RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-04-2011   #71
Storm1973
6ος Παίκτης
 
Storm1973's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 348
Liked: 47
Likes: 316
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Έηρ σε νοιώθω. Όπως και το Στορμ. Είναι παιδικός σας ήρωας.
Αλλά ας μην υπερβάλλουμε. Μπορεί να μην τον πρόλαβα εντελώς αλλά 5-6 πράγματα τα ξέρω.
Ο Σέννα πρωτάθλημα ούτε διεκδίκησε ούτε πήρε με κατώτερο αυτοκίνητο. Για την ακρίβεια τη μόνη φορά που ήταν ελαφρώς αουτσάηντερ ήταν στην τερατώδη ΜακΛάρεν Χόντα επειδή ήταν νούμερο 2 πίσω απ'τον Προστ. Μεμονωμένες νίκες ή σόου όπως στο ΄Εντμοντον που έριξε γύρο στο δεύτερο σε βρεγμένο έκανε.
Κατά τα λοιπά αν είναι ανώτερος των υπόλοιπων, που αμφιβάλλω, από λίγο είναι.
Τζιμ Κλαρκ, Προστ, Σουμάχετ, Φάντζιο είναι τεράστια μεγέθη.
Είναι ο Σέννα ο πιο γκαβλωτικός ναι, είναι ο πιο επαγγελματίας, ο πιο ανταγωνιστικός αλλά ο καλύτερος ....δεν ξέρω.
Και εγω σε νοιωθω.Μεγάλωσες με το μεγαλύτερο λαμόγιο στην ιστορία της F1.
O καλύτερος οδηγός που οδήγησε για την Ferrari ηταν ο Ζίλ Βιλνέβ και όχι ο Γερμανόπουστας.Αν ζούσε ο Έντζο θα τον πέταγε στον Καιάδα.
Ο Σουμάχερ ήταν μέρος της μεγαλύτερης παράγκας στην Ιστορία της Formula 1.Άς είναι καλά ο Ανιέλι.Και είμαι Ferrari άρρωστος.Αλλά με τον Βούδα τον Τόντ και τον ασχημομούρη Γερμανό αηδίασα.
Φανατικός Τιφόζι είμαι αλλά και αντι-Σουμάχερ οσο δεν πάει.
Είναι ιεροσυλία να συγκρίνεις τον Σουμάχερ με τον Σένα.Ο Σένα δεν ήταν ένας απλός οδηγός αγώνων.Είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα πού είδε η F1.
Στην Βραζιλία τον έχουν κορώνα στο κεφάλι τους.Ούτε τον Πελέ(άλλο νιμού αυτό) δεν είχαν έτσι.

Τώρα μας πασάρουν το άλλο το μαλακισμένο τον Βέττελ.Ναι αυτό το κριάρι που δεν ξέρει να προσπερνάει.
Μόνο ο Χάμιλτον αξίζει σήμερα.Μακάρι να έρθει στην Ferrari.

Και κάτι ακόμα.Το βίντεο που έβαλε ο φίλος ήταν το 1993 στο Ντόνιγκτον.Ο Σέννα έιχε το τρίτο σε δυναμική μονοθέσιο Η μπενετόν του Γερμανοτσολιά Σουμάχερ είχε μοτέρ τελευταίων προδιαγραφών της Ford.Ford είχε και η McLaren του Σένα, αλλά της προηγούμενης χρονιάς.
Τα Γουίλιαμς δεν πιάνονταν.Έβρεξε όμως και τούς έκανε να μοιάζουν με κοινούς θνητούς ο Θεός Σένα.

Εδώ όλο τον σεβασμό μου στον Χάμιλτον.Κοιτάχτε πως κάνει που οδήγησε το μονοθέσιο του ειδωλού του.
http://www.youtube.com/watch?v=0yCsdnUW2Ww

Μάγκας ο Σοκολάτας.Τον πάω με χίλια.Μακάρι να φύγει ο Αλόνσο και να έρθει αυτός που είναι και οδηγάρα και προσπερνάει καλύτερα απο όλους.
Storm1973 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Storm1973 For This Useful Post:
Old 07-04-2011   #72
KingJames
Πεντάδα
 
KingJames's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,145
Liked: 13,379
Likes: 18,777
Default

Σένα είμαι φουλ,αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως ο θανατός του εδωσε ακόμα πιο ηρωική κ θρυλική υπόσταση γύρω από το ονομά του (ακόμα κ οι συμπτώσεις εκείνο το σ/κ στην Ίμολα ήταν τρομακτικά πολλές).
Επίσης πολύ καυλωτικός Μανσελ.Μαχητής με όλη την έννοια,έμεινε ταπί για να αγοράσει μονοθέσιο κ να τρέξει στις μικρές κατηγορίες.Ανατριχιαστικό.
Τζόνη πρέπει να βάλεις κ τον Νουβολάρι μέσα.eφερε πρώτος την πλαγιολίσθηση στους αγώνες.Ακόμα τους γα..ζώνει με την Αλφα Ρομεο...

Quote:
Originally Posted by storm1973 View Post
Και κάτι ακόμα.Το βίντεο που έβαλε ο φίλος ήταν το 1993 στο Ντόνιγκτον.Ο Σέννα έιχε το τρίτο σε δυναμική μονοθέσιο Η μπενετόν του Γερμανοτσολιά Σουμάχερ είχε μοτέρ τελευταίων προδιαγραφών της ford.ford είχε και η mclaren του Σένα, αλλά της προηγούμενης χρονιάς.
Τα Γουίλιαμς δεν πιάνονταν.Έβρεξε όμως και τούς έκανε να μοιάζουν με κοινούς θνητούς ο Θεός Σένα.
Σωστή επισήμανση.Ίσως κ χειρότερο.
__________________
Niggas watching the throne, very happy to be you
Quote:
Originally Posted by μιγάδας View Post
τεσπα, βαρεθηκα. θα δω λιγο κάιλ.
Quote:
Originally Posted by kseplenhs View Post
Αλλά απλά κατουράει εντός παρενθέσεως.

Last edited by KingJames; 07-04-2011 at 02:01.
KingJames is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to KingJames For This Useful Post:
Old 07-04-2011   #73
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by storm1973 View Post
Και εγω σε νοιωθω.Μεγάλωσες με το μεγαλύτερο λαμόγιο στην ιστορία της f1.
O καλύτερος οδηγός που οδήγησε για την ferrari ηταν ο Ζίλ Βιλνέβ και όχι ο Γερμανόπουστας.Αν ζούσε ο Έντζο θα τον πέταγε στον Καιάδα.
Ο Σουμάχερ ήταν μέρος της μεγαλύτερης παράγκας στην Ιστορία της formula 1.Άς είναι καλά ο Ανιέλι.Και είμαι ferrari άρρωστος.Αλλά με τον Βούδα τον Τόντ και τον ασχημομούρη Γερμανό αηδίασα.
Φανατικός Τιφόζι είμαι αλλά και αντι-Σουμάχερ οσο δεν πάει.
Είναι ιεροσυλία να συγκρίνεις τον Σουμάχερ με τον Σένα.Ο Σένα δεν ήταν ένας απλός οδηγός αγώνων.Είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα πού είδε η f1.
Στην Βραζιλία τον έχουν κορώνα στο κεφάλι τους.Ούτε τον Πελέ(άλλο νιμού αυτό) δεν είχαν έτσι.

Τώρα μας πασάρουν το άλλο το μαλακισμένο τον Βέττελ.Ναι αυτό το κριάρι που δεν ξέρει να προσπερνάει.
Μόνο ο Χάμιλτον αξίζει σήμερα.Μακάρι να έρθει στην ferrari.

Και κάτι ακόμα.Το βίντεο που έβαλε ο φίλος ήταν το 1993 στο Ντόνιγκτον.Ο Σέννα έιχε το τρίτο σε δυναμική μονοθέσιο Η μπενετόν του Γερμανοτσολιά Σουμάχερ είχε μοτέρ τελευταίων προδιαγραφών της ford.ford είχε και η mclaren του Σένα, αλλά της προηγούμενης χρονιάς.
Τα Γουίλιαμς δεν πιάνονταν.Έβρεξε όμως και τούς έκανε να μοιάζουν με κοινούς θνητούς ο Θεός Σένα.
Για τον Έντζο, Θειός σχωρέστον, δεν ξέρω οι υπόλοιποι τιφόζιδες πάντως λένε Σουμάχερ και παθαίνουν πριαπισμό. Και λογικό είναι δηλαδή. Μικρομεσαία ομάδα ήταν για 15 χρόνια κι ο άλλος άφησε τη σιγουριά της πρωταθλήτριας και πήγε και τους ξανάκανε δυναστεία.
Και γιατί να μην τους συγκρίνεις δηλαδή? Πού το πρόβλημα. Καλύτερος στα δοκιμαστικά ο Σέννα, ο καλύτερος όλων των εποχών, σούπερ και οι δύο στο βρεγμένο-δίνω ελαφρύ προβάδισμα στο Σέννα- καλύτερος στο στεγνό ο Σουμάχερ-βάσει συνολικών ρεκόρ σε καλύτερους χρόνους-, καλύτερος σε διάρκεια πρωταθλήματος ο Σέννα-βάσει ισορροπίας αποτελεσμάτων- και οι δύο εξαιρετικά φιτ αθλητές -ο Σουμάχερ πιο προικισμένος αθλητής εκ φύσεως- τρομερά ανταγωνιστικοί και οι δύο, ο Σέννα υπερτερεί σε μεμονωμένα επιτεύγματα-κούρσες (όπως αυτό που πόσταρε ο Έηρ), ο Σουμάχερ υπερτερεί σε συνολική διαχείριση-μηχανική γνώση-βελτίωση του μονοθεσίου. Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο είδωλος Σέννα γεννήθηκε πάμπλουτος σε κούνια μονοθέσιο ενώ ο πατέρας του "νιμού" Σουμάχερ είχε καντίνα με λουκάνικα. Κι αν θυμάμαι καλά όσο τον πρόλαβε ο Σουμάχερ το Σέννα πολύ καλά τον πήγε και με χειρότερο αυτοκίνητο. Δηλαδή τη χρονιά που πέθανε ο Άϋρτος δεύτερος ήταν.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to johny b For This Useful Post:
Old 07-04-2011   #74
zouparos
Banned
 
Join Date: Mar 2010
Location: Νότος Μαγικός
Posts: 5,373
Liked: 1,964
Likes: 5,175
Default

δεν ειμαστε αντικειμενικοι με τον σεννα διοτι ο θανατος του και ο τροπος που προηλθε αυτοματα και δικαιως και ενστικτωδώς τον "θεοποίησε" και τον έβαλε σε άλλη κλίμακα σεβασμού και αγάπης.
zouparos is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to zouparos For This Useful Post:
Old 07-04-2011   #75
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Τα ίδια με Μαραντόνα κι εδώ ένα πράγμα... Η θεοποίηση μιας ολόκληρης γενιάς. Αλλά παιδιά, φτάνει... καταντάει κουραστικό και ανούσιο. Κι ο πατέρας μου λέει Σέννα και στάζει το στόμα του (και αυτός ξέρει από αμάξια και μηχανές, όχι σαν και μένα), αλλά μετά από αυτά που εγιναν τα επόμενα χρόνια, ακούει Σουμάχερ και έχει ανάλογο σεβασμό... εκεί κοντά είναι σαν όνομα, είτε αρέσει είτε όχι (και γώ δεν τον πάω, αλλά τα 7 πρωταθλήματα είναι 7 - κάτι σαν Ομπράντοβιτς ένα πράγμα). Το να λές μια τρίχα από τα αρχίδια του Σέννα τον κορυφαίο (στατιστικά) οδηγό, καταντάει γραφικό, και για άλλη μια φορά οπαδικό (80% όσων λέγονται σε τέτοιες περιπτώσεις δεν αποτελούν επιχειρήματα, παρά μόνο εκφράσεις λατρείας, μεταφοράς του κλίματος άλλων εποχών, γραφικές αναμνήσεις, και άλλα ωραία... σαν ακούς κακούς και άμπαλους δημοσιογράφους - Καλημερίδης, Τραπεζανίδης, Γιάννης Νάτου, Χατζηγεωργίου, και ό,τι άλλο γουστάρετε - να κάνουν κουβέντα ένα πράγμα ). Τα ίδια και με τον Πελέ και με το Μαραντόνα... Άντε ξαναβγείτε να πείτε τον Πελέ μια τρίχα από τα τέτοια του Μαραντόνα να το ευχαριστηθείτε... Κι εγώ πάντως το Γερμανό σαν προσωπικότητα ποτέ δεν τον πήγαινα. Και ήμουν με Χάκινεν στις κόντρες με ΜακΛάρεν.

Υ.Γ. Αν δεν κάνω λάθος, ο jonhy b είναι ίδιας ακριβώς γενιάς με σας που μεγαλώσατε με Σένα... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Last edited by Dude; 07-04-2011 at 02:58.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 07-04-2011   #76
Storm1973
6ος Παίκτης
 
Storm1973's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 348
Liked: 47
Likes: 316
Default

O Σένα και όταν ζούσε θεωρούταν κορυφαίος όλων των εποχών.Δεν διαφωνώ ότι ένας πρώορος θάνατος μεγάλωνει πρόσωπα και καταστάσεις αλλά όπως είπα υπήρξε και ζωντανός θρύλος και το κυριότερο ήταν ο μόνος που ο Φάντζιο θεωρησε καλύτερο από τον ευατό του.

Ο Σουμάχερ ήταν υπερτιμημένος οδηγός.Γιατί μήπως είναι καλύτερος απο τον Ραικόνεν η απο τον Χάμιλτον??Σε πούρ ταχύτητα είναι ανώτεροι και οι δύο.

Όταν έχεις ομόσταυλους τον Χέρμπερντ τον Ιρβαιν και τον Μπαρικέλο(ναι αυτόν που τον κέρδισε και ο Μπάτον με το ίδιο μονοθέσιο πρόπερσυ) τότε φαινεσαι πιό γρήγορος.
Όλη η παράγκα δούλευε για τον Κόνδωρα τον Γερμαναρά.

Οι Τιφόζοι αρκετοί από αυτούς δεν θέλουν να τον βλεπουν μπροστά τους ειδικά οι παλιότεροι.Στήν Μόντσα ο Ζίλ Βιλνέβ είναι το ίδιο ίσως και περισσότερο αγαπητός.
Μα το Θεό δεν ξέρω ούτε ενα που να πρόλαβε τον Σενα και τον Σουμάχερ και να μη θεωρεί τον Βραζιλιάνο μάγο ανώτερο μακράν.
Όταν έβλεπες τον Σένα να οδηγάει σε έπιανε δέος.Όταν έβλεπες τον Σουμλαχερ σε έπιανε αναγούλα.

Και ο Χάμιλτον και ο Ραικόνεν καλύτεροι από αυτόν.Με ίδιο μονοθέσιο θα τον γλένταγαν.Ο Άλονσο το 2006 με ισάξια μονοθέσια τον κερδισε και τον ξεφτύλισε στην Ουγγαρια με φοβερή προσπέραση.Ποιός??ο μαλάκας ο Αλόνσο που δεν μπόρεσε να περάσει τον Πετρόφ και χάσαμε το πρωτάθλημα απο τις σόδες και τον κριάρι τον Βέττελ.
Storm1973 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Storm1973 For This Useful Post:
Old 07-04-2011   #77
zouparos
Banned
 
Join Date: Mar 2010
Location: Νότος Μαγικός
Posts: 5,373
Liked: 1,964
Likes: 5,175
Default

Εγώ ώς τιφόζι η αλήθεια είναι πως ένιωθα έτσι λίγο μαλάκας που αναγκαζόμουν κάθε φορά να ακούω τον γερμανικό ύμνο και να τον έχω μάθει κ απέξω πια
ε γερμανός και συμπαθής δεν γίνεται τι να κάνουμε
zouparos is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον zouparos:
Old 07-04-2011   #78
Storm1973
6ος Παίκτης
 
Storm1973's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 348
Liked: 47
Likes: 316
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Για τον Έντζο, Θειός σχωρέστον, δεν ξέρω οι υπόλοιποι τιφόζιδες πάντως λένε Σουμάχερ και παθαίνουν πριαπισμό. Και λογικό είναι δηλαδή. Μικρομεσαία ομάδα ήταν για 15 χρόνια κι ο άλλος άφησε τη σιγουριά της πρωταθλήτριας και πήγε και τους ξανάκανε δυναστεία.
Και γιατί να μην τους συγκρίνεις δηλαδή? Πού το πρόβλημα. Καλύτερος στα δοκιμαστικά ο Σέννα, ο καλύτερος όλων των εποχών, σούπερ και οι δύο στο βρεγμένο-δίνω ελαφρύ προβάδισμα στο Σέννα- καλύτερος στο στεγνό ο Σουμάχερ-βάσει συνολικών ρεκόρ σε καλύτερους χρόνους-, καλύτερος σε διάρκεια πρωταθλήματος ο Σέννα-βάσει ισορροπίας αποτελεσμάτων- και οι δύο εξαιρετικά φιτ αθλητές -ο Σουμάχερ πιο προικισμένος αθλητής εκ φύσεως- τρομερά ανταγωνιστικοί και οι δύο, ο Σέννα υπερτερεί σε μεμονωμένα επιτεύγματα-κούρσες (όπως αυτό που πόσταρε ο Έηρ), ο Σουμάχερ υπερτερεί σε συνολική διαχείριση-μηχανική γνώση-βελτίωση του μονοθεσίου. Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο είδωλος Σέννα γεννήθηκε πάμπλουτος σε κούνια μονοθέσιο ενώ ο πατέρας του "νιμού" Σουμάχερ είχε καντίνα με λουκάνικα. Κι αν θυμάμαι καλά όσο τον πρόλαβε ο Σουμάχερ το Σέννα πολύ καλά τον πήγε και με χειρότερο αυτοκίνητο. Δηλαδή τη χρονιά που πέθανε ο Άϋρτος δεύτερος ήταν.
Λάθος θυμάσαι.Το 1992 και το 1993 ο Σένα είχε χειρότερο μονοθεσιο από τον Σουμάχερ.Καλύτερη και τις δύο χρονιές ήταν η Γουίλιαμς δεύτερη καλύτερη η Μπενεττόν και τρίτη κατα ιδρωμένη η Μακλάρεν.
Σε αυτό το διάστημα των δύο ετών ο Σενα είχε 7 νίκες και 2 Πόλ Ποζίσιον και ο Σουμάχερ 2 νίκες και 0 Πόλ Ποζίσιον με καλύτερο μονοθέσιο από τον Σένα.
Τα υπόλοιπα στα γράφω και πιο πάνω.
Storm1973 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011   #79
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,818
Liked: 78,900
Likes: 59,569
Default

Dude, στα στατιστικά συμπεριλαμβάνεις και τα πέρυσι και φέτος;

Και σιγά τα στατιστικά δηλαδή, όσοι προσκυνάμε Σέννα δεν το κάνουμε ούτε για τις νίκες του, ούτε για τις pole του, ούτε για κανέναν αριθμό. Το κάνουμε για την οδήγησή του, ξεκομμένη από όλα τα άλλα. Επίσης, όσο "οπαδικό" είναι να τον χαρακτηρίζουμε...τρίχα, άλλο τόσο "χωρίς αίσθημα" είναι να συζητάμε για στατιστικά. Μιλάμε για ένα σπορ στο οποίο συμμετέχουν άνθρωποι, όχι ρομπότ. Άμα δε σε καβλώσει και λίγο ο άλλος τί να το κάνεις; Χώρια δε που η όλη συζήτηση δε στέκει λόγω διαφορετικών εποχών. Δηλαδή ο Σέννα άμα ήταν στις Φερράρι του Σουμάχερ θα έπαιρνε λιγότερα πρωταθλήματα; Ή ο Σουμάχερ άμα είχε να αντιμετωπίσει όλα αυτά τα τέρατα που αντιμετώπιζε ο Σέννα θα τα πήγαινε καλύτερα;
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to redglove For This Useful Post:
Old 07-04-2011   #80
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Μίλησε τότε με οδηγικούς όρους να προσπαθήσεις να αποδείξεις την ανωτερότητά του. Μην μού λές από το πρωί μέχρι το βράδυ και σύ και όλοι (σε όλα τα θρεντ) ότι με καβλώνει, είναι θρησκεία, είναι κάτι παραπάνω από οδηγός, τον αγαπάνε σαν Θεό στη Βραζιλία, μπλα μπλα μπλα... Ευτυχώς δεν είναι όλες οι κουβέντες οι ίδιες (κάποιες έχουν κατιτίς από επιχειρηματολογία μέσα), αλλά λίγο πολύ συνέχεια το ίδιο βλέπω σε όλα τα θρεντς, για αυτό το λέω.

Το θέμα μου είναι με το οπαδικό παντού... Τα οπαδικά επιχειρήματα δεν είναι επιχειρήματα. Δοκιμάστε άλλη μέθοδο. Εγώ αν είμαι κάτι είμαι Σεννικός, αλλά παραδεχομαι ότι δεν κατέχω πολλά από το σπορ, για αυτό και δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη. Αλλα άλλοι μιλάνε. Ε αφού μιλάτε ρε παιδιά, μιλήστε λίγο παραπάνω επί της ουσίας όπως μπορείτε (πχ στα μισά του ποστ ο Στορμ μιλάει με επιχειρήματα, στα άλλα μισά με δοξασίες). Αυτά από μένα τον αντιδραστικό.

Last edited by Dude; 07-04-2011 at 03:32.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 18:23.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.