RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-05-2019   #6041
weekendman
Πεντάδα
 
weekendman's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6,598
Liked: 3,403
Likes: 26,138
Default

Quote:
Originally Posted by Lateralus View Post


Οτι πιο σιχαμένο εμφανίστηκε στο got
Συμφωνώ, και αυτό σε μια σειρά, που σφάζουν έγκυες, βγάζουν μάτια, καίνε ζωντανούς ανθρώπους, και έχουμε μεταξύ των άλλων σαδιστές σαν τον Ράμσεϊ Μπόλτον η κωλόπαιδα με όλη την σημασία της λέξεως σαν τον Τζόφρι.

Πραγματικά πρέπει να του δώσουμε συγχαρητήρια που τα κατάφερε σε αυτόν τον άτυπο ανταγωνισμό σιχαμάρας!

Last edited by weekendman; 21-05-2019 at 15:01.
weekendman is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019   #6042
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,884
Liked: 34,009
Likes: 48,768
Default

Πρέπει να πάρει βραβείο που έμεινε ζωντανός

Ο Δαρβίνος θα είχε γίνει μοναχός έτσι και μελετούσε την περίπτωσή του
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 21-05-2019   #6043
laker7
Πεντάδα
 
laker7's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 1,087
Liked: 3,996
Likes: 1,724
Default

Ο δημιουργός των βιβλίων πίσω από το «Game of Thrones» έγραψε στο blog του για το μεγάλο φινάλε της σειράς.

Καμία άλλη γνώμη για το «Game of Thrones» δεν έχει την ίδια βαρύτητα με εκείνη του Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν, του συγγραφέα των βιβλίων «Το Τραγούδι του Πάγου και της Φωτιάς» στα οποία βασίστηκε (μέχρι ένα σημείο) η σειρά. Ο δημιουργός του κόσμου του Γουέστερος και όλων αυτών των χαρακτήρων που αγάπησαν και μίσησαν εκατομμύρια αναγνώστες και τηλεθεατές, έγραψε στο προσωπικό του blog για το μεγάλο φινάλε της σειράς.

«Η τελευταία βραδιά, το τελευταίο σόου. Ύστερα από οκτώ επικές σεζόν, η σειρά “Game of Thrones” του HBO έφτασε στο τέλος της. Είναι δύσκολο να το πιστέψω, για να πω την αλήθεια. Τα χρόνια πέρασαν τόσο γρήγορα. Είναι αλήθεια πάνω από μία δεκαετία από τότε που ο μάνατζέρ μου κανόνισε μια συνάντηση στο εστιατόριο Palm του Λος Άντζελες και έκατσα για πρώτη φορά με τον Ντέιβιντ Μπένιοφ και τον Ντ. Μπ. Βάις για ένα μεσημεριανό γεύμα που τελείωσε μετά το δείπνο; Τους ρώτησα αν ξέρανε ποια είναι η μητέρα του Τζον Σνόου. Ευτυχώς, το ήξεραν. Έτσι ξεκίνησαν όλα. Και τελείωσαν χθες το βράδυ.

Δεν είχα ιδέα, εκείνο το απόγευμα στο Palm, ότι θα ξεκινούσα ένα ταξίδι που θα μου άλλαζε τη ζωή. Είχα δώσει και στο παρελθόν δικαιώματα βιβλίων και ιστοριών μου για την τηλεόραση και τον κινηματογράφο. Κάποια είχαν ήδη γυριστεί. Δεν υπήρχε τρόπος να ξέρω ότι αυτό θα ήταν διαφορετικό, ότι αυτός ο πιλότος όχι μόνο θα γυριζόταν, αλλά θα γινόταν η πιο επιτυχημένη σειρά στην ιστορία του HBO, με τα περισσότερα βραβεία Emmy, ότι θα γινόταν η πιο δημοφιλής σειρά στον κόσμο (και στα παράνομα downloads) και ότι θα μεταμόρφωνε μια ομάδα ταλαντούχων αλλά άγνωστων ηθοποιών σε μεγάλες διασημότητες και σταρ. Ακόμη λιγότερο φανταζόμουν ότι θα γινόμουν κι εγώ διασημότητα με κάποιον τρόπο... και ακόμη δεν είμαι σίγουρος πώς αυτό συνέβη».

Στη συνέχεια ο Μάρτιν επιχειρεί να ευχαριστήσει όσους περισσότερους μπορεί («στην πρεμιέρα της όγδοης σεζόν στη Νέα Υόρκη είχαν έρθει 42 μέλη του καστ και πάλι δεν ήταν όλοι») και κλείνει με αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο τους φαν του «Game of Thrones» τώρα που τελείωσε η σειρά: τα δύο βιβλία που απομένουν.

Το τέλος των βιβλίων

«Γράφω. Ο χειμώνας έρχεται σας είχα πει πριν από πολύ καιρό. Και όντως έρχεται. “Οι Άνεμοι του Χειμώνα” έχουν καθυστερήσει πολύ, το ξέρω, αλλά θα τελειώσουν. Δεν θα πω πότε, το είχα δοκιμάσει παλιότερα, με αποτέλεσμα να “κάψω” εσάς και να γρουσουζέψω τον εαυτό μου. Αλλά θα το τελειώσω το βιβλίο και μετά θα έρθει “Το Όνειρο της Άνοιξης”. Πώς θα τελειώσουν όλα αυτά; Με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε και η σειρά; Διαφορετικά; Ε λοιπόν... ναι. Και όχι. Και ναι. Και όχι. Και ναι.

Μην ξεχνάτε ότι δουλεύω με ένα πολύ διαφορετικό μέσο απ' ό,τι ο Ντέιβιντ και ο Νταν. Εκείνοι είχαν έξι ώρες για την τελευταία σεζόν. Εγώ περιμένω ότι τα δύο αυτά βιβλία μου θα γεμίσουν συνολικά κάπου 3.000 σελίδες χειρόγραφου... και αν χρειαστούν περισσότερες σελίδες και κεφάλαια και σκηνές, θα τα προσθέσω. Υπάρχουν ένα σωρό χαρακτήρες που δεν έφτασαν ποτέ στην οθόνη και άλλοι που πέθαναν στη σειρά αλλά είναι ζωντανοί στα βιβλία. Αν μη τι άλλο οι αναγνώστες θα μάθουν τι απέγιναν οι Jeyne Poole, Lady Stoneheart, Skahaz Shavepate, Arianne Martell, Darkstar, Victarion Greyjoy, Ser Garlan the Gallant, Aegon VI και ένα σωρό ακόμη χαρακτήρες, μικροί και μεγάλοι, που οι θεατές της σειράς δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να γνωρίσουν. Και ναι, θα υπάρχουν και μονόκεροι... στο περίπου.
Ποιο θα είναι το “αληθινό” τέλος, εκείνο του βιβλίου ή εκείνο της σειράς; Χαζή ερώτηση. Τι λέτε γι' αυτό; Εγώ θα το γράψω. Εσείς θα το διαβάσετε. Και ο καθένας μπορεί να αποφασίσει ό,τι θέλει και να τσακωθεί γι' αυτό στο Ίντερνετ».
laker7 is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to laker7 For This Useful Post:
Old 21-05-2019   #6044
Lucifer_7
Πεντάδα
 
Lucifer_7's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 14,666
Liked: 25,065
Likes: 51,823
Default

ΡΕ ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΑΜΠΣ!
__________________
Quote:
Originally Posted by Nikaia View Post
Στο κατω κατω της γραφης δεν παμε να σηκωσουμε την ευρωλιγκα αλλα να φτιαξουμε μια ρημαδοομαδα της προκοπης και να παλεψουμε...ασχετως φυσικα που θα τους πηδηξουμε ολους

Last edited by Lucifer_7; 21-05-2019 at 15:59.
Lucifer_7 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019   #6045
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,183
Liked: 50,696
Likes: 122,397
Default

Αρα θα γραψει (οταν το γραψει) το ιδιο φιναλε. Εγω αυτο καταλαβαινω μεσα σε ακρες (βασικα ειχε πει και πριν το ξεκινημα της σεζον οτι κατα 95% οι εξελιξεις θα ειναι ιδιες). Το μονο καινουργιο κομματι ουσιαστικα θα ειναι για τους χαρακτηρες που δεν τους ειδαμε στην σειρα. Και προφανως αντι για μια σεζον που ειχε στη διαθεση της η σειρα, του Μαρτιν θα του παρει 2 βιβλια (αυτο καλο ειναι γιατι το βασικοτερο μειον της σειρας ηταν που πηγαιναν απο το ενα θεμα στο αλλο μεσα σε λεπτα της ωρας).

Last edited by Eleni7; 21-05-2019 at 16:52.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2019   #6046
Radiculus
Πεντάδα
 
Radiculus's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Location: Πειραιάς
Posts: 1,878
Liked: 19,226
Likes: 5,252
Default

Quote:
Originally Posted by laker7 View Post
Το τέλος των βιβλίων

«Γράφω.
8 χρόνια έχουν περάσει από το τελευταίο. Τι στο διάολο, μια γραμμή τη μέρα γράφει?
__________________
Quote:
Originally Posted by Chrisk7 View Post
θελω να παω στο σεφ να βαλω το μικροφωνο στον κωλο του μαλακα
Radiculus is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2019   #6047
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,583
Liked: 14,189
Likes: 80,196
Default

και αν χρειαστούν περισσότερες σελίδες και κεφάλαια και σκηνές, θα τα προσθέσω.


με αλλα λογια, προτελευταιο βιβλιο θα βγει, τωρα αν θα προλαβει το τελευταιο....παιζεται, λολ.
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Darkling For This Useful Post:
Old 22-05-2019   #6048
Dimaras7
Πεντάδα
 
Join Date: May 2013
Posts: 9,568
Liked: 18,530
Likes: 22,446
Default

Quote:
Originally Posted by Darkling View Post
και αν χρειαστούν περισσότερες σελίδες και κεφάλαια και σκηνές, θα τα προσθέσω.


με αλλα λογια, προτελευταιο βιβλιο θα βγει, τωρα αν θα προλαβει το τελευταιο....παιζεται, λολ.
Στην περίπτωση αυτή μπορεί να ανατεθεί σε άλλον η ολοκλήρωση του έργου, όπως έγινε με το wheel of time. Στους B&W επί παραδείγματι που ξέρουν και την υπόθεση.
Dimaras7 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2019   #6049
Darkling
Moderator
 
Darkling's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: Victoria Road
Posts: 17,583
Liked: 14,189
Likes: 80,196
Default

Ειμαι σιγουρος οτι αυτο θελουν αυτη τη στιγμη οι αναγνωστες, να εμπλακουν και με το βιβλιο οι BW
αχαχα
__________________
We re high here, forever.
Darkling is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2019   #6050
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Ωραία η μεταφορά του "Catch 22" στη μικρή οθόνη... κάποιος που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο μάλλον δεν θα νιώσει τη μαγεία της ιστορίας κατά αντίστοιχο τρόπο, μιας που όλα συμβαίνουν σχετικά γρήγορα, αλλά θεωρώ ότι δύσκολα θα μπορούσε να φτιαχτεί κάτι καλύτερο σαν μίνι σειρά. Και το καστ πολύ καλό, ειδικά η επιλογή του Γιοσάριαν.
Dude is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 16:35.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.