RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-07-2010   #481
μιγάδας
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 13,066
Liked: 2,600
Likes: 35,533
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Το ότι θέλω τον Γκρηρ για τη θέση του εναπομείναντα γκαρντ τί είναι; :d
ανησυχητικο συμπτωμα.....................
__________________
Quote:
Originally Posted by ΣΦΙΝΑΣΚΑΠΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΤ, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ
μιγάδας is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2010   #482
zouparos
Banned
 
Join Date: Mar 2010
Location: Νότος Μαγικός
Posts: 5,373
Liked: 1,964
Likes: 5,175
Default

Quote:
Originally Posted by tc-g6 View Post
"Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο
μια βολεμένη και ευφυής δικαιολογία
διατηρούμε την εσώτερη τη βρώμα μας
μ' επαναστατική φρασεολογία."
ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ
Θέμο,ο θάνατος μεγαλοποιεί τους ανθρώπους. Ξεχνάς πράγματα,γιγαντώνεις άλλα. Αποφεύγεις την κριτική. Και εξηγούμαι. Από όσα έχω μάθει-διαβάσει-ακούσει έχω αγαπήσει τον ασιμο,μπορώ να πω,τουλάχιστον για την διαφορετικότητα του. Θα σου πω όμως μια αληθινή ιστορία που έμαθα προ ημερών να μου πεις ειλικρινά(αν γίνονταν σήμερα) αν υπήρχε περίπτωση να θεωρούσες τον άσιμο αυθεντία ώστε να ποστάρεις λόγια του αν ζούσες την ακόλουθη ιστορία... Λοιπόν, είχε ενα καναρίνι που το λάτρευε ο νικόλας. Μια μέρα ηλιόλουστη ενα γατόνι το άρπαξε και το ξαφανισεεε...Το ειδε ο άσιμος και επι μια μέρα κυνηγούσε τη γάτα. Αφου την έπιασε με δόλιο τρόπο(μαμ),την σκότωσε σουβλίζοντας την και επι μια εβδομάδα κυκλοφορουσε στα εξάρχεια με τη νεκρή γάτα τυλιγμένη στο λαιμό του. Υπήρχε περίπτωση επομένως αν τα ζούσες αυτά να είχες θετική γνώμη για αυτόν και να χρησιμοποιούσες λόγια του,ακόμα και σοφά όπως πιστεύω πως είναι μερικά, ως αυθεντία?
Θέλω να καταλήξω πως δεν με ενδιαφέρει τι ειναι αυτοι,ποιοι και αν τους πληρώνουν κτλ
Quote:
Originally Posted by tc-g6 View Post
τελος, η "σεχτα" για εμενα ειναι ειτε παρακρατικοι ειτε πολυ ηλιθιοι και με τον τροπο τους εξυπηρετουν στο επακρο τους μπατσους και την ΕΥΠ.
συμφώνησε και ο μιγάδας. εδώ ακριβώς θέλω να καταλήξω. πως εμένα ειλικρινά δεν με απασχολεί τι είναι και ποιους εξυπηρετούν. Προφανώς,αν ο κόσμος συνεχίζει να είναι ρομποτ-ζόμπι-κοιμισμένος η εξωτερίκευση αυτών των τύπων θα οδηγήσει σε χειρότερες καταστάσεις(πχ οι φλουφληδες ψευτονταηδες κομματοσκυλοι ΔΙΑΣ απο 6-6 θα κυκλοφορουν σε διμιροιες.) Δεν κρίνω καν τις ενέργειες τους. Προφανώς και ΓΕΝΙΚΑ είμαι ενάντια. Κρίνω το κοινωνικόπολιτικό σκέλος της προκήρυξης που με βρίσκει σύμφωνο. Λες και το έγραψα εγώ.
Σαν συνέχεια προτείνω να δεις και να δουν όσοι θέλουν την παρακάτω ταινία του 1988 They live . 20 χρόνια μετά τι έχει αλλάξει. ΣΤΗ ΜΑΠΑ μας τα δείχνουν οι αμερικάνοι(πχ v 4 vendetta) και εμείς κοιτάμε τα εφέ

Αν ρωτάς ΑΝ θα αλλάξουν τα πράγματα με τις ενέργειες τους οι 95 στους 100 θα σου πουν ΟΧΙ.
Αν ρωτήσεις όμως αν θα αλλάξουν προς το καλύτερο τα πράγματα αν συνεχίσουμε να ζούμε έτσι 100 στους 100 θα σου πουν ΟΧΙ.
Ας αναλογιστούμε επομένως τι τρομοκρατία δεχόμαστε δεκάδες σκάλες χειρότερη απ'τη τρομοκρατία του όπλου.

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Το ότι θέλω τον Γκρηρ για τη θέση του εναπομείναντα γκαρντ τί είναι; :d
Φταίει ότι δεν ήσουν μέσα στην Ο2 αρένα στην τελευταία επίθεση όπως εγώ π.χ.

@redunity...καλες διακοπές φιλαράκο και πολλά ++ σ'αυτά που έγραψες

Last edited by zouparos; 28-07-2010 at 17:47.
zouparos is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον zouparos:
Old 28-07-2010   #483
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 22,038
Liked: 80,347
Likes: 60,491
Default

Quote:
Originally Posted by zouparos View Post
Φταίει ότι δεν ήσουν μέσα στην Ο2 αρένα στην τελευταία επίθεση όπως εγώ π.χ. :d
Ήμουνα ρε φίλε, ήμουνα... Μην μου τα θυμίζεις τώρα. Σήκω ρε Λυννάκο αγόρι μου και μπουμπούνισέ το το γαμιόλικο...
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον redglove:
Old 29-07-2010   #484
tc-g6
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5,651
Liked: 4,654
Likes: 3,070
Default

zouparos, μιας και γνωριζω ιδιαιτερα καλα τη ζωη του ασιμου μετα απο μια τυχαια του γνωριμια με τον πατερα μου (ο οποιος αργοτερα μου τον εμαθε ως καλλιτεχνη και επαναστατικη φιγουρα απο τα μικρα μου χρονια) μαλλον θα πρεπει να ξεκαθαρισουμε τι ειναι και ποτε εγινε το σκηνικο που αναφερεις.

ο νικολας πραγματι εκανε αυτο που γραφεις, ζητησε αλλωστε συγγνωμη και σε καποιο απο τα τελευταια γραμματα που αφησε πριν αυτοκτονησει περιφρονημενος απο οσους ευεργετησε.
μονο που αδερφε αυτο εγινε την περιοδο που τον μπαινοβγαζαν στα ψυχιατρεια με το ετσι θελω. γενικα ο ασιμος ειχε μια τρελα (που θαυμαζω) ομως καποια στιγμη αυτο χρησιμοποιηθηκε εναντιον του. την ιδια περιοδο που οι νεα γενια αναρχικων εκανε την εμφανιση της στα εξαρχεια και εδιωξε σχεδον σκοτωνοντας τον στο ξυλο τον ασιμο (μαζι με αρκετους ακομα αναρχικους), βρεθηκε και καποια που κατηγορησε τον ασιμο για βιασμο (τελικα αρκετα χρονια μετα παραδεχθηκε οτι βιασμος δεν υπηρξε ποτε). η ευκολη λυση για το μεταπολιτευτικο κατεστημενο ηταν να τον κλεισουν σε ψυχιατρειο.

το παραπανω αποσπασμα που παρεθεσα ειναι απο την περιοδο πριν το τρελαδικο και δειχνει την απογοητευση του ασιμου απο αυτη τη νεα γενια "αναρχικων" και τον τροπο που αντιμετωπιζε την επανασταση. για εμενα ειναι διαχρονικο και ισχυει στο επακρο σημερα!
το περιστατικο που αναφερεις ειναι αργοτερα, αναμεσα στα ψυχιατρεια και την αποξενωση.

δεν τον παρεθεσα ως αυθεντια, ουτε τους κροποτκιν, μπακουνιν, μπερκμαν και μαριγκελα τους χρησιμοποιησα με αυτον τον τροπο. τον παρεθεσα οπως και τους υπολοιπους γιατι ο μεν ασιμος ηταν απο τους κατα καποιο τροπο πρωτεργατες του αναρχικου κινηματος στην ελλαδα και οι υπολοιποι οι χαρακτηριστικοτεροι συγγραφεις περι του συστηματος αυτου. ο καρλος μαριγκελα μαλιστα ειναι αυτος που εγραψε το "εγχειριδιο του ανταρτη των πολεων" που επικαλλουνται οι σημερινοι φονιαδες.

στο δευτερο σκελος, διαφωνω. καμια τρομοκρατια δεν ειναι καλυτερη ακομα και απο τη χειροτερη δημοκρατια. αυτη τη δημοκρατια ομως οφειλουμε να προστατευσουμε, μακρια απο τους διαφορους "μπραβους" της ειτε αυτοι ειναι κρατικοι, ειτε παρακρατικοι, ειτε "επαναστατες". οφειλουμε ολοι να αντιδρουμε στα κακως κειμενα και οχι να περιμενουμε μια προκυρηξη γραμμενη με επαναστατικη φρασεολογια να μας δειξει το δρομο ενω ταυτοχρονα υπηρετει στο επακρο τα συμφεροντα οσων θελουν να βαλουν καμερες, να αυξησουν την αστυνομευση, να κανουν ολο και περισσοτερους ελεγχους κλπ.

φτυνω τους φορεις της νεοελληνικης δημοκρατιας αλλα θα υπερασπιζομαι παντα το δημοκρατικο δικαιωμα ολων, ακομα και αυτων που θεωρω εχθρους μου.

ps: εχω τις "παρανομες" κασσετες του ασιμου γραμμενες απο τον ιδιο!
__________________
tc-g6 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2010   #485
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 22,038
Liked: 80,347
Likes: 60,491
Default

Το πρόβλημα ξεκινάει από πολύ πιο "μέσα":

Τί είναι η δημοκρατία; Το κράτος του δήμου.

Γίνονται εκλογές για να βγάλουμε κυβέρνηση. Από τα 10 εκατομύρια εγγεγραμένων ψηφίζει το 71%. Με το 2% να είναι άκυρα ψηφοδέλτια. Άρα έχουμε ένα ποσοστό 69%. Από αυτούς, το 44% ψήφισε το πρώτο κόμμα.

Δηλαδή ψήφισαν 7 στους 10 και από αυτούς τους 7 οι 3 αποφάσισαν ποιός θα κάνει κυβέρνηση. Που σημαίνει ότι τελικά ο "δήμος" είναι οι 3 στους 10. Δηλαδή οι 3 αποφασίζουν όχι μόνο για τους 3, αλλά και για τους άλλους 7.

Πόσο "δημοκρατικό" είναι αυτό;

(Για να μην κλειδωθεί το τόπικ να μείνουμε έτσι πολύ χαλαροί. Ο πρώτος που θα δείξει να ξεφεύγει θα πάει για βουτιές.. )
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον redglove:
Old 29-07-2010   #486
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,854
Liked: 23,896
Likes: 8,277
Default

ρε μην μπλεκετε τον ασιμο...τι σας εφταιξε?..... tc-g6 κι εγω τις εχω Συμφοιτητης με την θεια μου στην φιλοσοφικη του Α.Π.Θ
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον *GrimReaper*:
Old 29-07-2010   #487
8rilos!!!
Πεντάδα
 
8rilos!!!'s Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,006
Liked: 12,553
Likes: 3,407
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
(Για να μην κλειδωθεί το τόπικ να μείνουμε έτσι πολύ χαλαροί. Ο πρώτος που θα δείξει να ξεφεύγει θα πάει για βουτιές.. )
τουλαχιστον θα παμε σε ωραια παραλια?
8rilos!!! is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2010   #488
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by 8rilos!!! View Post
τουλαχιστον θα παμε σε ωραια παραλια?
Εσύ σε παιδική πισίνα στα ρηχά!!!!!!!!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2010   #489
tc-g6
Πεντάδα
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5,651
Liked: 4,654
Likes: 3,070
Default

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Το πρόβλημα ξεκινάει από πολύ πιο "μέσα":

Τί είναι η δημοκρατία; Το κράτος του δήμου.

Γίνονται εκλογές για να βγάλουμε κυβέρνηση. Από τα 10 εκατομύρια εγγεγραμένων ψηφίζει το 71%. Με το 2% να είναι άκυρα ψηφοδέλτια. Άρα έχουμε ένα ποσοστό 69%. Από αυτούς, το 44% ψήφισε το πρώτο κόμμα.

Δηλαδή ψήφισαν 7 στους 10 και από αυτούς τους 7 οι 3 αποφάσισαν ποιός θα κάνει κυβέρνηση. Που σημαίνει ότι τελικά ο "δήμος" είναι οι 3 στους 10. Δηλαδή οι 3 αποφασίζουν όχι μόνο για τους 3, αλλά και για τους άλλους 7.

Πόσο "δημοκρατικό" είναι αυτό;

(Για να μην κλειδωθεί το τόπικ να μείνουμε έτσι πολύ χαλαροί. Ο πρώτος που θα δείξει να ξεφεύγει θα πάει για βουτιές.. )
συμφωνω απολυτα, εχει τεραστια κενα το δημοκρατικο πολιτευμα. ειναι ομως το καλυτερο απο οσα εχουν εφαρμοστει.

κανενας δεν σου απαγορευει να ψηφησεις και να κανεις την επιλογη σου, αναγκαστικα ομως η κυβερνηση βγαινει απο αυτους που ψηφιζουν, ακομα και στην αθηναϊκη δημοκρατια ετσι γινοταν.

δηλαδη τι πρεπει να γινεται? να μην εχουμε κυβερνον κομμα? το θεμα ειναι το οποιο κομμα να εχει το φοβο του λαου και να υπηρετει τα συμφεροντα του. αυτο δεν θα γινει ουτε με την αποχη και σιγουρα ουτε με τα οπλα. διοτι αν φτασουμε στο σημειο να θεωρουμε οτι με φονους θα αλλαξει κατι θα πρεπει και να παραδεχθουμε οτι ζουμε στην ουγκαντα (εμφυλιος, εθνοκαθαρση, πολιτικες δολοφονιες) με οτι συνεπειες αυτο εχει.

αφεντικο, κανενας μας δεν εχει διαθεση να τσακωθει και η εως τωρα κουβεντα δειχνει και προβληματισμο και επιπεδο ανεξαρτητα της διαφωνιας ή οχι. αν παλι θεωρειται ο τροπος που γραφω επιθετικος σε διαβεβαιω πως δεν εχω καμια τετοια διαθεση, απλα οπως μιλαω ετσι γραφω κιολας.
__________________
tc-g6 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2010   #490
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 22,038
Liked: 80,347
Likes: 60,491
Default

Όχι, μια χαρά γράφουμε, για να προλάβω προειδοποίησα όμως.

Δεν μιλάω για την αποχή μόνο. Μιλάω για το ότι οι 3 αποφασίζουν για τους 10.

Δε γίνεται να έχεις κυβέρνηση με πλειοψηφία βουλευτών και να συμβαίνει αυτό.

Οι 300 θα έπρεπε να μοιράζονται αναλόγως, ότι ποσοστό ψήφων παίρνεις, τέτοιο ποσοστό βουλευτών.

Όχι ότι θα έλυνε το πρόβλημα με τη ζωή μας γενικότερα αυτό, κουβέντα να γίνεται όμως.. :d
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to redglove For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 16:14.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.