όλα αυτά τα χρόνια(εξάντληση από Πρέμιερσιπ,καθόλου έξυπνη προσέγγιση στα νοκαουτς,κατάρα των πέναλτι,τερματόφυλακας,αγωνιστικές αδυναμίες aka ένα αριστερό χαφ,σύγκρουση αγωνιστικά Λάμπαρντ-Τζέραρντ με συνέπεια να μην παίρνεις το 100% από κανέναν κτλ)
Morrison is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 04:02.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.