RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-05-2015   #1671
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Λοιπόν, Leviathan πάρα πολύ δυνατό, φοβερή μουσική κι ο Philipe Glass, αλλά ουδεμία σχέση με το αριστούργημα ονόματι "Επιστροφή".

-"Χειμερία Νάρκη": Έλεγα να γράψω κάτι και τότε που το είδα, αλλά πιθανότατα θα έσπαγα κάθε ρεκόρ σεντονιού. Μιλάμε για συγκλονιστική ταινία, σίγουρα η καλύτερη που έχω δει τα τελευταία 2-3 χρόνια. 200 ολάκερα (!) και πλήρως καθηλωτικά λεπτά, μέχρι τελευταίου κλάσματος δευτερολέπτου. Ταινία διαλόγου που χωρίς να κάνει άμεσες αναφορές εξετάζει τα πάντα. Συγκαλυμμένη κοινωνική φιλοσοφία.

Η διαλεκτική και η αποκαθήλωση της διαλεκτικής. Οι ταξικοί τοίχοι και το αδιέξοδο της άρχουσας τάξης. Η υποκρισία της θρησκείας και η ανακολουθία της διανόησης. Το τέλμα των οικογενειακών σχέσεων υπό το βάρος της ανάγκης για επιβολή. Τα πάντα όλα ο μπούστης. Ο τύπος λέμε στήνει μια (σχεδόν απλοϊκή) ιστορία σε ένα σκατιχώρι της Ανατολίας και αυτό που δίνει -στην αναγωγή του- είναι μια συνολική και αδυσώπητη κριτική όλων των θεμελίων του σύγχρονου κόσμου.

Και αυτό που λένε για «χτίσιμο εσωτερικής έντασης», ποτέ ξανά δεν πρέπει να έχει υψωθεί τέτοιος ουρανοξύστης. Επιπέδου Μπέργκμαν, για να καταλάβετε. Θυμάμαι ακόμα σκηνή όπου το χτύπημα χεριού στο τραπέζι κατά τη διάρκεια συζήτησης με έκανε να χεστώ ακριβώς όπως όταν έβλεπα "Ορφανοτροφείο" ή Insidious.

Πασά μου, γονατίζω ταπεινά μπροστά σου και υποβάλλω τα σέβη μου!

__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 08-05-2015   #1672
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Buendia δεν γνώριζα την υπόθεση του Winter Sleep, αλλά με αυτά που γράφεις μου θυμίζει λίγο την ταινία My Dinner with Andre (1981), η οποίο μου είχε φανεί λιγάκι κουραστική. Ή μήπως είναι περισσότερο στο στυλ της ταινίας The Man from Earth (2007), η οποία ήταν καθηλωτική - περισσότερο για το σενάριο, παρά για την εικόνα και τη σκηνοθεσία.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Παράγοντας:
Old 08-05-2015   #1673
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default

Κι εγω το The Man From Earth σκεφτηκα οσο διαβαζα την αναλυση
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2015   #1674
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Μπα όχι, μάλλον κανένα από τα δύο. Βασικά δεν ξέρω πώς να το περιγράψω, σαφείς αναφορές σε όσα θίγει δεν γίνονται πουθενά. Το αρχικό στόρυ, όπως ξεκινάει στα πρώτα 10 λεπτά (δεν είναι spoiler), είναι η κόντρα μια φτωχής οικογένειας με τον πρωταγωνιστή, ένα διανοούμενο με περιουσία ο οποίος τους νοικιάζει το σπίτι που μένουν (και δεν έχουν να πληρώσουν). Στο σημείο αυτό να πούμε ότι ο κερατάς ο Τσεϋλάν είναι σατανικός. Δηλαδή ξεκινάει με μια αρχετυπική βάση για κοινωνική μελούρα (τύπου ελληνικό του '60 -κάτι παρόμοιο κατά κάποιον τρόπο που κάνει και στους 3 πίθηκους), αλλά καμμία σχέση.

Από εκεί και πέρα και βάσει την κοινωνικής θέση του καθένα, αναπτύσσονται οι αντίστοιχες τοποθετήσεις. Για παράδειγμα, δε λέει κανείς και ποτέ τη λέξη (κοινωνική) τάξη αλλά είναι όσο ξεκάθαρο γίνεται ότι όσα λέγονται από κάθε πλευρά αντιπροσωπεύουν αυτό ακριβώς. Αντίστοιχα και με ένα χαρακτήρα που είναι ιμάμης. Και μετά με τη γυναίκα και την αδερφή του πρωταγωνιστή, με έναν σχετικά νεαρό δάσκαλο και ούτω καθεξής.

Σε σχέση με The Man From Earth πολύ πιο εσωτερικό, βαθύτατα συμβολικό, πιο άμεσα κοινωνικό και με πολλά στρώματα ανάγνωσης σε σχέση με το πρωτεύον που παρουσιάζεται.
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 09-05-2015   #1675
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default

Winter Sleep...
@Buendia δεν ξερω πως θα μπορουσες να γραψεις σεντονι, δεν ξερω καν πως μπορεσες κι εγραψες ο,τι εγραψες.. Την ειδα πριν λιγο κι αυτη τη στιγμη δεν εχω λογια για να το περιγραψω.. 3 ωρες και 15 λεπτα και ειμαι ετοιμος να την ξαναδω.. Δεν ξερω τι να πω

Last edited by OneOfTheSmurfs; 09-05-2015 at 04:29.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 09-05-2015   #1676
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

Φοβερός ο Τουρκαλάς! Μεγάλος καλλιτέχνης και μεγάλος τεχνίτης.Κι εμείς είχαμε τέτοιον και ακόμα καλύτερο και οι εγχώριοι παντογνώστες τον χλεύαζαν. Ο Θόδωρος με το γαύρικο μπασκετικό επίθετο είναι πατερούλης για όλους τους Τσειλάν εκεί έξω αλλά τα εδώ αρδάκια δεν του έφτιαξαν το βάθρο που του αναλογούσε.Γιατί ήταν πολύ μεγάλος κι ένιωθαν αυτοί πολυ μικροί. Ευτυχώς που υπήρχαν και οι ξένοι για να τον εκτιμήσουν όπως του έπρεπε.
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
The Following 6 Users Say Thank You to μπασκετομάνα7 For This Useful Post:
Old 09-05-2015   #1677
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Με αυτά που λέτε θα με κάνετε να το δω αύριο (ήδη ήταν κατεβασμένο και με περίμένε, αλλά τα 3ωρα plus συνήθως αναβάλλονται πολλάκις μέχρι να έρθει η στιγμή τους... με όσα λέτε πάντως με αναγκάζετε).

Αυτό που είδα σήμερα και είναι επίσης ταινιάρα είναι το Spirit Of The Beehive. Μια ιστορία ενός μικρού κοριτσιού που παθαίνει εμμονή με το "Φρανκενστάιν" όταν προβάλλεται κάπου στο 1940 στο σινεμά του χωριού της (όχι αναίτια). Αψεγάδιαστη σε όλα της (κινηματογράφιση, λιτοί διάλογοι, ερμηνείες), η ταινία συνδέει μοναδικά την παιδική αθωότητα με το suspense, και αποκτά άλλο βάρος αν αναλογιστεί κανείς το περιβάλλον το οποίο την περιβάλλει... αφορά τις πρώτες μέρες του καθεστώτος του Φράνκο, ενώ γυρίστηκε και προβλήθηκε λίγο πριν τη λήξη του (1973). Τα πάντα από την ατμόσφαιρα μέχρι τους χαρακτήρες παραπέμπουν στην κατάσταση της Ισπανίας, και είναι δοσμένα με ευφάνταστο τρόπο ώστε να περάσουν τη λογοκρισία, χτυπώντας ταυτόχρονα φλέβα χρυσού σε ό,τι έχει να κάνει με καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και συμβολισμούς.

Last edited by Dude; 09-05-2015 at 04:24.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 09-05-2015   #1678
redglove
Administrator
 
redglove's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21,854
Liked: 79,466
Likes: 59,716
Default

Buendia έχεις φτιάξει αίρεση, την ετοιμάζω και εγώ.

Πρώτα Slow West όμως, από το trailer φάνηκε καλή περίπτωση.
__________________
Quote:
Originally Posted by Apostolot View Post
παναγία βόηθα
Quote:
Originally Posted by KingJames View Post
Στροματσονι Αλαφουζος Μπογδανος
Quote:
Originally Posted by Sot_7 View Post
αν δεν πατήσει λεγκο και τραυματιστεί
redglove is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον redglove:
Old 10-05-2015   #1679
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Caché... έργο τέχνης, έχω μείνει κάγκελο.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 10-05-2015   #1680
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default

Απιστευτο The Return

OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 02:28.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.