RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-03-2014   #1
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Μουσικοί, καλλιτέχνες, στρατιωτικοί, πολιτικοί, ηθοποιοί, λεφτάδες κλπ θεωρητικά δίνουν καλά σενάρια πρακτικά βγαίνει σούπα. Φαίνεται ότι είναι δύσκολο να βρεθεί ισορροπία ανάμεσα στην προσωπική ζωή και το έργο καθενός συν το ότι πρέπει να παρουσιαστεί σε ένα δίωρο μια ολόκληρη ζωή. Η μοναδική ας πούμε βιογραφική ταινία που με ικανοποίησε ήταν το Βατερλό του Μπόνταρτσιουκ του 1970.
Αφενός γενικεύεις, αφετέρου το "πρέπει" που περιέγραψες είναι στην ευχέρεια του δημιουργού (δεν υποχρεώνεται κανείς να παρουσιάσει ολόκληρη τη ζωή κάποιου, μπορεί να εστιάσει σε συγκεκριμένα κομμάτια), και στο πόσο τα θέλω του συγκρούονται και με το χρηματικό-παραγωγή της υπόθεσης στο πρακτικό κομμάτι. Π.χ. για το Miles Davis που μίλησα πριν, διάβασα ότι πρόκειται να βγάλει ταινία ο Don Cheadle, η οποία θα βασίζεται χαλαρά στη 2η περίοδο μπλεξιμάτων με ναρκωτικά του Μάιλς, η οποία από μόνη της αρκεί και παρααρκεί για να κάνεις μια gangsta movie, όπως λέει ο ίδιος ο Cheadle ότι είναι η επιθυμία του. Μπορεί να βγάλει ένα καλό αποτέλεσμα, μπορεί και πατάτα. Αν τώρα πάει ένας μάγκας και πιάσει το βιβλίο "Μάιλς - Η αυτοβιογραφία" (το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους, κάτι Breaking Bad μπροστά τα έχει για πρωινό), και το κάνει ταινία, μπορεί κάλλιστα να αφήσει πίσω ένα αριστούργημα.

Τώρα βιογραφικές ταινίες που ήταν από εξαιρετικές μέχρι αριστουργήματα για μένα πολλές... Λίστα του Σίντλερ, Malcolm X, Raging Bull, Serpico, Ο Πιανίστας, Η Πτώση, 12 χρόνια σκλάβος κλπ.

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Δυστυχώς δεν το πήρες πρέφα Dude.

Πρώτα από όλα φυσικά είναι και παραείναι δράμα. Υπαρξιακό όμως, όχι μελό.
Τα λες ωραία κι αναλυτικά. Από κει και πέρα, όλα όσα περιγράφεις θέλω να σου πω αν μου επιτρέπεις ότι τα πήρα πρέφα, και για αυτό και είδα ευχάριστα την ταινία (καλογυρισμένη επίσης). Από κει και πέρα οι προβληματισμοί για τις ανθρώπινες σχέσεις δεν χτυπάνε μάλλον ιδιαίτερη φλέβα σε μένα, παρόλο που κατά καιρούς μπορεί να τα βλέπω μπροστά μου και να τα ζω κι ο ίδιος. Πιο πολύ με τρελαίνουν προβληματισμοί γύρω από θέματα δικαιοσύνης, ηθικών αρχών κλπ. Εκεί μπορεί μια ταινία να με βγάλει off ή αντίστοιχα να με ανεβάσει απίστευτα.

Σεναριακά μιλώντας τώρα, επιμένω... πολύ καλογραμμένο σενάριο. Πετυχημένο επίσης για το χαρακτήρα της ταινίας (που πολύ ωραία ανέλυσες). Τώρα πρωτότυπο; Για να το πω πρωτότυπο καλλιτεχνικά θα πρέπει να μικρύνω πολύ το δείγμα... και δεν θα το κάνω. Θα αδικήσω τις πρωτότυπες ιδιοφυϊες τύπου Τσάρλι Κάουφμαν (για να μην παρεξηγηθώ, μην νομίζεις ότι μπαίνω στη διαδικασία σύγκρισης μεταξύ των 2... άλλα τελείως δημιουργήματα).

Last edited by Dude; 28-03-2014 at 20:03.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Old 28-03-2014   #2
dora7
Πεντάδα
 
dora7's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Περισσός & Εύβοια
Posts: 21,296
Liked: 61,317
Likes: 23,757
Default

την περασμενη εβδομαδα ειδα το 12 χρονια σκλαβος...πολύ πολύ καλη....το προβλημα με μενα και τις ταινιες με σκλαβους ειναι οτι εξοργιζομαι τοσο πολύ με αυτα που βλεπω, που αρρωσταινω, και πολλες φορες αποφευγω να δω αναλογες...ειδικα μ' αυτη πραγματικα τα πηρα ασχημα ξαναβλεποντας ποσα ανθρωποειδη υπηρχαν, υπαρχουν και δυστυχως θα υπαρχουν σ' αυτο τον κοσμο....
__________________
Live the Life....

Αυτό άλλωστε είναι ο Ολυμπιακός. Κάθε φορά που πέφτεις, να σηκώνεσαι πιο δυνατός
Βασιλης Σπανουλης
dora7 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον dora7:
Old 28-03-2014   #3
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,057
Liked: 15,173
Likes: 17,586
Default

Για τους Κοεν ειπα "λες και ειναι στην αφανεια".. Απλα οι ταινιες τους δεν τρωνε το uber προμοσιον οπως αλλοι (βλ. Σκορτσεζε, Aρονοφσκι, Νολαν κλπ).. Οι τυπαδες βγαινουν καθε 3-4 χρονια και ειναι σα να λενε "α, εκανα κι αυτη την γαμηστερη ταινια, τσεκαρετε την".. To range τους στις ταινιες ειναι παρα πολυ μεγαλο, οχι απλα μεγαλο..

Crime με μαυρο χιουμορ, ψυχολογικο θριλερ, κωμωδιες, μιουζικαλ, γουεστερν.. you name it!
Inside Llewyn Davis ακουω γνωμες απο οποιον το εχει δει, παλιοτερα ειχε αναφερθει ως πολυ καλο αν θυμαμαι καλα..
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 28-03-2014 at 05:59.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2014   #4
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,057
Liked: 15,173
Likes: 17,586
Default

Σε αλλες ταινιες, ειδα προσφατα το Her.. Ειχα ακουσει απιστευτα καλα λογια σε σημειο που περιμενα να δω υπερταινια.. Στην τελικη δεν με ενθουσιασε.. Περα απο την σχετικα καλη ιδεα, σε ολα τα υπολοιπα την βρηκα προβλεψιμη..

Και για να το συσχετισω με την προηγουμενη συζητηση που ειχατε περι original screenplay:

Lost In Translation: Εκκεντρικη ρομαντικη κωμωδια, περα απο τα καθημερινα αναμασημενα του χολυγουντ

Her: Εκκεντρικη ρομαντικη κωμωδια, περα απο τα καθημερινα αναμασημενα του χολυγουντ

(και απο Καουφμαν που αναφερθηκε)

Eternal Sunshine Of The Spotless Mind: Εκκεντρικη ρομαντικη κωμωδια, περα απο τα καθημερινα αναμασημενα του χολυγουντ


Και οι 3 ταινιες κερδισαν απο ενα οσκαρ.. Original Screenplay.. Ενωστε τις τελειες..
(Καουφμαν πιστευω οτι το αξιζε παντως, κι ας ειναι τα οσκαρ "της πλακας")
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 28-03-2014 at 06:13.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 28-03-2014   #5
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Σκεφτόμουν να το αναφέρω πριν το Ali. Ειδικά αυτή η ταινία με απογοήτευσε. Ό,τι είχα δει από Μαν ήταν εξαιρετικό οπότε περίμενα περισσότερα. Μάλλον ως ψυχοσύνθεση ήταν ασύμβατος με το θέμα του. Ο Μοχάμεντ Άλι πριν απ'όλα ήταν σόουμαν και επιχειρηματίας. Ο Μαν προσηλώθηκε σε μια κοινωνική διάσταση που την παρουσίασε και πολύ εξωραϊσμένα. Εν ολίγοις κατόρθωσε να φτιάξει μια πολύ βαριά ταινία για μια απ'τις πιο ψυχαγωγικές προσωπικότητες του 20ου αιώνα. Η πλάκα είναι ότι το Μοχάμεντ Άλι τον έχει συλλάβει πολύ εύστοχα ο Σταλόνε στο Ρόκυ 1.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2014   #6
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Γιατί το λες αυτό ρε συ? Βασικά δηλαδή πώς το εννοείς το μια απ'τις πιο ψυχαγωγικές προσωπικότητες? Προσωπικά μου άρεσε που είχε τις περίφημες ατάκες του διάχυτες σε ολόκληρο το έργο και νομίζω ότι τις "πάντρευε" πολύ καλά με τον γενικότερο αυθορμητισμό και την ανάλαφρη στάση ζωής.

Περισσότερο από όλα πάντως εκτίμησα ότι παρόλο που απομόνωσε κάποιες συγκριμένες περιόδους της ζωής του και σχετικά λίγα χρόνια εμένα μου άφησε μια εξαιρετικά ολοκληρωμένη εικόνα.

ΥΓ. Σίγουρα ωραίος και ο Ρόκης αλλά δε φτάνει να σκιαγραφήσει το Μοχάμεντ Αλί γιατί δεν μπορεί να συμπεριλάβει το πολιτικό περιεχόμενο της ιστορίας του, που καλώς ή κακώς είναι μάλλον η βασική παράμετρος.

Last edited by Buendia; 28-03-2014 at 13:35.
Buendia is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2014   #7
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Γιατί το λες αυτό ρε συ? Βασικά δηλαδή πώς το εννοείς το μια απ'τις πιο ψυχαγωγικές προσωπικότητες? Προσωπικά μου άρεσε που είχε τις περίφημες ατάκες του διάχυτες σε ολόκληρο το έργο και νομίζω ότι τις "πάντρευε" πολύ καλά με τον γενικότερο αυθορμητισμό και την ανάλαφρη στάση ζωής.

Περισσότερο από όλα πάντως εκτίμησα ότι παρόλο που απομόνωσε κάποιες συγκριμένες περιόδους της ζωής του και σχετικά λίγα χρόνια εμένα μου άφησε μια εξαιρετικά ολοκληρωμένη εικόνα.
Με το μποξ είχα πάθει μια ψύχωση πριν από κάποια χρόνια. Οπότε είμαι ψαγμένος και ιστορικά. Μπορεί να'χω δει και 200 ώρες υλικό Μοχάμεντ Άλι. Αγώνες, προπονήσεις, συνεντεύξεις κλπ. Μιλάμε για τον ορισμό του σόουμαν. Βαλ'του μια κάμερα, δωσ' του κοινό και το κρατάει με τις μαλακίες του για ώρες. Δεν έβγαζε το σκασμό με τίποτα. Εκτός αυτού ήταν και ο καλός μπίζνεζμαν. Μάστερ στο προμόσιον του αγώνα. Δημιουργούσε τεχνητές κόντρες που ανέβαζαν το ενδιαφέρον και τις αμοιβές στα ύψη. Αυτοί οι τσαμπουκάδες και οι δηλώσεις πριν απ'τα ματς που τώρα είναι νόρμα, είναι κυρίως δική του έμπνευση. Χωρίς κάμερες και χωρίς κοινό ήταν απ'ό,τι λένε όσοι τον γνώριζαν ένα πολύ ντροπαλό και ήσυχο άτομο. Γενικά το φίλινγκ που σου αφήνει ο πραγματικός Μοχάμεντ Άλι δεν έχει καμμία σχέση με εκείνο που μένει απ'την ταινία. Ο Απόλο Κριντ απ'την άλλη είναι ο Μοχάμεντ Άλι.
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2014   #8
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Δημιουργούσε τεχνητές κόντρες που ανέβαζαν το ενδιαφέρον και τις αμοιβές στα ύψη. Αυτοί οι τσαμπουκάδες και οι δηλώσεις πριν απ'τα ματς που τώρα είναι νόρμα, είναι κυρίως δική του έμπνευση. Χωρίς κάμερες και χωρίς κοινό ήταν απ'ό,τι λένε όσοι τον γνώριζαν ένα πολύ ντροπαλό και ήσυχο άτομο(...)
Εμένα πάντως που δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου, αυτό ακριβώς μου έβγαλε. Οι δηλώσεις είναι παντού και ειδικά ο παραλληλισμός με την ιδωτική εικόνα και το χαρακτήρα είναι ξεκάθαρος. Ειδικά το πόσο ντροπαλός ήταν εκτός δημοσιότητας.

Και όντως μάλλον εκείνος έφερε τη σύγχρονη μορφή σόου στο μποξ αλλά αυτός είναι ο τελευταίος λόγος για τον οποίο έμεινε στην ιστορία και ασχολούνται ακόμα μαζί του. Η σχέση με τον Μάλκολμ Χ, η υπεράσπιση των δικαιωμάτων της μαύρης μειονότητας και ειδικά η άρνηση να καταταγεί είναι αυτά τα οποία μένουν και αφορούν και τον υπόλοιπο κόσμο. Το γεγονός το ότι τα έβαλε με ένα ολόκληρο σύστημα το οποίο τον απείλησε και τελικά του αφαίρεσε τη δυνατότητα να κάνει το μοναδικό που είχε, να αγωνίζεται, το ότι από τη φτώχεια έφτασε στον πλούτο τον οποίο όμως διακινδύνευσε πλήρως εμμένοντας στην απόφασή του, το ότι τελικά δικαιώθηκε τόσο πολιτικά όσο και αγωνιστικά, το ότι έφτασε να πάρει ξανά τον τίτλο που τόσο άδικα του είχαν στερήσει και έμοιαζε σε όλους αδύνατο (κάτι σαν τον Θρύλο ρε παιδί μου ), αυτά νομίζω ότι είναι η βιογραφία του.

Από την άλλη, έχω πολύ καιρό να το δω και δε θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ότι Απόλο Κρηντ ήταν ένας απλώς ένας εξαιρετικά πλούσιος αθλητής που δεν είχε οποιαδήποτε ενασχόληση πέρα από το μποξ, πόσο μάλλον με την καταγωγή του, τη φυλή του και τα δικαιώματά της. Αν θυμάμαι καλά, ως έναν πλήρως λευκοποιημένο μαύρο τον παρουσιάζει, ο οποίος τελικά πληρώνει και την αλαζονεία και έλλειψη κινήτρου του.
Buendia is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2014   #9
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Quote:
Originally Posted by johny b View Post
Δημιουργούσε τεχνητές κόντρες που ανέβαζαν το ενδιαφέρον και τις αμοιβές στα ύψη. Αυτοί οι τσαμπουκάδες και οι δηλώσεις πριν απ'τα ματς που τώρα είναι νόρμα, είναι κυρίως δική του έμπνευση. Χωρίς κάμερες και χωρίς κοινό ήταν απ'ό,τι λένε όσοι τον γνώριζαν ένα πολύ ντροπαλό και ήσυχο άτομο(...)
Εμένα πάντως που δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου, αυτό ακριβώς μου έβγαλε. Οι δηλώσεις είναι παντού και ειδικά ο παραλληλισμός με την ιδωτική εικόνα και το χαρακτήρα είναι ξεκάθαρος. Ειδικά το πόσο ντροπαλός ήταν εκτός δημοσιότητας.

Και όντως μάλλον εκείνος έφερε τη σύγχρονη μορφή σόου στο μποξ αλλά αυτός είναι ο τελευταίος λόγος για τον οποίο έμεινε στην ιστορία και ασχολούνται ακόμα μαζί του. Η σχέση με τον Μάλκολμ Χ, η υπεράσπιση των δικαιωμάτων της μαύρης μειονότητας και ειδικά η άρνηση να καταταγεί είναι αυτά τα οποία μένουν και αφορούν και τον υπόλοιπο κόσμο. Το γεγονός το ότι τα έβαλε με ένα ολόκληρο σύστημα το οποίο τον απείλησε και τελικά του αφαίρεσε τη δυνατότητα να κάνει το μοναδικό που είχε, να αγωνίζεται, το ότι από τη φτώχεια έφτασε στον πλούτο τον οποίο όμως διακινδύνευσε πλήρως εμμένοντας στην απόφασή του, το ότι τελικά δικαιώθηκε τόσο πολιτικά όσο και αγωνιστικά, το ότι έφτασε να πάρει ξανά τον τίτλο που τόσο άδικα του είχαν στερήσει και έμοιαζε σε όλους αδύνατο (κάτι σαν τον Θρύλο ρε παιδί μου ), αυτά νομίζω ότι είναι η βιογραφία του.

Από την άλλη, έχω πολύ καιρό να το δω και δε θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ότι Απόλο Κρηντ ήταν ένας απλώς ένας εξαιρετικά πλούσιος αθλητής που δεν είχε οποιαδήποτε ενασχόληση πέρα από το μποξ, πόσο μάλλον με την καταγωγή του, τη φυλή του και τα δικαιώματά της. Αν θυμάμαι καλά, ως έναν πλήρως λευκοποιημένο μαύρο τον παρουσιάζει, ο οποίος τελικά πληρώνει και την αλαζονεία και έλλειψη κινήτρου του.
Ούτε καν. Γι'αυτό σου μιλάω για εξωραϊσμό. Καταρχάς δεν ήταν φτωχός. Για μαύρος εκείνη την εποχή ο πατέρας του ήταν μέση και πάνω. Φτωχός ήταν ας πούμε ο Φόρμαν ή ο Φρέηζιερ που τον σπίλωσε δημοσίως και στα όρια της κακεντρέχειας ως μπαρμπα θωμά για να προμοτάρει τα μεταξύ τους ματς. Η ταινία ας πούμε δε δείχνει ότι ο Φρέηζιερ που εν τη απουσία του Αλί έγινε πρωταθλητής αγωνίστηκε σφοδρά για να του επιστραφεί η άδεια και τον δάνεισε και λεφτά όταν ξέμεινε για να αντιμετωπίσει την απόλυτη αχαριστία στη συνέχεια. Τέλος πάντων, είναι αδύνατο να σου μεταδώσω πράγματα που κι εγώ χρειάστηκε πολύς χρόνος για να μάθω. Όσο για Απόλο Κρηντ, άκου απ'τον ίδιο
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2014   #10
johny b
Πεντάδα
 
johny b's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5,317
Liked: 4,527
Likes: 16,996
Default

Τώρα που το σκέφτομαι ο πρίγκηπας του μπελ ερ πιο κοντά είναι στο ρόλο. Κακώς "μίκρυνε" και τον προπονητή του ο Μαν. Ο Άντζελο Νταντί ήταν και απ'τους πιο καλούς προπονητές στην ιστορία και απ'τους πιο διασκεδαστικούς σχολιαστές επίσης. Στην ταινία τον έχει σα δικαστικό κλητήρα
__________________
Θες να σε πάω λίγο στην καλίμπρα να σε ισιώσω το στόμα?
johny b is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 18:10.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.