RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-06-2015   #1721
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,328
Liked: 22,214
Likes: 8,727
Default

Εγω πάντως δεν νομίζω γιατί το ανωτέρα βια δεν το εχω δει καν Με τον Buendia θυμαμαι έλεγα για τον Τριερ και το Νυμφομανιακ.

Πάντως ,διακόπτοντας λίγο την συζήτηση σας, περνάω φάση 90's και είδα μερικές ταινίες που οι περισσότεροι τις έχετε δει αλλά εγω για κάποιο λόγο όχι οπότε να πω σύντομα την γνώμη μου.

Léon the professional Ταινία δράσης με κάργα πιστολίδι και αρκετές υπερβολές.Κάπου πήγε να το εξελίξει και να εμβαθύνει παραπάνω στους χαρακτήρες αλλά τελικά έμεινε στο ξύλο.Παρ ολα αυτά είναι κοντά δυο ώρες ταινία και δεν μπορώ να πω οτι βαρέθηκα καθόλου παρακολουθώντας την!
Trainspotting Πολύ καλή και ενδιαφέρουσα,ειδικά τότε που βγήκε πιστεύω θα ήταν αρκετά πρωτοποριακός ο γρήγορος ρυθμός και οι διάλογοι των πρωταγωνιστών.Παρ ολα αυτά επειδή είχα ακούσει και υπερβολές κάποιων που την είχαν σε top10-20 ταινιών πιστεύω πως οχι δεν είναι τόσο καλή και το 8,2 του imdb ελαφρώς υπερβολικό.Το requiem for a dream μ άρεσε περισσότερο.
Sleepers Εξαιρετική απλά!Κοινωνικό δράμα θα μπορούσα να πω αρκετά διαφορετικό απο την κλασσική συνταγή με πολύ νόημα,εξαιρετική πλοκή και απίθανη ερμηνεία απο Kevin Bacon.Όσοι δεν την έχετε δει ειλικρινά δείτε την!
Good Will Hunting Τιτάνιε Robin προσκυνούμε την χάρη σου!Επίσης πάρα πολύ καλή,εξαιρετικός,τρομερός τιτανομέγιστος Robin Williams απ τις καλύτερες του ερμηνείες ever,αρκετά καλός και ο Damon ενω ο Affleck στον ρόλο του ψιλοχαζού αλλά ηθικού παιδιού πρέπει να είχε βρει το αλλο μισό του χαρ/ρα του γιατί κάτι τέτοια του πάνε όταν το πάει σε πιο σοφιστικέ ρόλους και ερμήνειες σχεδόν δεν βλέπεται.Ωραίο σενάριο,αρκετά καλά σκηνοθετημένο,όσο πήγαινε προς το τέλος ναι μεν δεν είχε κάποια ανατροπή αλλά το ενδιαφέρον παρέμενε αμείωτο και αυτή νομίζω ήταν η μαγκιά της ταινίας.
October Sky Το είδα σαν inspiration movie αλλά δεν μπορώ να πω οτι μ άρεσε ιδιαίτερα.Δεν ήταν άσχημη ταινία αλλά κινήθηκε στην μετριότητα σε όλους σχεδόν τους τομείς ενω κάποια πράγματα που εξελίσσονται κατα την διάρκεια της έβγαζαν μάτι οτι δεν προέρχονται απ την αληθινή ιστορία.

Για δώστε καμιά άλλη ιδέα απο 90's.Θα προτιμούσα κάτι με αρκετό διάλογο και εμβάθυνση στους χαρακτήρες στυλ Good will hunting αλλά απ ολα δεχόμαστε
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2015   #1722
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

1) The Big Lebowski. Αρκετός διάλογος + εμβάθυνση στους χαρακτήρες
2) Glengarry GlenRoss... μόνο ποιοι παίζουν να δεις, καταλαβαίνεις. Εδώ κι αν έχει εμβάθυνση..
3) In The Name Of The Father... συγκλονιστική αληθινή ιστορία.
4) La Promesse... απλά ευρωπαϊκός κινηματογραφικός ρεαλισμός, άλλο πράγμα.
5) L.A. Confidential... ωραίοι χαρακτήρες και ρυθμός, καταπληκτικό neo-noir από κάθε άποψη.
6) Being John Malkovich, η φεύγα πρόταση.
7) The Fisher King, για να συμπληρώσεις γίγαντα Ρόμπιν (2η φεύγα πρόταση, λιγότερο από την προηγούμενη βέβαια).
8) Boogie Nights... αριστούργημα για τα 70's φτιαγμένο στα 90's.
9) Malcolm X... Από τις πιο δυνατές στιγμές του Spike Lee... βαρβάτη βιογραφία με τον Ντένζελ να δίνει ρέστα.
10) Κόκκινη από τα Τρία Χρώματα... για μένα η πιο ενδιαφέρουσα της τριλογίας.

Υ.Γ.: Ομολογουμένως συμπαθητικός ο Ντέιμον σε αυτή την ταινία (αν και σε μια σκηνή εκτίθεται)... γενικά πάντως, "λίγος" σαν ηθοποιός. Όσο μεγαλώνει αυτό φαίνεται ακόμα πιο καθαρά.

Last edited by Dude; 01-06-2015 at 06:34.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 01-06-2015   #1723
Παράγοντας
6ος Παίκτης
 
Join Date: Jul 2011
Location: C:\Program Files
Posts: 490
Liked: 295
Likes: 1,445
Default

Before Sunrise (1995)
Groundhog Day (1993)
La Haine (1995)
Amores Perros (2000)
Magnolia (1999)
In the Name of the Father (1993)
Glengarry Glen Ross (1992)
Reservoir Dogs (1992)
American Beauty (1999)
The Truman Show (1998)
Se7en (1995)
Requiem for a Dream (2000)
Chasing Amy (1997)
American History X (1998)
Life Is Beautiful (1997)

Mainstream επιλογές, αλλά πολύ καλές για να σε κρατήσουν στο σωστό δρόμο...

Last edited by Παράγοντας; 01-06-2015 at 06:02.
Παράγοντας is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Παράγοντας For This Useful Post:
Old 01-06-2015   #1724
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

"Magnolia" και "Amores Perros" λίγο άλλα φρούτα ως προς αυτό που ζητάει νομίζω (αμφότερες πρώτα ταινίες του σκηνοθέτη τους, παρά των χαρακτήρων)... Κατά τα άλλα έβαλες πάνω κάτω εκείνα που σκεφτόμουν να συμπληρώσω αλλά είπα "άσε, καλά είναι τόσα" (άλλωστε πιστεύω πολλά από αυτά θα τα έχει δει).

Πάντως Σάγιαν αν ξεφύγουμε από τα 90's, θα βρούμε επίσης πολλές ακόμα στο στυλ που ψάχνεις.

Last edited by Dude; 01-06-2015 at 06:22.
Dude is offline   Reply With Quote
Old 02-06-2015   #1725
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 02-06-2015   #1726
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,607
Liked: 14,228
Likes: 80,432
Default

Damon και Affleck μονο στο δογμα.


(ok και τα Bourne ηταν εξαιρετικα γι αυτο που ηταν.)
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015   #1727
damianos
Πεντάδα
 
damianos's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Location: Koridallos
Posts: 6,203
Liked: 25,491
Likes: 26,653
Default

Wild Tales ΓΑ-ΜΗ-ΣΕ
damianos is online now   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον damianos:
Old 04-06-2015   #1728
sfakianos7
Πεντάδα
 
sfakianos7's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 4,254
Liked: 4,655
Likes: 8,234
Default

το ex machina ελεγε πολυ.εθιξε ωραια το θεμα του Artificial intelligence και του πως θα φερθουμε σε τετοιου ειδους μηχανες σε περιπτωση που τις δημιουργησουμε.
sfakianos7 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to sfakianos7 For This Useful Post:
Old 06-06-2015   #1729
μπασκετομάνα7
6ος Παίκτης
 
μπασκετομάνα7's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 330
Liked: 1,501
Likes: 1,316
Default

Το μαντ μαξ δεν ειναι ενοχη απολαυση,ειναι αριστουργημα!!!!!!!περιμενα μια βδομαδα μετα την προβολη να δω μηπως ξεφουσκωνει στη μνημη μου αποτομα οπως αλλα του ειδους του, αλλα ουτε καν...2 ωρες στην τσιτα χωρις ελεος...απο τον ολυμπιακο του 12 ειχα να δω κατι τοσο καταιγιστικο και οργιωδες. Ολοι και Ολες κουρδισμενοι στην εντελεια!Δραση,ενταση,νοηματα,φωτογραφιαρα,μουσικα ρες τα παντα ολα σε δυο ωρες.. Και επιτελους σε αμερικανικη Υπερπαραγωγαρα ενας γυναικειος χαρακτηρας που να μην ειναι διακοσμητικος... Εντιμοτατη,ακομπλεξαριστη ταινιαρα!! Για να παιρνουν μαθηματα κατι δηθεν γαμαουα τυπακια σαν το νολαν και τον αρονοφσκι,που τη βλεπουν "auter" με τις πλατες των στουντιο. Ουτε μισο καρε του μαντ μαξ δε μπορουν να γυρισουν χωρις να παρουν δραμαμινη...
μπασκετομάνα7 is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to μπασκετομάνα7 For This Useful Post:
Old 06-06-2015   #1730
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,053
Liked: 15,166
Likes: 17,545
Default

Για το Μαντ Μαξ ο,τι εχω ακουσει ειναι σε φαση "Δραση, δραση, δραση και μετα λιγη ακομα δραση".. Μακαρι να ειναι ο,τι ακουγεται διοτι αυτο το ειδος ειναι απο αυτα που κυριαρχουν στο Χολυγουντ αλλα ταυτοχρονα απο αυτα που ειναι τα χειροτερα..

Το action/adventure πασχει πολυ, αλλα απ'οτι εχω ακουσει το Μαντ Μαξ ερχεται και δινει pure action για 2+ ωρες.. Κατι που εχουμε να δουμε καλογυρισμενο ισως και δεκαετιες..

Δυστυχως τους τελευταιους μηνες απεχω απο κινηματογραφους επειδη τωρα ειμαι γερμανια κι ολα ειναι μεταγλωτισμενα (θελω ΕΝΑ επιχειρημα υπερ της μεταγλωτησης αν γινεται) και πρεπει να περιμενω να κατεβασω την ταινια, αλλα ελπιζω να ειναι οσα λεγεται ο,τι ειναι.. Και χαιρομαι που η Μπασκετομανα συμφωνει με οσα εχουν ακουστει επειδη ειχα αρχισει να πιστευω οτι ειναι απλα overhype.. Let's see.....

εδιτ:
ειδικα για τον γυναικειο χαρακτηρα εχω ακουσει οτι πρωταγωνιστει πρωτα του Τοm Hardy στο πως εχει γραφτει.. Μακαρι να ισχυει..

Last edited by OneOfTheSmurfs; 06-06-2015 at 08:03.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 01:24.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.