RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-09-2017   #141
dio
Πεντάδα
 
dio's Avatar
 
Join Date: May 2016
Posts: 11,330
Liked: 52,330
Likes: 39,745
Default

Στην πολιτεία έχει το Εκ Πειραιώς (εδώ παρουσίαση από το ratm) στα 9,20€ που είναι η χαμηλότερη που βρήκα. Για όποιον ενδιαφέρεται
__________________
?\_(ツ)_/?

Quote:
Originally Posted by Czar View Post
οι καράφλες δεν είναι για τιτίκες
dio is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dio:
Old 03-09-2017   #142
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,803
Liked: 228
Likes: 8,336
Default

Τελειωσα το κατς 22 πριν λιγες μερες

Ο,τι καλυτερο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο
__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Karapaparas εχεις παίξει μπάσκετ εστω και σε αλάνα; Αν εχεις παίξει θα ξέρεις πως μετά την σημερινή έδρα, στην Ρωσία θα τους φανεί βόλτα στο πάρκο.
karapaparas is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to karapaparas For This Useful Post:
Old 03-09-2017   #143
red champion
Πεντάδα
 
red champion's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 5,960
Liked: 11,404
Likes: 7,141
Default

ωω μολις ανακαλυψα το θρεντ αυτο!!
προσφατως καταπιαστηκα με ιζαμπελ αλιεντε, με το του ερωτα κ της σκιας και το ολες οι μερες..
αξιζουν..
red champion is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to red champion For This Useful Post:
Old 04-09-2017   #144
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,629
Liked: 14,276
Likes: 80,699
Default

Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τελειωσα το κατς 22 πριν λιγες μερες

Ο,τι καλυτερο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο

θαμπζαπ.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2017   #145
rh7
Πεντάδα
 
rh7's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2,045
Liked: 5,153
Likes: 13,491
Default

Τελείωσα πριν λίγο καιρό το Infinite Jest. Μου πήρε ένα χρόνο να το τελειώσω, πρώτον γιατί είναι χίλιες σελίδες (με πάνω από εκατό σελίδες υποσημειώσεις), δεύτερον γιατί το διάβασα στα αγγλικά (δεν νομίζω ότι υπάρχει μετάφραση στα ελληνικά και γενικά θεωρώ αδύνατο να γίνει αξιοπρεπής μετάφραση ενός τόσο ιδιαίτερου τρόπου γράφης).

Γενικά με τους σύγχρονους Αμερικάνους νοβελίστες δεν τα πάω πολύ καλά. Παράτησα τον Πίντσον με την ταχύτητα που ο Ολυμπιακός επί ΒΜ παρατάει μεταγραφές του Ιανουαρίου, είπα άντε γεια στον Φράνζεν μετά από 100 σελίδες, τελείωσα το τελευταίο του ντε Λίλο χωρίς να ενθουσιαστώ. Και πίστεψα ότι θα το παρατούσα και αυτό. Η πλοκή είναι χαλαρή - για να το θέσω διακριτικά - οι χαρακτήρες δεκάδες και μέχρι τη μέση περίπου του βιβλίου οι "πρωταγωνιστές" ή οι "ήρωες" δεν είναι ευδιάκριτο. Και η γραφή είναι εξαιρετικά πυκνή - πολλές δευτέρουσες προτάσεις, λίγες τελείες και κόμματα. Υπήρχαν μέρες όπου ακόμα και η ανάγνωση δέκα σελίδων απαιτούσε τιτάνια προσπάθεια, σαν χετζ άουτ του Μιλουτίνοφ.

Γιατί δεν το παράτησα; Γιατί έχει τα στοιχεία ένος πραγματικά μεγάλου μυθιστορήματος: δημιουργεί δικό του κόσμο, στα όρια της επιστημονικής φαντασίας σε ορισμένα κεφάλαια, αλλά διατηρεί την συνάφεια που οφείλει να έχει με την εμπειρία των αναγνωστών. Οι περιγραφές είναι πραγματικά ταξιδιάρικες - ο τύπος έχει δεκά χιλιάδες λέξεις για να μεταφέρει το χρώμα του ουρανού σε διαφορετικές στιγμής της ημέρας - το χιούμορ εξισορροπεί τις πιο εσωστρεφείς σελίδες και όλοι οι χαρακτήρες - πρωταγωνιστές και μη - έχουν τρεις διαστάσεις.

Αλλά αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι η διορατικότητά του. Το βιβλίο δημοσιεύτηκε το '96 και το μεγαλύτερο μέρος του γράφτηκε στις αρχές της δεκαετίας. Και σε πείσμα του κλιματος της εποχής - τέλος της ιστορίας κτλ - το όραμα για το μέλλον είναι σε πολλά σημεία δυστοπικό αλλά ακριβές - από τον ημίτρελο ηγέτη του ελεύθερου κόσμου, μέχρι την περιβαλλοντική καταστροφή και τον εθισμό .

Βέβαια αυτό που αξίζει δεν είναι τόσο ότι έπεσε μέσα σε κάποια πράγματα. Αν είμαστε αυστηροί, σε κάποια άλλα (πχ εξέλιξη του ίντερνετ) ήταν λιγότερο εύστοχος. Αυτό που μετράει, τουλάχιστον για κάποιον που το διαβάζει σήμερα, είναι ο τρόπος με τον οποίο αυτή η απαισιοδοξία τελικά σε κατευθύνει προς την καλύτερη πλευρά σου.

Κοινώς, αν έχετε μερικούς μήνες για σκότωμα, το συνιστώ.
rh7 is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to rh7 For This Useful Post:
Old 04-09-2017   #146
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 883
Liked: 3,983
Likes: 5,158
Default

Πωω, έχω αγοράσει το Infinite Jest εδώ και ένα χρόνο περίπου κι ακόμα δεν έχω βρει τ'αρχίδια να το πιάσω και να το αρχίσω. Θα βγει και στα ελληνικά, κάπου είχα πετύχει και μία συνέντευξη του τύπου που έχει αναλάβει την ελληνική μετάφραση (έντιτ: νάτη!).
Πες όμως για Pynchon, ποιο διάβαζες και παράτησες; Και DeLillo αφού δε σε φοβίζουν τα αγγλικά, δοκίμασε Underworld (ή Americana αν δε θες να επενδύσεις τόσο χρόνο).
__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.
hellalogh is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον hellalogh:
Old 04-09-2017   #147
red champion
Πεντάδα
 
red champion's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 5,960
Liked: 11,404
Likes: 7,141
Default

γνωμες για το μια εποχη στην κολαση? κανεις?
red champion is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2017   #148
Apostolot
Πεντάδα
 
Apostolot's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,099
Liked: 14,858
Likes: 4,282
Default

Μόλις ανακάλυψα το θραιντ! Αύριο φεύγω για διακοπές και για χαλάρωμα το βιβλίο που παίρνω μαζί μου είναι η κριτική της μεταφυσικής στη νεότερη σκέψη από τον όψιμο μεσαίωνα ως το τέλος του διαφωτισμού του Παναγιώτη Κονδύλη, για δουλειά υλικό για το Γ2 γερμανικών και Β1 ρώσικων. Ζωή σε μας. Έχω να έρθω Ελλάδα κάτι αιώνες, δυστυχώς φεύγω παραμονή της ημέρας Ντούντα, αν καταφέρω να το επιμηκύνω θα προσπαθήσω να σας βρω στο γήπεδο. Να περνάτε τέλεια!!!
Apostolot is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Apostolot For This Useful Post:
Old 04-09-2017   #149
rh7
Πεντάδα
 
rh7's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2,045
Liked: 5,153
Likes: 13,491
Default

Quote:
Originally Posted by hellalogh View Post
Πωω, έχω αγοράσει το Infinite Jest εδώ και ένα χρόνο περίπου κι ακόμα δεν έχω βρει τ'αρχίδια να το πιάσω και να το αρχίσω. Θα βγει και στα ελληνικά, κάπου είχα πετύχει και μία συνέντευξη του τύπου που έχει αναλάβει την ελληνική μετάφραση (έντιτ: νάτη!).
Πες όμως για Pynchon, ποιο διάβαζες και παράτησες; Και DeLillo αφού δε σε φοβίζουν τα αγγλικά, δοκίμασε Underworld (ή Americana αν δε θες να επενδύσεις τόσο χρόνο).
Χαρά στο κουράγιο του μεταφραστή. Το Υπεραιχμή είχα ξεκινήσει στα ελληνικά. Μου φάνηκε κάπως παρωχημένο. Για το Infinite Jest, οι πρώτες 200 σελίδες θέλουν υπομονή. Όχι πως μετά στρώνει, απλά βγάζεις κάποια άκρη.
rh7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον rh7:
Old 09-01-2019   #150
hellalogh
Πεντάδα
 
hellalogh's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: N5
Posts: 883
Liked: 3,983
Likes: 5,158
Default

Απόψε δεν είδα Ολυμπιακάρα γιατί πήγα θέατρο και είδα τους Δύο Θεούς του Χρηστίδη στις Ροές, κάτι που θα πρότεινα να πάτε αμέσως να κάνετε και εσείς οι ίδιοι γιατί είναι κείμενο Χρηστίδη και οι Ροές είναι ένα ωραίο θέατρο, αν δεν ήταν η τελευταία παράσταση η αποψινή. Που ήταν.

Γυρνώντας και αφού είδα φάσεις από το ματς (Κωστάρα παιχταρά), μπήκα στο σάιτ της Πολιτείας να κάμω μια παραγγελία και είδα ότι πριν λίγους μήνες βγήκε μια "συλλεκτική" ως αναφέρεται έκδοση των Χαστουκόψαρων, και έχω λίγο συγκινηθεί και φυσικά την αγόρασα και δεν ξέρω ρε παιδιά, αν δεν το έχετε διαβάσει ήδη δέκα φορές τι σκατά περιμένετε να πούμε όπως και αν είστε σκηνοθέτες γιατί δε γυρίζετε τουλάχιστον μια μικρού μήκους τη σκηνή με τον τηλεφωνικό θάλαμο και το "ε, αγαπιόμαστε".

Quote:
Originally Posted by redglove View Post
...
Αξίζει επίσης, από βιβλία, το «Το ένα δέκατο του οκτώ», του Βα. Αλ. (συγγραφή και έκδοση). Δεν είναι κάνα σημείο αναφοράς στην λογοτεχνία αλλά για καλοκαίρι πχ είναι ότι πρέπει! Συνοδεύεται από αυτήν την playlist: https://www.mixcloud.com/zoundmine/%...track-edition/
αυτό είναι εξαντλημένο, αν είναι κανένας μάστορας στο να βρίσκει εξαντλημένα βιβλία να με βοηθήσει παρακαλώ ευχαριστώ.
__________________
10 - 27 πρώτη περίοδος και έχω πέσει κάτω από τα γέλια.

Last edited by hellalogh; 09-01-2019 at 00:40.
hellalogh is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to hellalogh For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 10:58.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.