RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-11-2015   #1971
Joshua_Grant
Πεντάδα
 
Joshua_Grant's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2,867
Liked: 8,021
Likes: 9,213
Default

Only god forgives,Nicolas Windιng-Refn.Προσωπικό φετίχ,πανέμορφο θέαμα.

Last edited by Joshua_Grant; 28-11-2015 at 06:26.
Joshua_Grant is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Joshua_Grant:
Old 28-11-2015   #1972
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Φοβερή λίστα Dude, με εντυπωσιακές παρουσίες (Μπέλα Ταρ: checked). Άξιος λέμε. Προσωπικά (πολύ δύσκολα σίγουρα) θα εύρισκα κάποιον χώρο για να βάλω και ένανε Michael Mann. Σχετικά αδικημένος μάλλον, φοβερός κινηματογραφιστής, τα πλάνα του έχουν ασκήσει αρκετή επίδραση στον αμερικανικό κινηματογράφο (και η τελική σεκάνς στους Μοϊκανούς, απλώς μνημειώδης). Ωστόσο σίγουρα μπαίνει κι ο υποκειμενικός παράγοντας.

Θεωρώ κάτι όμως αντικειμενική παράλειψη. Έναν κινηματογραφιστή που έμεινε στην Ιστορία ακριβώς για τα πλάνα του (πάνω από όλα), συνώνυμο του camerawork και τις καλλιτεχνικής αρτιότητας, με άπειρες διακρίσεις και καθολική αναγνώριση (ειδικά επί τούτου) η οποία εκφράζεται από πλήθος ομότεχνών του σε κάθε ευκαιρία.

Πού 'ναι ο Τεό ρε συ?? Μόνο εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσε να ξεκίναγε και να τελείωνε η λίστα με αυτόν?
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 28-11-2015   #1973
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

επειδή ήταν Έλληνας τον υποτιμάμε . όπως κάνουμε και με το Μάντζαρη
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον μπασκετομάνα7:
Old 28-11-2015   #1974
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Ομολογουμένως στον Αγγελόπουλο είμαι λίγο πίσω. Όταν δω κάτι πέρα από το "Θίασο", θα έχω να πω κάτι επί της ουσίας. Πάντως από όσα έχω δει από καλλιτεχνική άποψη μιλώντας, δύσκολα μπορώ να βάλω δίπλα σε filmmakers-ποιητές όπως τους Ταρκόφσκυ, Ρεσνέ, Καλατόζοφ, Μπέλα Ταρ κλπ. τον Τεό. Να το πω πιο σωστά, μου φαίνεται δύσκολο να προτιμήσω να βάλω σε μια τέτοια λίστα μια ταινία του Αγγελόπουλου μέσα στις 30, και να μην βάλω μια 2η του Ταρκόφσκυ (έχω πολλές τύψεις ας πούμε που δεν μπόρεσα να χωρέσω το "Stalker") π.χ. Αυτός βέβαια είναι και ο υποκειμενικός παράγοντας (χώρια που όπως προείπα πρέπει να δω 2-3 Αγγελόπουλου άμεσα), τον οποίο θεωρώ ότι ψιλοκατάφερα να τον κοντρολάρω ώστε να μην μου κάνει τη λίστα ωδή σε 2-3 δημιουργούς.

Προφανώς ισχύει και το προφανές ότι δεν μπορείς να ικανοποιήσεις τους πάντες σε τέτοιες λίστες καθολικού περιεχομένου (αν έκανα και γω μια λίστα για τις ερμηνείες του Μπρους Γουίλις, όπως ανέβηκε μία λίγο μετά από δικιά μου μία, θα ήταν άλλο καπέλο).

Υ.Γ.: Ελιτίστας πάντως δεν είμαι, θα γούσταρα πολύ να έχω Έλληνα στη λίστα (μακάρι να πάθω ταράκουλο με τον Αγγελόπουλο προσεχώς). Επίσης εννοείται ότι όσα λέω τα λέω από άποψη camerawork, κι όχι ταινιών συνολικά. Π.χ. ας πούμε το "Seven Samurai" δεν είναι από τις πιο αγαπημένες μου του Κουροσάβα, αλλά θεώρησα ότι στη συγκεκριμένη λίστα αυτό είχε θέση έναντι των υπολοίπων. Έχω αδικήσει βέβαια Mizoguchi που έχω μόνο τον Ακίρα από Ιάπωνες, αλλά τι να κάνεις...

Last edited by Dude; 28-11-2015 at 15:43.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2015   #1975
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,799
Liked: 228
Likes: 8,328
Default

Ψιλοασχετο αλλα ειμαι ο μονος που θεωρει πολυ overhyped τη Λαμψη;

Η τηλεταινια που εχει δειξει το σταρ μερικες φορες θεωρω οτι ειναι πολυ πιο αντιπροσωπευτικη αυτου που περιεγραφε ο Κινγκ
karapaparas is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον karapaparas:
Old 28-11-2015   #1976
trust in who we are
Πεντάδα
 
trust in who we are's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 10,929
Liked: 68,859
Likes: 26,261
Default

Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ψιλοασχετο αλλα ειμαι ο μονος που θεωρει πολυ overhyped τη Λαμψη;

τι θες να πεις ? εξηγησου!





Υ.Γ. Οτι ψαχνοντας να βρω μια φωτο του γιαγκου επεσα σε λινκ απο redhoops το αφηνω στην κριση του καθενος! (οχι πολυ ψαξιμο).
__________________
AGAINST ALL AND AGAINST ALL ODDS ΠΑ-ΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

AND NOTHING ELSE MATTERS
trust in who we are is online now   Reply With Quote
Old 28-11-2015   #1977
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,884
Liked: 34,030
Likes: 48,769
Default

Διαφορετική προσέγγιση του βιβλίου (και πως θα μπορούσε άλλωστε ο Κιούμπρικ να ακολουθήσει κανόνες)

O σκηνοθέτης της τηλεταινίας από την άλλη είναι ο άνθρωπος που θα μεταφέρει ένα βιβλίο του Κινγκ στην τηλεόραση αυτούσιο. Έχει γυρίσει το The Stand, Riding the Bullet και το (άνοιξα σκονάκι για να το βρω αυτό) Sleepwalkers. Αν έχεις διαβάσει το βιβλίο δεν είναι απίθανο να συμπαθήσεις περισσότερο την τηλεταινία


περιμένουμε να τοποθετηθεί επί του θέματος ο Buendia
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2015   #1978
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,799
Liked: 228
Likes: 8,328
Default

Βασικα ο Κιουμπρικ εχει κρατησει ελαχιστα πραματα απ το βιβλιο, αν ημουν κακος θα λεγα οτι του γ@μησε τη μανα και γι αυτο τον εκραζε ο Κινγκ.
karapaparas is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2015   #1979
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,158
Likes: 17,539
Default

Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Βασικα ο Κιουμπρικ εχει κρατησει ελαχιστα πραματα απ το βιβλιο, αν ημουν κακος θα λεγα οτι του γ@μησε τη μανα και γι αυτο τον εκραζε ο Κινγκ.
Αν η ταινια βγει καλη τοτε που ειναι το προβλημα με το να αλλαξει πολλα απο το βιβλιο?
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 29-11-2015   #1980
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,799
Liked: 228
Likes: 8,328
Default

Ε νταξει δε νομιζω οτι ειναι περιεργο να σπαστει ο συγγραφεας ενας βιβλιου και οι φανατικοι του οταν καποιος σκηνοθετης αναλαμβανει να το μεταφερει στην οθονη και το μονο που κραταει ιδιο ειναι το κεντρικο στορυ.
Εδω αλλοι εκραζαν τον Τζακσον που αν μη τι αλλο προσπαθησε να κανει τη μεταφορα του Αρχοντα οσο πιο πιστη γινοταν

Προσωπικα παντως δε τη θεωρω αριστουργημα τη Λαμψη ακομη κι αν τη κρινω σαν αυτοτελες δημιουργημα ανεξαρτητα απο το βιβλιο. Ναι απο αποψη ακηνοθεσιας εχει καταπληκτικα πλανα και ο Νικολσον δινει ρεστα.
Το καστινγκ για τη γυναικα και το παιδι του θεωρω οτι ηταν αθλιο εκτος κι αν στοχος τους ηταν να συμπασχουμε με τον Νικολσον και να σκεφτομαστε "ξεκοιλιασε τη την καριολα την αντιπαθητικια" οπως εκανα εγω Επισης και τις δυο φορες που το χω δει δε μπορω να πω οτι ενιωσα καμια ιδιαιτερη ενταση, αντιθετα στη τηλεταινια ειχε αρκετες σκηνες που πεταγοσουν απο την καρεκλα. (μαλλον επειδη ακολουθησε το γαμημενο το βιβλιο και δεν εκοψε ολες τις καλες σκηνες.. καταλαβατε πιστευω οτι ειμαι απο τους φανατικους του Κινγκ )


btw διαβαζοντας κριτικες του κοινου στο αθηνοραμα γελασα απιστευτα συνδυαζοντας αυτο

Quote:
ΑΝΑΝΤΙΡΡΗΤΑ Η ΠΙΟ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΕΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΑΠΟΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗ ΚΙΟΥΜΠΡΙΚ (ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΓΥΡΙΣΤΗΚΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15Ο ΦΟΡΕΣ)
με αυτη τη φωτο



φανταζομαι τον Νικολσον να χει απεναντι του τον Κιουμπρικ και να τον κοιταει με αυτο το υφος μετα την 150η ληψη της ιδιας σκηνης

Last edited by karapaparas; 29-11-2015 at 10:42.
karapaparas is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to karapaparas For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 12:23.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.