RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-06-2015   #1761
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Dude, σου προτείνω να μην μπεις στο τριπάκι. Δεν έχει κανένα νόημα.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015   #1762
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

εσύ χαραμίζεσαι. Γίνε σύμβουλος γάμων!
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015   #1763
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,883
Liked: 34,003
Likes: 48,767
Default

Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 15-06-2015   #1764
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Δεν μου αρεσε η ταινια δυστυχως. Περιμενα περισσοτερο γελιο και λιγο πιο εξυπνο χιουμορ απο αυτα τα ονοματα.
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015   #1765
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
εσύ χαραμίζεσαι. Γίνε σύμβουλος γάμων!
Πόσο κόμπλεξ κουβαλάει η ψυχούλα σου βρε Τζάσονα;

Εγώ του είπα οτι δεν έχει νόημα να φτιάξει λίστα, γιατί η διαμόρφωση κινηματογραφικής αντίληψης δεν είναι ζήτημα 10 ή 20 ταινιών. Εσύ κατάλαβες οτι του είπα να σταματήσει να σου μιλάει.

Όχι, όχι! Δεν έγινε έτσι. Είμαι σίγουρος οτι θα μου εξηγήσεις τι ήθελα να πω και γιατί δεν έχω δίκιο στο επόμενο μήνυμά σου.

Εκτός αν αποφύγεις να μπεις σε αυτο το "τριπάκι".
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Παράγοντας:
Old 15-06-2015   #1766
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,883
Liked: 34,003
Likes: 48,767
Default

*GrimReaper* ισχύει, την περίμενα πιο δυνατή

Κρατάμε την Άλισον (αχ! αχ!), τα ξεφτυλίκια του Φέρελ και το γεγονός ότι έρχεται το Daddy's Home σε λίγο καιρό.
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015   #1767
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
ποιά ταινία σε έκανε να πεις " καλό αλλά όχι τόσο το usual suspects "
Όπως προείπα, είδα την ταινία μικρός, χωρίς ουσιαστικά να έχω δει και πολλές ταινίες παρόμοιες. Πέρασαν τα χρόνια, είδα αρκετά θρίλερ παντός τύπου, αρκετά νεο-νουάρ, και αρκετά κλασικά φιλμ-νουάρ... από κει και μετά κατάλαβα ότι οι "Συνήθεις Ύποπτοι" είναι από τα καλά της κατηγορίας (από τα καλύτερα νεο-νουάρ δηλ.), αλλά όχι καμιά κοσμοϊστορική ταινία όπως μάλλον νόμιζα μικρός... κι αυτή η άποψη επιβεβαιώθηκε και τη 2η και την 3η φορά που το είδα (τελευταία ήταν πριν 6-7 μήνες, μαζί με τον tt7 που δεν το είχε δει). Δηλ. όσο εκτιμώ τους "Συνήθεις Υπόπτους", το ίδιο εκτιμώ για παράδειγμα τα "Chinatown", "Sunset Blvd", "The Big Heat", "Double Indemnity", "The Killing", "Memento", "Blood Simple.", "Mulholland Dr." (αν και επιβάλλεται να το ξαναδώ αυτό) κλπ.

Αν θες να μάθεις για σχετικές ταινίες τώρα που με έχουν κερδίσει ακόμα περισσότερο, πάρε τη λίστα μου που την έχω κάνει με πολλή αγάπη, και της κάνω συνεχώς μικροαλλαγές ανάλογα με τις νέες προβολές, και φίλτραρε στα είδη "Thriller", "Film-Noir", "Crime" και "Mystery"... θα πάρεις αυτό που ψάχνεις πάνω-κάτω.

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
ποιές ταινίες θεωρείς πως δεν θα ήσουν ο ίδιος άνθρωπος αν δεν τις είχες δει
Αν θέλω να είμαι απόλυτα ειλικρινής, η κυνική απάντηση είναι καμία... δεν άλλαξα σαν άνθρωπος από κάποια ταινία (αυτό έχει γίνει μόνο με τη μουσική για μένα, και συγκεκριμένα με την κιθάρα). Από κει και πέρα όμως όταν μια ταινία τη βλέπεις και αισθάνεσαι τυχερός για αυτό που είδες, σίγουρα αισθάνεσαι πιο "πλούσιος" πνευματικά ας πούμε (ακούγομαι σαν σπαστικός φιλόλογος Γυμνασίου, αλλά δεν βρήκα άλλες λέξεις να το περιγράψω).

Με βάση το τελευταίο, μπορώ να σου πω ότι οι στιγμές εκείνες που με έκαναν να αλλάξω τον τρόπο με τον οποίο βλέπω σινεμά, είναι οι εξής:
1) όταν είδα την τριλογία του "Νονού", και συγκεκριμένα τις 2 πρώτες ταινίες (ακόμα περισσότερο με κέρδισε η 2η),
2) και όταν πέρσι το καλοκαίρι είδα το "Andrey Rublyov".

Αυτές οι 2 είναι οι πιο καθοριστικές... δίπλα σε αυτά βάζω και το "Kes" του Ken Loach, που είναι το σημείο αναφοράς για "το άλλο σινεμά" όπως το έχω στο μυαλό μου, και κάπως έτσι συμπληρώνεται η αγία τριάδα μου.

Τώρα πέρα από αυτά, είμαι μεγάλος φαν της κωμωδίας, και θα βλέπω μέχρι τελικής πτώσεως αριστουργήματα όπως "Dr. Strangelove" και "Life Of Brian", καλτίλες όπως "The Big Lebowski" και "Down By Law", και καφρίλες όπως "Old School", "Anchorman" κλπ.

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
γράψε το δικό σου 10 ταινίες που πρέπει να δεις πριν πεθάνεις
Εντάξει, με σκοτώνεις τώρα... για αυτό και τη λίστα από πάνω άρχισα να τη φτιάχνω με στόχο να έχω 50 ταινίες που θα πιάνουν όλο το εύρος ταινιών που ήθελα, και εντέλει κατέληξα να την πάω στις 100, μιας και δεν μπορούσα με τίποτα να αφήσω άλλες 30-40 απ'έξω. Η αλήθεια είναι ότι και τις 100 που έχω τις θεωρώ ότι καλό είναι κάποιος να τις έχει δει πριν πεθάνει, αλλά μάλλον δεν σε καλύπτει η απάντηση. Τελοσπάντων, έκανα αναφορά στην αγία τριάδα μου, οπότε αυτές είναι για εκεί... τώρα για τις υπόλοιπες, πάρε αυτές για τώρα, και τα ξαναλέμε σε ένα χρόνο... σόρυ αλλά 10 δεν μπορώ (δεν υπάρχει δεν μπορώ, δεν θέλω ), πάρε 20:

- Andrey Rublyov (1966)
- The Godfather I & II (1972 & 1974) - κλέβω, είναι 2 -
- Kes (1969)
- Network (1976)
- Dekalog (1989) - εδώ κι αν κλέβω, είναι 10 -
- Life Of Brian (1979)
- Caché (2005)
- 12 Angry Men (1957)
- 2001: A Space Odyssey (1968)
- In The Mood For Love (2000)
- Pulp Fiction (1994)
- A Separation (2011)
- Baraka (1992)
- Soy Cuba (1964)
- Down By Law (1986)
- The French Connection (1971)
- The Secret In Their Eyes (2009)
- Do The Right Thing (1989)
- Cool Hand Luke (1967)
- Fargo (1996)

Quote:
Originally Posted by Παράγοντας View Post
Εγώ του είπα οτι δεν έχει νόημα να φτιάξει λίστα, γιατί η διαμόρφωση κινηματογραφικής αντίληψης δεν είναι ζήτημα 10 ή 20 ταινιών.
Συμφωνώ 100%. Δεν είχα ιδιαίτερο λόγο να μην απαντήσω παρόλα αυτά, γιατί γουστάρω την κουβέντα, και είμαι και αποδεδειγμένα λιστομανής. Εδωσα πάλι αρκετά επεξηγηματική απάντηση, ελπίζω οι απορίες να διαλευκάνονται σιγά σιγά, χαχα.

Last edited by Dude; 15-06-2015 at 18:57.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 15-06-2015   #1768
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
δεν άλλαξα σαν άνθρωπος από κάποια ταινία
Δεν ξέρω αν ήταν η ταινία στο σύνολό της, αλλά θυμάμαι συγκεκριμένα μια σκηνή του Fight Club, όπου ο Tyler Durden ανακοινώνει: "you are the all singing, all dancing crap of the world", η οποία στα ελληνικά είχε αποδοθεί ως "είστε η θαυματουργή μαλακία του σύμπαντος".

Η εν λόγω φράση ήρθε και έδεσε σε μια εποχή όπου ανέπτυσσα τους πρώτους φιλοσοφικούς προβληματισμούς μου. Στο μυαλό μου, παρερμήνευσα το "μαλακία του σύμπαντος" ως "κοσμικό απόβλητο" και ήταν η πρώτη φορά που είδα τον κόσμο μέσα από ένα καθαρά υλιστικό πρίσμα.

Ο επιθετικός προσδιορισμός "θαυματουργή" πήγε περίπατο, καθώς η φράση ήταν τόσο σοκαριστική για εμένα, που με βύθισε για μεγάλο διάστημα σε έναν κακώς εννοούμενο μηδενισμό. Χρειάστηκαν ατέλειωτες και πολυετής εσωτερικές αναλύσεις, με την συμπαράσταση του Φρειδερίκου του Νίτσε βέβαια, για να ξεκολλήσω και να φτιάξω μια κοσμοθεωρία, που πατούσε επιτέλους σε στέρεες βάσεις.

Δεν ήταν η αφορμή, αλλά σίγουρα έδωσε κατεύθυνση στους προβληματισμούς μου τη στιγμή που το είχα ανάγκη.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Παράγοντας For This Useful Post:
Old 15-06-2015   #1769
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

ναι παράγοντα μου αυτό εννοούσες. αυτό! Μόνο αγάπη!
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Jasone:
Old 18-06-2015   #1770
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,044
Liked: 15,139
Likes: 17,446
Default

Μερικες απο τις ταινιες που εχω δει τον τελευταιο καιρο και πιστευω αξιζει να τις δειτε

Under The Skin (2013)
Μια εξωγηινη υπαρξη με την μορφη της Σκαρλετ Γιοχανσον ειναι στη γη (Σκωτια) σε μια "αποστολη".. Απιστευτα καλογυρισμενη, ανατριχιαστικα καλο soundtrack και βαθια νοηματα.. Αργος ρυθμος, δινει ελαχιστες απαντησεις ξεκαθαρα για το τι γινεται και ειναι πολυ arthouse (για οσους δεν σας αρεσουν τα art-films, να ξερετε )

Εx-Machina (2015)
A-I και ο,τι συνεπαγεται με αυτο.. Θα ελεγα δεν δινει κατι καινουριο στο ειδος, αλλα ταυτοχρονα το κανει καλυτερα απ'οτι εχουμε δει περι Artificial Intelligence σε δραμα.. Εξαιρετικος ο Oscar Isaac.. Στα πλην το 3ο Act που δεν μου αρεσε καθολου..

Snowpiercer (2013)
Χολυγουντ με σκηνοθετη τον Joon-ho Bong.. Πολλοι που ξερω και την εχουν δει δεν τους αρεσε, αλλα πιστευω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο action/sci-fi με fight scenes γυρισμενα οπως πρεπει, με Κορεατικο στυλ.. Και εχει και αρκετα σχολια για τον τροπο που εχουμε χτισει τις κοινωνιες σημερα, ισως λιγο περισσοτερα απ'οτι θα επρεπε..

Midnight Express (1978)
Μιας και συζηταγαμε για το Shawshank.. Ιστορια σε φυλακη στην Τουρκια, βασισμενη σε αληθινη ιστορια.. Αξιζει 2 ωρες απ'τη ζωη σας..

Enemy (2013)
Ενας καθηγητης ιστοριας βρισκει τυχαια εναν "σωσσια" του σε μια ταινια και μετα τα πραγματα....περιπλεκονται. Αρκετα! Art-house, πολλοι συμβολισμοι, αργος ρυθμος.. Και οπως παντα ενας εξαιρετικος Γκυλενχααλ..

Delicatessen (1991)
Post-apocalyptic, θυμιζει λιγο Brazil στον τροπο που ειναι γυρισμενη αλλα με πολυ περισσοτερο μαυρο (και πολυ αστειο) χιουμορ..

Last edited by OneOfTheSmurfs; 18-06-2015 at 02:28.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:41.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.