RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-07-2016   #101
GEMAN7
Moderator
 
GEMAN7's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Volos
Posts: 3,478
Liked: 5,683
Likes: 6,619
Default

Τι έγινε ρε παιδιά; Αεροπορία κανείς; A'2008 Τρίπολη.

__________________
ΕΡΙΞΕΣ ΤΟΥ ΒΑΖΕΛΟΥ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΤΟΥΝΤΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΤΟΥΝΤΑ!!!
GEMAN7 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #102
D.Rivers
Πεντάδα
 
D.Rivers's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Switzerland
Posts: 11,704
Liked: 16,721
Likes: 30,032
Default

Quote:
Originally Posted by Virtuosofriend View Post
Quote:
Originally Posted by D.Rivers View Post
329' ΕΣΣΟ

Ξεκίνησα από Σπάρτη βασική εκπαίδευση και μετά 2 μήνες εκπαίδευση ΥΚΟΑ (3 μήνες ζωάρα Σπάρτη).
Καπάκι Ναύπλιο ένα μήνα για ΣΠΕΝ.
....
Ο λοχαγός στον 3ο, ήταν πολύ φωνακλάς αλλά τα νεούδια που είμασταν στον πέτρινο δίπλα ζηλεύαμε που βγαίνατε καθε απόγευμα (εαν ήσουνα στο ΣΠΕΝ που ήταν Γενάρη-Φλεβάρη στο Ναύπλιο).

Πρώτη υπηρεσία στο νησί με ΕΠΟΠ (γενικά 1η μου ένοπλη), περίπολο 2-4 σε ΠΑΠΕΘ. Ψαρωμένος εγώ, φορτώνομαι τα πάντα όλα και τον περιμένω. Βγαίνει έξω με καρέκλα, κινητό και φαγητό. Στήνει την καρέκλα και κάθεται, παίζοντας με το κινητό. Τι κάνεις ρε μαλάκα τον λέω. Μου λέει, τι ομάδα είσαι; Λέω γαύρος ,τι να είμαι. Δε πρέπει να έχω δει άνθρωπο να χαμογελάει περισσότερο στη ζωή του. Πιάνει το κινητό αρχίζει να βαράει συνθήματα, βιντεάκια, να αναλύει το πώς έπρεπε να παίξουμε για να γαμήσουμε την utd, να λέει οτι η Μακεδονία είναι κόκκινη κτλ. Ε στο τέλος της υπηρεσίας μου κάνει, άντε τράβα να βάλεις και μια διπλή τώρα σε καθε τετράδιο και να ξέρεις οτι 2-4 δε βγαίνει κανείς για έφοδο.
Και κάπως έτσι φυλάς πρότυπα τις αποθήκες οπλισμού της πατρίδας..
Τον Οδυσσέα λες (δε θυμάμαι επίθετο);
__________________
D.Rivers is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #103
Άγιος Πέτρος
Πεντάδα
 
Άγιος Πέτρος's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 11,881
Liked: 33,989
Likes: 48,759
Default

Κουφόβουνο έκανε ο ξάδερφός μου, μια εσσο πριν από μένα. Όταν πήγα διδυμότειχο καταφέραμε να πιούμε μια μπύρα μετά από 2 βδομάδες

Η Πλάτη είναι ένα γραφικό χωριό, 10 χιλιόμετρα έξω από τη Βουλγαρία, κοντά στο τριεθνές (ή με φωνή Σκουντή "τριπουάν"). Γραφικό λέγοντας, εννοώ παλιές αντλίες βενζίνης να διακοσμούν τις αυλές, παγκάκια δεμένα με αλυσίδα στα κάγκελα, ένα ιντερνε καφέ - μπιλιαρδάδικο, ένα κωλόμπαρο, μια πιτσαρία κι ένα σουβλατζίδικο.

Το σουβλατζίδικο το είχαν ένα ηλικιωμένο ζευγάρι. Ερχόταν ο παππούς, άφηνε χαρτί στυλό και ένα τραπεζομάντηλο πάνω στο τραπέζι κι έφευγε. Εσύ έγραφες τι θα παραγγείλεις. Εννοείται ο παππούς ήταν πολύ μεγάλος για να κάνει τον σερβιτόρο οπότε όλα ήταν σελφ σέρβις

Η πιτσαρία ήταν μάλλον κάποιο λάθος του μάτριξ. Είχε βάις μπύρα (και σωστά ποτήρια), καλοψημένες πίτσες, σερβιτόρα, καθαρά ποτήρια. Μπορεί και να ήταν στη φαντασία μου και να μην υπήρξε ποτέ.

Το ιντερνε καφε το είχε ένας τυπάς ο οποίος μας υποδέχτηκε ως εξής: καινούρια φουρνιά στο χωριό, σκάμε μύτη 10 άτομα και ξεκινάμε τις παραγγελίες. Φρέντο εσπρέσσο μέτριο, ένα φυσικό χυμό, ένα παγωμέν....

Διακόπτει ο ιδιοκτήτης και μας λέει: Παιδιά, φρεντοτσίνο, παπαροτσίνο και τέτοιες μαλακίες δεν έχει εδώ. Θα πάρετε φραπέ, κοκακόλα ή μπύρα. Αλλά είχε μεγάλη τηλεόραση κι έπαιζε ταινίες οπότε όλα κομπλέ είδα το fast and furious στο Ρίο καμιά 10ριά φορές


Το κωλόμπαρο ήταν μια όαση στην ψυχή μας

Η μονάδα περνούσε ταξιαρχική το Σεπτέμβρη η οποία θα συνοδευόταν με άσκηση νατοϊκών προδιαγραφών. Καινούρια μονάδα, ήθελε να κάνει εντύπωση, μόνοι μαύροι σε μια Μ/Κ ΤΠ. Κάθε εξάμηνο έπαιρνε 20 φαντάρους από τις γύρω μαύρες μονάδες και για να βγει η σαιζόν. Μόνο που εμείς ήμασταν οι τελευταίοι, η επόμενοι ήρθαν από αυλώνα. 2 σειρές μετά από μας. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ήρθαν Ιούνιο, μια βδομάδα προσαρμογή κι ένας μήνας εκπαίδευση. Στο μεσοδιάστημα εμείς απολυόμασταν 16 Αυγουστου και 23 Ιουλίου μέσα στο άρμα κηνυγούσαμε τούρκους. Για όποιον αναρωτιέται όχι, ένα μεταλικό όχημα 42 τόνων μέσα στο κατακαλόκαιρο δεν είχε αιρκοντίσιο

Μόνη παρηγοριά η κυριακή (και το κωλόμπαρο, μην ξεχνιόμαστε) που παίζαμε μπάσκετ με τους εποπ κι έναν γαμάτο αρχιλοχία. Νιώθαμε λίγο σαν το sleepers, στη σκηνή που έπαιζαν ράγκμπι με τους φρουρούς.
Άγιος Πέτρος is offline   Reply With Quote
The Following 10 Users Say Thank You to Άγιος Πέτρος For This Useful Post:
Old 27-07-2016   #104
angelman
Πεντάδα
 
angelman's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6,575
Liked: 7,046
Likes: 19,778
Default

Ισχυς δια της γνωσεως.

Παιζει να να ειμαι ο πιο νεος αν δεν υπαρχει καποιος εν ενεργεια.

Ουτε ενα μηνα απολυμενος.6 μηνες στην μαγευτικη Λερο φτιαχνοντας τα hot spot και μια ελληνικη σημαια 2 στρεματων(καβλα του πιο ηλιθιου διοικητη-λοχαγου που συναντησα) σε μια βουνοπλαγια που ζητημα ειναι αν θα την εβλεπαν 4 ατομα ΑΝ γιτοταν.Tελικα το εργο ματαιωθηκε γιατι οταν απολυθηκε η σειρα μου μεινανε στην μοναδα 5 ατομα.

Ηighlight τα σπεν στην Καλυμνο που ριξαμε μεχρι και με οπλοβομβιδα και μια εβδομαδα βολων στην Κω που ριξαμε καμια 40αρια βολες με τα 8ιντσα.
__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
ΧΑΙΝΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΓΑΜΗΣΩ ΠΟΤΕ

Last edited by angelman; 27-07-2016 at 15:50.
angelman is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to angelman For This Useful Post:
Old 27-07-2016   #105
Τρυποκαρυδος
Πεντάδα
 
Τρυποκαρυδος's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Posts: 2,282
Liked: 8,136
Likes: 4,669
Default

ΤΔ/21 ΣΠ?
Εμεις 50 μ/κ ταξιαρχια
Ειχε παει κανεις φυλακιο Μεγα Δερειο?

Last edited by Τρυποκαρυδος; 27-07-2016 at 16:09.
Τρυποκαρυδος is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #106
karapaparas
Πεντάδα
 
karapaparas's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2,790
Liked: 228
Likes: 8,278
Default

Quote:
Originally Posted by Τρυποκαρυδος View Post
Εμεις 50 μ/κ ταξιαρχια
Σουφλαρα;;
Ποτε ησουνα;
__________________
Quote:
Originally Posted by Jasone View Post
Karapaparas εχεις παίξει μπάσκετ εστω και σε αλάνα; Αν εχεις παίξει θα ξέρεις πως μετά την σημερινή έδρα, στην Ρωσία θα τους φανεί βόλτα στο πάρκο.

Last edited by karapaparas; 27-07-2016 at 16:18.
karapaparas is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #107
Τρυποκαρυδος
Πεντάδα
 
Τρυποκαρυδος's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Location: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Posts: 2,282
Liked: 8,136
Likes: 4,669
Default

Κουφοβουνο,λιγο πιο πανω.2003-2004
Τρυποκαρυδος is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #108
Morrison
Πεντάδα
 
Morrison's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,852
Liked: 1,935
Likes: 17,371
Default

Θα ήθελα να τιμήσω τον τίτλο "Χουποθητεία" με μια μικρή ιστορία, για τα "έργα και ημέρες" μιλάμε άλλη φορά.

Εξ'αναβολής Ρωσσοπόντιος τύπος έρχεται να παρουσιαστεί και πετάει άμεσα την ατάκα-βόμβα "Θέλω να αυτοκτονήσω"!.
Μου τον φέρνουν (ΟΨΜ εγώ, ο τύπος που σας έπαιρνε συνέντευξη την ημέρα που μπήκατε) για να τον χώσω αναρρωτήριο μέχρι την επόμενη μέρα που θα περνούσε επιτροπή απαλλαγών.

Παρένθεση: το "θέλω να αυτοκτονήσω" πάντα εξασφαλίζει αναβολή σε όποιον θέλει. Σιγά μην κάτσει ο στρατός να ψάξει τι παίζει, αν το εννοεί κτλ. Το θέμα τους είναι απλά να τον διώξουμε από πάνω μας, μην βρούμε κανά μπελά.

Κατά το απογευματάκι έχω αράξει στο σαλονάκι των ιατρείων και βλέπω ΑΕΚ-Ολυμπιακός, χρονιά Γκριρ-Γουντς-Τσακαλίδη.
Γύρω στα τέλη 1ης περίοδου, βγαίνει ο τύπος και με μισή νοηματική - μισά ελληνικά, μου λέει ότι έχει μείνει από τσιγάρα, πού μπορούμε να βρούμε κτλ.
Εγώ με ύφος, δεν μας χέζεις ρε Νταλάρα, βλέπω Θρύλο τώρα, τον στέλνω στο ΚΨΜ αλλά του λέω έλα αμέσως ξέρω'γω, μην σε βλέπουνε γενικώς.

Περνάει το ημίχρονο, πουθενά αυτός. Σκέφτομαι να βγω να δω πού είναι αλλά λέω σιγά μην αφήσω την ομάδα τώρα να ψάχνω...
Λινάκος μεγάλο ματς, Κιντέλ έχει και αυτός τις συνηθισμένες του στιγμές μαγείας. Η ΑΕΚ κοντράρει αρκετά (με Χατζή, Μπάρλο, Δημ.Παπανικολάου) αλλά κερδίζουμε δύσκολα στο τέλος.

Ο "θέλω να αυτοκτονήσω" έχει πάει για τσιγάρα και λείπει καμιά 1.5 ώρα.
Αν το μάθαινε αυτό κανένας από πάνω εκτός ότι θα με πήδαγε ανάποδα, παίζει να έβγαζε ελικόπτερα να τον βρούνε.

Βγαίνω εν τέλει να τον ψάξω, δεν φοβάμαι μην έκανε καμιά βλακεία αλλά το σενάριο μαντραπήδας το βλέπω χαλαρά να έρχεται.
Με τα πολλά πού τον πετυχαίνω;
Τον έχουν τσιμπήσει από το λόχο νεοσυλλέκτων και τον έχουν βάλει να κουβαλάει κρεβάτια! Χαχα, τον είδαν λάσκα και κλασσικά...ούτε τον "θέλω να αυτοκτονήσω" δεν σεβάστηκαν.

Με κοιτάει αυτός με ύφος, σώσε με τι γίνεται εδώ πέρα, και όντως όταν πάω στον διοικητή του λόχου και του εξηγώ ότι αυτός είναι δικός μου, δεν μπορείς να τον τσιμπάς, μου τον αφήνει πακεταρισμένο με κορδέλα φάση πωπωπω ρε αδερφέ πάρτον μακριά.

Χαλαρά ο τύπος την άλλη μέρα πήρε την αναβολή του (ή απαλλαγή, δεν θυμάμαι πραγματικά) και πήγε στην ευχή του Θεού.
Morrison is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #109
gtsali
Δωδεκάδα
 
gtsali's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 131
Liked: 117
Likes: 358
Default

Quote:
Originally Posted by GEMAN7 View Post
Τι έγινε ρε παιδιά; Αεροπορία κανείς; A'2008 Τρίπολη.

Β' 2004 παρομοίως. Και μετά 111 ΠΜ Αγχιαλος. Άντε γιατί πηξαμε στα πιλαφια εδώ μέσα !!!
gtsali is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2016   #110
iliasp87
Πεντάδα
 
iliasp87's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,621
Liked: 3,768
Likes: 4,203
Default

@lateralus @tarlac827

είμασταν στο ίδιο στρατόπεδο φαντάροι αν και γω πέρσι τέτοια εποχή απολύθηκα οπότε μας χωρίζουν πολλές εσσο

Ευτυχώς ήμουν στο 31 τυπ που ήταν όαση μπροστά στην 110..βέβαια ο μήνας που έκατσα στο φυλάκιο γέφυρας ήταν μαρτυρικός. Ευτυχώς δεν ήταν συνεχόμενος αλλά βδομάδα παρά βδομάδα από χριστούγεννα μέχρι πάσχα. Ευτυχώς τα καραγκιοζιλίκια με τους τσολιάδες και τα βήματα στη γέφυρα είχαν κοπεί αλλά τα νούμερα εκεί παρέμεναν βάρβαρα. Θυμάμαι ακόμα το δικό μου που για κάποιο λόγο είχα πάντα. 3ωρο το πρωι, 3ωρο το απογευμα/βράδυ και ένα 2ωράκι τα χαράματα. Αν έτρωγες και κανα μπιφτέκι από κανέναν βρωμοεποπ μπορεί να πήγαινε και στο 4ωρο το νούμερο...Σιχαμένα πράγματα...
Είχα βίωσει και μία hardcore κατάσταση που λόγω του κρύου είχε βγει οδηγία να είναι μονόωρα τα νούμερα. 8 πήγαινε-ελα στη σκοπιά το 24ωρο για δύο μέρες μέχρι να ανέβει λίγο η θερμοκρασία και να λιώσει το πολύ χιόνι. τουλάχιστον τότε βάζανε καναδέζα να σε πηγαίνει εκεί.
Πάντως πιο κοντά στα σύνορα χιλιομετρικά δεν υπάρχει plus ότι έχεις να λες ότι εχεις ανταλλάξει και κανα 2 κουβέντες με τούρκο φανταράκι..

Last edited by iliasp87; 27-07-2016 at 19:29.
iliasp87 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to iliasp87 For This Useful Post:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 15:58.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.