RedHoops  

Καλώς ήρθες στο forum του redhoops.gr, το πρώτο forum με κύριο θέμα το τμήμα μπάσκετ του Ολυμπιακού! Ως απλός επισκέπτης μπορείς να έχεις πρόσβαση και να διαβάσεις το μεγαλύτερο κομμάτι του αλλά όχι και να συμμετέχεις στις συζητήσεις. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα πάρει περισσότερο από 5 λεπτά!

Go Back   RedHoops > Παραλειπόμενα > Άνεμοι και Ύδατα
Register FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Άνεμοι και Ύδατα Γενικά και αόριστα

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-02-2010   #1
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Talking Κορυφαίοι & Αγαπημένοι αθλητές (όλα τα σπορ)

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να αρχίσω ένα σχετικό θέμα, αλλά δεν ήξερα τι "χαρακτήρα" να του δώσω. Τελικά προτείνω σε αυτό το thread να αναφέρει ο καθένας μας αθλητές που τους θεωρεί τους κορυφαίους της ιστορίας κάποιου ή κάποιων σπορ, ενώ ταυτόχρονα να αναφερόμαστε και σε αθλητές που μας έχουν σημαδέψει, χωρίς απαραίτητα να ήταν οι κορυφαίοι του σπορ τους...

Αρχίζοντας λοιπόν παραθέτω μια λίστα 12 αθλητών που προσωπικά θεωρώ κορυφαίους της ιστορίας του κάθε σπορ βάσει των όσων έχουν πετύχει στην καριέρα τους (η σειρά είναι τυχαία):
1) Pele (ποδόσφαιρο)
2) Michael Jordan (μπάσκετ)
3) Roger Federer (τένις)
4) Carl Lewis (στίβος - 100μ, 200μ, άλμα εις μήκος)
5) Michael Phelps (κολύμβηση)
6) Sergey Bubka (στίβος - άλμα επί κοντώ)
7) Haile Gebreselassie (στίβος - 5 χλμ, 10 χλμ, μαραθώνιος)
8) Nikolay Andrianov (ενόργανη γυμναστική) *
9) Sugar Ray Robinson (πυγμαχία μεσαίων βαρών) *
10) Vassiliy Alekseyev (άρση βαρών) *
11) Eddy Merckx (ποδηλασία) *
12) Mickael Schumacher (φόρμουλα 1)

Στους αριθμούς 8, 9, 10 και 11 έβαλα ένα αστεράκι, διότι αυτούς τους αθλητές δεν είχα ποτέ μου την ευκαιρία να τους δω, και απλώς μαθαίνοντας για τα κατορθώματά τους αποφάσισα ότι μάλλον αξίζουν να αναφέρονται σε μια τέτοια λίστα. Όσο για το Schumacher, προσωπικά ήμουν πάντα μεγάλος φαν του Senna, αλλά παραδέχομαι ότι η καριέρα του Schumacher είναι η πιο εντυπωσιακή πλέον στην ιστορία της Φόρμουλα 1.

Ο αντικειμενικά πιο κυρίαρχος Ολυμπιονίκης ever είναι το φαινόμενο Michael Phelps, ο οποίος είναι στην ηλικία μου και έχει κερδίσει 14 χρυσά ολυμπιακά μετάλλια, περισσότερα από κάθε αθλητή σε οποιοδήποτε σπορ... Όμως ούτε είμαι ο φανατικός της κολύμβησης, ούτε μπορώ εύκολα να ταυτιστώ με έναν τέτοιο υπεραθλητή (ενώ καλό είναι να κρατάμε και μια πισινή για το τι κρύβεται πίσω από αυτόν τον τύπο... γιατί παραείναι εξωφρενικά αυτά που έχει πετύχει)...

Στα ομαδικά σπορ, ξεχωρίζουν οι δύο κύριοι που έχω βάλει στην αρχή στην παραπάνω λίστα, ο Πελέ και ο Τζόρνταν... Αν ήταν να διαλέξω έναν από τους δύο σαν κορυφαίο αθλητή ομαδικού σπορ στην ιστορία, θα διάλεγα τον Τζόρνταν, γιατί αφενός πέτυχε ό,τι πέτυχε πιο πρόσφατα, αφετέρου ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγαπημένου μου σπορ και μεγάλη μου αγάπη από μικρό παιδί...

Τέλος, σε ό,τι αφορά τους υπόλοιπους αθληταράδες της λίστας, προσωπικός αγαπημένος μου και αυτός ο οποίος κερδίζει την ψήφο μου για τον κορυφαίο αθλητή όλων των εποχών από τα ατομικά αθλήματα, είναι ο Roger... και θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που τον έζησα και συνεχίζω να το ζω όλα αυτά τα χρόνια της κυριαρχίας του στο παγκόσμιο τένις... ενώ εξαιτίας του το αγάπησα σαν σπορ...

Μετά από τα παραπάνω, διαλέγοντας τον αγαπημένο μου ανάμεσα στον κορυφαίο των ομαδικών (Jordan) και σε εκείνο των ατομικών (Federer) αθλημάτων, θα πάω με το Swiss Maestro, γιατί στο απαιτητικότατο - και ταυτόχρονα θεαματικότατο - άθλημα που λέγεται τένις (θεωρείται το 2ο πιο δύσκολο άθλημα μετά το τρίαθλο), είναι ο άνθρωπος με τη σταθερότερη και συνεπέστερη σχέση με την κορυφή, πλέον στην ιστορία του αθλήματος. Εκτός αυτού, είναι απόλυτα αρμονικός από τεχνικής άποψης, καθώς έχει όλα τα χτυπήματα, ενώ είναι χάρμα οφθαλμού και να το βλέπεις, καθώς το παιχνίδι του είναι πάντα ελκυστικό από θέμα φαντασίας. Οπότε go Roger (να κάνουμε και την ανατροπή σε ένα μπασκετικό φόρουμ να μην ανακηρύξουμε πρώτο το Michael)...

Σε ό,τι αφορά τώρα στους αγαπημένους μου αθλητές από πιτσιρίκι μέχρι σήμερα, θα αναφέρω τους εξής:
-Michael Jordan, Hakeem Olajuwon, Θοδωρής Παπαλουκάς (μπάσκετ)
-Michael Johnson (στίβος - 200 μ, 400 μ)
-Ronaldo, Γρηγόρης Γεωργάτος (ποδόσφαιρο)
-Roger Federer (τένις)
-Πύρρος Δήμας, Κάχι Κακιασβίλι (άρση βαρών)

Με όλους τους παραπάνω παθιάστηκα στην πορεία όταν τους ανακάλυπτα και έγινα μεγάλος φαν τους... Υπήρχαν και άλλοι αρκετοί αθλητές ωστόσο που για μικρές περιόδους ήμουν φαν (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Ρίβερς λίγο πριν τελειώσω το δημοτικό), όμως νομίζω ότι με τους πάνω είμαι καλυμένος...
Dude is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2010   #2
DON
Πεντάδα
 
DON's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 25,025
Liked: 27,055
Likes: 22,281
Default

ΜΕΓΑΛΟ θέμα...άλλο ένα τόπικ που θέλει χροοονο!υπομονή!
DON is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2010   #3
Streetballer
Δωδεκάδα
 
Streetballer's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 278
Liked: 102
Likes: 66
Default

Ωραίο θρεντ! Θα γράψω αυτούς που μου έρχονται στο μυαλό τώρα:
1) Στο μπάσκετ, ο Μ.Τζ. ήταν πάντα ένας, αλλά εμένα μου άρεσε απίστευτα ο Ολάζουον. Από τους πιο σύγχρονους, είμαι φαν του Νοβίτσκι.
2) Ποδόσφαιρο... Ο Ζινεντίν Ζιντάν πάντα συνδύαζε θέαμα και ουσία, χωρίς να υπερβάλλει. Επίσης, μου άρεσε πάρα πολύ ο Ρονάλντο στα καλά του.

Στα υπόλοιπα αθλήματα δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα το διεθνή χώρο, οπότε οι παίκτες που προτιμώ είναι του Ολυμπιακού. Στο βόλλεϋ Μάριος Γκιούρδας και στο πόλο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου.
Streetballer is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2010   #4
Arionas
Πεντάδα
 
Arionas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,402
Liked: 22,351
Likes: 6,500
Default

Μιας και αφηνεις ανοιχτο να γραψουμε και αθλητες που ισως να μην θεωρουνται οι κορυφαιοι αλλα μας σημαδεψαν με την παρουσια τους παραθετω τους εξης αγαπημενους μου:

1)Ronaldo-R9(ποδοσφαιρο φυσικα τον Βραζιλιανο εννοω...απο τους πιο ατυχους αθλητες στην ιστορια και ομως ο 1ος imo υπεραθλητης του αθληματος...ο μονος που οταν και οπου επαιζε με εκανε να παρακολουθω ποδοσφαιρο)
2)Lebron James,Joe Arlauckas,Oscar Schmidt,Eddie Johnson(Μπασκετ...και οι 4 ειχαν στοιχεια στο παιχνιδι τους που παντα με εκαναν να καθομαι να παρακολουθω αγωνες τους)
3)Javier Sotomayor,Sergey Bubka,Haile Gebrselassie(Στιβος)
4)Ολοι οι αθλητες του Curling(ειδικα αυτοι με τις σκουπες που δειχνουν να εχουν εμπειρια απο Ελληνικο στρατο)
Arionas is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2010   #5
Dude
Πεντάδα
 
Dude's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21,603
Liked: 37,746
Likes: 57,736
Default

Εννοείται ότι και γω συνδέθηκα με το Βραζιλιάνο Ρονάλντο, όχι τον Κριστιάνο (όχι ότι δεν είναι κι αυτός τεράστιος παίκτης το παιδί)... Δεν εξηγείς λίγο και σε μας τους νιούμπηδες τι είναι το curling;
Dude is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2010   #6
mazoointhezoo
Δωδεκάδα
 
mazoointhezoo's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 125
Liked: 37
Likes: 36
Default

Αλεξανδρος Ποποβ = κολυμβηση

Ευγενιος Πλουσενκο = καλλιτεχνικο πατιναζ
__________________
mazoointhezoo is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον mazoointhezoo:
Old 11-02-2010   #7
Arionas
Πεντάδα
 
Arionas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,402
Liked: 22,351
Likes: 6,500
Default

Quote:
Originally Posted by Dude View Post
Εννοείται ότι και γω συνδέθηκα με το Βραζιλιάνο Ρονάλντο, όχι τον Κριστιάνο (όχι ότι δεν είναι κι αυτός τεράστιος παίκτης το παιδί)... Δεν εξηγείς λίγο και σε μας τους νιούμπηδες τι είναι το curling;
Curling RESPECT http://www.youtube.com/watch?v=idSdnubrlds
Arionas is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον Arionas:
Old 11-02-2010   #8
AIIZ
6ος Παίκτης
 
AIIZ's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 428
Liked: 56
Likes: 157
Default

θα αναφερω μονο τους αγαπημενους μου

ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ, γεωργατος, μπεκαμ, κριστιανο [ποδοσφαιρο]

τζορνταν, νοβιτζκι [μπασκετ]

μιλινκοβιτς, μιλκοβιτς [βολει]

χατζηθεοδωρου [πολο]

μαρας [ενοργανη]
AIIZ is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2010   #9
Streetballer
Δωδεκάδα
 
Streetballer's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 278
Liked: 102
Likes: 66
Default

Quote:
Originally Posted by aiiz View Post
θα αναφερω μονο τους αγαπημενους μου

ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ, γεωργατος, μπεκαμ, κριστιανο [ποδοσφαιρο]

τζορνταν, νοβιτζκι [μπασκετ]

μιλινκοβιτς, μιλκοβιτς [βολει]

χατζηθεοδωρου [πολο]

μαρας [ενοργανη]
Ποιος είναι ο κύριος;;;:d
Streetballer is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2010   #10
AIIZ
6ος Παίκτης
 
AIIZ's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 428
Liked: 56
Likes: 157
Default

Quote:
Originally Posted by Streetballer View Post
Ποιος είναι ο κύριος;;;:d
ενα αμερικανακι μωρε!
AIIZ is offline   Reply With Quote
Τα παρακάτω μέλη συμφωνούν με τον AIIZ:
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT +3. The time now is 22:03.
 


Design by: vBulletin Skins Zone
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.