RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 14-03-2012   #3201
DON
Πεντάδα
 
DON's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 25,025
Liked: 27,055
Likes: 22,281
Default

μα τι είναι αυτά που λέτε κύριοι??? Ο Mister Perceft???παπαπαπαπα...τσους πιπέρι στο στόμα ιερόσυλοι...

http://www.sport24.gr/football/Brazi...e.1689566.html

όλα καλά και συζητήσιμα μάλιστα αλλά αυτό δείχνει ΠΟΣΟ λιγοστότατος είναι σε όλα του το δείχνει αυτό :

Αντίθετα λείπει ο Γκαρίντσα (που αυτός πήρε ουσιαστικά το Μουντιάλ του 1962), ο Ζαϊρζίνιο (πρώτος σκόρερ της Βραζιλίας το 1970), ο Τοστάο, ο Ζαγκάλο και άλλοι.

Last edited by DON; 14-03-2012 at 11:04.
DON is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3202
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,468
Liked: 51,518
Likes: 124,224
Default

Λιγοι ειναι οι Βραζιλιανοι ποδοσφαιριστες που μου εμπνεουν σεβασμο (εχω την αισθηση οτι απο ενα σημειο και μετα δεν ειναι τυχαιο).Ενας απο αυτους επαιξε στην ομαδα μας και χαιρομαι γι αυτο.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3203
DON
Πεντάδα
 
DON's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 25,025
Liked: 27,055
Likes: 22,281
Default

δεν είναι λίγοι...μην μας παρασέρνουν τα σούργελα ριβάλντο-πελέ..απλά ήτανε ΠΟΛΥ μεγάλοι και ΠΟΛΥ σούργελα και κάνει μπαμ..
DON is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3204
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,468
Liked: 51,518
Likes: 124,224
Default

Προφανως ρε.Εγω λεω απο τα μεγαλα ονοματα που ξερω και περασαν αυτα τα χρονια απο την Ευρωπη.Απο αυτους που λες μονο εναν εχω εστω και ακουστα,οποτε δεν ξερω τι χαρακτηρες ηταν για να κρινω.Επρεπε το διευκρινησω απο πανω

Last edited by Eleni7; 14-03-2012 at 12:59.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3205
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,723
Likes: 30,032
Default

Το αν είναι σπουδαίοι χαρακτήρες είναι άλλη κουβέντα από το τι μπάλα ήξεραν. Κι ο Μαραντόνα σιγά το χαρακτήρα που είχε κι έχει...
Από εκεί και πέρα πριν βγει ο Μέσι, η Βραζιλία είχε βγάλει το μεγαλύτερο αριθμό σπουδαίων παικτών και πολύ υψηλού επιπέδου. Από τότε που βγήκε ο Μέσι, το πράγμα ισορρόπησε, γιατί πολύ απλά κάνει τα δύσκολα και ακατόρθωτα να φαίνονται απλά.
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3206
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
Από εκεί και πέρα πριν βγει ο Μέσι, η Βραζιλία είχε βγάλει το μεγαλύτερο αριθμό σπουδαίων παικτών και πολύ υψηλού επιπέδου. Από τότε που βγήκε ο Μέσι, το πράγμα ισορρόπησε, γιατί πολύ απλά κάνει τα δύσκολα και ακατόρθωτα να φαίνονται απλά.
Είναι χαοτική η διαφορά μεταξύ του αριθμού των σπουδαίων παικτών που έχει βγάλει ιστορικά ο Βραζιλία συγκριτικά με την Αργεντινή (και οποιαδήποτε άλλη χώρα)... Κανένας Μέσι δεν αλλάζει τις συσχετίσεις. Επίσης ο Μέσι όσο κι αν συνεχίζει να ανεβαίνει στο ταμείο της "Ιστορίας", τον Πελέ το βλέπει ακόμα με απόσταση... ασχέτως αν ο Πελέ είναι σαν προσωπικότητα προβληματικός.

Last edited by Dude; 14-03-2012 at 18:56.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 14-03-2012   #3207
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,333
Liked: 22,325
Likes: 8,743
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Είναι χαοτική η διαφορά μεταξύ του αριθμού των σπουδαίων παικτών που έχει βγάλει ιστορικά ο Βραζιλία συγκριτικά με την Αργεντινή (και οποιαδήποτε άλλη χώρα)... Κανένας Μέσι δεν αλλάζει τις συσχετίσεις. Επίσης ο Μέσι όσο κι αν συνεχίζει να ανεβαίνει στο ταμείο της "Ιστορίας", τον Πελέ το βλέπει ακόμα με απόσταση... ασχέτως αν ο Πελέ είναι σαν προσωπικότητα προβληματικός.
Όσων αφορά την γενικότερη ιστορία συμφωνώ.Δεν ξέρω αν είναι χαώδης η διαφορά αλλά σίγουρα είναι υπερ των Βραζιλιάνων.Τώρα απ την άλλη ο Μέσσι φέρνει μια σχετική ισορροπία απ το 2000 και μετά.Και αυτό γιατί μετά τον Ρίμπο κάποιον άλλον σπουδαίο δεν έβγαλαν οι Βραζιλιάνοι όσο και αν θέλησαν να προωθήσουν κάποιους(Ρομπίνιο,Αντριάνο,Ρόνυ,Ρονάλντο) ο καθένας για δικούς του λόγους δεν εκπλήρωσε τις αρχικές προσδοκίες και απ την άλλη οι Αργεντίνοι έβγαλαν εναν απ τους 3-4 καλύτερους παίχτες που έχουν βγάλει ποτέ.

Τώρα για το ταμείο της ιστορίας που λες...προφανώς και ο Πελέ αυτή την στιγμή είναι ανώτερος.Απ την άλλη οι τίτλοι είναι ενα βασικότατο κριτήριο αξιολόγησης (οχι βέβαια και απόλυτο γιατί αν ήταν έτσι στο μπάσκε στην Ευρώπη ο Αλβέρτης θα πρεπε να ναι σίγουρα θρύλος του αθλήματος και στο Αμέρικα ο Ράσελ ο καλύτερος by far) και εκεί ο Μέσσι μετράει 3 κούπες στο καλύτερο διασυλλογικό πρωτάθλημα του κόσμου,3 ή 4(δεν θυμάμαι ακριβώς ) κούπες σε ενα απ τα κουρυφαία εθνικά πρωταθλήματα του κόσμου,έχει πάρει οτι ατομικό βραβείο υπάρχει και είναι μέλος μιας απ τις καλύτερες ομάδες που έχουν παίξει μπάλα ever και όλα αυτά πριν καλά καλά κλείσει τα 25.Αυτά είναι δεδομένα,τώρα απο κει και πέρα ο καθένας κρίνει κατά το δοκούν όπως δεν έχει πάρει μουντιάλ,δεν έχει πάρει μουντιάλ και επίσης δεν έχει πάρει μουντιάλ.Υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες οτι είναι πολύ κοντός,ασχημόφατσα,φλώρος,έχει χάλια μαλλί και πάει λέγωντας.Πιστεύω πέρα απ την πλάκα οτι απο ενα σημείο και μετά το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και ο καθένας έχει την γνώμη του.
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3208
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,723
Likes: 30,032
Default

Κοίτα προσωπικά (αλλά νομίζω και πολλοί από εμάς), τον Πελέ δεν τον πρόλαβα. Ό,τι ξέρω είναι από όσα έχω ακούσει και έχω δει από βίντεο κλπ. Σίγουρα ήταν τεράστια κλάση! Αναμφισβήτητα!
Όμως ο Μέσι, στις μέρες μας είναι το κάτι άλλο.. Είναι εξωπραγματικά αυτά που κάνει, που μας φαίνονται ότι μόνο στα Playstation μπορείς να τα καταφέρεις κι εκεί δύσκολα πάλι! Δεν εμπλέκεται σε τσακωμούς, δε βουτάει, προσφέρει και θέαμα.
Συν τοις άλλοις, διατηρεί ένα καλό προφίλ και εκτός γηπέδου. Δεν τον έχω δει να απασχολεί (όπως άλλοι) με την προσωπική του ζωή. Και κάτι που φαίνεται αστείο και το λέει και ο Αλέφας, αλλά είναι αλήθεια.. Ακόμα και το ότι κάποιοι ασχολούνται με την κόμμωση, με τα σκουλαρίκια κλπ και ο Μέσι δεν το κάνει, τον ξεχωρίζει και δείχνει και πόσο συγκεντρωμένος είναι με την μπάλα!

Καλύτερα να μην μπούμε στη διαδικασία ποια χώρα έχει βγάλει πιο πολλούς και πιο σπουδαίους παίκτες, γιατί εγώ μπορεί να περιορίσω τη σύγκριση στα χρόνια που ζω, κάποιος άλλος σε περισσότερα και κάποιος πριν κι από Πελέ πχ. Εδώ λένε ότι την ταχύτητα πχ που είχαν οι Ανδριανόπουλοι στο γήπεδο μέσα (ειδικά αυτός που πέθανε τις προάλλες), δεν την είχε κανένας διεθνώς! Γι'αυτό το λέω να μην κάνουμε συγκρίσεις..
Σίγουρα πάντως, τα 22 χρόνια που ζω, ο Μέσι είναι ο σπουδαιότερος παίκτης που έχει βγει και αυτός με τα φόντα να συνεχίσει να κάνει εξωπραγματικά πράγματα και να σπάει όλα τα ρεκόρ!
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3209
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Προσωπικά ό,τι έχω δει από τα βίντεο λέω παιδιά... άλλη μπάλα ο Πελέ... άλλη ιδιοφυία... και ανώτερος αθλητικά. Το Μέσι δεν τον πάω ποδοσφαιρικά, ωστόσο τον παραδέχομαι τρελά γιατί το ταλέντο που έχει το εκμεταλλεύεται δουλεύοντας συνεχώς, και μένει στην κορυφή χωρίς να γαμήσει την καριέρα του εξωαγωνιστικά όπως άλλοι. Παρόλα αυτά, μόνο για Μπαρτσελόνα το παιδί... οπουδήποτε αλλού μάλλον θα βουλιάξει πολύ πιο βαθειά, και νομίζω αυτό είναι κάτι που φαίνεται από όσα έχει επιδείξει με τη φανέλα της Εθνικής Αργεντινής (ένα ωραίο τίποτα).

Τώρα Ρίβερς 22 χρόνια που ζεις έχεις δει φαντάζομαι ένα Ροναλντίνιο, ένα Ρονάλντο, ένα Ζιζού (δεν τον πήγαινα αλλά είναι Παπαλουκοειδές... χαχα)... προτιμάς τον κοντοπίθαρο; Εγώ αν τους βάλουμε σε ζυγαριά θα αναγκαστώ να παραδεχθώ ότι ο Ροναλντίνιο υστερεί του Μέσι λόγω consistency πχ, όμως μέχρι εκεί. Δεν έχω πειστεί για παραπάνω.. τα Βραζιλιανάκια και πάλι άλλη μπάλα. Βέβαια είναι και τα γούστα του καθένα. Άλλος (εγώ δηλ) τρελαίνεται με παίχτες που μπαίνουν περιοχή με μεγάλους διασκελισμούς και αρχοντιά (βλέπε Τιερί), άλλος για κοντοπίθαρους που κρατάνε την μπάλα σαν μαγνήτη και κάνουν θαύματα σε μικρό χώρο... δύσκολο άθλημα η μπάλα για να υπάρχει σύγκριση μεταξύ παιχτών άλλων εποχών ή άλλων θέσεων. Παρόλα αυτά για μένα αν τώρα ξαναπήγαινε στην Μπάρτσα ένας Ροναλντίνιο στα καλά του (αυτός πριν από 6-7 χρόνια), ο Μέσι θα γινόταν Υπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ και πάλι (δικιά μου αίσθηση για την κλάση του Μέσι). Επίσης ατομικά δεν το θεωρώ ανώτερο του Κριστιάνο. Ωστόσο παίζει στη με διαφορά καλύτερη ομάδα όντας ο καλύτερος παίχτης της, οπότε λογικά βρίσκεται εδώ και 3 χρόνια στην κορυφή σε αξία.

Παρόλα αυτά χρήζει πολύ μεγαλύτερης κουβέντας το φαινόμενο Μπαρτσελόνα και το πώς ανεβάζουν ο ένας μεγάλος αστέρας το παιχνίδι του άλλου. Είναι η μόνη ομάδα που προσωπικά μου έχει δώσει αυτή την εντύπωση της "αλυσίδας" στο πώς λειτουργεί.

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Είναι χαοτική η διαφορά μεταξύ του αριθμού των σπουδαίων παικτών που έχει βγάλει ιστορικά ο Βραζιλία
Με τσ'υγείες μου.

Last edited by Dude; 14-03-2012 at 23:08.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012   #3210
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,468
Liked: 51,518
Likes: 124,224
Default

Ζιζουυυυυυυυυυυυυ!Δεν υπαρχει ο Μεσι μπροστα του.Μια ομαδα μονος του ο Γαλλος,πραγμα που για τον Αργεντινο δεν ισχυει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.Χωρια που ο Ζινταν πετυχε το ιταλικο και το ισπανικο πρωταθλημα στις πιο χρυσες εποχες τους για αυτην την 20ετια.Πολυ μεγαλος ο ανταγωνισμος.

Last edited by Eleni7; 15-03-2012 at 00:02.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Eleni7:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 03:04.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.