RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-12-2014   #3541
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,330
Liked: 22,262
Likes: 8,731
Default

Σας ευχαριστώ παιδιά,γενικά θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα γιατί δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.Απ το modem-router της εταιρίας είμαι αρκετά ικανοποιημένος(εντάξει τσάμπα στο δίνουν,πρέπει να χουμε λογικές απαιτήσεις) απ την ενσύρματη σύνδεση του στο σταθερό μου.Κλειδώνει γύρω στα 14-15Mbps και γενικά εντάξει στο downloading δεν εχω πρόβλημα κατεβάζω γύρω στα 1,4mb/sec απο τορρεντάδικα κ εχει φτάσει max 1,7 σε άλλους σέρβερ,δεν παίζω και games οπότε δεν με νοιάζει.Αυτό που με νοιάζει όπως είπα είναι η αναμετάδοση του σήματος σ ολο το σπίτι για να μπορώ να σερφάρω και να βλέπω streaming video άνετα παντού γιατί τώρα μπορεί σε ενα απόγευμα να με πετάξει 1 φορά μπορεί και 5-6 και επίσης μερικές φορές μου δείχνει οτι έχει σήμα αλλά η ταχύτητα του είναι σαν τις παλιές γραμμές που μπαίναμε με μοντεμάκια στο ίντερνετ Να πάρω ενα access point δεν το χα σκεφτεί αλλά αυτά δεν συνδέονται μόνο ενσύρματα στο modem?

edit:τωρα που μπηκα στο τρυπακι να το γκουγκλαρω λιγο,κάπου λενε οτι με μια κεραία θα μαι κομπλέ,παίζει κάτι τέτοιο;επιπρόσθετη κεραία απ οτι κατάλαβα ετσι.
__________________

Last edited by SuperSayian; 07-12-2014 at 20:51.
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014   #3542
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,901
Liked: 34,112
Likes: 48,855
Default

Quote:
Originally Posted by deninho View Post
Προσωπικά πήρα το tp link wr841n, αλλά:

α. Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά ως AP [για ρούτερ έχω ένα mikrotik routerboard]
β. Ακόμη κι αν το χρησιμοποιούσα ως router, χρειάζεται modem (π.χ. αυτό που σου δίνει ο πάροχος). Θέλει λίγη -ελάχιστη- παραπάνω δουλίτσα (γυρνάς το modem σε bidge mode, τα συνδέεις μεταξύ τους, περνάς ρυθμίσεις στο tp link, και βουαλά), αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, ενώ δεν το πετάς αν αποφασίσει να βάλεις vdsl αργότερα, ενώ κάνει λιγότερα από 20€. Πολύ καλό vfm
Αν πάρεις τη ver 8. Στην ver 9 του συγκεκριμένου μοντέλου το bridge ειναι κλειδωμένο και θέλει κάποιο open firmware για να παίξει όμορφη μπαλίτσα
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014   #3543
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,901
Liked: 34,112
Likes: 48,855
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
Quote:
Originally Posted by deninho View Post
Προσωπικά πήρα το tp link wr841n, αλλά:

α. Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά ως AP [για ρούτερ έχω ένα mikrotik routerboard]
β. Ακόμη κι αν το χρησιμοποιούσα ως router, χρειάζεται modem (π.χ. αυτό που σου δίνει ο πάροχος). Θέλει λίγη -ελάχιστη- παραπάνω δουλίτσα (γυρνάς το modem σε bidge mode, τα συνδέεις μεταξύ τους, περνάς ρυθμίσεις στο tp link, και βουαλά), αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, ενώ δεν το πετάς αν αποφασίσει να βάλεις vdsl αργότερα, ενώ κάνει λιγότερα από 20€. Πολύ καλό vfm
Αν πάρεις τη ver 8. Στην ver 9 του συγκεκριμένου μοντέλου το bridge ειναι κλειδωμένο και θέλει κάποιο open firmware για να παίξει όμορφη μπαλίτσα


Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Αυτό που με νοιάζει όπως είπα είναι η αναμετάδοση του σήματος σ ολο το σπίτι για να μπορώ να σερφάρω και να βλέπω streaming video άνετα παντού γιατί τώρα μπορεί σε ενα απόγευμα να με πετάξει 1 φορά μπορεί και 5-6 και επίσης μερικές φορές μου δείχνει οτι έχει σήμα αλλά η ταχύτητα του είναι σαν τις παλιές γραμμές που μπαίναμε με μοντεμάκια στο ίντερνετ Να πάρω ενα access point δεν το χα σκεφτεί αλλά αυτά δεν συνδέονται μόνο ενσύρματα στο modem?.



Διαφορά μεταξύ access point και repeater: To AP θα πρέπει να το ψάξεις ώστε να έχει το bridging mode που ανέφερε ο deninho παραπάνω, ειδάλλως θα πρέπει να είναι μονίμως συνδεδεμένο με το router με καλώδιο.

Repeater, το συνδέεις μια φορά στο πισί, ακουλουθείς τις απλές οδηγίες και μετά το έχεις σε μια πρίζα στο σπίτι (κατά προτίμηση σε κεντρικό μέρος του σπιτιού) και σε καλύπτει

Αν δεν ασχολείσαι πολύ, μια λύση είναι ένα repeater σαν αυτό κάνει τη δουλειά.


Η κεραία είναι και αυτή μια φτηνή λύση. Αναλόγως τα εμπόδια (πχ το router είναι στο σαλόνι κι εσύ παίζεις clash of clans στην τουαλέτα) μπορεί να μην φέρει τα αποτελέσματα των άλλων δυο. Σίγουρα όμως αν πάρεις πιο δυνατή κεραία από την υπάρχουσα θα δεις διαφορά

Last edited by Άγιος Πέτρος; 07-12-2014 at 23:09. Reason: Τα κανα λίγο σαλάτα με το edit μου φαίνεται
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Άγιος Πέτρος:
Old 07-12-2014   #3544
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Να ρωτήσω ρε κομπιουτεράδες και χάκερς του φόρουμ(είδατε σας καλοπιάνω ) αυτά τα router της αγοράς που έχουν και μια τιμή 100 ευρω και πάνω ας πούμε κατα πόσο είναι καλύτερα απ αυτά που δίνουν δώρο οι εταιρίες;Κυρίως σε θέματα εμβέλειας.Το λεω γιατί εχω το εξής πρόβλημα,έχω το router στο δωμάτιο μου και το σήμα που πιάνω στο σαλόνι ή σένα άλλo χώρο που εχω το γραφείο μου και αφήνω το λάπτοπ συνήθως εκεί το σήμα είναι αρκετά κακό.Στην καλύτερη 3 στις 5 γραμμές,συνήθως γύρω στις 2 γραμμές αλλά συχνά-πυκνά αποσυνδέεται για κάποια δευτερόλεπτα κ αυτό είναι τρομερά εκνευριστικό.Τα κινητά με το ζόρι πιάνουν σήμα και μιλάω για καλές συσκευές όπως πχ το Z1,το δικό μου δεν πιάνει καν Γενικά δεν είναι θέμα συσκευής ολα τα laptop,tablets που έχουν επισκεφτεί το σπίτι μου το ίδιο θέμα έχουν.Το σπίτι δεν είναι και κανα ανάκτορο,αυτοί οι χώροι που λεω με το router γύρω στα 10-12 μέτρα είναι σε μια νοητή ευθεία,χονδρικά.

Γενικά αξίζει να αγοράσω ενα router ή έχετε υπόψιν σας κάποια άλλη πατέντα κάτι να κάνω;Αν είναι να έχω σταθερό και καλύτερο ίντερνετ να τα δώσω τα λεφτά,δεν με πειράζει άλλωστε μια φορά είναι και θα μείνει αρκεί όμως να κάνει δουλειά.

Αυτό ας πούμε τι λέει;http://www.plaisio.gr/periferiaka-ot...-Archer-D7.htm

Εντελώς τυχαία επιλογή απλά είδα οτι υπάρχει σε αρκετά καταστήματα αν σημαίνει κάτι αυτό.
Σόρρυ, τώρα το είδα ρε.
Κοίταξε να βρεις κανένα που να έχει wifi N. Το υποστηρίζουν όλες οι νέες συσκευές κι έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια. Επίσης θα δεις ότι τα καλά (και κάτω από 100 ευρώ) έχουν 2 ή και 3 κεραίες (είναι και κατευθυντικές). Βέβαια θα σου πρότεινα νέο ρούτερ μόνο στην περίπτωση που έχει πολλές συσκευές στο σπίτι.
Αν σε νοιάζει μόνο το σήμα (όπως κατάλαβα), υπάρχουν απλές συσκευές που λέγονται wifi repeaters και λειτουργούν σαν αναμεταδότες. Πχ τους βάζεις κάπου στη μέση των αποστάσεων κι έχεις καλύτερο σήμα.

Εγώ πάντως έχω ένα ASUS RT-N16, το έχω σαν το Διονύση (πάνω στης εταιρείας) και είμαι τζιτζί.

edit: Απ' ό,τι είδα, με πρόλαβε ο Άγιος Πέτρος! Εγώ δεν είμαι υπέρ των κεραιών και γιατί δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά και γιατί νομίζω υπάρχει και θέμα παραπάνω ακτινοβολίας (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος). Οι repeaters είναι μια χαρά λύση στο πρόβλημά σου.
__________________

Last edited by D.Rivers; 07-12-2014 at 23:18.
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014   #3545
Master of disaster
Πεντάδα
 
Master of disaster's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 4,467
Liked: 8,824
Likes: 13,870
Default

Υπάρχει κανείς ειδήμων ή με τεχνογνωσία όσον αφορά τα ασύρματα ακουστικά ;;; σκεφτόμουν να αγοράσω πριν καιρό .. το μοναδικό κόλλημα που έψαξα προφανώς πρώτο πρώτο είναι για τυχόν θέματα με την ακτινοβολία μιας και χρησιμοποιώ ακουστικά αρκετές ώρες .. αλλά δεν βρήκα κάτι διαφωτιστικό οπότε το ανέβαλα επ αόριστον..
__________________
Quote:
Originally Posted by lamar View Post
Θα ειχαμε φτασει τον βαζελο σε ευρωπαικα.
Αλλα εμεις καθομασταν και μιλαγαμε για μοναστηρια, πιο επιτυχημενες ομαδες επταοκταεννιαετιας ...
Master of disaster is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014   #3546
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Όπου εμπλέκεται ασύρματη τεχνολογία, υπάρχει και θέμα ακτινοβολίας.. Είναι προφανές νομίζω! Γενικά όμως δε μιλάμε και για τεράστιες ποσότητες. Εξαρτάται από την χρήση.
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2014   #3547
Virtuosofriend
Πεντάδα
 
Virtuosofriend's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Middle Earth
Posts: 854
Liked: 67
Likes: 1,940
Default

Ενώ όπου υπάρχει καλώδιο δεν υπάρχει ακτινοβολία ε; Ε ρε παπά που τρώτε...
Virtuosofriend is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Virtuosofriend For This Useful Post:
Old 07-12-2014   #3548
deninho
Πεντάδα
 
deninho's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10,906
Liked: 27,485
Likes: 23,409
Default

Quote:
Originally Posted by Άγιος Πέτρος View Post
To AP θα πρέπει να το ψάξεις ώστε να έχει το bridging mode που ανέφερε ο deninho παραπάνω
εγώ για άλλο bridging mode μίλαγα πάντως (modem σε bridging mode, και σύνδεση με το router, ώστε να κάνει όλη τη βρωμοδουλειά το ρούτερ)
__________________
προσπάθεια - ενότητα - καμιά δικαιολογία
deninho is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014   #3549
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,901
Liked: 34,112
Likes: 48,855
Default

Μπλέξιμο. Πχ με τα κινητά, σε 20ετή έρευνα που δημοσιεύθηκε πρόσφατα, δεν υπήρχε καταγεγραμμένη περίπτωση καρκινοπάθειας λόγω χρήσης κινητού.

Υπάρχει η πλευρά που λέει ότι θεωρητικά μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα, πρακτικά όμως δεν έχει εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα

Η άλλη πλευρά λέει ότι οι εταιρίες προκειμένου να πουλήσουν επενδύουν λεφτά σε οτιδήποτε έχει να κάνει σχέση με την υγεία, ακόμα και την αποσιώπηση συμβάντων. Τρέχα γύρευε


Στο δια ταύτα, αν μιλάς για bluetooth ακουστικά, το μόνο που μπορείς να κοιτάξεις είναι η ενεργειακή κλάση του bluetooth (όχι version, πχ 2.0, 3.0 αλλά class 1 ή class 2 ή class 3). Το peak της class 3 είναι 1 mW ενώ της class 1 είναι 100 mW.


Μεγαλύτερη ενέργεια = μεγαλύτερη ακτινοβολία
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2014   #3550
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,722
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by Virtuosofriend View Post
Ενώ όπου υπάρχει καλώδιο δεν υπάρχει ακτινοβολία ε; Ε ρε παπά που τρώτε...
Δε δηλώθηκε πουθενά κάτι τέτοιο, απλά υποθέτω ήθελες να φανείς ο "πολύξερος" της υπόθεσης (από τον τρόπο που μίλησες)...
Προφανώς όμως δε συγκρίνονται οι 2 ακτινοβολίες (δεν χρειάζεται να το αναλύσω περισσότερο)!
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:25.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.