RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 31-01-2016   #3041
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,790
Liked: 228
Likes: 8,274
Default

παιζει κανεις εδω ηλεκτρικη;

ειμαι σε ερευνα αγορας για να παρω την πρωτη μου και ν αρχισω να γρατζουναω (δεν εχω ξαναπαιξει ποτε) και εχω καποιες αποριες

1) ο Νακας θεωρειται γενικα ακριβος; Υπαρχουν στο κεντρο πχ πιο φθηνα μικρα μαγαζακια;

2) εχω ξεχωρισει τις stratocaster και τις les paul και προσωπικα εχω φαει κολλημα με αυτες τις 2
http://www.amazon.com/Epiphone-Perfo.../dp/B00CJZSW4K
http://www.amazon.com/Epiphone-Guita.../dp/B00A6U9YAG

Η μαλακια ειναι οτι αυτα τα 2 πακετα δε τα χω βρει σε καποιο μαγαζι ως "πακετα". Δινουν ξεχωριστα τις κιθαρες απο τους ενισχυτες κλπ κι ανεβαινει αρκετα η τιμη μετα

3) ο Ενισχυτης πρεπει να ειναι ιδια "μαρκα" με τη κιθαρα;
Γιατι παρατηρησα στο νακα οτι εχει πχ fender ενισχυτες αλλα οχι epiphone

Last edited by karapaparas; 31-01-2016 at 17:37.
karapaparas is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2016   #3042
krataios75
Πεντάδα
 
krataios75's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 3,029
Liked: 9,821
Likes: 7,194
Default

Πηγαινε βρες εναν δασκαλο μουσικης να σε κατατοπισει. Γενικα,οταν εισαι καινουριος στο αθλημα,καλο ειναι να μην δωσεις πολλα χρηματα για οργανο. Παρε κατι αξιοπρεπες και οικονομικο γιατι η μουσικη δεν ξερεις που θα σε βγαλει. Κι εγω για ροκας ξεκινησα αλλα βρεθηκα να παιζω τις Βεργουλες και το Μαγισσες φερτε βοτανα και να γουσταρω
krataios75 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2016   #3043
tarlac827
Πεντάδα
 
tarlac827's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Lefkada-Koridallos
Posts: 948
Liked: 3,589
Likes: 2,564
Default

Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
παιζει κανεις εδω ηλεκτρικη;

ειμαι σε ερευνα αγορας για να παρω την πρωτη μου και ν αρχισω να γρατζουναω (δεν εχω ξαναπαιξει ποτε) και εχω καποιες αποριες

1) ο Νακας θεωρειται γενικα ακριβος; Υπαρχουν στο κεντρο πχ πιο φθηνα μικρα μαγαζακια;

2) εχω ξεχωρισει τις stratocaster και τις les paul και προσωπικα εχω φαει κολλημα με αυτες τις 2
http://www.amazon.com/Epiphone-Perfo.../dp/B00CJZSW4K
http://www.amazon.com/Epiphone-Guita.../dp/B00A6U9YAG

Η μαλακια ειναι οτι αυτα τα 2 πακετα δε τα χω βρει σε καποιο μαγαζι ως "πακετα". Δινουν ξεχωριστα τις κιθαρες απο τους ενισχυτες κλπ κι ανεβαινει αρκετα η τιμη μετα

3) ο Ενισχυτης πρεπει να ειναι ιδια "μαρκα" με τη κιθαρα;
Γιατι παρατηρησα στο νακα οτι εχει πχ fender ενισχυτες αλλα οχι epiphone

Το να ασχοληθείς με κάποιο όργανο απαιτεί διάθεση, επιμονή, υπομονή, ελεύθερο χρόνο και συνεχή πρακτική εξάσκηση...Αν τα διαθέτεις προχώρα...

Άποψή μου είναι οτι το όργανο πρέπει να είναι καλό και όχι μόνο οικονομικό....Σε λίγο καιρό αν προχωρήσεις με το όργανο θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τις διαφορές στον εξοπλισμό και θα κλαίς τα λεφτά σου γιατί πλέον ο φτηνός δικός σου δε θα σε ικανοποιεί....το χω περάσει...

Δε χρειάζεται να τινάξεις την μπάνκα, απλά μη πάρεις το πιο φτηνό....Λύσεις υπάρχουν..

Μαγαζιά θα βρείς πολλά στην Χαριλάου Τρικούπη και στα γύρω στενά, Ο ζοζεφ στον Πειραιά...άλλα σχεδόν σε όλα θα βρείς μεγάλες διαφορές από τα megastores του εξωτερικού...

www.musicstore.de
www.thomann.de

Ναι ΚΩΛΟΓερμανοί αλλά ...ψώνισε άφοβα - έχουν και Έλληνες στο support που σε βοηθούν και σου κάνουν και επιπλέον έκπτωση...

Καλύτερα πάντως είναι να πάς πρώτα στα ντόπια καταστήματα να δοκιμάσεις όσα περισσότερα όργανα μπορείς (st, tele, singlecut, doublecut, heavy) ώστε να δεις πιο σου κάθεται καλύτερα & φυσικά πιο σου ΑΡΕΣΕΙ τόσο εμφανισιακά αλλά κυρίως ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ...

Ενισχυτές εννοείται παίρνεις ότι θέλεις..ΔΕΝ υπάρχουν οι epiphone ενισχυτές...

Αυτά προχειρα, ότι θελήσεις ρωτάς.....

ΥΓ:ΑΑΑΑα....αυτά που πόσταρες από Amazon είναι απο US store..δε ξέρω αν τα στέλνουν και αν τα στείλουν πιθανόν θα έχεις και τελωνείο...

Last edited by tarlac827; 31-01-2016 at 21:33.
tarlac827 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to tarlac827 For This Useful Post:
Old 01-02-2016   #3044
Eddie Johnson
Moderator
 
Eddie Johnson's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Patras
Posts: 2,570
Liked: 12,299
Likes: 7,886
Default

__________________
θΡΥΛΕ ΝΤΟΥ
Eddie Johnson is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Eddie Johnson For This Useful Post:
Old 01-02-2016   #3045
lemmy85
Πεντάδα
 
lemmy85's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,958
Liked: 4,837
Likes: 9,446
Default

__________________
...για τα κασκόλ που έχουν παλιώσει και για την τρέλα που ποτέ δεν θα τελειώσει...
lemmy85 is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to lemmy85 For This Useful Post:
Old 02-02-2016   #3046
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
παιζει κανεις εδω ηλεκτρικη;

ειμαι σε ερευνα αγορας για να παρω την πρωτη μου και ν αρχισω να γρατζουναω (δεν εχω ξαναπαιξει ποτε) και εχω καποιες αποριες

1) ο Νακας θεωρειται γενικα ακριβος; Υπαρχουν στο κεντρο πχ πιο φθηνα μικρα μαγαζακια;

2) εχω ξεχωρισει τις stratocaster και τις les paul και προσωπικα εχω φαει κολλημα με αυτες τις 2
http://www.amazon.com/Epiphone-Perfo.../dp/B00CJZSW4K
http://www.amazon.com/Epiphone-Guita.../dp/B00A6U9YAG

Η μαλακια ειναι οτι αυτα τα 2 πακετα δε τα χω βρει σε καποιο μαγαζι ως "πακετα". Δινουν ξεχωριστα τις κιθαρες απο τους ενισχυτες κλπ κι ανεβαινει αρκετα η τιμη μετα

3) ο Ενισχυτης πρεπει να ειναι ιδια "μαρκα" με τη κιθαρα;
Γιατι παρατηρησα στο νακα οτι εχει πχ fender ενισχυτες αλλα οχι epiphone
Πρώτα κιθαρίστες μετά Ολυμπιακοί, να τα λέμε όλα. Επειδή όντως κι από τα σχόλια φαίνεται ότι τώρα ξεκινάς, ό,τι σου είπαν και τα παιδιά λίγο πολύ... το βασικό για αρχή είναι απλά να έχεις τα απαραίτητα που να σου δίνουν όρεξη να αρχίζεις να παίζεις. Πάμε και στις ερωτήσεις σου συγκεκριμένα:

1) Ο Νάκας πριν μια 10ετία ήταν ακριβός, τώρα καθόλου. Προσαρμόστηκε στην αγορά την εποχή μετά από την κρίση, και την ώρα που οι άλλες ελληνικές αλυσίδες άφηναν μια-μια τις αντιπροσωπείες που εκπροσωπούσαν, σταδιακά τις ενσωμάτωνε (προφανώς με καλά ντηλ για αυτόν) ο Νάκας.

Όπως και να'χει, αν κάνεις σύγκριση τιμών καινούριων μηχανημάτων μεταξύ Νάκα-γερμανικών (Thomann κλπ - συμφέρουν εμάς τους Έλληνες γιατί από 299 ευρώ και πάνω έχεις δωρεάν μεταφορικά) είναι συνήθως κοντά, εκτός αν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις προσφορών που συμφέρει το Thomann.

2) Η φράση "έχω ξεχωρίσει Στρατοκάστερ και Λες Πολ" είναι αντίστοιχη με το να πει κάποιος ότι από ελληνικές ομάδες "έχω ξεχωρίσει Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό". Με λίγα λόγια αναφέρεις τα 2 μοντέλα κιθαρών με τα οποία έχει ηχογραφηθεί η πλειονότητα της παγκόσμιας μουσικής βιομηχανίας, και οι οποίες έχουν γίνει σύμβολα στα χέρια κιθαριστικών ειδώλων την προηγούμενη 60ετία, και συνεχίζουν.

3) Προφανέστατα όχι. Επίσης γενικά να ξέρεις ότι για έναν κιθαρίστα ο ενισχυτής είναι ανάλογα σημαντικός με την κιθάρα, και ειδικά όταν μιλάμε για μηχανήματα χαμηλού κόστους, ίσως και σημαντικότερος.

Τώρα πάμε στα 2, 3 σχετικά με την αγορά που σε ενδιαφέρει κιόλας...

α) Είναι πρώτη κιθάρα όπως είπαμε, οπότε το σημαντικό είναι να αρχίσεις να παίζεις, και όχι να ακούς εμένα και τον οποιονδήποτε να σου αραδιάζουν γνώμες για το με ποια κιθάρα θα άρχιζαν αυτοί στη θέση σου κλπ. Βάσει αυτού εφόσον κοιτάς οικονομικές Les Paul και SG με συμπάθεια, μια χαρά μπορείς να πας προς τα εκεί.

Αν ξέρεις έστω και λίγο να γρατζουνάς και να παίζεις, μπορείς να βολτάρεις και στα μαγαζιά του κέντρου για να δοκιμάσεις αντίστοιχα όργανα με αυτά, να δεις τι σε βολεύει για αρχή. Αν είσαι πολύ αρχάριος και δεν έχεις κάτι να παίξεις ακόμα, απλά πήγαινε με το ένστικτο όπως πας μέχρι τώρα.

β) Τα λινκς που έγραψες είναι από Άμαζον... το ένα από Amazon Prime (που σημαίνει ότι έρχεται από Αμερική), και το άλλο από συνεργάτη της Amazon (που στην προκειμένη περίπτωση είναι το Music123, πάλι από Αμερική δηλ). Αμερική ισοδυναμεί με τελωνείο, και πιθανά έξτρα έξοδα εκτελωνισμού. Π.χ. τα 259 δολάρια που βλέπεις σαν σύνολο εξόδων, μπορεί κάλλιστα να γίνουν +100 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού στην Ελλάδα.

Επομένως καλό είναι για πράγματα μεγάλου όγκου, αν δεν είναι κάτι που το βρίσκεις σε τιμή που να έχει εξευτελιστική διαφορά με ευρωπαϊκές τιμές, να μην ξανοίγεσαι προς χώρες εκτός ΕΕ, γιατί το τελωνείο δεν αστειεύεται. Όταν τώρα θες κάτι μικρό (π.χ. πετάλι κιθάρας, κουρδιστήρι, κάποιο εξάρτημα) εκεί κοίταζε άφοβα και Αμερική, καθώς τα μικρά δέματα σε όγκο περνούν από το τελωνείο χωρίς έξτρα έξοδα.

Γενικά να ξέρεις πως όργανα αρχαρίων όπως την Epiphone Les Paul που πόσταρες, τα βρίσκεις σε σούπερ τιμές και εντός Ελλάδας.

γ) Επειδή λίγο πολύ όλοι καθοριζόμαστε από χρηματικά όρια, αν θέλεις δώσε μας ένα ανώτατο όριο χρημάτων που θα ήθελες να δώσεις συνολικά για το σύστημά σου, ώστε να σου κάνουμε καμιά συγκεκριμένη πρόταση για συνδυασμό κιθάρας-ενισχυτή.

Εγώ ας πούμε, με βάση αυτών που έγραψες στο πρώτο μήνυμα, αν το ταβάνι σου είναι τα 300 ευρώ, θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο:
Fender Mustang I V. 2 ενισχυτής +
μια Epiphone Les Paul σαν και αυτήν ή αυτήν που πόσταρες ήδη (φθηνότερος συνδυασμός ακόμα όπως είδες από το λινκ στο β), ή
μια Epiphone SG σαν και αυτήν, ή
μια Fender Squier Strat σαν και αυτήν, ή
αυτή την Ibanez.

Κιθάρα και ενισχυτής είναι απαραίτητοι (μαζί με την κιθάρα πολλές φορές σου δίνουν και μια θήκη ή/και ζώνη - αν όχι τότε υπολόγιζε ότι και αυτά θα χρειαστούν), όπως είναι και κάποιο κουρδιστήρι και πένα (15-20 ευρώ ακόμα δηλ). Τα παραπάνω πακετάκια που σου πρότεινα είναι το πολύ των 300 ευρώ, αλλά αν έχεις πιο περιορισμένο μπάτζετ, πες το και θα σου βρούμε. Αν τώρα συζητάς να δώσες και κατιτίς παραπάνω, τότε η συζήτηση ανοίγει ακόμα πιο πολύ.

Last edited by Dude; 02-02-2016 at 20:07.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 02-02-2016   #3047
Undisputed
Πεντάδα
 
Undisputed's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Marousi
Posts: 1,035
Liked: 29,994
Likes: 2,717
Default

__________________
Olympiacos Our Team..Our Pride..Our Legend..
Undisputed is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Undisputed For This Useful Post:
Old 02-02-2016   #3048
Redgus
Banned
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 1,808
Liked: 982
Likes: 1,739
Default


Last edited by Redgus; 02-02-2016 at 17:40.
Redgus is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2016   #3049
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 882
Liked: 3,977
Likes: 5,140
Default

Εγώ παιδιά συνεχίζω με τις σάικο γκρανμάμαζ αναμνήσεις από την προηγούμενη σελίδα, μπλαστ φρομ δε παστ, άι τωκ του πλάνετς μπέιμπι και ο Σινάτρα πρεζόνι.

__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.

Last edited by hellalogh; 02-02-2016 at 21:31.
hellalogh is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to hellalogh For This Useful Post:
Old 02-02-2016   #3050
vaggs7
Πεντάδα
 
vaggs7's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 2,937
Liked: 1,978
Likes: 9,471
Default

Είπα να ανεβάσω ένα instrumental που έφτιαξα, αν θέλετε τσεκάρετε

vaggs7 is offline   Reply With Quote
The Following 9 Users Say Thank You to vaggs7 For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 09:10.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.