RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-12-2012   #831
red hoopligan
Πεντάδα
 
red hoopligan's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 4,850
Liked: 6,325
Likes: 5,129
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Ειλικρινά θα δώσετε λεφτά να πάτε να δείτε Ελληνική ταινία στον κινηματογράφο?Και δη του Παπακαλιάτη????Είστε τόσο θύματα αγαπητές??Εμένα και να με πλήρωναν δεν παίζει να πήγαινα να δω Ελληνική ταινία(καλά εντάξει τώρα που το σκέφτομαι αν με πλήρωναν θα πήγαινα )
Αγαπητε Σαγιαν, ποιος σου ειπε οτι οταν παμε σινεμα πληρώνουμε απαραιτητα καθε φορα?

Eίδα και το τελευταιο breaking dawn part 2. Ξενέρα εκτος απο τη μαχη... Τελευταιο part, μετα απο ενα επισης ξενερωτο part 1 και μου δειχνεις αυτο?? Καλά όχι οτι με ενθουσιαζε ιδιαιτερα μετα το twilight, αλλα κουβεντα να γινεται.

Σε αντιθεση με τον Harry Potter(μιας και δειχνει σημερα την Φιλοσοφικη Λιθο), που από ταινια σε ταινια γινοταν καλυτερο (ενταξει ειχε και αυτό σκαμπανεβασματα ), αλλα o κληρος του θανατου: part 2 εκλεισε με τον καλυτερο δυνατο τροπο εναν ηρωα που μας συντροφευε 10 χρονια και ουσιαστικα μεγαλωσαμε μαζι του... Με σειρα προτιμησης κατατασσω βεβαια πρώτο το ''Ταγμα του Φοινικα'' και μετα τον ''Κληρο του Θανατουart 2''.

Bεβαια να ομολογησω την αμαρτια μου, διαβαζα τα βιβλια πριν γινουν ταινια. To οποιο βεβαια δεν ειναι και το καλυτερο διοτι μετα απογοητευεσαι συνηθως. Διαβαζεις το βιβλιο, το φανταζοσαι σε σκηνες και μετα οταν μεταφερεται στον κινηματογραφο κατι αισθανεσαι οτι δεν παει καλα. Με τον Χαρη εκτος απο τον ''Ημιαιμο Πριγκηπα'' που το βιβλιο ήταν WOW! και η ταινια δεν ανταποκριθηκε στις προσδοκιες μου, αυτο περιεργως δεν συνεβη! Ηταν πραγματικα μοναδικο...

Ουπς! Από αλλού ξεκινησα και αλλου κατέληξα. Αλλα οταν προκειται για τον μικρο μας μαγο ξεχναω να σταματησω...
__________________
''It doesn't matter if you win as long as you give everything in your heart.'' ~Michael Jordan~

''Success has been and continues to be defined as getting up one more time than you've been knocked down.''

Last edited by red hoopligan; 08-12-2012 at 16:35.
red hoopligan is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2012   #832
deninho
Πεντάδα
 
deninho's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10,906
Liked: 27,485
Likes: 23,409
Default

τελευταία ταινία που είδα σε κινηματογράφο ήταν ή η προφητεία ή ο κώδικας ντα βίντσι. όποιο από τα δύο ήταν τελευταίο
__________________
προσπάθεια - ενότητα - καμιά δικαιολογία
deninho is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2012   #833
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,328
Liked: 22,231
Likes: 8,728
Default

Quote:
Originally Posted by red hoopligan View Post
Αγαπητε Σαγιαν, ποιος σου ειπε οτι οταν παμε σινεμα πληρώνουμε απαραιτητα καθε φορα?
Εμ και μετά όταν βγαίνουν κάτι παροιμίες για γυναίκες το παίζετε θιγμένες

Πάντως για τα άλλα που λες καλά twilight προφανώς δεν εχω δει αλλά για Harry Poter δεν συμφωνώ.Τα βιβλία για μένα ούτε καν πλησιάζουν τις ταινίες,βασικά πέρα απ τις χιλιάδες παραλείψεις που ως ενα σημείο είναι λογικές είναι μεγάλο σφάλμα να θες να κάνεις σειρά ταινιών και να μην έχεις σταθερούς συντελεστές.Γίνεται να βγουν οι ταινίες ομοιόμορφες όταν έχει αλλάξει 3-4 φορές ο σκηνοθέτης?Για παράδειγμα θυμάμαι "ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν" είχε μια πολύ light μορφή σαν ταινιά σχεδόν καθαρά παιδική,απ την άλλη όταν είχα πάει να δω την αμέσως επόμενη "το κύπελλο της φωτιάς" ενα πιτσιρίκι καθόταν δίπλα μου και απ την πρώτη σκηνή με το φίδι είχε χεστεί πάνω του το μαύρο.Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά ο δεύτερος Νταμπλντορ ήταν epic fail για μένα.Αυτό που έσωσε τις ταινίες ήταν η τερατώδης παραγωγή απο πίσω και τουλάχιστον σε θέματα special effects,σκηνικά,μουσική δεν έχασε σαν σειρά ταινιών.Σίγουρα έγραψαν την δική τους ιστορία πάντως και αυτές οι ταινίες στον κινηματογράφο.

Bonus:
__________________

Last edited by SuperSayian; 08-12-2012 at 18:40.
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον SuperSayian:
Old 08-12-2012   #834
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,262
Liked: 50,893
Likes: 122,869
Default

Πoλυ σωστος Σαγιαν.Ειδικα στο κομματι που λες για τους σκηνοθετες.Ειχαμε στο 1 και στο 2 τον Cris Columbus,στο 3 τον Cuaron,στο 4 τον Newell και μετα ανελαβε ο ανεκδιηγητος David Yates (στον Ημιαιμο παιζει και να εχει κοψει το 70% του βιβλιου) που κατα την γνωμη μου εχει κανει την χειροτερη δουλεια απο ολους.Περα απο το διαφορετικα στυλ,ειχαμε αλλαγες ακομη και στα σκηνικα.Πολυ μεγαλο λαθος που δεν ξεκινησαν με εναν σταθερο σκηνοθετη να τα αναλαβει απο την αρχη μεχρι το τελος.Επισης,ο Gambon σαν Νταμπλντορ απλα δεν.Μονο αυτο εχω να πω...



Παντως σε σχεση με αλλες ταινιες που εχουμε δει κατα καιρους,κακες δεν ηταν.Καθολου κακες θα ελεγα.Τις σωνει σε πολυ μεγαλο βαθμο το φοβερο καστ (εξαιρετικα ονοματα του βρετανικου σινεμα).Απλα δεν φτανουν με τιποτα τα βιβλια.Εγω πιστευω οτι ισως εγινε και λαθος επιλογη πρωταγωνιστη.Επειδη ομως σαν στορυ ελεγε,υπηρχε δηλαδη απειρο υλικο το οποιο ηταν πιασαρικο,ισως χαθηκε χρυση ευκαιρια να δουμε κατι πραγματικα παρα πολυ καλο.Αν ειχαν σε ολη την πορεια εναν σκηνοθετη οπως ο Μπαρτον, που θεωρω οτι η 7λογια απο την αρχη μεχρι το τελος ηταν στο στοιχειο του,τα πραγματα θα ηταν απειρως καλυτερα

Last edited by Eleni7; 08-12-2012 at 20:54.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2012   #835
red hoopligan
Πεντάδα
 
red hoopligan's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 4,850
Liked: 6,325
Likes: 5,129
Default

Μην πεσετε να με φατε ... Ισως δεν το τονισα και εγω καλα... Aυτο που θελω να πω ειναι οτι στο 99% των περιπτωσεων που βιβλια μεταφερονται στην μεγαλη οθονη τα αποτελεσματα ειναι απογοητευτικα. Με τον Χαρυ αυτο δεν συνεβη τοσο πολυ. Ενταξει τη μαγεια του βιβλιου δεν την φθανουν, αλλα οσο να πεις ηταν πολυ καλες οι περισσοτερες. Και νομιζω οτι μεχρι ενος σημειου λογικο ειναι να παραλειπουν κομματια του βιβλιου γιατι αλλιως θα ηθελαν 5-6 ωρες για να το αποδωσουν. Με αποκορυφωμα τον Ημιαιμο Πριγκηπα, που δεν με συγκινησε καθολου ενω το βιβλιο ηταν τρομερο.
__________________
''It doesn't matter if you win as long as you give everything in your heart.'' ~Michael Jordan~

''Success has been and continues to be defined as getting up one more time than you've been knocked down.''
red hoopligan is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον red hoopligan:
Old 08-12-2012   #836
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,262
Liked: 50,893
Likes: 122,869
Default

Ναι βρε!Δεν διαφωνω καπου μαζι σου!Στο τοπικ του Σαγιαν αναφερθηκα-απαντησα!

Το λεω κιολλας οτι δεν ειναι κακες οι ταινιες.Καλη δουλεια εχει γινει.Απλα με βαση το υλικο θα μπορουσαν να κανουν μαγικα πραγματα.Στον Ημιαιμο εχουν γινει καραμπινατα λαθη.Τραγικος ο Yates στην μεταφορα

Last edited by Eleni7; 08-12-2012 at 22:19.
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Eleni7:
Old 09-12-2012   #837
Dark Angel #9
Πεντάδα
 
Dark Angel #9's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Πειραιάς / Επίδαυρο&
Posts: 3,983
Liked: 10,851
Likes: 2,765
Default

προσωπικα ο Ημιαιμος πριγκηπας ρε σεις μου χε φανει λες κ το χαν στο fast forward να ξεμπερδευουν τσακα τσακα,ισα ισα να βγαλουν την υποχρεωση κ να βγαλουν τις τελευταιες ταινιες :P
__________________
The night is darkest just before the dawn. And I promise you, the dawn is coming. - "Harvey Dent - The Dark Knight"

Last edited by Dark Angel #9; 09-12-2012 at 03:17.
Dark Angel #9 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2012   #838
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Ειλικρινά θα δώσετε λεφτά να πάτε να δείτε Ελληνική ταινία στον κινηματογράφο?
Γενικεύεις εδώ. Και του Αγγελόπουλου ελληνικές είναι, και το "Μάθε παιδί μου γράμματα" ελληνική είναι, και το "Ρεμπέτικο", και το "Λούφα και Παραλλαγή" (το ορίτζιναλ, όχι οι παπαριές της τελευταίας 10ετίας) κλπ κλπ... δεν λέω ότι είναι ταινίες που πρέπει να αρέσουν στον καθένα οι παραπάνω, αλλά έχουν υπάρξει αξιόλογες προσπάθειες από Έλληνες κινηματογραφιστές κατά καιρούς.

Last edited by Dude; 09-12-2012 at 05:28.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 09-12-2012   #839
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Ρεμπέτικο-Αγγελόπουλος (αυτός ειδικά) λεφτά δίνεις μόνο για το σάουντρακ.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2012   #840
Eleni7
Πεντάδα
 
Eleni7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ιωάννινα
Posts: 34,262
Liked: 50,893
Likes: 122,869
Default

Και ο Παντελης Βουλγαρης κανει ωραιες δουλειες
Eleni7 is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 08:06.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.