RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 14-04-2013   #871
lemmy85
Πεντάδα
 
lemmy85's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,958
Liked: 4,837
Likes: 9,446
Default

μια τρίχα από τα γαλατικά @@ του..
__________________
...για τα κασκόλ που έχουν παλιώσει και για την τρέλα που ποτέ δεν θα τελειώσει...
lemmy85 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2013   #872
tt7
Πεντάδα
 
tt7's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,993
Liked: 3,786
Likes: 3,974
Default

Δεν έξιζε τέτοιο τέλος ο Γάνικος .... Και το παραχέσανε με τον Καίσαρα, ο Γάνικος έπρεπε να τον είχε για πρωινό...Γενικώς Κράσσος και Καίσαρας δεν έπιαναν όπλο ούτε για πλάκα στην πραγματικότητα, οπότε πολύ τραβηγμένο να κοντράρουν τους θεούς της αρένας...

Γκάνικους φορ πρέζιντεντ..
tt7 is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to tt7 For This Useful Post:
Old 14-04-2013   #873
deninho
Πεντάδα
 
deninho's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10,906
Liked: 27,485
Likes: 23,409
Default

Quote:
Originally Posted by tt7 View Post
Δεν έξιζε τέτοιο τέλος ο Γάνικος
τον φάγανε πούστικα τον πραγματικά μεγάλο Γαλάτη.
__________________
προσπάθεια - ενότητα - καμιά δικαιολογία
deninho is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2013   #874
Morrison
Πεντάδα
 
Morrison's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,852
Liked: 1,935
Likes: 17,371
Default

Μόλις το είδα το τελευταίο οπότε γράφω σκόρπια κάποιες σκέψεις...

-Πολύ καλή σειρά που μεταλλάχθηκε στην πορεία από την gladiator φάση στην 1η σεζόν και στο prequel, στην rebellion εποχή έπειτα, αλλά πάντα ήταν σε πολύ καλό επίπεδο, απρόσμενα ίσως σε σχέση με τις προσδοκίες μας όταν ξεκίνησε. Προσωπικά λατρεύω την πρώτη εκδοχή της σειράς, αλλά νομίζω μετά την μεταβατική περσινή, η φετινή έρχεται να σταθεί πολύ κοντά στις δύο πρώτες.
-Φέτος νομίζω ότι χωνέψαμε τον Liam McIntyre καλύτερα. Μπορώ να πω ότι ξέχασα στην πορεία ότι δεν είναι ο original Spartacus, στέκεται δίπλα στον Andy πια.
-Mου άρεσε που στα τελευταία επεισόδεια οι αναφορές στο παρελθόν της σειράς ήταν αρκετές. Από την αρένα της προηγούμενης εβδομάδας, στον Οινόμαο, την Σούρα, τελευταία σκηνή κατά την διάρκεια των τίτλων τέλους ήταν ο Andy μέσα στην αρένα. Τι καλύτερο;
-Τελευταίο επεισόδειο πολύ καλή μάχη αλλά ένα τέλος που δεν μπορούσε να γραφτεί διαφορετικά.
-Καλύτερος χαρακτήρας της σειράς παραμένει ο Quintus Batiatus και αυτό δεν αλλάζει...
Morrison is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Morrison:
Old 14-04-2013   #875
SuperSayian
Moderator
 
SuperSayian's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Dreamland
Posts: 5,327
Liked: 22,171
Likes: 8,719
Default

Μόλις είδα και εγω το τέλος.
Μ άρεσε
-Το tribute σε όλους τους ηθοποιούς που πέρασαν απ την σειρά και γενικά ολο το feeling της αρένα που μας ξαναθύμησαν μετά απο σχεδόν 2 σεζόν.
-Μ άρεσε το τέλος του Κρίξου(βασικά μ άρεσε που δεν το γραψαν έτσι ώστε ο Σπάρτακος με τον Κρίξο να ναι κολλητάρια μέχρι τέλους και είχαν τις διαφωνίες τους) γιατί περιείχε δείγματα του χαρακτήρα του.Αλαζονεία κατα κάποιο τρόπο,αναζήτηση για ένδοξο θάνατο,βιαιότητα κτλ
-Μ άρεσε η τελευταία σκηνή με τον Andy,όπως έπρεπε κατα την γνώμη μου!
-Η ολη σειρά όπως είπε και ο Morrison ήταν σε πολύ καλά επίπεδα και εγω όταν ξεκίναγα με την βλέπω δεν περίμενα με τίποτα να πωρωθώ τόσο υπερβολικά πολύ για να δω τις δυο σεζόν που είχαν βγεί τότε(και το prequel τρεις).Η ολη αισθητική αν και fake(βασικά δεν νομίζω ποτέ οι συντελεστές να επεδίωξαν ωμό ρεαλισμό) μ άρεσε πάρα πολύ και γούσταρα τρελά.

Δεν μ άρεσε
-Το τέλος του Γιάννικου.Έπρεπε 100% να πεθάνει μαχόμενος,εντάξει τρελή ξενέρα για μένα.
-Δεν περίμενα ή ήθελα happy end αλλά οι άμαχοι έπρεπε να την γλιτώσουν πιστεύω.Βασικά ο Πομπηίος ψιλοάκυρος μου φάνηκε εμένα, τον έβαλαν απ το πουθενά στο προτελευταίο επεισόδιο(οκ εκεί είχε κάποια σκοπιμότητα) και τώρα ξαφνικά καθαρίζει τους αμάχους,υποτίθεται κλέβει την δόξα του Κράσσου...εντάξει τι να πω.
-Λίγο σ αυτή την σεζόν το παράκαναν με τις δολοπλοκίες.Οκ στην πρώτη σεζόν ήταν ολα τα λεφτά(βοήθαγαν πάρα πολύ οι ερμηνείες της Λουκρητίας και του Μπατιάτου) αλλά τώρα κάποια πράγματα που υποτίθεται είχε προβλέψει η μεγαλοφυία ο Κράσσος ή ο Σπάρτακος εντάξει..too much και με κούρασε προσωπικά.

Overall όπως είπα η σειρά μ άρεσε πάρα πολύ,το τέλος σε γενικές γραμμές καλό(σε κάποιες η καύλα άγγιξε κόκκινο),οι χαρακτήρες ωραίοι...επειδή είναι και μια μικρή σειρά σε επεισόδια την προτείνω ανεπιφύλακτα σε κάποιον που θέλει να δει μια περιπετειώδης-ολίγον brutal σειρά.Σίγουρα θα περάσει η ώρα του πολύ ευχάριστα!
__________________
SuperSayian is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2013   #876
tt7
Πεντάδα
 
tt7's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,993
Liked: 3,786
Likes: 3,974
Default

Supesayian η παρέμβαση του Πομπήιου ειναι συμβατή με την επίσημη ιστορία..Ο Πομπήιος όντως καθάρισε τα υπολλείμματα των σκλάβων και πήρε την δόξα για την καταστολή της εξέγερσης από τον Κράσσο..Αυτό οδήγησε τον τελευταίο να αναλάβει εκστρατεία κατά των Πάρθων για να κερδίσει δόξα όπου πήρε τον πούλο και έχασε την ζωή του...
tt7 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to tt7 For This Useful Post:
Old 14-04-2013   #877
lemmy85
Πεντάδα
 
lemmy85's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,958
Liked: 4,837
Likes: 9,446
Default

Σε γενικές γραμμές το κρατήσανε σε καλά επίπεδα το ιστορικό κομμάτι σε όλη τη σειρα..Στο φινάλε πιο "άκυρος" ιστορικά (αλλά συμβατός τηλεοπτικά) ήταν ο θάνατος του Σπάρτακου αφού θεωρείται ότι σκοτώθηκε στο πεδίο της μάχης και το πτώμα του δεν αναγνωρίστηκε ποτέ.Κάτι που δεν υπήρχε περίπτωση να δούμε στη σειρά βέβαια,"καίγοντας" έτσι τον πρωταγωνιστή...Όσο για τον Γάννικο,όντως μαλακία το τέλος του,άλλα ήταν ψιλοστάνταρ ότι κάποιος από τους βασικούς χαρακτήρες θα κατέληγε στο σταυρό
__________________
...για τα κασκόλ που έχουν παλιώσει και για την τρέλα που ποτέ δεν θα τελειώσει...
lemmy85 is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον lemmy85:
Old 14-04-2013   #878
Morrison
Πεντάδα
 
Morrison's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,852
Liked: 1,935
Likes: 17,371
Default

Quote:
Originally Posted by SuperSayian View Post

-Δεν περίμενα ή ήθελα happy end αλλά οι άμαχοι έπρεπε να την γλιτώσουν πιστεύω.Βασικά ο Πομπηίος ψιλοάκυρος μου φάνηκε εμένα, τον έβαλαν απ το πουθενά στο προτελευταίο επεισόδιο(οκ εκεί είχε κάποια σκοπιμότητα) και τώρα ξαφνικά καθαρίζει τους αμάχους,υποτίθεται κλέβει την δόξα του Κράσσου...εντάξει τι να πω.
Mπορεί να μην υπήρχε happy end αλλά υπήρχαν στοιχεία μεγαλείου μέσα.

-Οι θεοί ήρθαν σε μένα χθες το βράδυ.Στον ύπνο μου.
-Τι σου έδειξαν;
-Τον άντρα μου στα γόνατά του.
Να σκύβει μπροστά σε ένα μεγάλο κόκκινο φίδι.
Η ζωή να φεύγει από τις φλέβες του.
-Τι εξήγηση έβγαλες από αυτό;
-Μία προειδοποίηση.
Αν πας στον πόλεμο...προορίζεσαι για σπουδαία και δυστυχή πράγματα.


O Γάνικος να γελά πάνω στον σταυρό, η Νέβια να πεθαίνει όπως μάλλον θα ήθελε σαν σκυλί του πολέμου που ήταν, ο Άγρον με τον Νασίρ να ζουν καλά και εμείς καλύτερα...


Quote:
Originally Posted by tt7 View Post
Supesayian η παρέμβαση του Πομπήιου ειναι συμβατή με την επίσημη ιστορία..Ο Πομπήιος όντως καθάρισε τα υπολλείμματα των σκλάβων και πήρε την δόξα για την καταστολή της εξέγερσης από τον Κράσσο..Αυτό οδήγησε τον τελευταίο να αναλάβει εκστρατεία κατά των Πάρθων για να κερδίσει δόξα όπου πήρε τον πούλο και έχασε την ζωή του...
Διάβαζα ότι οι παραγωγοί δεν αποκλείουν spin off είτε με την εξέλιξη του Κράσος/Καίσαρας/Πομπηίος storyline (που δεν τρελαίνομαι), είτε με τα χρόνια του Γάνικου από την στιγμή που κέρδισε την ελευθερία του στην αρένα στο τέλος του Gods Of The Arena μέχρι την επιστροφή του στο Vengeance (που δεν θα με χάλαγε καθόλου).
Morrison is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Morrison:
Old 14-04-2013   #879
lamar
Πεντάδα
 
lamar's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7,958
Liked: 2,433
Likes: 38,047
Default

Person of interest βλεπει κανείς;;; Εγώ έχω κολλήσει...
__________________
lamar is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2013   #880
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,721
Likes: 30,032
Default

Έβλεπα εγώ ως τα μέσα της πρώτης σεζόν (κάπου 16ο-17ο επεισόδιο), αλλά είχα αρχίσει και βαριόμουν... Μετά έμαθα ότι κακώς το άφησα...
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 14:02.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.