RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-11-2014   #1421
nrg15
Πεντάδα
 
nrg15's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,460
Liked: 16,068
Likes: 13,914
Default

Quote:
Originally Posted by μπασκετομάνα7 View Post
οσοι τους αρεσε πρεπει να γραψουν για να παροτρυνουν και τους αλλους να τη δουν.εγω δεν εχω κατι να προσφερω περα απο θαψιμο... ααα ,μονο να πω οτι το Moon του 2009 ηταν απειρως καλυτερο .
Χειροτερος απο τον Πετγουει... Πφφφφ....
nrg15 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to nrg15 For This Useful Post:
Old 10-11-2014   #1422
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by μπασκετομάνα7 View Post
Στην Αγγλια γυρισε και πολλα μικρου μηκους . Κι αυτα κινηματογραφος ειναι...Δεν εχει κανει μονο ο,τι υπαρχει στη λιστα του imdb. Καθολου δε διαφωνω με τα υπολοιπα που λες. Δε φταιει ο ιδιος που ειναι μετριοκαλουτσικος ,τα αρδακια που τον πλασαρουν για νεο Κιουμπρικ φταινε .Κι οχι μονο αυτον. Νολαν ,Φιντσερ ,Αρονοφσκι ειναι στο ιδιο παρεακι ... Η προκλητικη αβαντα με ενοχλει ,οχι οι ιδιοι .Δε μπορω να δεχτω οτι βγαζει ταινια για παραδειγμα ο Τζαρμους η ο Γκιλιαμ και δεν τρεχει τιποτα και μετα βγαζει ο Νολαν και αρχιζει το προσκυνημα . Το interstellar ιστορικο για το ειδος ; Εβαλες τους 3 γιγαντες και σου φανηκε ο νανος ιστορικος για το ειδος;;; Αυτες οι ταινιες δε μπορουν να κριθουν με το που τις δει καποιος, πρεπει να περασει καιρος να φυγει το hype που λενε και μετα καταλαβαινεις αν αυτο που ειδες εχει ψαχνο η απλα ειναι μια ταινια ........του Νολαν
Quote:
Originally Posted by μπασκετομάνα7 View Post
οσοι τους αρεσε πρεπει να γραψουν για να παροτρυνουν και τους αλλους να τη δουν.εγω δεν εχω κατι να προσφερω περα απο θαψιμο... ααα ,μονο να πω οτι το Moon του 2009 ηταν απειρως καλυτερο .
Συμφωνώ σε όλα τα πρώτα που λες, και σε αυτό περί φαν μπόυς που λέει ο Σμερφ για το imdb, και στο ότι αυτή τη στιγμή ο Νόλαν είναι μάλλον ο πιο δυνατός στα μπλοκμπάστερ.

Στα του θέματος, έχεις δίκιο στο ότι αυτές οι ταινίες (μιλάμε για τα sci-fi με κάποιο ά φιλοσοφικό περιεχόμενο, όχι Star Wars φάση) κρίνονται σε βάθος χρόνου πολύ καλύτερα από ό,τι "στη στιγμή", οπότε τα δικά μου εγκωμιαστικά λόγια για το συγκεκριμένο σίγουρα μπορεί να κριθούν ως βιαστικά (τα ίδια και για το Prometheus ίσως, που είναι ταινία 3ετίας κι αυτή). Ο λόγος που το έκανα είναι γιατί τους τελευταίους μήνες έχω δει ή ξαναδεί όλες αυτές τις ταινίες-μύθους που ανέφερα (και άλλες, όπως το "Alien" ή το "Wall-E" της Pixar), και τις έχω πολύ φρέσκες στο μυαλό μου. Επίσης είδα και το Moon (μου αρέσει και ο Sam Rockwell σαν τύπος, πιο πολύ από το McConaughey ας πούμε), που είχε σίγουρα ενδιαφέρον, αλλά αυτό εντοπιζόταν κυρίως σε θέματα πιο εσωτερικά για το ανθρώπινο είδος (θα μου πεις και το Solaris προς τα εκεί κινείται). Δηλ. είναι περισσότερο φιλοσοφικό φιλμ σκέτο, παρά φιλοσοφικό sci-fi από ένα σημείο και μετά... όπως και να'χει, ανήκει στα πολύ καλά του είδους και αυτό, θα το έβαζα αμέσως πιο κάτω (μιας και μου φάνηκε ελαφρώς περιορισμένο θεματικά).

Στο μόνο που διαφωνούμε είναι στην αξία του Interstellar. Σου λέω το είδα ενώ μέσα στον προηγούμενο μήνα έχω ξαναδεί την Οδύσσεια, και λίγο καιρό πριν τα υπόλοιπα, για αυτό είπα ό,τι είπα. Η ταινία έχει ακέραια βάση για να μπει δίπλα σε αυτές κατ'εμέ, και "παίζει" πολύ ωραία με το κομμάτι του χρόνου, κάτι το οποίο είναι πρωτοφανές σε σχέση με τις υπόλοιπες (δεν πρόκειται να πω περισσότερα για να πάει κάποιος να τη δει, μετά το χαλάμε). Οπότε το "νάνος" που τη χαρακτηρίζεις σε σχέση με τα υπόλοιπα, προσωπικά μου μοιάζει αρκετά υποτιμητικό. Όπως και να'χει, από ένα σημείο και μετά μιλάμε καθαρά για γούστα, όπως έγραψα πριν.

Υ.Γ.: Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό σε ένα από τα threads της ταινίας στο imdb. Ενας ρωτάει αν θα του αρέσει το Interstellar, δεδομένου ότι το 2001 είναι η αγαπημένη του ταινία, και το Inception μια ταινία που τον απογοήτευσε... και λίγο πιο κάτω παίρνει αυτή την απάντηση (δικά μου σχόλια σε παρενθέσεις):

"2001 is a classic in every single way. But we agree that it's not for every one, cause of it's sleepy pace and lack of traditional hollywood elements (για να μην παρεξηγηθώ, για μένα καθόλου sleepy pace... σε ό,τι έχει να κάνει με Kubrick, με καλύπτει απόλυτα αυτό που έχει πει ο Roger Ebert για τα βασικά χαρακτηριστικά λίγο πολύ κάθε ταινίας του: "technically awesome, emotionally distant, remorseless in its doubt of human goodness").

Now we have Interstellar, which was produced to bring the general public the very best of space sci-fi. And that's whats the movie imples, to be the best space sci-fi film for the general audience. That's why Nolan spends time explaining things in the movie (κι εγώ ένιωσα ότι ο Νόλαν εξηγεί σε κάποια σημεία στο κοινό τι είναι αυτό που βλέπει), that's why there's a dialogue about what's a wormhole, that's why there's love involved (όχι cheesy πάντως), that's why there's this: "oh, her father went on a infinite journey and she didn't say proper goodbye". Even though, he didn't "Transformers" the movie, it still has elegance, slow pace, beautiful shots and some nice aspects surrouding the production.

But the film managed to mix these both worlds (classic and blockbuster) very well. No, Interstellar it's not the most classic film in the genre, for me it's just the best for the reasons I enjoy in a film at the moment. It's a bit like the art industry, some call that very simple abstract painting the very best creation, the classic and bla bla bla. I think Intersellar is the monalisa, who captures the general audience attention and a little bit of the specialized critics as well
(και γω νομίζω ότι το πετυχαίνει αυτό... π.χ. νομίζω η πλειονότητα των επιστημόνων θα γουστάρει π.χ. με την ταινία, και κάπως έτσι διαχρονικά θα έχει ένα λόγο παραπάνω να μείνει ιστορική για το είδος)."

Last edited by Dude; 10-11-2014 at 15:21.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2014   #1423
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
Πεντάδα
 
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: бескућник
Posts: 3,084
Liked: 14,908
Likes: 4,845
Default

Quote:
Originally Posted by μπασκετομάνα7 View Post
οσοι τους αρεσε πρεπει να γραψουν για να παροτρυνουν και τους αλλους να τη δουν.εγω δεν εχω κατι να προσφερω περα απο θαψιμο... ααα ,μονο να πω οτι το Moon του 2009 ηταν απειρως καλυτερο .
γιατί να γράψουν μόνο όσοι τους άρεσε? να γράψουν και όσοι δεν τους άρεσε αλλά την είδαν!!!
MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2014   #1424
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,901
Liked: 34,110
Likes: 48,851
Default

Πολύ δυνατή το Μoon. Τιμά την επιστημονική φαντασία
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 10-11-2014   #1425
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,057
Liked: 15,173
Likes: 17,586
Default

Quote:
(κι εγώ ένιωσα ότι ο Νόλαν εξηγεί σε κάποια σημεία στο κοινό τι είναι αυτό που βλέπει)
Χωρις να εχω δει το Ιντερστελαρ, να πω οτι ο Νολαν παντα στο 1ο Act των ταινιων του σου εξηγει την υποθεση και το τι γινεται σε καθε δευτερη προταση διαλογου. Χωρις να λεω οτι ειναι κατι κακο, απλα ειναι κατι σαν signature move πλεον, ειδικα μετα το Inception.

Quote:
και "παίζει" πολύ ωραία με το κομμάτι του χρόνου, κάτι το οποίο είναι πρωτοφανές σε σχέση με τις υπόλοιπες (δεν πρόκειται να πω περισσότερα για να πάει κάποιος να τη δει, μετά το χαλάμε)
Επισης σε ολες του τις ταινιες παιζει με τον χρονο (εκτος απο την τριλογια)

(επαναλαμβανω οτι δν εχω δει την ταινια ακομα, shot in the dark για το πως ακριβως το εννοουσες)
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 10-11-2014 at 15:48.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 10-11-2014   #1426
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

1) Εδώ δεν παίζει στο 1ο act. Μάλλον προς τα τελειώματα όταν οι πρωταγωνιστές έρχονται αντιμέτωποι με πράγματα μέχρι πρότινος ακατανόητα, ο ένας μιλάει με τον άλλο προσπαθώντας να βρουν άκρη, και μαζί βρίσκει και το κοινό. Αυτό μπορεί για κάποιους να είναι μειονέκτημα και για άλλους συν. Η απάντηση του τύπου πριν απλά με βρίσκει σύμφωνο στο ότι πρόθεση του Νόλαν είναι να βοηθήσει το κοινό να μπει στο νόημα, για αυτό το ανέφερα.

2) Ναι, απλά εδώ έχει άλλη βαρύτητα αυτό το παίξιμο με το χρόνο, λόγω του είδους και της υπόθεσης. Εν'ολίγοις υπάρχουν σαφείς ανθρωπολογικές, συμπαντικές και μπλα μπλα προεκτάσεις που βασίζονται κατά βάση σε επιστημονικές αλήθειες, και όχι σε σπέκουλες... ταυτόχρονα είναι και πολύ απτό (μεγάλο κέρδος της ταινίας αυτό), με αποτέλεσμα να δείχνει το άμεσο effect πάνω στους ανθρώπους που ερχονται αντιμέτωποι άμεσα μαζί του.

3) Σου λέω εμένα το Inception π.χ. μου φαίνεται ένα τεχνικά άρτιο-καλοδουλεμένο τίποτα. Το Interstellar διαφέρει. Και τους δίνω μεγάλο κρέντιτ για το screenplay... δεν έχουν από πίσω ένα Lem ή έναν Clarke και ασχολούνται μόνο με το πώς να δώσουν εικόνα και ζωή σε ένα λογοτεχνικό δημιούργημα, μόνοι τους (προφανώς με όλες τις προφανείς και μη επιρροές), - και με τη συμβουλευτική βοήθεια ενός θεωρητικού φυσικού για το επιστημονικό κομμάτι - το φτιάξανε.

4) Το Moon Άγιε Πέτρε όντως είναι απλό και δυνατό (μου ήρθε εικόνα να μιλάω για κινηματογράφο λίγο μετά το θάνατό μου, σουρεάλ το ρεντχουπ), αλλά και αρκετά πιο περιορισμένο θεματικά κατ'εμέ από τα 4 που ανέφερα. Δεν το λέω για κακό αυτό, απλά δεν μπαίνει σε άμεση σύγκριση νομίζω.

Last edited by Dude; 10-11-2014 at 18:21.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 10-11-2014   #1427
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Γιατι ρε παιδια δεν σας αρεσε τοσο πολυ το ινσεπσιον? Για μενα μια απο τις καλυτερες ταινιες οχι μονο του νολαν. Δεν σας αρεσε σαν ιδεα δλδ? Δεν ξερω εμενα μου ειχε αφησει πολυ ωραιες εντυπωσεις.



μου θυμιζει εναν κινηματογραφο να εχει μεινει μαλακας στο τελος της ταινιας και για 2 λεπτα να υπαρχει η απολυτη ησυχια.
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to *GrimReaper* For This Useful Post:
Old 10-11-2014   #1428
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

ωραιο σαν κατασκευασμα το inception ..αλλα για μενα αντιπαθητικη και ωραιοπαθης ταινια. απο αυτες που ο σκηνοθετης ειναι σαν να σου λεει : κοιτα ποσο εξυπνος ειμαι !! εσυ,θεατη ,μπορεις να σταθεις πνευματικα ανταξιος μου; πολυ μοστρα ,τα πιο συνθετα πραγματα λεγονται απλα δεν ειναι αναγκη Νολαν να στηνεις τετοιο χαοτικο πραγμα μονο και μονο για να μπερδεψεις το θεατη..γιατι στο τελος καταληγεις να μπερδευεσαι μονος σου. αλλα και παλι γουστα ειναι αυτα
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to μπασκετομάνα7 For This Useful Post:
Old 11-11-2014   #1429
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Λίγο επιτηδευμένα πολύπλοκη για τα γούστα μου, και εντέλει δεν σου μένουν και πολλά να θυμάσαι από αυτή (π.χ. το Minority Report του Spielberg είναι εξ'ίσου καλό σαν βασική ιδέα, και πιο άμεσο). Σίγουρα αξίζει να τη δει κάποιος (πάλι εξαιρετικά δουλεμένη σαν ταινία), ωστόσο δεν νομίζω ότι πέρα των τεχνικών κομματιών έχει να σου αφήσει τίποτα ιδιαίτερο για να την ξαναδείς (σε αντίθεση με το Σκοτεινό Ιππότη που ας πούμε θα έχεις μια ζωή τον Τζόκερ να σε καλεί στο απόλυτο χάος).

Last edited by Dude; 11-11-2014 at 01:38.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2014   #1430
Joshua_Grant
Πεντάδα
 
Joshua_Grant's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2,867
Liked: 8,032
Likes: 9,215
Default

Γαμάτο για μένα το Inception και πολύ γαμάτος και ο Νόλαν.To Following γαμώ τις ταινίες,δείχνει τη γενικότερη υψηλή αισθητική με την οποία βλέπει τον κόσμο ο Νόλαν.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συγκριθούν οπωσδήποτε ο Τζάρμους ξέρω γω,ο Γκίλλιαμ και ο Νόλαν.Για τέχνη και κινηματογράφο μιλάμε,όχι για τα διαθέσιμα 4άρια στην Ευρωλίγκα.

Last edited by Joshua_Grant; 11-11-2014 at 01:00.
Joshua_Grant is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Joshua_Grant For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 19:35.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.