RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-03-2010   #21
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Έχεις ένα δίκιο εδώ... Μάλλον παρεξήγησα τα bold σου και το πήρα στραβά ...
Μόνο ένα; Το bold ήταν μόνο για να ξεχωρίζει τα δικά μου λόγια από τα δικά σας
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #22
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
αν και offtopic τι λέτε να ανοίξουμε κι ένα για τηλεοπτικές σειρές?
Η άποψή μου είναι όχι... Μπορεί το thread να ανοίξει κι άλλο άμα θές... Δηλ. "Κινηματογράφος-Τηλεόραση" ας πούμε... Αλλά αυτό είναι άποψη δικιά μου απλώς... Ό,τι θέλει ο λαός...
Dude is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #23
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by kk_SEF View Post
Μόνο ένα; Το bold ήταν μόνο για να ξεχωρίζει τα δικά μου λόγια από τα δικά σας
Οκ, έχεις 3 τότε... Are you happy now ;

Πάντως ένα γενικό σχόλιο για ταινίες και γενικώς για την τέχνη, είναι ότι ο καθένας εκτιμά ένα έργο τέχνης λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεται τη στιγμή που το βλέπει, καθώς και ανάλογα με ποιόν το βλέπει παρέα (ή μόνος), διότι ο καθένας μας μπορεί να επηρεάζεται από τα λόγια κάποιων συγκεκριμένων ανθρώπων περισσότερο από το φυσιολογικό σε ορισμένες περιπτώσεις... Πχ εγώ που το ισχυρότερό μου σοκ με ταινία το έπαθα όταν είδα το Νονό και το Νονό ΙΙ, το έπαθα τη 2η φορά που τις είδα... Επομένως, την πρώτη δεν ήμουν ακόμα έτοιμος να εκτιμήσω κάποια πράγματα που προσέφερε το συγκεκριμένο έργο τέχνης (πω, σαν μακάκας ακούγομαι )... Το ίδιο μου έχει συμβεί άπειρες φορές με albums που έχω ακούσει κάποιου μουσικού, που ενώ αρχικά μου ακούγονται αδιάφορα, μετά από καιρό μπορεί να τα ξανακούσω, να κολλήσω άσχημα πάνω τους και εντέλει να μπαίνουν στην all-time favorite list μου και εκεί...

Last edited by Dude; 06-03-2010 at 20:15.
Dude is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Dude For This Useful Post:
Old 06-03-2010   #24
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Κι εσύ έχεις 1000 δίκια σε αυτό και μου θύμισες τον Κύκλο των Χαμένων Ποιητών. Την πρώτη φορά που το είδα κοιμήθηκα (μόλις είχα δώσει και πανελλήνιες) αλλά από τη 2η κατάλαβα τι αριστούργημα ήταν και απορούσα με τον εαυτό μου που το έχασα την 1η φορά...
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #25
Dipolico
Δωδεκάδα
 
Dipolico's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Here, There, Everywhere...
Posts: 283
Liked: 136
Likes: 199
Default

Ρε, δε σας προλαβαίνω!! Έχω χάσει τη μπάλα μαζί σας...
Στρίβω ένα τσιγάρο (απ΄τα κανονικά βρε admin μη φωνάζεις... ) πατάω refresh και βρίσκω 4 νέα μηνύματα του kk_SEF και του Dude...

Πλάκα κάνω.. Πολλή ζωή σήμερα το φόρουμ.. Πάντα τέτοια..!
__________________


...Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει, να χορτάσει...


Dipolico is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #26
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Ήρθε η ώρα να αναφερθώ και σε αγαπημένους ηθοποιούς. Κατ'αρχήν να πούμε πως τεράστιοι ηθοποιοί έχουν υπάρξει πάρα πολλοί, και από τα δύο φύλα... Ωστόσο αν το πάρουμε καθαρά στατιστικά, νομίζω ότι στην ιστορία του παγκόσμιου κινηματογράφου οι σπουδαιότεροι ρόλοι έχουν παιχτεί κατά μία αναλογία 70-30 περίπου από άνδρες... Αυτό ως ένα βαθμό είναι λογικό, καθώς η ίδια η κοινωνία κάποτε ήταν πολύ πιο ανδροκρατούμενη (επομένως δεν θα γινόταν ο Mario Puzo να γράψει βιβλίο με όνομα "Η Νονά", το οποίο θα ανέβαινε στον κινηματογράφο με πρωταγωνίστρια την Dianne Keaton)... Έτσι κι εγώ να πω ότι μέχρι τώρα στη ζωή μου έχω κυρίως λατρέψει (και ταυτιστεί μαζί τους σε ορισμένες περιπτώσεις) άνδρες ηθοποιούς, για αυτό και η αναφορά μου θα είναι αρχικά σε αυτούς. Όσο για τις μεγάλες γυναίκες ηθοποιούς που έχω δει να κάνουν καταπληκτικές ερμηνείες, αυτές είναι πολλές, όμως στο δικό μου μυαλό αυτή που έχει ξεχωρίσει έως τώρα είναι μία... Cate Blanchett. Μπορεί να μην είναι η πιο πολυβραβευμένη ή το όνομα-θρύλος όπως η Κάθρυ Χέμπορν και η πιο πρόσφατη Μέρυλ Στριπ, όμως για μένα αποτελεί μέγιστη ηθοποιό, που έχει παίξει πολλούς και διαφορετικούς ρόλους, και έχει διαπρέψει σε όλους...

Anyway, αρκετά με τις σάλτσες... Πάμε στο ζουμί τώρα (εννοώ τη λίστα που είχα στο μυαλό μου)... Μην παρεξηγηθείτε οι γυναίκες... δεν εννοούσα ότι οι σάλτσες ήταν τα σχόλια για τις γυναίκες ηθοποιούς... σάλτσα εννοούσα την τάση μου να γράφω κείμενο αντί να παραθέτω κατευθείαν τη λίστα να τελειώνουμε... Ιδού λοιπόν οι αγαπημένοι (με τους 3 πρώτους να αποτελούν την προσωπική μου Αγία Τριάδα):

1) Al Pacino
2) Jack Nicholson (αν και Laker )
3) Dustin Hoffman
4) Ian McKellen
5) Jeff Bridges
6) Sean Connery
7) Daniel Day-Lewis
8) Jim Carrey
9) Anthony Hopkins
10) Robert De Niro
11) Marlon Brando
12) Roberto Benigni
13) Liam Neeson
14) Peter Sellers
15) Edward Norton
16) Tom Hanks
17) Johnny Depp
18) Sean Penn
19) John Malkovich
20) Robert Downey Jr
21) Will Ferrell
22) Peter Fonda
23) Clint Eastwood
24) Ben Stiller
25) Adam Sandler
26) John Travolta
27) Kevin Spacey
28) John Goodman
29) Forest Whitaker
30) Geoffrey Rush
Dude is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #27
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Ήρθε η ώρα να αναφερθώ και σε αγαπημένους ηθοποιούς. Κατ'αρχήν να πούμε πως τεράστιοι ηθοποιοί έχουν υπάρξει πάρα πολλοί, και από τα δύο φύλα... Ωστόσο αν το πάρουμε καθαρά στατιστικά, νομίζω ότι στην ιστορία του παγκόσμιου κινηματογράφου οι σπουδαιότεροι ρόλοι έχουν παιχτεί κατά μία αναλογία 70-30 περίπου από άνδρες... Αυτό ως ένα βαθμό είναι λογικό, καθώς η ίδια η κοινωνία κάποτε ήταν πολύ πιο ανδροκρατούμενη (επομένως δεν θα γινόταν ο Mario Puzo να γράψει βιβλίο με όνομα "Η Νονά", το οποίο θα ανέβαινε στον κινηματογράφο με πρωταγωνίστρια την Dianne Keaton)... Έτσι κι εγώ να πω ότι μέχρι τώρα στη ζωή μου έχω κυρίως λατρέψει (και ταυτιστεί μαζί τους σε ορισμένες περιπτώσεις) άνδρες ηθοποιούς, για αυτό και η αναφορά μου θα είναι αρχικά σε αυτούς. Όσο για τις μεγάλες γυναίκες ηθοποιούς που έχω δει να κάνουν καταπληκτικές ερμηνείες, αυτές είναι πολλές, όμως στο δικό μου μυαλό αυτή που έχει ξεχωρίσει έως τώρα είναι μία... Cate Blanchett. Μπορεί να μην είναι η πιο πολυβραβευμένη ή το όνομα-θρύλος όπως η Κάθρυ Χέμπορν και η πιο πρόσφατη Μέρυλ Στριπ, όμως για μένα αποτελεί μέγιστη ηθοποιό, που έχει παίξει πολλούς και διαφορετικούς ρόλους, και έχει διαπρέψει σε όλους...

Anyway, αρκετά με τις σάλτσες... Πάμε στο ζουμί τώρα (εννοώ τη λίστα που είχα στο μυαλό μου)... Μην παρεξηγηθείτε οι γυναίκες... δεν εννοούσα ότι οι σάλτσες ήταν τα σχόλια για τις γυναίκες ηθοποιούς... σάλτσα εννοούσα την τάση μου να γράφω κείμενο αντί να παραθέτω κατευθείαν τη λίστα να τελειώνουμε... Ιδού λοιπόν οι αγαπημένοι (με τους 3 πρώτους να αποτελούν την προσωπική μου Αγία Τριάδα):

1) Al Pacino
2) Jack Nicholson (αν και Laker )
3) Dustin Hoffman
4) Ian McKellen
5) Jeff Bridges
6) Sean Connery
7) Daniel Day-Lewis
8) Jim Carrey
9) Anthony Hopkins
10) Robert De Niro
11) Marlon Brando
12) Roberto Benigni
13) Liam Neeson
14) Peter Sellers
15) Edward Norton
16) Tom Hanks
17) Johnny Depp
18) Sean Penn
19) John Malkovich
20) Robert Downey Jr
21) Will Ferrell
22) Peter Fonda
23) Clint Eastwood
24) Ben Stiller
25) Adam Sandler
26) John Travolta
27) Kevin Spacey
28) John Goodman
29) Forest Whitaker
30) Geoffrey Rush
Αγαπητέ Dude,
Για να ενισχύσω κι εγώ την πολιτιστική πλευρά του φόρουμ θα παραθέσω τους αγαπημένους μου (παρεπιπτόντως με καλύπτεις απόλυτα σε κάποιους από αυτούς που αναφέρεις)!

Al Pacino
Jack Nicholson (γιατί τι έχουν δηλαδή οι Lakers??? Ωχ! Τώρα ανοίγω πληγές και δεν με παίρνει με τίποτα!!!!!!!!!!!!!! Χαχαχαχαχα)
Clint Eastwood
Sean Connery
ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ!!!

Ian McKellen (τα είπαμε. Ο τέλειος Gandalf!)
Anthony Hopkins (ακόμα κι εγώ που δεν βλέπω πολλά ψυχολογικά θριλερ (το κάνω μόνο με υποστήριξη αλκοόλ!!!!) έχω δει δυο φορές τη Σιωπή των Αμνών!!!!!
Marlon Brando (ΘΕΟΣ!!! Πάω ΤΩΡΑ να ξαναδώ το The Mutiny of the Baundy που κόβω φλέβες!!!!!!)
Johnny Depp (No comment!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
John Malkovich (ΑΠΛΑ τον λατρεύω στο Dangerous Liaisons!!)
Kevin Spacey (American beauty ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!)

Από γυναίκες Μέρυλ Στρήπ και Γκλεν Κλόουζ (Φοβερή και τρομερή στην cult πλέον Ολέθρια Σχέση)! Και Νταιάν Κήτον επίσης.
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #28
kk_SEF
Πεντάδα
 
kk_SEF's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens/Corfu
Posts: 4,525
Liked: 6,572
Likes: 3,108
Default

Θα συμφωνήσω με την Milos_18 σε γενικές γραμμές και ειδικά με τον διαχωρισμό της πρώτης τετράδας. Μάλιστα τον Pacino θα τον έβαζα στη δεύτερη ομάδα και θα άφηνα τους άλλους τρεις μέγιστους μόνους τους. Κάποτε εκεί ήταν και ο Ντε Νίρο αλλά το ξεφτίλισε να παίζει όπου λάχει.
Από του dude θα προσθέσω μόνο
Daniel Day-Lewis (ίσως και μαζί με Connery! )
Liam Neeson
Kevin Spacey
Είμαι σίγουρος ότι αν είχαμε την ευκαιρία να δούμε ηθοποιούς τύπου Ian McKellen στον φυσικό τους χώρο το θέατρο θα τους είχαμε ακόμα ψηλότερα γιατί είναι λίγο αδικία να τους κρίνουμε από ένα LOTR ή ένα Harry Potter.

O John Goodman μου αρέσει πολύ (λογική επιλογή του dude λόγω ταινίας) αλλά δεν τον θεωρώ πρώτο όνομα, πάντα τον θυμάμαι σε καταπληκτικούς 2ους ρόλους.
Επίσης ο Forest Whitaker είναι θαυμάσιος και με τεράστια κάπως αθόρυβη καριέρα.
Θα κάνω και την έκπληξη και θα προσθέσω τον Brad Pitt γιατί θεωρώ ότι πέρα από Looks το έχει το αντικείμενο. Δεν είναι βέβαια στην πρώτη σειρά αλλά μου άρεσε ειδικά στους 12 πιθήκους, το καταπληκτικό Snatch με το εξαίσιο soundtrack και γενικά όπου παίζει δείχνει ότι δεν επαναπαύεται στην εμφάνισή του.
Επίσης για παρόμοιους λόγους θα προσθέσω τον Jackman που μάλλον είναι και καλύτερος ηθοποιός.
kk_SEF is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2010   #29
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

@ kk_SEF

Συμφωνώ απόλυτα για το σχόλιο για τον Ian Mc Kellen, αλλά που να τον δεις στο θέατρο!!!!!...... Θα το ήθελα όμως όσο δεν φαντάζεσαι!!!!!
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2010   #30
Dipolico
Δωδεκάδα
 
Dipolico's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Here, There, Everywhere...
Posts: 283
Liked: 136
Likes: 199
Default

Αφού ξεκίνησα με σκηνοθέτες, θα συνεχίσω με την αγαπημένη μου απ΄τον καθένα.. μια 30άδα με 25 ξένων και 5 Έλλήνων σκηνοθετών.

# Jean-Pierre Jeunet - Amélie
# Federico Fellini - La Dolce Vita
# Luis Bunuel - That obscure object of desire
# Peter Greenaway - Drowning by Numbers
# Emir Kusturica - Time of the Gypsies
# Andrzej Zulawski - Possession
# Krzysztof Kieślowski - Three Colours: Red
# Atom Egoyan - Exotica
# Martin Scorsese - Raging Bull
# Quentin Tarantino - Pulp Fiction
# Stanley Kubrick - A Clockwork Orange
# Tim Burton - Batman
# Woody Allen - Manhattan
# Jim Jarmusch - Dead Man
# Paul Tomas Anderson - Magnolia
# David Fincher - Fight Club
# Ethan & Joel Coen - The Big Lebowski
# Sergio Leone - The Good, the Bad and the Ugly
# Terry Gilliam - Fear And Loathing In Las Vegas
# Francis Ford Coppola - The Godfather Trilogy (τριπλέτα, δεν τη σπάω )
# Pedro Almodovar - Talk to Her
# David Lynch - Mulholland Dr.
# Orson Welles - Citizen Kane
# Christopher Nolan - Memento
# François Truffaut - Fahrenheit 451

# Μενέλαος Καραμαγγιώλης - Black out, p.s. Red out
# Νίκος Νικολαίδης - Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα
# Γιάννης Οικονομίδης - Σπιρτόκουτο
# Κωνσταντίνος Γιάνναρης - Από την άκρη της πόλης
# Νίκος Γραμματικός - Ο βασιλιάς

υ.γ Εκτός συναγωνισμού ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος και τα άπαντα του μοναδικού Θανάση Βέγγου..
__________________


...Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει, να χορτάσει...



Last edited by Dipolico; 07-03-2010 at 00:55.
Dipolico is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:43.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.