RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-02-2015   #1571
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,040
Liked: 15,137
Likes: 17,411
Default

Birdman
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to OneOfTheSmurfs For This Useful Post:
Old 03-02-2015   #1572
Jasone
Πεντάδα
 
Jasone's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 11,777
Liked: 45,919
Likes: 38,021
Default

Ρε παιδιά είδα το φοβερό και τρομερό Nightcrawler. Καλό δεν λέω αλλά όχι κάτι που θα θυμάμαι μεθαύριο ας πούμε...έκανα κάτι λάθος?
__________________
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Τις πουστιες εναντιον του Μπαρτζωκα θα τις πληρωνετε και πληρωνουμε πολυ καιρο
Quote:
Originally Posted by karapaparas View Post
Ο σπαν απογοητευτικος και παλι
Ουτε ασσιστ δε βγαζει πλεον
Jasone is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Jasone For This Useful Post:
Old 03-02-2015   #1573
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,721
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
Birdman
Κάτι άλλο. Το έχει δει το κορίτσι και θα πάω μαζί του για ταινία Καμιά άλλη ωραία σκηνοθετημένη;
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2015   #1574
deninho
Πεντάδα
 
deninho's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10,906
Liked: 27,485
Likes: 23,409
Default

να περίμενε να το δείτε παρέα. ας το ξαναδεί λοιπόν
__________________
προσπάθεια - ενότητα - καμιά δικαιολογία
deninho is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to deninho For This Useful Post:
Old 03-02-2015   #1575
*GrimReaper*
Πεντάδα
 
*GrimReaper*'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ξεσσαλονικη
Posts: 12,853
Liked: 23,868
Likes: 8,267
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Ρε παιδιά είδα το φοβερό και τρομερό Nightcrawler. Καλό δεν λέω αλλά όχι κάτι που θα θυμάμαι μεθαύριο ας πούμε...έκανα κάτι λάθος?
πολυ αδιαφορη η ταινια. 5 ατομα την βλεπαμε, σε κανεναν δεν αρεσε
*GrimReaper* is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2015   #1576
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,040
Liked: 15,137
Likes: 17,411
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Ρε παιδιά είδα το φοβερό και τρομερό Nightcrawler. Καλό δεν λέω αλλά όχι κάτι που θα θυμάμαι μεθαύριο ας πούμε...έκανα κάτι λάθος?
H ταινια ειχε μονο εναν εξαιρετικο χαρακτηρα (μαζι με εναν απιστευτο Γκυλενχααλ) και μια χιλιοαναμασημενη υποθεση. Ομορφα σκηνοθετημενη αλλα μετα τα μισα της ταινιας πανω-κατω μπορεις να καταλαβεις που θα πανε ολα, δεν ηταν κατι groundbreaking..

Σπόιλερς:
Αυτο που με πειραξε περισσοτερο ειναι οτι "στο 5λεπτο" μπορουσες να καταλαβεις ποιοι χαρακτηρες θα πεθανουν. Ο Γκυλενχααλ θα μπορουσε να κανει οτιδηποτε κανει στην ταινια χωρις τον βοηθο του. Οποτε ποιος ο λογος να υπαρχει στην ταινια? "Ααα, θα πεθανει". Το ιδιο και με τον αλλο τον ανταγωνιστη.. Απο την στιγμη που του εδωσε την ιδεα δεν υπηρχε λογος να εμφανιστει παραπανω απο μια ακομα φορα και τον βλεπαμε καθε 2η-3η σκηνη.. Ποιος ο λογος? "Ααα, θα πεθανει".. Και περα απο αυτο ολοι οι υπολοιποι χαρακτηρες ηταν μονοδιαστατοι και καθε σκηνη μαζι τους ηταν πανω-κατω ο ιδιος διαλογος ξανα και ξανα..

Κατα τ'αλλα αμα δεν την παρεις πολυ σοβαρα την ταινια θα περασουν ευχαριστα οι 2 ωρες απλα θαυμαζοντας τον Γκυλενχααλ. Τιποτα εξαιρετικο..
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.

Last edited by OneOfTheSmurfs; 03-02-2015 at 15:30.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον OneOfTheSmurfs:
Old 03-02-2015   #1577
lamousis
Πεντάδα
 
lamousis's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 777
Liked: 1,484
Likes: 1,666
Default

Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Ρε παιδιά είδα το φοβερό και τρομερό Nightcrawler.
Πλάκα πλάκα έχουν βγει ταινίες με τίτλους Iron Man, Whiplash, Seventh Son κ Nightcrawler. Η επόμενη που θα βγει θα λέγεται τπτ Orgasmatron;;;
lamousis is offline   Reply With Quote
The Following 10 Users Say Thank You to lamousis For This Useful Post:
Old 05-02-2015   #1578
Buendia
Πεντάδα
 
Buendia's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 933
Liked: 26,930
Likes: 9,379
Default

Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
(...) Οσο για τον Ιναριτου, εκτος απο το 21 Grams δεν με εχουν ξετρελανει οι ταινιες του (κυριως λογου σεναριου, οχι σκηνοθεσιας) (...)
Ρε συ smurf, ούτε το amores perros δηλαδή?

Εγώ πάντως λέω ότι αυτό μάλλον δε θα το πλησιάσει ποτέ ξανά (εντάξει, όχι πως θα ήταν κι εύκολο βέβαια). Το σκεφτόμουνα και προχτές μετά που είδα birdman, το οποίο μου άρεσε πολύ ωστόσο όχι όσο σε εσάς. Εντάξει, μπόμπα ήταν, αλλά κάτι μου έλειπε. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς, νομίζω ότι μάλλον ήταν αρκετά «φορτωμένο». Ότι δηλαδή είχε πολλά επίπεδα με σχετικά γρήγορο ρυθμό για τα αφομοιώσεις. Ενδεχομένως αν στεκόταν λίγο παραπάνω σε ορισμένα σημεία, αν κάπου κατέβαζε κάπως τις ταχύτητες με ορισμένες πιο minimal σκηνές, τότε θα ήταν ταινία που θα έμπαινε περισσότερο μέσα σου. Παραμένει εξαιρετικό πάντως.

**Στο κεντρικό στόρυ της ταινίας, σύμφωνα με το promo: «Από τις... πτήσεις στα κτίρια της πόλης ως άνθρωπος - πουλί ταξιδεύει μέχρι το Μπρόντγουει για να ανεβάσει το έργο του Ρέιμοντ Κάρβερ "Για τι Πράγμα Μιλάμε Οταν Μιλάμε για Αγάπη".»

Για την ακρίβεια, το "what we talk about when we talk about love" δεν είναι θεατρικό (ποτέ δεν έγραψε τέτοια ο συγκεκριμένος) αλλά διήγημα που διασκευάζει ο πρωταγωνιστής για το θέατρο. Το (ακόμα ένα συγκλονιστικό) διήγημα του (φοβερού) Κάρβερ περισσότερο από απλή αναφορά αποτελεί ραχοκοκκαλιά της ταινίας και λειτουργεί ως ερμηνευτικό εργαλείο σε ευρύτερο επίπεδο. Για όποιον θέλει να το διαβάσει πριν τη δει (ή και μετά, για να την κατανοήσει ακόμα παραπάνω, αφού σας άρεσε τόσο), με μια γρήγορη ματιά το βρήκα να υπάρχει εδώ (αξίζει τον κόπο).



-Sayian δεν το είχα ξεχάσει ρε, αλλά άργησα λίγο (και λίγο παραπάνω από λίγο ) :

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post
Έχουμε κανέναν φαν του Λαρς Βον Τριερ εδω μέσα;
Ε... όλο και κάποιον δε θα 'χουμε?

Δίνω το παρών, αλλά με υποσημείωση: Τον τελευταίο καιρό του βαστάω μούτρα και έχουμε κόψει τα πολλά πολλά

Βασικά μου την έδωσε άσχημα ο Αντίχριστος, που τη θεωρώ από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει ever (ειδικά σε σινεμά αδιαφιλονίκητη κορυφή μάλλον). Πιστεύω ότι δεν ήξερε και ο ίδιος τι ήθελε να πει και κατέληξε να φτιάξει ένα δίωρο splatter χωρίς νόημα. Και κανένα πρόβλημα δεν έχω με τα splatter, ίσα ίσα κιόλας, απλώς όταν μου το αμπαλάρεις με έναν ιδεολογικό μανδύα που δεν τον καταλαβαίνει κανείς τότε τα χασμουρητά πάνε σύννεφο, σε σημείο να σε εκνευρίζει αφάνταστα.

Το έχω συζητήσει άπειρα με φανατικούς Τριεριστές που ισχυρίζονται το αντίθετο (συμπεριλαμβάνονται και ψευτοφεμινίστριες) και το καλύτερο που έχω βγάλει είναι ότι εφόσον λάβω υπόψη μου την κοινωνική θέση τη γυναίκας ανά τους αιώνες και τη διαμονοποίηση της σεξουαλικότητάς της με ένα σωρό τρόπους κατά τη διάρκεια της Ιστορίας, τότε θα έχω το πλαίσιο για να το δω με άλλο μάτι. Ναι, ας πούμε ότι είναι έτσι. Η απάντησή μου είναι ότι εγώ να τα λάβω υπόψη μου όλα αυτά και ακόμη περισσότερα (κι ας μην εμφανίζονται με οποιονδήποτε τρόπο στο έργο), αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο προσφέρει στην προσέγγισή του να με έχει για μιάμιση ώρα να βλέπω την άλληνα να τυραννάει έναν τύπο σε ένα απομονωμένο σπίτι. Και ειδικά οι σκηνές ακραίας σιχαμάρας.

Θεωρώ λοιπόν ότι γίνει εντελώς αυτοαναφορικός και υπερεπιτηδευμένα προκλητικός, και ως εκ τούτου αρνήθηκα πεισματικά να δω τα Nymphomaniac (παραβλέποντας πλήθος παραινέσεων από άτομα που εμπιστεύομαι και που με διαβεβαίωναν ότι πιθανότατα θα μου αρέσουν). Σε ευχαριστώ για όλα Λαρς, αλλά θέλω να πιστεύω ότι με καταλαβαίνεις. Μόλις σπάσεις τον κύκλο της ακραίας φιλαυτίας σου και αποδεσμευτείς σε κάποιο ελάχιστο βαθμό από τις πρόσφτατες εμμονές σου, εγώ θα είμαι εδώ να σε συναντήσω ξανά.

Το Melancholia το βρήκα καλό αλλά αφενός λίγο τα δικά του κυβικά, αφετέρου αυτό κι αν ήταν αυτοαναφορικό. Για τα προηγούμενα δε χρειάζεται να πω πολλά. Αριστουργήματα (κάποια περισσότερο, κάποια λιγότερο, αλλά σίγουρα εντός της κατηγορίας).

ΥΓ. Θεωρώ το Manderlay φοβερά υποτιμημένο και πολύ κοντά σε αξία με το Dogville.
__________________
Quote:
Originally Posted by redglove View Post
Πήγε και το πήρε ο Αρχηγός. Είπε "Είμαι ο μεγαλύτερος ΝΙΚΗΤΗΣ που είχε αυτή η ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια, θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι;"
Quote:
Originally Posted by giovanni10 View Post
Και το δεκαρικο των αφων ειναι απ τον ιδρωτα τους και χωρις ανταλαγμα. Του βαγγελα το αυγατιζουν οι μανατζερζζζ.
Buendia is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Buendia For This Useful Post:
Old 05-02-2015   #1579
OneOfTheSmurfs
Πεντάδα
 
OneOfTheSmurfs's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Error 404
Posts: 4,040
Liked: 15,137
Likes: 17,411
Default

Quote:
Originally Posted by Buendia View Post
Quote:
Originally Posted by OneOfTheSmurfs View Post
(...) Οσο για τον Ιναριτου, εκτος απο το 21 Grams δεν με εχουν ξετρελανει οι ταινιες του (κυριως λογου σεναριου, οχι σκηνοθεσιας) (...)
Ρε συ smurf, ούτε το amores perros δηλαδή?
Ενιωσα οτι το 2ο μερος εκανε μεγαλη κοιλια σε σχεση με τα, παρα πολυ καλα, υπολοιπα δυο.. Δεν μπορουσα να μπω στον κοσμο των χαρακτηρων. Ειναι απο τις ταινιες που θελω να ξαναδω παντως..

Συνηθως τα προβληματα μου με τον Ινιαριτου τα εχω στο σεναριο, στην σκηνοθεσια τον βρισκω παντα εξαιρετικο θα ελεγα..
__________________
Quote:
Originally Posted by Czar View Post
Μπαρτζώκας μέχρι να λιώσει το παρκέ του ΣΕΦ από το ντάπα ντούπα του Γουόκαπ, μέχρι να ξεβάψει το κόκκινο από τις πετσέτες που κουνάει ο Σίκμα, μέχρι να του κάνει ο Τράκης τράκα ψυχοφάρμακα.
OneOfTheSmurfs is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2015   #1580
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, μιας και την ταινία δεν την έχω δει (μόνο "Birdman" και "21 Γραμμάρια" από δικές του), αλλά δεν είναι δικό του το σενάριο στη συγκεκριμένη. Οπότε το πρόβλημά σου είναι μάλλον με τις επιλογές του, και όχι με τη σεναριακή του γραφή.
Dude is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Dude:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 15:11.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.